TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 12:52

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 100 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 13:55 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Feci bir kaza şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Kaza olduğu açık bir şekilde belli oluyor zaten bir üye yukarıda olay yeri resimlerini de paylaşmış. Resimlerin birinde iki tepe arasında kazaya sebebiyet veren telleri görülebiliyor.

(Havada helikopter görme tecrübesine sahip birisi olarak,) Teller tepenin üzerinde olsa bile irtifa bana biraz düşük geldi. Neden helikopter böyle alçak irtifadan uçmak zorunda kalıyor Cougar 'ın yetersiz olması olabilir mi ? Pilotaj hatasımı ?
İrtifa derken deniz seviyesine olan yükseklik referans alınıyor. Heli en az 1000m irtifada zaten, altimetre de gösteren değerde bu yani öyle alçak irtifada falan değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 14:16 
Süvariler

Hirtlar baslamis biz dusurduk gecen seferki gibi turkler yalan soyluyor yine diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 14:35 
Üye

Düşürdülerse görüntüsü vardır, böyle bir fırsatları olduğunda görüntü almayı ihmal etmezler onlar için en büyük propaganda helikopter düşürüp komuta kademesini şehit etmek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 15:21 
Site Başkanı

Hirtlar baslamis biz dusurduk gecen seferki gibi turkler yalan soyluyor yine diye.
Bizdeki öküzler TSK ya güvenmeyen mesajlar atıp acaba düşürüldümü diye twiterda orda burda çalışırsa adamlarda ona göre açıklama yapıp üstüne buzlu sallamasyon görüntü çekip prestij elde ederler.

Burda bile düşürüldümü muhabbeti yapılıyor.Teröristin yapmadığı propagandayı nerdeyse biz yapıyoruz.

Adamların haberi bile yok iken akıllarına karpuz kabuğu düşürüp onlara malzeme vermekten başka bir halta yaramayan insan sürüsünden kurtulursak o zaman bu mücadelenin seyri değişicek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 15:28 
Süvariler

Alıntı:
Spekülasyonlara gerek yok, helikopter yüksek gerilim hattına takıldığı için düşmüş, gece uçuşları pilotlardaki derinlik algısı zayıfladığı için her zaman çok daha risklidir.
Başkaca sözleri dinlemeyiniz. Olayı duyar duymaz ilk sorum "nasıl oldu" sorusuydu.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 15:49 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Vatandaşın günahı değil aklında şüphe uyanması. İnsanlar aklı selimle yaklaşıyor. Akıllarından geçen, "Koskoca generali taşıyan helikopter nasıl tele takılıp düşer?" Aklı selim itiraz eder çünkü, "Böyle saçmalık mı olur, nasıl izin verirsiniz?!" der. Aklı selim için bu kadar kolay önlenebilecek saçma sapan bir kazaya kayıp vermektense düşmanın füzesine yakalanmak daha mantıklıdır, hatta ve hatta daha onurludur.

Aklı selimin bulunduğu bir ülkede geçmişte böyle kazalar bir çok kez yaşanmışsa, yenisi yaşanmasın diye önlem alınır.

Generalini gece kör uçan helikoptere bindiren ülkeye ne denir, onu da siz bulun. Havacılıkta kaza ile cinayet arasında çok ince bir çizgi vardır. Bizim katilimiz on yıllardır bol. Karar alıcılarından geliştiricilerine, bütün sorumlularının evlerine ateş düşsün, onlar da yaşasın aynı acıyı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:10 
Yeni Üye

Bizdeki öküzler TSK ya güvenmeyen mesajlar atıp acaba düşürüldümü diye twiterda orda burda çalışırsa adamlarda ona göre açıklama yapıp üstüne buzlu sallamasyon görüntü çekip prestij elde ederler.

Burda bile düşürüldümü muhabbeti yapılıyor.Teröristin yapmadığı propagandayı nerdeyse biz yapıyoruz.

Adamların haberi bile yok iken akıllarına karpuz kabuğu düşürüp onlara malzeme vermekten başka bir halta yaramayan insan sürüsünden kurtulursak o zaman bu mücadelenin seyri değişicek.
Arkadaşım Tsk'ya güvenmeyen öküzler demişsin.Kobra'nın düşüşünü hatırlatmama gerek var mı ? Daha geçen gün F-16 düşmedi mi ?
Ben nedeninin kamuoyu ile paylaşıldığını hatırlamıyorum sen hatırlıyor musun ? Kobra düştüğünde neden özsavunma sisteminin çalışmadığını bilmiyorum sen biliyor musun ?
Tsk Kobra düştüğünde btö görüntü yayınlamasa açıklayacak mıydı,füzeyle vuruldu diye ?
Asıl soru bunu insanlar bilmeli mi ? Evet bilmeli biz böyle yok propaganda olacak yok btönün prestiji artacak ayağına susacaksan
kim hesabını soracak çalışmayan öz savunma sistemini,üst düzey kurmayların şehit olmasının saçma sapan nedenini ?

Bu başka bir ülkede olsun bakalım neler neler oluyor ?
Adamların senatörleri General terletiyor kongrede neden ? Çünkü olması gereken bu,terörle mücadele sadece Tsk'yı mı ilgilendiriyor?
Hata analizisini yapacak başka bir "bölüm" olması neden kötü ?
Bugün meclisten bir milletvekili soru önergesi verse neden çalışmadı bu öz ışık neden bu kadar nedensiz yere kaybettik çok önemli
generallleri,albayları dese kim cevap verecek ? Verecekler ama saçma sapan şeyler...
Halbuki konunun sorumlusu subay,albay,general gelse meclise,aydınlatsa bizleri kötü mü olur ?
Neden olmuyor biliyor musun ? Çünkü adamlar hiç bir şeyi açıklamıyor,kamuoyu baskısı olmuyor.Olmalı mı bence kesinlikle olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:30 
Site Başkanı

Kobranın düşüşündeki süreçleri bilmeden mahalle jargonu ile konuşmak mantıksız olur.

O olayda konu ile ilgili teknik inceleme yapılır iken bölücü örgüt videoyu yayınladı.Allahın dağında Kobra düşerken siz sevgili kamuoyuna ben manpas ile düşürülüyorum mu diyeceğini sanıyorsun ?

Oraya ekip gitti incelemesini yaptı başta teknik arıza yüzünden düşmüş olabilir dendi.Bu açıklamanın sebebi ise helikopterin vurulma ve düşüş esnasında telsizden geri bildirim vermemesi idi irtibat aniden koptu.Başlangıçta kim neden düştüğünü incelemeden nasıl oturup direk vuruldu diye açıklama yapsın.

TSK 1-2 tane açıklamayı geç yaptı diye oturup burda kimse TSK ya yüklenemez.

Adamlar açıklamayı yapmış konu kapanmış burda nasıl bu durum iyileştirilebilir konusu konuşulması gerekir.

F-16 konusunda ise hangi konudan bahsettiğini anlamadım ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:38 
Süvariler

Carptigi teller arkadaslar. Olay kaza bariz belli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:45 
Üye

aramızda btö ve fetö sevicileri var. teröristlerin hayallerinde dusurdukleri f16'yı gelip burada gerçekmiş gibi yazıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:46 
Site Başkanı

aramızda btö ve fetö sevicileri var. teröristlerin hayallerinde dusurdukleri f16'yı gelip burada gerçekmiş gibi yazıyorlar.
İşte o yüzden yukarıdaki mesajı yazdım o seviciler çıksın ben sevicem o arkadaşları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:48 
Yeni Üye

Kobranın düşüşündeki süreçleri bilmeden mahalle jargonu ile konuşmak mantıksız olur.

O olayda konu ile ilgili teknik inceleme yapılır iken bölücü örgüt videoyu yayınladı.Allahın dağında Kobra düşerken siz sevgili kamuoyuna ben manpas ile düşürülüyorum mu diyeceğini sanıyorsun ?

Oraya ekip gitti incelemesini yaptı başta teknik arıza yüzünden düşmüş olabilir dendi.Bu açıklamanın sebebi ise helikopterin vurulma ve düşüş esnasında telsizden geri bildirim vermemesi idi irtibat aniden koptu.Başlangıçta kim neden düştüğünü incelemeden nasıl oturup direk vuruldu diye açıklama yapsın.

TSK 1-2 tane açıklamayı geç yaptı diye oturup burda kimse TSK ya yüklenemez.

Adamlar açıklamayı yapmış konu kapanmış burda nasıl bu durum iyileştirilebilir konusu konuşulması gerekir.

F-16 konusunda ise hangi konudan bahsettiğini anlamadım ?
Hocam Kobro olayında btö video yayınlamadan önce bizim forumda bile füze ile kuyruğundan isabet aldığından hatta o esnada

başka bir helikopterinde havada olduğundan bahsedildi.
Olay esnasında orada olan onlarca piyadeden birisinin vurulma anını görmesini geçtim muhtemel kol görevindeki diğer heliyi geçtim,Tsk ne olduğunu bilmeden nasıl teknik arıza diyebilir ? Siz inanıyor musunuz Kobra düştüğünde oradaki komutanlara
füze ile düştüğüyle alakalı hiç bilgi gelmedi de Tsk öyle açıklama yaptı.
Ayrıca teknik bir arıza demek yerine "teknik inceleme sürüyor,kırıma sebebiyet veren neden araştırılıyor." minvalinde açıklama
yapmak neden yanlış,bilgi yoksa böyle demek çok mu zor ?

Bugün insanların aklında soru işareti varsa ve geçmişte Tsk açıklamasının tam tersi şekilde bölücü terör örgütü düşürülme görüntülerini yayınlayıp Tsk'yı ne yazık ki yalancı duruma düşürmüşse biz bu insanlara nasıl btö propagandası yapıyorsun diyelim ?

Bahsi geçen f16 haberi;
http://www.sanalbasin.com/diyarbakirda- ... -16699537/

not:bu mesajı yazarken sanıyorum bir yazar arkadaş beni bölücü terör örgüt sevici olmakla suçlamış.
arkadaşım sana tek sorum Kobra düştüğünde ortada video olmadığında bölücü terör örgüt sevici oldukta,video ortaya çıkınca analiz kasıcı mı olduk ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam Kobro olayında btö video yayınlamadan önce bizim forumda bile füze ile kuyruğundan isabet aldığından hatta o esnada

başka bir helikopterinde havada olduğundan bahsedildi.
Olay esnasında orada olan onlarca piyadeden birisinin vurulma anını görmesini geçtim muhtemel kol görevindeki diğer heliyi geçtim,Tsk ne olduğunu bilmeden nasıl teknik arıza diyebilir ? Siz inanıyor musunuz Kobra düştüğünde oradaki komutanlara
füze ile düştüğüyle alakalı hiç bilgi gelmedi de Tsk öyle açıklama yaptı.
Ayrıca teknik bir arıza demek yerine "teknik inceleme sürüyor,kırıma sebebiyet veren neden araştırılıyor." minvalinde açıklama
yapmak neden yanlış,bilgi yoksa böyle demek çok mu zor ?

Bugün insanların aklında soru işareti varsa ve geçmişte Tsk açıklamasının tam tersi şekilde bölücü terör örgütü düşürülme görüntülerini yayınlayıp Tsk'yı ne yazık ki yalancı duruma düşürmüşse biz bu insanlara nasıl btö propagandası yapıyorsun diyelim ?

Bahsi geçen f16 haberi;
http://www.sanalbasin.com/diyarbakirda- ... -16699537/

not:bu mesajı yazarken sanıyorum bir yazar arkadaş beni Bölücü Terör Örgütü sevici olmakla suçlamış.
arkadaşım sana tek sorum Kobra düştüğünde ortada video olmadığında Bölücü Terör Örgütü sevici oldukta,video ortaya çıkınca analiz kasıcı mı olduk ?
Bahsettiğiniz olay 15 temmuz öncesi yaşanmıştı. Hatırlatırım.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:54 
Süvariler

"Geçen gün" olarak bahsettiğiniz haberin tarihine baktınız mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:57 
Site Başkanı

Orda görev yapan çatışmaya giren Komutanlara güveniyormusun onların söylediklerine demek bir kurumu töhmet altına almak demektir.

Orda ikili kol uçusu yapılması demek birbirini gözleyecekleri manasına gelmez belki o füze atıldığında diğer cobranın görüş açısında olmayabilir görememişte olabilirler ordaki operasyon şartları durumsal farkındalık kokpit üzerinden değişkenlik gösterir sen oraya girerken operasyon yaparken kendi helinin güvenliği ön plandadır her helikopterinde öyledir.

Burda her uçak helikopter doğuda veya güneydoğuda düştüğünde şu anda olduğu gibi füze ile düşürülmüş olabilir konusu konuşulabilir klasik bir durum net olmayan durumlarda her ihtimal değerlendirilir TSK açıklama yaptığında ise konu nasıldan neden e döner.

Bahsi geçen F-16 haberi ise 1.5 km ötede kulenin görebileceği bir mesafede teknik sıkıntıdan dolayı düşen F-16 nın füze ile düşürüldüğü haberini yapanlarda dediğim noktada bir örnektir.

Kaldıki zaten F-16 düşürülse bunun videosu çıkardı çıkmadı da.

Dolayısı ile TSK nın açıklamalarını bir kenara koyup oturup abuk sabuk haberlere girip varsayımları gerçek gibi buraya yansıtmayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 16:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

wow da paylaşılmış az önce bizde yerli çözümleri bile varken cidden insan çok üzülüyor demeyeceğim artık öfke ve sinir birikmesi oluşmaya başladı bende,
Bir işi yapıyorsak tam yapalım bir kerede, umarım artık bundan sonra olmaz böyle elim üzücü olaylar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 17:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kuvvetimizin açıklamasının üzerine böyle gereksiz yorumlar yapmak bize yakışmıyor dostlar,

Gidip gözümüzle görüp baksak bile teknik açıdan kaçırdığımız bir nokta olabilir, sonuçta buradaki çoğu kişinin "işi, mesleği" bu değil,
Her Türk asker doğar doğru bir söylem ama Askerlik profesyonel bir iş koludur,
herkes her konuda profesyonel olup uzmanlaşıp süper asker olduktan sonra olay yeri inceleme ekibi de oldu çıktı.

Lakin hatırlatmak isterim; herkes bizim ülkede futbolcudur ama futbolun hali ülkede malum, lütfen bilip bilmeden bir takım çevrelerin yönlendirmesi ile yanlış yorumlar yapmayalım,
Kuvvet açıklama yapmış ise cevabı o açıklamada arayalım, üstüne başka şey iddia etmek burada bizim yaptığımızı klavye uzmanlığından öteye götürmez düşüncesindeyim,

Lütfen kimse üzerine alınmasın, twitter'da vb sosyal medyada herkes albay, yarbay, uzman olmuş atıp tutuyor, sorsanız hepsi bedelli çıksın diye meydanlarda göbek atacak tipler, bunlar benim şahsi görüşümdür lakin herkes rütbesini de bir yerden sonra bilmeli kanaatindeyim.

saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 17:13 
Yeni Üye

Orda görev yapan çatışmaya giren Komutanlara güveniyormusun onların söylediklerine demek bir kurumu töhmet altına almak demektir.

Orda ikili kol uçusu yapılması demek birbirini gözleyecekleri manasına gelmez belki o füze atıldığında diğer cobranın görüş açısında olmayabilir görememişte olabilirler ordaki operasyon şartları durumsal farkındalık kokpit üzerinden değişkenlik gösterir sen oraya girerken operasyon yaparken kendi helinin güvenliği ön plandadır her helikopterinde öyledir.

Burda her uçak helikopter doğuda veya güneydoğuda düştüğünde şu anda olduğu gibi füze ile düşürülmüş olabilir konusu konuşulabilir klasik bir durum net olmayan durumlarda her ihtimal değerlendirilir TSK açıklama yaptığında ise konu nasıldan neden e döner.

Bahsi geçen F-16 haberi ise 1.5 km ötede kulenin görebileceği bir mesafede teknik sıkıntıdan dolayı düşen F-16 nın füze ile düşürüldüğü haberini yapanlarda dediğim noktada bir örnektir.

Kaldıki zaten F-16 düşürülse bunun videosu çıkardı çıkmadı da.

Dolayısı ile TSK nın açıklamalarını bir kenara koyup oturup abuk sabuk haberlere girip varsayımları gerçek gibi buraya yansıtmayın.
Tartışmanın uzamaması için son iletim.

Benim olayın Tsk'nın daha şeffaf olması.

Şimdi F-16 düştü (tarihin burada ne önemi varsa artık) sonrasında açıklama geldi mi ? Şu teknik arızadan dolayı düştü.
Ya kobra düştü eyvallah ne yazık ki asimetrik harp oluyor böyle şeyler olacakta.
Ama bir ay sonra beş ay sonra açıklama yap.Helikopterin savunma sistemi şu yüzden çalışmadı diye açıkla,neden bizim bilmemiz gerekmiyor ben bunu anlamıyorum ? Şimdi Tsk bunları netleştirse daha iyi olmaz mı ?

Hocam komutanlara güvenmiyor musun demişsin de ben ondan bahsetmiyorum demek istediğim illaki orada helinin füze ile
vurulduğunu biliyorlardır gerekli yerlere iletmişlerdir anlamında söyledim,buna rağmen açıklamayı yapan kurum Genelkurmay.
Hocam geçmiş mesajlardan bulalım,bizim forumda adamlar yazdı daha ortada video yok.Dediler ki füzeyle vuruldu hatta kuyruğundan isabet aldığını söyleyecek kadar net konuştular.Sonra da hep beraber doğruluğunu gördük ne yazık ki.

Benim temennim kaza mı oldu ? Şu şu nedenden şu şu teknik olaydan dolayı böyle bir şey gerçekleşti bu kadar basit
böyle açıklamalar gelse bu ülkenin vatandaşı btö'nün lehine şeyler söyler mi ? Tam tersi Tsk'nın bu tür olaylarda net olmaması
onların işine geliyor,umuyorum asıl sıkıntı anlaşılmıştır.
Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 17:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

TSK'nın konu ile ilgili yayınladığı video:

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 18:11 
Süvariler

http://www.kanalon.tv/uploads/2017/06/0 ... n-siir.mp4

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 18:39 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

TSK'nın konu ile ilgili yayınladığı video:
Bu önemli bir video. Yayınlanmasını tebrik ediyorum.

-
Peki neden? Pilot bölgeye yabancı mıydı, bilmiyor muydu içinden geçtiği vadinin tam ortasından yüksek gerilim hattı geçtiğini? Hiç bir insan evladı adamcağızın uçuş planına dahil etmedi mi bu bilgiyi? Bu ihmalin sorumlusu kim?

Koskoca general öldü, akıllanacaklar mı artık? Memlekette şu an uçan bütün helikopterlere entegre edecekler mi şu sistemi?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 18:54 
Süvariler

Olay kaza olduğuna göre, işin içinden bu mesleğin fıtratında bu var diyerek olay bir sonraki vukuata kadar unutulacak mı yoksa bu son olsun diyerek çözüm bulunacak mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 18:58 
Süvariler

Şehitlerimizin Ruhu Şad Olsun.
Tartışmanın bu noktaya varmasının nedeni basit:

Elbette Türk Silahlı Kuvvetlerine güveniyoruz ama yıllar içinde öylesi ihmal haberleri alıyoruz ki artık bilinçaltımız ister istemez bize sunulan bilgiyi kabul etmiyor. İdrak etmekte güçlük çekiyoruz. Yıllar boyunca her türlü helikopteri neredeyse her türlü uçuş şartında cayır cayır kullandığımız bir mücadelede ve bölgede bu tür bir ihmal varsa buna kaza dendiğinde şüphe etmemiz doğal.

Makam araçları yenilenir para var , vip uçağa helikoptere para var. Bu sensör sistemine para yok ise bu kaza falan deği , aleni ihmaldir ve belki de bu şüphe ve eleştirilerimiz çok can kurtaracaktır.

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 19:55 
Üye

Pilotun yorgunluktan kaynaklanan hatası olabilir. İnsan, limitleri olan varlıktır. Özellikle 15 temmuz sonrası emniyet ve ordu mensupları çok yorgunlar. Terörle mücadelede görevli bir arkadaşım 2015 tarihinden itibaren 12-12 çalışıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 21:38 
Üye

Abdullah Ağar dün taktik uçuş yapılıyor, alçak uçuş yapılıp tedbir alınıyor dedi. Tamamda zaten bu helikopterlerde güdümlü füzeleri engelleyecek sistemler olması gerekmezmi ? Nereye kadar alçak uçacağız alçak uçmanın bedeli bu işte bir sürü canımız gitti.

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 23:23 
Üye

Kahraman Türk askerimizin mekanı cennet olsun, Tsk açıklamayı yapmış, keşke olayı önleyecek sistemler helikopterlerimizde mevcut olsaydı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2017, 23:34 
Akıncılar

Olay kaza olduğuna göre, işin içinden bu mesleğin fıtratında bu var diyerek olay bir sonraki vukuata kadar unutulacak mı yoksa bu son olsun diyerek çözüm bulunacak mı?
Unutulacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2017, 02:51 
Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2017, 14:03 
Süvariler

Hükümetin aklına ulusal yas ilan etmek gelmiyor galiba. Şehitlerimiz gerçek şehit değil de baldırı çıplak arap şeyi olsalardı şimdiye kadar bütün gönderlerdeki bayraklar üç günlüğüne inmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2017, 15:18 
Süvariler

Allah rahmet eylesin. İnsan çok üzülüyor ya, terörle o kadar mücadele etmişler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2017, 17:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud öldüğünde 10215'te yas ilan eden yönetim neden şehitlerimiz için Milli Yas ilan etmez,
bu kral öldüğünde kendi ülkesinde yas ilan edilmemiş bile bizde yas ilan edilirken, yazıklar olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2017, 19:30 
Üye
Kullanıcı avatarı

2 gündür burada yazıp çizdiğimiz önleme sistemleri ve hükümete olan sitemlerimiz sanki burdan alıntı yapılmış gibi az önce birer birer fox ana haber de çıktı. Ne diyeyim bir faydamız olduysa ne mutlu bize. Bu arada engel tanıma sistemlerinin helikopter başına maliyeti 100.000(yüzbin) dolarmış. Son olarak SSM müsteşarı 7 senede bir ihalenin sonuçlanmaması ile ilgili soruya " 2 farklı sistem geliştirildi ama TSK yetersiz görünce bir sonuç alınamadı " diyerek topu TSK ya atmış.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2017, 23:54 
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Hatalarımızdan ders alamadığımız sürece ağlamaya ve sitem etmeye mahkumuz. Ben Ege'de yaşıyorum. İşim gereği bugün gittiğim güzergahta yüksek gerilim hatlarına daha bir yakından baktım. Alçak olmasına rağmen o kadar çok ikaz topu vardı ki hatlarda inanamazsınız. O yüksekliğe hiçbir uçan platformun inmesi mümkün değilken bile o ikaz topları konmuştu. Sonuç olarak elim kazanın olduğu noktada o telleri çeken firmanın ve o firmayı denetleyen devlet kurumlarının da irdelenmesinin gerekli olduğuna inanıyorum. Ayrıca Helikopterimizin uçuş güzergahı üzerinde bulunan yüksek gerilim hattının helikopterin uçuş bilgisayarında işaretli olmaması enteresan gelmiyor mu ? Sebep ne olursa olsun Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bizlere de bir sonraki faciaya kadar derin uyku hali kalıyor. Duygularımızla değil aklımızla hareket etmediğimiz, bize bir şey olmaz mantığı yerine bilimle yola çıkmadığımız sürece sonuç maalesef hep aynı kalacaktır. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 02:14 
Uzaklaştırıldı

2 dağın arasına tel çekiliyorsa ve helikopterde tespit sistemi de yoksa bu kaza yaşanır, bugün olmasa yarın olur. İstatistik bile bunu söylüyor. Her gelişim karşılığında bir bedel istiyor. Yine ve yeniden çok acı tecrübeler sonrası bu gelişim sağlanacak. Bu esasen sadece bizim değil bütün insanlığın sorunu. Bu döngüyü ne zaman kıracağız ya da kırabilecek miyiz bilmiyorum.

Toprakları bol ruhları şad olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 02:59 
Süvariler

'Saygın' Yunan savunma sitelerinde helikopterimiz düşüş haberi altına yapılan okuyucu yorumları tek sözcükle iğrenç. En iyi Türk ölü Türk, daha da beter olsunlar şeklindeki mide bulandırıcı görüşler, Türklüğe ve Türkiye'ye karşı besledikleri derin nefret ve düşmanlık duygularını açığavuruyor. Bunları not ediyoruz. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.

Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Vatan sağolsun. İç ve dışdüşmanlar kahrolsun. Ne mutlu Türküm diyene.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 03:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

İt gibi korktuklarından böyle havlıyorlar. Havlayan köpek ıssırmaz...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 04:16 
Üye

Alıntı:
'Saygın' Yunan savunma sitelerinde helikopterimiz düşüş haberi altına yapılan okuyucu yorumları tek sözcükle iğrenç. En iyi Türk ölü Türk, daha da beter olsunlar şeklindeki mide bulandırıcı görüşler, Türklüğe ve Türkiye'ye karşı besledikleri derin nefret ve düşmanlık duygularını açığavuruyor. Bunları not ediyoruz. Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.

Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Vatan sağolsun. İç ve dışdüşmanlar kahrolsun. Ne mutlu Türküm diyene.
"En iyi Türk ölü Türk." dedi daha denize çakılan uçağından 1 adet Yunan Mastikasını yeni çıkarmış olan Yunan. (Bu kelimeler insan üstü derecede ince bir espri içermektedir.)

Dışarısı dinamit, dışarısı enkaz!

No ISIS

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 14:57 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

2 dağın arasına tel çekiliyorsa ve helikopterde tespit sistemi de yoksa bu kaza yaşanır, bugün olmasa yarın olur. İstatistik bile bunu söylüyor. Her gelişim karşılığında bir bedel istiyor. Yine ve yeniden çok acı tecrübeler sonrası bu gelişim sağlanacak. Bu esasen sadece bizim değil bütün insanlığın sorunu. Bu döngüyü ne zaman kıracağız ya da kırabilecek miyiz bilmiyorum.

Toprakları bol ruhları şad olsun.
Bilinmeyen ya da öngörülemeyen yani yeni çıkan, kişioğlunun ilk kez karşılaştığı olgular karşısında dediğiniz geçerlidir. Bizim bu son durumumuzda, apaçık beyinsizlik ve kendi savaşçısını, askerini, bu yurdu koruyan insanları düşünmemek vardır, yeterince, yani olması gerektiği gibi düşünmemek vardır. Koskocaman dağ gibi sübaşları gitti. Bu yurdun varlık sütunlarının en önemli sütunlarından ve beni hepimizi bizzat şahsi anlamda da yoğuran, kişiliğimizde varımızda aynı ülkeye bölünmez bütün baktığımız gibi bizi bütün kılan tamamlayan, özümde özümüzde parçası bulunan insanlar gitti. Ateş yalnızca düştüğü yeri yakmıyor, benden de eksiliyor. Ben bunu asla kabul edemem, etmem ve de etmiyorum, asla da etmeyeceğim. A'dan Z'ye herkese ağız dolusu her yerden girip küfür etmek istiyorum şu an bu yazıda. Akılsız mahlukat. Adamlar geçenki tır terör olayı nedeniyle halen kızışmalı tartışmalar sürdürüyor, kim suçluydu, neden gerekli denetim yoktu, nasıl yaptınız ettiniz diye; benim ise en can alıcı en önemli en stratejik uzuvlarım halt kadar olmayan bir şey yüzünden kesilip yok olup gidiyorlar. Bunun herhangi bir deneyimin yaşanma gerekliği ile ilgisi yok, çünkü olgu bilinen ve öngörülen, yani ''sakınca saptaması'' yapıldığında kolayca saptanıp ve ''önlem alınması gerek'' denebilecek türden bir şey olduğundan üzerine kişioğlunda bilgi bulunan, bilinçlik bulunan bir olgu. Yok eğer yine de öyle olsaydı, geçmişte de yaşadığımız acı örnekleri bulunan bir olay. Aklı başında olan herkesin bunca elim olaydan sonra durup düşünmesi ve ardında gerekli işleri tamam hakkıyla görmesi gerektiği bir konu bu. Yıllar geçmiş, 2017 yılında, üstelik böylesi bir çekirdek yapının başına geliyor. Allah sizin bin belanızı versin. Nasıl bunca olunabilir, nasıl böyle vurdumduymaz olunabilir benim aklım hafsalım bunu almıyor. Hiçbir aklı selim insanınki de almaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 16:03 
Süvariler

Geçenlerde emekli paşalarımızdan birisi söylüyordu, özetle diyor ki;

Eskiden TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) vardı. Bir bölgeye yüksek gerilim hattı çekileceği zaman koordinatlarını getirip ''Plan ve Prensipler Daire Başkanlığına'' verirlerdi. Biz de orada ki bilgileri haritalara işler ve pilotlarımıza bu bilgileri aktarırdık. Ayrıca TEK, yüksek gerilim hatlarına balonlar takarak tellerin görünür olmasını sağlarlardı. Şimdi ki durumda ise elektrik idaresi özelleştirildi. Özel şirketler bu hizmetleri yapmıyorlar. Nereye Yüksek Gerilim Hattı çekilecek ve çekildi bilgisini alamıyoruz. Tellere ise görünürlülük açısından balonlar, toplar takmıyorlar. Özel şirket mantığında ''kâr'' esas olduğu için; bu gibi kamu hizmetleri yapılmıyor -diyordu.

Bu beyanlardan da anlaşılacağı üzere; stratejik kurumların tekrardan KAMULAŞTIRILMASI gerektiği açıktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

En son PARTİKÜL tarafından 03 Haz 2017, 16:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 16:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Taşerondan ne beklersin ki? Doğalgazcı gelir kazı yaparken elektrik hattından geçen kabloyu patlatır, diğeri gelir 1 hafta önce kazıp üstüne asfalt döktüğü yeri tekrar kazar. Bunlar sadece benim oturduğum mahallede yaşanmış şeyler. Daha neler var neler...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2017, 20:02 
Üye
Kullanıcı avatarı

Tarihe dikkat. Bu işin bu kadar yavaş işlemesi normal mi?

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 01:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Şehitlerimizin ruhları şad olsun. Umarım bu ülkede şehitlere saygı duyacak bir kültür oluşur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 08:59 
Akıncılar

Normal, gayet normal!!
Çünkü onların kıçı yumuşak koltuklarda rahat. Operasyon sahasında ne eziyet çekerler, ne de çekilenlerden haberleri vardır.
Yoksa liseli birkaç çocuğun birkaç gün/hafta da telefon/tablet uygulaması olarak üretebileceği bir şeyi bu kadar uzun zamanda neden yaptırmasınlar?
Öncelikle MÖHİM İŞLER yaptıklarını göstermeleri lazım!!
Bu "möhim işi" de ucuz ve çabuk çözmek şanlarına yakışmaz.
Yoksa telefon uygulamalarında sayısız sayıda ücretsiz verilen trafik radarı ispiyon sisteminden az daha görsel destekli bir şeyi bilmem kaç sene tedarik edemiyorlarsak suçlu sadece "biziz".
Peki nasıl gecikiyor bu çözüm: yok işletim sistemi özel olacak, yok güncellemede falanca teknik ya da yöntem olacak, yok efendim kaportası şu özellikte şu gramajda olacak, ekran veya kaporta mukavemeti gibi olsa da olur olmasa da olur tarzından saçmalıklarla vakit kaybediliyor. Masraflar artıyor, fiyat artıyor, zaman uzuyor, "möhim iş" yaptıkları sanılıyor.

Evet suçlu bizleriz. Bir ihale alırmıyız, bir ihalenin yancısı olurmuyuz, o firmalardan birinde işe girebilirmiyiz, itiraz edersem terfi edemem derken..... bi bakmışız insanlar ölüyor, bazen de bi bakmışsınız siz ölüvermişsiniz ama artık "ah ulan keşke konuşaydım veya yaptıraydım" gibilerinden hayıflanma hakkınız kalmıyor.

Kendileri malum sebeplerden en sevmediğim oluşumlar arasında olduklarından hayırlı bir yapabileceklerine dair de bir beklentim yok.
Şimdi ortam ısındı ve bu ürüne talepler dillendirildiği için siz ssm'in işi hemen sonlandıracağını mı sanıyorsunuz?
Hayır o kadar aptal değiller!! Sert talepleri görünce hemen çıkaracak olurlarsa gecikmenin sentetik olduğu düşünülebilir.
Bence bölgedeki askerler ve pilotlar bir tablet üzerine bu programlardan birini yüklesin ve kullansın, bunlardan beklerseniz her gün aynı riskle birden fazla karşılaşırsınız. Sizden gelecek kötü haberlerle üzülmek istemiyorum.

En görsel ve özgün çözüm tablet veya pcye Google Earth yükleyin, KML dosyasına telleri 3boyutlu olarak girin, herkes birdiği koordinatı birbirine kml dosyası olarak versin ve paylaşşın network 3 günde tamam. Herkes kendi bölgesindeki haritaları önbelleğine yükledikten sonra 3G veya buçuklu G'ye de ihtiyacı kalmaz.

Android telefon ve tabletler için APK dosyası ve basit HTML dosyasının örneğini verebilirim. Bu programı Türkiyede yüklemek isterseniz Google Play de bulamıyorsunuz

[email protected]
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Haz 2017, 11:12 
Süvariler

Habere bakmanizi rica ediyorum. Kaynak: Washingtonpost
Helikopteri bölücü terör örgüt'nin dusurdugunu soyluyorlar. Boyle muttefigin olduktan sonra dusmana ne gerek var.

https://www.washingtonpost.com/world/eu ... 91dbde7c39

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2017, 15:39 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim
''Son yıllarda elektronik teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte helikopterler için, bu tür tehditleri önceden tespit edip pilota ikaz veren sistemlerin geliştirilmeye başlandığının altını çizen Mevlütoğlu, bu amaçla çok farklı şekillerde çalışan, farklı yöntemler kullanan sistemlerin mevcut olduğunu söyledi. Bunları iki ana kategoride sınıflandırmanın mümkün olduğunu söyleyen Mevlütoğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Gelişen teknoloji sayesinde aktif olsun pasif olsun bu tip engel tespit sistemlerinin geliştirilmeleri ve entegrasyonları oldukça ucuzlamış durumda. Bu sistemler şüphesiz bu gibi riskleri sıfırlamaz, ancak önemli ölçüde azaltılmalarını sağlar."

Mevlütoğlu, "Bu sistemlerin temini için 2010 yılında bir yurt içi geliştirme ihalesi açılıp çeşitli firmalardan teklifler toplanmıştı. Daha sonra proje modeli yurt dışı hazır alıma çevrildi, ihtiyacın aciliyetinden dolayı. Ancak bir türlü tedarik yapılamadı. Bunun nedenleri; teknik ihtiyaçların netleştirilememesi, bürokrasi gibi faktörler, tedarik projelerimizdeki genel sorunlar" dedi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın sitesinde de 172 helikoptere engel tespit sistemi alımı için çalışmaların sürdüğü görülüyor.
''

Alıntı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 01:08 
Akıncılar

Çukurca'da iniş yapmakta olan bir S-70 helikopterine yerden roketle ateş edilmesi sonucu helikopter vadiye zorunlu iniş yapmış ve kırıma uğramış.Olayda şehit ve yaralı yok şükür.Olay yeri incelemesi devam ediyormuş.
Link

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2017, 07:51 
Akıncılar

Çukurca'da iniş yapmakta olan bir S-70 helikopterine yerden roketle ateş edilmesi sonucu helikopter vadiye zorunlu iniş yapmış ve kırıma uğramış.Olayda şehit ve yaralı yok şükür.Olay yeri incelemesi devam ediyormuş.
Link
Aklima ATGM kaynakli kotu seyler geliyor ama yarali ve sehit olmamasi iyi haber. Bu konuda Suriye/Irak uzerinden orgutun eline ATGM'lerin gecmesi ilerde islerin cok kotu olacaginin gostergesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2017, 21:18 
Süvariler

Yeni çıkan bir KHK ile bundan böyle belirlenebilen bütün yükseltilerin Harita Genel Komutanlığı'na bildirilmesi zorunlu hale getirildi. Sanıyorum elektrik dağıtım şirketlerinin muhatap olacağı bir durum bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 00:13 
Akıncılar

Bu zaten vardı ki. Uygulamada da dikkat ediliyordu. Elemanın biri uzun bomlu bir vinci reklam olsun diye diktiğinde helikopterler için sorun çıkarabilir, izin almalıydınız diye jandarma 2 saatte indirmişti

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 01:20 
Süvariler

Hocam, doğrudur elbet öyle diyorsanız ama üstatlardan birisi eskiden TEDAŞ iken yani bunun böyle olduğunu ancak özelleştirmeler ile bu uygulamadan vazgeçildiğini söylemişti ben ona istinaden öyle yazdım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Haz 2017, 01:35 
Akıncılar

Asıl sorun şu; kanunlar var ama olduğunu unutuyorlar. Uluslararası antlaşmalara imza atıyorlar, unutuyorlar.
Mesela WASSENAAR antlaşmasına imza atmışız, unutmuşuz ve senelerce askeri kritik malzeme listesi diye resmi gazetede bir sayfalık liste yayınlamışız, ama o antlaşmada o liste 600+ sayfa olarak yenileniyor. Seneler sonra yaşadığımız tartışmalardan sonra hem o antlaşmayı kabul ettiler hem de o garip listenin altına antlaşma metinleri geçerlidir diye ibare yazdılar. Ama o liste yine yazılıyor :D
http://www.wassenaar.org
(ne üretebilirim diye düşünenler için güzel kaynak olabilir)

[email protected]

SosyalMedya:

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 100 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz