TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Eki 2017, 04:44

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Cosmos: A Spacetime Odyssey
MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2014, 00:46 
Akıncılar

Resim
Alıntı:
Cosmos: A Spacetime Odyssey; Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan, Cosmos: A Personal Voyage'ın devamı niteliğinde bir belgesel dizidir. Sunuculuğunu Neil deGrasse Tyson (ilk sunucu Carl Sagan'ın eski öğrencisi, astrofizikçi) üstlenmektedir.
Bu belgesel diziyi herkese şiddetle öneriyorum. Çocuğu olan üyeler çocuklarına da izletebilirler, bazen çizgi film şeklinde anlatıyorlar. Bilimi ve teknolojiyi sevmeliyiz, sevdirmeliyiz.

ABD Başkanı Obama Cosmos'u tanıtıyor;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qcdYYISYh0I[/youtube]

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Cosmos: A Spacetime Odyssey
MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2014, 00:55 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Seri devam ediyor mu,ben tüm seriyi birden indirip izlemek istiyorum.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2014, 00:56 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Merak edip kendini araştırmaya versin, daha iyi :D

Toplam 13 bölümdü ve bitti. Çok faydalı oldu. Ufkumu açtı. Herkes izlemeli.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2014, 01:09 
Akıncılar

Richard Dawkins ve Neil deGrasse Tyson'ın bu etkinliğini de izlemenizi tavsiye ediyorum.

İnsanı şok eden ve derin düşünmeye iten bazı fikirler var, sizleri isteklendirmek için bi iki tane örnek vereyim spoiler içinde;

[spoiler]*İlk gönderdiğimiz radyo sinyali bile 100 ışık yılı gidemedi, halbuki (gözlemleyebildiğimiz) evren 13.8 milyar ışık yılı boyutunda, bunu düşündüğümüzde orada biryerlerde akıllı canlılar varsa bile bizim olduğumuzu bilmeleri çok uzun sürecek. Belki de bir cevap alacağız ama aldığımız cevap bize gelene kadar o cevabı gönderen akıllı uygarlık kendi kendini yokedecek. Belki de bizim gönderdiğimiz radyo sinyalleri akıllı yaşam formlarına ulaşana kadar insanoğlu kendi kendini yokedecek.

*Akıllı yaşam formları ile ilgili şunu hiç düşündünüz mü ? Şempanze DNA'sı ile insan DNA'sı arasında %1'lik bir fark var ama o %1'lik kısım ne kadar büyük bir fark yaratıyor, bu %1 sayesinde binalar inşa ediyoruz, uzaya çıkıyoruz. Peki ya karşılaştığımız akıllı yaşam formuyla aramızdaki fark %50 ise ne olabilir, bunu hiç düşündünüz mü ? Mesela bir solucanı ele alalım, solucan kendi kendine ayağımızın altında dolaşıyor, biz solucanın akıllı mı değil mi olduğunu düşünmeyiz, ne hissettiğini düşünmeyiz, gidip halini hatrını sormayız. Belki de çook uzun zaman önce evrimi başlamış akıllı canlılar vardı ve bu canlılar bize o solucan gözüyle bakıyorlar, iletişime geçmeyi bile gerekli bulmuyorlar.

Bunları aklımda kaldığı kadarıyla yazdım, hatalar olabilir ama bu gibi "garip" fikirler hoşuma gidiyor, sizin de hoşunuza gidebileceğini düşündüm.[/spoiler]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9RExQFZzHXQ[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2014, 01:26 
Genel Yetkili

Gaza geldim 1 bölüm izledim.. teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2014, 01:28 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şuan indiriyorum tüm bölümleri 20 dakika sonra izlemeye başlarım.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Haz 2014, 02:02 
Süvariler

Meraklısı varsa daha önce 1980 yılında Carl Sagan'ın sunduğu Cosmos'u da izleyebilirler , mevcut güncel belgesele göre efektler ve görüntü daha kötü gelebilir hatta sıkıcı olabilir ancak verdiği bilgiler çok faydalı ve yararlı , en azından ben Carl Sagan'ın sunduğu Cosmos'u daha doyurucu buldum , yeni güncel halinde sanki biraz kısa kesilmiş havası var , daha çok görüntüye önem verilmiş ancak görüntünün daha fazla akılda kalacağını düşünecek olursak güncel sürümü ilk defa bu tür belgesel ve programları izleyenlere daha cazip gelebilir.

Ayrıca şu siteyi öneririm ; http://evrimagaci.org/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Haz 2014, 21:19 
Süvariler

Bugün itibari ile başladım gayet güzel açıklayıcı bir belgesel.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2016, 23:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Biraz gündem değiştirelim. Yine galaksi konulu bir belgeselden;

Dünya uzayda durmadan yerini değiştiriyor ama çoğunluk insan bunu çok yavaşa olduğunu zanneder. Halbuki dünya yaklaşık yarım düzine kadar dinamiğin etkisiyle uzayda yer değiştiriyor. Tabi evrensel bir kerteriz yada sabit bir nokta olmadığı için bunu gözlemyemiyoruz .

1. dinamik dünyanın kendi etrafında dönüşü. Bu hız ekvatorda yaklaşık saatte 1600km saniyede hemen hemen 500 metre.

2. dünyanın güneş etrafında turu. Buda hemen hemen saniyede 25km civarında.

3. Bağlı olduğumuz güneş sistemi yine bağlı olduğumuz samanyolu galaksisi içinde hareket ederek yer değiştiriyor. Mesafe bilinmiyor.

4. yine samanyolu galaksisi merkezli döngüsel hareketin içinde bulunduğumuz galaksi kolunun hareketi ile yer değiştiriyoruz.

5. galaksimiz bulunduğu süper küme içinde hareket ediyor. yine yer değiştiriyoruz.

6.süper kümemiz ise big bang den gelen genleşmenin etkisiyle ilerliyor. yine yer değiştiriyoruz.

Bütün bu dinamiklerin altında ne kadar yer değiştiriyoruz kimse bilmiyor. İspatlanmış bir veri yok . Ama sandığımzıdan epey çok yer değiştiriyoruz uzayda.

Tıpkı Mach 2 ile giden Concorde uçağının içindeki yürüyen hostesin elindeki kahvenin içindeki şeker taneleri gibiyiz. Uçak, hostes, bardak, şeker hepsi hareket halinde.

En son musti tarafından 13 Eki 2017, 01:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 14:30 
Süvariler

Birkac defa niyet ettim birseyler yazayim, diye. Yazdim da ama sonunu toparlayamadim. Bir türlü toparlanamadim. Biliyorum ki, Gecenin en karanlik oldugu Zaman, aydinliga en yakin oldugumuz zamandir. Basinizi agirtmak niyetiyle!...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 18:45 
Süvariler

Biraz gündem değiştirelim. Yine galaksi konulu bir belgeselden;

Dünya uzayda durmadan yerini değiştiriyor ama çoğunluk insan bunu çok yavaşa olduğunu zanneder. Halbuki dünya yaklaşık yarım düzine kadar dinamiğin etkisiyle uzayda yer değiştiriyor. Tabi evrensel bir kerteriz yada sabit bir nokta olmadığı için bunu gözlemyemiyoruz .

1. dinamik dünyanın kendi etrafında dönüşü. Bu hız ekvatorda yaklaşık saatte 1600km saniyede hemen hemen 500 metre.

2. dünyanın güneş etrafında turu. Buda hemen hemen saniyede 25km civarında.

3. Bağlı olduğumuz güneş sistemi yine bağlı olduğumuz samanyolu galaksisi içinde hareket ederek yer değiştiriyor. Mesafe bilinmiyor.

4. yine samanyolu galaksisi merkezli döngüsel hareketin içinde bulunduğumuz galaksi kolunun hareketi ile yer değiştiriyoruz.

5. galaksimiz bulunduğu süper küme içinde hareket ediyor. yine yer değiştiriyoruz.

6.süper kümemiz ise big bang den gelen genleşmenin etkisiyle ilerliyor. yine yer değiştiriyoruz.

Bütün bu dinamiklerin altında ne kadar yer değiştiriyoruz kimse bilmiyor. İspatlanmış bir veri yok . Ama sandığımzıdan epey çok yer değiştiriyoruz uzayda.

Tıpkı Mach 2 ile giden Concorde uçağının içindeki yürüyen hostesin elindeki kahvenin içindeki şeker taneleri gibiyiz. Uçak, hostes, bardak, şeker hepsi hareket halinde.

O zaman uzay denen ortamı koca bir tencere çorbaya benzetebilirzi. Birileri karıştırdıkça karıştırıyor. Sadece belli bir ahenk ve dengeye göre her cisim yer değiştiriyor sadece biz Dünya değil. Ayrıca bir de galaksilerin arasının açılması ve genişleyen evren teorisi de ayrı bir etken. Genişliyor da nereye genişliyor veya büyük bir oda içerisinde birbirine göre konumlarını korumaya çalışırken koşusan insanlara benziyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2017, 01:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Geçen sene önce yazmıştık. Evrim ağacı bu konuda bir video yayınlamış .

https://www.youtube.com/watch?v=RQCAWLAPIew

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz