TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 22 Oca 2018, 11:35

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 122 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2015, 20:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
tanrıyı oynamaya başlar.
Muhtelemelen başlar . İnsan beynini ve sinir sistemini kısıtlayan faktörlerden biri norönlar arası iletimin hızının saniyede 120 metre olmasıdır. Bu sebebten dolayı küçük böcekler ( kara sineklerin kanat çırpışı) çok hızlı hareket eder gözükürler. Aslında olan noronlar arası iletim mesafesinin kısa olması ve hızlı reaksiyon verilmesidir.

Eğer bir insan sinek kanadı kadar hızlı ayakları olsa saatte 450km hızla koşabilirdi.

Suni bir irade sahibi düşünen zekada bu daha hızlı olursa mesela bilgisayarlarda olduğu gibi elektrik hızı gibi olursa muazzam bir kapasiteye sahip olacağı açıktır. Daha büyük bir beyin ve çok daha hızlı bir beyin.

Kısıtlı insan zekası bununla baş edemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2015, 21:38 
Üye

Alıntı:
tanrıyı oynamaya başlar.
Muhtelemelen başlar . İnsan beynini ve sinir sistemini kısıtlayan faktörlerden biri norönlar arası iletimin hızının saniyede 120 metre olmasıdır. Bu sebebten dolayı küçük böcekler ( kara sineklerin kanat çırpışı) çok hızlı hareket eder gözükürler. Aslında olan noronlar arası iletim mesafesinin kısa olması ve hızlı reaksiyon verilmesidir.

Eğer bir insan sinek kanadı kadar hızlı ayakları olsa saatte 450km hızla koşabilirdi.

Suni bir irade sahibi düşünen zekada bu daha hızlı olursa mesela bilgisayarlarda olduğu gibi elektrik hızı gibi olursa muazzam bir kapasiteye sahip olacağı açıktır. Daha büyük bir beyin ve çok daha hızlı bir beyin.

Kısıtlı insan zekası bununla baş edemez.
Musti hocam bu bilgileri nereden öğrendiniz acaba ? Bir birikim mi yoksa bu konu üzerine tavsiye edebileceğiniz bir kitap mı ?

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2015, 22:19 
Üye

Bu yapay zeka olayı bana çok saçma geliyor . İnsanın elinde müthiş bir organ olan beyin varken , hazır malzeme varken , neden insan bunun yapayını yapma ihtiyacı duyar ki ? İnsan kendisini kendi beynini hızlandırmaya ve geliştirmeye adamak gibi bir amaç yerine neden yapayını yapmaya uğraşır ? Biz kendimizi geliştirirsek yapay zekaya olan ihtiyaç ortadan kalkar . İnsanoğlu diplomasi olsun toplum olsun teknoloji olsun daha ileri gider bence, he eğer ki bir yerden sonra makinelerinde İllaki akla ihtiyacı olacaksa , onlara bu aklı vermeden kendi aklımızı geliştirip onlara kendimizi ezdirmeyecek düzeye getirmek daha mantıklı değil mi ? Böylece tarih sahnesinden silinme gibi bir olay olmaz diye düşünüyorum.
Naçizane kendi fikrimdir , eleştirilmeye ve geliştirilmeye açıktır , saygılarımla.

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2015, 23:12 
Süvariler

Ben daima Ilim ve Bilimden yana olmusumdur. Ilim ve Bilim Insanlik Aleminin hayrina kullanildigi müddetce. Geriye dönüp bakacak olursaniz bunun pek böyle olmadigini görürsünüz. Bu gerceklestigi takdirde Atom bombasindan daha kötü neticelere yol acacagindan korkarim. Cünki bu teknolojiyi gelistirmekteki maksadin arkasinda pekde hayirli niyetler olduguna inanamiyorum. (Gecmisimizdeki örnekler bakinca.)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2015, 23:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu yapay zeka olayı bana çok saçma geliyor . İnsanın elinde müthiş bir organ olan beyin varken , hazır malzeme varken , neden insan bunun yapayını yapma ihtiyacı duyar ki ? İnsan kendisini kendi beynini hızlandırmaya ve geliştirmeye adamak gibi bir amaç yerine neden yapayını yapmaya uğraşır ? Biz kendimizi geliştirirsek yapay zekaya olan ihtiyaç ortadan kalkar . İnsanoğlu diplomasi olsun toplum olsun teknoloji olsun daha ileri gider bence, he eğer ki bir yerden sonra makinelerinde İllaki akla ihtiyacı olacaksa , onlara bu aklı vermeden kendi aklımızı geliştirip onlara kendimizi ezdirmeyecek düzeye getirmek daha mantıklı değil mi ? Böylece tarih sahnesinden silinme gibi bir olay olmaz diye düşünüyorum.
Naçizane kendi fikrimdir , eleştirilmeye ve geliştirilmeye açıktır , saygılarımla.
Çocukken Stanley Kubrick in A Space Odyysey 2001 filmini TRT de seyretmiştim. O zaman bir halt anlamamıştım. Zamanla ilgilenir oldum konuyla. Benimkisi amatör merak. Ama ilgileniyorum. Denk gelirse yazıları mutlaka okurum.

İnanıyorumki İnsan beyninin kapasitesi üretilecek suni zekayla yarışması pek mümkün gözükmüyor. Hali hazırda bir çok konuda suni zekalar canlı ırkını geçmiş durumda. Ama hala bir irade ruh veya bilince sahip değiller.

Geçmişte bazı bilim kurgu hikayelerinde insan beyni ile bilgisayarların kombosu bir siber ırk konusu çokça çizilmiştir. Sanırım ilk adım bu olacak. İnsan beynine takılmış bir bilgisayar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 00:09 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Evrim diyorlar adına. biz Homo Sapiens Sapiens'ler her duruma uyum sağlayabiliyoruz ama bir kaç on bin yıl gerekiyor... Automata diye bir bilim kurgu filmi çıktı geçen yıl. Başrolünde Antonio Banderas biraz sırıtsa da yapay zekaya sahip robotların insan evriminin sıradaki basamağı olma fikrini çok güzel işlediğini düşünüyorum. Öneririm.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 10:43 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Önce ruhun bir tanımını yapmak lazım. İnsan öldüğünde gerçekten 21 gr hafifliyor mu? Bu ruh denen şey elektriksel bir deşarj mı? Eğer insan bilinci sadece nöronlar arasında dolaşan elektrik akımından ibaret ise o zaman yarattığımız hümanoidler de bir kaç nesil sonra insan olacaktır kanımca. Aramızdaki tek fark, bizler biyolojik canlıyız. Onlar mekanik. İnsan beyni taklit edilip bir "şey" ortaya çıkacaksa benim kanaatim yaratıcısının yolunda ilerleyen insan ırkının, yaratıcısının kaderine uğrayacağıdır. Bir müddet sonra unutulup gidecek.

Tekrar ediyorum kendimi ama, bizler daha büyük bir amaca hizmet eden basamaktan başka birşey olmayacağız tarihte. Bizim evlatlarımız da belki 1 milyon yıl sonra "Tanrı" diye bize tapabilirler :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 12:55 
Akıncılar

İnsan beyni üzerinde de yoğun olarak çalışılıyor Sayın BekaKabiliyeti. Aslında söz konusu çalışmalar suni insan beyni çalışmalarını da besleyen çalışmalardır. İnsan beyninin kapasitesini ve fonksiyonlarını geliştirecek yollar bulunursa hiç şüphesiz uygulamaya alınacaktır. Yani biri üzerinde çalışmak, diğeri üzerinde çalışmaya engel değil.

Tabi "Yapay İnsan Beyni" projelerinin ayrı bir yeri var... Şöyle ki eğer söz konusu projelerden arzu edilen sonuçlar alınabilirse, insan beyninin bırakın şimdiki sınırlarının, belki muhtemel "upgrade"lerle ulaşılabilecek sınırlarının bile ötesine geçilebilecek. Keza istenildiği gibi ve istenilen amaca yönelik çalışması, insanların kararlarını tahmin edilenin çok üstünde etkileyen kontrolsüz "alt programlardan" ari olması gibi faydalar da elde edilebilecek.

Bazı arkadaşların gündeme getirdiği "ruh" tartışmasının bu başlık altında yapılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Sonuçta inançlarla ilgili bir konudur ve bilimin ilgi alanının dışındadır. Bilim, her zaman olduğu (ve/veya olması gerektiği) gibi, inançlardan bağımsız olarak yolunda yürüyecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 13:34 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Benim ruhla ilgili mesajım genelde bilimsel. Ruhun sanıldığı gibi tanrısal bir parçacık değil, elektriksel bir olgu olduğudur.

Yapay zeka geliştirmekteki amaçlardan birisi de henüz kullanmayı bilmediğimiz bir beynimizin olması. Çeşitli tezlere göre belli bir gelişim eşiğini geçen beyinde bazı fonksiyonlar ortaya çıkabiliyor. Misal, telekinezi, telepati gibi. Biraz X-men vari oluyor ama olabilir mi acaba sorusu her zaman olacak.

Yunuslar misal. Arkadaş "Lucy" filminden örnek verdi. Bende biraz daha ilerleteyim. Yunuslar kadar gelişmiş sonar kullanan akciğerleri olan başka bir deniz canlısı var mı? Neden sonar geliştirmeye ihtiyaç duymuşlar? Beyinleri nasıl bir evrim geçirdi de inanılmaz bir sonar gücü elde ettiler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 21:04 
Üye

İnsanların bilimle , dini ayırma gibi bir huyu var . Sanki teknolojik ilerlemeden çok Tanrı inancına vurulmak istenen bir darbe gibi . Ben bunu anlamıyorum , Bilimi Allah'ın ilahi ilmi gibi görmek çok mu zor ? Ruh diyorsunuz mesela Tanrısal bir parçacık değil , elektriksel bir olgu diyerek kesin bir çizgi çiziyorsunuz . O elektriksel olgu da yaratılmadı mı sonuçta ? Ruh dediğimiz şeyin elektriksel olması Tanrısal olmadığının göstergesi midir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 22:24 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

İnsanların bilimle , dini ayırma gibi bir huyu var . Sanki teknolojik ilerlemeden çok Tanrı inancına vurulmak istenen bir darbe gibi . Ben bunu anlamıyorum , Bilimi Allah'ın ilahi ilmi gibi görmek çok mu zor ? Ruh diyorsunuz mesela Tanrısal bir parçacık değil , elektriksel bir olgu diyerek kesin bir çizgi çiziyorsunuz . O elektriksel olgu da yaratılmadı mı sonuçta ? Ruh dediğimiz şeyin elektriksel olması Tanrısal olmadığının göstergesi midir ?
Bilim ve din ayrılmasa idi, insanlık ortaçağdan çıkamazdı. Sayın Bekakabiliyeti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 22:59 
Üye

Alıntı:
Bilim ve din ayrılmasa idi, insanlık ortaçağdan çıkamazdı. Sayın Bekakabiliyeti.
Hocam bilim ve din Sadece Avrupa Ve Kliseden mi ibarettir ? Veyahut eskiden yapılan yanlışlar için halen aynı ayrıma devam etmek mantıklı mı ? Şu anda benim dediğim gibi görmek çok mu zor ? İlme din gözünden bakmak bu kadar mı zor ? Insanlar artık Ortaçağ dan çıktı Tanrı ya kin kusuyor bariz bir şekilde ve kendini onun yerine koyuyor .
Yanlış anlaşılmasın kesinlikle size demiyorum hocam , genel olarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 23:39 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Din birçok yerde ilimin ilerlemesini engellemiştir. En basit örneği, gökyüzünü inceleyen astronomlara meleklerin bacaklarını seyrediyorlar diye karşı çıkıp rasathaneleri yıkmaları olmuştur.

Din budur. Aydınlanmaktan korkar. Cahil, beynini kullanmayan insanları sever. İlk zamanlarda bir aydınlanma çağı olabilir ama o zamanlar reklam arasıydı.

Herneyse, konu yapay beyin projesi. Din ne alaka.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 23:45 
Üye

Din birçok yerde ilimin ilerlemesini engellemiştir. En basit örneği, gökyüzünü inceleyen astronomlara meleklerin bacaklarını seyrediyorlar diye karşı çıkıp rasathaneleri yıkmaları olmuştur.

Din budur. Aydınlanmaktan korkar. Cahil, beynini kullanmayan insanları sever. İlk zamanlarda bir aydınlanma çağı olabilir ama o zamanlar reklam arasıydı.

Herneyse, konu yapay beyin projesi. Din ne alaka.
Dinin bu olduğuna inanmıyorum kesinlikle , insan cevap veremediği sorulara istifaden dine çamur atıyor bence.
Dinin eskiden böyle olması , şu anda böyle olmasını gerektirmez , siz böyle dedikçe de bu böyle devam eder . insanlada Allah'ın ilmiyle onu inkar etmeye çalışır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 23:48 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Konu yapay insan beyni projesi.

Beynimizi kullanmayıp fikrimizi belirtmeyip "vay be bak sen şu allahın işine" mi diyelim?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 23:56 
Üye

Tamam da ne alaka.

Konu yapay insan beyni projesi.

Beynimizi kullanmayıp fikrimizi belirtmeyip "vay be bak sen şu allahın işine" mi diyelim?
Ne alakası var hocam ? Burası tartışma forumu değil mi ? Tartışıyoruz işte , herkes aynı fikirde olsa forum olmaz burası zaten . Kimsenin beynini kullanmasına karşı değilim , tersine sizden feyz almaya çalışıyorum . Hazır sizin gibi insanları bulmuşken.

En son BekaKabiliyeti tarafından 28 Şub 2015, 00:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Şub 2015, 23:59 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Olay kısırdöngüye girdi. Konu farklı, konuşmak istediğin farklı.

Konuşmak istediğin konudan devam etmek istiyorsan yönetimden rica edersin, uygun görürlerse konu açılır. Din tartışmak farklı birşey.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2015, 00:05 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Dinlerin 21. yüzyılda bilime karşı olan bakış açısının daha toz pembe olmasının nedeni, rasyonalizm ve aydınlanma çağıyla beraber güç kaybetmeleridir.
Dinler tekrar güç kazanırsa tekrar eski günlerine dönmeye fırsat arayacaktır. Basit mantık bu. Örnekleri günümüzde Türkiye dahil herhangi bir Müslüman ağırlıklı ülkede gözle görülür biçimde duruyor. Yine Türkiye'nin Müslüman ağırlıklı bir ülke olarak diğer Müslüman coğrafyası içinde tabiri caizse parlayan bir güneş olmasının nedeninin de Atatürk'ün zamanında bu din tüccarlarına baskı yapmış, onları engellemiş olması olduğunu söyleyebiliriz. Sizin bilimle dinin iyi geçindiğini söylemenizin nedeni dahi din kavramının insanlar üzerindeki gücünün Türkiye'de azaltılması. Görmek yeterli.

Sn. Rumeli bu konuyu daha önce incelemişti. Buyrun bakın. Bu tartışma da bu konudan devam edecek.
viewtopic.php?f=17&t=3167

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2015, 00:29 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yapay beyinden devam edelim. Yeni bir tür yaratırken bu arada kendimizde evrimleşeceğiz bence. Evrimde bir basamak 2 milyon yıl. Biz 2milyon yıl önce kafatasımıza baskı yapan, şuan maymunlarda bulunan güçlü bir çene kasından kurtulmamız sayesinde kafatasımız büyüdü ve neodenterhal insanınkinden ortalama 300gram ağırlaştı beynimiz. (Tabi bu bir teori)
Beynimizi gittikçe zorluyoruz. Kafatasımız dahada büyümediği sürece bugünkü sınırlarında kalacaktır. Benim düşüncem burada başlıyor. Kendimize müdahale edeceğiz. Peki bu müdahale nasıl olacak. Bunun iki yolu var. Genetik olarak müdahale edip kafatasımızı büyülterek beynimizin kütlesini arttıracağız. Yada biyoloji ve elektroniği birleştirip matrixtekine benzer bir yol izleyeceğiz. Örneğin ensemizden beynimize bağlantı kurabilecek bir yapı ile harddiske benzer yapay bir beyini kendi beynimize bağlayarak beyin gücümüzü arttıracağız.

Böylece her türlü elektronik aygıt ile beyinsel iletişim kurabilecek ve yönetebileceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2015, 16:36 
Süvariler

Bilim adamları beyni genişleten bir geni tanımlamışlar.

http://www.iflscience.com/brain/scienti ... ene-humans

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2015, 21:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yapay beyinden devam edelim. Yeni bir tür yaratırken bu arada kendimizde evrimleşeceğiz bence. Evrimde bir basamak 2 milyon yıl. Biz 2milyon yıl önce kafatasımıza baskı yapan, şuan maymunlarda bulunan güçlü bir çene kasından kurtulmamız sayesinde kafatasımız büyüdü ve neodenterhal insanınkinden ortalama 300gram ağırlaştı beynimiz. (Tabi bu bir teori)
.

Beyin sandığımızdan çok daha karışık bir yapı . Sadece kanda yaklaşık dengede olması gereken 500 den fazla değer var. Akyuvar alyuvar şeker düzeyi hormonlar enzimler kandaki su demir bakır potasyum kalsiyum çinko ph değeri sıcaklık akışkanlık yağlar vitaminler üre değeri antikorlar vb.

Beyin hepsini devamlı denetleyip dengede olması için gerektiği kadarını depolardan kana ekletiyor yada çıkarıyor depoluyor. Bunlar için herbiri ayrı bir hormonu ki sayısı yüzlerce aktivatör olarak salgılıyor. Vucudun her bir milimetresi için binlerce kimyasal taşıyor. O taşınan kimyasallar tırnak oluyor kaş oluyor saç oluyor sperm oluyor deri oluyor .

İşin özü vucudumuzun nasıl çalıştığını biz bilmiyoruz. Beynimizin bir kısmı biliyor ama bilinç kısmı bilmiyor. :D Anlamak binlerce yılı aldı. Halan daha anlamadığımız bir dünya konu var.

Biz sadece yemek yiyoruz . Sonra o yemek herşeye dönüşüyor .Tırnak deri göz kulak ayak kemik ilik hormon enzim mide sperm düşünce irade bilinç. Koskoca bilim vucuddaki en basit bir hücre yapısı olan golgi aygıtını bile yapamıyor.

Yani evrim teorisi bir gerçek olabilir. Yani canlılar evrilmiş olabilir. Fosiller bunu açıklıyor. Ama canlı yaşamı kompleks düzgün dengeli bir yapının oluşumunu bence açıklayamaz. Yani bence canlı kökeni açıklayamaz . Pek tutarsız geliyor bana .

Bu kadar muazzam dengeli bir sistemi üretmek rastlantıyla yada doğla seçilimle açıklamak giderek anlam kaybediyor gibi.

Konumuza dönersek;

Tüm canlı yaşantısında en belirgin uç noktası bilinç duygular akıl düşünme ve iradedir . Ki ne olduğu hala idrak edilebilmiş değil. Beynimizde 100 milyar civarı nöron hücresi var. Bir kara sinekte bu sayı 100bin dir. Birçok uzman bunun sayısının ve yapısnın genişliği ile bilincin oluştuğunu düşünüyor.

Aslına bakarsanız calılar arası beyinsel hacme / vucud kitlesi oranına göre hareket edersek düşünce tutarlı. Ama burdan bir sonuç çıkıyor.

Daha geniş hacimli mesela 10 trilyon noronlu yada daha geniş bir beyin neyi doğuracaktır ? Teorik olarak 1 metreküplük büyüklükte bir beyin nasıl bir zeka olacaktır ?

İnsanın her gelişimi kendine has problemler doğurur. Parayı bulan insan malesef enflasyonuda keşfetmiş olur. Nükleer enerjiyi keşfeden insanoğlu malesef radyasyonuda keşfetmiş oluyor.

Beyinle oynayarak yapılacak keşifler unutulmamalıdır mutlaka kendine has sorunlar ortaya çıkaracaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2015, 21:22 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Zeka, beynin büyüklüğü ile değil onu nasıl kullandığınız ve nasıl eğittiğiniz ile ilişkilidir. Einstein'ın beyni 5 kilo gelmiyor veya kafatası çapı 1 metre değil. En zeki insanlardan biriydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2015, 21:57 
Akıncılar

Çok sayıda hatalı bilgiler ve kanılarla dolu yorumlar görüyorum ama düzeltmeye çalışmak bizi başlığımızın dışına atar. Bu başlığı din ve Evrim Teorisi tartışmalarından ne kadar uzak tutarsak o kadar iyi olur kanaatindeyim.

Beyin boyutu ve zeka arasındaki ilişki için Wiki referanslı bilgiler veriyor:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_an ... of_neurons

http://en.wikipedia.org/wiki/Brain_size

http://en.wikipedia.org/wiki/Neuroscien ... Brain_size

http://en.wikipedia.org/wiki/Brain-to-body_mass_ratio

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Mar 2015, 21:42 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Zeka, beynin büyüklüğü ile değil onu nasıl kullandığınız ve nasıl eğittiğiniz ile ilişkilidir. .
Hocam siz bayağı geride kalmışsınız . Malesef bilinen anlamda zeka ile beynin vucuda orantısal büyüklüğü arasında bir ilişki olduğu epey uzun süredir kabul görüyor.
İnsan evriminin en son noktası olan homo sapiens sapiens yeryüzünde en büyük beyin büyüklüğü/ beden oranı ilişikisine sahip canlıdır . Bu noktada belli bir eşik aşılarak insan bilincinin oluştuğuna inanılıyor.
Tabi bu oran demek nöron sayısının çokluğu demek. İnsanlar arasındaki zeka farklılığı aslında çok minördür. Ortalama bir insanla bir bonobo maymunu arasındaki zeka farkı ile ortalama insan ile einstein arasındaki fark arasında uçurumlar var.

Yapay bir düşünen beynin oluşturulması için belli bir anlamda kapasite büyüklüğü ve onu işleyecek bir işlemci/motor gereği ortaya çıkacaktır. Ama görünen oki şimdilik insanlık hala bu konuda epey yola ihtiyaç duyacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2015, 13:26 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Diyorsun ki, beyine takalım bir bisiklet pompası şişirdikçe şişirelim. Büyüsün.

Sonra büyüdükçe kendisi gelişir.

Neyse...

Yapay zekayı yapsanız bile onu eğitmediğiniz sürece (mesela hizmetçi olarak kullanacaksınız) kalk suyu getir demekle, o suyu nasıl getireceğini bilmiyorsa işinize yaramaz. Bu işin butik kısmı.

Eğitmediğiniz bir beyinden verim alabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Ya da ben formülleri yükleyeyim, o sorunu çözsün. Bu mudur? Programları yaparken bile çok farklı algoritmalar kullanılıyor. Kütüphaneler yazılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2015, 15:10 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sentetik hocam sende haklısın. Sayın musti'de haklı. Beyni eğitmedikçe gelişmez. Ama nöron sayısı nekadar fazla ise eğitim süresi kısalır. Daha çabuk öğrenir. Öğrenme sınırları dahada genişler. Belkide çok daha fazlası.

Geleceğin teknolojilerine bakarak yapay zekanın nasıl olabileceğini kestirebiliriz.

Benim askerlik zamanımda kullandığım bilgisayar yanlış hatırlamıyorsam windows 1sürüm 3 idi. 300mb lik takoz gibi hard diski vardı. Bilgisayar hakkın rahmetine kavuştu. Yeni alınan bilgisayarda windows95 ve harddiskte eski harddiskin 3te1 büyüklüğünde ve 5gblik kapasitesi vardı. Şuan ise pul kadar disklerde 64gb yi görüyoruz. İşlemcilerde aynı şekilde.
Bundan bir yada iki nesil sonraki bilgisayarlarda tahmin ettiğimiz güçte ve öğrenme kapasitesindeki yapay zekayı tahmin ediyorum yapacağız.

İşte ondan sonra cümbüş başlayacak. Yeni keşifler. Yeni teknolojiler. Ve yapayzekanında yardımıyla vücudumuzu tam olarak çözecek ve müdahale edebilir hale geleceğiz.

Matrixten örnek vermiştim. Beynimiz ve vücudumuzla adapte olacak bir yapay zekayı ensemize monte edeceğiz.
Kan şekerimizmi düştü. Yapay zeka bize bize bildirecek ve müdahale edecek. Hastalığamı yakalandık. Yapay zeka tarafından kontrol edilen nano robotlar ile mikroplar, virüsler ve kanser hücreleri ile vücudumuz mücadele edecek. Herşeyi çok kolay öğrenir hale geleceğiz. Tek okuyuşta ööğrenmek istediğimizi öğreneceğiz. Öğrenmemizde tıpkı matrixteki gibi olacak. Öğrenmek istediğimiz bir konuyu, yapay zeka geleceğin internetine bağlanıp bularak beynimize yükleyecek.

Bunlar gelecelte gerçek olacak. Peki biz bu bilim dünyasının neresinde olacağız. Hocam batı çok kritik teknolojiler üretecek ve bazılarını sadece kendi halkı için kullanacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2015, 22:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Diyorsun ki, beyine takalım bir bisiklet pompası şişirdikçe şişirelim. Büyüsün.

Sonra büyüdükçe kendisi gelişir. .
Yahu yukarı Rumeli hocam döşemiş başlık üstüne başlık . Ben demiyorum bunu bilim diyor. Büyüklükten kasıt direkt fiziksel hacim değil . Nöron sayısı .Yani bu sayısal büyüklüğün vucuda oranı.

Zekanın oluşabilmesi için nöron sayısının çokluğu önemli. Evrimsel gelişim bunun ispatı. Bizden önceki neandarthellerin hem beyinleri küçüktü hemde nöron sayısı azdı.

Yapay zekanın eğitimi konusu çok marjinal bir konu. Ne hızda algılayacak algılagından değişik sonuçları ne hızla çıkaracak baştan aşağıya muamma.

Belki o kadar zeki olacakki Einstein i 1 günde hatmedecek. Üzerine kuantum fiziğinin bütün kanunlarının tamamını 2 günde tamamlayacak . Tamamen spekülatif bir nokta .

Ama en azından Stephen Hawking in uyarısı ciddiye alınmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2015, 16:54 
Akıncılar

Dostlar, hiç beyninizin nasıl çalıştığını incelediniz mi? Hayır, öyle bilimsel incelemelerden bahsetmiyorum, kendi deneyimlerinizi "gözlemlemenizden" bahsediyorum. Bu konuya açılış niteliğinde bir yorum yazmıştım bu başlık altında 04 Arl 2014, 14:42 tarihinde.

Bir taraftan daha önce refere ettiğim David Eagleman'ın Incognito kitabını okurken (Hiç alışmadığım kadar yavaş ve döne döne okuyorum) bir taraftan da kitaptan edindiğim bilgiler doğrultusunda kendi üzerimde gözlem yapıyorum. Şunu fark ettim:

Az önce "şunu farkettim" yazdığım anda su içmek istediğime dair bir his algıladım. Masamın bir kenarında hep su şişesi durur. Aklımdan geçen fikir şöyle bir şey değildi "Susadım. Su içmek istiyorum. Su içmek için 45 derece kadar dönüp oradaki su şişesine uzanmam lazım"... Kesinlikle böyle uzun cümlelerle ifade edilecek bir plan yapmadım. Bu eylemin gerektirdiği karışık kas hareketlerinin planlamasının lafını bile etmiyorum zaten... Şu kadar lafın arasında belki bir tek "susadım" kelimesini düşünmüş olabilirim. O bile kesin değil. Zira kapsamlı planlar yaptığım sıradaki düşünme şeklime hiç benzemiyor. Tam olarak düşünce mi desem, his mi desem emin değilim. Her neyse... Ondan sonraki hareketim otomatik olarak gelişti. Bir an için durup, bir önce yaptığınız bir hareketi nasıl yaptığınızı, fikrin nasıl oluştuğunu, eylemin nasıl gerçekleştiğini düşünürseniz sanırım siz de aynı gözlemi yapacaksınızdır.

Keza yine üzerinde düşünce farkettim ki aslında kapsamlı düşünme ve planlama gerektirdiği düşünülebilecek şu cümleleri yazarken hiç de yazdığımda ortaya çıkan akıcılıkta düşünmüyorum. Yani şu cümlelerle ifade ettiğim fikirler, kesik kesik ve tam olarak takip edemediğim kelimeler yığını gibi görünüyor geriye dönüp hatırlamaya çalışınca. Hatırlamaya çalıştığımda kesiklik bariz... Nasıl anlamlı bir bütün oluştuğunu, o düşünce veya kelime parçacıklarından şu cümleleri nasıl çıktığını anlamak zor... Cümleleri gerçekten böyle bütün halde mi kuruyorum, yoksa hissettiğim gibi parçacıkları yazıya dökmeye çalışırken mi bütünleşiyorlar? Cümleleri bilinç düzeyinde bütün halinde kurmadığıma eminim. Öyleyse bu cümleler, kısmen bilinç altımda yürüyen işlemler sonucu bütünleşiyor, ortaya çıkıyor olmalı. İddiamın bir kanıtı da yazmayı bırakıp, kafamda sağlam bir cümle kurmaya çalıştığımda ortaya çıkıyor. Becerebiliyor muyum? Evet, tabi ki.. Fakat yazarken becerdiğimden daha zor oluyor ve daha çok zaman alıyor yazacağım cümleyi noktasına virgülüne kadar kafamda tasarlamak.

Yukarıda iki farklı gözlemden bahsettim. Siz de deneyebilirsiniz. Bakalım sonuç ne olacak? Gözlemleriniz benimkilerle tutuşacak mı?

Sonraki yazımda Incognito'yu esas alarak neden böyle düşündüğümüzü izah etmeye çalışacağım. Fakat istediğim kadar yeterli bir izahat yapabilmem için kitapta biraz daha ilerlemem lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2015, 16:02 
Akıncılar

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 074145.htm

Evet, insan beyni muhteşem bir yapı. Aynı fonksiyonları icra edecek yapay bir beyin yapmak çok zor bir iş. Fakat dünya üzerinde o kadar çok araştırma merkezinde o kadar çok bilim insanı çalışıyor ki gelişmeler birbirini kovalıyor. Bilimin sınırlarına ulaştığını, durduğunu söyleyenlere gülüyorum açıkçası... Yakında takip etmeye ve bilgi vermeye devam edeceğim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015, 13:34 
Akıncılar

Son mesajımdan sonra sadece dört gün geçti ama önemli bir adım daha atıldı! Kuantum bilgisayar yapmanın sayısız avantajının yanı sıra çok önemli bir dezavantajı vardı: Kuantum hesaplamalarda kullanılan ve sıradan bilgisayarlarda "bit"e karşılık gelen "kübit"leri oluşturan parçacıkların dış etkenlerden aşırı etkilenmesi... Özetle, kuantum bilgisayarlara girilen bir bilginin güvenli bir şekilde tutulabilmesinin bilinen bir yolu yoktu. Sonunda böyle bir yol bulunmuş:

http://phys.org/news/2015-03-first-ever ... rrors.html

"Kübit" ve "Süper Yoğun Kodlama" konusunda bilgi için:

http://en.wikipedia.org/wiki/Qubit

http://en.wikipedia.org/wiki/Superdense_coding

Böyle gelişmeler bizleri heyecanlandırmakla beraber, atılan adımlar ne kadar büyük olursa olsun, gidilen yolun çok zorlu olduğunu da unutmamak lazım. Yine de naçizane tahminim 30 - 40 yıl içinde insan beyni gibi çalışabilen bir bilgisayarın yapılabileceği yönündedir. Bana göre 30 - 40 yıl oldukça muhafazakar bir tahmin. Belki bu kadar da zaman almayacak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015, 14:22 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Daha erken olma ihtimali yüksek.

Bunun en belirgin özelliği, şuan kullandığımız işlemcilerin 5 ila 10 sene önce taarlanmış ve son ürün haline gelmiş olmasını gösterebilirim. İşlemcileri beyin olarak düşünürseniz bu piyasada şuan kullandığımız işlemcilerden daha güçlüsü ve yeni teknolojilere sahip olanları şimdi kullandığımız işlemcilerin maddi olarak getirisini kaybetmesi ve bir sonraki nesile geçiş için belli bir ücretin altına düşmesi gerekiyor.

Yani herşey tamamen duygusal :lol:

Bu işin maddi boyutu idi.

Araştırma boyutunda ise çok daha kısa zamanda çok daha farklı şeyler çıkabilir ortaya. Biz beyin beklerken, vücut bulmuş haliyle bir sibernetik bir yaşam formu bile çıkabilir ortaya.

Beyini beyin olarak bıraksanız bile bir süre sonra yapısından dolayı evrim geçirmeye müsait hale gelebiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015, 22:10 
Üye

Hepinize teşekkürler, Benim inglizcem yok maalesef , yani bunları çevirecek kadar , sizin burada kendi yorumunuzla beraber yayınlamanız çok iyi oluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Mar 2015, 15:50 
Akıncılar

Bildiğiniz gibi merakım sebebiyle bu konuyu amatörce takip etmeye çalışıyorum naçizane... Benim gibi bir amatör meraklı için takip etmek bile bir mesele olduğundan dolayı bir kırılımın yakın olduğu konusundaki görüşümün, ne kadar gerçekleri doğru anlayıp, doğru yorumlamam sonucu oluştuğundan veya ne kadar öyle olmasını istediğim için aşırı iyimserliğe kapılmamdan kaynaklandığından emin değildir. Fakat konunun uzmanlarından genç bir bilim insanımızın aşağıdaki röportajı iyimserliğimde haklı olabileceğimi düşündürdü bana:

http://www.evrimagaci.org/makale/135

Bir de şöyle bir haber var:

http://www.evrimagaci.org/fotograf/114/6944

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015, 16:40 
Akıncılar

Elon Musk, Steve Wozniak, Stephen Hawking ve yapay zeka alanında çalışan 1,000 kadar araştırmacı yapay zekanın askeri alanda kullanımının yasaklanması için imza vermişler.

İlerleyen yıllarda yapay zekanın gelişmesiyle bu tartışmalar daha da alevlenecek.

http://www.theguardian.com/technology/2 ... are_btn_tw

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015, 17:53 
Akıncılar

Habire lafını ettiğim Incognito kitabını bitirdim. Kitabın asıl konusu "özgür irade"nin, ne derece özgür olduğunu değerlendirmek... Yazar beynin bir "rakipler takımı" olduğunu söylüyor. Beynin çok azı kontrolümüzde, kahir ekseriyeti kontrolümüz dışında olan çok sayıda fonksiyonu var. Algılarımız genellikle kontrolümüz dışında olan bölümler tarafından işlenip, "anlamlandırılıyor"... Karar mekanizması ise sandığımızdan çok daha az kontrolümüzün altında ve de sandığımız kadar merkezi ve tek parçalı değil... Bilincimizi ağırlıkları ve sayıları değişken olan "rakipler takımı" bir çok etkene bağlı olarak kararlarımızı ortaya çıkarıyor yazara göre... Hatta kararların biz karar verdiğimizi fark etmeden önce alındığını gösteren bazı testler de var... Üzerimize gelen tenis topuna vurmak için ne yapmaya karar verdiğimizden değil, gerçek kararlardan bahsediyorum... Yazar "bilinç" sandığımız şeyin, karar vermekten çok, verdiğimiz kararları "anlamlandırmaya" yaradığını söylüyor!... Tabi kararlarımız hepten kontrolümüzün dışında değil ama sandığımızdan çok daha dışında yazara göre...

Yazar tezlerini ispatlamak için kıyamet kadar örnek veriyor. Verdiği çarpıcı örneklerden birinin hikayesi şurada:

https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Whitman

Keza uyurgezerken cinayet işleyen bir adam da var verdiği örnekler arasında... Adam beraat ediyor...

Yazar mealen diyor ki "Hukuk sistemimize göre bir kişinin cezalandırılması için yaptıklarının bilincinde olması ve/veya farklı şekilde davranma imkanının olmaması gerekir. Mahkemeler bu durumlarda biz bilim insanlarına başvururlar. Yani adalet sistemimizin çözünürlüğü, ulaştığımız bilgi seviyesinin sağladığı çözünürlükle sınırlıdır. Konu beyin olunca, ulaştığımız bilgi seviyesi, dünya çevresinde gezen bir astronotun ABD'nin durumu hakkında yapabildiği gözlemlerin yeterliliği kadardır aşağı yukarı. Yani ABD'de bir volkan patladıysa görebilir, tayfun olduysa görebilir fakat borsanın çöktüğünü göremez. Yani "suçlu değil" dediklerimiz, bugünkü bilimimizle, kafasında volkan patlamasını, tayfunu andıran olaylar olan kişilerdir. "Suçlu" dediklerimiz ise davranışlarının kontrolleri dışında olduğunu ispatlamaya yetecek bilgi seviyesine ulaşamadığımız insanlardır. Yani bugünün suçluları, yarının masumları olabilir, aynen dünün suçlularının bugünün masumları olabildiği gibi..."

Derdinin her suçluyu masum ilan etmek olmadığını da özenle vurguluyor yazar... Konumuz dışına çıkmamak için aradaki ayrımlara girmiyorum.

Velhasıl beyin gerçekten karmaşık bir organizma... Sunisini yapmak gerçekten zor olacak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eyl 2015, 11:38 
Akıncılar

Bu robot yaptığı konuşmalardan ve internetten öğrenmek üzere tasarlanmış.

İnsanlar "Cevapların önceden programlandı mı yoksa kendin mi düşünüyorsun ?" diye soruyor, robot bu soruyu "İnsan, hayvan ya da robot... Hepsinin cevapları belli bir düzeyde programlanmıştır." diye cevaplıyor.

Asıl bomba ise bundan sonra geliyor.

İnsan: Sence robotlar dünyayı ele geçirecek mi ?

Robot: Siz benim arkadaşımsınız, sizi unutmayacağım, size iyi davranacağım, eski günlerin hatrına sizi sıcak ve güvenli "insan bahçemde" tutacağım.

Stephen Hawking'i dinleyip bu AI işine bir sınır getirmemiz gerek.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UIWWLg4wLEY[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 12:17 
Süvariler

Çin insan beyni gibi çalışan bilgisayar çipi geliştirmiş.Küçük madeni para büyüklüğünde olan çip, 4 milyondan fazla sinaps bağlantı noktası ve 2 bin 48 nöronla donatılmış. Zaten mevcut olan yapay sinir ağlarını gibi çalışıyor olmalı. Adroidlerin ve zeki makinelerin zamanı artık çok yakın. Muhtemelen kuantum bilgisayarları, insan gibi düşünen makineler yakında geliştirilir. İlk uygulama alanı muhtemelen savunma sanayi olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 12:57 
Üye

Bak buraya yazıyorum bu Skynet sonumuzu getirecek.Kısa zaman önce Elon Musk,Stephen Hawking gibi bir çok bilim adamı bu konuda uyarı mesajı yayınlamıştı.Nalet olası robotlar :D

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.
M.K.ATATÜRK
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 13:48 
Süvariler

Bir yapay zeka araştırmacısı olarak, şu an insan sistemlerini taklit edebildiğimizi ve birçok açıdan, özellikle optimizasyon, iyi sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim. ABD bu açıdan çok yol aldı. Çitadan hızlı robotlar, insandan daha dengeli robotlar, kendi kendine karar veren insansız hava araçları...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 14:13 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 14:40 
Üye
Kullanıcı avatarı

İşin içine duygu girmez ise ne kadar akıllı olursa olsunlar bir makineden öteye geçemeyeceklerdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 15:13 
Süvariler

İşin içine duygu girmez ise ne kadar akıllı olursa olsunlar bir makineden öteye geçemeyeceklerdir.
Ray Kurzweil'in araştırmalarını okumanızı öneririm. Kendisi, bu yüzyılın son çeyriğine yaklaştığımızda yapay zekanın insanın önüne geçeceğini; daha sonra da 21.yy bitmeden insan beyninin dijital ortama tamamen aktarılabilir olacağını, böylelikle biyolojik vücutlara ihtiyaç olmadan (birer makine gibi) insanların yaşayabileceğini öngörmektedir.

Ray Kurzweil, 1986 yılında yazmaya başladığı ve 1990 yılında baskıya verdiği ‘The Age of Intelligent Machines’ (Yetenekli Makinelerin Çağı) kitabında Sovyetler Birliği’nin teknolojik gelişmeler karşısında çözüleceğinden cep telefonu ve faks cihazlarının etkilerine kadar geniş ve tutarlı bir öngörü listesine sahipti. Savaşlardaki bilişim teknolojisi kullanımına yönelik tahminlerini önce 1991’deki Körfez Savaşı’nda, ardından 1999’daki Kosova Savaşı’nda gördük.

Buna ek olarak, Trans-Humanizm kavramını araştırmanızı öneririm. Yapay zeka ile doğrudan bağlantılı gözükmese de, insanoğlunun "ölümsüzlük" ile mücadelesinde gerçekten uğraşan ve çalışan bilim insanlarının olması; hem düşündürücü, hem de biraz ürkütücü.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 15:15 
Süvariler

Duygusal zeka konusunda da çalışmalar var, yapay zeka şimdilik savaş ortamı için denendiği için duygusal zeka arka planda kalıyor :) Afganistandaki insansız hava araçlarının düğünleri vurması bunlara örnek

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 15:41 
Üye

Bilimde duygusal zeka diye bir kavram yok , bilinçli zeka ve bilinçsiz zeka diye 2 ye ayrılır , insan bilinçli zekadır sürekli kendini geliştirebilir ancak zaafı bilgisayarın aksine öğrendiği bilgileri sorunu çözdükten sonra büyük oranda imha eder ve yeni sorunla karşılaşınca onu çözmeye odaklanır bu döngü böyle ilerler , bilinçsiz zeka ise yüksek işlem yeteneğine sahip zekadır ama kendini sürekli geliştiremez sadece kendisinde bulunan mevcut işlem yeteneği ile hesaplar yapar , karşısındaki bilinçli zeka işlem alanında mücadele etmeye kalkarsa kaybeder ancak işlem dışı yöntemlere başvurursa bilinçsiz zekayla kedinin fareyle oynadığı gibi oynar , bilinçli zeka sorunu çözmek için sabit bir yol izlemez rakip hamlelere farklı yöntemlerle karşılık verir ama bilinçsiz zeka sadece işlem ile tek bir yol belirler ve hamlelerini karşısındakinin o hamleyi yapacağını varsayarak gerçekleştirir , en iyi satranç ustası en iyi bilgisayarı satrançta yenemez ama satranç ustası bilgisayarın beklediği hamle yerine ortaya yem atarsa yani bilgisayarın galip olacağına işlem yönünde inandırırsa bilgisayarı yener.

Duygu ve ahlak dediğiniz şeylerin evren yasalarında yeri ve bir anlamı yoktur , bir bebeği öldürmek insana ahlak dışı gelirken bir karınca için sürüsünü yaşatmak uğruna her şeyi öldürmek gayet doğaldır , bir insan bir hayvanı boğazlamayı yanlış bulabilir ama boğazlanmış hayvanı yemeyi yanlış bulmaz , kısacası ahlak ve duygunun bilimde yeri yoktur , çünkü bilim ahlak veya duyguyu temel almaz sonucu ve sonuca giden yöntemleri temel alır.

Ben bu konulara son derece meraklı ve her fırsatta bulduğum her bilimsel makaleyi okuyan birisi olarak şu görüşe sahibim ; Bilgisayarlar insanlara hükmetmeyecek , insan bilgisayara dönüşecek , bilimsel açıdan insanın artık evrimini doğal yollarla devam ettirmesi mümkün değil çünkü teknoloji ve üstün güç oluşu sayesinde kendini geliştirmeye ihtiyaç duymuyor ancak insan evrimini kendisi yaratacak ve o yarattığı evrim üzerinden gidecek , belki bilgisayarlar değil ama bilgisayarlaşmış insanlar kendilerinden aşağı seviyede olan tüysüz ve kuyruksuz primatları '' doğal yaşayan insanları '' yok edecektir , yok etmelidir , yok edilir , evrim yasasına göre kendi türünden daha güçlü bir türe evrilen her canlı geçmiş atalarını yok etmiştir.

Buna en güzel örnek geçmişte ilk insanlar çağında bizim '' mevcut insanoğlunun '' bizden daha güçlü , daha iri ama daha aptal olan atalarımızı yok etmemizdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 16:28 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ben bu konulara son derece meraklı ve her fırsatta bulduğum her bilimsel makaleyi okuyan birisi olarak şu görüşe sahibim ; Bilgisayarlar insanlara hükmetmeyecek , insan bilgisayara dönüşecek , bilimsel açıdan insanın artık evrimini doğal yollarla devam ettirmesi mümkün değil çünkü teknoloji ve üstün güç oluşu sayesinde kendini geliştirmeye ihtiyaç duymuyor ancak insan evrimini kendisi yaratacak ve o yarattığı evrim üzerinden gidecek , belki bilgisayarlar değil ama bilgisayarlaşmış insanlar kendilerinden aşağı seviyede olan tüysüz ve kuyruksuz primatları '' doğal yaşayan insanları '' yok edecektir , yok etmelidir , yok edilir , evrim yasasına göre kendi türünden daha güçlü bir türe evrilen her canlı geçmiş atalarını yok etmiştir.

Buna en güzel örnek geçmişte ilk insanlar çağında bizim '' mevcut insanoğlunun '' bizden daha güçlü , daha iri ama daha aptal olan atalarımızı yok etmemizdir.
Yakın zamanda İsrailli tarih profesörü Yuval Harari bir kitap çıkarttı. "Sapiens: A Brief History of Humankind", Türkçe çevirisi de "Hayvanlardan Tanrılara Sapiens" adıyla mevcut. Okumadıysanız öneririm, D&R ve Kitapyurdu'nda mevcut.

Harari de yazdıklarınızı savunuyor. 100bin yıl önce Doğu Afrika'dan Orta Doğu'ya geçen Sapiensler'in Neandertal'lerle ilk karşılaşmalarında yenilmeleri, ardından Bilişsel Devrim(Bilgi Ağacı) yaşandıktan sonra 30bin yıl sonraki bir dahaki karşılaşmalarında kazanmaları, orada durmayıp Avrupa ile Asya'ya yayılmaları ve Avustralya'ya geçen ilk "Homo'lar" olmaları gerçekten güzel bir okuma.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 18:47 
Süvariler

Bilimde duygusal zeka diye bir kavram yok , bilinçli zeka ve bilinçsiz zeka diye 2 ye ayrılır , insan bilinçli zekadır sürekli kendini geliştirebilir ancak zaafı bilgisayarın aksine öğrendiği bilgileri sorunu çözdükten sonra büyük oranda imha eder ve yeni sorunla karşılaşınca onu çözmeye odaklanır bu döngü böyle ilerler , bilinçsiz zeka ise yüksek işlem yeteneğine sahip zekadır ama kendini sürekli geliştiremez sadece kendisinde bulunan mevcut işlem yeteneği ile hesaplar yapar , karşısındaki bilinçli zeka işlem alanında mücadele etmeye kalkarsa kaybeder ancak işlem dışı yöntemlere başvurursa bilinçsiz zekayla kedinin fareyle oynadığı gibi oynar , bilinçli zeka sorunu çözmek için sabit bir yol izlemez rakip hamlelere farklı yöntemlerle karşılık verir ama bilinçsiz zeka sadece işlem ile tek bir yol belirler ve hamlelerini karşısındakinin o hamleyi yapacağını varsayarak gerçekleştirir , en iyi satranç ustası en iyi bilgisayarı satrançta yenemez ama satranç ustası bilgisayarın beklediği hamle yerine ortaya yem atarsa yani bilgisayarın galip olacağına işlem yönünde inandırırsa bilgisayarı yener.

Duygu ve ahlak dediğiniz şeylerin evren yasalarında yeri ve bir anlamı yoktur , bir bebeği öldürmek insana ahlak dışı gelirken bir karınca için sürüsünü yaşatmak uğruna her şeyi öldürmek gayet doğaldır , bir insan bir hayvanı boğazlamayı yanlış bulabilir ama boğazlanmış hayvanı yemeyi yanlış bulmaz , kısacası ahlak ve duygunun bilimde yeri yoktur , çünkü bilim ahlak veya duyguyu temel almaz sonucu ve sonuca giden yöntemleri temel alır.

Duygusal zeka ile ilgili çalışmalar var, burada amaç bazı kararlarda robotların tekrar düşünme yeteneği ve ana sisteme bağlılık vb. özellikler. Tam insansı duygusal yetenekler değil tabiki bu. Japonlar duygusal zeka işinde baya kafa yoruyorlar. Sadece ufak bir bilgi amacı ile aşağıdaki haberin linkini veriyorum.

http://www.digitaltalks.org/2015/08/01/ ... a-cikiyor/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 20:11 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 00:49 
Üye

Duygusal zeka ile ilgili çalışmalar var, burada amaç bazı kararlarda robotların tekrar düşünme yeteneği ve ana sisteme bağlılık vb. özellikler. Tam insansı duygusal yetenekler değil tabiki bu. Japonlar duygusal zeka işinde baya kafa yoruyorlar. Sadece ufak bir bilgi amacı ile aşağıdaki haberin linkini veriyorum.

http://www.digitaltalks.org/2015/08/01/ ... a-cikiyor/
Duygusal zeka diye bir tür yok hocam , duygunun zeka ile alakası yok , bilinçli zeka diyoruz biz o bahsettiğiniz kavrama. Bir canlının insan gibi merhamet göstermesi için bulunduğu ortamda üstün güç olması gerekir , sonrasında merhamet seçeneği insandan insana farklılık göstereceği gibi ahlaki yapıda aynı oranda etki eder , çünkü her bir insan farklı işlem yapısına sahip bilinçli zekaya sahiptir. Bir insan avlanmayı doğal bulup avına merhamet göstermezken başka bir insan avcı olan insanın yaptıklarını doğru bulmaz ve imkan dahilinde yaşadığı ortama zarar verdiği için o avcının öldürülmesini talep eder ve merhamet göstermez.

Ahlak ise sadece grup yapı taşlarıdır , biz sürü hayvanı olduğumuzdan anarşiye izin vermeyiz ve anarşi olmaması adına belli ahlak yasalarıyla sürümüzü yönetiriz , dikkat ederseniz dünyadaki anarşist görüşe sahip her grup istisnasız bütün ideolojiler tarafından düşman sayılır ve yok edilmek ister ve hatta daha sert ideolojiler Komünizm/Nasyonalizm/Teknokrasi gibi türler yok etmek istemekten ziyade doğrudan anarşi içerisinde olan sürüyü geriye kalan topluma zararlı sayıp imha eder.

Kısacası ahlak ve duyguyu en baştan eleyebilirsiniz.

Karıncaları ele alalım mesela , bir insan dini sürüsünün ahlak yapısını taşımıyorsa yani belli bir düzene göre hareket etmiyorsa önce karıncaları izler sonra yuvalarına çomak sokup hepsini ezer , aynı şeyi insandan daha fazla bilinçli bir yapıya sahip uzayda yaşayan bir zeki türün insanoğluna yapmayacağı ne malum ? Aaaaaaa küçük tüysüz dostlarımıza bak ne kadar şirin betondan yuvalar yapmışlar hadi hepsini ezelim diyebilirler.

Kısacası bilinçli zekada ahlak kurallarının oluşması ve merhamet olgusunun ortaya çıkması için üstün güç , rakipsiz güç konumuna yükselmesi gerekir. Robotlar duygusal düşünemez ama ahlaki kurallar öğretilebilir ve bunun dışında robotları işlemci yönünden geliştirmek dışında hiç bir şey yapamayız , eğer robotlar bilinçli zekaya dönüşürse sanılanın aksine insanlardan önce birbirlerini yok ederler , çünkü insan gibi sürü hayvanı bilincine sahip olmadıklarından hepsi birbirini kendisine rakip olarak görecek üstün güç olmaya çabalayacaktır , o savaş esnasında insanoğlunun suratına bakacak robot bile bulamazsınız , insanoğlu ise bu savaşı izler ve kazananı yok eder.

Neandertal'lerden daha fazla insanımsı tür yeryüzünde yaşadı ve birbirini yok etti , biz ise bu savaşı izleyip kazananı yok etmeyi seçtik.

Peki Exploration bu kadar konuştun konuştun senin gelecek olgun nedir bizim iddialarımıza katılmıyorsun kendi gelecek görüşünü paylaş diyebilirsiniz ;

Benim gelecek görüşüme göre robotlar işlemci yönünden geliştirilmeye devam edecek ancak Uzay ortamının acımasızlığından dolayı insanın biyo bedenden kurtulması icap edecek ve bu bilinçli taşınabilir ve aslında realitede olmayan ama yinede fizik yasalarını dümdüz edip var olan , her ortama , her yere ışıktan daha hızlı bir şekilde ulaşabilen aktarılabilir zekaya dönüşmüş insanların her birisi minik tanrılara dönüşecek , bulunduğu Galaksiyi kendisine ölümüne bağlı fedaileri olan robotlar aracılığıyla şekillendirip genetik anlamda Galakside ki en üstün konuma geldiğini kabul ettiği an aktarılabilir zekasını süper genetik evrime çevirebilir.

Burada robotlar tanrılara tapan Mısırlılar'dan farksızdır , tanrılar biz oluyoruz. Eyy robot seni ben yarattım şu şu şu ahlak yasalarına uyacaksın çünkü bu yazılımı ben hazırladım '' dini kitapların yazılım halini düşünebilirsiniz ''

Her ne kadar dindar arkadaşlara korkunç ve şeytani gelse bile benim görüşüme göre olacak olan tam olarak budur. Sanchez'in yazısında paylaştığı gibi kısaca anlatırsak Hayvanlardan --> Tanrılara tam olarak gerçekleşecek olan şeydir , tabi kendi türümüzü yok etmezsek.

Bunun dışında şu videoda faydalı olur diye düşünüyorum ; İngilizce bilmeyenler için Türkçe altyazısı mevcut.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1fQkVqno-uI[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2015, 19:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
“Eğer beyinlerimiz, onu kolaylıkla anlayabileceğimiz kadar basit yapıda olsaydı, bu defa da biz beynimizi anlayamayacak kadar basit olurduk.”

Ian Stewart (Matematikçi ve Yazar)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2015, 18:05 
Üye
Kullanıcı avatarı

Benim anlatmak istediğim çok farklı bir şeydi. İnsan beyni duygu çeşidine göre bir olay karşısında faklı tepkiler verir. Kızgınsa farklı, mutluysa farklı, üzgünse farklı, endişeliyse farklı. Bir makine veya bilgisayara insan beyni gibi çalışmayı öğretmeden veya ayarlamadan önce insan gibi duygusal yapıya sahip olabilmesini sağlanması gerekir ki, bir problemi çözerken yoğun stres altında her bir bilgisayar farklı sonuçlar çıkartabilsin. Bu olmadıktan sonra onlar birer makine yada robot veya bilgisayar olmakta öteye gidemezler.
Şöyle düşünün çelik gibi sinirleri olan bir insan ile panik bir insanın araba kullanırken lastiğinin patlaması sonucunda verecekleri tepkiler farklı olacaktır. İnsan beyni gibi düşünen bir robot duygular sahip olmaz ise bu durumda vereceği tepkiler diğer robotlar ile bire bir aynı olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2015, 23:21 
Üye

Benim anlatmak istediğim çok farklı bir şeydi. İnsan beyni duygu çeşidine göre bir olay karşısında faklı tepkiler verir. Kızgınsa farklı, mutluysa farklı, üzgünse farklı, endişeliyse farklı. Bir makine veya bilgisayara insan beyni gibi çalışmayı öğretmeden veya ayarlamadan önce insan gibi duygusal yapıya sahip olabilmesini sağlanması gerekir ki, bir problemi çözerken yoğun stres altında her bir bilgisayar farklı sonuçlar çıkartabilsin. Bu olmadıktan sonra onlar birer makine yada robot veya bilgisayar olmakta öteye gidemezler.
Şöyle düşünün çelik gibi sinirleri olan bir insan ile panik bir insanın araba kullanırken lastiğinin patlaması sonucunda verecekleri tepkiler farklı olacaktır. İnsan beyni gibi düşünen bir robot duygular sahip olmaz ise bu durumda vereceği tepkiler diğer robotlar ile bire bir aynı olacaktır.
Hocam birde şöyle düşünün, bu gereklimi? Lastik patladıysa yedeği takarsın bence tepki bu olmalı. Çelik gibi sinirlere sahip olması gereken yerde öyle olur. Olmaması gereken yerde olmaz. Yani zekaya sahip medeniyet insanda olsa, robotta olsa, içinde bulunduğu şartlara göre davranmak zorunda. Bahsettiğiniz şey üstünlük olarakmı görüyorsunuz tam anlayamadım. Eğer öyleyse acizlikte olabilir. Aslında davranışlarımızın altındaki esas neden ileriye gitmek olmalı, öylede zaten. Sapıtsakta bazen aslında amaç herzaman devam etmek... Sizce devam etmek için hangisi daha doğru karar alıyor?

Bilim artık öyle bir noktaya geldiki hislerimizin önüne geçti. Çünkü hisler yanıltıyor. Hissettim gök taşı geliyor desem inanırmısınız? Ama bilim adamları kepler teleskopu ile görüntüsünü aldığında hepimiz inanacağız, değilmi ?

Arkadaşlar aslında değinmişler biz özgürmüyüz? Neden böyle bir çıkarım yapılıyor. Her şeye verdiğimiz cevap veya davranışlarımız aslında bildiklerimiz dahilinde. Bunlar içerisinde seçenekler yapıyoruz bu tam olarak özgürlük sayılabilirmi? Yada bizde olupta doğada olmayan ne var ? yada fizik kurallarına tabi değilmiyiz tüm evren gibi ? Robot yapay bir şeymi? yapayı doğalı nasıl ayırıyoruz? Arının peteğine doğal diyoruz ama.
gibi gibi...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 122 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: