TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 06:47

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 536 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 911 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Barış Kartalı HEİK
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014, 16:51 
Uzaklaştırıldı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Yunanlılar embraer HEIK leri izmirin önünde uçuruyordur bizde misilleme yapıyoruzdur. Tabi bu kadar cocuksu sebepleride olmayabilir büyük olasılıkla. Mesela düşman radarlarıın tehdit kütüpanelerini oluşturuyor olabiliriz yada haberleşme şeylerinin. Elekronik harp ile alakalı tehdit kütüpaneleri oluşturuyorlardır. Karada denizde havada askeri sivil ...
Vardır bence böyle meziyetleri

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014, 17:09 
Akıncılar

Basit bir meydan okuma olamaz. Bu kadar elektroniği, yazılımı ilk defa havaya çıkardık. Yeteneklerini bilmediğimiz sistemler, vardır bir bildikleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014, 17:21 
Akıncılar

Yapma HDS. RF4 ile BK yı aynı kefeye koyacak en son insanlardansın bu forumda. RF4 de BK da olan hangi uzaktan algılama sistemleri var. O Tabii ki dibine girecek hatta yeri gelecek üstunden ucacak. BK bu işlerin foto recon kısmı harıc nerdeyse hepsını cok uzaklardan yapabılecek bır platform zaten...Foto recon da onun gorevı degıl. Ikı ucagın da kullanım alanlarının cok farklı oldugunu bılırsın. O tehdit kutuphanesı dedıgınız seyı yapmak ıcın AWACS mı sokulur radar menzılıne arkadaslar. BK dakı sıstemler o sınyallerı cok da uzak mesafelerden cok hassas toleranslarla zaten algılayabılecek potansıyele sahıp. Bunlar "HIGH VALUE ASSET" denılen platformlar ne eskortsuz ucarlar ne de bu kadar yakın. Haberde yanlıslık olabılır dıye dusunuyorum ama pek aklıma da yatmadı bu ıs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014, 17:32 
Akıncılar

" Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 25 Eylül 2014 tarihinde Ege denizi üzerinde Sekiz F-16 ve bir Havadan Erken İhbar ve Kontrol E-7T uçağı eğitim uçuşu gerçekleştirdi. Bu uçuşlar esnasında Yunanistan'a ait iki adet F-16 uçağı tarafından, saat 15.44'te, bir dakika 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulduğu belirtildi. "

http://kokpit.aero/baris-kartalina-yunan-tacizi

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014, 17:49 
Uzaklaştırıldı

Zırhlısüvari senin bu uçakları pamuklara sarıp saklama fikrinde çok çekici değil aslında. Uçaklara milyarlarca dolar harcarsan onun etinden sütünden dakika ziyan etmeden her şekilde istifade etmek gerek. Değerli şey saklanmaz korunmaz aksine kullanılır. Ne kadar tehlike ile yüzleşirse verdiğimiz parayıda o kadar geri öder. Uçaklar envantere girdi ve artık görev alacaklar buna kendini ikna etmen gerek. Tehlikeyse tehlike riskse risk eskime ise eskime neyse ne. Bu kadar para verdiysek hakkını verecekler onları pamuklara sarıp savaşı bekleyemeyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014, 18:43 
Akıncılar

Ya arkadas ben pamuga sarıp saklayalım demıyorum kı zaten....Kullanmayalım hangarda beklesın mı dedım ben.....Anlatamıyorum kı....Bu ucak dıyorum....Muharebe alanında tehlıkeye atılmadan kullanılabılecek kabılıyetlere sahıp...gorevını yapabılmesı ıcın o kadar yakınlara gıtmesıne gerek olmayan bır "yuksek degerlı kuvvet carpanı". Bu yuzden alındı zaten yoksa butun ucaklarda radar var. Uzaktan erken ıhbar kontrol ve de kabılıyetı ıcındekı dıger gorevlerı yapabılecek yetenekte. Bu sartlar altında gıdıp de dusmanın burnuna sokmaya gerek yok. Aynı gorevı kabılıyet dusuklugu yasamadan uzaktan da yapabılır. Tehdıt kutuphaneso de gunceller, hava resmı de olusturur, radar yerı de belırler, gemı yerı de belırler. Bunları 400 km den uzak mesafelerde yapabılecek bır ucak. Sen gıtmıssın F16 radar menzılıne sokmussun. O zaman zaten senın F16 nın radar kaplaması ıcınde kullanıyorsun demektır. Nerde kaldı bu ısın "erken" i o zaman. Ben bunu dıyorum. Al tepe tepe kullan hırşını cıkart ucagın. Ama dusmanın kıcının dıbıne sokma. Bu ucak AWACS yahu AWACS. Sen gıdıp yunanıstan uzerınde mı havadan ıkmal yapıyorsun guvenlı bolgede yapıp ucagı sevk edıyorsun aynı sey onu dıyorum. Ben alısıgımdır muharebe meydanında gelısmıs techızat kullaılmasına merak etme sen :))

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014, 19:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu arada Google Earth' den baktım da Yunanistan' ın doğusu ile batısı arasında kuş uçuşu 400 km var. Buna adalar dahil değil. Diğer bir hesapla Çeşme ile Yunanistan' ın batısında bulunan Argostolion Adası arasında yaklaşık 550 km' lik bir mesafe var. Bu bilgilere bakarak Yunanistan' ın Adriyatik Denizi' ndeki ve batı kıyılarındaki keşifler için BK' nın Ege Denizi üzerinde uçması gerekebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2014, 19:15 
Uzaklaştırıldı

Ya arkadas ben pamuga sarıp saklayalım demıyorum kı zaten....Kullanmayalım hangarda beklesın mı dedım ben.....Anlatamıyorum kı....Bu ucak dıyorum....Muharebe alanında tehlıkeye atılmadan kullanılabılecek kabılıyetlere sahıp...gorevını yapabılmesı ıcın o kadar yakınlara gıtmesıne gerek olmayan bır "yuksek degerlı kuvvet carpanı". Bu yuzden alındı zaten yoksa butun ucaklarda radar var. Uzaktan erken ıhbar kontrol ve de kabılıyetı ıcındekı dıger gorevlerı yapabılecek yetenekte. Bu sartlar altında gıdıp de dusmanın burnuna sokmaya gerek yok. Aynı gorevı kabılıyet dusuklugu yasamadan uzaktan da yapabılır. Tehdıt kutuphaneso de gunceller, hava resmı de olusturur, radar yerı de belırler, gemı yerı de belırler. Bunları 400 km den uzak mesafelerde yapabılecek bır ucak. Sen gıtmıssın F16 radar menzılıne sokmussun. O zaman zaten senın F16 nın radar kaplaması ıcınde kullanıyorsun demektır. Nerde kaldı bu ısın "erken" i o zaman. Ben bunu dıyorum. Al tepe tepe kullan hırşını cıkart ucagın. Ama dusmanın kıcının dıbıne sokma. Bu ucak AWACS yahu AWACS. Sen gıdıp yunanıstan uzerınde mı havadan ıkmal yapıyorsun guvenlı bolgede yapıp ucagı sevk edıyorsun aynı sey onu dıyorum. Ben alısıgımdır muharebe meydanında gelısmıs techızat kullaılmasına merak etme sen :))
Barış zamanı düşürülmeyeceğine göre oralara gidip yeteneklerini kullanması akıllıca değil mi. Savaş çıkınca anadolu üstünde uçar etrafı gözler ama şimdi gidebildiği kadar gitsin daha faydalı oluyorsa. Yunan F16 ları düşürecek değilya uçağı ege üzerinde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2015, 17:51 
Akıncılar

Barış Kartallarımız, Yunanistan'ın Erieye radarlı 4 adet Embraer-R99'u ile karşılaştırılırsa neler söylenebilir? Konudan anlayan üstatlar bilgi verebilirse çok memnun olurum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2015, 18:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Barış Kartallarımız, Yunanistan'ın Erieye radarlı 4 adet Embraer-R99'u ile karşılaştırılırsa neler söylenebilir? Konudan anlayan üstatlar bilgi verebilirse çok memnun olurum.
Rumeli hocam, Barış Kartalımız Boeing-737'den devşirildiği için daha yüksek bir menzile sahip. Ayrıca SAAB radarları 350 derece (sağ ve sol taraflardan 175 dereceşer) 350 km tarama yapıyor. Bizim radarımız 375 km dolaylarında 360 derece tarayabiliyor.

Ek: Diye biliyordum.

En son Punish tarafından 12 Oca 2015, 19:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2015, 19:03 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Hocam bir kıyaslama yapmak için MESA radarıyla ERIEYE radarı arasındaki farkları, çalışma prensiplerini bilmek gerekiyor. Ayrıca Erieye sistemi NATO ile uyumlu değildi sanırım. Kendi Datalink altyapısına sahipti diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2015, 22:32 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Rumeli hocam, Barış Kartalımız Boeing-737'den devşirildiği için daha yüksek bir menzile sahip. Ayrıca SAAB radarları 350 derece (sağ ve sol taraflardan 175 dereceşer) 350 km tarama yapıyor. Bizim radarımız 375 km dolaylarında 360 derece tarayabiliyor.

ozaman ne iyi ne kötü bir sistem var elimizde yeterlimi acaba. :?
Evet gayet yeterli bir sistem. Ben 375 biliyorum ama yukarıda kesin olmayan bir kaynak var. Tam olarak ne kadar bilemiyoruz ama başarılı olduğunu biliyoruz. Yani bu radar işi tespit edilen cisimden, konuma, irtifaya, hava ortamına göre değişebiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2015, 22:34 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

ozaman ne iyi ne kötü bir sistem var elimizde yeterlimi acaba. :?
Degerlere baktigimizda ucagin menzili daha fazla ayrica radarin kor noktasi yok, 360 derece tarama yapiyor ve radar menzili uzun. Daha ne olsun

If your enemy is secure at all points, be prepared for him. If he is in superior strength, evade him. If your opponent is temperamental, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant. If he is taking his ease, give him no rest. If his forces are united, separate them. If sovereign and subject are in accord, put division between them. Attack him where he is unprepared, appear where you are not expected.
-Sun Tzu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2015, 22:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=e2I6JClsm9I[/youtube]

9. dakikadan itibaren farkları görebilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Oca 2015, 16:29 
Süvariler

ewet hem tarama hemde menzil farkları var bence erieyede hem teknolojik hemde yazılım açısından daha gelişmiş bir sistem var diye tahmin ediyorum.yanlışmı düşünüyorum.
Bir önceki sayfada ki video size yardımcı olacaktır.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2015, 10:50 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
ewet hem tarama hemde menzil farkları var bence erieyede hem teknolojik hemde yazılım açısından daha gelişmiş bir sistem var diye tahmin ediyorum.yanlışmı düşünüyorum.
Bir önceki sayfada ki video size yardımcı olacaktır.
videoyu baştan sona izledim gayet güzel ve bilgilendirici teşekkür edr.
Bencede Objektiv hazirlanmis ama Block 50 ler artik bizdede var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2015, 12:09 
Süvariler

Orada Block 50 den ziyade IRIS-T faktoru var yalniz :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2015, 12:51 
Süvariler

Orada Block 50 den ziyade IRIS-T faktoru var yalniz :)
http://www.youtube.com/watch?v=4r2nrzHTR_o
Guzelmis Bizim Envanterde Yokmu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2015, 15:24 
Süvariler

Yok ama diger uyelerden birinin belirttigi uzere bizim HISAR in temeli IRIS-T den alinma imis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2015, 21:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bunun üzerime SM3 türü bir hava savunma füzesi yüklense. 300 km den hava önleme yapılsa. Üzerindeki radar kabiliyeti hiçbir avcıda yok neticede.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Oca 2015, 23:14 
Süvariler

Üstad,vls temelli ateşlenen bir sistemi uçağa nasıl entegre ederler bilmem,en az bir buçuk ton çekiyor bu füzelerin tanesi,lakin bu uçağı her zaman havada tutup üzerinde kısıtlı sayıda uzun menzilli hava savunma füzesi taşımak gereksiz ve anlamsız.Uzun menzilli derken zaten tehditleri uzun menzillerden tespit edip uzak mesafelerden yok edebiliyor bu sistemler.Link 16 gibi sistemler sayesinde avcı jetler heikler ile eşgüdümlü çalışabilir.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2015, 00:04 
Akıncılar

Oradakı bıze aıt olan fuzeler de AIM-9x degıl. Artık block 50+ ve AIM-9X ıle cok da bı fark kalmadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2015, 00:39 
Akıncılar

Alıntı:

hocam erieye değil 737/AEW-C yani barış kartalı daha güçlü bir sistem. sen çok yanlış izledin

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2015, 00:48 
Süvariler

Veriler ne kadar doğru bilmiyorum ama şöyle birşey vardı...

AWACS Radarlarının Menzili
APS-138 (E-2): 220 km (fighter), 463 km (bomber)
APS-145 (E-2C): 267 km (small fighter), 400 km (large fighter), 565 km (bomber)
APY-1/2 (E-3 & E-767): 267 km (small fighter), 400 km (large fighter), 565 km (bomber)
Phalcon: 267 km (small fighter), 400 km (large fighter), 565 km (bomber)
Shmel 100 (A-50): 100 km (fighter), 200-300+ km (bomber)
Shmel 2 (A-50U): 230 km (MiG-21), 500 km (bomber)
MESA (Wedgetail): 370 km (small fighter), 485 km (large fighter), 745 km (bomber)
Erieye (EMB-145 & S 100B): 225 km (small fighter), 340-350 km (large fighter), 450-480 km (bomber), 320 km (ship)
viewtopic.php?f=5&t=3854
rakamlar biraz özensiz gibi geldi bana nedense, öte yandan yeni nesil elta/elw 2085-2090 aesa radarları sanki bana en çok güven veren hava erken uyarı sistemleri gibi geliyor. Heralde öndeki nesil phalcon (elw 2075) in başarısı ve israilin bu konudaki bilgi birikiminden olsa gerek öte yandan israilin kullandığı aesa radarı çift band çalışabiliyormuş. Tabii ki bu sistemlerin gerçek spesifikasyonlarını bulmak imkansız sadece makalelere bağlı kalıyoruz haliyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2015, 12:16 
Süvariler

Yok ama diger uyelerden birinin belirttigi uzere bizim HISAR in temeli IRIS-T den alinma imis.
Olur InşAllah Teşekkur Anda

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2015, 18:15 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

http://kokpit.aero/pilot-nereye-bakiyor

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2015, 21:39 
Süvariler

En sonunda foto olayini ogreniyoruz demek ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2015, 13:47 
Uzaklaştırıldı

2 yanında 2 tane full silahlı F-16 olsaydı daha havalı olurdu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2015, 15:50 
Süvariler

Çok güzel masallah, Allah tekerine taş değdirmesin. Benim merak ettiğim husus böyle bir üçağın refakatçi uçağa ihtiyacı var mı? Geleni herkesden önce görüp, menziline girmeden kaçabilir gibi değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2015, 15:55 
Akıncılar

Fotoğraf olayını zaten bilen biliyordu, değişen bir şey yok. Şu anda olan şey, Basın-TSK ilişkilerinin gelişmesidir. Eskiden basına öcü gibi bakan silahlı kuvvetler artık, malum sürecin etkisiyle tanıtım faaliyetlerine daha fazla önem veriyor. Bu durum da daha kaliteli işlerin ortaya çıkmasına olanak tanıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2015, 00:22 
Uzaklaştırıldı

Çok güzel masallah, Allah tekerine taş değdirmesin. Benim merak ettiğim husus böyle bir üçağın refakatçi uçağa ihtiyacı var mı? Geleni herkesden önce görüp, menziline girmeden kaçabilir gibi değil mi?

Estetik olarak güzel olur anlamında söyledim...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2015, 18:14 
Akıncılar

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=5sP90DxTMjA[/youtube] bir fikir verebilir hemde yunan ağzından .özür dilerim verilmiş silinebilir sayın admin

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2015, 20:38 
Uzaklaştırıldı

Karşılaştırmaya bile gerek yok bizim ki daha iyi...resimlerini karşılaştırmak bile yeterli...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2015, 13:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu MESA radarı hava-hava radarı mı yoksa aynı zamanda hava ve yeri de tarayabiliyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2015, 13:48 
Akıncılar

Aynı anda 3000'in üzerinde hava ve satıh hedefini takip edebilmekte , ikmalsiz 10 saat ikmal ilede 20 saat havada kalabilmekte ,

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Şub 2015, 13:53 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2015, 16:12 
Site Başkanı

B-737 AEW&C yada nam'ı diğer "Barış Kartalı" kuvvet tarafından E-7T olarak isimlendirilmiş. Avustralya Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan "E-7 Wegtail" isimlendirmesini beğenmiş olsalar gerek ki sonuna T ekleyip kullanmaya başlamışlar...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2015, 22:19 
Süvariler

Aynı anda 3000'in üzerinde hava ve satıh hedefini takip edebilmekte , ikmalsiz 10 saat ikmal ilede 20 saat havada kalabilmekte ,
Kafama takılan bir husus var sn süper çavuş. Neden ikmal ile 20 saat havada kalabiliyor? Tekrar ikmal yapılmasını engelleyen şey nedir? Personelin yorgun düşmesi mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2015, 23:13 
Akıncılar

Bilmiyorum , belki 20 saatten sonrası için teknik açıklamada vardır .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2015, 23:44 
Süvariler

Bilmiyorum , belki 20 saatten sonrası için teknik açıklamada vardır .
Teşekkürler. Belki bilen bir arkadaşımız yazar, öğreniriz beraber. :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2015, 23:46 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2015, 23:51 
Süvariler

İnsan var bu uçağın içinde insan :)
Tesekkür ederim sn orko, hep merak ettiğim bir husustu bu. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2015, 23:51 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Personelin dinlenmesi olabilir sanıyorum. Yoksa nükleer tahrikli gemi ve denizaltılar da yıllarca yetecek yakıta sahip ancak mutfak ihtiyaçları için ikmal yapmak zorundalar sürekli olarak. 20 saat bir ekranın başında oturan bir insanın bu sürenin sonlarına doğru verimi sıfıra yakınsayacaktır. Savaş veyahut kriz halleri dışında da böyle bir yöntem tercih edilmez herhalde.

Barış Kartalı'nın içinde mürettebatın dinlenebileceği alanlar var mı? Rotasyon sağlamak için yedek personel taşıyabiliyor mu? Fikrim olmadığından soruyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2015, 00:04 
Site Başkanı

Personelin dinlenmesi olabilir sanıyorum. Yoksa nükleer tahrikli gemi ve denizaltılar da yıllarca yetecek yakıta sahip ancak mutfak ihtiyaçları için ikmal yapmak zorundalar sürekli olarak. 20 saat bir ekranın başında oturan bir insanın bu sürenin sonlarına doğru verimi sıfıra yakınsayacaktır. Savaş veyahut kriz halleri dışında da böyle bir yöntem tercih edilmez herhalde.

Barış Kartalı'nın içinde mürettebatın dinlenebileceği alanlar var mı? Rotasyon sağlamak için yedek personel taşıyabiliyor mu? Fikrim olmadığından soruyorum.
Uçağın içine personel konforu ve rotasyonlu görev değişimi için düşünülmüş dinlenme bölümü, mutfak ve tuvalet var...

Resim

Resim

Resim

https://www.youtube.com/watch?v=wdRveOxcqN8#t=653

Videoda 10:53 ten itibaren görülebilmekte...

En son DENO tarafından 23 Şub 2015, 00:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Video eklendi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2015, 00:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yakıt dışında teknik olarak havada kalmasını sınırlayan başka bir konu var mı ? Mesela teorik olarak 500 saat havada kalabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2015, 00:19 
Süvariler

Teorik olarak 500 saat havada kalamaz en onemlisi motor yagi filan belli saatlerde hep ikmal edilmek zorunda ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2015, 01:45 
Uzaklaştırıldı

Turbofan motorlarda , daha da açayım , jet motorlarda yağlama sistemi var mı ki ? Gücünü direkt olarak aktaran, dişlisi mişlisi olmayan bir sistem değil mi bunlar ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2015, 02:01 
Akıncılar

Alıntı:
Turbofan motorlarda , daha da açayım , jet motorlarda yağlama sistemi var mı ki ? Gücünü direkt olarak aktaran, dişlisi mişlisi olmayan bir sistem değil mi bunlar ?
hocam sen ramjetle karıştırdın sanırım.

Boeing 737 serisinin kullandığı CFM-56 motorundan bir örnek sanıyorum sorularına cevap olur.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2015, 03:12 
Uzaklaştırıldı

Teşekkürler. Karıştırdığım söylenemez aslında. Pek bir şey bildiğim söylenemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2015, 01:22 
Akıncılar

Alıntı:
Teşekkürler. Karıştırdığım söylenemez aslında. Pek bir şey bildiğim söylenemez.
Bahsettiğin sabit ve oybar parçaları olmayan motorlara ramjet denir Turbo fan resimdeki gibidir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 02:27 
Süvariler

Resim

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 536 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 15 6 7 8 911 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: