TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 06:56

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 162 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 17:37 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Alıntı:
Bu Rus gazetesinin "İzvestia" haberi.."Ankara Suriye’yi vurma konusunda çok ciddiydi. Türkiye’yi bu kritik adımı atmaya tek bir unsur engelledi. Türk Genelkurmayı'nın, Suriye hava savunma sistemlerinin nelere muktedir olduklarını tam olarak bilmemesi. " diyor yani Türkçesi tırsmışız...

http://www.nushaber.com/haber-3299-Rus- ... -Gibi.html
Ruslar çok biliyor zaten hocam. Yarası olan gocunur. Bakalım sofraya oturduğumuzda hangisinden başlayacağız? İsrail mi Rusya mı?
İkisinden birden başlayalım.Arya bide ABD'yi ve Çini de alalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 18:26 
Süvariler

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Rus gazetesinin iddası
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 19:00 
Uzaklaştırıldı

Suriye karasularına yakın bir bölgede düşen Türk askeri keşif uçağı krizini olaydan bir ay sonra farklı açıdan irdeleyen Rusya, “Ankara savaş uçaklarını kaldırıp Suriye hava savunma sistemlerini vurmaya kalkışsaydı büyük bir felaket yaşanırdı. Suriye hava savunma sistemi, Türk F-16 savaş uçaklarını lunaparktaki ördekler gibi vururdu. Sonra topyekûn savaş başlardı” iddiasını ortaya attı.“Rusya son dönemde Suriye ordusuna yeni model 'Buk' uçaksavar füze bataryaları vermişti. F-16 uçakları Suriye semalarında göründükleri an bu sistem tarafından lunaparkta havalı tüfek standındaki ördekler gibi vurulurlardı. Böylece Türkiye, belirsiz şartlarda düşen keşif uçağının intikamını alayım derken, savaş uçağı filosundan olurdu. Sonra Türkiye ile Suriye arasında geri dönüşü olmayan savaşa girilmiş olurdu.”

Bu idda ne kadar doğru acaba ??
Slam-ER'ler haşat eder o sistemleri. Bir de Harpy I var tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 20:46 
Akıncılar

Suriye karasularına yakın bir bölgede düşen Türk askeri keşif uçağı krizini olaydan bir ay sonra farklı açıdan irdeleyen Rusya, “Ankara savaş uçaklarını kaldırıp Suriye hava savunma sistemlerini vurmaya kalkışsaydı büyük bir felaket yaşanırdı. Suriye hava savunma sistemi, Türk F-16 savaş uçaklarını lunaparktaki ördekler gibi vururdu. Sonra topyekûn savaş başlardı” iddiasını ortaya attı.“Rusya son dönemde Suriye ordusuna yeni model 'Buk' uçaksavar füze bataryaları vermişti. F-16 uçakları Suriye semalarında göründükleri an bu sistem tarafından lunaparkta havalı tüfek standındaki ördekler gibi vurulurlardı. Böylece Türkiye, belirsiz şartlarda düşen keşif uçağının intikamını alayım derken, savaş uçağı filosundan olurdu. Sonra Türkiye ile Suriye arasında geri dönüşü olmayan savaşa girilmiş olurdu."
Turkiye'de zaten hic savunma sistemlerini takmadan ucaklarini bodoslama Suriye hava sahasina sokardi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2012, 23:06 
Süvariler

Suriye nin hava kuvvetlerinin bayağı büyük bir bölümü güney tarafında,karşımıza çıkacak ilk şeyler uçaklar olmayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2012, 01:10 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Suriye karasularına yakın bir bölgede düşen Türk askeri keşif uçağı krizini olaydan bir ay sonra farklı açıdan irdeleyen Rusya, “Ankara savaş uçaklarını kaldırıp Suriye hava savunma sistemlerini vurmaya kalkışsaydı büyük bir felaket yaşanırdı. Suriye hava savunma sistemi, Türk F-16 savaş uçaklarını lunaparktaki ördekler gibi vururdu. Sonra topyekûn savaş başlardı” iddiasını ortaya attı.“Rusya son dönemde Suriye ordusuna yeni model 'Buk' uçaksavar füze bataryaları vermişti. F-16 uçakları Suriye semalarında göründükleri an bu sistem tarafından lunaparkta havalı tüfek standındaki ördekler gibi vurulurlardı. Böylece Türkiye, belirsiz şartlarda düşen keşif uçağının intikamını alayım derken, savaş uçağı filosundan olurdu. Sonra Türkiye ile Suriye arasında geri dönüşü olmayan savaşa girilmiş olurdu."
Turkiye'de zaten hic savunma sistemlerini takmadan ucaklarini bodoslama Suriye hava sahasina sokardi.
Suriyenin hava savunma sistemlerini menzillerine girmeden milli SOM larımızla param parça edemezmiyiz ? Yani illa uçaklarımız onların hava sahasına girmek zorundamı ?
Sayın arcanus ironi yapmış. Som, Slam-er, Harpy gibi sistemler ile gayet başarılı bir şekilde yok edilir. Hatta karadan roket ve topçu ateşine bile alınabilir diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2012, 17:34 
Yeni Üye

Uçağımızın Akdeniz’de uluslararası sularda Suriye hava savunma sistemleri tarafından düşürülmesi sonucu 2 pilotumuz şehit oldu ama bu konuda yapılan açıklamalar ya çok yetersiz yada oyalama manevraları mesela pilotların kasklarının ve postallarının kendiğinden çıktığını ve suyun üstünde yüzdüğünü söylüyor Genelkurmay.
RF-4E keşif uçaklarının fırlatma sandalyesinde pilotlar bel ve omuzlarından, ayrıca ayak bileklerinden de bağlıdır. Bu bağ sistemi fırlatma esnasında pilotun ayaklarını otomatik olarak geriye çeker ve postalın üzerinden bağlıdır.
Dolayısıyla, postalların denizde bulunmuş olması asla mümkün değildir.
İkincisi, kaskın pilotun başından çıkması öyle kolay bir iş değildir.
Üçüncüsü, bu iki teçhizatı denize atın bakalım, suyun üzerinde kalıyor mu!
Genelkurmayın düşen uçağımızın fotoğraflarını yayınladığında uçak motoru denizin dibinde görülüyordu ve üzerinde görünen sarı renki kuyruk paraşütü vardı . O paraşüt uçaktan kolay kolay çıkıp açılmaz , paraşüt uçağın "viril"e girmesi durumunda açılabilir . Uçak aşağıya doğru vida gibi dönerek düşmüş olabilir . Suya çarptığında paraşütün de etkisiyle motor geriye fırlamış ve paraşüt bu anda motoru çevrelemiş olabilir . Bulunan parçalar arasında bir fırlatma sandalyesi var . Sandalyenin sağ tarafında görünen sarı kol , pilot oturduğunda diz hizasında kalır ve bu parçanın varlığı fırlatma koltuğunun uçaktan çıktığına işareti. Ayrıca iki adet "survical kit" minderi görülüyor . Sandalye , pilotu ayırdıktan sonra serbest düşer ve denize hızlı çarpar . Uçaktan ayrı ve uzak bir noktaya düşer. Sırt minderindeki ,sandalyeye irtibat sağlayan halka ve kulpda sağlam . Fırlatma yok ise survival kit miderleri (2 adet) , sırt minderi , sandalye parçası nasıl hiç zarar görmeden uçaktan ayrılmış ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:08 
Akıncılar

Çok merak ediyorum bizim uçağın düşürülmesinin "öcünün" alınmadığını nerden biliyoruz? Karşılık sadece bataryayı patlatıp, bakın patlattık diye gazetelere reklam vererek mi oluyor? Başka yollardan karşılık veriliyor olamaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:11 
Uzaklaştırıldı

Çok merak ediyorum bizim uçağın düşürülmesinin "öcünün" alınmadığını nerden biliyoruz? Karşılık sadece bataryayı patlatıp, bakın patlattık diye gazetelere reklam vererek mi oluyor? Başka yollardan karşılık veriliyor olamaz mı?
Suriye var ya Suriye. Bizle dalga geçti dalga. Çıktı ''Ben vurdum dedi.'' Biz ne yaptık peki? Hiçbirşey. Ben başından beri biliyordum kıvıracaklarını. Nitekim kıvırdılar füze izi yok vs. 7500 feet den uçak nasıl düşer ya. Akla mantığa sığmıyor. Pilotlar yüzmek istediler heralde. Yaa sabır...

Kesin olan birşey var. Suriye'den iyi tokat yedik.

Haydi uçak kendiliğinden çakıldı desek. Hiç çakılan uçakta yanık izi olur mu? Direkt denize girer hiç de yanmaz.

Resim

Kaldı ki 7500 feet den uçağı denize çakmak da maharet ister. Çünkü 12 mildeyken Suriye tarafına döndüğünde o irtifadaymış. Demek ki füzeden kaçmak için manevra yapmış vurulup 8 mile kadar süzülmüş. Yoksa uçak denize pilotaj hatası ile çakılmış demek pek inandırıcı olmuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:25 
Akıncılar

Alıntı:
Suriye var ya Suriye. Bizle dalga geçti dalga. Çıktı ''Ben vurdum dedi.'' Biz ne yaptık peki? Hiçbirşey. Ben başından beri biliyordum kıvıracaklarını. Nitekim kıvırdılar füze izi yok vs. 7500 feet den uçak nasıl düşer ya. Akla mantığa sığmıyor. Pilotlar yüzmek istediler heralde. Yaa sabır...

Kesin olan birşey var. Suriye'den iyi tokat yedik.

Haydi uçak kendiliğinden çakıldı desek. Hiç çakılan uçakta yanık izi olur mu? Direkt denize girer hiç de yanmaz.

Resim

Kaldı ki 7500 feet den uçağı denize çakmak da maharet ister. Çünkü 12 mildeyken Suriye tarafına döndüğünde o irtifadaymış. Demek ki füzeden kaçmak için manevra yapmış vurulup 8 mile kadar süzülmüş. Yoksa uçak denize pilotaj hatası ile çakılmış demek pek inandırıcı olmuyor.
Düştüğünde 300 feetdeydi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:27 
Uzaklaştırıldı

Uçağın yanarak düştüğü belli. Baksanıza dosya yanmış. 300 feet den çakılsa yanar mıydı? Vurulmuş belli ki. Suirye'nin dediklerine de bakarsak gerçekten vurulmuş. Yanlışlıkla falan dediler. Vurdular bir de korktular.

Başa dön

Mesaj Başlığı: Re: Suriye'de iç savaş
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:29 
Akıncılar

Öncelikle satır aralarımdan mana çıkarmaya çalışırken kime ne dediğinizi bir inceleyin.
Söylediklerimden neredeyse beni bir numaralı bölücü terör örgüt yardakçısı ilan etmeye kalkışacak derecede itham girişimleri seziyorum.
Sorunuza gelince:
bölücü terör örgüt'lılar isyan edebilir veya ayrılmak isteyebilir, onlarla savaşırım mücadele eder veya ikna ederim, sonuçta özleri sözleri bir olan, bir düşmandır kendileri. Ama! kalkıpta kahrolsun bölücü terör örgüt deyip, hepsinin kökünü kazıyacağız deyip el altından kendi menfaatleri için pazarlıklar yapan şerefsizlerden olmadım ve olamam da. Çünkü münafık kafirden aşağıdır.
Ayrıca:
Benim gözümde en iyi diktatör ölü diktatördür. Unutmayın hiç kimse diktatör olmaz onu halkı diktatör yapar, sonra uyansa da çok geçtir.

Sözün özü: satır aralarımdan beni suçlayacak tarzda yazılar yazarken tekrar düşünün. Ufak bir araştırma yapın kimdir bu adam diye. Herhalde forumda açık ismi ve iletişimi ile yazan başka kimse yok. Benim üstümden kimse prim yapmaya kalkmasın, terbiye ve saygı kurallarına göre tartışalım veya soru soralım, veya üslubumuza dikkat edip, sorularımızı yanlış anlaşılabilecek şekilde sormayalım.

[email protected]
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:29 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:30 
Uzaklaştırıldı

O dosya ne dosyası ?
Görev dosyası diye hatırlıyorum. Uçaktan çıkmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:49 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:57 
Uzaklaştırıldı

Samandağ'da uçağımızı görenler uçağın tek olmadığını söylüyorlar. Hatta geri dönerken tek uçak gördüklerini söylüyorlar. İlginç :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2012, 23:59 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Konular birleştirildi.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 00:28 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bir de şu açıdan bakın olaya: Suriye hava savunma sistemlerinin tamamını Rusya sağlıyor ve biz onları yüksek irtifa hava savunma sistemleri ihalesine davet ediyoruz.

Oraya akıllı füze gönderdik, elimizde ne var ne yok tüm savaş uçaklarını gönderdik, yetmedi yolcu uçaklarının kargo bölümlerine napalm yükledik gönderdik kamikaze niyetine. O savunma sistemlerini geçebilecekler miydi? Hadi EH uyguladın diyelim, Rus sistemlerine karşı ne kadar etkili olacaktı?

Elin gavuru biz olsak o bataryayı vururduk diyor. Buyrun hodri meydan... Yapabiliyorsanız yapın. Ama kayıpları da göze alın.

İlla gidip uçaklarla dalalım demiyoruz. Müdahale yapacaksan sabotaj yaparsın. Gidersin özel birliklerin tek bir bataryaya değil hepsine sabotaj uygular ama kalkıpta uçakla bombalamak biraz akıl dışı (biraz değil bence tamamen). Bir de Rusların oraya yığdığı savaş gemilerini düşünün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 00:56 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Genelkurmay ilk dört açıklamasında "Suriye resmi makamlarınca kendileri tarafından düşürüldüğü iddia edilen" diye açıklamalarda bulundu.
Beşinci ve ondan sonraki açıklamalarında "Uluslararası Hava Sahasında Suriye Tarafından Düşürülen Uçağımızın" diye açıklamalarını değiştirdi.

Genelkurmay son açıklaması ile uçağımızın suriye tarafından vuruldugunu söylüyor ama neyle vuruldugunu söylemiyor(uçaksavarı en başından beri kabul etmediler füzeyide son açıklamada elediler temel fıkrası gibi oldu :evil: ) peki uçağı suriyenin vurdugunu kesin olarak nasıl açıklıyorlar suriyeli yetkililere dayandırıyorlarsa o zaman suriyelilerin söyledigi gibi uçaksavarla vuruldu oluyor buda suriye hava sahasını ihlal ettiğimiz anlamına gelmezmi :?:

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:24 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Yazmamın sebebi o sistemler hakkında ne biliyoruz ki? Allah ne verdiyse dalalım gidelim yıkalım vuralım muhabbeti dönüyor. Geçilemez sistem yoktur ama ne kadar tecrübeliyiz? Ne biliyoruz? İntikam alacağız diye elimizdeki uçaklardan da olmayalım anlamında kurdum o cümleyi.

Biraz sakin kafayla düşünelim, mantıklı olalım. Devamında hava saldırısı şart değil illa birşey yapacaksak karadan da gideriz demekti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:32 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 01:57 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Aynı şeyden bahsediyoruz. Rusya'nın orada ne halt yediğini bilmediğimizden biraz sakin olalım olayın iç yüzünü anlayalım diyoruz. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 12:35 
Üye

Bana göre savaşabilmenin ilk kuralı savunabilmektir...

Şu veya bu şekilde olan olmuş ise sebeplerin ve sonuçların halen açıkça ortaya konmamasının ve layıkıyla cevap verilmemesinin altında sebep olarak hükümetin kendini askeri, iktisadi ve politik açıdan savunabilip savunamayacağından emin olamaması yatıyor olabilir... Yani kanımca sorun politik kaynaklıdır...

yoksa kılıçlar çekildiğinde ne Rusların ne de diğerlerinin şusu busu atağımızı engeller derim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 20:21 
Uzaklaştırıldı

Ben böyle komutanlarımızı özlüyorum. Anında misilleme yapacak cesaretteki komutanları özlüyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=DmGHl53h2Pk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012, 20:28 
Akıncılar

Ben böyle komutanlarımızı özlüyorum. Anında misilleme yapacak cesaretteki komutanları özlüyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=DmGHl53h2Pk
Evet o olaydan sonra da nöbet tutan askerlerimize bir saldırı gerçekleştirilmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 13:31 
Üye

Bu düsen/düsürülen F4 jet meselesinde ne oldu?Hic kimse artik bahsetmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 14:00 
Süvariler

O iş çözüldü bitti. Suriye hava savunmasından kaçarken yaptığı manevralar sonucu kanadını suya çarpıyor ve uçağımız düşüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 14:09 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
O iş çözüldü bitti. Suriye hava savunmasından kaçarken yaptığı manevralar sonucu kanadını suya çarpıyor ve uçağımız düşüyor.
Nasıl çözmüşler acaba? Ben haberlerde kanadını çarptığını duymadım da. Kaynak verebilir misiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 15:47 
Süvariler

Postal ve kaskın su üstünde bulunmasını da kafam bir türlü almıyor. Buradaki iki link bizden birşeylerin ciddi bir şekilde saklandığı ve yalan söylendiğini düşündürüyor.

http://www.savunmasanayi.net/pilotlarim ... saretleri/

http://www.savunmasanayi.net/parasutle- ... atarsiniz/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 15:54 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:
????

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 17:13 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Yine Genel Kurmay, "Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen" vurgusunu yapıyor...
Suriye hava savunmasindan kacarken telsizden hicmi bilgi verememis,pilotlarimiz?Neyden kaciyormus?

Gerci Genelkurmay'in aciklamasi cok netmis,herseyi acikliyor "Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen" vurgusunun yapılmasi herseyi cok net acikliyor.
Dogru,O iş çözülmüs bitmis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 17:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında başından beri düşürüldü demek yerine silahsız uçan bir uçağa hiç bir uyarı yapılmadan ateş açıldı ve düşmesine sebep olundu bu uluslararası hukuka aykırı deseydik şu an bunları tartışmıyorduk olay Suriyenin hiç bir uyarıda bulunmadan uçağa ateş açması !

"Komutan arkadan gelirse, Asla lider olamaz."
- BAŞBUĞ ATTİLA

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 20:44 
Akıncılar

Yine Genel Kurmay, "Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen" vurgusunu yapıyor...
Son açıklamayı bulup siteye ekleyebilecek bir arkadaş varmı acaba. Zira bu ifadeler bir kaç defa değişti. Ve çok iyi hatırlıyorum, en son baktığımda "Suriye tarafından düşürülen'' ifadesi vardı. Fakat TSK nın sitesinde bulamadım açıklamayı.

Bu özellikle takip ettiğim bir şeydi. İlk açıklama "Suriye tarafından düşürülen'' di sonra "Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen" oldu en son baktığımda ise tekrar "Suriye tarafından düşürülen'' olmuştu.

Gerçekler önemlidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 20:45 
Akıncılar

Alıntı:
Son açıklamayı bulup siteye ekleyebilecek bir arkadaş varmı acaba. Zira bu ifadeler bir kaç defa değişti. Ve çok iyi hatırlıyorum, en son baktığımda "Suriye tarafından düşürülen'' ifadesi vardı. Fakat TSK nın sitesinde bulamadım açıklamayı.

Bu özellikle takip ettiğim bir şeydi. İlk açıklama "Suriye tarafından düşürülen'' di sonra "Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen" oldu en son baktığımda ise tekrar "Suriye tarafından düşürülen'' olmuştu.

Gerçekler önemlidir.
1 haftadan sonra açıklamalar siliniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2012, 20:47 
Akıncılar

Biliyorum, ama alıntı olarak bir yerlerde bulunur anlamındaydı bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2012, 14:08 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Nasıl çözmüşler acaba? Ben haberlerde kanadını çarptığını duymadım da. Kaynak verebilir misiniz?
Kusura bakmayın haber daha yeni çıktı, işte istediğiniz kaynak.

'Türk jetinin vurulduğuna dair kanıt yok'
Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen Türk jetinin parçaları üzerinde yapılan incelemede uçağın füze ya da uçaksavarla düşürüldüğüne dair bir bulguya rastlanmadı.

Resim

ntvmsnbc
Güncelleme: 08:26 TSİ 10 Ağustos. 2012 Cuma
İSTANBUL - Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen RF-4 tipi Türk keşif uçağının enkazını çıkarma çalışmaları tamamlandı.

Radikal gazetesinde yer alan habere göre; deniz dibinden aralarında 1200 kiloluk kanat ve kuyruk parçalarının da bulunduğu 20’ye yakın kritik parça çıkarıldı.

Çıkarılan parçalar üzerinde Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nda fiziki ve kimyasal analizler yapıldı.
Parçalar üzerinde füze ya da uçaksavarla düşürüldüğüne dair bir bulguya rastlanmadı.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25373155

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2012, 22:26 
Süvariler

Uçak krizinde son durum ne acaba? Füzeyle, uçaksavarla, ... ile vurulmadığına göre Suriye'nin hava savunma sistemi uçağı kendi kendine düşmeye zorladı heralde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2012, 22:17 
Süvariler

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Akdeniz’de düşen Türk jetiyle ilgili açıklamasında “Füze tespiti yapıldı ama teyit gerekiyor” dedi.24 TV’nin yayınına katılan Beşir Atalay, Suriye yetkililerinin vurduğunu açıkladığı Türk jetine ilişkin soru üzerine şunları söyledi: “O yönde netleşme var ama bunun bir iki analizle de teyidi gerekiyor. Bu konuda çalışmalar adli tıbbın da karıştığı diğer kurumların da rol aldığı çalışmada bunun füzeyle düşürüldüğü, vurulduğu yönündeki tespit yapıldı ama bunun yeni bir çalışmayla analizle havacılık birimlerinde teyidi gerekiyor sonra da açıklaması yapılacak.”

Hala kesin bir şey yok malesef :evil:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2012, 22:41 
Akıncılar

Kesin bir şey yok üstüne, görüşleri öncelikle alınması gereken ''havacılık birimleri! '' ninde görüşleri alınmamış. Peki durduk yerde bu açıklama neyin nesi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 15:56 
Süvariler

Askeri savcılık açıklama yaptı:
"Uçağın arka sol tarafından füze ile vurulduğu tespit edildi, uçaksavar izine rastlanmadı".

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 16:02 
Süvariler

Genelkurmay Askeri Savcılığı, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmediğini açıkladı. Savcılık, Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin uçağın sol arka tarafında patladığı belirtildi.

Resim

Savcılık, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmediğini bildirdi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Kaza kırım inceleme raporunda sonuç olarak; uçağımızın Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında uçarken, Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin uçağın sol arka tarafında patlayarak blast etkisi yaratması sonucunda, uçağın ve pilotların uçuş şartlarını sağlayamayacak şekilde etkilenmesi nedeniyle uçağın sola dönüşle irtifa kaybedip, sola hafif yatışlı ve burun yukarı pozisyonda suya çarptığı kanaati belirtilmiştir'' ifadelerine yer verdi.

ENKAZ PARÇALARINDA FÜZE İZİ

Savclıık, enkaz parçalarının 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda metalurjik incelemeye tabi tutulduğunu, parçalar üzerinde füze yakıtlarında oksitleyici ve harp başlıklarında ana malzeme olarak kullanılan potasyumklorat bileşiğine ait olduğu değerlendirilen partiküller tespit edildiğini bildirdi.

FÜZE YAYINLARINDAN SİNYAL ALINDI

Açıklamada, düşürülen askeri uçağın radar ikaz alıcısı kayıtlarında yapılan incelemede füze yayınlarından sinyal alındığının belirlendiği ifade edildi.

ULUSLARARASI HAVA SAHASINDA DÜŞÜRÜLDÜ

Savcılık, 22 Haziran'da düşen uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel 7 bin 400 feet irtifa, 30 knot süratte, 211 başta uçarken istikrarlı uçtuğu en son nokta olan 35.48.2 kuzey, 35.33.21 doğu koordinatında soldan ani bir dönüşte irtifa kaybederek Suriye kara kıtasına 8.6 deniz mili mesafede saat 11.57 C'de Suriye kara sularında 35.48.26 kuzey, 35.37.59 doğu koordinatında denize düştüğünün tespit edildiğini açıkladı.

ntvmsnbc.com

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 16:10 
Yeni Üye

Askeri Savcılık: Türk jetini füze düşürdü

ANKARA - Genelkurmay Askeri Savcılığı, Türk jetinin 22 Haziran'da uluslararası hava sahasında füzeyle düşürüldüğünü açıkladı.

Savcılık, uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmediğini belirtti.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ''Kaza kırım inceleme raporunda sonuç olarak; uçağımızın Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında uçarken, Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin uçağın sol arka tarafında patlayarak blast etkisi yaratması sonucunda, uçağın ve pilotların uçuş şartlarını sağlayamayacak şekilde etkilenmesi nedeniyle uçağın sola dönüşle irtifa kaybedip, sola hafif yatışlı ve burun yukarı pozisyonda suya çarptığı kanaati belirtilmiştir'' ifadelerine yer verdi.

ENKAZ PARÇALARINDA FÜZE İZİ
Savclıık, enkaz parçalarının 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda metalurjik incelemeye tabi tutulduğunu, parçalar üzerinde füze yakıtlarında oksitleyici ve harp başlıklarında ana malzeme olarak kullanılan potasyumklorat bileşiğine ait olduğu değerlendirilen partiküller tespit edildiğini bildirdi.

FÜZE YAYINLARINDAN SİNYAL ALINDI
Açıklamada, düşürülen askeri uçağın radar ikaz alıcısı kayıtlarında yapılan incelemede füze yayınlarından sinyal alındığının belirlendiği ifade edildi.

ULUSLARARASI HAVA SAHASINDA DÜŞÜRÜLDÜ
Savcılık, 22 Haziran'da düşen uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel 7 bin 400 feet irtifa, 30 knot süratte, 211 başta uçarken istikrarlı uçtuğu en son nokta olan 35.48.2 kuzey, 35.33.21 doğu koordinatında soldan ani bir dönüşte irtifa kaybederek Suriye kara kıtasına 8.6 deniz mili mesafede saat 11.57 C'de Suriye kara sularında 35.48.26 kuzey, 35.37.59 doğu koordinatında denize düştüğünün tespit edildiğini açıkladı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25383312

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 16:21 
Süvariler

Füze çarpmamış ama yakınında infilak etmiş... Yani sol motora IRR kilitlenmiş belli (Füzenin IRR güdümlü olduğunuda öğrendik). Yani çarpmadan bir füze nasıl patlar..? F-4'ün flaresine çarpmış olabilir..? Ama çok yakın bir patlama olduğu için motorları susturmuştur..?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 16:25 
Üye

Iran konusunda yazmistim, Devrim Muhafizlari komutaninin basin toplantisinda Turk jetini dusuren Iran sistemi miydi diye sordular ve o da Jeti dusuren Rus sistemi idi diye cevapladi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 16:27 
Süvariler

Yani çarpmadan bir füze nasıl patlar..?
"Uzaklık sensörlü fünye" sayesinde. Bu özelliğe haiz füzeler uçağa belli bir mesafeye kadar yaklaştığında kendini patlatarak hedef uçağa şarapnel parçalarıyla büyük ölçüde hasar verir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 16:30 
Süvariler

O füze uçağı kaçırırsa diye değilmi..? Misal tam kıçtan yaklaşırken ani manevra yapıp füzenin çarpmasından kurtulur..? Ama yakınlık sensörü füzeyi uçağın çok yakınında infilak ettirir gibi..?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 16:33 
Süvariler

O füze uçağı kaçırırsa diye değilmi..? Misal tam kıçtan yaklaşırken ani manevra yapıp füzenin çarpmasından kurtulur..? Ama yakınlık sensörü füzeyi uçağın çok yakınında infilak ettirir gibi..?
Evet, zira fünye patladıktan sonra yayılan şarapnel parçaları çok geniş bir bölgeye saçılıyor, bu sayede füzenin uçağa zarar verme ihtimali fazlasıyla artıyor.

Misal, 2:23' e dikkat,

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bKsreHMX3xE[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 17:32 
Uzaklaştırıldı

Uçak şarapnel etkisi olan radar güdümlü füzeyle düşürülmüş anladığım kadarıyla. Yani bizim NIKE'ler gibi bir füze.

Çok üzerinde durduğum kuyruktaki delik boşuna değilmiş demek ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2012, 17:51 
Süvariler

Peki uçağımıza angaje olan hava savunma sisteminin adı,tipi nedir?

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2012, 10:47 
Süvariler

Suriye tarafi zaten olayi üstlenmis ti diye hatirliyorum, Hatta bir video gostermislerdi plaj'dan cekilen. Yanlismi hatirlamisim acaba yada !!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eyl 2012, 12:00 
Süvariler

Açıklamalar çok yetersiz, halen soru işaretleri var,
pilotların fırlatma kullanmaması ya da kullanamaması bir yana
Allah rahmet eylesin, 4 botun ve 2 kaskın nasıl çıktığı hala bir muamma.
Enkazı ve cenazeleri çıkarmaya yardımcı olan Nautilus ekibi cenazelerin uçağın içerisinde bulunduğunu açıklamıştı, bu şartlarda botların ayaklarından çıkması hala kafamı kurcalıyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 162 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: