TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 27 Tem 2017, 01:38

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 397 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Rusya'nın Yaptırımları
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 11:14 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Rusya'nin 8 türk gemisini alikoymasi(tutuklamasinin) ardindan Turkiye misilleme yapmis ve 27 Rus gemisini tutuklamis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 12:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu bir anda olan birşey değil. Rusya denetimden geçmeyen gemileri eksiklikleri giderene kadar limanlarında alıkoyuyor. Biz ilk başta seferlerini iptal ettik ve geri gönderdik. Son 1 haftadır bizde denetime tabi tutup eksikliklerini giderene kadar limanda tutuyoruz. Kısasa kısas hesabı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 12:19 
Uzaklaştırıldı

Türkiye nin en büyük yanıtı Kırım konusunda bastırması olurdu. Kırım limanlarına giden gemilere yada kırım limanlarından çıkan gemilere çeşitli yasaklar getirilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 13:20 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Uçağın düşürüldüğü günlerde bunu övünerek açıklayan hükümet yetkilileri şimdi çark etti. Rus uçağının düşürülmesi konusunda “vur” emrinin verilmesine kimse sahip çıkmıyor. İhale yavaş yavaş ateş eden pilotun üzerine kalacak.
Rusya’ya ait SU-24 bombardıman uçağının Hava Kuvvetlerimize ait uçak tarafından düşürülmesi sonucu iki ülke arasında yaşanan gerilimi azaltmak için şimdi tüm sorumluluğun pilotumuzun üzerine yıkılması, siyasetçilerin ise tamamen bu işin dışında tutulması için yürütülen kampanya askerler arasında büyük sıkıntı yarattı.
Başbakanın “gerekirse vurun” talimatının koşullarının oluşmadığı, pilotun ya da kendilerine emir veren kişinin sorumluluğu bulunduğu şeklinde kampanya yürütülüyor. Bu konuda hükümet kanadında şu değerlendirmeler yapılıyor:

“Bir ülkenin sınırlarına giren uçağa, angajman kuralları çerçevesinde uçak geri dönmüyorsa, o ülke sınırları içinde tehlikeli bir biçimde ilerlemeye devam ediyor, uçağa ya da ülkeyle bir tehdit oluşturuyorsa ‘vur’ emri açık ve nettir. Ancak uçak tehlike oluşturmuyorsa, o ülke sınırları içerisine girmiş bile olsa telsiz arızası, radar arızası ya da pilotun iltica etmek gibi bir niyeti olup olmadığından mutlaka emin olmalı. Bütün bunlarda ‘vur’ emri iradesi verilen emirler çerçevesinde uçağın pilotundadır. Emirle mi, pilotun kararıyla mı? Ancak burada görülen, uçağın Türkiye sınırlarına sadece hedefleri vurmak için giriş-çıkışlarda kullanıyor. Türkiye’ye bir tehdit oluşturmuyor. Öyleyse burada ‘vur’ emrini pilot kendi inisiyatifinde mi verdi, ya da o an Rus uçağını takip eden radar kontrol merkezindeki yetkili amir tarafından mı verildi. Eğer yetkili amir tarafından verildiyse, kimin onayı alınarak vur emri verildi? Eğer radar veya radar aracılığıyla Eskişehir 1. Bölge Harekat Merkezi’nden yetkili biri tarafından ‘vur’ emri verilmediyse, pilot kendi inisiyatifinde yapıp yapmadığı da açıklığa kavuşmalı. Görünen, pilot ya kendi inisiyatifini kullandı ya da nöbetçi generalin talimatıyla Rus uçağı düşürüldü. Rus uçağının Türkiye’ye dönük bir tehdidi yokken, uçağımıza kilit atmamışken, üstelik de ülke sınırlarını terk eden uçağa ateş edilmesinin aydınlatılması gerekiyor.”

Saygı ÖZTÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 13:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rusya ile önümüzdeki aylarda bir barış süreci yaşanacak ve sadece uçak düşürülme mevzusu değil tarafımızdan masaya başka kartlarda sürülecek. Şüphesiz bunlardan bir tanesi Rusya'ya verilecek tavizlere ve isteklerine karşılık YPG ile olan dirsek temasını Suriye iç savaşı sona erdikten sonra kesmesi olacaktır. Hatta ve hatta biraz akıllıca hareket edilirse Rusya ile olan ilişkiler geçmişten bile kuvvetli olabilir. Buraya nedenini şimdi yazmıyorum. ABD'deki seçimleri bekleyelim. İlerleyen aylarda haklı çıkacağımı göreceksiniz.

Varil fiyatı 30 dolara doğru giderken Rusya bölgede ucuz yan sanayi ürünleri ve gıda malzemesi tedarik ettiği Türkiye'yi bu kadar süre yaptırım vesilesi ile tutamayacağını biliyor. Onun için bir an önce barış yapmak istiyorlar. Rusya'da hayat pahalılaşıp kamu hizmetleri sekteye uğrarsa halk isyan bayrağı çekmeye başlar. Bu bir sezi değil dünya kanunu bu yöndedir. Tek istisnası Türkiye 'dir.

Rusya çoğunlukla yerle bir olan imajının peşindedir. Öyle görünüyor ki istediğini alacak. Gemimizi vuranlar sırtımızda geziyorsa, uçağını düşürdüklerimize haklı olduğumuz bir konuda özrü çok görmeyelim. Sinsilikle kamuoyuna duyurulan bir özür gelecek politikamızda bir ödün değil büyük bir başarı sayılacaktır kendi nezdimde...

Zaten adamların bakan yardımcıları ve sözcüleri ikide bir özürde özür diyor. Yani özür dileyin konu kapansın uzatmayalım... Arkadaşlar Türkiye'nin gelecekteki 100 yılının müthiş geçmesi için Rusya ve İsrail gibi ülkeler ile ilişkilerinin iyi olması gerekmektedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 14:04 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Uzun lafın kısası;

Rusya ile önümüzdeki aylarda bir barış süreci yaşanacak ve sadece uçak düşürülme mevzusu değil tarafımızdan masaya başka kartlarda sürülecek. Şüphesiz bunlardan bir tanesi Rusya'ya verilecek tavizlere ve isteklerine karşılık YPG ile olan dirsek temasını Suriye iç savaşı sona erdikten sonra kesmesi olacaktır. Hatta ve hatta biraz akıllıca hareket edilirse Rusya ile olan ilişkiler geçmişten bile kuvvetli olabilir. Buraya nedenini şimdi yazmıyorum. ABD'deki seçimleri bekleyelim. İlerleyen aylarda haklı çıkacağımı göreceksiniz.

Varil fiyatı 30 dolara doğru giderken Rusya bölgede ucuz yan sanayi ürünleri ve gıda malzemesi tedarik ettiği Türkiye'yi bu kadar süre yaptırım vesilesi ile tutamayacağını biliyor. Onun için bir an önce barış yapmak istiyorlar. Rusya'da hayat pahalılaşıp kamu hizmetleri sekteye uğrarsa halk isyan bayrağı çekmeye başlar. Bu bir sezi değil dünya kanunu bu yöndedir. Tek istisnası Türkiye 'dir.

Rusya çoğunlukla yerle bir olan imajının peşindedir. Öyle görünüyor ki istediğini alacak. Gemimizi vuranlar sırtımızda geziyorsa, uçağını düşürdüklerimize haklı olduğumuz bir konuda özrü çok görmeyelim. Sinsilikle kamuoyuna duyurulan bir özür gelecek politikamızda bir ödün değil büyük bir başarı sayılacaktır kendi nezdimde...

Zaten adamların bakan yardımcıları ve sözcüleri ikide bir özürde özür diyor. Yani özür dileyin konu kapansın uzatmayalım... Arkadaşlar Türkiye'nin gelecekteki 100 yılının müthiş geçmesi için Rusya ve İsrail gibi ülkeler ile ilişkilerinin iyi olması gerekmektedir.
"Rus uçağı olduğunu bilsek düşürmezdik, üzgünüz" açıklaması bir nevi özür değil mi zaten?
Nasıl bir özür dilenecek ben anlamıyorum. Adamlar hava sahanızı ihlal etmedik diyorlar. Etmedikleri halde düşürdük özür dileriz diyemeyiz ki. Ortada bir mantık hatası var.
Diğer söylediklerinize katılıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 14:08 
Akıncılar

"Rus uçağı olduğunu bilsek düşürmezdik, üzgünüz" açıklaması bir nevi özür değil mi zaten?
Gayet dengeli bir laftı bu. Ama yeterince duyulmadı, mesele burada. Bunun kabul edilmesi de esip gürleyen Putin ve Rusya imajına iyi gelmiyor, sorun orada.
Kolay bir çözüm yolunu iki taraf da bilmiyor.

Ama bizde nasıl tuğralarla gezen bir ekip var ise, Rusya da ona buna caka satmakla, garip bir büyüklükle falan böbürlenmeye bayılıyor. Onlar da bizim gibi köylü millet.

Köylülük bir yere kadar, bir de diplomasi var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 14:22 
Genel Yetkili

Eylüle çekmişlerdi seçimleri.

Bu iş daha en az 9 ay sürer. Seçimden hemen önce pilot ailesine tazminat ve usturuplu usulünce bir özür iletiriz.

Putin kuvvetli bir şekilde tekrar seçilir.. bu iş de biter.

Seneye de zaten Azerbaycan Türkü gazı da geliyor.. her halukarda biter.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 14:25 
Süvariler

İhale gerçekten pilotlara çıkarsa bundan sonra kimse "vur" emrine bile riayet etmez, korkarım ileride savaşak adam bile bulamayız bu ülke için. Zaten çoğu pilot istifa edip gidiyor bakalım ne olacak. Umarım böyle bir sonuç çıkmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 14:25 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alın size bir rus gencinin bir günlük yaşamı:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c_EmUp4xep0[/youtube]

Bu videoyu hazırlayan kişi ti'ye almış ama genelde bu şekildeler. Sonra iletişim kuramıyoruz derler. Bazı kesim de "tecavüz etse bile biz haksızız çünkü o rus yeeaaaa, nuke attı mıydı bizi ezer geçer" havasında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 14:59 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

2016 rusyada seçim yılı.

Bu iş daha en az 9 ay sürer. Seçimden hemen önce pilot ailesine tazminat ve usturuplu usulünce bir özür iletiriz.

Bir holdingin turizm departmanı müdürü bana bu özür işinin turizm sezonu başlamadan önce olacağını söyledi.
Sadece cbnin sakin olmasına çalışılıyor. Turizmcilerin yoğun baskısı var perde arkasında, iki ülke politikacıları için. Perde arkasında yoğun bir diplomasi trafiği olduğunu söyleyebiliriz. İki taraf içinde kazan kazan durumu yaratılmaya çalışılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 15:37 
Üye

Rus dışişleri yardımcısı açıklama yapmış ;Türkiye bir daha böyle bir olayın yaşanmayacağına dahil teminat versin , tazminat ödesin ve sorumlular cezalandırılsın demiş . Bizimkilerde jet hızıyla cevap vermiş . Dışişleri sözcüsü Tanju Bilgiç Ruslar bir daha hava sahamızı işgal etmiyeceklerine dahil teminat versin demiş ve özür dilemeyeceğiz .sorumlular cezanlandırılmayacak diyede eklemiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 20:38 
Süvariler

2016 rusyada seçim yılı.

Sizleri anlayamiyorum, cogul konusuyorum.Israil 9 insanimizi öldürdü kiyamet kopardiniz sonra iliskileri duzeltelim adamlar hakli falan diyorsunuz.Simdide hakli olarak dusurdugumiz bizim sinirimizi namusumuzu ihlal ediyor ve vuruyoruz sizlerdr burada bayram havasi yapiyorsunuz 3 gun.4. Gun ozur dileyelim söyle olur böyle olur.Komedi gibi bu arkadaslar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 20:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
2016 rusyada seçim yılı.

Sizleri anlayamiyorum, cogul konusuyorum.Israil 9 insanimizi öldürdü kiyamet kopardiniz sonra iliskileri duzeltelim adamlar hakli falan diyorsunuz.Simdide hakli olarak dusurdugumiz bizim sinirimizi namusumuzu ihlal ediyor ve vuruyoruz sizlerdr burada bayram havasi yapiyorsunuz 3 gun.4. Gun ozur dileyelim söyle olur böyle olur.Komedi gibi bu arkadaslar.
Krizi avantaja döndürmek diye bir tabir var. Bir nevi fırsatçılık yapalım diyorum. Rusya'nın istediği şey onur ve gurur. Bizde kürtlerden bir iki adım geride dur diyoruz fenamı. Yamacımıza gelsinler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 20:50 
Genel Yetkili

İsrail Türkiyeden özür diledi diyor ya devlet.

Ne dediler hatırlıyor musun : " eğer olayda bir hatamız varsa özür dileriz"

Bu şimdi özür dilediler de hatalarını kabul mü ettiler oluyor. Ama biz öyle değerlendirdik. Adamlar tazminata da tamam dediler, boykot vesair konulari da anlaşılabilecek konular. Ki çok yakında tekrar elçi filan gider beraber çalışmaya başlarız.

Üstelik, kendi adıma o gemide ölenlerle kendimi pek aynı tarafta da görmüyorum. Bana göre boykotu kırmaya çalışmaları aktivist ve haklı bir eylem olsa da, hazırlıklı ve kasten giderek açık denizde borda yapan bir askeri birlikle resmen çatışmak en hafif tabiri ile salaklık , ağır tabiri ile teröristlikti.

Neyse..

Demek ki sen okuduğunu anlayamiyorsun. Ne yazmışım alıntıladığın yazımda : uslubunca usturuplu bir özür dileriz. Yani dilermiş gibi yaparız filan.
Ne yapacaz, savaşalım mı? Diplomasi denen bir şey var. Hayat grilerden ve menfaatlerden oluşur. Ergen miyiz biz?

Önce oku sonra gül. Trajediyi komediyle karıştırıyorsun bence..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 20:54 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
2016 rusyada seçim yılı.

Krizi avantaja döndürmek diye bir tabir var. Bir nevi fırsatçılık yapalım diyorum. Rusya'nın istediği şey onur ve gurur. Bizde kürtlerden bir iki adım geride dur diyoruz fenamı. Yamacımıza gelsinler.
Senin benim ülkemizin gururu nerede?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 21:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Özür var özür var hocam. Karşılıklı kamoyu açıklamaları ile iki ülke menfaatlerini tatmin edecek şekilde bu iş tatlıya bağlanabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 21:05 
Süvariler

Bak bitli,

İsrail Türkiyeden özür diledi diyor ya devlet.

Ne dediler hatırlıyor musun : " eğer olayda bir hatamız varsa özür dileriz"

Bu şimdi özür dilediler de hatalarını kabul mü ettiler oluyor. Ama biz öyle değerlendirdik. Adamlar tazminata da tamam dediler, boykot vesair konulari da anlaşılabilecek konular. Ki çok yakında tekrar elçi filan gider beraber çalışmaya başlarız.

Üstelik, kendi adıma o gemide ölenlerle kendimi pek aynı tarafta da görmüyorum. Bana göre boykotu kırmaya çalışmaları aktivist ve haklı bir eylem olsa da, hazırlıklı ve kasten giderek açık denizde borda yapan bir askeri birlikle resmen çatışmak en hafif tabiri ile salaklık , ağır tabiri ile teröristlikti.

Neyse..

Demek ki sen okuduğunu anlayamiyorsun. Ne yazmışım alıntıladığın yazımda : uslubunca usturuplu bir özür dileriz. Yani dilermiş gibi yaparız filan.
Ne yapacaz, savaşalım mı? Diplomasi denen bir şey var. Hayat grilerden ve menfaatlerden oluşur. Ergen miyiz biz?

Önce oku sonra gül. Trajediyi komediyle karıştırıyorsun bence..
Okudugumu iyi anliyorum ben.Sizin anlamadiiniz sey hakli oldugunuz halde suclu gibi hareket ediyorsunuz.Bende size soyle birsey sormak istiyorum.Yasinizi bilmem evli oldugunuzu varsayiyorum.Ben hergun sizin evinizin onune gelsem kapinizi yumruklasam, caminizi kirsam, ailenize hakaret etsem siz kibarlik yapip uyarsaniz ben yine yapsam tavriniz ne olurdu? Ha siz simdi derseniz ki benim sana isim düser ozur dilerm sana vurdugum icin gelir barisirim dersen benim gozumde ne karakter ne gururu olan bir adam veya ülke olursun.Bana okudugumu anlamadigimi soyluyorsunuz pekala, bence sizde nederseniz onu dogru goruyorsunuz.He yani bukadar devlet icindeki adam salak bir siz mi akillisiniz Rusya'dan ozur dilememiz gerek falan.Zaten gelen gecen tartakladi yillardir 2 artislik yapti ülkemiz onuda gelip 3 gun forumda kutluyoruz 4. gunde herkesin fikri bambaska oluyor.Ben demiyorum savas olsun Rusya ile, ama birakinda allah askina bir gururumuz olsun., kimse donmaz sogukdan.Dedemiz babamiz yada yasinizi bilmem ben dogalgazli evde dogmadik, sobali evde dogdum buyudum ama gururlu olduk biri kapimiza ailemize cevremize birsey dediginde gerekeni yaptik kimsedende cikar icin ozur dilemedik haksiz olan zamani gelincw gelir ozur diler.
Mobil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 21:31 
Üye

Rusların, zedelen imajı için ve yahut Ruslarla olan ilişkilerimiz için vs vs hiç bir sebebten ötürü özür dilememeliyiz . Vatan savunmasının özürümü olur . biz gereken açıklamayı yaptık , keşke olmasaydı Rus uçağı olduğunu bilsek daha farklı olurdu gibisinden . Anlayana bu bile bir geri adımdır ,ilişkileri düzeltmek istediğimizin kanıtıdır. Tansiyonu yükseltmek istiyen Ruslar .Bugün Ruslardan özür dilesek .Yarın Suriye çıkar Türkiye bizdende özür dilesin der . Bir sonraki gün yunanistan çıkar Türkiye Kıbrıs Barış Harekatın'da yaptıklarından dolayı özür dilesin der. bu böyle böyle devam eder gider .Ruslar'dan özür dilemek demek her Kahraman Türk pilotuna sen verdiğim emiri ,vatan savunması için ettiğin yemini unut sadece F-16'na bin havada tur at ,sınırı geçen olursa boşver görmemezlikten gel demektir . burada bu konuşmaları TSK mensubu Subay , Astsubay ,ve tüm askeri personelimizde okuyordur .vatan savunması için askerlerimizin yaptığı hareketlerden ötürü diğer ülkelerden özür diler isek ,Askerlerimize hakaret etmiş oluruz .Ruslar ile ilişkileri düzeltmek için çabalayalım tamam'da özür dilemek ne oluyor . Onlar bizden özür dilesin sınırımızı ihlal eden onlar .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 21:40 
Genel Yetkili

Rica ediyorum okuyanlar 3 sayfa geriden itibaren okuyup, anlayarak gelsinler.

"üslubunca usturuplu özür dilemek" ve "özür dilemek" arasındaki farkı algıllayamayanlara da ayrıca izah edemeyeceğim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2015, 21:45 
Süvariler

Rica ediyorum okuyanlar 3 sayfa geriden itibaren okuyup, anlayarak gelsinler.

"üslubunca usturuplu özür dilemek" ve "özür dilemek" arasındaki farkı algıllayamayanlara da ayrıca izah edemeyeceğim.
Tamam da sayin dum ne icin? Ne yaptik? Sinirimizi korumak sucsa buyrun dileyelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015, 19:41 
Yeni Üye

Putin uçak olayıyla ilgili, Türkler Amerikanların müsait bir yerini yalama karar verdi demiş.
Atatürk, laiklik, islamlaştırma vs anlatmış yine.
http://www.bbc.com/news/world-europe-35118927

Aynı toplantıda o olaydan sonra kaçacağımızı mı sandılar vs vs demiş
Bundan önce Türkler Suriye' de uçuyordu, onları şimdi de uçmaya davet ediyorum çünkü çok ciddi bir cevap alacaklar diye eklemiş.
http://www.theglobeandmail.com/news/wor ... e27799731/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015, 20:09 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015, 20:33 
Süvariler

Bu ahmağa biri artık cevap versin her Allah'ın günü benim ırkımı aşağılayamaz bu ... Şimdi gönüllü pilotlardan oluşan 1 ekip kurup , iyice hazırlanıp o S-400 bataryası üzerinden alçak geçirip fotolarını tüm dünyaya ifşa edeceksin. Boğazları da rus askeri gemilerine teröristlere silah taşıyor benim güvenliğimi tehdit ediyor diye kapayacaksın. Bakalım ne yapacak, bir savaş ilan etse de görsek şu ... !!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015, 23:25 
Genel Yetkili

http://www.gazetevatan.com/turkiye-ile- ... 668-dunya/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2015, 23:39 
Genel Yetkili

http://www.milliyet.com.tr/misir-dan-tu ... efault.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 00:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Başlık "Rusya'nın yaptırımları" yerine "Rusya'nın faydaları" olarak değiştirilebilir mi :)

Güzel haberler bunlar, olması gereken ilişkiler..

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 00:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Son seçimlerden sonra hükumete bir şeyler oldu. Bir önceki dönemden ders çıkartmış gibiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 00:27 
Üye

Son seçimlerden sonra hükumete bir şeyler oldu. Bir önceki dönemden ders çıkartmış gibiler.
7 Haziran'da % 40 almalarının etkisi ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 00:48 
Süvariler

Sanki biri forumu okuyup iş tutuyor bugün ;) Geriye S-400'lere alçak çekmek kaldı :twisted: Şu an İsrail ve Mısır'la anlaşmak, hele ki Mısır bizden gemi+iha filan alsa tadından yenmez, GKRY ile Yunanistan'ı p.. gibi ortada bırakmak yapılması zaruri hareketlerden. Katar zaten yanımızda, Suud'lar ile de bir aşk havası var ama duygusal olsa gerek, bir de Yunanistan bu fakir hali ile çaresiz daha da Rusya'ya kaysa sonra "Sam Amca" da Yunanistan'a kaysa 10 numara olur. İran zaten Körfez'de bir şekilde boğazlanır, biraz daha yıpransın da.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 01:01 
Süvariler

Diyorum ABD'nin mi parmağı var ? NATO da Rusya'ya askerlerini çek demiş , bizim üsse yapılan saldırıyı da ABD kınamış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 01:02 
Üye

[quote="zenmastera"]Putin uçak olayıyla ilgili, Türkler Amerikanların müsait bir yerini yalama karar verdi demiş.

Bundan önce Türkler Suriye' de uçuyordu, onları şimdi de uçmaya davet ediyorum çünkü çok ciddi bir cevap alacaklar diye eklemiş.

Böyle diplomatik bir açıklamamı olur yahu ,Bu adam bir ülkenin devlet başkanı bu seviyeye düşmemesi gerekirdi. Bizimkilerin Okkalı bir cevap vermesi gerek .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 01:43 
Üye
Kullanıcı avatarı

Orada Türkmenlerin olduğunu bilse idik bombalamazdık lafını da söyledi sarı oğlan, yahu o değilde bu Rusya ne kadar abuk subuk ciddiyetsiz bir devletmiş... Bre pez... derler adama kaç bin km'den gelip bombardıman yapıyorsun attığın yerin neresi olduğunu bilmeden. Bombaladığın dağın adı bir kere TÜRKMEN dağı, vıcık vıcık jöle gibi pis birşeymiş bunlar yahu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 01:59 
Süvariler

Konuşmayı izleme fırsatım olmadı henüz, fakat haberlerde önemli yerlerini okudum. Şu anda yapılması gereken ilk şey, Rusya'nın saldırgan tavrından gaza gelmeyip, ortadoğuda stratejik serinlik sonucu mahvettiğimiz ilişkileri yeniden eski düzeye getirmeye çalışmak olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten uçak mevzusundan sonra Mısır ve İsrail'den gelen açıklamalar, onların da bunu istediği yönünde. Ya da bizim bölgede bir müttefiğe ihtiyacımız o kadar belli ki (en azından elle tutulur 1 tane), bu ülkeler bu açıklamaları yapıyor.

Bir de, tükürdüğümüzü yalamayıp, Rusya'ya karşı dik durmamız gerekir. Uçağı düşürmek doğru ya da yanlıştı bu tartışma bir yana, artık olan olmuş diyerek en azından bu konuda hemfikir olmalıyız. Umarım Rus jetini düşüren pilot, ya da emri veren komutan ileride ergenekonvari bir davada yargılanmaz. Bu konuda hükümete hiç güvenmiyorum. Üzüldüğüm bir nokta var ki, solcu kesimin büyük bir çoğunluğu neredeyse Putin gelse bizi işgal etse diyecek. İşin acı tarafı, bunların içerisinde Kemalist, ya da seküler kesimden de insanlar var.

Rusya'nın yaptırımları konusunda ben açıkçası pek endişelenmiyorum. Amerikan ambargosu döneminde ayakta kalmış bir milletiz, ki o dönem ile bu dönem kıyaslanamaz. Rusya'ya askeri bakımdan bağımlılığımız bildiğim kadarıyla ya yok, ya da çok düşük seviyede. Turizm sektöründe ise zaten hepimiz biliyoruz kişi başına zaten çok karlı turist kategorisinde değil Ruslar. Son dönemde zaten ekonomik sıkıntılardan ötürü turizm sektörü düşüşteydi. Son yıllarda yaşanan düşüşten ötürü en azından seneye "şok dalgası" gelmeyecektir sektöre.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 02:05 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Biz ambargo koyuyoruz ama şu şu mallar gelebilir, bir de bunlar gelsin dedikten 2 gün sonra şu malları da kapsamdan çıkardık bla bla bla.... diyen adamın ambargosundan ne olur?

Bizim ihracatçı kesim gaza gelip "göndermiyom ulen" dese 2 gün sonra kepenk kapatırlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 11:18 
Uzaklaştırıldı

İşin komiği yayınlanan rakamlara göre Rusya ya ihracat da artmış azalacağına nasıl olduysa. Bazıları dayaktan anlıyor demek ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 12:22 
Üye

Putin Türklerin bir kısmının kendisine sempati duyduğunu çok iyi biliyor heralde ki kamuoyuna oynuyor, çünkü Türkiye'de emperyalizm'e karşı milyonlar bir takım ritüeller yapmaya davranıyor ve davranmaktanda kaçınmıyor, "buğz" mu nedir ondan..

Haliyle Putin'in yerinde olsam bende aynı açıklamalarda bulunurum Türk halkına sıcak görünmeye çalışırım ilk açıklamaları da o yöndeydi zaten ama sonra İslam hareketi vs. gibisinden açıklamalarla başka kitleleri de etkilemenin peşinde sonucunda hem laikler hemde emperyalizm'in koyu düşmanı islamikler Rusçu olacak çıkacak :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 12:32 
Uzaklaştırıldı

Adam istihbaratçı kökenli olduğundan rakibini iç dengelerle vurmaya kotlanmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 14:10 
Site Başkanı

Rusya git gide sıkışmakta kendi iç kamuoyunu rahatlatamadığının farkında hatta toplum bile Putin in yaptıklarından ciddi oranda rahatsız ve huzursuz.Hepsi Suriyede ne işimiz var Türklerle niye bozuştuk ve artık neden Türkiye ye gidemiyoruz endişeleri mevcut durumda.

Türkiyenin Mısır ve İsrail ile anlaşması durumunda bölgede Rusyanın fazla tutanamacağını belirtmek isterim.

2016 çok güzel olaylara gebe biraz beklemek lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 14:13 
Akıncılar

Adam istihbaratçı kökenli olduğundan rakibini iç dengelerle vurmaya kotlanmış.
Bana göre, ama gerçekten sadece bana göre; Putin sadece kendine yapılan hamleleri görebilmek ve okumakta başarılı. Buna karşıt hamle geliştirebilmekte ise başarılı ve yetenekli değil. "Pasif" demeye çalışmıyorum, ama yetkin değil yaptığı işler.

Bizim RTE de çok farklı değil. Onun da kendisine karşı yapılan hareketkleri görebilmekle ilgili bir yeteneği var. Bu da okumaktan, yakın tarihi hatmekten falan gelmiyor. Önsezi, içgüdü işte. Siyasetçi mayası. Ama onun da bu hamlelere geliştirdiği karşı hamleler hep çok ayarsız ve bazen beceriksizce.

Demek Asyalı, doğulu kültürlerimizin bize çizdiği profil bu. Bu bürokrasi ile, bu anlayışlar ile durup durup kendimizi kendi muarızımız ile aynı tarot falına bakarken buluyoruz.

____

Geçen gün bir yazı vardı, Putin popüler oldu ya artık Türkiye'de. Tıpkı RTE gibi bu da hayatında sadece bir kaç kitap okumuş falan diyorlar. RTE okumamıştır da, Putin hakikaten okumamış mıdır bilmek zor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 14:18 
Akıncılar

Hepsi Suriyede ne işimiz var Türklerle niye bozuştuk ve artık neden Türkiye ye gidemiyoruz endişeleri mevcut durumda.
"Hepsi" değil. Putin'in Suriye müdahalesine bir "cihatçılarla savaşıyorum" kılıfı bulması zor değil ve buna da Rusya'da muhalefet edecek kimse bulunmaz. Kantarın topuzunu kaçırmadığı sürece. Hoş kaçırdı, ama bu Çeçen ve Dağıstanlı, Inguşetyalı hikayeleri oldukça bu konuda çok zorlanmaz. Ama "Olm Suriye'ye gittin, neden Türk'le bozuştun?" sorusu son derece geçerli. Onun önünü alabilmek için de zaten çok ciddi bir basın harekatı başlattı, daha ilk 4-5 saatten itibaren. Ancak basın o kadar abarttı ki, bizim havuz medyasının inandırıcılığını yitirmesine döndü.

Hesap edilmeyen şu, bu halkın görgülü olaının büyük bir kısmı bu memlekete 25 senedir geliyor. Görüyor.

Ama bir de şu var; Cemaat-AKP kapışması ve kurumların altının oyulması, gelip giden adamlar, AKP'nin bürokrat diye sağa sola atamak zorunda kaldığı mahalle imamı kılıklı adamlar Putin'e çok iyi bir cephane veriyor.
Yine, Türk'ün kendinden gayrı bir düşmana ihtiyacı yoktur.

Unutma ki, Ruslar bizim buradaki insanımızdan önce cemaat okullarını gördüler, ta Sibirya'nın dibinde bile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 14:27 
Site Başkanı

Hocam cihatcıların Rusyada hangi eylemlerde bulunduğunu düşünürsek sence Rusyanın müdahalesini gerektiricek olay Paris bahanesi olabilirmi ?

Rusyanın derdinin cihatcılar olmadığını çünkü Rusya ya şu ana kadar (Suriye operasyonuna girişecek bir meteryal noktasında )islami terör namına bir faliyet gelişmediğini İran a seyehatinde Putin in Kuran-I Kerim götürmesi bunlar sence Rusyanın Suriye bölgesindeki durumunu açıklayabilirmi ?

Şu an Rusyada Putin Türkiyede RT statüsünde ikiside benzer ikisininde destekcileri muhalifleri var ama tek fark var Putin in korku imparatorluğu basın kısmında değil diğer bütün alanlarda faliyeti ile toplumu sınırlandırmakta.

Yani bizde Cumhuriyet freni var ama onlarda bu fren mevcut değil.

Dolayısı ile herkesin düşüncesi bu işten Türkiyenin değil Rusyanın zararlı çıkacağı.

Murat 124 ile Ferrari olmaya çalışmamak lazım diye düşünmekteyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 14:34 
Akıncılar

Ruslar'ın bilinçaltında "İslam"a karşı bir gri nokta hep vardır. Alman'ın yanında "Ben namaza gidiyorum Hacı" desen anlamaz. Rus anlar. İlber Hoca'nın bir tasviri vardı, "Rus aydını Şeyh Şamil'i bilir" diye.
Bir yılı aşkın süredir, Rus halkına çok ciddi bir Inguşetyalı, Dağıstanlı, vs cihatçı hikayesi pompalanıyor. Çoğu yanlış ama kimi de doğru.

Rus'un İslam'a çok tince bir ip üzerinde bakışı vardır. Sovyette uzun süre birlikte yaşadılar. Putin bunu bilmeyecek adam değil. Avrupa gibi topyekün "Haçlı" kisvesine bürünemez. İran'a kuran götürür, ama beri tarafta her gün "Dagestan'ın %45'i IŞİD Terör Örgütü'i destekliyor" haberi basar.

Zaten uzun süredir de Türkiye sınırına bu kadar yaklaşma sebebii, buradaki Çeçec mücahitler olarak gerekçelendiriyor. Varlar mı? Evet varlar.

Demek ki nedir? Üzerinde kontrol istediğin alanda aslında kontrolün olacak. Türkiye'nin kısa kaldığı konu bu. Aslında muhtemelen bu koridorda sürekli ısrarının sebebi de buydu. Burada kontrol kimin girip kimin çıkabileceğine dair de bir kontrol. Burada oyalandk işte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 19:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dolayısı ile herkesin düşüncesi bu işten Türkiyenin değil Rusyanın zararlı çıkacağı.

.

Onu zaman gösterecek. Muhtemelen BTÖ kartını kullanacaklar . İl -76 ları doldurup Erbil de güle güle kullanın diyecekler.

Manpads mı olu kornet mi olur artık . Belki parada verirler . Yakında Apo bir Mandeladır derlerse pek şaşırmayacağım. BTÖ şu anda terör listelerinde . Ama yarın göreceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 19:37 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bu terör kartı öyle "küstüm oynamıyorum, gösteririm sana" deyipte kullanabileceğiniz "abi" jokeri gibi değil. İki ucu keskin bıçak gibidir. Rusya bugün terör kartını kullanır, yeni bir deste açılır kağıtlar dağıtılır joker bize geldiğinde biz de kullanmasını biliriz elbette.

Birgün Moskova'da birşey olur, başka birgün başka bir yerde olur. Dünya eski dünya değil. Örgütlerde eskisi gibi değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 19:40 
Site Başkanı

Alıntı:

.

Onu zaman gösterecek. Muhtemelen BTÖ kartını kullanacaklar . İl -76 ları doldurup Erbil de güle güle kullanın diyecekler.

Manpads mı olu kornet mi olur artık . Belki parada verirler . Yakında Apo bir Mandeladır derlerse pek şaşırmayacağım. BTÖ şu anda terör listelerinde . Ama yarın göreceğiz.
Şunu bir türlü algılayamıyorsunuz 10 defa söylendi.

Rusya ve yanındaki 15 ülke 30 senedir zaten 10000000 tondan fazla silah gönderdi.

Onun yanında insan kaynağından tutun maddi kaynağa kadar herşey verildi.

Bizim 1990 larda ak serisi silahlar bixilerimiz yok iken termal kameralarımız yok iken onlarda vardı.

O yüzden papağan gibi aynı konuda gitmenin manası yok ancak çöp ileti olur yazılanlar.

Şu saaten sonrada terör kartı pek işlemez teröristlere ders olarak yakında Cizre ve dağlıca operasyonları okutulucak zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2015, 20:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Irak'tan Türkiye'ye yeni çağrı: Askerlerini çek
Irak bir kez daha Türkiye'ye, Kuzey Irak'taki askerlerini çekme çağrısını tekrarladı. Bağdat sorunu müzakereler yoluyla çözmeye hazır olduğunu da belirtti.
Hani o vururum uslübüna ne oldu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2015, 18:33 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Uçağın karakutusu açılmış ve sonuç fiyasko. Rus uzmanlar veriler hiçbir şekilde kurtarılamaz diye beyanatta bulunmuşlar kekolar :lol:

8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2015, 18:46 
Akıncılar

Uçağın karakutusu açılmış ve sonuç fiyasko. Rus uzmanlar veriler hiçbir şekilde kurtarılamaz diye beyanatta bulunmuşlar kekolar :lol:

8-)
Ben asıl doğru yada yanlış bir bilgi çıksa şaşıracaktım. Zira değiştirilmiş bilgi çıksa bile yine başlarına bela olma ihtimali vardı. En temizini yapmışlar. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2015, 18:47 
Uzaklaştırıldı

Ne gibi bir sonuç almayı umuyorlardı ki yalan söylesinler?

En fazla telsiz dinletirlerdi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2015, 18:50 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Yahu Rus'lar ne saçmalıyorlar cidden ben anlayamıyorum bir hışımla kara kutu şovu yapıyorlar sonra ay yok bozuk çıktı diyorlar çocuk gibiler.Düşmanında asil olucak arkadaş bence özür dileyelim Rus'lardan bitsin bu eziyet onlar adına ben utanmaya başladım artık ne şarlatanlarmış yahu.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 397 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 14 5 6 7 8 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: