TRMilitary
http://trmilitary.com/

Osmanlı Kapitülasyonlarıyla Birlikte Geri Döndü
http://trmilitary.com/viewtopic.php?f=57&t=7021
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Yazar:  Rumeli [ 28 Ara 2017, 20:17 ]
Mesaj Başlığı:  Osmanlı Kapitülasyonlarıyla Birlikte Geri Döndü

Osmanlıcı cahil cühelaya müjdeler olsun! Osmanlı geri döndü! Umdukları bu muydu bilemem ama hiç öyle muhteşem zaferlerle filan değil, kurtulana kadar canımızın çıktığı aşağılık kapitülasyonlarıyla geri döndü. Hastalıklı AKP iktidarı ABD'ye göz göre göre kapitülasyon verdi. Buyurun:

https://odatv.com/ve-abd-kisitlamayi-ka ... 71200.html

"AKP dili" dikkatli olmayanların nüanslarını, ne anlatmak istediğini kolayca gözden kaçırabilecekleri çarpık bir dildir. Bu dile aşina olmayanlar yukarıdaki haberi okuyunca sanabilir ki ABD "Türkiye, ABD diplomatik misyonlarında çalışan Türk vatandaşlarını gözaltına almak veya tutuklamak istediğinde önceden bilgi vereceğini taahhüt etmiştir" derken, Washington Büyükelçiliği inkar ediyor! Öyle olsa sorun değil, neyin ne olduğu anlaşılana kadar bekleyebilirdik.

Dikkat ederseniz ABD'nin açıklaması "Ayrıca Türk hükümeti ileride yerel çalışanlarımızın birini..." denilirken, büyükelçiliğin açıklamasında "yargı süreci süren dosyalarla ilgili hükümetimizin herhangi bir güvence vermediğini..." deniliyor. Yahu adamlar "ileride" derken, sen neden halihazırda tutuklu olandan bahsediyorsun?

Velhasıl, mevzubahis o olmadığı halde tutuklanan şerefsiz için bir güvence verilmediği ifade ediliyor ancak bundan sonra ABD'nin haberi (siz onayı anlayın) olmadan bir gözaltı veya tutuklama yapılmayacağı -sözde- çaktırmadan kabul ediliyor. Fakat böyle bir dil kullanıyorlar ki cahil vatandaşlar aldansın.

Bu nedir? Bilmeyen var mı bilemem ama bu buz gibi kapitülasyondur. Kapitülasyon düzeninde Osmanlı kendi ülkesinde suç işleyen yabancı uyruklu kişilere (dikkat edin, "diplomatlara" demiyorum, "kişilere" diyorum; misal bir İngiliz tüccar) asla dokunamadığı gibi, yabancı diplomatik misyonların koruma kağıdı verdiği Osmanlı tebasına da dokunamazdı.

Mesela Abdülhamit, kendisine karşı bombalı suikast düzenleyen ve 26 kişinin ölümüne, 58 kişinin yaralanmasına sebep olan Belçikalı Edward Jorris köpeğini salıvermişti. Sebep? Belçika hükümeti kapitülasyon haklarını ileri sürerek baskı yapmıştı. Aldıkları nefes bile yalan olan yobazların ağababaları bu rezaleti "Çok akıllı padişahımız kendisini casus olarak kullanmak için affetti" diye izah ederler ebleh yobaz sürüsüne!

Tabi ki yalandır. Edward Jorris'in salındıktan sonra Osmanlı için casusluk yaptığını gösteren tek bir kanıt bile yok. Zaten bu yalan "hayatın doğal akışına uygunluk" kuralına da aykırıdır ama yalan ne kadar büyük ve saçmaysa yobazlar o kadar kolay inanırlar. Kaldı ki İslam hukukuna göre cinayet işleyen birini, velev ki maksadı casus olarak kullanmak olsun, halife bile serbest bırakamaz. Hak sahibi ölenlerin velileridir. Şeriatçı olduğunu iddia ettikleri Abdülhamit'in şeriatı göz göre göre çiğnediği gerçeğine değinmezler bile...

Bu alçağın serbest bırakılması şöyle oldu:

http://turksandarmenians.marmara.edu.tr ... atik-kriz/

Dostlar, hiç bir bağımsız devlet, kendi topraklarında suç işleyen vatandaşları hakkında (ve -diplomatlar hariç- yabancılar hakkında da) hukuki işlem başlatmak için başka bir devlete önceden bilgi vermez. "Yerli ve milli" olduklarını iddia edenlerin bu yaptıkları kapitülasyon vermektir.

1. sayfa (Toplam 1 sayfa) Tüm zamanlar UTC+03:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/