TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Kas 2017, 19:54

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 368 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Spor ve Sağlık
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 19:37 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Spora başladım, 1 ay oldu.

Çoğu kişi spora başlamadan kilo verdiğimi söylüyordu. Sporda ilk amacım kilo vermek ama ondan ziyade kondisyon ve güç kazanmaya yönelik çalışıyorum.

Isınma olarak 100 metre yürüyüş 1000 metre koşuyorum. Ağırlıklarla çalıştıktan sonra ise yine aynı şekilde koşuyorum. Sizce kondisyon-dayanıklılık için böyle mi devam edeyim yoksa başka tavsiyeniz var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2015, 19:54 
Genel Yetkili

Spor yapanlar için eklem sıvısını takviye etme/ üretme maksatlı hangi marka veya ilaç tavsiye edersiniz ? (Glukozaminden bahsediyorum)
Bir zamanlar eklem rahatsızlığım vardı, doktorum takviye için GNC Triflex önermişti, iki büyük kutu kullanmıştım, fizik tedaviyle işe yaramıştı.

Bu arada kendi sorduğum soru vardı, kendi çalışma metodumla 3000m yi artık 14:00dk ile koşuyorum, hedefim 13:00 dk skalası.
saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 20:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bende bu aralar bazen bir gün arayla, bazen ara vermeden her gün olacak şekilde hafif-orta arası bir tempoda 6-7 km koşuyorum. (Memlekette düz yer olmadığından ilk 3 km tırmanıyorum resmen ve zor oluyor açıkçası :) ) Eskiden halı saha maçlarında nefes nefese kalırken şimdi 3 km'yi hiç durmadan koşuyorum. Benim için büyük başarı oldu açıkçası, şuan için bir kaç sorun var ama 1. Septum deviasyonu burnumun bir tarafından hiç nefes alamıyorum diğeri ayakkabı bir diğeri ise zayıflama korkusu. Tavsiyeleriniz olursa sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 22:25 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 23:26 
Genel Yetkili

Bende bu aralar bazen bir gün arayla, bazen ara vermeden her gün olacak şekilde hafif-orta arası bir tempoda 6-7 km koşuyorum. (Memlekette düz yer olmadığından ilk 3 km tırmanıyorum resmen ve zor oluyor açıkçası :) ) Eskiden halı saha maçlarında nefes nefese kalırken şimdi 3 km'yi hiç durmadan koşuyorum. Benim için büyük başarı oldu açıkçası, şuan için bir kaç sorun var ama 1. Septum deviasyonu burnumun bir tarafından hiç nefes alamıyorum diğeri ayakkabı bir diğeri ise zayıflama korkusu. Tavsiyeleriniz olursa sevinirim.
3km' yi kaç dakikada koşuyorsunuz? Şahsen bu sıralar 14:00 dakidada anca bitiriyorum, 13:30'un altına inmem gerekli ama 1500m'lerde nefes problemi başlıyor buda dakika ve güç kaybı yaşatıyor.. benimde performans arttırıcı besin takviyesine ihtiyacım olacak gibi.. her hafta koşuyorum problemler hep aynı.. Ayakkabı olarak salomon asfalt/patika koşusu için ürettiği XA PRO modelini kullanıyorum çok memnunum. Fiyatı biraz tuzlu 340küsür TL.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 23:28 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar bana çok acil koşu kondisyon programı gerekiyor. Asfalt zeminde, 3000 metre koşuyu bir ay içerisinde 14:00 dakika altına indirgemem lazım. Şu an 15:00 dakika. 1000 metreden sonra nefessiz kalıyorum. Pratik bir antrenmana ihtiyacım var.
Bir haftadan beridir fitness salonuna başladım. Salonda koşuya en çok faydalı olacak çalışma programı ne olabilir. Beslenmeyi ne şekilde ayarlamalıyım? Takviye besin neler olabilir? vs vs vs

Saygı ve sevgilerimle..
Tankgunner'ın sorusunu şimdi gördüm.
Koşuda dayanıklılık, devamlılık yani kondüsyon arttırıcı bir program istemiş (=endurance).
Maalesef gecikerek cevap verebiliyorum.
interval koşuları tavsiye ederim. Hele ki 14.00 gibi sıradan bir hedef zorlanmadan başarılabilir bir hedeftir, yeter ki 1-2 ay süre olsun.
benim de daha önceleri uyguladığım low intensity koşu programını paylaşayım;
bunun için mesafe ölçülebilir bir parkur en iyisi.
koşucunun fitlik seviyesine göre 200/400/600/800 metre koşulacak, ortanın biraz üstü bir tempoda.
Çok hızlı değil ama konuşabilecek bir süratle koşulmalı.
(diyelim ki fit olmayan birisi için hazırlıyoruz programı)
ilk 200 m. bitince koşuyu kesiyor ve 20 saniye yürüyoruz; durmuyoruz yani yürüyoruz.
20 saniye biter bitmez bir 200 daha koşuyoruz.
yine 20 saniye yürüyoruz..
...
bu böyle gidiyor.
elbette yavaş yavaş alışmakta fayda var, zorlamak yalnızca sakatlığa neden olur.
koşulardan öne ısınıyoruz, sonrasında ise soğuma ve stretching ile olayı kapatıyoruz.

ekle: netten bir bakınız >> "lohnende Pause".

Boyun eğmek şân ve şerefle yaşamış ecdâdımıza yapılması mümkün ihânetlerin en büyüğüdür... Savaşta cengâverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şânı yaşayacak, çocuklarımız torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır. ÇİÇİ

En son Turkson76 tarafından 03 Tem 2015, 00:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 23:38 
Genel Yetkili

Tankgunner'ın sorusunu şimdi gördüm.
Koşuda dayanıklılık, devamlılık yani kondüsyon arttırıcı bir program istemiş (=endurance).
Maalesef gecikerek cevap verebiliyorum.
interval koşuları tavsiye ederim. Hele ki 14.00 gibi sıradan bir hedef zorlanmadan başarılabilir bir hedeftir, yeter ki 1-2 ay süre olsun.
benim de daha önceleri uyguladığım low intensity koşu programını paylaşayım;
bunun için mesafe ölçülebilir bir parkur en iyisi.
koşucunun fitlik seviyesine göre 200/400/600/800 metre koşulacak, ortanın biraz üstü bir tempoda.
Çok hızlı değil ama konuşabilecek bir süratle koşulmalı.
(diyelim ki fit olmayan birisi için hazırlıyoruz programı)
ilk 200 m. bitince koşuyu kesiyor ve 20 saniye yürüyoruz; durmuyoruz yani yürüyoruz.
20 saniye biter bitmez bir 200 daha koşuyoruz.
yine 20 saniye yürüyoruz..
...
bu böyle gidiyor.
elbette yavaş yavaş alışmakta fayda var, zorlamak yalnızca sakatlığa neden olur.
koşulardan öne ısınıyoruz, sonrasında ise soğuma ve stretching ile olayı kapatıyoruz.
Çok teşekkür ederim.. Nefes problemi cidden çok can sıkıcı oluyor ve koşuda konstareyi bozup iradeyi de etkileyip vazgeçme etkisi çoğalıyor.. Fiziksel olarak yorulmuyorum ama nefessiz kalmak mental olarak gerçekten çok etkiliyor. Koşu temposu yüksek ve nefes ayarlamak gerçekte güçleşiyor.. Bunu çözersem sorun kalmayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 23:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
3km' yi kaç dakikada koşuyorsunuz? Şahsen bu sıralar 14:00 dakidada anca bitiriyorum, 13:30'un altına inmem gerekli ama 1500m'lerde nefes problemi başlıyor buda dakika ve güç kaybı yaşatıyor.. benimde performans arttırıcı besin takviyesine ihtiyacım olacak gibi.. her hafta koşuyorum problemler hep aynı.. Ayakkabı olarak salomon asfalt/patika koşusu için ürettiği XA PRO modelini kullanıyorum çok memnunum. Fiyatı biraz tuzlu 340küsür TL.
Daha önce hiç ölçmedim hocam, az önce koşudan geldim bilsem süre tutardım ama dinlediğim şarkıların süresiyle hesapladığımda hafif yokuş yukarı olanda 2 km'ye yakın bir uzaklığı 10-12 dakika arası kadar bir sürede gitmişim galiba. Tam emin değilim ama ilk şarkının kaçıncı dakikasında koşmaya başladığıma :) Yarın veya ertesi gün bir süre tutarım. Ayakkabı benim gibi kısa vadeli koşanlar için biraz tuzlu hocam ben 20 gün kadar sonra koşmayı bir süre bırakmak zorunda kalırım gibi geliyor zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 23:57 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Çok teşekkür ederim.. Nefes problemi cidden çok can sıkıcı oluyor ve koşuda konstareyi bozup iradeyi de etkileyip vazgeçme etkisi çoğalıyor.. Fiziksel olarak yorulmuyorum ama nefessiz kalmak mental olarak gerçekten çok etkiliyor. Koşu temposu yüksek ve nefes ayarlamak gerçekte güçleşiyor.. Bunu çözersem sorun kalmayacak.
rica ederim.
zorlamayın, konuşabilme ölçütüne göre koşun.
maksimum hızınız ne ise onun %60-65'i ile koşun.
ayrıca,
koşu postürünüze dikkat edin, kollarınızı düz olarak savurun, yani daha doğrusu düz bir rota üzerinde. elbette dirseklerden kırık olacak.
boynunuz dik olsun ama sert olmasın. baş öne eğik olmasın.
vücudunuz da sağa-sola yamuk olmasın. hafif bir ileri meyil verin torsoya, ama çok hafif.

Boyun eğmek şân ve şerefle yaşamış ecdâdımıza yapılması mümkün ihânetlerin en büyüğüdür... Savaşta cengâverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şânı yaşayacak, çocuklarımız torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır. ÇİÇİ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2015, 14:09 
Üye

Peki deparla koşmanın zamanını nasıl azaltabiliriz?Diyelimki 400 metrelik saha var bunu 70 saniyede koşuyorum ancak 6 ay sonra 60 saniye koşmak istedim.Nasıl düşürebilirim bu süreyi?SÜrekli deparlı şekilde 400 metreyi koşarak kendimle mi yarışmalıyım?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2015, 15:29 
Süvariler

Peki deparla koşmanın zamanını nasıl azaltabiliriz?Diyelimki 400 metrelik saha var bunu 70 saniyede koşuyorum ancak 6 ay sonra 60 saniye koşmak istedim.Nasıl düşürebilirim bu süreyi?SÜrekli deparlı şekilde 400 metreyi koşarak kendimle mi yarışmalıyım?
Yağ oranınızı düşürün(karın bölgesi özellikle stabil olmak hızda en önemli etkendir), bacak kaslarınızı geliştirin, bacaklarınızı devamlı esnetin esnek yapınızda bu konuda bir avantaj, adımlarınızı dikkatli atın mesela daha uzun bacak bir insan daha hızlı koşar diye bir durum yok tabi burdan kısa adım atmanız gerektiğinide çıkarmayın. :roll: Adımlarınızı nasıl atmanız gerektiğini öğrenin önce kendi vücudunuzda ve bu adımların sıklığını artırmaya çalışın. Önemli olan yere basma reaksiyonunuzu geliştirmek kısa mesafeli koşularda..., diye düşünüyorum. Daha farklı bilgilerde varsa araştırabilirsin. Bunlar benim kendi kendime çok küçük yaşta futbola başlayarak edindiğim tecrübeler birde son senelerde fitness girişimim.

Uzun mesafeli koşularda ise aslında bu kazanılan bir kapasitedir, nefes işi cidden. Mesela 1'den 5'e varmak bir süre gerektiriyorsa 5'den 6'ya varmak onun 3-5 katı gibi bir süre gerektirir. Vede devamlılık ister. 5'den 6'ya varmakta ciddi çalışmalar ister. Sadece koşu işe olacak iş değildir bana göre. Bacaklardaki ve karın bölgesindeki kas oranını yine ne kadar artırırsanız hızlı koşma-uzun mesafe koşma hedefiniz o kadar yakınlaşır. Ve tabiki en önemlisi koşarken kaslara ihtiyacı olan oksijeni sağlayabilmek nefes işide gerçekten bir basamaktır ve önemlidir. Vücudunuza yanlış şekilde aldığınız daha doğrusu alamadığınız hava kaslarınızın daha hızlı şekilde yorulmasını sağlar.

Bu arada kulüpteyken bu 4km gibi bir mesafeyi vücudumda oturmuş vaziyetteyken tempo artırma-eksiltme gibi yöntemlerle artı eksi 11-12 dakikada katedebildiğimizi hatırlıyorum. Şimdi halı saha maçlarında içler acısı halimle o zamanları düşündüğüm oluyor tabiki. Şuan 20 yaşındayım ve bu rakamları yaklaşık 4-5 sene önce toy vücudumla yakalıyordum. Yakalıyorduk gerçi takım olarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2015, 15:39 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

11 dakikada 4 kilometre : uzaylı performansı.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cooper_test

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2015, 15:47 
Süvariler

Böyle bir tepki geleceğini düşünmüştüm ama ısrar etmiyorum +- dakika veya mesafe olabilir üzerinden çok geçti çünkü net hatırlamıyorum. Bayram sonrası hava karlı gece antremanıydı. Rakamlarda +- olabilir ama aşağı yukarı o rakama cidden ulaştığımızı hatırlıyorum yani normal ve yüksek tempoyla. 11'de demedim ayrıca aşağı yukarı 11 veya 12 küsür bir rakam. Daha azıyla koşmuş ''insanlar'' yaşıyor. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2015, 16:01 
Akıncılar

Koşu işine görece acemi insanın takılıp kaldığı ilk nokta aslında egzersize başlangıcın, aerobik-anaerobik solunuma geçişin, kılcalların ve nefes alış verişin geçiş sorunları.. İyi kötü dinç bir vücut, kendisini çok yormadan yavaş tempolu bir koşuyu uzun süreler devam ettirebilecek düzenektedir.. Yani "steady state" diyebileceğimiz, kararlı bir ATP yakış, dolayısı ile enerji üretiş ve tüketiş koşulu vardır.. Bu antrenman ile daha iyilenebilir..

Ancak dert bu duruma geçebilmekte.. Bunun için vücudu egzersize koşma temposu, insanın kendini dinleyerek ayarlayabileceği bir konu.. Zaman içinde de sürekli deneyerek, öyle basarak, böyle basarak, şöyle adımla böyle adımı deneyerek, elleri, yumruk sıkılı mı, açık mı, kollar gevşek mi toplu ve göğüste mi, vs vs vs gibi bir dolu parametre daha iyilenebilir.. İnsan burada kendi kendinin antrenörü olur.. Adım seslerini dinler ve basışını düzeltir..

Nefes ise tamamen bu işin temeli ve onun için de konsantrasyon gerekiyor.. Diyafram nefesi vs denilen mevzular için sürekli denemek gerekiyor.. Yani, koşuda da, yüzmede de sürekli beyin glikoz yakıp dikkat kesilmek durumunda.. Daha ilk iki dakikada yamulan bünye ise bunlara dikkat kesilemez..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2015, 16:26 
Üye

Yani şimdi benim ne yapmam lazım küçük bir program önerirseniz ?
Programdan kastım yavaş tempoda koşulara devam mı etmeliyim yoksa dediğim gibi deparlı koşmaya devam ederek süreyi kısaltmaya mı calısmalıyım?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Tem 2015, 23:43 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Böyle bir tepki geleceğini düşünmüştüm ama ısrar etmiyorum +- dakika veya mesafe olabilir üzerinden çok geçti çünkü net hatırlamıyorum. Bayram sonrası hava karlı gece antremanıydı. Rakamlarda +- olabilir ama aşağı yukarı o rakama cidden ulaştığımızı hatırlıyorum yani normal ve yüksek tempoyla. 11'de demedim ayrıca aşağı yukarı 11 veya 12 küsür bir rakam. Daha azıyla koşmuş ''insanlar'' yaşıyor. :D
tepki değil değerli arkadaşım, tebrik o tebrik!
keşke atletizmi deneseydiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Tem 2015, 00:26 
Üye

Alıntı:
Mayıs ayında fitness salonuna yazıldığınızı yazmışsınız önceki mesajlarınızda, mayısdan beri spora devam edip hala 1500 metrelerde nefes problemi yaşamanız normal değil aslında, ne tür antreman yapıyorsunuz acaba? Koşu-cardio mu yoksa ağırlık antremanı mı ?

Birde salona gidiyorsanız yağ oranınınızı da ölçtürmenizi tavsiye ederim, derkrieger interval koşu antremanını önermiş, benim de deneyimlerime göre koşu performansını arttırıp yağ yakmanın en kolay yöntemidir interval antremanlar.

Ayrıca koşu antremanından 15 dakika önce sıvı l'carnitine kullanmayıda düşünebilirisiniz, yağ yakımını hızlandırabilmek için.

Aşağıda daha önce kendi kullandığım ve çok verim aldığım koşu programı için bir link paylaşıyorum umarım forum açısından bir sakıncası yoktur aksi durumda kaldırabilirim.

http://uvfitness.net/yag-yakmada-en-hiz ... n-sistemi/

Antremanlarınızı koşu bandında yapacaksanız, helede dizlerinizde eklem problemi de varsa interval antremanlarda çok yüklenmeyin kendinize lütfen, kendi tempo aralıklarınızı kendiniz belirleyin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2015, 01:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bugün ölçtüm hocam rampa yukarı olan yerde 2.2 km'yi (Google maps öyle diyor) 8 dakika ile 8 buçuk dakika arasında koşmuşum. Ayakkabıyı da değiştirdim gerçekten kendime eziyet etmişim bunca süre :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2015, 16:05 
Genel Yetkili

Mayıs ayında fitness salonuna yazıldığınızı yazmışsınız önceki mesajlarınızda, mayısdan beri spora devam edip hala 1500 metrelerde nefes problemi yaşamanız normal değil aslında, ne tür antreman yapıyorsunuz acaba? Koşu-cardio mu yoksa ağırlık antremanı mı ?

Birde salona gidiyorsanız yağ oranınınızı da ölçtürmenizi tavsiye ederim, derkrieger interval koşu antremanını önermiş, benim de deneyimlerime göre koşu performansını arttırıp yağ yakmanın en kolay yöntemidir interval antremanlar.

Ayrıca koşu antremanından 15 dakika önce sıvı l'carnitine kullanmayıda düşünebilirisiniz, yağ yakımını hızlandırabilmek için.

Aşağıda daha önce kendi kullandığım ve çok verim aldığım koşu programı için bir link paylaşıyorum umarım forum açısından bir sakıncası yoktur aksi durumda kaldırabilirim.

http://uvfitness.net/yag-yakmada-en-hiz ... n-sistemi/

Antremanlarınızı koşu bandında yapacaksanız, helede dizlerinizde eklem problemi de varsa interval antremanlarda çok yüklenmeyin kendinize lütfen, kendi tempo aralıklarınızı kendiniz belirleyin.
Merhabalar, açıklamalarınız için teşekkür ederim, Mayıstan beri düzenli fitness salonundayım,, ilk bir ay sadece cardio ile geçti, son bir aydır 20dk ısınma koşusu+ağırlık antremanı şeklinde devam ediyor. Salı ve perşembe günleri 1,5 saat kadar tenis antremanı yapıyorum. Haftada bir yada iki gün 3000m koşu yapıyorum ve buna rağmen 1500 m civarı nefeste ciddi sıkıntılar başlıyor. Ağırlık antremanı öncesi interval koşu çalışmasına başlayacağım ama şu an 15 gün spora ara vermek zorundayım. Bayram tatili bitiminde hemen başlamayı planlıyorum.
Alıntı:
Bugün ölçtüm hocam rampa yukarı olan yerde 2.2 km'yi (Google maps öyle diyor) 8 dakika ile 8 buçuk dakika arasında koşmuşum. Ayakkabıyı da değiştirdim gerçekten kendime eziyet etmişim bunca süre :)
2.2 km yi 8buçuk dakikada koşmak iyi bir derece, bu hızla 3bin metre 12 dk civarı bitirilir. Bu süre rampa yukarı koşuda çok iyi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 16:22 
Akıncılar

1. Misal 5km bir parkuru, başından sonuna kadar aynı tempo ile koşabilmek mantıklı bir şey midir ya da bir performans kriteri olabilir mi?

2. Tabata hakkında bilgi verebilecek olan var mıdır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 16:30 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 16:59 
Akıncılar

Planladığımdan değil ama biraz literatür araştırırken gördüm, dikkatimi çekti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 18:01 
Genel Yetkili

İki sorum olacak bilenlere:

1. Misal 5km bir parkuru, başından sonuna kadar aynı tempo ile koşabilmek mantıklı bir şey midir ya da bir performans kriteri olabilir mi?
3km parkur için örnek vereyim, ilk 1000 km aynı tempoda 4, 4.5 dk. da , 1500 m gelince 7, 7.5 dk. kadar aynı tempoda koşulabiliyor ama sonra vücut yoruluyor ve nefes kontrolü değişiyor ve yavaşladığınızı anlıyorsunuz. 2000 ve 2500 m arası tempo düşüyor ve son 500 m'de en baştaki yüksek tempoya tekrar kavuşuyorsunuz ve toplam koşu 13 dakika gibi bir oranla bitirilmiş oluyor.
5km koşusu da buna benzer yüksek tempolu, çok antrenman gerektiren bir koşu şekli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 18:16 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

1) Bence hayır (=dikkat amatör koşucu fikirimsisi). İlk 5-10 dakika en azından ısınmaya ayrılmalı, belki 15 dakika. Koşu maximum hızının %35-40'ı ile zorlamadan, yumuşak yumuşak. Sonrasında second wind dediğimiz açılma ile en az 10-15 dakika hız yapılabilir ama hızı başlarda çok arttırmamak iyi fikir olabilir. Konuşma kriterini sağlayarak bir tık vites arttırma yani. Son 1 km'yi misal birinci tempo ile soğuma amaçlı koşulmalı. + stretching
2) tabata protokolü inanılmaz bir şey. 20 saniye hardcore maximum tempo + 10 saniye nefes.
Bunu bisikletçiler için hazırlamışlar.
Toplam 4 dakika sürüyor, (20 sn + 10 sn dinlenme) x 8 = 4 dakika.
İlk defada 8'i tamamlamak zor.
işin tuhafı protoklü koşu veya bisiklet değil de calisthenics için de kullanabilirsiniz.
20 sn maximum hızda (şınav) 10 sn dinlenme
sonra aynısı mekik squat ve ip atlama ile devam edilip; 2 tur dönülebilir.
(=şınav, mekik, squat, ip atlama, şınav, mekik, squat, ip atlama)
tabata sonrası vücut uzun bir süre yağ yakmaya devam eder.
zıbartıyor ama söyleyeyim.

edit: https://youtu.be/akoBAs5SEJo

edit2: tabata calisthenics örneği:
https://www.youtube.com/watch?v=zC1ld3C6vSU

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 13:55 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Size 10 dakikalık Brazzers'ın Kel Adamı lakaplı Johnny Sins'in vücut antrenmanını öneririm. Basit ve bir o kadar da zor ama sonuçlar fena değil.

Not: +18 filan değil yanlış anlamayın 8-)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=i90vsnF1ifs[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 23:21 
Süvariler

Kreatin kullanan var mı ?

Ben kullanıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2015, 23:29 
Süvariler

Alıntı:
Kreatin kullanan var mı ?

Ben kullanıyorum.
Sonuç :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2015, 00:02 
Süvariler

Daha performanslı antreman.Eksi yanı vücutta su topluyor.Gerçi kreatini bıraktıktan sonra 1 ay içinde atılıyor o su da.Benim için en değerli besin takviyesi.Whey proteinde 2. sırada.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2015, 00:56 
Süvariler

Iste o su kasi daha buyuk gosteriyor imis ama su gidince vucut iniyor bir de kalbe zarari olabilir diyorlar ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ağu 2015, 12:56 
Akıncılar

Al bak adam yazmış "amaçlı" spor muhasebesini: https://eksisozluk.com/entry/53051771 :lol:

Bizim için artık "challenge", aerobik tarafta kalarak, vücudumuzu o yönde eğiterek spor yapmak.. Aerobiğe geçişi, "recovery"yi çarçabuk yapabilecek kardiyovasküler evrimi tamamlamak.. Şimdi bir de eskiye göre sporcu camianın tabuları da yıkıldı.. Benin ODTÜ'de aerobikçilere içim giderdi (literally :roll: ) ama delikanlıyız ya, mal gibi koşardık.. 220-Yaş max nabız ile %30 eğimde depar zorlardık falan filan.. Şimdi çok farklı yaklaşım ve ayrı disiplin var.. Bunlardan insanın keyif alabildiğini yapabilmesi gerek.. Koşu zaruri değil, koşuyorsan da "Ama şöyle olması lazım.."lar zaruri değil.. Mantık ve matematik -ki biz mühendis adamız- kafada oturunca artık işin yüreğinin götürdüğü yerine gitmek gerek.. Bizde artık olay disipline girmeye çalışmaktansa hayatın içine rahatlıkla akuple edilebilecek, çimde, çoluk çocuk emeklerken falan yanıbaşında iken olabilecek şeyler..

Ben kürek çekiyorum mesela.. Kırıklardan biri sonrası diz deforme olunca koşuyu bıraktım.. 50 yaşıma gelmeden elime almamak için.. Spor salonunda da kendimi o kadar alet edevat yanında her gün kürek çekerken bulunca, eve kürek aleti aldım.. Vız vız Ergo çekiyorum.. Çok da eğleniyorum.. Duruş, çekiş tekniği, postür falan oturtmaya çalışmak da beni epey oyalıyor.. Keyfe dönüşüyor..

___

Ama koşuyor olsam 5km'yi aynı tempoda, haftada iki gün koşuyorsam, en az bir gün de, iki elektrik direği arasını hafif, iki direği depar şeklinde 2-3 km koşardım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ağu 2015, 13:55 
Süvariler

Bu Tabata Dayı'nın programı iş yapar gibi.Doğru mudur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 21:00 
Akıncılar

Dağcı bir arkadaşımın daveti üzerine bunların bi antremanına katıldım. Yalnızca yarım saat koşacağız sanıyordum, ama öyle olmadı. Ankaranın soğuğunda ormanda 45 dk koştuk, sonra salonda 1 saat antreman yaptık, biraz yamuldum. :)

Sağ dizimin dışı açıp kapatırken bıçak saplıyormuş gibi acıyor, sebebi ne olabilir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 00:38 
Üye

Asker-PÖH ve spora aşina olan arkadaşlara bir soru , yumruk üzerinde şınav çekmek ; bileklerin güçlenmesi ve yumruk şiddetinin daha da artması açısından normal şınava göre daha faydalımıdır ?

Elbette yumruk şiddeti aslında doğrudan bilek ve gölge boksu tekniği , ayak kombinasyonu ile alakalı ancak yinede sorayım dedim yumruk üzerinde şınavı bileklerin direncini arttırmak ve güçlendirmek ayrıca yumruk şiddeti açısından tavsiye edermisiniz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 00:43 
Akıncılar

2 ya da 3 sandalyenin sırtını kullanarak çekebilir misin?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Oca 2016, 20:42 
Üye

2 ya da 3 sandalyenin sırtını kullanarak çekebilir misin?
Anlamadım ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2016, 19:06 
Akıncılar

http://paleogirlinthecity.com/wp-conten ... ne-PUs.jpg

:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 03:29 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Asker-PÖH ve spora aşina olan arkadaşlara bir soru , yumruk üzerinde şınav çekmek ; bileklerin güçlenmesi ve yumruk şiddetinin daha da artması açısından normal şınava göre daha faydalımıdır ?

Elbette yumruk şiddeti aslında doğrudan bilek ve gölge boksu tekniği , ayak kombinasyonu ile alakalı ancak yinede sorayım dedim yumruk üzerinde şınavı bileklerin direncini arttırmak ve güçlendirmek ayrıca yumruk şiddeti açısından tavsiye edermisiniz ?
Pek fark yaratmaz fakat antreman rutininize ekleyebilirsiniz. Yumruk şiddetini arttırmak; vücudun bir bütün olarak kuvvetlenmesi ve vuruş tekniğinizi iyileştirmenize bağlıdır. İsterseniz Arnold olun; vuruş tekniğiniz zayıfsa çok etkili yumruklar atamazsınız.

En son Raistlin tarafından 29 Nis 2016, 00:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 11:56 
Akıncılar

Bundan 5 ay önce yüksek kalp atışı sebebi ile kardiolojiye gitmiştim. Strese bağlı bir sorun olduğunu kalpte bir sıkıntı olmadığını tespit ettiler. Lakin beni yüksek kilom yüzünden dietisyene yönlendirdi. Daha öncesinde kan değerlerimde diabet sınırında olduğum tespit edildi.Neyse dietisyen klasik şunu ye bunu yeme az yemek çok öğün telkinleri ile beni yolladı. Kilom o raporda 106 kilo idi. (Konu sağlık olunca korku b... selanik misali birşeyler yapma ihtiyacı duydum :) ) 3 beyazdan ilk şekeri 0 a indirdim (esasen 0 şeker diye birşey yok diğer gıdalardan ister istemez alıyoruz) şekersiz çay şekersiz kahve tatlıyı hayatımdan çıkardım. Sonra akşam yemeklerini 18:00 öncesine aldım. Beyaz ekmeği hayatımdan çıkardım. Bol kepekli ekmek en fazla iki dilim hatta bazen ekmek yemeği hayatımda çıkardım. Bunun sonuçlarını 2 ay sonunda 15 kilo vererek aldım. Lakin bayan arkadaşların dertleri olarak hep duyduğum sarkma çatlama sorunları ile karşılaştım. :) Neyse dedim bu iş yemek yememekle olmuyor. Spor yapalım yakınlarda bir fitness salonuna yazıldım. Vucud uzun zamandır spor yapmadığı için programı en ince detayına kadar pazarlıklar sonucu az kardio az setler ile ilerleyen zamanlara yaydırdım. 2,5 ay sonucu tempo artıtımları ile 25 dk yüksek tempo koşu yapıp 6 barfiks ( hedef 10) 50 mekik çekebilecek duruma geldim. (Tekrardan askere çağırabilirim) Neyse vucudumdaki kas ölçümlerim inanılmaz güzel çıktı gögüs kol ve sırt kaslarım inanılmaz gözle görülür hale geldi. (hafif yağ katmanı var onun süreci uzun) gece uyku düzensizliğim horlamalarım kan değerlerim kalp çarpıntılarım azaldı. Şuan 80 Kg oldum hedefim 75 . Yanlız spor salonunda kaslı arkadaşları görüyorum Bendemi aşırı kas yapsam diye düşünmüyor değilim. Özün sözü spor iyi birşey arkadaşlar. Düzenli olarak kardio hafif ağırlık ve yüzme ile hedefime ulaşağıma inanıyorum. Birde şu olay var. Spor yapabilmek için vucudun proteine ihtiyacı var milleti görüyorum ellerinde protein tozları içip içip şişiyorlar. Ben kesinlikle protein almayacağım . İki yumurta ile ihtiyacımı karşılayabileceğime inanınıyorum.

38 bedenden 32 bedene düştüm eski kıyafetlerin hiçbiri olmuyor. Kilo vermek iyi güzelde maliyeti çokmuş öğrendim :) Tüm gardolabımı değiştirmek zorunda kaldım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 12:29 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bundan 5 ay önce yüksek kalp atışı sebebi ile kardiolojiye gitmiştim. Strese bağlı bir sorun olduğunu kalpte bir sıkıntı olmadığını tespit ettiler. Lakin beni yüksek kilom yüzünden dietisyene yönlendirdi. Daha öncesinde kan değerlerimde diabet sınırında olduğum tespit edildi.Neyse dietisyen klasik şunu ye bunu yeme az yemek çok öğün telkinleri ile beni yolladı. Kilom o raporda 106 kilo idi. (Konu sağlık olunca korku b... selanik misali birşeyler yapma ihtiyacı duydum :) ) 3 beyazdan ilk şekeri 0 a indirdim (esasen 0 şeker diye birşey yok diğer gıdalardan ister istemez alıyoruz) şekersiz çay şekersiz kahve tatlıyı hayatımdan çıkardım. Sonra akşam yemeklerini 18:00 öncesine aldım. Beyaz ekmeği hayatımdan çıkardım. Bol kepekli ekmek en fazla iki dilim hatta bazen ekmek yemeği hayatımda çıkardım. Bunun sonuçlarını 2 ay sonunda 15 kilo vererek aldım. Lakin bayan arkadaşların dertleri olarak hep duyduğum sarkma çatlama sorunları ile karşılaştım. :) Neyse dedim bu iş yemek yememekle olmuyor. Spor yapalım yakınlarda bir fitness salonuna yazıldım. Vucud uzun zamandır spor yapmadığı için programı en ince detayına kadar pazarlıklar sonucu az kardio az setler ile ilerleyen zamanlara yaydırdım. 2,5 ay sonucu tempo artıtımları ile 25 dk yüksek tempo koşu yapıp 6 barfiks ( hedef 10) 50 mekik çekebilecek duruma geldim. (Tekrardan askere çağırabilirim) Neyse vucudumdaki kas ölçümlerim inanılmaz güzel çıktı gögüs kol ve sırt kaslarım inanılmaz gözle görülür hale geldi. (hafif yağ katmanı var onun süreci uzun) gece uyku düzensizliğim horlamalarım kan değerlerim kalp çarpıntılarım azaldı. Şuan 80 Kg oldum hedefim 75 . Yanlız spor salonunda kaslı arkadaşları görüyorum Bendemi aşırı kas yapsam diye düşünmüyor değilim. Özün sözü spor iyi birşey arkadaşlar. Düzenli olarak kardio hafif ağırlık ve yüzme ile hedefime ulaşağıma inanıyorum. Birde şu olay var. Spor yapabilmek için vucudun proteine ihtiyacı var milleti görüyorum ellerinde protein tozları içip içip şişiyorlar. Ben kesinlikle protein almayacağım . İki yumurta ile ihtiyacımı karşılayabileceğime inanınıyorum.

38 bedenden 32 bedene düştüm eski kıyafetlerin hiçbiri olmuyor. Kilo vermek iyi güzelde maliyeti çokmuş öğrendim :) Tüm gardolabımı değiştirmek zorunda kaldım.
Tebrik ederim hocam.Hemen hemen aynı kilolardayız sadece 2 yumurta ile protein ihtiyacınızı karşılayamazsınız.Protein tozu çok tü kaka bir şey değil,hocanızın tavsiye ettiği şekliyle kullanabilirsiniz.Ya da sıkı bir beslenme programı yapmanız gerekir,karar sizin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 18:39 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

3 yumurta beyazını blender'da yoğurt ve süt ile karıştırıp ayran yapabilir, öğünlerinizde göğüs etiyle beraber tüketerek protein bombasını gırtlağınızdan aşağı salabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 23:23 
Akıncılar

Alıntı:
3 yumurta beyazını blender'da yoğurt ve süt ile karıştırıp ayran yapabilir, öğünlerinizde göğüs etiyle beraber tüketerek protein bombasını gırtlağınızdan aşağı salabilirsiniz.
Teşekkürler Sn AVCI deneyeceğim..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 00:14 
Süvariler

Çok ufak bir ihtimal olsada çiğ yumurta içerken salmonellayı aklınızdan çıkarmayın.Böylece pişirmek daha kolay gelebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 07:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Unutmadan, yumurtaların haşlanmış olmasına gayret gösterin. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 11:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bitkisel proteinleri proteinden saymayın arkadaşlar.
Bu hain Unterprotein ırkına güvenip, günlük protein ihtiyacının büyük bir kısmını bitkiden karşılayıp, hayvansal yağ tüketmeyerek alınan kaloriyi azaltarak kar ettiğini düşünen insanlar var.
Onlardan olmayın, insan hayvandır, kullanacağı proteinler de hayvansaldır.

Et yiyin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 10:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Üstad, nefes darlığı problemide yaşıyor muydunuz? Bende şu dönem bayağı(!) bir kilo aldım ve uzandığım vakitler direkt nefes darlığı çekiyorum :(

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 11:48 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Üstad, nefes darlığı problemide yaşıyor muydunuz? Bende şu dönem bayağı(!) bir kilo aldım ve uzandığım vakitler direkt nefes darlığı çekiyorum :(
Nefes konusunda belli aylarda hep sıkıntı yaşıyorum. Bende polenlere karşı alerji var hapşırma krizlerine girerim dönem dönem lakin kilo verdikten sonraki dönemlerde hala hapşırmalarım nefes darlığım devam etmekte . Bence siz uzman bir doktara gidin. Astım başlangıcı olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 13:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Nefes konusunda belli aylarda hep sıkıntı yaşıyorum. Bende polenlere karşı alerji var hapşırma krizlerine girerim dönem dönem lakin kilo verdikten sonraki dönemlerde hala hapşırmalarım nefes darlığım devam etmekte . Bence siz uzman bir doktara gidin. Astım başlangıcı olabilir.
Anladım hocam, teşekkürler. Size de geçmiş olsun.

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 18:41 
Süvariler

Evde dambıl ile nasıl güç kazanılır bilen var mı? Zayıfladım o konuda sıkıntı yok ama bu seferde güçsüz kaldım.

Her gün dambıl ile çalışıp şınav çekiyorum ama yeterli mi emin değilim, amacım az biraz omuz yapmak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 19:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Duble'lar elindeyken kollarını yan tarafa doğru kırmadan yavaşça aç ve yavaşça bırak.

Evde ağırlıkla böyle omuz yapılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2016, 00:01 
Süvariler

Alıntı:
İzmir'de acil sağlık sağlık ekipleri sokakta stand açıp ilk yardım konusunda halka bilgi vermeye çalıştıkları bir proje yapmışlardı. Bu sırada sokakta "flash mob" tabir edilen, aniden kalabalığın arasında birine kalp masajı yaptıkları bir uygulama da yapmışlardı. Bunun videosunu yayınlamışlar.

Etkinlik boyunca anlatılan, fenalaşan, bilinci kapalı ve nefes almayı kesen birini görürseniz iki şey yaparak rahatsızlanan kişinin hayatını kurtarabileceğinizdi;

I. 112'yi arayın
II. Ellerinizi birleştirin, göğsünün ortasına sertçe bastırın. Bastırırken, video boyunca çalan müziğin ritmine uygun olarak baskı yapın.

https://www.youtube.com/watch?v=b3QOljeFBsw
Denizli 112'nin yapmış olduğu CPR etkinliği.
https://www.facebook.com/ekgokuyorum/vi ... 920927862/

Eğer acil hastanıza kaliteli,çekirdek gelme paramedik müdahale etsin diyorsanız şu etkinliği imzalamanızı öneririm; pek bir şey değişeceğini zannetmiyorum ama ben paylaşmış olayım.

https://www.change.org/p/sinavsiz-%C3%B ... ef=Default

Paramedik bölümüne kız meslek liseliler, tıbbi laboratuvar, radyoloji, hemşire gibi acil sağlık hizmetleri ile alakası olmayan bölümler de sınavsız olarak yerleşebiliyor.
2 yıl gibi bir sürede gerçekten acil vakalara müdahale edebilecek, eleman yetişmesi imkansız. Bu kampanyanın amacı da 4 yıl tamamiyle acil sağlık hizmetleri alanında eğitim görmüş ben ve benim gibi ATT arkadaşların öncelikli ve haklı olarak sınavsız geçmesini sağlamak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2016, 09:03 
Akıncılar

Amerika'daki ATT "kursu" ne kadar süreli inceledin mi Hocam?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 368 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: