TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 16 Oca 2018, 10:53

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3524 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 167 68 69 70 71
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Milli Piyade Tüfeği MPT-76
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 20:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Amfibi Deniz Piyadelerine MPT-76 dağıtımı başladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 02:06 
Akıncılar

Alıntı:
Amfibi Deniz Piyadelerine MPT-76 dağıtımı başladı.
Bide mümkünse amfibi piyademizin zırhlı/zırhsız tank, ZMA, ZPT vb. işine el atsalar hiç fena olmayacak derim! Artık şu M-48A5T2'leri görmeyelim, M-113'ler ile çıkmasınlar karaya. Karacılar versin biraz Leo2A4'lerden, veya en azından ASELSAN tarafından modernize edilen Leo1T'leri devretsinler, yeni TTZA'larımızdan edinsinler ki bir çok şirketimizin başarılı ürünleri mevcut 4x4, 6x6, 8x8.. Cobra ve Süper Cobralarıda devretsinler amfibiye, Atak sayımız artık oldukça arttı, Süper Cobraya ihtiyaç kalmadı, heleki tek motor AH-1P'lar için zaten en ideali Deniz seviyesinde uçmak!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 02:13 
Site Başkanı

Bide mümkünse amfibi piyademizin zırhlı/zırhsız tank, ZMA, ZPT vb. işine el atsalar hiç fena olmayacak derim! Artık şu M-48A5T2'leri görmeyelim, M-113'ler ile çıkmasınlar karaya. Karacılar versin biraz Leo2A4'lerden, veya en azından ASELSAN tarafından modernize edilen Leo1T'leri devretsinler, yeni TTZA'larımızdan edinsinler ki bir çok şirketimizin başarılı ürünleri mevcut 4x4, 6x6, 8x8.. Cobra ve Süper Cobralarıda devretsinler amfibiye, Atak sayımız artık oldukça arttı, Süper Cobraya ihtiyaç kalmadı, heleki tek motor AH-1P'lar için zaten en ideali Deniz seviyesinde uçmak!
Ordu amfibilere galiba birazda çıkartmada kaybedilecek adam gözü ile baktığı için pek üzerine gitmiyor. Zamanında tugaydan bir yüzbaşı ile konuşuyordum, kapağı atacak gemiden çıkan 100 askerden 20 si sahili sağ terk edebilir ise bizim için başarıdır demişti. Mentaliteleri genellikle bu yönde. O yüzden sadece tank-top değil Amfibilerin durumsal farkındalık ve güncel eğitim seviyesi de pek iyi değil. 90 lar da Hasan Kundakçı paşanın özel isteği ile doğuda terörle mücadeleye yardıma gelmişlerdi ama TSK daki herkesin ortak görüşüdür ki arazide tatbikat yapıyormuş gibi davranmaları ve yaptıkları hatalar bir çok şehit vermelerine yol açmış. Ne hikayeler anlatılır o dönemden. Gece çadırda ısınmak amacı ile ateş yaktıkları için RPG isabeti ile şehit düşenler bile olmuş. Halen daha 2 yıl kadar önce yeniden Doğuya gelen Amfibiler için de işler pek değişmemiş. Yine onlar için de ne hikayeler anlatılıyor. Biraz buraya yazabilsem oturur hep birlikte ağlarız. İstisnai olarak birliğin içinde görev aşkı ile kendini adamış çakı gibi personeli de var ama az...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 04:40 
Akıncılar

Ordu amfibilere galiba birazda çıkartmada kaybedilecek adam gözü ile baktığı için pek üzerine gitmiyor. Zamanında tugaydan bir yüzbaşı ile konuşuyordum, kapağı atacak gemiden çıkan 100 askerden 20 si sahili sağ terk edebilir ise bizim için başarıdır demişti. Mentaliteleri genellikle bu yönde. O yüzden sadece tank-top değil Amfibilerin durumsal farkındalık ve güncel eğitim seviyesi de pek iyi değil. 90 lar da Hasan Kundakçı paşanın özel isteği ile doğuda terörle mücadeleye yardıma gelmişlerdi ama TSK daki herkesin ortak görüşüdür ki arazide tatbikat yapıyormuş gibi davranmaları ve yaptıkları hatalar bir çok şehit vermelerine yol açmış. Ne hikayeler anlatılır o dönemden. Gece çadırda ısınmak amacı ile ateş yaktıkları için RPG isabeti ile şehit düşenler bile olmuş. Halen daha 2 yıl kadar önce yeniden Doğuya gelen Amfibiler için de işler pek değişmemiş. Yine onlar için de ne hikayeler anlatılıyor. Biraz buraya yazabilsem oturur hep birlikte ağlarız. İstisnai olarak birliğin içinde görev aşkı ile kendini adamış çakı gibi personeli de var ama az...
Bahsettiklerinizden Normandy cikarmasi benzeri bir durum olacak hissine kapildim. %80 kayip beklentisi ne demek? Cikarma yapmadan once bolge iyice temizlenmeyecek mi? Yakn hava destegi, kiyi bombadimani, gudumli muhimmatlar, IHA'lar vs yok mu ki %80 kayip tahmin ediliyor. Uzucu bir durum ama ben o yuzbasimiza katilmiyorum, ozellikle bu devirde. Hatta bazen dusunmeden edemiyorum. Cikarma gemilerimizde bol bol top var. LST'lerde 40mm toplar koydular ama hic akillarina LST'lere kiyi savunmasina karsi UMTAS gibi fuzeleri yerlestirmek gelmiyor mu? Her zaman soyledigim NLOS (Spike-NLOS) benzer 20-25km menzilli gorus hatti otesi gudumlu fuzelere ihtiyac var. Ozellikle gemilerimizden kiyilardaki iyi tahkim edilmis koruganlara veya kiyi savunma amacli dusman ATGM veya topcu birliklerine karsi. Ucaklari, helikopterleri beklemeden kendi yakin hava desteklerini LST'lere konuslandirilacak NLOS tipi gorus hatti otesi sistemler ile karsilayabilirler. 40mm'leri kiyiya kapat atinca, oz savunma ve kiyi birliklerini yakin destek amacli ani saldirilara karsi kullanabilir ama kiyidan 8-10km otesindendeyken kiyidaki secilmis hedeflere nokta atisi imkanini NLOS bir sistem ile yapilabilir.

Bende Topgun gibi dusunuyorum, bu birligin yeniden yapilandirilmasi lazim. Hem personel kalitesi, hemde techizat olarak. LHD operasyonel olunca ne olacak peki? Hafif diye M-48 kullanmaya devam ederler muhtemelen. Ben her zaman sunu soledim. Askerligi cazip kilmanin bir yolu, kullanilan silah arac gerecin modern olmasi ve genc nesillerin ilgisini cekmesi olmalidir. Uniformalari, uzerindeki silah techizati, bindigi/kullandigi zirhli araclari vs 196-70 kalma veya oyle gorunen bir birlik kimin ilgisini cekecek? Ben verilen goruntunun, askerin fiziksel durumunun onemli oldugunu dusunuyorum.

Yillardir ABD'de yasadigimdan ve lokal bazda US Army veya US Marines askerleri surekli goren birisi olarak, bizim kilik kiyafet, techizat vs ile onlar arasindaki farkida goruyorum. Bizim bu konuda biraz daha calismamiz lazim kesinlikle. Bilmiyorum, bizim askerin uniformasimi yakismiyor mu giyince veya goruntu cita gibi, iste bu, diyemiyorum. Bir sey mutlaka sakat oluyor. Basta kep, bize yakismiyor bir turlu. Bende kendim bir turlu basima tutamadim o kepi. Ozel kuvvetler veya bazi komando birliklerinin cektikleri fotolarda iyi seyler gordum ama TSK genelinde standardizasyon konusunda bir sorun var. Bazen havacilarda benzer sey oluyor. Ucus tulumlarinin renk tonlari farkli. Kiminin botlari farkli vs. Ayni filo icinde bu farkliliklarin olmamasi lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 05:37 
Site Başkanı

Robust hocam, farklı düşünmüyoruz aslında. Ben sadece tugayın TSK kurmayları gözünde işgal ettiği konumu ve beklentisini açıklamak için biraz daha detay vermek istedim. Hoş bu birlik değil TSK da piyade en ucuz ve en kolay tedarik edilebilen ve maalesef harcanabilen kaynak. Genel olarak biri ölürse elimizde onun yerine koyacak milyonlarca adam daha var diye düşünüyorlar. Zaten yıllardan beridir tarih ve kültürümüzde süre gelmiş "Her Türk asker doğar" mottosu da bununda doğrudan alakalı olan bir olgu. TSK nın modernizasyonunda ve profesyonel orduya geçilmesinde piyadeye verilen değer kesinlikle artmalı. Sadece ekipman olarak ta değil, yapılanma, eğitim ve taktik olarak ta. Ekipman ve teçhizat için belli bir para gerekir ve bizim bütçe daha çok daha stratejik olarak görülen baha büyük Altay gibi, MilGem gibi yada T-129 gibi projelere harcanıyor. Sıra piyadeye bir türlü gelemiyor, gelse bile en ucuza en çok ürün mal edelim kafası ile davranılıyor. Zaten üniforma ve ekipmanın birimden birime değişmesinin temel nedeni de bu. Neredeyse 600.000 nüfuslu orduyu bu kadar sınırı kaynaklar ile topyekun donatamayacakları için, uzun dönemde parça parça, en aktif olandan (ÖKK-Komando) en arka plandakine (hava piyade vs.) doğru gidiyorlar. O değişik botlar değişik renk tulumlar falan hepsi bunun bir sonucu. Bu arada başka konuda da bahsettiğim üzere HvKK da yaklaşık 2 yıl öncesinden başlayarak pilot kullanımı için yeni statik yalıtımlı ve ısı dayanımlı yeşil tonlu bir botu hizmete almaya başladı eski klasik siyah tipin aksine. Ama uzun zamandır standart olamadı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 19:42 
Süvariler

Bir askerimizi tepeden tırnağa modern teçhizat üniforma bot silah optik vs dair donatmak kaç liradır acaba?Tüfek,çelik yelek ,kask,hücum yeleği,tüfek üzerinde optik ,bot yerli olarak üretilecek varsayımı ile hareket edersek öyle atla deve tutmaz bence.imaj da ordumuz için algı yönetimi içinde olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 20:35 
Üye
Kullanıcı avatarı

Garibana yardım etmek boynumuzun borcu lakin bazı tehlikeleri görmezden geliyoruz. Yarın allah göstermesin Somali ordusu personeli silahı kaptırsa veya çaldırsa sonucu ne olur ?

Not:Türk tipi muazzam balistik kurşun geçirmez yeleklerin yeni renkleri harika olmuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 20:46 
Süvariler

Ne olur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 20:57 
Üye
Kullanıcı avatarı

Ne olur?
Resim

Bunan inanan zihniyet daha nelere inanır. Veya zamanında güneydoğuda asker kıyafetiyle halkı katledip suçu askerin üzerine atanları saymıyorum bile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 21:21 
Üye

O zaman,o şuna inanacak bu ona inanacak diye hic birşey satmıyalım.Terör örgütlerinin eli Amerika,Avrupa, Rus yapımı silah dolu kimse kimseyi sucluyor mu yok.Biz devlete satmışız iki üc salak neye inanıyorsa inansın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 21:41 
Site Başkanı

O zaman,o şuna inanacak bu ona inanacak diye hic birşey satmıyalım.Terör örgütlerinin eli Amerika,Avrupa, Rus yapımı silah dolu kimse kimseyi sucluyor mu yok.Biz devlete satmışız iki üc salak neye inanıyorsa inansın.
Aslında Avrupalılar silah satışlarında bu gibi kısıtlamalara ciddi olarak iltimas ediyor. Zamanından Norveç bize bile Seahawklarda kullanılacak Pinguin füzelerini kendi içimizde terör ile mücadele ediyoruz diye satmamıştı. Keza Almanlar da NATO üyesi veya müttefiki olmayan hiç bir ülkeye silah satışı yapılamayacağını resmi olarak bu yıl kabul etti ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2017, 21:42 
Genel Yetkili

Tribünde şapkasını kukuleta gibi gayrı ciddi takan bir (1) kişi var.. o da denizci... hey yarabbim...

@topgun, @robust , @deno : yukarıdaki yazışmanızla ilgili : AAV alımını unutmuş olamazsınız. Lph projesi kapsamında başlangıçta 27 adet ( 1 taburluk) alınacak.. zaten hepi topu 3-4 taburdan oluşuyor.. bir tanesi de komando... muhtemelen aaaaa! Bu güzelmiş diğer taburlara da bundan alalım diyeceklerdir.

Not : çıkarma tatbikatlarında gördüğünüz m48'ler deniz piyadenin değil. Çıkarmada deniz piyade açıktan aav'lerle veya ufak botlarla önden gider/cek dogrudur ama , arkasından kapak atan teknelerle KKK birlikleri ağır metalleriyle geliyor. Dolayısıyla yakındığımız eski tanklar altay alımından sonra kayan eski leo ve m60'larla zaten değişir kuvvetin içinde... ha deniz kuvvetleri dz.piyade tugayına tank almak isterse gider 40 tane altay sipariş edip alır bence. Uğraşmaz karacının eskisiyle. Yalnız tankın şöyle bir huyu var ; lph'ın arkasından suya giremiyor.. kapak atmak lazım. Belki howercraft alımı olursa onunla paralel bir miktar tank alabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2017, 03:33 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 14:58 
Akıncılar

MPT-76 teslimatlarını şu an sadece MKE'mi yapıyor? Kale ve Sarsılmaz başladı mı teslimatlara?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 16:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
MPT-76 teslimatlarını şu an sadece MKE'mi yapıyor? Kale ve Sarsılmaz başladı mı teslimatlara?
Henüz teslimat yapmadılar, haber gelmedi hala. Sarsılmaz sözleşmeyi imzalayalım çok olmadı. Ama Kale'nin şimdiye bir kaç kez teslimat yapması gerkiyordu diye biliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2017, 20:19 
Akıncılar

Kale 500 adetlik ilk teslimatını yapmış yada yapmak üzere olmalı. Zaten Kale'nin asıl üretimi 2018'de olacaktı. 2017 de sembolik bir teslim yapılacak sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam Sarsılmaz'da 2018 de bir miktar teslim edecekti, kalanı 2019 ve sonrası, yanlış mı hatırlıyorum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2017, 13:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim
Somali

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Oca 2018, 18:51 
Akıncılar

MKEK MPT-55'in el kundağını ''I Y I'' şeklinde yenilemiş :D

Yenisi

Resim

Eskisi

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 16:36 
Üye
Kullanıcı avatarı

En son fforfoxtrot tarafından 12 Oca 2018, 13:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2018, 22:17 
Akıncılar

Mehmet Atmaca'da ilginç kişilik.Bu ne ara silah sanayine girdi.Daha düne kadar bir Hollanda ürünü madeni yağlarının Türkiye Dispritörü idi.İlginç olmuş gerçekten...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2018, 00:26 
Süvariler

https://www.youtube.com/watch?v=g1fNRqW5Gt4

Millet böyle şeyler yaparken AR10 üretimine onay verenleri asmak lazım

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2018, 02:42 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Bu ne taktik bu ne lahana turşusu...

Bahse konu NATO ve İsrail'e veryansın edişimiz ve özellikle bazı kesimlerin inat ile üzerine gidip inat ile benimsediği ve dünyadaki en aptalca ekollerden birisi olan İsrail ekolü... Ne içeriğe sahip bu derseniz, duruş ve silah tutuşlarında vücuttaki yoğun kas kilitleri, tabancaları, piyade silahlarını hatta keskin nişancı silahlarını dahi çatışma ve çatışma riski bulunan bölgede yarı dolu(dolu şarjör namlu ağızına sürülmemiş mermi) şekilde taşıma, meskun mahal opersyonlarında etkisiz limited penetration isimli teknik gibi hız kaybı dolayısı ile bu sebep ile personelimizin şehit olmasıyla sonuçlanabilecek kadar yavaş, meskun mahalde İsrailin eğitime ciddi önem vermesine rağmen çok ciddi şekilde personel kaybetmesine sebep olan(özellikle meskun mahalde) silah ve taktik atış teknikleri. Bizde kimler kullanıyor diye bakacak olursak en geniş çapta yerleştiği yer Polis Teşkilatıdır. Türk ekolünü yaratmaya çalışan ve kendi kendini yetiştirip geliştiren bazı çok değerli hocalarımız haricinde maalesef İsrail teknikleri ile eğitimler verilmektedir. Sonrasında, İsrail Ekolü eğitime sahip personel, dolayısı ile gidip İsrail ekolüne hitap eden FAB, CAA, MEPRO veya Maroom Dolphin gibi İsrail kökenli firmalardan gerek kamu gerek personel düzeyinde alışveriş yaparak silahını da o şekilde donatmaktadır.

Sonuç olarak diyeceğim o dur ki Milli Silahın el kundağına Kayı Tamgası yapıp üzerine gidip İsrail Üretimi Mepro nişangah takmak pek kabul edilebilir bir durum değildir. Hem Kolluk Kuvveti hem Silahlı Kuvvetlerde Türk Ekolünü yaratacak seviyede Operatör ve Hocalarımız varken inat ile israil ekolü sisteme devam etme ayrıca herhangi bir kabul edilebilir yanı bulunan durum değildir.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2018, 09:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

https://www.youtube.com/watch?v=g1fNRqW5Gt4

Millet böyle şeyler yaparken AR10 üretimine onay verenleri asmak lazım
Bir silahın sahadaki performasını görmeden yorum yapmak pek doğru değildir. Bu da uzun yıllar alacak bir süreçtir. G36'nın kusuru kaç yıl sonra anlaşıldı düşünmek lazım.

AR10/15 tüfekler ise 50 yıllık geçmişe sahip ve tüm kusurları giderilmiş durumda. Bu kusurların anlaşılması pek çok Amerikan askerinin kanına mâl olmuştur hatta. Patent süresi de dolmuş durumda. Dolayısıyla kendini ispatlamış bir platform olduğu için AR10/15'i seçmek riske girmek istemeyenler için en doğru çözüm. Yeni bir dizayn risk demek. HK ve FN için dahi bu böyle. Bizim gibi doğru düzgün bir silah dizayn becerisi olmayan ülke için yeni dizayn külliyen risk demek. Elimize yüzümüze bulaştırmamız ve Hindistan akıbetine uğramamız neredeyse kesin gibi.

Kısacası AR10/15 iyidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2018, 00:47 
Süvariler

Bir silahın sahadaki performasını görmeden yorum yapmak pek doğru değildir. Bu da uzun yıllar alacak bir süreçtir. G36'nın kusuru kaç yıl sonra anlaşıldı düşünmek lazım.

AR10/15 tüfekler ise 50 yıllık geçmişe sahip ve tüm kusurları giderilmiş durumda. Bu kusurların anlaşılması pek çok Amerikan askerinin kanına mâl olmuştur hatta. Patent süresi de dolmuş durumda. Dolayısıyla kendini ispatlamış bir platform olduğu için AR10/15'i seçmek riske girmek istemeyenler için en doğru çözüm. Yeni bir dizayn risk demek. HK ve FN için dahi bu böyle. Bizim gibi doğru düzgün bir silah dizayn becerisi olmayan ülke için yeni dizayn külliyen risk demek. Elimize yüzümüze bulaştırmamız ve Hindistan akıbetine uğramamız neredeyse kesin gibi.

Kısacası AR10/15 iyidir.
M16 ilk kez geniş çapta kullanıldığında da sorunlar yaşandı, Vietnam savaşı ortamında kısa sürde bu sorunlar tespit edilip kısa sürede M16A1 le düzeltildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde olsa yine aynı şey olur. Biz Almanya değiliz çünkü aktif savaş içersindeyiz. Verirsin Hakkari dağ komandoya en aşırı şartlarda denerler, silahın eksiğini fazlasını öğrenirsin.

Bizde yaratıcılık yok, kutunun dışında düşünmek ödüllendirilmiyor, başarısızlık cezalandırılmıyor.

Almanya 3 tane genel kurmay başkanı değiştirdi 1. dünya savaşında. Biz başından sonuna kadar Enver Paşa'yla gittik adam dört dörtlük mükemmel bir komutan sanki.
Helmuth von Moltke kendi rızasıyla istifa etti 1914 ten sonra bunalıma girdi adamcağız. Schlieffen planı başarısız oldu emrimde bunca adam öldü kaldıramıyorum diye.
Bizde sarıkamış oldu tık yok.

100 yıl geçti hala aynıyız ulus olarak DNA mıza mı işlemiş nedir bilmiyorum yüksek kademelerdeki insanlardan fazla birşey beklemiyoruz. Tonla işçi ölür çalışma ve sosyal güvenlik bakanı istifa etmez, çocuklar yasadışı yurtta tecavüze uğrar sözde aile bakanı çıkar bir kereden bir şey olmaz der. Asacağın ipe yazık bu zat utanmadan nefes almaya ve makamını işgal etmeye devam eder.

Bu "milli" AR10 beni çok rahatsız ediyor anlatamam. Millet olarak özgüvenimizin ne kadar az olduğunun, kendimizden ne kadar az şey beklediğimizin resmi bu benim için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2018, 11:49 
Üye
Kullanıcı avatarı

M16 ilk kez geniş çapta kullanıldığında da sorunlar yaşandı, Vietnam savaşı ortamında kısa sürde bu sorunlar tespit edilip kısa sürede M16A1 le düzeltildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde olsa yine aynı şey olur. Biz Almanya değiliz çünkü aktif savaş içersindeyiz. Verirsin Hakkari dağ komandoya en aşırı şartlarda denerler, silahın eksiğini fazlasını öğrenirsin.

Bizde yaratıcılık yok, kutunun dışında düşünmek ödüllendirilmiyor, başarısızlık cezalandırılmıyor.

Almanya 3 tane genel kurmay başkanı değiştirdi 1. dünya savaşında. Biz başından sonuna kadar Enver Paşa'yla gittik adam dört dörtlük mükemmel bir komutan sanki.
Helmuth von Moltke kendi rızasıyla istifa etti 1914 ten sonra bunalıma girdi adamcağız. Schlieffen planı başarısız oldu emrimde bunca adam öldü kaldıramıyorum diye.
Bizde sarıkamış oldu tık yok.

100 yıl geçti hala aynıyız ulus olarak DNA mıza mı işlemiş nedir bilmiyorum yüksek kademelerdeki insanlardan fazla birşey beklemiyoruz. Tonla işçi ölür çalışma ve sosyal güvenlik bakanı istifa etmez, çocuklar yasadışı yurtta tecavüze uğrar sözde aile bakanı çıkar bir kereden bir şey olmaz der. Asacağın ipe yazık bu zat utanmadan nefes almaya ve makamını işgal etmeye devam eder.

Bu "milli" AR10 beni çok rahatsız ediyor anlatamam. Millet olarak özgüvenimizin ne kadar az olduğunun, kendimizden ne kadar az şey beklediğimizin resmi bu benim için.

İmam osturursa cemaat ne yapsın .

MKE hk yı kopyaladı o kadar olay oldu yetmedi bir daha kopyaladı yüzde 200 biz tasarladık ,yerli ve milli diye haber yaptı diğer firmalar ne yapsın.AR yapısında silah üretip aynı kelimeleri onlada sarfetti milletimiz biliyormu ar-15 ne demek farkını ?

MKE
Kale kalıp
Sarsılmaz
Tisaş

soruyorum bu adamlara hacılar siz bu silahın neyini tasarladınız da bu kelimeleri sarf ediyorsunuz üretmelerin gram karşı değilim üretsinler satsınlar ihracat yapsınlar sanayi ekonomi gelişsin. Ama halka karşı yalan söylemek ne ola ki ?

Bence ar-15 Linux gibi bir şey.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3524 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 167 68 69 70 71

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: husta ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: