TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Oca 2018, 13:24

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Beka Sorunu İddiası
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 11:55 
Akıncılar

Dostlar, bildiğiniz gibi iktidar yılların yılıdır bir "beka sorunumuz var" mavalı tutturmuş gidiyor. Radyoda, televizyonda, gazetelerde bu tezle her karşılaştığımda -ki maalesef sık karşılaşıyorum- beynim yerinden bir karış oynuyor.

Bu aşağılık yalanı neden habire dillendiriyorlar fikrim var ama spekülasyon yapmaya, konuyu siyasete vurmaya gerek olmadığı için kendime saklayacağım. Dikkat çekmek istediğim hususlar şunlar:

Bir ülkenin "beka sorunu" olduğunu söyleyebilmek için, o ülkenin bir dış gücün saldırısıyla veya iç savaşla topraklarını kısmen veya tamamen kaybetmesi ihtimalinin yakın ve açık tehlike niteliğinde olması gerekir.

Kimi araştırmalara göre konvansiyonel silahlara bağlı ateş gücü açısından dünyanın 8. kudretli ordusuna sahip Türkiye'nin "beka sorunu" var mı sizce? Hangi gücün oluşturduğu ve ordumuzun başa çıkamayacağı hangi "yakın ve açık tehlike" ile karşı karşıyayız? Habire diş bilediği İran'a bile dalamayan, K. Kore'yi protesto etmekten başka bir şey yapamayan ABD'nin mi? Hayırdır, ordularını, donanmalarını getirdiler, bizi savaşla tehdit ediyorlar da haberimiz mi yok? Uçağını düşürdüğümüz halde iyi kötü anlaşmayı başardığımız Rusya'nın mı açık ve yakın tehdidi altındayız? Yoksa darbe üstüne darbe yiyen ve iç savaş çıkarmayı defalarca denediği halde, her seferinde tokadı yiyen BTÖ mü açık ve yakın tehlike oluşturuyor?

Cumhuriyet tarihimiz boyunca, "beka sorunu" olarak tanımlanabilecek açık ve yakın tehlike ile sadece İkinci Dünya Savaşı'nda karşılaştık ama bildiğim kadarıyla o zamanın hükümeti bile "beka sorunu yaşıyoruz" demedi.

Peki, bunları geçelim... "Hükümettir. Vardır bir bildikleri" diyerek ve bir beka sorunumuz olduğunu kabul ederek devam edeyim yorumuma... Yahu 15 yıldır iktidardasınız. Eğer ki daha önceki hiçbir hükümetin lafını etmediği beka sorunumuz sizin iktidarınızda oluştuysa, ordumuz, iç barışımız, dış ilişkilerimiz beka sorunu yaşayacağımız kadar güçsüz hale düştüyse bunun sorumlusu Bakkal Mehmet Efendi midir? Türkiye çok daha güçsüz dönemlerinde beka sorunu yaşamadığı halde bunların döneminde yaşıyorsa, demek ki bunlar ehil değiller, bir an önce defolup gitmeleri gerekir.

Bunlara oy verenlerin de bu lafı ağızlarından düşürmediklerine şahit oluyorum. Bir kaç tanesinin ağzının payını verdim. O kadar aptallar ki apaçık bir yalan olan bu tez, eğer ki iddia ettikleri gibi doğruysa sorumlusunun destekledikleri hükümet olduğunu bile idrak edemiyorlar.

Bir düşünün, İsrail, Almanya, ABD vs. fark etmez, birinin hükümeti "beka sorunu yaşıyoruz" diyecek ama ortalık yerinden oynayacak, kendilerine "Siz ne yapıyorsunuz? İstifa edin" denilecek yerde, buraların insanları "Ha, öyle mi? Çok yazık, kim uf etmiş benim cici hükümetimi" diye ağlaşacak! Kefenlerle filan şov yapacak!

Evet, Türkiye'nin ciddi sorunları var. Fakat şunca muhalif olduğum AKP hükümeti bile bizi "beka sorunu" yaşayacak hale düşürmeyi başaramadı henüz çok şükür.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 14:13 
Süvariler

... Habire diş bilediği İran'a bile dalamayan, K. Kore'yi protesto etmekten başka bir şey yapamayan ABD'nin mi? Hayırdır, ordularını, donanmalarını getirdiler, bizi savaşla tehdit ediyorlar da haberimiz mi yok?
Hocam şuan itibariyle ABD ile örtülü savaş halindeyiz. Ve bu örtülü savaşın bir müddet sonra sıcak çatışmaya dönüşeceği konusunda endişelerimiz var. O gün gelene kadar geçecek sürede, iyi hazırlık yapmak lazımdır. İnşallah olmaz ama benim öngörüme göre 5 sene içinde ABD ile ipler iyice gerilecektir. Mesele sıcak çatışmaya doğru evriliyor. Bu öngörüyü kabul etmiyor musunuz?

Diyelim ki, Afrin' den sonra Menbic ve Ayn El Arab üzerine yürüdük; ABD' nin tepkisi ne olur sizce?

Bir diğer seçenek: Afrin' i biz hallettik, Menbiç ve Ayn El Arab için de Suriye' yi destekledik diyelim... ABD' nin tepkisi ne olur?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 15:52 
Akıncılar

Dostum, ABD ile daha önce de defalarca sorun yaşadık. Johnson mektubu ile NATO yükümlülüklerini yerine getirmeyebileceklerini beyan ettiler, silah ambargosu uyguladılar, muhribimizi vurdular, askerimizin başına çuval geçirdiler, BTÖ'ye silah teslimatları (o zamanlar gizli yapıyorlardı) tespit edildi vs. vs...

Şu anki sıkıntılar da bir çatışma çıkmadan halledilecektir elbette. Ha, o hal çaresi ne kadar çıkarımıza olur ayrı mevzu... Ne ABD'nin Türkiye ile savaşa girmeyi planladığına, ne de Türkiye'nin malum sorunlar kapsamında ABD ile savaşa girmeyi göze alabileceğine kesinlikle inanmıyorum. Ortada ABD ile açık ve yakın bir savaş tehlikesi olmadığına göre beka sorunumuz da yok demektir.

Olmaz ama Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurmayı başarsalar bile bir beka sorunumuz doğmaz. Ne yani? Kıçı kırık YPG Türkiye'yi fethe mi gelecek? Tabi bunu derken, "Ne olmuş yani? Kurarlarsa kursunlar -sözde- devletlerini" demek istemiyorum. Böyle bir oluşuma göz yuman bir hükümet, Türkiye'nin mühim çıkarlarını feda etmiş, ülkemize ihanet etmiş sayılır bana göre. Fakat şurası kesin ki o konularda ne yapılırsa yapılsın asla ve kat'a ABD ile savaşa girilerek yapılmayacaktır. Keza ABD de istediğini almak için Türkiye ile savaşacak değildir.

Vurgulamak istediğim, "beka sorunu" günlük siyasi hesaplarla, yavşak yavşak ağza alınacak, öncelikle "kim sorumlu?" sorusunu sormadan "öyleyse şöyle yapmalıyız, böyle etmeliyiz" diye çözümler üretilmesine vesile olacak bir kelime değildir. Bir ülkeyi, hele ki Türkiye gibi güçlü bir ülkeyi beka sorunu yaşar hale düşürmek büyük bir suçtur.

Ülke beka sorunuyla karşı karşıya ise zerre aklı, zerre vatanseverliği olan vatandaşların memleketi o hale düşüren kadroların defolup gitmesini istemesi gerekir.

Not: Her ülkenin bir diğer ülke ile olası bir savaş durumuna karşı planı olur. Bu açıdan ABD'nin Türkiye ile ve Türkiye'nin ABD ile savaş planı elbette vardır. Kaldı ki ABD işi daha da ileri götürüp, Türkiye'yi işgal ettiklerinde kimler direniş örgütleyecek onların isimlerini temin etmeye kadar gitti saye-i AKP'de (ve tabi FETÖ'de. Ama başta kim varsa bana göre sorumlu odur). Yukarıda "kimse savaş planlamıyor" derken, bunları kastetmiyorum.

En son Rumeli tarafından 16 Ara 2017, 17:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 16:09 
Üye

Altına imzamı atarım. Elinize sağlık üstad.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 17:08 
Süvariler

Alıntı:
Hocam şuan itibariyle ABD ile örtülü savaş halindeyiz. Ve bu örtülü savaşın bir müddet sonra sıcak çatışmaya dönüşeceği konusunda endişelerimiz var. O gün gelene kadar geçecek sürede, iyi hazırlık yapmak lazımdır. İnşallah olmaz ama benim öngörüme göre 5 sene içinde ABD ile ipler iyice gerilecektir. Mesele sıcak çatışmaya doğru evriliyor. Bu öngörüyü kabul etmiyor musunuz?

Diyelim ki, Afrin' den sonra Menbic ve Ayn El Arab üzerine yürüdük; ABD' nin tepkisi ne olur sizce?

Bir diğer seçenek: Afrin' i biz hallettik, Menbiç ve Ayn El Arab için de Suriye' yi destekledik diyelim... ABD' nin tepkisi ne olur?
Sn. Partükül

Anlasamadigimiz nokta tamda bu.
Bakin bazilarimiz sanki lafi bir yere koymuscasina hemfikiriz ortak görüse sahibiz.

Nedir bu ; evet büyük devletlere sorunumuz var, evet onlar bizim bölünmemizi istiyorlar.
Fakat onlarla direk bir catismaya onlarin istegi olmiyacagini biliyoruz.
Niye istemezler cünki biz savasmasini bilen milletiz az cok bilinci olan devlet bunu bilir bilmeyenede Canakkalede ögretdik.
Yapilacak sey Orduyu güclü tutmakdir.
Ordunu Fetöye kurban eden hukümetden seni kurtarmasini beklemek yada istemek yada buna inanmak ahmaklikdir.
Bunlar su sira kendini kurtarmak icin cabaliyorlar, bunun icin 15 yildan bu güne kadar adini her yerden kazimakla mesgulken simdilerde her konusmalarinda Mustafa Kemal ismini eklemekteler.
Yani kendilerini bir gün daha fazla iktidarda tutacak her yolu ve herseyi deniyorlar.

Kendi elleriyle ülkeyi bölme noktasinada getirdiklerini unutmayin acilim macilimla.... buda bir amerigan projesiydi.... bunlar proje adami.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 22:35 
Site Başkanı

Türkiye'nin ABD ile 1950 sonrası olan ilişkileri geldiğimiz yere kadar bir bakıma sirküler olarak kendini tekrar etmiş. Kıbrıs krizi, haşhaş sorunu ve Türkiye'de dönem iktidarlarının değişmesi yada darbe olması ile yeni oluşan iktidarların tekrar ABD nin suyuna gitmesi ile düzelmiş. Bakınız 80 darbesi sonrası Evren hükumetinin attığı ilk adım o zamanlar NATO nun askeri kanadından çekilen Yunanistan'ı NATO ya alınmasına tekrar izin vermek oldu yine ABD nin çekindiği ve Ecevit döneminde taviz verilmeyen haşhaş üretimi Evren döneminde yasaklandı.

Lakin Türkiye'nin şu ana kadar ABD ilişkilerinin dibe vurması Kıbrıs sonrası yaşanan 4 yıllık ABD ambargosu zamanında olmuş. O zamanlar Demirel İncirliği NATO dışı ABD askeri operasyonlarına bile kapatmış. Daha şu zamanlar gelemediğimiz nokta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 08:24 
Üye
Kullanıcı avatarı

İran - Irak savaşını hayal meyal hatırlıyor gibiyim. Çocukken televizyondan körfez savaşını izlerdim ne olduğunu anlamaya çalışırdım.

Akabinde artan bölücü terör örgüt olayları 1990'lı yılları gördüm. Sonra ikinci körfez harbi üniversite yıllarımda takip etmeye çalıştım. FETÖ - Ergenakon hayretle izledik, birden bölücü terör örgüt nin elinin çok güçlenmesi neticesinde çıkan Hendek savaşları, aniden çıkan IŞİD Terör Örgütü Suriye olayları derken tıkır tıkır işleyen bazı planların olduğunu geriye doğru bakarken anlayabiliyoruz.

Beka sorunu varmı tehdit ne boyuttla bunu bilemiyorum ama gerçekten bölge ile ve "bizimle" uğraşıyorlar bu çok net görünüyor. Tarih kitaplarına baktığımızda da bizi anadoluda istemediklerini hala hazmedemediklerini düşünüyorum.

Not: Demirel'inde batı sevri istiyor dediğini hatırlamak lazım üstü kapalı kapandı gitti o konu ozamanlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 10:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sn Rumeli, Önce bu işi AKP ekseninden bir çıkaralım. Çünkü bu sadece AKPlilerin hissettiği bir şey değil.

Bu hisse sahip olanlar, Türkiye batıya bağlı olduğu sürece zaman zaman krizler yaşansa bile kendilerine saldırı olmayacağını biliyorlar. Ancak; Türkiye' yi her konuda bağımsız bir ülke haline getirmek istediklerinde batının daha önce benzer ülkelere neler yaptığını da biliyorlar. Ayrıca Türkiye' nin batının belirlediği çizgilerin dışına çıkmaya başladığında, darbelerin ve krizlerin nasıl ortaya çıktığını da görüyorlar.

Mevcut dünya düzeninde bir ülke;
-Dünya beşten büyüktür,
-Kendi aramızdaki ticarette dolar kullanmayalım,
-ABD terörü destekliyor,

diyorsa ve,

-ABD' ye rağmen Suriye' de kendi politikasını uyguluyorsa,
-Üstelik bunu ABD' nin düşman olarak gördüğü ülkelerle yapıyorsa,
-Rusya' dan S-400 leri alıyorsa,
-Son yıllarda ABD' den asgari düzeyde, sadece mecbur kalınca bir şeyler almak istiyorsa ve sen mecbur kalınca da ABD sana satmıyorsa,
-Sana ambargo uygulayan bir çok batı devleti varsa ve bu devletler bir taraftan da ülkeni bölmek için alenen birden fazla terör örgütlerini destekliyorsa,
- Sen bu terör örgütlerine karşı savaş açmış ve ülkenden temizlemeye kararlıysan,
vs... vs...

Ve senin ordun batı sistemlerini kullanıyorsa beka kaygısı yaşaman normaldir.

Bu maddeler böyle uzar gider. Belki hepsini yazsak onlarca sayfa lazım olur.

Bizim beka kaygısı yaşamamız çok normal. Ama yaşamamamız anormal olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 12:06 
Üye

Türkiye geçiş sürecinde siyasal İslamın, musluman kardeşler rejiminin son kalesi. Paraları ve medyaları yardımı ile kurup destekledikleri oluşumları tasfiye ediyorlar.

Ak parti + MHP olayı bekaa sorunu haline getirmeye çalışıyor ama batık derinlikleri gün geçtikçe artıyor.

Muhalefete bakarsak;
CHP kim getirdiyse o götürsün modunda, iyi parti birşeyler yapmaya çalışıyor 2018'de kilit rol oynar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 20:19 
Süvariler

Bu ülkede Hattilerden beri beka sorunu var. Bu sorun yönetim iyileştikçe azalırken kötüleştikçe artar ve gündeme gelir. Bu ülkenin en büyük sorunu ve beka sorununa en büyük katkıyı yapan alt sorun yönetilememe ve hükümeti elinde tutan siyasi mafya sorunudur. Beka sorununa en büyük katkı yapanlar kendi bekaları ile ülkenin bekasını harmanlayıp kendilerini kurtarabileceklerini zannedenlerdir. Hitler, Mussolini gibi figürler kendini kurtaramadı aksine ülkesini de felakete sürükledi. Biz kendimiz kendimizi bu kişilerden kurtaramazsak, olacak olan budur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017, 16:59 
Üye

ABD teröristleri destekliyor, silahlandırıyor ve bölgemize yerleştirip ülkemizi, askerimizi, komşularımızı, ilişkilerimizi, soydaşlarımızı kendi planları doğrultusunda tehdit ediyor. Üstelik bunu son bir kaç yılda çok açıktan, hiç gizlemeden, gayet de resmi olarak yapıyor. Ülkemiz için bu bir beka sorunu değil midir? Sınır ötesi harekat yapılmasaydı, Barzani'nin referandumuna tepki verilmeseydi, Afrin ve çevresinin temizlenmesi için kararlılık gösterilmeseydi olacakları düşünmek dahi istemem. Şu da var ki, hükümetimizin bu konuda da hemen her konuda olduğu gibi geciktiğini, yalpaladığını, komşularıyla ilişkilerini bugünleri görerek kurmadığını ve ABD nin bölgemizle ilgili planına eşbaşkanlık yapma gafletiyle hareket ederkenki gibi konuya çok da hakim olduğunu söyleyemiyorum.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: