TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 14:09

Tüm zamanlar UTC+03:00


Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
LoadingYeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 128 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2012, 23:38 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 16 Eki 2012, 00:47
Mesajlar: 285
Yaş:
NATO Patriot Füzeleri ve Türkiye

Resim

Arap Baharı’nın Sonbahar’dan Kışa dönen etkisinin Suriye’deki yansımaları NATO’nun da birşekilde Patriot füzelerini Türkiye’de yerleştirme kararı ile Ortadoğu bölgesi dışına doğru kaydığını göstermektedir. Türkiye bir NATO ülkesi olduğuna göre, onun Suriye konusunda tehdit değerlendirmelerini NATO’ya getirerek, bu konuda neler yapılabileceğini incelenmesini istemesi ve hatta NATO’nun dikkatini bu konuya yönlendirmesinden daha tabii bir şey olamaz.

NATO yeni stratejik konsepti gereği alan dışında üye ülkelerin çıkarlarını ve güvenliklerini tehdit eden durumlara bir dayanışma içinde topyekün, diğer bir değişle bütün üyelerin desteği ile karşı koyacağını (Collective defence)ve bunu diğer uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla işbirliği halinde (Cooperative security) gerçekleştireceğini kabul etmiştir. Tehdit bölümünde ise, balistik füze tehdidine karşı tedbir alınması gerektiğini net bir şekilde ortaya koymuştur. NATO bu konseptin gereğini ilk olarak Libya iç savaşı sırasında iken uygulamıştır. Şimdi ise, Türkiye’nin maruz kaldığını değerlendirdiği Suriye’den gelebilecek balistik füze tehdidine karşı bu konsept uygulamaya konulma aşamasına gelmiştir.

2000’li yılların başlarında ABD’nin Irak’a yaptığı müdahale sırasında Türkiye Saddam Hüseyin’in tehditlerine karşı Patriot füze taleplerini NATO’ya iletmiş ancak, Fransa’nın karşı koyuşu nedeni ile bu talep yerine getirilememişti. Bu dönemden sonra Türkiye her türlü platformda NATO’ya dayanışma konusunda güvenmediğini gündeme getirmiştir ve getirmektedir. NATO’nun güçlü örgütsel yapısında Türkiye’nin bu kaygısının bir şekilde giderilmesi ve yeniden güven tesisi gerekmektedir. Halen Ortadoğu’da mevcut durum bu güvensizliğin giderilmesi ve NATO’nun her türlü hal ve şartta dayanışma içinde olduğunu göstermesi açısından uygun bir ortam sunmaktadır. Her ne kadar Suriye’de kimyasal başlık yüklü eski Sovyetler versionu Scud füzeleri Türkiye’yi hedef alarak konuşlandırıldığı iddia edilse dahi, bunların kullanılması ihtimalinin oldukça düşük olduğu değerlendirilebilir. Saddam’ın sahip olduğu aynı versiyon füzeler hedefine ulaşmadan havada parçalanmıştır. Suriye füzeleride modernize edilerek yeni gövde ve başlık yapısı oluşaturulmamış ise, sonucun aynı olacağı istihbarat değerlendirmeleriyle ortaya konulabilir. Ancak, herhangi bir şekilde bu konuda niyet edilerek bir füze ateşlense dahi bu Türkiye’ye savaş ilanı anlamına alınabilir. Bu durumu değerlendirerek NATO mevcut ihtimaliyat planlarına göre bir takım girişimlerde bulunmak zorundadır. İşte Patriot füzelerinin getirilmesi bölgesel güç olarak NATO’nun kendi alanı içinde olan üye ülkesine Suriye tarafındn oluşturulan tehdidi bertaraf etmek ve çıkarlarını korumak için aldığı tedbiri ortaya koymaktadır.

Patriot füzelerinin Türkiye’ye konuşlandırılmasının ortaya koyduğu şifreleri çözmeye çalıştığımızda aşağıdaki değerlendirmeleri yapabiliriz.

NATO füzelerin konuşlandırma suretiyle Ortadoğu ile olan ilgisi için ilk adımı atmaktadır. Bölgesel bir güç olarak Rusya, Çin ve İran’a karşı Ortadoğu’da varlığını hissettirecektir.
  • Bu suretle NATO dünyaya konseptine uygun olarak üye ülkelerle dayanışma içinde olduğu mesajını vermektedir.
  • Türkiye’nin güven eksikliğini bu şekilde bir jestle gidermeye çalışacak ve Türk kamuoyundaki menfi intibağı dayanışma içinde olduğunu göstererek gidermeye çalışmaktadır.
  • Suriye’ye Türkiye ile ilgili niyetleri konusunda NATO olarak arkasında olduğunu göstererek, dikkatli olması sinyalini vermektedir.
  • İran ve Rusya’ya da NATO’nun dayanışmasını ve kararlılığını göstermesi açısından mesaj vermektedir.
  • İran’a yapılması olası bir harekat için gerekli tatbikat ve değerlendirmelerin yapılması imkanını sunmaktadır.
  • NATO Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliğine karşı Türkiye sınırlarında AMFL kuvvetleri ile bayrak göstererek dayanışma ve kararlılığını gösterirken bu gün onun yerini Patriotların aldığı söylenebilir.

Konu gündeme gelmeden evvel büyük bir olasılıkla gerekli çalışmalar yapılarak hükümetler tarafından böyle bir talebe karşı red cevabı verilmeyeceğinin teyidi alınmıştır. NATO üyesi ülkeler arasında ve bu husus gerçekleştikten sonra Türkiye’ye talebi yapabilirsin mesajı verilmiştir. Bunun üzerine Türkiye talebi gündeme getirmiştir. Aksi takdirde, yerine getirilemeyecek talep hem dayanışmada yeni çatlaklar olmasına neden olacaktır, hem de Türkiye açısından büyük bir güvensizlik krizi çıkartacaktır. Bu nedenle büyük olasılıkla talep öncesinde kapalı kapılar ardında bütün üyelerin olumlu oyu alınmıştır ve böyle olması icap etmektedir.

Patriotların gelişiyle birlikte zaten devrede olan Kürecik radarı da etkinliğini sürdürecektir. Bazı değerlendirmelerde bu füzelerin ve radarın İsrail’i korumak için tesis edildiği iddia edilmektedir. Ancak, NATO’nun çalışma prensipleri dikkate alındığında böyle bir şeyin gündeme getirilmesinin mümkün olamayacağı değerlendirilebilir. Zaten Patriotların menzilleri ve kullanılma konsepti dikkate alındığında yanlız belli bölge ve menzildeki balistik füzelere etkili olabileceği görülür. Bu irtifa ve menzilin kapsama alanı ancak Türkiye topraklarında belirli bölgelere veya hedeflere yönelik balistik füze saldırılarının önlenmesini içerebilir. Kürecik radarı ise yetenekleri itibarıyla Ortadoğu, İran ve Rusya üzerinden atılacak her türlü füzeyi algılayacak yetkinlikte olamasına rağmen, bilgi akış paterni NATO komuta kademeleri içinde olacağı için alınan bilgini direkt İsrail’e aktarılması mümkün değildir. Zaten ABD İsrail ile özel olarak yaptığı anlaşma ile Füze Savunma Sistemi entegrasyonunu yapmıştır. İsrail Arrow füze savunma sistemi ile ABD’nin AEGIS Milli Füze Savunma sistemi entegre edilmiştir. Bu durumda atılan her füze ile ilgili ABD sistemlerince alınan bilgiler otamatik olarak NATO dışında İsrail ile paylaşılacak demektir. NATO sisteminin belkemiğini de ABD AEGIS sistemi teşkil ettiğine göre alınan bilgiler her durumda endirekt olarak ABD üzerinden aktarılacak demektir. Bu akışta NATO sisteminin direkt yer almadığı söylenebilir.

Rusya’nın Karşı Çıkışı

Rusya simgesel nitelikte olan Patriotların konuşlandırılmasını sadece Suriye’ye karşı NATO dayanışmasını gösterme uygulamasından daha büyük bir mercekle bakarak ele almaktadır. Bu bakış açısından değerlendirme yaparsak Rusya’nın kaygıları aşağıdaki gibi ifade edilebilir; 2011 yılında Libya’ya müdahale ederek Rusya ve Çin’i safdışı bırakan NATO ve ABD bu sefer gözünü Ortadoğu’ya dikmiştir. NATO’nun bu şekilde kollektif hareketi Rusya’nın karşısına ABD veya Avrupa’da mücadele edebileceği münferit ülkelerden ziyade, bir irade birliği olan örgüt çıkartacaktır. Rusya’nın gittikçe güçlenen bu örgütle başedebilmesi son derece güç olduğu için Ortadoğu’da ki güç mücadelesi zora girecektir. Patriotların getirilmesi NATO’nun Ortadoğu’ya müdahil olmasının ilk adımıdır. Bu nedenle her ne pahasına olursa olsun bu önlenmelidir. NATO’nun bu masum hareketi olası bir İran müdahalesi içinde zemin oluşturmaya yönelik stratejik bir konuşlandırma olabilir. Bu girişimler Suriye örtüsü altında İran’a karşı kademeli bir tırmanış ile müdahale zemini hazırlayan bir stratejinin başlangıcı olabilir. Bu nedenle Rusya artan bir tepkiyle NATO’nun bu girişimine gerek Türkiye ve gerekse NATO nezdinde karşı çıkmaktadır.

Türkiye

Konuyu Türkiye açısından ele aldığımız zaman, Suriye konusunda gösterdiği özveriye rağmen, diplomatik destek açısından oldukça yanlız kaldığını görmekteyiz. Sığınmacılara hiç bir mazeret göstermeden kucak açması, bunun karşılığında topraklarına düşen topçu saldırılarını savaş ilanı kabul etme fevri davranışından uzak durarak, ağırbaşlı bir tavır sürdüren Türkiye’nin üyesi olduğu bölgesel örgüt tarafından bir şekilde desteklenmesi gerekmektedir. Bunun aksi NATO’nun çifte standart uyguladığı intibağını verecektir. Nitekim 11 Eylül!de NATO’nun derhal ve acilen reaksiyona geçmesi, sonrasında Libya’da NATO çıkarları için alan dışına müdahale, bu aşamada Türkiye’nin maruz kaldığı alan içi tehdide karşı kayıtsız kalması NATO'nun dayanışması konusunda ciddi şüphelere yol açacaktır. Bu bakımdan Patriotların gelişi Türk kamuoyunda NATO’ya eski güvenin gelmesi açısından katkıda bulunacaktır. Diplomatik alanda ise dünyaya Türkiye'nin yalnız olmadığı mesajı verilecek ve bunun da ötesinde Türk hükümetinin ortaya koyduğu hırçınlık ve kontrol edilemez tavır bir nebze izole edilmeye çalışılacaktır.

Sonuç olarak, Patriot füzelerinin Türkiye’ye gelişi simgesel anlam açısından oldukça önemli yükler taşımaktadır. Bunların başında NATO’nun örgüt olarak Oratdoğu’ya yönelmesidir. Diğer konu ise, NATO dayanışmasının ve gücünün etkinliği konusunda Rusya, İran ve diğer ülkelere verilen mesaj önemli bir unsurdur. Doğal olarak, NATO üyesi olan Türkiye'nin yalnız olmadığı imajı bu suretle açık bir şekilde eyleme konulmaktadır. Bu ise Türkiye kamuoyunun bu dayanışmaya vereceği destekle güçlenecektir. Şu hususun altını çizmek gerekir; bu gün NATO dünyanın ekonomik ve askeri açıdan en güçlü ülkelerini içeren, en organize ve en güçlü örgüttür.

[spoiler]Kaynak
http://www.turksam.org/tr/a2807.html[/spoiler]

_________________
"Osmanlı Devleti, Türklerin İmparatorluğuydu. Türkiye de Türklerin Cumhuriyetidir."


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2012, 14:21 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 12 Tem 2012, 14:16
Mesajlar: 269
Yaş: 32
Türkiye ABD'den geçici olarak konuşlandırılmak üzere 1 batarya Thaad füzesi talep edecekmiş.

ABD ile THAAD pazarlığı
Tolga TANIŞ - WASHINGTON1 Aralık 2012

Türkiye, Patriotlardan sonra ABD ile THAAD pazarlığı başlattı. Suriye’nin elindeki Scud türü balistik füzeleri atmosfer dışında vurma kapasitesine sahip füze sisteminden bir adet Türkiye’ye de konuşlandırılması isteniyor. Pentagon ise kararsız.

TÜRKİYE’nin Suriye’den gelebilecek tehditlere karşı NATO’dan topraklarına konuşlandırılmasını istediği Patriot füzeleri için saha araştırması sürerken, Türkiye başka bir füze savunma sistemi pazarlığını ise ABD tarafı ile bire bir yürütüyor. Kıran kırana süren görüşmelerin konusu ise Patriot füze savunma sisteminin bir üst seviyedeki tamamlayıcısı olma özelliği taşıyan, gelişmiş THAAD füzeleri.

90’ların sonunda, halen Suriye’nin de elinde bulunan Scud füzelerine karşı üretilen ve yapılan testlerin ardından zaman içinde daha da geliştirilip 2008’de Amerikan Ordusu’nun envanterine giren THAAD’lar, balistik füzeleri yok etmek için tasarlanmış bir sistem. Patriot’lardan en önemli farkı, Malatya Kürecik’e de yerleştirilen TPY-2 radarla uyumlu çalışarak hedefi çok önceden tespit edip harekete geçmesi ve ateşlenen füzeyi, hedef aldığı bölgeye serpintisiyle dahi zarar veremeyecek şekilde çok uzaktan imha edebilme kapasitesi.

ANKARA’DAN RESMİ TALEP GÖNDERİLDİ

Ankara, Suriye’nin elindeki kimyasal silahlar nedeniyle sistemin Türkiye’de de bulunmasının hayati bir önem taşıdığına inanıyor. Bu nedenle de gelecek Patriot’ların tamamlayıcısı olacak füzelerden mutlaka Türkiye’de de bulunmasını istiyor. Bunu için bulunan formül, ABD’nin elindeki bir adet gezer THAAD siteminin bir süreliğine Türkiye’nin kullanımına verilmesi. Kaynaklar, Türkiye’nin bu konuda ABD tarafına resmi talebini ilettiğini açıkladılar. ABD ise bu sistemi aynı şekilde geçici bir süre kendilerinden Güney Kore’nin de istediğini belirterek, konuyu düşüneceğini açıkladı. Verilen cevabın ardından Türk tarafı, NATO üyesi olan Türkiye’nin Güney Kore ile karşılaştırılmaması gerektiğini ABD tarafına net bir şekilde ifade etti, bir adet THAAD sisteminin acil olarak Türkiye’ye gönderilmesini istedi. Böylece Avrupa’daki Ordusu EUCOM bünyesinde bulunan Patriot taburundan Türkiye’ye destek olması şimdilik mümkün gözükmeyen ABD’nin, Türkiye’nin füze tehdidine karşı oluşturduğu savunma sistemine THAAD ile destek olması talep edildi.

UZMAN: İSTANBUL’A KONUŞLANDIRILIR

ABD’nin Türkiye’nin talebini olumlu karşılaması halinde, THAAD füze sisteminin nereye yerleştirileceği konusu gündeme gelecek. Amerikalı bir uzman, bu füzelerin hedefi çok önceden belirleyebildiğini hatırlatıp, THAAD’ın Türkiye’ye gönderilmesi halinde bunun muhtemelen İstanbul’a konuşlandırılacağını söyledi.

Özellikleri

Tam adı, Terminal Safhası Yüksek İrtifa Hava Savunması. 1987’de Scud türü kıtalararası balistik füzelere karşı tasarlandı. Uzun yıllar süren testlerin ardından da 2008’de Amerikan Kara Kuvvetleri’nin envanterine girdi.

Üretici Lockheed Martin. Bir THAAD bataryasında 24 füze, üç fırlatıcı, bir ateşleme merkezi bulunuyor. Buna Kürecik’e yerleştirilen X bandı türü radar da dahil.

Her bir bataryanın toplam maliyeti 310 milyon dolar. 6.27 metre uzunluğundaki füzelerin 200 km menzili var. Sadece 20 km menzili olan, NATO’nun Türkiye’ye konuşlandıracağı PAC-3’lerin füze savunma sisteminde bir üst aşaması.

Ayrıca radar avantajıyla, hedefi çok önce saptayıp harekete geçebiliyor ve 150 km’lik irtifa özelliğiyle saldırı füzesini atmosfer dışında imha edip serpinti riskini ortadan kaldırabiliyor.

Suriye’nin elindeki kimyasal silahlara karşı en son Körfez ülkeleri Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri de ABD’den üç hafta önce THAAD sistemi talep etmişti. İki ülkenin ABD’den satın almak istediği, ABD Kongresi’nin onayına bağlı olan sistemin toplam maliyetinin ise 7.6 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

DEVREDE

GELİŞMİŞ THAAD füzeleri pazarlığını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yakından takip ediyor. Cenevre’de bir araya gelmek için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan randevu isteyen Davutoğlu’nun bu görüşmede THAAD meselesini gündeme getirmesi bekleniyor.

Hürriyet

_________________
Hiçbir zaman emperyal niyetlerimiz olmadı. Ata binmeyi seviyoruz sadece...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 18:00 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4490
Yaş: 40
Bizi Utandırıyorsunuz


Harbiye’ye başladığım zaman US damgalı mataramız, ekmek çantamız, çatal kaşığımız ve kasaturamız vardı.
Tüfeğimiz de ABD yapımı M1 idi.
İçten içe üzülürdük.
Eziklik duyardık.
Her atışta dağılan Kırıkkale tüfeklerine sarılırdık.
Topçu olunca gittiğimiz Polatlı’da düşürdüğüm bir US dürbün için aylarca uğraşmıştım.
“Bulunmaz Hint kumaşı“ derler ya öyleydi.
Teğmenden kıymetliydi neredeyse.
İlk görev yerim doğudaydı.
Kışlık malzemeler vardı; kayak, hedik, parka...
Hepsi US.
Bir Amerikan parkası kaybetmek silah kaybetmeye eşdeğerdi.
Zamanla bunlar azaldı, azaldı ve bitti.
ABD üsleri her yeri sarmıştı.
Bitmedi ama azalmıştı.
Türk subayı olarak onur kırıcı durumlardan giderek kurtuluyorduk.
Kürecik ve Patriot olayı gururumuzu incitti yeniden.
NATO, Sovyetler’in dağılışından sonra düşman arar olmuştu.
NATO derken ABD demek istediğimi kabul edebilirsiniz.
Sonunda buldu.
Petrol ve doğal gaz, yani enerji kaynaklarının bol yerini.
Düşman yarattı Irak’tan, İran’dan ve de Suriye’den.
NATO üyesiyiz ya, bize de düşman oldu birden komşularımız.
“Sıfır sorun“ derken hem de.
Kol kola tatil yaparken.
Suriye’yi ne kadar zorlasanız Türkiye’ye tehdit olmaz, olamaz.
Eti ne budu ne garibin.
Zaten kendi derdine düşmüş.
Milli güç unsurlarını tek tek ele al, biri bile Türkiye ile boy ölçüşemez.
Ne ekonomisi, ne insan gücü, ne coğrafyası, ne silahlı kuvvetleri ne diğerleri.
US damgalı bir general çıkmış

“Türkiye’yi koruyacağız, Türkiye’nin sınırlarını koruyacağız“ diye nutuk atıyor.

Utanıyorum yazmaya.

Hani köpekleri uzaklaştırmak için denir ya.
Aynen öyle.


İzmir’de oluşturulan NATO Kara Komutanlığı’na gelmiş.
Bizi koruyacakmış.

Bu adama değil konuşturanlara bakmak lazım.
“Türkiye NATO toprağıdır“ diyene.

“Suriye bize askeri tehdittir“ diye o sözün sahibini bilgilendirene.

“Biz, ulusal olanaklarımızla, Suriye’den gelecek her türlü tehdidin üstesinden geliriz“ diyemeyene.

“Suriye, durup dururken bize neden füze saldırısında bulunsun, öyle bir şey yaparsa anasından emdiğini burnundan getiririz“ diyemeyene.

Benim sitemim US Korg. Hodges‘e değil bizi yönetene ve onun askerine...


E. Tümg. Naci Beştepe

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 18:24 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4490
Yaş: 40
Alıntı:
Alıntı:
"Suriye, durup dururken bize neden füze saldırısında bulunsun, öyle bir şey yaparsa anasından emdiğini burnundan getiririz" diyemeyene
Neden işimizi olasılıklara bırakalım ?
İyi o zaman orduyu lağv edelim Nato korusun bizi.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 18:39 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4490
Yaş: 40
Alıntı:
Bizde olmayan bir sistemi neden müttefiki olduğumuz kurumdan temin etmiyelim ki. Sonra bu yazıyı yazanlar : efendim madem bizde yoktu neden nato dan temin etmedik diye yazmazlar mı ? Bu vebalin altından kalkılır mı ? Yoksa bombaların üzerimize düşmesini mi istiyoruz ?

Ya ne bombasından bahsediyorsunuz Suriye mi bombalayacak güldürmeyin adamı.Birilerinin mandası olmak için kılıf yaratmayın.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 18:46 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 20 Ağu 2012, 16:08
Mesajlar: 1010
Yaş:
Akıllı bir düşman, Sizin en güvenli olduğunu sandığını yerden vurur..
:roll: Kafada şimşek çaktımı aceb...

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 18:55 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4490
Yaş: 40
Yahu bu millet neden Nato'un beş para etmez füzeleri ile kafayı bozdu ve de Suriye'ninkiler ile.Cahil cühelaya Suriye'nin Türkiye'ye saldıracağı palavrası ile ayar verilmeye çalışılıyor

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 19:07 
Çevrimdışı
Üye

Kayıt: 06 Eki 2012, 13:14
Mesajlar: 101
Yaş:
Sn. Kılıç yayınladığınız yazının çoğuna katılmakla birlikte eleştiri olarak söyleyeceğim tek şey; biz nato'nun bir üyesi olarak hertürlü savunma mekanizmasını hayata geçirmemiz olağan karşılamakla birlikte bunun için paralar ödüyoruz. Nato ile ilgili söyleyeceğim de şu; bu pariot olayı oyuncak hesabı sök götür, tekrar getir kur komik bir durum. Bu tür savunma mekanizmalarının her nato üyesi ülkelesinin envanterinde bulundurulmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 19:09 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 25 Ağu 2012, 18:10
Mesajlar: 806
Yaş:
Alıntı:
Yahu bu millet neden Nato'un beş para etmez füzeleri ile kafayı bozdu ve de Suriye'ninkiler ile.Cahil cühelaya Suriye'nin Türkiye'ye saldıracağı palavrası ile ayar verilmeye çalışılıyor
Aynen hocam. Sözde Türkiye-Suriye savaşı, olası olmaktan çıkalı yıl oldu. Tabi halkımızın belli bir kesimi ''Osmanlı topraklarına kavuşma hevesi'' yüzünden bu gerçeği göremeyeceklerinden, çok kolay yönlendirilebilen bir kitle oluyor. En azından beleş oy deposu. Mee falan :shock:

_________________
________________Dinde zorlama yoktur. (Bakara Suresi / 256. Ayet)_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 19:17 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 24 Tem 2012, 16:09
Mesajlar: 188
Yaş:
Doğu ve güney sınırımız Ermenistan, İran, Irak, Suriye hepsi Rus bloğunda.
Avrupa ve Türkiye %80 enerjide Rusya'ya bağımlı. (Bizim kalan %20 İran)
Suudi, katar, kuveyt ve BAE enerji kaynaklarına karasal bağlantımız kopuk.
En zayıf halka Suriye %15 azınlık diktatörlüğünde yönetiliyor.
Ve Suriye bizim sorunumuz değil!
Armut piş ağzıma düş.

_________________
Süngü kanunu der ki; mermisi olan kazanır.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 20:47 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1460
Yaş: 36
Sayın Abdullah bunu özellikle siz okuyunuz...
Eğer Suriye bizi tehdit ettiği için Nato' dan koruma talep etseydik ve Nato bizi korumayı kabul etseydi buna hiç kimse itiraz etmezdi ve herkes iyi ki NATO' ya üye olmuşuz derdi.
Ancak; En iyi anlaştığımız komşumuz Suriye' ye karşı, ABD-İsrail ittifakının çıkarları uğruna bir piyon olarak savaşın içine sürüklenmek, ve bunu bahane ederek, sözde koruma adı altında, yine sözde düşmanımız olan İsrail' in istekleri doğrultusunda, İran'dan İsrail' e gelebilecek saldırılara karşı ülkemize İsrail' i savunma sistemi kurmak bizim hiç arzuladığımız bir durum değildir.
Bakın şu an Nato' nun bize kaybettirdiklerini kısaca özetleyim.
1-Kürecik Radarlarının ülkemize yerleştirilmesi ile "komşularla sıfır sorun" politikası çökmüştür.
2-Rusya, İran ve Suriye ile aramız bozuldu.
3-Güneydeki ülkeler ile ticaretimiz geriledi. Zamanında gerekli önlemler alınamadığı için belli bir dönem hiç ticaret yapılamadı.
4-Nato' nun İsrail' i korumak adına yerleştirdiği Savunma sisteminin parası Dşğer NATO üyeleriyle beraber bizim cebimizden ödendi ( Olaya İsrail' in tarafından bakarsak düşman olduğu bir İran' dan gelecek tehditleri yine sözde düşman olduğu Türkiye' nin topraklarına kurulmuş savunma sistemiyle üstelik Türkiye' nin maliyetine ortak olduğu bir sistemle bedavaya korunuyor. Ayrıca iki ülkeyi de bir birine düşürüyor)
5-Sürecin başından sonuna kadar Sayın Başbakanımızın ve Diğer bakanlarımızın tutumları sayesinde Sözüne güvenilmez bir ülke olarak algılanmaya başlandık.
Ve daha sayamayamadığım bir çok şey...

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 21:54 
Çevrimdışı
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 19 Tem 2012, 11:49
Mesajlar: 3293
Yaş:
Okurken gülesim geldi. Gülmek istedim. İşte gülüyorum... :lol: :lol: :lol:
Alıntı:
4-Nato' nun İsrail' i korumak adına yerleştirdiği Savunma sisteminin parası Dşğer NATO üyeleriyle beraber bizim cebimizden ödendi ( Olaya İsrail' in tarafından bakarsak düşman olduğu bir İran' dan gelecek tehditleri yine sözde düşman olduğu Türkiye' nin topraklarına kurulmuş savunma sistemiyle üstelik Türkiye' nin maliyetine ortak olduğu bir sistemle bedavaya korunuyor. Ayrıca iki ülkeyi de bir birine düşürüyor)
Renkli yerleri tekrar oku. Sonra yazdığını oku.
Alıntı:
Türkiye, Patriotlar için ödeme yapmayacak

Patriot sistemlerinin Türkiye'de konuşlandırılmasının Almanya'ya maliyetinin ise 25 milyon avroyu bulması öngörülüyor.

Türkiye'nin Patriotlar için Almanya'ya herhangi bir ödemede bulunmayacağı, ancak ev sahibi ülke olarak sistemlere ve askeri birliklere ilişkin elektrik, beslenme gibi masrafları karşılayacağı ifade ediliyor.
Cumhuriyet yasaklı değilse linkini de atayım da. Okuruz hep beraber.

Neyse uzatmayacağım. Söylemek istediğim mevzu İran'dan gelen tehditi bu füzeler nasıl engelleyecekti? Onu sormak istiyorum. Yoksa İran Türkiye üzerinden mi füzelerini İsrail'e gönderecek?

Olaylara duygusal yaklaşmayı bırakmamız lazım artık...

Neyse ben tası tarağı topladım zaten, Şirince'ye doğru bilet bulursam kaçacağım :) 21 Aralıkta yaklaştı.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:17 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1460
Yaş: 36
Renkli yerleri bir daha okudum ama bir şey anlamadım :oops: :oops: :oops:
Ama açıklarsanız beraber güleriz.
Bu arada maliyet konusunu Kürecik Radarlarına istinaden yazmıştım. Maliyetine ortak olduğumuz gazetelerde yazmıştı. Ayrıca Sayın Başbakan' ımız bu radarların İran' a karşı kurulmadığını söylediği bir dönemde Sarkozy " Biz kediye kedi deriz. Hedef İrandır." açıklamasını yapmıştı.

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:19 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Ayrıca Sayın Başbakan' ımız bu radarların İran' a karşı kurulmadığını söylediği bir dönemde Sarkozy " Biz kediye kedi deriz. Hedef İrandır." açıklamasını yapmıştı.
E Sarkozy'e güvenin o zaman.

Patriot gelir bi türlü telmez bi türlü. Gelmese Türkiye NATO'dan çıkmalı diye naralar atılırdı (% 110 eminim buna). Belki gelen sistemleri Türkiye alacak ne belli yani.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:26 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1460
Yaş: 36
Alıntı:
Alıntı:
Ayrıca Sayın Başbakan' ımız bu radarların İran' a karşı kurulmadığını söylediği bir dönemde Sarkozy " Biz kediye kedi deriz. Hedef İrandır." açıklamasını yapmıştı.
E Sarkozy'e güvenin o zaman.

Patriot gelir bi türlü telmez bi türlü. Gelmese Türkiye NATO'dan çıkmalı diye naralar atılırdı (% 110 eminim buna). Belki gelen sistemleri Türkiye alacak ne belli yani.
Sayın TMU. Konu Sarkozy' e güvenip kendi başbakanımıza güvenmeme konusu değil. O radarların İran' a karşı kurulduğu zaten çok açıktı. Haydi kendimizi kandırıp biz de hedef İran değil diyelim. O zaman hedef kim? Irak? Kuveyt? Bahreyn? Yoksa Filistin mi? :D

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:28 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Sayın TMU. Konu Sarkozy' e güvenip kendi başbakanımıza güvenme konusu değil. O radarların İran' a karşı kurulduğu zaten çok açıktı. Haydi kendimizi kandırıp biz de hedef İran değil diyelim. O zaman hedef kim? Irak? Kuveyt? Bahreyn? Yoksa Filistin mi? :D
İran bize karşı tehdit değil mi? Bir de Suriye var. Fena mı oldu geldiği? Bence çok yerinde oldu.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:37 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 15 Tem 2012, 19:06
Mesajlar: 4536
Yaş:
Alıntı:
Sayın TMU. Konu Sarkozy' e güvenip kendi başbakanımıza güvenmeme konusu değil. O radarların İran' a karşı kurulduğu zaten çok açıktı. Haydi kendimizi kandırıp biz de hedef İran değil diyelim. O zaman hedef kim? Irak? Kuveyt? Bahreyn? Yoksa Filistin mi? :D
Dilimizde tüy bitti, Kürecikteki radarın hedefi İran değil, Rusya'dıır. İsrail için kurulmadı zira İsrail'de bu radar zaten kaç yıldır aktif olarak kullanılıyor. Yok eğer İran, Türkiye, Yunanistan ve daha sonrada Akdeniz üstünden İsrail'e atacak bir roket geliştirdiyse o zaman hedef İran olabilir. :lol: O zamana kadar hedef Rusya.


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:45 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1460
Yaş: 36
Alıntı:
Alıntı:
Sayın TMU. Konu Sarkozy' e güvenip kendi başbakanımıza güvenmeme konusu değil. O radarların İran' a karşı kurulduğu zaten çok açıktı. Haydi kendimizi kandırıp biz de hedef İran değil diyelim. O zaman hedef kim? Irak? Kuveyt? Bahreyn? Yoksa Filistin mi? :D
Dilimizde tüy bitti, Kürecikteki radarın hedefi İran değil, Rusya'dıır. İsrail için kurulmadı zira İsrail'de bu radar zaten kaç yıldır aktif olarak kullanılıyor. Yok eğer İran, Türkiye, Yunanistan ve daha sonrada Akdeniz üstünden İsrail'e atacak bir roket geliştirdiyse o zaman hedef İran olabilir. :lol: O zamana kadar hedef Rusya.
Sayın Kabardey.
Madem Hedef Rusya Pekiyi bu radarlar hangi füzeleri tespit edecekler? Türkiye' nin kuzeyindeki bir Rusya' ya karşı kurulan bir radarın Türkiye' nin güneyindeki Malatya' ya kurulmuş olması da ilginçmiş doğrusu...

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:45 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Sayın TMU. Konu Sarkozy' e güvenip kendi başbakanımıza güvenmeme konusu değil. O radarların İran' a karşı kurulduğu zaten çok açıktı. Haydi kendimizi kandırıp biz de hedef İran değil diyelim. O zaman hedef kim? Irak? Kuveyt? Bahreyn? Yoksa Filistin mi? :D
Dilimizde tüy bitti, Kürecikteki radarın hedefi İran değil, Rusya'dıır. İsrail için kurulmadı zira İsrail'de bu radar zaten kaç yıldır aktif olarak kullanılıyor. Yok eğer İran, Türkiye, Yunanistan ve daha sonrada Akdeniz üstünden İsrail'e atacak bir roket geliştirdiyse o zaman hedef İran olabilir. :lol: O zamana kadar hedef Rusya.
Buradaki 2.videoda 4.36 ya bakın orada Türkiye'de 3 tane radar var ve İran'dan atılan füzeleri durdurma amaçlı bir animasyon hazırlanmış. ABD İsrail'i değil de kendini korumak istiyor.
forum/viewtopic.php?f=54&t=1447

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:49 
Çevrimdışı
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Tem 2012, 22:24
Mesajlar: 4490
Yaş: 40
Tek bir şey diyeceğim size bir dünya atlası alın önünüze de bakın,ABD nere Rusya nere Türkiye nere.

_________________
Resim

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:49 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1460
Yaş: 36
Alıntı:
Alıntı:
Sayın TMU. Konu Sarkozy' e güvenip kendi başbakanımıza güvenme konusu değil. O radarların İran' a karşı kurulduğu zaten çok açıktı. Haydi kendimizi kandırıp biz de hedef İran değil diyelim. O zaman hedef kim? Irak? Kuveyt? Bahreyn? Yoksa Filistin mi? :D
İran bize karşı tehdit değil mi? Bir de Suriye var. Fena mı oldu geldiği? Bence çok yerinde oldu.
Evet Şu an tehdit. Ama o radarlardan önce pek değil gibiydi. Bence hiç iyi olmadı o radarların Kürecik' e konması. Ama siz çok iyi oldu diyorsanız da düşüncenize saygı duyarım.

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 23:50 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Evet Şu an tehdit. Ama o radarlardan önce pek değil gibiydi. Bence hiç iyi olmadı o radarların Kürecik' e konması. Ama siz çok iyi oldu diyorsanız da düşüncenize saygı duyarım.
Çok iyi oldu dediğim Patriot'ların gelmesi.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:08 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1460
Yaş: 36
Alıntı:
Alıntı:
Sayın TMU. Konu Sarkozy' e güvenip kendi başbakanımıza güvenme konusu değil. O radarların İran' a karşı kurulduğu zaten çok açıktı. Haydi kendimizi kandırıp biz de hedef İran değil diyelim. O zaman hedef kim? Irak? Kuveyt? Bahreyn? Yoksa Filistin mi? :D
İran bize karşı tehdit değil mi? Bir de Suriye var. Fena mı oldu geldiği? Bence çok yerinde oldu.
Sayın TMU sanırım dikkatli okumamışsınız. Ben radarlar için konuşmuştum.
Alıntı:
Çok iyi oldu dediğim Patriot'ların gelmesi.
Bu patriotların geldiğine ben de sevinmek istiyorum ama bu bataryaların bize karşı gelen füzeleri mi, Kürecik radarlarına gelen füzeleri mi, yoksa İsrail' e gelen füzeleri mi vuracağını kestiremediğimden biraz telaşlanıyorum.

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:11 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:37
Mesajlar: 1154
Yaş:
Diyelim ki patriot'lar Suriye ve İran için getirilmedi, Rusya için getirildi...

İyi de niçin Karadeniz'de bir yer değil de Doğu Anadolu'da bir yer ?

Örneğin; Sinop veya Samsun değilde niçin Malatya ?

Saygılar...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:16 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Bu patriotların geldiğine ben de sevinmek istiyorum ama bu bataryaların bize karşı gelen füzeleri mi, Kürecik radarlarına gelen füzeleri mi, yoksa İsrail' e gelen füzeleri mi vuracağını kestiremediğimden biraz telaşlanıyorum.
Benim bildiğim Patriot'lar nokta savunmasında kullanılıyorlar. Haliyle Diyarbakır'a yerleştirilirse Kürecik'i koruyamaz. Anca Malatya'ya yerleştirilirse koruyabilir. Hepsi Malatya'ya da yerleştirilmeyecek haberlerden anladığım kadarıyla.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:18 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:34
Mesajlar: 1173
Yaş:
Kimsenin milletimizi önemsediği filan yok. Onların kafası malımıza zarar gelmesin kafasındalar. Patriot'ların neler yapabildiğini bu çevreler çok iyi bilmekte zaten öteki efsaneleri koyunlarına anlatsınlar...

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:26 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7344
Yaş:
Alıntı:
Diyelim ki patriot'lar Suriye ve İran için getirilmedi, Rusya için getirildi...

İyi de niçin Karadeniz'de bir yer değil de Doğu Anadolu'da bir yer ?

Örneğin; Sinop veya Samsun değilde niçin Malatya ?

Saygılar...
Yanlış anlamışsınız. Rusya için olan, Kürecik'teki devasa radar. Patriot'un Rusya ile bir alakası yok.
Alıntı:
Kimsenin milletimizi önemsediği filan yok. Onların kafası malımıza zarar gelmesin kafasındalar. Patriot'ların neler yapabildiğini bu çevreler çok iyi bilmekte zaten öteki efsaneleri koyunlarına anlatsınlar...
Ben bataryalardan birinin Malatya'ya, diğerlerinin İstanbul'a ve Ankara'ya belki de Güney Doğu'daki büyük illerimize yerleştirileceğini düşünüyorum. Neymiş Patriot'un yapabildikleri?

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:32 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 01 Eki 2012, 22:29
Mesajlar: 1739
Yaş:
Fuzeyi 10 km'den vuruyor.

_________________
Timeo hominem unius libri


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:37 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:37
Mesajlar: 1154
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Diyelim ki patriot'lar Suriye ve İran için getirilmedi, Rusya için getirildi...
İyi de niçin Karadeniz'de bir yer değil de Doğu Anadolu'da bir yer ?
Örneğin; Sinop veya Samsun değilde niçin Malatya ?
Saygılar...
Yanlış anlamışsınız. Rusya için olan, Kürecik'teki devasa radar. Patriot'un Rusya ile bir alakası yok.
Hocam yanlış anlama gibi bir durumu yok, yada ben tam anlatamadım...Yani Patriot'lar Rusya ile alakalı olduğunu söyleyen arkadaşlara idi... :lol:
Saygılar...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:39 
Çevrimiçi
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 11 Tem 2012, 03:06
Mesajlar: 7344
Yaş:
Alıntı:
Hocam yanlış anlama gibi bir durumu yok, yada ben tam anlatamadım...Yani Patriot'lar Rusya ile alakalı olduğunu söyleyen arkadaşlara idi... :lol:
Saygılar...
Bir daha okuyunca anladım ben de. Neyse, söz konusu arkadaşlara yazdım diye düşünülsün o zaman :)

_________________
It is the duty of the patriot to protect his country from it's government.
-Thomas Paine


Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:54 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:34
Mesajlar: 1173
Yaş:
[spoiler]Ben bataryalardan birinin Malatya'ya, diğerlerinin İstanbul'a ve Ankara'ya belki de Güney Doğu'daki büyük illerimize yerleştirileceğini düşünüyorum. Neymiş Patriot'un yapabildikleri?[/spoiler]
Kendini kanıtlamışmı..? Son safhada vurabilirse vuruyor... Bunu geçtim bu teknik kısmı mantıksal boyutu var. Hadi 3 sistem gelicekmiş. 1 tanesi Malatya, İstanbul ve Ankara..??(Sizin söylediğinize göre) Ee dışarıda kalan illerimize ne olacak..? İstanbul ve Ankara dışındada aynı insanlar yaşıyor... Göz boyanması bari... Patriot'u gidip bir adama sorsanız ülkenin kurtulduğunu sanacak.. :roll:

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:57 
Çevrimiçi
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 02:28
Mesajlar: 5592
Yaş:
"Moduler"in yanina "kendini kanitlamis"i da eklemenin zamani geldi galiba..


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 00:58 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:37
Mesajlar: 1154
Yaş:
Biraz beyin jimnastiği yapalım;

Patriot'lar gelen füzelerden bir veya bir kaçını yakalamayı kaçırdı... Diyelim ki Alman ve Hollandalı askerler öldü ?
Bu durumda Hollanda ve Almanya sıcak çatışmaya girer mi ? Bu durumda meşhur nato maddesi geçerli olur mu ?

Saygılar...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 01:00 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:34
Mesajlar: 1173
Yaş:
Alıntı:
"Moduler"in yanina "kendini kanitlamis"i da eklemenin zamani geldi galiba..
..??

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 01:04 
Çevrimiçi
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 02:28
Mesajlar: 5592
Yaş:
Alıntı:
Bu durumda meşhur nato maddesi geçerli olur mu ?
Yahu Hans ve Geert Nato askeri de Mehmet degil mi?.. Suriye Turkiye'ye bilincli fuze sallasa ve kimse olmese bile sartlar gecerli olmaz mi?..


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 01:14 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 01 Eki 2012, 22:29
Mesajlar: 1739
Yaş:
Alıntı:
Bazı üyelerimizin günlük yaşamlarındaki ezilmişlikleri mesajlarına da yansıyor. Yahu eğer Suriye, Türkiye'ye füze atarsa, karşılığı misli ile ödenmez mi? Böylece bizim başlatacağımız bir Suriye operasyonu meşruluk kazanmaz mı?

Suriye, bu bölünmüşlüğü ile kaç saat dayanabilir ki Türkiye'ye?


Peki bize füze atmalarına yüz binde bir ihtimal diyelim. Bu bile tehlike değil midir ? Hatta bunu söyleyenlerden biri de, ''Ş.Urfa, Malatya ve Diyarbakır'a 6 batarya'' konusunda sizdiniz diye hatırlıyorum.

_________________
Timeo hominem unius libri


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 02:41 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 16 Eki 2012, 00:47
Mesajlar: 285
Yaş:
Suriye'nin abileri gelsin, Suriye bizi kesmez. Elimizdekiler test etme imkanı buluruz.

_________________
"Osmanlı Devleti, Türklerin İmparatorluğuydu. Türkiye de Türklerin Cumhuriyetidir."


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 02:41 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Alıntı:
Yani acik ve oz olarak askerlerimiz kahvaltilarini Sam'da yaparlar.
M-60'larla :P Kornet'leri var neticede.

Ama yerle bir edebileceğimiz kesin.

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 02:58 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:37
Mesajlar: 1154
Yaş:
Alıntı:
Boyle bir sey olmus olsa Suriye sadece bir hata degil tarihi hata yapmis olur.. Sehir bombalamak nedir bilirmisiniz. Sehiri gectik bombani Turk milletine salliyorsun..
Bu tur durumda kanimca Turkiye ne ABD'yi, Rusya'yi nede Avrupa'yi dinler. Ya Allah bismillah der dalar. Bizde sabah kalkariz bi baktikki heryerde savas mansetleri.

Yani acik ve oz olarak askerlerimiz kahvaltilarini Sam'da yaparlar.
Kisacasi; Anasini aglatiriz.
Hocam söyledikleriniz ne kadar kulağa hoş gelse de, işin ucunda savaş var... Getirisini ve götürüsünü iyi hesaplamak lazım...

Saygılar...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 03:00 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 23:31
Mesajlar: 375
Yaş:
Şimdi yavaşca klavye'yi yere bırakıyoruz. 8-)
O değilde böyle bir konu açsak güzel olur herkez senaryasunu,olabilecekleri yazsa, ancak şu saatde Şam'a gireriz ordan gireriz burdan çıkarız şeklinde değil...
Ciddi ciddi olabilecekleri yazsak güzel olur hem harbe hazırlıklı oluruz hem de Milletimizin gazını alırız...;)

_________________
"Zengin bir anı mirasına sahip bulunan; birlikte yaşamak konusunda ortak istek ve uzlaşmada samimi olan; sahip olunan mirasın korunmasını birlikte sürdürmek konusunda iradeleri ortak olan insanların birleşmesinden ortaya çıkan topluluğa Ulus adı verilir."

Mustafa Kemal Atatürk


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 03:04 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 01 Eki 2012, 22:29
Mesajlar: 1739
Yaş:
Aman iyi ki elimizde nükleer yok. Atmadığımız yer kalmazdı. :)
Yahu bırakın Suriye bize nasıl saldırsın ve en önemli soru NEDEN ?

_________________
Timeo hominem unius libri


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 17:11 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:34
Mesajlar: 1173
Yaş:
Önemli olan füzenin topraklarımıza temas etmemesi insan kaybı yaşanmaması... O başlık bir tane şehir merkezine isabet etse katliam olur. Benim 100'lerce insanım zehirden öldükten sonra eşşeğini niğdeye sürsen ne hacet..?? Bence sapıyor olay... Önemli olan ne çeşit bir tepki vericeğimiz değil. Gelicek ilk dalgaya neyle nasıl yanıt verebiliceğimiz. Yakarız, yıkarız iyi kesip atalım o zaman başımızdan ölümler şimdiden kabullenilmiş anlaşılan...

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 19:52 
Çevrimdışı
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012, 15:20
Mesajlar: 1460
Yaş: 36
Alıntı:
Şimdi benim anlamadığım bişey var. Patriotlar oldu da Diyarbakır'a yerleştirildi diyelim yani başında ki Şalı Urfayı koruyamıcak mı ? Bi üyemiz "nokta savunma yapıyo" yazmışta.
Sadece menziline düşecek füzeleri değil, menzilinden geçen füzeleri de vurur.

_________________
Ne Mutlu Türküm Diyene...


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 21:46 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:47
Mesajlar: 2777
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Şimdi benim anlamadığım bişey var. Patriotlar oldu da Diyarbakır'a yerleştirildi diyelim yani başında ki Şalı Urfayı koruyamıcak mı ? Bi üyemiz "nokta savunma yapıyo" yazmışta.
Sadece menziline düşecek füzeleri değil, menzilinden geçen füzeleri de vurur.
E o zaman neden diğer illere de yerleştirilmedi deniyo ? Sonuçta Suriye sınırına yerleştirilcek 3-4 batarya tüm toprakları koruyabilir herhalde ( ? )
Soruyu anlayamadım.Suriye sınırına 3-4 tane koysak daha sınırı geçmeden düşürürler mi demek istiyorsunuz?Yani niye sınıra değilde içerlerde bi yerlere konuluyor?Bu mu?


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 22:04 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:47
Mesajlar: 2777
Yaş:
Alıntı:
Alıntı:
Soruyu anlayamadım.Suriye sınırına 3-4 tane koysak daha sınırı geçmeden düşürürler mi demek istiyorsunuz?Yani niye sınıra değilde içerlerde bi yerlere konuluyor?Bu mu?
Suriye sınırına koysak sınırı geçmeden düşürürler demek istemiştim.
Patriotların çalışması böyle değil maalesef.Yolda giderken vurulamıyor füzeler,hedeflerine gelirken vurulabiliyorlar.
Alıntı:
Bir balistik füzenin, fırlatmadan itibaren uçuşu, üç aşamadan oluşur:

1. Fırlatma (Boost)
2. Uçuş / ortayol (Midcourse)
3. Vurma (Terminal, endgame)

Fırlatma aşamasında füze, ilk hız ile birlikte uygun uçuş / seyir yörüngesine doğru yol alır. Yoğun egzoz gazı saçılımı nedeniyle ısıl (IR) izinin en yoğun olduğu aşamadır.

Ortayol aşamasında füze yakıtını harcayıncaya kadar uçuşuna devam eder. Balistik ve uzun menzilli hava savunma füzelerinin çoğu bu aşamada önceden programlanmış yörüngelerini korumak için INS atalet güdümü kullanırlar, önceden programlanmış bir yörünge hattında kalabilmek için basit hesaplamalar ışığında düzeltme manevraları yaparlar.

Vurma aşamasında ise füze, hedefi vurmak için gerekli son yörünge düzeltmelerini yapar. Radar güdümlü füzelerde radar alıcısı bu aşamada devreye girer.

Günümüz tekolojik imkanları ile, Mach 4 - 5 civarında, yani ses hızının 4 – 5 katı hızda seyreden bir balistik füzeyi ortayol (midcourse) aşamasında vurmak son derece zordur. Bu hem hedefi bulup takip edecek kadar güçlü radarı, hem de bu radarın ölçtüğü sinyali işleyip önleme algoritmalarını hesaplayabilecek komuta kontrol sistemini, hem de bu ufak cismi havada olağanüstü hızlarda vurabilecek füzeleri geliştirmeyi gerektirir.

Halihazırda bir balistik füzeyi imha etmenin tek mümkün (daha doğrusu optimum) yolu, o füzeyi uçuşunun terminal (vurma) aşamasında önlemektir. Radar, hedef tespit / teşhis / takip sistemleri ile bilgisayar hesaplama kapasiteleri buna izin vermektedir çünkü.
http://www.siyahgribeyaz.com/2012/12/yu ... falar.html


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2012, 22:30 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 01 Eki 2012, 17:18
Mesajlar: 416
Yaş:
Alıntı:
Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, Alman Federal Meclisi’nin dünkü oturumunda Türkiye’ye Alman Patriot füzesavarlarının gönderilmesi de tartışılırken, oylamanın Cuma günü yapılması öngörüldü.

Oturumda Almanya Federal Ordusu (Bundeswehr) Patriot füzelerinin yerleştirileceği yer olarak Kahramanmaraş'ı seçti.

Habere göre, Patriot sistemi, Suriye sınırının 100 km kuzeyinde kalan yaklaşık 400 bin nüfuslu Kahramanmaraş’ın korunması için, 2013'ün ilk günlerinden itibaren devrede olacak.

Almanya Savunma Bakanlığı bu konuda bazı milletvekillerini de bilgilendirdi.
Böylece, Almanya’nın Patriotlar için öne sürdüğü iki şart da hayata geçmiş olacak. Berlin'in şartları, füzelerin sınırdan uzakta konuşlandırılması ve sivil halkın korumasının esas alınmasıydı.
http://www.hurriyet.com.tr/planet/22143146.asp


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2012, 01:17 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:47
Mesajlar: 2777
Yaş:
^^^^O haberde ABD ve Hollanda bataryalarının nereye yerleştirileceği de söyleniyor.
Alıntı:
Die USA werden dem Vernehmen nach ein System in der türkischen Stadt Malatya aufbauen. Die Niederlande wiederum wollen ihre "Patriots" in Adana, ebenfalls in der Südtürkei, stationieren. Einsatzbereit sollen die Systeme Anfang Februar sein.
ABD Malatya'ya,Hollanda'da Adana'ya koymak istiyor deniliyor.

Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2012, 01:27 
Çevrimdışı
Süvariler

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:34
Mesajlar: 1173
Yaş:
İstiyormuymuş... :roll: Bunu sistemin sahibi ülkelermi belirliyormuş yoksa tehlike altındaki ülkemi olaya bak... Koydukları yerde bizi koruya :!: caklarından değilde işte neyse...

_________________
Resim


Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2012, 01:34 
Çevrimdışı
Akıncılar

Kayıt: 11 Tem 2012, 00:47
Mesajlar: 2777
Yaş:
Aslında Patriotlar İran için geliyorlarsa koyulan yerler gayet münasip.İran'nın haftalık tehdit ettiği Kürecik ve İncirlik'i koruyacaklar ise.

Habere ek olarak AWACS'larda da Alman askerleri bulunacakmış.(NATO AWACS'ları)


En son Search and Rescue tarafından 13 Ara 2012, 01:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön
   
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2012, 01:35 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı

Kayıt: 11 Tem 2012, 19:53
Mesajlar: 1883
Yaş:
Kahramanmaraş mı korunacak? Diyarbakır'ın nüfusu daha fazla değil mi?

_________________
Resim
Tango-1 Never Dies


Başa dön
   
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 128 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00


Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye