TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Oca 2018, 05:31

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1980 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 135 36 37 38 39 40 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: İran Silahlı Kuvvetleri
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2016, 00:02 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Dini lider Ali Hamaney, ABD'li askerlerin gözaltına alınmasında görev alan donanma komutanını madalya ile ödüllendirdi.
http://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13941111001147
http://www.presstv.com/Detail/2016/01/3 ... davi-Fath/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2016, 11:29 
Süvariler

Adamın boynuna giydiği 'yeleğin' işlevselliği ne derecedir?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2016, 13:28 
Süvariler

İran, Emad adlı balistik füzesini halka gösteriyormuş.

https://twitter.com/mucagcyb/status/697728251070779393

Replika hali olsa gerek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2016, 15:13 
Süvariler

Iran kac adet su 30 alacak bir bilgi var mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2016, 15:47 
Süvariler

Varılan nükleer anlaşmada bir madde var; İran'a 2020 yılından önce konvansiyonel silahların satışı yasak. Buna Rusya da mutabık.

S-300'ler "savunma amaçlı sistem" olarak bu kategoriye dahil değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2016, 20:18 
Uzaklaştırıldı

eski haberlere göre 200 su-30 alacakmiş tahminan

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2016, 20:33 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
eski haberlere göre 200 su-30 alacakmiş tahminan

ya 200 uçak büyük bir guç olür ama bu rusya ve irandan herşey beklenmeli ambargolar kalkti adamlara 150milyard para yetişmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2016, 22:16 
Üye
Kullanıcı avatarı

İran şah dönemindeki gibi silahlanmaya başlarsa sıkıntı olur.Ambargolar bizim işimize geliyordu maalesef.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2016, 19:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran tabanca bile üretmiş. Sig Sauer kopyası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 15:44 
Süvariler

Kommersant gazetesinde çıkan habere göre İran Rusya'dan 8 milyar dolara ulaşabilecek silah alımıyla ilgileniyor. Su-30SM, Mi-17, Bastion kıyı konuşlu gemisavar füze sistemi, Yakhont füzeleri, frikateyn ve dizel denizaltılar.

http://www.kommersant.ru/doc/2917271

Amma velakin, gazeteye konuşan kaynaklar ekliyor; Bunların gerçekleşmesinin önünde iki engel var: İran tarafının para sıkıntısı ve İran üzerindeki silah satışı ambargosu.

İran söz konusu alımların Rusya tarafından sağlanacak kredi vasıtasıyla gerçekleştirilmesini istiyor, ancak Rusya'nın içinde olduğu ekonomik durumdan ötürü bunu gerçekleştirebilmesi güç.
Alıntı:
Реализации эти планов, однако, могут помешать два фактора: отсутствие денег у Тегерана и прошлогодняя резолюция Совбеза ООН №2231, накладывающая ограничения на поставки Ирану вооружений.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 15:56 
Süvariler

Körfezde Binlerce Fransız ABD İngiliz Askeri , Uçağı , Tankı , Zırhlısı Olacak , İran'da Rusya'dan Su-30 Alacak Öylemi :) 1 Tek Su-30 Alamaz , Buna Asla Müsade Etmezler , Su-30 Gibi Etkin Caydırıcı Uçağı Yedirmezler , Su-30 Vermez Su-24'ü Çakar İran'a :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2016, 19:07 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bu alım isteklerinden anlıyoruz ki, İran'ın o ele avuca sığmayan silah sistemlerinin aslında patates olduğu ortaya çıkıyor. Öyle çok propaganda yaptı ki artık kendi halkları da inanmıyor :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Mar 2016, 07:04 
Süvariler

İran'a ilk S-300 bataryası Ağustos veya Eylül ayında teslim edilecek.

http://tass.ru/en/defense/861580

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2016, 19:42 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2016, 21:27 
Üye
Kullanıcı avatarı

Videodakiler için S-300 "iddiası" var.

Muhtemelen evet.Gönderileceği zaten söylenmişti geçen haftalarda.Örtünün altından az çok rampalar belli oluyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2016, 10:24 
Uzaklaştırıldı

Resim

Resim

06:00 sonrası S-300 sistemlerini görmek mümkün:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2016, 13:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran'ın hiç bir şey anlamıyorum askeri geçitte hep kamyonla mı taşıyor ? Hatta yabancı komuntanları sepepsizce izliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2016, 23:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İran TİAM adlı yeni tankını tanıtmış. Tank eldeki eskilerden harman yapılarak üretilmiş.

Resim

http://defence-blog.com/army/in-iran-we ... -tank.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 00:23 
Üye
Kullanıcı avatarı

İran TİAM adlı yeni tankını tanıtmış. Tank eldeki eskilerden harman yapılarak üretilmiş.

Resim

http://defence-blog.com/army/in-iran-we ... -tank.html
Helal olsun uçaktan sonra tankı'da hallettiler yersen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 00:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

M47'nin gelişmişi gibi olmuş tabi ne kadar gelişmiş bilemem :d

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 00:38 
Akıncılar

İran'ın hemen hemen bütün silahları aynı şaşırmamak lazım. Şah döneminden kalan ABD silahlarını Rus, Çin, Kore yardımları ile tekrar çalışır/kullanılır hale getiriyorlar. Zaten alternatifi var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 00:53 
Site Başkanı

Söz konusu tank M47 şasesi ve T-55 kulesi birleştirerek oluşturulmuş, dışarıdan göründüğü üzere blok halinde reaktif zırh eklentisi ve palet etekleri gibi bir kaç küçük geliştirme de mevcut. Yine haberde yazıldığı üzere tankta eski M48/M60 larından çıkma yada tersine mühendislik ile üretilmiş 105mm M68 yivli topu ve ne kadar yeni olduğu tartışmaya açık bir atış kontrol sistemi kullanılmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 01:11 
Akıncılar

İran'ın hemen hemen bütün silahları aynı şaşırmamak lazım. Şah döneminden kalan ABD silahlarını Rus, Çin, Kore yardımları ile tekrar çalışır/kullanılır hale getiriyorlar. Zaten alternatifi var mı?
Gudumlu fuze kategorisinde o sekilde eski yeni birlestirmesi veya melez cozumleri cok gorursunuz. Maverick fuzenin TV gudum basligi ve GBU-10 birlestirilmesi (1960'larin HOBOS Tv gudumlu muhimmati gibi bir sey cikiyor ortaya) veya yerden havaya HAWK MIM-23 fuzesinin F-14'ler tarafindan hava-hava kullanilmasi gibi. SM-1 Standard fuzesininden farkli cozumler uretilmesi gibi. Tersine muhendisliklerden bir tanesi TOW(BGM-71) fuzesini Toophan ismiyle uretiyorlar. Gayet basarili bir program aslinda. Bu uretimin gecmisi 1970'lerde ABD'nin Iran'da kurdugu TOW montaj ve bakim onarim hattina dayaniyor. O donemde kazanilan TOW altyapisi ule fuzeyi 100% yerli uretmeyi basariyorlar.

Havacilik sanayide aslinda Kayseri'linin annesini makyajlayip babasiyla tekrar evlendirmesine benziyor. F-5'lerden cift tail yeni bir ucak yaratmak veya Bell Huey veya AH-1 helikopterleri govdesi ve dinamik sistemleri kullanarak, ufak yapisal degisiklikler ile yeni helikopterler uretmek gibi. Bu havacilik projelerinin hepside temel sorun kozmetik degisiklikler yapilmasina ragmen temel altsistemlere dokunmuyorlar. Bir noktadan sonra ellerindeki sistemlere yapabilecekleri fazla bir sey yok. ORnegin, F-14'lerin sorunlu motorlarini Rus motorlar ile degistirmeyi beceremiyorlar veya aviyonik/radar vs sil bastan degistiremiyorlar. Onlarida yapabilseler zaten hic sorunlari kalmaz, kendi baslarina bir ucak prototipi yapar ucururlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 02:25 
Üye

Yaptıkları veya yapıyoruz dedikleri her bir sistem b...tan, tamam, ama balistik füze konusunda bizden kat be kat ilerdeler. naberrr ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 03:33 
Akıncılar

Yaptıkları veya yapıyoruz dedikleri her bir sistem b...tan, tamam, ama balistik füze konusunda bizden kat be kat ilerdeler. naberrr ;)

Yıldırım füzelerin tarihini biraz bilseydiniz bu kadar emin konuşmazdınız. ;) Ben mesela şahsım adına bu konularda kesin konuşmamaya çalışıyorum. Zira bir geçit töreninde, ahanda 5 sene önce yaptığımız 4 bin km menzilli balistik füzeler, filan diye birşey çıkacak diye korkuyorum. :)

Robust üstadım tam bir bilgim yok ama sanırım bu MIM-23'lerin F-14'den atılabilmesine karşın proje başarılı olmamıştı. Aslında çok klas bir iş olurdu başarılı olsaydı. Şimdilerde ABD'nin PAC-3'leri uçaktan atma fikri gibi iyi bir fikirdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 06:51 
Site Başkanı

Alıntı:

Yıldırım füzelerin tarihini biraz bilseydiniz bu kadar emin konuşmazdınız. ;) Ben mesela şahsım adına bu konularda kesin konuşmamaya çalışıyorum. Zira bir geçit töreninde, ahanda 5 sene önce yaptığımız 4 bin km menzilli balistik füzeler, filan diye birşey çıkacak diye korkuyorum. :)

Robust üstadım tam bir bilgim yok ama sanırım bu MIM-23'lerin F-14'den atılabilmesine karşın proje başarılı olmamıştı. Aslında çok klas bir iş olurdu başarılı olsaydı. Şimdilerde ABD'nin PAC-3'leri uçaktan atma fikri gibi iyi bir fikirdi.

Saddam'da aynı İran gibi kendilerinin SCUD serileri ve üzerinden geliştirdikleri balistik füzelere güveniyordu, lakin sonu ne oldu hepimiz gördük. Yaptıkları savaşlarda bu geliştirdikleri füzelerden kaçı hedeflerini vurdu yada kaç cana mal oldu bunları bir araştırmak lazım. Özellikle İran örneğinde olduğu üzere taktik/stratejik nükleer başlığı olmayan füzelerde CEP oranları %5-10 larda seyrediyorsa o sistem füze olmaktan çıkıyor, uzun menzilli topçu roketi oluyor resmen. Hali ile de karşındakini yıpratabilmen içinde yüzlerce atman gerekiyor. yine de göz ardı edilebilecek bir unsur değil ama...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 07:22 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Yıldırım füzelerin tarihini biraz bilseydiniz bu kadar emin konuşmazdınız. ;) Ben mesela şahsım adına bu konularda kesin konuşmamaya çalışıyorum. Zira bir geçit töreninde, ahanda 5 sene önce yaptığımız 4 bin km menzilli balistik füzeler, filan diye birşey çıkacak diye korkuyorum.
Saddam'da aynı İran gibi kendilerinin SCUD serileri ve üzerinden geliştirdikleri balistik füzelere güveniyordu, lakin sonu ne oldu hepimiz gördük. Yaptıkları savaşlarda bu geliştirdikleri füzelerden kaçı hedeflerini vurdu yada kaç cana mal oldu bunları bir araştırmak lazım. Özellikle İran örneğinde olduğu üzere taktik/stratejik nükleer başlığı olmayan füzelerde CEP oranları %5-10 larda seyrediyorsa o sistem füze olmaktan çıkıyor, uzun menzilli topçu roketi oluyor resmen. Hali ile de karşındakini yıpratabilmen içinde yüzlerce atman gerekiyor. yine de göz ardı edilebilecek bir unsur değil ama...
İşte İran'nın sorununu en güzel şekilde ifade etmiş Sayın DENO.

Niteliksel özelliğin çok değilse niceliksele yüklenmesi gereken bir ülke iken herşeyden az biraz ortaya karışık yapmaya çalışan bir ülke. Hassas seyir füzesi yapamıyor ama müthiş çok sayılarda balistik füze de üretmiyor.
Güçlü bir deniz kuvvetleri yok ama aşırı çok sayıda yüksek süratli güdümlü füze atabilen küçük tekne sahibi de olmuyor.
Bence İran'nın sorunu bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 07:24 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Canım Deno ve Kabardey Hocam; Yapmayın gözünüzü seveyim, bu siteyi 10 yıldan beri takip ediyorum hemde her gün neredeyse , yazılan tüm makaleleri, yorumları okuyor, takip ediyorum. Bende biliyorum genel olarak batı teknolojisi ile, sovyet+çin teknolojisinin arasındaki farkı, Türk devletinin savunma sanayisi ile İran savunma sanayisi arasında dağlar kadar farkın olduğununda farkındayım. Sayın Kabardey bizim Yıldırım füzesinin alt yapısı da Çin füzesi değilmi? bize verdiyse bunu , birçok konuda müttefik olan, ticari olarak bizden daha haşır neşir İran'a da bu konuda yardım etmiştir, ha keza Ruslar'lada aynı ilişkiler içerisinde İran. Fazla detaylara, cep değerlerine vs girmeden , genel itibari ile balistik füzeler konusunda İran bizden bayağı bir ilerde.

Yanlış oldu ilerde demem, yahu bizim balistik füzemiz bile yok ki :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 11:51 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Naçizane, İran'ın elindeki en büyük silahlardan birinin aynı Türkiye gibi nüfusu olduğunu unutmamak gerek. Övünüyoruz ya, NATO'daki en büyük ikinci ordu bizde diye? Orta Doğu'daki en büyük ordu marjinal bir farkla İran'da.

Demode ama liderlerine bağlı bir ordu bu. Bu sayı avantajı ve agresif dış politikalarıdır onları Orta Doğu'da farklı yapan.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 13:04 
Üye
Kullanıcı avatarı

http://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/iran ... JLTD3hyVTw

Taşıyıcı kamyonlar farklı ondan ziyade birde tek bir füze bataryası var.Neden böyle yapmışlar ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 14:03 
Üye

Bizim en büyük zaafımız bence , düşmanı hor görmemiz . Bunu en çok İran'a karşı yapıyoruz .En aydınımızdan en cahilimize kadar bu böyle.İran'ın kötü bir durumda fena çarpabileceğini düşünüyorum.

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016, 17:06 
Üye

Sanchez İran'ın en büyük silahını belirtmiş. Bağlılıkları ve inançları ordunun temel birimi olan piyadeleri için çok büyük bir moral ve motivasyon kaynağı aynı bizde olduğu gibi.
Balistik füze konusunda bizden ileri de olsalar(Buzdağının görünen yüzüne göre konuşuyorum.) o füze hedefi kaç metre ıskalar bilemiyorum ellerindeki füzeler demode veya devşirme füzeler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 13:58 
Süvariler

Naçizane, İran'ın elindeki en büyük silahlardan birinin aynı Türkiye gibi nüfusu olduğunu unutmamak gerek. Övünüyoruz ya, NATO'daki en büyük ikinci ordu bizde diye? Orta Doğu'daki en büyük ordu marjinal bir farkla İran'da.

Demode ama liderlerine bağlı bir ordu bu. Bu sayı avantajı ve agresif dış politikalarıdır onları Orta Doğu'da farklı yapan.
Sayin Sánchez.

Korkarim siz Iranin propandasina Kurbad gittiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 14:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Zararı yok. Dış mihrak ajanı olmaktan kurtulamadım ben zaten :roll:

Neymiş propaganda tarafı, söyleyiniz ki doğru yolu bulayım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 14:28 
Süvariler

S-300'ler askeri geçitte sergilendi.

Resim
Bu S-300'e ait değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 15:43 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Resim
Bu S-300'e ait değil.
ISNA'nın yalancısıyım. :P

http://isna.ir/en/news/95013114423/Iran ... em-changes

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 15:56 
Uzaklaştırıldı

.
Hocam bir de; lancer baya benziyor?

S-300PMU2
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 16:04 
Site Başkanı

Lancer boğumlarının üretim şeklinden anlayabilirsiniz olup olmadığını.

s300 lancerleri biraz farklı o noktada.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 17:34 
Uzaklaştırıldı

Lancer boğumlarının üretim şeklinden anlayabilirsiniz olup olmadığını.

s300 lancerleri biraz farklı o noktada.
(Boğum dedikleriniz laceri çevreleyen halkalar oluyor sanırım.(?))

Pazar günü görüntüler düşmeye başladığında sistem için PMU2 sözleri geçmişti, görseli de ona istinaden attım. Farklı versiyonlarda farklılık göstermiyor mu lancer, boğumlar?

Örnek olarak;

KrAZ-260'da PMU serisi sistem.
Resim

S-300VM Antey 2500 (9A83ME Lancer)
Resim

---------------------------

Geçitte cidden sisteme(S-300PMU1/2) ait lancer yokmuş.

http://www.janes.com/article/59616/iran ... components

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 20:35 
Süvariler

Zararı yok. Dış mihrak ajanı olmaktan kurtulamadım ben zaten :roll:

Neymiş propaganda tarafı, söyleyiniz ki doğru yolu bulayım.

Dis mihrak ajanimi?

Rica ederim sayin Sanchez. Bu tip profile ben sizi asla sokmam.

Adi üstünde. Propagandadan haric disariya karsi baska silahlari kalmadi. Siz inaniyormusunuz cephe de adam adama karsi capisacaklarina?

Iran Irak savasinda Iran mevzilerinden hücuma gecen birlikleri Irak askerleri görünce nereye ugradiklarini sasirdilar. Üzerlerine gelen tüyleri bitmemis cocuklar vardi karsilarinda. O zavalilar mayin tarlasindan gecerken kurtulan cocuklar.

Daha dogrusu bunlarin neye inandiklari bazen mechul, kaldi ki liderlerine sadik ciksinlar. Irak ta gördük.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2016, 20:52 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

E savaşıyorlar, üstüne de ölüyorlar. Kendi kültürlerince şehit diyorlar ölen askerlerine. O kadar rütbeli askerlerini kaybettiler. Belki başarısız olabilirler, ancak sonuçta devletleri için ölüyor adamlar..

İran Irak Savaşı'nda dediğiniz gibi beceriksiz olsalardı 8 yıl dayanabilirler miydi? Cephelere çocuklar girmeye başlamışsa demek ki tüketmişler askerlerini. Bizim de çocuk askerlerimiz oldu. Şehit oldular biz bugün burada olabilelim diye. Aynısı geçmişimizde varken nasıl eleştirebiliriz ki? Belki kötü savaşmışlar ama kaybetmediler de sonuçta.

Suriye'ye bakınız. Irak'a bakınız. Her bir şeye rağmen adamlar ilerliyor. Suriye ve Irak'ta Türk dış politikası mı kazanıyor yoksa İran dış politikası mı?

Rakibimize saygı duyalım. 1000 yıldır komşuyuz. Hayırlısıyla daha 1000 yıl daha komşu olacağız kendileriyle. Biz bir yere gitmiyoruz, onlar da bir yere gitmiyor. Birlikte yaşamaya mecburuz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2016, 19:57 
Süvariler

Zamaninda sadece bizim cocuk askerlerimizmi sehit oldu?

Yeni dogmus bebeleri ile Sefire bacilar, cephede askerlerimize su yetistiren ve yaralarini saranlar nice nenelerimiz sehit oldu. O dönemde ya var olmak veya yok olmak vardi. Üstelik düsman kuvvetleri bizden kat kat üstündü. Sadece Yunan birliklerin silah ve arac bakimindan bizden iki kat üstündü. Yine de yoktan var olmayi basarip bu günlere gelebildik.

Ya Iran? 80 lerde o bölgenin en güclü ve donanimli orduyu barindiryordu. Gereken her moderin silah ve techizaati vardi. Örnegin 202 adet AH-1 Cobra helikopterleri envanterlerindeydi di. Sonuc?
Korkaklar yine cocuklarin arkalarina saklanacak kadar alcaldilar.

Ö dönemden baslayan ve bu günlere gelen Irana bir toz parcasi kadar saygim yoktur. Bu ülkeyi kücümsemiyorum. Ama yalan dolanlarinada kanmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2016, 00:17 
Üye
Kullanıcı avatarı

http://c4defence.com/Gundem/iran-tiam-t ... itti/508/1

tiam tankını tanıtmışlar

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2016, 01:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Resim
Bu S-300'e ait değil.
s

Rus yapımı KH-35 BAL-E Kıyı savunma füzeleri. Yani anti-gemi füzesi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kh-35

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Nis 2016, 01:57 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2016, 00:30 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:

Bu S-300'e ait değil.
s

Rus yapımı KH-35 BAL-E Kıyı savunma füzeleri. Yani anti-gemi füzesi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kh-35
Alıntı:
O da değil.
iran yapimi bavar373 adli hava savunma systeminin lanceri galiba

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2016, 00:51 
Süvariler

Alıntı:

Benim bildiğim ilk Yıldırım 2001 üretimi. 15 yıl olmuş. Bu sadece balistik füze teknolojisi için değil tüm projeler için geçerli. Çoğu şeyi nerede bu ne oldu derken birden operasyonda kullanıldığı haberi, görseli geliyor. Biraz ketumuz bu konularda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016, 23:34 
Site Başkanı

Bugün İran Hava Kuvvetlerine ait MiG-29UB çift kişilik ileri-seviye jet eğitim uçaklarından birisi Hamedan hava üssüne inmeye çalışırken çakılmış. Kazada pilotlardan biri ölmüş iken diğeri yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ve durumu iyiymiş. Kazanın nedeni açıklanmaz iken uçağın eğitim görevinde olup olmadığı da belirtilmemiş...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 May 2016, 01:56 
Akıncılar

Zorunlu inis yapmis bir hali var. Sanki ondeki pilotun koltugu yerinde ama arkadaki pilot atlamis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Haz 2016, 20:30 
Süvariler

S-300PMU2'nin 30N6E2 atış kontrol radarı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2016, 19:42 
Süvariler

Son günlerde lranlı askerler ve BTÖ'nün suriye kolu arasında çok çatışma yaşandı, lran bazı bölge sorumlularını ve birçok teröristi etkisiz hale getirdi.

Çatışmaların yaşandığı kürt şehirlerinin bazıları Cizre veya Sur'dan daha beter olmuş demek ki adamlar hiç acımıyor...

Ben hiçbir zaman anlamadım şey en büyük ikinci kürt nüfusuna sahip lran'ın kürt bölgelerinin nasıl bu kadar sakin oldugu yani Türkiye ile 40 yıldır çatışma içindeler ama lran'da fazla olmuyor çatışmalar oysa lran ordusu TSK kadar gelişmiş değil hatta muhtemelen bizim Emniyet bile şuan daha iyi modern teçhizata sahip.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 1980 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 135 36 37 38 39 40 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: