TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 00:29

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 96 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Konya'da F4 düştü ...
MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 11:58 
Süvariler

http://www.milliyet.com.tr/konya-da-egi ... m-2023318/

Herhalde artık bi devrin kapandığını görürüz.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Konya da F4 düştü ...
MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 12:05 
Süvariler

TARİH : 05 Mart 2015
SAAT : 10:35
NO : BA-07 / 15

1. 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığı / Eskişehir'den, 05 Mart 2015 günü saat 08.58'de, planlı eğitim uçuşu için kalkış yapan 112'nci Filoya ait bir adet F-4E 2020 uçağı saat 09.50'de Konya Atış Sahasında henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır.

2. Maalesef iki genç kahraman pilotumuz şehit olmuştur. Kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine baş sağlığı ve sabırlar dileriz.

3. Konu ile ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliye ... ba_07.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 12:14 
Süvariler

Ciddi ciddi sabotaj mı acaba diye düşünüyorum.Peşpeşe 3 uçağında düşmesi.Paranoyaklaşmaya başlıyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 12:20 
Site Başkanı

Yani büyük ihtimal 0 F-4 kalana kadar uçurup Pilotlarımızı harcayacaklar onu anladım.

Ne kadar modernizasyona sokarsan sok ne kadar aviyonik sistemleri iyileştirirsen iyileştir eğer metal yorgunluğu ve türevi varsa ve görev saati dolduysa yapıcak bir şey yok uçakları ıstarkaya çıkarıcaksın artık.

Birde 2020 ye kadar planlanıyordu görev süreleri ulan düşe düşe uçakmı kaldı kafasına ettiğiminin hava kuvvetleri.

Bu uçakları dünyada kullanan 2-3 ülke kaldı biz inatla uçuruyoruz köprüye milyar dolarlar harcayacağına git adam gibi 4.jenerasyon en kötü uçağı al ama f-4 den yine iyidir artık devri geçti bu uçakların bunlarla uçan seriler f100 lerdi düşünün.

Olan yetişmiş pilotlarımıza oluyor ya ona kızıyorum.Bir pilot yetiştirmek bir uçaktan çok daha çok değerlidir.

Şehitlerimize Allahtan rahmet sevenlerine baş sağlığı diyorum ve Hava kuvvetlerine bir çift sözüm var uçakları servisten çekin artık inceleyin ne sıkıntı var diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 12:22 
Süvariler

Ordu bakımları falan diyor ama yarım yüz yıllık uçak bunlar bazı kritik araç gereçlerin bokunu çıkarmadan çekilmesi lazım.
Bizim ordunun en sevmediğim huyu da bu ...
Operasyona gidiyorlar m 48 türevi m60,biraz zorlasa Almanlar Tiger ları görecek tanklardı.
Şimdi çıkıp kimse bana bu tanklar 90 da üretilmiş yok F 16 lar da kaza kırım olmuyor mu demesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 12:23 
Süvariler

Peş peşe gelen kaza/kırımlardan sonra tüm F4 serisi uçakların detaylı kontrolden geçene kadar uçuştan çekilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve metanet diliyorum :(

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 12:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Uçaklarda metal yorgunluğu ve kritik parçaların eşiği geçtiği hissine varmaya başladım. Çok acı bir durum. Ama talihsizlik olarak yorumluyorum. Türk Milletinin başı sağolsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 12:49 
Akıncılar

Uçuşları durdurmak diye bir seçenek var medeni ülkelerde? TSK? Ne oluyor orada?

Bu ülkede insanın değeri yok.

Allah rahmet eylesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 12:58 
Süvariler

Ölen pilotlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

Biz uçaklara modernizasyon yapana kadar kökten Tsk'yı modernize etmemiz lazım. Askerliğini yapan herkes bilir ki askerde en ucuz şey ne çaydır ne de tosttur. Askerin ta kendisidir en ucuz. Biz ne zaman sıfır kayıplı doktrine geçeceğiz merak ediyorum. Bizde insan da asker de çok diyip sadece görevin başarıyla icra edilmesi odaklıyız. Tek bir mermi atılmadan yapılan operasyonda bile şehit veriyoruz.

Arkadaş bu uçakları ne kadar modernize edersen et teknolojisi eski, yapısı eski, metali eski, herşeyi eski. Dayanamıyorlar bir süre sonra.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 13:03 
Akıncılar

Bugün düşen uçak 2020 ,
bunların modernizasyon ile yapısal , kablo vs. tüm donanımları yenilendi , geçen hafta düşenler RF-4ETM idi o uçaklarda aviyonik yenileme harici 2020 benzeri bir modernizasyon yapılmadı ,
eğer bugünkü uçağın düşme nedeni uçak kaynaklı bir sorun ise ve tüm uçaklarda çıkması muhtemel bir sorun ise uçuşlar durdurulur , ama başka tamamen bu uçağa özel münferit sebebleri var ise neden uçuşlar durdurulsun .

Şuna katılıyorum , bu uçaklar envanter dışına çıkarılıp yeni bir uçak ne olursa olsun alınmalımı bencede alınmalı hatta alınmalıydı artık şu lojistik lafından nefret eder hale geldim , lojistiktir maliyettir diye diye ülke savunmasını unutuyoruz !

Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun pilotlarımızın , geride kalanlara sabır :(

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 13:21 
Site Başkanı

Hocam haklısınız da F-4 ün içine F-35 teknolijisini dahi koysan o yapısı artık değişen görev şartları ile bunu kaldırmaz.

Zaten az uçağımız çok sortimiz var bu da uçakların ömrünü ciddi anlamda tüketirken artık yumurta kapıya dayandığında olayı çözüyoruz.

F-16 bile artık yetmiyor dorsal spinlerle gövde de değişiklikler yapılıyor.Yani artık mevcut sistemler eski uçak yapılarına uymuyor.

Yani ben de lojistiğin çok fazla abartıldığını düşünüyorum.Bence biz onu idame edicek kapasitedeyiz neleri idare etmiyoruz ki.Hani maliyetmi şu ülkede kamu kurum ve kuruluşlarında boşa harcanan paraları saysam milletin dili uçuklar (içindeyim ondan biliyorum).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 13:40 
Süvariler

Başimiz Sağolsun Sevicimiz Kursağımızda Kaldı Tapikatla Gurur Duyurken Şehit Haberi Yureyimi Dağladi Allah Rahmet Eylesin Mekanlari Cennet Olsun Aziz Şehitlerimizin !!!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 13:46 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Tahminim yakin zamanda bir parti daha F16 siparisi verecekmisiz gibi gorunuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 14:15 
Üye

F-35 alimini öne çekmek için,
bir el devreye mi girdi acaba...

faili bulmak için parayı takip etmek gerek.
bu isten kim kârlı çıkacak...

Allah rahmet eylesin,
ailelerine sabır versin...
Ölüm ardından kendi düşünce mastürbasyonu yapmasanız şaşarım. İnsan da biraz edep ar haya olur ama sizin gibi insanlar anca şöyle oldu kesin vs. gibi öteye gidemez zaten.

Şehit alilerimize Allah sabır versin şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

En son PARS tarafından 05 Mar 2015, 15:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 15:02 
Süvariler

Hepimizin başı sağolsun,Allah ailelerine sabırversin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 15:10 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 15:17 
Site Başkanı

F-16 alimi F-4 acigini nasil kapatir ??
F-35 alımı F-4 açığını nasıl kapatır?

Allah rahmet eylesin

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 15:24 
Süvariler

http://www.tayyareci.com/amerikanucak/postww2/f4.asp

http://www.tayyareci.com/digerucaklar/t ... 006/f4.asp

www.tayyareci.com sitesinden alıntıdır.

İkinci linkte bahsi geçen uçakların hava kuvvetlerimizdeki hizmet süresi ve modernizasyon süreci ile ayrıntılı bilgiler var.

Şehitlerimizin Ruhu Şad Olsun.
Allah Rahmet Eylesin.

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 15:43 
Süvariler

Alıntı:
F-16 alimi F-4 acigini nasil kapatir ??
F-35 alımı F-4 açığını nasıl kapatır?
F-4 ler yerine ilave F-35 alalim da demedim ki. F-4 bambaska bir ucak ve su an kesif/gozetleme ile beraber hava-yer gorevi icin ayrilmis agir bir baba ucak. Cift motor olayina hic girmiyorum bile. Yerine su an ne konur ??? Ama su kesin ; ucak sabotajla dusmedi , E/H ile dusmedi , kotu havadan dusmedi , belki bakimlar tam yapilsa bile motor arizasi , pilot G-Lock oldu , vertigo oldu , pilotaj , asiri yorgunluk ve dikkatsizlik , kumanda arizasi ... yeni bir ucak alinsin diye de kimse kendi ucagini dusurmez ... yani komplo teorileri haric bu ucak klasik ya ariza ya da pilotajdan gitti ve tamamen ard arda yasanan bu aci olaylar belirli nedenleri olna tesaduflerden baska bir sey degil. Nedeni olmasa zaten durduk yere dusmezdi. Bu guzel ucak yerine ne koyarlar veya 2023 e kadar envanterde mi kalir bilemem. Allah gelmis gecmis tum sehitlerimize rahmet eylesin ... Bizim F-16 Yunan F-16 si 1 haftada 3 F-4 , Azerbaycan Hava Kuvvetlerinin yarisi kadar ucak , valla kara bir yil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 15:45 
Üye

Sen bir tek pilot yetiştireceğim diye 25 sene uğraş belki uçak parasından fazla para harca, o kadar eğitim, uğraş, kan ter ve hepsinden de önemlisi bir insan canı boşa gitsin. Yemişim F-16'sını da F4'ünü de gerekirse bir kerelik ek vergi çıkarsınlar ödeyelim ne alıyorlarsa alsınlar. Ayıptır artık ya.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 15:52 
Süvariler

Sen bir tek pilot yetiştireceğim diye 25 sene uğraş belki uçak parasından fazla para harca, o kadar eğitim, uğraş, kan ter ve hepsinden de önemlisi bir insan canı boşa gitsin. Yemişim F-16'sını da F4'ünü de gerekirse bir kerelik ek vergi çıkarsınlar ödeyelim ne alıyorlarsa alsınlar. Ayıptır artık ya.
Yahu gecende F-16 da dustu ... tum F-16 lari ne ile degistirelim simdi ??? B-2 de dustu hem de gordugum en sacma sapan kaza ... Iyi niyetli herkes yaziyor ama ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 16:10 
Süvariler

Pilotlar neden atlayamamis yine acaba . malatyada gorus mesafesi sikintiydi simdi de mi oyle oldu yani? Ucagin mislini aliriz 6 yigit gitti bir haftada cok agir cook...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 16:16 
Süvariler

Alıntı:
Yahu gecende F-16 da dustu ... tum F-16 lari ne ile degistirelim simdi ??? B-2 de dustu hem de gordugum en sacma sapan kaza ... Iyi niyetli herkes yaziyor ama ...
Ustadim bir hafta icinde 3 F4 dusup 6 sehit verince kafalarda soru isareti olmasi kadar dogal bir sey olamaz. Bu zor bir tesaduf . Evet belki hepsinin ayri ayri teknik aciklamasi olacaktir ama yiten sehitlerin ardindan insanlarimizin bazi konularda veryansin etmesini cok gormemek lazim. Hani fakir fukara ulke olsak elimizdeki bu yetiniyoruz deriz lakin musrifligin kaydi hesabi yok gununuzde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 16:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kod:
Emekli Subaylar Derneği Başkanı olan emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş:
"Paraşütle atlama duruma bağlı olarak değişir. Dönüşümlü bir şekilde paraşütle atlarsanız bunun için asgari bin metre yüksekten atlamanız gerekir ki paraşüt düzgün açılabilsin. Eğer düz uçuşta atlarsınız o zaman daha alt yükseklikte atlanabilir. Bir pilotumuz paraşütle atlamasına rağmen paraşütü açılmadığı için şehit oldu.  Ben lojistik komutanıyken, 10 yıl önce, bu uçakların modernize edileceklerini belirlemek için çalışma yapıldı. Uçağı devre dışı bırakırken bakılan, kanatlar, iniş takımları, gövde ömürleridir.  10 yıl önce yapılan çalışmada çıkan sonuç şudur; bu uçakların gövde ömürleri, 2030’ların daha ilerisindeki bir tarihe kadar gidebiliyordu. Uçakların eskiliği olmaz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 16:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kod:
Emekli Pilot Albay Memduh Kayışbudak:
"Ben 5 yıl boyunca F4 ile uçtum. Türkiye’deki savaş uçaklarının en mükemmellerindendir. Ben kazada motor veya elektronik kısımlarından kaynaklanan bir hata olduğunu düşünmüyorum. Ben düşüşün eğitim ile ilgili olduğunu düşünüyorum."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 16:35 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Uçağı devre dışı bırakırken bakılan, kanatlar, iniş takımları, gövde ömürleridir.

Acaba fırlatma koltuklarında sorun olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 18:05 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 18:31 
Süvariler

F-4 ler yanlisim yoksa Japonya da bile halen ucuyordu. En son Almanya hizmet disina ayirdi. Bu ucaklar gercekten F-16 gibi efsane ucak. Cevremizdeki ulkelerin acinasi hava kuvvetlerine bakinca , ornek Bulgaristan, Rusya bile zar zor hava filosunu yeniliyor, BAE bile o kadar petrolu var kursun ya 500 ucaklik filo ya da SUUD lar ... Israil istisna cunku hem ABD yardimi var hem de o hava gucu olmasa ABD bile kurtaramazdi onlari. Sonuc olarak sadece para bazinda degil isletme guclugu olarak da 1 gunde bu ucaklari istesek de degistiremeyiz gibi geliyor bana.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 18:32 
Süvariler

Mete Yarar da bugün diyor...

Toplamda düşen 3 F4 içinden neden pilotlar atlama teşebbüsünde bulunmadı... ???
Sn. Mete YARAR'ın söylediklerindeki en dikkat çekici nokta ise "Bir tahminim var ama şu an paylaşamayacağım. O kazalarda farklı konular var." demesi. İnsanları daha da paranoyaya sürüklüyor. Belki de öyledir?... :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 19:06 
Üye

Hayır bu uçaklar o kadar iyiyse niye düşüyor ?
Vadesi dolmuş bu uçakların Allah aşkına niye diretiyoruz , resmen cinayet artık bu f-4 kazaları , f-16 , f-35 ne alınacaksa alınsın , alınmaycaksak da iptal edin uçuşları , insanları göz göre ölüme yolluyorsunuz yeter artık , Pilotların ikisi de 1. üs den , Allah rahmet eylesin ,geride kalanlara dayanma gücü ve sabır versin . .

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 19:19 
Süvariler

Bir de şu tarz yorumlar var ki...

Resim
Oha Yani

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 19:21 
Üye

Daha kaza kırım raporları çıkmadan, kabaca bir fikir bile oluşmamışken eskidi bu F-4 ler demenin mantığı var mı acaba? 3 uçak da 6 şehit verdik bunlardan 3'ü kurmay, TSK personelinin canını bu kadar ucuz görebilir mi sizce?

En son Cahas tarafından 05 Mar 2015, 19:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 19:27 
Süvariler

F-35 gelene kadar bu uçaklar toz olur.Ne kadar modernize edersen et tasarım aynı.Ömürleri geçiyor patır patır düşüyor uçaklar.Bir pilottan daha mı değerli şu makine.Şimdi F-4'ler envanter dışına çıkarılsa bunların görevlerinide F-16'lara yükleyecekler.Ölseler ara çözüme gidip alım yapmaz bizimkiler.İki köprü,iki spor salonu yaparlar ama iki uçak almazlar.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 19:37 
Akıncılar

Şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. Bakalım raporlardan ne çıkacak, erken konuşmak pek yararlı olmuyor böyle durumlarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 19:41 
Akıncılar

Kod:
Emekli Subaylar Derneği Başkanı olan emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş:
"Paraşütle atlama duruma bağlı olarak değişir. Dönüşümlü bir şekilde paraşütle atlarsanız bunun için asgari bin metre yüksekten atlamanız gerekir ki paraşüt düzgün açılabilsin. Eğer düz uçuşta atlarsınız o zaman daha alt yükseklikte atlanabilir. Bir pilotumuz paraşütle atlamasına rağmen paraşütü açılmadığı için şehit oldu.  Ben lojistik komutanıyken, 10 yıl önce, bu uçakların modernize edileceklerini belirlemek için çalışma yapıldı. Uçağı devre dışı bırakırken bakılan, kanatlar, iniş takımları, gövde ömürleridir.  10 yıl önce yapılan çalışmada çıkan sonuç şudur; bu uçakların gövde ömürleri, 2030’ların daha ilerisindeki bir tarihe kadar gidebiliyordu. Uçakların eskiliği olmaz."
Paşam hükmünü verdiğine göre soruşturma lüzumsuz. Kurumsal aidiyetiniz var anlarım ama içinizde zerre şüphecilik niye yok? 10 günde 6 şehit verilmiş, bırak araştırılsın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 20:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kahraman havacılık şehtilerimize Allah rahmet eyleye . 6 değerli pilotumuzun kaybı her türlü uçak kaybından kıymetlidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 21:29 
Akıncılar

Nedense bizim kamuoyunda ve forumdaşlarımızda şöyle bir önyargı var: Ne zaman bir uçak düşse ilk olarak akıllarına uçağın eskiliği, bakımlarının yapılmaması gibi olasılıklar geliyor. Oysa sivil havacılık için güvenle diyebilirim ki genel olarak uçak kazalarının ve hele hele ülkemizdeki uçak kazalarının ezici çoğunluğu pilotaj hatasından olmuştur. Askeri havacılık için durumu bilmiyorum ama sivil havacılıktan farklı olduğunu da pek sanmıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 21:47 
Süvariler

Hepimizin başı sağ olsun, ama ateş düştüğü yeri yakıyor maalesef

Uçaklar hurda demek işin kolayına kaçmak olur. 101'nci filodaki KC-135'lerin hepsi F4'lerden daha eski. Elimizde 1957 model tanker var ama düşen olmadı. Sakin ve sabırlı şekilde resmi araştırmanın sonucunu beklemek gerekir. Şu an ne desek boş.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 22:01 
Süvariler

Alıntı:

Uçaklar hurda demek işin kolayına kaçmak olur. 101'nci filodaki KC-135'lerin hepsi F4'lerden daha eski. Elimizde 1957 model tanker var ama düşen olmadı. Sakin ve sabırlı şekilde resmi araştırmanın sonucunu beklemek gerekir. Şu an ne desek boş.
Tanker uçakların yükü ile F-4 veya F-16'nın yükü aynı değil, aynı şekilde maruz kaldığı G kuvvetide aynı değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 22:06 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar konuları saçma salak komplo teorileriyle sulandıranlar uzaklaştırılacaktır. Bilginize.
Şehitlerimize Allah rahmet eylesin, huzur içinde yatsınlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 22:07 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Ustadim bir hafta icinde 3 F4 dusup 6 sehit verince kafalarda soru isareti olmasi kadar dogal bir sey olamaz. Bu zor bir tesaduf . Evet belki hepsinin ayri ayri teknik aciklamasi olacaktir ama yiten sehitlerin ardindan insanlarimizin bazi konularda veryansin etmesini cok gormemek lazim. Hani fakir fukara ulke olsak elimizdeki bu yetiniyoruz deriz lakin musrifligin kaydi hesabi yok gununuzde.
katılıyorum, acaba diyorum hava kuvvetleri ertelenmiş kararlar karşısında ısarar ediyor'da alacak siyasi güc'ü buna'mı zorlamaya çalışmakta diye de düşünmüyor değilim...

şehitlerimize allahdan rahmetler diliyorum...

41 sene uçan bir uçak serisi... elbet metal yorgunluğu olacaktır ısracı olmak..?? ülkeye... pilotlara zarar vermekte.. yazık

motorların sesleriii aks eder dağa taşa..; ordumun çelik kolu... ŞANLI EJDER SEN ÇOK YAŞA....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 22:09 
Üye

Ha deyince alıyorsun zaten f-16 , f-35
İyi almayalım ,göz göre göre ölümle gitsin insanlar.
Bu işin başka çaresi yok mu yani ?

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 22:10 
Süvariler

Alıntı:

Tanker uçakların yükü ile F-4 veya F-16'nın yükü aynı değil, aynı şekilde maruz kaldığı G kuvvetide aynı değil.
Dizaynları ve gövde yapıları da aynı değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 22:18 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Ha deyince alıyorsun zaten f-16 , f-35
İyi almayalım ,göz göre göre ölümle gitsin insanlar.
Bu işin başka çaresi yok mu yani ?
Sorun bence alıp almamak değil, F4'lere ihtiyacımız var mı? Var, peki F-16 bu görevi tamamiyle alabilir mi? Hayır. O zaman biz bu F-4'lere F-35(F-35 te alamaz aynı görevi ama..) gelene kadar mecburuz eğer ki F-16 dışında ara çözüm olmazsa

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2015, 22:56 
Uzaklaştırıldı

1- Allah aşkına arkadaşlar rica ediyorum şu "düşünce mastürbasyonu" gibi iğrenç,rezil bir kelimeyi lütfen artık kullanmayın. Akla hayale gelmeyecek uç görüşler olabilir bunları dile getiren arkadaşlar uzaklaştırılsın "düşünce mastürbasyonu yapmayın " diye hakaret edilmesin...Ben de forumdan 1 hafta uzaklaştırıldım bunda kızacak bir şey yok ; saçma aşırı uç belirten üyeler uyarılsın,uzaklaştırılsın...
2- F-4'ler eğitim uçuşlarından çekilsin kapsamlı kontroller yapılsın.
3- Bu saatten sonra F-16,F-35 ikilisinin yanına yepyeni bir uçak alma imkanı mümkün olmayacağına göre F-4 uçaklarının görev tanımını asgari de olsa yerine getirebilecek donanıma sahip F-16 tedariki yapılsın.
4- Şehit ailelerimize Allah sabır versin , şehitlerimizin mekanı cennet olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 00:16 
Süvariler

Biz yeni F-16 almaya kalksak ne zaman elimize geçecek ki.Opsiyon olarak bir alımda yazılmamış durumda.5 ile 10 sene arası bir zamanda yeni sipariş F-16 nın ancak elimize geçer.O zamana kadar da F-35 leri almaya başlamış ve TF-X i şekillendirmiş oluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 00:33 
Akıncılar

Alıntı:
Biz yeni F-16 almaya kalksak ne zaman elimize geçecek ki.Opsiyon olarak bir alımda yazılmamış durumda.5 ile 10 sene arası bir zamanda yeni sipariş F-16 nın ancak elimize geçer.O zamana kadar da F-35 leri almaya başlamış ve TF-X i şekillendirmiş oluruz.

5 10 sene neye göre?

aslında ikinci el f-16 işi çözer mi diye düşünüyorum?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 00:56 
Süvariler

Nedense bizim kamuoyunda ve forumdaşlarımızda şöyle bir önyargı var: Ne zaman bir uçak düşse ilk olarak akıllarına uçağın eskiliği, bakımlarının yapılmaması gibi olasılıklar geliyor. Oysa sivil havacılık için güvenle diyebilirim ki genel olarak uçak kazalarının ve hele hele ülkemizdeki uçak kazalarının ezici çoğunluğu pilotaj hatasından olmuştur. Askeri havacılık için durumu bilmiyorum ama sivil havacılıktan farklı olduğunu da pek sanmıyorum.
Üstad bu aletler savaş araçları.Memleketin gökleri bu aletlere emanet.Yarın öbür gün bu uçakları göreve yollasak bizim pilotlarımız kendi canlarından çekinmeden uçarlar ama bu aletler uçabilir mi ? Bir pilot kolay yetişmiyor özellikle bizimkiler gibi kaliteli pilotlar hiç kolay yetişmiyor.Belki pilotaj hatası olabilir ama bu uçakların eski olduğunu değiştirmez.Bu uçaklar gökteyken ben tedirgin oluyorum,içinde uçan pilot tedirgin olmaz mı ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 01:04 
Akıncılar

Bakan bey açıklama yapmış. Nasıl yorumlasak acaba?

"Halkın F4'e güveni kalmadı"

http://www.radikal.com.tr/politika/isme ... di-1307162

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Mar 2015, 01:04 
Süvariler

Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Malatya’daki olaydan sonra şimdi bu Eskişehir’deki olayın da olması dolayısıyla bu uçaklara olan, ne kadar güvenli olmuş olursa biz onun modernizasyonunu yapmıştık. Bakımlı olduğunu söylüyorduk. Uçakların bakımlı olması önemlidir. Yaşı önemli değildir diyorduk. Ancak genelde bir de algı, gerçeğin gönüne geçer bazen. İşte şimdi bu F-4 uçaklarına olan Türk halkındaki güven ortadan kalkmıştır. Bundan sonra bu uçaklar, kullanılırken iki sefer düşünmek gerekli diye düşünüyorum. Bununla ilgili Kuvvet Komutanlarımız ve Genelkurmay Başkanımız gereğini yapacaktır. Tekrar şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır diliyorum.”

http://m.radikal.com.tr/politika/ismet_ ... di-1307162

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 96 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: