TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 25 Haz 2017, 18:47

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 45 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Türkiye Suriye'ye Girmeli mi?
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 17:38 
Akıncılar

Malum, ilgili tezkere meclise gönderildi. Türkiye'nin bir tampon bölge oluşturmak istediği en yüksek makamlarca bile teyit edildi. Sorun şu ki Türkiye böyle bir işe kalkışmalı mı?

Kanaatimi peşinen söyleyeyim: Evet. Üstelik evet demem için hiç öyle kapsamlı sebeplere ihtiyacım yok. HDP'nin istememesi yeterli sebeptir.

Biraz daha kapsamlı bir analize gelince:

ABD'nin ve İsrail'in bir Kürt devleti kurmaya kesin kararlı olduğunu düşünmem için kıyamet kadar sebep ve emare var. ABD'nin politikaları uzun vadelidir. Vazgeçmesi için bir sebep olduğunu sanmıyorum. Barzani'nin "Aha da bağımsız devleti az sonra ilan edeceğim" gibi çıkışlarına olumlu karşılık vermemeleri kimseyi yanıltmasın. Bana göre denize çıkışı olmayan bir Kürt devleti ölü doğmuş bir devlettir. ABD kadayıfın altı kızarıncaya kadar bekleme taraflısı...

Mesele şu ki kadayıfın altı nasıl kızaracak? K. Irak Kürtlerinin Suriye ile birleşmesi için bir engel Telafer'di o da IŞİD Terör Örgütü tarafından kaldırıldı... Fakat PYD denize kadar uzanamadığı gibi, elindekileri bile korumaktan aciz duruma düştü. IŞİD Terör Örgütü'nün önünün hava harekatı ile alınamayacağı da ortada... ABD iç politikasından kaynaklanan nedenlerden ve belki başka nedenlerden ötürü Suriye'ye asker göndermek istemiyor.

Ve tam bu sırada Türkiye ileri atıldı!...

Aslında "AKP BOP kapsamında görevini yapıyor. Niyet ABD askerinin girmek istemediği bir yere Türk askerini sokup, sonuçta ABD planlarının gerçekleşmesini sağlamak" diye suçlama yapmak çok kolay...

Fakat AKP'nin bile böyle bir ihanet içinde olacağını sanmıyorum. Özellikle HDP'nin söz konusu plana karşı çıktığı düşünülürse...

Peki amaç ne? Diğer olasılıklar şunlar:

1- Tampon bölge bahanesiyle Suriye'ye girip, sonra savaşın açık tarafı haline gelmek, muhalefetin yapamadığı işi yapıp, Esad'ı alaşağı edene kadar ilerlemek.

Bunun pek olası olduğunu sanmıyorum. Böyle bir hamle kıyamet kadar kana ve masrafa mal olacağı gibi, Rusya ile de tam papaz olma sonucunu doğurur. Hesaplar tutmazsa bedeli ağırdır...

2- Tampon bölge kurmakla yetinip, bir yandan Türkiye'deki mültecileri oraya yerleştirirken, diğer yandan BTÖ'nün bölgedeki etkinliğini en aza indirmek...

Bu seçenek akla üç soru getirir: Birincisi "Savaşı sınırlı tutmak mümkün müdür?" sorusudur. Hesabın doğru yapıldığını varsayıp, üzerinde durmuyorum. İkincisi "Türkiye'deki mültecileri toplayıp o bölgeye yerleştirmek mümkün müdür?" sorusudur. O konuda da hesabın doğru yapıldığını varsayıyorum. Üçüncüsü "Varsayalım ki hesap tuttu. Ya sonra ne olacak?" sorusudur.

Üçüncü soruya olası yanıtlar şöyle olabilir:

1- Suriye'de başa uygun bir yönetim gelirse bölge yeni Suriye yönetimine terk edilir. Tabi terk edilmeden önce bölgeye yerleştirilecek Türkiye'deki mülteciler vasıtasıyla bölgenin demografik yapısı değiştirilir. Böylece bölgede BTÖ'nün önüne set çekildiği gibi, Barzani'nin denize ulaşma hayali yerle yeksan olur. Türkiye'nin kucağında kalmaya devam eder...

Şahsen amacın bu olduğunu düşünmek istiyorum. Fakat olaya böyle bakılırsa "ABD böyle bir plana neden evet desin?" sorusu akla gelir.

2- Bölge bugünlerde AKP'nin kendisine yakın gördüğü peşmergeye teslim edilir. Eminim ABD'nin çok hoşuna gider ama böyle yapmak açık bir ihanet olur.

3- Bölge Türkiye ile federasyon kurma şartıyla peşmergeye bırakılır. Böylece zannıma göre tam istediği gibi olmasa da yine ABD'nin planı gerçekleşmiş olur.

Bu fikir kimine çok çekici gelebilir. Fakat Türkiye için hayırlı bir seçenek olduğunu düşünmüyorum.

Not: "Yahu AKP'nin dış politikasında hangi hesabı tuttu ki bu kadar iyimser varsayımlar yapıyorsun?" diyeceklere sağlam bir yanıtım yok. Ancak PYD bölgede kalır ve ABD uçaklarının da yardımıyla IŞİD Terör Örgütü'nü sürmeyi başarırsa bu fırsatı çok ararız gibi geliyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 18:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bence şu an Suriye' ye girmek yerine IŞİD Terör Örgütü 'in bölgedeki köpekleri yok etmesine müsaade etmek, bunun için uygun zemin hazırlamak ve hatta gerekirse, bu yamyamlara el altından yardım etmek gerekir. Neden derseniz bölgedeki Kürt teröristler Türkiye' nin geleceği için en büyük tehdittir. Bu tehdidin ortadan kalkması için şu an tarihi bir fırsat doğmuştur. Türkiye gerekirse bölgeyi 24 saat gözetleyerek gizli bir şekilde yamyamlara istihbarat paylaşımında bulunmalı.

Peki diyelim ki İşid bölgedeki tüm köpekleri temizledi, Esed' i düşürdü. Sonra bizim başımıza bela olursa, mesela Süleyman Şah türbesine saldırırsa ne olur?
Hiçbir şey olmaz. Hatta çok güzel olur.
İşte casus belli...
Tüm Dünya kamuoyunu arkana alarak köpeklerden arınmış bir Suriye' yi kendi isterlerine göre yeniden şekillendirme fırsatı.

Bu son anlattıklarım olmasa bile o bölgedeki köpeklerin temizlenmesi bile başlı başına bir kazanımdır bizim için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 18:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Birbirlerini kırsınlar biraz. Bu arada bizim birliklere meskun mahal de harekat tarzları eğitimi verilmeli. Daha hep üstün körü anlatılıyordu, malum öncelik dağlık arazideydi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 18:43 
Akıncılar

Şu haberle birlikte iyimserliğim son derece azaldı:

http://www.odatv.com/n.php?n=hdpden-akp ... 0110141200

Yahu şu ülkede iki saat bile güzel hayal kurmak haram...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 20:38 
Akıncılar

Eğer konu bölgesel düzeyde kalsa idi. IŞİD Terör Örgütü'in btö ile kapışmasını zevkle izlerdik. Fkat konu küresel bir boyuta tırmandı ve bu tırmanış sırasında btö de dahil olmak üzere pek çok Kürt grup sempatik bir siyasi zemin kazanmaya başladı ki Almanya'nın gönderdiği silahlar btö'nün eline geçiyor dünyada buna destek veriyor hala geldi. Türkiye ise hiç birş yapmadığı bu süre boyunca durmadan mülteci akınına uğradı ve şimdide btö'nün siyasi zemin kazanmasına engel olamıyor. Bu işin siyasetler çözülemeyeceği de ortada artık. Türkiye güneyine bu operasyonu yapmalı ve Türkiye sınırı için gerekli önlemlerin yanında dünya kamuoyunda oluşan btö sempatisini kırarak bölgedeki varlığını göstermelidir. Durum artık bunu zaruri hale getirdi. Maalesef bu sınır ötesi operasyonu artık yapmalıyız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 21:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Suriye tam bir kanser . Bir taraf Esad bir taraf şia bir taraf ÖSO nusayri bir taraf iran ABD AB S. Arabistan Katar Kürtler İşid . Kim kime dum duma.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 21:40 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Kara harekati demek bir yondende sehit haberleri demek. Ne icin girecegiz? Girip isidi temizledikten sonar Obama arayip tamam artik cikin dedikten sonar cikacakmiyiz?

Ben neden girecegimizi anlamadim? Bto yu kurtarmak icinmi girecegiz? Turkmenleri kurtarmak icin girmemistikte.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 21:57 
Akıncılar

Kara harekati demek bir yondende sehit haberleri demek. Ne icin girecegiz? Girip isidi temizledikten sonar Obama arayip tamam artik cikin dedikten sonar cikacakmiyiz?

Ben neden girecegimizi anlamadim? Bto yu kurtarmak icinmi girecegiz? Turkmenleri kurtarmak icin girmemistikte.

Baştan durumu doğru düzgün yönetemeyen hükumetin icraatlarını saymakla bitmez o konulara girmeye gerek yok. Fakat artık btö'e açıktan silah dağıttığı bir ortam oluştu. Elbet bir gün Suriye ve Irak defteri kapanacak. İşte o zaman bu ortadaki silahların hepsinin gideceği adres belli, bu silahların ateşleneceği adres belli. Bugün riske girmezsek yarın bu silahların öldürdüğü şehitlerin hesabını kim nasıl verecek? Ortalıkta dolaşan binlerce tow gibi füzeler varken bunlar bize döndüğünde ne olacak? Bu sürecin sonucunda btö kahraman çıkarsa, AB siz o özgürlük savaşçılarına nasıl silah doğrultursunuz demeyecek mi?

Artık ya biz inisiyatifi elimize alacağız yada yada inisiyatifi alan bizi eline alacak, başka bir gelecek yok buralarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 22:12 
Uzaklaştırıldı

Şehit haberi gelirmiş, varsın gelsin arkadaş yeter artık hep veriyoruz ama hep kaybediyoruz . Şu olsun bu olsun tampon bölge olsun bunların hepsi hikaye hayal kurup kendimizi tatmin ediyoruz tıpkı masturbasyon gibi . bu hükümet'le bu iradesizlik'le olmaz 40 kere söyledim koyun kafalılara aliyle veliyle kırkdozuk elliyle olacak iş değil diye

Düşsün çeleng-i Rumün, eğilsün ser-i Frenk Vur Türk'ü gönderen yed'i takdir aşkına Son savletinle vur ki açılsın bu surlar Fecr-i hücum içindeki tekbir aşkına!

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 22:21 
Uzaklaştırıldı

Büyük resme bakıp btö yada IŞİD Terör Örgütü filan demeden biz bir kaç sebep ile savaş isteyebiliriz Irak ve Suriye de.
1- Suriyede rejimin değişip şii motifli nusayri rejiminin yıkılıp yerine sünni yönetimin geçmesidir.
2- Irak ta iki şey isteriz birincisi kuzeyinde kürt devleti kurulması
3- Irakta ikinci isteğimiz ise yönetimin sünni olması ve şii lerin ırakta olabildiğince az temsili

Bu üç madde bizim için tek savaş sebebidir bunun dışında dikkatimiz BTÖ ile veya IŞİD Terör Örgütü ile dağıtılmaz
İşid bizim için savaşabileceğimiz en son şeydir. Çünkü çok zıvanadan çıkmışta olsalar aslında bizim le aynı tarafta bu adamlar
Irak ın sünni nüfusunu geleceğini temsil ediyor IŞİD Terör Örgütü malesef. İşid e kalmış olmak acı verici ama bizim için Irak da sünni ler çok önemlidir ve IŞİD Terör Örgütü bu kesimin sesidir. Öfkeli bir ses ama anlamak gerek öfkelerinin sebepleri az değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 22:25 
Üye

Zor bir soru , bence asıl sorulması gereken soru Türkiye Suriye'ye girerse buraları kendi çıkarları dahilinde iskan edebilir mi ? Paratrooper ve kabardeye sonuna kadar katılıyorum , ama sonra Esad'dan Scud'ları yiyip oturmayalım aşağıya , her ne kadar ordumuza güvensem de son dönemlerde Türkiye de siyasi irade 0 olduğundan iktidardan şüpheleniyorum.
Sonra kendi elimizle kurmayalım kürt devletini hem her ne kadar 5 yıldır savaşta olsa da gözü dönmüş bir orta doğu diktatörünün ne yapacağı belli olmaz . Zaten gideceğim yanımda başkaları da gelsin derse İsrail'den önce bizi vurur bunlar . :|

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2014, 23:48 
Uzaklaştırıldı

Tampon bölge bahanesiyle, Misak-ı Milli sınırlarımıza kavuşmanın tam zamanı ama ülkeyi yönetenler, derinlik sandıkları sığlığa mahkum oldular. Madem sınırlar yanlış çizildi o zaman düzeltmeninde zamanı gelmiştir. Ülke sınırlarımızın tartışıldığı bir dönemde en güzel cevabı sınırlarımızı büyüterek vermiş oluruz. Eski hariciye vekilimizin sayesinde güneyimizde hazırda ne devlet ne de otorite kalmışken bu işin en uygun zamanı. 1974 den daha güçlüyüz. İstersek yapabiliriz. Tek sorun büyük İsrail projesinin görünürdeki adı BOP eş başkanının da, olur demesi. O da imkansıza yakın gözüküyor.

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 00:26 
Akıncılar

TC Özlem Kocakaya Ekiz TC Çapulcu Hüseyin Ekiz
GENELKURMAY BAŞKANI NECDET ÖZEL BEY' E AÇIK MEKTUBUMDUR !

SEVGİLİ NECDET BEY,
BANA GÖNDERDİĞİNİZ DUYGU DOLU SEFER GÖREV EMRİNİZİ e-devlet SAYFASINDAN ÖĞRENMİŞ BULUNMAKTAYIM.
MİLLETİN BAĞRINDAN ÇIKMIŞ TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZDE GÖREV ALMAYI ÇOK ÖZEL DUYGULARLA KAFAYA KOYUP, BİR ÖNCEKİ YIL ÜNİVERSİTEYİ KAZANMAMA RAĞMEN 1989 YILINDA JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI SAFLARINA KATILIP, 24 YIL HİZMETTEN SONRA EMEKLİ OLMUŞ BİR JANDARMA ASTSUBAYIM. ORDUMUZUN EN BÜYÜKLERİ OLARAK BİZ ASTSUBAY CAMİASINA HER NE KADAR DAİMA "BÖCEK" MUAMELESİ YAPMIŞ VE HALEN YAPIYOR OLSANIZ DA, ELİME BASTON ALANA KADAR TÜRK MİLLETİNE HİZMET ETMEK TEK HEDEFİMDİ. ANCAK SİZLER, DAHA DOĞRUSU, AKP HÜKÜMETİ VE SAZ ARKADAŞLARI BENİM 43 YAŞINDA GENCECİK EMEKLİ OLMAMA NEDEN OLDUNUZ.
SEBEBİNİ ÇOK MERAK EDİYORSANIZ; İLK BAŞTAN BAŞLAYALIM. ASKERİ OKULA BAŞLADIĞIMIN İLK YANAŞIK DÜZEN EĞİTİMİNDE "RAHAT/HAZIROL" DAN SONRA ÖĞRENDİĞİM ŞEY, " ELLE VE BAŞLA SELAMLAMA" EĞİTİMİYDİ. BAŞLA SELAMLAMA EĞİTİMİNİN İCRASINA GEÇTİĞİMİZDE, BAŞLA SELAMLARKEN BELDEN BÜKÜLEREK SELAM VERMEMİZ, MANGA KOMUTANIMIZIN KIZDIĞI BİR ŞEYDİ. ÇÜNKÜ YANLIŞTI. SADECE BAŞ HAFİFÇE ÖNE EĞİLMELİYDİ. O NEDENLE; SİZİN DE "TÜRK MİLLETİ" SÖZÜNÜ AĞZINA ALMAMAYA YEMİN ETMİŞ ERDOĞAN' I BELDEN BÜKÜLEREK SELAMLAMANIZA BEN DE ÇOK KIZDIM. ZİRÂ; BENDE SİNDİRİLMİŞ BİR BAŞKOMUTAN İNTİBÂSI BIRAKTINIZ.
SAYIN NECDET BEY, EĞER BENİMLE İLGİLİ BELGELERİN BULUNDUĞU ÖZLÜK DOSYAM HALEN MUHÂFAZA EDİLİYORSA, ATAMA İSTEK FORMLARIMI İNCELETMENİZİ ÖZELLİKLE İSTİRHAM EDİYORUM. DOĞU VE GÜNEYDOĞU İLLERİNE ATAMA HAZIRLIĞI ALDIĞIMDA EN BAŞA HANGİ İLLERİN HANGİ BİRLİKLERİNİ TERCİH ETTİĞİME BİR GÖZ ATIN. TAMAMININ, ŞIRNAK, HAKKÂRİ TUNCELİ VE DİYARBAKIR ÖZEL HAREKÂT VE KOMANDO BİRLİKLERİ OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ. TEK AMACIM, DAHA BEN 15 YAŞINDA İKEN ŞEHİT OLMUŞ MAHALLEMİZİN ÇOCUĞU OLCAY ALTUN' UN, DEVRE ARKADAŞLARIM MEHMET ÇELİK, İMDAT ÇAKIR, ATİLLA ERDEM, AYDIN TOPÇU, AYHAN BABADAĞ, YÜKSEL BAYAR VE ŞU AN AKLIMA GELMEYEN DİĞER DEVRELERİMİN, "MİLLETİNE HİZMET ETSİN" DİYE YETİŞTİRDİĞİMİZ ÖĞRENCİLERİM ASTSUBAYLAR MURAT BAYRAM, SÜLEYMAN GÜR' ÜN VE TANIDIĞIM YÜZLERCE ŞEHİTLE BİRLİKTE TÜM ŞEHİTLERİMİZİN İNTİKAMINI ALMAKTI. ANCAK NE YAZIK, GÖRDÜK Kİ; 2013 YAZINDAN İTİBAREN OPERASYONA KARAR VERME YETKİSİ, BİZZAT SİZİN DE RIZANIZLA AKP'NİN İMAM VALİLERİNE VERİLDİ. İŞTE BU YÜZDEN BENİMLE AYNI DÜŞÜNENLER İÇİN BIÇAK KEMİĞE DAYANDI. ÇÜNKÜ, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK' ÜN ORDUSUNA BU DURUMU YAKIŞTIRAMADIK.
ERGENEKON VE BALYOZ' LA İLGİLİ TÜRK ORDUSUNA KUMPAS YAPILDIĞINI AKP' NİN KAFASI BASMAYAN BİR YETKİLİSİ AÇIKÇA SÖYLEDİ FAKAT, SİZ O YETKİLİDEN ÖNCE BIRAKIN KONUŞMAYI, GIKINIZI BİLE ÇIKARAMADINIZ, ÂDETA BİR TARİKAT MÜRİDİ GİBİ DAVRANDINIZ. HADİ, HER ZAMAN HER YERDE CANINI ORTAYA KOYMUŞ KUR.ALB. MUSTAFA ÖNSEL'E, BEYTÜŞŞEBAP DAĞLARINDA VURULARAK GAZİ OLMUŞ KUR.YB. YUSUF KELLELİ' YE, ÖZEL KUVVETLERDE SAĞLIĞINI KAYBETMİŞ YZB. ERDİNÇ ATİK' E VE J.ASTSB.BÇVŞ. İMDAT SOLAK'A, AKDENİZ BÖLGESİNDEN TERÖRİSTLERİN KÖKÜNÜ KAZIMIŞ VE BU KUMPASI GURURUNA YEDİREMEYİP İNTİHAR ETMİŞ ALB. ABDÜLKADİR KIRCI' YA GÜVENMEDİNİZ....... SELEFİNİZ, ORG. İLKER BAŞBUĞ'UN TERÖRİST İLAN EDİLMESİ DE Mİ SİZİ RAHATSIZ ETMEDİ? NEDEN BU KADAR KORKTUNUZ?
SAYIN BAŞKAN, ASKERLERİMİZİN YEMİN TÖRENLERİNDE OKUNAN ARİF NİHAT ASYALI'NIN BAYRAK ŞİİRİNİ EĞER BİLİYORSANIZ, İLK MISRASI ŞUDUR; "EY MAVİ GÖKLERİN BEYAZ VE KIZIL SÜSÜ", "KIZKARDEŞİMİN GELİNLİĞİ, ŞEHİDİMİN SON ÖRTÜSÜ" ..... VE DEVAM EDER... ŞİİRDEN DE ANLAŞILACAĞI GİBİ, BU ŞEKİLDE TARİF EDİLEN AL BAYRAĞIMIN DEĞERİ, SİLAHLI KUVVETLERİMİZ İÇİN BİR NAMUSTUR. UĞRUNA SEVE SEVE CAN VERİLECEK BİR DEĞERDİR. SON GÜNLERDE GÜNEYDOĞUDA, HÜKÜMETİMİZİN DİZ ÇÖKTÜĞÜ VE PAZARLIK YAPTIĞI bölücü terör örgüt terör örgütü VE YANDAŞLARININ YAKTIĞI, PARÇALADIĞI BAYRAK, ŞİİRDE BAHSİ GEÇEN BAYRAK DEĞİL MİDİR? KIZKARDEŞLERİMİZİN GELİNLİĞİ VE ŞEHİTLERİMİZİN SON ÖRTÜSÜ BU KADAR MI UCUZLADI?
SAYIN NECDET BEY, BU YAZIMDAN SONRA İLK YAPACAĞINIZ ŞEYİN, EMİR SUBAYINIZI ÇAĞIRIP, ORDUEVİ VE SOSYAL TESİSLERE GİRİŞİMİN YASAKLANMASI İÇİN GEREKLİ İŞLEMLERİN BAŞLATILMASI EMRİNİ VERMENİZ OLACAĞINI BİLİYORUM. OLSUN, ZİYANI YOK. BU GÜNE KADAR ZATEN MECBUR KALMADIKÇA GİRMİYORDUM. BEN, ASTSUBAY ORDUEVLERİNDE SUİT ODA, HATTA JAKUZİLİ ODA OLDUĞUNU BİLE MESLEĞİNİN 23' ÜNCÜ YILINDA ÖĞRENMİŞ, HER ORDUEVİNE GİDİŞTE "YER YOK" CEVABIYLA KARŞILAŞMIŞ BİR ASTSUBAYIM.
SAYIN BAŞKAN, ASLINDA SİZE SORMAK İSTEDİĞİM BİR ÇOK KONU VAR AMA DEĞERLİ VAKTİNİZİ ALMAK İSTEMİYORUM. BU NEDENLE UZATMADAN SÖZÜ, BANA GÖNDERMİŞ OLDUĞUNUZ "SEFER GÖREV EMRİ" NE GETİREYİM. BEN ARTIK HÜR BİR "VİCDANİ RED" CİYİM. BU NEDENLE EMRİNİZİ TEBELLÜĞ ETMİYORUM. ÇÜNKÜ ARTIK KUVAY-İ MİLLİYE' DE GÖREVLİYİM. TAYİNİMİ TEKRAR BİRLİKLERİNİZDEN BİRİNE ÇIKARABİLİYORSANIZ ÇIKARIN. ADRESİMİZ BELLİ: AYDIN DAĞLARI

HÜSEYİN EKİZ
MUVAZZAF KUVAY-İ MİLLİYECİ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 00:32 
Süvariler

Uzun zaman önce ben bunun olacağını görmüş ve söylemiştim.
Forumda bu yüzden az eleştirilmedim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 00:39 
Uzaklaştırıldı

Bakalım sefer görev emri gelen ve kefen sarınanların kaçı koşa koşa silah altına gidecek yoksa koşa koşa gidip rapor peşinde mi koşacaklar merak ediyorum. Gerçek kefen, beyaz yorgan örtüsüne sarılmak değildir. Yiğitlikte polis korumasında kıçı sağlama alıp beyaz örtülerle poz vermek değildir. Hadi bakalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 10:54 
Akıncılar

Her şartlatanın sonu başarısız bi savaşla gelir..
Bunların sonunu Suriye getirir belki... :?
Şahsen bu ihtimalin lafını bile etmek istemem Sayın Matmat26... Bunlar bir gün elbette gidecekler, fakat gitmeleri bir şehide bile mal olursa yazıktır. Hem savaş ortamı, insanların zaten pek olmayan akıllarının beş karış yukarıya çıktığı bir ortamdır. Maazallah oradaki bataklığa saplanır, Suriye Ordusu ve diğer unsurlarla savaşmaya başlar, ard arda şehit haberleri gelirse, kimse hükümetin böyle bir belayı başımıza niye açtığını sormaz, sanırım ben dahil herkes "vur, kır, alaşağı et, intikam al" demeye başlar.

Sıradan bir vatandaş olarak hiçbir ehemmiyeti olmayan desteğimi tezkere yönünde veriyorsam, gönül rahatlığıyla veriyor filan değilim. Hükümete de asla ve kat'a güvenmiyorum. Destek vermemin tek nedeni, Suriye'nin kuzeyi Kürtlerin eline düşerse, bunun Büyük Köpekistan'ın kurulmasıyla sonuçlanabileceğinden endişelenmemdir.

Fakat eğer hükümet hesaplarını doğru yapmadıysa (şimdiye kadarki performansları(!) ortada!), eğer yanlış adımlar atarsa, eğer Türk askerini ABD'nin jandarması konumuna düşürürse, eğer bizi kıyamet kadar kana ve masrafa mal olacak bir çılgınlığın içine atarsa, şimdi tezkereye destek vermeme rağmen, bir yandan başladığını bitirmesini talep ederken, diğer yandan en sert eleştirileri yapmaktan da çekinmeyeceğim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 11:01 
Uzaklaştırıldı

Bir Milletin ve devletin şerefi, kişilerden, gruplardan, siyasi partilerden önde gelir. Bu iktidarın, muhtemelen açılacak Suriye cephesinde başarısız olarak iktidardan inmesi yerine sandıkta alaşağı olmasını tercih ederim. Sonuçta orda savaşacak olan Billal ve yatak örtüsüne sarınıp kefen diye hava basan yandaşlar değil, Anadolunun gariban Mehmet' leri olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 12:20 
Üye

Suriye iç savası başladığından beri zararimiz ortada 2 milyon mülteci ve harcanan milyarlar, önce öso sonra nusra derken bölücü terör örgüt iti,şimdi ise manyak piskobat IŞİD Terör Örgütü.Diyelimki herseyi seyrine bıraktık IŞİD Terör Örgütü bölücü terör örgüt yi ezdi hoşumuzada gitmiyor deyil,ama Türkleri oldurunce ağız burun dalasımiz geliyor yani sinirimizda IŞİD Terör Örgütü i istemediğimiz gibi bölücü terör örgüt yida İstemiyoruz bugün barzani ile araları kötü olduğuna bakmayın zamanında talabani ile de kötüydü, Sam amcalari öpüştürür barıştırır daha sonra müdahale etmemizde zorlaşır, vakit tam zamanı risk alip Suriye'ye girilmeli asırilar temizlenmeli.Bazi arkadaşlar scud yeriz bazıları Rusya ile limoni oluruz demiş belki bugüne devletin başındakilerde böyle düşündüğü için girmemiş olabilirlermi?biz Suriye'ye girmeliyiz kroların ve sahte cihadcilarin emperyal hayallerini Baltalamaliyiz kendi güvenligimiz emperyal hayallerimiz (varsa tabi) için, saygıdeğer forumdaslar kusura bakmayın telden yazdım hiç bi kurala uyamadik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 13:25 
@BurakZ

Yazdığın muhteşem iki paragrafda iki şey ilgimi çekti. Sormak isterim:
1. "Biz" derken kendi düşüncen de dahil olmak üzere AKP ekolü-yandaşı kitle ve başbakan-Başbakan yardımcısını mı kastediyorsun yoksa tüm Türkiye Cumhuriyetini mi?
2.
Alıntı:
Öfkeli bir ses ama anlamak gerek öfkelerinin sebepleri az değil.
derken ben ve benim gibi bu ülkenin (son yerel seçime göre) 57% si birileri tarafından fena halde öfkelendirilmiş ötekilendirilmiş durumda. Şimdi bizler (milyonlarca kişi) geri kalan senin gibi pro-AKP (43% temsilen milyonlarca kişi) kesimin boğazını kıtır kıtır kessek ya da çukur-mezbahalarda tarasak öfkemizin sebebini anlayabilirmisin?

Naçiz görüşüm şudur: Türk ordusunun herhangi bir ferdi IŞİD Terör Örgütü, islami Cephe, ÖSO ve Nusra'ya destek amacı ile Esad ve PYD karşıtı olarak Suriye sınırıından 1 cm içeri girdiği an Türkiye ve Bölge için hayalini kuramayacağı sonuçlara gebe III. Dünya Savaşı başlamış olur.

Türkiye'nin tek düşmanı var: Radikal İslam parantezine giren tüm iç ve dış Sünni, Şii ve Selefi/Vahabbi yapılanmalar ile bunları destekleyerek bölgeyi (Gazze, Mısır, Libya, Irak, tabii Suriye) yılardır kana bulayan milyonları birbirine düşüren bildik tanıdık zihniyettir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 18:10 
Üye

Suriye iç savası başladığından beri zararimiz ortada 2 milyon mülteci ve harcanan milyarlar, önce öso sonra nusra derken Bölücü Terör Örgütü iti,şimdi ise manyak piskobat IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü.Diyelimki herseyi seyrine bıraktık IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Bölücü Terör Örgütü yi ezdi hoşumuzada gitmiyor deyil,ama Türkleri oldurunce ağız burun dalasımiz geliyor yani sinirimizda IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü i istemediğimiz gibi Bölücü Terör Örgütü yida İstemiyoruz bugün barzani ile araları kötü olduğuna bakmayın zamanında talabani ile de kötüydü, Sam amcalari öpüştürür barıştırır daha sonra müdahale etmemizde zorlaşır, vakit tam zamanı risk alip Suriye'ye girilmeli asırilar temizlenmeli.Bazi arkadaşlar scud yeriz bazıları Rusya ile limoni oluruz demiş belki bugüne devletin başındakilerde böyle düşündüğü için girmemiş olabilirlermi?biz Suriye'ye girmeliyiz kroların ve sahte cihadcilarin emperyal hayallerini Baltalamaliyiz kendi güvenligimiz emperyal hayallerimiz (varsa tabi) için, saygıdeğer forumdaslar kusura bakmayın telden yazdım hiç bi kurala uyamadik.
Haklısınız da , yan komşunun bahçesine girmiyorsun ki ? Elinde dünyanın en büyük kimyasal silah depolarından biri olan arkasında Rusya gibi bir devlet duran Esad gibi bir diktatöre sahip bir ülkeye saldırıyorsun . Oyun değil ki bu , bir kere en küçük yanlış adımda Cihan harbi bile başlatabilirsin , Orta Doğu zaten başlı başına bir bela , bir de siyasilerimiz var malum bu ülkeyi altın tepside servis etmek isteyen , hem bizim ekonomimiz böyle bir darbeyi kaldırmaz diye düşünüyorum , ama gönül ister ki girelim , temizleyelim , çıkalım ama hayalden öteye geçemiyor.

''Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar bu haklı mücadelesine azim ve kararlılıkla devam edecektir. bu vesile ile aziz şehitlerimize bir kere daha huzurunuzda tanrıdan rahmet diler, aziz ruhları önünde saygı ile eğilir, ailelerine ve bütün Türk ulusuna başsağlığı dileriz."

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2014, 19:30 
Üye

Birinci Korfez Savasindan yeterince ders cikardik mi ? Kuzey Irak Bagdat'dan nasil kopmustu ? Nerede hata yapmistik? Bunlari hatirlamamiz lazim, zira o gunlerde savasin lehine kullandigimiz argumanlar, bugun Suriye ve Suriye'nin kuzeyin'deki sorunlarimiz ve sorularimiz icin cevap olabilecek nitelikte.

Cikarlarimizla ortusmedigi halde irademizle olusturulan ucusa yasak bolgenin ve sonrasinda gelisen olaylarin Irak Kurt olusumunun mesrulastirilmasinda ve kurumsallasmasina nasil yol actiginia unutmamak lazim. Hatalarimizdan ders cikartamazsak BTO'nun guclenmesi ve Suriye'nin kuzeyinde istemedigimiz bir yapilanmayi kendi elimizle kuracagimizi hatirlamamiz lazim. Sayilari 1.5 milyonu bulan Kurt multecilerin ulkelerine geri donmeleri icin Irak'ta yine tampon veyahut guvenli bolge olusturarak Kurt devletinin zeminini olusturulmasina katkida bulunmamismiydik ?

Yine ayni sorunlar ve sorularla karsi karsiyayiz..

Olusturulmasi dusunulen tampon bolge ile de Facto Kurt devletinin zemini hazirlayan taraf olabiliriz.. Savasin siddeti azalir azalmaz Suriye'nin kuzeyinde secim yapilacagini aklimizdan cikarmamiz lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2014, 11:18 
Akıncılar

Başlığın hemen altındaki yazımda RTE'nin derdinin Esad'ı alaşağı etmek olduğunu ilk olasılık olarak ifade etmiştim. Bayram sırasında CNN'e verdiği mülakatta bunu kendisi de ifade etti. Neymiş? Efendim, Batı Esad'ı devirmesine izin verirse ("Tam bağımsız Türkiye'nin lideri"(!) neden izin istiyorsa artık!) Ayn El Arap'ı da kurtarırmış! Ertuğrul Özkök konuyla ilgili güzel bir yazı yazdı:

http://sosyal.hurriyet.com.tr/Yazar/67/ ... bir-dakika

Atatürk ne diyor?

"Mutlaka şu ve bu sebepler için, milleti savaşa sürüklemek taraftarı değilim. Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Gerçek kanaatim şudur: Milleti savaşa götürünce vicdanımda azap duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, ölmeyeceğiz diye savaşa girebiliriz. Lakin millet hayatı tehlikeye maruz kalmıyorsa savaş cinayettir".

Biri askerliğini kantinci olarak yapmış bir sucukçu muhasebecisi, diğerinin kim olduğu herkesin malumu...

Dostlar, cahilden bu kadar devlet adamı olur işte!... Bunun peşine takılanların, bunun politikalarından hayır umanların aklına turp sıkayım...

Sen kimin askerini, kime karşı, kimin yanında, ne sebeple kullanmaya çalışıyorsun? Bu şahıs kendi hatalarını askerimizi kurban ederek düzeltme niyetinde... Suriye'ye girersen hangi birini, nasıl düzene koyacaksın? Esad'ı mı? El Kaide'yi mi? PYD'yi mi? Hizbullah'ı mı? IŞİD Terör Örgütü'nü mü? Bedeli ne olacak?

İşte buraya yazıyorum: Türkiye'nin Suriye'ye düzen vermek için askeri güç kullanması emrini veren de, o emre uyan da vatana ihanet etmiş olur.

Aynı yazımda bunu pek olası görmediğimi belirtmiştim. Zira Batı'nın böyle bir girişime izin vereceğini sanmıyorum.

Geriye bir oldubitti yaratarak savaşa girmek seçeneği kalıyor... Nitekim böyle bir oldubitti yaratma olasılığının konuşulduğu, sızan dinleme kayıtlarından anlaşılmıştı. Sucukçu muhasebecisi buna cesaret edebilir mi, cesaret etse emrini dinleyen olur mu hep birlikte göreceğiz.

Daha önce de ifade ettiğim gibi, Türkiye'nin çıkarına uygun tek hareket, o da Batı'nın desteği alınırsa ve önceki yazımda belirttiğim hesaplar doğru yapıldıysa, bir tampon bölge oluşturmak olabilir, o kadar... Ötesi maceradır, hiçbir şey yapmamak bin kat evladır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2014, 13:47 
Süvariler

Türkiye'nin ne işi var Suriye'de yahu? 5 sene öncesine kadar Suriye ile süper bir ilişkimiz vardı.

Hep bu hayalperest ve yeni osmanlıcılık oynayan Davutoğlu yüzünden bu durumlara geldik. Neymiş Irak-Suriye-Ürdün-Mısır ve Lübnan'ı himayemiz altındaki yönetimlere kavuşturup at koşturacağız ortadoğuda. Sen daha kendi ülkendeki kürtleri dizginleyemiyorsun çıkmış ortadoğuda hakimiyet kurmaya kalkıyorsun.

Abd girdi ortadoğuya kafalarında kurdukları planlar tutmadı ve çok zor durumlara düştüler. İnanılmaz bütçe harcaması yaptılar. Kaldı ki Rusya ve İran'ın açıktan desteklediği Suriye'ye gireceğiz. Diğer yandan da fırsat bu fırsat diyecek kürtlere de karşı koyacaksın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2014, 23:07 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bizden habersiz Ortadoğu'da yaprak kıpırdamaz...
Dostum haberimiz olur tamam da etken ve edilgen olma meselesidir aslolan. Biz ortadoğuda treni kaçırdık gelecekte ne olur bilemem ama şu anki durum ne yazık ki böyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2014, 01:30 
Üye

Acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2014, 10:52 
Üye

Bu mantıkla konsolosluk çalışanlarını, koruma polislerini ve tüm bu insanların ailelerini bilerek ve isteyerek haftalarca isid denen ruh hastalarının insafına bıraktık. Kusura bakmayın ama gerçekten ortadoğu'da söz sahibi olmak istiyorsak önce şu kurtlar vadisi kafasından kurtulmamız gerekiyor. Saygılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2014, 10:56 
Süvariler

Adamlar komple ağacın yerini değiştirdikleri için yapraklar pek kıpırdamıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2014, 11:32 
Süvariler

Sayın Chngr ABD Vatandaşı Galiba :lol: ? Çünkü sadece ABD'den Habersiz Yaprak Kıpırdamıyorda .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2014, 15:02 
Süvariler

Bu bahçeye sonbahar geleli çok oldu. Arayalım ki yaprak bulalım ağaçta.
Havaya değil yere bakar olduk yaprak aramak için.

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eki 2014, 20:54 
Süvariler

Ortadoğu'da ancak bu kadar oluyor. Boşuna zorlamayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 04:33 
Üye

Rusya'nın ardından İran'ın da; "Türkiye'nin Suriye'ye kara harekatına girişmemesi gerektiği, aksi taktirde sonuçlarına katlanacağı" na dair haberler dolanıyor sosyal medyada.Böylesi karışık ülke ortamında Rusya'nın ve İran'ın bu tutumu ve Koalisyon ülkelerince baskı altında olan Türkiye'nin yapacağı en doğru şey ne olabilir, daha doğrusu yapacağımız hangi eylem bize böylesi zor durumda çıkar sağlayabilir?

Aklıma gelen olası eylem seçenekleri:
- IŞİD Terör Örgütü, PYD ve Esad rejiminin ortadan kalkması için yapılacak bir harekat, (Rusya ve Koalisyon ülkeleri Esad rejiminin olası bir kara harekatı odağında olmasını istemediğini biliyoruz)
- Sadece terör örgütlerine yönelik harekat,

Bu konu hakkında fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2014, 04:51 
Süvariler

İran konuşmak dışında hiç bir halt yiyemez bir savaşta Türkiye'ye karşı , Rusya ise Winter İs Coming ile zor durumda bırakabilir , benim İran'ı ciddiye aldığım yok ancak Rusya gözümü korkutuyor , Suriye düşse ve Rusya yerine Katar'dan enerji almaya başlasak rahat rahat ne güzel olurdu veya Azerbaycan-Türkistan arasında enerji işbirliği biraz daha hızlı gelişse ve Türkistan enerjisi Azerbaycan enerjisi ile birlikte bize akmaya başlasa o zaman Rusya'da gözümü korkutmazdı İran'a nasıl bakıyorsam onlarada öyle bakardım , Türkiye kolay lokma değil , Gürcistan ile onla bunla karıştırmasın kimse kaba etinin üstüne oturur saldırganlık yapan , özellikle İran kendini Rusya - Çin - Hindistan gibi büyük bir askeri güç sanıp kendinden büyük lokmayı yemeye kalkmasın boğazında kalır o lokma sonra boğulur gider dikkatli olması icap eder.

Kısacası İran'ın açıklamalarını değil , Rusya'nın açıklamalarını dikkate alın , İran Doberman'ın yanında hırlayan ilk darbede viyak viyak öten süs köpeğinden farksız Suriye konusunda '' Doberman = Rusya ''

Bütün bunlar dışında ; http://www.21yyte.org/tr/arastirma/rusy ... politikasi

En son Leviathan tarafından 10 Eki 2014, 04:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 May 2015, 23:15 
Yeni Üye

sanırım girdik. antakya hatay tarafında yogun bi hava trafiği varmış. suriyeli kaynaklar da türk jetlerinin sınır ihlali yaptıgını söylüyor. hadi hayırlısı :ugeek:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015, 04:07 
Akıncılar

Hadi bakalım müjde..!! Modernize edilmiş M60T tanklarımız Suriye sınırına intikal ettiler.. ufukta bir müdahale görünüyor sanırım.. Allah ülkemi ve tüm vatandaşlarımı korusun inşallah..

En son Topgun tarafından 12 Kas 2015, 04:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015, 04:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hiçbir şey olmaz. Daha iki gün önce, Hatay Türkleri için savaşmayı göze almış bir Başbuğ'un edebiyete intikalini andık.

Bugün belki başımızdakiler, o kutlu Başbuğ'un kudretinin binde birine bile sahip değiller, ama yine o aynı Başbuğ'un bize mirası olan Türk(ün) Silahlı Kuvvetler'i hala dimdik duruyor.

Haber doğrumu bilmiyorum ama, doğruysa en kötü "şan" kazanırız ;)

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015, 08:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dün Antalya' nın Kaş İlçe' sinde 4 adet savaş uçağının çok alçaktan geçiş yaptığı görülmüş. Bu çok görülen bir olay değildir. Umarım sıkıntılı bir durum oluşmaz ülkemiz için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015, 10:13 
Süvariler

Dün Antalya' nın Kaş İlçe' sinde 4 adet savaş uçağının çok alçaktan geçiş yaptığı görülmüş. Bu çok görülen bir olay değildir. Umarım sıkıntılı bir durum oluşmaz ülkemiz için.
G-20 içindir o uçaklar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2015, 20:58 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Girebiliyorsa gir bakalım bir görelim ortam nasıl olacak o iş

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2015, 23:29 
Üye

Bizim pederin duruma bakış açısı bana mantıklı gelmeye başladı.

Demişti ki 2.Dünya Savaşı sonu gibi İttifak Devletleri bir taraftan, Sovyetler bir taraftan güç gösterisi için Berlin'e koştular.
Şimdi de Suriye'de aynı şeyi uygulayacaklar bir tarafta Rusya liderliğin de Çin,İran,vs diğer tarafta ABD liderliğinde Türkiye,Batı Dünyası daha fazla yer için birbiri ile yarışacaklar.

Hee bide kesin bilgi yayalım 3. Dünya Savaşı ben ölmeden çıkmaz dedi :lol: :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2015, 11:33 
Akıncılar

Farkındaysanız Suriye'de Suriyeliler hariç topyekün savaşa giren yok. Bu nedenle Türkiye'nin topyekün savaşa girmesi doğru ve mantıklı değil. Çünkü Suriyedeki Türkmen ÖSO, IŞİD Terör Örgütü, YPG/PYD gibi guruplar Suriyede güvenliği sağlamak için yoklar amaçları suriyeden küçük yada büyük bir ısırık koparmak. Bu hareket Orta/uzun vade sürecek bir karışıklığın habercisi. Rusya hem kendi menfaatlerini korurken bunun olmasını engellemek istiyor. Suriyede Esad pes edip mevcut sınırlar dahilinde bölünmeyi kabul etse dahi Suriye dışında kalan guruplar birbiri ile çatışmaya girecektir.

Bu nedenle Tükiye olarak bölgedeki Türkmenler bizim kol kanat gereceğimiz gurup olmalı Tükiye her kanalda ama insanı ama askeri tüm yardımları Türkmenler haricindeki guruplara yapmamalı. Türkmenler hem soydaşlarımız hemde Türkiyenin Suriye'deki menfaatlerinin teminatıdır ve maalesef bu güne kadar çokta yardım alamamışlardır Türkiyeden.

Türkiye Türkmen cephesini ve egemen toprakları korumak adına nokta operasyonlar yapabilir hava operasyonları düzenleyebilir ama bunlar kadar önemli bir diğer hususda Türkmenlerin daha profosyonel bir yapıya geçmesidir.

Fakat Türkiye'nin esas menfaati Üniter bir Suriyedir. Her şeye rağmen Suriye'nin bölünmesine karşı olmalı toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu uluslararası arenada telaffuz etmeliyiz. Fakat Esad Federal yapıya geçiş yapıp kürtlere Irak'takine benzer haklar verirse Türkmen Özerk bölgesi için Esad köşeye sıkıştırılabilir.

Yani Ya üniter olacak ya da Kürt bölgesinin yanındaki Türkmen bölgesine göz yumacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2015, 11:56 
Süvariler

'Topyekün' savaşların yaşandığı yerler, Rejim'in güçlü oldukları bölgeler ve Muhaliflerin amacı da Rejim'i devirmek olduğu için Rejim'in sevkiyatlar gerçekleştirdiği, cephane depoladığı bölgeleri almak yoksa Suriye'nin orta ve doğu kısmının stratejik önemi olmadığı için kimse o bölgelerde savaşmıyor. Sadece 2 istisna vardır; Deyrizor ve Haseke. O şehirlerde ise petrol kuyuları vardır.

Esad pes edip, bölünmeyi kabul etse bile Muhalifler, yine de Esad ile savaşır. IŞİD Terör Örgütü ve YPG haricinde diğer örgütlerin en büyük amacı 'Esad'sız Suriye' bu yüzden Avrupa'nın Esad adı geçen hiç bir anlaşmayı/kararı kabul etmeyecektir ki şu an Sputnik'in haberi ise; "Esad: IŞİD Terör Örgütü'nü yenmeden hiçbir yere gitmeyeceğim." savaşı kısaltma/bitirme şansı kayboluyor.

Türkmen örgütler yardım alıyorlar ancak küçük grup oldukları için daha büyük örgütlere yardım yapılıyor ve o örgütler, Rejim, Türkmen Dağı'na saldırdığı vakit, Türkmenlere destek için hemen bölgeye gidiyor. (Ahrar'uş Şam)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2015, 12:10 
Uzaklaştırıldı

Iran, Hizbullat destekli Esed Rejimi güçleri Bayırbucak bölgesine Kızıl Dağ, acı su bölgesinden karaharekti başlamıştır, bölgeye yönelik büyük bir hücuma geçilmiştir, kızıl Dağ ve Karaman köyü açıklarını her türlü ağır silahlarla bombardıman yapılmakta, Rus jetleri dün gece'den Bayırbucak semalarını hiç bırakmamıştır.
Yayladağı'ndan canlı savaş izlemek isteyenler buyursun gelsin, Anavatanın Gözleri önünde Bayırbucak nasıl yıkıldığını, yakıldığına şahit olunuz, Bayırbucak düşerse hiç kimseyi af etmeyeceğiz
https://www.facebook.com/Bay%C4%B1r-Buc ... 448606956/
Alıntı:
Türkiye Türkmen cephesini ve egemen toprakları korumak adına nokta operasyonlar yapabilir hava operasyonları düzenleyebilir ama bunlar kadar önemli bir diğer hususda Türkmenlerin daha profosyonel bir yapıya geçmesidir.
Bu müdahale, bütün bir blok ile karşı karşıya kalmamıza yol açmaz mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2015, 16:54 
Akıncılar

@Postulat

Blok kim?

AB Ülkeleri İse;
-Yaptığımız savunma amaçlı operasyon yapıyoruz amaç saldırı değil Türkmen gurupların ve sivil nüfusun korunması.
-Ayrıca AB ülkelerinin ve özellikle Almanya'nın yardım ettiği YPG/PYD ve peşmergenin vurulması rahatsız edecektir. Ama kürt gurupların Türkmenlere karşı saldırı yapıldığını dünyaya duyurmak gerekli bunu AB kamuoyu bilmiyor onlara göre kendilerine karşı gelen herkes IŞİD Terör Örgütü.

ABD ise;
-Kürt gurupların Moskova ile yakınlaşmasını masada tutmak yeterli olacaktır. Türkmenler = Türkiye imajını ABD'ye ve Dünyaya empoze ederseniz ki Türkmen guruplarla ABD'yi ayını masaya oturtabilirsiniz bu sefer Türkiye nasıl müttefikse Türkmenlerde mütttefik olacaktır.

Rusya İse;
-Putin'e Kırımda Rusları nasıl koruyorsanız Suriye Türkmenleri o şekilde koruyoruz şeklinde bir siyasete Putin'ini verebileceği bir cevap yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2015, 17:02 
Uzaklaştırıldı

Ruslar bizim cevabımızı duyunca özürlerini belirtip bölgeden çekileceklerini basitçe duyuracak mı? Bölgeden çekilmeyip Türkmenlere karşını tavrını korurlarsa yapabileceğimiz bir şey var mı? Bir Rus uçağının sınıra yakın yaptığı uçuşlar dahi haber olurken, uçakları karşı karşıya getirip bir hava muharebesi mi yaşayacağız?

Ben Türkmenlerin bu kadar baskı altında olduklarını bilmiyordum. Dış politika yine mi çöküyor ya da Türkmenlerin siyasi yol haritamızda, politikalarımızda etkileri yok mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2015, 22:01 
Süvariler

Halen Suriye'ye gireceğimizi düşünen var mı veya bizden başka birilerinin gireceğini ? Ruslar sadece üs kurdu o kadar ...

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 45 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: