TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Haz 2017, 22:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5305 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 180 81 82 83 84107 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 14:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
BMC belkide koçu ticari anlamda sıkıştırma olabilir yani gel benden ol artık Gezi'yi unutalım ama adamım ol zorlama bak Ethem'e veririm gibi...
Böyle ballı ihaleyi reis bey kendi adamı dururken başkasına yar eder mi?

Aslında haklısın arkadaşım da... YGS'de ortalama 2 matematik net'i yapabilen güruhlarla olmaz bu iş bu sebebeple biraz zaruret biraz seve seve...
İşin ucunda rant varsa zorlar hemen başarılır, imkansızlar vakit alır. :D Ben daha uçuk bir iddiada bulunayım. Şu an OTOKAR'ı bitirme sürecinin ilk adımlarına şahit oluyoruz. BMC harici adam bırakmayacaklar piyasada ya da hepsine çökecekler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 15:26 
Akıncılar

Bir daha o riske girmezler FETÖ'de dilleri çok çok yandı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 16:15 
Akıncılar

ALTAY'da birde canımı sıkan bir tespitim daha oldu. Roketsandan gelen zırh plakaları yan gövdede açıkça görünüyor zaten. Kule içinde benzeri mevcut ne yazıkki. O yandaki kapaklar bildiğiniz dolap bölmesi. Biz bunların içinin LEO2A6'da veya M-60T, Merkava'da olduğu gibi kalınca bir katmanlı kompozit zırh paketi ile dolacağını zannediyorduk lakin fuardaki model full donanım zırhlandırılmış hali ve ne yazıkki böyle bir yapı yok. Özellikle sordum, dolap olarak tasarlandıklarını fakat aynı zamanda çarpma tapalı ATGM/RPG mühimmatlarının zırh öncesi patlamasını sağladıklarını belirttiler. Zaten adamlarla her fuarda karşılaşıp derin muhabbete girmekten tanış olduk, selamlaşıyoruz görevlilerle.

Hem bizzat ölçtüğüm zırh kalınlıkları, hem aldığım bilgilerden aldığım izlenim, hemde izlediğim atış test görüntüleri itibariyle benim gördüğüm Stanag 4569 level 6 seviyesinde bir koruma mevcut. Burada zırh kalınlıklarını açıklamayacağım doğal olarak. Aslında mevcut ana gövde Leo2 gibi, fakat A6 seviyesi bir zırh paketi göremedim ne yazıkki. Gövde ön cephesi sağlam, katmanlı bir zırh yapısı mevcut. Fakat taret için önde ilave hiçbir zırh paketi yok, taret ve gövde üstündede yok, yanlardada katmanlı kalın bir kompozit zırh paketi yok. Şu haliyle, Aselsan Leo2 modernizasyon paketine ihtiyaç duyar halde kanaatim. Videodaki test atışları level 6 seviyesi standardı mühimmat kalibreleri ile yapılıyor.. Zırh paketi ile ilgili hiç sorumluluk duymuyorlar, zaten Roketsana verilmesine bozuklar, ne verdilerse taktık, askerin istediği seviyede sonuç verdi diyorlar. :?

Özellikle daha alırı varmı diye sordum, var dediler. Bari bu teselli... Motor ve transmisyon 10 numara hiç sorun çıkartmamış. Eh Alaman nede olsa.

En son Topgun tarafından 11 Kas 2016, 18:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 16:17 
Akıncılar

Alıntı:
ben Koç'un yerinde olsam, taşınabilecek tüm fabrikaları söker, Bulgaristana giderim. Şirket merkezini de oraya götürürüm...
sadece Tüpraş kalır, onu da almışsın zaten, oradan akaryakıt satmaya devam edersin, kazancını da Bulgaristana götürürsün, ohh fıstık gibi...
zaten TSK'ya cobra, cobra2, akrep satıyorsun, başka sattığın bişey yok. Milgem'i de ihale bittikten sonra iptal edip elinden aldılar... daha ne duruyorsun bu memlekette...
bi tüpraşın var söküp taşıyamayacağın. onun dışında hepsini taşıyabilirsin, başka yere...
STA projesini adrese teslim nasıl verdiler FNSS'e.. ne gerek vardı o araçlara...
videosunu izleyince bile insan utanıyor... savunma amaçlı olduğu videodan belli oluyor.. ülke işgale uğrayacak, sen de Mızrak-O takılı araçlarla saklanıp, bir iki tank vurup geri kaçacaksın... aynısını iki er de yapar... saldırı diyorsan, rusların yaptığı gibi her tankın, her zpt'nin üzerine ikişer tane Mızrak-O tak yeter. niye araca para veriyorsun... FNSS'e para aktarıyorsun...
Altayı senden almayan, Tulparı mı alacak?, Arma'yı mı alacak??
Bulgaristanda üret yine sat buraya, satamazsan başka yere satarsın...
Bulgaristanda üretim yapsan motor, transmisyon vb. zorluklarla da karşılaşmazsın.
onbinlerce işsizi de akp düşünsün, bmc'ye işe yerleştirsin artık...

Bulgaristan'ı kafadan sallayıp da yazmadım.
Bulgaristan'ın nüfusu 7 Milyon, 3,5'u avrupaya dağılmış, en yaşlı 3,5 Milyon nüfus Bulgaristanda kalmış istatistikler öyle gösteriyor.
ülke tamamen boşalmış, gayrimenkuller sudan ucuz, her türlü mal, akaryakıt fiyatları çok düşük...
tüm fabrikalarını taşı oraya 10-15 Milyar dolarlık yatırıp, 50.000 kişiye iş ver, 8-10 sene sonra Bulgaristanı eline alırsın...
Yok KOÇ'un öyle bir sıkıntısı yok şu anda. Yurt içi ve yurt dışı Cobra/Ural/ARMA vb. satışları gayet güzel, para kazanıyorlar, bir sıkıntıları yok. Sadece ALTAY için belirsizlik canlarını sıkıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 18:44 
Süvariler

Katılıyorum,otokar bu ülkeye fazla ama Türkiye'de bulunması onlara Türki ve Arap ülkelerinin kapılarının açılmasında yardımcı oluyor olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 22:32 
Akıncılar

ALTAY'da birde canımı sıkan bir tespitim daha oldu. Roketsandan gelen zırh plakaları yan gövdede açıkça görünüyor zaten. Kule içinde benzeri mevcut ne yazıkki. O yandaki kapaklar bildiğiniz dolap bölmesi. Biz bunların içinin LEO2A6'da veya M-60T, Merkava'da olduğu gibi kalınca bir katmanlı kompozit zırh paketi ile dolacağını zannediyorduk lakin fuardaki model full donanım zırhlandırılmış hali ve ne yazıkki böyle bir yapı yok. Özellikle sordum, dolap olarak tasarlandıklarını fakat aynı zamanda çarpma tapalı ATGM/RPG mühimmatlarının zırh öncesi patlamasını sağladıklarını belirttiler. Zaten adamlarla her fuarda karşılaşıp derin muhabbete girmekten tanış olduk, selamlaşıyoruz görevlilerle.

Hem bizzat ölçtüğüm zırh kalınlıkları, hem aldığım bilgilerden aldığım izlenim, hemde izlediğim atış test görüntüleri itibariyle benim gördüğüm Stanag 4569 level 6 seviyesinde bir koruma mevcut. Burada zırh kalınlıklarını açıklamayacağım doğal olarak. Aslında mevcut ana gövde Leo2 gibi, fakat A6 seviyesi bir zırh paketi göremedim ne yazıkki. Gövde ön cephesi sağlam, katmanlı bir zırh yapısı mevcut. Fakat taret için önde ilave hiçbir zırh paketi yok, taret ve gövde üstündede yok, yanlardada katmanlı kalın bir kompozit zırh paketi yok. Şu haliyle, Aselsan Leo2 modernizasyon paketine ihtiyaç duyar halde kanaatim. Videodaki test atışları level 6 seviyesi standardı mühimmat kalibreleri ile yapılıyor.. Zırh paketi ile ilgili hiç sorumluluk duymuyorlar, zaten Roketsana verilmesine bozuklar, ne verdilerse taktık, askerin istediği seviyede sonuç verdi diyorlar. :?

Özellikle daha alırı varmı diye sordum, var dediler. Bari bu teselli... Motor ve transmisyon 10 numara hiç sorun çıkartmamış. Eh Alaman nede olsa.

Ne yalan söyleyeyim şu görüntüsüyle zırh benimde canımı sıkıyor. Umarım bu tamamen bizim cahilliğimizdir ve seri üretimde Roketsan hepimizi yanıltır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 23:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Musul harekatinda Irak ordusuna ait bir M1A1 Abrams tankinin, ISID tarafindan güdümlü tanksavar füzesi AT-14 Spriggan (Kornet) ile vurularak tahrip edilmesi.
Görebildigim kadari ile Abrams tanki arka cepheden, gaz türbini ve yakit deposu kismindan isabet aliyor ve ardindan infilak ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=m7iXAXBQ_0o
Sanırım bu tarette mühimmat tutulması kanunla yasaklanmalı. Hatta ATGM isabetleri iyice incelenmeli mühimmat istifi buna göre tasarlanmalı.

*Alıntı Fırat kalkanı harekatındandır. Yeri burası olduğu için bu bölüme taşındı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 23:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Atlay'ın kompozit zırhını yada herhangi bir platformumuzun zırhını Türkiye'de üretebiliyormuyuz? Bu konuyu bulamadım net olarak.
Altay'ın ERA zırhını seri üretimle mi takılmaya başlanacak?
Şimdiden teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 00:09 
Üye

Alıntı:
Atlay'ın kompozit zırhını yada herhangi bir platformumuzun zırhını Türkiye'de üretebiliyormuyuz? Bu konuyu bulamadım net olarak.
Altay'ın ERA zırhını seri üretimle mi takılmaya başlanacak?
Şimdiden teşekkürler.
Zırhlar en son Slovakya'dan geliyordu. (çelik zırh) Kompozit zırhıda Roketsan yapıyor 2013'den beri. M60T'leri yaparkende İsrail'den reaktif zırhın know-howunu aldık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 04:19 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 12:15 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Şurda yorumları okurken sinir oluyorum. Kardeşim bir çok şeyi beyenmeye bilirsiniz, siyasi iktidara da kızıp eleştirebilirsiniz de siz Koç grubunun avukatı mısınız. Ne demek Koç grubu bu ülkeye fazla, ne demek bence fabrikayı söküp Bulgaristana gitsinler. Siz vatan severmisiniz değilmisiniz. Bu ülkeye koç grubu dahil mevcut tüm kurumlar azdır. Çok çok daha iyisi gerekmektedir. Buna siyasi iktidar da dahildir. Son 15-20 senede iyi kötü bir savunma sanaiinin ortaya çıkmasını hepimiz zaman zaman eleştirerek zaman zaman sevinip gururlanarak izliyoruz. Sizler de bu kadar menuniyetsiz iseniz Bulgaristana gidin bizi de bize bırakın.

Saygılar...
Sen olayı yanlış anlamışsın.

İyi kötü bir savunma sanayisi var evet ama var olanı da yıkıp yandaşa peşkeş çekmek, yandaşı kazansın diye milli projeleri ağır aksak yavaştan almak gibi bir huyları da oluyor birilerinin.

Şimdi buradan tekrar yazmayalım, yazsak köye yol olur...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 16:47 
Süvariler

Türkiye' nin ihtiyacı olan şey ihale rantçıları, tarikat rantçıları, borsa vurguncuları, sıcak para komisyoncuları değil; gerçek sanayici ve iş adamları marifetiyle üretilmiş olan artı değerlerdir. Çünkü gerçek sanayicinin derdi artı değer üretmek, yeni ürün geliştirmek, istihdam yaratmak, helâlinden kazanmak iken; tarikat vurguncularının, ihale komisyoncularının bütün derdi ise, yaratamadıkları artı değerlerin üzerine din-iman edebiyatı yaparak çökmektir.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 17:24 
Uzaklaştırıldı

KOÇ gurubunu ben biraz eleştiriyorum. Türkiye nin en büyüğü olarak bu yapıyı yeterince agrasif bulmuyorum. Aşırı temkinliler aşırı risksiz hareket ediyorlar. Samsung gibi Hundai gibi olmaları gerekir ama yapmıyorlar. Yeterince teknoloji üretmiyorlar yatırım yapmıyorlar dışa açılmıyorlar yeni inofasyonlara ilgi duymuyorlar radarları dünyaya yeterince açık bir firma değil. Bunu Türkiye nin imkanlarını en çok kullanan firma olarak eleştiriyorum yoksa tabi ki göreceli olarak iyi görünüyorlar ama bizim kendi sığ dünyamız ölçülerinde iyiler. Araba üretmeye başlamaları gerekirdi mesela. Samsung devlete yıllarca baskı kurdu ben araba üreteceğim izin ver diye Kore devleti izin vermedi onlarda böyle bir şey var herkes her şeyi üretemiyor. Bu agrasiflik yok Koç gurubunda mesela. Fazla gerçekçiler temkinliler bu bizim gibi sıçramalar yapması gereken ülke için iyi bir şey değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 17:31 
Akıncılar

KOÇ gurubunu ben biraz eleştiriyorum. Türkiye nin en büyüğü olarak bu yapıyı yeterince agrasif bulmuyorum. Aşırı temkinliler aşırı risksiz hareket ediyorlar. Samsung gibi Hundai gibi olmaları gerekir ama yapmıyorlar. Yeterince teknoloji üretmiyorlar yatırım yapmıyorlar dışa açılmıyorlar yeni inofasyonlara ilgi duymuyorlar radarları dünyaya yeterince açık bir firma değil. Bunu Türkiye nin imkanlarını en çok kullanan firma olarak eleştiriyorum yoksa tabi ki göreceli olarak iyi görünüyorlar ama bizim kendi sığ dünyamız ölçülerinde iyiler. Araba üretmeye başlamaları gerekirdi mesela. Samsung devlete yıllarca baskı kurdu ben araba üreteceğim izin ver diye Kore devleti izin vermedi onlarda böyle bir şey var herkes her şeyi üretemiyor. Bu agrasiflik yok Koç gurubunda mesela. Fazla gerçekçiler temkinliler bu bizim gibi sıçramalar yapması gereken ülke için iyi bir şey değil.
Doğru, fazlası var azı yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 17:37 
Süvariler

Otokar Tulpar yaptı yüzüne bakan yok, Cobra'lar ilk üretildiğinde envantere alınışı da baya bir zaman almıştı.

Kendi adıma konuşayım, büyük teknoloji yatırımları büyük paralar gerektirir. Bu ülkede gerçek hukuk ve sermayenin bağımsızlığının sağlandığı zaman bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum. Yatırım güven ister.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 18:47 
Akıncılar

Otokar Tulpar yaptı yüzüne bakan yok, Cobra'lar ilk üretildiğinde envantere alınışı da baya bir zaman almıştı.
Bedava ekmek dünyanın neresinde var? Tulpar için iç piyasada kaybedilmiş bir şey yok. Çünkü tsk'da henüz o tür bir araç ihtiyacı görüldüğüne yönelik hareket yok. Vakti geldiğinde, tulpar da elbette yarışacak, bakalım görelim.

Otokar'a gelince... Burada öncelikle tsk'ya kariyer üretsin diye kurulan kıçıkırık fnss'e bakmak istiyorum. Eti belli budu belli, yarısı elin olan fnss kısıtlı imkanlarıyla o kıtadan o kıtaya gezip malını satmaya çalışırken, ülkenin en büyük holdingine ait, bizim olan, yılların sanayicisi, binlerce zırhlı üretmiş otokar ne iş görmüş? Land sat, dandik shorland sat, eskaza bozuk saat gibi arada bir cobra eline geçsin, onu da yine tsk'ya sat, zar zor üç beş tadımlık da dışarıya sat, bu rutini yıllarca devam ettir.

Abd afganistan'a girmiş, ırak'a girmiş, oluk oluk kan dökmüş, bir tane zırhlı satamamışsın. Avrupaya satışın yok, körfeze bile zorla numunelik. Yurtdışı işbirlikleri, iştirakler yok. (kazakistan mıydı?) Tsk, "yola mayın döşüyorlar, araba getirin" demiş, dağ bağır gezen zırhlı unimog yapmışsın ibretlik. Cobra, dünyanın en medyatik, baştan sona komple combat proven aracı haline gelmese belki onu da şimdiki gibi satamayacaktın. (şans)

İkinci şans da altay geliştirmeyi alması oldu. Onun sayesinde bir tulpar, üstüne kuleler falan çıkarabildiler. Tabi bunlar nedir desen? Amerika'da ofiste kedi videosu izleyerek çin'deki freelanca mühendisten dosya bekleyen 2 odalı şirketlerin de yaptığı iş. Böyle böyle mal çıkarıp, tsk'ya arma satacağım diye bekleyen varsa, daha çok beklerler ben diyeyim.

Otokar tarihi gerçekten ibretliktir. Adı otobüs karoseri aş, kuruluşu 1963, 2016 yılında yolllarda gezen bir tane şehirlerarası otobüsü yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 18:55 
Süvariler

Alıntı:
Bedava ekmek dünyanın neresinde var? Tulpar için iç piyasada kaybedilmiş bir şey yok. Çünkü tsk'da henüz o tür bir araç ihtiyacı görüldüğüne yönelik hareket yok. Vakti geldiğinde, tulpar da elbette yarışacak, bakalım görelim.

Otokar'a gelince... Burada öncelikle tsk'ya kariyer üretsin diye kurulan kıçıkırık fnss'e bakmak istiyorum. Eti belli budu belli, yarısı elin olan fnss kısıtlı imkanlarıyla o kıtadan o kıtaya gezip malını satmaya çalışırken, ülkenin en büyük holdingine ait, bizim olan, yılların sanayicisi, binlerce zırhlı üretmiş otokar ne iş görmüş? Land sat, dandik shorland sat, eskaza bozuk saat gibi arada bir cobra eline geçsin, onu da yine tsk'ya sat, zar zor üç beş tadımlık da dışarıya sat, bu rutini yıllarca devam ettir.

Abd afganistan'a girmiş, ırak'a girmiş, oluk oluk kan dökmüş, bir tane zırhlı satamamışsın. Avrupaya satışın yok, körfeze bile zorla numunelik. Yurtdışı işbirlikleri, iştirakler yok. (kazakistan mıydı?) Tsk, "yola mayın döşüyorlar, araba getirin" demiş, dağ bağır gezen zırhlı unimog yapmışsın ibretlik. Cobra, dünyanın en medyatik, baştan sona komple combat proven aracı haline gelmese belki onu da şimdiki gibi satamayacaktın. (şans)

İkinci şans da altay geliştirmeyi alması oldu. Onun sayesinde bir tulpar, üstüne kuleler falan çıkarabildiler. Tabi bunlar nedir desen? Amerika'da ofiste kedi videosu izleyerek çin'deki freelanca mühendisten dosya bekleyen 2 odalı şirketlerin de yaptığı iş. Böyle böyle mal çıkarıp, tsk'ya arma satacağım diye bekleyen varsa, daha çok beklerler ben diyeyim.

Otokar tarihi gerçekten ibretliktir. Adı otobüs karoseri aş, kuruluşu 1963, 2016 yılında yolllarda gezen bir tane şehirlerarası otobüsü yok.
Otokar sivilde bence gayet başarılı bir firma, şehir içi kullanılan tonla otobüsü var, özellikle istanbulda bir çok kez bindim mercedes yen farkı yok gibi. Asıl Türk şirketleri için eleştirilecek konu Ülkemizde motor üretiminin yapılamaması ve teknolojik derinliğin az olması.

Cobra da bir başarı varsa, burda otokar In yaptığı doğru işlerin etkisi olsa gerek. Ancak hala amfibik zpt kullanıp , suriye de askeri açıdan riskli durumlara düşüyorsak, bence oturup düşünmek gerek. 30 yıldan beri it sürüsüyle uğraşan bir ülkede neden bir puma muadili bir ürün istenmez. Geçmişte para yok vs gibi durumlar olabilir, elimizde para olsa isteyecekmiyiz?

Otokar ı bir kenara koyarsak, ülkemizde bu tankı kim üretebilirdi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 19:12 
Süvariler

Kendi adıma konuşayım, büyük teknoloji yatırımları büyük paralar gerektirir. Bu ülkede gerçek hukuk ve sermayenin bağımsızlığının sağlandığı zaman bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum. Yatırım güven ister.
Çok doğru... sen yatırım yapacaksın, diğeri gelip üzerine çökecek (!) İnsanlık tarihi kadar eski bir mevzudur.

Platon (M.Ö 429-347), Yasalar adlı yapıtında şöyle diyor;

''İlkel toplumun koşulları, insanları ticarete zorlayacak kadar bozulmamıştı. Yoksul değildiler ama zengin de olamazlardı. Çünkü ne altın, ne de gümüş biriktirebilirlerdi. Bir toplumda ne yoksulluk ne de zenginlik varsa; o toplumda iyilik ve kötülükte yok demektir. Çünkü böyle bir toplumda ne kendini üstün görme, ne kıskançlık, ne de çekememezlik vardır. Bu çağın insanları çok iyi kişileridi. Açık sözlü, yumuşak ve doğruydular. ONLAR İÇİN HİÇ BİR YASAYA GEREK YOKTU'' demiştir.

Hukuk Sistemi, sonradan oluşan ''Toplumsal Düzensizliğe'' bir hal çare getirebilmek üzere icat edilmiştir. Ancak düzensizliği düzen haline getirenler; onun da bir yolu bulmakta gecikmediler. Hukuka uymak istemeyenler; ya hukuku kendilerine uydurmuşlar ya da kendilerine göre bir hukuk düzeni icat etmişleridir. Diğerlerini ise bu yeni sistemi kabûle zorlamışlardır. Oysaki şöyle de bir gerçeklik yok mudur; '' Biri yer biri bakar, kıyamet bundan kopar..!'' İnsanlığın kıyameti işte böyle başlamıştır.

Şayet bir toplumdan ileri doğru atılım yapması bekleniyorsa; bu ancak hukuk düzeniyle olabilir.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 21:53 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Yanlış anladığımı sanmıyorum. Var olan ne yıkıldı 20 sene öncesine göre. Sanki kocaman bir savunma sanayii vardı da bu adamlar geldi de tarumar ediyor. Yapmayın. Evet Koç grubu ile siyasi iktidar arasında sorun var ancak sanki savunma sanaiine hiçbir katkıları yokmuşta her şeyi bunlar daha kötüye götürüyormuşlar gibi yazmışsınız.

Saygılar...
Bana verilen bir ihaleyi sırf birisi gıcık diye iptal edip yaptığım yatırımı ve planlarımı bozarsa hiç kimse benim bir daha bir ihaleye girmemi veya birşeyler harcamamı beklemesin. Çünkü sonuç yine aynı olacak. Onu geçtim bu ülkenin bu güne kadar yapmayı başarmış olduğu en büyük kara aracı ihalesinin durumuna bir bakıver. Belki 20 sayfadır aynı konu dönüyor. Aşkını ilan eden bir zatı muhteremin keyfini bekliyoruz şuan.

Ha dersin ki ben razıyım arkadaş beklerim, o zaman bu forumda kimseye zılgıt çekme lüksün olamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 23:18 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 23:29 
Üye

Alıntı:

Ne yalan söyleyeyim şu görüntüsüyle zırh benimde canımı sıkıyor. Umarım bu tamamen bizim cahilliğimizdir ve seri üretimde Roketsan hepimizi yanıltır.
Siz cahil değilsiniz, cahil ve ehil olmayanlar belli, ürüne sizin gibi dikkatli bakanlar farkında, nihai üründe de bundan farklı birşey beklemiyorum, olumlu yönde şaşırtmalarını dilemekle birlikte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 19:06 
Üye

Kaliteli çekimle birlikte uzun metraj bir Altay videosu.Altayın hareket halindeyken yine hareket halinde bulunan hedeflere karşı test atışları da mevcut...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 19:13 
Akıncılar

Hayırlı uğurlu olsun emeği geçenlere. İlk 250 tank işi %99 Otokarın olacak muhtemelen. Bir an evvel seri üretim sözleşmesinin imzalanması dileğiyle...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 19:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Benim sormak istediğim birşey var ilk prototip çıktığından beri aklımda ama bir türlü soramadım. Bizim Altay'ın kulesinin ön zırhı neden açılandırılmamış.Dümdüz birşekilde yapılmış. Acaba sonradan (add-on) zırh ekleme mi yapılacak ? Atgm'lerin ne büyük tehtid olduğu belli 30 derecelik bir açı bile etkili zırh korumasını belkide 2 kat arttıracaktır. Abrams tankında , Challenger 2 tankında , Merkava Mk IV tankında , Leopard tankında , T90 Ms tankında kule ön zırhı hep açılandırılmıştır.

Abrams m1a2 sep v3 ;
Resim

Challenger 2 LEP ;
Resim

Merkava Mk IV ;
Resim

Leopard 2A7 ;
Resim

T90 MS ;
Resim

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 19:52 
Üye

Bu acilandirma olayını 30 ağustos töreninde otokardan gelen yetkililere leopard veya t90 gibi açı verilecek mi demistim,yetkili o zaman altayin,leopard dan ne farkı kalır demişti,o an bi daha soru sorma gereği duymamistim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 19:56 
Uzaklaştırıldı

Benim fikrim şöyle.
Bu kule biliyorsunuz değişti eskisi daha da sevimsizdi. Şimdi göza oldukça güzel görünüyor ama neden öyle neden böyle hala diyoruz. Kulenin yanlarındaki avadanlık bölmeleri filan varmış geçen bir arkadaş fuarda sordum oralar kapakmış demişti. Böyle bir şey olmasına imkan yok kimse tankın yanlarına kapak yapıp içinde çekiş manivela filan saklamaz. Diyeceğim kısacası bu kule hala daha nihai şeklinden bence çok uzak. Kulenin ana şekli bu kapak gibi şeylerin altında dört köşe filan duruyor tüm tanklarda olduğu gibi. Bunun dışına tüm tanklarda olduğu gibi yine zırh plakaları uygun şekilde yerleştirilecek. İşte o zırh işleri bence daha tamamlanmadı ve tank biraz normal görünsün diye böyle idareten bir kabuğu var kulenin. Çok daha seksi bir tank ortaya çıkacağına inanıyorum ben nihai şekli ile. Leo2 A4 ile Aselsan ın Leo2 NG si arasında ne büyük fark var onun gibi bu tank ile bir sonraki şekli arasındada aynı derecede büyük fark olacak. Bu kule kesinlikle ama kesinlikle gerçek şeklinde değil. Nedeni çok basit kulede öyle kapaklar olmaz bu saçma bir şey kimse oraya avadanlık kutuları koymaz fuarda arkadaşın dediği gibi. Kulenin forumda öteden beri fazla kıyamadan da olsa eleştirilmesinin nedeni bu bence. Bence henüz tamamlanmamış olan Roketsan ın zırh paketi yerine o kapaklar takıldı ama altında kulenin ağırlığını benzetmek için ağırlık levhaları bağlandı üstü de bu kapak gibi şeyle kamufle edildi testler bu sayede gerçek ağırlıklara yakın yapılabiliyor

Kulenin asıl şekli şu şekilde yani zırhın altındaki asıl kasa bu çizdiğim kısım kadar. Gerisi Roketsan ın zırh paketi ile kaplanacak. Benim dediğim daha bu kırmızı nın dışı takılmadı tanka. Ama ğırlıkları benzetmek için yinede demir levhalar takılıdır uyduruktan. Üstünde böyle biraz zarifçe biraz üstünkörü kapatıldı. Kımızının arka kısmı cephane için ayrı bir kısım ve biraz ana kuleden yalıtılmış oluyor kuleye tam ait değil orası

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 20:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Altay'ın şu anki hali için daha tam olmamış hali tarzı şeyler konuşulmuştu forumda. Asıl ve "mükemmel" haline ikinci hatta belki üçüncü blokta/partide artık ne denecekse erişilecek gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 20:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu kulenin üstüne ERA'da eklenmeyecek mi zaten? Ayrıca tankın etrafına da Leopard 2 NG modernizasyonunda ki gibi ekleme yapılacak diye biliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 20:46 
Uzaklaştırıldı

Altay projenin en başında basına verilen 3d görsel gibi olacak (sis havanlarının konumu dışında )
Şimdi ben bana göre nedeninin söyleyim. Altayın taretin önünde iki adet sağlı sollu akkor sensörü var. bu sensörler ön zırhın üstüne değil içine gömme konumlandırılıyor. Akkorda daha hazır olmadığından tankın önü böyledir. Akkor hazır olunca onun sensörleri oraya takılı olacaktır. Yani nihai hali şöyle olacak =

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 21:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Altay projenin en başında basına verilen 3d görsel gibi olacak (sis havanlarının konumu dışında )
Şimdi ben bana göre nedeninin söyleyim. Altayın taretin önünde iki adet sağlı sollu akkor sensörü var. bu sensörler ön zırhın üstüne değil içine gömme konumlandırılıyor. Akkorda daha hazır olmadığından tankın önü böyledir. Akkor hazır olunca onun sensörleri oraya takılı olacaktır. Yani nihai hali şöyle olacak =

Resim

Valla ilk 3d fotoğraflarını unuttum. Inşallah fotoğraftaki gibi olur. Teşekkürler bilgi için .

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 22:33 
Süvariler

Resim
Bu konuda yetkililerin bir açıklaması mı oldu? yoksa tahmin mi?

Bu görsel ilk defa paylaşılınca baya begenmiştik, fakat sonradan net bir cevap gelmedi diye hatırlıyorum. Altay şu an son testleri yapılıyorsa bence artık son hali bu olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 23:00 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 00:33 
Üye

Bu KOÇ grubunun risk almaması ile ilgili çok net bir örnek var hatta, bir televizyon programında Rahmi KOÇ' un ağzından da dinlemiştim aşağıdaki linkte haberi de var.

Land Rover ve Jaguar satılığa çıkarıldığında ilk olarak bizim KOÇ grubuna öneriliyor Ford2 un ortağı olduğu için ama bizimkiler sağ olsunlar borçları var Jaguarın diye almıyorlar ve iki marka Hintlilere gidiyor. Sonra pişman oluyorlar ama atı alan üsküdarı geçiyor.

Yani tespit doğru hiç risk olmasın, garanti olsun mümkünse devlet garantili olsun o zaman kaçırmazlar ihaleleri.

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonom ... pismanligi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 01:28 
Üye

İşte bu yüzden bir Güney Kore, bir Japonya olamıyoruz.
Bizim zenginlerimiz beş para etmez. Zerre idealistlik yok.
Vatanın milletin için az kâr ediver veya kar etme anasını satayım. Başka kanallardan zaten kazanıyorsun.
Sadece Koçlar değil. Sabancısıda aynı Zorlusuda aynı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 03:14 
Üye

Alıntı:
Vatanın milletin için az kâr ediver veya kar etme anasını satayıyabancı ortakları olmadan m. Başka kanallardan zaten kazanıyorsun.

Koç ve Sabancı büyük uluslararası şirketlerle ortak olmadan herhangi büyük bir yatırım yapmazlar. Hele ülke Türkiye ise. O yabancı ortaklar (burada mesela Ford) Koç veya Sabancı'nın can simidi. Yoksa bizim tiran gezide çökmüştü tüm Koç şirketlerine. Uzan'lar güzel örnektir. Bende olsam güçlü bir yabancıyla işe girerim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 06:15 
Süvariler

Alıntı:
Vatanın milletin için az kâr ediver veya kar etme anasını satayıyabancı ortakları olmadan m. Başka kanallardan zaten kazanıyorsun.

Koç ve Sabancı büyük uluslararası şirketlerle ortak olmadan herhangi büyük bir yatırım yapmazlar. Hele ülke Türkiye ise. O yabancı ortaklar (burada mesela Ford) Koç veya Sabancı'nın can simidi. Yoksa bizim tiran gezide çökmüştü tüm Koç şirketlerine. Uzan'lar güzel örnektir. Bende olsam güçlü bir yabancıyla işe girerim.
Çok doğru, % 100 milli şirket olmak çok risklidir. Zaten büyük sermaye gruplarının ortaklık aramalarında ki temel amaçlardan birisi de budur. Adam geliyor diyor ki; bana biat edeceksin..! ''Yahu, ne biatı? şurada ticaret yapmaya çalışıyoruz'' diyemezsin. Adam geliyor ve kabadayı misali milleti haraca bağlıyor. Orada bir havuz oluşuyor, orada ki kaynak ile de bir takım işler yapılıyor. Tam anlamıyla ''orman kanunları'' işlemektedir. Hal böyle olunca vatan-millet-sakarya edebiyatı yapılamaz, ticaretin temel kurallarının işlemesi ise söz konusu bile değildir. Orman Kanunlarının hükümdar olduğu ortamlarda bilim, sanat, ticaret hayatı gelişemez ve güçlenemez.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 11:16 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Resim
Bu konuda yetkililerin bir açıklaması mı oldu? yoksa tahmin mi?

Bu görsel ilk defa paylaşılınca baya begenmiştik, fakat sonradan net bir cevap gelmedi diye hatırlıyorum. Altay şu an son testleri yapılıyorsa bence artık son hali bu olabilir.
Tahmin.

Ama büyük ihtimal dediğim gibi olacak.

Resim

Soldaki parçayı yerleştirip ki orda yeri var altayda tam oturuyor. Sonra bir zırh oturacak oraya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 13:48 
Süvariler

Simdi bu tankin son hali degil mi yani zirhli normal hali ? Bunun uzerine daha add on zirh olacak mi ? Akkor havadan gelen Umtas / Hellfire onleyebilir mi ? Bir de lazer ikaz alici taksak buna karsi onlem ikaz alinan noktanin vurulmasi veya sis perdesi mi olacak ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 15:10 
Akıncılar

Hayır, tank kendi lazer topu ile gelen lazere ateş edecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 18:04 
Süvariler

Komik mi ? Caniniz mi sıkıldı ? Eglendireyim mi ? Yukarida sordugum soru acik ; halen anlayamayanlar icin ; lazer ikaz alicisi olan tanklar ikaz aldiktan sonra nasil bir taktik uyguluyor , sis perdesi bir onlem midir ? Lazer topluk ne var simdi bu soruda ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 18:40 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Komik mi ? Caniniz mi sıkıldı ? Eglendireyim mi ? Yukarida sordugum soru acik ; halen anlayamayanlar icin ; lazer ikaz alicisi olan tanklar ikaz aldiktan sonra nasil bir taktik uyguluyor , sis perdesi bir onlem midir ? Lazer topluk ne var simdi bu soruda ?

LWR ile lazer kaynağının mevkii ve mesafesi tespit edilebiliyor böylelikle tank otomatik veya manuel olarak önce sis havanları ile kendini gizleyip mevzi değiştirerek sahip olduğu ana top veya UKS ile hedefi ateş altına alabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 18:42 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sayın Goldenwing DIRCM tarzı bir sistemi kast etmiş olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 18:50 
Akıncılar

Komik mi ?
Yoo, Ama başlıkta cevabı defalarca verilmiş sorular.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 20:09 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Benim fikrim şöyle.
Bu kule kesinlikle ama kesinlikle gerçek şeklinde değil. Nedeni çok basit kulede öyle kapaklar olmaz bu saçma bir şey kimse oraya avadanlık kutuları koymaz fuarda arkadaşın dediği gibi
Neden olmasın Leclerc ve Type 10'da var.
Resim

https://www.google.com.tr/imgres?imgurl ... mrc&uact=8

Bizim beklediğimiz buydu. Dolap değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 21:00 
Genel Yetkili

Altay'da avadanlık malzeme kutuları kule etrafında olacak. Resimdekine benzer şekilde boşlukları malzemelik olarak kullanacağız. Böylece bu kutular ve malzemeler slat armor vasifesi görmüş olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 21:07 
Akıncılar

Altay'da avadanlık malzeme kutuları kule etrafında olacak. Resimdekine benzer şekilde boşlukları malzemelik olarak kullanacağız. Böylece bu kutular ve malzemeler slat armor vasifesi görmüş olacak.

Üstadım peki zırh için ne diyebilirsiniz? Beklediğimiz o komporiz zırh katmanlarını görecek miyiz. Zira G. Kore şuan ki zırhı beğenmeyip yeni bir program başlattı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 21:17 
Genel Yetkili

Ana zırh yapısı üzerine kompozit katmanlar olacak gibi bir ilerleme var fakat geliştirme dönemi olduğu için her an başka bir fikirle karşılaşabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 21:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Altay'da avadanlık malzeme kutuları kule etrafında olacak..
Bir belgeselde İngiliz tank geliştirme tarihi anlatılmışdı. Centurion olması lazım belkide Chieftain idi. Sadece 2 ingiliz anahtarıyla tankın bütün cıvataları açılıp sıkılabiliyormuş. Aşağı yukarı cıvata boyları aynıymış. Böylece yedek bir kaç cıvata ile aracın bütün civata ve somun yedeği sağlanabiliyormuş.

Umarım ALTAY'ı bir civata ve vida salatası ile yapmazlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 23:21 
Uzaklaştırıldı

Simdi bu tankin son hali degil mi yani zirhli normal hali ? Bunun uzerine daha add on zirh olacak mi ? Akkor havadan gelen Umtas / Hellfire onleyebilir mi ? Bir de lazer ikaz alici taksak buna karsi onlem ikaz alinan noktanin vurulmasi veya sis perdesi mi olacak ?
Bu taretin add-On zırh eklenmiş hali. Eklenmemiş halinin grafik fotosu vardı bulamadım. Eklenirse reaktif plakalar eklenebilir. Ama sanırım o teknoloji hazır değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 23:32 
Süvariler

etek zırhları da eksik, orası çok açıkta kalmış. O da eklenir herhalde

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 10:13 
Üye

Tankın şu anda muhtemelen tek soru işareti zırhın koruma seviyesi. Acaba RHA değerleri Leo 2a6ya kıyasla ne durumda. Zaten T-90'nın falan rahatlıkla üstünde olması gerekli.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5305 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 180 81 82 83 84107 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Fx96, stannisbaratheon ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: