TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Şub 2017, 00:01

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4373 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 181 82 83 84 8588 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 23:32 
Süvariler

etek zırhları da eksik, orası çok açıkta kalmış. O da eklenir herhalde

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 10:13 
Üye

Tankın şu anda muhtemelen tek soru işareti zırhın koruma seviyesi. Acaba RHA değerleri Leo 2a6ya kıyasla ne durumda. Zaten T-90'nın falan rahatlıkla üstünde olması gerekli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 14:19 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
ben Koç'un yerinde olsam, taşınabilecek tüm fabrikaları söker, Bulgaristana giderim. Şirket merkezini de oraya götürürüm...
sadece Tüpraş kalır, onu da almışsın zaten, oradan akaryakıt satmaya devam edersin, kazancını da Bulgaristana götürürsün, ohh fıstık gibi...
zaten TSK'ya cobra, cobra2, akrep satıyorsun, başka sattığın bişey yok. Milgem'i de ihale bittikten sonra iptal edip elinden aldılar... daha ne duruyorsun bu memlekette...
bi tüpraşın var söküp taşıyamayacağın. onun dışında hepsini taşıyabilirsin, başka yere...
STA projesini adrese teslim nasıl verdiler FNSS'e.. ne gerek vardı o araçlara...
videosunu izleyince bile insan utanıyor... savunma amaçlı olduğu videodan belli oluyor.. ülke işgale uğrayacak, sen de Mızrak-O takılı araçlarla saklanıp, bir iki tank vurup geri kaçacaksın... aynısını iki er de yapar... saldırı diyorsan, rusların yaptığı gibi her tankın, her zpt'nin üzerine ikişer tane Mızrak-O tak yeter. niye araca para veriyorsun... FNSS'e para aktarıyorsun...
Altayı senden almayan, Tulparı mı alacak?, Arma'yı mı alacak??
Bulgaristanda üret yine sat buraya, satamazsan başka yere satarsın...
Bulgaristanda üretim yapsan motor, transmisyon vb. zorluklarla da karşılaşmazsın.
onbinlerce işsizi de akp düşünsün, bmc'ye işe yerleştirsin artık...

Bulgaristan'ı kafadan sallayıp da yazmadım.
Bulgaristan'ın nüfusu 7 Milyon, 3,5'u avrupaya dağılmış, en yaşlı 3,5 Milyon nüfus Bulgaristanda kalmış istatistikler öyle gösteriyor.
ülke tamamen boşalmış, gayrimenkuller sudan ucuz, her türlü mal, akaryakıt fiyatları çok düşük...
tüm fabrikalarını taşı oraya 10-15 Milyar dolarlık yatırıp, 50.000 kişiye iş ver, 8-10 sene sonra Bulgaristanı eline alırsın...
Hatta işçileride götür Türkiyeden Bulgar vatandaşı olsunlar , sonra akrabalarını filan taşırız yanlarına bakmışın Bulgaristan Türk olmuş....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 19:07 
Akıncılar

https://www.google.com.tr/imgres?imgurl ... mrc&uact=8

Sayın TankCommander, Ben kelamımı tam olarak anlatamıyorum galiba. Bu adamlar boşuna bu kadar katman zırhı üstüste ekleyip koymuyorlar 4 bir yana, modern bir ATGM önlemek oldukça güç bir iş. Etrafımızda TOW, MİLAN, KORNET vb. dolu olduğuna göre, bizim dolap olarak kullanılacak bir dış kule çeperi lüksümüz yok. İlle öteberi dolabı gerekiyorsa, tankın kule ve gövde arkası müsait, oraya konabilir. Sizin hayatınız, tek bir mehmetçiğin dahi hayatı çok önemli, tankın bekası çok önemli, isabet almasına rağmen göreve devam edebilmesi çok önemli. Ve bunlar ne yazıkki günümüz yüksek tehdit ortamında dolap lüksü ile olamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 19:13 
Akıncılar

Altay'ın benzer bir zırhı olmadığını kim söylüyor ki? İki santimetrelik sac levhadan kaynatılmış yaşam kabinin üzerinde avadanlık dolapları var mı sanıyorsunuz ki:?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 19:16 
Genel Yetkili

Şimdi çok önemli değil diyeceğim ayıp olacak.

"O şişenin geldiği yerde daha 700 bin şişe var" diyordu antony quinn. Secret of santa vittoria filminde(kasabanın sırrı).

1000 AMT.

1000.

BİN.

Bin.

bin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 20:17 
Akıncılar

Alıntı:
Altay'ın benzer bir zırhı olmadığını kim söylüyor ki? İki santimetrelik sac levhadan kaynatılmış yaşam kabinin üzerinde avadanlık dolapları var mı sanıyorsunuz ki:?
Muhakkak 2 santimlik bir saç levha üstü kondu değil ama ölçüsü bende kalsın, bir miktar fazlası. Beklediğimiz gibi değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 21:08 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Muhakkak 2 santimlik bir saç levha üstü kondu değil ama ölçüsü bende kalsın, bir miktar fazlası. Beklediğimiz gibi değil.
Sayın @Topgun Rakiplerinin gerisinde mi yoksa beklentimizin mi altında? 60 Tonluk Tankta zırh yeterli değilse niye bu kadar ağır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 22:10 
Akıncılar

LECLERC modelinin baz alındığı belli. Lakin bence güncel bir seçim değil. Gelişen tehditler karşısında Alman'ların olsun, İsrail'in olsun aldığı ilave tedbirler ortada iken, bizim bu kadarını yeterli görmemiz beni hayal kırıklığına uğrattı. Uzun lafın kısası, mevcut durum Leo2A4 seviyesinde, ben A6 hatta A7 olması gerektiği kanaatindeyim. O yüzden eksik olan parçaları paylaşıyorum gözlere sokmak için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 22:17 
Uzaklaştırıldı

Zırhı olsada olmasada biz bu zırhların dolap kapakları altında gizli olmasını istemiyoruz merkava gibi Sabra gibi bakınca görünsün. Avadanlık dolaplarını başka yere yapsınlar kulede biz çelik yığını görmek istiyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 22:30 
Süvariler

Resim

Altay tankını Leopard 2 NG ile kıyaslayınca , kuleyi bilemiyorum ama alt taraf da (Palet çevresi için) Leopard2 NG daha bir tok görünüyor. Tabii bu bilimsel ve doğru bir söylem değil. Ama resimleri kıyaslarsak en azından görünüşü böyle

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 22:46 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Şu alttaki resim 65+ ton geliyorsa eyvallah haklısınız ama gelmiyorsa?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 22:52 
Süvariler

Şu alttaki resim 65+ ton geliyorsa eyvallah haklısınız ama gelmiyorsa?

Gelmiyorsa üzerine ek birşeyler daha yapılabilir demektir. Ve güzel bir haberdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 12:10 
Süvariler

Kaliteli çekimle birlikte uzun metraj bir Altay videosu.Altayın hareket halindeyken yine hareket halinde bulunan hedeflere karşı test atışları da mevcut...
Muthis video olmus Arkadaki Bez neden var fuardada var testlerdede

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 15:42 
Site Başkanı

Kulenin arkasındaki brandayı diyorsanız kargo platformunun koruması o

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 15:59 
Süvariler

Alıntı:
Kulenin arkasındaki brandayı diyorsanız kargo platformunun koruması o
Evet Tesekur Ederim Hocam Furada Neden Kapali saklamis olabilirler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 00:44 
Üye
Kullanıcı avatarı

10. dakikadan sonra hareket halinde atış test görüntüleri de var.
https://www.donanimhaber.com/savunma-sa ... lenler.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2016, 23:19 
Akıncılar

Motor konusunda teknik destek için Ricardo plc adı geçiyor. Doğruluğu var mıdır? Ayrıca bu firma hakkında bilgi verebilecek bir üstat var mıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 16:38 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 21:19 
Süvariler

Motor konusunda teknik destek için Ricardo plc adı geçiyor. Doğruluğu var mıdır? Ayrıca bu firma hakkında bilgi verebilecek bir üstat var mıdır?
Ricardo büyük bir özel mühendislik firmasıdır. Ağırlıklı otomobil sektöründe faaliyet gösterir. Sanıyorum İngiltere kökenli

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 19:32 
Süvariler

Sanırım Bugatti Veyron için özel bir çift kavrama şanzıman yapmışlardı. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 13:53 
Akıncılar

Ricardo sayfası incelendiğinde safkan bir mühendislik firması savunma anlamında da Motor ve şansızman üzerine yapılmış çalışmaları var. sayfayı inceleyin derim.

https://www.ricardo.com/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 12:04 
Akıncılar

http://www.milscint.com/tr/askeri-fabri ... getirildi/

İlginç bir durum, ozellikle makinalarin kiralanmasi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 12:28 
Genel Yetkili

Atıl durumda olduklarını kabullenmeleri de bir gelişme.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 17:21 
Akıncılar

Çok iyi bir durum. Özellikle Pendik tersanesi için çok iyi oldu en basitinden şöyle düşünün Milgem için kesim yapsa işi alan tersaneden devlet memuru olmalarına rağmen %20 daha verimli olur.
Hassas işler konusunda işleyişi bilen kişiler için fayda sağlayacak bir uygulama olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 11:51 
Üye

Altay k2'nin kopyası olacak , yok lisanslı üretim hali olacak vs. diyen arkadaşlar buyurun . Benzerlik varmı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 12:43 
Üye

Alıntı:
Resim

Altay k2'nin kopyası olacak , yok lisanslı üretim hali olacak vs. diyen arkadaşlar buyurun . Benzerlik varmı ?

Var.
Her uçağın kanatları, iniş takımları, motoru olması gibi benzerliklerine benzer benzerlikler Altay ile K2 arasında da var.
İki bardak düşünün, ikisi de birbirinin aynısı ama farklı, çünkü biri sert plastikten ama diğeri camdan.
Dıştan görünüş dışında platformların ne sunduğu da önemli, bunu bilen gözler görür sadece.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 12:46 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bir bitmediniz arkadaş. Sayı saymasını da mı bilmiyorsunuz.

En basitinden ikisinin de motoru var, tekerleri de var, personel kullanıyor. O zaman taklit bu ürün...

:evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 13:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Adam ironi yapmış gibi algıladım. Bire sakın gençler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 13:18 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Evet tekrar okuyunca anlaşılıyor. Kusurumuza bakmasın arkadaş, bugün çok b.ktan bir gün. Sinirler hop oturup hop kalkıyor.

Tekrar özür diliyorum buradan arkadaştan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 14:56 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Yok mu.. Küçük kuzeni işte.. Ne olmuş?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2016, 18:53 
Akıncılar

İlim Çin'e bile olsa alıp geleceksin. İşine yarayan domuz derisi çizme de olsa, dudak bükmeyip alıp giyeceksin. B. Lee'nin lafı gibi, su gibi olacaksın, konulduğun kabın, şartların şeklini alabileceksin.

Tank işi yaptığımız en güzel mühendislik transferi, ortaklık ve geliştirme projelerinden biri olmaya doğru gidiyor. Fırtına ile başarılanın üzerine bu kez beş gömlek daha olduk. Kore tankı ile benzerlikleri ve tüm farklılıkları ile bize göre, tam bizlik bir platform ve nicelerini de tasarlayıp üretebilecek bir anlayış, bilgi, personel ve altyapı çıktı ortaya.

Doğru iş yaptık. Keşke aynı atik ve esnek hali her projemiz için gösterebilsek. Gösterebilseydik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 04:43 
Yeni Üye

Alıntı:
Alıntı:
Kaliteli çekimle birlikte uzun metraj bir Altay videosu.Altayın hareket halindeyken yine hareket halinde bulunan hedeflere karşı test atışları da mevcut...
Bilgim olmadığı için soruyorum. Lütfen hor görmeyiniz :)
Video da Altay tankımızın, görünüş itibariyle farklı namluları olduğunu fark ettim(birinin namlu ucuna doğru 6-7 sıra delikler var diğeri düz). İşlevde herhangi bir farklılıkları var mıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 13:08 
Akıncılar

Onlar delik değil, atış ya da kinematik testler sırasında hızlı kameradan alınan görüntüler ve fotoğraflarda bazı parametreleri ölçmek için referans olarak kullanılabilsinler diye konulmuş nirengiler.

O namluların bir kısmı gerçek namlu olmayabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 14:57 
Yeni Üye

Alıntı:
Onlar delik değil, atış ya da kinematik testler sırasında hızlı kameradan alınan görüntüler ve fotoğraflarda bazı parametreleri ölçmek için referans olarak kullanılabilsinler diye konulmuş nirengiler.

İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Saygılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 12:30 
Üye

Altay tankını üretmek için genel olarak 3 firmanın adı geçiyor;

Otokar; Altay tankını geliştiren bildiğimiz firma yanında Aselsan, Roketsan ve Hyundai Rotem var.

RBSS; Bu firma aslında net açıklanmasa da Rheinmetall BMC Savunma Sistemleri (veya benzeri bir isim) olup BMC, Alman Rheinmetall ve Malezyalı Etika'dan oluşuyor. BMC; %51, Rheinmetall % 39 ve Etika % 10 paya sahip. AncakBMC'nin de % 49'u Katar'a ait!

FNSS, Nurol Holding %51 ve BAE Systems % 49 paya sahip.Nurol Holding ayrıca Nurol Ejder gibi araçları üreten Nurol Makina'ya sahip.

Motor konusunda Tümosan ile Hema Endistri'nin adı geçmiş en son durumda Tümosan da bir şeyler bekelniyor ve halen net bir gelişme görünmüyor.

Sonradan başka firmalar işin içine girer mi bilinmez ama ilk parti üretim için Otokar'ın şansı yüksek görünüyor.

bloomberght.com/ht-yazarlar/guntay-simsek/1946147-altay-tankinda-3-grup-yarisabilir/
army-technology.com/projects/altaymainbattletank/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 16:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

mtu alman mıydı avusturya mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 17:52 
Üye

mtu alman mıydı avusturya mı?
Alaman.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 18:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu avusturya ambargo uyguluyor ya, bizim tank motoruna avusturyalı bir firma danışmanlık hizmeti verecek diye aklımda kalmış. ondan sordum. Hayırlısı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 18:54 
Süvariler

Bu avusturya ambargo uyguluyor ya, bizim tank motoruna avusturyalı bir firma danışmanlık hizmeti verecek diye aklımda kalmış. ondan sordum. Hayırlısı...
O is coktan mazi oldu sorun yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 18:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tümosan ve AVL işbirliği düşünülüyordu bir zamanlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 09:31 
Süvariler

Alıntı:

İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Saygılar

Evet Geneliklede Test Araclarinda yaygin kullanilir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 16:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bizim kadar sınırlarında sıcak çatışma olup, komşularıyla sürtüşme kapasitesi yüksek olup, bizim kadar da rahat olan memleket yok şu dünyada. Herşeyimiz bir aheste aheste, nasipte varsa olur be! Havasındayız böyle acayip bohem bir hava. Halâ şu mu üretsin, bu mu üretsin, biraz daha bekleyelim bir bakalım ya falan diye takılıyorlar. Bir de tfx falan konuşuyorlar, 2050 de biterse öpte başına koy. Zât-ı Âlileri artık birine el versede başlasa şu üretim.

William Shakespeare/ Macbeth

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 16:54 
Üye

Hiçmi umut yok arkadaşlar şu Altay Tankından,hazır Fırat Kalkanından zırhlı birliklerimizde aktif olarak çatışmaya katılıyor eksikleri gidermek ve olumlu yönde eklemeler yapmak için tam zamanı değilmi ? Artık başlasın şu üretim yahu ''Savunma Sanayinde üretim sabır işi.'' , ''Bu işler hemen olacak şeyler değil.'' diyordum yıllardır ama önümüzdeki 2 asır boyunca tankın üretilmesi düşünülmüyor sanırım.

-NoISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 22:59 
Uzaklaştırıldı

Değişen bir şey olmaz dahada madar oluruz hatta. AKKOR olmadan ALTAY ı sahaya sürmesinler daha iyi bu devirde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 01:01 
Süvariler

Cok sağlam bir ürün çıkartabileceksen birazcık daha beklemek sabretmek en makulu galiba şuanda. Sonuçta göndereceğimiz ilk parti Altay'lar da inflak olmaya başlarsa o zaman moraller bozulur işte o daha da kötü bir durum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 01:19 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Cok sağlam bir ürün çıkartabileceksen birazcık daha beklemek sabretmek en makulu galiba şuanda. Sonuçta göndereceğimiz ilk parti Altay'lar da inflak olmaya başlarsa o zaman moraller bozulur işte o daha da kötü bir durum.
Hocam haklısınız ama bu bekleyiş geliştirmeye yönelik bir bekleyiş değil ki kim üretecek diye bir bekleyiş yani zaman kaybı sonuçta param belli.
Hocam, tankın "tamam budur" diye bir durumu yok, konu mesajlarını geriden ve dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Bende öyle zannediyordum açıkcası ama değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 03:32 
Süvariler

yaaaa motor olayını çözemediler ki üretebilsinler
Almam MTU nunda ambargo koyması yada işi yokuşa sürmesi eli kulağındadır.
üretim bence bu yüzden bekliyor.
ilk parti üretim için motor anlaşması yapıldımı ki üretim yapılabilsin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 09:10 
Süvariler

yaaaa motor olayını çözemediler ki üretebilsinler
Almam MTU nunda ambargo koyması yada işi yokuşa sürmesi eli kulağındadır.
üretim bence bu yüzden bekliyor.
ilk parti üretim için motor anlaşması yapıldımı ki üretim yapılabilsin?
Katiliyorum. Yarin politik durumlar daha da sertlesirse, eli kulagindadir..
Ukrayna'nin 1500 BG'luk motoru ve transmisyonunu ciddi olarak dusunmelerinin zamani geldi. Bilindigi gibi Ukrayna devlet tesekkulu Malyshev fabrikasinin (Ukraine State Enterprise Malyshev Plant) boyle bir urunu mevcut. Bu motorun bir onceki versiyonu da Pakistan'in El Halit tankinda kullaniliyor.

Yukaridaki mukemmel olmazsa almam yorumlarina da katilmak mumkun degil.. Hangi silah sistemimiz mukemmel ki? Hem mukemmel ne demek acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 09:32 
Uzaklaştırıldı

Yılda bir milyondan fazla taşıt üreten ülkeyiz Ukrayna bu anlamda hayali bile bize yetişemez ama hiç bir şeye motor üretemiyoruz. Tankı bırak taktik iha motorundan bile telaşa düştük. Bu ülkenin şu motor işini yemeyip içmeyip artık halletmesi gerek. Büyük gemi motorundan taktik iha motoruna kadar uçak dan seyir füzesi motoruna kadar bu dertten kurtulmak zorundayız. Bu bizim atom bombası yapma projemiz gibi bir şey olsun artık. Üniversitesi sanayisi devleti özeli bu işi halletmek gerek.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 4373 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 181 82 83 84 8588 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: AKINCI, ALPAR, aybars_batur, Basbug, Batuğhan, BayramlıkŞeker, PARTİKÜL, Topgun, türkşad, yavuzmurat ve 31 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: