TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Kas 2017, 17:09

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5530 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1105 106 107 108 109111 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 11:48 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Firmanın birinde danışman olarak çalıştığım zamanlardı. Jandarmaya yeni yelekler gündemde. Hani bu sizlerin jadarmanın üzerinde gördüğünüz, dar dokumaları kamuflajlı olan yelekler. Balistikler birde. Yeleğin içeriği şu; arkalı önlü 2 geniş kevlar yumuşak zırh, 2 adet balistik plaka, bunları taşıyan cordura zırh taşıyıcı yelek ve cep seti. Zamanın parası ile yelek başına 650 tl ile ihaleyi Nurol teknoloji aldı. Benim sonraki yıllarda piyasaya daha detaylı inmem ile birlikte Nurol'un herhangi bir teknik tekstil altyapısı olmadığını öğrenip yeleklerin taşıyıcılarını YDS'ye yaptırdığını öğrenince şaşkınlığım daha da arttı. Kâr ettiler mi etmediler mi en ufak bir fikrim yok. Velhasıl diyeceğim o ki buralarda işler en ucuza göre işler. Her yerde de bu durum böyle. Yok uzamış yok kısalmış yok ihaleye çıkacakmış yok yandaş alacakmış. Şaşırtmıyor yani.
De, o iş birazcık daha farklı oluyor. Vakti zamanında, henüz teyyareci değil iken bir kamu ihalesine ucundan katılma imkanı hasıl olmuş idi. Gördükki, ihaleyi alacak adam belli, biz boşuna fiyat kırmaya kalkıyoruz, hepimize birer zarf verildi teselli ikramiyesi olarak ve esas oğlan zaten belirlenmiş olan fiyata ihaleyi aldı gitti. Ki o da aracı idi, ürün yurtdışı üretim bir üründü.

Balistik yelek dedin, daha yeni emniyet için tedarik ihalesi yapıldı. Hatta bizzat çok yakın bir akrabam, yerli bir üretici adına Ankara'da kapıları aşındırdı. Lakin boyları yetmedi, kapılar biraz yüksekti. İhaleyi alması beklenen firma aldı, gitti. Not: artık teselli zarfıda yok... :)

Artık yurdumda belli başlı temel konularda bir çok yetkin üretici firma mevcut. Ne yazıkki herkes devletin eline bakıyor, ihaleyi kapmak için yükseklerden işi bağlamaya çalışıyor. Teknik yeterler sadece bir ön eleme eşiği olarak kalıyor.

Şu an para yok, zaten daha önceden bağlanan projeler yeterince meblağ oluşturuyor. Suriye operasyonu ve Suriyelilerin bizzat kendisi için harcanan para korkunç. Biryerlerden para gelmesi lazım. Dünya lideri SAM amca bile nasıl 2 haftada yüz milyonlarca doları topladı gitti, bizimde ufak çaplı böyle birşeye ihtiyacımız var. Artık naktimi olur, yoksa petrol, doğalgaz kıyağıylamı olur bilemiyorum ama biryerlerden akış olması gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 19:13 
Süvariler

En sinir olduğum/olacağım şey ihale malum kişiye gittikten sonra burada bazı kişilerin gelip aslında nasıl da doğru karar verildiğini savunacak olması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 20:17 
Üye

İşini düzgün yapıp sorunsuz ve kaliteli bir ürün ortaya çıkarsa niye savunmayalım. Otokar'da babamızın firması değil sonuç olarak.

Gereksiz tartışma yaratmamak üzere uyarayım mesajımda ihale süreciyle ilgili hiçbir yazı yorum anlam bulunmamaktadır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 01:55 
Süvariler

ÇÜnkü o işini düzgün yapıp sorunsuz ve kaliteli ürün ortaya çıkarsın diye ülkenin zamanı ve bir dünya kaynağı harcanıyor. Buna rağmen sorunsuz bir ürün çıkarsınlar artık bir zahmet.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 14:05 
Üye

Dostum bunlar insan yapısı sonuçta. Koskoca lockheed Martin'e neredeyse bir ülke geliri kadar para harcanıyor ve onlarda hata yapabiliyor ve yapıyorda...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 15:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Otokar 14 milyon $ istedi 1 tank için. Ssm bunu yuksek bulup pazarlıga gitti , sonrasinda 12 milyon $ olarak fiyatı guncelledi Otokar. Bu yuzden otokar ile anlasma olmadi.

Otokar yaklasik 2-3 yildir hafiften algi olusturma derdindeydi surekli aciklama yapip duruyordu. En hizli biz uretiriz en iyi biz , bize vermezlerse aksar vs... Normal bi fiyat vermeyi dusunen neden benzer aciklamalari yapip dursun ki yillardir. Otokar bedavaya gelistirmedi zaten tanki 2 milyar $ devletin kasasindan gitti. Tankin lisansi Ssm ye ait ancak Altayin hafif tank versiyonu var o da Otokara ait. Otokar hafif tank versiyonu icin 7-8 milyon $ istedi hafifi icin.
Ne hafif tankı yahu? O nereden çıktı ?

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 15:28 
Süvariler

Tankın yüzde yüzü Türk yönetim kurulu olan Otokar a gitmesi gerekir, hen ilerde sorun yaşamamak için hemde orjinine leke değmemesi için, seri üretemedilerde almanı ortak almak zorunda kaldılar dedirtmem için, Bmc nin yüzde kaçı Türk olacak? Yüzdesini bulursanız Türkiyede kalacak parayıda öğrenmiş olursunuz.
Reihnmetal ortaklı şirket birçok parçayı da Almanyada kendi fabrikalarında üretmek isteyecektir eh babasının hayrına gelip ortak olmuyor. Varsın Otokar 1milyon da fazla olsun sanmıyorum ama farketmez çünkü paranın tamamı Türk sermayesi olarak bizde işlenecektir. Yani bizimdir, zor günde kazanmadanda üretim yapar ya alman yada İngiliz?

Hem 2 milyarda nerden çıktı?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 15:38 
Süvariler

Ne hafif tankı yahu? O nereden çıktı ?
Tulpar kastediliyor olmalı? Ancak onun Altay ile herhangi bir bağlantısı olduğunu anımsamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 15:53 
Üye
Kullanıcı avatarı

Merkava 3.5 milyon $, T14 Armata 4 milyon $, Leopard2A6 6 milyon $, M1A2 9 milyon $ K2 8.5 milyon dolar $

Otogar açık ara dünyanın en pahalı tankını öneriyor, ssmyede hak vermek lazım yada otogar çıkıp neden bu tanka 12 milyon istiyor, hangi sistemler bu kadar yüksek fiyat gerektiyor belirtsin. 4 milyon $ altına aktif korumalı armata ve merkava yapılıyor yahu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 16:09 
Süvariler

Merkava 3.5 milyon $, T14 Armata 4 milyon $, Leopard2A6 6 milyon $, M1A2 9 milyon $ K2 8.5 milyon dolar $

Otogar açık ara dünyanın en pahalı tankını öneriyor, ssmyede hak vermek lazım yada otogar çıkıp neden bu tanka 12 milyon istiyor, hangi sistemler bu kadar yüksek fiyat gerektiyor belirtsin. 4 milyon $ altına aktif korumalı armata ve merkava yapılıyor yahu.
Söylenen fiyat sadece tanka ait değil.
Tankın beraberinde getirebileceği birçok masrafta dahil.
Bakım-onarım ve eğitimler gibi.
Duyduğum bu diyelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 16:51 
Süvariler

Bahsedilen ücret yüksek görünüyor ancak teklif sadece tank ücreti de değil. İçine tank hariç birçok şey dahil. Sakallı 3 milyon teklif verir ihaleyi alır aradaki farkı nasılsa hazine karşılar. Hazine şirketi oldukları için. Osmangazi köprüsünün zararı maliyetini geçti. Arayan soran var mı? Hazine ödüyor nasılsa... Devlet kar garantisi vermediği için Otokar gibi şirketler teklif vermeden önce ciddi hesap yapmak durumundalar.

Hayır bu tankın bir maliyeti var kaça mal olmasını bekliyorsunuz? Belki Armata hariç piyasadaki en iyi, "en dolu" tank olacak. Üzerinde teleskopik görüşten aktif savunma sistemine, ateş tespit sisteminden dozer bıçağına her türlü aksesuar var. Tankın altsistemlerinin alayı dışarıdan sabit ücret karşılığı tedarik ediliyor. Aselsan mı, MTU mu ürettikleri altsistemleri ucuzlatacaklar? Bunların fiyatları zaten belli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 17:34 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Teneke, Cobra, ney?! 40 yıl boyunca terörle, eypyle, mayınla boğuşan ülkenin 5 yıl önceye kadar MRAP'e benzeyen tek aracıydı Cobra. 2014-2015 yılına kadar Cobra'nın içinde bir tane şehit verildi mi? Bu ülke 2000li yıllarda hala askerini Unimog kasalarında taşırken mayına karşı durabilen tek araçtı o Cobralar. Sayısız yiğidin canını kurtardılar.

Yorum değil bu, cahillik. Cahillik değilse daha da kötü, direkt kötü niyetlilik. Yalan söylüyorsunuz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 17:37 
Akıncılar

Şu Otokar mevzusunda bir ortayı tutturamadık.

Yahut; Ulen nede tutturabildik ki? :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 17:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

OTOKAR para kazanma amacı güden bir şirket tabiki babasının hayrına yapmıyor. Beni ve diğer bazı üyeleri rahatsız eden durum hak edenin değil, zaten batan belli birinin kazanacak olması. Sorun BMC'nin iyi, kötü yapması falan değil. Hak etmeden, belli süreçlerden geçmeden kazanması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 17:48 
Üye
Kullanıcı avatarı

teneke dediğin araç isisten atgm yedikten sonra tek parça ve içindeki askeri rahatca koruyan bir teneke..

0.50 den itibaren.

edit: video türkiyede engelli vpn yada opera browser (kendi vpni) ile izleyebilirsiniz

En son Scarecrow tarafından 01 Tem 2017, 18:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 18:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kobra 2 ler ne zman çikti bi bakın isterseniz ? Piyasaya ejderler , Yalçınlar doluşunca mecburiyetten adam gbi bsey yaptilar. İlk rakipleri kirpiydi , ve defalarca saldirdilar Kirpiye yalan mi ? Mayindan sehit haberi gelitse arka fona mutlaka kirpi koyuyorlardi. Patlayan arac Kirpi olmadigi halde. Sonra ustte dedigim gibi rakipler artinca biseyler yaptilar. Kobralar mayına mi dayaniyor mus ? Pardon ama adamlar tek mayin koymuyor 3-4 ton patlayici duzenek koyuyorlardi istedigin kadar zirh koy . Evet el bombasima karsi 12.7 mm lik silahlara karsi koruyor olabilir Kobra 1 ler ama Otokar 1997 den bugune Bölücü Terör Örgütü ile edinilen tecrubelerden ne kadar zamanda bu araclari daha iyi hala getirdi? Bu yuzden " teneke " diyorum.

Kobra 2 ye teneke demedim yada kobra 2 den COK sehit verdik demedim. Dikkatli okuyun iyi niyetli insan ,kastim 1990 lardan beri dogru duzgun gelistirme yapilmamis ( Bölücü Terör Örgütü nin gelistrdigi stratejilrre karsilik ) kobra 1.

Katarlilara calisiyorum aylik 5 Tl maas , gorevim otokarı kotulemek . :) ne otokar mıs.
Otokar'ın Kirpiye rakip olarak geliştirdiği araç ailesi,(otokar Kale ve Kaya2) satın alınmadığı halde, Kirpi ile Kobra'yı karşılaştırıyorsunuz.

Bu araçların işi, tonajları, klasmanları farklı.

Kobra 1 döneminin en iyi araçlarından ve kendi döneminde, Türk savunma sanayiinin ihraç edebildiği nadir ürünlerdendir.

BAE,Bangladeş, Malezya,Nijerya, Slovenya,Pakistan, Kazakistan, Gürcistan,Cezayir...

Yani hadi biz torpil geçiyoruz, bütün dünya mı Kobra 1'e torpil geçti?

Sadece Cezayir 600 adet Kobra 1'i neden satın aldı, bir soluklanıp düşünün isterseniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 18:47 
Süvariler

Alıntı:
Kobra 2 ler ne zman çikti bi bakın isterseniz ? Piyasaya ejderler , Yalçınlar doluşunca mecburiyetten adam gbi bsey yaptilar. İlk rakipleri kirpiydi , ve defalarca saldirdilar Kirpiye yalan mi ? Mayindan sehit haberi gelitse arka fona mutlaka kirpi koyuyorlardi. Patlayan arac Kirpi olmadigi halde. Sonra ustte dedigim gibi rakipler artinca biseyler yaptilar. Kobralar mayına mi dayaniyor mus ? Pardon ama adamlar tek mayin koymuyor 3-4 ton patlayici duzenek koyuyorlardi istedigin kadar zirh koy . Evet el bombasima karsi 12.7 mm lik silahlara karsi koruyor olabilir Kobra 1 ler ama Otokar 1997 den bugune Bölücü Terör Örgütü ile edinilen tecrubelerden ne kadar zamanda bu araclari daha iyi hala getirdi? Bu yuzden " teneke " diyorum.

Kobra 2 ye teneke demedim yada kobra 2 den COK sehit verdik demedim. Dikkatli okuyun iyi niyetli insan ,kastim 1990 lardan beri dogru duzgun gelistirme yapilmamis ( Bölücü Terör Örgütü nin gelistrdigi stratejilrre karsilik ) kobra 1.

Katarlilara calisiyorum aylik 5 Tl maas , gorevim otokarı kotulemek . :) ne otokar mıs.
İyi de Kobra'nın amacı zaten 12,7 mm'ye dayanmak değil mi? Niye Kobralardan beklentiyi çok üst düzey tutuyoruz ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 19:21 
Akıncılar

Merkava 3.5 milyon mu veya Leo-2A6 6 milyon $? Bu fiyatlarin gercek oldugunu sanmiyorum. Ozellikle Merkava ve Leo-2A6 neredeyse bir ACV fiyatina kimse satmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 20:03 
Üye

BMC uretim yetenegini yitirdigi zaman bile israrla siparisler BMC'ye verildigi zaman : "MRAP'ler gecikti, yigiterimiz sehit oluyorlar bu yuzden, neden OTOKAR'dan KAYA almiyoruz?" diyen bir akliselim cikti mi iktidar yanlilari arasindan?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 20:21 
Akıncılar

Halbuki Katar yeni aldığı Leo2A7 için birim başına $30 milyon küsür para ödedi diye biliyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 20:40 
Üye

Rakamlar havada ucusuyor ama dogruluklari da neler icerdikleri de bilinmiyor. Bu eksik bilgi uzerinden de aleni hakaret ediliyor bazi firmalara.

Illa hakaret edecek firma araniyorsa Osmangazi - Yavuz Sultan Selim koprulerini yapan sirketlerden de bahsedebilir miyiz? Hani su bir yillik zararlarinin yapim maliyetlerini gectigi muhtesem projeler?

Otokar'i Space X olmadigi icin begenmiyor olabilirsiniz. Otokar oyle de Vestel Mars'ts us mu kurdu? Ya da kurmak zorunda mi? Is bu yahu....kar-zarar v.s. Yeni teknoloji gelistirmek o kadar da devlet desteksiz olmuyor. Ya da LG'den panel almak yerine kendileri uretmek istediler de devlet arkalarinda durdu mu? Bilmiyorum ama devlet ve hazine butun gucuyle insaatci - betoncu tayfasinin arkasinda.

Torunlarimiz bile borc odeyecek...tabii Suriyeli beslemekten artarsa....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 20:43 
Süvariler

Halbuki Katar yeni aldığı Leo2A7 için birim başına $30 milyon küsür para ödedi diye biliyoruz.
Üstadım emin misiniz, uçak fiyatına tank. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 20:47 
Akıncılar

.....
Ancak kesin olan , Otokarın yuksek fiyat vermesi . koçun Malum yapi ile diyalogunun payi da var elbelt ihaleye gidilmesinde ancak makul dusursek , benzer tanklarin birim maliyeti ile Altaya teklif edilen gercekten ucuk.
Oh oh oh maaşallah!.. Forumda bir süredir eksiklikleri hissedilen "büyük resmi okuyan"lardan (!) biri damlayıvermiş! Şu Kobra muhabbetine hiç girmeyeceğim. Gerekli cevapları bir kaç arkadaş vermiş zaten...

Fakat yukarıda alıntı yaptığım, Türkçe, imla ve mantık harikası (!) ifadeler, tahammül mülkümü Hülagü Han'dan beter yıktı, iki çift laf etmek farz oldu.

Arkadaşım, bu kadar büyük konulara girmeden önce küçükten başlasan, mesela, Türkçe öğrensen, imla öğrensen daha iyi olmaz mı?

Diğer taraftan, neymiş "koçun Malum yapi ile diyalogu" merak ettim? Elinde muhakkak bilgi, belge, kanıt vardır bu kadar emin yazdığına göre. Durum böyleyse neden savcılığa intikal ettirmiyorsun? Yoksa da canın sağ olsun. Bugünlerde senin gibi "büyük resmi okuyan"ların aklına her gelen, söylediği, yazdığı her şey de kanıt sayılıyor güzel yurdumda... Demem o ki elinde bir şey yoksa da hiç çekinme, hemen savcılığa başvur.

Başvur başvurmaya ama çok şükür henüz ileri demokrasinin geçerli olmadığı bu forumda işkembeden atmak, çomarlık yapmak filan yasak bildiğim kadarıyla... Sanırım yönetim elindeki bilgileri, belgeleri talep eder yakında...

Hem ne zamandan beri, birilerinin, "malum yapı" ile -var olduğunu iddia ettiğiniz- diyaloglarından rahatsız olmaya başladınız? Yahu düne kadar el ele, göt göte, büzük büzüğe, yapmadığınızı bırakmıyordunuz be! Çok iyi yaptığınızı sandığınız "büyük resim" okumalarınızı, aynı rahlede, aynı hocanın dizinin dibinde, aynı kılavuzun eşliğinde tedris ediyordunuz. Ne desek anlatamıyorduk derdimizi size...

Alt tarafı bir kaç yıl geçti.. Kavgaya tutuştuğunuz mektep arkadaşınızı bize yamamakla kalmayıp, aynen o yıllarda yaptığınız gibi, hala "mektepten" öğrendiklerinizle "büyük resim okuma" dersi vermeye çalışıyorsunuz bize! Cahillere, kendini bilmezlere özgü bir küstahlıkla! Yahu ne okuduğunuz mektepte, ne mektep arkadaşınızda, ne hocanızda, ne kılavuzunuzda, ne de sizde bir hayır olmadığını o zamanlar söylemedik mi? Söylediklerimiz bir bir çıkmadı mı?

Biraz edep, biraz utanma diyeceğim ama boş... Neyse, Türkçe diyorum ciğerim... Bu mevzulara girmeden, oradan şey etsen daha iyi olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 20:58 
Akıncılar

Hocam tanklarda artık uçaklar kadar sensor, yazılım ve donanımlar içeriyor. Yine bu tip ihalelerde sadece tank alınmıyor onunla birlikte sarf malzemeleri, eğitim için gerekli hizmetler de satın alınıyor. Tüm bunlar paket halinde satın alınıp tank başına bölünce böyle rakamlar ortaya çıkıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 21:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aynı şeyi konuşuyoruz ancak sıkıntımız birbirimizi anlamadan.

Kobra 1 lere teneke dememdeki neden , otokarın dune kadar bu alanda tekel oluşu ve 20 yılda ancak geliştirmesi ( kobra 2)... Teneke dememdeki neden bu , Bölücü Terör Örgütü ile mücadele ettiğimiz ortada yıllardır. Ancak 1990dan neredeyse 2014 de kobralarda doğru düzgün geliştirme yapılmayisi. 1990 lardan bu güne Bölücü Terör Örgütü saldırı pusu konusunda farklı metotlar buldu ancak askerinizin kullandığı araçlar silahlar ne denli gelişti geliştirildi bahsettiğim bu. Kirpilerden önce parçalara ayrılmış kobra resimlerini hatırlayanınız bileniniz yokmu aranızda. Otokar kendini geliştirmek yerine başka metotlarla tsk nin tedarikçisi olma derdine girmişti.
Kafamızda Otokar ile BMC'yi mukayese ediyoruz ve Otokar kendini güncellemiyor diyelim.

BMC Kirpi ve Vuran adıyla iki askeri araç üretiyor sonrası?

Kirpi İsrail Hatehof dizaynı, Vuran ise bir dizayn başarısı sayılabilecek araç değil.

Biz karşılaştırmalı üstünlükten bahsediyoruz, yoksa Otokar süper, mükemmel diye düşünmüyoruz. Eğer ortada bu durumdaki gibi 2-3 seçenek varsa doğru olanda karşılaştırıp görece iyiyi seçmektir, gelip ABD'liler Çinliler üretmeyecek ya bu tankı.

Şimdi kafanızda bir senaryo oluşturun.

Gelecekte kuvvet Altay AMT'yi kullandı ve yeni parti üretimde bazı değişikliklere gidilmesini istedi.

Elinizi vicdanınıza koyun.

BMC'nin tepki süresi, (yeni dizayna geçişi,test etmesi, dışarıdan gelecek parçalar için tedarik zincirini oluşturması vs.)

Hantal davrandı diye eleştirdiğimiz Otokar'a oranla daha iyi olma ihtimali var mıdır?

Bende Otokar'dan günlük 5 tl almıyorum ama adamlar kapitalist sistemin, fiyat rekabeti bilincinin daha üst noktasında bunu görebiliyorum.

Şimdi BMC' Otokar mühendislerinin bir kısmını daha yüksek maaş vs. vaadiyle başka şehre transfer edecek. Üretim kısmından bir kısım teknikeri aynı şekilde transfer edecek. Otokar'ın yıllardır irtibatta olduğu dış tedarikçilerle sıfırdan iletişime geçip yeni pazarlıklara girişecek. Yeni makina-tezgah yatırımı yapacak ve sonunda Altay'ı daha ucuza üretecek ise, yarın abi bu iş olmadı zarar ediyoruz, ihale şartnamesinden şunları şunları çıkartalım demeyecek ise, helal olsun, daha ne isteyelim ki zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 21:06 
Akıncılar

Üstadım bakımından, yedek motoruna, mühimmattan, eğitimine kadar herşeyi kattığınız da ki, Altay içinde aynısı olacak, fiyatlar aslında o kadar da uçuk değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 21:11 
Akıncılar

Heykelci zihniyetten biri nasilda cikiverdi. Hortladi mubarek. Eline al bi pankart atla yollara sende . Ne duruyorsun burda klavye heykelcigi . Edep sinirlarini "çomarlık yapmak filan yasak bildiğim kadarıyla" yazarak zorlamissin. Hukumetin koyu bir partizani fanatigi degilim , ancak heykel yapmaktan oteye gidemeyen muhahalefet blogunda olan malum kesimden de degilim . bunu o klavyene sok. İmla sorunun nedeni TR yazmiyor klavye. Tabletin. Okey ?

Malum yapi ile muhabbeti ogrenmek istiyorsan ac youtubeyi ustune vpnyi sonra da dinle ses kayitlarini . Okadar yazmissin ama hicbisey yazmamissin. Saldirmaktan oteye gitmemis.

Bu yazdiklarinizin cogu siyasi icerikli oldugu icin umrumda degil. Ancak Ss aldim
Cevap vermeyecektim ama "Ancak Ss aldim" tehdidin bir cevabı gerektirdi.

Aferin, çok iyi yapmışsın. Savcılığa Koç'u şikayet ederken beni de ihmal etme. Hemen o "Ss"i ilet. Şimdiden korktum, perişan haldeyim!..

Sonra çomar deyince kızıyorlar! Ya ne diyecektik?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 21:22 
Süvariler

...Şimdi BMC' Otokar mühendislerinin bir kısmını daha yüksek maaş vs. vaadiyle başka şehre transfer edecek. Üretim kısmından bir kısım teknikeri aynı şekilde transfer edecek...
Şu yukarıda ki durum gerçekleşirse; 4587 Sayılı İş Kanunu Md. 23' e göre:

Süresi belirli olan veya olmayan sürekli iş sözleşmesi ile bir işverenin işine girmiş olan işçi, sözleşme süresinin bitmesinden önce yahut bildirim süresine uymaksızın işini bırakıp başka bir işverenin işine girerse sözleşmenin bu suretle feshinden ötürü, işçinin sorumluluğu yanında, ayrıca yeni işveren de aşağıdaki hallerde birlikte sorumludur:

a) İşçinin bu davranışına, yeni işe girdiği işveren sebep olmuşsa.
b) Yeni işveren, işçinin bu davranışını bilerek onu işe almışsa.
c) Yeni işveren işçinin bu davranışını öğrendikten sonra dahi onu çalıştırmaya devam ederse.

Yani A şirketi, B şirketinin çalışanlarını, kaba tabirle ayartırsa; A şirketi, bu ahlak dışı davranışından dolayı B şirketinin uğramış olduğu zararları tazmin eder.
______

Gerçi adam ALTAY ihalesini aldıktan sonra;

Al kardeşim, sana 50 Milyon TL de tazminat ödüyorum. Bu iyiliğimi de unutma... dedikten sonra;
50 milyon-100 milyon TL' nin lafı mı olur canım! Ne de olsa ihale bedeline bu parayı yediririm, he he he... diyebilir (!)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 21:23 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Merkava 3.5 milyon mu veya Leo-2A6 6 milyon $? Bu fiyatlarin gercek oldugunu sanmiyorum. Ozellikle Merkava ve Leo-2A6 neredeyse bir ACV fiyatina kimse satmaz.
merkava takının üretimi 3.5 milyon 1.5 milyonda altyapı için toplamda 5 milyon.
http://www.haaretz.com/merkava-lite-1.102932

kanada 100 tane leo2a5 ve leoa6lık paketi 576 milyona almış.
http://defense-update.com/newscast/0407 ... 7_leo2.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 21:50 
Süvariler

Heykelci zihniyet nedir ?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 22:13 
Süvariler

Ben yine banko otokar a gidecek bu iş diyorum ilk 250 için sadece fiyat kırdırıyorlar benim anlayabildiğim bu.Bmc ye ilerde 2.pakette ancak ekmek çıkar.o zamana da kim öyle kim kala.Ne koç grubu hayranıyım ne de bmc ye düşmanım bu memlekete hizmet eden ,işçiye ekmek çıkartan herkese sonsuz saygım var işi ehline vermek de zaten cumhurbaşkanın görevi olmalı ,bu işin altından layıkiyle ancak tankı 9senedir sıfırdan üretip bugune getiren kalkar.Nasıl bayraktar işini gül gibi yapıp ihaları sıraya diziyorsa nasıl bmc kirpileri yapıyorsa koç da aslanlar gibi altayı yapar.Yok koça vermiyceklerse cengiz-limak-kolin grubuna kalsın ihale :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 22:27 
Süvariler

Geçmişde 1000 Leopard tankı için 14 Milyarlık business diye yazıyordu alaman mecmuaları, rakamlar kullanılmış 2. El tanklar için olmalı.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2017, 23:08 
Süvariler

Özürdilerim o 14 Milyar Mark zamanıydı yani 7 Milyar Euro olması lazım fakat sayı 1000 tane ona göre fiyat biçilmişdi

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2017, 23:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Twitter'da şöyle bir flooda denk geldim. Biri beni aydınlatırsa sevinirim, bana pek gerçekçi gelmedi ama umut işte.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Tem 2017, 14:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

A Haber kokuyor bu tweet biraz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2017, 17:59 
Genel Yetkili

Beşiktaş sadece bir spor kulübü değildir. 8-)

Resim

Fotoda görülmeyen sandalyede de aynı masada mansimov oturmakta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2017, 18:49 
Süvariler

Twitter'da şöyle bir flooda denk geldim. Biri beni aydınlatırsa sevinirim, bana pek gerçekçi gelmedi ama umut işte.
"Ferrari'ye seramik motor"dan sonrasını okumadım.

Seramik fren diski deseydi, daha inandırıcı olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Tem 2017, 11:01 
Akıncılar

Fren diskinden fazlası var. Silindir gömlekleri, hatta piston ve yataklamalar.

Adam koftidir, o ayrı; Ama koskoca GE iki tane parçasını katmanlı imalatla yaptığı motoru "Dünyanın ilk AM imalatlı motoru" diye konuşuyor. Misalen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2017, 00:18 
Üye

Motor konusu nasıl çözülecek acaba? MTU ile anlaşıldı mı? Konu hakkında bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 03:39 
Üye
Kullanıcı avatarı

Daha önce burada paylaşıldı mı göremedim ama, dün instagram da takip ettiğim bir sayfada bu görsel paylaşılmış. Nerede, hangi fuarda çekildi bileniniz var mı? İDEF 17 video ve resimlerinde göremedim. Google görsellerde de arattım ama bir şey çıkmadı.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 08:04 
Üye

Daha önce burada paylaşıldı mı göremedim ama, dün instagram da takip ettiğim bir sayfada bu görsel paylaşılmış. Nerede, hangi fuarda çekildi bileniniz var mı? İDEF 17 video ve resimlerinde göremedim. Google görsellerde de arattım ama bir şey çıkmadı.

Resim
IDEF 17 'de MKEK standından bir fotoğraf. Topun önünde de Boran 105 mm havadan taşınabilir obüs var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 08:11 
Süvariler

HY1-12 120mmlik havan o.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 09:00 
Üye
Kullanıcı avatarı

Cevap için teşekkürler j0KeReN. Namlunun önündeki StrategyMaster'ın dediği gibi 120 mm havan.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017, 10:35 
Üye

Cevap için teşekkürler j0KeReN. Namlunun önündeki StrategyMaster'ın dediği gibi 120 mm havan.
Özür dilerim o zaman yanlış bir tahmin oldu. Boran sanki yanında bir yerlerdeydi. Ben o namlunun önünde namlu hakkında MKEK'ten çalışanlarla konuştum fakat sanırsam mühendis değildi usta gibi biriydi. Bazı yanlış şeyler söylediğini fark ettim fazla da soru sormadan ayrılmıştım standtan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 15:58 
Süvariler

Milli tank projesi Altay ana muharebe tankının (AMT) birden fazla firmaya verilmesi gündemde...

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tankın seri üretimini FNSS, BMC ve Otokar arasında paylaştırmayı planlıyorken tankın daha hızlı bir biçimde seri üretim hattının kurulması ve seri üretimi yapılması planlanıyor aynı zamanda yurt dışından gelebilecek siparişlere de cevap verilmesi bekleniyor.

Üç Arap ülkesi ise Altay Tankının sipariş konusunda garanti verdi bu ülkelerin başında Umman ve Katarın başlıca olduğu düşünülüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 17:36 
Site Başkanı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Tem 2017, 22:57 
Üye

Haber doğru ise oldukça sevindirici.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 00:32 
Süvariler

Otokar'a yarı yarıya AHT üretimi verilse keşke, diğerleri normal configürasyon üzerinden devam edebilir. Otokar'a şöyle 150 ALTAYAHT ürettirmek lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 03:57 
Akıncılar

Alıntı:
Milli tank projesi Altay ana muharebe tankının (AMT) birden fazla firmaya verilmesi gündemde...

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tankın seri üretimini FNSS, BMC ve Otokar arasında paylaştırmayı planlıyorken tankın daha hızlı bir biçimde seri üretim hattının kurulması ve seri üretimi yapılması planlanıyor aynı zamanda yurt dışından gelebilecek siparişlere de cevap verilmesi bekleniyor.

Üç Arap ülkesi ise Altay Tankının sipariş konusunda garanti verdi bu ülkelerin başında Umman ve Katarın başlıca olduğu düşünülüyor.
'Bence BMC' o halde. :) OTOKAR ve FNSS TSK'ne verir, BMC dış siparişe çalışır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 04:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İyi haber.

Katar Leo2A7'den sonra almaz zannediyorduk ama son gerginlik sonrası alacak demek. (hep Trump mı krizi fırsata çevirecek :) )

Böyle bir tesisi Katar'da kurup işletecek insan güçleri yok. Zaten BMC yarı yarıya adamların, kalan hissenin sahipleri de kendi milletinden, kendi zihniyetinden.

Katar BMC aracılığı ile kendi yerli tankını üretmiş gibi olacak.

Umman ihtiyacı için ilgileniyordu. Katar tarafsız duran Umman'la arayı iyi tutmak için olmuşken beraber olsun teklifi götürdüyse Umman bu fırsatı değerlendirmiştir.

3. ülke ise muamma.(bilen varsa söyleyebilir.) Tunus olabilir diye düşünüyorum, çok düşük ihtimalle Ürdün yada Cezayir.

Çünkü yoğun Suud etkisinde yada iç savaşta olmayan başka bir arap ülkesi yok teknik olarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2017, 11:48 
Akıncılar

Alıntı:
İyi haber.

Katar BMC aracılığı ile kendi yerli tankını üretmiş gibi olacak.

Milli sanayi öyle olmuyor :)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5530 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1105 106 107 108 109111 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: kivele, mkemal ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: