TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 15:07

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 96 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Konya da F4 düştü ...
MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 01:04 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Milli savunma Bakani İsmet Yilmaz

Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Malatya’daki olaydan sonra şimdi bu Eskişehir’deki olayın da olması dolayısıyla bu uçaklara olan, ne kadar güvenli olmuş olursa biz onun modernizasyonunu yapmıştık. Bakımlı olduğunu söylüyorduk. Uçakların bakımlı olması önemlidir. Yaşı önemli değildir diyorduk. Ancak genelde bir de algı, gerçeğin gönüne geçer bazen. İşte şimdi bu F-4 uçaklarına olan Türk halkındaki güven ortadan kalkmıştır. Bundan sonra bu uçaklar, kullanılırken iki sefer düşünmek gerekli diye düşünüyorum. Bununla ilgili Kuvvet Komutanlarımız ve Genelkurmay Başkanımız gereğini yapacaktır. Tekrar şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.”

http://m.radikal.com.tr/politika/ismet_ ... di-1307162

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 01:20 
Süvariler

Kokpit aero sitesinde turishdefencenews olarak yapilan yorumlar hakkinda ustatlar bilgi verebilir mi ?

turkishdefensenews :
5/03/15 14:52:01
1) Maalesef düşen F4E2020T uçağımız 111. filodan ödünç uçak alarak OCU eğitimi veren 112. filoya bağlıdır. Mekanlarının ışıklarla dolu olmasını dilediğimiz kahraman şehid pilotlarımıza rahmet, ailelerine sabır, Ulusumuza metanet diliyoruz. Ancak;

turkishdefensenews :
5/03/15 14:51:52
2) Türkiye tarafından modernize ediline ve milli imkanlar ile her tür bakım-idamesi yapılan F4E2020T ve RF4E/TM filolarının acilen ground edilmesi ve detaylı tespitler yapılması ve bu hususun gelişmiş batılı ülkelerde olduğu gibi kamuoyuna detayı ile açıklanması gerektiğine inanmaktayız. Gövde, motor, metal analizi, kablaj, aviyonik gösterge testleri, neden pilotlarımız eject edemiyorlar, vs. Envanterde kalan 12 RF4E/TM 2015 sonuna kadar zaten hizmetten çıkarılacaktır ancak 48 F4E2020T'nin "zamansız" kaybı çok ciddi zaaflara sebep olacaktır. F4E2020T şu anda her çeşit milli füze/mühimmat ve pod taşıma-test etme, ağır füze yükü (Popeye-1) ve çift motor/uzun menzil konularında alternatifsizdir. Sınırlı taşıma kapasitesi ile (OFP'e hakim olsak da) F16 Blok 40T tek kaynak olarak bu boşluğu dolduramaz. Eğer testlerde sıkıntı giderilemez derecede yüksek ise bu sefer çok acil ikinci el veya kiralık uçak tedarik yoluna gitmek gerekir zira F35 IOC en erken 2022 olarak görülmekte.

turkishdefensenews :
5/03/15 14:51:32
3) Ayrıca modernize edildikten sonra 10 yıl dolmadan hizmetten çıkarılan F5 2000 filosunun, modernize edildikten 2 yıl sonra her nedense hizmetten alınan 16 F4E/TM Şimşek uçağının, 5 kayıp veren Işık modernizasyonunun ve henüz 12-13 yıl dolduran ancak 6 uçak kaybeden F4E2020T filosunun modernizasyonlarının "eksiklikleri" ve "harcanan paralar", ard arda yaşanan kayıpların sebepleri acilen kamuoyuna açıklanmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti kısıtlı özkaynaklarından arttırıp 34 F16 ve 11 modernize F4 kaybediyorsa, ve en önemlisi gencecik pilotlarımız bu uğurda şehit oluyorsa bunun sebeplerini vergi veren yurttaşlarına satır satır açıklamalıdır. THvKK web sitesinde maalesef HvKK komutanının kişisel uçuş fotoğraflarından ve kaza kırım haberlerinden başka bilgi bulunmamaktadır. İleri demokrasi ve şeffaflık vaadeden hükümetin açıklamalarını merakla bekliyoruz. Saygılarımızla. TdN; [email protected]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 13:40 
Üye

Biz F-35 i gerçek anlamda kullanmaya başlayana kadar yıl olur 2025 , gelecek de , test edecez de ; öğrenecezde Filo kurup F-4 lerin veya başkasının yerini alacak , milli uçak projesine kadar zaten F-4 lerin dayanabileceğini sanmıyorum.
Bakın ben uçak mühendisi değilim ama bir sorun olduğu aşikar sonuçta , ve bu soruna bir çözüm bulmamız lazım bir aslan daha gitmeden.

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 16:59 
Üye

F4'ler yavaş yavaş sahneden çekilmesi gereken uçaklar bu doğrudur ancak Hava Kuvvetlerimiz bu uçakların bakımı idamesi hususunda fazlasıyla deneyimlidir. Bu uçaklar modernize edilmeden önce, özenle seçilmiş uçaklar. Arıza olur, olmaz diyemeyiz ancak ben zannetmiyorum ki kronik bir sıkıntı olsun.
İlk iki uçağımız büyük ihtimal metorolojik nedenler veyahut pilotajdan kaynaklı bir neden ile düşmüş gibi gözüküyor. Son uçağımız ise dalış esnasında çakılıyor, irtifa dümeninde (elevator) bir sıkıntı yaşanmış olabilir. Veyahut bir sağlık problemi de olabilir. Kimbilir?

Bu arada önceki mesajım neden silindi anlayamadım? Ben akbaba diye forumdakilere demedim, biyerden düğmeye basılmış gibi yaygara yapan medyayı ve siyasileri kastetdim.

Şehitlerimizin mekanları cennet olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 17:37 
Süvariler

Uçak motoruna flare girmiş olabileceği yönünde bir iddia vardı. Bu tarz bir durum yaşanması olası mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 18:35 
Üye

Harzemsahin dedigine gore suriyenin dusurdugu one surulen f4 de Ucaksavar atesinden kacmaya calisirken manevra yaparken suya dusmus.Bu son ucakda sam fuzesinden kacma manevrasinda dusuyor.

Bu ucagin ucaksavar atesinden kacma sonucu dusmesi olasi bir olaymi?

Gerci herseymiz eski,Nike hercules lerden tutda,m48 lere...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 18:37 
Süvariler

Şehitlerimizin mekanları cennet olsun, milletçe başımız sağolsun.

Yasaklı kaynaklardan birinde haberi "uçan tabut" başlığı ile vermişler. Art arda yaşanan kazalar sonucu kamuoyunda bu algı oluştu, savunma bakanı da bu görüşü destekler nitelikte bir açıklama yaptı.

THvKK, F-4E 2020 Terminator uçaklarını F-16'lar (C/D) ile birlikte birlikte ana vurucu gücü olarak kullanmaktadır. Bu uçakların "uçan tabut", "hurda" vb isimler takılarak insanlara lanse edilmesi ya da bu şekilde bir kamuoyu oluşturulmasını yanlış buluyorum.
Bu hususta haber kanallarının/sitelerinin eskik ve yanlış haberleri malumunuz fakat savunma bakanının aynı doğrultuda açıklamala yapması şahsi fikrimce talihsizliktir.

Kuvvetin zaaf oluşturmadan kapsamlı bir araştırma yapacağından şüphem yoktur. Yapılan araştırma sonundaki izlenecek yolu bende tüm forum ahalisi gibi bekliyorum.

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 18:48 
Site Başkanı

Uçan tabut "Fliegender Sarg" terimini ilk olarak Federal Batı Alman Hava Kuvvetleri F-104 pilotları kullanmış. Dile kolay uçağın Alman servis hayatı boyunca 292 uçak düşmüş. Oradan da bizim terminolojimize geçmiş. Uçakların diğer lakabı da "Witwenmacher" yani dul bırakanmış, zamanında Almanya da pilot eşleri bu uçakların servis dışı çıkarılması için eylemler bile düzenlemiş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 20:41 
Uzaklaştırıldı

Bazı arkadaşlar F-4'lere Kırşehir ahileri üretmiş gibi sahip çıkıyor... 1 haftada 6 pilot ölmüş , 3 uçak düşmüş hala lagaluga yapıyorsunuz...

50 senelik uçak F-4E 2020 Terminator olunca bakire kız mı oluyor? Bu ABD bunları 1996'da devre dışı bırakmakla gerizekalı mı yoksa modernize edecek bilgi birikiminden mi yoksun.?? Adamlar artık bu uçağı test hedef uçağı olarak bile kullanmıyor?

Paramız yok,F-35'ler gelene kadar F-4'ler idare etsin gibi şeyler söyleyin eyvallah ...Ama 50 senelik uçağı iyi uçak diye yutturmak ancak makarnacı koyunların yutacağı bir yalan....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 20:44 
Akıncılar

Askeri kaynaklardan açıklama teknik sorun yok.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/turkiye/f_4le ... ru-1307869

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 20:50 
Uzaklaştırıldı

1 günde teknik sorun yok açıklaması harika... ABD gibi savaş uçağı yapamıyoruz,uzaya,mars'a araç gönderemiyoruz ama 1 günde enkaza bakarak teknik arıza olmadığını anlıyoruz...Bilim ve teknoloji bakanının laboratuvar tespiti olmadan "hissettim kasetler montaj" tespiti yapabildiği bir ülkeye yakışır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 21:02 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

F16 takviyesi zaten yapılacak çünkü f16 larda eskidi. F 35 ve TFX gelene kadar elimizdeki uçaklar daha da eskiyecek, kırıma uğrayanlar olacak.Üstadlar siz daha iyi bilirsiniz 1 filo blok 60 alsak iyi olmaz mı ? Geçtiğimiz senelerde terör yuvalarına yapılan hava operasyonu F16 lar ile yapıldı.f4 ler F16 lardan neredeyse 2 kat daha fazla bomba taşıyor.(vikipedi de yayınlanan teknik özelliklere göre)Fakat yukarıdaki arkadaşların bahsettiği gibi hava savunma sistemlerine karşı etkisini yitiriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 21:06 
Süvariler

Teknik arıza varsa saklanılamaz merak etmeyin. Yoksa ve rapor kesinse yoktur. Tabi 1 günde rapor çıkmaz en az bir 3-5 ay beklemek lazım. Kimsenin F-4'ü savunduğu yok hatta hep F-15 diyoruz ama hava-yer çift motor eksiğini F-18 ile dolduramaz mıyız ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 22:13 
Uzaklaştırıldı

Teknik arıza varsa saklanılamaz merak etmeyin. Yoksa ve rapor kesinse yoktur. Tabi 1 günde rapor çıkmaz en az bir 3-5 ay beklemek lazım. Kimsenin F-4'ü savunduğu yok hatta hep F-15 diyoruz ama hava-yer çift motor eksiğini F-18 ile dolduramaz mıyız ?

Sayın goldenwings ; siz bari bunu söylemeyin... THK , F-16 ve F-35 ile yola devam edecek bunu kimse değiştiremez herşey bu 2 platform üzerine şekillendi...Olursa F-16'lar ileri de TF/X ile ikame edilecek... Bu 2+2 =4 kadar kesin bir gerçek...

Sonuçta kuvvet hiçbir durumda F-4'ler uçuştan çekilse bile 3. bir platforma (F-15 veya F-18) kesinlikle dönmeyecektir...
Bir de F-4 ; F-16 'dan 2 kat yük taşır bunun için önemli mantığını kabul etmiyorum...Sonuçta ileride F-4 yerine geçecek F-35 uçağı gövde içinde F-16 kadar bile yük taşımaz... Demek ki önemli olan stratejik bombalama yeteneği ,bomba miktarı değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 23:07 
Akıncılar

Çok yoğun tepki olsa seçim öncesi ki olmaz. En fazla bu F-4'leri hangardan çekmek için biraz 2. el F-16 ve pod alımı yapılabilir. Ona da pek şans vermiyorum. Gerçi bize uyacak block 50 veya 50+ ikinci eli nasıl bulacaksak oda ayrı ama. Şöyle yeni 30 tane alınsa, bir kısmı düşenlerin yerine bir kısmı da RF-16 tadında biraz DB-110 pod filan gibi birşeyler eklenerek kullanılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 23:12 
Süvariler

F-35 ilahi emir değil, illa F-16 ve F-35 ile uçulacak diye bir değişemez kural da olamaz.

Her halükarda yukarıda kokpit.aero daki habere yapılan yorumlardaki gibi objektifçe aydınlatılması gereken hususlar var ve bu süre zarfında da her demokratik ülkede olduğu gibi uçuştan çekilmesi gerektiğini şahsen düşünüyorum.

Dipnot: Eurofighter projesine ortak olma ve üreterek sahip olma imkanını kaçırdığımız için de üzgünüm. Tek kaynağa bağlı kalmamak ta önemli bence.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 00:01 
Uzaklaştırıldı

F-35 ilahi emir değil, illa F-16 ve F-35 ile uçulacak diye bir değişemez kural da olamaz.

Her halükarda yukarıda kokpit.aero daki habere yapılan yorumlardaki gibi objektifçe aydınlatılması gereken hususlar var ve bu süre zarfında da her demokratik ülkede olduğu gibi uçuştan çekilmesi gerektiğini şahsen düşünüyorum.

Dipnot: Eurofighter projesine ortak olma ve üreterek sahip olma imkanını kaçırdığımız için de üzgünüm. Tek kaynağa bağlı kalmamak ta önemli bence.

Evet F-35 ilahi emir...O iş bitti... Evet , F-16 ve F-35 ile uçulacak diye bir değişemez kural da var...Önümüzdeki 40 yıl politikası belirlendi... Gerisi Laf-I Güzaf .... Tank ile obüs'ü ayırt edemeyen televizyon kanalları bile bu gerçeği kabullendi...
Mesele F-4'den F-35'e geçiş sürecindeki bu kazaların yarattığı sıkıntının F-16 ile mi F-35 siparişlerinin öne çekilmeye çalışılarak mı giderilmeye çalışılacağı...
Yada muhtemelen Türk halkının balık hafızalı yapısına güvenilerek "Bu kazalar 3-5 hafta sonra unutulur" gerçeğinden hareketle F-4 lerle devam edileceği ihtimali de var...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 00:42 
Süvariler

Evet F-35 ilahi emir...O iş bitti... Evet , F-16 ve F-35 ile uçulacak diye bir değişemez kural da var...Önümüzdeki 40 yıl politikası belirlendi... Gerisi Laf-I Güzaf ....
Özür dilerim konu dışına çıkıyoruz ama işte bu tavrı sevmiyorum. Şahsınıza alınmayın sadece son zamanlarda bu tavrı forumda farklı arkadaşlarımızda da daha sık görmeye başladığımız için sizin cümlelerinizi alıntılayarak eleştiriyorum.
Herkes birşeyler biliyor olabilir ama karşımızdaki insanların neler bilebildiğini bilemiyoruz.

ABD'nin ya da İsrail'in ya da herhangi bir JSF ortağı/müşterisi ülkenin elzem derecede ve kısa bir zaman dilimi içerisinde bu uçağa ihtiyacı olmayabilir. F-35'in tüm kabiliyetleriyle envanterlere ne zaman girebileceği bile meçhulken "o iş bitti, ilahi emir, 40 yıllık politika belirlendi" vb cümleleri kuramayız, kurmamalıyız. Bir politika belirlenir ama 1-2 yıl içerisinde bambaşka koşullar oluşur o politika anlamını yitirir, geçersiz kalır. ABD F-35 için 2020li yılları bekleyebilir, senin ülkenin hedefleri de 2020li yılları görecek kadar elinde tutabileceğin bir platformu 2020li yıllar geldiğinde diğer platformla değiştirmeyi içerebilir ama ya herşey planlara uygun gitmezse ? Norveç'in ya da İtalya'nın ihtiyaçları seninki kadar acil değilse ? Acil ihtiyacını kapatmak için 30 tane daha F-16 yı bir şekilde envanterine dahil etme hesapları yaparken bir de 2020 yılı geldiğinde artık 60 adet F-16'ın artık çok yaşlandım uçamıyorum derse ? Bir yandan T/FX için çabalarken işler yolunda gitmez ve beklediğin uçağın herşeyinin tamam olup envantere alabileceğin tarihin 2035ler olduğunu farkedersen ? Çok uzak tarihler değil bunlar hocam.

Aman diyeyim tavırlara dikkat edelim, çok şey bilebiliriz ama herşeyi bilemeyiz, "bilgi güçtür" ancak bilgi kibir sebebi olmasın çünkü kibir hata yaptırır.

Saygılarımla.

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 00:52 
Üye

Ben bir miktar f-15, f-18, eurofighter veya rafale alımı taraftarıyım ki F-4 ler giderse çift motorlu uçak kabiliyetimiz kalmayacak.Tfxin sevise girmesi 2030'lu yılları bulacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 00:56 
Süvariler

Bazı arkadaşlar F-4'lere Kırşehir ahileri üretmiş gibi sahip çıkıyor... 1 haftada 6 pilot ölmüş , 3 uçak düşmüş hala lagaluga yapıyorsunuz...

50 senelik uçak F-4E 2020 Terminator olunca bakire kız mı oluyor? Bu ABD bunları 1996'da devre dışı bırakmakla gerizekalı mı yoksa modernize edecek bilgi birikiminden mi yoksun.?? Adamlar artık bu uçağı test hedef uçağı olarak bile kullanmıyor?

Paramız yok,F-35'ler gelene kadar F-4'ler idare etsin gibi şeyler söyleyin eyvallah ...Ama 50 senelik uçağı iyi uçak diye yutturmak ancak makarnacı koyunların yutacağı bir yalan....
"Bazı arkadaşlar"dan kasıt benim herhalde.

F-4E 2020 (RF-4 ile ayrı tutarak) ile F-16 kaza/kırım sayılarını, yıllara göre oranlarını bir araştırın derim. Uzağa gitmenize de gerek yok 1000 küsür mesaj attığınız forumda fazlasıyla bilgi mevcut. Göreceksiniz ki F-16'ların oranları daha yüksek. Hemde daha yeni uçaklar olmasına rağmen.
Sizin mantığınızdan hareketle daha yüksek kırıma uğramış F-16'ları da uçurmayalım. 2020T'leri de envanterden alıp, parklara süs diye koyalım. Nea Ankhialos'a da Popeye'ları, sizin araba ile atarız.

Kimsenin bu uçakları yeni diye yutturduğu yok! Üretim yılları belli, uçuş saatleri belli, geçtikleri modernizasyon belli. Bunları göz önünde bulundurarak yorum yapmak lazım, bilgisiz basın ağzıyla değil.

Size sormak lazım;
ABD Hava Kuvvetleri bunları envanter dışı bırakmakla gerizekalı değil de, bunları hala kullanan Türk Hava Kuvvetleri mi gerizekalı?

Bu uçaklara kötü uçak demek "makarnacı koyunluk" ya da "lagaluga" olmuyor mu?

Not: Saygı seviyeniz kadar saygı görürsünüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 01:29 
Süvariler

Bir zamanlar Finmeccanica ; ilerki zaman diliminde Türkiye'nin 2 filoya kadar Eurofighter ihtiyacı olacağını ; bu hesaba göre ortak üretim dahil , teknoloji transferini bile düşünebilecekleri açıklaması gelmişti diye hatırlıyorum.

Hükümet kanadından '' Türk milletinin artık F-4 uçaklarına güveni kalmadı '' açıklaması gelince , birden aklıma geliverdi.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 02:18 
Site Başkanı

Bir zamanlar Finmeccanica ; ilerki zaman diliminde Türkiye'nin 2 filoya kadar Eurofighter ihtiyacı olacağını ; bu hesaba göre ortak üretim dahil , teknoloji transferini bile düşünebilecekleri açıklaması gelmişti diye hatırlıyorum.

Hükümet kanadından '' Türk milletinin artık F-4 uçaklarına güveni kalmadı '' açıklaması gelince , birden aklıma geliverdi.

Bende zamanında EF alımı için pek ümitliydim ama kuvvetin aynı anda 3 farklı hava platformuna ve bunların altyapı, idame ve pilot eğitimlerine ayıracak bütçesi ve bunun gibi bir yapılanmaya izin verecek bir stratejisi mevcut değil. IDEF 13 temi ne EF 2020 modelinii Korsan filo işaretleri ile donanmış bir animasyonunu göstermişlerdi de dibim düşmüştü. F-35 gibi yüksek maliyetli bir projeye girmişken Malesef bizim için EF biraz hayal kaçar. F-35 ten önce illa bir uçak alınacaksa ya 2. el ya da yine Amerika dan FMS kanalı ile yapılacak ek bir üretim paketi ile F-16 olur...

Fransa bile, İngiltere bile, Almanya bile filolarını azami 2 tip ana savaş uçağı ile kısıtlıyor, kaldı ki biz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 03:53 
Üye

Konu F-35'lere gelmişken paylaşmak istedim.
İsrail 2010'da 19 adet F-35 alımına karar vermişti.ve yeni aldıkları kararlada,bu sayının üstüne 14
tane daha F-35 alımına karar verdiler.
http://www.defensenews.com/story/defens ... /23840089/
Haberin en önemli kısmı ise alınacak F-35'lerin ilk adetlerinin "2016 yılının sonlarında İsrail envanterine katılacağı"
Şimdi Projeye ortak olan biz,100 adet alım yapacak olan biz,2020'leri bekliyecek olan yine biz.
Acaba diyorum biz son derece yeni ve modern F-4'lerle uçarken, İsrail çağın gerisinde kalmış F-15'lerle idare ettiği içinmi onlara öncelik tanındı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 03:58 
Site Başkanı

İsrail 2010'da 19 adet F-35 alımına karar vermişti.ve yeni aldıkları kararlada,bu sayının üstüne 14
Haberin en önemli kısmı ise alınacak F-35'lerin ilk adetlerinin "2016 yılının sonlarında İsrail envanterine katılacağı"
Şimdi Projeye ortak olan biz,100 adet alım yapacak olan biz,2020'leri bekliyecek olan yine biz.
Acaba diyorum biz son derece yeni ve modern F-4'lerle uçarken, İsrail çağın gerisinde kalmış F-15'lerle idare ettiği içinmi onlara öncelik tanındı?
2016 İsrail'in pilot eğitimlerinin başlayacağıı yıl. Birleşik Krallığa da ilk 4 uçağını geçen yıl sonunda mı ne verdiler. Söz konusu uçaklar Amerika'da Eglin hava üssünde test ve pilot eğitimleri için kullanılıyor sadece kağıt üstünde ülke envanterine katılıyorlar. Yoksa uçakların aktif servise en erken 2018 yılında başlayabileceği öngörülüyor ki projede son yaşanan aksaklıklar göz önüne katıldığı zaman bu bile çok iyimser bir tahmin...

EKLEME; Hatta bu kapsamda bizimde ilk 2 uçağı bu yıl içinde teslim almamız öngörülüyordu ama ne olur ne biter bilemiyorum...

http://www.reuters.com/article/2014/02/ ... ES20140227

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 13:07 
Üye

Biz tfx icin eurojet motoru kullanmayi dusunuyoruz,degilmi?Belki simdiden biraz eurofighter alip,eurojet motoru konusunda tecrube sahibide oluruz.hep amerikan,hep amerikan mali demeyelim,zaten f16 larda zirt pirt dusuyor.kokpit aeroda bir tumgeneral iside karsi saldirilarda batili ulkelerin cift motorlu ucak kullanmayi tercih ettigini soylemisdi.
Gerci eski hava pilot kurmay albay basibuyuk e gorede hava kuvvetlerinde yeterli nitelikli kisi kalmadi diyor.eurofighter in altindan kalkabilirlermi???

Basibuyugun yazisi burda:

http://m.mehmetciktv.com.tr/haber/10056 ... ulari.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 14:22 
Süvariler

Şu yazıyı okuduktan sonra ne desek boş .Bir gün gelecek sular durulacak , ak koyun kara koyun ortay çıkacak.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 14:41 
Süvariler

Ama biz 100 adet sipariş vermedik ki. Muhtemel bir sayı olarak 100 dedik. Yakın zamanda 2 adet için sipariş yetkisi verilmişti önce sipariş verildi sonra tekrar ertelendi v.s. yani bizim kesin alım miktarımız 2 adet o bile kesinleşti mi son hali nedir hatırlamıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 15:40 
Akıncılar

Alıntı:
Ama biz 100 adet sipariş vermedik ki. Muhtemel bir sayı olarak 100 dedik. Yakın zamanda 2 adet için sipariş yetkisi verilmişti önce sipariş verildi sonra tekrar ertelendi v.s. yani bizim kesin alım miktarımız 2 adet o bile kesinleşti mi son hali nedir hatırlamıyorum.
Daha önce alımı kararlaştırılan iki uçağın üzerine, son SSİK toplantısında dört uçak daha ilave edilerek toplam sayı altıya yükseltilmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 16:50 
Süvariler

Bunlar kesin siparis mi yoksa yine yetkilendirme durumu mu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 17:20 
Site Başkanı

Konuyu olabildiğince saptırmamaya çalışalım. Sorularınızı F-35 başlığı üzerinden de sorabilirsiniz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Mar 2015, 18:06 
Süvariler

Konuyu olabildiğince saptırmamaya çalışalım. Sorularınızı F-35 başlığı üzerinden de sorabilirsiniz...
Kusura bakmayın üstadım siz söyleyince konu ne idi ki diye başlığa baktım f35 başlığıymış gibi yazıyordum uyarmasanız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 12:32 
Uzaklaştırıldı

E.Hv.Plt.Kur.Alb. Osman Başıbüyük, son dönemde yaşanan ve Türkiye'yi yasa boğan uçak kazalarının sorumlularını açıklayan bir yazı kaleme aldı.

İşte Başıbüyük'ün o yazısı:

9 gün arayla 6 pilotumuzu ve 3 uçağımızı kaybettik. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı diliyorum. Son zamanlarda Hava Kuvvetleri’nde neden bu kadar çok kaza oluyor? Gerçekleri öğrenmek ister misiniz?

Asimetrik psikolojik harekât
Hatırlayınız! Genelkurmay Başkanımız Org. İlker Başbuğ 2009 yılında “TSK’ya asimetrik bir psikolojik harekât yapılıyor” demişti. Aslında bu operasyon AKP iktidarıyla birlikte başladı. İktidar ortağı olan Cemaat TSK’da kadrolaşmak için büyük bir fırsat yakalamıştı.

2000’li yılların başında Paşa Keyfi, Bulut Altı, Kara Net, Kirli Oyunlar, Askerler Anlatıyor gibi bir sürü internet sitesi kuruldu. Bu siteler üzerinden generallik sırası gelen albaylar hakkında akıl almaz karalama kampanyaları yapıldı. Cemaat rakiplerini saf dışı etmek istiyordu. Bu kampanyalar en çok Hava Kuvvetleri’ni vurdu. Lekelenmeye çalışılan kara ve denizci subaylar sivilde iş bulmakta zorlandıkları için ayrılmıyorlardı, ama havacılar için durum farklıydı. Türkiye’nin artan sivil pilot ihtiyacı, sicilinin bozulduğu düşünen kurmay pilotları istifa ve emekli olmaya teşvik etti. Böylece daha Balyoz operasyonu başlamadan general olmaya namzet 1984 – 1989 yıları arasında mezun olan 100’e yakın kurmay subay tasfiye edilmişti.

Asıl operasyon başlıyor
2007-2010 yılları arasında itibarsızlaştırma operasyonları hız kazandı. Karargâha, bütün birliklere imzasız mektup ve e-postalar yağıyordu. Personelin bir kısmı kâh doğru, kâh çarpıtılmış bilgilerle, çoğu zaman da iftiralarla karalanıyordu. Komuta kademesi işi gücü bırakmış, üzerine çamur atılan personeli sorgulamakla uğraşıyordu. Birileri istemediği personeli sistemden kaçmaya zorluyordu.

2010 yılında Hava Kuvvetleri Komutanı ile beraber uçma fırsatını buldum. Kendisine; “komutanım, Hava Kuvvetlerini bu imzasız mektuplarla mı idare edeceğiz” diye sordum. Bana; “Başıbüyük sen biliyor musun biz o mektuplardan neler neler öğreniyoruz” diye cevap verdi. Bu cevap üzerine sanki dünya başıma yıkılmıştı. Koskoca orgeneral komuta ettiği kuvvetin başına ne çorap örüldüğünü anlayamayacak kadar saftı veya daha kötüsü tasfiyeyi yürüten ekiple paralel hareket ediyordu.

O dönemde bu imzasız mektuplara en ağır işlemler yapılarak operasyona alet olundu. Örneğin genç pilotlardan biri, bir yerlerde alçak uçmuş veya uygunsuz bir ilişkisi varmış. Evet disiplinsizlik. Bir ceza verilir. Onun cezasını filo komutanı olarak ben veririm, benim cezamı yeterli bulmuyorsanız harekât komutanı versin; o da olmadı üs komutanı versin; siz niye gencecik delikanlıları en yüksek organ Hava Kuvvetleri Uçuş Kurulana çıkartıp uçuştan ayırıyor veya ordudan atıyorsunuz? Bu muamele kırmızı ışıkta geçen birine idam cezası vermeye benziyordu. İşin ilginç yanı o cezaları veren komutanların istisnasız tamamı gençliklerinde benzer hataları yapmışlardı.

Asıl problem bu da değildi. İçerideki bazı kalleşler, arkadaşlarının VTR (uçuş görüntü) kayıtlarını, radar plot (uçuş rotası izi) kayıtlarını, ortam ve telefon dinlemesi kayıtlarını veya fotoğraflarını bir ekip çalışmasıyla topluyor, uygun bir senaryo haline getirerek komuta katına imzasız mektuplarla iletiyordu. Kurbanlara en ağır işlemler yapılırken bu kadar bilgi toplama yeteneğe sahip, bu kalleşler kim diye hiç kimse sormadı!

Türk subayına harp okulunda mert olmak öğretilir. Onun kitabında arkadaşını satmak yoktur. Çünkü o, gerektiğinde silah arkadaşıyla omuz omuza, aynı kolda ölüme gidecektir. Fakat bu operasyonlarla birlikte silahlı kuvvetlerde kalleşlik pirim yapmaya başlamıştı; kalleşlerin önü açılıyor, onlar yükseliyordu. Böylece gençlerin sistem ile gönül bağları kopmaya başladı.
Çok acı bir örnek

Bu noktada kanıma dokunan, aklıma her geldiğinde gözlerimin dolduğu çok acı başka bir örneği daha sizinle paylaşmak istiyorum. Ütğm. N.D. 29 yaşında, 1 çocuk sahibi, dul bir bayan subaydı. Düşman silahlı kuvvetleri hakkında bilgi toplaması gereken Hava Kuvvetleri İstihbaratı, kızcağızın 6 yıl geçmişe dönük telefon mesajlarını incelemiş ve kızın iffetsiz olduğuna karar vererek ordudan atmıştı. Ütğm. N.D. çocuğuna, annesine, ne diyecekti? Annesine telefon etti, “beni ordudan attılar dedi” ve beylik tabancasıyla kafasına sıktı. Dinimize göre bile zina suçlaması 4 şahit gerektirir. Sen kimsin? Telefon mesajlarına bakarak bekâr bir kadına iffetsiz diyorsun? Buradan suç duyurusunda bulunuyorum o çocuğu ordudan atma kararının altında kimlerin imzası varsa hepsi suçludur.

Kalanları “Balyoz”la temizlediler
Bütün bunların üzerine 2010 yılında Balyoz operasyonu başlayınca 15 sene mecburi hizmetini dolduran 1995 ve daha önceki yıllarda mezun olan pilotlar bizim de başımıza bir iş gelmesin diye hemen istifa ederek sistemden ayrıldılar.

2011 yılına gelindiğinde Hava Kuvvetleri, kuruluşunun 100’üncü yılını kutlamaya hazırlanıyordu. 4-5 Haziran tarihlerinde 2’nci Ana Jet Üs K.lığı Çiğli/İzmir’de büyük hava gösterileri yapılacaktı. Nasıl tesadüfse, gösterilerden tam 5 gün önce Balyoz operasyonu kapsamında ilk havacı tutuklamaları gelmeye başladı. 3 ay sonra Hava Kuvvetleri Komutanı olacak Org. Bilgin Balanlı ile birlikte 1 korgeneral, 4 tümgeneral, 2 tuğgeneral ve 4 albay tutuklandı. Komuta katının geri kalanı sanki hiç bir şey olmamış gibi gösterileri izlemeye gitti ve uçaklara alkış tuttular. Ama Hava Kuvvetleri mensuplarından bazıları kutlamaları bir başka alkışlıyordu. Onlar, kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde, Komutanlığı ele geçirmek için çok önemli bir engeli aşmış olmalarını kutluyorlardı.

Bu olaya gençlerin tepkisi büyük oldu. 15 yıl mecburi hizmetini dolduran 1996 mezunları da apar topar istifa ederek sistemden ayrıldı. Darbenin büyüğü daha gelmemişti. Hükümet 1 yıl sonra 2012’de mecburi hizmet süresini 10 yıla indirdi. Böylece geride kalan 1997-2002 mezunlarına da kapıyı gösterdiler. Akın akın pilotlar istifa ediyordu. Sadece 2010-2014 yılları arasında 824 pilot istifa etti. Bu rakam Hava Kuvvetlerinin filolarda aktif görev yapan pilotların yarısına denk gelir. Savaşsaydık bu kadar adam kaybetmezdik.
Hava Kuvvetlerinin tecrübesi yok edildi

İşin daha kötüsü gidenler kaymak tabakayı oluşturan ustalardı. 14 yıl F-16 uçaklarında öğretmenlik yapmış biri olarak söylüyorum; savaş pilotları tamamen usta-çırak ilişkisiyle yetişirler. Bir ustanın yetişmesi en az 10 yıl alır. Ancak 10 yılsonunda 4’lü kol lideri, paket lideri ve uçuş öğretmeni olmuş bir pilot, alttan gelen gençleri yetiştirecek ehliyet seviyesine ulaşır.

Anlayacağınız geride kalan gençlerin ne liderleri, ne de öğretmenleri kalmıştı. Tekerleği deneme yanılma yoluyla yeniden keşfetmeye çalışıyorlar. Haliyle kazalar birbirini takip ediyor…
Balyoz davasında 16’sı general, toplam 41 havacı subay tasfiye edildi. Hava Kuvvetlerinden 41 subay eksilse ne olur? Yetiştirttiğimiz gençler bizlerin yerini alır her şey normal devam ederdi. Ama asıl tasfiyeyi başka türlü yaptılar. Komutanlığın imzasız ihbarlara yaptığı işlemler, istihbaratın özel hayatlara, etnik ve mezhep kökenlerine göre yaptığı fişlemeler, sorgumalar asıl tasfiyeyi gerçekleştirdi. CHP Milletvekili Atilla Kart’ın bu yönde yapılan tasfiyelere yönelik meclise 2 soru önergesi verdi. Nerede bu soru önergelerinin cevapları?

Savaş pilotluğu zor iştir, parayla pulla değil, vatan aşkıyla yapılır. İçimizdeki aşkı öldürdüler. Ben Balyoz davasında 16 yıl ceza aldım. Hava Kuvvetlerinden bir Allah’ın kulu açıp da geçmiş olsun bile demedi. Kimse bu adamın çoluğu çocuğu ne yapar diye sormadı. Hani biz silah arkadaşıydık, ölüme beraber gidecektik? Bunlar silah arkadaşlığını bitirdiler, şövalyelik olan savaş pilotluğunu para kazanılan bir meslek haline getirdiler. Kahramanları mecburi hizmetin bitmesini bekleyen memurlara dönüştürdüler.

Komutanlık F-16’ya binip akrobasi yapmakla, Ege denizi üzerinde alçak uçmakla olmuyor. Önce mertle, kalleşleri birbirinden ayıracaksın. Yoksa bu baş aşağı gidişi durdurmak mümkün olmaz.

Asıl sorumlu AKP’dir
Buradan hükümete de birkaç sözüm olacak. Siz değil miydiniz 1990’lı yıllarda Güneydoğu’da operasyonlara katılan TSK personelinin isimlerini toplayan. Oslo görüşmelerinde özel temsilciniz bölücü terör örgüt’ya; “o bölgede sizi rahatsız eden vali ve kaymakam varsa, söyleyin değiştirelim” demedi mi? Açılımda problem yaratır düşüncesiyle bölücü terör örgüt ile mücadele etmiş askerlerden kurtulmak istemediniz mi? Açtınız Cemaatin yolunu, onlarda her taşın altında silah, bomba buldular; çukurlardan çıkan hayvan kemiklerini bölücü terör örgüt’lı kemiği yaptılar. Ergenekon, Balyoz derken çatışma tecrübesi olan ne kadar TSK personeli varsa tasfiye ettiniz. MİT müsteşar yardımcınızın yine Oslo’da bölücü terör örgüt’lılara; “devleti hazırlıyoruz” demesi bu yüzden miydi?

Alın size problemsiz bir ordu!!! Bakın geride bıraktığınız adamlar 37 km ötedeki Süleyman Şah Türbesindeki emanetleri getirmek için 4 saatlik operasyon planladılar, 10 saatte geri dönemediler. Tankları yollarda kaldı. Hayatında tank görmemiş fotoğrafçı bir astsubayı tanka bindirip şehit ettiler. Niye? Operasyon tecrübesi olan adam bırakmadınız da ondan.
Düşen uçakların, verdiğimiz şehitlerin asıl sorumlusu sizsiniz. Bu arada Musul’a falan gideyim demeyin yolda kılırsınız, söylemedi demeyin.

Asıl darbe Hava Kuvvetlerine yapıldı
Herkes operasyon davalardan en çok Deniz Kuvvetlerinin zarar gördüğünü zannediyor. Asıl Hava Kuvvetleri yok edildi haberiniz yok. Üstelik operasyonlar hala devam ediyor. Gidin bir bakın disiplinsizlik ayaklarına kimler Hava Kuvvetlerinden atılıyor, sistemi terk etmeye zorlanıyor. Tedbir almazsanız çok zaman geçmez, polis okullarını kapattığınız gibi askeri okulları da kapatmak zorunda kalırsınız, haberiniz ola.

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 16:43 
Akıncılar

Türk, kendi Ordusuna böyle bir zulüm yaparmi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 16:55 
Üye

Yapmış bile hocam,
Durun daha neler yapacak demekten korkuyorum.
Zira bu millet hiç bir devirde şu anda olduğu kadar saf olmamıştır herhalde.

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 17:07 
Süvariler

Türk mü ? Hatanız var Araplardan daha fazla Arapçı şimdikiler..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 20:55 
Üye

O bayan subayin intihara suruklenmesi,yasadigi zulm hala zoruma gidiyor.

Tamam konu f4 du.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Konya'da F4 düştü ...
MesajGönderilme zamanı: 08 Mar 2015, 23:59 
Akıncılar

Anladık, asap bozuk.. Davalardan çok kişinin canı yandı.. Şartlar müsaitken de hükümete bunu ihale etmek istiyorsun da e be albayım, neden silah altındaki silah arkadaşına giydiriyorsun.. "Arta kalanlara bakın" der mi yahu bu memleketin subayı?..

Emekli generallerin cehaleti şokunu daha atlamadık yahu.. Hakikaten kötü iyiyi kovuyor..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 00:14 
Süvariler

Anladık, asap bozuk.. Davalardan çok kişinin canı yandı.. Şartlar müsaitken de hükümete bunu ihale etmek istiyorsun da e be albayım, neden silah altındaki silah arkadaşına giydiriyorsun.. "Arta kalanlara bakın" der mi yahu bu memleketin subayı?..

Emekli generallerin cehaleti şokunu daha atlamadık yahu.. Hakikaten kötü iyiyi kovuyor..
Kendi mesleğinde uzmanlaşmış , rütbe makam mevki sahibi olmuş bir Türk subayı niye cahil olsun ki ! Kendi uzmanlık alanında görüşlerini dile getiriyor.

Havacıların dediği şudur. Havacılıkta aynen zanaatkarlıkta olduğu gibi usta çırak ilişkisi vardır. Bu meslekte artık ustasın demek için 15 seneye ihtiyaç vardır diyorlar. İlk 5 senesi çıraklık , 5 senesi kalfalık, 5 senesi ustalık şeklinde. Tayyip Erdoğan bile üçüncü dönem seçimlerinden önce ''artık ben ustayım , ben ustayım'' diye diye milletten oy istiyordu , hatırlayalım.

Mecburi hizmet süresinin 15 yıldan 10 yıla düşürülmesiyle ustalara yol gösterilmiştir denilmektedir. Sonradan tekrar 13 yıla çıkarıldı gerçi ama ; orada da alavere dalavere işler var deniliyor. Neticede işin ucu siyasal mücadeleye dayanmaktadır. Kendinden olmayan ne kadar adam varsa ; liyakata , şuna buna bakılmaksızın kapı dışarı edilmektedir. Yaşadığımız düsreçte bunları çokca gördük yaşadık. Özlük hakları falan gibi şeylerin etkisinin de az olduğu kanaatindeyim. Neticede subay olmak isteyen kişi bilerek mesleğe girmektedir. Diğer mazeretler benim anladığım kadarıyla göz boyama oluyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 00:56 
Akıncılar

Dava mevzuları siyaset vs. bu konulara girmeden ,
benim takıldığım nokta sık sık telaffuz edilen ustalık-çıraklık mevzuu ,
özellikle günümüzün teknoloji yoğun ortamında hala daha bumu gözetilmekte , savaş çıksa F-16 pilotu bir teğmeni uçurmayacakmı kuvvet ,, bu nasıl bir kafa yapısıdır ,
uçağın üzerindeki teknolojik naneleri hakkıyla kullanmak yeterli değilmidir , misal SOM'u 300km öteden hedefe planlanan şekilde bırakmak için 10-15 senelik bir "usta" mı olmak gereklidir ,,
tabi hedefin kıçının dibine kadar yaklaşıp taarruz etmeye çalışmak gibi niyetiniz varsa o zaman belki bu "usta" lık devreye giriyordur ,,
hoş o zamanda son olayda görüldüğü gibi uçağınızın çapı yetmiyor o ustalığı göstermeye !
Arkadaş askerlikten sonra bu Karacıların kafa yapısından falan nefret eder hale gelmiştim Havacıları 50 sene ötede görürdüm ama bunlarında kafası aynı al birini vur ötekine !

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 01:04 
Süvariler

Yunanistan'da düşen F4 sayısı ile ilgili elimizde bir istatistik var mı acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 01:17 
Akıncılar

Başkalarının kaybettiği uçak miktarından bize ne , her ülkenin kullanım konsepti şartları koşulları farklı , misal ispanyada F-104 kullanmıştır ama SIFIR kaza/kırım yaşamıştır ama bu diğerleri için fazla ölçü değildir ,
yada biz 34 F-16 kaybettik ama bu uçakların bazıları egedeki komşunun denyoluğundan kaybedildi mesela ,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 01:17 
Süvariler

benim takıldığım nokta sık sık telaffuz edilen ustalık-çıraklık mevzuu ,
özellikle günümüzün teknoloji yoğun ortamında hala daha bumu gözetilmekte , savaş çıksa F-16 pilotu bir teğmeni uçurmayacakmı kuvvet ,, bu nasıl bir kafa yapısıdır ,

Saygılar.
Usta çırak tanımlaması size göre biraz banâl kaşıyorsa ; hadi gelin biz bu tanımlamaya ''mesleki tecrübe'' diyelim. Mesleki tecrübe diye bir şey olmadan olur mu sayın hocam . Yıllarca çalışmış çabalamış ; afedersiniz işin inciğini cıncığını öğrenmiş birisiyle ; yeni yetme ,bıyıkları az önce terlemiş birisinin mesleki tecrübesi bir olabilir mi hiç ! O zaman ehliyetini alan herkesi Formula 1 yarışına sokalım olsun bitsin .Böyle bir şey olabilir mi ? Netice de o araçlar teknolojinin geldiği son noktayı gösteriyor ; doğru mu !?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 01:19 
Süvariler

Son zamanlarda dikkatimi çeken durumlardan bir tanesi, herkes birbirine laf sokma derdinde. Bunu sadece burada değil, hemen hemen her başlıkta fark ediyorum.

Belki de millet olarak bir tatile ihtiyacımız var..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 01:31 
Akıncılar

Bugün savaş çıksa Hava Kuvvetleri F-16 pilotu harbe hazır bir teğmenini kullanmayacakmıdır ?
Teknoloji bu kadar gelişmişken ve artık o gelişkin kokpitlerdeki pilotlar salt uçuculuğun ötesinde bir yerde konumlanmaya başlamışken bu konuştuğumuz mevzu bana hiçbir anlam ifade etmemekte açıkcası ,,

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 01:35 
Süvariler

Bugün savaş çıksa Hava Kuvvetleri F-16 pilotu harbe hazır bir teğmenini kullanmayacakmıdır ?
Teknoloji bu kadar gelişmişken ve artık o gelişkin kokpitlerdeki pilotlar salt uçuculuğun ötesinde bir yerde konumlanmaya başlamışken bu konuştuğumuz mevzu bana hiçbir anlam ifade etmemekte açıkcası ,,

Saygılar.
İnşallah bugünler de savaş falan çıkmaz üstadım .

Allahtan dileğimiz budur .

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 01:45 
Akıncılar

özellikle son olayda kaza sırasındaki gerçekleştirilmeye çalışılan şey düşünülünce :!:
:roll:

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2015, 04:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

"F-4’ler şu an NATO üyeleri arasında sadece Türkiye ve Yunanistan’da kullanılıyor. ABD 1990’ların başında, İspanya 2002’de, İngiltere 1992’de, Almanya ise 2013’te servisten çekti."

10 günde 3 uçak 6 şehit... Bu olaylar ABD,Almanya,İngiltere ' de olsa ne olurdu? Aynen bizim şu anda yaptığımız gibi eleştiriler olurdu...

2020 yılında kadar envanterden çıkarılmasına karar verilen yani eskidiği kuvvetçe de resmi olarak kabul edilen bir uçağa "evet eskidi" dememiz niçin sorun onu anlayamıyorum.

Yahu belki hepsi pilotaj hatasıdır. Kaza kırım raporalrı bir beklense.

Çünkü Malatyada ki kaza muhtemelen inanıyorumki kol uçuşunda fiziki temas sonucu olduğunu dşünüyorum. 2 Uçakta yakın alanlarda düştü .

Çarpışma kazaları her yerde oluyor. Geçenlerde hem ABD hemde İsrailde çarpışma kazaları oldu.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 96 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: