TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Şub 2017, 17:55

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4403 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 183 84 85 86 8789 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 00:13 
Üye

Alıntı:
Otakar inadına çok düşük minumum kar ile teklf versin bu kumpasa inat.
Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Bencede öyle yapmalı.
Milgemde RMK ya yaptıklarını yapamasınlar. Altay'ın acelesi var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 00:16 
Süvariler

BMC, ben de tank üreteceğim diye tutturdu. Tank üreteceğine motor üretsen olmaz mı? Cummis Motoru üretiyordun. Arap semayesine de arkana alarak; Alman dostlarınla birlikte Türkiye' de motor üretsen olmaz mı? Millet motor motor diye yırtınıyor. Bakir alan... Ticarette kimsenin yapmadığını/yapamadığını yaparak büyük kazançlar elde etmek mümkündür. Niye yatırımları o tarafa doğru yönlendirmiyorsunuz?

Gerçek Devlet Adamı
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 00:19 
Üye

Alıntı:
BMC, ben de tank üreteceğim diye tutturdu. Tank üreteceğine motor üretsen olmaz mı? Cummis Motoru üretiyordun. Arap semayesine de arkana alarak; Alman dostlarınla birlikte Türkiye' de motor üretsen olmaz mı? Millet motor motor diye yırtınıyor. Bakir alan... Ticarette kimsenin yapmadığını/yapamadığını yaparak büyük kazançlar elde etmek mümkündür. Niye yatırımları o tarafa doğru yönlendirmiyorsunuz?
Risk almadan para kazanmak varken niye elini taşın altına koysun ki.
Ayrıca sakallı CB nını aşkla seviyor, bu sevginin bir karşılığı olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 00:26 
Akıncılar

...Bence BMC ve Otokar dışında da tankı yapabilecek şirketlerimiz var.SSM 200 veya 250 şer adet Tank üretimini MPT gibi birden fazla şirkete sipariş edebilir. hem daha kısa zamanda daha çok tankımız olur hemde hangisi daha kaliteli tank üretiyor görürüz.

..ve muhtemelen birim fiyatı en pahalı tanklara sahip oluruz.
Üretim ve TVP dediğimiz teknik veri paketi birden çok firmaya verilip üretim altyapıları kurdurulabilir. Misal iki firmada fayda da vardır. Biri göçerse öbürü götürür, birş bombalanırsa öbürü sağlam kalır. Birinde grev olsa öbürü ile iş devam eder.

Ama mesela acaba iki firmanın da Sakarya'da aralarında 20km'den az olması makul mudur? Düşünmek gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 02:30 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Olası bir Alman kıllığı karşısında ne yapacağız?
İngiliz, Challenger2'lerde kullanılan Perkins'in 1200hp motoru var. 62 tonluk Chalenger2'ye, 19.2hp/tonluk güç/ağırlık veriyor bu motor.
Bir de İtalyan, Ariete'lerde kullanılan Fiat'ın 1270hp motoru var. 67 tonluk Ariete'ye, 29hp/tonluk güç/ağırlık veriyor.
İngilizler'den emin değilim ama İtalyan'lardan bir şeyler koparabiliriz belki.
Not:Perkins Dizel, Fiat Turbo Dizel imiş okuduğum kadarı ile.
Yalnız C1 Ariete 54 ton. İki motorda şu anki haliyle Altay tankı için istenen hareket kabileyitini vermez gibi.
54 tonmuş, evet hocam. Bilgi aldığım kaynağın çevirisine tüküreyim ben ne yazık ki yanılttırdı beni. Özür dilerim. Düzeltiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 02:59 
Süvariler

Fransız AMX Leclerc tankına güç veren 1500hp'lik dizel motor var. Leclerc'in XXI olarak isimlendirilen versiyonları 57.5 ton ve bu motor 27.5/ton luk bir güç/ağırlık sunuyor. Üstelik motorun sahibi, Finlandiya merkezli Wärtsilä isimli daha çok denizcilik alanında isim yapmış bir şirket. Üstatlar ne der bu şirket, motor ve Finlandiya hakkında merak ediyorum.
Bir de Japon Type90 tankına güç veren 10 silindir ve 1500hp'lik Mitsubishi motor var. Type90 Hyu-maru tankı 50.2 ton ve bu motor 30hp/tonluk bir güç/ağırlık sunuyor Type90 tankına. Tabi bu motor biraz problemli bu hali ile üstelik 10 silindir ama bu haliyle almak zorunda değiliz tabi vermek isterlerse ya da verebiliyorlarsa bilemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 04:15 
Süvariler

Altay'ın üretim hızı sadece otomotiv sanayine bağlı değil. O sebeple iki firmaya birden vermek işi ne kadar hızlandırır acaba.
Bunun elektroniğini üreten aselsanı var. Topunu bombasını(sanırım MKE) üreteni var. Onlar yeterli hızda üretmezler ise, firmala yılda 1000 tane (yürür kısımı) üretse ne olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 09:39 
Süvariler

Ethem Sancak, armut piş ağzıma düş diyor gibi.

Ethem i bekiloyrlar tabiki de Koc Ustu Kapali Her sey Hazir en dusuk maliyeti verdik ethemi beklerseniz 6-7 sene daha beklersiniz diyor tik yok Yandas ya ona verecekler bitti Aynen oyle

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 09:52 
Yeni Üye

Şu yandaş işini bir kenara koyup facebook gibi degilde bir forumda tartışır gibi teknik veriler le tartışmayı deneyebilirmiyiz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 11:55 
Akıncılar

Alıntı:
Resim

Şöyle bir şey yumurtlamış birisi. Binlerce insanın okuduğu bir platformda. Üstüne basa basa Kore'den geldiklerini söylüyor.Ağzının payını vermek isterim de. İçime de bir kurt düşmedi değil.

Bu Lavuklar yeni türedi. Genelde küfür ede ede rahatça konuştukları yer Ekşi sözlük v.b. siteler. Eksik bilgi, troll sayfalardan toplanan yorumlar yada WAFF'taki grek yorumcuların yaftalamasını kaynak olarak alıp Otokar gibi bir firmayı incelemeden etmeden yapılan bir yaftalama.

Antin kuntin romanlar okuyup bir S&H veya bir MSI dergisinin kapağını çevirmemiş, hatta K-2'nin internetten fotoğraflarını bile inceleme gereği görmemiş, biz zaten yapamayız bizim üniversitelerimiz yetersiz fikrine saplanmış, internetteki bizim gibi forumlarıda hükümet trolü sanan zavallı okumuş cahil yorumudur.

İtibar etmeyiniz, içinizde de en ufak bir kuşku olmasın Yüksek mühendilslik ve bunun getirdirdiklerini forum içerisindeki çok eski takipçilerde zaman zaman anlayamıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 12:09 
Akıncılar

Alıntı:
Resim

Şöyle bir şey yumurtlamış birisi. Binlerce insanın okuduğu bir platformda. Üstüne basa basa Kore'den geldiklerini söylüyor.Ağzının payını vermek isterim de. İçime de bir kurt düşmedi değil.
..Ayrıca Altay'ın tasarımını yapan bile bir Güney Koreli Mühendis..
Evet, bu "mühendis" hafif tombik, yaşlıca, kendisine "Hoca" denilen bir şahıs. Nasıl oldu ise müslüman olmuş, hatta Kore Milli Görüşü diye bir hareket de oluşturmuş deniyor. Çünkü Altay'ı tasarladıktan sonra siyasete girmiş. Renkli ve desenli kravatları ile meşhur. Sürekli ve her konuşmasında İsrail ile ilgili bir lafı geçiyor.

Bizim Erbakan Hoca'yı ne de andırıyor. O da Leopar tanklarını bir batında tasarlamış, hatta üşenmemiş yapmış, sonra siyasete atılıp o da Türk Milli Görüş teşkilatını kurmuştu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 12:23 
Uzaklaştırıldı

Anlamadığım şey Otokar teklifi verdi BMC sonramı verecek yani teklifini. Ethemcim Otokar 10 verdi sen 9.99 ver derse birisi ne olacak peki.
Böyle bir ahlaksızlığı bu devlette yapacak biri olmaz ama ya olursa biri bilgi uçurursa

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 12:29 
Akıncılar

Alıntı:
Anlamadığım şey Otokar teklifi verdi BMC sonramı verecek yani teklifini. Ethemcim Otokar 10 verdi sen 9.99 ver derse birisi ne olacak peki.
Böyle bir ahlaksızlığı bu devlette yapacak biri olmaz ama ya olursa biri bilgi uçurursa
Böyle ahlaksızlığı bu devlette yapacak biri olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 12:35 
Uzaklaştırıldı

Aman kardeşim sil onu başımızı derde sokma devir kötü içeri atarlar bir sene mahkememiz sürer valla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 12:40 
Akıncılar

@ms, bu aslında bir kaç kez tekrar edildi:
Geliştirme projesi, tedarikçiye, ilk parti siparişi ihalesiz olarak, fiyat pazarlığı ile geliştiriciye taşere etmeye imkan sağlıyor. Tedarikçi bunu işletebilir de, içinde BMC'nin de olduğu bir ihaleye gitmeyi tercih edebilir de. Tercih eder ise, Otokar nihai teklifini verdi. Tercih etmez ise, bir ihaleye çıkılacak. Şartnameler, vs'ler havada uçuşacak. Belki de pek alışık olmadığımız tipte, İ sınıfı için düşünülen çok tedarikçiye işin bölüştürülmesi sözkonusu olacak. Belki bu üleştirme yatay, belki de dikey düşünülecek. (Dikey; Yani kuleyi biri, gövdeyi öteki, son entegratör bir üçüncüsü)

Ancak ihale olabilmesi için en başta tüm testlerin, kalifikasyonun falan bitmesi beklenir diye umulur. Bizim bürokrasi bunu ezip geçmez. Bununla birlikte Teknik Veri Paketi ancak ortaya çıkar. Çıkılacak ihalede de, işte bunun üzerinden olabilir. BMC şimdi ne bilsin neye fiyat vereceğini? Dolayısı ile, uzun sürer.

İhale olursa fiyat uçurulur mu? Eh, fiyat zaten az çok biliniyor. En küçük birliklerin basit kazı, hafriyat işlerinde dahi, bir başçavuş aklınca ihale dosyalarını eşine dostuna açarken, bu memlekette tabi ki fiyat uçurulur.

____
Alıntı:
Böyle ahlaksızlığı bu devlette yapacak biri olabilir.
Hakkını vermek gerek, tam olarak böyle yapmıyor. Olan ihaleyi bozup "Ya şunun altına veremez misin?" diye ricacı oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 16:41 
Akıncılar

Eger SSM ihaleye cikarsa, Otokar yeniden teklif verecek mi bakalim. Ben sirketin basinda olsam vermezdim. Verecekleri en iyi teklifi vermislerdir. Boyle bir oyunun icine girmezdim artik. Ikincisi size hatirlatip duruyorum ama tekrarlamak gerekiyor demek ki. Bu projede de finansman bulunmasi istenecektir. Aynen buyuk projelerde (LHD, Denizalti veya LST gibi) oldugu gibi. Yani isi yapacak sirkete kredi teklifi yap denilecektir. Otokar bu finansman teklifini mevcut piyasa kosullarinda temin edecegi teklifi yapmistir, simdi BMC ile arkasindaki guclu Katar sermayesi ile bu konuda Otokar'dan daha iyi teklif getirebilir. BMC'nin isi almak icin elinde en buyuk kozu olacaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 18:47 
Genel Yetkili

@hds, hocam dikkat ettim de son yazılarında yaraşırlı olmak, üleşmek gibi Türkçe ifadeler kullanmışın.. hayırdir hocam ertuğrul diriliş dizisi seni de sarmış gibi 8-) :mrgreen:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 18:54 
Akıncılar

Hocam, Reis'in emri demiri bile keser. Ne zaman çemkirdi, o günden beridir geriden gelerek izliyorum. :roll:

____

Geçenlerde bir yeni teknolojinin Türkçeleştirilmesi işine kafa yorduk da. Arada devreler yanmış olabilir. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 18:57 
Akıncılar

Eger SSM ihaleye cikarsa, Otokar yeniden teklif verecek mi bakalim..
Şöyle ki, eğer bu kadar operasyonel baskı varken, tedarikçi ihale ile falan vakit kaybeder ise ayıp eder. Ama eğer illa ki ihale derse, Otokar da ona teklif vermezse ayıp eder. Zira, bu bir opsiyon. Verirse verir, vermezse vermez. Kendi bilir.
Ben vereceğini tahmin ederim. Ancak tedarikçinin ihaleyi beklemeyeceğini de tahmin ederim. O sözleşmeye o opsiyonu koyan da uzak görüşlülük etmiş bir yandan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 19:52 
Akıncılar

Alıntı:
Şöyle ki, eğer bu kadar operasyonel baskı varken, tedarikçi ihale ile falan vakit kaybeder ise ayıp eder. Ama eğer illa ki ihale derse, Otokar da ona teklif vermezse ayıp eder. Zira, bu bir opsiyon. Verirse verir, vermezse vermez. Kendi bilir.
Ben vereceğini tahmin ederim. Ancak tedarikçinin ihaleyi beklemeyeceğini de tahmin ederim. O sözleşmeye o opsiyonu koyan da uzak görüşlülük etmiş bir yandan.
Bu isin sonunda altay arap milli tanki olabilir maalesef, turkiyedede uretilmeyebilir sonunda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 23:10 
Süvariler

Bir tarafta hazıra konmuş bir BMC,bir tarafta devamlı Ar-Ge peşinde olan Otokar,bu ihale kesinlikle Otokar'a verilmeli.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2016, 23:14 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
@hds, hocam dikkat ettim de son yazılarında yaraşırlı olmak, üleşmek gibi Türkçe ifadeler kullanmışın.. hayırdir hocam ertuğrul diriliş dizisi seni de sarmış gibi 8-) :mrgreen:
HDS hep öyleydi ezelden beri
Uçağa tayyare diyen birisi o

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 00:06 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Bu isin sonunda altay arap milli tanki olabilir maalesef, turkiyedede uretilmeyebilir sonunda.
Türkiye giderek araplaştığı için Altay da arap tankı olur. 15 yıl sonra Anadolu İslam Cemahiriyesi kurulduğunda, Arapça ve Kürtçe de resmi dil olarak kabul edilir. Herşeyimiz gibi silah sistemlerimiz de 'halal' olup araplaşır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 00:37 
Süvariler

Bu saatten sonra güç ünitesinin değişimini konuşmak abes, projeyi ötelemesi bir yana dizayn problemi oluşacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 01:58 
Süvariler

Alıntı:
Eger SSM ihaleye cikarsa, Otokar yeniden teklif verecek mi bakalim. Ben sirketin basinda olsam vermezdim.
İhaleye çıkılacak olursa; bana göre OTOKAR teklif verecektir, vermesi de lazım. ''Oyunu kuralına göre oynamak'' diye bir deyim vardır malumunuz. Ticaret hayatında, ben küstüm oynamıyorum şeklinde bir yaklaşım olamaz. Hele kurumsal şirketlerde asla olamaz. Kaldı ki KOÇ Grubu Türkiye' nin en kurumsal Holdingidir. Şİrketlerini BMC' nin yaptığı yaptığı gibi ''ahbap-çavuş'' ilişkileriyle yönetmiyorlar. Bir takım lobi faaliyetleri her zaman olabilir ancak; '' Ben sana aşığım... gerekirse şunu yaparım bunu yaparım'' şeklinde ticaret ahlakını da ayağa düşürmüyorlar. Kısacası ticaret hayatının gereğini yapacaklardır. Kaldı ki ALTAY' a da gönüldenden bağlılıkları var. Kendi geliştirdikleri bir ürün olması yanında; ALTAY son derece büyük bir prestij kaynağıdır.

OTOKAR' ın veya KOÇ HOLDİNG' in CEO' su ben olmuş olsaydım; el emeği, göz nuru dökerek geliştirdiğim nihayi ürünü kimseye yar etmezdim. Ne yapar eder hakkımı alırdım. Sonuna kadar mücadele ederdim. Buna rağmen ihaleyi hak ettiğim halde bana vermiyorlarsa da; bu ayıp onların üzerine olsun...! derdim. Grup olarak her türlü fedakarlığı göstermemize rağmen hakkımız olan verilmiyorsa...! biz üzerimize düşeni sonuna kadar yaptık ancak buna rağmen ihale bize verilmedi. Zaten baştan belliymiş derdim. Orta ve uzun dönemli yatırım planlarımı da bu çerçevede yeniden gözden geçiriridim.

Gerçek Devlet Adamı
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 03:22 
Süvariler

Ethem Sancak zihniyetinin düzgün bir ürün çıkarabileceğini hiç zannetmiyorum. Takvime uygun zamanında doğru düzgün üretim yapmaları büyük başarı olur. Tank tasarımı falan ise şu aşamada hayal.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 08:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 09:32 
Süvariler

Alıntı:
Türkiye'nin araplaşmasına karşıyım. Ama tüm hakları bizde kalacaksa ve uygun fiyata edineceksek, Altay istediği kadar araplaşabilir.

Bu bütün diğer milli silah sistemlerimiz için de geçerlidir. Henüz "game changer" türü silah sistemi tasarlama ve üretme yeteneğimiz yok. O tür silah sistemi tasarladığımızda o zaman düşünürüz.

Bizim tasarladığımız silah sistemlerinin kabiliyetine sahip benzer sistemleri Araplar parası mukabilinde zaten edinebiliyorlar. Bizim silahlarımızı ucuza ve istenilen standartta üretebileceklerse, engel koymak bir yana bilakis teşvik etmemiz gerek. Bunun sayısız faydası var. Pazarı genişletir, ucuza yedek parça bulma sorunu çözülür, reklam olur, silahın birim maliyeti düşer vs vs. F-16 örneğini gözünüzün önüne getirin derim.

Altay'ı ve diğer silahlarımızı (AKKOR, UMTAS, OMTAS, HİSAR-A/O) en kısa sürede ve yüksek sayılarda envantere katmak için de bu yol önerilebilir. Mevcut operasyonel aciliyette, bu silah sistemlerini en kısa sürede ve yüksek sayılarda edinmek önem arz ediyor.

Bu stratejinin sağlıklı olarak işlemesi için gereken şartlardan biri ve en önemlisi: Tedarik zinciri olası ambargolara karşı dirençli olmalı. Bunu sağlamanın da iki yolu var:

a) Kritik bileşen tedarikçilerini sisteme dahil etmek. Ethem Sancak'ın Rheinmetall ortaklığı gibi. Bu sayede Motor sorunu da yaşanmamış olur. Forumda genel olarak kaçırılan nokta sanırım burası. Almanya sağlam ekmek yiyeceği işi, yaşamsal çıkarlarına ters düşmüyorsa, neden sabote etsin?

b) Bu kritik bileşenlerin tasarlanması ve üretilmesi yeteneğine bizim sahip olmamız. UMTAS'ın IR alıcısı ve sistem yazılımı gibi bileşenler mesela.

Bu stratejinin aklıma ilk anda gelen tek sakıncası ise yerli sanayide iş kaybı yaşanması...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 12:33 
Uzaklaştırıldı

Katar ile ortak olmamız Araplar ile ortak olmamız anlamına hiç gelmiyor. Bilakis alacak olanda almaz Katar ortaklığı yüzünden.

Abartmadan söylüyorum şu anda Ortadoğuda aşırı dindarlık ile daha ılımlı ilerici kesimler arasında amansız bir mücadele var
Komik olan bu savaşta Suudi Arabistan, Mısır gibi ülkeler ılımlı ilerici kesim iken Türkiye ve Katar gerici kesimi temsil ediyor. Mısır daki dini yönetime yapılan darbe de taraflar kabak gibi ortaya çıktı işte. Katar ile Mısır ın arası bizimle Mısır ın arası gibi papaz şu anda. Katar Ortadoğu da yalnızlığa sürüklendi bizde öyle bu yüzden işbirliği yapıyoruz. Bakmayın kötünün kötüsü bir Şii yayılması varda biraz ortak payda yakaladık bize biraz katlanıyorlar yoksa Suudi Arabistan Ürdün Mısır Cezayir Libya yüzümüze bile bakmayacaklar. Katar da aynı durumda şu anda. Yani tank yaparsak Katar var diye Araplar alır sanmayın bilakis alacak olanda almaz artık. Bizim hayallerimiz tükenmez tabi bir gün rejimler değişir her ülkenin AKP si iktidar olunca satarız tabi umut garibin ekmeğiymiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 14:25 
Uzaklaştırıldı

Var bu mücadele Paramiliter bu benim düşüncem değil. Bugün Suudi Arabistan ın bile en büyük korkusu aşırı dini akımlardır. Bizim için tabi ne kadar dindarlık arzusu taşıyan rejimimiz olduğunu söylesekte tabi ki Cumhuriyetin evlatları olarak hepimiz en dindarımız bile bugünün en ilerici Suudi Arabistanlı dan daha çağdaş belki ama herkesi kendi gerçekleri içinde değerlendirir isek Türkiye'nin hayali bir anlamda gerilemek iken Suudi Arabistan'ın hayali pek ilerlemek sayılmasa bile en azından kendi ölçüleri içinde daha fazla gerilemeye karşı savaş etmektir. Taliban'ın en büyük düşman olduğu ülke boşuna Suudi Arabistan yönetimi değil. Bugün Mısır, Suudi Arabistan, Kuzey Afrika ülkeleri, Ürdün, Körfez ülkeleri hepsi dini akımlar ile savaşıyorlar. Bu bize garip geliyor ama her ülkeyi kendi gerçekleri içinde yorumlamak gerek. Bizim yönetimimize bir sınırsız güç verseniz ülkeyi nereye koyar tahmin ediyoruz bugünkü İran ı mumla ararız. Ama bugünkü Mısır yönetimine bir sınırsız güç verseniz ülkeyi İsveç yapmak ister. Ama her iki ülkede hayallerini yapacak zemine sahip değil tabi ki.
Tabiki senin dediğin Şii Sünni savaşı bunun dışında ayrı bir savaş ve orada tamamen haklısın. Ama ikisi ayrı mesele.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 14:29 
Akıncılar

@paramiliter;

Kürtler Laik-Seküler değildir. Ateist olur olmaz bilemem, bu arada Laiklik Ateistlik hiç değildir. Şu konuyu şurayada taşıma artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 14:35 
Uzaklaştırıldı

Bende konuyu saptırmış oldum özür dilerim ama nereden geldik buraya anımsatmak isterim. Katar'ın projeye ortak olması Türk Arap dostluğu, iş birliği dolayısı ile pazar şansının artması anlamına gelmiyor. Aksine Araplar için bu negatif bir durum ona değinmiştim ilk cevabımda. Katar'ın Arap dünyasındaki pozisyonu şu an için hiç olumlu yerde değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 17:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Biz niye Altayda bu kadar ortaklığa gidiyoruz ki? Atak ve diğer ürünlerde bu denli bir ortaklık var mı? Hangisinde pasta daha büyük? tank satışında mı, helikopter satışında mı? niye bu kadar uluslararası ortaklık ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 19:22 
Akıncılar

Rheinmetal'i alarak olası ambargoyu engellemek, Katar'ıda alarak mevcut maddi krizi aşmak hedeflenmiş olabilirmi acaba? Bildiğiniz gibi 'tulumbanın suyu bitti'... Bu devirde ucuz yollu kredi bulmakta zor artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 19:57 
Akıncılar

Rheinmetal'i alarak olası ambargoyu engellemek, Katar'ıda alarak mevcut maddi krizi aşmak hedeflenmiş olabilirmi acaba? Bildiğiniz gibi 'tulumbanın suyu bitti'... Bu devirde ucuz yollu kredi bulmakta zor artık.
Ayni zamanda bu tercihleri, BMC'nin Altay isini Otokar'in elinden alma stratejisi olarak gorebiliriz. BMC'nin olmayan agir zirhli arac gelistirme, uretim, ve destekleme eksikligini (ve gelebilecek olasi yetersizlik elestirisini) tank/zirhli arac isindeki uzman bir Alman firmasini Rheinmetall'i yanlarina alarak cozuyorlar. Projenin finansmani buyuk ihtimal SSM butcesinden degil, kredi kullanilarak yapilacak. 250 tanklik paket 2.5-3 milyar $ tutar, bu dolar kitliginda, Topgun'un dedigi gibi deniz bitmesi durumu, projenin kredi temini ile gerceklestirilecektir. Katar ve Malezya sermayeleri (Katar'in parasi mi bitti ki Malezya firmasini %10 pay ile bu ortakliga aliyorlar, bir ? isareti var orada) ile projenin kredili finansmani en uygun sartlarda saglayarak Otokar'in piyasa faizi kosullarindaki kredi onerisine ustunluk/avantaj saglamalari mumkun. Gerekli tesislerin yapimi icinde Sakarya sehrinde arazide devlet tarafindan BMC'ye tahsis edilmis. Butun bu gelismeleri topladiigmizda ortaya tek sonuc cikiyor. Baska bir deyisle BMC bu kadar yatirimi ve ortakligi neden yapsin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2016, 20:05 
Akıncılar

Alıntı:
Eger SSM ihaleye cikarsa, Otokar yeniden teklif verecek mi bakalim. Ben sirketin basinda olsam vermezdim.
İhaleye çıkılacak olursa; bana göre OTOKAR teklif verecektir, vermesi de lazım. ''Oyunu kuralına göre oynamak'' diye bir deyim vardır malumunuz. Ticaret hayatında, ben küstüm oynamıyorum şeklinde bir yaklaşım olamaz. Hele kurumsal şirketlerde asla olamaz. Kaldı ki KOÇ Grubu Türkiye' nin en kurumsal Holdingidir. Şİrketlerini BMC' nin yaptığı yaptığı gibi ''ahbap-çavuş'' ilişkileriyle yönetmiyorlar. Bir takım lobi faaliyetleri her zaman olabilir ancak; '' Ben sana aşığım... gerekirse şunu yaparım bunu yaparım'' şeklinde ticaret ahlakını da ayağa düşürmüyorlar. Kısacası ticaret hayatının gereğini yapacaklardır. Kaldı ki ALTAY' a da gönüldenden bağlılıkları var. Kendi geliştirdikleri bir ürün olması yanında; ALTAY son derece büyük bir prestij kaynağıdır.

OTOKAR' ın veya KOÇ HOLDİNG' in CEO' su ben olmuş olsaydım; el emeği, göz nuru dökerek geliştirdiğim nihayi ürünü kimseye yar etmezdim. Ne yapar eder hakkımı alırdım. Sonuna kadar mücadele ederdim. Buna rağmen ihaleyi hak ettiğim halde bana vermiyorlarsa da; bu ayıp onların üzerine olsun...! derdim. Grup olarak her türlü fedakarlığı göstermemize rağmen hakkımız olan verilmiyorsa...! biz üzerimize düşeni sonuna kadar yaptık ancak buna rağmen ihale bize verilmedi. Zaten baştan belliymiş derdim. Orta ve uzun dönemli yatırım planlarımı da bu çerçevede yeniden gözden geçiriridim.
Duygusallik, sahiplenme felan tamam hocam da, kapali kapilar arasinda bir seylerin planlandigini Otokar gormuyor mu? Milgem projesinde Koc grubunun elinde isin nasil alindiginida biliyoruz. 2. bir vakaya hazirlar mi acaba? SSM'nin kara araclarindaki taktigi siparisleri bolerek, herkese birer parmak bal vermek. Hafif zirhli araclarda o sekilde gidiyor. Yanlis degil, dogru strateji, ve bir sureligine bu sekilde gidebilir ama durmadan sektordeki oyuncu sayisi artiyor, bir sure sonra mecburen daha kesin tercihler gitmeleri gerekecek. SSM bu isi kitabina uygun oynamak icin Altay isi BMC'ye verirken, Otokar'a bir miktar Tulpar gelistirme veya ARMA seri uretim siparisi verebilir. Bu sekilde denge politikasi ile herkese az cok pastadan pay vermeye devam edebilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 12:55 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Duygusallik, sahiplenme felan tamam hocam da, kapali kapilar arasinda bir seylerin planlandigini Otokar gormuyor mu? Milgem projesinde Koc grubunun elinde isin nasil alindiginida biliyoruz. 2. bir vakaya hazirlar mi acaba? SSM'nin kara araclarindaki taktigi siparisleri bolerek, herkese birer parmak bal vermek. Hafif zirhli araclarda o sekilde gidiyor. Yanlis degil, dogru strateji, ve bir sureligine bu sekilde gidebilir ama durmadan sektordeki oyuncu sayisi artiyor, bir sure sonra mecburen daha kesin tercihler gitmeleri gerekecek. SSM bu isi kitabina uygun oynamak icin Altay isi BMC'ye verirken, Otokar'a bir miktar Tulpar gelistirme veya ARMA seri uretim siparisi verebilir. Bu sekilde denge politikasi ile herkese az cok pastadan pay vermeye devam edebilirler.
Yada Koç Tusiad başkanlığını kabul eder. Tusiad a şöyle biraz çeki düzen verir. Vede Altay ihalesini alır. Ne olsa Koç u Fenerbahçe nin değil Tüsaid ın başkanı olarak görmek istiyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 15:33 
Akıncılar

...Ne olsa Koç u Fenerbahçe nin değil Tüsaid ın başkanı olarak görmek istiyoruz...
Bir holding patronajının bu kadar ele kola sığdırılamadığı başka bir memleket var mıdır acaba? :)
Türkiye'de komik kavramlarımız var bizim. Üstelik her şeyi de romantikleştiriyoruz ve bu şekli ile de kavramların içeriğinden çok kendini tartışıp duruyoruz.

Koç grubu böyle bir şey mesela. Garip bir şekilde son olarak, Milgem'dir, Gezi'dir falan gibi mevzularla siyasi de bir zemine taşıdık bu romantik havayı. Onlar da bunu iyi değerlendirip 10 Kasım reklamları falan bastılar sağa sola. Oysa firma firmadır, Türkiye'nin bir değeridir. Ama iyisiyle ve kötüsü ile değeridir. Koç grubu, tüm özellikleri yanında, Türkiye'de olmanın ve bazı imtiyazların da ona getirdiği, bazı yoksunlukların da doldurduğu yelkenlerinden fazlası ile faydalanmasını da bilmiş bir ticari işletmedir. Evet kimi teşkilatları bir okuldur, ama iyisi ile kötüsü ile okuldur. İyi ki var. Ama o kadar işte.

Bizim "demokrasi" konusundaki kavramlaştırmamız da böyle ve çok komik romantik tartışmalar, daha doğrusu söz itiş kakışları var. Demokrasi öyle bağra basılacak, gece baş altına yastık edilecek iç ısıtıcı bir kavram değil aslında. Biz onu tüm çapaçulluğumuz ile garip metaforik şekilde konuşup duruyoruz. Kaf dağının ardındaki Anka kuşu falan gibi.
Oysa demokrasi çok sert bir şeydir. Buz gibidir, çelik gibi de keser. Tahammül edilmek zorunda olunan, varlığın bahşolunduğu bir şey değil, bir iletişim, bir düzgidişim ortamıdır. "Anlaşma" ve "anlama" üzerine değil, "razı olma" üzerine falan kuruludur. Sana özgürlükler tanıdığından çok seni kısıtlayan bir düşünüştür. Almaktan daha beteri ve fazlası vermek gerekir. Oysa biz onu almadan verilen, normları Avrupa'da belirlenmiş bir kuştüyü yastık sanırız.

Ergen toplumun, çocuk toplumun halleri bunlar. Herhalde hakikaten de, ezilen proleter sınıflar, endüstriyel devrimi (allahtan!) ıskalamış olmaklıkla alakalı bir saftoriklik durumundayız. Sanayileşmeye de, demokratikleşmeye de, sermaye düzeneklerine de çoğunlukla romantik yaklaşabilmemiz bu sebeple olsa gerek.

Bu memleketin her sınıf, bölge ve gelir düzeyindeki adam demokrasinin, endüstriyelleşmenin, gerçekten kapitalleşmenin ne olduğunu anlayabilecek olsa halkın %95'i bundan kaçar. Kalan %5 de yine romantiklerdir zaten. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 18:03 
Yeni Üye

Koçlar sabancılar vb.. bu memlekete ne verdiler? ne yaptılar hani motor hani araba hani uçak hani... ama iyi atatürkçüler iyi cumhuriyetçiler iyi elit türkler bir veya yarım asırlık aile şirketleri ben olsam hiç birine ekmek yedirmem yeteri kadar kolay para kazandılar bu milletten tabi iktidarların yalakası şirketleri de unutmamak lazım nerede vizyon nerede ilericilik birileri ümmetçilik adı altında milleti kandırdı birileri de atatürkçü kılıfıyla saltanatlarını sürdürdü yazık güzelim ülkeme:(

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 18:26 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Koçlar sabancılar vb.. bu memlekete ne verdiler? ne yaptılar hani motor hani araba hani uçak hani... ama iyi atatürkçüler iyi cumhuriyetçiler iyi elit türkler bir veya yarım asırlık aile şirketleri ben olsam hiç birine ekmek yedirmem yeteri kadar kolay para kazandılar bu milletten tabi iktidarların yalakası şirketleri de unutmamak lazım nerede vizyon nerede ilericilik birileri ümmetçilik adı altında milleti kandırdı birileri de atatürkçü kılıfıyla saltanatlarını sürdürdü yazık güzelim ülkeme:(
Koç 73.217 (2013 itibari ile), Sabancı 57.556 (2012 itibari ile) kişiye iş veriyor. Bir de ben sorayım. Sen kaç kişiye iş verip çalıştırıyorsun?

Konumuz Altay muharebe tankı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 18:44 
Süvariler

SSM' nı yerinde olsam, BMC' yi MOTOR konusunda yönlendirirdim. Kara Taşıtları yapan bir firmasın; maden kara araçları yapıyorsun motorunu da yap...! derdim. Hatta CB demelidir ki; madem ki bana bu kadar aşıksın; motor yap da marifetini görelim! diyebilir. Marifet iltifata tabidir. Şayet MOTOR yapmayı başarırsan sana iltifat ederim:) diyebilir. Bu şekilde ALTAY' ımızın motor problemini de çözmüş oluruz.

''Zor Oyunu Bozar'' derler. KOÇ Grubu İhaleye girmek suretiyle, bakalım oyunu bozabilecek mi?

Gerçek Devlet Adamı
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 19:23 
Süvariler

Koçun yapması gereken belli. Aynı Tulparda olduğu gibi fikir hakları kendine ait bir tank geliştirip el mi yaman bey mi yaman demek. Ethem Sancağa da sen taşeron olabilirsin ama hiç bir zaman böyle birşey yapamayacaksın demek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 19:47 
Süvariler

Alıntı:
Koç 73.217 (2013 itibari ile), Sabancı 57.556 (2012 itibari ile) kişiye iş veriyor. Bir de ben sorayım. Sen kaç kişiye iş verip çalıştırıyorsun?

Konumuz Altay muharebe tankı.
Son zamanlarda bu forumda aktroller, neo-osmanlıcılar, ümmetçiler vs. epeyi çoğalmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 20:30 
Yeni Üye

Birak dengelensin bayağıdır güzide bir partimizin kadın kolları gibiydi sonuçta her görüşe saygı göstermeliyiz karşı tarafı inandırmak istiyorsak silahlanma konusunda başka bir parti neleri daha iyi yapabilir onları yazmalıyız

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 20:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Koçun yapması gereken belli. Aynı Tulparda olduğu gibi fikir hakları kendine ait bir tank geliştirip el mi yaman bey mi yaman demek. Ethem Sancağa da sen taşeron olabilirsin ama hiç bir zaman böyle birşey yapamayacaksın demek.
Sırf bunu diyebilmek için satabilme ihtimali çok az olan bir tankı geliştirme işine gireceklerini sanmıyorum. Altay'ın bile ihracat potansiyeli pek fazla görünmüyor şu ortamda. TSK'nın almayacağı bir tankı üretmeye yeltenmezler bence.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 00:49 
Süvariler

Alıntı:

Yav he he, onca fabrika, Türkiye'de üretim, her IDEF'te gördüğümüz Ar-Ge çalışmaları ortaya çıkan ürünler, hem bireysel hem de şirket bazlı vergi beyanları bu ülkeye hiç bir şey kazandırmıyor zaten.

Bu ihale hususunda Otokar'da bireysel olarak ısrar etmemin sebebi zaten adamlar prototip tankları üretirken bir altyapı oluşturmuşlardır, mühendisi olsun, işçisi olsun bir tecrübe kazanmışlardır.

BMC bunca zaman ellerinde hazırdan yiyorlar, ortada bir Ar-ge vs. yok.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

En son sentetik tarafından 22 Ara 2016, 01:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Düzenleme: Noktalama işaretleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 02:25 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
"Anlaşma" ve "anlama" üzerine değil, "razı olma" üzerine falan kuruludur.
@HDS, şu forumda teknik açıklamalar açısından çok faydasını gördüğüm bir üyedir. Ama bu söz şimdiye kadar burada okuduğum en içerikli lafıydı. Bizim ahali bunu ne zaman idrak edecek acaba? Ben sağlamından 3 nesil veriyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 16:58 
Süvariler

Bir holding patronajının bu kadar ele kola sığdırılamadığı başka bir memleket var mıdır acaba? :)
Türkiye'de komik kavramlarımız var bizim. Üstelik her şeyi de romantikleştiriyoruz ve bu şekli ile de kavramların içeriğinden çok kendini tartışıp duruyoruz.

Koç grubu böyle bir şey mesela. Garip bir şekilde son olarak, Milgem'dir, Gezi'dir falan gibi mevzularla siyasi de bir zemine taşıdık bu romantik havayı. Onlar da bunu iyi değerlendirip 10 Kasım reklamları falan bastılar sağa sola. Oysa firma firmadır, Türkiye'nin bir değeridir. Ama iyisiyle ve kötüsü ile değeridir. Koç grubu, tüm özellikleri yanında, Türkiye'de olmanın ve bazı imtiyazların da ona getirdiği, bazı yoksunlukların da doldurduğu yelkenlerinden fazlası ile faydalanmasını da bilmiş bir ticari işletmedir. Evet kimi teşkilatları bir okuldur, ama iyisi ile kötüsü ile okuldur. İyi ki var. Ama o kadar işte.

:roll:
Bilmukabele, ... :)
Son, birkaç yıldır zaten ilkleri yaşıyoruz ve dahi yaşatıyoruz. Mesele ilk olarak yandaşlık, candaşlık kavramlarıyla başladı yıllar önce, lakin çoğumuz görmedik, belki görenleri de dinlemedik. Hangi kurumlarımızda özerklik kaldı, ki bundan artık özel sektör etkilenmesin? Bugün terörle mücadele amaçlı, masum başlamış olan kayyum atamaları, bakalım yarın hangi amaçlara hizmet edecek.

Demokrasi? Bu konuyu hiç açmayalım.. Zira bizde Fransız Devrimi yeni bitti, adeta Napolyon `a imparatorluk hazırlıyoruz. Malumdur, oda tüm isteklerini oy çokluğu ile yapmıştı.

Ben olsam, tank ihtiyacına binaen M-60 modernizasyonuna bakardım. Şu saatten sonrada olmayacağı için Altay ın ilk paketini 500 adete çıkarıp 2 şirketede verirdim. Yani 250 ve 250 pay ederdim. İlk 250 yi en erken ve en sağlam olarak teslim edene de 2. i 500 adetlik paketi verirdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 17:30 
Süvariler

Bu ülkeye ne verdiler in cevabı olan ürün yada vergi konularına hiç girmeyeceğim. Lakin, dikkat çektiğiniz konu "aile şirketi" olmaları. Bugün benim dikkatimi çeken farklı konular var. Misal ailesinden hiçbirşey gelmeyen insanların gemileri/gemicikleri, şu anda sayısını dahi bilmiyorum dünya okyanuslarında gezmekte.

Altay için kararı ciddi anlamda merak etmekteyim. 2. i bir Milgem vakası olacakmı olmayacakmı? Verilen kararlar mantık üzerinemi veriliyor yoksa politik/ticari kaygılar üzerinemi veriliyor. Bir Cumhurbaşkanı nasıl çıkarda, biz filancayı filan kuruluş yöneticisi olarak görmek istiyoruz diyebilir. Gerçi ATO seçimleri henüz hafızamda taze, O`nun oğlu değil, "Bu" nun akrabası kazandı.

Altay Tankı malum bizim ülkemizin ürünü, yada değeri. Bunun ihalesi yapılırken birçok parametre göz önüne alınır. Lakin bu parametreler içine, politik konular girerse, yahut onlara ekmek yedirmemek kavramları girerse, işler eğerki onlar bunlar kavramına dönerse! Millet olarak işimiz çok zor..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 22:23 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Sırf bunu diyebilmek için satabilme ihtimali çok az olan bir tankı geliştirme işine gireceklerini sanmıyorum. Altay'ın bile ihracat potansiyeli pek fazla görünmüyor şu ortamda. TSK'nın almayacağı bir tankı üretmeye yeltenmezler bence.

Tank tasarım altyapıları zaten şuan var. Prototip bir tank tasarlayıp nasıl zarar edecekler? 100-200 milyon dolar yatırıp zarar etmek Koça koyar mı? Bazen prestij paradan daha önemlidir. Hem götürür kobra sattığı ülkenin önüne koyar istersen bu da var der. Sonuçta birçok Afrika ve ortadoğu ülkesi gelişmiş batı ekipmanlarına ulaşmada sıkıntı yaşıyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4403 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 183 84 85 86 8789 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: ShockXK1 ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: