TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Eyl 2017, 20:08

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 397 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7 8 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Rusya'nın Yaptırımları
MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 17:14 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Hayatımda duyduğum en salakça açıklamalardan birisi olmuş. Bir Rus için bile.
Aslan parçası Türkler hesap biliyor diyor kendisi milyarlarca dolar para kaybedecek onu mu hesaplayamıyor ayrıca Baltık limanlarından nereye satacak. Ayrıca demiryolu ile petrol sevkiyatı :lol: :) :lol: petrolün variline+ 1 bir dolar eklesinler en az. Ayrıca kış geliyor kışın baltık limanlarının halini bilenler anlatsın buz kıran gemileri kanallar açar ancak oradan gemiler çalışır. Averaj Rus bile inanmaz buna.

http://www.milliyet.com.tr/-bogazlar-ka ... efault.htm

Boğazlar kapanırsa, Türkiye yılda 440 milyon dolar kaybeder'
Rus petrol şirketi Transneft Başkanı Nikolay Tokarev, boğazların Rus petrolü sevkiyatına kapatılması halinde Türkiye'nin yıllık kaybının 440 milyon doları bulacağını söyledi.

Boğazların kapatılması durumunda 110-115 milyon ton petrol ve petrol ürününün farklı yollardan sevk edilmesi gerekeceğini belirten Tokarev, "Türkler de hesap yapmayı biliyor. 1 ton petrolün sevkiyatı ortalama 3 dolar. Maksimum 4 dolar olabilir. 110 ile 4'ü çarptığımızda, Türkiye'nin yaşayacağı kayıp ortaya çıkar" dedi.

'BALTIKLAR'A YÖNELEBİLİRİZ'
Tokarev, Rus tankerlerinin Kazakistan ve Azerbaycan gibi ülkelerin petrolünü de taşıdığını ifade etti. Rus yetkili, "Eğer sadece Rus üreticilere kısıtlama getirilirse, o halde ürünlerimizi Baltıklar'a yönlendirebiliriz. Baltıklar'daki limanlarda fazla hacme sahibiz. Ayrıca demiryolu üzerinden sevkiyat imkanı da var. Yani, petrolümüzü sorunsuz şekilde sevk edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 17:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

440 milyon dolar para değil. Rusya öğrencilerimizi sınır dışı ediyor. Canları ne kadar yanmış arkadaş bunların. Hem kendi salaklıkları hemde bizden acısını çıkartıyorlar. Türkiye'ye karşı 1'e 5 kaybecedeklerini bilmiyorlar heralde. Dünya yeni bir ekonomik bunalıma girerken bunlar hiç iç açıcı konuşmalar değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 17:40 
Genel Yetkili

Öyle siyaseten savaş çıkmadan boğazları kapatamazsın da,

Belki bir gece 2 gemi çarpışır tankerlerin dönemeyeceği şekilde karaya oturur veya batar. Kurtarma çalışmaları ve davası 1 sene sürer. Diğer ufak gemiler kılavuzla geçmek zorunda kalırlar, sıra olur falan filan..

Yalnız açıklığı iyi hesaplasınlar burke'ler geçebilsin...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 17:46 
Uzaklaştırıldı

Krizin sürmesi ve büyümesi petrol fiyatlarını yukarı çeker. Bu da ruslara yapabileceğimiz ne büyük iyilik olur.. Aynı zamanda bizim bütçe açığımızda büyür..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 17:53 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 17:58 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Öyle siyaseten savaş çıkmadan boğazları kapatamazsın da,
Belki bir gece 2 gemi çarpışır tankerlerin dönemeyeceği şekilde karaya oturur veya batar. Kurtarma çalışmaları ve davası 1 sene sürer. Diğer ufak gemiler kılavuzla geçmek zorunda kalırlar, sıra olur falan filan..
Yalnız açıklığı iyi hesaplasınlar burke'ler geçebilsin...
Aslında bu haberin sebebi geçenlerde yeni trafik uygulamasını gündeme getirip deneme amaçlı uygulamamız. Önce yoğunlaşan trafik sebebi ile tek yönlü trafiğe izin verildi ardından gemiler sıra ile aralarında ciddi mesafe açıklıklarla geçişine izin verildi. İyi bir uygulama ile engellemeden uluslar arası anlaşmaları bozmadan gemileri bir kaç hafta geciktirmenin yolu olduğunu gördük şimdi onlar kara kara düşünüyor. DUMA'nın açıklamasında "zamanlama manidar".
Kış geldi sis var fırtına var batan çıkan teknesi var var oğlu var. İpin ucu Uzun adamın elinde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 18:55 
Üye

Kuzey Irak yönetimi resmi açıklama yapmış . Rusya'nın yayınladığı videodaki tırlar bize ait diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 19:13 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

:lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 19:32 
Süvariler

Alıntı:
"Allah punished the Turkish elite by taking away their sanity."

03.12.2015 Rusya Devlet Başkanı Putin :D
At last Putin learned the name of God "Allah" ;)
Allah kelimesini neredeyse tüm insanlar bilir.Almanya'da herkes bilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 21:26 
Üye

Ayrıca bilim demişsiniz, üretim demişsiniz çok merak ediyorum bugün bilimsel yayınlarda ruslar nekadar yer işgal ediyor.
Hocam adamlara kızmak başka şey '' bende kızıyorum '' insafsızca eleştirmek başka şey.

Yeterli olur umarım.
Resim
Alıntı:
Rusların eziklenmeyi sevmediği gibi, Türkler de eziklenmeyi sevmez ! Hükümet gereğini yapsın artık bir zahmet !
Keşke. - Japonlar-Türk Devletler-Körfez Rusların yaratacağı açığı kapatmak için gayet hevesliler seçenek bol ama irade yetersiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 21:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Ayrıca bilim demişsiniz, üretim demişsiniz çok merak ediyorum bugün bilimsel yayınlarda ruslar nekadar yer işgal ediyor.
Hocam adamlara kızmak başka şey '' bende kızıyorum '' insafsızca eleştirmek başka şey.

Yeterli olur umarım.
Resim
Alıntı:
Rusların eziklenmeyi sevmediği gibi, Türkler de eziklenmeyi sevmez ! Hükümet gereğini yapsın artık bir zahmet !
Keşke. - Japonlar-Türk Devletler-Körfez Rusların yaratacağı açığı kapatmak için gayet hevesliler seçenek bol ama irade yetersiz.

Sovyet Rusya'sından değil bugün kü Rusya'dan bahsediyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 21:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yahu medeniyet bunlar değil.
İstediğin kadar kitap oku istediğin kadar element bul.
*İnsan hakları yerlerde sürünüyorsa,
*Demokrasi yoksa,
*Olanca ilmini insan hayatını kolaylaştırmak, güzelleştirmek için değil de insanlığı toplu bir şekilde katletmeye, soyunu kurutmaya yönelik silahlar üretmeye dönük kullanıyorsan,
* Halkın sefalet içindeyken deli gibi silahlanıyorsan,
Sen modern, medeni, vs. olamazsın. Ancak AYI olursun!!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 22:02 
Üye

İnsan hakları mı :lol: :lol: :lol: medeniyet insan haklarıyla ölçülüyorsa Roma bir medeniyet değil Barbar Devletidir o halde , modernliği hümanizm ile demokrasi gibi belli milletlerin mayasına uymayacak görüşlerle karıştırmayın.

Kimse demokrat veya hümanist olmak zorunda değil , ama modern bir devlet olduğu iddiasında bulunuyorsa bilimsel üretkenlik yapmak zorunda. Ruslar kimseyi kendilerine eşit olarak görüp belli haklar vermek zorunda değil , benim Kürtlerle birlikte yaşama veya kardeş olma zorunluluğum olmadığı gibi onlarda bu hakka sahipler , kısacası demokrasi ve hümanizm gibi gülünç şeylerin evreni yöneten yasalar karşısında zerre değeri yoktur , evren ahlak yasalarına dayanmaz fizik ve realiteye dayanır , üstelik ahlak nereden baktığına göre değişkenlik gösterir.

Exar [email protected]
İngiltere'den 15 puan , Almanya'dan 15 puan , Fransa'dan 7 puan silmek gerekiyor senin bakış açınla değerlendirirsek güzel kardeşim. Adı Sovyet olunca herşey değişmiyor , isterse Necatioğulları Sibirya Cumhuriyeti koysunlar adını yine bir şey değişmez.

Her neyse bu konuyu farklı yerde tartışalım burayı kirletmeyelim sayın kaansr'de benim gibi gitmiş görmüş doğrudan gözlem yapmış birisi dilerse onunla özelden devam edebilirim modernlik tartışmasını , bunun dışında uzatmayıp kendi adıma bu tartışmadan çekiliyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 22:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
[email protected]
İnsan hakları mı :lol: :lol: :lol: medeniyet insan haklarıyla ölçülüyorsa Roma bir medeniyet değil Barbar Devletidir o halde , modernliği hümanizm ile demokrasi gibi belli milletlerin mayasına uymayacak görüşlerle karıştırmayın.

Kimse demokrat veya hümanist olmak zorunda değil , ama modern bir devlet olduğu iddiasında bulunuyorsa bilimsel üretkenlik yapmak zorunda. Ruslar kimseyi kendilerine eşit olarak görüp belli haklar vermek zorunda değil , benim Kürtlerle birlikte yaşama veya kardeş olma zorunluluğum olmadığı gibi onlarda bu hakka sahipler , kısacası demokrasi ve hümanizm gibi gülünç şeylerin evreni yöneten yasalar karşısında zerre değeri yoktur , evren ahlak yasalarına dayanmaz fizik ve realiteye dayanır , üstelik ahlak nereden baktığına göre değişkenlik gösterir.
Günümüz Rusları ile 1000 yıl önceki Roma imparatorluğu arasında modernlik ilişkisi kurdun ya ne deyim ben.
Modernlik zamana göre değerlendirilir. Roma İmparatorluğu' nun veya başka bir devletin zamanının en modern toplumu olup olmadığı o günün koşullarına göre belirlenir.
Günümüzün koşullarında Rusya modern filan değildir. Bu yüzyılın kafası Putin' i; ülkesine okumaya, çalışmaya, gezmeye gelen yabancı uyrukluları sorgusuz sualsiz gözaltına alan, kötü muamelede bulunan kafa yapısını kabul etmez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 22:13 
Üye

ülkesine okumaya, çalışmaya, gezmeye gelen yabancı uyrukluları sorgusuz sualsiz gözaltına alan, kötü muamelede bulunan kafa yapısını kabul etmez.
Bunu tartışmıyoruz veya Rusya iyi yapıyor / iyi yapmıyor gibi bir şeyde yok tartıştığımız içerikte. İçerik Rusya'nın modern devlet olup olmaması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 22:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yahu modern devlet işte bunları yapmaz. Yukarıda yazdıklarımı yapmaz.
Uzatmaya, inatlaşmaya gerek yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2015, 23:24 
Süvariler

Sweden ne yahu , maşallah ne diyem :) Ruslar halen çalışkan bir millet hele kadınları çok zeki ve çalışkan ... doğruya doğru, hayret ediyorum bu adamlar nasıl ABD'yi geçemedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 00:05 
Süvariler

Rus ekonomisinde enerji ve silah dışında ciddi bir üretim sanayi var mı merak ediyorum da..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 00:17 
Üye

Alıntı:

Yeterli olur umarım.
Resim
Alıntı:

Yetmez kocaman bir bloktan birsürü devletten bahsediyorsunuz rusyadan değil. Şimdi diğer ülkeleri de toplayıp sayın bakalım onlarda kuzey atlantik paktı oluyor. Aradaki uçurumu görebildinizmi?

Hiç laf yetiştirme çabasında değilim ama gerçeği görmek lazım rusyada diğer rakipler gibi batı medeniyeti karşısında yenilmiştir. Ezilmiştir ve çok geridedir. Tıpkı bizim gibi. Ne yazıkki, bahsettiğim şey buydu!

Ha ama siz hala onların peşine takıldığı fikirleri en anlamlı, en ulvi bulanlardansanız diyecek bir şeyim yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 01:09 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Modernlik ölçüsünü size söyleyeyim. İlk gördüğümde çok şaşırmıştım.

Şehirler arası e5 karayolunu düşünün. Yaya geçidi var ama trafik ışıkları yok. Arabalar vızır vızır.
Ben eşime bakıp karşıys geçmenin imkanı yok dedim. Bekle diye cevap verdi. Karşıya geçmek isteyen yayaların sayısı aşağı yukarı 10-15 kişi olduk. Sonra beni çok şaşırtan birşey oldu. 6 şeritli yolda geçen araçlar önce yavaşladı ve sonrada yayaların karşıya geçmesi için hepsi durdu.

Bizde trafikte neredeyse asla olmayacak birşey. Burada gayet normal. Birde modernlik ölçüsünü bayanlara karşı davranışla ölçerim.
Bayanlara ait günlere inanılmaz derecede önem veriliyor.
Sevgililer günü ve ama özellikle dünya kadınlar günü gencinden yaşlısına neredeyse bütün erkekleri şık giyinmiş ve ellerinde buketlerle görüyorsunuz.

Ruslar doğunun hırçın genleriyle batının soğukkanlılığının birleşmiş mutasyonu gibiler. Bizim kadar cana yakınlar. İnanın çok kolay kaynaşıyorsunuz. Sadece bir yudum vodkaya bakıyor.
Sinirlenince pire için yorgan yakabiliyorlar örneğini yaşıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 01:38 
Süvariler

Modernlik ölçüsünü size söyleyeyim. İlk gördüğümde çok şaşırmıştım.

Şehirler arası e5 karayolunu düşünün. Yaya geçidi var ama trafik ışıkları yok. Arabalar vızır vızır.
Ben eşime bakıp karşıys geçmenin imkanı yok dedim. Bekle diye cevap verdi. Karşıya geçmek isteyen yayaların sayısı aşağı yukarı 10-15 kişi olduk. Sonra beni çok şaşırtan birşey oldu. 6 şeritli yolda geçen araçlar önce yavaşladı ve sonrada yayaların karşıya geçmesi için hepsi durdu.

Bizde trafikte neredeyse asla olmayacak birşey. Burada gayet normal. Birde modernlik ölçüsünü bayanlara karşı davranışla ölçerim.
Bayanlara ait günlere inanılmaz derecede önem veriliyor.
Sevgililer günü ve ama özellikle dünya kadınlar günü gencinden yaşlısına neredeyse bütün erkekleri şık giyinmiş ve ellerinde buketlerle görüyorsunuz.

Ruslar doğunun hırçın genleriyle batının soğukkanlılığının birleşmiş mutasyonu gibiler. Bizim kadar cana yakınlar. İnanın çok kolay kaynaşıyorsunuz. Sadece bir yudum vodkaya bakıyor.
Sinirlenince pire için yorgan yakabiliyorlar örneğini yaşıyoruz.
Yahu doğru da burada eleştirilen Rus Halkı değil, Putin, amacını belli etti, adam bize bile sarkmaya kalktı, bu adamdan dost olmazmış veya niyeti barış değilmiş...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 01:45 
Üye

Rusyada diğer rakipler gibi batı medeniyeti karşısında yenilmiştir. Ezilmiştir ve çok geridedir. Tıpkı bizim gibi. Ne yazık ki, bahsettiğim şey buydu!
Mavi bölüme katılıyorum , turuncuya katılmıyorum. Bunun dışında biz dahil Rusya vb... devletlerin batının karşısında batının silahlarıyla ve batının kurallarıyla oynadığı için yenildiğini düşünmekteyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 06:54 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bizim ülkenin insanları hep aynı hataya düşüyor , ve yıllar boyunca tek üstün medeniyet olarak avrupa-abd 'yi görmenin sıkıntısını yaşıyor. Böyle olunca tüm değerlendirmeler batı avrupa zıhniyetine göre yapılıyor diğer kültürler bu sebeple hep eksik görülür. Halbuki rus medeniyeti çok derinliği olan yüzyılların getirdiği sanat kültür bilim felsefe ve mantık birikimiyle oldukça yüksek bir medeniyettir, tıpkı Çin ve Japon medeniyetleri gibi. Batı avrupa değer yargılarıyla bu medeniyetler bir kenara atılamaz, Sovyet Rusyası belki Batı avrupa topluluğuna karşı emperyalizim yarışında yenilmiş olabilir ancak bu medeniyet olarak geri olduğu anlamı taşımaz, imkan ve yeteneğin ihtiraslarından az olduğunda bu gibi durumlar ortaya çıkması kaçınılmaz nılmazdır.
Bunu bir tarafa bırakırsak ortadoğu medeniyeti de çokgeniş ve derinliği olan dünya tarihine yön vermiş bir odaktı, şu anki sefil durumu tarihin içinde yolunu kaybedip mantık felsefe ve zihin aydınlanmasından kopmasıyla oluştu.( Sebebini düşünün bulmak çok kolay) Bu ortadoğunu medeniyetinin içine iran ile birlikte bizim toplumumuz da dahil. Zihinsel aydınlanmayı ıskalayan akıl yerine başka klavuzlar koymaya çalışan topluluklar bu yarışta gerilerde kaldılar, ve şimdiki kötü durumlarının sebebi bu. Toplumların tarihine bakıldığında belli zaman periodlarında zihinsel olarak bir şıçrama gerçekleştirdikleri bölümler mevcut , bu ivmelenmelri iyi kötü sürdürebilenler bu yarışın önde olanları, saçma sapan yollar dalanlar ise ya sürünüyor ya da tarih sahnesinden silinip gitmişler. İnsanlık tarihini ve dünyayı bütün kabul edersek dünya medeniyetinin yükselişindeki bir çok ulvi ve yüksek kalitedeki medeniyetin artık olmadığı düşünüldüğünde bu konun çok da hafife alınmaması gerektiğini asla unutmamak gerekli. Son sözüm 2-3 nesil medeniyetlerin yaşamında çok kısa süreler ama yolundan saptırmak ve geleceği tahrip etmek için yeterli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 17:54 
Üye

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 18:21 
Uzaklaştırıldı

Boğazdan geçen bir Rus gemisi olduğu iddia ediliyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2015, 21:32 
Üye

Aslında sanıyorum yakın şeyler konuşuyoruz. Cevap olarak algılamayın size bir şey işaret etmek istiyorum. Batı medeniyeti tek veya üstün medeniyet değildir. diğer toplumların onlardan aşağı kalır bir yanı yoktur, yeterlilik anlamında. Fakat batı medeniyetinde akılcılık geleneği oluşmuştur bizlerde bu köklü değildir(buna rusyada dahil avrupada bir kısım da) bu konu felsefi bir konu aslında. Felsefi ekollerde bazı farklar var.

Şimdi hepsi lafta modern lafta bilimci, ama bir yere kadar. Küçük farklar var ama bu küçük farklar ilerisi için büyük sapmalar yaratıyor. Yani bu forumda iyi bilinir. Bir mermi çıkış pozisyonuna göre 10m de nekadar sapar 100 m de ne kadar sapar. bunun gibi. Belli bir müddet sapma sorun yaratmaz. Şimdi bunlar aydınlanmada birbirinden ayrılan gruplar. Ruslarınki romantizm damarları barındıran gruplara dahil. Yeterince gerçekçi değiller. Şair ruhu yahu. Bazen hislerin kutsi şeyler olduğunu söylüyorlar. söylesinler bakalım;

Bakın bilim onlara saçmalıyorsun dediğinde noluyor.

-Bilim teknik pratik bir iştir. ruhun uyanışının bilimden yola çıkması tamamen imkansızdır. aslında bilim ruhun hadım edilişidir. Martin Heidegger
-Gerçek felsefede analizin yani çözümlemenin yerini sezgi almalıdır. Henri Bergson
-Dünyayı anlamanın en aptalca yolu bilimsel yöntemdir . Friedrich Nietzsche
-Anlam her bilimsel dünya görüşüne dirençli bir nosyondur. Tabiki yüzdeki lekelerin kızamık anlamına geldiğinin nedensel terimler kullanan bilimsel bir açıklaması olabilir. Ama bir toplumun geleneklerinin o toplum için anlamlı olmasının böyle bir açıklaması olamaz. Edmund Husserl
-İnsan duygularını mesela empatiyi doğa bilimleri asla anlayamaz. Wilhelm Dilthey

Gülünç...

Yada dahada uçanları vardır daha bilimcidirler güya.
-insanlar doğayı anlamaya çalışmamalı, doğayı yönetmeli. karl marx ... Anlamadığın şeyi nasıl yönetirsin.
-Türlerin orijini için ne demiştir marx? (insanlığı aşağılıyor diyor) Adamın anlayışı determenizm. Onsekizinci yüzyılın görüşü. Kabul görmüyor artık.
-Diyalektikte geçti artık dünya buralarda değil! Peki bu modernleşen müthiş rus aydınlanmasının devrimcileri nasıl kandı buna ? Yahu felsefe ve bilim çevreleri hegelle marxla falan makara yapıyorlar. Karl popper in bu konuda makalesi var bu iş mantık işidir, sembolik lojik.

Bu kervan daha uzar gider. Genel olarak bilime saldırmasalarda. Bilimin onların akılcı olmayan düşüncelerine yada sanatın edebiyatın gereğinden fazla abartıldığı konusuna karıştığında. Cevaplar böyle oluyor.

Birde sanat çevresine bakalım. düşünce temellerinde neler var.

Bir fransız korçertosunda şöyle diyor; Dil, kültür , ırk yada din unutulabilir. Çünkü bunlar bir öğretidir. Sevgi ise bir öğreti değildir. Sevgi bir histir sevgi asla unutulmaz. Nekadar güzel geliyor kulağa değilmi. Ama neden böyle diyorlar. Bilimin hislerin, duyguların kimya olduğunu söylediğini. Ve bunun insan oğlunda bir süreçle oluştuğunu bilmiyorlarmı?

Yukardakine eleştiri. Kitabı bulamadım aklımda kalanı yazacağım. Toparlayabilirim umarım.

Bugünün entelektüel çevreleri için bir bilim adamının popiler sanattan haberi olmaması, suç ve cezayı okumamış olması yadırganır. Yadırgasınlar haklılar.
Fakat bu entelektüel çevre birsürü şey üretirken, hatta dünya görüşleri oluştururken astrofizikten yada mikro biyolojiden bihaberdir. Niye kimse bunu yadırgamaz,
Oysa içinde bulunduğumuz evreni en iyi anlamamızı sağlayan şey neydi. Bilim değilmi? Bilim zor bir konu bilimi sıradan insanlara anlatmak, mesela fiziği. Gerçekten çok zor. Çok sadeleştirmek gerekir.
Ama insanların her gün yaşadığı aşk, nefret sevgi yada gündelik konuları. Daha gizemli hale getirmek için, zorlaştırıp süsleyip anlaşılmaz bir dille yazmak entelektüel çevrenin işi...

Nasıl ama haha, çıldırırlar buna sevgi pıtırcıkları :D

Sanat göreceli bir alandır. sanat olarak batıyla yarışan toplumlar var tabi ama bu yeterli değil. Hatta pek büyük bir anlam ifade etmiyor. Ben pek ciddiye almıyorum. Bu konuşuğumuz alan içinde tabiki. Bence bir şımarmadır sanat hislerimizi tatmin eder. o başka bişeydir neyse...

Üstadlar anlatmak istediğim şeyi nekadar toparlayabildim bilmiyorum. Sonuç olarak demem o ki. Batının rakipleri yeterince anlayamadı olayı, yada gelenek olarak oturtamadı. Üstün olan batı değil, üstün olan ulaştıkları fikir, kullandıkları metod. Kurallar batının kuralları değil, batının tabiatı daha iyi anlayıp tabiatın kurallarına göre oynaması. Günümüzde akılcı bilim insanları olan toplumlar vardır(ülkemizin durumu). Daha iyisi akılcı kurumlara sahip toplumlar vardır. Dahada iyisi akılcı geleneği olan toplumlar vardır. Adamların akademik çevreleri bu kafada. Bizimde batıdan buraya ulaşma yöntemini kopyalayıp(yada daha iyi bir yöntem geliştirip). Biran önce yetişmemiz lazım. Biz diğer toplumlar, medeniyetler olarak. Ben gördüğüm farkı anlatmaya çalıştım. Anlayabilecek bir potansiyel görüyorum, yoksa hiç girmezdim konuya. Umarım yararlı olmuştur.

''Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir''
Mustafa Kemal Atatürk

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2015, 01:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2015, 08:55 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

....
''Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir''
Mustafa Kemal Atatürk

Sn.kaansr o kadar yazmak yerine sadece şu demen de kafiydi," her şey insan beynin özgürce düşünebilmesinde yatıyor," fikirlere o özgürlüğü sağlayamayan toplumlar öyle ya da böyle yollarını kaybedip tarihin derinliklerinde yitip gidiyorlar. 8-)

Sovyet Rusya da bundan kaybettti diğer bazıları da... Avrupa da engizisyon mahkemelerinde dünyanın yuvarlaklığına bile karıştığı zamanlarda en karanlık sefil zamanlarını yaşıyordu. Boyunlarına hayali öküz sabanları geçirmiş medeniyetlerin sonu hep acıklı olmuştur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2015, 13:36 
Üye

Türkiye'den misilleme! 4 Rus gemisine el konuldu.

http://www.milliyet.com.tr/turkiye-den- ... m-2158850/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2015, 16:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

El konulma yok. Onlarda bizim gemilerimizi denetime tabi tutup seferden men etmişler. Aynı şeyide biz yaptık. Gemi geldiği gibi geri gidecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 03:29 
Süvariler

Abim Cuma günü Azerbaycan üzerinden Dağıstan a gitmişti konser için , en azından niyetleri vardı 2 gün Bakü de tatil yapıp geri döndü. Dağıstan sınırına gidip geri dönmüşler , organizasyon riskli olur deyip iptal etmiş.
Hava alanından aldım ne oldu falan dedim " 180 km lik yolu 5 saatte gittiğine mi yanarsın , orada 2 tane rus askeri varmış aralarındaki davulcu Rusça muhabbet etmiş , askerlerin kafası güzel " Ukrayna yı nasıl işgal ettik Türkiye yede öyle saldıracaz " gibisinden laflar söylemişler onamı yanarsın birde bedavaya çektiğin stresemi.
Zaten Ankara daki patlamadan sonra birsürü konser,festival,organizasyon iptal olmuştu bunada sağlık olsun deyip geçtik.

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 09:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bende bazen görüyorum gençleri Avrupa'yı felan işgal ediyoruz. Ordan Rusya felan, oradan İran hepsi bitip bi nefes alinca Çini aradan çıkartırız diyorum... Peah !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 12:11 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Rus televizyonunda skandal yayın!
Tarihçi Murat Bardakçı, Rus televizyonunda yaşanan diyalogları bugünkü köşesine taşıdı, programa bölücü terör örgüt liderlerinden Cemil Bayık'ın da bağlandığını yazdı.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Prof. İlber Ortaylı'nın geçen gece yemeğe geldiğini, çay içerlerken televizyonda, Ruslar'ın "Planeta"sındaki tartışma programını izlediklerini yazdı.

Konuşmaları dinledikçe Rusça'ya ana dili Türkçe kadar hakim olan İlber Ortaylı'nın çehresinin değiştiğini ve hiddetlendikçe hiddetlendiğini aktaran Bardakçı, daha sonra konuşmaları tercüme ettiğini söyledi. Bardakçı "Rus TV'si yüzünden içine edilen bir gece" başlıklı yazısında şöyle yazdı:

"TÜRKİYE'NİN NERESİ BOMBALANMALI"

Herifler o anda meğerse Türkiye’nin neresinin bombalanması gerektiğini tartışıyorlarmış! Programın katılımcılarından bir kısmı Suriye sınırındaki birliklerimizin yokedilmesi gerektiğini söylerlerken diğerleri “Olmaaaaz! Batı tarafını, sanayi tesislerini kullanamayacakları hâle getirelim” diyorlarmış ve çıkan kavganın sebebi Türkiye’nin hangi tarafının dümdüz edilmesi gerektiği konusunda bir türlü anlaşamamaları imiş!

Rus roketlerinin hedefi konusunda fikir birliğine varamadılar ama mutlaka bir bombardıman yapılması konusunda anlaştılar ve yaygara kesildi.

Derken sıra Türkiye’nin ne kadar zalim, kan dökücü ve soykırımcı olduğunun dillere dolanmasına geldi ve Sovyet Ermenileri ile yine Sovyet Kürtleri’nin temsilcileri sırayla bize veryansız etmeye başladılar!

İlk sözü sürgündeki köpekistan Parlamentosu’nun üyesi ve Rusya’da bir bölgenin milletvekili olan Cemal Şamoyan aldı. 1915 olaylarından girdi, bölücü terör örgüt’dan çıktı, Türkiye’nin Kürtler’e karşı neler neler yaptığını aklınca anlattı, Kürtler ile Ermeniler’in en büyük dostunun Rusya olduğunu söyledi, “Ruslar olmasa idi bu Türkler hepimizi keserlerdi” gibisinden büyük sözler etti, dinleyicilerden bol bol alkış aldı. Nihayet o da Türkiye’nin mutlaka bombalanması gerektiğini buyurdu ve daha fazla alkışlandı.

Ekranda bu defa Kossigyan gibi bir ismi olan Sovyet Ermenisi vardı! Şamoyan’dan aşağı kalacak değil ya, o da bizim Ermeniler’e karşı asırlardır devam eden zulmümüzün geçmişini bol kan, gözyaşı ve bitmeyen nefret sosuna bulayarak dakikalarca diline doladı. Sonra yalvarırcasına Putin’e seslendi, “Birşeyler yap, bu Türkler sadece kendilerinden daha üstün olan kuvvetten anlarlar” dedi ve o da Rus uçağının düşürülmesi üzerine doğan krizin tek çözümünün Türkiye’ye Rus füzelerinin ateşlenmesi olduğunu söyledi...

TANSİYONLARI FIRLAYACAKTI Kİ...

Kossigyan’ın konuşması arka sıralarda oturan 1960 model elbiseler içerisindeki yaşlı-başlı Rus hatunları öyle bir etkiledi ki, sormayın! Alkışlamaktan kadıncağızların avuçları yoruldu; “Da, da, daaaa!”, yani “Evet, evet, eveeeet” deyip kafalarını sallamaktan bir hâl oldular. Adam neyse ki edecek başka hakaret bulamayıp da sustu ve sallabaşlaşan hatunların tansiyonları daha fazla oynamadı.

CANLI YAYINA Cemil Bayık BAĞLANDI

Bu kadarla kaldığını zannetmeyin... Ucuz Alman çikolataları ile kuruyemişlerinin faydalarını anlatan bir reklama girildi, sonra tekrar stüdyoya dönüldü ve sunucu “Şimdi, Türkiye konusunda çok önemli bir isimden programımız için aldığımız özel demeci yayınlıyoruz” diye müjde verdi!
Ekranda kimin arz-ı endâm ettiğini tahmin buyurun:

Cemil Bayık...

İlber tam o anda tercümeyi bıraktı ve ekrana doğru Rusça birşeyler haykırmaya başladı! Ne dediğini tabii ki anlayamadım ama yüzünün ifadesi ile el-kol hareketlerinden Rusçam olsa bile burada yazamayacağım sözler sarfettiği belli idi ve bu defa onun tansiyonunun çıkmasına mâni olmak için televizyonu kapatmaya mecbur kaldım, çayını tazeledim, sonra da sakinleşmesi için çok sevdiği Domenico Scarlatti’nin bir CD’sini çalmaya başladım!
Kaynak : Milliyet

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 12:47 
Akıncılar

Bu saatten sonra yolumuza güller dökmelerini beklemeyelim zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 12:50 
Üye

Adamlara kızıyoruz ama aynı programdaki tipler bizim ülkemizde zaten mevcut ve Ruslarda da bu tip adamların olması gayet normal.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8K2yS0nBrPY[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:36 
Yeni Üye

Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Leonid Kalaşnikov
....Rus parlamenter, Türkiye'nin Rusya için sadece jeopolitik bir rakip olmakla kalmayıp uçak vakasıyla gelişen bu senaryoyu seçerek düşman haline geldiğini de vurguladı. Moskova'nın Ankara ile ekonomik ilişkilerini ‘sıfırlayabileceğini' belirten Kalaşnikov, Kürtleri desteklemek gibi jeopolitik adımlara da başvurulabileceğini ifade etti...
http://tr.sputniknews.com/rusya/2015120 ... shortening

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 13:42 
Uzaklaştırıldı

Moskova, krize dönük adımlarını sürdürürse, Türkiye de uluslararası hukuku gözeterek tedbir alacak. Rus gemilerinin Boğazlar'dan geçişindeki kolaylıkların devre dışı kalması, Batı'nın uyguladığı ama Türkiye'nin koymadığı ambargoların işletilmesi, Rus iş dünyasına yönelik karşılıklılık ilkesi gözetilmesi gibi tedbirle uygulanacak. Ucuza konaklayan Ruslara karşı avantajlı tur paketleri, nükleer çalışmaları da ‘caydırıcılık’ kapsamında.[
http://www.milliyet.com.tr/turkiye-rusy ... efault.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 14:05 
Süvariler

Cumhurbaşkanı Ukrayna'ya gitsin açık destek versin, eğer Ruslar bölücü terör örgüt'ya destek verirse biz de Ukrayna üzerinden Kırım Türklerine destek verip Kafkas kartını açalım. Dışişleri bir Japonya ziyareti yapsın, Rusya'nın Japon adalarına yönelik askeri tahriklerini eleştirip Japonya ile askeri işbirliği antlaşması yapsın gerekirse daimi 1 fırkateyn ve 1 denizaltı sembolik de olsa Japonya'ya gönderilip bak arka bahçendeyim mesajı verilsin 8-) Şu Akkuyu olayı çoktan bitti ,bence imkansız, niye halen iptal etmiyorlar, bir şeyi bekliyorlar ama ? Başbakan bir halka sesleniş konuşması yapıp olayı bir millete açıklasın, hükümet karşıtı da olsa milli bir mesele olunca aklıbaşında herkes destek verir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 14:34 
Site Başkanı

Ruslar zaten 30 yıldır bölücü örgüte İran ve Ermenistan bağlantı yolu üzerinden yardım ediyor.

Nedir bu kürtlere destek muhabbeti 1990 larda bölücü örgüt tarafında igla lar ak-47 ler yoktu da şimdimi göndericekler.

Esas kızdığım nokta basındaki manşetler yahu sanki ilk defa Ruslar kürt kartını oynuyor dev puntolarla yazıyorlar sanki Rusya bugüne kadar iyilik meleği idi.

Bu yeni haber değil 30 senedir 1000 tondan fazla silah yardımı yapıldı Ruslar tarafından o yüzden abartılıcak bir durum yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 14:52 
Akıncılar

Şunu anlamıyorum.

Ruslar zaten 30 yıldır bölücü örgüte İran ve Ermenistan bağlantı yolu üzerinden yardım ediyor.

Nedir bu kürtlere destek muhabbeti 1990 larda bölücü örgüt tarafında igla lar ak-47 ler yoktu da şimdimi göndericekler.

Esas kızdığım nokta basındaki manşetler yahu sanki ilk defa Ruslar kürt kartını oynuyor dev puntolarla yazıyorlar sanki Rusya bugüne kadar iyilik meleği idi.

Bu yeni haber değil 30 senedir 1000 tondan fazla silah yardımı yapıldı Ruslar tarafından o yüzden abartılıcak bir durum yok.
Bunlara ek olarak Rus askeri eğitmenler, doktorlar, ajanlar diye diye bu liste uzar. Çok düşmansak yiyosa gazı kessinler. $25 milyar yaş sebze değil tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 20:00 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Şunu anlamıyorum.

Bunlara ek olarak Rus askeri eğitmenler, doktorlar, ajanlar diye diye bu liste uzar. Çok düşmansak yiyosa gazı kessinler. $25 milyar yaş sebze değil tabi.
[/spoiler]

Buğday yasak kapsamına alınmayacakmış, Türkiye'ninde bu konuda yasaklama yapmasını beklemiyorlarmış. Buğday'da bile sizden almıyoruz diyemiyor muyuz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 21:48 
Süvariler

[spoiler]
Alıntı:
Alıntı:
Şunu anlamıyorum.

[/spoiler]

Buğday yasak kapsamına alınmayacakmış, Türkiye'ninde bu konuda yasaklama yapmasını beklemiyorlarmış. Buğday'da bile sizden almıyoruz diyemiyor muyuz?
Kimden alacağız? Buğday ve diğer hububat ithalatının yarısını Rus ile yapıyoruz. Tarımı geri kalmışlık olarak gördükçe, tarımın entansif olarak gelişmesini sağlamadıkça müstehak bize.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 22:21 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
[spoiler]
Alıntı:
[/spoiler]

Kimden alacağız? Buğday ve diğer hububat ithalatının yarısını Rus ile yapıyoruz. Tarımı geri kalmışlık olarak gördükçe, tarımın entansif olarak gelişmesini sağlamadıkça müstehak bize.
Hocam bilmediğim için soruyorum Ukrayna tahıl konsunda ne durumda olası bir ambargoda alternatif olabilir mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2015, 23:36 
Süvariler

http://www.worldstopexports.com/wheat-e ... untry/3386

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 02:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Geri kalmışlık değil. Poltika .

Şu anda buğdayın fiyatı yaklaşık 80 kuruş civarında . ( Tarlam var ordan biliyorum) Dolara göre tonu 270 dolara mal oluyor.

Dünya piyasalarında tonunu 120 dolara bulmak mümkün. Biz en yakın olsun taşıma ucuza gelsin diye Ukrayna ve Rusyadan alıyoruz.

Çiftçiye desenki ben tonuna 350 lira ödeyeceğim kimse ekmez. O yüzden bir miktar ithal edilerek maliyet düşürülmeye çalışılıyor.
Bu ülkede ekmek temel gıdadır. Fiyatı çok düşük buğday fiyatı çiftçiye eziyet olur.

Aynı şey pancardada vardır.O yüzden dünyada en pahalı toz şeker Türkiyededir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 02:34 
Üye

Olay tarımda geri kalmışlık değil Ege'den bahsedeyim geçen sene domates ekti millet para etmedi tarlayı sürdüler direk giden domatesleri görseniz içiniz gider. Zaten para etmiyor diye buğday hiç ekmezler üzümden, mısırdan para kazanmak varken kimse buğdayla uğraşmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 12:21 
Akıncılar

Ruslar 1976'da Türk RF-5A uçağını vurmuştu! İşte detaylar...
http://kokpit.aero/ruslar-rf5a-vurmustu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 14:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kardeş bildiğimiz Kazakistan Premier Lig ekipleride Antalya kamplarını iptal etmiş... Yazıklar olsun. Şeytandan ne çok korkan varmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 14:33 
Akıncılar

Kardeş bildiğimiz Kazakistan Premier Lig ekipleride Antalya kamplarını iptal etmiş... Yazıklar olsun. Şeytandan ne çok korkan varmış.
Hocam Kazakistan çok uzun süredir Rusya güdümünde olan bir ülke. Bir türlü kazanamadık orayı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 14:48 
Akıncılar

Alıntı:
Hocam Kazakistan çok uzun süredir Rusya güdümünde olan bir ülke. Bir türlü kazanamadık orayı.
Böyle yaklaşıyorsak yanmışız zaten. Kazakistan'la çok iyi ilişkilerimiz var. Onların Rusya ile de var. Olmayıp da ne olacaktı?
Nazarbayev sevilir Türki cenahta. Tecrübelidir falan.

Beri yanda, ne yaptık da kazanacaktık ki? Pek ilgilenmedik ki oralarla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2015, 15:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İsrail'den sürpriz doğalgaz açıklaması...
İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Türkiye ve batı Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere doğalgaz ihraç edebilecekleri tüm rota opsiyonlarını değerlendirdiklerini belirtti.

kaynak: milliyet

İsrail topa giriyor mu dersiniz ?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 397 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7 8 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: