TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 00:39

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 536 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 11 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Barış Kartalı HEİK
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 02:27 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Kuzey'in yeni kuyruğu

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2015, 16:22 
Akıncılar

Alıntı:
bütün sipariş teslim edildimi, beklediğimiz uçaklar varmı?
Projede belitrilen 4 kesin 2 opsiyon siparişin, 4 adetlik kesin olan kısmı teslim alındı. Bu 4 uçağın hava kuvvetlerine 3'ü kabul edildi. 4.sü yolda. 2 opsiyon hakkımızı henüz kullanmadık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2015, 17:04 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
bütün sipariş teslim edildimi, beklediğimiz uçaklar varmı?
Projede belitrilen 4 kesin 2 opsiyon siparişin, 4 adetlik kesin olan kısmı teslim alındı. Bu 4 uçağın hava kuvvetlerine 3'ü kabul edildi. 4.sü yolda. 2 opsiyon hakkımızı henüz kullanmadık.
Hocam ben geçen sayfalarda opsiyon olayını sormuştum, herkes opsiyon yok dedi. Kesin olarak bilen var mı acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 12:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tpHCdxJWMKY[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LDlB_L8vJc4[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 13:07 
Süvariler

Bu tarz uçaklara E-8 Joint STARS özellikleri katılabilir mi?
Altına ayrı bir radar takılarak aynı uçakta hem hava hem kara gözetlemesi olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 14:25 
Akıncılar

Bu tarz uçaklara E-8 Joint STARS özellikleri katılabilir mi?
Altına ayrı bir radar takılarak aynı uçakta hem hava hem kara gözetlemesi olabilir mi?
İş sadece radar antenini takmakla bitmiyor. Radarın elektronik donanımı, sinyal işleyiciler, bilgisayarlar vb.. Bunların hacimleri ve ağırlıkları; daha da önemlisi tüm bu sistemlerin ihtiyaç duyacakları güç, uçağın elektrik sisteminin bunlara (da) yetecek güç üretip üretemediği, ek güç gerekirse, güç kaynağı için hacim ve ağırlık yaratılması.... Ayrıca böyle bir radarın (ve ilgili elektronik donanımıının) diğer radar ve ESM sistemleri ile etkileşimi (enterferans), EMI / EMC vb bir sürü konu.

Yani, zor, çok zor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 17:34 
Site Başkanı

bu uçak hava operasyonlarında kullanıldımı?
Kullanıldığını sanmıyorum zira diğer hava savunma füze sistemleri ve irili ufaklı gözlem üniteleri dışında Suriye hava sahasını izlemek için sınır bölgesine konuşlu Thales TRS 22XX radarları ile yatay 470, dikey 90 km çapında bir çemberde bütün hava hareketini gözlemleyebiliyoruz. Tehdit algısının belli olduğu ve bombalanacak yerlerin terörist yerleşkesi olduğu düşünülür ise aktif bir hava-hava sürtüşmesinin çıkmayacağı hesaplanarak bu uçaklara gerek kalmamıştır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 22:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

En son Ağrı dağındaki teröristleri takip için kullanılmışlar ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 22:41 
Akıncılar

Bu uçaklardan ziyade pek söz edilmeyen şu meşhur modifiyeli C-160'lar kullanılmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 22:42 
Genel Yetkili

Havadaki uçakları koordine ve sevk de eder kendisi. O şekilde kullanımı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015, 22:55 
Akıncılar

Koalisyon dibimizde aşık atarken, tayyaremiz de Irak'ı ayak yoluna çevirmişken muhakkak havada ve aktiftirler..
Olmalıdırlar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2015, 03:58 
Akıncılar

Aktif olarak kullanılıyorlar.. Operasyonlar esnasında aynı anda hem HEİK hemde Tanker uçaklarımız havada oluyor.. Keza Amerikan E-8C Joint Stars uçakları ilede koordineli bir şekilde koalisyon operasyonları yönetiliyor.. Yani, aslında İncirlik zaten NATO kapsamında Amerikan uçaklarının hizmetinde.. Sadece direkt olarak operasyonda kullanılan av-bombardıman uçaklarına hizmet verilmiyordu, yoksa C-5, C-17, AWACS, J-stars uçakları gibi arka plan uçakları zaten her daim İncirliği kullanıyorlardı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2015, 23:08 
Akıncılar

Kuzey Irağa düzenlenen 5. dalga operasyonda, AWACS'ın toplam 75 tane f-16 ve f-4E'yi koordine ettiğini yazmış Vatan yazarı Murat Çelik.
Bence koordine etmemiştir.Koordinasyona aracılık etmiştir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 12:51 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QGmNuCt66PY[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 15:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu tür programların sayısı artırılmalı.Halka doğru düzgün bilgi verilerek güzel propaganda yapılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 18:12 
Süvariler

Yukarıda ki videoda 47:20'den itibaren, Rusya'nın Hazar Deniz'inden attığı seyir füzelerinin aslında uçak havadayken tespit edildiği fakat istihbarati açıdan çekim yapan ekibe söylenmediği, uçak yere indikten sonra çekim ekibine söylendiği görülüyor.
Şimdi bizim Awacslar bu seyir füzelerini tek başına tespit ve teşhis edebildi mi yani?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 18:20 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Hayır niye garip bir şeymiş gibi algılıyorsunuz. Elimizdeki gücün niteliği tüm olumsuzluklara karşın pek çoğunu cebinden çıkarmaya yetecek seviyede. Bakmayın bizim o da olsun bu da olsun nazlarımıza.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 18:27 
Süvariler

Yok Hocam ondan demedim, Orko_8 üstad o füzeler Türk hava sahasından geçseydi tespit etmemiz çok zor düşürmemiz imkansız olur demişti. O yüzden garipsedim biraz.
Acaba Nato'nun radarları gördü de bizimle de mi paylaştılar diye düşündüm.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 19:15 
Akıncılar

Yok Hocam ondan demedim, Orko_8 üstad o füzeler Türk hava sahasından geçseydi tespit etmemiz çok zor düşürmemiz imkansız olur demişti. O yüzden garipsedim biraz.
Rus fuzelerin ucus irtifasi(Irak hava sahasinda gecerken cekilen goruntulerden tahmin ediyorum) yaklasik 1000 feet(300 metre). Turkiye'deki yer konuslu radarlarin alcak irtifa ucan curise fuzesi gibi hedefleri "erken tespit" etmesi cografik nedenlerden gercekten zor. Ancak radarin bulundugu bolgeye yaklasmalari ve cografik engellerin olmamasi durumunda tespit edilebilirler. HEIK ucaklari bir bakimda tek sansimiz ama 24 saat surekli Turkiye ve cevresini hava sahasini kontol etmekte sadece 4 ucaklik filo ile imkansiz. Kriz zamanlarinda 4 ucak ile sadece bir bolge uzerinde surekli nobet tutulabilir ancak. Video'da goruldugu gibi Ege gorevi icin Bati'da ucarken, Dogu'da baska bir ucak gerekir.

Bu fuzeleri erken tespit etseniz bile bunlari sinirlariniza girmeden dusurmek daha zor is cunku erken onleme icin havada surekli ucaklarinizin olmasi gerekir ve bu ucaklarinda cruise fuzenin ucus rotasi uygun onleme menzili icinde bulunmasi gerekir. Ucaklarinizin radar ve fuze donanimi bu ise uygun olmasi gerekir. Cruise fuzelerini onlemenin en garanti yolu, bu fuzelerin hedef aldigi tesis ve uslerin korumak icin uzun-orta-kisa menzil katmanlarindan ve en son nokta hava savunma sistemlerinden olusan bir sistemler butunu tarafindan hedefine ulasmadan durdurulmasidir. Son yillardaki Hisar, Korkut, 35mm top ve atis idare sistemlerinin gelistirilmeye calisilmasi bu kademeli savunma hattini kurmak icin yapilan calismalar olarak bakmak lazim.

Korkut, Hisar gibi sistemlerin testlerinde artik dusuk hizli hedefler yerine yuksek hizli hedef drone kullanilmasi gerektigi goruluyor. Gercek sartlara uygun atisler ile gelistirilen sistemlerin kabiliyetini gormek, eksiklerini gormek en iyi yontemdir. TAI'nin Simsek dronu bu is icin bir baslangic olabilir ve diger kuvvetlerinde envanterdeki hava savunma fuzelerinin tets atislarinda personelin egitimi icin hizli hedef drone kullanimi onemli. Ornegin, TDK'nin tatbikatlarda gercek bir Harpoon veya Exocet fuzesini simule eden bir hedefi vurmasi gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 19:22 
Uzaklaştırıldı

Robust hocam cruise füzesini amraam ya da sidewinder ile düşürmek mümkün mü?..

En son geophysics tarafından 18 Eki 2015, 19:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 19:37 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Rus fuzelerin ucus irtifasi(Irak hava sahasinda gecerken cekilen goruntulerden tahmin ediyorum) yaklasik 1000 feet(300 metre). Turkiye'deki yer konuslu radarlarin alcak irtifa ucan curise fuzesi gibi hedefleri "erken tespit" etmesi cografik nedenlerden gercekten zor. Ancak radarin bulundugu bolgeye yaklasmalari ve cografik engellerin olmamasi durumunda tespit edilebilirler. HEIK ucaklari bir bakimda tek sansimiz ama 24 saat surekli Turkiye ve cevresini hava sahasini kontol etmekte sadece 4 ucaklik filo ile imkansiz. Kriz zamanlarinda 4 ucak ile sadece bir bolge uzerinde surekli nobet tutulabilir ancak. Video'da goruldugu gibi Ege gorevi icin Bati'da ucarken, Dogu'da baska bir ucak gerekir.

Bu fuzeleri erken tespit etseniz bile bunlari sinirlariniza girmeden dusurmek daha zor is cunku erken onleme icin havada surekli ucaklarinizin olmasi gerekir ve bu ucaklarinda cruise fuzenin ucus rotasi uygun onleme menzili icinde bulunmasi gerekir. Ucaklarinizin radar ve fuze donanimi bu ise uygun olmasi gerekir. Cruise fuzelerini onlemenin en garanti yolu, bu fuzelerin hedef aldigi tesis ve uslerin korumak icin uzun-orta-kisa menzil katmanlarindan ve en son nokta hava savunma sistemlerinden olusan bir sistemler butunu tarafindan hedefine ulasmadan durdurulmasidir. Son yillardaki Hisar, Korkut, 35mm top ve atis idare sistemlerinin gelistirilmeye calisilmasi bu kademeli savunma hattini kurmak icin yapilan calismalar olarak bakmak lazim.

Korkut, Hisar gibi sistemlerin testlerinde artik dusuk hizli hedefler yerine yuksek hizli hedef drone kullanilmasi gerektigi goruluyor. Gercek sartlara uygun atisler ile gelistirilen sistemlerin kabiliyetini gormek, eksiklerini gormek en iyi yontemdir. TAI'nin Simsek dronu bu is icin bir baslangic olabilir ve diger kuvvetlerinde envanterdeki hava savunma fuzelerinin tets atislarinda personelin egitimi icin hizli hedef drone kullanimi onemli. Ornegin, TDK'nin tatbikatlarda gercek bir Harpoon veya Exocet fuzesini simule eden bir hedefi vurmasi gibi...
[/spoiler]
Teşekkürler Hocam.
Aslında şöyle 10 adet civarı Awacsımız olsa belki her bölgede 24 saate yakın görev yapabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 19:40 
Süvariler

Ben geçen sayfalarda ısrarla opsiyon var mı diye sormuştum. Bana da ısrarla yok denmişti. Birçok yerde 2 adet de opsiyon olduğu yazıyor. Bunu kesin bilen birileri var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 19:44 
Akıncılar

Robust hocam curise füzesini amraam ya da sidewinder ile düşürmek mümkün mü?..
Mumkun hocam da onleme icin F-16'nin cruise fuzelerine yakin br bolgede, onleme menzili icinde olmasi gerekir. Yoksa AIM-120C7 AMRAAM veya Aim-9X Sidewinder gibi modern fuzeler cruise fuzelerini vurur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 20:21 
Süvariler

Bu tip kritik uçakların bize verilmesinde aklımda hep bir soru olmuştur. Ben ABD yerinde olsa bu uçağın izlediklerini bir şekilde öğrenmek isterdim. Ayrıca bana karşı kullanılmasını da engellerdim. ABD böyle bir şey yapmış olabilir mi? Yapmışsa bile biz ne tür bir engelleme yapmışızdır.

Bir de geçende ABD bazı örgüt kamplarının vurulmaması istemiş. ABD ile örgüt üyeleri beraber çalışıyorlarmış Suriye de. ABD en azından vurulmadan önce haber istemiş. Biz de olmaz demişiz. Mesela bu durumda bu uçaklar ABD ye karşı çalışmış gibi oldu. ABD bize karşı ne yapabilir. Mesela bu uçakları bir şekilde düşürebilir mi ki? Rus malı olsa kesin düşer derdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 20:28 
Akıncılar

Bu tip kritik uçakların bize verilmesinde aklımda hep bir soru olmuştur. Ben ABD yerinde olsa bu uçağın izlediklerini bir şekilde öğrenmek isterdim. Ayrıca bana karşı kullanılmasını da engellerdim. ABD böyle bir şey yapmış olabilir mi? Yapmışsa bile biz ne tür bir engelleme yapmışızdır.

Bir de geçende ABD bazı örgüt kamplarının vurulmaması istemiş. ABD ile örgüt üyeleri beraber çalışıyorlarmış Suriye de. ABD en azından vurulmadan önce haber istemiş. Biz de olmaz demişiz. Mesela bu durumda bu uçaklar ABD ye karşı çalışmış gibi oldu. ABD bize karşı ne yapabilir. Mesela bu uçakları bir şekilde düşürebilir mi ki? Rus malı olsa kesin düşer derdim.
ABD'nin vurulmasını istemediği kamplarda ypg militanları eğitiliyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 20:42 
Süvariler

Alıntı:

ABD'nin vurulmasını istemediği kamplarda ypg militanları eğitiliyordu.
Metina kampı ne zaman YPG nin oldu. Gerçi bizim için hepsi aynı. Bu örgütlerin kimin adamı olduğu biliniyordu ama bu kadarına da pes.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 20:53 
Akıncılar

Metina kampı ne zaman YPG nin oldu. Gerçi bizim için hepsi aynı. Bu örgütlerin kimin adamı olduğu biliniyordu ama bu kadarına da pes.
Bence konu ile ilgili biraz daha araştırma yapmalısınız. Yanlış bilgiler üstünden yazıyorsunuz. Btö ve ypg bağlantılı bunu ret etmek saçmalık ama şuan için ypg ABD kontrolü altında ve henüz bize yönelik bir saldırganlıkları olmadı. Olmasına da ABD izin vermez zira Suriye'de kanlı işlerini onların sırtına yüklediler. Kürtler dün olduğu gibi bugünde olmayacak dua'ya amin dediler ve başkasının kirli işi için kan dökmeye karar verdiler. Şimdi bu sonu belli olan yolda macera arayıp ypg'yi vurmanın ne anlamı var? Neden böyle bir dönemde ABD ile papaz olalım?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 20:56 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

ABD'nin canımızı yakmak için uçağımızı düşürmesi gerekmiyor, bu unutuluyor sürekli..

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 20:57 
Süvariler

Alıntı:
Bence konu ile ilgili biraz daha araştırma yapmalısınız. Yanlış bilgiler üstünden yazıyorsunuz. Btö ve ypg bağlantılı bunu ret etmek saçmalık ama şuan için ypg ABD kontrolü altında ve henüz bize yönelik bir saldırganlıkları olmadı. Olmasına da ABD izin vermez zira Suriye'de kanlı işlerini onların sırtına yüklediler. Kürtler dün olduğu gibi bugünde olmayacak dua'ya amin dediler ve başkasının kirli işi için kan dökmeye karar verdiler. Şimdi bu sonu belli olan yolda macera arayıp ypg'yi vurmanın ne anlamı var? Neden böyle bir dönemde ABD ile papaz olalım?
Haberde istediğimiz zaman vuracağımız belirtildi. Gazlamak için de söylenmiş olabilir. Metina ve Havaşin kampları dendi haberde. Dibimizdeki kamplar bunlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 21:07 
Akıncılar

Haberde istediğimiz zaman vuracağımız belirtildi. Gazlamak için de söylenmiş olabilir. Metina ve Havaşin kampları dendi haberde. Dibimizdeki kamplar bunlar.
Hocam haberler ama hangi haberler? Bizim haberciler ezberden yazıyor haberin %90'nını. Daha Genelkurmay açıklama yapmadan vurulan yerleri, uçak tiplerini, birde habere F-14 resmi koyan yazanlar var.

Ypg, btö kamplarında eğitim alıyor bu zaten uzun zamandır biliniyor ki bizim hava bombardımanında da bir kısım ypg militanı arada kaynadı. Zaten ABD bundan sinirlendi. Onlarda ypg elemanlarını ya Suriye'ye kaçırdı yada Suriye sınırında yeni ve uzak kamplara taşıdı ki, bu kamplarda ABD'nin yanı sıra K. Irak peşmergesi'de var. o yüzden ABD buraları vurmayın diyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2015, 22:18 
Üye

4.dakikadan itibaren radar kilidinin uygulamalı örnekleri gösteriliyor, merak edenler bakabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 15:51 
Akıncılar

4. Barış Kartalı uçağı 'Batı' teslim edildi:
http://kokpit.aero/bati-baris-kartali

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 18:05 
Uzaklaştırıldı

4. Barış Kartalı uçağı 'Batı' teslim edildi:
http://kokpit.aero/bati-baris-kartali
Hayırlı olsun. Tam zamanında yetişti.Bir de şöyle 2 filo F-16 block60 alsaydık tam süper olacak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 19:24 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 19:38 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 19:42 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 19:44 
Uzaklaştırıldı

Evet. 2 adet.
Kuvvet bu uçakların performansından memnun mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 19:47 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Evet. 2 adet.
Kuvvet bu uçakların performansından memnun mu?
Hava kuvvetlerinin çehresini değiştirdi. Memnun ötesi bir kavram diyelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 19:56 
Uzaklaştırıldı

Boing bu uçak için üretim hattını açık tutuyor mu hala? Hatırladığımda göre AVUSTURALYA uçakları daha önce teslim edilmişti....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 20:03 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bu projeden Boeing ne gibi kazanımlar elde etmiştir (teknolojik olarak, bizimkilerin o olsun bu olsun şu olsun şeylerinden bahsetmiyorum).

Misal "hmmm şunu istediler bakalım onu yaptık bize de bu proje sayesinde böyle bir getirisi oldu, ben bunu başka bir projede de kullanırım arkadaş" gibisinden... 8-)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 20:09 
Süvariler

Birde acaba TSK opsiyonu değerlendirecek mi ?
İleride yerli yada Saab ile ortak Projemiz olur mu sizce ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 20:12 
Süvariler

Bu projeden Boeing ne gibi kazanımlar elde etmiştir (teknolojik olarak, bizimkilerin o olsun bu olsun şu olsun şeylerinden bahsetmiyorum).

Misal "hmmm şunu istediler bakalım onu yaptık bize de bu proje sayesinde böyle bir getirisi oldu, ben bunu başka bir projede de kullanırım arkadaş" gibisinden... 8-)
Çok güzel deney oldu onlar için de , bildiğim kadarıyla ABD bu uçaklardan bu radarla daha uçurmuyor aynen Almanya'nın type-214 denizaltısı daha olmadığı gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 20:20 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Çok güzel deney oldu onlar için de , bildiğim kadarıyla ABD bu uçaklardan bu radarla daha uçurmuyor aynen Almanya'nın type-214 denizaltısı daha olmadığı gibi.
sayın goldenwings, cümlenizden hiçbir şey anlamadım.Daha açıklayıcı yazar mısınız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 21:59 
Üye
Kullanıcı avatarı

2-3 sene önce forumda “ne gereği var“ gibisinden yorumlar vardı bu uçaklar için.
Her zaman dediğim gibi, silahın fazlası olmaz.
Aynen çok para gitti diye yakınıyorlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 22:04 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

sayın goldenwings, cümlenizden hiçbir şey anlamadım.Daha açıklayıcı yazar mısınız?
ABD, Avustralya ile G.kore ilk müşteriler olmak üzere bizim üzerimizden de MESA radarlı bu karmaşık ve gelişmiş uçağı güzelcene bir denedi/ deniyor. Ne de olsa yeni bir mimariye ve her modern sistem gibi gelişmiş bir yazılıma sahip. Şimdi bizlerin tecrübelerine istinaden daha düşük maliyetle version 1-2-3 ... derken bu sistemi hem geliştirir hem de kendi envanterine katar. Aynen Almanya'nın halen Type-214'ü kendi donanmasına katmayıp ihraç etmesi gibi. Sistemi kötülemek için söylemedim yanlış anlaşılmasın, bakınız bizim Seahawk helikopterleri ; onların da (bu kadar gelişmiş bir Hawk) ilk müşterisi biz idik az mı uçulmadı ve kullanıcı geri beslemeleri ile düzeltmeler yapılmadı bu heloda ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 22:19 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
ABD, Avustralya ile G.kore ilk müşteriler olmak üzere bizim üzerimizden de MESA radarlı bu karmaşık ve gelişmiş uçağı güzelcene bir denedi/ deniyor. Ne de olsa yeni bir mimariye ve her modern sistem gibi gelişmiş bir yazılıma sahip. Şimdi bizlerin tecrübelerine istinaden daha düşük maliyetle version 1-2-3 ... derken bu sistemi hem geliştirir hem de kendi envanterine katar. Aynen Almanya'nın halen Type-214'ü kendi donanmasına katmayıp ihraç etmesi gibi. Sistemi kötülemek için söylemedim yanlış anlaşılmasın, bakınız bizim Seahawk helikopterleri ; onların da (bu kadar gelişmiş bir Hawk) ilk müşterisi biz idik az mı uçulmadı ve kullanıcı geri beslemeleri ile düzeltmeler yapılmadı bu heloda ;)
İstersen biraz nefes al kaynak filan oku desteksiz sallama. ABD Seahawkları 1985 ten beri kullanıyor.
Type 214 olayına girmiyorum dahi Tip 212den iki sayı sonra olunca daha mı süper oluyor diye düşünülüyor anlayamadım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 22:27 
Süvariler

"İstersen biraz nefes al kaynak filan oku desteksiz sallama. ABD Seahawkları 1985 ten beri kullanıyor.
Type 214 olayına girmiyorum dahi Tip 212den iki sayı sonra olunca daha mı süper oluyor diye düşünülüyor anlayamadım."

Ben cahilim sen daha bilirsin ama bizim Seahawk'lar envantere girdiğinde ABD donanmasındaki Seahawk'lar bizim alt modellerimizdi. En gelişmiş son model Seahawk siparişini önce biz verip , uçurduk. Seahawk ile ilk biz uçtuk demedim. Bu kaba tavrına devam et. Nedenini anlamadım ama pek de umrumda değil açıkcası. Yani King Cobra ile ilk bizim uçtuğumuzu düşün yoksa ben de biliyorum ABD'nin elinde bizden önce Super Cobra olduğunu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 22:57 
Akıncılar

Ödeyecekleri cezayı zaten ihaleye teklif vermeden önce öngördükleri (risk analizi) ve maliyete yedirdikleri için maddi herhangi bir kayıpları olmadı.

En fazla bizim HvKK personelinden paparayı yiyen program yöneticileri ülser falan olmuştur, o kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 02:08 
Süvariler

Bizim bu uçaklar dışında havadan radar ile denetleme yapacak başka uçaklarımız var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 02:20 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Havadaki sesleri ve diğer sinyalleri dinleme işine yarayan uçaklar mevcut. Ama hiçbir uçqğın göreviyle bir değil bu uçakların ki. Bunlar sadece basit bir radar uçağı değil aynı zamanda savaş alanının seyyar komuta kontrol uçağı. Tüm kara, deniz ve hava unsurlarıyla veri alışverişi sağlayarak gerçekleştiriyor bu işi.

Hani o simulasyon oyunlarında uçağın ekranında görünen kırmızı daireler ve hareket halinde küçük imgeler var ya. İşte onun uçağın ya da diğer unsurların ekranına gelmesini sağlıyor. En basit tanımıyla.

Harekat alanının gözleri ve sesi bu arkadaşlar. Diğer bahsettiğim ise havanın kulakları.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 02:46 
Genel Yetkili

Bakalım +2 alınacak mı? Veya soj'a mı geçilecek hemen..

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 536 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 11 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: zender ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: