TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Eki 2017, 23:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5501 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1104 105 106 107 108111 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 00:54 
Genel Yetkili

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

İşin romantizmi veya siyasi dedikoduları bir yana ;

ALTAY'ın A firmasına veya B firmasına verilmesi ile , ilk ürünün çıkması için gereken süre en fazla 1-2 yıl uzar.

Bu ilk 1-2 yılda üretilecek 40/45 kadar tank zaten kıt'alara değil zırhlı birlikler okuluna ve gösteri tatbikat taburuna filan verilecek.. ki bu bahsettiğim süre birkaç ay evvelden beri kaynaklarda söylenegelen iş takvimine göre 2021 civarı.. en iyi durumda bile kullanılanılabilir 3-4 tabur tankın envantere girmesi 2025..

Takvimdeki bu rahatlığın sebebi , muhtemelen, kullanılabilir bir milli veya yerli bir tank motorunun takvimi ile tank uretiminin takviminin çakıştırılmak istenmesinden... tahminen almanyadan motor şey yapılamıyor veya yapılamk istenmiyor.

Buradan benim çıkaracağım sonuç şu ; madem ki krizin içinde olduğumuz şimdiki zamanda bu tanklar her halukarda muharip birliklere yetişmeyecek, bari her şeyi yerli olarak usulünce ihale için zaman var demektir.

Yine buradan hareketle, şimdiki zamanda bana lazım olan ALTAY romantizmi değil, eldeki mevcutlardan yeteri kadarını krize uygun hale getirmektir.

Zaten hem mevcut tankların modernizasyonuna hem de eş zamanlı olarak yeni tank almaya yeterli param da yoksa, bir öncelik sırası yapmak icap eder.

Yok şuna para var da tanka yok mu! Yok yandaşa vermek için ! Yok ihanet ! Yok şahsi müstevlilerinin emelleri ugruna ! Gibi tartışmalardan ayrı olarak takvimle ilgili böyle bir rahatlık olduğunu da bilin istiyorum... nasıl olsa koç ta yapsa moç da yapsa 2025'e kadar fiilen kullanamayacağız.. bu da bir rahatlık veriyor olabilir.

Kimse koç'tan pay istemiş mi? İstememişse pek çok tez çöker. Bilmiyoruz..

Yerinizde olsam, leo2 ve m60 modernizasyonlarını takip ederdim.. güncel konumuz o..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 01:10 
Süvariler

Arkadaslar yanls anlamayin ama bizim oyle cok acil tanka ihtiyacimiz var mi? Bence yok. Elimizde yeteri kadar tank var ama eski ama yeni. Eksik olan aktif koruma sistemi taktir onu kafan rahat kullan tanki. Bence daha acil projelerimiz var.

Yazdiklarim yanlis yere cekilmesin. Tanka elbette ihtiyac var benim vurgulamak istedigim mesela bir HSS kadar aciliyeti yok, bir SIHA degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 02:51 
Akıncılar

Sımdı hanı Altayda motor ve transmisyon yan konmustu falan...yer kazanılmıstı baska seyler ıcın yakıt veya cephane vs.....bir nevı TFX dekı gıbı tank da motor uzerınde sekıllendırılmıs sayılır....Sımdı bu motor degısınce....(transmısyon olayını saymıyorum bıle...kı bence tanktan ve motordan cok daha komplıke bır urundur)....Altayda degısmek zorunda kalmayacak mı.....Işler ARJUN'a dogru evrılmesın sonra......

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 02:53 
Süvariler

Şimdi şöyle bir durum var; piyasa ATGM dolu bu doğru ama fiziksel imha ile ne yazık ki ATGM ler çok sınırlı olacak şekilde hatta belki de hiç engellenemiyor. Gelişmeye açık bir alan fiziksel imha ancak bu doğru. Biz yine de elimizde ki tankları zırh olarak takviyeleyelim şuan için sırasıyla zırh, durumsal farkındalık bakımından modernizasyonlara öncelik vermekte fayda var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 09:09 
Akıncılar

Yine buradan hareketle, şimdiki zamanda bana lazım olan ALTAY romantizmi değil, eldeki mevcutlardan yeteri kadarını krize uygun hale getirmektir.

Zaten hem mevcut tankların modernizasyonuna hem de eş zamanlı olarak yeni tank almaya yeterli param da yoksa, bir öncelik sırası yapmak icap eder.
...
Yerinizde olsam, leo2 ve m60 modernizasyonlarını takip ederdim.. güncel konumuz o..
Neyse ki @dum yine tüm gerçekçiliği ile geldi de nefes aldık.

Son aylarda mevcut M-60T'ler ve Leo-2'ler üzerinde çok yaratıcı olabileceğimizi gördük. Bunlara çok hızlı modifikasyon yapabilmek için Aselsan Kilis'te fabrika dahi aldı, donattı.

Ben neden Atay'ı ihaleye verme kararının bu kadar uzun sürdüğünü anlamış değilim. Çok daha evvel bunu verebilirlerdi. Yoksa, bugün zaten ihale vermek demek muhtemelen ana yükleniciye, MTU'ya ve sair "long lead" denen, siparişi sonrası teslimatı en uzun süren ekipmanlar için ön ödemeler vermek vs gerekecekti. Avanslar, vs vs.

Şu anda sanıyorum bir Altay fiyatına 6-8 kadar M-60T'yi, belki 4-5 kadar da modernize Leo-2'yi çok süratli cepheye verme şansımız var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 10:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son aylarda mevcut M-60T'ler ve Leo-2'ler üzerinde çok yaratıcı olabileceğimizi gördük. Bunlara çok hızlı modifikasyon yapabilmek için Aselsan Kilis'te fabrika dahi aldı, donattı.

Ben neden Atay'ı ihaleye verme kararının bu kadar uzun sürdüğünü anlamış değilim. Çok daha evvel bunu verebilirlerdi. Yoksa, bugün zaten ihale vermek demek muhtemelen ana yükleniciye, MTU'ya ve sair "long lead" denen, siparişi sonrası teslimatı en uzun süren ekipmanlar için ön ödemeler vermek vs gerekecekti. Avanslar, vs vs.

Şu anda sanıyorum bir Altay fiyatına 6-8 kadar M-60T'yi, belki 4-5 kadar da modernize Leo-2'yi çok süratli cepheye verme şansımız var.
Hocam yeni M60T'leri yapmayı mı kastettiniz yoksa elimizdekileri modernize etmeyi mi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 10:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son 2-3 iletiyi tenzih ederek 2,5 sayfa siyaset yazılmış, araçla ilgili bir şey yazılmamış. Teknik bilgisi olmayan kişiler ard arda ben de yazayım da ismim görünsün diyerek bir şeyler döküştürmüş. Ben de yeni birşey var mı, diye okuyorum. Yahu sohbet bölümünde kimi eleştiriyorsan eleştir, ne yazıyorsan yaz da buraya tankla ilgili bir şeyler yaz. Biliyorsan konuş da feyz alsınlar, bilmiyorsan sus da adam sansınlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 11:23 
Yeni Üye

Hiç zannetmiyorum.
MİLGEM ihalesini RMK almıştı; iptal ettiler.
Otoyol ihalesine girdiler, aldılar; iptal ettiler.
Ben şimdiden düşüncemi arz edeyim de; gerçek olursa ben yazmıştım derim (!)

Bu ihaleyi bir şekilde BMC alırsa; OTOKAR' ın mühendis ve işçi kadrosunu da transfer etmesi gerekecek.
Çok yüksek transfer ücretleriyle kalifiye kadroyu pekalâ da transfer edebilirler. Belki de başka yolun bulurlar.
İş Kanunuydu, şuydu buydu... O işler de kitabına uydurulur.
Zaten tankın bütün hakları SSM' de değil midir!
OTOKAR için geriye sadece ''kurum kültürü'' kalıyor ki; az buz bir kavram değildir.
Otokar' ın yönetici kadrosunu da transfer edebilirlerse; BMC' ye ihale ederler.

''Bunlarla hiç uğraşmayalım, çeşitli vasıtalar kullanarak KOÇ Grubunu ikna edelim de Otokar' ın hisselerini satın alalım'' diye de düşünebilirler.
Amaç ihaleyi kendi kendilerine vermekse; bir yolunu bulurlar ve tank üretimine geçerler.

Biraz abartmış olabilir miyim? diye de düşünüyorum.
bmc nin gm si de otosan dan ithal zaten

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 14:36 
Süvariler

Alıntı:
Son 2-3 iletiyi tenzih ederek 2,5 sayfa siyaset yazılmış, araçla ilgili bir şey yazılmamış. Teknik bilgisi olmayan kişiler ard arda ben de yazayım da ismim görünsün diyerek bir şeyler döküştürmüş. Ben de yeni birşey var mı, diye okuyorum. Yahu sohbet bölümünde kimi eleştiriyorsan eleştir, ne yazıyorsan yaz da buraya tankla ilgili bir şeyler yaz. Biliyorsan konuş da feyz alsınlar, bilmiyorsan sus da adam sansınlar.
Ben de baktım birtek senin iletin konuyla alakalı değil, karar verici siyasi tabiki oda konuşulacak, git bir yabancı militarist forum okuda neymiş anla. Sen bi sus.

..............................................

5 sene öncesine bakınca birşekilde bizi Ortadoğu bataklığına çekecekleri belliydi, hem çok içli dışlı olduk hemde çok karıştık. Ortalık dahada çok karışıyor yarın ne olacak çok belirsiz.

Diyelimki İhale bir şekilde Otokara gitti, şimdi ne yapacağını tahmin ettiğim Bmc de tesis kurdu birde FNNS var savaş ekonomisine girersek yada icab etdi bu üç şirkete ayda 5 - 10 tane yada fazlası Tank üretdiremezmiyiz üretdirebilsek diğer Komponentleri o miktarda üretirebilimiyiz? Yada Motoru?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 15:59 
Akıncılar

bmc nin gm si de otosan dan ithal zaten
@erco, Menkü yakın zamanda ayrılmış.

@Dünedain, Eldekileri "Fırat" moduna tabi tutmak.
Eldeki Leo-2'leri de tatminkar bir elden geçirirsek tekrar toparlarız. Neredeyse 500 modern tank eder.

En son HDS tarafından 12 Haz 2017, 10:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 16:20 
Süvariler

Alıntı:
Yanılıyorsun Atilla fiziksel imha dediğin aktif koruma olgunluk seviyesine girdi artık. Çok etkili ürünler sahaya indi, deneysellik dönemi geride kaldı bu artık kendini kanıtlamış durumda. İsrail kullanıyor ABD de İsrail çözümünde ikna oldu öbürleri savaştan uzak diye olayı uzaktan takipteler, telaşsız hazırlanıyorlar ama biz savaşın ortasında kaldık biraz acele çözüm üretmek gere. İthal yada yerli artık ne olursa yeter ki zaman geçirmeden olsun
Hocam mevzu roket felan vurmak ise o yapılıyor onda bir sıkıntı yok. Ben zaten fiziksel imha kabiliyetlerini yok saymıyorum. Ancak geçenlerde üstatlardan birisi AKKOR için sanmıyorum ki ne 360• koruma sağlasın ne de ATGM füzeleri gibi 20-40kg füzeleri durdurabilsin-saptırabilsin diyordu. Bu aslında mantıklı, ufak bir kartuşun yapabileceği iş sınırlı kalıyor açıkcası. Roket dünün tehdidi bugünün tehdidi ATGM olduğuna göre biz yine de zırha yaslanalım. Fiziksel imha işin cila kısmı kalıyor açıkcası şuan için. Olsa hayır demem zira bu tip bir sistemin bileşenleri ve alt bileşenleri işlevsel imha yetenekleri de sunuyor bize. Biz öncelikle ağır bir zırhlandırmaya tabi tutmalıyız bence tanklarımızı. Tabi bu da ne yazık ki güç paketlerini etkileyecektir.
Ama elbette AKKOR düşünülmeli, daha çok geliştirilmeli bir yerde de etkinliğini sağladıktan ve sağlamlaştırdıktan sonra önceliğimiz olmalı ona itiraz edemem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 17:38 
Akıncılar

Akkor 360 Derece kapsama saglayabilecek......Fuzeyı ımha etmek ıcın ılla bır adet projektıl gerekmez, sistem 2 lı atıslar gerceklestırecek sekılde de ayarlanabılır sadece yazılıma bakar...Daha da onemlısı.....asıl olay fızıksel ımhada, ne kadar agır zırh yaparsan yap daha agır fuze yapacaklar. Kısır dongu seklınde gıdecek olay. ve de dıger faktorlerı de etkıleyerek tankı tanklıktan cıkaracak...cıkarırsa cıkarsın ama olay asırı dallanıp budaklanacak ve sonuca gıtmek uzayacak....Fiziksel ımha ya da saptırma ıle sabot mermılerının bıle etkısının "0" lanabılecegı bır caga dogru yaklsıyoruz...Tabıı kı zırhımız kalın sırtımız pek olsun buna hayır demıyorum ama gelecek Aktıf korunma sıstemlerınde.....Her tıp zırhlı arac ıcın....
Bır de gozume carptı sankı bu M60A3 e konulan ERA cok ınce gıbı değil mi.....çok mu modern, malzeme bılımı gelıstı de bu ıncelıkte ERA ıle aynı etkı mi saglanabılıyor bılmıyorum ama sankı az gıbı bu kalınlık...RPG ye belkı ama ATGM ye ?????

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 19:00 
Üye

Şimdi çoğu arkadaş yaşanan bu son gelişmeden ötürü siyasi otorite ve MSB/SSM'na haklı olarak kızıyorlar, ancak şöyle bir bilgi paylaşayım; FNSS yetkilileri SSM'na Otokar'ın verdiği fiyatın yaklaşık %35 daha ucuz bir rakamı şifaen ve en üst kademeden bildirmişler. Ayrıca şöyle bir çekince var; "Altay konusunda Otokar kendini otorite ilan edip Altayın geleceğiyle ilgili her türlü faaliyette en üst seviyeden koşullandırma / fiyatlandırma yapabilir.'' Belkide amaçları gerçekten fiyat kırdırmak vb. mali hususlarda kamu yararına kazanım olabilir. Aksi halde diyelim ihaleyi Otokar'a vermediniz, o zaman FNSS'ye vermek zorundasınız çünkü bu ikisi dışında ihaleyi kime verirseniz verin Altay tarih olur. Şahsi görüşüm Altay projesinin MPT 76'da olduğu gibi Otokar ve FNSS olmak kaydıyla iki farklı üretim bandına yayılmasıdır. Uzun dönemde bu şekilde üretimin çok faydası olur.

edit : imla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 20:10 
Akıncılar

İşin romantizmi veya siyasi dedikoduları bir yana ;

ALTAY'ın A firmasına veya B firmasına verilmesi ile , ilk ürünün çıkması için gereken süre en fazla 1-2 yıl uzar.

Bu ilk 1-2 yılda üretilecek 40/45 kadar tank zaten kıt'alara değil zırhlı birlikler okuluna ve gösteri tatbikat taburuna filan verilecek.. ki bu bahsettiğim süre birkaç ay evvelden beri kaynaklarda söylenegelen iş takvimine göre 2021 civarı.. en iyi durumda bile kullanılanılabilir 3-4 tabur tankın envantere girmesi 2025..

Takvimdeki bu rahatlığın sebebi , muhtemelen, kullanılabilir bir milli veya yerli bir tank motorunun takvimi ile tank uretiminin takviminin çakıştırılmak istenmesinden... tahminen almanyadan motor şey yapılamıyor veya yapılamk istenmiyor.

Buradan benim çıkaracağım sonuç şu ; madem ki krizin içinde olduğumuz şimdiki zamanda bu tanklar her halukarda muharip birliklere yetişmeyecek, bari her şeyi yerli olarak usulünce ihale için zaman var demektir.

Yok şuna para var da tanka yok mu! Yok yandaşa vermek için ! Yok ihanet ! Yok şahsi müstevlilerinin emelleri ugruna ! Gibi tartışmalardan ayrı olarak takvimle ilgili böyle bir rahatlık olduğunu da bilin istiyorum... nasıl olsa koç ta yapsa moç da yapsa 2025'e kadar fiilen kullanamayacağız.. bu da bir rahatlık veriyor olabilir.

Kimse koç'tan pay istemiş mi? İstememişse pek çok tez çöker. Bilmiyoruz..

Ben bu iletiyi saklayayim, bir kac sene sonra yasanan gelismeleri sn. dum'a bir hatirlatma yaparim. :)

2025'kadar kullanamama konusuda nasil aciklanir? F-35 kadar tedarigi, seri uretimi ve egitimi zor bir sistem midir bu Altay ki SSM resmi dokumaninda 2021'de envantere girecek gosterilen tankin operasyonel olmasi 2025'i bulacak? Durum boyleyse TSK'nin yapilanmasinda, plan programinda bir sorun var. Gerci basit seviyedeki askerin bot, kask, silah donanimini dogru duzgun beceremiyoruz, ayni mantik ile Altay'in 2025 degil, 2030'da envantere girmesi veya ATGM cennetinin oldugu ulkee M-60A3 ile operasyan yapilmasi cok normal geliyor. Sozde NATO ordusuyuz, lafa gelince NATO STANAG kriterlerini ihale sartnamasine siraliyoruz, goruntude ise cok farkli bir yerdeyiz. Bugun MSB bir karakol ziyareti yapmis. Komuta heyetine bakiyorum, uniformalar, botlar ayri tellerden caliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 21:02 
Genel Yetkili

Yalnız yazıda da geçiyor; 2025 tarihini ; eğitime verilecek ilk 40 tan sonraki 4 tabur kadar Altay'ın hazır olması için verdim. Bu da takriben muharip 160 ve eğitim için 40 olmak üzere 200 tank demek oluyor. Uafacık azez-cerablus-elbab alanı bile 160 civarı tank gerektirdi unutmayalım.

hatırlarsanız foruma da yansıyan uretim takviminde yıllık +- 30 civarı öngörülüyordu. Yani 2025 aslında iyimser bir tahmin.. hele de ihale süreci de uzarsa, yandı gülüm keten helva.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 21:50 
Akıncılar

Alıntı:
Akkor 360 Derece kapsama saglayabilecek......Fuzeyı ımha etmek ıcın ılla bır adet projektıl gerekmez, sistem 2 lı atıslar gerceklestırecek sekılde de ayarlanabılır sadece yazılıma bakar...Daha da onemlısı.....asıl olay fızıksel ımhada, ne kadar agır zırh yaparsan yap daha agır fuze yapacaklar. Kısır dongu seklınde gıdecek olay. ve de dıger faktorlerı de etkıleyerek tankı tanklıktan cıkaracak...cıkarırsa cıkarsın ama olay asırı dallanıp budaklanacak ve sonuca gıtmek uzayacak....Fiziksel ımha ya da saptırma ıle sabot mermılerının bıle etkısının "0" lanabılecegı bır caga dogru yaklsıyoruz...Tabıı kı zırhımız kalın sırtımız pek olsun buna hayır demıyorum ama gelecek Aktıf korunma sıstemlerınde.....Her tıp zırhlı arac ıcın....
Bır de gozume carptı sankı bu M60A3 e konulan ERA cok ınce gıbı değil mi.....çok mu modern, malzeme bılımı gelıstı de bu ıncelıkte ERA ıle aynı etkı mi saglanabılıyor bılmıyorum ama sankı az gıbı bu kalınlık...RPG ye belkı ama ATGM ye ?????
Haklısın. Mevcut motor gücü, transmisyon ve mobilite parametrelerine bakınca, ancak bu kadarını uygun görmüşler sanırım. Yoksa bu sadece klasik tek başlıklı roket, ATGM, RPG'lere karşı etkili olabilecektir. Modern çift başlıklı veya güçlü ATGM'lere karşı yeterli olmayacaktır. Bende kule ilave zırhlandırmasının daha kalın olması gerektiği kanaatindeyim. Belki bunun önüne veya arkasına eklenebilecek 1 veya 2 kat modern bor kabür zırh plakası ile daha etkin bir koruma sağlanabileceğini düşünüyorum. Gerçi bunada yarabbi şükür inşallah cephedeki tüm aktif Leo1A3, Leo2A4, M-60A3 ve belki M-48A5T2 tanklarımıza uygulanır en kısa zamanda...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 21:55 
Akıncılar

Çukur imlalı olduktan sonra harp başlığı ağır olsun hafif olsun, Akkor bunu yaralayabilirse epey canına okur.
O çukur imlanın bakır konilerinin o delici jeti oluşturabilmeleri için çok hassas toleranslara ihtiyaçları var ki Türkiye bu konuma zor geldi. RPG galan ne taksan patlatır ama ama ağır mühimmat bu toleranslara iyice duyarlı olmak demek. Başlığa, tapaya, primere, muhafazaya zarar veren parçacık halen işe yarar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 22:20 
Süvariler

Hocam, aynı yordama ile füzeyi komple safdışı edemediğimizde: Tankın üzerinde ki optikler, sistem bileşenleri hasar aldığında, tank kayda değer bir biçimde muharebe dışı kalmaz mı? Gerçi bu mantıkla zırha ne kadar abanırsak abanalım aynı şey geçerli olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 22:31 
Akıncılar

Alıntı:

İDEF'te MTU temsilcisi kesin bir dille, mevcut tedarik takvimininde ötesinde teslimat yapabileceklerini belirtti. Ayda 3-4 adet teslimat yapabilirlermiş.
Bizim böyle bir motor yapabilmemiz için bayağı bir fırın ekmek yememiz lazım. Şimdilik bu motor ve transmisyon ile devam ederek sonrasında milli veya yerel bir çözüme yönelmek en doğrusu sanırım.
Bu arada gerçekten OTOKAR yüksek fiyat vermiş olabilir, ihale ile fiyat düşürmek isteniyorda olabilir, diğer şüphede olabilir, hepside mümkün. Görecez bakalım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2017, 23:36 
Akıncılar

Belkide amaçları gerçekten fiyat kırdırmak
Şahsi değerlendirmemi tekrar bilgilerinize sunma isteği duydum; çünkü...

-Şahsen otokar'ı pek sevmediğim, fnss'e ise aksine sempati duyduğum arkadaşlarca bilinir. Dolayısıyla mesele otokar değil.
-Altay'ın mevcut tasarımını beğenmediğimi (AHT'yi de yetersiz buluyorum elbette) Mevcut haliyle çöpe atacağımı vesaire şeklinde eleştirilerim bir kaç sayfa geride kuzu gibi yatmakta. Yani mesele altay'ın gecikmesi de değil.
-İhaleyi otokar'a vermediler, fnss'e versinler? Vermeyecekler, mesele bu.
-Ortada bir ihale olmayacak. İhale de karıştırılmış bir fesat olacak.
-Altay projesinin bu şekilde gelişimi, milgem projesinde yapılanlarla başlayan ve hiç hoşumuza gitmeyecek, savunma sanayiindeki yetkinliğimizi ve gelişimimizi sakatlayan bir sürecin devamıdır. Arkadaşların bu yöndeki siyasi tepkileri büyük oranda haklıdır, zira bu doğrudan siyasetin ülke savunmasına olumsuz etkisidir.
-Övünmek için söylemiyorum ama, buralarda ben yıllardır böyle şeyler yazar, geleceğe yönelik tahminlerde bulunurum. Şimdiye kadar gelip şu dediğin çıkmadı, yanıldın diyen olmadı. En acı, kabullenilmez tahminlerimin dahi gerçekleşmiş olduğunu arkadaşlar bilirler.
-Uzun lafın kısası, "aslında o kadar da olmayacağına" inanmak insani bir duygudur, anlayışla karşılanması gerekir ancak ülkemizde yaşanan onca şey gözümüzün önündeyken bu duygunun ileride daha ağır sonuçlara sebep olabileceğini bilmekte fayda var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 00:58 
Süvariler

2025e gerçekten yerli bir güç pakedi yetişmesi zor olduğu gibi( bildiğim kadarıyla yerli güç pakedi ile ilgili yeni bir sözleşme imzalanmadı) ortaya çıkan bu güç pakedinin de he deyince tanka takılıp yürümeyeceğini de düşünmek lazım. Yerli güç pakedi tanka takıldıktan sonra milyon tane test çalışması yapılacak baştan. Bu aşamada ilk 250 tankın MTU güç pakediyle üretileceğini söylemek yanlış olmaz. Bence 2016 sonunda en geç 2017 başında rahatlıkla ihale yapılabilirdi. Daha geçen sene Ali Koç sarayda tank mevzusu görüşüyordu. Önce son kalan testler ağırdan alındı. Sonra BAFO değerlendirmesi, şimdi de ihale süreci ağırdan alınıyor. Amaç bir şekilde BMCnin fabrikasını bitirtmek. 2-2.5 sene gibi bir zaman kazanılmaya çalışılıyor. Burada bir cinlik daha var. Koç T+18ay veriyor üretim için çünkü her zeki ve normal iş adamı gibi önce ihaleye alıp sonra seri üretim yatırımı yapacak. Fakat bazı cin Aliler ihalenin onlarda olduğunu bildikleri için fabrikaları yapılırken aynı zamanda seri üretim yatırımlarını yapacak. Oradan da belli bir süre kazanmış olacaklar.

Benim fuarda duyduğum ayda 4 tanka kadar teslimin mümkün olduğu. Böylelikle 2021de ilk Altay tankları eğitimleri ile hazır cephede olabilirdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 02:06 
Akıncılar

Kimse ihale garantisi olmadan fabrika kurmaz, fabrika kuran ihaleyi zaten almiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 03:40 
Süvariler

Bence 2019 yılı cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde ihale belli olur eskisi gibi seçim çantada keklik değil,bir de bakmışlar aliyi cin çarpmış,birilerine yol gözükmüş.Sonra fabrika da bir yerlerinde patlayıver mesin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 03:48 
Süvariler

Forumda sık rastlanmayan bir şey oldu farkında mısınız? Sayın HDS ve Sayın dum, anladığım kadarıyla, tankın üretimindeki geciktirmenin daha iyi bir tank üretmek için olduğunu söylüyorlar. Fakat pek ikna edici olamıyorlar anlaşılan. Normalde ikna etmeleri gerekirdi....

Forum ahalisinin bir kısmı geciktirmenin yandaşa iş vermek için tezgahlandığını düşünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 09:50 
Akıncılar

..da, bu kez sadece yandaşa değil, askeri fabrikaya da gidebilir. Ben ilk olarak onu hatırlatmıştım. Arada kaynamasın.

Ama kesin bir şey var ise; o da bu işin bizi şaşırtacağı. Bence şu anda daha günlük şeyleri tartışmanın bir sakıncası yok. Hepimiz kendi meşrebimizce bir şeyler diyeceğiz, ama "işler" gerçekten değişiyor. Şu andaki tedarik modeli, geliştirme modelleri, (bütün projeler) için sürdürebilir değil. Eskisi ile alabileceğimiz yolun, şirket büyümelerinin sonuna geldik. Galiba Altay ve sair kara aracı projeleri, mühimmat projeleri çok yeni bir rekabet ve tedarik modeli ile ele alınacak; İyisi ile kötüsü ile.

Bir dip not mesela fuarda gördüğümüz Aselsan Korhan sisteminin "var olması" olabilir. Yahut, Aselsan'ın sınır gözetleme projesinde ana yükleniciliği kazanıp, ve bunu da muhakkak daha düşük fiyat vererek kazanıp, kendisine piyasadan "herhangi" bir aracı seçip donatması enteresan gelişmeler.

Yeni parametreler bizim için anlaşılır hale gelince bunları yeniden tartışırız. Şimdi yapabilecek fazla bir şey yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 11:26 
Üye

Bir dip not mesela fuarda gördüğümüz Aselsan Korhan sisteminin "var olması" olabilir. Yahut, Aselsan'ın sınır gözetleme projesinde ana yükleniciliği kazanıp, ve bunu da muhakkak daha düşük fiyat vererek kazanıp, kendisine piyasadan "herhangi" bir aracı seçip donatması enteresan gelişmeler.

Yeni parametreler bizim için anlaşılır hale gelince bunları yeniden tartışırız. Şimdi yapabilecek fazla bir şey yok.
Sınır gözetleme konusunda teknoloji firmasının ana yüklenici olması bence de çok doğru ama tank konusu daha çok iptal edilen milgem ihalesine benziyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 11:39 
Akıncılar

Hocam, aynı yordama ile füzeyi komple safdışı edemediğimizde: Tankın üzerinde ki optikler, sistem bileşenleri hasar aldığında, tank kayda değer bir biçimde muharebe dışı kalmaz mı? Gerçi bu mantıkla zırha ne kadar abanırsak abanalım aynı şey geçerli olacak.
Teorik olarak alır, teorik olarak muharebe dışı kalır. Teorik olarak anti materyal tüfeği ile optik vurulup tank felç edebilir.

Sonra bakıyorsun, adam çıkıyor, tanksavarla vurulmuş, optiği haşat tankla, kendini vuran grubu imha ediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 21:18 
Akıncılar

...ama tank konusu daha çok iptal edilen milgem ihalesine benziyor.
Yalnız; Milgem'i de gerçekten 4 adette kesip, sonra hızla İ sınıfına yönelmiştik. Eğer bu gerçek bir "ihtiyaç" değişiminden kaynaklanıyor ise -ki herhalde sadece bu kararı haklı çıkartmak için gemi fırkateyne dönüşmemiştir, zaten Milgem ihalesinin iptali gerekiyordu. Zira ihale edilen miktarı üretmedik, üretmeyecektik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 21:44 
Süvariler

Hala Motor konusuda çözülmedi sanırım, 2 sene önce SudI Arabistan için 200 Tank üretileceği söyleniyordu, Renk AG nin hissedarlarının toplantısında bir çok hissedar veto etmişdi. Yanlız bu Gemi Motor ve Türbinlerindede Renk AG aktarım parçalarını üretiyor biz bu gemileri satsaydık nasıl bir yol izlenecekdi ?
Bu adamlar birtek bizim müşterilerimizde mi seçici yoksa herkeze mi böyle ?

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2017, 22:40 
Süvariler

İşin doğrusunu sektörün içindeki herkes olduğu gibi bilen zaten biliyor. Buradaki tecrübeli bazı arkadaşlarında kendileri doğrudan bilmese bile bazı şirketlerde çalışan arkadaşlarından bu işin aslını öğrenmiş olduklarını düşünüyorum. Ben söyleyeyim de ihale sonuçlanınca sonucu hep birlikte görürüz. Kimse Katar sermayesi ile babasının hayrına fabrika kurmuyor. Kimse de durup dururken Türk askerini Katarı korumaya göndermiyor. Bazı insanların doğrusunu bildiği halde kendilerine göre haklı bazı teknik sebepler öne sürerek durumu normalize etmeye çalışması doğru değil.

Şunu açıkça belirteyim işin Koça verilmemesi normalde çok doğru bir yaklaşım. Usulen bile olsa topa girmek isteyen firmalardan teklif alınması serbest piyasa ekonomisinde rekabeti arttırıcı bir önlem olarak çok daha doğru bir davranış. Ancak hiç kimse açılacak ihalede üç beş firmanın şampiyonlar ligi kupasını almak için yarışan takımlar gibi yarışacağını düşünmesin. Benzetmek gerekirse daha çok "match fixing" skandalına benzeyecek. Herkes sonuçta yarışacak ve yarışmak zorunda ama kazanan şimdiden belli.

Ayrıca RMK'nın iptal edilen ihalesi sapına kadar siyasidir nedenini herkes biliyor. Bunu da "zaten iptal edileceğidi, edilmesi lazımdı çünkü i sınıfı bla bla" diye açıklamak doğru değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2017, 00:04 
Süvariler

Para yok Para.
Sınırgözetleme felan filan bunlar AB den gelen parayla, en son Rusya ile Krediyle S400 satışı görüşmelerine başlandı gibi şeyler konuşuluyordu.

Belkide Bmc ye bu nedenle verilecek, Katarlı kredi verecek belki bu nedenle iş oraya gidecek onlar kaymağı yiyecek.

Zaten şehir Hastahanelerinede Katarlı ortak galiba.

Hergün yeni Senaryo. :D
Koç Yapı Krediyle getirirse parayı belki olur du. :roll:

Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 11:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

ALTAY tankı ihalesine teknik komisyon çözümü
ALTAY tankı seri üretiminde rekabeti “komisyon” sağlayacak.
ANKARA – ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) seri üretim sürecinde, tankı geliştiren OTOKAR ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın (SSM) anlaşamaması üzerine, üreticinin ihale ile seçilmesine karar verildi. İhaleyle 6 şirket ilgileniyor. İhalenin bu haliyle kamuoyunda tartışılması kaçınılmaz olarak görülüyor. Bu nedenle, SSM’nin daha önceki ihalelerden farklı bir yol izleyerek, özellikle alt yüklenicilere yönelik karar süreçlerinde etkili olacak yaklaşık 80 kişiden oluşan bir uzman komisyon kurduğu öğrenildi. Bu komisyon her bir şirketin, üretim, finansman dahil yeterlilikleri ve ürün kalitesine yönelik belirleme yapacak. Seri üretim için 200 dolayında şirket ile de parça, sistem, alt sistem üretimi konusunda çalışılması gerekiyor. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre OTOKAR’ın görüşme süreçlerinde alt yüklenicilerin toplam maliyet içindeki payının yüzde 70’ler dolayında olduğu belirlendi.

ALTAY tankı seri üretimi için ihale açılma kararının ardından, rekabet ortamını tartışmadan uzak tutmak amacıyla “komisyon” modeli oluşturuldu. SSM koordinasyonunda kurulan bir komisyon, olası katılımcılar ve alt yükleniciler yönünden teknik inceleme yapacak. Komisyonun “yeterlilik” kararı vereceği ve bu yeterliliği alan firmaların ihalenin parçası olacağı kaydedildi. Özellikle alt yükleniciler açısından yeterlilik almanın önemli olduğu, ihalede alt yüklenicilerin de ana yüklenici açısından “belirleyici” nitelik taşıdığı belirtildi. Savunma sektörüne yönelik yayın yapan c4defence.com internet sitesi, OTOKAR’ın kabul edilmeyen teklifinde, SSM’nin önerdiği alt yüklenicilerin üretimden alacağı payın toplam tutarının yüzde 70’ine ulaştığı yönünde bir haber yayınlamıştı. Bu nedenle, ana yüklenicilerin ortak bir temel maliyet üzerinden, toplam maliyetin yüzde 30’ları dolayında bir maliyet içinde rekabet edebileceği belirtildi.

ALTAY AMT’nin seri üretimi için SSM’nin stratejik planında,sözleşmenin 2017’te imzalanması, 2019 sonuna kadar üretim hattının tamamlanması ve ilk tankın çıkması, 2020 yılında 15, 2021’de de 20 adet tankın üretilmesi takvimi yer almıştı. Resmi olarak açıklanmasa da Türkiye’nin 250 ALTAY sipariş edeceği bilgileri kamuoyuna yansımıştı.

ALTAY seri üretim programına Alman Rheinmetall ile bir anlaşma da yapan Türk-Katar ortaklığı BMC, ALTAY tankını geliştiren ve seri üretime hazır hale getiren OTOKAR, Endonezya için hafif tank geliştirme projesinde ilk prototipini de üreten İngiliz-Türk (Nurol Holding) ortaklı FNSS, Limak ile işbirliği yapan Katmerciler, TÜMOSAN, Nurol Holding’in bağımsız zırhlı araç üretim şirketi Nurol Makine ilgi duyduğunu açıkladı.
KAYNAK: DÜNYA GAZETESİ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 19:06 
Süvariler

Umarım bu kurulacak komisyonla hem şaibeler ortadan kalkmış olur hemde daha ucuza tankı üretmiş oluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 19:34 
Üye

Üretecek firma belli de maksat milletin gazını almak. :evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 19:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Versinler BMC'ye ihalesiz herkes rahatlasın artık. Bitsin bu tiyatro, zamandan çalmamış olurlar en azından.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2017, 20:44 
Süvariler

Versinler BMC'ye ihalesiz herkes rahatlasın artık. Bitsin bu tiyatro, zamandan çalmamış olurlar en azından.
''Zamandan çalmak'' deyince aklıma Kul Himmet' in ''Gafil Gezme Şaşkın'' deyişi geldi.
Kul Himmet üstadım diyor ki;

Sen Söylersin, Söz İçinde Sözün Var
Çalarsın Çırparsın, Oğlun Kızın Var
Şu Dünyada Üç Beş Arşın Bezin Var
Tüm Bedesten Senin Olsa Ne Fayda

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 12:54 
Süvariler

İlk ALTAY 2020’de hizmete girecek !

Savunma Sanayii Müsteşarlığı 2017-2021 Stratejik Planı yayınlandı. Stratejik plana göre ilk ALTAY Ana Muharebe Tankı 2020 yılında hizmete girecek.

SSM tarafından yayımlanan 2017-2021 yılı stratejik planında ALTAY Ana Muharebe Tankı seri üretim sözleşmesinin bu yıl imzalanacağı, ancak ilk 15 tankın 2020 yılında hizmete gireceği belirtildi. 2021’de ise 20 tankın teslim edileceği bilgisi yer aldı. Seri üretim sözleşmesinin nihai adet büyüklüğü ise raporda yer almadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 13:04 
Üye

Gerçekten merak ediyorum bu sayılar neden az kabiliyetsizlik mi sorunumuz? Tamam anladık ihaleyi sakallı alacak- alsın, fabrikası kurulmadı bekleyeceğiz gecikecek ama üretim sürecine geçildiğinde neden bu sayılar ayda 1.5-2 tank butik üretim yapar gibi. Sonra diyoruz ki Altaya yerli motor lazım ihraç edemeyiz yoksa. Kendi ordumuzu besleyemiyoruz ki ihracat yapsan. Pes vallahi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 13:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu saatten sonra yapmasınlar arkadaş otokarı desteklesinler araplara satalım tankları ,
sakallıda bize Saltay modelini (Sakallı Altay) üretsin , ön tarafına sakal takarız çember şeklinde, tankın milli olduğu anlaşılır

20 sene önce bu projeler başladığında ne kadar heyecanlıydım , geldiğimiz noktada artık keşke bundan 20 sene önce leo 2a5 alsaymışız yada abrams alsaymışız diyorum... en azından askerlerimiz Suriye'de adam gibi tanklarla savaşmış olurdu , modernizasyonu bile yapma ondan sonra gel 2020de 15 tank diye açıklama yap , motor desen ayrı hikaye gerçekten bravo

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 13:31 
Genel Yetkili

Bizim forum ahalisinde son dönemde bir cinslik var ama ben anlayamadım.. aylardir yillardir bu tedarik takvim belli. Söylüyoruz söylüyoruz anlatamiyoruz. Aynı dilden mi konusmuyoruz acaba. ???

Ihaleyi kim alırsa alsın, takvim değişmez.. ileri atar ama erkene gelmez.

Kendi kendinize bir takvim icat edip sonra kuvvet buna uymayınca sövüp dövünmeyin..

Tek dayanağınız, idef öncesi koç'un : ilk tankı 18 ay sonra veririm demesi ( ki bu hesaba göre 2019 )... 15 tankı vermesi ise zaten 1 sene daha alır( yine 2020, değişen bir şey yok) İlk üretim. Seri üretim doğrulaması, testler falan... yazdık kaç dega daha yazacağız..

Siz istiyorsunuzki : ihalenin akşamına fabrika açılsın, ilk günden itibaren, günde 10 tank teslim etsin...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 14:25 
Süvariler

Bu hizla 2050 gibi 1000 tank uretiriz heralde. O tarihte de tank kalirsa tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 15:06 
Akıncılar

ilk bir iki seneyi LRIP gibi düşünün ahali :) ilk kez kendimize ait tank yapıyoruz bir hücum üretmeye başlamamız mantıklı değil,
zira haklısınız ihtiyaç tedarik paketi şimdilik örtüşmüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 15:42 
Süvariler

Fırtına obüsünün envanter giriş ve üretim hızına bakarsak --2001 de ilk teslim yanılmıyorsam kabaca 2015 de 300 adet üretilmişti şimdi bunu altaya uygularsak 2020 -2021 başlangıç desek 250 tanesini fırtına üretim hızından daha hızlı yapsak buna göre 2030 gibi tamamlarız...((((

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 15:54 
Akıncılar

@canakkale geçilmez

Hocam bunu Fırtına gibi düşünme, askeri fabrika projesi fırtına bu nedenle o dönemki tehdit algısınu düşünürsek daha yavaş bir üretim oldu. Tank acil ihtiyaç kapsamında ATAK'a şimdi bakın hızla teslimler devam ediyor. bir iki senelik düşük yoğunluklu üretim atlatıldıktan sahadan kötü bir geri dönüş alınmaz ise üretim hızı yılda 50-70 tank seviyesine çıkarılabilir. Yada birden çok gurup (OTOKAR, BMC v.s) gibi üretici ile (sabit fiyat şartı ile)
üretim hızı arttırılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 16:32 
Akıncılar

Bizim forum ahalisinde son dönemde bir cinslik var ama ben anlayamadım.. aylardir yillardir bu tedarik takvim belli. Söylüyoruz söylüyoruz anlatamiyoruz. Aynı dilden mi konusmuyoruz acaba. ???

Ihaleyi kim alırsa alsın, takvim değişmez.. ileri atar ama erkene gelmez.

Kendi kendinize bir takvim icat edip sonra kuvvet buna uymayınca sövüp dövünmeyin..

Tek dayanağınız, idef öncesi koç'un : ilk tankı 18 ay sonra veririm demesi ( ki bu hesaba göre 2019 )... 15 tankı vermesi ise zaten 1 sene daha alır( yine 2020, değişen bir şey yok) İlk üretim. Seri üretim doğrulaması, testler falan... yazdık kaç dega daha yazacağız..

Siz istiyorsunuzki : ihalenin akşamına fabrika açılsın, ilk günden itibaren, günde 10 tank teslim etsin...
Sadece Altay degil, cogu projede ayni durum var. Fuarda gosterilen mock-up'lar veya test urunlerine bakinca herkes bu urunlerin bir kac ay sonra TSK hizmetine gireceginin dusuncesi hakim oluyor. Bunda kamuoyuna yapilan bilincli propaganda yonetimininde payi var.

Altay ozelinde SSM'nin acikladigi proje takvimininde cok gerisinde kalinmasi yuksek ihtimal olarak goruyorum. Ozellikle yeni ihale surecinin ne kadar surecegi belli degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 00:54 
Üye

Keşke zamanında yunanlıların leo 2 alımına benzer bir şekilde 300-350 tank alıp otursaydık yerimize.

hem daha ucuz olurdu, hem bir dünya saçmalık yaşamazdık, hem suriyede askerlerimiz demir döküm hurdalarda hayatlarından olmazdı, hem önümüzdeki yıllarda güneydoğu sınırımızda çıkması muhtemel sıcak çatışmalarda güvenilir ve 10 senedir aktif kullandığımız bir platforma sahip olurduk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 01:08 
Süvariler

Keşke zamanında yunanlıların leo 2 alımına benzer bir şekilde 300-350 tank alıp otursaydık yerimize.

hem daha ucuz olurdu, hem bir dünya saçmalık yaşamazdık, hem suriyede askerlerimiz demir döküm hurdalarda hayatlarından olmazdı, hem önümüzdeki yıllarda güneydoğu sınırımızda çıkması muhtemel sıcak çatışmalarda güvenilir ve 10 senedir aktif kullandığımız bir platforma sahip olurduk.
Suriye'de çıkan savaşın da gösterdiği gibi tankların devri bitmek yaklaştı. Yerlerine insansız sistemlerin farklı platformlar çıkacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 01:17 
Süvariler

Getirdiler hocam hatta test bile yaptılar 99-2000 senesiydi galiba hatta Yunanistan ın leopard alımından sonra. Altay tankının üretim sürecinden önce gelenler arasında m1a1 abrams,leclerc ve t-80 vardı galiba hatta t-80 Yatağan diye tanıtılmıştı.

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 01:32 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Firmanın birinde danışman olarak çalıştığım zamanlardı. Jandarmaya yeni yelekler gündemde. Hani bu sizlerin jadarmanın üzerinde gördüğünüz, dar dokumaları kamuflajlı olan yelekler. Balistikler birde. Yeleğin içeriği şu; arkalı önlü 2 geniş kevlar yumuşak zırh, 2 adet balistik plaka, bunları taşıyan cordura zırh taşıyıcı yelek ve cep seti. Zamanın parası ile yelek başına 650 tl ile ihaleyi Nurol teknoloji aldı. Benim sonraki yıllarda piyasaya daha detaylı inmem ile birlikte Nurol'un herhangi bir teknik tekstil altyapısı olmadığını öğrenip yeleklerin taşıyıcılarını YDS'ye yaptırdığını öğrenince şaşkınlığım daha da arttı. Kâr ettiler mi etmediler mi en ufak bir fikrim yok. Velhasıl diyeceğim o ki buralarda işler en ucuza göre işler. Her yerde de bu durum böyle. Yok uzamış yok kısalmış yok ihaleye çıkacakmış yok yandaş alacakmış. Şaşırtmıyor yani.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 10:52 
Süvariler

Sadece Altay degil, cogu projede ayni durum var. Fuarda gosterilen mock-up'lar veya test urunlerine bakinca herkes bu urunlerin bir kac ay sonra TSK hizmetine gireceginin dusuncesi hakim oluyor. Bunda kamuoyuna yapilan bilincli propaganda yonetimininde payi var.

Altay ozelinde SSM'nin acikladigi proje takvimininde cok gerisinde kalinmasi yuksek ihtimal olarak goruyorum. Ozellikle yeni ihale surecinin ne kadar surecegi belli degil.
Robust hocam birde ek olarak ihalenin yandaşa verileceği algısı/beklentisi olduğu için insanlar yandaşın hazırlıkları tamamlansın algısına diye geciktiriyorlar diyor.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Haz 2017, 11:48 
Akıncılar

Alıntı:
Firmanın birinde danışman olarak çalıştığım zamanlardı. Jandarmaya yeni yelekler gündemde. Hani bu sizlerin jadarmanın üzerinde gördüğünüz, dar dokumaları kamuflajlı olan yelekler. Balistikler birde. Yeleğin içeriği şu; arkalı önlü 2 geniş kevlar yumuşak zırh, 2 adet balistik plaka, bunları taşıyan cordura zırh taşıyıcı yelek ve cep seti. Zamanın parası ile yelek başına 650 tl ile ihaleyi Nurol teknoloji aldı. Benim sonraki yıllarda piyasaya daha detaylı inmem ile birlikte Nurol'un herhangi bir teknik tekstil altyapısı olmadığını öğrenip yeleklerin taşıyıcılarını YDS'ye yaptırdığını öğrenince şaşkınlığım daha da arttı. Kâr ettiler mi etmediler mi en ufak bir fikrim yok. Velhasıl diyeceğim o ki buralarda işler en ucuza göre işler. Her yerde de bu durum böyle. Yok uzamış yok kısalmış yok ihaleye çıkacakmış yok yandaş alacakmış. Şaşırtmıyor yani.
De, o iş birazcık daha farklı oluyor. Vakti zamanında, henüz teyyareci değil iken bir kamu ihalesine ucundan katılma imkanı hasıl olmuş idi. Gördükki, ihaleyi alacak adam belli, biz boşuna fiyat kırmaya kalkıyoruz, hepimize birer zarf verildi teselli ikramiyesi olarak ve esas oğlan zaten belirlenmiş olan fiyata ihaleyi aldı gitti. Ki o da aracı idi, ürün yurtdışı üretim bir üründü.

Balistik yelek dedin, daha yeni emniyet için tedarik ihalesi yapıldı. Hatta bizzat çok yakın bir akrabam, yerli bir üretici adına Ankara'da kapıları aşındırdı. Lakin boyları yetmedi, kapılar biraz yüksekti. İhaleyi alması beklenen firma aldı, gitti. Not: artık teselli zarfıda yok... :)

Artık yurdumda belli başlı temel konularda bir çok yetkin üretici firma mevcut. Ne yazıkki herkes devletin eline bakıyor, ihaleyi kapmak için yükseklerden işi bağlamaya çalışıyor. Teknik yeterler sadece bir ön eleme eşiği olarak kalıyor.

Şu an para yok, zaten daha önceden bağlanan projeler yeterince meblağ oluşturuyor. Suriye operasyonu ve Suriyelilerin bizzat kendisi için harcanan para korkunç. Biryerlerden para gelmesi lazım. Dünya lideri SAM amca bile nasıl 2 haftada yüz milyonlarca doları topladı gitti, bizimde ufak çaplı böyle birşeye ihtiyacımız var. Artık naktimi olur, yoksa petrol, doğalgaz kıyağıylamı olur bilemiyorum ama biryerlerden akış olması gerekiyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5501 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1104 105 106 107 108111 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: alpkaya, bertone, menzil, tathar ve 32 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: