TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Nis 2017, 22:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 104 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 13:56 
Süvariler

Rusya diz cokturuldu diyelim. Kirim dan CIKAMAZ ki. Sonuc olarak ; bir 10 yil ... Rusya Kirim i ilhak eder ve ekonomisi durgun mu devam eder ? Yani bolge de facto duragan mi kalacak ? Cin belki Rusya yi rahatlatabilir. Hem Kirim i al hem dusen petrolu subvanse et hem de para kazanmaya devam edip silahlanmana devam et.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 14:26 
Uzaklaştırıldı

Petrol fiyatlarının düşmesi Rusya' dan başka Suudi Arabistan, Venezuela, İran, Nijerya gibi başlıca petrol üreten ülkelerin ekonomilerinde negatif şekilde ciddi etkilere sebeb olacaktır. Petrol fiyatlarının düşmesinin arkasında küresel ekonominin yavaşlaması, petrol üretimindeki artış, toplumda enerji tasarrufu bilincinin gelişmesi, sanayii ve tüketimde dogal gazın gittikçe petrolün idamesi haline gelmesi gibi sebebler aranabilir. Petrol fiyatları düşmeye devam ederse ekonomilerini çeşitlendirmeyi başaramamış ülkeler üzerindeki baskı artacak. Bütçe dengeleri açık verme yönünde değişmeye başlayacak. Petrol ihraç eden ülkelerden ekonomisini çeşitlendirdiği için bu gelişmelerden fazla etkilenmeyecek ülkeler Norveç ve nispeten Rusya olacaktır. Muhtemelen daha fazla etkilenecek ülkeler olarak petrol üreticisi Afrika ve Arap ülkleri ile İran' ı görüyorum. Rusya ekonomisinde sorunlar çıkmakla beraber, Rusya da ciddi miktarda döviz rezervi var. Olumsuz etkiler başladığında kısa vadede bu paraları kullanıp durumu idare edebilirler. Yanlız, pertoldeki düşük fiyat uzun süreli olursa ve fiyatlardaki düşme trendi devam ederse haliyle bu rezervler tükenecek. Yani Rusya ekonomisi için olumsuzlaşan bu tabloda uzun vadede mutlaka etkilenecektir. Petrol fiyatlarının düşmesi enerji faturası çok yüksek olan Türkiye bütçesini olumlu yönde etkiler. Petrol fiyatlarında 10 dolarlık gerileme Türkiye ekonomisindeki cari açığı yaklaşık 5 milyar dolar civarında azaltacaktır. Petrol piyasasındaki gelişmeler Türkiye ekonomisini olumlu etkileyeceği gibi özellikle turizm sektöründe ve bazı ihracat kalemlerinde gelir kaybı yaşanacaktır.

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 15:53 
Süvariler

Sn. Harzemşah, kriz arifesinde en ideal yatirim aracını ne olarak gormektesiniz? Varolan nakidimizi nasıl değerlendirmeliyiz sizce?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 16:55 
Akıncılar

Alıntı:
Size bu fikirleri kim aşıladıysa
Peki...
Gülmekten koltuğumdan düşüyordum yemin ederim. İzmire gelince lütfen arayın haber bekliyorum. Karşılıklı fikir aşılayalım.

Petrolün 70 doların altına düşmesi Suudi arabistan ve Nijeryayı çok etkilemez.
Petrol 70 doların çok daha altında iken Suudi arabistanda çalıştım. Zaten zengin ve altyapınız sağlam bir ülke olunca elde edilen gelirin bir miktar azalması çok koymuyor. Ne olur yeni silah alımını erteler bir süre. Zaten Jandarma onu koruyor.

Nijerya da etkilenmez çünkü halk o kadar fakir ve petrol o kadar adaletsiz ki petrolün 50 dolar olması ile 150 dolar olması arasındaki fark halka hiç inemiyor bir miktar elit ve bürokrat sıkıntı çekerse çeker o kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 17:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Soytarılık yapan üyeye 1 hafta boyunca kafa izni verimiştir. Konudan devam edebiliriz.

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.

Attila Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 18:25 
Yeni Üye

Sonuçta petrol üretimi büyük ölçüde amerikan yandaşlarının elinde. Yaşanan bu durum, uzun vadede dolaylı olarak batıyı da etkileyecektir. Bir dizide söylenen güzel bir söz vardı; Sizden yana olanlara bir şeyler vermezseniz neden sizden yana olsunlar. Bence bu durum sadece Rusya ya bir ihtar niteliğinde, benim şahsi görüşüm yılbaşından sonra her şey normale döner.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 18:38 
Akıncılar

Sonuçta petrol üretimi büyük ölçüde amerikan yandaşlarının elinde. Yaşanan bu durum, uzun vadede dolaylı olarak batıyı da etkileyecektir. Bir dizide söylenen güzel bir söz vardı; Sizden yana olanlara bir şeyler vermezseniz neden sizden yana olsunlar. Bence bu durum sadece Rusya ya bir ihtar niteliğinde, benim şahsi görüşüm yılbaşından sonra her şey normale döner.
Normal nedir petrolün 90 dolar olması normal değildi zaten olması gereken seviyelere geliyor. ABD nin cari açığı çok bu sayede kapanıyor. Çin ve Japonya dışa bağımlı olduğu bu kalemde her gün daha az para ödüyor.
Harzemşah çok güzel yazmış petrol fiyatının düşmesi bizim cari açığımıza olumlu yönde azalmasına fayda eder ama yan etkileride olur diye.

Bu konuda bence Antalya turizmi çok etkilenmez Ruslar pahalşı avrupadan çekilir Antalya ya tatil yapar. Gelen yolcu artmaz sabit kalır. Tarimsal üründe AB ye ambargo koydu eskiden zorluk çıkarttığı Türk ürünlerine kapıyı açtı. Alım gücü çok düşmediği sürece o kadar etkileneceğini zannetmiyorum.

Havayolu taşımacılığı? Davay Davay.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 18:44 
Süvariler

Kısmen etkilenir ama gıda gibi zaruri ihtiyaçlarda pek bir düşme ben de beklemem aşırı bir sefalet olmadıkça.
Suudi arabistan gibi yerlerde hem adamların alt yapısı var birkimi yüksek ilaveten petrol çıkarma maliyeti de düşük diyebiliyorum.
Yani sallıyorum petrol 30 dolara düşse başka ülkeler zarar eder ama adamlar kar etmeye devam eder.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 18:53 
Akıncılar

Kısmen etkilenir ama gıda gibi zaruri ihtiyaçlarda pek bir düşme ben de beklemem aşırı bir sefalet olmadıkça.
Suudi arabistan gibi yerlerde hem adamların alt yapısı var birkimi yüksek ilaveten petrol çıkarma maliyeti de düşük diyebiliyorum.
Yani sallıyorum petrol 30 dolara düşse başka ülkeler zarar eder ama adamlar kar etmeye devam eder.
2005 rakamları ile
kuzey denizinde 47 dolar
Basra körfezinde 23-28 dolar
Suudi arabistanda 15-17 dolar(de sülfirizasyondan sonra 20 dolar civarına geliyor)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 20:21 
Süvariler

Putin küresel bir savaşa hazırız dedi.Bence 3. Dünya Savaşı çıkacak.Bu böyle gitmez.Rusya bütün Avrupaya bu sefer kesin tecavüz eder.
İroni yaptığınızı düşünüyorum sayın MLT.Konu ekonomiden açılmışken belirtelim,Putin küresel bir savaşa hazırız demiş ama sanırım en büyük müşterisinin Avrupa olduğunu unutmuş.Meyve sebze ithalatını kesmek,doğalgazdan gelen paranın kesilmesine benzemez.Avrupa gazsız kalır gibi bir algı var fakat Avrupa bir şekilde bu gazı temin eder,Rusya Avrupa'dan akan bu parayı nasıl telafi eder orasını bilemiyorum.Böyle sebepler artık bir savaş çıkması için çok hafif kalıyor.Ekonomik çıkarlar ideolojilerin önüne geçti.He aksi olsa bile Rus tanklarının Raptor'lara av olmasını canlı yayında izleriz artık.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 21:45 
Yeni Üye

Alıntı:
Normal nedir petrolün 90 dolar olması normal değildi zaten olması gereken seviyelere geliyor. ABD nin cari açığı çok bu sayede kapanıyor. Çin ve Japonya dışa bağımlı olduğu bu kalemde her gün daha az para ödüyor.
Harzemşah çok güzel yazmış petrol fiyatının düşmesi bizim cari açığımıza olumlu yönde azalmasına fayda eder ama yan etkileride olur diye.

Bu konuda bence Antalya turizmi çok etkilenmez Ruslar pahalşı avrupadan çekilir Antalya ya tatil yapar. Gelen yolcu artmaz sabit kalır. Tarimsal üründe AB ye ambargo koydu eskiden zorluk çıkarttığı Türk ürünlerine kapıyı açtı. Alım gücü çok düşmediği sürece o kadar etkileneceğini zannetmiyorum.

Havayolu taşımacılığı? Davay Davay.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta petrol zengini amerikan yandaşlarının bu durumdan olumsuz etkilenip uzun vadede patronları ile problem yaşamaları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2014, 23:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Halen petrol fiyatları 74 ABD Doları/varil düzeyindedir.
Varili 100 dolarken ( hatta üzerindeydi) mazot 4.29 du . Şimdi 4.00 tl civarında. Yasla millete maliye bakanı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:06 
Uzaklaştırıldı

Yüksek petrol fiyatları, petrol ithalatçısı ülkelerin reel milli gelirlerinin azalmasına yol açmaktadır. Bu ülkeler petrol tüketimlerini petrol fiyatı artışları oranında azaltamamaları nedeniyle milli gelir içerisinde toplam petrol harcamalarına ayrılan pay giderek artmakta ve dolayısıyla, diğer harcamalara ayrılan pay azalmaktadır. Yüksek petrol fiyatları, petrol ithal eden ülkelerden petrol ihraç eden ülkelere gelir transferine yol açmakta bu yüzdende ülkeler arasındaki gelir dengesizliği artmaktadır. 11 Eylül terör eylemi sonrasında ham petrol arzının zayıflayacağına yönelik endişeler, ABD petrol stoklarındaki azalma ve Ortadoğu’da yeni bir terörist saldırı yaşanacağına ilişkin tedirginlik petrol fiyatlarının rekor kırmasına neden oldu. Jeopolitik riskler nedeniyle stratejik stokların arttırılmasının fiyatların düşüşünü engellediğini söylmek yanlış olmayacaktır. Stratejik stokların büyüklügü, hem petrol talebini hem de petrol arzını etkilemiştir. 2004 yılı ve sonrasında izleyen süreçte Irak ta ABD işgaline karşı direnişin sertleşmesi, Suudi Arabistan da radikal eylemlerin artması ve Filistin-İsrail arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi, gelecekte petrol arzının daralacağına ilişkin endişeleri arttırmış ve stratejik stokların artırılmasına yönelik talebi yükselterek fiyatların normalden fazla şekilde artmasına sebebiyet vermiştir. Petrol fiyatlarında düşüşün, yukarda anlatılan risklerin ortadan kalkıp kalkmadığını ve bunun sonucu olarak ülkelerin uluslararası politikalarında belli sapmaların olup olmayacağını zaman içerisinde her beraber göreceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:14 
Süvariler

Petrol fiyatlarinin dusmesinin bir diger sebebi de, ayni donemde ISIS in piyasaya kacak petrol satmasi diyebilir miyiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:23 
Akıncılar

Petrol fiyatlarının düşmesindeki etkenler arasıda tüm dünyada üretimin ciddi oranda azalması da var. Tüketim azalırken (bu da kendi içinde bir kriz habercisi) arz pek düşmedi anlaşılan...
EK 2a: Yukarıdaki ile ilgili bir değerlendirme
http://www.zerohedge.com/news/2014-11-0 ... omy-stupid

Bu arada geçen zerohedge'de düşen fiyatlar sonrasında Çin'e doğru yol alan petrol tankerlerinin sayısında ciddi bir artış olduğu ile ilgili güzel bir haber vardı.
EK 2b: Bahsettiğim haberi bulmayı başardım
http://www.zerohedge.com/news/2014-11-1 ... ice-plunge

Düşen petol fiyatlarının en olumsuz etkileyeceği ülkelerden biri de, gülmeyin, ABD'dir. Adamlar fiyatların yükselmesi ile "shale oil" vs. atılımı yapmışlardı ya... Zaten ancak neredeyse 0 faizli borç ile çevirebildikleri o endüstrileri bu fiyatlara uzun süre dayanmaz. Bu da ABD'nin enerji bağımsızlığı hayaline (hayal olarak kalacak ya neyse) ciddi oranda zarar verecektir.
EK 2c: http://www.zerohedge.com/news/2014-11-0 ... -line-sand

Dolayısıyla, fiyatlar bu seviyede uzun süre kalmaz... Yine bu işten en karlı çıkan sanırım Çin olacak...

EK 1: Tesadüf bu ya, az önce tam da bu konu le ilgili bir haber buldum. İlgilisine...
http://www.zerohedge.com/news/2014-11-2 ... -price-war

EK 2d: Bütün bağlantılar zerohedge'den oldu. Güzel bir kaynak, tavsiye ederim. Esasen makalelerin çoğu başka yerlerde yayımlanıyor ama elemanlar derleyip toparlayıp bir sitede erişime sunuyorar.

En son Huysuz Şirin tarafından 22 Kas 2014, 01:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:39 
Uzaklaştırıldı

ABD petrol şirketleri gelir kaybına ugrarken madalyonun diğer ucunda ABD kamuoyunda, enerjiye daha az ödeme yapacak olan tüketicelerin yıllık olarak yaklaşık 200 milyar dolar tasarruf edeceklerine dair söylemler var. Doğal olarak, makro ve mikro bazda bir tarafın kaybı diğer tarafın kazancı olacaktır. Amerikan enerji tüketicilerinin sağlayacağı tasarrufla beraber, ABD iç piyasasının belli oranda canlanacağını ön görebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 00:53 
Üye

Alıntı:

Halen petrol fiyatları 74 ABD Doları/varil düzeyindedir.
Varili 100 dolarken ( hatta üzerindeydi) mazot 4.29 du . Şimdi 4.00 tl civarında. Yasla millete maliye bakanı.
Ülkemizde yakıtta vergi yükü fazla olduğu için petrol fiyatı düştüğünde,benzine aynı oranda yansımıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2014, 01:41 
Akıncılar

ABD petrol şirketleri gelir kaybına ugrarken madalyonun diğer ucunda ABD kamuoyunda, enerjiye daha az ödeme yapacak olan tüketicelerin yıllık olarak yaklaşık 200 milyar dolar tasarruf edeceklerine dair söylemler var. Doğal olarak, makro ve mikro bazda bir tarafın kaybı diğer tarafın kazancı olacaktır. Amerikan enerji tüketicilerinin sağlayacağı tasarrufla beraber, ABD iç piyasasının belli oranda canlanacağını ön görebiliriz.
Hocam aşağıdaki bağlantıyı sizin mesajı alıntılayarak veriyorum, zira araya bir mesaj girmiş durumda.
http://www.zerohedge.com/news/2014-11-1 ... onsumption

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2014, 12:39 
Akıncılar

ABD, basta Suudi Arabistan olmak üzere Petro-Dolar Arap ülkelerinin petrol cikarma podüksiyonunu bilerek göreceli olarak artirdi.
Sebebi de büyük fotografta ukrayna motifli Rusya, zira Obama Putin'e zarar verdirmek istiyor. Petrol fiyatinin düsmesi Rusya ekonomisine yaramiyor.

Öte yandan dikkatinizi cekiyormu, Ali Babacan gün gecmiyorki özelestiri ve itiraflarin dozunu artiriyor. Sicak para akisi bagimlisi, cari acik rekoru, ithalat bazli korkunc tüketim ülkesi Türkiye, tarihinin en korkunc ekonomik buhranina dogru süratle yol aliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2014, 13:34 
Akıncılar

Rusya'dan (diğer ülkeler dahil) gelen turist çok komik rakamlara bize geliyor. Buraya yazılsa vatandaşlıktan çıkmak için sıraya girersiniz. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2014, 15:04 
Akıncılar

Alıntı:
Rusya'dan (diğer ülkeler dahil) gelen turist çok komik rakamlara bize geliyor. Buraya yazılsa vatandaşlıktan çıkmak için sıraya girersiniz. :lol:
Bu bakış açısı doğru değil
Türk Ekonomisi turistlerin getirdiği döviz ile değil, tamamına yakını Rus Mafyasına ait olan ve amaçları kara para aklamak olan otellerin bankalara-sanki turistler yatırıyormuşcasına- getirdikleri para ile dçnüyor. Rusya'da kriz çıkarsa Rus Mafyasının aklayacsğı para miktarı da buharlaşır, olan bizim ekonomiye olur.

Başka bir deyişle açıklanan turist rakamları ile gümrük giriş kayıtları çok farklıdır. Biri bankalara adlarına para yatırılan turist sayısına, diğeri ise reel girişleri baz alır...
Ben turizmimize dair bir realiteye değindim. Genel itibariyle Rusya ve benzeri ülkeler sıkıntılı. En ufak olayda kendi ülkelerindeki yüksek şahsiyetleri devreye sokuyorlar falan. :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2014, 23:07 
Süvariler

Petrolün varil fiyatı 55 Dolar'a düşmüş. Financial Times'da bu konuyla ilgili hazırlanan bir makale.

Kaybeden Ülkeler; Meksika, Norveç, Rusya, İran, Suudi Arabistan, Nijerya, Venezuella.
Kazanan Ülkeler; ABD, Avrupa Birliği, İngiltere, Türkiye, Japonya, Çin, Hindistan.

Resim

Yazının Kaynağı; http://www.ft.com/cms/s/2/3f5e4914-8490 ... z3M6E0Pct9

Irak Devleti hem petrol fiyatlarından, hemde ISIL olayından 2 defa kaybetti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2014, 23:57 
Süvariler

Zamanının Babil'i, Asur'u, Sümer'i . İnsanoğlunun bilim-teknoloji merkezi.
Bu sıralar "Gılgameş"* okuyorum da şaşırıyorum.
* Harald Braem - Uruk aslanı gılgameş

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2015, 15:03 
Akıncılar

Umutsuz duaya amin diyelim... belki tanrı halimize acır, ummuyorum ama olur da dualarımızı kabul eder.

edogudan@aktifkarbon.com
http://www.aktifkarbon.com

SosyalMedya:
http://twitter.com/aktifkarbon
http://www.facebook.com/aktifkarbon

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 00:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kaybeden Ülkeler; Meksika, Norveç, Rusya, İran, Suudi Arabistan, Nijerya, Venezuella.
Kazanan Ülkeler; ABD, Avrupa Birliği, İngiltere, Türkiye, Japonya, Çin, Hindistan.
Enerji fiyatlarının düşüşü global anlamda iyidir. Dünya bankası 2015 için global olarak umulandan hızlı büyüme bekliyor. Çin Ve Hindistan ikisi beraber zaten dünyanın yarısı gibi birşey.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 00:25 
Süvariler

Acaba ne kadar süre düşük fiyatta kalır bu petrol

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 00:45 
Süvariler

Alıntı:

...Antalya'daki tarımsal ürün ihracatçıları ve üreticileri ile, turizm şirketleri oldukça zor durumdadırlar.

Tanrı bize vizyonu geniş ve yeterli yöneticiler nasip etsin...
Karadenizli fındık üreticisine , maliyetinin altında fiyat verilirken , yöneticiler vizyon sahibi miydi !

Muhtaç Olduğun Kudret;
Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 01:09 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ekonomi dediğiniz şey balık avı mı yahu ? Bugun balık bol. Akşama çupra 5 lira. Daha petrol düşeli kaç gün oldu. Petrol dediğiniz şey balık gibi bir şey mi? Bugun kuyudan çıkar yarın depoya bas.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 02:00 
Uzaklaştırıldı

Dünyanın 1 numaralı ekonomisi ve en büyük petrol ithalatçısı olan ABD, sahip olduğu kayagazı kaynakları ile petrol ihracatcısı ülke konumuna yükselince; ekonomi ve siyasi açıdan bölgesel dengeler oldukça değişti. Dünyanın 2 nolu ekonomisine sahip Çin' inde kayagazı kaynaklarına ağırlık vermesiyle ve petrol ithalatı oldukça azaldığında ya da tıpkı ABD gibi petrol ihracatı yapabildiği noktaya geldiğinde asıl taşlar o zaman oynamaya başlayacak. Ekonomisini petrol dışında çeşitlendiremeyen petrol üreticisi ülkeleri, oldukça zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Yine, ekonomisi sarsılacak olan Rusya' nın da çevresine yönelik agresif bir politika izlemeye başlayacağını ağırlıklı olarak düşünebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 02:43 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

...Antalya'daki tarımsal ürün ihracatçıları ve üreticileri ile, turizm şirketleri oldukça zor durumdadırlar.

Tanrı bize vizyonu geniş ve yeterli yöneticiler nasip etsin...
Karadenizli fındık üreticisine , maliyetinin altında fiyat verilirken , yöneticiler vizyon sahibi miydi !
Üstadım git öfkeni başkasından çıkar. Hır çıkarmak istiyorsan da başka kapıya git. Ama doğru dürüst bir fikriniz varsa memnuniyetle dinleriz...
Allah Allah ! Hır çıkarmakla ne alâkası var onu anlamadım. Diyorsunuz ki ; petrol fiyatları düştü , Rus ekonomisi bu nedenle krize girecek veya girdi ,bu nedenle Antalya'ya yada Türkiye'ye gelen Rus turist miktarı düşecek ve Antalya'da ki yaş meyve sebze üreticisi Rusya'ya yaş meyve sebze ihraç edemeyecek. Buradan hareketle bu sektörlerde iş tutanlar sıkıntı çekecekler.

Dünyada sadece Rusya pazarı mı var ! İhracatçılar da kendilerine başka pazarlar bulsunlar yada devlet tarım sektörünü sübvanse etsin öyle değil mi. Bu ülkenin ekonomisi sadece tarım ve turizme mi dayanmaktadır. Türkiye'nin yıllık ham petrol ithalatı ile Ruslardan İhracat ve turizm sektörü vasıtasıyla gelen döviz miktarını karşılaştıralım bakalım sonuç ne çıkacak . Ayrıca Türkiye'ye gelen turist ne kadar para bırakıyor. Türkiye'ye fazlaca döviz bırakmayan ucuz turist gelmektedir.

Benim söylemek istediğim ise şudur. Fındık üreticisi hakkını alamadığı zaman petrol fiyatları ne kadardı. Petrol fiyatı ile fındık rekoltesi arasında bir ilişki kuruldu mu .Devlet fındık üreticisini mi destekledi , yoksa onun yerine kimi destekledi. Kendi üreticisini desteklemeyen bürokrasi o zaman iyiydi vizyon sahibiydi de şimdi mi vizyon sahibi değil ! Bu sorular doğru ve yerinde sorulardır.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 02:51 
Akıncılar

ABD'nin henüz petrol ve gaz ihraç edebildiğini sanıyorum. Kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılama oranları yükselmiştir elbet, ancak yanlış hatırlamıyorsam petrol ve gaz gibi kaynakları satmalarına bir yasal engel mevcut. Belki son zamanlarda değiştirmişlerdir yasalarını, ama henüz daha ihraç seviyesine gelebildiklerini tahmin etmiyorum.

Bu arada ABD ve Kanada da düşüşten nasibini almaya başladı. Kanada'da aktif kuyu sayısı (Ocak başı itibariyle) son 6-7 yılın en düşük seviyesindeymiş. ABD'de de 4 haftada 100 kuyuda üretim durmuş, önümüzdeki 6-9 aylık süre içerisinde yaklaşık 500 kuyuda daha üretimin duracağını öngörüyorlarmış.

http://www.zerohedge.com/news/2015-01-0 ... month-lows
http://www.zerohedge.com/news/2015-01-0 ... ow-january

Demek ki küresel olarak bu merete olan talep ciddi miktarda azaldı... Durum iyi değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 03:00 
Süvariler

Alıntı:

Demek ki küresel olarak bu merete olan talep ciddi miktarda azaldı... Durum iyi değil.
Talep düştü olur mu hiç ! Petrol fiyatları ucuzladığı için kendisi üretmek yerine dışardan almak daha ekonomik geliyor veya kendi kaynaklarını zor günler için saklıyorlar diyelim.

Muhtaç Olduğun Kudret;
Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 11:36 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aslında herkes Rusya'ya odaklandı. Petrol fiyatlarındaki düşüşten asıl etkilenecek olan abd ve Kanada olacak. Ksya gazı petrolünün maliyeti hakkında bilginiz varmı? Varili 90 dolarda masrafları karşılıyor. Petrolün varili 100 dolar üstü olmalıki bu iş sürdürülebilsin.

Kaya gazı petrolü işine çok büyük yatırımlar yapıldı ve şuan hepsi iflasın eşiğinde.

Abd ekonomisinede büyük bir tehlike yaklaşıyor.

Böyle devam ederlerse suudilerin başına bir gelecek var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 11:44 
Üye

Aslında herkes Rusya'ya odaklandı. Petrol fiyatlarındaki düşüşten asıl etkilenecek olan abd ve Kanada olacak. Ksya gazı petrolünün maliyeti hakkında bilginiz varmı? Varili 90 dolarda masrafları karşılıyor. Petrolün varili 100 dolar üstü olmalıki bu iş sürdürülebilsin.

Kaya gazı petrolü işine çok büyük yatırımlar yapıldı ve şuan hepsi iflasın eşiğinde.

Amerika eski Amerika değil hocam, bir bailout çıkarırlar olur biter. 'Too big to fail' mantığına kötü alıştı Amerikalılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 12:09 
Uzaklaştırıldı

Petrol fiyatlarını asıl düşüren olay, piyasalarda petrol talebinde önemli bir değişme olmaması, bunun yanında petrol arzının kayagazı üretimiyle beraber büyük artış göstermesidir. ABD nin çok büyük miktarda petrol ithalatı yaparken, petrol ihraç eden bir ülke konumuna gelmesi
petrol piyasasında fiyatların düşmesine sebeb oldu. Maliyetin yüksek olması enerjinin çıkarılmamasına engel teşkil değil. ABD yıllardır ortadoğu bölgesinde enerjiyi kontrol etme uğruna maddi olarak ne bedellere katlandı anlatmamıza gerek yok sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 13:17 
Süvariler

Üstadım peki ABD gibi petrol harcayan ülke kendi kendine yetebilir hale nasıl geldi?. Klasik petrol kuyuları mı buldular yeni?.

Bir diğer sorum kayagazının ülkemizde olup olmadığı. Çıkarılabilirliği ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 16:43 
Süvariler

Zaten Abd toprakları petrol açısından çok zengin.Özellikle Meksika körfezi,Abd tekelinde.Kaya gazı işine gelirsek,Abd bu işi ciddi ciddi yapıyor.
Resim

Burada kırmızı alanlar kullanılan ve tahmin edilen rezervler.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 22:28 
Akıncılar

Alıntı:

Üstadım, mesaj yazmadan önce lütfen biraz gündemi izleyin, en azından gazete okuyunuz.
ABD ekonomisi son 20 yılın en yüksek büyüme rakamına ulaştı. Büyüme hızında Çin başta olmak üzere hemen hemen tüm ülkeleri geride bıraktı. Enflasyon ve işsizlik azaldı. Şu anda dünyanın en sağlıklı ekonomisi durumunda. Ayrıca ABD deneysel ve pilot çalışma dışında kaya gazı ile de uğraşmıyor. Onlar dünya petrol rezervlerinin tükenmesinin ardından gündeme gelecek yedek kaynak durumunda...
Aman hocam bunu siz yapmayın...

ABD'den gelen büyüme rakamları, enflasyon, işsizlik verisi... tamamı allanıp pullanıp S&P500 endeksini yüksek tutmak için "tasarlanan" rakamlar. John Williams'ın http://www.shadowstats.com/ sitesinde biraz daha farklı bir tablo çiziyorlar.

EK: 3. çeyrek için açıklanan rekor büyüme ile ilgili bir analiz:
http://www.zerohedge.com/news/2014-12-2 ... rge-q3-gdp

Açıklanan işsizlik oranı genelde yarı zamanlı ve hizmet sektörü işleri ile şişirilmiş olarak ve genelde matematiksel modeller temel alınarak hesaplanıyor. oğunlukla da bir sonraki açıklamada aşağı doğru revize ediliyor. Bir de "seasonal adjustment" faktörü var tabi :)

GSMH ise tam evlere şenlik... İngiltere ve İtalya birkaç aydır kayıt dışı fuhuş ve uyuşturucu kullanımını da GSMH hesaplarına dahil ediyor :)

Neyse uzun lafın kısası, ABD ekonomisi medyada şişirildiği gibi parlak değil... Aslında okuduğum kaynaklarda Rusların da söylendiği kadar zorda olmadıklarından bahsediliyor.

Son olarak, ABD'de ilk "shale oil" iflası (aslında iflastan korunma talebi) açıklanmış. Petrol fiyatları bu şekilde giderse arkası da gelecek...
http://www.zerohedge.com/news/2015-01-0 ... ore-coming

En son Huysuz Şirin tarafından 07 Oca 2015, 23:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 22:35 
Akıncılar

2015 yılı içerisinde Rusya'nın 150 milyar dolardan fazla borç ödemesi olduğunu okumuştum. Hal böyle giderse belki bugün iyi görünen ekonomi o kadarda iyi kalamayabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 22:57 
Uzaklaştırıldı

Kaya gazına bağlı olarak 2010 yılı içinde sadece Texas’ta 51 milyar metreküp doğalgaz üretildiğini, 2012 yılında ise ABD nin yıllık kaya gazı üretimini 240 milyar metreküpe (m3) çıkardığını bilmekte fayda var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 23:09 
Akıncılar

Alıntı:

Petrol fiyatlarını asıl düşüren olay, piyasalarda petrol talebinde önemli bir değişme olmaması, bunun yanında petrol arzının kayagazı üretimiyle beraber büyük artış göstermesidir. ABD nin çok büyük miktarda petrol ithalatı yaparken, petrol ihraç eden bir ülke konumuna gelmesi
petrol piyasasında fiyatların düşmesine sebeb oldu. Maliyetin yüksek olması enerjinin çıkarılmamasına engel teşkil değil. ABD yıllardır ortadoğu bölgesinde enerjiyi kontrol etme uğruna maddi olarak ne bedellere katlandı anlatmamıza gerek yok sanırım.

Hocam aşağıdaki bağlantılardaki grafikler yıllık petrol arzıının fazla değişmezken talepte kaydadeğer bir düşüş olduğunu gösteriyor.
http://www.zerohedge.com/news/2014-12-1 ... nd-edition
http://www.zerohedge.com/news/2014-12-1 ... ng-boomers
http://www.zerohedge.com/news/2014-12-2 ... eak-demand
Aslında güzel bir grafik daha vardı ama onu şimdi bulamadım... denk gelirsem onu da eklerim.

Bu arada ABD çok büyük ihtimalle henüz petrol ihraç etmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 23:21 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Benim anlatmak istediğimde bu. Kaya gazı petrolü üretmek normal petrolden çok masraflıdır. 1 varili 90dolar civarı. Yani bu işin sürdürülebilir olması için petrolün varilinin 100 doların üzerinde olması gerekir.

Abd Rusyaya diz çöktüreyim derken kendi enerji sektörünede kurşun sıkıyor.

Bakalım zaman ne gösterecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Oca 2015, 23:25 
Uzaklaştırıldı

http://www.oncevatan.com.tr/ekonomi/abd ... 51188.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2015, 00:18 
Akıncılar

Ok... ihracata başlamışlar. Fakat aldıkları, sattıkları ile kıyaslanamayacak derecede fazla.
http://www.eia.gov/dnav/pet/pet_move_wk ... blpd_w.htm
2 ocak haftasında 6,8 milyon varil ham petrol ithal etmişken, 388 bin varil ihraç etmişler. 1996-1997 dışında da 1991'den beri haftalık 100 bin varil civarında bir ihracatları olmuş. Sanırım petrol fiyatlarında %50'lik bir düşüşe sebep olacak kadar büyük bir ihracatları olduğu sonucunu çıkartmak pek uygn olmaz.

Sorun arzda değil, talepte...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2015, 01:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Tartışmanın başlığı kriz. Enerji fiyatları inerken yaşanabilecek bir kriz. Onun bunun performansı değil ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2015, 01:13 
Akıncılar

Yüksek petrol fiyatlarından cesaret alıp, kredinin de ucuz olmasından dolayı yüksek miktarda borçlanıp ucubik yöntemlerle petrol çıkartarak ekonomiyi ayakta (pardon hayatta diyecektim) tutmaya çalışan şirketler petrol fiyatlarındaki ciddi düşüş ile zarar etmeye başlayıp iflas koruma talep ettiklerinde; bankalar da bu şirketlere verdikleri krediler geri dönmediği zaman bu kredileri sigorta eden şirketlere hani benim param diyecekler. 2008'de ne olduğunu bir hatırlayın... Sanırım buna kriz deniyor...

Onun bunun performansı da bu noktada sanırım önem kazanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2015, 01:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Enerji gibi en temel girdi ucuzlarda dünya ekonomisi kötüye gider mi .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2015, 01:29 
Süvariler

Enerji gibi en temel girdi ucuzlarda dünya ekonomisi kötüye gider mi .
Petrol ve gaz üreticileri gelişmekte olan ülkelerse evet...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2015, 12:31 
Süvariler

Yüksek petrol fiyatlarından cesaret alıp, kredinin de ucuz olmasından dolayı yüksek miktarda borçlanıp ucubik yöntemlerle petrol çıkartarak ekonomiyi ayakta (pardon hayatta diyecektim) tutmaya çalışan şirketler petrol fiyatlarındaki ciddi düşüş ile zarar etmeye başlayıp iflas koruma talep ettiklerinde; bankalar da bu şirketlere verdikleri krediler geri dönmediği zaman bu kredileri sigorta eden şirketlere hani benim param diyecekler. 2008'de ne olduğunu bir hatırlayın... Sanırım buna kriz deniyor...

Onun bunun performansı da bu noktada sanırım önem kazanıyor.
Ustadim abd sizce bunlari dusunmuyor mu? Isteseler araplardan bir rica ile arzi kisip petrol fiyatini arttirabilirler. Ustelik bu durum araplarinda cok isine gelir. Win-Win durumu yani. Rusyanin burnunun surtmesi hatta kaba tabirle b... batmasi cok daha oncelikli ve kazançlı olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2015, 13:16 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Batı Rusya' ya uygulayacağı yaptırımlarla onu hizaya getirebileceğini sandı. Ama yaptırımların Rusya üzerinde hemen hiç etkisi olmadığı gibi ab rusya gibi büyük bir pazarı ksybetmeye başladı. Rusyada ab mallarından boşalan yeri uzakdoğu ve latin ülke malları hızla doldurdu hemde daha ucuza.

Batı karizması çizilmemesi için elindeki son koz olan petrol kozunu oynuyor.

Dolar 30 kusur robleden 60 rubleye çıktı. Ama neredeyse hiçbirşeyin fiyatı artmadı burada. Hatts Büyük mağazalar krize inat, ellerindeki stoklar bitene kadar %50 ye yakın indirimler yaptılar. Yılbaşı tatilinden sonra piyasa belli olacak.

Rusya elbette etkilenecek. Ama etkilenen sadece Rusya olmayacak. Eğer petrol fiyatları bu şekilde uzun süre devam ederse abd ekonomisindede şenlik başlayacak.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 104 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: