TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Şub 2017, 23:36

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 108 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: KKTC tarih oluyor.
MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 10:03 
Yeni Üye

Bu konuda ihtiyatlı olmakta fayda var. CNR Expo'da Cumhurbaşkanı bu konuda çok net konuştu. Ona rağmen Akıncı kendi kafasına göre bir oldu bitti yapar mı, Cumhurbaşkanı'da dediklerinden geri döner mi bilemiyorum. Kıbrıs davası Türkiye'nin varoluş davalarından bir tanesidir. Suriye ve Musul hakkında bu kadar hassasiyeti olan bir devlet Kıbrıs'tan vazgeçemez. Ben görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanacağına inanıyorum. Dün olduğu gibi bugün de Rum milletinin açgözlülüğü bir anlaşmanın önündeki en büyük engeldir. Güney istenen toprak oranını alamazsa ve garantörlük kalkmazsa referandumda yine hayır der.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 17:42 
Süvariler

"Barzani ile iyi iliskiler!" Birilerinin karsilikli cikara dayali iyi iliskileri olabilir. "olmasin" da diyemem ama, Ülkemiz bazinda Barzani ile iyi ilskilerimizin olabilecegine inanmiyorum.Ülkemiz dara düstügünde, asil darbeyi Barzaniden bekleyebiliriz dersem yanilmam sanirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 17:54 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
"Barzani ile iyi iliskiler!" Birilerinin karsilikli cikara dayali iyi iliskileri olabilir. "olmasin" da diyemem ama, Ülkemiz bazinda Barzani ile iyi ilskilerimizin olabilecegine inanmiyorum.Ülkemiz dara düstügünde, asil darbeyi Barzaniden bekleyebiliriz dersem yanilmam sanirim.

Karşılıklı çıkar da var tabi de Barzani'nin bize yanlış yapmasını önlemek için de onu tehdit edecek unsurların elimizin altında olması lazım.
Ya kolaylıkla yada zorla bizimle anlasacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 18:44 
Süvariler

Asil konumuz Kibris ama "düsman her taraftan kusatmis!"

Milletimizin asil problemi, ne Zaman ki Kibris elimizden cikip gidiyor, asil o zaman baslayacak.
Yillardanberi durmadan aleyhimize gelisen Kibristaki duruma karsi tepki yok gibi, Muhalefet Partileri de ayni sekilde sus-pus. Sanki umurlarinda degilmis gibi.

Yahu , ey Ülkemizin bekasindan sorumlu olan Muhalefet Partileri Size de dert degil mi bu durum?

Kibris ve Ege, Ülkemizin Bronslari ve Cigeri, bizim Dünyaya acilan nefes borumuz! Hic olmazsa, Sizler birseyler söyleyiniz!.

Neyi bekliyorsunuz daha!. Nerede Vatan Sevginiz!. Bizim Milletce yüregimiz eriyor, ayni endiseyi hisset miyor musunuz?.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 19:06 
Süvariler

Bir duyan varsa, Allah Rizasi icin söylesin, "ben duymadim veya hatirlamiyorum"

Bahceli veya Kilicdaroglunun agzindan, Kibris, Ege ve Adalar, diye bir söz ciktigini duyan bilen var mi?

Ermenistan ve Azerbeycan konularini hic sormuyorum, gecelim bunlari ve diger bunlar gibi Ülkemizi ilgilendiren diger problemleri.

Bunlar en az Devletz yönetiminden sorumlu Partiler kadar sorumlular.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 20:55 
Üye

Karşılarında onları dinleyecek anlayacak oturup düşünecek kitle mi var ki konuşsunlar?
Konuşan adam zaten burada yorumunu yapıyor.
İşte bu kıbrıs var ya bu kıbrıs Ceeheeepee döneminde kaybedilmiştir ! Heygidi hey der biri çıkıp herkeste inanır.
Ülkeyi tanımıyormuş gibi ...

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2016, 21:04 
Yeni Üye

AA'nın haberine göre müzakereler tıkanma noktasına gelmiş. Umarım böyle devam edecek.

"Rum tarafının tutumunun müzakereleri tıkanma noktasına getirdiği ve müzakerelerde ilerleme sağlanamadığı ifade edildi."

*Yasaklı olduğu için linkini eklemiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 00:51 
Akıncılar

Bazı konulara açıklık getirmek lazım sanıyorum.

Öncelikle Osmanlı Kıbrıs ı 1878 tarihinde kaybetti o tarihten beri Kıbrıs Türk toprağı değil.
1960 yılında İngiltere den bağımsız bir Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuş olup Kıbrıslı Türkler ve Rumlar bir arada yaşamayı becerememişlerdir.

Türkiye nin garantör devlet olması sıfatı ile yine 1960 yılında Kıbrıs Türk Alayı oluşturulmuş olup ilk bu tarihte Türkiye Cumhuriyeti askeri adada konuşlanmış bulunmaktadır. Ve bu alay o tarihlerde 650 askerden oluşmaktaydı. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sonucunda adadaki ele geçirdiğimiz yerleri ilhak etmediğimiz için teknik olarak Kuzey Kıbrıs a Türk toprağı demek yanlış bir terim olur kanımca.

2001-2002 tarihinde Kıbrıs ta askerlik yaptım. Rahmetli Rauf DENKTAŞ hayatta olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs taki Türkler maalesef Türk Askerlerini o tarihlerde de sevmiyorlardı. Avrupa Birliğini nin onları yücelteceğini sanıyorlar belki ancak Türkiye nin desteği olmadan yaşamaları pek olası değil.

Türkiye olarak biz adayı ilhak etmediğimiz sürece başımızı ağrıtmaya devam edecek bu mesele. Ancak ilhak etsek dahi bu günkü durumdan daha iyi bir durumda olmamız olası değil. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık hesabı her halükarda başımıza sorun olacak bir mesele ki o yüzden 40 yıldır çözülemiyor.

İnkar etmek yok saymak ta bize bir şey kazandırmıyor. Maalesef ki Rum tarafı AB üyesi ve Türklerden çok daha becerikli bir şekilde propaganda yapıyorlar. Tipik masada kaybetme sendromumuz bu sorunda da karşımızda yani.

Şahsi düşüncem 1974 ten önce adada askerimiz yokken bize çok büyük bir eksiklik hissettirmediğine göre şu an Kuzey-Güney bir şekilde birleşir ve Türkiye ye bela olmaktan çıkarsa askeri olarak yine çok bir eksiklik olmayacağı yönündedir. (Tabi Garantör Devlet vasfımızı koruyarak ve en azından Kıbrıs Türk Alayının 1974 ten önceki gibi adada konuşlanması koşulu ile)

Yanılmıyorsam Türkiye nin en güneyi ile Kıbrıs ın en kuzeyi 40 mil kadar. Bu sebeple 12 mil karasuyu dışında 16 mil kadar uluslar arası su kalması sebebiyle teorik olarak bize çok bir sıkıntı oluşturmaz.
Adada bulunan askerimizin Türkiye ye bir faydası yok denemez. O adaya konuşlanacak bir düşman kuvvet Türkiye için tehdit oluşturacaktır ancak zaten dört bir yanımız cadı kazanı olduğu için bir eksik bir fazla sonucu çok etkilemeyecektir. Kaldı ki adaya en yakın ülkenin Türkiye olması sebebiyle her daim Hava ve Deniz gücümüz ada üzerinde baskı unsuru olmaya devam edecektir.
Adada işe yarar bildiğim yer altı zenginliği yok. Ayrıca Kuzey kesiminde doğru dürüst içme suyu da bulunmuyor ki Türkiye den boru hattı ile adaya içme suyu taşınıyor.

Bana kalsa Ege kıyılarımıza yakın bir kaç adayı alıp Kıbrıs ı bıraksak daha karlı bile olabiliriz. Tabi Yunanistan bunu asla kabul etmez oda ayrı bir mesele.

Toparlarsak Kıbrıs a vatan toprağı muamelesi yapmak bana doğru gelmiyor. Misak-ı Milli sınırlarında olmayan Osmanlı hayattayken kaybedilmiş bir bölge. Asıl Misak-ı Milli sınırlarında olup ta şu an elimizde olmayan yerlerde üzülmek daha doğru.
Bazı arkadaşlar sitem ediyorlar şu anki siyasetçilere bir tepki vermiyorlar diye. Adamlar 40 yıldır konuştular da bir şey değişmedi belkide onlarda uğraşmaktan bıkmıştır. İyi kötü sonuca ersin diye bekliyorlardır belki de.

Saygılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 02:03 
Üye

Sizden beklemediğim bir değerlendirme olmuş. Öncelikle Kıbrıs asla özgür bir devlet olamaz, biraz düşünebilen herkes enosisin gerçekleşeceğini bilir. Tüm batı anadoluyu tehdit ettiği yetmiyormuş gibi birde güneyden de mi sarsın yunan bizi? Şuan bizi yöneten beceriksiz yobazları tufaya getirip bir oldu bitti yapmaya çalışıyorlar. Çünkü doğu akdenizde gerçekten bir doğalgaz rezervi var. Şuan Kuzey'i bahane edip orada hak iddia edip rumların aramalarını engellemeye çalışıyoruz. Ada birleşip, yunan tarafından ilhak edilince ne yapıcaksınız? Defalarca gittim Kıbrısa. Yunan adalarına. Cennet oralar. Orası bizim. Ve o güzellikleri bizim ümmet ümmet diye ülkeyi uçurumdan yuvarlayanların salaklığı yüzünden kaybedemem. Kıbrıs Türktür. Beşbin senelik Türk tarihinde gele gele bu zamanı bulmuşuz arkadaş. Adamlar adamıza çöküyor, yakında kıbrısıda alıcaklar. Şaka gibi. Toplu şekilde beyin felci geçiriyor ülke.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 02:13 
Üye

Alıntı:
Bir duyan varsa, Allah Rizasi icin söylesin, "ben duymadim veya hatirlamiyorum"

Bahceli veya Kilicdaroglunun agzindan, Kibris, Ege ve Adalar, diye bir söz ciktigini duyan bilen var mi?

Ermenistan ve Azerbeycan konularini hic sormuyorum, gecelim bunlari ve diger bunlar gibi Ülkemizi ilgilendiren diger problemleri.

Bunlar en az Devletz yönetiminden sorumlu Partiler kadar sorumlular.

Onları oraya getiren sahipleri konuşmalarını istemez. Biri kasetle geldi. Kimin getirdiği ve Atatürk'ün partisinin hali ortada. Nerde kanı buzuk var doluştu partiye. Ulusalcılar sürüldü. MHP'yi ise artık konuşamıyorum bile. Yedi göbek ülkücü aileden geliyorum. Partinin hali YCHP'den bile kötü. Finoya çevirdiler iyice. Muhalefet böyle oldukca bu pedofililer iktidarda kalır. Beni asıl hayal kırıklığına uğratan Halep için Musul için biryerlerini yırtanların Kıbrıs'ı görmezden gelmeleri. Türk'ün çıkarlarına ters sonuçta, mümkünse altı daha da oyulmalı Türk'ün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 04:25 
Süvariler

Öncelikle Osmanlı Kıbrıs ı 1878 tarihinde kaybetti o tarihten beri Kıbrıs Türk toprağı değil.
1960 yılında İngiltere den bağımsız bir Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuş olup Kıbrıslı Türkler ve Rumlar bir arada yaşamayı becerememişlerdir.

Türkiye nin garantör devlet olması sıfatı ile yine 1960 yılında Kıbrıs Türk Alayı oluşturulmuş olup ilk bu tarihte Türkiye Cumhuriyeti askeri adada konuşlanmış bulunmaktadır. Ve bu alay o tarihlerde 650 askerden oluşmaktaydı. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sonucunda adadaki ele geçirdiğimiz yerleri ilhak etmediğimiz için teknik olarak Kuzey Kıbrıs a Türk toprağı demek yanlış bir terim olur kanımca.

2001-2002 tarihinde Kıbrıs ta askerlik yaptım. Rahmetli Rauf DENKTAŞ hayatta olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs taki Türkler maalesef Türk Askerlerini o tarihlerde de sevmiyorlardı. Avrupa Birliğini nin onları yücelteceğini sanıyorlar belki ancak Türkiye nin desteği olmadan yaşamaları pek olası değil.

Türkiye olarak biz adayı ilhak etmediğimiz sürece başımızı ağrıtmaya devam edecek bu mesele. Ancak ilhak etsek dahi bu günkü durumdan daha iyi bir durumda olmamız olası değil. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık hesabı her halükarda başımıza sorun olacak bir mesele ki o yüzden 40 yıldır çözülemiyor.

İnkar etmek yok saymak ta bize bir şey kazandırmıyor. Maalesef ki Rum tarafı AB üyesi ve Türklerden çok daha becerikli bir şekilde propaganda yapıyorlar. Tipik masada kaybetme sendromumuz bu sorunda da karşımızda yani.

Şahsi düşüncem 1974 ten önce adada askerimiz yokken bize çok büyük bir eksiklik hissettirmediğine göre şu an Kuzey-Güney bir şekilde birleşir ve Türkiye ye bela olmaktan çıkarsa askeri olarak yine çok bir eksiklik olmayacağı yönündedir. (Tabi Garantör Devlet vasfımızı koruyarak ve en azından Kıbrıs Türk Alayının 1974 ten önceki gibi adada konuşlanması koşulu ile)

Yanılmıyorsam Türkiye nin en güneyi ile Kıbrıs ın en kuzeyi 40 mil kadar. Bu sebeple 12 mil karasuyu dışında 16 mil kadar uluslar arası su kalması sebebiyle teorik olarak bize çok bir sıkıntı oluşturmaz.
Adada bulunan askerimizin Türkiye ye bir faydası yok denemez. O adaya konuşlanacak bir düşman kuvvet Türkiye için tehdit oluşturacaktır ancak zaten dört bir yanımız cadı kazanı olduğu için bir eksik bir fazla sonucu çok etkilemeyecektir. Kaldı ki adaya en yakın ülkenin Türkiye olması sebebiyle her daim Hava ve Deniz gücümüz ada üzerinde baskı unsuru olmaya devam edecektir.
Adada işe yarar bildiğim yer altı zenginliği yok. Ayrıca Kuzey kesiminde doğru dürüst içme suyu da bulunmuyor ki Türkiye den boru hattı ile adaya içme suyu taşınıyor.

Bana kalsa Ege kıyılarımıza yakın bir kaç adayı alıp Kıbrıs ı bıraksak daha karlı bile olabiliriz. Tabi Yunanistan bunu asla kabul etmez oda ayrı bir mesele.

Toparlarsak Kıbrıs a vatan toprağı muamelesi yapmak bana doğru gelmiyor. Misak-ı Milli sınırlarında olmayan Osmanlı hayattayken kaybedilmiş bir bölge. Asıl Misak-ı Milli sınırlarında olup ta şu an elimizde olmayan yerlerde üzülmek daha doğru.
Bazı arkadaşlar sitem ediyorlar şu anki siyasetçilere bir tepki vermiyorlar diye. Adamlar 40 yıldır konuştular da bir şey değişmedi belkide onlarda uğraşmaktan bıkmıştır. İyi kötü sonuca ersin diye bekliyorlardır belki de.

Saygılar
Zamanında Kıbrıs karşılığında Meis adası teklif edilmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 11:21 
Üye
Kullanıcı avatarı

1986 doğumlular ve sonrası için , siyasi olarak Türkiye baskıcı, dikta rejimi uygulattıran, Tüm siyasi liderleri ada halkının isteğine bakmaksızın kendi seçen ve dışlanmışlığın, ikinci sınıf vatandaş oluşlarının, Rum kardeşi(!) ile düşmanlığının sebebi. Bahsettiğiniz Kıbrıs, bu kıbrıs. Suyunu ve Ekmeğini verdiğimiz ama nankörlük gördüğümüz Kıbrıs. Ama ileri karakol olmsı, Akdeniz' de konumu itibarı ile elde olması gereken Kıbrıs. Kısacası vazgeçme lüksümüzün olmadığı Kıbrıs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 11:27 
Üye

KKTC Kıbrıslı Türklerin değildir. Geleceğine'de onlar karar veremez. Çok istiyorlarsa Avrupaya sığınmacı olarak başvurabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 11:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Saygılar
Hocam yazdıklarınızın tek bir satırına dahi katılmıyorum. Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 12:44 
Genel Yetkili

Geçmiş olsun..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 13:22 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Anlaşılamadı.. masa dağıldı.

Geçmiş olsun..
Yaşasın :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 13:38 
Akıncılar

Alıntı:

Saygılar
Hocam yazdıklarınızın tek bir satırına dahi katılmıyorum. Saygılar.
Sayın süvari_türk
Görüşünüze saygım var kimse kimsenin fikrini kabul etmek zorunda değil. Ancak yukarıda yazdıklarımın büyük bir bölümü benim şahsi düşüncem olmakla beraber bir kısmı da gerçekleri anlatıyor.

2001 Mart - 2002 Ağustos tarihleri arasında adada 16 ay askerlik yaptım. Bu süre içerisinde en az 30 kez çarşı iznine çıkmışlığım vardır. Ada halkı Türk askerini sevmiyordu. Üstelik Adana - Antep taraflarından 1974 yılından sonra adaya yerleşmiş TC vatandaşları arasında bile vardı bu durum. Direk protesto yada hakaret tarzı bir şey olmadı elbet ancak "Türk askerinin adada işi yok gitse daha iyi olur bizim için" tarzı konuşmalara şahitliğim olmuştur. Yukarıda da yazdım bu tarihlerde rahmetli Rauf Denktaş hayatta idi ve şu anki hükumet başta değildi.

1974 yılında biz kendi kendimize gelin güvey olmadık. Yaptığımız harekatı Kıbrıs Türkleri talep ettiği için gerçekleştirdik. Ancak onların çocukları şimdi bizi istemiyorlar ve bu konuyu çözmek için bir çok taviz vermeye razılar takip ettiyseniz.

Ayıca olaya birde şu açıdan bakmak lazım. Biz Kurtuluş Savaşını niye yaptık. Manda yönetimini kabul etseydik İngiltere yada ABD mandası olarak geçinir giderdik. Biz kendi yağımızla kavrulmayı tercih ederek bir mücadele verdik ve sonucun da şuan ki topraklarımıza sahibiz iyi kötü yaşıyoruz.
"Kıbrıs bu toprakların dışarısında bir yer ve o tarihlerde Kıbrıs ı kurtarmak gibi bir amaç hiç olmadı. Yukarıda kabaca bunu anlatmaya çalıştım."
Ve bugünkü koşullarda Kuzey Kıbrıs taki Türkler Türkiye nin Mandasında yaşamak istemiyorlar. Ben haklı yada haksızlar demiyorum.

Teşbihte kusur olmaz derler. Örnek birebir uygun bir örnek olmasa da ABD güya özgürleştirmek için Irak ı yerle bir etti. on küsur yıl askerini tuttu işi bitince çekildi. Çok ciddi para harcadı ancak ne kazandı.
-Elindeki raf ömrü dolmuş/dolmak üzere olan silahları harcadı.
-Yeni silahlarını denedi.
-Irak savaşı sebebiyle bir çok ülkeye eski yeni teknoloji bir çok silah sattı.
-Savaş tazminatı yada başka isim altında ülkenin petrolüne çöktü.
-Jeopolitik üstünlük sağladı. Daha bir kaç madde eklenebilir.

Biz Kıbrıs a girerek ne kazandık ne kaybettik bir bakmak lazım.
Halen elimizde bir hava savunma sistemi olmadığı için Adaya konuşlandıramıyoruz. Gerçi olsa dahi Türkiye nin Güney şeridine uygun yerlere konuşlandırıp kullanabiliriz. Daha önce Güney Kıbrıs AB üyesi değilken Türkiye S300 lerin adaya konuşlanmasına engel olabilmişti. Şu an Güney Kıbrıs hava savunma sistemi edinmek istese engel olabilirmiyiz. Şu anki hükümetin tüm dünya ile kavgalı olması sebebiyle özellikle batıda pek sevilmiyoruz. Sanıyorum bizi kimse muhatap kabul edip Güney Kıbrıs a hava savunma sistemi koyulmasına engel olmaz.
Suriye nin kuzeyinde Rusya dan izinsiz uçaklarımızı kullanamıyoruz. Yukarıdaki senaryo bugün gerçekleşse ve Güney Kıbrıs uçaklarımıza kilit atsa biz adaya yakın yerde uçak uçurabilecekmiyiz. Yada Güney Kıbrıs a bir daha mı saldıracağız. Buna AB, ABD ve İsrail seyirci mi kalacak.

Yukarıda bir iki yerde belirtmiştim. Adayı ilhak edebilirdik Rusların Kırım a yaptığı gibi. Belki şuan ki durumdan daha fazla başımız ağrımazdı bilinmez. Kuzey Kıbrıs ın Türkiye için jeopolitik olarak önemini inkar etmiyorum. Kesinlikle bizim güvenliğimiz için önemli bir bölge ama bu güne kadar sorun çözülmediği gibi o gün bizi oraya çağıranlar bugün bizi istemiyorlar.

Bunlar benim kendi görüş ve düşüncelerim, kimse beğenmek yada kabul etmek mecburiyetinde değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 14:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Üstadım görüşlerinize katılmamam saygı duymadığım anlamına gelmesin öncelikle onu belirteyim.

Ancak ikinci yazınızda yazdıklarınıza da katılmıyorum :)

Biz o harekatı sadece Kıbrıs Türklerini çok sevdiğimiz ve bizden yardım istedikleri için mi yaptık?

Sorularınıza gelince;

Şu an Güney Kıbrıs hava savunma sistemi edinmek istese engel olabilir miyiz? EVET

Güney Kıbrıs uçaklarımıza kilit atsa biz adaya yakın yerde uçak uçurabilecek miyiz? EVET

Tabi bunlar da benim şahsi görüşlerim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 22:24 
Yeni Üye

Alıntı:
SC-43, 22 Kasım 2016, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu’nun Kıbrıs Konusunda İsviçre'de Yapılan Görüşmelere Dair Yöneltilen Bir Soruya Cevabı

Kıbrıs Türk tarafı ve Kıbrıs Rum tarafı arasında, BM gözetiminde 20-21 Kasım 2016 tarihlerinde İsviçre-Mont Pèlerin’de gerçekleştirilen yoğunlaştırılmış görüşmelerden Kıbrıs Türk tarafının tüm iyi niyetli çabalarına rağmen maalesef sonuç alınamamıştır. Sürecin bu kritik aşamasında çok değerli bir fırsatın kaçırılmış olduğunu düşünüyoruz.

Gelinen bu noktada, Kıbrıs Türk tarafıyla ayrıntılı bir durum değerlendirmesi yapılacaktır.

Garantörlerin de katılımıyla gerçekleştirilecek 5'li Konferansın tarihinin gecikmeksizin belirlenmesinde ve bu arada görüşmelerin devamında fayda görülmektedir.

Türkiye'nin Kıbrıs meselesine yaşayabilir bir çözüm bulunması yönündeki kararlılığı sürmektedir.
http://www.mfa.gov.tr/sc-43_-22-kasim-2 ... ler.tr.mfa

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2016, 22:56 
Akıncılar

Allah bizimkilere akıl fikir izan versin.
Rumların da inatlarını, aç gözlülüklerini, iştahlarını arttırsın...
Zira 2 seferdir onların inadı, aç gözlülüğü yüzünden KKTC kurtuluyor.
Bu kritik ortamda, ekonomi, küresel baskı ve tehditler bu haldeyken, bizdeki yöneticiler, nolursa olsun KKTC'yi verelim de belki bir müddet rahat bırakırlar diye düşünebilir.
Vakit kaybetmeden, daha önce bir mesajda yazdığım gibi, 2 tane hızlı arabalı vapur koyup, sabah, öğlen, akşam karşılıklı her gün 6 sefer yapmamız lazım.
Böyle yapalım ki, oradakiler ile burası arasında bir köprü olsun, yüzlerini buraya dönsünler, ekonomik ilişkiler kurulsun, karşılıklı bağımlılık yaratılsın...
33 senedir 2 feribot koymayanların KKTC'nin bu hale gelmesinde çok büyük vebali var...

Şu anki uygulama nasıl bilmiyorum ancak 2000 li yıllarda arabasız feribot vardı. Ben adadan feribot ile Mersin e geçmiştim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 12:33 
Yeni Üye

Karamsarlığa gerek yok. Kuzey Kıbrıs ilhak edilmeye doğru gidiyor. Dostlar pazarda görsün birazcık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 12:53 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Karamsarlığa gerek yok. Kuzey Kıbrıs ilhak edilmeye doğru gidiyor. Dostlar pazarda görsün birazcık.
Kim tarafından ?
Şu Kıbrıslı asimileleri Avrupa'ya göçe zorlamak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2016, 17:05 
Yeni Üye

KKTC sözcüsü "Annan planında Türklere bırakılan toprak %28,7 idi, şimdi biz 29,2 verdik, o zaman kabul etmeyen rumlar yine aşağısını istedi." demiş. Demek ki Güzelyurt ve Karpaz vaadedilmiş. Ayrıca Cumhurbaşkanının bahsettiği %30 altına da inilmiş. KKTC başbakanı da Mustafa Akıncı'yı fazla esnek olmakla itham etmişti. AB ve BM olayın farkında, masa dağılırsa artık olay birleşme veya tanınma noktasına gelecek. O yüzden ellerinden geleni yapacaklar. Dirayetli durup geri adım atmamak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016, 11:17 
Akıncılar

İki taraf ne istiyordu Enosis veya taksim.
Bunun ikisi de gerçekleşmiştir.
Talatçı bir Rum Yalakası'na Lefkoşa'da çaktığım gibi, yineleyelim,
"bu iş 1974'te bitti"
Rum seninle parasını paylaşır mı?
Neden daha iyi durumdan daha kötü duruma geçsin ki?

Rumların SETA gibi think tankleri, FETÖ gibi hainleri, Dave abi gibi MFA'ları yok ki!

Adam GR ile EU içinde ENOSİS'ini sağlamıştır, fonlar içinde yüzmüştür, saçma dış politikamız nedeniyle "Doğu Akdeniz Deniz Alanları Sorunun"da avantajlı konumdadır (=daha fazla para);
"Türkler defolsun gitsin" diyecek elbette.
Buna milli fayda falan deniyor.

"Ben zaten iyi konumdayım" diyor, "EU arkamda" diyor; "geleceksen sen gel lebraam" diyor Rum-yalakası eziklere;
onlar da hayal kırıklığına uğradılar, ama RASYONEL DIŞ POLİTİKA böyle bir şey.
Acımaz.

Lütfen biraz "game theory" falan.

Aynı naneyi birileri açılımda da yemişti.
Biraz da "realizm", please!

Boyun eğmek şân ve şerefle yaşamış ecdâdımıza yapılması mümkün ihânetlerin en büyüğüdür... Savaşta cengâverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şânı yaşayacak, çocuklarımız torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır. ÇİÇİ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Kas 2016, 22:04 
Üye

Nasıl ki onun bunun çocukları"köpekistan"denen sözde devleti kuramayıp GüneyDoğu'yu elimizden alamadıysa ki alamıcaklar alamazlarda, onun bunun sevicileri Kıbrıs'ı elimizden alamaz ve alamıcaktır.
(Irkçı değilim fakat ülkemin varolduğu veya varolması için mücadele ettiği toprağı ki ecdad toprağıdır, bölmek isteyene veya satmak isteyene karşı elbet bir çift sözüm vardır.)
Hayırlı Akşamlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 09:34 
Genel Yetkili

O iş hiç de öyle değil. Koca koca adamlara hain demek için ne yeterli bilgi sahibisiniz ne de haddinize düşmez.. kıbrıs meselesi 74'te çözüldü gerisi bürokratik ve diplomatik teferruat. Vazgeçen rumlar olmalı biz değil.. bunun son görüşme olacağı defaten söylendi yetkili ağızlardan. Hadi genel ısrar üzerine bir kere daha görüşüldü diyelim. Anlaşamamakta anlaşmaktan daha öteye geçmez.

Ayrılacaklarsa da hukuklarına sahip olarak ayrılmalılar. Atarlı giderli ergenlere göre değil diplomasi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 01:34 
Üye

Hazır batı ile aramız iyice bozulmuşken içinde bulunduğumuz karambolde Kıbrıs'ı ilhak etsek ne olur :?:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 04:22 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Hazır batı ile aramız iyice bozulmuşken içinde bulunduğumuz karambolde Kıbrıs'ı ilhak etsek ne olur :?:
Saddam'ı devirmek isteyen Batı için Kuveyt işgali ne ise bu dönemde bizim için de GKRY'nin ilhakı o olur
Kuzeyden bahsediyor. Türk devleti gücünün doruklarına 70'lerde çıktı. Devlet o tarihten günümüze çok erezyona uğradı. 2002'den sonra bildiğin eridik. Yunan adalara çöküyor, biz sadece izliyoruz. Daha biz çocukken üzerinde ot bitmeyen 2 kayalık yüzünden az daha savaş ilan ediyorduk. Büyük abimiz Amerika zor tuttu. Kuzeyi bir şekilde ilhak etmeliyiz, bu benimde aklımda. Yoksa yunan birleşmeden sonra çökücek üzerine. Sorun şu. Bizim tatlısu demokratları, liboşları ve ümmetcileri ağır bir ambargoya hazır mı? Bence değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 06:05 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
+1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 08:45 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Saddam'ı devirmek isteyen Batı için Kuveyt işgali ne ise bu dönemde bizim için de GKRY'nin ilhakı o olur
Kuzey Kıbrıs'tan bahsediyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2016, 09:47 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Kuzey Kıbrıs'tan bahsediyorum.

Arkadaş ilhak etmek ile işgal etmeyi karıştırdı ondan itiraz ediyor
İlhak etmek daha önce ele geçirdiğin statüsü henüz belli olmayan yeri burası artık benim ana vatanımın bir parçası bu toprakları ülkeme kattım haritam artık böyle olacak demektir.
KKTC yani artık Türkiye nin bir ili olacak valimizi göndereceğiz belediye başkanı şehri yönetecek.

KKTC devleti bizim mecbur kalıpta birazda korkakça çaresizce bulduğumuz bir çaredir. Olması gereken kesinlikle bu toprağın Türkiye ye ilhak edilmesidir. İsrail Kudüs ü nasıl ilhak etti onun gibi. Bırak Kudüs ü daha dün Rusya Kırım ı ilhak etti. KKTC devleti tarihi mirası itibarı ile bir devlet olmayı hak etmiyor. Dünyada kimse bu devleti tanımıyor ve bunda ahlaki gerekçeleri yok değil. Orada bir devlet kurulamaz ama orası kesinlikle Türkiye ye katılabilir bu anlaşılabilir durumdur ama buna cesaretimiz yok diye bir avuç Kıbrıs lı vatandaşımıza siz bu işin ceremesini çekin demek iyi bir şey değildir. Sorumluluğumuzu Kıbrıs lı Türklere yıkıyoruz ve onlarda bu sıkıntı ile eziliyorlar. Kıbrıs Türklerin ele geçirip yerleştiği bir kazanılmış topraktır. İstanbul gibi geçmişi Rum dur ama bu sorun değil kazanılmış topraklar diye bir hukuk var işgal değildir kazanılmış toprağı sahiplenmek 500 yıl olduysa oraları alalı artık orada yeni bir dünya kurulmuştur aynı İstanbul da olduğu gibi ve artık kimse orayı eski sahibine ait görmez. Bizim bu yüzden bu statüye en ahlaklı gelebilecek ve tek gerçek olan şeye dayanıp olması gerekeni korkusuzca yerine getirmek ve bu toprakları ilhak etmemiz gerek. Zaten bizimdi orası bizden İngilizler aldı ve onlar gittiği hafta biz eski statüye dönme kararı aldık Rumlar nereden çıktılar o bile tartışılır bir konudur. İngilizler gittiyse eski sahibinin dir daha ne olacak. İlhak edelim o zaman bu kadar kafa karışıklığı olmaz bence. Ama KKTC yi tanıyın dersek bu hiç bir akla hitap etmez çünkü orada devlet kurmaya hakkı olan bir tarihi mirasa sahip halk yok. Orası Anadolu nun ele geçirdiği topraktır hepsi bu kadar. Devlet kurulamaz ancak istiyorsak bir şehrimiz olabilir ama böyle irite bir devleti dayatırsak 100 yıl uğraşırız ve karşımızdakilerde bu iritelikten cesaret ile hep oraları alma hayali olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 17:49 
Üye

KKTC de şu an gösteriler oluyor. Lise öğrencileri başbakanlığın önünde toplanmış. Yerel tv de tesadüfen denk geldim. Mevzuyu tam anlamadım ama bir kazada öğrenci mi ölmüş bir olmuş.
Pankartlarda Ankara ellerini yakamızdan çek yazıyordu. Sendikalar grev başlatacakmış. Öğrenciler derse girmiyormuş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 17:52 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

KKTC de şu an gösteriler oluyor. Lise öğrencileri başbakanlığın önünde toplanmış. Yerel tv de tesadüfen denk geldim. Mevzuyu tam anlamadım ama bir kazada öğrenci mi ölmüş bir olmuş.
Pankartlarda Ankara ellerini yakamızdan çek yazıyordu. Sendikalar grev başlatacakmış. Öğrenciler derse girmiyormuş.
" Ayşe evine dön" de diyorlar mı ? Yahu, bir yerden değil ki her yerden sıkıştırılıyoruz. Allah bu milleti korusun.

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 19:06 
Üye

Alıntı:
Ya bu Kıbrıslılar harbi andaval ulan davar sürüsü kanlı noeli ne çabuk unuttununuz.
Kahramanımız kadar çok hainimiz var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 19:29 
Üye
Kullanıcı avatarı

Affınıza sığınarak söylüyorum suyu kessek bir taraflarını yıkayamayacaklar hala saçma sapan konuşuyorlar .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2016, 09:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ocak'ta tekrar görüşme yapılacakmış Cenevre'de. Peşkeş çekmek için büyük çaba var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2016, 11:40 
Uzaklaştırıldı

İlhak etmezsen bütün çözümler orayı bizden koparır
Ama çabuk ama geç sonuç değişmez

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2016, 13:41 
Üye

Kuzey Kıbrıs'ta güney ile kuzey arasında saat farkı olduğu için öğrencilerin zorlanmasından kaynaklı eylemler oluyor. Geçen günlerde dağ yolundan giden bir öğrenci servisi harfiyat tırının altında kaldı. Şoför ile iki öğrenci hayatlarını kaybetti. Saat farkının trafik kazalarına yol açmasından dolayı eylemler devam ediyor.

Dün Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis bir araya geldi. 5'li görüşme tarihi belirlenmiş. 2017 ortalarında referandum olacak gibime geliyor.

Bu da haberi: http://www.gundemkibris.com/akinci-yepy ... 94897h.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2016, 14:17 
Üye

Alıntı:
Kuzey Kıbrıs'ta güney ile kuzey arasında saat farkı olduğu için öğrencilerin zorlanmasından kaynaklı eylemler oluyor. Geçen günlerde dağ yolundan giden bir öğrenci servisi harfiyat tırının altında kaldı. Şoför ile iki öğrenci hayatlarını kaybetti. Saat farkının trafik kazalarına yol açmasından dolayı eylemler devam ediyor.

Dün Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis bir araya geldi. 5'li görüşme tarihi belirlenmiş. 2017 ortalarında referandum olacak gibime geliyor.

Bu da haberi: http://www.gundemkibris.com/akinci-yepy ... 94897h.htm
Türkiye Cumhuriyetinin suçu ne ben onu anlamadım. Neden bizim aleyhimizde pankartlar açılıyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2016, 17:24 
Üye

Bu Akıncı zorla adayı peşkeş çekecek bu gidişle Helenik abluka tamamlanmış olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2016, 19:40 
Üye

Bu insanların bir derdi var ki bu kadar huzursuzlar.Oturduğunuz yerden milleti hainlik ile suçlamayın.Ben Kıbrıs halkını savunmuyorum ama doğru düzgün fikir sahibi olmadan yok hainler yok asimile ...
Bir Türk sizsiniz de millet hain.

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2016, 02:45 
Uzaklaştırıldı

Dertlerini söyleyim ben. Önlerinde kalplerini pır pır ettiren bir havuç var oda AB ye kapağı atma AB vatandaşı olma hülyası. Hapisteki adamların hayatın her şeyine seçime krize her şeye af olacak olmayacak gözü ile bakması gibi bu ülkedeki her genç kişide bu anlaşmalar uzlaşmalar sonucu AB nüfus kağıdım olur mu hayali yaşıyor. Umurlarında değil KKTC de Kıbrıs ta bu insanların. Nedenini yukarıda belirttim tarihi olarak KKTC devleti dayanaksız bir devlettir ve vatandaşları da olması gereken derecede tutku ile toprağına devletine bayrağına bağlı değiller. Rumlar gibi yada Filistinliler gibi değiller çok kolaylıkla davadan kopar kendi çizgilerinde giderler. Ben onları suçlamıyorum hainlik olarak görmüyorum bu sosyolojinin bir gereği. O topraklara aidiyetleri vatan belleme düzeyinde değil. Az zoru görünce İstanbul yerleşir bir dahada arkasına bakmaz bile benim vatanım orası demez Yozgat dan İstanbul a göçen kadar sıkıntı yaşar. Bu göstericiler yanıp tutuşuyor AB pasaportu alırım Rumlar sayesinde oradan da serbest dolaşım hakkım var giderim Londra ya Paris e hayatım kurtulur diyor. Bunun önünde tek engel ise Türkiye onların gözünde. Tekrar ediyorum bu benim gözümde tam anlamı ile bir hainlik değildir. Biz onlara taşıyamayacağı bir yük yükledik irite bir devleti zorla sahiplenin dedik. Ama bunun için gereken şartlar yok bu yüzdende vatandaşlarının canı sıkılıyor gevşek pozisyonda kalıyorlar. Bir Antalya lıya AB yi verseniz toprağını teslim etmez ama KKTC li o ruh halinde değil. Orayı ilhak edelim Türkiye yapalım o zaman hepsi vatansever olacak göreceğiz. Taşlar yerine oturacak çünkü o zaman gönüllerde. 500 yıl önce en eski KKTC li bile Konya da filandı olmuyor işte sen burada devletsin ikna edici gelmiyor çok gevşekler bu uğurda. Biz şimdi Bursa Cumhuriyeti kursak ilk önce Bursa lılar güler buna. KKTC de böyle bir şey 200 bin kişiye devlet olun dedik oldular ama olmuyor işte. Anadolu da olsa bırak devleti o nüfus zar zor belki il olabilir. Karşı kıyıda Alanya var aynı nüfusla il olacağım diye kendini yırtıyor olamıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 08:41 
Üye

Kıbrıslı Türk kardeşlerimi severim fakat Nisan 2004'te Rumlar %75 ile Kıbrıslı Türklerle beraber yaşamak istemediklerini söylemiştir. Adanın birleşme ihtimali zor bence. Rumlar tekrar reddedecektir. Avrupalıların Türklerle beraber yaşamak isteyeceklerini düşünmek hayalden başka birşey değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 08:42 
Genel Yetkili

Kıbrıslı Türk kardeşlerimi severim fakat Nisan 2004'te Rumlar %75 ile Kıbrıslı Türklerle beraber yaşamak istemediklerini söylemiştir. Adanın birleşme ihtimali zor bence. Rumlar tekrar reddedecektir.

E zaten o ata oynuyoruz galiba..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 09:20 
Süvariler

Alıntı:
Kıbrıslı Türk kardeşlerimi severim fakat Nisan 2004'te Rumlar %75 ile Kıbrıslı Türklerle beraber yaşamak istemediklerini söylemiştir. Adanın birleşme ihtimali zor bence. Rumlar tekrar reddedecektir. Avrupalıların Türklerle beraber yaşamak isteyeceklerini düşünmek hayalden başka birşey değil.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak; Akıncı denen şahsı niye uyarmıyoruz, ikaz etmiyoruz. Bize rağmen Kıbrıs topraklarını müzakere konusu yapamazsın arkadaş...! niye demiyoruz. O toprakları alarak Kıbrıs Türküne armağan etmek için Türk milleti şu kadar bedel ödemiştir; sen kim oluyorsun da Türk milletinin kanı üzerinden pazarlık yapabiliyorsun...! niye denilmiyor.

Kıbrıstan bir karış toprak giderse; vebali itiraz etmeyenlerin boynunadır - o tip adamlar bana göre vatan hainidir. Vatanseverlik lafla olmaz. Hem milliyetçiyiz diye geçineceksiniz hem de vatan toprağını pazarlık konusu yapacaksınız...! Kıbrıs vatan toprapığıdır. Kıbrıs' ı başka bir ülkenin toprağı olarak görmek yanlıştır. Zaten bizden başka da KKTC olarak tanıyan ülke bulunmuyor.

Gerçek Devlet Adamı
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 09:21 
Süvariler

Rumlar yeniden reddederse umarım bu sefer düzgün ve kararlı bir siyaset uygulanır da KKTC'nin tanınma yolu açılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 09:31 
Genel Yetkili

Yahu sevgili partikül, kim size rağmen bi şeyi pazarlık konusu yapmış..

Yapabilir mi yahu , mümkün mü böyle bir şey.. insaf ... insaf... Bir zamanlar ahmet ugurlu'nun bir dizisi vardı : " karşıyım ben, karşıyım, herşeye karşıyım " derdi.. sizinki de o hesap.

5'li görüşmede senin kabul etmeyeceğin bir madde sence 2'li görüşmelerde okeylenebilir mi? Hele ki Türkiye'nin KKTC sorumlusu başbakan yardımcısının soyadı Türkeş , müstakbel başkan yardımcısının soyadı Devlet iken..

Bilip bilmeden vazifelilere sektirip durulması hakikaten ne kadar da irrite edici.. genelde de her meseleyi o açıdan okuyor ve paragraflarca yazı döşeniyorsunuz. Saygı duyuyorum eyvallah da, bazı konular ideolojik açıdan yargılanamaz. Özellikle de milli meseleler. Bilgi gerekir. İçyüzü hakkında en ufak bilginiz yokken nasıl da önyargıqlarla yazabiliyorsunuz.. hayret... insaf...

Vatan haini lafı da ne kadar ucuzladı.. herkese göre herkes vatan haini.. bırakın da insanlar işini yapsın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 09:58 
Süvariler

Sayın Hocam, Annan Planı için de aynı şeyler söylenmişti; az kalsın Kıbrıs elden gidiyordu. Sayın Hocam Kıbrıs Davası 1974 yılında çözülmüştür. Çözümsüzlük çözümsüzlük diyorlar; zaten mesele 1974 yılında çözülmüş; daha neyin çözümsüzlüğü anlamak mümkün değil.

Ben olsam ne yaparım biliyor musunuz? Madem KKTC' yi tanımıyorlar, aynen Atatürk' ün Hatay' da düşündüğü şekliyle bir referandum yaparım ve KKTC' yi siyasal olarak Türkiye Cumhuriyeti' ne entegre ederim. Çözüm diyorlarsa en radikal çözüm budur. Bunun dışında ki çözümler çözüm değildir. Ya KKTC olarak tanırlar ya da Türkiye Cumhuriyeti' nin bir parçası haline gelir demek lazım.

Sayın Dum size bir örnek daha... ne diyorlardı; Adaları Lozan ile verdiler...! Yahu Kıbrıs ada değil mi? Kıbrıs elden gidince; bizim kabahatimiz değil, İsmet paşa yüzünden Kıbrısı kaybettik mi diyecekler? Ve ya '' Kusura bakmayaın yine kandırılmışız, azamızda ki FETÖ' cüleri tam olarak temizleyememişiz o nedenle Kıbrıs görüşmelerine gereken reaksiyon gösterilememiştir; Allah bizleri affetsin'' mi diyecekler?

Müzakereler gizlilik içerisnde yürütülürken, işin esasları milletten gizleniyor veya dile getirilmiyor. Ancak az bucuk işi araştıranlar demektedirler ki; Annan Planına rahmet okutacak derecede ağır bir antlaşmadır diyorlar..

Hocam madem benim düşüncelerime itiraz ediyorsunuz; o zaman Kıbrıs müzakereleri ile elde edilecek kazanımları ve karşılığında verilecekleri şöylece yazın bakalım; oradan tartışalım. Ben haklılığıma inanarak yazıyorum. İnanmasam şuraya tek kelime yazı yazmadım.

Ayrıca vatan hainliği kelimesi ayağa düşmüş değildir. Vata toprağını masa başında bilinçli olarak kaybedersen Vatan Haini olursun hocam. Kıbrıs Vatan Toprağıdır diyorum, tek çakıl taşı kaybederlerse vatan haini olurlar diyorum; bunu neresi yanlış? Kendileri demiyor mu; adaları Lozan da kaybettiler diye. Ege de 152 ada, adacık, bitişik ada, kayalık elden gitti sayın hocam. Dile getirilmiyor, gizleniyor diye bu gerçeği görmeyecek miyiz? İnsanların tarih önünde milletine karşı sorumlulukları vardır. Zamanında gereken uyarıları yapmayanlar, tavrını ortaya koymayanlar; tavırsızlıklarıyla da sorumlu olurlar. Niye milleti ikaz etmediniz? derler. Neticede herkes meselenin özünü bilmek zorunda değildir. Türk milleti birtakım hadiseleri güvendiği, itibar ettiği insanlardan duyduğu zaman reaksiyon gösterme eğilimindedir. Mesela sizi şöyle bir örnek verlim; şu forumda sizin yazdıklarınıza, söylemlerinize, bilginize, deneyimlerinize itibar eden, güvenen onlarca üye var. Şimdi siz bu şekilde tavır geliştirirseniz onlar da diyeceklerdir ki; sayın Dum bu şekilde yazdığına göre, demek ki Sayın Dum ' un dediği doğrudur. Bekleyelim bakalım, ülkeyi yönetenlerin vardır mutlaka bir bildiği- diyeceklerdir.

Eski Bakanlarımızdan Yaşan Okuyan' ın ilginç bir lafı vardı, diyordu ki; '' Yahu bizim parti başkanı bir karar alırdı; o kadar ters o kadar gereksiz kararalardı ki... ancak bir bildiği vardır diyerek sesimizi çıkartmazdık. Yıllar sonra anladık ki hiçbirşey bilmiyorlarmış. O nedenle vatandaşlarımıza tavsiyemdir; devlet büyüklerimizin vardır bir bildiği...! demesinler, bu şeklinde akıl yürütmesinler; hakikaten kimsenin birşey bildiği yoktur diyordu- tebessüm ederek.

saygılar,

Gerçek Devlet Adamı
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 10:59 
Süvariler

Ek olarak birşeyler daha yazmak istiyorum; asıl mesele nedir biliyor musunuz? Kıbrıs, vatan toprağı olarak görülmüyor. Bütün sıkıntı buradan kaynaklanmaktadır.

Anadolu' da bir söz vardır, derler ki; '' Dünyada mekân, ahirette cennet'' derler. Dünyada mekân dediğimiz şey toprak parçası değil midir? O beğenmedikleri Kürtler; iki karış toprak parçası elde edebilmek için milyon çeşit alavere dalevere işler çeviriyorlar. Biz ise elimizde ki toprak parçasını bile pazarlık konusu yapıyoruz.

Mehmet Akif İstiklâl Marşında diyordu;

Bastığın yerleri "toprak!" diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı diyor. Kıbrıs 1571 yılında Osmanlı tarafından fetedilmiştir. Yeni Osmanlıcılık diyorlar; o halde Osmanlı mirasına sahip çıksanıza...! 1571 yılında fetedilmiş ve halen Türklerin özgürce yaşayabildiği vatan toprağıdır. Yeni Osmanlıcılık yapıyorsunuz; Musul , Kerkük, Halep diyorsunuz; öte tarafa gelince Kıbrıs' ı müzakere konusu yapıyorsunuz.

Efendim, '' Şu gibi kazanımlar elde edeceğiz; karşılığında da şunları vermek durumundayız'' diyorlar. Buna karşılık Mehmet Akif ne diyor;

''Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı''

Yahu toprak müzakere konusu yapılır mı hiç (!)

Yine şiirden alıntı yaparak ne diyorlardı;

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır
Toprak,eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

İşte yukarda yazdık, 1571 yılında osmanlı tarafından fetededilmiş topraklardır ve ayrıca fetedilmesi de hayli meşakkatli olmuştur dedik. Keza 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile yüzlerce şehit verdik. Kıbrıs davasına sahip çıktığımız için başımıza musallat edilen terör belası ile de 40 yıldır mücadele ediyoruz. şimdi bütün bu mücadelelri çöpe atacağız ve Kıbrıs topraklarını müzakere konusu yapacağız. Ondan sonra da bunun adına YENİ OSMANLICILIK diyeceğiz...! Yeni Osmanlıcılığı yapması gerektiği yerde yapmıyorlar; yapamayacakları, yapmamaları gereken yerlerde yapmaya çalışıyorlar.

İngilizlerin meşhur sözüdür; ''yerinde ve zamanında iş yapmak'' diye... Yersiz zamansız işler yapa yapa; memleket adeta elden gitme noktasına gelmiştir.

Gerçek Devlet Adamı
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2016, 11:18 
Uzaklaştırıldı

Rum kesimi her başarısız müzakerede bile bir öncekindeki kazanımlarının üstüne bir sonraki görüşmeleri başlatarak milim milik avantajlı konumunu geliştiriyor
Görüşmelerden kaçamıyorsan bunu bir kurala bağlamak başarısızlığı yıldırıcı yapmak gerek
Benim önerim görüşmelerin her on yılda sadece bir defa başlatılması prensibinin getirilmesidir. 2010 da başladı 2013 e kadar devam etti taraflar anlaşamadı mı bundan sonraki görüşme 2020 de başlayabilir ancak. Taraflar o zamana kadar oturur hazırlık yapar düşünürler. Her başarısız görüşme ayrılığı da pekiştirir üç kere başarısız oldum mu 30 yıl geçti demektir bir daha bir araya gelmek nerede ise anlamsız olur.
Birde her görüşme sil baştan olmalı bir önceki mutabık kalınanlar üstüne görüşme başlamamalı.

Tabi benim kişisel fikrim aslında ilhak etmek yönünde daha öncede belirttiğim gibi. Ama olmuyor is ede görüşmek gerekiyor ise de bunu disipline sokmak gerek iki senede bir yeniden görüşme başlatılmaz anlaşamadıysan bu ciddi bir sonuç doğurmalı ve öbür on yıl başı beklenmeli.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 108 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: