TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 23:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5744 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1111 112 113 114 115 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 00:57 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
IDEF 17'nin ilk gununde bana, ilk paket icin MTU ile anlasmanin devam ettigini belirtmislerdi.
MTU o gün için motor temininde hiç bir problem olmadığını, süratle seri üretime mal verebileceklerini fakat henüz bir sipariş gelmediğini söylemişti o zamanlar. Lakin şimdi kim öyle kim kala, hala sorunsuz, alınabilirmi soru işareti bence...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 01:32 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 12:55 
Akıncılar

Alıntı:
SABRA da zor durdurur kormetı...
Belkide? :?

SABRA'da kullanılan ilave zırh paketinin tam muhteviyatını bilemediğinizden dolayı şu an yorumumu Fırat kalkanındaki performansı ve fotolardan gördüğümüz katmanlı yapısına istinaden yapıyorum. Lakin, en arka katmanının kalınca bir çelik veya eşleniği kat olması elzem ki tandem 2. başlığı patlatsın.

ALTAY son üretime hazır prototip halinde; ROKETSAN'ın ürettiği bir kalınca zırh plakası ve ardında kalın kule gövde çeliği mevcut. Bu Kornet vb. için yetersiz. OTOKAR bunu gördüğü için, o dolap olarak tasarlanan yerlere ve gövde yanlarına ilave katmanlı zırh paketi koydu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 16:07 
Akıncılar

Altay'ın zırhı üzerinde gördüğümüz zırh mı olacak Sayın Dum? Testler bu zırh üzerinde mi yapıldı?

Hayır, bir kaç ay önce -yanlış hatırlamıyorsam- Roketsan'ın ABD'li bir firma ile kompozit zırh geliştirme anlaşması yaptığı haberi vardı ki görünce şaşırmıştım. Ortada tankın prototipi var, seri imalata geçilmesi için ihale yapılıyor ama zırh konusu netleşmemiş mi acaba diye...

Keza Altay'ın prototipi üzerinde ERA da yok gördüğümüz kadarıyla.

Dediklerinizin doğruluğunu sorgulamak için değil, bilgi almak için yazdım bunları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 16:59 
Akıncılar

Peki, eğer mevcut nihai prototip, Kornet ve benzeri modern tandem mühimmatı ana gövdeye nüfuz etmeyecek şekilde durdurabiliyorsa, siz bizzat bunu teyid ediyorsanız ala, süper o zaman. Roketsan şapkadan tavşan çıkarmış, eloğlunun kat kat bloklar halinde yapmaya çalıştığını, tek bir kat zırh paketi ile başarmış. Gerçekten tebrik ederim.

Lakin, bu durumda OTOKAR'ın Altay AMT versiyonunu ne gibi bir mantıkla yaptığı soru işareti olarak karşımıza çıkıyor? Muhtemelen şekil olsun, dünyadaki diğer modern tanklara benzesin diye etrafına kutucuklar ekleyip şekil yapmışlar... Cidden sorguluyorum, madem öyle, bu ne böyle?

Keza birde, ROKETSAN'ın niçin ilave zırh paketi modernizasyonu için yabancı partner ihtiyacı duyduğu gibi bir soru işareti oluşuyor ki bu husustada bir mantıklı açıklamaya ihtiyaç var?

Gerçekten nihai üretime hazır tankımızın tam koruma kapasitesine sahip olduğunu öğrenmek beni çok mutlu etti. Teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 17:03 
Akıncılar

Topgun, Altay AHT ne ki? Yani nedir farkı?

Yahut, acaba zaten üzerinde Roketsan zırhı hiç var mı? AHT eğer Otokar'ın kendi fikri ise ne diye gidip Roketsan'dan zırh aldın, kendi zırh ekibi de varken?

Elma armut bence bunlar.

Roketsan zırhı dünadaki en hafif zırh olmayabilir ama dayanım konusunda çok iyi olmuş olabilir. Olmayacak iş değil. Üretimi pahalı, zor olabilir ama dayanımı ayrı bir konu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 13:09 
Akıncılar

Alıntı:
Topgun, Altay AHT ne ki? Yani nedir farkı?

Yahut, acaba zaten üzerinde Roketsan zırhı hiç var mı? AHT eğer Otokar'ın kendi fikri ise ne diye gidip Roketsan'dan zırh aldın, kendi zırh ekibi de varken?

Elma armut bence bunlar.

Roketsan zırhı dünadaki en hafif zırh olmayabilir ama dayanım konusunda çok iyi olmuş olabilir. Olmayacak iş değil. Üretimi pahalı, zor olabilir ama dayanımı ayrı bir konu.
Zorunlu olduğundan! SSM projede zırh işini tamamen ROKETSAN'ın sorumluluğuna verdiğinden, OTOKAR hiçbir şekilde giydirilecek zırh paketine karışamadı ve bundan nefret etti.! Verilen ürünü beğenmedi ve yetersiz buldu, bunun üzerine proje sonlandığında, olması gerekeni kendi prototipi olarak AHT diyerek ortaya koydu. Birbirlerinden hiç haz etmiyorlar yahu...

Roketsan, gerçekten çok başarılı bir işte çıkartmış olabilir ama reel dünyadaki örnekleri ortada, o kadar ince bir zırh ile bu iş oluyor olsaydı, niye millet tankını kuzey kutbundaki Afrikalı zenci gibi kat kat kalın zırh paketleri ile kaplıyor? Bunu açıklayabilen varsa beri gelsin lütfen? Ben sadece duyduklarım ve gördüklerim üzerinden soruyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 15:25 
Süvariler

Zırhı bu kadar inceyse bizim tank nasıl 65 ton civarında oldu? 65 ton Bir koreli palet parçası üreticisinin reklamında altay için geçen ifade idi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 16:03 
Akıncılar

Zorunlu olduğundan! SSM projede zırh işini tamamen ROKETSAN'ın sorumluluğuna verdiğinden, OTOKAR hiçbir şekilde giydirilecek zırh paketine karışamadı ve bundan nefret etti.! Verilen ürünü beğenmedi ve yetersiz buldu, bunun üzerine proje sonlandığında, olması gerekeni kendi prototipi olarak AHT diyerek ortaya koydu. Birbirlerinden hiç haz etmiyorlar yahu...

Roketsan, gerçekten çok başarılı bir işte çıkartmış olabilir ama reel dünyadaki örnekleri ortada, o kadar ince bir zırh ile bu iş oluyor olsaydı, niye millet tankını kuzey kutbundaki Afrikalı zenci gibi kat kat kalın zırh paketleri ile kaplıyor? Bunu açıklayabilen varsa beri gelsin lütfen? Ben sadece duyduklarım ve gördüklerim üzerinden soruyorum
Hocam, ben el uzatsam dokunabileceğim kadar yakınına geldim o zırhın da "ince" olup olmadığını bilmiyorum. Bunlar çok spekülatif şeyler.

Fakat, en azından ve çok dağılmadan şu hata düzeltilebilir:

Otokar'ın AHT prototipi kendisini bağlar. AHT'de Roketsan'ın zırhı vardı da onun üzerine balkon döndü, ilave bir zırh koydu gibi bir şey yok AHT'de. Orada Otokar kendi zırh grubu ve belki yurt dışı bir şeyleri tanka giydirdi. Ortaya başka bir şey çıktı. Roketsan'ın zırhına ilave yapmadı.

Roketsan zırhının daha da iyileştirilmesi gerekir mi? Muhtemelen. AHT'de öngörülen zırh paketi daha mı iyidir? Muhtemelen. Roketsan da uğraşsa daha iyi bir paket çıkartır mı? Muhtemelen.

Altay'ın bir "geliştirme" projesi olduğunu unutuyoruz. O zamanki tehdit bilgimizle, Fırat Kalkanı öncesinde ve üstelik daha Suriye sorunumuz bile yokken projelendirilmiş bir çalışmaydı Altay. Şu anda dünyaya başka şekilde bakıyoruz. Belki bu konuda da isterler yeniden gözden geçer.

Bir de unutmayın, Altay'ın eninde sonunda Akkor'u da olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 18:04 
Süvariler

Aşılmayacak sorunlar değil aslında, güzel bir tankımız oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 19:20 
Akıncılar

Eh bende benzer şeyi anlatmaya çalışıyorum HDS. Fırat kalkanı öncesi isterler özgün modern sistemlerle donanmış bir Leo2A4'tü, sonrası gerçekler Leo2A7'yi zaruri kıldı!

Roketsan zırhı ince derken göreceli bir tanımlama bittabiki, dünyada mevcut kompozit ilave zırh paketlerine istinaden karşılaştırmalı bir yorum bu. Ben Roketsan zırhı kötüdür demiyorum, Roketsanda isterlere göre ürün ortaya koydu sonuçta, modern tandem mühimmata yetmesi çok zor diyorum.

Memleketimdeki şu Şark söylemine ayar oluyorum; 'Her türlü testi geçti'.. Ne kadar gayri ciddi bir ifadedir bu böyle, siz hiç bir modern dünya ülkesi nihai ürünü için böyle bir tanımlama, sıfatlama yapıldığını gördünüzmü? Adam gibi madde madde testleri yazarsın veya hiç birşey yazmazsın, bir sır olarak tutmaya kalkarsın. Sonra ilk sıcak muharebede ne olduğu ortaya çıkar.

Neyse, ben bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum. Çok güzel bir tankımız oldu, dahada iyi, en iyisi olması için çalışmalıyız. Olduğu yerde bırakılmayıp, bunun daha yetkin, etkin, yeni nesil güç grubu vb. ile devam ettirilmesi lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 19:24 
Akıncılar

...Roketsanda isterlere göre ürün ortaya koydu sonuçta, modern tandem mühimmata yetmesi çok zor diyorum...
İşte bu spekülatif @Topgun. Kim biliyor yahu tandem'e karşı işe yaramadığını. Sanki tandem başlıklar 2014'te piyasaya çıktı.

Belki ne denebilir, kuvvet Altay'ı planlarken karşısına hasım diye Yunan Leo'larını almıştır ondan taret yan zırhları o korunaklıkta değildir falan filan diye ama Roketsan'dan da en azından ön yüzde gayet güncel seviyelerde dayanım istendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 19:37 
Akıncılar

Gerçek performans değerleri resmi olarak açıklanmadığını sürece her türlü yazılan, çizilen, söylenen spekülatif olmaya mahkum HDS. Ben birşeyler duydum, gördüm, araştırdım, yorumladım, buna göre sorguluyorum. Gözle görülebilen gerçekler ortada, herkes değerlendirebilir.

Ben, sadece Leo2A6'da ve M1-A1'de dokunduğumda kaya gibi kalın ve sert olan taret yan cephesi ile Altay'a dokunduğumda gördüğüm içi boş dolabı kıyaslıyorum bir meraklı olarak. Orada boş dolap tutacak lüksünüz yok artık bu devirde, dediğim bundan ibaret çok basit olarak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 19:51 
Akıncılar

Oraya dolabı kuvvet şartnamede istedi @Topgun. Ne etsin adam? Altında zırh var o dolabın. Ama dolap işte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 20:33 
Süvariler

Sayın HDS nin dediği gibi zırh konusunda önceliği hasım tanklara göre vermiş te olabilirler. İptal edilen tank üretim ihalesinde zırh dayanımı konusunda 2000 metre ve daha uzak mesafelerden atılan 120 mm sabot mermisine dayanmalı şeklinde bir ibare vardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 21:51 
Süvariler

Başkası fuarda görüştüğü kadarıyla yetersiz diyor, sallıyor da, sen onu da yapmadan bahh bütün testleri geçti aha süfer zırh deyince sallamış olmuyor musun? Hangi testleri geçti? Testler hangi metodolojiyle yapıldı? Kaç adet, hangi özelliklere sahip mühimmat, hangi açılardan, hangi menzilden, hangi hız ile atıldı? Mukavemet çok şey ama herşey de değil. Araya mukavemet serpiştirilince teknik konuşulmuş olunmuyor. Bunun ergime noktası, ısıl geçirgenliği, sertliği, yoğunluğu, elastikiyet modülü, tokluğu, Poisson oranı gibi bin bir türlü püf noktası var. Çarpışmadır, penetrasyondur bunlar öyle basit hadiseler değil. Bir kişinin kaygılarının yersiz olduğunu belirtmek, aksini iddia etmekle aynı derecede havada kalmıyor mu? Yoksa amacı ürününün reklamını yapmak olan yetkililerin sözü senet veya gökten indiği varsayılan ayet mi? Ve hatta belki o günün şartnamesini sağlayan ürün bugünün savaş alanında yeterli mi? Yarın tank cephede Javelin'i, Kornet'i yediğinde çiçek gibi açarsa ne olacak? Bana göre bir konuda şüpheci ve endişeli olmak garip bir özgüven patlamasından her zaman iyidir. Endişeler yersiz ise kaybettiğin birşey olmaz. Yerinde ise içinde bulunduğun durum daha zarar vermeden önlem anlamanı sağlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 23:26 
Akıncılar

Sn. Strategymaster, elbette ki saydığınız konularda detaylı açıklama yapılmasını bekliyor olamazsınız. Hangi roketle, hangi cenahtan, kaç dereceden?!... Bu bilgilere sahip olup da açıklayan bir kişi vatana ihanet etmiş olur.

Fakat konuyla ilgili bilgisi olan bir kişi varsa, bir kaç basit soruya cevap vermesi gizli bilgileri ifşa etme kapsamına girmez sanırım. Tankın üstündeki zırh seri üretimde kullanılacak zırh mıdır? Yoksa kervan yolda mı düzülecektir? Yanlış hatırlamıyorsam bu tankta ERA koruması da olacaktı ki gördüğümüz halinde henüz yok. Bu durumda "her mühimmatla, her testi" nasıl geçmiş olabiliyor?

Diğer taraftan, "Yetkililer ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar, vatandaşın içi rahat olsun" manasındaki mesajları okuyunca bana bir gülme geliyor. Zamanında bir takım "yetkililerin" tanksavar seçme işini (Eryx olayı) bile ağızlarına yüzlerine bulaştırması, Fırat Kalkanı'ndaki kayıpların, alınması gereken tedbirlerin forumun "amatörleri" tarafından bile çok önce öngörülmesi, dünyanın en iyi piyade tüfeği, attığını vuran Fırtınalar ve buna benzer bir çok can sıkıcı örnekten sonra....

Bakın, elin oğlu bilmem kaç trilyon dolara F35 yapıyor, projedeki aksamalar, uçakta tespit edilen zafiyetler, bir ölçüde kamuoyu ile paylaşılıyor. Kimse "Höst! F35 yapıyoruz ulan! Gecikirse gecikir; vardır bir bildiğimiz... Yaptıklarımız da kusursuzdur." diye afra tafra yapmıyor.

Bizde ise çakaralmaz imaline kalksak, bir havalar, bir tafralar, bir büyüklenmeler... Vatandaş kim ki efendim? Ne haddineymiş vergisinin, memleketinin savunmasının hesabını sorması!...

Daha önce yazmıştım, bir daha yazıyorum: Ordumuzun Ergenekon, Balyoz vd. kumpaslar karşısında bu derece savunmasız, halk desteğinden bu derece yoksun kalmasının en büyük sebeplerinden biri bu boktan zihniyetti; kol kırılır yen içinde kalır, biz hesap vermeyiz, eğitim zayiatıdır zihniyeti idi... Sen yılların yılı halkı adam yerine koyup bilgi vermezsen, hesap vermezsen, kusur işleyen mensuplarından hesap sormazsan halk sana nasıl güvensin? Elin köpeği çıkar "Bunlar cami bombalayacaktı" der, halk da inanır... Hiç şaşırmam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 23:29 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Forum gün geçtikçe ilginç bir hal almaya başlıyor.

Ortada bir proje var. Projenin içerisinde "zırhın kalifikasyonu ve kabulü" var. Zırhı üreten firma yani Roketsan'ın Yöneticisi zırh kalifikasyonu sonrası çıkıp zırh testleri geçti, TSK envanterindeki her türlü kinetik ve kimyasal mühimmat ile test edildi şeklinde açıklama yapıyor, ardından ana yüklenici yani Otokar tankın tüm kalifikasyon ve kabul testlerini 17 Şubat itibariyle başarıyla geçtiğini duyuruyor buna rağmen birisi çıkıp "ben tankın zırhını elledim, bence yetersiz bu zırh" gibi tamamen subjektif bir düşünceye dayalı bir ifade kullandığı zaman buna cevaben doğal olarak resmi ifadeler ışığında " tüm testleri geçti" diyen kişiye bir başkası "sen nereden biliyorsun, testlerin detaylarını versene" mealinde ayrı bir imkansız taleple ortaya çıkıyor.

Gerçekten anlaşılması zor bir durum. Ciddi ciddi, teknik özellikleri çok çok gizli bir zırhın detayları ve yetenekleri ile yine bu zırh üzerinde yapılan ve yine detayları çok çok gizli atış testlerinin bilgileri inanılmaz bir naiflikle ispat olarak isteniyor.

Forumda da paylaşılan şu meşhur İsveç S Tankına ait zırh testleri gibi ancak bir 50 yıl sonra öğrenirsiniz o istediğiniz detayları.
O yüzden hiç birimizin gerçekte bilemeyeceği bu tür gizli konular hakkında düşüncelerimizi gerçeklermiş gibi ifade etmek veya ispat istemek, açıklama istemek doğru olmuyor.
Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 23:49 
Akıncılar

Altay’ın projelendirildiği zamandan beri köprünün altından çok sular aktı, eyvallah. “Bu şimdi çıkarılan(!) derslere göre güncel mi hacılar?” diye şüphe etmek nomal ve burada da hepimizce lakırdısı edilmişti.

Ama benim de tam anlamadığım şekilde istenen taret yanı dolaplarını dürtüp “Bu bana güven vermedi” dersen o garip olur.

Üzerimize her şey atıldı, daha da atılacak. Bize dünyanın en iyi zırhı gerek. Aktif koruması ile de.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 08:18 
Akıncılar

Konuyu basite indirgeyip, esprili bir serzenişte bulunayım dedim, hepten anlamayanların olduğu ortaya çıktı. Yahu ben sadece şu son yorumumumu yazdım, öncekileri hiç okumadınızmı?

Bu 'Amatör forum yazarı'! O dolapların altındaki zırhın muhteviyatını ve kalınlık ölçüsünü biliyor! Nereye kadar dayanabildiğinide biliyor! E naapcaz şimdi?
Açıkça rakam verip hainlikmi yapalım? O zamanmı günlerdir anlatmaya çalıştığımı anlayacaksınız?
Size işin başındakiler ile beraber gördük, duyduk, değerlendirdik diyoruz, daha ne diyeyim?

Yine bu 'Amatör forum yazarı' nın devresi Albay mertebesinde olup, bir çok kaynağı bulunmaktadır.
Çoğu özel bilgiyi yazmamaktadır. Burada sadece bir prototipte gördüğü eksikliği belirttti diye bu kadar yerden yere vurulmayı hiç hak etmemektedir.

Benim için bu konu artık burada bitmiştir. Hala Anlamamakta ısrar edenler için yapacağım birşey yok. Siz nasıl biliyorsanız öyle bilin. Anlayan anladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 19:54 
Süvariler

Alıntı:
Altay’ın projelendirildiği zamandan beri köprünün altından çok sular aktı, eyvallah. “Bu şimdi çıkarılan(!) derslere göre güncel mi hacılar?” diye şüphe etmek nomal ve burada da hepimizce lakırdısı edilmişti.
Kısaca zırhın güncel tehtidlere karşı yetersiz olduğunu düşünüyorsun. Ben bu konuda bizim lehte veya aleyhte yorum yapmamıza yetecek bir verinin olduğunu düşünmüyorum. Ama sen zırha elleyecek mesafede de durduğuna göre muhtemelen bunu zırhın mekanik özelliklerini bilerek söylüyorsun. Topgun da Otokar yetkilisi ile konuştum yetersiz diyor. Önemsiz veya işin detayı olarak gördüğüm dolap tartışmasını geçecek olursak aslında farklı kanıtlarla aynı şeyi söylüyorsunuz.
Alıntı:
Üstelik kaynağınız roketsan zırhına ve atış testlerine erişim olanağı bulunmayan otokarcı fuar görevlisiyken.
Sizin devlet sırrı niteliğindeki veriye erişiminiz var sanıyorum. Bundan dolayı yeterli diyorsunuz. Ben size açık söyleyeyim böyle bir bilgiye erişiminiz yok ve birşey bilmiyorsunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 22:54 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şu her şeyin doğrusunu ben biliyorum havasında olan arkadaşlarımız bu havadan kendileri uzaklaşmaz ise benim yardımım ile kolay bir şekilde uzaklaşmış olacaklar. Şimdi biraz derin nefes alın.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 23:13 
Akıncılar

Tankın bir an önce üretime girmesi lazım. Yoksa forumca birbirimizi yiyeceğiz. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 23:50 
Akıncılar

Sn.Kılıç'ın "oldukça sert" mesajını görünce ne olmuş diye tüm sayfayı dikkatle okudum, içim acıdım. Gariban Topgun bir laf etmiş bin laf işitmiş :)

Sn.Dum, sakin, böyle şeylere gerek yok. İyi niyetli sorgulamalara yıldırım şiddetiyle hücum etmemek lazım.

Kargaşayı :) başlatan mesaja düzgün ve ciddiyetli bir cevap verilmemiş, iş başa...

Alıntı:
ROKETSAN'ın ürettiği bir kalınca zırh plakası ve ardında kalın kule gövde çeliği mevcut. Bu Kornet vb. için yetersiz. OTOKAR bunu gördüğü için, o dolap olarak tasarlanan yerlere ve gövde yanlarına ilave katmanlı zırh paketi koydu.
Sn.Topgun tanklarda sistem uçaktan biraz farklı olmakta. Öncelikle bir tankın her yerini her tehdide karşı tam olarak korumak mümkün değildir, zira günümüzde böyle bir tank 250 ton olur ve hiç biir işe yaramaz. O halde? Her ordu kendi ihtiyacına göre belirli bir sağlamlık ister ve buna göre optimize edilen bir zırh profili uygulanır. Bizim ordunun (benim değil) bu konuda istediği, kule önünden ve kule yanlarında dar açıdan mevcut en güçlü antitank tehdidi olan 120 mm sabotlu mermiyi durdurabilmesidir. Bu mermileri hangi mesafede durdurabilecek sağlamlık istendiği ise askeri sır olup zırhlı birliklerimizin angajman kurallarını ve dolayısıyla savaş doktrinimizi belirler.

Detaylarına gelelim; tsk'nın istediği (benim değil) tank mobilite öncelikli olduğu için hem genel ağırlık, hem de kule ağırlığı olarak kısıtlama sözkonusu. Bu nedenle tankın tehdide hazırlıklı olduğu kule önünde ve yaklaşık 45 derece açıyla yanlarda sabotlu mermileri ve dolayısıyla bunlardan daha düşük güçteki atgm'leri durduracağından emin olabiliriz. Bu standart rank için beklentilerin (benim değil) maksimumudur, standart konfigürasyonda yandan dik açılı isabetlere karşı koruma beklenemez.

Zırh ve silah sisemleri bir yarışın rakipleridir, ne biri duracaktır ne de diğeri. Dolayısıyla standart konfigürasyona sabotlu mermilere karşı etkili olabilen era takviyesi de yapılacaktır, yanlara ve arkaya atgm'lere karşı çeşitli önleyici katmanlar da eklenecektir. Altay aht, özellikle meskun mahalde ihtiyaç duyulacak eklemelerin bir göstergesidir. Özellikle yanlarda dik açılı isabetlere karşı ve meskun mahalde çokça maruz kalınan rpg gibi tehditlerin tankı savaş dışı bırakmaması ve görevi engellememesi amacıyla mümkün olan maksimum eklemeler yapılmış olmakla birlikte, bunların tanka yaptığı hacim ve ağırlık eklemesi de gözlerimizin önündedir. Tsk, bu konuda standart tankı tercih etmektedir. Aktif koruma akkor sistemleriyle atgmlere karşı tankın zayıf bölgelerinin korunacağı söylenmektedir.

Kişisel görüşümü bu konu altında ayrıntılı olarak belirtmiştim, ben de sizin gibi standart zırhı daha ağır ve merkava gibi her yönden yüksek korumalı bir tank modelini tercih ederim, ayrıca tankın başka kabiliyetlere de sahip olmasını isterim. Bununla beraber, kapasitesi dahilinde doğru kullanılacak olan standart altayın da eksik ve zayıf bir tank olmadığından eminim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 05:57 
Süvariler

Öncelikle kinetik tehditler ile kimyasal tehtidlerin ayrı değerlendirilmesi gerekiyor. 120mm sabotlu mermi en güçlü anti-tank tehtidi demek doğru değil. Bana göre de en güçlü anti tank tehtidi yukarıdan saldırı yapan anti tank füzeleri. İsterseniz delicilik kabiliyetlerini de ayrı olarak tartışırız. Örneğin L-55 namludan atılan DM-53 mühimmatı 2km menzilden 810mm rha eşleniği zırh delebiliyor. 125mm toptan atılan Rus sabotları 1000mm RHA eşleniği zırh delebiliyor. Gelişmiş anti tank füzeleri bu değerin de üstünde. Ruslar örneğin Kornet-E için "reaktif zırhı geçtikten sonra" 1200 mm rha eşleniği zırh delme değeri veriyor. RPG-28 için bu değer reaktif zırhtan sonra 900mm. Dolayısıyla yapılan tankta göbek ve kulenin öne bakan kısmında zırh kimyasal tehtidlere karşı 1200mm, kinetik enerji tehtidlerine karşı 1000mm RHA eşleniği altındaysa zaten sağ kalması mümkün değil.

Biz yeni bir tank yaptığımız için ön kesitten kinetik enerjili sabot mühimmatlarına karşı "en az", 1000mm RHA eşleniği yine ön cepheden kimyasal tehtidlere karşı "en az" 1300+ mm rha eşleniği koruma beklemeliyiz. Kuvvet benim karşımdaki tehtid Yunan Leo 2si o da atsa atsa DM-53 atar şartnameyi ona göre yazayım dediyse çarşı karışır. Yan cephelerden ve arkadan ise en azından pusuya düşürüldüğünde kullanılacak yakın mesafe anti-tank silahlarına karşı koruma beklenmeli bunların da en babası RPG türevleri RPG-7V, (750mm RHAe ERA dahil) RPG-28 (900mm RHAe ERAdan sonra) falan. Örneğin Leopard 2A7+ 360 derece RPG türevlerine karşı koruma garantisi veriyor. İddia olunduğu üzere bunlar yeni tehtidler de değil. Irakta bir Amerikan Abrams tankını bir RPG-28 savaş dışı bıraktı. Bu tehtidlere ek olarak bir de tepeden balyoz gibi inen füzeler var. İsrailin Spike, Amerikanın Javelin füzeleri bunlara örnek. Bunlara karşı yapılacak pek birşey yok. Tankın en zayıf olduğu tepesinden saldırıyor. Şimdi bizim tankımız 65 ton ağırlığı ile hafif bir tank değil. Önden yandan bu değerler yakalanamamışsa zırhta sorun var veya isterler yanlış tanımlanmış demektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 01:45 
Akıncılar

Biraz altay dışına taşacak ama yine tank konusu olduğundan devam edelim. Öncelikle kinetik ve kimyasal tehdit şeklinde bir farklılık olduğunu sanmıyorum. Modern antitank mühimmatının her ikisi de kinetik enerjiyle zırha basınç uygulayan mühimmattır. Sabotlu mermiler çok sert ve sağlam bir metal oku uzun bir namluda aşırı hızlara çıkarıp zırha gönderirken heat türündeki roket ve füzelerde namlu imkanı olmadığı için yönlendirilmiş bir patlayıcı vasıtasıyla bakır bir ok inanılmaz hızlara çıkarılarak zırha etki etmeye çalışılır.

Modern zırhın bu oklara karşı tepkisi farklıdır. Heat prensibiyle oluşturulan bakır jet ok, ne kadar hızlı olsa da kütle ve sertlik düşük olduğu için kompozit zırh katmanları arasında formu bozulup dağıtılması daha kolaydır. Sabotlu mermi okları ise bilinen ve kullanılabilecek en sert, sağlam ve yoğun maddelerden yapıldığı için, aynı modern zırh tarafından durdurulması daha zordur. Hatta belirli mesafelerde imkansızdır. Bundan dolayı, zırha ulaşmadan önce okların stabilitesini bozacak, gücünüz azaltacak era katmanları ve aktif koruma sistemleri geliştirilmeye çalışılıyor.

Kısacası, eğer bir tanktan tepesine atılan devasa mühimmatları kendi zırhı ile durdurmasını beklemezsek, üstten saldıran javelin türü füzelere karşı daha çok füze uyarı sistemi, sis perdesi, aps gibi unsurlarla donatırsak; görevini yaparken karşılaşacağı ve kendini koruması beklenen en büyük tehdit namludan atılan sabotlu mermilerdir.

Hatırladığım istatistiklere göre tankların en çok isabet alan yerleri kule önü ve ön gövde zırhıdır. Gövde önünde kuleye kadar olan kısım açıdan dolayı zırh kesiti çok derin olmaktadır. Kule ön bölgesinde ise çokça katmandan oluşan kompozit bir blok vardır. Şimdi bizim elimizdeki imkanlara baktığımızda bu kompozit materyalin hepsine erişimimiz mevcut, ki bir kısmında dünya çapında tedarikçi konumunda dahi bulunmaktayız. Ancak bir eksiğimiz var o da seyreltilmiş uranyum (DU) panelleri konusunda üretimimiz yok. Dışarıdan tedarik ve uygulama imkanı konusunda ise şahsen bilgim yok. Ancak du kullanılmadan da çok yetkin zırh bloklarının yapılabildiği ve özellikle son nesil era katmanlarıyla çok başarılı sonuçların alınabildiğini biliyorum. Dolayısıyla altayın zırhı konusunda herhangi bir şüphe içinde değilim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 10:36 
Akıncılar

@ilhan, o zaman DU vardı, güncel kompozit ve seramikler yoğudu. Onunla yaptılar. DU malzeme Amerika'da bol. Hatta malum zırh delici mermi de yaptılar bolca bunlardan.

M-1 de Soğuk Savaş tankı. Binlerle üretildi. En kolay mazemeyi seçtiler ondan. Zira Amerika için DU hem bol, hem çok dayanıklı, hem çok sert, hem kopma-kırılma dayanımı yüksek hem de üretimi kolaydı. Seramik levhaların üretimi pahalı, teknik olarak zor. Üstelik kırılma eğilimini esnek ve 30-40 yıl boyunca da darbe emici kalabilecek malzemeler ile desteklemek gerekiyor.

Şimdi modern seramiklerle DU'ya gerek olmaz. Amerikalı da şimdi M-1'i yine yapsa DU yapmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 13:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Komedi sanki. Tümosan tekrardan motor ve transmisyon için teklif vermiş SSM'ye. Eş dost bizden hesabı. Kabile devleti değilmişiz. Hadi canım yapma yahu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 19:46 
Akıncılar

Bir de o bakır ok...kınetık mermıdekı delıcı okla aynı ok değil onu bılelım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 21:36 
Süvariler

Alıntı:
Öncelikle kinetik ve kimyasal tehdit şeklinde bir farklılık olduğunu sanmıyorum.
Tavsiyem bu konularda kitap, bilimsel makale okuyarak kendinizi geliştirmeniz.

Sizin sabot dediğiniz şeyin temelde bir yaydan atılan oktan hiçbir farkı yok. Bir kurşun çelik bir sacı nasıl deliyorsa sabot da tank zırhını öyle deliyor. Yüksek hızlı LRPlerde çoğunlukla elastik+plastik. Kesinlikle hidrodinamik bir olay değil. Malzemenin mukavemeti halen çok önemli. Zaten tungstenin çeliğe olan hidrodinamik sınırı 3000m/s civarı. Ancak bu noktadan sonra malzemelerin mukavemeti yokmuş gibi davranmaları mümkün.

Çukur imlada ise yüksek basınç ve hız altında metal jetinin (ok değil jet) bir dizi halen bilimsel olarak kesin bir şekilde anlaşılamamış karmaşık bir süreçle zırhı delme hadisesi var. Bunların arasında zorlarsanız bazı benzerlikler bulabilirsiniz ancak kesinlikle aynı şey değildir. Metal jeti tamamen hidrodinamik bir davranış sergiliyor. Yani penetrasyon Bernoullinin meşhur akışkanlar yasalarıyla mükemmele yakın modelleniyor. Fakat bakır jet erimiş değil. Çünkü jetin ortalama sıcaklığı (~450 C) bakırın erime sıcaklığından (1083 C) düşük hem de oluşan yüksek basınç buna engel. Fakat patlamayla oluşan yüksek hız (10000+m/s) nedeniyle hidrodinamik sınır aşıldığından düşük sıcaklık ve yüksek basınç nedeniyle eriyemeyen metal akıyor ve akışkan gibi davranıyor. Yani artık malzemelerin mukavemeti falan hiiiç önemli değil. Yalnızca yoğunlukları bahis konusu.

Şimdi yukarıda açık net bilimsel açıklamasını yaptığım üzere bu tehtidler aynı değildir. Hiçbir ordu da bu tehtidleri aynı kabul etmez.

120mm modern sabotlarla adam gibi üretilmiş iyi korunan hiçbir modern tankın zırhını ön cepheden 2 km üstü menzillerde delemezsiniz. Point blank rangede bile Alman DM-53 mühimmatı için en üst tahmini veren uzman 970mm RHA eşleniği zırh delebiliyor diyor. 2 km menzilden çoğunlukla 700mm ile 810mm arası RHA eşleniği rakamlar veriliyor. Yukarıda da en üst mertebeden RHA eşleniği rakamları verdim zaten. Oysaki anti-tank füzeleriyle çok daha yüksek RHA eşleniği penetrasyon değerleri alabilirsiniz. Çukur imlanın aşil topuğu gelişmiş seramikler. Gelişmiş seramikleri ve era tarzı zırhları aşmak için tandem başlık kullanılıyor ve çukur imla halen gelişimini devam ettiriyor. Bakır dışında daha etkili bir jet oluşturacak malzemeler deneniyor ve bakır jet ile elde edilebilen penetrasyon/harp başlığı çapı oranı halen artmakta. Bu durum aynı harp başlığı ile daha uzun jet ve daha fazla penetrasyon elde edilmesi demek. Dahası anti-tank füzelerinin güdümlü olması, yüksek hücum açıları ile tankın zayıf noktası olan tepesinden saldırabilmesi, lock on after launch kabiliyetiyle hedefi görmeden sütre gerisinden atılabilecek olması, hatta yeni nesil anti-tanklarda akıllı hedef seçimiyle, tankın türünün belirlenerek tankın belirli bir bölgesinin hedef alınması bu silahları çok daha ölümcül hale getiriyor. Sabotta ise DU ve tungsten ile zaten kullanılabilecek en iyi malzemeleri kullanıyorsunuz. L-55 ile atabileceğiniz en optimum hızda atıyorsunuz. Bundan sonra gelişim ancak çapın büyütülmesiyle mümkün veya paradigma değişecek railguna geçeceksin. Sabot güdümsüz bir mühimmat. Karşı karşıya gelen iki tank birbirini yalnızca ön cepheden vurabilir. Belirli bir menzilin üzerinde isabetli vuruş yapmakta, yapılan vuruşla zırh delmekte zor. Sabotun bir önemli avantajı ise sis perdesi hariç soft kill sistemlerinin etkisiz oluşu. Yazdığım bu nedenlerle Almanlar 140mm topa geçmeye çalışıyor. Çünkü Rus tankları artık Alman 120mm sabotlarına karşı dayanıklı. Hatta Kompakt-5 ve Relikt gibi sabotlara karşı dayanıklı gelişmiş ERA'larla nispeten eski tanklar bile anlamlı bir şekilde savunulabiliyor. Yani sabot söylediğiniz gibi üstün falan değildir. Çukur imlalı modern anti-tank füzelerine kıyasla 2km altı menzillerde benzer daha uzun menzillerde ise kesinlikle daha kötüdür.

En son StrategyMaster tarafından 24 Ara 2017, 04:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 04:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yazılanlardan benim çıkardığım tankların geleceğinin aktif koruma sistemlerinde olduğu. Aktif koruma konusunda bilgiye, teknolojiye sahip olmayan milletlerin pek şansı olmayacak harbte. Çünkü onun gelişimi de sahadan gelen geri dönüşlerle dinamik olacak. Kendiniz üretmek ve sürekli de geliştirmek zorundasınız zira.

Aktif koruma sistemleri javelin dahil anti-tank roketlerini etkisiz hale getirince iş sabota kalacak. Topun çapı yükselecek vs. Düzenli ordular haricindeki güçlerin tanka karşı eli zayıflayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 04:36 
Süvariler

Oldukça doğru. Ancak aktif koruma sistemleri ile ilgili de benzer bir durum var. Sistem sensörle entegre olarak çalışıyor. Bu sensörler EH ortamında ne kadar verimli? Gerçek hedefin yanında sahte hedefler de gördüğünde ne olacak? Bu sistemlerin özellikle yüksek hücum açılarında saldıran anti-tank füzelerine karşı zayıf performansları nasıl geliştirilecek?

http://defense-update.com/20170529_spike_lr_2.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 15:41 
Süvariler

Helikopterlerde kullanılan güdümlü füzeyi algılayıp flare atan sistemin bir benzeri tanklarada konamaz mı? Optik olarak çalışan bir sistem, eğer radar algılayıcılrda karıştırma olursa optik sistem devreye girer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 23:27 
Akıncılar

Helikopterlerde kullanılan güdümlü füzeyi algılayıp flare atan sistemin bir benzeri tanklarada konamaz mı? Optik olarak çalışan bir sistem, eğer radar algılayıcılrda karıştırma olursa optik sistem devreye girer.
Kullanılabilir, benzer sistemler ve çeşitli aşamalarda geliştirme projeleri var zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 01:23 
Süvariler

Flare biliyorsunuz sadece IR tehtidlere karşı etkili. Yeni nesil IIR güdüm sistemleri ile artık flare olayı bitti maalesef. Ortada hedefin güzel çözünürlüklü bir resmi var ve bu sensörler savaş alanında flare, tank, kamyon hepsini ayırt edebiliyor. Böyle olunca flare ile kandırılamıyor. Bunun yerine kara araçları için lazer ışınlarının yanı sıra, infra-red ışınlarını da perdeleyen bir sis tabakası oluşturan soft kill sistemlerinin gelişimleri hız kazandı. Aselsan Akkor özsavunma sisteminin soft kill kısmı da bunun üzerinden yürüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 01:52 
Akıncılar

Karada optık sıstem cok yanlıs alarm verır dıye dusunuyorum......

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 14:33 
Akıncılar

Alıntı:
Flare biliyorsunuz sadece IR tehtidlere karşı etkili. Yeni nesil IIR güdüm sistemleri ile artık flare olayı bitti maalesef. Ortada hedefin güzel çözünürlüklü bir resmi var ve bu sensörler savaş alanında flare, tank, kamyon hepsini ayırt edebiliyor. Böyle olunca flare ile kandırılamıyor. Bunun yerine kara araçları için lazer ışınlarının yanı sıra, infra-red ışınlarını da perdeleyen bir sis tabakası oluşturan soft kill sistemlerinin gelişimleri hız kazandı. Aselsan Akkor özsavunma sisteminin soft kill kısmı da bunun üzerinden yürüyor.
Bu bahsettiğiniz DIRCM mi oluyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 20:07 
Süvariler

DIRCM ayrı birşey. Infrared lazerin füze seekerına yönlendirilmesi ile füze etkisiz hale getiriliyor. Füzeyi kör etmekle kalmıyor füzenin güdüm sisteminde sahte bir hata oluşturarak füze hedefine giderken füzenin rotasının oldukça dışında olduğunu düşünmesini sağlıyor. Böyle olunca füzenin güdüm sistemi sözde hedefe doğru yönelmek için anlamsız rota düzeltmeleri yapıyor. Hedefe gidiyorum sanırken hedeften uzaklaşıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 18:18 
Süvariler

Altay hakkında kim nerden bir şey duymuşda zırhının yetersiz olduğuna kanaat geyirmiş çok merak ediyorum. Buyrun ne duyduğunuzuda açıklayın teknik durumlarınıda belirterek anlayalım. Tabi öyle bir duyumunuz varsa. Boş klasikleşmiş laflar ederek kurum ve kişileri zan altında bırakmayın. Kimseninde bilip bilmeden yetersiz yakışması yapması yetersiz.

Altay sadece zırhtan ibaret değil. Ve tanklar asla vurulamaz imha olamaz diye bir şeyde ne kadar önlem alırsanız alın asla mümkün değildir. Münferiden Altay sadece ve esas olarak meskun mahal muharebe aracı değildir. Farklı muharebe arenalarındada boy gösterecektir.Bunu bilmek ve ona göre yorum yapmak gerek.

Otokar AHT’sinde günümüz harp sahasında ve bizimde Fırat Kalkanında karşılaştığımız “bir” çözüme açıklıj getirmek istemiş. Bunu doğru okumak ve yetersizlik olarak görmemek gerek. Otokarın birinci amacıda zırh yapmak değil. Zaten muhtemelen AHT vücut bulsa emin olun o koyduğu zırhlarda yine kendinin değil roketsanın olacaktır. Otokar AHT ile sadece zırha yoğunlaşmadı orada bir mantık eğilimide var. Adamlar mesela tanka aşamalı ERA giydirmekten öte aynı zamanda tankı vurdurcak aşamaya getirmemek içinde uğraşmış mesela. Hedef göstermemeye çalışmış. Eğer hedef olacaksada ve tehditin niceliksel boyutuda varsa buna önce soft yöntemlerle karşılık vermek eğer olmaz ise bunu yeterli giydirmeyle karşılamaya çalışmış. Ama her şeye rağmen bir tank asla vurulamaz diye bir durum yoktur.

Altayın mevcut halinin günümüz atgm mühimmatlarının tamamını karşılayabileceğine emin olabilirsiniz bence... Böyle ERA’mı olur yahu, ne kadar ince..? Evet efendim. Bir era o kadardır. O kutularda siz onun kademeli halini görmektesiniz. Belki 2 belki 3 katlısını. Ezbere yani bazı söylemler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 18:52 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 21:43 
Süvariler

Altay zırhı yeterli veya yetersiz demek doğru değil çünkü yeterli veri yok. Ben önümdeki veriye bakarım. Yeterli olup olmadığını da classified bilgiye erişimi olmayan kimse bilemez. Bu anlamda yetersiz diyen eleştiriliyor da yeterli diyen neden eleştrilmiyor? Yetersiz diyen en azından bunu Otokar yetkilisine dayandırıyor. Adam diyor ki gittim bizzat Otokar yetkilisi ile yüz yüze konuştum Otokar yetkilisi yetersiz buluyor. Bu argümana karşı eleştiriler de yapıldı ki eleştirilerin haklı yönleri var. Yetkililerin söylediklerine de biraz mesafe ile bakmakta fayda var. Ama yeterli diyen neden yeterli diyor yeterliliği neye dayandırıyor belli değil. Ortada hiçbir veri argümanını destekleyecek hiçbir şahit her hangi birşey olmadan havadan yeterli diyor. Kısacası işkembeden atıyor.

Tabi bir de kime göre yeterli neye göre yeterli tartışması var. Bana göre yeterli zırh ön cepheden bilinen tüm kinetik enerji ve çukur imla tehtidlerine dayanıklı, bunun haricinde rpg tarzı kolay taşınabilir portatif tanksavarlara karşı da 360 derece dayanıklı bir zırhtır. Sene olmuş 2017 metalürji, kompozitler almış yürümüş. Nano tüpünden, nano seramiğine herşey var. Yapacaksın.

Bence başlığa tartışmaya yapıcı katkı sunmayan tek satırlık mesaj atılmamalı.

En son StrategyMaster tarafından 26 Ara 2017, 21:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 21:58 
Genel Yetkili

Bence tanımadığın adamla fazla dalaşmamalı. Gereksiz ve mesnetsiz kötülemelere cevap olsun diye en az 3-4 tane uzun ve bilgi verici mesaj yazdım ,araya girdim ve ardından okunmasını müteakip sildim.

Sanki yazmamışım gibi ben sildikten sonra dalga geçip uzun uzun mesajlar döşeyip bir de laf atıyorsunuz. Demek ki boşuna yazmışım ve boşuna silmişim. O yüzden de arkadaş yormasın kendini.

Otokar yetkilisine dayanıyormuş..

İceriğini bilmediği konularda zaafiyet var diye diretip inat etmeye meraklı ne kadar insan varmış. Otokar yetkilisi zırh hakkında ne biliyormuş acaba.. ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 21:58 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

İletilerinizde yarı Tükçe yarı İngilizce şeklinde değilde mümkünse Türkçe kelimeler kullanabilirseniz anlamayan arkadaşlar için çok daha faydalı olacak hem de Türkçe'mizi "Plaza dili" denen şu beladan uzak tutmuş olacağız.
Saygılarımla,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 21:59 
Süvariler

Otokar yetkilisinin bilmediği sen ne biliyorsun acaba?

Yahu hadi meslektaşım olan bir başka üyenin bu firmalardan bilgi sızdırma kabiliyeti var. Adam zırha dokunacak uzaklıkta bulunmuş o bile yahu işte tasarım döneminde şartnamede istenen isterleri (şartnameyi de okumuş muhtemelen şartnamedeki zırh isterlerini biliyor) karşılıyor ama köprünün altından çok sular aktı bugün savaş alanı fena diyor. Ben bunu da demiyorum kısaca "yeterli veri yok" diyorum. Otokar yetkilisinin beyanlarına da şüpheyle bakılmalı diyorum. Fakat bir şeyi Otokar yetkilisine dayandırmak zayıf da olsa bir argüman. Ama forumdaki mavi renkli dum adlı üyenin elinde hiçbir veri olmadan, hiç kimseye dayandırmadan, kıymeti kendinden menkul bir şekilde yeterli demesi beylik laflar etmesi yeterli bir kanıt mı? Zırhın testini siz mi yaptınız? Duyumunuz mu var? Sizin duyumunuzun doğru olduğunu nereden bileceğiz? Hatta duyduğunuzu doğru anlayıp anlamadığınızı nereden bileceğiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 22:19 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Otokar yetkilisinin bilmediği sen ne biliyorsun acaba?
Yahu hadi meslektaşım olan bir başka üyenin bu firmalardan bilgi sızdırma kabiliyeti var. Adam zırha dokunacak uzaklıkta bulunmuş o bile yahu işte tasarım döneminde şartnamede istenen isterleri (şartnameyi de okumuş muhtemelen şartnamedeki zırh isterlerini biliyor) karşılıyor ama köprünün altından çok sular aktı bugün savaş alanı fena diyor. Ben bunu da demiyorum kısaca "yeterli veri yok" diyorum. Otokar yetkilisinin beyanlarına da şüpheyle bakılmalı diyorum. Fakat bir şeyi Otokar yetkilisine dayandırmak zayıf da olsa bir argüman. Ama forumdaki mavi renkli dum adlı üyenin elinde hiçbir veri olmadan, hiç kimseye dayandırmadan, kıymeti kendinden menkul bir şekilde yeterli demesi beylik laflar etmesi yeterli bir kanıt mı? Zırhın testini siz mi yaptınız? Duyumunuz mu var? Sizin duyumunuzun doğru olduğunu nereden bileceğiz? Hatta duyduğunuzu doğru anlayıp anlamadığınızı nereden bileceğiz?
Y kuşağını çözdüğüm gün çok mutlu olacağım.
Edit :Y nesli
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Y nesli, Y kuşağı veya Millennial'lar, teorik olarak Amerikan kültüründe X nesli'nden sonra gelen demografik kuşaktır. Bu kuşağın başlangıç ve bitiş tarihleri net olarak belli olmasa da nüfus bilimciler ve araştırmacılar genellikle 1980'lerin başlarından 1990'ların ortalarına veya 2000'lerin başlarına kadar doğanları bu kuşağa dahil eder.

En son sailordream tarafından 27 Ara 2017, 00:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 22:24 
Süvariler

Anlamsız tek satır mesajlar yazmayalım. Olay kişiselleşmesin. Katkı vermeyecekseniz susun. Yaşım yazıyor ayrıca.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 11:42 
Akıncılar

Anlamsız tek satır mesajlar yazmayalım.
Anlamsız bir iddiayı gütmek de yanlış. Güncel en iyi zırh teknolojilerine sahip olduğumuz, istediğimiz dayanımda zırh yapabileceğimiz açıklandı. Tankı da eşşekler değil koskoca kızlı erkekli mühendisler yaptığına göre bunlara davar muamelesi yapmak gerektiğini sanmıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 12:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bütün gereksiz muhabbet ten sonra soru şu :=)

Var mı bir gelişme duyum vs ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 20:00 
Genel Yetkili

Bir kehanette bulumayım.. : Bu yıl imzalanacak .. ilk tank da imzadan 18/24 ay sonra yani 2020'de çıkacak.. ilk 2 sene 10-20 adet uretilip üretim kontrolü ve doğrulaması yapılacak.. sonra 2023'ten itibaren verexekler cişkuyu..

Yani ilk planda bir değişiklik yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 22:30 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2017, 22:43 
Süvariler

Kim alır bu işi, BMC mi
Otokarın vereceği fiyattan cayacağını sanmıyorum.
Altay ekibinin başındaki kişi ile fabrikada amirim sayesinde soru cevap tarzında konuşma fırsatım oldu.
Fiyatta çok ama çok ısrarcı emsallerine göre yüksek dedim diye azarlandım.
Ama şurası kesin Otokar dışında üretime katkıda bulunan yerli firmalar ona ayrı buna ayrı fiyat verip ihaleyi sulandırmıyor ise diğer firmaların ihalede çok büyük fiyat farkı vereceklerini sanmıyorum.
Evet tankın fiyatını asıl belirleyen unsurlar sadece tankı üretime geçirecek Otokar değil .

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5744 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1111 112 113 114 115 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: aybars_batur, bekro, billiejean, celestial, Exabot [Bot], Gürbet, hfidan, Hun_Alpha, memogianni, night, Search and Rescue, siux ve 30 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: