TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Kas 2017, 17:17

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5530 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1103 104 105 106 107111 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 08:09 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Kepçe sökülebilir bir şeydir düşünüyorum, her tankta montaj yeri verilse hızlı bir şekilde düz nizamdan AHT nizamına geçiş sağlanabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 12:21 
Genel Yetkili

Kepçe sökülebilir, üç farklı kullanım durumu var (sürüş, küreme, kazıma) ve yirmi derece sağa veya sola açı verdirerek önde biriken malzemeyi kenara atabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 18:54 
Akıncılar

Otokar'ın teklifi kabul edilmemiş,ihale açılıyor.Sizin yapacağınız işin.....
Alıntı:
Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) "Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi" (Altay Projesi) ile ilgili olarak en son 29.08.2016 tarihinde yaptığımız özel durum açıklamasında SSM'ye BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulduğu kamuya duyurulmuştu.

SSM tarafından Şirketimize bugün tebliğ edilen yazıda teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği ancak fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle teklifin uygun bulunmayarak, ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildiği bildirilmiştir.

SSM'nin süreçle ilgili açıklamaları takip edilerek, ihale sürecine Şirketimizce katılma kararı alınması halinde ilgili düzenlemeler uyarınca gerekli açıklamalar yapılacaktır.
https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/611882

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 18:55 
Akıncılar

İhalede artık bir 10 sene devam eder..... :evil: :evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 18:59 
Üye

Ethem Sancak demek ki fabrikayı kurmuş. İhale büyük ihtimal BMC'ye gidecek. Katar ambargosuna rağmen motoru nasıl halledecekler çok merak ediyorum. Acaba neyi beğenmedi SSM'de ihaleyi Otokar'a vermedi? Fiyat işi bana inandırıcı gelmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 19:56 
Üye

SSM'nin fiyatı çok bulması filan bahane geçsinler o işleri. Sana ''anam, babam, eşim çocuklarım feda olsun'' diyene vereceklerdi ihaleyi kılıfını uydurmuşlar işte. Mehmetçik 60 yıllık tanklarda canını siper ediyor can veriyor umurlarında beyefendilerin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 20:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Artık Otokar ihaleye falan katılmaz sanırım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 20:22 
Üye

Bu ülkede yancı olmayana ekmek yok. Ben koç un yerinde olsam satardım tası tarağı yatırımımı başka ülkeye yapıp, miami sahilinde kumsala uzanıp soğuk içeçeğimi yudumlardım :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 20:29 
Üye

Bu tank olayı yalan olur iptale gider, şu anki iktidarın bu projeyi tamamlayabilecek beceriye sahip olduğunu düşünmüyorum. Motor konusunda bu kadar büyük bir sıkıntı yaşayacaksak Avrupa ile niye papaz olduk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 20:32 
Üye

Etrafın ateş çemberi.Katat'a bile asler göndermeye kalkıyorsun.Peynir ekmek gibi üretmen gereken tank ortada yok
.Allah aklımıza mukayet olsun.

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 21:56 
Üye

Alıntı:
Bu ülkede yancı olmayana ekmek yok. Ben koç un yerinde olsam satardım tası tarağı yatırımımı başka ülkeye yapıp, miami sahilinde kumsala uzanıp soğuk içeçeğimi yudumlardım :)
Koç grubu boyle bir sey yapmaz. Bu adamlar kim ne derse desin ülkesini seven insan ama bir suclari var o da siyasete karismamak ve taraf tutmamak. Hatirliyorum eski calistigim firmada arma serisi zirhli aracin ilk prototip kablosunu test ettigim de adamlarin profesyonelligine hayran kalmistim. Otakar cobra araclarinin bir cok kablo agacini test etmis ve bir cok defa zirhli bolumunu calismaya gitmistim. Orada gordugum saati hic unutmam "Altaya 1000 gun kaldi" bu adamlar islerini gercekten bilerek ve severek yapiyor ayni zaman teknik destek aldigi firmaya da kendini hic ama hic ezdirmez. Bence de para hikaye Sakarya da ikamet ediyorum karasu ilcemize Bmc fabrika yapiyor. Hayirlisi olsun lakin bu aralar cok dillendirilen laf yine ortada kaldi "liyakat" demek ki adamina gore yapiliyor bu is ve sunu da gozden kacirmamak gerek Ethem Sancak yanlis hatirlamiyorsam Akp myk uyesi oldu. Simdi devletimiz e soruyorum ne kadar etik olur bu ihalenin Bmc ye verilmesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 22:04 
Süvariler

AKP kurucularından ''Abdüllatif ŞENER'' diyordu ki;

'' Bunların her hangi bir menfaati olmasa; 1 km duble yol bile yapmazlar! '' diyordu.

Hiç bir menfaatleri olmadan, sırf ''Allah Rızası'' için hayırlı bir iş yapalar mı acaba?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 22:08 
Süvariler

Yazık.. Bu tankı ortaya çıkarabilmek için yıllarca çalış didin emek ver sonuç bu. Hayır zaten ne bekliyorduk ki? Ülkenin hangi sektörü doğru düzgün kaldıda savunma sanayii istisna olsun.

TF-X miş, T625 miş falan fişman bilumum çılgın projeyle daha neler devireceğiz bakalım. RMKnın, Vestelin, Otokarın düştüğü hal ortada. Öyle bedavaya ihale yok. Önce bir yolumuzu bulalım, fabrikamızı kuralım, askerin canını sonra düşünürüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 23:01 
Üye

Arkadaşlar herşeyi tekyönlü ve tamamen hükümeti karalama mantığında düşünüyorsunuz. Ülkemizde bir proje yapılmayınca (o anlık yapılamayınca) tek problem yandaşa bunu nasıl veririz midir? Bu ülkenin bu projelerin bu işlerin, devlet yönetmenin başka hiçbir engeli, tümseği, problemi yok mudur?

Hatırlıyorum başkanlık seçimi gecince doğudaki bütün operasyonlar duracak, bunlar tamamen seçim için göz boyama, doğuyu kürtlere verecekler gibi bir çok yorum vardı. Aynı şekilde normal seçimlerde de aynı yorumlar vardı.

Tamam hükümetin iyi olduğunu söylemiyorum, yaptıği yanlışlar canımızı çok yaktı, asla kabul edilebilir olduğunu savunmuyorum, ama resmen hükümet vatan haini ilan ediliyor, bilerek bu can kayıplarını bize yaşattığı ima ediliyor. Biraz fazla abartmıyor muyuz?

Bu projenin ve aksaklık çıkan diğer projelerimizin tek sebebi yandaşmıdır? Başka problem ihtimali hiç mi yoktur? Aramızda kaç kişi ülke yönetm kademesinde tecrübe sahibidir bizi bi aydınlatın lütfen.

Hükümet bu kadar karalanırken, türk düşmanı ilan edilirken, yerli üretim için bu kadar çabalamasının sebebi nedir? Yada size göre yerli üretim için, kaynaklarımızın ülke içinde değerlendirilmesi için hiçbir çaba sarfetmemekte midir? Yerliliği yokuşa mı sürmektedir?

Cevaplarınızı gerçekten çok merak ediyorum iyi akşamlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 23:04 
Süvariler

Tam tahmin ettiğim ve beklediğim oldu. Ancak ihale süreci de sıkıntılı geçebilir. BMCnin Katar ortaklığı sıkıntılı yine Alman ortak da baskı yerse cayabilir. Bunlar gibi engeller için BMC alternatif yollarla şapkadan tavşan çıkartmaya çalışabilir. Olan Mehmetçiğe oluyor. Şu ana kadar "en az" 6 aylık süre heba oldu. İhale sürecinde de ciddi bir süre heba olacak. BMC Karasu fabrikası hızlı ilerliyor ancak duyumlarıma göre tamamlanmasına daha 2 yıl zaman var. 2 yıl olmasa bile oradan da hatırı sayılır bir kayıp olacaktır muhakkak. Ülke bir parti, yandaş devleti haline gelmiş durumda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 23:29 
Süvariler

Arkadaşlar herşeyi tekyönlü ve tamamen hükümeti karalama mantığında düşünüyorsunuz. Ülkemizde bir proje yapılmayınca (o anlık yapılamayınca) tek problem yandaşa bunu nasıl veririz midir? Bu ülkenin bu projelerin bu işlerin, devlet yönetmenin başka hiçbir engeli, tümseği, problemi yok mudur?

Hatırlıyorum başkanlık seçimi gecince doğudaki bütün operasyonlar duracak, bunlar tamamen seçim için göz boyama, doğuyu kürtlere verecekler gibi bir çok yorum vardı. Aynı şekilde normal seçimlerde de aynı yorumlar vardı.

Tamam hükümetin iyi olduğunu söylemiyorum, yaptıği yanlışlar canımızı çok yaktı, asla kabul edilebilir olduğunu savunmuyorum, ama resmen hükümet vatan haini ilan ediliyor, bilerek bu can kayıplarını bize yaşattığı ima ediliyor. Biraz fazla abartmıyor muyuz?

Bu projenin ve aksaklık çıkan diğer projelerimizin tek sebebi yandaşmıdır? Başka problem ihtimali hiç mi yoktur? Aramızda kaç kişi ülke yönetm kademesinde tecrübe sahibidir bizi bi aydınlatın lütfen.

Hükümet bu kadar karalanırken, türk düşmanı ilan edilirken, yerli üretim için bu kadar çabalamasının sebebi nedir? Yada size göre yerli üretim için, kaynaklarımızın ülke içinde değerlendirilmesi için hiçbir çaba sarfetmemekte midir? Yerliliği yokuşa mı sürmektedir?

Cevaplarınızı gerçekten çok merak ediyorum iyi akşamlar.
Altay tankının başlığın 105 sayfalarını baştan sona kadar okursanız sorularınızın cevabını bulursunuz.
Potansiyel üreticilerin mevcut olan durumlarını tüm inceliği ile gözden geçirmiştik. Tecrübe deneyim üretim için uygun şartları seneler boyunca tüm detayları ile tartışmıştık . Otokar bunun üzerine senelerce ar-ge' sini sürdürdü. Artıları eksileri karşılaştırdığımızda en uygun otokar firması olduğu kanaatindeyiz .

Hele IDEF 2017 den sonra bu karar çok acımasız bir tokat.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 23:39 
Akıncılar

Hükümet bu kadar karalanırken, türk düşmanı ilan edilirken, yerli üretim için bu kadar çabalamasının sebebi nedir?
Yerli üretimde devletten çıkan paranın büyük kısmı dönüp dolaşıp malum kişiye geri dönmekte (kısmen eş dost akraba yandaş vb) olduğundan daha çok çabalanıyor. Ülkemizde çok uzun zamandır devletin kasasından çıkan paranın bir miktarının bir şekilde malum kişiye dönmesi gerekmektedir. Bunu kabul etmeyen devlet ihalesi alamaz. Bunun yanında, özellikle son yıllarda, yine malum kişinin katar üzerinden gizli olarak sahibi ve ortağı olduğu girişimlerle karşı karşıayız. Bundan sonra, malum olduğu üzere çok iştah açıcı olan savunma ihalelerinin de mümkün mertebe "kendi kendine" verileceği anlaşılıyor. Bu bağlamda ilerleyen dönemlerde ufak tefek ihalelerin çeşitli yandaşa, büyük ihalelerin ise katar+bir yandaş ortaklığı görünümlü olup esasen malum kişinin olan girişimlere gideceğini tahmin edebiliriz.

Ancak bunları son gelişmeleri dikkate almadan geçerli kabul edebiliriz. Reza hala içerde, bir yandan da katar üzerine gidiliyor. Bu ipin ucunun nereye varabileceği ortaya çıktı. Gelişmeler ülkemizde köklü değişikliklere de sebep olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 23:47 
Süvariler

Çizgi film ( Donald Duck ) karakterlerinden '' Varyemez Amca'' vardı.
Varyemez Amca' nın en büyük zevki; tramplenden para havuzuna atlamaktı.
Para havuzundan çıktıktan sonra da ağzından altın paralar fışkırtırdı:)
Aynen o hesap.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 23:52 
Akıncılar

Bmc ye gider ihale zaten niye gidecegi belli, ucuzada mal ederler gerekli baski alt yuklenicilerede yapilir, ortaya tank diye bir sey cikar reklamida yapilir övülürde ama bu tanka guven olmaz her yerde yari yolda birakir ben jet fadilinda bos durmayacagini ihaleye girecegini dusunuyorum :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 23:55 
Süvariler

Bmc ye gider ihale zaten niye gidecegi belli, ucuzada mal ederler gerekli baski alt yuklenicilerede yapilir, ortaya tank diye bir sey cikar reklamida yapilir övülürde ama bu tanka guven olmaz her yerde yari yolda birakir ben jet fadilinda bos durmayacagini ihaleye girecegini dusunuyorum :)
:lol:

Jet Fadıl (!) valla iyi fikir. Benim aklıma gelmemişti.
Altay' ın motor problemini de halleder hem.
Altay' a jet motoru taktın mı; ses hızının üstünde sürat yapan ilk tank olarak da tarihe geçer.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 00:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Artık Otokar ihaleye falan katılmaz sanırım.
Katılır. Katılacaktır. Hatta alacaktırda.

Sözleşme gereği geliştirici olduğu için önden ihalesiz teklif verme hakkı vardı.Bunu kullandı. Klasik satış anlayışı gereği tutturabilirsem diye fiyata abanmış görünüyor. ( Çünkü ret kararının ilk maddesi yüksek fiyat).

İhale sürecinde muhtemelen fiyata bir güzellik yapacaktır. Başkasını kurtaran onu neden kurtarmasın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 00:09 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Aramızda kaç kişi ülke yönetm kademesinde tecrübe sahibidir bizi bi aydınlatın lütfen.

Yahu adam daha tahtaya yazı yazmaktan aciz sen kalkmış koca ülkeyi yönetmesi için emanet etmişsin,sen önce bunu sorgula gerisinin cevabı gelir arkadan.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 00:12 
Akıncılar

Bu ihalenin siyasi karar/cikar iliskisi nedeniyle nasil sonuclanacagina dair arkadaslar vurgu yapmislar. Bende bu isin uretim/muhendislik kismina deginmek istiyorum. Bir urunu, ozellikle cok kompleks sayilabilecek tank, sifirdan gelistirme surecinde bir cok asamadan geciyorsunuz ve en sonunda prototip ve test asamasiyla devasa bir bilgi birikimi olusuyor, kitaplar dolusu teknik dokuman hazirliyorsunuz. Neyin nasil yapilacagi yaziliyor ciziliyor. Bunlar olurken ayni zamanda insan yetistiriyorsunuz. Farkli muhendislik alanlarindaki proje ekibimiz is uzerinde bir tank nasil gelistirilir ve uretilir ogreniyor. ayni zamanda prototip uretim hattinda teknisyenleriniz butun sistemleri biraraya getirirken yuzlerce sorun ile karsilasiyor ve cozumler uretiyorlar. Hic bir sey tik tik lego gibi olmuyordur. Sonucta Altay projesiyle Otokar'da buyuk bir know-how olustu ve bu know how nedeniyle IDEF-17'de Altay AHT yeni versiyonu cok kisa surede prototip asamasina getirebildiler.

Simdi SSM ve daha yukaridaki siyasi irade kazanilan bu kabiliyeti goz ardi edeek, ihaleyi baska bir firmaya vermesi demek, ihaleyi alacak firmanin (belki FNSS haric digerlerinde paletli arac uretim tecrubeside yok) Altay'i urun haline getirmekte cok zorlanmasi anlamina gelecektir. Bu isin supply chain (alt sistem yuklenici zincirinin) kurulmasi bile baski basina uzmanlik gerektiren bir konu. Korkum Altay projesinin cok cok uzamasi ve sahadaki askerin hala eski M-60A3'lerin icinde sehit olmasi. Bugun haberlerde vardi Kilis'e ilave tank sevkiyati yapilmis, hangi modern tankimiz? M60A3'ler...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 00:14 
Akıncılar

Alıntı:
Katılır. Katılacaktır. Hatta alacaktırda.

Sözleşme gereği geliştirici olduğu için önden ihalesiz teklif verme hakkı vardı.Bunu kullandı. Klasik satış anlayışı gereği tutturabilirsem diye fiyata abanmış görünüyor. ( Çünkü ret kararının ilk maddesi yüksek fiyat).

İhale sürecinde muhtemelen fiyata bir güzellik yapacaktır. Başkasını kurtaran onu neden kurtarmasın.
Kesinlikle ihale Otokar 'ın olacağına bende inanıyorum. İlk teklif ne kopartabilersem tarzı olmuştur.Ortak bir yol kesinlikle OTOKAR ile olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 00:36 
Süvariler

MİLGEM ihalesini RMK almıştı; iptal ettiler.
Otoyol ihalesine girdiler, aldılar; iptal ettiler.
Ben şimdiden düşüncemi arz edeyim de; gerçek olursa ben yazmıştım derim (!)

Bu ihaleyi bir şekilde BMC alırsa; OTOKAR' ın mühendis ve işçi kadrosunu da transfer etmesi gerekecek.
Çok yüksek transfer ücretleriyle kalifiye kadroyu pekalâ da transfer edebilirler. Belki de başka yolun bulurlar.
İş Kanunuydu, şuydu buydu... O işler de kitabına uydurulur.
Zaten tankın bütün hakları SSM' de değil midir!
OTOKAR için geriye sadece ''kurum kültürü'' kalıyor ki; az buz bir kavram değildir.
Otokar' ın yönetici kadrosunu da transfer edebilirlerse; BMC' ye ihale ederler.

''Bunlarla hiç uğraşmayalım, çeşitli vasıtalar kullanarak KOÇ Grubunu ikna edelim de Otokar' ın hisselerini satın alalım'' diye de düşünebilirler.
Amaç ihaleyi kendi kendilerine vermekse; bir yolunu bulurlar ve tank üretimine geçerler.

Biraz abartmış olabilir miyim? diye de düşünüyorum.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 00:56 
Akıncılar

Otokar ihaleyi alsada almasada tank üretecektir, edenilen tecrube ve bilgi birikimi heba edilemez hemde altaydan da daha iyisini uretecektir, belli bir zaman sonra içinr motoru bile kendi uretebilir istese.

Otokar dışında altay ihalesini alan firma bu tanki yerli ve milli!!! üretemez, fason olarak oradan buradan mühendis ithal edip, çozemedigi yerde almandan amerikalidan danismanlik falan alacaktir hatta koreli firmadan, yani anlayacaginiz bu projenin şuan yerli ve milli kismi otokarda duruyor onun disinda ki firmalar yerlide degil milli de degil, bilgiyi muhafaza ogrenme özümseme noktasinda degil, onlar ihaleyi alacak kadrolari toplayacak yukumluluk yerine getirilecek ve kadro tekrar dagilacak olaya bu sekilde bakiliyor 500,1000 uretilecek ve bitecek, bilgi birikim yerli milli olayi puffffff uçtu gitti. O zaman hazir alsaydik almanin tankini oluverseydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 00:59 
Süvariler

Alıntı:

Tamam hükümetin iyi olduğunu söylemiyorum, yaptıği yanlışlar canımızı çok yaktı, asla kabul edilebilir olduğunu savunmuyorum, ama resmen hükümet vatan haini ilan ediliyor,
Arkadaşım siz ne demek istiyorsunuz?

Bu Millet piskopatmı, toplumun yarısını Stockholm Syndromunamı yakalanmış ?
Öylemi yoksa böylemi ?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 03:13 
Süvariler

Ülkemiz Türkler tarafından idare edilmiyor. Hiç dizimizi dövmeyelim. İşte 'milli' tankımızı üretecek olan şahıs. Eminanımla aynı etnik kökenden.

Sancak: Arabım... Türk olmaktan üzülürüm

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın hemşerisi Siirtli işadamı Ethem Sancak, Sabah gazetesi’nden Şelale Kadak’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türk olmaktan üzüleceğini ifade eden Sancak, Türk kökenli olmayan vatandaşların “Ne mutlu Türküm” denmesinin istendiğini belirtip, “Ya niye desinler?” sorusunu sordu. Başbakan Erdoğan’a yakınlığını gizlemeyen Sancak’ın sözleri şöyle: “Benim hanım Alevi ve Erdoğan’ı seviyor. Bu bir kürt açılımı değil, demokrasi açılımı. Kimsenin ayrıcalığı olmayacak. Önce Kürt yok deniyordu. Sonra Kürt realitesi var ama desinler ki ne mutlu Türküm diyene. Ya niye desinler! Ben Türk değilim, ben Arabım. Türk vatandaşıyım ve onur duyuyorum ama ben aslen Arabım. Ben Türk olmaktan mutluluk duymam, üzülürüm. Aslımı niye inkar edeyim ki? Aslını inkar eden haramzadedir. Köyün ismini değiştirdiler. Benim köyün ismi Sini. Gelmiş bakmış, çakıllar var. Çakılı yapmışlar.  Sen buranın yüzyıllık ismini niye değiştiriyorsun?”

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/sanca ... 23042h.htm

Araya sızan yandaşların yorumları da güiünç. Buradakilerin IQsunu epeyi bir küçümsüyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 04:13 
Akıncılar

Alıntı:
Hiç zannetmiyorum.
MİLGEM ihalesini RMK almıştı; iptal ettiler.
Otoyol ihalesine girdiler, aldılar; iptal ettiler.
Ben şimdiden düşüncemi arz edeyim de; gerçek olursa ben yazmıştım derim (!)

Bu ihaleyi bir şekilde BMC alırsa; OTOKAR' ın mühendis ve işçi kadrosunu da transfer etmesi gerekecek.
Çok yüksek transfer ücretleriyle kalifiye kadroyu pekalâ da transfer edebilirler. Belki de başka yolun bulurlar.
İş Kanunuydu, şuydu buydu... O işler de kitabına uydurulur.
Zaten tankın bütün hakları SSM' de değil midir!
OTOKAR için geriye sadece ''kurum kültürü'' kalıyor ki; az buz bir kavram değildir.
Otokar' ın yönetici kadrosunu da transfer edebilirlerse; BMC' ye ihale ederler.

''Bunlarla hiç uğraşmayalım, çeşitli vasıtalar kullanarak KOÇ Grubunu ikna edelim de Otokar' ın hisselerini satın alalım'' diye de düşünebilirler.
Amaç ihaleyi kendi kendilerine vermekse; bir yolunu bulurlar ve tank üretimine geçerler.

Biraz abartmış olabilir miyim? diye de düşünüyorum.
BMC, RheinMetall ile ortaklık kurmuyormuydu bu ihale için? ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 08:06 
Üye

Delikpr gerçekten komiksin arap adama türk olduğunu söyletmek zorundamısın? Türk vatandaşıyım ve onur duyuyorum cümlesini kimse neden görmez. Algılama meselesi.
Yandaş demişşinizde çevreme beni sorsanız size yandaş derler heralde.

Muhalefet sağlam dayanak ve kaynaklarla yapılmalı. Bugün muhalefetimizin bu kadar aciz oluşunun sebebi sizin gibi konuşmaların içinden cımbızla bir cümleyi çekip bu adam türk düşmanı demesinden kaynaklı. Gülünç bi durum başka birşey değil. Bizdede siyaset böyle yürüyor demekki. Bizim köy kahvesinden farkı yok.

Sn. Kafkasya dediğinize göre her durumda bu milletin yarısı psikopat o ne olacak?

Konuyu dağıtmak istemiyorum kusura bakmayın. Özetle gerçekten fiyat amacıyla ret yemiş olamaz mı OTOKAR? Devlet daha ucuza yaptırabilme seçeneği varken neden ihalesiz versin? Bütün mesele yandaş mıdır yoksa? Merak ettiğim buydu, zaman geçtikçe göreceğiz sebebini bekleyelim. İnşallah OTOKAR alır ihaleyi ve bu projede yaptığımız yandaş muhabbetinden yanılmış oluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 08:50 
Üye

Sikintinin ana kaynagi acil ihtiyac varken tedarik makamlarinin bu uretime biz bir Finlandiya - Belcika benzeri ulkeymisiz tadinda yaklasmasi.

Bu is tamamen prosedurler icerisinde kalinarak hizlandirilabilirdi. Hele de FK sonrasi. Bunu yerine son derece agirdan aliniyor olmasi akillara dogal olarak BMC fabrikasinin bitmesi bekleniyor olasiligini getiriyor. Ihale su anda BMC'ye verilse tepki gelir fabrika hazir olmadigi icin. Ama yeterince uzun sure oyalanir da fabrika tamamlandiktan sonra BMC'ye verilirse o zaman ayni tepki gelmeyecektir.

Son olarak su "ben Arap'im - Turk vatandasiyim" meselesine gelince ogkasa28'in dogru soyledigini dusunuyorum fakat unutulmamasi gereken su:

Araplarin icinde sadece Araplarin yasadiklari bir anavatanlari var. (Birden cok aslinda) Oradaki milyonlarca iscinin hic bir hakki yok, pasaport veya vatandaslik verilmiyor ve bir anda sinirdisi edilebiliyorlar. o ulkeler sadece Arap irki, Arap kulturu, Arap dini yasasin diye varlar.

Ayni sekilde Almanya'da yasayan Hintliler'in, icinde sadece Hintlilerin yasadiklari bir anavatanlari var.

Turklerin ise icinde sadece Turklerin yasadiklari bir anavatanlari yok. Butun bu hassasiyet buradan kaynaklaniyor.

Burayi kaybedersek geri donup de bastan baslayacak bir yurdumuz - anavatanimiz yok. Burayi da yitirirsek, burada da azinlik olursak bu bizim sonumuz demek. Turkceyi zor bela kurtardik. Burayi bir babil kulesine donusturmek gibi hayallerin pesinden gitmeden once bir durup dusunmek gerekebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 10:30 
Akıncılar

Otokar'ın verdiği teklif 2007 yılında verilen "Altay Tankı Geliştirme Projesi"nin son aşaması idi. Altay'ın sistem geliştirme ve teknoloji/kabiliyet geliştirme amacı başarı ile yapıldı. Sadece otokar ve sair alt yükleniciler değil tüm endüstrinin çıtası çok yükseldi.

Geçen gün M-60T'nin üzerinde yükseltilebilir optik mast gördük. Eğer Otokar'a bu iş paketini verseydik, "Altay geliştirme projesi"nde teklif ettiği aracın tıpa tıp aynısını üretmek durumunda kalacaktı.

Şimdi herkes Otokar kendi AHT'si olmak üzere, zırhı vs'yi istediği gibi yorumlayarak, istediği alt yüklenici ile teklif verebilir. MTU motoru bile olmak zorunda değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 11:25 
Süvariler

Adam birşey biliyorki fabrika kuruyor, yoksa kirpi üretmek için yerimi yok?
Daha kaç bin Kirpi üretilecek ki?

Reihnmetal li, Katarlı ortakla o Tanktan bize birşey düşmez.
Biraz Bayraktar İha nın yetişmesi için Anka nın süründürülmesi gibi bir durum var.
Üretilmeye başlasaydı sağa sola 5-10 tanesi satılırdı bari, şimdi Katarlı ortağın Körfeze Tank satması da mümkün değil.

@ogkassa28 ben sizin yazdığınız şaşırdım, en ağır eleştiriyi yapıp sonra adamları savunmanız beni çok şaşırttı, diğer seçmenlerde sizin gibi düşünüyorsa ülkede çok ciddi sıkıntılar yaşanacak demek.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 12:09 
Süvariler

BMC, RheinMetall ile ortaklık kurmuyormuydu bu ihale için? ;)
Doğru, ortaklık kuruyor da; hiç bir iş tecrübesi, birikimi olmadan, BMC ne iş yapacak? RheinMetall' in ne iş yapacağı belli. Bilgi birikimi, tecrübesi yoksa; doğal olarak bilen adamı getirmesi lazım ki, o da OTOKAR' da. ALTAY' ı üretmeye talipse; ALTAY' ı geliştirmiş adamlara ihtiyacı vardır. Amerika' yı yeniden mi keşfedecek!

Bazı arkadaşlar çok iyi niyetli... İyi niyeti anlayabilmek için, ya meseleye hakim olacağız -yani içini dışını bileceğiz- ya da kıyas yapacağız. Meselenin detaylarını bilenler biliyordur da, bizim gibiler kıyas yapacaksa; büyük ihalelerle kıyas yapması gerekir. Yuvacık Barajı, Duble Yol ihaleleri, üçüncü köprü, Osman Gazi köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, hava alanları ihaleleri falan, elektrik dağıtım ihaleleri, özelleştirmeler vs. şunlar bunlar derken... Bir de bakıyorsunuz, şimşek hızıyla ihaleler sonuçlandırılmış. Üstelik korkunç fiyatlara ihale ediliş (!) Hele bir de İstanbul Üçüncü Hava Alanı ihalesi var ki; 22 Miyar 152 milyon Euro' ya Cengiz, Kolin, Limak, Mapa, Kalyon inşaat ortak girişim grubuna verildi. Hem de şimşek hızıyla...!

Doğal olarak bütün bunların farkında olan aklı başında ki vatandaş; Altay tankı seri üretim ihalesinde, iyi niyet kırıntısı aramayacaktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 12:30 
Süvariler

Turuncu bazı arkadaşlar verilen kararı yıkama yağlama faaliyetlerine başlamış. Elbette Otokar ile imzalanan sözleşme uyarınca Otokar SSMye bir teklif veriyor. SSM de bunu kabul etmek zorunda değil. Ancak bu işin ve kararın sonuna kadar siyasi olduğunu sektördeki arkadaşlarından aldıkları duyumlarla "bildikleri" halde neden aksini iddia ettikleri soru işareti. Hangi ülkede yaşadıklarını bilmiyorum ama herhalde adaletli bir üretim ihalesi olacağını, 3-5 şirketin olimpiyat oyunları gibi yarışacaklarını falan zannediyorlar.

En son StrategyMaster tarafından 10 Haz 2017, 15:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 14:03 
Süvariler

Allah bilir bu ihale süreci yine seneler alır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 14:30 
Üye

MTU ile motor tedarik sorunu çözüldü mü? Yoksa MTU'nun yerine yerli motor mu geliştirildi? İhaleye girecek firmalar hangi motoru taahhüt ediyorlar? Hangi motor ile ihaleyi alacaklar? Kafamda deli sorular.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 14:47 
Üye

@Kafkasya hocam savunmuyorum soru soruyorum. Tek sorun yandaş mıdır diye. Çünkü herkesin çoğu konuda tek bir fikri dillendirip başka fikirlere kendisini kapatmasını anlayamıyorum. Sadece yandaş deyip geçiliyor çoğu şey için. Ben bunu kaldıramıyorum böyle olmamalıyız..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 15:00 
Üye

@Kafkasya hocam savunmuyorum soru soruyorum. Tek sorun yandaş mıdır diye. Çünkü herkesin çoğu konuda tek bir fikri dillendirip başka fikirlere kendisini kapatmasını anlayamıyorum. Sadece yandaş deyip geçiliyor çoğu şey için. Ben bunu kaldıramıyorum böyle olmamalıyız..
Konunun dışına çıkarak özür diliyorum.
Kanal İstanbul gibi bir ucubenin 15 milyar milyar maliyetle yapılacak olmasını, bir müteahhite devletin kaynaklarından hazine garantili kredi kullandırılıp yine yapılan köprülere geçiş garantisi verilmesini bende kaldıramıyorum. Mehmetçiğin suçu sıvasız evlerden çıkması mı sayın ogkasa28.

En son Tenger tarafından 10 Haz 2017, 16:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 15:59 
Süvariler

Peki otokar ,altay için birim maliyeti olarak ne kadar fiyat vermiş ihale için?Hani fiyatın yüksek olup olmadığını anlayabilelim leopard-2 a6,abrams,vs ile kıyas edelim diye soruyorum?örneğin 15 milyon dolar verdiyse pahalı, 8 milyon dolar vermişse yuhhh artık diyip ssm ye saydıralım. Bir de bence bu ihale otokara gidecek ilk 250 için ,sonra ethem sancaka da devamını verirler diye düşünüyorum çünkü bu ilk 250 çok acil ve toplumdan gelecek baskıyı önleyemezler.Koçunda çıkıp öyle bir fiyat vermesi gerekir bu ihaleye (çok az bir karla ) iş başkasına gidemesin...sonuçta fiyat olarak en uygununu en kısa sürede koçlar yapabilir akıl bunu gerektiriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 16:20 
Akıncılar

Otokar ne fiyat versin ki? "Bana gelişi bu kadardan abi.." diyecek durumda.

Motoru belli
Namlusu MKE'den
Zırh paketi mecbur Roketsan'dan
AKS, tüm optik, elektronik ve UKSS Aselsan'dan
APU bile belli

:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 16:30 
Süvariler

Alıntı:
Otokar ne fiyat versin ki? "Bana gelişi bu kadardan abi.." diyecek durumda.

Motoru belli
Namlusu MKE'den
Zırh paketi mecbur Roketsan'dan
AKS, tüm optik, elektronik ve UKSS Aselsan'dan
APU bile belli

:)
Herşey belli ise o zaman otokarın da kar koyabileceği pek birşey gözükmüyor ,demek ki olması gerekenden daha fazla fiyat vermesi (şişrmesi,açgözlülük yapması)de zormuş ..O zaman karar siyasidir diyebiliriz malesef..zaten ilk 15 in ve soraki 25 altayın envantere giriş tarihi sakaryadaki fabrikanın da bitiş tarihine göre verilmiş olması daha mantıklı gelmeye başladı...Görelim mevlam ne eyler neylerse hayırlı eyler bize de tankçılarımıza dua etmekten başka birşey düşmüyor bir müddet daha(özellikle m-60 a3lerdekine)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 17:57 
Yeni Üye

otokar yaptığı açıklamada "SSM tarafından şirketimize bugün tebliğ edilen yazıda teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği ancak fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle teklifin uygun bulunmayarak ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildiği bildirilmiştir." denildi.

ben burdan fiyatın çok yüksek olduğunu varsayıyorum ( otokar ne fiyat verdi bilmiyorum bilenler lütfen yazsın)

ayrıca otokarın verdiği teklifte ne gibi sözleşmede şartlarını yazdıda ssm bunu beğenmedi
bence burda cevap bekleyen birsürü soru var

sonuçta altay amt projesi ssm'na ait bir proje tabikide sözleşme şartlarınıda kendi isterleri doğrultusunda kendi lehine istemesi normalidir

otokar projenin geliştirilmesi ve prototiplerin üretilmesini başarıyla gerçekleştirdi bunu kabul testlerinden anlıyoruz ama seri üretim başlıbaşına ayrı bir iş otokar bu iş için ayrıca çaba sarfetmesi gerekiyor

proje ihaleye çıkacak deniliyor bundan sonrası bileği güçlü olan ihaleyi alır rekabet iyidir fiyatlar düşer
sonuçta kabul edilen üretilmesi öngörülen tank belli, ssm'nin isterleri belli,tankı kabul edecek kurum belli daha ne ,yukarıdaki prototipi isterleri en uygun fiyata kim üretirim derse o kazansın firmanın adı x y z olmuş bence farketmez

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 18:24 
Süvariler

otokar yaptığı açıklamada "SSM tarafından şirketimize bugün tebliğ edilen yazıda teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği ancak fiyat başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle teklifin uygun bulunmayarak ihtiyacın ihale yöntemiyle karşılanmasına karar verildiği bildirilmiştir." denildi.

ben burdan fiyatın çok yüksek olduğunu varsayıyorum ( otokar ne fiyat verdi bilmiyorum bilenler lütfen yazsın)

ayrıca otokarın verdiği teklifte ne gibi sözleşmede şartlarını yazdıda ssm bunu beğenmedi

sonuçta altay amt projesi ssm'na ait bir proje tabikide sözleşme şartlarınıda kendi isterleri doğrultusunda kendi lehine istemesi normalidir

otokar projenin geliştirilmesi ve prototiplerin üretilmesini başarıyla gerçekleştirdi bunu kabul testlerinden anlıyoruz ama seri üretim başlıbaşına ayrı bir iş otokar bu iş için ayrıca çaba sarfetmesi gerekiyor

proje ihaleye çıkacak deniliyor bundan sonrası bileği güçlü olan ihaleyi alır rekabet iyidir fiyatlar düşer
sonuçta kabul edilen üretilmesi öngörülen tank belli, ssm'nin isterleri belli,tankı kabul edecek kurum belli daha ne ,yukarıdaki prototipi isterleri en uygun fiyata kim üretirim derse o kazansın firmanın adı x y z olmuş bence farketmez
X Y Z olaylarına takılanların genelde tereddüt ettikleri şey X, Y ve Z arasındaki kabiliyet farkı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 19:14 
Süvariler

Acikcasi cok aci bir tecrube.. Tankin hazir, sen kisisel menfaatler ve politik hirslar sebebi ile uretime koymuyorsun, gidip sifirdan herseye basliyorsun. Bugun Otokar'in teklifi kabul edilse yarin tanklar hazirdi. Acikcasi Ethem denilen sahsi en son secimden sonra kurmay listesinde gorunce bu isin boyle sonuclanacagini tahmin etmemiz lazimdi.

Bu ise en cok sevinenler eminim ki bölücü terör örgüt/YPG, ISID, Suriye, Iran, Yunanistan ve Turkiye'nin etrafinda olan diger tehdit odaklaridir. Onlar istese boyle birsey ancak bu kadar olurdu. Bu gruplar bu karara eminim cok sevinmislerdir..

Senin yan tarafinda savas var,
Sen bu savasa su veya bu sekilde mudahilsin
Bircok tankin vurulmus, icindekiler sehit olmus
Hatta bazi tanklar capulcularin eline bile gecmis, herkese alay konusu olmussun
Buna ragmen personelin elinden geleni yapiyor, cebinden para harcayip birseyler yapmaya calisiyor
ve sen elindeki en onemli projelerden birini iptal ediyorsun. Yaziklar olsun.. Yarin eski ve yetersiz tanklarda sehit verildikce bunun hesabini SSM veya hukumet verecek mi? 170 adet M60T'nin nesine guveniyorsun?
Geri kalan Leo-1/2 veya M60-A3'un zaten gazoz olmus..

Yazik..

Bu karari veren sahislari; hem SSM'den hem de hukumet kanadindan bu tanklara bindirip, en onden K.Suriye'de cepheye surmek lazim. Bakalim o zaman acaba kararlarini degistirler mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 19:27 
Süvariler

Alıntı:

Öncelikle ilk mesajınız için onca zaman sonra güzel bir konu seçmişsiniz tebrik ederim.

Aslında normal şartlarda yazdıklarınız gayet mantıklı fakat yukarda doğru olarak yapılacak işin, malzemeleri ve fiyat zaten belli diye belirtmişler, peki nerden kısıpda daha ucuzlatacaklar personeldenmi?
Yani daha çok gelir verme teklifiyle Otokar ın personelini transfer edip nasıl daha uygun fiyata üreteceksin?
Üretimi yarıda bırakıp ya ben batıyorum, fiyat kurtarmıyor bir ek ödeme yapıverin canım mı denilecek, Bmc nin kirpi üretimine dönmesin iş?
Ayrıca FNNS daha kabiliyetli olmasına rağmen kimse onları telaffuz etmiyor neden acaba?
Ben şahsen Katmetcilerede işi verseler şaşırmam, ASELSAN Sınırgözetleme ihalesinin denenmiş ortağı Otokardan Katmetcilere doğru nasıl yuvarlandığından anlıyor insan nasıl bir baskı yapıldığını.
Herkes neden ve hangi şekilde ihalenin birinin aşığı olan Şirinbabaya gideceğini tahmin ediyor.

Umarım tüm bu ihaleler düzenli şekilde ilerliyordur bir vatandaş olarak düzgün yapılmayan her alımın bu dönemden sonra sorumluların mutlaka ceza almasını istiyorum.

Geçen aylarda alman savcılığı Türk Generallere ve yöneticilere Atlas Elektronik tarafından rüşvet verildi diye soruşturma başlattı, bizdede soruşturma başlatıldımı?

Mustafa Kemal Atatürk

En son Kafkasya tarafından 10 Haz 2017, 19:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 19:27 
Süvariler

Bu ise en cok sevinenler eminim ki Bölücü Terör Örgütü/YPG, ISID, Suriye, Iran, Yunanistan ve Turkiye'nin etrafinda olan diger tehdit odaklaridir. Onlar istese boyle birsey ancak bu kadar olurdu. Bu gruplar bu karara eminim cok sevinmislerdir..

Yunan savunma bloglarında Altay'la ilgili her gecikme ve aksilik haberinde bayram yapıyorlar. Adamın biri için bizim hesabımıza çalışıyor yorumları yapılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 20:28 
Süvariler

Alıntı:
Konu gerçekten dağıldı forumdaşların sabırına sığınıyorum.
Hocam sizin samimiyetinizi anlıyorum ama benim anladığım siz bile çok doğru tesbitinizi bazı olumlu görünen şeyler yüzünden göz ardı edebiliyorsunuz. Ben geçen tv de Şehit cenazesi izlerken bir abla kardeşini uğurlarken biz seni açlıkla büyütdük diye haykırıyordu .
Canımızı yaktı derken de eminim samimiydiniz.
Ve evet doğru tespit.
Başkası gelse dahamı iyi olur bilemiyorum gördüğüm pekte içaçı değil ama çok daha kötüsü olmaz.
Fakat farklı gelenin canımızı yakan birisinin olmıyacağı kesin(Bu memlekette seçilen biriyse eğer).
Artık yapılan yanlışları Allah afedermi bilmem ama vatandaş olarak ben affetmem.
Sorun yandaşlıkda değil Liyakat da.

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2017, 23:06 
Süvariler

Yunan savunma bloglarında Altay'la ilgili her gecikme ve aksilik haberinde bayram yapıyorlar. Adamın biri için bizim hesabımıza çalışıyor yorumları yapılıyor.
Dertleri sadece Altaymı?

BORA yı ne çabuk unuttular?

:twisted:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 00:31 
Akıncılar

Ne olacak ki, ülkede M-48 içinde ölecek bir sürü fakir çocuğu var. Sıkıntı yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 00:54 
Genel Yetkili

İşin romantizmi veya siyasi dedikoduları bir yana ;

ALTAY'ın A firmasına veya B firmasına verilmesi ile , ilk ürünün çıkması için gereken süre en fazla 1-2 yıl uzar.

Bu ilk 1-2 yılda üretilecek 40/45 kadar tank zaten kıt'alara değil zırhlı birlikler okuluna ve gösteri tatbikat taburuna filan verilecek.. ki bu bahsettiğim süre birkaç ay evvelden beri kaynaklarda söylenegelen iş takvimine göre 2021 civarı.. en iyi durumda bile kullanılanılabilir 3-4 tabur tankın envantere girmesi 2025..

Takvimdeki bu rahatlığın sebebi , muhtemelen, kullanılabilir bir milli veya yerli bir tank motorunun takvimi ile tank uretiminin takviminin çakıştırılmak istenmesinden... tahminen almanyadan motor şey yapılamıyor veya yapılamk istenmiyor.

Buradan benim çıkaracağım sonuç şu ; madem ki krizin içinde olduğumuz şimdiki zamanda bu tanklar her halukarda muharip birliklere yetişmeyecek, bari her şeyi yerli olarak usulünce ihale için zaman var demektir.

Yine buradan hareketle, şimdiki zamanda bana lazım olan ALTAY romantizmi değil, eldeki mevcutlardan yeteri kadarını krize uygun hale getirmektir.

Zaten hem mevcut tankların modernizasyonuna hem de eş zamanlı olarak yeni tank almaya yeterli param da yoksa, bir öncelik sırası yapmak icap eder.

Yok şuna para var da tanka yok mu! Yok yandaşa vermek için ! Yok ihanet ! Yok şahsi müstevlilerinin emelleri ugruna ! Gibi tartışmalardan ayrı olarak takvimle ilgili böyle bir rahatlık olduğunu da bilin istiyorum... nasıl olsa koç ta yapsa moç da yapsa 2025'e kadar fiilen kullanamayacağız.. bu da bir rahatlık veriyor olabilir.

Kimse koç'tan pay istemiş mi? İstememişse pek çok tez çöker. Bilmiyoruz..

Yerinizde olsam, leo2 ve m60 modernizasyonlarını takip ederdim.. güncel konumuz o..

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5530 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1103 104 105 106 107111 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Boğaziçi, mkemal ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: