TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 17:51

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5744 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5115 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 04:27 
Çevrimdışı
Site Başkanı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:02
Mesajlar: 6540
Yaş:
Resim
Resim
Resim

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Altay Milli Ana Muharebe Tankı
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 14:38 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Proje başlangıcı:
Türkiye, savunma alımlarında dışa bağımlılıktan çıkmanın yollarını arıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, uzun süredir gündemde olan tank ihtiyacını tümüyle yerli üretimden karşılamaya karar verdi.
Bu kapsamda Türk firmalarına üretimi tamamen Türkiye'de yapılacak bir tank modeli geliştirmeleri için ihale çağrısı gönderilecek. Yerli tank için ihale süreci 1 şubatta başlayacak.
Çağrı dosyasında 250 tank alınacağı ve bu tankların da Türkiye'de üretilmesinin istendiği belirtiliyor.
İhale yerli savunma sanayi için ciddi bir sınav olacak. Çünkü üretimi yapılacak tankın başka ülkelerin ürettiği bir modelin kopyası değil, tamamen yeni ve Türkiye'ye özgün bir model olması da isteniyor. Yani Türk mühendisler yepyeni bir tank yaratmaya çalışacak.
Tank üretmek gelişmiş bir savunma sanayi gerektiriyor ve Türkiye'nin bu yeteneğe sahip olduğu düşünülüyor.
Tankın en önemli bölümünü oluşturan atış kontrol sistemlerinde Aselsan'ın top namlusunun üretimi konusunda ise makina ve kimya sanayisinin yeterli donanıma sahip olduğu belirtiliyor.
İhale 2006 yılında sonuçlandırılacak. Bu aşamadan sonra tank üretimine hemen geçilmesi öngörülüyor.
'Türk Milli Ana Muharebe Tankı' adındaki projenin başlamasında üç yerli firma, BMC, Otokar ve FNSS tarafından yapılan fizibilite çalışması da etkili oldu.
İhaleye ortak girmesi beklenen firmaların Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na sunduğu raporlar, yerli tank üretilmesinin mümkün olduğunu gösteriyor.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 14:39 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Murad Bayar: Hedefimiz Türk tipi tank!

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye’nin özgün savunma sanayi tasarımları arasında yerli tankın da bulunduğunu söyledi.
ODTÜ’de yapılan Üçüncü Savunma Teknolojileri Kongresi’nin açılışında konuşan Bayar, savunma sanayi harcaması ve boyutu açısından Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük beşinci, Ortadoğu’nun da en büyük dördüncü savunma sanayiine sahip olmasına dikkat çekti. Özgün tasarımlar kapsamında, yerli tank, hava sistemleri görev bilgisayarı ile insansız hava aracının (İHA) bulunduğunu kaydeden Bayar, Türkiye’deki özgün geliştirme projelerinin toplam bütçesinin 2 milyar doların üstünde olduğunun altını çizdi. Özgün geliştirme projesine örnek olarak Helikopter Pilot Eğitim Simülatörünü gösteren Bayar, önemli bir aşamaya gelen bu projeye ilişkin ilk teslimatı 2008 yılında yapacaklarını ifade etti.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 14:40 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Yerli ana muharebe tankı geliştirme projesinde, üretime yönelik prototipin belirlenmesinde önemli bir aşamaya gelindi.
FNSS yerli ana yüklenici firma olarak, üretim ve geliştirme önerisini bu hafta Savunma Sanayii Müsteşarlığına sunacak.
Alınan bilgiye göre, Silahlı Kuvvetlerin ana muharebe tankı ihtiyacının ''yerli imkan ve kabiliyetlerin azami kullanımıyla'' karşılanmasını amaçlayan tank projesinin yerli ana yüklenicileri BMC, FNSS ve OTOKAR, ayrı ayrı üretim ve geliştirme teklifi verecekler.
Bu firmalar, daha önceki fizibilite raporunu ise birlikte hazırlamışlardı. Bu firmalar, sekiz ayda hazırlayarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na sundukları raporda, Türkiye'deki altyapının, milli bir Ana Muharebe Tankı üretmeye yeterli olduğunu vurgulamışlardı.
Fizibilite raporu, Türkiye'nin Modern Ana Muharebe Tankı'nın maksimum yerli katkı ve en uygun maliyetle üretilebilirliğinin tespiti için yurtiçi kaynaklar ve yurtdışı imkanları belirleyerek, Ana Muharebe Tankı konusunda dünyadaki mevcut durumu ve geleceğe yönelik eğilimler, projeyle ilgili alternatif modelleri fayda ve sakıncaları içeriyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK ?
Yerli Ana Muharebe Tankı geliştirme projesinde, imalat sorumluluğunu alan ana yüklenici, öncelikle yeni nesil yerli tankı dizayn ederek, önümüzdeki 6-7 yıl içinde, bu tankın prototipini imal edecek. Sonraki safhada da seri üretime geçilecek.
Projeye bu yıl başlanması halinde, ilk yerli tankın 2012-2013 yıllarında Silahlı Kuvvetlere teslim edilebileceği belirtiliyor.
Programa göre, tankın gövdesini ana yüklenici firmalar üstlenirken, tankların elektromekanik, atış kontrol ve savaş sistemlerinde Aselsan ve Havelsan, silah sistemlerinde ise MKEK


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 15:03 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Genel Müdürlüğünün görev alması bekleniyor Ana Muharebe Tankı projesi çerçevesinde, bin (1000) adet tanka ihtiyaç duyuluyor ve 1000 adet yeni nesil tank üretilmesi hedefleniyor
_____________________________________________________________________________________________________
Türkiye milli tankını seçiyor
Özgür EKŞİ/ANKARA
Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) 2007 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştiriyor. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlık edeceği toplantıda Milli Tank Projesini kazanan firmanın belli olması bekleniyor.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yer alacağı toplantıda ABD'den alımına karar verilen F-16 savaş uçaklarının geleceği, ATAK II taaruz helikopteri ihalesinin durumu da görüşme masasına yatacak.

MİLLİ TANKTA KARAR GÜNÜ
Türkiye'nin milli imkanlarla tank üretimi projesi bugün karara bağlanacak. Kara Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu 350 tankın üretimi için ortaya çıkan projede Otokar firması FNSS-BMC konsorsiyumu ile rekabet ediyor.
_________________________________________________________________
İlk Milli Dizel Motor:

Bilgisayar destekli mühendislik çalışmaları ile tamamen sıfırdan üretilen ilk Türk dizel motoru, Türkiye yollarında 3.1 milyon kilometre boyunca test edildi. Bu hesaba göre ilk etapta üretilen 40 kamyon dünyanın etrafını 78 kez dolaşmış oldu. 7 gün 24 saat boyunca 3 vardiya olarak test edilen Ford Otosan test kamyonları günde 1000 km. ortalama ile ayda 30 bin km'ye ulaşıyor. Kamyonun seri üretimine başlanacağı döneme göre bu testlerin 3.5 milyon km'ye, tüm testlerin toplamında ise 10.5 milyon km'ye ulaşması planlanıyor. Bu testlerin sonucunda yeni Ford Cargo, 27 kez Aya yolculuk yapmış olacak.
İTÜ, Ford Otosan ve Ford'un Dunton'daki mekanik laboratuvarları ve dinamometrelerde ve Ford-Belçika'da iki özel test parkuru ile Türkiye'de seçilen yollarda testler yapıldı. Yeni Ford Cargo, Avrupa ve ulusal tip onayı için gereken 41 adet homologasyon testi de dahil olmak üzere 553 adet sistem ve aksam testine ve 155 gün süren dayanım testine tabi tutuldu. Bu testlerin dışında 4 adet Yeni Ford Cargo, 3 ay süreyle Ford'un Lomel/Belçika'daki özel parkurunda 10 yıllık ömrüne eşdeğer şekilde test edildi. Türkiye yollarının karakteristiğini belirleyen Ford Otosan, şimdiye kadar yapılmamış bir çalışma gerçekleştirdi. Bir kamyonun Türkiye'de karşılaştığı tüm yol şartlarını bir parkur üzerinde simüle edildi.
Know-how ve mühendislik haklarının Ford Otosan'a ait olduğu Ecotorq dizel motor, Avrupa'da geçerli olan Euro3 normlarına uygun olarak geliştirildi. Motor 2007'de devreye girecek Euro4 normu için de uyumlu olarak üretildi. Ancak, Türkiye'de henüz Avrupa standartlarına uygun motorin üretilmediği için, dizel motor Türkiye yolları için Euro1 normlarına uygun hale dönüştürüldü. Avrupalı ve ABD'li rakiplerine göre sınıfının en sessiz motoru olan (93.4 desibel) olan motor, yakıt tüketiminde de Türkiye pazarında en düşük değerlere sahip. 240 ve 300 beygir gücünde iki motor seçeneği olan Ford Cargo' piyasaya 4 değişik dingil, 3 tip kabin ve 10 değişik dingil açıklığında sunulacak.
İlk milli tank 2012'de
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesi'nin 2012 yılında tamamlanmasını ve proje maliyetinin ise toplamda 500 milyon dolara mal olacağını söyledi.
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, 2006 yılı finansal sonuçlarını ve 2007 hedeflerini açıkladı.
___________________________________________________________________________
41 MİLYON YTL KAR
Görgüç, şirketlerinin kurulduğundan bu yana en yüksek karına geçen yıl ulaştığını ve 41 milyon YTL kar elde ettiğini belirterek, 2006’da Türk savunma sanayinde ihracat lideri olduklarını söyledi. Otakar’ın 2006 yılı cirosunun 338 milyon YTL, ihracatının da 112 milyon dolar ve satış adedinin de 3 bin 780 olarak gerçekleştiğini kaydeden Görgüç, yeni ürünlerle, yeni pazarlara açılımla, teknoloji yatırımları ve verimlilikle sürdürülebilir büyümeyi yakaladıklarını ifade etti.
_________________________________________________________________________________
BU YILKİ CİRO HEDEFİ 300 MİLYON DOLAR
Bu yılki ciroda 300 milyon dolar, ihracata da 120 milyon dolar hedeflediklerini dile getiren Serdar Görgüç, ticari araçlarda yeni modellerle iç pazarda ve Avrupa’da büyümeyi, savunma sanayindeki başarısını sürdürmeyi amaçladığını kaydetti.
Görgüç, geçtiğimiz yıl savunma sanayinde gerçekleştirdikleri ihracatta sektör lideri olduklarını belirterek, “2007 için savunma sanayinde yeni pazarlara açılmayı hedeflemiştik. Bu hedefimiz doğrultusundaki çalışmalarımızın sonuçlarını almaya başladık. 2007’nin ilk üç aylık diliminde, savunma sanayinde aldığımız 53 milyon dolarlık sipariş ile de, geçen yılın ihracat rakamının yarısını, bu sürede gerçekleştirdik” dedi. Görgüç, zırhlı araçlarının Türkiye dahil 15’ten fazla ülkenin ordusu tarafından kullanıldığını, önümüzdeki 5 yıllık dönemde taktik tekerlekli zırhlı araç ihracatında artış beklediklerini kaydetti.
Bu yılın başında tanıtımını yaptıkları Doruk modelini mayıs ayında piyasaya sunmaya hazırladıklarını vurgulayan Görgüç, ticari araçlarda geçtiğim yılsonu pazara sundukları Sultan 1255’in beğeniyle karşılandığını, satışlarının iyi olduğunu, halk otobüsü versiyonunun da Türkiye’nin birçok yerinde toplu taşımacılıkta kullanılmaya başlandığını dile getirdi.
Serdar Görgüç, yılın ilk üç ayında toplam değeri 170 milyon dolar olan iki büyük sipariş aldıklarını, bunlardan birinin, Otokar’ın bugüne kadar bir kerede aldığı en büyük zırhlı araç siparişi olduğuna dikkat çekerek, son siparişlerle birlikte zırhlı üretim hattında iki yıl boyunca tam kapasite çalışacaklarını bildirdi. Türk zırhlı tankı Cobra ile farklı ülkelere açılacaklarını kaydeden Görgüç, Cobra’da yedek parçaları ve eğitimlerle birlikte sipariş toplamının 167.5 milyon YTL olduğunu söyledi. Görgüç, Cobra’nın TSK’da yaygınlaştığını dile getirdi.
________________________________________________________________________
İLK MİLLİ TANKIN MALİYETİ 500 MİLYON DOLAR
Geçtiğimiz cuma günü sonuçlanan Milli Tank Projesi'ne de değinen Görgüç, Milli Tank Projesi'nde sözleşme görüşmelerine başladıklarını ifade etti. Fikri mülkiyetleri Türkiye’ye ait olan, TSK’nın ihtiyaçlarını karşılayabilecek tank tasarlamak için mühendislik güçleri ve AR-Ge imkanlarına sahip olduklarını belirten Görgüç, sözleşmeyle ilgili hukuki çalışmaların sürdüğünü, bunun ise ortalama 4 ay gibi bir sürede tamamlanmasını öngördüklerini söyledi. Görgüç, proje maliyetinin kesin olmamakla birlikte 500 milyon dolara mal olacağı tahminini aktarırken, ilk milli muhabere tankının ise projenin tamamlanacağı 2012 yılında teslim edileceğini kaydetti. Milli ana muhabere tankına yönelik öncelikli mühendislik çalışmaları yürüteceklerini, bunun tamamlanmasıyla birlikte yatırım yapacaklarını ifade eden Görgüç, tankın özelliklerinin TSK tarafından belirlendiğini, gizlilik nedeniyle açıklayamayacaklarını ancak motorunun ise dizel olacağını ifade etti. Görgüç, yeni nesil tankların özelliklerini ve teknolojisini üretecekleri tankta kullanacaklarını vurgulayarak, milli çabalarla gerçekleştirecekleri tank için Türkiye’de var olan alt yapıyı seferber edeceklerini, ASELSAN gibi Türk firmalarının görev alacağını bildirdi. Görgüç, verilecek tank sayısının da projenin tamamlanmasının ardından ayrı bir sözleşmeyle belirleneceğini belirterek, milli imkanlarla üretilecek Modern Tank Projesi'nin tüm haklarının Türkiye’ye ait olacağına dikkat çekti.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesi'nde de değerlendirme çalışmalarının sonucunda Otokar A.Ş firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmişti.
_________________________________________________________________________________________________
ASELSAN’ın Türkiye’de üretilecek saldırı helikopteri için görev bilgisayarı yazılımını üretme ve entegrasyonu çalışmalarını büyük bir başarı ile tamamladığını açıklayan Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, milli tank üretiminin ise 2013 yılında başlayacağını söyledi.

Gazetemizin sorularını cevaplayan Bayar, “Milli Tank” üretim ihalesini kazanan OTOKAR ile yıl sonuna kadar üretim sözleşmesini imzalayacaklarını ve bundan sonra üretim takviminin işleyeceğini kaydetti. Buna göre OTOKAR, ilk olarak Türkiye’nin her bölgesinde görev yapabilecek bir tank modeli tasarlayacak. Ardından firma dört prototip üreterek Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na sunacak. Yapılacak testlerden sonra bu tanklardan birisinin seri üretiminin 2013 yılında başlaması öngörülüyor. Proje ile motor hariç tankın gövde ve bütün parçaları, elektronik sistemleri Türkiye’de üretilecek. Tankın top namlusu MKEK, atış kontrol sistemi ASELSAN, komuta kontrol sistemleri ise STM ve ASELSAN tarafından imal edilece
_______________________________________________________________________________________________
Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye'nin üreteceği milli tankın, dünyanın en iyi atış kontrol sistemine sahip tankı olacağını söyledi.

Bayar, "Türkiye'nin milli gururu" olarak nitelediği milli görev bilgisayarını ise sadece helikopterler için değil, insansız hava araçları dahil, bütün hava araçlarında kullanmayı amaçladıklarını vurguladı.

Ayrıca MKEK'in, bir kaç yıldır, özgün bir modern piyade tüfeği üzerinde çalıştığına işaret eden Bayar, "MKEK modern, hafif ve kullanışlı bir piyade tüfeği üretmeyi amaçlıyor. Buradan iyi bir sonuç alınacağını düşünüyoruz" dedi.

Türk savunma sanayinin, 'yüksek teknoloji' içeren ağır silahları üretme kapasitesine ulaştığını belirten Bayar, Türkiye'nin geliştireceği tankın, dünyadaki en yeni geliştirilen tank olacağını belirtti.

Milli tank projesinde, 2012 yılına kadar projenin bitmesi ve ardından seri üretime geçiş hedefleniyor.
Büyükmıhçı Grubu'na bağlı olarak Kayseri'de kurulan Bor Teknik A.Ş'nin Genel Müdürü Murat Sert, 3 yıl önce İTÜ ile bor madeniyle ilgili AR-GE çalışmaları yapıp, bor ve türevlerinin üretimine başladıklarını söyledi.
Savunma sanayine yönelik olarak başlattıkları çalışmaların başarıyla sonuçlandığını ifade eden Sert, şöyle konuştu:
''Çalışmalarımıza Türk Silahlı Kuvvetlerinin her kademesinden büyük destek aldık. Dünyada sadece Amerika'da iki firma tarafından üretilen ve zırh kaplamasında bir devrim kabul edilen, hafif olması nedeniyle tercih edilen bor kalbürü kendi tesislerimizde, kendi makinelerimizle üretmeyi başardık. Yapılan testlerde ürünlerimizin son derece üstün vasıflarda olduğu ortaya çıktı. Ürünlerimiz askeri yetkililer tarafından incelendi ve olumlu rapor verildi. Bor kalbür, tank, zırhlı araç, helikopter gibi her tür askeri araçta ve kurşun geçirmez yelek üretiminde kullanılabiliyor.''
HAFİF OLMASI EN BÜYÜK AVANTAJ
Bor kalbürün, diğer zırh kaplama malzemelerine göre çok hafif olması nedeniyle tercih edildiğini kaydeden Sert, şu bilgileri verdi:
''Bor kalbür kullanılarak yapılan zırh kaplama, çeliğe göre yüzde 60 daha hafif. Bu nedenle bu malzeme kullanılarak üretilecek tanklar ve diğer zırhlı araçlar büyük avantaj elde edecekler. Bu malzeme ayrıca şu anda kullanılan kurşun geçirmez yeleklere göre yarı yarıya daha hafif olacak. Yelek giyen askerin yükü, yarı yarıya azalmış olacak. Helikopterlerde ve gerek duyulduğunda uçaklarda da bu malzeme koruyucu zırh olarak kullanılacak.''
Murat Sert, savunma sanayinde zırh kaplaması olarak diğer bir malzeme olan titanyum di boru da ürettiklerini ifade ederek, ''Bor kalbür kullanarak ürettiğimiz zırha (Ata Zırh) adını verdik. Titanyum di bor malzemesinin üretimini de başarıyla yaptık. Ayrıca sanayide ve kozmetik sanayinde kaydırıcı olarak kullanılan bor nitrür ile kullanıldığı plastik, ağaç ve kumaşı yanmaz hale getiren Bor türevlerini de üretiyoruz'' dedi.
Sert, ürünlerine yurt dışından özellikle ABD ve İsrail'den büyük talep olduğunu kaydetti.
Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Şevket Dingiloğlu da Kayseri'ye gelerek zırh kaplaması malzemelerinin üretildiği tesislerde incelemelerde bulundu
_________________________________________________________________________________________________
TSK Altay’da Otomatik doldurucu istemediğin belirtti. Sebebinin ise sık sık arıza yapması olduğu düşünülüyor. Ancak TSK bundan kaçınırken de birçok şeyden vazgeçmek zorunda kalacak örneğin atış hızı düşecek, doldurma sisteminin yerine konulan askeri korumak amaçlı 8 ton gibi ağırlıklara ulaşan ek zırh konulacak. Bunun yerine ise en çok kabul gören öneri yarı otomatik bir doldurma mekanizması. Bunun bir çok artısı olacak milli tanka. Örneğin tank daha hafiflediği için daha agresif kullanımlara açık hale gelecek ayrıca gerektiğinde ise sistem elle müdahaleye açık olacak ve her evre gözle kontrol edilebilecek. oto dolduru olunca tankın arkası biraz daha uzanın buda tümsek atlarken tankın dengeli düşmesini sağlar. Dakikada 12 atış garanti.
___________________________________________________________________________________
Murat Bayar röpörtajı:
Milli tank için Otokar’a verilen tank tasarlama ve geliştirme grevine motorda dahil mi?

Hayır. Motor dahil değil. En azından bu aşamada değil. Motoru dışardan alacağız.

Peki bu tankın kalitesi ne olacak. Mesela bir LEOPARD-2 ile yarışabilecek düzeyde olabilecek mi?

Muhakkak ki hedefimiz mevcut tanklardan daha iyi bir tank yapmak. Zaten biliyorsunuz mevcut tankların çoğu 60’lı 70’li yılların tasarımı. Leopard’lar Abrams’lar bunların çoğu 70’li yılların tasarımı. O zamandan beri dünyada yeni bir tank tasarlanmıyor. Bir tane var o da şimdi Korelilerin üzerinde çalıştığı tank. Yeni modeller var modifikasyonlar var ama ana hat itibarı ile yeni bir tank tasarımı yok. Biz tamamen beyaz bir sayfa açacağız ve yeni bir tank tasarlayacağız. Hedefimiz mevcut neslin üzerine çıkmak.

Yeni nesil bir tank üreteceğiz diyebilirmiyiz.

Evet yeni nesil bir tank. Ama şu da değil bu tank evrimsel olacak devrimsel devrimsel değil. Mesela elektromanyetik top olmayacak biz bunları geçmeyeceğiz klasik top olacak, çok modern bir atış kontrol sistemi olacak. Yani tank 3.5’uncu nesil olacak 4’üncü olmayacak ama mevcutlardan iyi bir tank olacak hedef o.

Bu süreci ne kadar planlıyorsunuz ?

Süreç 6 sene. Prototip geliştirme süresi 6 sene .

Seri imalat

Prototip başarılı olursa oradan devam edeceğiz. Bu 6 senenin 3’üncü 4’üncü senesine doğru bir fikrimiz oluşur. Projenin şekli ortaya çıkar, ondan sonra seri imalat çalışmalarına başlarız. Doğrudan seri üretim başlamış olur.

6 sene tank geliştirmek için kısa bir süre. Demek ki bizim tank konusunda iyi bir altyapımız mevcut.

Evet mevcut iki tane modernizasyon programı yaptık. Leopard’lara taktığımız atış kontrol sistemleri var ve son derece başarılılar. Öbür taraftan toplu makine var Makine Kimya’da yapılıyor. Bir zırh eksik bana göre. Zırhı tamamlamamız gerekiyor. Motoruda şimdi düşünmüyoruz motor sonra.

Namlu

Makina Kimyada M-60’da kullandığımız namlu.

Mermi

Mermi M-60 projesinde mermide var. Makine Kimya’da 120’lik mühimmat yatırımı yapıyoruz şu anda. Bir iki sene içinde seri üretime geçecek. Dolayısıyla mermi mühimmatımız var. Namluyu da yapıyoruz orda Onu taşıyacağız modern tanka.

Otokar AŞ Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) tank ihtiyacının yerli üretimden karşılanması amacıyla geliştirilen Milli Tank Projesi kapsamında, ilk milli tankın 2013 yılında kullanıma verileceğini bildirdi.
Akgül, yaptığı açıklamada, proje üzerinde yaklaşık 7 aydır çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:
''Şu anda imza aşamasındayız. İnşallah ilk milli tanklar 2013 yılında çıkacak. Bu tankın üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Proje maliyeti çok
yüksek. Zırhlı araç üretiminde fabrikamızın yaptığı sıçrama doğrultusunda Milli Tank Projesi bize verildi. Bu proje yıllardır görüşülen bir konuydu. İnşallah yeni dönemde bunlara yenileri katılacaktır. 2013'de ilk milli tankı kullanıma vereceğiz'' dedi.Milli Tank Projesi çalışmalarının dışında, zırhlı askeri araç Kobra'nın üretimine de devam ettiklerini bildiren Akgül, 2008 yılı üretim bandının tamamen dolu olduğunu söyledi.
Kobra araçlarını dünyanın pek çok ülkesine ihraç etmenin gururunu
yaşadıklarını dile getiren Akgül, şunları kaydetti:
''Kobranın ihracatı çok iyi gidiyor. Kobra üretim bandımız 2007 yılında
tam kapasite çalıştı. 2008 yılı Kobra bandı da tamamen dolu. 2008 yılı
siparişlerimizin hepsini aldık. Hatta 2009 yılının ilk 3 ayını da doldurduk. Bundan sonra gelecek siparişler, 2009 yılını doldurma amaçlı olacak. Çok değişik ülkelere, çok değişik rakamlarda ihracat yapıyoruz. TSK için de üretiyoruz. Otokar'ın yıllık gelirinin yarısını zırhlı ve askeri araçlardan sağlıyoruz. Kobra, daha büyük adetlerde üretilecek ve çok daha değişik tiplerde yapılacak. Bununla beraber, diğer zırhlı araçlarımız da var. Onlar da teknolojiden nasiplerini alıyor. Sürekli geliştiriliyorlar.''
OTOKAR 2008'DE DE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK
2007 yılı planlarının hedeflerinin çok üzerinde gerçekleştiğini, 2008
yılında da büyümenin devam edeceğini umduğunu söyleyen Akgül, başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade etti.
İç ve dış pazar açısından önemli oranlarda siparişler aldıklarını belirten Akgül, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Maliyetlerimizin büyük bir kısmı YTL olarak değerlendiriliyor. Bununla
birlikte, bir kısmı da dolar ve avro ile geliyor. Dövizde düşme olduğu
zaman, ihracattaki maliyetlerimizi oldukça etkiliyor. Çünkü, iç maliyetler de durmuyor. Ciddi anlamda karımızı etkiliyor. Dolayısıyla da bunun hesabını ciddi bir şekilde yapıyoruz. Bundan da mümkün oldukça az etkilenmeye çalışıyoruz. Kurdaki gidişata rağmen, oldukça başarılı bir
yıl geçirdik.''
________________________________________________________________________________________________-
[color=#FF0000''TÜM DÜNYAYA OTOBÜS SATAR HALE GELDİK''
][/color]Çevreye ve ekonomiye duyarlı otobüsler üzerinde de Ar-Ge çalışmaları
yaptıklarını kaydeden Akgül, bu çalışmalar için 900 bin YTL harcadıklarını ifade etti.
''Elektrik motoruyla çalışan Doruk 160 LE modeli üzerinde 2 yıl boyunca
çalıştık ve prototipini ürettik'' diyen Akgül, şu bilgileri verdi:''Melez otobüs Türkiye'de bir ilk, Avrupa'nın da ilk üçünde. Çok yeni bir teknoloji ve bu yeni teknoloji Amerika'da daha geliştirilme aşamasında. Bu proje üzerinde 2 yıldır çalışıyorduk ve prototipini ürettik. Bu başarı Türk mühendisliğinin gücünü gösteriyor. Bu, bir gurur kaynağı. Tüm dünyaya otobüs satar ve dünya teknolojisini üretir hale geldik. Bu araçta Euro 4 standardında bir dizel motor var. Bu dizel motor elektrik jeneratörüne bağlı ve aracın ihtiyaç duyduğu aküleri besliyor. Aracın yürüyen aksamına bağlı elektrik motorları aracılığıyla da otobüs hareket ediyor.''

Dizel motorun elektrik motorunun ihtiyaç duyduğu zamanlarda harekete
geçtiğini ifade eden Akgül, bu sayede yakıt masrafını en asgari düzeye
indirdiğini söyledi.

Elektrik enerjisinin egzozdan çıkan gazı ortadan kaldırdığı için çevreye
de zarar vermediğini kaydeden Akgül, şöyle konuştu:''Otobüsün dizel motoru da oldukça küçük. Bu sayede diğer otobüslere göre çok daha az egzoz gazı çıkarıyor. Aracımız 70 kişilik. Ar-Ge çalışmalarında şimdiye kadar 900 bin dolar harcadık. Bu araçla ilgili çalışmamız 1,5 yıl daha devam edecek. Bu aracı 2008 sonuna kadar yolda yürüyebilir hale getirmek istiyoruz.''
____________________________________________________________________________________________________
'Milli Tank' İçin Düğmeye Basıldı
Tasarımı tamamen yerli ilk tank; "Altay" için imzalar atıldı.
"Milli İmkanlarla Modern Tank Geliştirme Projesi" Sakarya'da atılan imzalarla resmen başladı.
İlk milli tasarım tankı Altay'ın 2015'te Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na katılması hedefleniyor.
Erdoğan: "Proje Türkiye İçin Hayati Önem Taşıyor"
İmza törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milli tank projesinin Türkiye için hayati önem taşıdığını söyledi.
Erdoğan, "Türk kara araçları için bundan sonraki hedef TSK'nın ihtiyaçlarının hafif zırhlı araçlardan ana muharebe tankına kadar tamamının ülkemizde üretilmesidir. Bu proje ile Türkiye'nin dünyanın önde gelen üreticileri arasına girmesine yönelik milli starateji kesinleştirilmiş olmaktadır" diye konuştu.

Gönül: "TSK'nın İhtiyaçlarını Milli Sanayiiden Karşılamayı Hedefliyoruz"
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını öncelikli olarak "Türk Savunma Sanayiince tasarlanıp geliştirilen ürünlerle karşılamayı" hedeflediklerini söyledi.
Gönül, "Geçtiğimiz dönemde toplam bedeli 3 milyar doları aşan miktarda yurt içi geliştirme projesi Türk Savunma Sanayii şirketlerince kazanılmıştır" dedi.
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da, savunma sanayi alanında, bölgenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyeye gelmeyi hedeflediklerini anlattı.

Ana Yüklenici Otokar
Modern tank projesinde ana yüklenici Otokar. Aselsan, Hyundai-Rotem, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu ve Roketsan da projede alt yüklenici konumunda.
Aselsan, tankın atış kontrol ve komuta kontrol muhabere bilgi sistemlerini geliştirecek.
Tankın 120 milimetrelik ana silah sistemi, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu'nca, modüler zırh paketi de Roketsan tarafından Kore'den sağlanacak teknoloji transferi ile üretilecek. Kore Hyundai-Rotem firması, projeye teknik destek sağlayacak.
İlk milli tank Altay'ın 2015 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katılması planlanıyor.
Milli tank projesinde ‘satmama’ şartı var
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Otokar tarafından üretimi yapılacak olan Türkiye’nin ilk “milli tank” projesine destek veren Güney Kore’nin, Kuzey Kore’ye, Çin’e ve Japonya’ya tanklardan satılmaması şartı getirdiğini açıkladı.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen Altay yerli tank üretimi projesinin ana yükleniciliğini Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar önceki gün atılan imzayla üstlendi. Aynı gün Güney Kore Savunma Bakanı’nın da katılımıyla bu ülkeden teknik destek anlaşmasına da imza atıldı. Büyükanıt, son dönemde Güney Kore ile artan savunma işbirliğini hatırlatması üzerine “İşbirliğinden çok memnunuz. Hızlı karar alma süreçleri ve çok sade bürokrasileri var. Yalnız milli tankta Çin, Kuzey Kore ve Japonya’ya satmayacaksınız şartını koştular” dedi. Tank projesi için yaklaşık 500 milyon dolarlık bütçe öngörülüyor.
_____________________________________________________________________________________________
Otokar, Milli Tank için 47.5 milyon dolara Otoyol’un fabrikasını aldı
Koç Topluluğu şirketi Otokar, Altay Milli Tank Projesi’ni faaliyete geçirmek amacıyla 47.5 milyon dolara Otoyol Sanayi A.Ş.’ye ait fabrikayı satın aldığını açıkladı.
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, geçen yıl nisan ayında endüstriyel faaliyetleri durdurulan Koç Holding ve Fiat’a bağlı Iveco’nun iştiraki Otoyol’un Sakarya’daki fabrikasının satın alarak, 2008 yılında yeni bir yatırıma imza attıklarını söyledi. Görgüç, başta Altay Milli Tank Projesi olmak üzere, güncel ve gelecekteki projelere bağlı olarak tesislerini büyütme karar aldıklarına işaret ederek, "Bu karar çerçevesinde yaptığımız araştırma sonucunda, Sakarya’da bulunan ve mevcut üretim tesislerimize olan yakınlığıyla da avantaj sağlayan Otoyol’a ait olan 383 bin metrekare arazi üzerinde bulunan fabrika ve tesis binalarını 47.5 milyon dolara satın alma kararı verdik" dedi.
Büyümeye ihtiyaç vardı
Otokar’ın sürdürülebilir büyümeyi yakalayan, kendi tasarladığı araçlarla sürekli büyüyen, hem iç pazarda hem de dış pazarda satışa sunduğu araçlarla teknolojisini ispatlayan bir şirket olduğunu anlatan Serdar Görgüç, şöyle konuştu: "Kısa ve uzun vadede, gerek ticari araç üretiminde gerekse de askeri ürünlerin geliştirilmesinde ciddi büyüme hedefimiz var. Bu doğrultuda tesislerimizin fiziki büyümesini en hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş oluyoruz. Otokar olarak, 2002 yılında komşumuz olan İstanbul Fruehauf A.Ş. ile birleşerek tesislerimizi iki kat büyütmüştük. Şimdi de Otoyol tesis ve arazilerini satın alarak bir kez daha ciddi bir fiziki büyümeyi gerçekleştiriyoruz."

Otobüs de üreteceğiz
Otokar’ın bu yatırımının savunma ve ticari araç alanındaki ihtiyaçlar için değerlendirileceğini söyleyen Görgüç, "Bildiğiniz gibi Otokar, geçtiğimiz ay Altay Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesi için görevlendirildi. Yeni tesisimizi öncelikli olarak Milli Tankın ilk tasarım ve prototiplerinin yapılması için kullanmayı planlıyoruz" dedi.
_____________________________________________________________________________________________________
Soru: ALTAY Projesi için Otokar’la yapılan anlaşmanın detayları hakkında bilgi verir misiniz?
ALTAY Projesi Dönem I (Tasarım ve Prototip Üretimi) Sözleşmesi 29 Temmuz 2008 tarihinde Müsteşarlığımız ve Otokar A.Ş. arasında imzalanmıştır. Otokar A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülecek Projede gerekli görülen alanlarda Kore Cumhuriyeti’nde yerleşik Hyundai-Rotem firmasından teknik destek ve yardım alınacaktır. Sözleşme, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak, Otokar A.Ş. tarafından 2 adet ön prototip ve 2 adet prototipin yurt içinde özgün olarak tasarımını, geliştirilmesini, üretimini, testlerini, kalifikasyonunu ve tüm hakları SSM’de olacak şekilde Teknik Veri Paketinin oluşturulmasını kapsamaktadır.
Sözleşme kapsamındaki faaliyetler; Aşama I (Kavramsal Tasarım Aşaması), Aşama II (Detaylı Tasarım Aşaması) ve Aşama III (Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon Aşaması) olmak üzere üç Aşama’da ve yaklaşık 7 yıllık bir sürede gerçekleştirilecektir.
Ayrıca, Dönem II (Seri Üretim Dönemi) için ön hazırlıkların tamamlanabilmesi ve Dönem II’ye mümkün olan en kısa sürede geçilebilmesini teminen Aşama III’de Otokar A.Ş. ile Seri Üretim Sözleşme görüşmelerinin başlatılması planlanmaktadır.
Soru: Bu projenin savunma sanayimize katkısı hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Sorunuza cevap vermeden önce, projenin hedef ve kazanımlarını özetlemekte yarar görüyorum..
ALTAY Projesinin Hedef ve Kazanımları:
• Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakkı SSM’ye ait bir tankın tasarımı, geliştirilmesi, kalifikasyonu ve üretimi;
• KKK.lığının modern tank ihtiyacının yurt içinden karşılanması;
• Yurt içinde, ana muharebe tankı tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu, üretimi, testi ve kalifikasyonu ile ilgili alt yapı, bilgi birikimi ve kabiliyet oluşturulması,
• Üçüncü ülkelere tank satışı veya yurt içinde kazanılan kabiliyet kapsamında bu ülkelerdeki tankların modernizasyonu;
• Ana muharebe tanklarında kullanılacak zırhın tasarımı, geliştirilmesi, test ve kalifikasyonu ile ilgili alt yapı, bilgi birikimi ve kabiliyeti oluşturulması;
• Modern bir Atış Kontrol Sisteminin geliştirilmesi;
• Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakkı SSM’ye ait ana silahın üretimi;
• Türk Savunma Sanayiine kazandırılacak yeni teknoloji ve yetenekler ile TSK’nın önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyacağı kara platformlarının tamamen yurt içinden karşılanması
şeklinde özetlenebilir.
Takdir edersiniz ki ana muharebe tankları, ileri teknoloji ürünlerinin yoğun olarak kullanıldığı bir kara platformudur. Üçüncü nesil modern bir tankın yurtiçinde Türk mühendisi ve işçisi tarafından geliştirilip üretilmesi bir taraftan projede görev alan Otokar, Aselsan, Roketsan, MKE gibi savunma sanayii firma ve kuruluşlarımıza bir taraftan da yan sanayimize ilave yetenek ve alt yapı kazandırıcaktır. Proje sayesinde ülkemiz sayılı tank üretici ülkeler arasında yer alacaktır.
Özetle, ALTAY Projesi sayesinde, bir taraftan KKK.lığı başka orduların ihtiyacına göre geliştirilip üretilen tankların yerine tamamen kendi teknik ve taktik ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş bir tankı kullanma fırsatını yakalarken, bir taraftan da teknolojik kazanımlar sayesinde ülkemiz kara platformu ihtiyaçlarını tamamen yurtiçinden karşılar hale gelecektir.
Soru : ALTAY projesi hakkında bilgi verirmisiniz? “Türk Malı” bir tank üretmek ihtiyacı nereden kaynaklandı?
ALTAY Projesi Dönem I Proje Modeli (Tasarım ve Prototip Üretimi) ve Dönem II (Seri Üretim) olmak üzere iki dönemde gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Proje Modelinden de anlaşılacağı üzere, Dönem I faaliyetleri, Otokar A.Ş.’nin yükleniciliğinde yürütülecek; ROTEM teknik destek ve yardım sağlayıcı, ASELSAN A.Ş. Tank Atış Kontrol Sistemi (TAKS) ve Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi (TKKMBS) sorumlusu, MKE 120 mm 55 kalibre Ana Silah Sistemi sorumlusu ve Roketsan A.Ş. Zırh Sistemi sorumlusu olarak projede görev alacaktır.
Sorunuzun ikinci kısmıyla ilgili şunları söylemek isterim:
Önemli bir bölümü üçüncü ülkelerden hibe yoluyla temin edilen KKK.lığı envanterindeki tankların ortalama yaşı yüksek, teknolojik, fiziki ve ekonomik ömürleri ise azalmış durumdadır. KKK.lığının modern tank ihtiyacının karşılanması amacıyla 1996 yılında “Modern Tank Projesi” başlatılmıştır. Seçilecek tankın lisans altında üretiminin öngörüldüğü projede yaşanan problemler ve gecikmeler nedeniyle, KKK.lığının ara nesil tank ihtiyacını karşılamak maksadıyla, “Leopard 1 İyileştirme” ve “M60 Modernizasyonu” projeleri 2000 yılında başlatılmıştır. Bu projeler kapsamında; bir taraftan KKK.lığının tank ihtiyacının ara çözüm ile karşılanması, bir taraftan da modern tankın yurt içinde üretilmesi ve geliştirilmesi için alt yapı ve yetenek oluşturulması hedeflenmiştir. Modern Tank Projesi yüksek proje maliyeti, ülke kısıtlamaları, kazanımların yetersizliği vb. nedenlerden dolayı 2004 yılında iptal edilmiş, bunun yerine KKK.lığının ana muharebe tankı ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması amacıyla yeni bir proje başlatılmıştır.
SSM tarafından BMC, OTOKAR ve FNSS (BOF Grubu) firmalarına Temmuz 2004 - Nisan 2005 tarihleri arasında “Türkiye’de Tank Tasarım ve Üretimi” fizibilite çalışması yaptırılmıştır. Bu çalışmanın sonuncunda “Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi (ALTAY)” projesinin modeli, iş birliği yapılabilecek potansiyel ülkeler, yurt içinde mevcut altyapı ve kabiliyetler tespit edilmiştir. Belirlenen model çerçevesinde, “gereken alanlarda yurt dışından teknik destek alınarak, Ana Muharebe Tankının yurt içinde tasarlanması ve geliştirilmesi” kararı alınmış ve çalışmalar bu yönde sürdürülmüştür. Fizibilite çalışmasının sonucunda da “Tük Tankı”nın savunma sanayii şirketlerimizce yapılabileceği ortaya çıkmıştır.
Soru: Projenin uygulanması ve ilk tankın üretimi ne kadar süre alacak?
Daha önce de belirttiğim gibi, ALTAY Projesi Dönem I (Tasarım ve Prototip Üretimi Dönemi) 78,5 ayda tamamlanacaktır. Dönem II (Seri Üretim Dönemi) ön hazırlıklarının tamamlanabilmesi ve Dönem II’ye mümkün olan en kısa sürede geçilebilmesini teminen Dönem I’in son 2 (iki) yılı içerisinde, Otokar A.Ş. ile Seri Üretim Sözleşmesi imzalanması hedeflenmektedir. Buna göre ilk tankın, Dönem I’in bitimini takip eden 2-3 yıl içerisinde, üretim hattından çıkabileceğini söyleyebilirim.
Soru: Üretilecek tankların gücü ve kapasitesi ne olacaktır?
120 mm 55 kalibre ana silah sistemine sahip ALTAY tankı, modern atış kontrol sistemi, aktif ve pasif koruma sistemleri ile donatılacak olup, yüksek zırh koruması ve hareket kabiliyetine sahip olacaktır. Altay tankında yaklaşık 1500 beygir gücünde bir güç grubu kullanılması beklenmektedir.
Soru: Tankların üretimi için gerekli kaynak nasıl sağlanacak?
ALTAY tankının üretiminde gerekli kaynak Savunma Sanayi Destekleme Fonu’ndan sağlanacaktır.
Soru: Projede kaç kişi çalışacaktır?
ALTAY projesinde, yürütme makamı SSM, kullanıcı KKK.lığı olmak üzere Ana Yüklenici Otokar, Tank Atış Kontrol Sistemi ve Komuta Kontrol Haberleşme Bilgi Sistemi alt yüklenicisi Aselsan A.Ş., 120 mm. 55 kalibre Ana Silah alt yüklenicisi MKE, Zırh alt yüklenicisi Roketsan A.Ş. ve Teknik Destek Sağlayıcı ROTEM/ADD (Kore Cumhuriyeti) görev alacaktır. Görüldüğü üzere savunma sanayi şirketlerimizin önemli firmaları bu proje için çalışacaklardır. Yine bir fikir vermesi açısından yalnızca Otokar tarafından sağlanacak adam-saat yaklaşık 1.880.000 olması öngörülmektedir
Soru: OTOKAR dışında yer alan diğer kurum ve şirketlerle koordinasyon nasıl sağlanacak?
Projede koordine makamı Savunma Sanayi Müsteşarlığı’dır. İhtiyaç sahibi olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile olan koordinasyon SSM tarafından sağlanacaktır. Sözleşme kapsamındaki tüm faaliyetlerin gerçekleştirilmesinden SSM’ye karşı tek sorumlu olan makam, ana yüklenici Otokar A.Ş’dir. Sözleşme kapsamında bir alt sözleşme vasıtası ile belirli bir iş paketi sorumluluğunu Yüklenici’ye karşı üstlenecek tüm firma ve kuruluşlarla olan koordinasyonun sorumluluğu yükleniciye aittir.
Soru: Stratejik öneme sahip “milli bir proje”nin, köklü geçmişi olan “milli bir şirket” tarafından üstlenilmiş olması karşısında neler hissediyorsunuz?
ALTAY Projesine ilişkin ihale sürecinde, proje modeli gereğince belirli yetkinlik ve tecrübeyi haiz Türk ana yüklenici adayları rekabet etmiş ve nihayetinde Otokar A.Ş. ipi göğüslemiştir. Elbette, ülkemiz ve savunma sanayimiz için kritik öneme sahip böyle bir projenin, bir Türk şirketinin ana yükleniciliğinde icra edilecek olması memnuniyet vericidir. Otokar A.Ş.’nin, projede görev alan savunma sanayimizin güzide kuruluşlarıyla birlikte, ALTAY Projesini başarıyla yürüteceğine ve dünyanın sayılı tank üreticileri arasındaki yerini alacağına inanıyorum ve şimdiden kendilerine başarılar diliyorum.
Soru: Üretilen tanklar yurtdışına da satılacak mı?
ALTAY projesinin hedefleri arasında tankın üçüncü ülkelere satışı da yer almaktadır. Proje modeli belirlenirken de bu hedef doğrultusunda gerekli çalışmalar yapılmıştır. Proje kapsamında geliştirilecek tankın fikri ve sınai mülkiyet hakları ülkemize ait olup, ülkemizin savunma politikası çerçevesinde, söz konusu tanklar yurt dışına satılabilecektir.
Türkiye Altay ve diğer projeleri hayata geçirecek yeterli teknoloji, işçi ve mühendis kadrosuna sahip mi? Bu alandaki açığın giderilmesi için üniversiteler, kamu ve özel sektör kuruluşlarının yapması gerekenler nelerdir.?
Cevap: M60 Tank Modernizasyonu ve Leopard 1 Tanklarının İyileştirilmesi Projeleri kapsamında gerek sanayimizde gerekse askeri fabrikalarda, tank konusunda, önemli bir bilgi birikimi ve altyapı oluşmuştur. Son yıllarda, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin modern araç, gereç ve silah ihtiyacının önemli bir bölümü savunma sanayii firmalarımızca geliştirilip üretilen özgün sistemlerle karşılanmaktadır. Söz konusu projelerden elde edilen birikim ve altyapıdan ALTAY Projesinde istifade edilecek olup, ilave ihtiyaçların proje kapsamında yapılacak yatırımlar ve teknoloji transferi yoluyla karşılanması öngörülmektedir
____________________________________________________________________________________________________
MİLLİ TANK İÇİN HAZIRIZ: Kudret Önen, tank projesinin çok çeşitli evrelerden geçtiğini belirterek, "Tank projesi daha önce teknoloji transferiyle yapılacaktı. Şimdi daha çok milli tank yapabilir miyiz diye bir sorgulama var. Otokar bugün milli tank görevini alabilecek durumdadır" dedi. Devamlı genişlettikleri 2 bin metrekare Ar-Ge merkezleri bulunduğunu dile getiren Önen, "Teknolojisi Türkiye’de geliştirilecek çok ciddi bir proje. Tankın çoğunluğu Türk mühendislerce yapılacak. Sadece yan teknolojileri yurtdışından getirebiliriz. Şu anda dünyada 3’üncü nesil tanklar var. Bu üç ile dördüncü nesil arasında bir tank olacak. 2012’de tankın prototip olarak ortaya çıkması isteniyor" diye konuştu. "Biz tank yapmadık ama hazır olmak demek o teknolojik seviyeyi hazmedebilecek elemanlara sahibiz" diyen Önen, şöyle konuştu: "Dünyanın en büyük firmalarının kullandığı bilgisayar programlarını kullanabilecek 60-70 mühendisimiz var. Tankın topunu başka bir firma üretecek. Şu anda dünyada 3’üncü nesil tanklar üretiliyor. Bu 3’üncü ve 4’üncü nesil arası bir tank olacak. Şu anda bir Ar-Ge projesi şeklinde...
bu ve buna benzer çıkan haberlerde 3. ile 4. nesil arası deniliyor sürekli... 4ncü nesil tank tabi ki de hareket kabiliyeti,zırh koruması,ezici baskın gücü,mükemmel palet donanımı,motor gücü,aktif savunma donanımlı,uydu haberleşmeli,elektrikli kule takat donanımlı,mürettebat için kablosuz telsiz haberleşmeli,radarlı,roketli,hedef tanıma ve sınıflandırma vs... olmasa olmazın üstünde süper özellikler barındırılmalı
_______________________________________________________________________________________________________
SERKAN ARMAN Abu Dabi
Türk savunma sanayii firması Otokar'ın en yeni zırhlısı, Ortadoğu'nun en büyük savunma sanayii fuarı IDEX 2007'de yoğun ilgi gördü.
Kliması motorundan ayrı çalışan 'Zırhlı İç Güvenlik Aracı' bu özelliği sayesinde içindeki güvenlik güçlerinin uzun süreli beklemelerde soğuk ve sıcaktan etkilenmesini önlüyor. 'Mini bar' benzeri küçük bir buzdolabı barındıran zırhlının içine çay - kahve makinesi de yerleştirilebiliyor.
Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, "Bu araçla çölde bile oturup beklenebilir. Üzerine kamera veya su fışkırtmak için uygun sistem yerleşebilir. Olaylarda cüssesiyle çok dominant biçimde kendini gösterir, barikatları yıkar. Talip olan bir - iki ülke teste soktu. Çölde bile denendi" dedi.
Koç Grubu'nun Otokar ve RMK Marine şirketleri vasıtasıyla ülkeye teknoloji getiren ve katma değeri olan savunma projeleriyle yakından ilgilendiğini belirten Önen, milli tank üretimi için de hazır olduklarını söyledi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na Otokar'ın yanı sıra BMC - FNSS ortaklığının milli tank için teklif verdiğini belirten Önen şunları söyledi:

Tank 2012'de ortaya çıkacak
"Bu proje Otokar'ı iki katı teknolojik büyüklüğe eriştirecek. İhale olduğu için fazlasını söylememiz zor ama teknoloji Türkiye'de geliştirilecek. Çoğunlukla Türk mühendisler yapacak. Yan teknolojileri yurtdışından getirebiliriz. Tankın topunu başka bir firma üretecek. Şu an dünyada 3'üncü nesil tank üretiliyor. Milli tank 3 ve 4'üncü nesil arasında olacak. 2012'de tank prototipinin ortaya çıkması isteniyor. Bugün Otokar milli tank görevini alacak durumda."
Önen, askeri ve ticari üretimlerini dengede tuttuklarını ve imalatlarının yüzde 45'inin savunma ağırlıklı olduğunu söyledi
Üçüncü nesil üstü (3.5) olacak.
Mevcut tanklar azami 40 kilometre hız yapabilirken Altay'ın en az 90
kilometre hız yapması, aralıksız 500 kilometre dolayında yol
gidebilmesi ve hareket halinde iken atış yapabilmesi hedefleniyor.
120 mm L55 topu olacaktır
_____________________________________________________________________________________________________
Milli Tank Üretim Projesi (ALTAY)
Proje, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak, Otokar A.Ş. tarafından 2 adet ön prototip ve 2 adet prototipin yurt içinde özgün olarak tasarımını, geliştirilmesini, üretimini, testlerini, kalifikasyonunu ve tüm hakları SSM’de olacak şekilde Teknik Veri Paketinin oluşturulmasını kapsamaktadır.
ALTAY Projesi Dönem I (Tasarım ve Prototip Üretimi) Sözleşmesi 29 Temmuz 2008 tarihinde Müsteşarlığımız ve Otokar A.Ş. arasında imzalanmıştır. Otokar A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülecek Projede gerekli görülen alanlarda Kore Cumhuriyeti’nde yerleşik Hyundai-Rotem firmasından teknik destek ve yardım alınacaktır. ROTEM teknik destek ve yardım sağlayıcı, ASELSAN A.Ş. Tank Atış Kontrol Sistemi (TAKS) ve Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi (TKKMBS) sorumlusu, MKEK 120 mm 55 kalibre Ana Silah Sistemi sorumlusu ve Roketsan A.Ş. Zırh Sistemi sorumlusu olarak projede görev alacaktır.
Sözleşme kapsamındaki faaliyetler; Aşama I (Kavramsal Tasarım Aşaması), Aşama II (Detaylı Tasarım Aşaması) ve Aşama III (Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon Aşaması) olmak üzere üç Aşama’da ve yaklaşık 7 yıllık bir sürede gerçekleştirilecektir.
Ayrıca, Dönem II (Seri Üretim Dönemi) için ön hazırlıkların tamamlanabilmesi ve Dönem II’ye mümkün olan en kısa sürede geçilebilmesini teminen Aşama III’de Otokar A.Ş. ile Seri Üretim Sözleşme görüşmelerinin başlatılması planlanmaktadır.
ALTAY Projesinin Hedef ve Kazanımları:
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakkı SSM’ye ait bir tankın tasarımı, geliştirilmesi, kalifikasyonu ve üretimi,
KKK.lığının modern tank ihtiyacının yurt içinden karşılanması,
Yurt içinde, ana muharebe tankı tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu, üretimi, testi ve kalifikasyonu ile ilgili alt yapı, bilgi birikimi ve kabiliyet oluşturulması,
Üçüncü ülkelere tank satışı veya yurt içinde kazanılan kabiliyet kapsamında bu ülkelerdeki tankların modernizasyonu,
Ana muharebe tanklarında kullanılacak zırhın tasarımı, geliştirilmesi, test ve kalifikasyonu ile ilgili alt yapı, bilgi birikimi ve kabiliyeti oluşturulması,
Modern bir Atış Kontrol Sisteminin geliştirilmesi,
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakkı SSM’ye ait ana silahın üretimi,
Türk Savunma Sanayiine kazandırılacak yeni teknoloji ve yetenekler ile TSK’nın önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyacağı kara platformlarının tamamen yurt içinden karşılanması,
şeklinde özetlenebilir.
____________________________________________________________________________________________
ASELSAN'ın STAMP'ı Türk Kara Kuvvetleri'nin Leopard tanklarına takılacak. STAMP'ın Milli Tank Altay'a da entegre edilmesi söz konusu olabilecek.
ASELSAN'ın ani müdahale botlarında kullanılan stabilize makineli tüfek platformu STAMP, Türk Kara Kuvvetleri'nin envanterindeki Leopard 2A 4 tanklarına takılacak.
ASELSAN'ın tamamen milli tasarım ve üretimi STAMP hem Türk Sahil Güvenlik botlarına hem de yurt dışına ihraç edilen ani müdahale botlarına entegre ediliyor.
STAMP yani Stabilize Makineli Tüfek Platformu'nun önemli özeliklerinden biri, uzaktan kumanda ediliyor olması. Operatör hedefi izleyip namluyu hedefe kilitleyebiliyor.
Bu özelliğiyle STAMP, ilk üretildiğinde özellikle sınır karakolları için de düşünülmüştü ancak şu ana kadar sınır karakollarına yerleştirilmedi.
ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Fuat Akçayöz MSI Dergisi'ne verdiği mülakatta, 12,7 milimetrelik STAMP'ın bir Leopard 2A 4 tankının atış kontrol sistemine entegre edileceğini ve atışlardahil tüm testlerin 2010 yılı içinde başlayacağını söyledi.

STAMP'ın bir tank üzerine monte edilmesi son derece önemli zira Türkiye Milli Tank Projesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Testlerde başarılı olmasına kesin gözüyle bakılan STAMP'ın böylece Milli Tank Altay'a da enteg re edilmesi söz konusu olabilecek
____________________________________________________________________________________________________

S&H dergisinin cilt23\135 sayı 2009\05 'de; sayfa 96-100 arasında bulunan,tank iyileştirme projesi kapsamında (aselsan-1.nci anabakım merkezi komutanlığında düzenlenen törende; sn Murat Bayar'ın konuşmasından...:

...."Bu başarıdan hareketle Otokar firması ile geliştirmekte olduğumuz MİLLİ ANA MUHAREBE TANKIMIZI Bir sonraki nesil atış kontrol sistemi geliştirme görevini'de Aselsan'a 26 marat 06 tarihinde imazladığımzı bir sözleşme ile verdik. Bu sözleşme kapsamında Modern tankın atış kontrol sisteminin KRİTİK TASARIM DÖNEMİNİ'DE GEÇTİK.!, İLK PROTOTİP ÜRETİLMİŞ DURUMDA.
Şu anda ikinci prototipin üretim faaliyeti devam etmektedir.Burada yine yapılan bir çalışma ile KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞIMIZ ile birlikte LEOPARD 2A4 Tanklarına ALTAY tankı için geliştirdiğimiz atış kontrol sistemini entegre etmekteyiz..
Bunun içerisinde elektrikli bir tank kule taakat sistemi, uzaktan kumandalı makinalı tüfek ve lazer ikaz sistemi 'de yer alacak..!"
diyerek sözlerini bitirmiştir..
_____________________________________________________________________________________________________
TANK TARİHİNDE BİR İLK

ASELSAN’ın ALTAY Milli Tank Projesi’nde üstlendiği görev hakkında bilgi verebilir misiniz?
ASELSAN’ın ALTAY Projesi kapsamında geliştirilmekte olduğu tank atış kontrol sistemi Türk Ana Muharebe Tankı’na ilk atışta yüksek vuruş performansı kazanacaktır. Dünya üzerinde bulunan diğer ana muharebe tanklarından farklı olarak, komutana ve nişancıya birbirinden bağımsız iki atış kontrol sistemi sağlanacak, böylece komutan ya da nişancının sistemlerinden birinin çalışamaz hale gelmesi durumunda tank kesintisiz muharebe imkânına sahip olacaktır. ASELSAN, ALTAY Projesi’nde ayrıca bu sistemin tanka entegrasyonunu da gerçekleştirecektir.Türkiye son yıllarda yaptığı başarılı tank modernizasyonları ile bir çok ülkenin dikkatini çekmektedir.

Bir taraftan ALTAY tankının üretim çalışmaları devam ederken modernizasyon çalışmalarınında paralel olarak devam edeceğini yetkililerimiz açıkça beyan etmektedirler.
2016-17 lerde üretim aşamasına geçebileceğini tahmin ettiğimiz ALTAY projesine hiç bir zararı olamayacak hatta katkısı olacak bu tür modernizasyon faaliyetleri Türk Savunma sanayinede yeni kapılar açıp iş imkanları yaratacaktır.
Kimse bugün itibariyle mevcut 298 adet Leopard 2A4 tanklarımızın 120 mm çaplı ve 55 kalibre top namluları ile donatılarak bir modernizasyon projesinin start aldığını iddia etmiyor zaten, fakat böyle bir fizibilite çalışmasının SSM koordinatörlüğünde şu an itibariyle söz konusu olduğu da aşikar.

Mantıken 170 adet M60T tankının modernizasyon tecrübeleri doğrultusunda, eldeki Leopard 2A4’lerin 120/44 topları, mevcut 750+ üzeri 105 mm toplu M60 tanklarına yettiği kadar entegre edilebilir.

Ayrıca Türkiye, Güney Kore ile 120/55 topu anlaşmasını da yaptı.

Bu topların fazlası Altay yanında Leopard 2A4 tanklarımıza entegre edilebilir.

Burada, Janes Defence Weekly tarafından Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’la yapılan röportajın, geçtiğimiz yıl SSNet üzerinden yayınlanan Türkçe versiyonundan bir alıntı yapmakta fayda var.

JDW: Gelecekteki Altay projesi somutlaşmadan önce, Türkiye mevcut Leopard 2 ana muharebe tanklarının modernizasyonunu düşünmektemidir?

Murad Bayar: Ana muharebe tanklarımız açısından M-60 ve Leopard 1 tanklarının iyileştirme ve modernizasyon projeleri Altay yanında önceliklidir.
Tabi bir yandan da Leopard 2 tanklarının kabiliyetlerinin önümüzdeki yıllarda artırılmasından yanayız.
Birde bu açıklamalara ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Fuat Akçayöz'ün açıklamaları da eklenince LEO-IIT ile ilgili bir modernizasyon çalışmasının varlığı aşikar.

Evet ortada belki henüz somut bir resmi proje yok, kimse de bunu iddia etmemiş ama fizibilite çalışmaları var ve orta vadede istikamet o yönde.
_______________________________________________________________________________________________________
11 Kasım 2009 tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve ROKETSAN arasında imzalanan “Altay Tankı Zırh Sistemi Geliştirilmesi ve Balistik Koruma Merkezi Kurulması Projesi” sözleşmesi kapsamında kurulan Balistik Koruma Merkezi, Milli Savunma Bakanımız Sn. Vecdi Gönül tarafından 28 Ekim 2010 tarihinde açılmıştır.

Orta ve uzun menzilli anti tank füze sistemlerinin tasarım ve geliştirme faaliyetlerine devam eden, bir Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı kuruluşu olan ROKETSAN, yürütmekte olduğu programların yanısıra SSM ile imzalanan sözleşme ile ALTAY Tankı Zırh Sistemlerinin tasarım ve geliştirme sorumluluğunu da almıştır.

Bu sözleşme kapsamında kurulan ve tank zırhları gibi ağır zırh teknolojileri alanında ilk defa tasarım, test ve üretim yeteneklerini aynı çatı altında toplayan ve zırh teknolojileri alanında Türkiye’de eksik olan bir çok yeteneği kazandıran Balistik Koruma Merkezi ile yalnızca ALTAY Tankı’nın koruma ihtiyaçlarının karşılanması değil, aynı zamanda Türkiye’nin balistik koruma konularındaki diğer ihtiyaçlarına da çözümler getirebilecek şekilde yapılanmış, Türkiye’de zırh teknolojileri alanında yapılan ve yapılacak olan çalışmaları izleyen, koordine eden bir teknoloji merkezinin oluşturulması hedeflenmiştir
_________________________________________________________________________________________________
Sayın Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün 30/04/2011 tarihinde basında yayınlanan demecine göre; Gönül, Altay'a ait ilk prototipin hazır olduğunu, 10/05/2011 tarihinde IDEF'te sergileneceğini belirtti. Normalde ilk prototip sözleşmeye göre 2013 yılında teslim edilecekken, inanılmaz şekilde tam 2 yıl önce hazır olması müthiş bir olay. Özellikle Yunan Savunma Siteleri olayın şaşkınlığı içerisindeler.
_____________________________________________________________________________________________________
03.05.2011 tarihli haber

Koç Grubu ve Güney Koreli Rotem şirketinin üzerinde çalıştığı ilk prototipin aralık ayında üretileceği öğrenildi...
Tasarım aşamasında artık son dönemece girildi. Savunma çevrelerinden alınan bilgiye göre 2011'in sonunda prototip üretimin başlamasıyla birlikte Altay, 2012'nin başında görücüye çıkacak...
_______________________________________________________________________________________________________


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2012, 17:05 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Resim
Resim
[imghttp://i.imgur.com/Bsy6C.jpg][/img]
Resim
Resim
[imghttp://i.imgur.com/fscSR.jpg][/img]


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 23:12 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 20:17
Mesajlar: 18
Yaş:
tankımız çok güzel gözüküyor. son çalışmalar sonrasında daha da iyi olacktır. benim sormak istediğim bir konu var. tankın taret bölgesinde bize göre sol, tanka göre sağ taraftaki gözetleme ve/veya hedefleme noktasından bir isabet alırsa(mermi veya şarapnel) tank hedeflemesini nasıl yapar? burada maharet atıcıya mı kalır ? yoksa tankın alternatif hedefleme ve gözetleme sistemleri var mıdır? bu tarz sistemleri anlatan bir kısa gösterimde benim bahsettiğim noktadan çıkan lezerle hedefleme yapılıyor ve tank o noktaya çok başarılı bir atış yapıyor.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2012, 23:25 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7346
Yaş:
Aselsan'ın Leo2 modernizasyonunda nişancı periskobu devre dışı kaldığında komutan periskobu onun yerine kullanılabiliyordu. Benzer bir sistem olur herhalde?

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 02:02 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:29
Mesajlar: 696
Yaş:
Alıntı:
Aselsan'ın Leo2 modernizasyonunda nişancı periskobu devre dışı kaldığında komutan periskobu onun yerine kullanılabiliyordu. Benzer bir sistem olur herhalde?
Leo2 de kullanılan zaten ALTAY tankında kullanılacak atış kontrol sistemi Leo2 modernizasyonunun amacı da ALTAY tankında kullanılacak bazı sistemlerin test edilebileceği bir platforma gerek duyulması ama ümit ediyorum ki envanterdeki Leo2A4 ler de modernizasyona tabi tutulacaklardır.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2012, 17:25 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 120
Yaş:
tankın alt platformunu gelecekte başka ihtiyaçlar için kullanılması düşünülüyor mu?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:17 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 13 Tem 2012, 03:33
Mesajlar: 308
Yaş:
Alıntı:
TSK Altay’da Otomatik doldurucu istemediğin belirtti. Sebebinin ise sık sık arıza yapması olduğu düşünülüyor. Ancak TSK bundan kaçınırken de birçok şeyden vazgeçmek zorunda kalacak örneğin atış hızı düşecek, doldurma sisteminin yerine konulan askeri korumak amaçlı 8 ton gibi ağırlıklara ulaşan ek zırh konulacak. Bunun yerine ise en çok kabul gören öneri yarı otomatik bir doldurma mekanizması. Bunun bir çok artısı olacak milli tanka. Örneğin tank daha hafiflediği için daha agresif kullanımlara açık hale gelecek ayrıca gerektiğinde ise sistem elle müdahaleye açık olacak ve her evre gözle kontrol edilebilecek. oto dolduru olunca tankın arkası biraz daha uzanın buda tümsek atlarken tankın dengeli düşmesini sağlar. Dakikada 12 atış garanti.

sizcede büyük bi eksi değilmi bu tankı dışarıya satarken sorun çıkarmazmı ve sık sık ağrıza yaptığını yazmışlar ağrıza yaptığında elle doldurma yapılabien bir sistem geliştirilemezmi ?

_________________
Resim
TÜRK: Yıldırımdır, kasırgadır, dünayayı aydınlatan güneştir!


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:19 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7346
Yaş:
Dışarıya satılırken opsiyon olarak sunulur.

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 17:21 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Sanırım en doğrusu yarı otomatik bir sistem gerekince müdahale edilebilmesi açısından.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2012, 22:25 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15 Tem 2012, 22:18
Mesajlar: 233
Yaş: 24
Canlı kanlı oluşturulmuş ilk protatip sayılır.

http://www.youtube.com/watch?v=eGYBn3HR ... re=related


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2012, 00:02 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4540
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Canlı kanlı oluşturulmuş ilk protatip sayılır.

http://www.youtube.com/watch?v=eGYBn3HR ... re=related
Birebir modeli ( maketide diyebiliriz ).

Prototip değil .
Birinci prototip tamamlandı. Orduya ait bir tesiste motoru yerleştiriliyor. İlk yürür aksam mekanik testleri yapılıyor.

Bakalım belki yakında görürüz? Bayramlarda seyranlarda gözümüz açık olsun... :)

Üstadım müthiş bir haber bu teşekkürler paylaşdığınız için. :D


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2012, 13:09 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:30
Mesajlar: 928
Yaş:
http://www.memurlar.net/haber/258297/

Sonbaharda tankımız görücüye çıkacakmış.Şunun şurasında 30 Ağustosa ne kaldı?Tabi o bayramı yaparlarsa...:(

_________________
ResimResimResim

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 13:57 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 12 Tem 2012, 16:56
Mesajlar: 23
Yaş:
Alıntı:
Milli Tank için geri sayım!

Tüm fikri ve mülkiyet hakları Türkiye'de olan ilk milli tank Altay görücüye çıkmaya hazırlanıyor. Altay'ın ilk prototipinin sonbaharda hazır olacağı açıklandı.

GazeteHaberürk

Tüm fikri ve mülkiyet hakları Türkiye'nin olan ilk milli tank Altay'ın ilk prototipi sonbahara hazır olacak tank, dışa bağımlılığı bitirecek, savunma sanayisine yeni teknolojiler ve yetenek kazandıracak. Milli tankın tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve üretimine ilişkin tüm bilgi ve dokümanları içeren ve tankın seri üretimine temel teşkil edecek bir teknik veri paketi, hiçbir kısıtlama olmaksızın ve tüm hakları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin olacak.

4 DEV PARTNER
Ana yüklenicisinin Otokar olduğu tank projesinde, tankın atış kontrol sistemi, komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve prototipi üretilecek. Projenin ana silah sistemi ve diğer önemli alanlarında Koreli Hyundai Rotem şirketinin yanı sıra MKE ile Roketsan da sorumluluk üstleniyor. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, ikinci aşaması olan, ''Detaylı Tasarım Aşaması''nda önemli mesafeler katettiklerini belirterek, ''Bu yılın son çeyreğinde testlere hazır hale gelecek ilk ön prototip Altay tankı için yatırımlar da proje planı dahilinde devam ediyor'' dedi.

Altay'ın tasarım, prototip, testler ve kalifikasyon maliyeti 500 milyon dolar.
Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekon ... geri-sayim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 14:48 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 120
Yaş:
Alıntı:
Motoruda yerli olsa başka bişe istemem. Böyle bir çalışma vardı değil mi ?
Resim

Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi


Amaç : Başta tank olmak üzere, askeri kara ve deniz platformları için ihtiyaç duyulan güç grubunu milli olarak tasarlamak, geliştirmek ve üretmek.

Kapsam : Yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerin azami kullanılması ve gerekli alanlarda yurt dışından teknik destek alınması suretiyle, öncelikli olarak ALTAY tankında kullanılması planlanan güç grubunun yurt içinde özgün olarak tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu

Proje Modeli : Yurt içi geliştirme

Ana/Alt Yüklenici :

Sözleşme İmza Tarihi :

Mevcut Durum :
Teklife Çağrı Dosyası teslim alan firmalardan gelecek teklifler beklenmektedir.

Son Güncelleme Tarihi : 11.05.2012 17:39

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=148


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 15:00 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 15 Tem 2012, 11:21
Mesajlar: 329
Yaş:
Türk milli tankı Altay için kolları sıvayan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, milli imkanlarla motor üretilmesi için düğmeye bastı.
Geçmişte bu amaçla bir konferans düzenleyen müsteşarlık vizyonunu çizdi ve aralarında Otosan, Pi Makina, Hema Dişli, İTÜ gibi pek çok kuruma davet gönderdi. SSM Müsteşarı Murad Bayar, motorla ilgili planlarını şöyle özetledi:

Araçlara motor

Yalnız Altay tankı için motor üretmenin yatırım maliyetleri çok yüksek olur. Biz yalnız tanka değil, yüksek motor gücüne ihtiyaç duyan zırhlı kara araçlarına ve deniz araçlarına bu motoru koyacağız. İhtiyaca göre motorun özellikleri değişse de temeli aynı olacak. Böylece bir motor ailesinden bahsedebiliriz. Bu durumda yatırım maliyetleri çok daha karşılanabilir olacak.

Çok sayıda firma

Motor ve güç aktarımı konusunda çalışan pek çok firma var ancak bu tek bir firmanın altından kalkabileceği bir konu değil. Firmalara ne beklediğimizi, kriterlerimizi anlattık. Maliyeti çok kaba hatlarıyla belli oldu ancak şu aşamada rakam söylemek doğru olmaz.

Yabancı tasarımcı

Yabancı motor firmalarıyla bağlantımız var ancak onlar da motor tasarımından uzaklar. Türkiye`de bu konuda tecrübesi olan bir büro yok. Yabancı motor firmalarının çalıştığı tasarım firmalarıyla beraber çalışacağız ve bütün mülkiyet hakları bize ait olan bir motoru beraber geliştireceğiz.


Haber ortak.com


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2012, 19:42 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:51
Mesajlar: 18
Yaş:
gerçekten çok sevindirici bir gelişme , İTÜ de okuyan biri olarak İTÜnünde bu projede olması beni ayrı bir sevindirdi


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 18 Tem 2012, 16:19 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 12 Tem 2012, 09:26
Mesajlar: 120
Yaş:
Alıntı:
gerçekten çok sevindirici bir gelişme , İTÜ de okuyan biri olarak İTÜnünde bu projede olması beni ayrı bir sevindirdi
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=148

henüz ihaleye çıkılmadı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 02:22 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Tem 2012, 22:26
Mesajlar: 792
Konum: Lubnatsİ
Yaş: 42
Alıntı:
Canavar Maşallah :) M60 hurdalara veda :)
M60'lar o kadar kötü değil. M48'ler çooook eskidi.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2012, 02:53 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:11
Mesajlar: 113
Yaş:
Sizce Altay için Geliştirilen Akkor sistemi Diğer ZMA larada takılabilir mi ?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 03:56 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 19 Tem 2012, 20:47
Mesajlar: 17
Yaş:
altayda israil merkavalarındaki tropy sistemine benzer bir aktf savunma sistemi olacakmı bunun hakkında bir bilgi mevcutmu acaba

_________________
toroslar üzerinde ocağı yanan bir yörük çadırı görürseniz
rahat uyuyun, henüz her şey bitmemiştir


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 03:59 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Canavar Maşallah :) M60 hurdalara veda :)
M60'lar o kadar kötü değil. M48'ler çooook eskidi.
Kötü. M60T'nin içine giren birisinden duyduğuma göre gösterge panelleri çok kötü durumdaymış. Ancak savunma yapılır M60'larla. Hücuma geçtiğin anda basit bir hedefsin.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 05:11 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Alıntı:
altayda israil merkavalarındaki tropy sistemine benzer bir aktf savunma sistemi olacakmı bunun hakkında bir bilgi mevcutmu acaba
Evet olacak.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 05:12 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-2IqZhonKzU[/youtube]


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 13:03 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 26 Tem 2012, 01:29
Mesajlar: 684
Yaş:
Harika bir sistem. Çok iyi düşünülmüş.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 20:23 
Çevrimiçi
Süvariler

Kayıt: 22 Tem 2012, 22:33
Mesajlar: 538
Yaş:
Bu üsteki resimde anlatılmak istenen nedir ?
Bazı aksamlar neden değişik renklere boyanmış ?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 20:34 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Tem 2012, 01:47
Mesajlar: 1004
Yaş:
Belli komponentleri çizim sırasında daha rahat görebilmek için default renkten farklı bir renge atamislar. Sadece 3 boyutlu bir model. Belli bir anlamı varsa da bu resimden anlamak zor.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2012, 21:07 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:00
Mesajlar: 1506
Yaş:
O parçalar ayrı ayrı modellenmiş olup, kütüphaneden çağrılmış olabilir. Bir fikir.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2012, 01:03 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 10 Tem 2012, 23:09
Mesajlar: 575
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Türk milli tankı Altay için kolları sıvayan Savunma Sanayii Müsteşarlığı, milli imkanlarla motor üretilmesi için düğmeye bastı.
Geçmişte bu amaçla bir konferans düzenleyen müsteşarlık vizyonunu çizdi ve aralarında Otosan, Pi Makina, Hema Dişli, İTÜ gibi pek çok kuruma davet gönderdi. SSM Müsteşarı Murad Bayar, motorla ilgili planlarını şöyle özetledi:

Araçlara motor

Yalnız Altay tankı için motor üretmenin yatırım maliyetleri çok yüksek olur. Biz yalnız tanka değil, yüksek motor gücüne ihtiyaç duyan zırhlı kara araçlarına ve deniz araçlarına bu motoru koyacağız. İhtiyaca göre motorun özellikleri değişse de temeli aynı olacak. Böylece bir motor ailesinden bahsedebiliriz. Bu durumda yatırım maliyetleri çok daha karşılanabilir olacak.

Çok sayıda firma

Motor ve güç aktarımı konusunda çalışan pek çok firma var ancak bu tek bir firmanın altından kalkabileceği bir konu değil. Firmalara ne beklediğimizi, kriterlerimizi anlattık. Maliyeti çok kaba hatlarıyla belli oldu ancak şu aşamada rakam söylemek doğru olmaz.

Yabancı tasarımcı

Yabancı motor firmalarıyla bağlantımız var ancak onlar da motor tasarımından uzaklar. Türkiye`de bu konuda tecrübesi olan bir büro yok. Yabancı motor firmalarının çalıştığı tasarım firmalarıyla beraber çalışacağız ve bütün mülkiyet hakları bize ait olan bir motoru beraber geliştireceğiz.


Haber ortak.com
Her şey, yapabiliriz ama motorları yerli malı olmayınca hep işin en can alıcı kısmı havada kalır. Eğer motor fabrikamız olur ise bu gerçekten Türk Savunma Sanayi tarihi için milat olur.

Milli Motor Üretiminden Önce (MMÜÖ)
Milli Motor Üretiminden Sonra (MMÜS)

http://www.youtube.com/watch?v=MUAZIYtJog0

Figes genel müdürü 1:10 da olayı özetlemiş dahada diyecek birşey yok.

_________________
Beyin Bedava!


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2012, 08:13 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:13
Mesajlar: 335
Yaş:
Yine mi üniversite, yine mi İTÜ ? :?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 20:04 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 20 Tem 2012, 19:42
Mesajlar: 52
Yaş:
Resim

Kulenin yanında, sis havanlarının altında bulunan açık mavi yarım kürenin işlevi nedir ?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2012, 22:04 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 28 Tem 2012, 22:10
Mesajlar: 3
Yaş:
ilk aşama mı 250 yoksa sonrası varmı ? :?:


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2012, 22:07 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Alıntı:
ilk aşama mı 250 yoksa sonrası varmı ? :?:
İlk aşaması 250 daha sonra saha geri bildirimleri ile ana hatları değişmeden ufak tefek olması muhtemel hatalar düzeltilecek ve üretime devam edilecek. Sonuçta hiç denenmemiş bir sistemden bir anda yüzlerce üretip ordunun kullnımına sunamazsınız.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 06:21 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 19 Tem 2012, 13:55
Mesajlar: 90
Yaş:
"elektromanyetik top olmayacak" ne demek? Dezavantaj mı bu? Neden olmayacak.

Bir de bu tank tasarımı ve silah sistemleri tasarlanırken muhtemel rakipler düşünülmüş müdür?

Örneğin, "Merkava, M1A ve M1A2, Leopard 2 ve Challanger", bu tankalara göre stratejik özellikleri nedir? Bir ülke neden bu modelleri değil de bizim tankımızı kullansın. Sonuçta bu oto değil, yeni olması çok önemli değil, teknolojisi önemli.

Birebir bu tanklarla mücadelesi nasıl sonuçlanır.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 09:53 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Ağu 2012, 09:15
Mesajlar: 33
Yaş:
'ALTAY' MBT için en önemlisi yerli olmasıdır.Rakip mbt lerden çok savunma sanayinde özgün yerli ürünler elde etmek için atılmış bir adımdır ve önemlidir.Motor üretiminin şimdilik dışarıdan hazır alım yoluyla olması,milli bir tank üretimininde belli bir süreç devam edecek geliştirme ve seri üretim aşamalarından sonra düşünülmesi olağandır.Düşünülebilir ki ihtiyaçlar belirlenirken öncelikler vardır.Burada da asıl olan şimdilik özgün yerli tanktır.

_________________
Her Temas Bir İz Bırakır...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 11:27 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 05 Ağu 2012, 14:49
Mesajlar: 3734
Yaş:
Bu proje ile birlikte "railgun" çalışmalırına başlamamız hem tank hem de gemi toplarının modernizasyonu için ileride (2020'ler sonrası) yararlı olur aslında.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2012, 18:13 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:34
Mesajlar: 1173
Yaş:
Railgun ile mermi dolumdan ziyade güç sorunu problemi olmazmı... Seri atışları bir nevi engeller yani.? Tanklarda railgun için en büyük problemin güç sorunu olucağını düşünüyorum..?

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2012, 16:50 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 23 Tem 2012, 01:59
Mesajlar: 1160
Yaş:
Gemiler için bu teknoloji deneme aşamasında ama tanklar için biraz Zayıf kalır , enerjiden çok bu kadar enerjinin bir anda namluya verilmesi kolay aşılabilecek bir sorun değil..


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2012, 01:44 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 01:11
Mesajlar: 113
Yaş:
Tankın top namlusu. ya yivlidir ya yivsizdir . Yivli olduğuna daha keskin atışlar yapabileceği gibi , yivsiz olduğunda ise daha fazla kinetik enerji sağlanabilir .

Edit : Kusra bakmayın menzil değil , kinetik enerji olacak.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2012, 05:42 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13 Tem 2012, 18:04
Mesajlar: 187
Yaş:
Alıntı:
120 mm "yivli - yivsiz" ne demek ?
120 mm = namlu iç çapı (atabildiği merminin çapı da burdan alaşılır haliyle)
"yivli ya da yivsiz" = namlu türü

YİV in ne olduğu burada var
http://tr.wikipedia.org/wiki/Yiv

eğer namlu içinde yiv varsa, yivli,
yoksa yivsiz(düz boru şeklinde) dir

mesela İngiliz Chalenger tankı 120mm. çapında yivli bir namluya sahiptir.
ama Alman Leopard 2 tankı 120mm. lik yivsiz bir namluya sahiptir.

sayın Comrade Kalashnikov,birbirilerine karşı avantajlarını anlatmış zaten

ama ekleyelim, yivsiz namlu asıl sabotlu mermi(apfsds) atarken daha avantajlıdır.
"sabotlu mermi nedir?" diye buraya sormadan önce google amcaya sormakta fayda vardır
http://tr.wikipedia.org/wiki/KE_mermisi
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=apfsds


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2012, 06:01 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:45
Mesajlar: 813
Yaş:
Alıntı:
120 mm "yivli - yivsiz" ne demek ?
Namlu içine bakın...
Yivsiz
Type-10
[wimg]http://i.imgur.com/7ZYPA.jpg[/wimg]

Type-90(Japonya)
[wimg]http://i.imgur.com/ixNpt.jpg[/wimg]

Yivli

T-54/55

[wimg]http://i.imgur.com/p6OHT.jpg[/wimg]

[wimg]http://i.imgur.com/TJDnx.jpg[/wimg]

[wimg]http://i.imgur.com/YgdT5.jpg[/wimg]


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2012, 18:46 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 22 Tem 2012, 15:07
Mesajlar: 108
Yaş:
Bildiğim kadarıyla, yivli mermi namlu içerisinde daha fazla sürtünme yarattığı için kinetik enerjisinde azalma olmaktadır. Bu yuzden menzil olarak bir parça düşme gösterse de havayı dönerek yardığı için çevresel şartlardan daha az etkilenir ve daha fazla doğruluk payı vardır.
Yivsiz namlularda sürtünme yivliye göre daha az olduğundan dolayı daha hızlı bir kinetik enerji ile namludar çıkar ve menzil olarak da yivliye göre biraz daha fazladı. Ama çevresel (rüzgar,vs.) daha fazla etkilendiği için doğruluk oranı dlayısı ile düşer.

Bunu en iyi şöyle anlayabilirsin. Misal futbol maçları izlerden dönerek giden topla, dönmeden-direkt sert vuruşla topun ortasına-yapılan vuruşla giden topun gidiş, doğruluk gibi özelliklerine bakabilirsin..
Not: Burda topa vuran futbolcu ortalama bir futbolcu olarak değerlendirilmiştir. C.Ronaldo, Messi, vs. baz alınmamıştır. :D


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2012, 23:17 
Çevrimdışı
Yeni Üye

Kayıt: 02 Ağu 2012, 17:53
Mesajlar: 5
Yaş:
Merhabalar, umarım İDEF 2011'de Altay konusunda yapılan sürprizi 30 Ağustos'ta tekrar ederler. Sözleşme üzerinden dört yıl geçti, artık en azından tankın neye benzeyeceğini, İDEF'te sergilenen mock up üzerinde ne tür değişiklikler yapıldığını umarım kısa sürede görürüz.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2012, 23:50 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Tem 2012, 22:26
Mesajlar: 792
Konum: Lubnatsİ
Yaş: 42
Yivli namluda sürtünme aslında yivsiz namluya göre daha az sürtünme olur, merminin kinetik enerjisinin azalmasının sebebi sürtünmeden dolayı değil, enerjinin bir kısmını namlu içinde hareket ederken kendi ekseni etrafında dönmesi için kullanmasındandır.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2012, 00:47 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 23 Tem 2012, 01:59
Mesajlar: 1160
Yaş:
Alıntı:
Yivli namluda sürtünme aslında yivsiz namluya göre daha az sürtünme olur, merminin kinetik enerjisinin azalmasının sebebi sürtünmeden dolayı değil, enerjinin bir kısmını namlu içinde hareket ederken kendi ekseni etrafında dönmesi için kullanmasındandır.
Bu yorumunuzda hem fikir değilim.. Bir mermi kendi etrafında dönecek enerjiyi namlunun içindeki sürtünme kuvvetinden alır yani enerjinin büyük bölümünü orda kaybeder ayrıca merminin mesafesinin kısalmasının sebebi mermi çıkış hızından değil de merminin hava da giderken yaptığı dönüşler sonucu ekstra sürtünmeden kaynaklandığını düşünüyorum..

Sayğılar..


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2012, 00:59 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Tem 2012, 22:26
Mesajlar: 792
Konum: Lubnatsİ
Yaş: 42
Sayın Blackwhite,

Yorumunuzda haksız sayılmazsınız; elbette ki, namlu içerisindeki setlere (aslında yiv, setler arasında ki kanallardır) bir sürtünme var ancak, tüm namlu gövdesine sürtünme kadar değildir bunlar. Ama esas enerji kaybı dönüş esnasında harcanır. Neticede setler mermiyi sıkmıyor, karşılıklı setten sete açıklık namlu çapıdır, yivden yive (kanaldan kanala) değil.

Saygılar.

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2012, 01:44 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 11 Tem 2012, 18:43
Mesajlar: 47
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Yivli namluda sürtünme aslında yivsiz namluya göre daha az sürtünme olur, merminin kinetik enerjisinin azalmasının sebebi sürtünmeden dolayı değil, enerjinin bir kısmını namlu içinde hareket ederken kendi ekseni etrafında dönmesi için kullanmasındandır.
Bu yorumunuzda hem fikir değilim.. Bir mermi kendi etrafında dönecek enerjiyi namlunun içindeki sürtünme kuvvetinden alır yani enerjinin büyük bölümünü orda kaybeder ayrıca merminin mesafesinin kısalmasının sebebi mermi çıkış hızından değil de merminin hava da giderken yaptığı dönüşler sonucu ekstra sürtünmeden kaynaklandığını düşünüyorum..

Sayğılar..
Merhaba.

işin fiziği şudur;


Enerji korunur. Patlamada oluşan enerjinin patlama esnasında mühimmata aktardığı enerji, sıfırıncı saniyedeki (t0) toplam enerjidir. Bir cismin yada burada olduğu gibi mühimmatın yapacağı hareketi bu ilk enerjinin kinetiğe dönüşen kısmı sınırlar. İki temel -newtonian- hareket modeli vardır; doğrusal ve açısal. Yani kabaca, kendini tekrarlamayan bir yörünge boyunca, birim zamandaki konum değişimini ifade eden doğrusal hareket ve tekrarlama frekansından bahsedebileceğiniz, birim zamandaki açı değişimini ifade eden açısal hareket. Bu patlamayla elde edilen kinetik enerji toplam olmak üzere, mühimmatın yaptığı tüm hareketlere paylaşılır.
--
Yivsiz namlu çıkışında mühimmat, sadece doğrusal hareket yapar. Dolayısıyla, t0'daki enerjinin tümü -yerçekimine karşı yapılan iş ve hava sürtünmesine giden kısmı hariç- (1/2)m(V^2) ifadesiyle hatırlayabileceğiniz doğrusal kinetik enerjiye dönüşür.Yani mühimmatın hızı (V), namludan aldığı enerjinin tamamına karşı gelir dolayısıyla erim(menzil) artar.
--
Yivli namlu çıkışında mühimmat hem doğrusal hem açısal hareket yapar. Yani hedefe doğru düz bir yörüngede ilerlerken aynı anda kendi etrafında döner. Burada t0'daki enerji, yukarıda anlattığım kinetik ve (1/2)I(w^2) ifadesiyle anılan dönme kinetik enerjisi arasında paylaşılır. Burada I, eylemsizlik momenti olarak adlandırılır. Doğrusal harekette nasıl kütle, momentuma neden oluyorsa(yani cismin hızını "koruyorsa") dönme hareketi için de eylemsizlik momenti aynı işi yapar. Yani kütlesi büyük bir -örneğin- treni durdurmak zorsa benzer şekilde eylemsizlik momenti büyük bir cisim de dönüyorsa zor durdurulur. Yani kısaca dönen mühimmatı döndürmek için harcadığınız enerji, mühimmatın hızını (dolayısıyla erimini) belirleyen doğrusal kinetik enerjinin bir miktarını çalar.
--
Peki mühimmat neden döndürülür? İki amaçla,
1) yörünge boyunca yunuslama yada yalpalama yapmaması için (iki satır üstteki eylemsizlik momenti açıklamasıyla daha iyi anlaşılır neden böyle hareketler yapmadığı)
2) kinetik enerjili mühimmatların başka bir arkadaşın söylediğinin aksine vuruş anında enerjisinin daha yüksek olmasını sağlar. Yani kabaca mühimmatı döndürerek enerjinin bir kısmını mühimmat üzerinde depoluyorsunuz, ve o KE mühimmatı örneğin zırha dönerek girerse, boşaltacağı enerji; vereceği zarar da o denli yüksek olur.
--
Yaptığınız sürtünme yorumu yanlış. Sürtünme hıza bağlı bir fonksiyondur. Mühimmatın uçuş doğrultusundaki hızı, dönüş doğrultusundaki hızından daha yüksektir. Dönüşteki sürtünme ihmal edilebilir boyuttadır ki zaten dönüş eksenindeki sürtünme, sizin de yukarıdaki açıklamayı gözönüne aldığınızda anlayacağınız gibi doğrusal kinetik enerjiye karşı değildir dolayısıyla erimi etkilemez.

işinize yaraması dileğiyle.


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 5744 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 5115 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Search and Rescue ve 24 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye