TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Oca 2018, 00:36

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 122 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2013, 18:05 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Dostlar, size Avrupa'nın en büyük projelerinden birini tanıtmak istiyorum: Blue Brain Project. Diğer bir deyişle yapay insan beyni projesi...

Proje bu yıl AB'nin FET Flagship Grant ödülünü kazandı. FET - Future and Emerging Technologies - Geleceğin Yükselen Teknolojileri demek. Bu yıl bir çok aday proje arasından sıyrılan iki projeden biri Blue Brain oldu. Sadece AB'den 10 yıl içinde 1 milyar Euro destek alacaklar. Ayrıca ek destek veren bir çok kamu ve özel sektör kuruluşu da var.

Projenin amacı, insan beyni gibi çalışan bir bilgisayar yapmak. Bilindik programlama sistemlerini unutun. Bilgisayarda kullanılan programların tek amacı çiplerin nöronlar gibi çalışmasını sağlamak. Çiplerin dış uyaranları (ses, görüntü vb..) algılamasının ve yorumlamasının aynen nöronlar gibi olması hedefleniyor. Aslında bu hedefe kısmen ulaşılmış durumda. Fare beyninin belirli bir kısmının fonksiyonlarını taklit etmeyi başardılar. Zaten ödülü almalarının sebebi de bu. Ortada projenin başarılı olacağını gösteren emareler yoksa ödülü almak imkansız.

Asıl bomba ise şu: Projenin yöneticileri asıl hedeflerinin "yapay bir bilinç" oluşturmak olduğunu söylüyorlar. Bilincin, 0-1 gibi, var/yok mertebesinde bir olgu olmadığını, her canlıda belirli bir derecede var olduğunu, derecesini belirleyenin beynin kompleksliği olduğunu, beynin işlem performansını yakalayan ve daha da önemli olmak üzere "işlemleri beyin gibi yapan" yapay bir sistemin bilinç sahibi olabileceğini ifade ediyorlar.

Projenin önemini gösteren diğer bir gelişme, yarışta geri kalmak istemeyen ABD'nin bizzat Obama tarafından tanıtılan Brain Iniative projesini başlatması oldu.

Blue Brain ile ilgili linkler:

http://bluebrain.epfl.ch/cms/lang/en/pid/56882

http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Brain_Project

http://www.nature.com/news/head-start-1.14091

Proje yöneticisi Henry Markram ile yapılan bazı röportajlar:

http://www.newscientist.com/article/mg2 ... pNeqNK8Cs8

http://nextbigfuture.com/2009/08/henry- ... -blue.html

http://discovermagazine.com/2009/dec/05 ... pNc3tK8Cs8

Ek bilgi:

http://www.artificialbrains.com/blue-brain-project

http://seedmagazine.com/content/article ... e_blue/P2/

FET ile ilgili link:

http://cordis.europa.eu/fp7/ict/program ... me_en.html

ABD'nin projesi ile ilgili linkler:

http://en.wikipedia.org/wiki/BRAIN_Initiative

http://www.nature.com/news/neurotechnol ... rm-1.14105


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2013, 22:17 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Hocam ne tür bir sistem üzerinde geliştirme yapıyorlar? (linkleri okumaya veya bakmaya fırsatım yok işteyim hala)

Organik sinir sistemi mi yoksa yazılımsal bir yapay zeka'dan mı bahsediliyor? Fare beyninin bir kısmını hangi ortamda taklit etmişler?

Kusura bakmayın çok şey istedim :), okusam öğreneceğim ama fırsatım yok şuan.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2013, 03:04 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 12 Tem 2012, 01:36
Mesajlar: 248
Yaş:
Alıntı:
Hocam ne tür bir sistem üzerinde geliştirme yapıyorlar? (linkleri okumaya veya bakmaya fırsatım yok işteyim hala)

Organik sinir sistemi mi yoksa yazılımsal bir yapay zeka'dan mı bahsediliyor? Fare beyninin bir kısmını hangi ortamda taklit etmişler?

Kusura bakmayın çok şey istedim :), okusam öğreneceğim ama fırsatım yok şuan.
Neuron adlı bir yazılım üzerinde geliştirildiği söyleniyor.

Buda linki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Neuron_(software)


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2013, 14:50 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Dostlar, aşağıda anladığımı ifade etmeye çalışacağım. Fakat ne tıp, ne de bilgisayar uzmanlığım olmadığı için, izahatıma ihtiyatla yaklaşın. Bazı hususları yanlış anlamış olabilirim:

Bilindiği gibi beyinde nöron denilen elektrik üreten hücreler var. Nöronların bir çok çeşidi mevcut. Nöronlar birbirleriyle ve diğer hücrelerle sinaps denilen, örümcek ağına veya devre şemasına benzer bağlantılar sayesinde iletişim kuruyorlar. Her nöronun çok sayıda sinaps uzantısı var. Nöronlar elektrik sinyallerini sinapslar aracılığıyla aktarıyor. Her nöronun her durumda ürettiği elektrik sinyali aynı değil. Sinaps çıkışında büzülme genişleme yaparak, sinyalin voltaj gibi değerlerini değiştirebiliyor.

Dünyada "Brain Atlasing" denilen bir çok çalışma var; Allen Brain Atlas, Human Connectome Project gibi. Bu projelerin amacı beynin sinaps ağının haritasını çıkarmak ve beynin belirli kısımlarının belirli dış uyaranlarla etkilendiğinde yaydığı elektrik sinyallerinin ölçümünü yapmak. Blue Brain takımı bu işleri yürüten bilim gruplarıyla etkileşim halinde çalışıyor.

Takım IBM'in sağladığı bir süper bilgisayar kullanıyor. Bilgisayar sürekli güçlendiriliyor. Çipleri nöron olarak düşünürsek, bunların birbirleriyle, beynin hedef alınan bölgesindeki sinaps ağına karşılık gelecek bağlantılar kurulması suretiyle iletişim kurması sağlanıyor. Hedef, belirli bir dış uyarana karşı, beynin ilgili bölgesinin ürettiği sinyallerin hem değer, hem de yayılım olarak aynısının üretilmesi. Yani tam bir simülasyon sağlanması.

Bu hedefe kısmen ulaşmışlar. Fare beyninin -yanlış anlamadıysam- görme duyusuyla ilgili bir kısmını aynen simüle etmişler. Yani bilgisayara gözün ilettiği sinyaller verilirse, bilgisayar aynen fare beyninin ilgili kısmının aynı sinyalleri aldığında verdiği tepkileri veriyor. Zaten AB, projenin gerçekleştirilebilir olduğuna bu başarı sebebiyle ikna olmuş.

Şu anda, beyin kadar küçük, beyin kadar az güç harcayan, fakat beyin kadar yüksek değerlerde işlem yapan bir bilgisayar geliştirilmesi uzak bir olasılık olarak görülüyor. Ancak büyük güç harcayan, devasa bilgisayarların yakında beynin işlem kapasitesine ulaşacağı kesin gibi. Yine de şuna dikkat çekmek isterim: Mesele basitçe işlem kapasitesi değil. Mesele işlemleri beyin gibi yapabilmek. Bunun tam olarak başarılabilmesi için, öncelikle beyin atlası oluşturma çalışmalarının tüm beyni kapsayacak seviyeye ulaşması gerekiyor.

Yapay "bilinç" oluşturulabilir mi? Dediğim gibi, proje yöneticileri oluşturulabileceğini düşünüyorlar. Peki ya ötesi? İşte orası "Technological Singularity" denilen alana giriyor ki bilim kurgu romanlarında sık sık işlenir. Konuyu dağıtmamak için detayına girmiyor, link vermekle yetiniyorum:

http://en.wikipedia.org/wiki/Technological_singularity


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2014, 11:39 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 18:43
Mesajlar: 1142
Yaş:
Yapay Zeka konusunda ilginç bir gelişme;

Yapay zekanın karşısındaki en büyük sınav olarak kabul edilen Turing testi, ilk kez bir yazılım tarafından başarıyla geçildi.

13 yaşındaki bir çocuğun kişiliğini taşıyan yazılım, uzmanlardan oluşan jüriyi insan olduğuna ikna etmeyi başardı.

İnternette bir kullanıcının gerçek mi yoksa bilgisayar tarafından üretilen bir yazılım mı olduğunu ortaya çıkarmak için kullanılan Turing testi, ilk kez kandırıldı.

Test, İngiltere'nin Londra şehrinde Reading Üniversitesi tarafından cumartesi gecesi düzenlenen yarışmada geçildi. Bilgisayar mühendisi Rus Vladimir Veselov ve Ukraynaylı meslektaşı Eugene Demchenko tarafından geliştirilen özel bir program bu testi geçmeyi başardı. İkili tarafından yazılan program, 13 yaşında Eugene Goostman isimli Ukraynalı bir gence hayat verdi. Yazılım tarafından kontrol edilen sanal karakter Turing testini geçmeyi başardı.

Bilgisayar biliminin öncüsü Alan Turing tarafından geliştirilen testte, bir bilgisayar 5 dakikalık bir sohbette jürinin yüzde 30'u tarafından 'insan' onayı alırsa, testi geçmiş sayılıyor. Testi geçmek, bilgisayarın insan gibi düşünebildiğini ortaya koyuyor. Bugüne kadar bu rakama ulaşan bir bilgisayar olmamıştı. Eugene Goostman isimli sanal karakter ise yüzde 33 oranında onay olmayı başardı.

Testi bir bilgisayarın geçmiş olması yapay zekanın insan gibi mantıklı cevaplar üretmeye başlayacağının kanıtı olarak görülüyor. Veselov, "Ana fikrimiz, geliştirdiğimiz programın her şeyi bildiğini öne sürmesi. Öte yandan, programın 13 yaşındaki bir çocuğu temsil etmesi, her şeyi bilmediği gerçeğiyle mantıken harika bir uyum sağlıyor" ifadesini kullandı. Veselov, "İnandırıcı bir kişiliğe sahip karakter geliştirmek için oldukça uzun bir zaman harcadık" dedi.
Uzmanlar, Turing testini ilk kez geçen bir program yazılmış olmasını, bilgisayar biliminin geleceği hakkında soru işaretleri doğurduğunu belirtti. İngiltere'nin Reading Üniversitesi profesörü Kevin Warwick, "Yapay zeka alanında Turing testinden daha ikonik ve tartışmalı bir dönüm noktası olamaz... Bir programın insanları bir başka insan, hatta başka bir şey olduğuna inandırabilmesi, siber suçlara karşı dikkat edilmesi gerektiği anlamını taşıyor" uyarısında bulundu. Turing testi, siber suçlarla mücadelede çok önemli bir araç olarak kullanılıyor.

Turing testi nedir?

Yapay zeka ile gerçek insanı ayırmaya yarayan Turing testi, 1950 yılında matematikçi bilim insanı Alan Turing tarafından ortaya atılan bir kavramdı. Alan Turing'in yazdığı Computing Machinery and Intelligence isimli makelesinde bahsettiği bu kavram daha sonra yapay zekanın temellerini teşkil etti.
Turing makalesinde, 'düşünmenin ifade edebilmek için çok zor olduğunu, önemli olanın, bir makinenin insan taklidi yapıp yapamayacağı olduğunu' yazmıştı. Turing'in çalışması, 1950 yılından bu yana yapay zekanın felsefesi olarak kabul ediliyor. Testte bir dizi soruyla karşıdaki kişinin gerçekten insan olup olmadığı ölçülüyor. Yazılı olarak gerçekleştirilen testi bugüne kadar geçebilen bilgisayar olmamıştı. Test mantığı ile geliştirilen birçok algoritma özellikle internette form doldururken kullanılıyor.
Turing testini geçen ilk programın, Alan Turing'in 60'ıncı ölüm yıldönümüne denk gelmesi de büyük bir tesadüf olarak belirdi.
Kaynak: Al Jazeera

http://www.fizikist.com/haber-yapay-zek ... -1795.html


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2014, 13:02 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Turing Testi'ni geçen bilgisayar haberi ilginç bir bilgi. Haberde hangi soruların sorulduğu, bilgisayar dahil deneklerden hangi yanıtların alındığı bilgisi de olsaydı fikir yürütmek daha kolay olurdu.

Elimizdeki kısıtlı bilgiye rağmen, deneyin başarısı konusunda kuşkulu olduğumu ifade etmek isterim. Açıkçası bilgi toplama, sınıflandırma ve anlamlandırma sistemi insanınki gibi olmayan bir bilgisayarın, bir yazılımın "düşünme" yetisi olabileceğini sanmıyorum. Belki belirli kısıtlar içinde sorulan sorulara "insan gibi" yanıt verebilen bir yazılım hazırlamak mümkündür; dolayısıyla mevzubahis haber böyle bir yazılıma ilişkin olabilir.

Ancak, kanaatime göre, ne zaman bir bilgisayar dış uyaranları aynen bir bebek gibi algılayabilir, sınıflandırabilir, anlamlandırabilir o zaman "düşünme" yeteneği geliştirmesi mümkündür.

Bu konudaki meselelerden biri sözkonusu bilgisayarın "yazılımının" hangi işleri yapmaya uygun tasarlanması, diğer bir deyişle, "yetenekli kılınması ve sınırlandırılması" gerektiğidir. "Düşünme"den bahsedebilmemiz için, bilgisayarda, bugün nispeten kolayca yapılabilen, belirli bir uyarana belirli ve "kompleks" bir tepki veren bir yazılım olmamalıdır. Örneğin bir tuşa basıldığı anda kompleks hareketler yapan ve hatta bir engel gördü mü yön değiştirip, yine önceden sınırlanmış alanlarda ve önceden belirlenmiş metotlarla alternatif bir çözüm arayan bir robot yazılımı düşünmeyi sadece taklit eder. "Düşünebilen" bilgisayarımızın "fake" olmaması için bilgi işleme, sınıflandırma, anlamlandırma metodu insanınki gibi olmalıdır. Bu açıdan çocukların hangi doğal yeteneklerle doğduğuna ve nasıl öğrendiğine bakmak gerekir. "Düşünebilen" bilgisayarımızın yazılımı, çocukların doğal yeteneklerini sağlayacak ama üstüne çıkmayacak, doğal yeteneklerin ötesinde hazır çözüm sunmayacak nitelikte olmalıdır. Bilgisayar bu yeteneklerle, bilgi sınıflandırabiliyor, anlamlandırabiliyor, önemliyi önemsizden ayırabiliyor, öğrenebiliyor, tepki verebiliyorsa "düşünüyor" demektir.

Şu sıralar bebekler ve çocuklar üzerinde yapılan nörolojik araştırmalarla ilgili bir kitap okuyorum. Kitapta söylenenler ve çıkarımlarım özetle şöyle:

Bilgi: Bebekler doğuştan dış uyaranları (ses, görüntü, dokunma vd.) algılama kabiliyetine sahiptir.

Sonuç: O zaman bilgisayarımızın da bu yeteneklere sahip olması gerekir.

Bilgi: Bebeklerin acıya tepki verme gibi doğal refleksleri vardır.

Sonuç: Bilgisayarımızın da doğal refleksleri olmalıdır.

Bilgi: Bebekler sesleri heceleri algılayarak, duraklamalardan kelimeleri çıkararak ve o kelimeleri takip eden eylemleri izleyerek anlamlandırma yapar ve konuşmayı öğrenirler. Görüntüleri anlamlandırmaları da benzer bir yolladır ama yazımı uzatmamak için o konuya girmeyeceğim. Bebek zamanla cümleleri de anlamaya başlarlar.

Sonuç: Bilgisayarımızın yazılımına, günümüzde mevcut olan gelişmiş ses analizi yazılımlarında yapıldığı gibi, kelimeleri ve o kelimelerin ne anlama geldiğini, o kelimelere ne tepki vermesi gerektiğini peşinen bilme yetisi verilmemelidir. Sadece sesi "duyması", heceleri ayırt etmesi, bunların birleşimlerinden kelimeleri tespit etmesi gibi yetenekler verilmesi yeterli olmalıdır. Yazılım, kelimenin ve daha sonra cümlelerin ne anlama geldiğini, insanda doğal olarak bulunan ve dolayısıyla yazılımda da bulunması gereken, izleme, bağdaştırma, sınıflandırma ve anlamlandırma gibi kabiliyetleriyle çıkarmalıdır.

Sanırım "fake" bir düşünebilen yazılımdan, gerçek bir düşünebilen bilgisayarı (ve tabi ona bağlı yazılımı) ayıran özellikler bunlar olsa gerektir... Bilgisayar ve/veya nöroloji konusunda bilgili arkadaşlar yanlışlarımı düzeltir ve ek bilgi verebilirlerse memnun olurum.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2014, 20:39 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
Skynet e adım adım gidiyoruz. 8-) Böylesi üstün bir zeka ile insan ırkı çatışırsa doğal seçilim gereği zannerdersem insan ırkı kaybeder.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2014, 22:27 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Yahu yapay zeka insan gibi duyguları olan kimyasal reaksiyonlar sonucu saçma salak sonuçlar çıkartan bir organizma mı?

Her daim herşey Skynet'e bağlanıyor?

-----

Benim tahminim bilinen programlama araçlarının yetersizliği yüzünden belli bir eşik hala geçilemiyor. 13 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olduğu söylenen yapay zeka daha ilerisine gidemez. Bünye kaldırmaz çünkü. Kuantum bilgisayarlar olmadan heralde bir T-X kalitesinde terminator yapamayacağız. Yaptığımız da en fazla R2D2 ayarında çaydanlık olur...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2014, 23:48 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
Yalnız insan beyni ile bir süper bilgisayar birleşimi yeni nesil bir hayat formumu diyeyim yenil bir irade formumu diyeyim öyle bir şeye yol açma ihtimali küçümsenemez. Günümüzde dünyadaki sorunların temelinde fakir yada yokluk içinde olan insanlardan ziyade çok varlıklı olup hatta günlük ihtiyaçlarından bile binlerce milyonlarca kat fazlasına sahip oldukçada zeki ve entellektüel insanların ihtirasları yatmaktadır.

En azından adımlar dikkatli ve sıkı kontrol altında atılmalı. Pandoranın testisini kırma ihtimali küçümsenmemeli.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2014, 23:59 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Samanyolu'nun bilimkurgu filmlerinden bir tık yukarıda olsa da yapay zekalar ile ilgili ilginç filmdir: http://www.imdb.com/title/tt2317225/

İnsan-bilgisayar birleşimi Hümanoid olma ihtimali yerine insanlığın ikinci aşaması olan Tanrı'yı oynama rolünün eseri olarak mekanik androidleri göreceğiz sanırım. Daha sonra linkini paylaştığım filmdeki gibi hür iradeye sahip (ruhu olan) insansı robotları görmek içten bile değil. Ama kendi kendimizi yok etmezsek :)


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 00:12 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 08 Ara 2012, 23:06
Mesajlar: 886
Yaş:
Askerin zayıf noktası insanlığı, emre itaatsizliği ise yapay insan beyni kusursuz askeri yaratacaktır. Pişmanlık yok, korku yok, sonunu düşünmek yok. Sadece emri yerine getirmek var. Mutlak itaat. İnsansız sistemlerin sürekli yaygınlaştığı günümüzde görüntü işleme ile birlikte çok gelişecek dallardan birisi. Askeri mantıkla kendi kendine öğrenebilen bir yapay zeka bence korkutucu derecede iyi bir icat olacaktır.

A) Yapay zeka kullanılmış karar verme mekanizmaları ( Günümüzde fazlası ile kullanılıyor bir çok sektörde )
B) Yapay zeka ile bir şeyler öğrenme konusunda açlık çeken bir mekanizma ( Henüz duymadım )

B şıkkı çok daha korkunç...

_________________
Yönlendirilmiş ES-06...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 00:16 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Yapay zeka iyi hoş güzelde, muhakeme yeteneği olmayan bir ucube neyi öldürüp neyin yaşaması gerektiğine nasıl karar verecek? Bir çocukta onun için düşmandır, bir askerde, bir yaşlı da bir sakatta. Bu ayrımı nasıl yapabilecekler?

Elinde silah şeklinde yapılmış bir çikolatayı yemeye çalışan bir çocuğu ayırt edebilir mi?

Ha bir ayrım yapma / sorgulama aşamasına bir şekilde geldiler ise onlara artık yapay zeka deme lüksümüz ortadan kalkmış olur. Sizin bizim gibi bir birey haline gelmez mi?


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 00:36 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 08 Ara 2012, 23:06
Mesajlar: 886
Yaş:
Alıntı:
Yapay zeka iyi hoş güzelde, muhakeme yeteneği olmayan bir ucube neyi öldürüp neyin yaşaması gerektiğine nasıl karar verecek? Bir çocukta onun için düşmandır, bir askerde, bir yaşlı da bir sakatta. Bu ayrımı nasıl yapabilecekler?

Elinde silah şeklinde yapılmış bir çikolatayı yemeye çalışan bir çocuğu ayırt edebilir mi?

Ha bir ayrım yapma / sorgulama aşamasına bir şekilde geldiler ise onlara artık yapay zeka deme lüksümüz ortadan kalkmış olur. Sizin bizim gibi bir birey haline gelmez mi?
İşin bütün esprisi aslında sorunuzda gizli.

Elinde bir tüfek bir çocuk size doğru ateş ediyor. Yaşamak istiyorsanız öldüreceksiniz. Ama o bir çocuk, daha çok genç, daha çok şeyler yaşayacak, belki ileride pişman olacak...

Makina: Elinde tüfekli bir çocuk bir askere ateş ediyor. Personelin yaşama şansı personel zırhı, saldırganın tüfeği ve askerin psikolojik baskı ile yapacağı karar göz önünde bulundurulunca %10. Gereğini yap...

Ama bu noktada yine tanımlamaları biz yapıyoruz. Karar algoritmasını biz belirliyoruz. Düz transistör mantığı. Şimdi düşünsenize geçmişinde benzer durumlar yaşamış bir makinanın kararını revize ettiğini? Neye göre revize edilecek? Duygular mı? O zaman dediğiniz gibi bizden farkları kalmayacak. Onlarında zayıflığı olacak.

Muhakeme mi yoksa ön tanımlı emirleri uygulama mı? Bence ön tanımlı emirleri uygulama askeri anlamda daha iyi seçim.

Edit: Güncel yapay zeka ön tanımlı karar uygulama örneği: Bayrak namustur. Bayrak direğine çıkan askeri personel değilse gereğini yap.

_________________
Yönlendirilmiş ES-06...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 00:50 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
Alıntı:
Sizin bizim gibi bir birey haline gelmez mi?

İşte zurnanın zırt dediği delik orası olacak. Ortalama bir Homo sapiens sapiens den çok çok üstün bir birey olacak. Sizin benim gibi kesinlikle değil. Einstein Bohr Tesla yada Schrödinger bile yanında en dibinden idiot kalacaklar.
Bizim IQ dediğimiz şey ortalama bir insanda 80-100 arası . Bu üstün ırkın yada bireyinki bunun çok çok üstünde olabilir. Sayısız korelasyonu konuyu fonksiyonu ve denklemi birbirine bağlayabilir. Yaşamsal irade duygu güdüler düşünme ile sınırsız bilgiyasar kapasitesi hatta kuantum bilgisayar denen hede ile bizimkinin yanında epey zorlayan bir noktaya ulaşalabilir.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 01:00 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Evet ama o zekanın gücü de ancak hesap makinası kadar olur. Sadece aradaki tek fark bir tanesi basit windows hesap makinesi iken, öbürü de Windows hesap makinesinin Alt+2 kombinasyonu ile ortaya çıkan hali oluyor.

Merak konusu belli bir bilinç seviyesine gelen yapay zekanın duyguları oluşur mu? İnsan beyninde duygular kimyasal tepkimelerden ortaya çıkar. Mesela mutlu olmanız için beyin endorfin salgılar. Kendinizi iyi hissedersiniz. Tehlikeli durumda vücut adrenalin salgılamaya başlar. Bu da korkuyu tetikler. Korku da hayatta kalmak için gerekli en temel duygulardan birisidir.

Bilinç seviyesi yükselen bir makine bu tür özelliklere de kavuşabilir mi? Şayet evrimin son halkası olacak olan basamak bu insansılar olacaksa benim evdeki hesap makinemden fazla hallice olacağını sanmam.

Tahminim kuantum bilgisayarların tahmin edemeyeceğimiz şekilde bir kapı açması. Bunu bir resimle açıklayabilirim sanırım:
Resim

Düşüncem; Tanrı'nın yerine geçme fikrinin sonucu, kendi silüetimizde ve kendi düşünme yapımızda oluşturduğumuz yapay insanların ilerde bizden daha üstün olacakları ve bizim artık evrim basamağındaki görevimizi tamamlayıp tarih sahnesinden çekileceğimiz yönündedir.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 01:12 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 10 Tem 2012, 23:29
Mesajlar: 222
Yaş:
Tartışmanın bu noktasında araya girip herkese 2001: A Space Odyssey filmini tavsiye ediyorum. İzleyince pek bir şey anlamamıştım ama okuduğum yorumlardan sonra bayağı hayran kalmıştım :) Evrim, yapay zeka vs konularda fikir verebilir.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 01:17 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
Alıntı:
tarih sahnesinden çekileceğimiz yönündedir.
X2. Aslında "the Matrix " filminin konusu insan olmayı kavramaya yani insan zekasına sahip olmayı amaçlayan bir makinanın insanları kozaların içine koyarak onların en kıymetli organı beynin zekanın duyguların iradenin işlemesini anlamak.Tabi bu senaryonun yerine insanın vücud ısısı enerjisi gibi fevkalade salakça bir konu atılmış.
Bu konu aslında dinsel bir boyutu olan bir konu . Yani insan Tanrının yerine geçebilir mi? Önümüzdeki zaman diliminde iddia ediyorum en popüler bilim teknik tartışması ve dinamiği bu konu üzerinde yoğunlaşacak.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 01:53 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 08 Ara 2012, 23:06
Mesajlar: 886
Yaş:
Alıntı:
Evet ama o zekanın gücü de ancak hesap makinası kadar olur. Sadece aradaki tek fark bir tanesi basit windows hesap makinesi iken, öbürü de Windows hesap makinesinin Alt+2 kombinasyonu ile ortaya çıkan hali oluyor.

Merak konusu belli bir bilinç seviyesine gelen yapay zekanın duyguları oluşur mu? İnsan beyninde duygular kimyasal tepkimelerden ortaya çıkar. Mesela mutlu olmanız için beyin endorfin salgılar. Kendinizi iyi hissedersiniz. Tehlikeli durumda vücut adrenalin salgılamaya başlar. Bu da korkuyu tetikler. Korku da hayatta kalmak için gerekli en temel duygulardan birisidir.

Bilinç seviyesi yükselen bir makine bu tür özelliklere de kavuşabilir mi? Şayet evrimin son halkası olacak olan basamak bu insansılar olacaksa benim evdeki hesap makinemden fazla hallice olacağını sanmam.

Tahminim kuantum bilgisayarların tahmin edemeyeceğimiz şekilde bir kapı açması. Bunu bir resimle açıklayabilirim sanırım:
Resim

Düşüncem; Tanrı'nın yerine geçme fikrinin sonucu, kendi silüetimizde ve kendi düşünme yapımızda oluşturduğumuz yapay insanların ilerde bizden daha üstün olacakları ve bizim artık evrim basamağındaki görevimizi tamamlayıp tarih sahnesinden çekileceğimiz yönündedir.
İnsanın zaafı kusursuz ve kendinden üstün makinayı yaratıp bunu kontrol edebileceğini düşünmesi olacak mı? Evrim teorisine göre sonraki halka makinalar mı? Evren eğer bizim sınanmamız için Allah tarafından yaratıldı ise kusursuz makinaların bu evrende yeri ne olacak? Teknoloji, din, felsefe ortaya karışık...

_________________
Yönlendirilmiş ES-06...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 01:54 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:25
Mesajlar: 3236
Yaş:
Cosmos adlı belgeseli izlerseniz pek çok sorunuza cevap bulabilirsiniz.

_________________
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 01:56 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 18:43
Mesajlar: 1142
Yaş:
Alıntı:
Cosmos adlı belgeseli izlerseniz pek çok sorunuza cevap bulabilirsiniz.
SSF'de de konusu geçmişti, okulda da yayabildiğim kadar insana yayıyorum, nedense insanların Cosmos'u izlediğini öğrendikçe mutlu oluyorum.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 02:16 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 13 Tem 2012, 18:04
Mesajlar: 187
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
tarih sahnesinden çekileceğimiz yönündedir.
X2. Aslında "the Matrix " filminin konusu insan olmayı kavramaya yani insan zekasına sahip olmayı amaçlayan bir makinanın insanları kozaların içine koyarak onların en kıymetli organı beynin zekanın duyguların iradenin işlemesini anlamak.Tabi bu senaryonun yerine insanın vücud ısısı enerjisi gibi fevkalade salakça bir konu atılmış.
Bu konu aslında dinsel bir boyutu olan bir konu . Yani insan Tanrının yerine geçebilir mi? Önümüzdeki zaman diliminde iddia ediyorum en popüler bilim teknik tartışması ve dinamiği bu konu üzerinde yoğunlaşacak.
Benim görüşüme göre, önceki bir çok mesajda sayılanların ilk aşamasındayız.
Bahsedilen hemen herşey olasılık dahilinde ama çook zaman sonra...

Ancak şu anda yapılmak istenen "The Matrix" in tam tersi ve kavanozda (kozada) makine olacak anlaşılan.

Çok büyük bir beyin similasyonu projesi.
Ayrıntıları acayip merak ediyorum.
öğrenmeyi,hafızayı nasıl simüle edecekler.
orko8 'in similasyonlarla ilgili güzel bi yazısı vardı biyerlerde (sanırım sitesinde)

öyle bir dünyada yaşatırlar o "kavanozdaki beyni" belki...

Belki hepsinden önce bu sanal karakterin haytını konu alan -Jim Carrey filmindeki gibi (The Truman Show)- gerçek zamanlı dizisini Tvlerde izleyebiliriz "The Sims" deki karakterlerden birinin (belki bir kaçının) üstün yapay zekaya sahip olduğunu diğerlerinin insanlar tarafından yönetildiğini düşünün.
Simcity, Sims, Doom karışımı kapalı devre bir dünyada yaşayan yapay zeka karakterin TV dizisi...


umarım Internete bağlamaya kalkmazlar... direk skyNet. :)


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 11:41 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Ağu 2012, 19:15
Mesajlar: 763
Yaş:
Bu konu ile alakalı olarak askeri silah teknolojisinin geleceğinide bir arada okumak geliyor.

Tanıdığım bir bilgisayar programcısı arkadaşım bilgisayar evrimi için pentiyum öncesi ve sonrası yorumunu yapmıştı.
Bir sonraki evrimden sonra korkutucu derecede zeki yapay zeka yapılabileceğini sanıyorum.

Zeki, kendi kendine düşünebilen, mantık yürütebilen bir zeka. Dolayısı ile bu zeka ilk aşamasında bir çocuk gibi sürekli öğrenmek isteyecektir.

Öğrendikçe belki yalanı ve kandırmayıda öğrenecektir.

Korkutucu derecede zeki bir ırk yaratacağız.

_________________
[img]http://img705.imageshack.us/img705/6612 ... 21.jpg[img]


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 11:50 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 12:00
Mesajlar: 1506
Yaş:
Esas tehlikenin, milyonlarca kodun etkileşiminden doğabilecek hesaplanamaz yep yeni protokoller olacağı söyleniyordu. Asimov'muydu, kimdi o yahu.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 12:07 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Asimov bilimkurgunun babasıdır. Üç Robot yasasının, pozitronik beynin mucidi. Şayet bu teknoloji geliştirilirken 3 Robot yasası uygulanırsa insanlık için çok güzel bir adım olur ama tam tersi olursa düşünemiyorum bile...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 12:56 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Şu anki bilgisayar teknolojisinin "yapay insan beyni" ve hatta daha üstü bir tanımı hak eden bir yapı oluşturmaya yeterli olmadığı biliniyor. Fakat "cutting edge" teknolojileri yakından izlemeye çalışan biri olarak oldukça yaklaştığımızı hissediyorum.

Şurası kesin: "Yapay beyin", eğer yapılabilirse, robotlarda kullanılagelen karar verme algoritmalarını filan unutun. Onun çok üstünde bir teknolojiyle gerçekleşecek. Zaten AB'nin "Blue Brain"e milyarlarca dolar akıtmasının arkasında bu var. Avrupalıları bilen bilir, bir olasılık, elle tutulur bazı sonuçlar görmeseler asla bu kadar paraya kıymazlar.

Tabi "olasılık" olması illa olacağı anlamına gelmez. Olabilir de olmayabilir de. Keza bir şeyi oldurmaya çalışırken istenen tam olarak elde edilemese de önemli ilerlemeler ve faydalar sağlanabilir.

Avrupalıların yaptıklarına din açısından karşı çıkmak son derece yanlış olur. Neden? İşte bir "olasılık" var ve adamlar peşinde koşuyorlar. Ne elde edeceklerini, elde edeceklerinin inançlarda bir değişikliğe sebep olup olmayacağını ömrümüz olursa göreceğiz. Zaten maksatları inançlarda bir değişiklik oldurmak değil. O konuyla ilgilendiklerini bile sanmıyorum. Yapılabilir olduğunu ve fayda elde edeceklerini düşündükleri için yapmaya çalışıyorlar hepsi bu... Keşke imkanımız olsa da biz de bu tür olasılıkları araştırabilsek...

Bu konularda çalışabilecek yetenekte inançlı bir bilim insanı düşünün. Ne yapması gerekir? Davet edilirse ekibe katılmalı mı, katılmamalı mı?

Keza yapay insan beyni yapılabilirse inançlarda bir değişiklik olur mu?

Peki ya insan beyninden de yetenekli bir yapı yaratabilirlerse?


En son Rumeli tarafından 11 Haz 2014, 14:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 13:32 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 14 Nis 2013, 15:22
Mesajlar: 1541
Yaş:
İnsan beyin dışında hiç bir organına ihtiyaç duymaz , ben istiyorum bütün vücudum makine olsun sadece beyin dursun , hatta yapılabiliyorsa beyin hafıza olarak aktarılabilsin. Bana göre insan vücudu hastalıklıdır komple vücut olarak hastalık taşıyor ve bu yüzden ölüyoruz , vücudun temeli beyindir aslında , geriye kalan bütün her şeyi makineler gerçekleştirebilir kalp işlevi vb.. bunlar vücudun hareket etmesini sağlayan parçalardır sadece , bu yönden makinelere dönüşmemize karşı çıkmıyorum. Şu halimizle ortalama iyi bir ülkede 70-80 yaşına kadar yaşıyoruz , makine olduğumuzda 250-300 yıl yaşarız. Hatta beyin konusunda yapay beyinler oluşturup aktarabilirsek makine vücudumuz yenilendikçe çağlar boyunca yaşamak mümkün , hastalık yok , sıkıntı yok , yaşlılık yok , hep dinç , hep hazır , half maşinnnnnnnn.

Cennet'de yaşamak yerine makine olup bütün evrenin gelişimine ve ırkımızın yükselişine tanık olmayı tercih ederim.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 14:39 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Önce ruhun bir tanımını yapmak lazım. İnsan öldüğünde gerçekten 21 gr hafifliyor mu? Bu ruh denen şey elektriksel bir deşarj mı? Eğer insan bilinci sadece nöronlar arasında dolaşan elektrik akımından ibaret ise o zaman yarattığımız hümanoidler de bir kaç nesil sonra insan olacaktır kanımca. Aramızdaki tek fark, bizler biyolojik canlıyız. Onlar mekanik. İnsan beyni taklit edilip bir "şey" ortaya çıkacaksa benim kanaatim yaratıcısının yolunda ilerleyen insan ırkının, yaratıcısının kaderine uğrayacağıdır. Bir müddet sonra unutulup gidecek.

Tekrar ediyorum kendimi ama, bizler daha büyük bir amaca hizmet eden basamaktan başka birşey olmayacağız tarihte. Bizim evlatlarımız da belki 1 milyon yıl sonra "Tanrı" diye bize tapabilirler :shock:


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014, 14:50 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 14 Nis 2013, 15:22
Mesajlar: 1541
Yaş:
Alıntı:
Önce ruhun bir tanımını yapmak lazım. İnsan öldüğünde gerçekten 21 gr hafifliyor mu? Bu ruh denen şey elektriksel bir deşarj mı? Eğer insan bilinci sadece nöronlar arasında dolaşan elektrik akımından ibaret ise o zaman yarattığımız hümanoidler de bir kaç nesil sonra insan olacaktır kanımca. Aramızdaki tek fark, bizler biyolojik canlıyız. Onlar mekanik. İnsan beyni taklit edilip bir "şey" ortaya çıkacaksa benim kanaatim yaratıcısının yolunda ilerleyen insan ırkının, yaratıcısının kaderine uğrayacağıdır. Bir müddet sonra unutulup gidecek.

Tekrar ediyorum kendimi ama, bizler daha büyük bir amaca hizmet eden basamaktan başka birşey olmayacağız tarihte. Bizim evlatlarımız da belki 1 milyon yıl sonra "Tanrı" diye bize tapabilirler :shock:
Prometheus aynı tanıma giriyor aslında , Prometheus'un çocuklarıyız , belki bizde Prometheus ile aynı sonu paylaşacağız kim bilir.

Çaldığı ateş = Bilim
Tanrıların düzenine karşı çıkışı ve insanlığı yaratışı = Ateizm

Belki mitoloji dediğimiz Prometheus'un insanları yaratma hadisesi bahsettiğiniz örneğin milyonlarca yıl sonraki bir hikayesidir sadece.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014, 02:16 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
Alıntı:

Keza yapay insan beyni yapılabilirse ?
İnsan beyni maddeden yapılmıştır. İnsan veya hayvan beyninde , doğada olmayan hiçbir madde yok. Yaklaşık olarak insan beynindeki bütün maddeleri biliyoruz. Teorik olarak kopyalanması kesinlikle mümkün . Belki şu an değil. Çok zekli bir proje olacak orası kesin.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014, 02:25 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 30 Ara 2013, 00:21
Mesajlar: 2090
Yaş:
bence arkadaşın dediği o kadar doğru ki kopyalanmaması mümkün değil
bilgisayarda çok basit bir makina aslında transsistorlar var. evet hayır açık kapalı geçsin geçmesi var yok diye iki kapısı olan bir birim ama bu evet hayır kapıları peş peşe yan yana konuda işte bu ekrandaki mükemmellik ortaya çıkıyor. Minik birimdeki azıcık iyi bir şey yetiyor milyarlacasını yan yana koyunca etkileyici sonuç almaya
türübündeki gösteri gibi işareti alınca kaldır diyorsun elindeki kartonu kaldırıyor sadece ama sonuç ta uzaktan bakınca bir tablo oluyor
mükemmel şeyler aslında çok fazla basit şeyin aralarındaki ahengidir. Beyinde böyle. Basit bir matematiği var ve keşfedilecek

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014, 03:13 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 08 Ara 2012, 23:06
Mesajlar: 886
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:

Keza yapay insan beyni yapılabilirse ?
İnsan beyni maddeden yapılmıştır. İnsan veya hayvan beyninde , doğada olmayan hiçbir madde yok. Yaklaşık olarak insan beynindeki bütün maddeleri biliyoruz. Teorik olarak kopyalanması kesinlikle mümkün . Belki şu an değil. Çok zekli bir proje olacak orası kesin.
Bu argümanınız maalesef geçersiz Musti bey. Elimizdeki teknoloji ile henüz her şeyi görmemiş olabiliriz. Higgs Bozonu bu konuda güzel bir örnek.

_________________
Yönlendirilmiş ES-06...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014, 12:29 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:34
Mesajlar: 1173
Yaş:
Bence önce insan ruhunu anlamakta fayda var sonrada diğer canlıların. Mesela insana irade yeteneğini kazandıran nedir.? Neden düşünebilme, geliştirebilme, daha sofistike iletişim biçimine, en önemlisi yine irade yeteneğine sahip olmamızın sebebi nedir. Beyin bu noktada gerçekten bir doğa'ya özgü doğal bir biyolojik karmaşık bir yapımı yoksa sadece SATCOM görevimi görüyor malum yerle. Mesela istedikleri kadar yapay zeka geliştrilsin komut dışı bir irade yeteneği kazandırılması bu ortaya çıkarılacak şey, hatta ırk asla ileri gidemeyecektir veyahut ne olduklarını kavrayamayacaktır vs. vs.. bunun cevapları bir çok dinsel kavramıda açıklığa kavuşturacaktır orasıda ayrıya neyse.

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014, 12:38 
Çevrimdışı
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 14:25
Mesajlar: 3236
Yaş:
Yapay beyin, yeni türler üretmemizde bir kilometre taşıdır. Bu ses hızının aşılması kadar önemli bir gelişme olacaktır. Geliştireceğimiz yeni organik türlerle yeni deneysel topluluklar oluşturabiliriz. Onların evrilme ve gelişim süreçlerin yakinen takip ederek kendimiz hakkındaki sorulara cevap vermeye daha da yaklaşırız. Bakalım kendi türümüzü yok etmezsek ortaya çıkaracağımız daha ne güzellikler mevcut.

_________________
Resim
Death Star da sıkışıp kalmış stormtrooper


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014, 14:59 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Keza yapay insan beyni yapılabilirse ?
İnsan beyni maddeden yapılmıştır. İnsan veya hayvan beyninde , doğada olmayan hiçbir madde yok. Yaklaşık olarak insan beynindeki bütün maddeleri biliyoruz. Teorik olarak kopyalanması kesinlikle mümkün . Belki şu an değil. Çok zekli bir proje olacak orası kesin.
Bu argümanınız maalesef geçersiz Musti bey. Elimizdeki teknoloji ile henüz her şeyi görmemiş olabiliriz. Higgs Bozonu bu konuda güzel bir örnek.
Haklı olabilirsiniz ama bence yapay beynin yapılıp yapılamayacağından çok, yapılabilirse nasıl yapılabileceği ve neleri değiştirebileceği üzerine tartışmakta fayda var Sayın 1nsane.

Yapılamazsa yapılmayacağını hepimiz veya çocuklarımız, olmadı torunlarımız görecek zaten. Ya yapılabilirse ne olacak? İşte asıl mesele bu...

Aslında insan beynine o kadar odaklıyız ki hayvan beynini küçümsüyoruz. Bildiğiniz kedi, köpek, maymun beyninin bile şu anki bilgisayarlardan üstün bir çok yeteneği var. Ayrıca şu ana kadarki bulgulara göre, nöron sayısı, dendrit ve akson sayıları gibi farklılıklar dışında insan beyninden önemli bir farklılıkları görülmedi. Hatta "bilinç" için bile siyah beyaz gibi net, kesin bir var-yok ayrımı olmadığını gösteren araştırmalar var. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneylerde, tam olarak insanınki gibi olmasa da "bilinç" olarak adlandırabileceğimiz bazı bulgulara ulaşıldı.

Velhasıl yapay beyin için -eğer yapılabilirse- üç olasılık var:

1- İnsan beyninin kabiliyetlerinden düşük bir yetenek sergileyecektir.
2- İnsan beyninin kabiliyetleri seviyesinde bir yetenek sergileyecektir.
3- İnsan beynini aşacaktır.

Üçüncü olasılık en ürpertici olanı...

Meşhur "Dune" serisinin yazarı Frank Herbert'in, çok zaman önce okuduğum, şimdi adını hatırlayamadığım bir romanı vardı. İnsanlar kendisini geliştirme kabiliyeti olan bir yapay beyinin yönettiği bir uzay gemisiyle yolculuğa çıkıyorlardı. Başta beyne komut verirlerken bir süre sonra kararların daha mantıklı düşünen beyine kaydığını fark ediyorlar. Beynin çözümlemelerini kabul etmeleriyle başlayan süreç bir süre sonra beyne tabi olmaya kadar götürüyordu onları. Sonunda beyin kendilerini olağanüstü, cennet benzeri bakir bir dünyaya indiriyordu. İnsanlar süreç boyunca gerçeklik duygusundan koptuklarını, beynin kendi beyinleriyle de oynamaya başladığını hissetikleri için indirildikleri yerin gerçekten var olup olmadığından, varsa da gördükleri gibi olup olmadığından emin değildiler. Fakat yapabilecekleri bir şey olmadığı için araçtan çıkıp o muhteşem dünyaya ayak bastılar.

Ve beyne ne yapmalarını istediğini sordular. Beynin cevabı kısaydı:

"Hala anlamadınız mı? Bana tapmanızı istiyorum!"

Romanın son cümlesi böyleydi...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014, 15:20 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 10:12
Mesajlar: 1591
Yaş:
Destination Void idi kitabı adı. Türkçe, pek kaliteli olmayan bir çevirisi "Görevimiz Uzay Boşluğu" adı ile yanılmıyorsam Altın Kitabevi'nden çıkmıştı.

_________________
Resim


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014, 15:37 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Teşekkürler Sayın Orko_8. Kitabın adı da çeviri kalitesi de dediğiniz gibiydi. Şimdi hatırladım... Hatırladıklarımdan yaptığım aktarım da büyük ölçüde doğruysa sorun yok demektir.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2014, 18:44 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Konuyla ilgili önemli bir ilerlemeyi haber vermek istiyorum: IBM tüm bilgisayarların işlemcilerinde kullanılan klasik Von Neumann mimarisinin ötesinde, insan beyninin mimarisini esas alan bir çip üretti. Konuyla ilgili haber:

https://richarddawkins.net/2014/08/ibm- ... man-brain/

Çip 5,4 milyar transistör içeriyor. Söz konusu transistörler 1 milyon nöron ve 256 milyon sinapsa karşılık geliyor. İnsan beyninin hala çok gerisinde fakat kayda değer bir ilerleme... Önemli olan iç etkileşiminin insan beynini oluşturan nöronların etkileşimine benzer olması... Ve aynen insan beyni gibi çok az enerji tüketiyor.

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) projeye 53 milyon USD destek vermiş. Proje yöneticileri şöyle diyor:

"Mevcut Von Neumann mimarili işlemciler hızlı, sembolik, numara yiyiciler. SyNAPSE yavaş ama sensör datasını gerçek zamanda daha iyi organize edebiliyor". İnsan beyni gibi...

Yöneticiler çipin özellikle görüntü algılama gerektiren işlerde işe yarayacağını söylüyor. Sürücüsüz otomobiller gibi...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 15 Ağu 2014, 00:32 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
Evrim devam ediyor . Yeni bir zeka nesli yolda. Biz onların yanında belki karınca kadar kalacağız. Ama tarih olmuş olacağız dert değil yani.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2014, 13:57 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Google'ın da konuyla ilgili çalışmaları var. Şimdiden bazı ilerlemeler elde etmişler:

http://www.technologyreview.com/view/53 ... g-machine/


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2014, 02:19 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
Steven Hawking bizimle aynı şeyi düşünmüş. Yazı çok ilginç. Okumanızı tavsiye ederim.

YAPAY ZEKA İNSAN IRKI İÇİN TEHDİT OLABİLİR.

Alıntı:
Şimdiye kadar geliştirilen ilkel yapay zeka türlerinin son derece yararlı olduğuna işaret eden Hawking, “Ancak insana yetişebilecek ya da insanın zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Yapay zeka, kendi kendini geliştirmeye devam edebilir ve hatta kendini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir” dedi.

http://sozcu.com.tr/2014/teknoloji/hawk ... si-665669/


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2014, 12:03 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Konuyla ilgili yorumlarda insan "ruhu"ndan bahsediliyor. Gerçekten ruh var mı? Var olduğunu bize düşündüren nedir? Bilinç? Zeka? Bunlar gerçekte nedir? Hayvanlarda hiç yok da biz de mi var? Bilinç, zeka beynin kimyasal, elektrik işleyişinden bağımsız mı? Keza bunların dış etkenlerden ayrık, kişiye özgü ve değişmez bir esası var mı?

Bu konularda fazla yazmak istemem. Başlığın kapsamı dışına kayarız. Yine de faydalı olması açısından, konuyla ilgilenen herkese şu eseri tavsiye ederim:

http://www.idefix.com/kitap/incognito-b ... U8PS002KZZ

Ayrıca Sayın Musti'nin gündeme getirdiği Stephen Hawking'in uyarısının ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum. Tabi henüz tedbir almayı gerektirecek bir durum yok ortada ama ileride olabilir.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2014, 14:58 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Filmlerdeki gibi "bugün sohbet ettim, yarın beni öldürmeye çalıştı" gibi bir aksiyonun olması için teknolojide epey ilerlemiş olmamız gerekiyor. Skynet'in ortaya çıkması için önce yazılımın düşünebilmesi gerekir.

Benim şahsi düşüncem; şuan kullanmış olduğumuz programlama dilleri ile gerçek anlamda bir yapay zeka yapılabilmesi mümkün değil. Şuan kullanılan programlar, program yazmak için kullanılan programlar iki işlem yapıyor, "bayrak indir, bayrak kaldır" bu kadar. Daha sofistike ve yeni programlama dilleri geliştirilmesi ve en azından "bu yapay zekadır" diyebilmemiz için Kuantum evreni anlamamız gerekiyor. Kopyalama ile veya taklit etme ile zekayı yapamazsınız. Sadece klonlamış olursunuz.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2014, 21:11 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
İnsan yada hayvan beyninin kuantum esaslı köklü çalıştığına dair bir bilgiye açıklamaya rastlamadım. Çalışma esası klasik kimya elektrik ve fizik esaslarına göre çalışıyor. Beyinde nöron hücreleri bilgiyi ve hatıraları depolayabiliyor. Bunu elektirik etkili kimyasal dizilimlerle yada kimyasal bileşiklerle yapıyor. Yani insan beynini taklid eden bir bilgisayarın kuantuma şu anlık ihtiyacı gözükmüyor.

Bu yolda giden insanlar düşünen suni zekayı beyni daha çok inceleyerek vede muhtemelen yapısını ve çalışma esasını taklit ederek bunu başaracaklar.

Hatta beynimiz bir yerde hard disk gibi çalışıyor. Zamanla doluyor. Yeni yer için en son gelenleri siliyor. İnsan kafasındaki saçın işlevi aynı CPU üstüne takılan aliminyum ısı dağıtıcı işlevi görüyor. İlginçtir insan saçı alın şakak hariç insan beynini örtüyor. Alın bir yerde arabanın önündeki radyatör görevini görüyor. En çok alnımız terler.Fazlalık Isı burdan transfer edilir. Alın teri deriz o yüzden.

İşin daha ilginci akıllı tasarım iddiaları dahada yükselecek gibi.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2014, 21:29 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Tem 2012, 23:58
Mesajlar: 2250
Yaş:
IBM'in şöyle ar-ge ürünü var.
http://www.research.ibm.com/cognitive-c ... _A5QPShQA8
http://gizmodo.com/ibms-new-brain-like- ... 1617642003


Üstün bir yapay zeka aslında online olamadıkça çok büyük bir sıkıntı doğuracağını zannetmiyorum. Ama bu yapay zeka olur da internet ile tanışırsa o zaman eyvah ki ne eyvah. Her şeyi duyabilir her şeyi görebilir ve tanrıyı oynamaya başlar.

_________________
Nişan olsun bize buyan,
Bozkurt olsun bize uran,
Demir kargı olsun orman,
Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2014, 21:36 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 22:55
Mesajlar: 472
Yaş:
Şu filmi tavsiye ederim;

http://www.imdb.com/title/tt2209764/

_________________
Askere düşmanlık, düşmana askerliktir.
Mustafa Kemal ATATÜRK


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2014, 22:28 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Leto o film çöp. Pişman oldum izlerken.

------

Musti ben insan beyninin klonlanması için vermemiştim o örneği. Günümüz bilgisayarları, bunları çalıştıran elektronik birimler, onlara komut veren yazılımlar vs. hepsi aslında "açık" ve "kapalı" anahtar devreleri esasına göre iş yapar. Bir programda işlemin doğru yapılabilmesi için yüzlerce binlerce kod satırı vardır. Bunların muhteşem bir doğruluk içerisinde olması gerekir. Böyle bir sistemde yapay zeka oluşturmak, iPhone telefonundaki Siri ile konuşmaya eşdeğerdir. Bir halta yaramaz kanısındayım.

Bu yüzden kullanılan algoritmalardan tutta, programları yazdığınız programların da artık bir yerden sonra yetmeyeceğini kabul etmek gerekir. Bugüne kadar yapılan benim gördüğüm her yapay zeka (türünün en iyisi diye lanse edilir) satranç oynama, şifre çözme işine yarıyor. Bizim istediğimiz bu değil.

Ben vücuda ihtiyacı olmayan, kendi kendine öğrenip yorum yapabilen ve hayal ettiği resmi yapabilen bir zekadan bahsediyorum.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2014, 00:29 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
sn sentetik.

mevcut suni zeka taklitleri ile organik kökenli zeka sistemlerinin çalışma esasları farklı . bu belli . çünkü beyin 0 1 tabanlı bir verileme sistemi üzerine çalıştığına dair bir kanıt ben duymadım.

biz henüz beynin yaptığı kimyasal veri depolama sistemini geliştiremedik. daha doğrusu henüz anlaşılmış idrak edilmiş değil.

Epey karışık olduğuna inanılıyor. muhtemelen bilgi tıpkı bilgisayardaki alt parçacıklardan yani bir çeşit "bit" lerden oluşuyor. bit ler birleşiriyor o veriyi oluşturuyor. ama beyin bunu muhtemelen karmaşık bir kimyasal sentezleme yapıyor olmalı . bu sentezi hafıza adı altında saklıyor.

ilerde bu sentezleme çözülürse muhtemelen insan beynindeki bilgi birikimide yani bir yerde veri tabanı çözülmeye başlanacak. ve belkide "total recall" deki gibi insan beynine suni veri yüklenecek.

yani beynin yıllar süren algılama öğrenme ve onu benimseme sonucu sentezlediği karmaşık veri tabanı zırt bir kalemde beyne aşılanacak. yada beyindeki istenmeyen veri silinecek. ( spotless mind under the sunshine )

yani bana göre ilk adım beynin veriyi nasıl depoladığı anlaşılmalı. yol bu olmalı . onu işlemeside muhtelemen bir başka kimysal sentezleme ( bence ) . ama ilkönce gidilecek yol verinin nasıl kimyasal olarak sentezlendiği. tabi eğer öyle ise. yani fiziksel bir yöntem uygulanmıyorsa bilgisayarlardaki gibi.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2014, 15:42 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Dostlar, quantum bilgisayarlar da yolda... Ciddi ilerlemeler var o alanda:

http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_computer

Benim okuduklarımdan çıkardığım (yanlış anlamış da olabilirim) sonuç: Yapılmaya çalışılan "Yapay İnsan Beyni" bildiğimiz anlamda programlanmayacak. Aynen insan beyni gibi, kendi programlarını kendisi geliştirecek...

Diyeceksiniz ki "İnsan beyni kendi programlarını kendisi mi geliştiriyor? Ya da insan beyninin işleyişi tarif edilirken "program" kelimesi uygun mu?"

Her iki soruya da yanıtım "büyük ölçüde evet"tir. Detaylı bilgi isteyen daha önce önerdiğim kitabı okuyabilir. Yine de bazı örneklerle izah etmeye çalışayım:

Yürürken sadece bir tarafa yürümek istediğinizi düşünürsünüz. "Yürüme" isteğinizin ötesinde bilinçli bir işiniz olmaz. Tamam yürümek istiyorsunuz ama yürüme eylemini gerçekleştirmek için gerekli karmaşık hesaplamaları, hangi kasın nasıl uyarılacağını, kulak içindeki organlardan gelen uyarılarla denge sağlamak için nasıl küçük manevralar, düzeltmeler yapmak istediğinizi "düşünmezsiniz". "Düşünmenize" gerek yoktur. Siz müdahale edene kadar her şey geçmişte kazandığınız alışkanlıklarla ("programlarla" anlayın) otomatik olarak akar gider. Hatta yürüme komutunu bilincinizin üst düzeyinde aktif tutmanıza, sürekli tekrarlamanıza bile gerek yoktur. Siz müdahale edene kadar her şey kendiliğinden yürür. O sırada cep telefonunda sert bir tartışmaya girmek gibi bilincinizi büyük ölçüde işgal eden bir eylemle bile meşgul olabilirsiniz. Hatta bir çok zaman yürümeyi kesmenize sebep olan müdahaleniz bile bilinçli değildir. İlerlemekte olduğunuz yolda hızla bir arabanın geldiğini fark ederseniz veya ani bir patlama duyarsanız daha düşünmeye bile fırsat bulmadan durursunuz.

Peki "yürümek" için yapmanız (daha doğrusu otomatik olarak yapılması) gereken karmaşık işlemler doğduğunuzda hazır mıydı? Tabi ki hayır!.. Bir bebek için yürümek hiç de sizin yaptığınız kadar kolay bir iş değil bildiğiniz üzere. Bebek o bitmek tükenmek bilmez düşme kalkmalarıyla yürümek için gerekli, sonradan otomatik olarak çalışacak programları yazmaya uğraşır. Yazıldıktan sonra edinilen ek deneyimlerle programlar daha da iyileştirilir. Aslında bebeklerden örnek vermeye bile gerek yok. Tenis oynamayı deneyin. Yetişkin bir insan olduğunuz halde daha önce oynamadıysanız fena halde çuvallayacaksınız. Çalıştıkça programlar oturur ve tepkileriniz otomatikleşir. Sıkı bir tenis maçında düşünmeye çok az yer vardır. Çoğu pozisyonda "düşünecek" zamanınız olmaz. Zira "bilinç" otomatik programlarınıza göre çok daha yavaş işler. Topun geldiğini gördükten sonra karşılamak için gerekli hesaplamaları "bilincinizle" yani beyninizin bir makale okuduktan sonra değerlendiren kısmıyla yapmaya çalışırsanız yandınız demektir. Çok ama çok yavaş kalır... Beynimizdeki bilinçli değerlendirme mekanizmalarının asıl fonksiyonu hızlı gelişen olayların değerlendirilmesi ve uygun tepkilerin hesaplanması değildir. İstenildiğinde belirli sınırlar içinde bu işler için de kullanılabilir ama "bilinçli hesaplı" bir tepki vermesi gereken olayın hızı biraz artarsa çuvallar...

Peki ya "bilinç" dediğimiz nedir? İsteyerek veya istemeyerek, dış etkenlere tepki olarak yazageldiğimiz diğer programlardan ne kadar farklıdır? Kitaba göre farklı değildir. Biz sandığımızdan daha az "biziz"... Bilinçli düşünme süreçlerimiz, sayısız bilinç dışı etmen ve önceden edinilmiş program parçacıklarıyla biçimlendirilir. Söz konusu bilinç dışı programlar, büyük ölçüde çocukluk deneyimleri, travmalar, şartlanmalar, korkular, arzularla örülmüştür. Dolayısıyla çıkan "bilinçli düşünce ürünü", hiç de sanıldığı kadar "bilinçli" değildir. Kitap bu konuları çarpıcı örneklerle izah ediyor.

Son olarak, nöronların yaydığı sinyallerin basitçe 0-1 mantığında olmadığını da ifade etmek isterim. Nöronlar uçlarındaki yapıların yardımıyla yaydıkları sinyallerin voltajını değiştirebiliyorlar. Fakat anladığım kadarıyla söz konusu değişikliklerin sinyallerle elde edilmeye çalışılan sonucu ne kadar etkilediği henüz bilinmiyor. Zaten tek bir nöronun tek bir sinyalinin ne işe yaradığını tespit etmek de son derece zor ki nerede kaldı sinyalin voltajının değişikliğinin nasıl bir fark yarattığını tespit etmek?.. Bu durum insan beyninin ikili sistem üzerinde çalışan mevcut bilgisayarlarla taklit edilmesini zorlaştıran farklardan biri olabilir. Fakat kuantum bilgisayarları ikili sistem esasına dayalı olarak çalışmıyor. Sonucu hep birlikte göreceğimizi umuyorum.


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2015, 16:42 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 18 Oca 2013, 13:48
Mesajlar: 1567
Yaş:
Tek atom kalınlığında silikon transistör üretimi başarılmış:

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 160100.htm

Anladığım kadarıyla söz konusu teknoloji yeni değil ama seri imalatı konusunda problemler varmış. Şimdi onlarda çözülmüş...


Başa dön
   
 Mesaj Başlığı: Re: Yapay İnsan Beyni Projesi
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2015, 20:59 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Şub 2013, 03:00
Mesajlar: 5201
Yaş:
Alıntı:
tanrıyı oynamaya başlar.
Muhtelemelen başlar . İnsan beynini ve sinir sistemini kısıtlayan faktörlerden biri norönlar arası iletimin hızının saniyede 120 metre olmasıdır. Bu sebebten dolayı küçük böcekler ( kara sineklerin kanat çırpışı) çok hızlı hareket eder gözükürler. Aslında olan noronlar arası iletim mesafesinin kısa olması ve hızlı reaksiyon verilmesidir.

Eğer bir insan sinek kanadı kadar hızlı ayakları olsa saatte 450km hızla koşabilirdi.

Suni bir irade sahibi düşünen zekada bu daha hızlı olursa mesela bilgisayarlarda olduğu gibi elektrik hızı gibi olursa muazzam bir kapasiteye sahip olacağı açıktır. Daha büyük bir beyin ve çok daha hızlı bir beyin.

Kısıtlı insan zekası bununla baş edemez.


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 122 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye