TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Eyl 2017, 15:43

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 367 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 58 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Spor ve Sağlık
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 19:02 
Süvariler

Arkadaşlar benim bir sorum olacak daha doğrusu yardım isteyeceğim , forumda işi özel kuvvetler ile olan veya dayanıklılık çeviklik kondisyon gibi alanlar ile uğraşmış-kafa yormuş arkadaşlar vardır diye düşünüyorum.

Ben haftalık kondisyon programı isteyecektim şuan 1.88 boyunda 95-100 kilodayım göğüs bölgem ve omuzlar hala daha sağlam ancak biraz göbek yaptım ve bunu kendi imkanlarım ile azaltmayı düşünüyorum sonrasında vücut geliştirmeye başlayacağım , vücut geliştirmeye gitmeden önce kondisyonum olsun istiyorum daha önce vücut geliştirme ile uğraşmıştım sonrasında bıraktım tekrar başlayacağım anlayacağınız.

Bahsettiğim kondisyon ve çeviklik gibi konulardan anlayan arkadaşlara bir kaç sorum olacak ;

1.) haftada kaç gün şınav ve mekik çekmeliyim ?
2.) sayısı ve set miktarı ne kadar olmalı ?
3.) saatleri nasıl ayarlamalıyım ?
4.) şınav ve mekik dışında önerdiğiniz kondisyona yardımcı hareket var mı ?
5.) toplam kaç hafta veya kaç ay bu programı uygulamalıyım ?

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Sohbet
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 19:21 
Süvariler

Arkadaşlar benim bir sorum olacak daha doğrusu yardım isteyeceğim , forumda işi özel kuvvetler ile olan veya dayanıklılık çeviklik kondisyon gibi alanlar ile uğraşmış-kafa yormuş arkadaşlar vardır diye düşünüyorum.

Ben haftalık kondisyon programı isteyecektim şuan 1.88 boyunda 95-100 kilodayım göğüs bölgem ve omuzlar hala daha sağlam ancak biraz göbek yaptım ve bunu kendi imkanlarım ile azaltmayı düşünüyorum sonrasında vücut geliştirmeye başlayacağım , vücut geliştirmeye gitmeden önce kondisyonum olsun istiyorum daha önce vücut geliştirme ile uğraşmıştım sonrasında bıraktım tekrar başlayacağım anlayacağınız.

Bahsettiğim kondisyon ve çeviklik gibi konulardan anlayan arkadaşlara bir kaç sorum olacak ;

Şuanki fizik durumunuza göre değişir. Fitness sitelerine bir göz atın. Emekli SAT komandosu tarafından kurulan bir fitness merkezinin web sitesi, işinize yarar:http://www.bodyness.net/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 19:24 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Haftada kaç gün mü? Mekik ve şınav(demir varsa da barfiks) her gün çekilir yahu. Tercihen, sabahları.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 19:32 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

İyi hoşta bu işler uzaktan birinin yönlendirmesiyle olmaz ki. Bunun sağlık yönü var. Adam atıyorum sana 3 set 40 mekik der kaldırabileceğini düşünür. Ama kaldıramazsın ya da hafif gelir. Bak daha öncede çalıştım diyorsun bilmen lazım. En iyisi yakınlarda bir yerde salon varsa bu işi oradaki hocalarla konuş. Birde zayıf ve normal boyda olanların daha rahat olduğunu gördüm. Uzun boylu ve iri olmanın bir faydasını görmedim şimdiye kadar. Ayaklarım taşıdığım ekstra yükün üstüne birde 90 kilo taşıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 19:34 
Uzaklaştırıldı

Ayaklarım taşıdığım ekstra yükün üstüne birde 90 kilo taşıyor.
Boy kaç :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 19:37 
Süvariler

umarım yardımcı olur
http://www.gencvefit.com/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 19:42 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ayaklarım taşıdığım ekstra yükün üstüne birde 90 kilo taşıyor.
Boy kaç :)
1,83 boy, 97 kilo, bakınca o kiloda olduğum anlaşılmıyor ama irileşmek hayra alamet değil. Vücudumun ağırlığını ayaklarda hissetmeye başladım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 20:02 
Süvariler

İyi hoşta bu işler uzaktan birinin yönlendirmesiyle olmaz ki. Bunun sağlık yönü var. Adam atıyorum sana 3 set 40 mekik der kaldırabileceğini düşünür. Ama kaldıramazsın ya da hafif gelir. Bak daha öncede çalıştım diyorsun bilmen lazım. En iyisi yakınlarda bir yerde salon varsa bu işi oradaki hocalarla konuş. Birde zayıf ve normal boyda olanların daha rahat olduğunu gördüm. Uzun boylu ve iri olmanın bir faydasını görmedim şimdiye kadar. Ayaklarım taşıdığım ekstra yükün üstüne birde 90 kilo taşıyor.
Sayın TEORI 1 senedir sporun ''s'' ni bile yapmıyorum , mekik konusunda söylediklerinize sonuna kadar hak verdim çünkü 3x45 mekik önerseler çok hafif gelecektir , zayıflık veya irilik ile alakalı değil diye düşünüyorum tamamen vücudun ham olmasıyla alakalı mesela spor yapıyormusunuz bilmiyorum ama yapmadığınızı var sayayım 1,83 boy, 97 kilo ile başladınız ve karşınızda 1,75 boy , 75 kilo birisi var , siz karşınızdakine göre ilk 2-3 hafta hamlıktan ve et kırığından dolayı pasif kalırsınız ama aradan geçen 1.5 ay sonrasında sizin çıkardığınız setin yarısını çıkartabileceğini düşünmüyorum karşınızdakinin. İrilik başlangıç olarak kötü bir dezavantaj olarak gözükse bile zayıf olan kişilere karşı daha fazla enerjiye sahip bir vücudunuz oluyor yani hamlığı attıktan sonra zayıf olan taraf belli bir aşamaya enerjisinin tamamını harcayıp ulaşırken siz yarısını harcayarak ulaşacaksınız.

Bunun dışında dediğiniz gibi Salona gidip yardım almak çok daha doğru olacaktır her halde benim açımdan.

Bacak için önerebileceğim şey merdiven çıkmaktır belli bir tempoda 3-4 defa in çık yaparsanız bacak konusunda sıkıntınız geçecektir. ( Kalbiniz ve tansiyonunuz varsa kesinlikle tavsiye etmiyorum )
Alıntı:
Şuanki fizik durumunuza göre değişir. Fitness sitelerine bir göz atın. Emekli SAT komandosu tarafından kurulan bir fitness merkezinin web sitesi, işinize yarar:http://www.bodyness.net/
Alıntı:

umarım yardımcı olur
http://www.gencvefit.com/
Teşekkür ederim inceliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 20:18 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sporla geçmişim yan yana olduğu için (Şu son 2,5 yıl dışında) bu kilo bile üzerimde sırıtmıyor ve sanılanın ötesinde atiğim. Ama ağırlık arttıkça ayaklarım hissetti. İlk işim bu ayın başında salona yazılmak olacak. Yeniden. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2013, 20:22 
Genel Yetkili

Merhabalar, göbekten kurtulmak istiyorsanız öncelikle BESLENME düzenine ve disiplinine kavuşmanız gerekir. Yağ/şeker/un bunlar hayatınızdan çıkması gerekli, sabah uyandıktan gece uyuyana kadar bunu korumanız gerekir. Sağlığınız için bunu kendi başınıza başkalarının yönlendirmesi ile yapmayın! Profesyonel destek almanız gerekiyor. Özel bir hastanede Beslenme ve Diyet uzmanına görünmeniz gerekir. Devlet hastanelerine gitmeyin beklediğiniz kişiye özel ilgi alaka bulamazsınız. Diyetisyen sizi özel cihaz yardımıyla vücudunuzun nelere ihtiyacı var yok hepsinin listesini çıkaracak. (Yağ kas su mineral protein oranları)

Sonra beslenme düzeniniz ortaya çıkacak. Sağlıklı bir zayıflama haftada 1 kilo zayıflama modelidir. Sakın 1 ayda 10 kilo vericem diye uğraşmayın en başta karaciğer zarar görür.

Sonra diyete destek olarak spor yapmaya başlayın. Evde ne aç ne tok öğün aralarında 3*20 mekik, 3*15 şınav, 5*20 squat hareketleriyle form tutmaya başlarsınız. vaktiniz varsa tempolu 50dk yürüyüşler ekleyebilirsiniz.

Daha sonra fitness salonunda derdinizi anlatın ve 3 aylık bir programla kardiyo ile spora başlayın. İleriki haftalarda yağ yakımını görecek ve moral bulacaksınız. Saygılarımla.

Evde yapabileceğiniz 10 dakikalık kondisyon kazanma hareketi:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Hv0mK0IcWyE[/youtube]

Başa dön

Mesaj Başlığı: Sohbet
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 22:50 
Genel Yetkili

Aramızda vücut geliştirme, fitness, body vs bunlarla ilgilenen arkadaşlarımız var mıdır? Ağırlık antremanı hakkında görüşlere ihtiyacım var.. Bu kolların dayanılmaz ağrılarını ne yapacağız...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 22:54 
Süvariler

Bu kolların dayanılmaz ağrılarını ne yapacağız...
Et kırılması yaşıyorsunuz büyük ihtimalle 3-4 gün hiç durmadan devam edin geçecektir ağrısına aldanmayın çalışmaya devam edin tam tersini yaparsanız 2 hafta kendinize gelemezsiniz :lol: Yeni başlamadıysanız sürekli yapıyorsanız ve et kırılmasının ne olduğundan zaten haberiniz varsa hocanıza danışmanızda fayda var. Ağırlık konusunda bir görüş veremem çünkü vücudun hangi bölgesini çalıştıracaksanız program ona göre değişiyor mesela ben body yaptığım dönemde Pazartesi farklı bir program Salı farklı bir program uyguluyordum. vb...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 22:58 
Süvariler

Aramızda vücut geliştirme, fitness, body vs bunlarla ilgilenen arkadaşlarımız var mıdır? Ağırlık antremanı hakkında görüşlere ihtiyacım var.. Bu kolların dayanılmaz ağrılarını ne yapacağız...

Ben az çok ilgileniyorum ve salona gidiyorum.Sanırsam forumdan Sayın Sanchez'de ilgileniyordu.Epey bilgisi vardı yanlış hatırlamıyorsam.Ağrılara gelirsek eğer yeni başladıysanız vücudunuz hamlıktan dolayı ağrımıştır.Eğer sorun hamlık değil ise yeteri kadar protein sokamıyorsunuzdur vücudunuza.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 22:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Düzenli antrenmanda birkaç hafta sonra acı çok azalır...
Merak etmeyin...

Acıyla ilgisi yok ama hatırlatayım: Isınmadan hareket yapmayın, çalışacağınız kası önceden az kiloyla çalıştırın...
Kas yırtılması yaşayan arkadaşlar oldu...

Toz, hap vs... Tavsiyeleri için özel mesaj atabilirsiniz...
Alıntı:
3-4 gün üst üste aynı kas grubu çalıştırmak ne kadar makul? Haftada 1, en fazla 2 önerilir?
Ne kadar çalıştırdığınıza bağlı...
Örneğin ısınmanın ilk haftasından sonra biceps antrenmanlarınızı 2 hareket yapıyor olabilirsiniz, bu dönemde kendinize zarar vermeden 3'er gün arayla antranman yapabilirsiniz, ama unutmayın, ilk 6 ay süperset, yani programlanan tekrar sayısından fazla tekrar yok... Yoksa yerinizde sayarsınız...
Alıntı:
Eğer sorun hamlık değil ise yeteri kadar protein sokamıyorsunuzdur vücudunuza.
Antrenmandan sonra ilk 15 dakikada vücuda protein girişi önemlidir, protein tozu kullanmıyorsanız bile bir ''protein bar'' (Protein gofreti) yemek iyi olur...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:08 
Genel Yetkili

Alıntı:
Düzenli antrenmanda birkaç hafta sonra acı çok azalır...
Merak etmeyin...

Acıyla ilgisi yok ama hatırlatayım: Isınmadan hareket yapmayın, çalışacağınız kası önceden az kiloyla çalıştırın...

Toz, hap vs... Tavsiyeleri için özel mesaj atabilirsiniz...
Teşekkür ederim,, Spora başlayalı 3 hafta oldu, iki hafta düzenli kardiyo devam ettirdim. Şimdi ağırlık + kardiyo şeklinde devam ediyor. Ağırlığa başlaman 5 dk ısınma hareketleri ile başlıyorum, doğrudan hareketlere geçiyorum, 10 istasyon hepsi 3x8.. başlangıç için ağır gelmiş olmalı... toz hap olayına giremem, karaciğer de sorun çıktı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:09 
Süvariler

3-4 gün üst üste aynı kas grubu çalıştırmak ne kadar makul? Haftada 1, en fazla 2 önerilir?
Eğer benim gibi iri ve uzunboylu biriyseniz hergün gitmenin bir zararı olmaz aksine yararı olur. Kısa boylu zayıf veya ham bir vücudunuz varsa haftada 3 gün yeterli. Benim hocam haftanın her günü öneriyor ondan önceki başka bir salona gittiğim zamanda ise 5 gün 2 gün dinlenme öneriyordu kaldı ki o zamanlarda zayıftım.

Kısacası enerjiniz varsa haftanın her günü yapmanın bir zararı yok ama zayıfsanız ve enerjiniz en fazla 4x20 ( dambıl 30 kilo 15 bir kol 15 diğer kol ) kaldırıyorsa haftanın 4 günü 3 günü 5 günü yeterli olur. Protein ve ekstra ilaçlar kullanıyorsanız kaldı ki benim arkadaşlarım bir dönem kullanıyordu sabah ve akşam gidiyorlardı , bugüne kadar hiç protein kullanmadım ve kesinlikle zararsız olsa bile ekstra ilaç tavsiye etmiyorum bıraktığınızda sporu her bir yeriniz sarkıyor çünkü ben ilaçsız doğal body yaptım hala daha sağlamdır vücudum ( göbek hariç )

Tekrar başlamayı düşünüyorum bu aralar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:10 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Ben az çok ilgileniyorum ve salona gidiyorum.Sanırsam forumdan Sayın Sanchez'de ilgileniyordu.Epey bilgisi vardı yanlış hatırlamıyorsam.Ağrılara gelirsek eğer yeni başladıysanız vücudunuz hamlıktan dolayı ağrımıştır.Eğer sorun hamlık değil ise yeteri kadar protein sokamıyorsunuzdur vücudunuza.
Yapıyordum da, çok bilgili demek ağır kaçar :) Naçizane, benim de kendimi tecrübe ederek ve başkalarından öğrendiğim bilgiler. BB böyle bir spor zaten. Bilgi alışverişiyle yaşıyor :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:10 
Süvariler

Dirsekle omuz arasındaki kaslarda çok şiddetli bir ağrı var mı?
Ön kol ile arka kolunuzu 180 derece olacak şekilde dümdüz tutabiliyor musunuz? Yoksa açmak bile işkence mi oluyor?

Spora başladığım sıralar kolumu sakatladım.(sanırım ters bir hareket sonucu) Ağrı 12 saat sonra gece 4 gibi başladı, uykumdan uyandırdı. Sporun sıcaklığı ile hissedemedim ancak uyandırdığı sabah doktora gitmek durumunda kaldım ve 6 kutu ilaç yazmakla birlikte ağrının kronikleşmemesi için 2 ay o kolla ağırlık taşımayı yasakladı.

Hamlama ağrısı ile karışmayacak şekilde şiddetliydi. Eğer böyle bir durum söz konusu ise doktora gitmenizi öneririm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Spora başladığım sıralar kolumu sakatladım.(sanırım ters bir hareket sonucu) Ağrı 12 saat sonra gece 4 gibi başladı, uykumdan uyandırdı. Sporun sıcaklığı ile hissedemedim ancak uyandırdığı sabah doktora gitmek durumunda kaldım ve 6 kutu ilaç yazmakla birlikte ağrının kronikleşmemesi için 2 ay o kolla ağırlık taşımayı yasakladı.

Hamlama ağrısı ile karışmayacak şekilde şiddetliydi. Eğer böyle bir durum söz konusu ise doktora gitmenizi öneririm.
Alıntı:
Ucuz atlatmışsınız Sn. Alp-Er...
Sn. Tankgunner kollarınızı 180 derece açmayı denemeyin, önünüzdeki 15 dakika boyunca daha kuvvetli sızlar :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Eğer benim gibi iri ve uzunboylu biriyseniz hergün gitmenin bir zararı olmaz aksine yararı olur.
Terminatör dayanmaz...
Yapabiliyorsanız hayret, benim en ağır antrenmanım haftada 4 gün idi...
Tabii antrenmanlar uzun...

Eğer kasların dinlenmesine izin verilmez/gereksiz miktarda zorlanır/programa uyulmaz/iyi beslenilmezse gelişme olmaz...

Hatta bazı durumlarda zararı olur...

Bence siz başka hocalara da vs... danışın...
Bodybuilding forumlarında durumu araştırın ;)

En son Sİlahtar tarafından 10 Kas 2013, 21:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:43 
Süvariler

Alıntı:
Eğer benim gibi iri ve uzunboylu biriyseniz hergün gitmenin bir zararı olmaz aksine yararı olur.
Terminatör dayanmaz...

Eğer kaslarınızın dinlenmesine izin verilmez/gereksiz miktarda zorlanır/programa uyulmaz/iyi beslenilmezse gelişme olmaz...

Üstad sanırım siz işin içindesiniz beni aydınlatırsanız sevinirim fitness ile boy uzatmak mümkünmüdür acaba bazıları mümkün bazıları değil diyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:53 
Genel Yetkili

An itibariyle ağrılar: kollar 180 derece açılmıyor, zorlasam da açılmaz :)) sağ kol 60 derece de, sol kol 45 dereceden öteye gitmiyor, ağrı en acılı nokta koldan kan alınan damarın olduğu yer. oradan başlayıp göğüs kaslarını sarıyor. Özellikle sol kol kötü, sağ kolun yardımıyla sol kolumu kaldırabiliyorum..

Fizik bilgileri:
boy:178
kilo: 87

Özellikle bu iki hareket beni mahvetti

Resim

Resim

Beslenme ile ne kadar ilişkilidir bu ağrılar bilmiyorum. Son 45 gündür diyetisyen kontrolünde 10 kilo verdim. Diyet besleniyorum.

En son TankCommander tarafından 09 Kas 2013, 23:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2013, 23:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Üstad sanırım siz işin içindesiniz beni aydınlatırsanız sevinirim fitness ile boy uzatmak mümkünmüdür acaba bazıları mümkün bazıları değil diyor ?
Öncelikle söylemek gerekli ki, yaş bu konuda çok önemli...
Ancak spor yapmak hormon miktarını artırdığından, özellikle ergenlik döneminde boy uzamasına olumlu yönde kayda değer etki edecektir...
Ancak elbette yine aynı dönemde çok ağır ağırlıklarla (ki 15 yaşındaki birinin 200 kg ile işi olmaz diye düşünüyorum :) ) çalışılması boy uzamasını kötü etkiler...
(Bkz: Halterciler)

Yaşınız 18 - 19 bile olsa vücut geliştirmeye başlamanız ve isterseniz glutamin kullanmanız boyunuzu biraz daha uzatmaya yarayabilir...

En son Sİlahtar tarafından 10 Kas 2013, 21:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 00:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

An itibariyle ağrılar: kollar 180 derece açılmıyor, zorlasam da açılmaz :)) sağ kol 60 derece de, sol kol 45 dereceden öteye gitmiyor, ağrı en acılı nokta koldan kan alınan damarın olduğu yer. oradan başlayıp göğüs kaslarını sarıyor. Özellikle sol kol kötü, sağ kolun yardımıyla sol kolumu kaldırabiliyorum..

Fizik bilgileri:

Resim

Resim
Resimdekilerin isimleri:
1 - Barbell Bench Press
2 - Dumbbell Bench Press

İkinci resimdeki hareketi kollarınızı yanlara doğru açıp kapayarak mı yapıyorsunuz, yoksa daha çok yukarı doğru ittirip çok az bir kapama yaparak mı?

Bunlar karıştırılan iki hareket... Eğer yaptığınız resimlerdeki gibi ise yaptığınız iki hareket de aynı kası aynı şekilde çalıştırıyor...

Eğer ağırlıklarla kollarınızı açıp kapayarak çalıştıysanız Dumbbell Flys hareketini yapmışsınızdır ki, bu göğsünüzü Barbell Bench Press'ten farklı şekilde çalıştırır...

Dumbbell Flys:
Resim

En son Sİlahtar tarafından 10 Kas 2013, 00:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 00:11 
Genel Yetkili

Resimdekilerin isimleri:
1 - Barbell Bench Press
2 - Dumbbell Bench Press

İkinci resimdeki hareketi kollarınızı yanlara doğru açıp kapayarak mı yapıyorsunuz, yoksa daha çok yukarı doğru ittirip çok az bir kapama yaparak mı?

Bunlar karıştırılan iki hareket... Eğer yaptığınız resimlerdeki gibi ise yaptığınız iki hareket de aynı kası aynı şekilde çalıştırıyor...

Eğer ağırlıklarla kollarınızı açıp kapayarak çalıştıysanız Dumbbell Fly hareketini yapmışsınızdır ki, bu göğsünüzü Barbell Bench Press'ten farklı şekilde çalıştırır...
Pardon ikinci resim yanlış olmuş. Fly hareketi olacak. Kolları yanlara açmakta fazla zorladık sanırım. Sağ kol idare eder de, sol kol 45 derece de kitli kalıyor ve açmak istesem dayanılmaz bir acı.. İnşallah yarın sabah hastanelik olmayız..

Resim

En son TankCommander tarafından 10 Kas 2013, 00:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 00:39 
Süvariler

Alıntı:
Terminatör dayanmaz...

Eğer kaslarınızın dinlenmesine izin verilmez/gereksiz miktarda zorlanır/programa uyulmaz/iyi beslenilmezse gelişme olmaz...

Aynı hareketi yapmıyorum ki bütün hafta toplamda 3 program oluyor.

1. omuz ve kollar
2. gögüs ve karın
3. sırt bel bacak

Böylece kas gelişimi devam ediyor yani Pazartesi gittiğim zaman omuz ve kollara çalışıyorsam Salı günü bunlara çalışmıyorum başka yerleri çalıştırıyorum tabi böyle bir canavarlık için 2 ay gibi bir süre gerekiyor. Yoksa yeni başladığımda yapacağım program şöyle olur.

Pazartesi

Çarşamba

Cuma

Cumartesi

3 farklı programın tek kötü yanı ezberlemektir 2 hafta boyunca hocaya sorduğumu biliyorum şu hangi hareketti diyerek :lol:

Mesela bodye ilk başladığı zaman bir insanın 4x yapması doğru olmaz ilk 1.5 hafta 2x yapmalı ondan sonra 3x daha sonra 4x. Bir süre sonra 1x50 kilo 2.x 55kilo 3.x60kilo 4.x 75kilo şeklinde yapılmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 00:50 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Resimdekilerin isimleri:
1 - Barbell Bench Press
2 - Dumbbell Bench Press

Eğer ağırlıklarla kollarınızı açıp kapayarak çalıştıysanız Dumbbell Fly hareketini yapmışsınızdır ki, bu göğsünüzü Barbell Bench Press'ten farklı şekilde çalıştırır...
Pardon ikinci resim yanlış olmuş. Fly hareketi olacak. Kolları yanlara açmakta fazla zorladık sanırım. Sağ kol idare eder de, sol kol 45 derece de kitli kalıyor ve açmak istesem dayanılmaz bir acı.. İnşallah yarın sabah hastanelik olmayız..
fly cidden zor ve sakat bir hareket. Küçük bir zorlamada bile incitebilirsiniz. Siz ne olur ne olmaz bir gösterin hocam.

Ama bu kadar dezavantajına rağmen de çok iyi bir harekettir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 00:56 
Genel Yetkili

fly cidden zor ve sakat bir hareket. Küçük bir zorlamada bile incitebilirsiniz. Siz ne olur ne olmaz bir gösterin hocam.

Birden yüklenince zorlamışız.. Ben bir anda tüm istasyonlara 3X8 olarak başlayıp bitirdim, Çarşamba/ cuma/ cumartesi bu şekilde devam etti.. 2 gün arka arkaya yüklenince daha da zorlanmış olmalı. Az önce 10 dk. kadar iki koluma da masaj uyguladım bayağı rahatlattı. Ama yine de ağrılar devam ediyor tabi. Artık sabaha bakalım ne olacak... Hamlıktan dolayı başta ağrıları önemsemedim ama bu kadarı da cidden dayanılmazmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 01:13 
Süvariler

Alıntı:

Birden yüklenince zorlamışız.. Ben bir anda tüm istasyonlara 3X8 olarak başlayıp bitirdim, Çarşamba/ cuma/ cumartesi bu şekilde devam etti.. 2 gün arka arkaya yüklenince daha da zorlanmış olmalı. Az önce 10 dk. kadar iki koluma da masaj uyguladım bayağı rahatlattı. Ama yine de ağrılar devam ediyor tabi. Artık sabaha bakalım ne olacak... Hamlıktan dolayı başta ağrıları önemsemedim ama bu kadarı da cidden dayanılmazmış.
Üstadım bırakmaya kalkmayın sakın 3-4 gün içerisinde geçiyor emin olun , yarın tekrar giderseniz şuan ki ağrınızdan daha çekilir hale gelecektir yinede ağrır ama bu kadar olmaz ertesi gün azalır ağrı yine devam eder sonrasında tekrar ve bir daha hiç ağrımaz bodye yeni başlayan herkesin başına gelen bir şey hamlık ile alakası yok , insan isterse komando olsun yeni başlıyorsa vücut geliştirmeye katlanacak o ağrılara başka yolu yok.

Siz yinede önerildiği gibi fazla zorlamayın çalışmaya devam edin geçecektir gayet normal bir şey.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 02:08 
Süvariler

Sayın tankgunner , programınızı hoca yazmadı ise bence o iki hareketi biraz erteleyin.Güzel hareketler ama en azından 1-2 ay boyunca o hareketleri makinede çalışın.

Makinedeki halleri ;

http://www.coopersguns.com/videos/exerc ... est-press/

http://www.coopersguns.com/videos/exerc ... /pec-deck/

Bu verdiğim adrestede kas gruplarına tıklayınca hangi hareketlerin oraları etkilediğini görebilirsiniz.

http://www.coopersguns.com/videos/exerc ... yclopedia/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 02:40 
Süvariler

Fizik bilgileri:

Resim

Resim

Beslenme ile ne kadar ilişkilidir bu ağrılar bilmiyorum. Son 45 gündür diyetisyen kontrolünde 10 kilo verdim. Diyet besleniyorum.
Muhtemel ki biceps brachii ya da m.brachialis -pazu kaslarınızda bir sıkıntı var. Eğer ağrılar bu kadar dayanılmazsa bir iki gün dinlenmekten fayda var. Eğer geçmezse bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 02:52 
Genel Yetkili

Herkese tavsiyeleri için çok teşekkür ederim.. 2 gün dinlendirmekte fayda olacağını düşünüyorum, Pazartesi şikayetler devam ederse soluğu hastanede alacağım. Aslında bu konuyu ayrı bir başlığa taşıyabiliriz. Görüyorum ki forumda bu konu ile ilgilenen/ ilgilenmek isteyen çok üye var. Konu dışı olarak bu konuyu da orada tartışabiliriz. Herkese iyi geceler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 04:23 
Genel Yetkili

Birkaç nacizane tavsiyem olacak bu konuda.Bench press ve göğüs dam press hareketlerin adı.Öncelikle salona yeni başladıysan hareketlere başlamadan önce ısınman ve esnetme yapman gerekli.Amacın kas kütlesi kazanmaksa eğer 3*8 değilde piramit sistemde 4 set 12-10-8-6 şeklinde yapman kütle kazanmana yardımcı olacaktır.Bunun haricinde çalışmanın ertesi günü off(dinlenme)şeklinde devam etmen kasların kendini toparlamasına yardımcı olur.1 gün çalış 1 gün dinlen.Hareketler esnasında asla belden kuvvet alma mümkün olduğu kadar dik dur.En önemlisi beslenmedir,bunun için protei ağırlıklı beslenmende fayda var.Supplement olarak whey+creatin+multivitamin kasların recovery sürecini ve büyümesini arttırır.Almanda fayda var.Bunların haricinde sormak istediğin bir konu olursa yardımcı olurum.

-Medreseden beslenirse kültürün,bir elde tespihle takke,diğer elde ibrikle seccade.Bilimde pusulan olmadığı sürece,dolaşıp durursun gündüz gece

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 19:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Creatine karaciğer hassas durumda ise olmaz...

Ancak creatinenin ATP (enerji) üretimini hızlandırmasının nimetleri müthiş...
Creatine olmasa 3,5 saatlik ve 4,5 saatlik antrenmanı zor yapardım...
Kas gücüne katkısı bakımından ''steroid yarısı'' diyebiliriz :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 21:04 
Süvariler

Whey protein ve Multivitamin olur da...

Peki Creatin'in steroid gibi yan etkileri yok mu ? Yani ikisini de kullanmak tehlikeli ? Steroidin zararları kesin ... bahsettiğim zarar sadece karaciğer değil esas hormonel yapımıza etkisi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 21:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Whey protein ve Multivitamin olur da...

Peki Creatin'in steroid gibi yan etkileri yok mu ? Yani ikisini de kullanmak tehlikeli ? Steroidin zararları kesin ... bahsettiğim zarar sadece karaciğer değil esas hormonel yapımıza etkisi.

Creatine aslında böbreklere direkt etki eden bir madde...
Genel Uyarı:
Kullanımı sırasında dozun miktarına hassasiyetle dikkat edilmeli ve gün boyunca bol su içilmeli...

Hormonal yapıya bir zarar verdiğini duymadım...
Yine de kullanmayı bıraktım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 21:21 
Süvariler

Bırakmanızın bir nedeni var mı ? çünkü ben de bir seferliğine kullanmka istiyorum daha sonra protein tozu dahil hepsini keseceğim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 21:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bırakmanızın bir nedeni var mı ? çünkü ben de bir seferliğine kullanmka istiyorum daha sonra protein tozu dahil hepsini keseceğim.
Creatine, araba motoru için Nitro ne ise, böbrek için odur...
Sadece 2 ay kullandım... Uzun süre kullananlar 40'lı yaşlardan itibaren böbreklerinde sıkıntı yaşamaya başlayabiliyor...

En son Sİlahtar tarafından 10 Kas 2013, 21:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 22:43 
Genel Yetkili

Birkaç nacizane tavsiyem olacak bu konuda.Bench press ve göğüs dam press hareketlerin adı.Öncelikle salona yeni başladıysan hareketlere başlamadan önce ısınman ve esnetme yapman gerekli.Amacın kas kütlesi kazanmaksa eğer 3*8 değilde piramit sistemde 4 set 12-10-8-6 şeklinde yapman kütle kazanmana yardımcı olacaktır.Bunun haricinde çalışmanın ertesi günü off(dinlenme)şeklinde devam etmen kasların kendini toparlamasına yardımcı olur.1 gün çalış 1 gün dinlen.Hareketler esnasında asla belden kuvvet alma mümkün olduğu kadar dik dur.En önemlisi beslenmedir,bunun için protei ağırlıklı beslenmende fayda var.Supplement olarak whey+creatin+multivitamin kasların recovery sürecini ve büyümesini arttırır.Almanda fayda var.Bunların haricinde sormak istediğin bir konu olursa yardımcı olurum.
Piramit sitem başlangıç için daha mantıklı geliyor. Dinlenme günlerimde uzun yürüyüş yapmaya çalışıyorum. (8-10km tempolu)
whey+creatin+multivitamin olayına şu an giremem, Karaciğer de hassas bir dönemdeyim, ALT/AST değerlerim takip ediliyor. Karaciğerde büyüme ve yağlanma tespit edildi.

Şimdi can alıcı soruyu sorayım.. Göbek eritme için ne yapabiliriz? Forum üyelerinin de merak ettiğine eminim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 22:57 
Genel Yetkili

Alıntı:
Karındaki yağları alma: Karında biriken fazla yağların liposuction ile alınması. Fiyatı: 1.500 – 2.500 TL arasında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 23:01 
Akıncılar

^^^^
Alıntı:
Karındaki yağları alma: Karında biriken fazla yağların liposuction ile alınması. Fiyatı: 1.500 – 2.500 TL arasında.
:D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 23:03 
Süvariler

Bu Müslüman geçinen tayfanın Atatürk nefretinin asıl sebebinin kandırılmışlık olduğunu düşünüyorum, yalnız bu fikrimi sağlam ayaklar üzerinde oturtamıyorum, sadece bir hissiyat.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 23:07 
Genel Yetkili

Alıntı:
^^^^
Alıntı:
:D
Süper :lol:

45 günde 10 kilo verdim daha şimdi kilo verme yavaşladı nerdeyse durdu gibi, hala 15 kilo fazlalık can simidi oluşturmuş malum bölgede duruyor...

Fırsat bulsam Squash ve ya duvarda tenis oynardım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 23:25 
Süvariler

Göbek eritme için ne yapabiliriz? Forum üyelerinin de merak ettiğine eminim.
Koşu - Mekik - Bel ( hareketi var vücut geliştirmede göbek üstü dümdüz bakıyor ayaklarınızla sağ ve sol tarafa hızlı şekilde dönüyorsunuz )

Bütün bunlardan en önemlisi düzgün bir doktordan alınmış diyet , mümkünse özel hastane doktoru olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 23:32 
Genel Yetkili

Alıntı:
Koşu - Mekik - Bel ( hareketi var vücut geliştirmede göbek üstü dümdüz bakıyor ayaklarınızla sağ ve sol tarafa hızlı şekilde dönüyorsunuz )

Bütün bunlardan en önemlisi düzgün bir doktordan alınmış diyet , mümkünse özel hastane doktoru olsun.
Diyet konusunda sorun yok, özel hastane beslenme diyet uzmanı yardımıyla 45 günde 10 kilo verdik.. Beslenme disiplinimizde sorun yok.. Peki twist hareketinin gerçekten faydası var mıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 23:36 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Diyet konusunda sorun yok, özel hastane beslenme diyet uzmanı yardımıyla 45 günde 10 kilo verdik.. Beslenme disiplinimizde sorun yok.. Peki twist hareketinin gerçekten faydası var mıdır?
Bu işin uzmanı olmamakla birlikte faydası olduğunu düşünüyorum sonuçta sıkılaştırdığı yerler tam da şikayetinizin olduğu bölge , göbeğin parçalanmasına yardımcı olur gerisi mekik ile gelir zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2013, 23:39 
Genel Yetkili

Bu işin uzmanı olmamakla birlikte faydası olduğunu düşünüyorum sonuçta sıkılaştırdığı yerler tam da şikayetinizin olduğu bölge , göbeğin parçalanmasına yardımcı olur gerisi mekik ile gelir zaten.
Twist hareketini her antreman bitiminde hızlı hızlı 5 dk. kadar yapıyorum 3 haftadır yapıyorum pek olumlu sonuç aldım diyemem. Bunun yerine mekik stillerini mi denesem belki daha iyi sonuç alırız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2013, 00:10 
Akıncılar

Alıntı:

Twist hareketini her antreman bitiminde hızlı hızlı 5 dk. kadar yapıyorum 3 haftadır yapıyorum pek olumlu sonuç aldım diyemem. Bunun yerine mekik stillerini mi denesem belki daha iyi sonuç alırız.
Tankgunner hocam, ben pek sporşinas bir insan olmamakla birlikte spor bağımlısı Amerikalı öğrencilerle uzun süre çalıştığımdan size bir iki tavsiye verebilirim. Ben bile şu tembel halimle 3 ay sonra çok tanımlı olmayan, dışarıdan belli olmasa da gayet sert karın kaslarına kavuştum konuştuğum birkaç tane Amerikalı sayesinde.

Ben Türkiye'deyken spor yaptığımda herkes sürekli mekik sayısını artıracaksın diyordu ama tam tersi. İşin sırrı karın kaslarına da aynı diğer kaslar gibi yaklaşmak. Gördüğüm tüm spor bağımlıları bu işi her antremandan sonra yapıyor. Yani bugün karın günü diye birşey yok. Her antremanı karın egzersizi ile kapayacaksın ve egzersizler eğik masada olacak. Ben tam ismini bilmiyorum onun ama kafanın vücuttan daha aşağı seviyede olduğu bacaklarını kilitleyebildiğin mekik masasında olacak. Sırtın tam yatmaya yakın duracak ve tekrar gideceksin yani kasın gevşemesine izin vermeyeceksin. 3 x 15 yapabilecek konuma geldiğin günden sonraki antremanda eline 5 lb'lik ya da 2.5 kg artık hangi sistemde ağırlığa erişimin varsa ağırlığı iki elinle başının arkasında tutup o şekilde çekeceksin. Ne zaman 3 x 15'i rahat yapmaya başlayacaksın ağırlığı artıracaksın. Aynı diğer egzersizlerdeki gibi. Ben salonda dikkat ediyorum bütün Amerikalılar duvar örmüşken Türkler ve diğer yabancı öğrenciler gariplerim 100 tane 200 tane mekik çekiyorlar hiçbir yere varmıyor.

Ben şu anda kastığım zaman karnımdaki six-pack'i hissedebiliyorum ama yağ tabakasından dolayı dışarıdan gözükmüyor. Eskiden yıllarca herkesin bahsettiği sürekli mekik sayısını artır şeklinde gittim hiç bir yere varamadım. Şimdi 25 pound ile 10 tane çekebiliyorum ama yakında kaslar Amerikalılarınki gibi çelik gibi olacak :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2013, 00:31 
Genel Yetkili

Sn Arcanus çok haklısınız. Ben şu an bu göbekle düz zeminde 2 dakika da 50 mekik çekebiliyorum. Altta karın kaslarını hissediyorum ama göbek yağlarını erittiğini hiç göremedik. Eğik mekik sehpasında setler halinde yapmak daha mantıklıca bir çalışma olur. Ayrıca dediğiniz gibi antreman bitiminde vücut soğumadan yapmak gerek. Biz şimdiye kadar hep soğuk vücutla kendimizi yormuşuz. Bilinçli yapmak ile yapmış olmak için yapmak çok farklı.

Yarından sonra piramit setlerle ağırlık antremanı + kardiyo + eğik mekik sehpa çalışması toplamda 2 saatlik bir antremana geçiş yapacağım.

Bu arada dün sohbet konusu olan kol ağrıları bugün %70 azalmış durumda. Masaj ve 8km yürüyüş iyi geldi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2013, 00:45 
Süvariler

Sayın arcanus'un verdiği örneği çok iyi olmuş bence üzerine bir şey söylemek yersiz. Bu arada arcanus üstadım tam olarak hangi hareketi anlattığınızı çözemedim çünkü aynı sehpada çeşit çeşit hareket var.

Hareketi tam olarak anlayamadım mesela ben karın kası çıkardığım dönemde başımın arkasına değil tek halter ağırlığını karnımın üstüne koyar öyle yapardım. Sanırım bahsettiğiniz hareket 0:18'de yapılan değil daha farklı bir hareket galiba daha aşağıya yatıyorlar birde kafa arkasına koyularak yapılanını video olarak gösterirseniz sadece sayın tankgunner için değil benim için de faydası olur.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zsPFL7mVrqU[/youtube]

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 367 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 58 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: