TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 12 Ara 2017, 00:05

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2842 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 149 50 51 52 5357 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: F-35 Lightning II
MesajGönderilme zamanı: 07 Nis 2017, 12:05 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Bu ucakta percin yok mu ? :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2017, 04:06 
Uzaklaştırıldı

Haber sitelerinde ilk 2 uçağın bu yıl teslim edileceği ve sayının da 107 olduğu yazıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 19:50 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

F35'lere Meteor Füzesinin entegrasyonu için sözleşme imzalanmış. Entegrasyon sözleşme bedeli 41 milyon Sterlin.
http://www.defensenews.com/articles/bri ... worth-690m

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 20:18 
Üye
Kullanıcı avatarı

Türkiye'nin F-35'e SOM-J'nin dışında başka bir yerel mühimmat (HGK, KGK, geliştirilebilecek başka bir ürün, Cirit, Mirit vs.) entegre ettirme (artık parasını bastırıp yaptırma veya başka bir siyasi/ekonomik yolla) gibi bir planı var mı acaba? Yani ne atacağız biz bununla? Amerikan mühimmatına bağımlı mı kalacağız T-FX projesi bitene kadar?

Ekleme:
Belki konu geçmiş sayfalarda tartışılmıştır ancak güncel durumunu merak ediyordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 20:59 
Süvariler

Elinde ne varsa onu atacaksın işte :roll:

Ha bu arada bir şey sormak istiyorum.
SSM de çalışan arkadaşımdan bu aa füzeleri hakkında konuşurken okçubey diye bir şey geçti ? Var mıdır bir şeyler bilen duyan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 23:00 
Site Başkanı

Elinde ne varsa onu atacaksın işte :roll:

Ha bu arada bir şey sormak istiyorum.
SSM de çalışan arkadaşımdan bu aa füzeleri hakkında konuşurken okçubey diye bir şey geçti ? Var mıdır bir şeyler bilen duyan.
Gelecek sene oda ortaya çıkar yerli AA füzesi diye.

Belki proje hedefidir olabilir şu an için açıklanmıyorda olabilir.

Ama bende bu ismi duydum bir yerlerde var ama projesimi hazırlanıyor yoksa ar-ge aşamasındamı muallak olan bir proje gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Nis 2017, 23:56 
Üye

Hgknın entegre edileceği resmi olarak belirtilmiş.Yine Teber,KGK vs.de entegre edilicektir.O kadar güdümlü mühimmmatımız var F-35lerde kullanmasak ayıp olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 06:56 
Akıncılar

Türkiye'nin F-35'e SOM-J'nin dışında başka bir yerel mühimmat (HGK, KGK, geliştirilebilecek başka bir ürün, Cirit, Mirit vs.) entegre ettirme (artık parasını bastırıp yaptırma veya başka bir siyasi/ekonomik yolla) gibi bir planı var mı acaba? Yani ne atacağız biz bununla? Amerikan mühimmatına bağımlı mı kalacağız T-FX projesi bitene kadar?

Ekleme:
Belki konu geçmiş sayfalarda tartışılmıştır ancak güncel durumunu merak ediyordum.
JDAM ve onun Turk versiyonu HGK1/2/3/4 serilerini atasin. Zaten HGK F-35'in silah entegrasyon listesinde. GBU-10/12 serisi LGB gudumlu muhmmatlain Aselsan uretimi yerli versiyonlari var. SOM-J ise tam F35 dusunulerek gelistiriliyor. Ilerde KGK isteye girebilir veya SDB senilen kucuk hacimli muhimmatlarda gelistirme asamasinda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 09:02 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bunlardan anladığım mühimmat entegrasyonu konusunda tedirgin olmamızı gerektirecek bir durum yok. Üstadlara yanıtlar için teşekkür ederim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 10:41 
Süvariler

Tedirgin olmak derken milli muhimmatin entegre edilebilmesi icin kimi bilgiler ABD tarafina verilecektir. Belki bu husus tedirginlik yaratmali.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 15:31 
Akıncılar

Benim bildiğim, mevcut GBU LGB mühimmatları ile birebir aynı interface kullanılıyor HGK ve KGK içinde. Uçakta herhangibir işleme gerek yok. Uçak bizim HGK'yı, GBU mühimmatı olarak görüyor. Eğer aynısı, milli AA mühimmatlarımız içinde yapılabilirse güzel olur, entegrasyon sıkıntısı yaşanmaz ama bunu yapabilirmiyiz bilmiyorum. AIM-9 ve AIM-120 interface'i alınabilirmi, uygulanabilirmi bilemiyorum. Adamlar herşeyi paraya bağlıyorlar tabiatiyle.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 15:46 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 16:53 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Benim bildiğim, mevcut GBU LGB mühimmatları ile birebir aynı interface kullanılıyor HGK ve KGK içinde. Uçakta herhangibir işleme gerek yok. Uçak bizim HGK'yı, GBU mühimmatı olarak görüyor. Eğer aynısı, milli AA mühimmatlarımız içinde yapılabilirse güzel olur, entegrasyon sıkıntısı yaşanmaz ama bunu yapabilirmiyiz bilmiyorum. AIM-9 ve AIM-120 interface'i alınabilirmi, uygulanabilirmi bilemiyorum. Adamlar herşeyi paraya bağlıyorlar tabiatiyle.
HGK,JDAM ile aynı ara yüzü kullanmayacak zira Block 4.1 güncellemesinde HGK ve SOM-J entegrasyonu var. Olsa entegrasyon gerekmezdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 17:00 
Süvariler

Biz f-35 leri alıp envantere 20 li sayılara ulaşana kadar havadan havaya füzemiz bitse,entegrasyonu için vereceğimiz para zannetmiyorum ki füze başına abdye ödediğimiz paradan çok olsun...Keşke amraam yada meteor seviyesinde füzemizi üretip aesalı f-16 larımıza aktarsak, o zaman bölgesel güç olma yolunda büyük bir adım atmış oluruz...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 17:12 
Akıncılar

Alıntı:
İsrail, bugun 3 adet F-35I teslim aldı.
Ama biz proje ortağıyız ve hala teslim almadık. LRIP aşamasında neden 9 ve 10 için sipariş verdik neden 8 için siparişimiz yok,
bunun mantıklı bir açıklamasını bekliyorum, biz civatasına bile dokunurken binbir süreç yaşayacağız ama İsrail'inkiler " I "oldu bile....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Nis 2017, 18:26 
Süvariler

Ama biz proje ortağıyız ve hala teslim almadık. LRIP aşamasında neden 9 ve 10 için sipariş verdik neden 8 için siparişimiz yok,
bunun mantıklı bir açıklamasını bekliyorum, biz civatasına bile dokunurken binbir süreç yaşayacağız ama İsrail'inkiler " I "oldu bile....
LRIP içinde mümkün mertebe son serilerden sipariş vererek daha az modernizasyon yapalım mantığı güdüldü gibi görünüyor. 2+4'lük siparişin 4'lük kısmı bile İsrail'in bizden önce teslim alacak olmasına paralel gerçekleşti. Bu yıl sonunda ABD'nde eğitimlerde kullanılacak ilk 2 seneye de Konya'daki eğitimlerde kullanılmak üzere 2 teslimatmız daha var yanlış hatırlamıyorsam. İlk siparişlerin hepsinin Konya'da eğitim amaçlı tutulacağını varsayarsak muharip filoya ulaşmamız 2020-2021'i bulacak sanıyorum.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 00:57 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 03:10 
Akıncılar

Bu sene Turkiye'ye ucak gelecek mi?
2019 eger hersey yolunda giderse, veya Turkiye bu 2 sene icinde NATO'dan ayrildim, bagimsiz takilacagim demezse vs vs...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 13:57 
Akıncılar

Alıntı:
HGK,JDAM ile aynı ara yüzü kullanmayacak zira Block 4.1 güncellemesinde HGK ve SOM-J entegrasyonu var. Olsa entegrasyon gerekmezdi.
Zaten JDAM değil GBU 10/12 arayüzü kullanımı olmuş oluyor. Entegrasyon aynı zamanda fiziki testide içeriyor olmalı diye düşünüyorum. Adam 25mm standart top mermisini bile günlerce yerde, havada test ettiğine göre, takacağı değişik bir mühimmatıda, arayüzü uysa bile illaki test ederek onaylayacaktır. Keza bu iştende kazanmaya bakacaktır doğal olarak. İşin sırrı burada.

Bizim sivil havayolu uçakları içinde aynen böyle, afedersiniz osuruktan bir tutacak için bile binbir sertifikasyon, onay isteniyor. maksat para.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Nis 2017, 23:55 
Uzaklaştırıldı

Yine güncel haber, ilk ikisi bu sene ve toplam 107 diye verilmiş. Her kafadan bir ses çıkıyor. Yok mu bunun belli bir takvimi anlamadım ki. Milyar dolarlıklık proje ama ne takvimi biliyoruz ne toplam sayıyı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 06:35 
Akıncılar

Ilk iki ucak 2018'de teslim edilecekler ve bir sure ABD'de kalacaklar. Yeniden canlandirilacak 172. filo pilotlarinin ve yer personelinin egitimlerinde kullanilacaklar. Proje ortagi ulkeler boyle bir model belirlemisler cunku F35'in cift kisilik modeli uretilmiyor, dolayisiyla egitim faaliyetleri icin her ulke kendi ucagi ile USAF'in bir filosuna katilarak egitimlere basliyor. Sanirm Arizona eyaletindeki Luke AFB'de USAF'in F-35 uluslararasi egitimlere tahsis edilmis bir filosunda egitimler baslayacak. Ilk cekirdek kadro egitimlerini aldiktan sonra ABD'deki Turkiye'ye ait ucaklar 2019 yili sonlarinda TR'ye gelerek 172. filo yeniden canlandirilacak. Bu siralarda Malatya 7. anajet ussunun F-35'e hazirlanmasi icin yatirimlar yapiliyor. Motor bakimi icin Eskisehir 1. Hava Ikmal hazirlaniyor.

Resmi aciklamalara gore siparisi verilen ucak sayisi LRIP 10 paketinde 2 ucak, LRIP 11 paketinde 4 ucak ve devam eden paketlerde ortak ulkelerin fiyat avantaji almak icin toplu alim yapilmasi planlandigindan gelecek 3 yilda, her yil 8'er adet ucak siparisi verilecek. Toplamda 30 ucak ediyor ki bunlar Malatya 7 AJU icin 171. ve 172. filolara katilmasi planlaniyor. Ilk F-35 filosu olacak 172. filonunda 2021'de aktif hale gelmesi ve belki filonun IOC kazanmasini bekleyebiliriz.

Tabii bazi beklenmeyen gelismeler olursa hersey durabilir. Son bir kac yildir, 15 Temmuz ve referandum sonrasi hakli veya haksiz cok fazla makaleler cikti ve cok sayida yazilip ciziliyor. Sonuc olarak guvenilir NATO muttefigi olarak gorulmedigimizi soyleyebilirim. Bu sadece politik bir yorum degil, TSK'nin icine bir orgutun sizmasi, en modern ve gizli silahlari kendi halkina karsi kullanmalari bir guvenlik zafiyeti olaak goruluyor. Bu gorusleri savunan ve F-35 gibi gelismis bir ucagin Turkiye'ye teslim edilmemesini isteyenlerde var. Hatta ABD kongre ve senatosunda cok sayida vardir. Diyeceksiniz ki ABD cok mu guvenilir veya Turkiye'nin cikarlarina ters hareketler yapmiyor mu? Suriye'de yapiyor ama hem kendi caresizliginden, hemde bizim zayifligimizan/caresizligimizden faydalanarak yapiyor. Iste Turkiye oyle bir stratejik bolgede bulunuyor ki ABD ve hatta Avrupa icin bir yere kadar hatalari ve sert soylemleri tolere edilebilir olarak bakiyorlar. Biz o tolere edilebilir cizgiyi asmaya baslayinca, uyarilar geliyor. Avrupa Parlamenterler Konseyi'nin aldigi karar gibi, reset dugmesine bastilar. ABD'nin tolerans seviyesi daha yuksek olmasi bizim acimizdan iyidir ama gecmiste yasadigimiz kismi veya ustu ortulu ambargolari hatirlatirim. Bir yenisinin olmayacaginin garantisi yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 09:39 
Site Başkanı

Yukarıdaki yoruma itafen bir kaç ekleme yapmak gerekirse F-35 multirole olarak oldukça gelişmiş bir uçak yani F-16 ile kıyas edilebilicek bir sisteme sahip değil.Pilot eğitimleri daha maliyetli ve uzun bir süreç gerektiriyor.Her ne kadar otonom sistemler olsada farklı bir teknoloji ve buna uygun özellikler içermekte.İsrail bu konuda daha önceden eğitimlere başladı ve paralelinde aldığı uçakları aktif olarak filoya ekledi.Birde bunun trainer modu var bu nedir her F-35 üretimden çıktığı vakit pilotlarımız eğitim için Abd ye gitmeyecekler.Bu eğitim modunda Eskişehir (Edit:Konya)ve Malatya daki üsler yanılmıyorsam düşünülmekte.

LRIP 10 modunu F-16 da block 30 olarak düşünebiliriz.İsrailin aldığı LRIP 8 modu Block 10 olduğundan dolayı aradaki modernizasyon farkı biraz fazla dolayısı ile İsrail ilerleyen zamanda (sanmıyorum çok fazla bu aleti mıncıklayabileceklerini) kendi plus paketlerini entegre etmeye uğraşıcaklar.Bizim avantajımız ise daha stabil ve sorunlarından daha fazla arındırılmış F-35 ler ile nesil modernizasyonuna daha geç girecekler.

En önemli olan pilot kadrosu bu uçaklar değil 15 temmuzdan sonra biraz zafiyet oluştu 2.5 olan pilot ortalamasına yaklaşmaya çalışır iken bu yeni nesil silahların ve teknolojilerin öğrenilmesi deneyimlenmesi ve buna göre performans vermeside ek bir zaman alıcaktır.

Gelelim NATO mevzusuna tarihe baktığımız zaman Türkiye NATO döneminde siyasi krizlerden tutun askeri darbelere ve 28 Şubat sürecine kadar pek çok şey yaşadı.Nato içerisinde çatlak sesler yükselsede bulunulan coğrafi konum ve stratejik nokta olmamız sebebi ile ordu ve devlet olarak çok güçlü değil ama Rusya ve İran karşısında caydırıcı bir ülke olmamız NATO nun temel hedef ve gayesi diyebiliriz.Neticede herhangi bir savaşta karakol modunda kritik olan ülke biziz.Yani Avrupaya ipsaladan değil Kars veya İstanbuldan girildiğini belirtmekte fayda var.Dolayısı ile güven ilişkisi acaba bu silahlar kendi halkına karşı kullanılabilirmi noktası Nato yu pek alakadar etmemekte.NATO nun kuruluş ve pakt amacı ülkelerin iç işleri değil stabil ve kontrol edilebilirlik bakımından kendisine bağlı olup olmadığını kontrol etmektir.Nitekim darbe teşebbüsünde bulunanların deklerasyonuna bakıldığında uluslarası anlaşmalar aynen devam ediyor ifadesinin yer aldığını görüyoruz.Bunun anlamı ise bakıldığında her ne olursa olsun demek ki bağımızın öyle kolay kopmayacağı.

Dolayısı ile NATO ve Türkiye arasında her ne kadar buz dağları olsada bazen güneş ile erirken bazen soğuk ile devam etmekte fakat aradaki bağ kopmamakta.Burdaki sonuç ne NATO Türkiyesiz nede Türkiye NATO suz bir yola devam edebilir.Ara ara minik cezalar verilebilir ama şu zamanda bu kadar ilginç güçler bu coğrafyada farklı planları var iken Türkiye kapı dışında tutlabilicek bir ülke olmadığını göstermiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 10:25 
Süvariler

https://www.f35.com/news/detail/f-35as- ... first-time
Google Translate:
İki F-35A Yıldırım II uçağı ve yaklaşık 20 destekçisi Airmen, RAF Lakenheath, İngiltere'den bugün Estonya Ämari Hava Üssü'ne geldi.
F-35As, Avrupa'ya ilk kez düzenledikleri eğitim dağıtımlarına katılıyor. Uçak ve toplam kuvvet Airmen ve 34. Fighter Filosu, 388 Fighter Wing ve Air Force Reserve'in 466. Uçağı Filosu, 419. Savaş Uçağı, Hill Hava Kuvvetleri Üssü, Utah'dan geliyor.

Dağıtım bir süredir planlanmış, güncel olaylarla ilişkisi yok ve Estonya müttefikleri ile yakın koordinasyon içinde yürütülüyor. F-35A'nın, Avrupa tiyatrosunda tanıdıkça eğitim almasına izin verirken, bölgedeki kalıcı barış ve istikrara olan ABD müttefikleri ve ortaklarını güvence altına alıyor.

Bu dağıtım, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla eğitim fırsatlarını en üst düzeye çıkarıyor ve Birleşik Devletlerin NATO güvence önlemlerini destekleme konusundaki kararlılığının gözle görülür bir göstergesi olarak hizmet ediyor.

Bu, ortak grev savaş programının önemli bir dönüm noktası ve doğal ilerlemesini simgeleyen F-35A için denizaşırı uçuş eğitiminin ilk dağıtım noktası. Savaşa hazır uçaklar, ABD ve müttefik uçaklarının yanında, operasyonel yeteneklerini sergilerken, gerçekçi bir eğitim ortamında yetiştirmek için mükemmel bir fırsattır. Ayrıca, NATO altyapısıyla entegrasyona yardımcı olur ve 5. nesil uçakların birlikte çalışabilirliğini arttırır.

Uçak ve Airmen 15 Nisan'da Avrupa'ya gelmeye başladı ve kısa bir süre Estonya'da kalmayı ve eğitim dağıtımını sürdürmek için RAF Lakenheath'a geri dönmeyi planlıyor.

KC-135, İngiltere'nin RAF Mildenhall şehrindeki 100. Hava Üfleme Kanadından geliyor ve Estonya'ya nakliye için yakıt ikmali desteği sağlıyor.

Dağıtımın fotoğrafları ve videolarını https://www.dvidshub.net/feature/usafef35a adresinde bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için +49 (0) 6371-47-6558 numaralı telefondan veya [email protected] adresinden e-posta ile iletişime geçin. Görev saatlerinden sonra lütfen +49 (0) 1624-25-5428'yi arayabilir veya [email protected] adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 13:43 
Akıncılar

Alıntı:
LRIP içinde mümkün mertebe son serilerden sipariş vererek daha az modernizasyon yapalım mantığı güdüldü gibi görünüyor. 2+4'lük siparişin 4'lük kısmı bile İsrail'in bizden önce teslim alacak olmasına paralel gerçekleşti. Bu yıl sonunda ABD'nde eğitimlerde kullanılacak ilk 2 seneye de Konya'daki eğitimlerde kullanılmak üzere 2 teslimatmız daha var yanlış hatırlamıyorsam. İlk siparişlerin hepsinin Konya'da eğitim amaçlı tutulacağını varsayarsak muharip filoya ulaşmamız 2020-2021'i bulacak sanıyorum.
Zaten hatada oarada, amaç bir an önce uçakla ilgili eğitimleri almak, eğitim sahasını oluşturmak, eğitmen-eğitmenleri denilen altın kadroyu tamamlamak olmalıydı zaten uçağı bu yıl teslim almaya başlasaydık eğitimler sonrası ilk iki uçağın Malatyaya gelişi 2018 olacaktı buna 2018'de 4 adet sipariş verilmiş olsa ve eklense sayı 6 zaten bu sayı uçak üzerinde deneyim kazanmak için işimizi görür daha fazlaszı değildi.

Neyse büyükler bir karar verdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 16:06 
Üye

Talk today from multiple sources of major fissure between US and Turkey over this. As if this has not been happening for years, but Trump admin FP shift may bring this into the light as a major issue now.
War Zone blog yazari Tyler Rogoway bir yoruma verdigi yanitta bir cok kaynaginin kendisine Turkiye'nin YPG'ye (onlar "Kurtler" diyor tabii)
duzenledigi hava harekati sonrasi Turkiye ile ABD arasinda ciddi bir sikinti olustugunu soyledigini belirtiyor. Trump'in dis politikadaki degisen tavrinin bu durumu ciddi bir sorun olarak masaya getirecegini iddia ediyor.

Hadi hayirlisi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 18:05 
Süvariler

War Zone blog yazari Tyler Rogoway bir yoruma verdigi yanitta bir cok kaynaginin kendisine Turkiye'nin YPG'ye (onlar "Kurtler" diyor tabii)
duzenledigi hava harekati sonrasi Turkiye ile ABD arasinda ciddi bir sikinti olustugunu soyledigini belirtiyor. Trump'in dis politikadaki degisen tavrinin bu durumu ciddi bir sorun olarak masaya getirecegini iddia ediyor.

Hadi hayirlisi.
Ne yapmaliyiz peki , YPG'nin helikopterli , keskin nisancili , ATGM'li , stinger'li , altinda MRAP dag tas ele gecirip bize girmesini mi ? YPG gibi hirtlarin esas cesareti akilsiz olmalarindan kaynakli yani cahil cesareti , halen Turkiye'yi yenip ulke kuracagiz diye inat etmelerinin bir mantigi yok aslinda. Ya da 100 yil bekledik bir 100 yil daha bekleriz de diyor olabilirler ki bu inanci yikmak lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 18:09 
Süvariler

Zaten hatada oarada, amaç bir an önce uçakla ilgili eğitimleri almak, eğitim sahasını oluşturmak, eğitmen-eğitmenleri denilen altın kadroyu tamamlamak olmalıydı zaten uçağı bu yıl teslim almaya başlasaydık eğitimler sonrası ilk iki uçağın Malatyaya gelişi 2018 olacaktı buna 2018'de 4 adet sipariş verilmiş olsa ve eklense sayı 6 zaten bu sayı uçak üzerinde deneyim kazanmak için işimizi görür daha fazlaszı değildi.

Neyse büyükler bir karar verdi.
Mutabik fakat alt yapi hazir degil ya da hazirlamak kolay degil. Israil belli ki artik nasil yapti ise alt yapisini kurdu veya hemen kurdurttu ? Bizimkiler daha yavas daha saglamcidir. Burada esas soru Israil ' in pilotlari nasil egitildi ki adamin ucagi yoktu ki Eglin hava ussune egitim havuzuna koysun pilotu da versin en az 1-2 yil harbe hazirlik dahi bitirsin. Israil ucaklarini ABD'li pilotlar mi ucuruyor ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 18:15 
Üye

Ne yapmaliyiz peki , YPG'nin helikopterli , keskin nisancili , ATGM'li , stinger'li , altinda MRAP dag tas ele gecirip bize girmesini mi ? YPG gibi hirtlarin esas cesareti akilsiz olmalarindan kaynakli yani cahil cesareti , halen Turkiye'yi yenip ulke kuracagiz diye inat etmelerinin bir mantigi yok aslinda. Ya da 100 yil bekledik bir 100 yil daha bekleriz de diyor olabilirler ki bu inanci yikmak lazim.
Propaganda savasini kaybetmemeliydik. ISID ile Turkiye arasinda bag kurulmasina neden olacak davranislardan, kararlardan kacinmaliydik.

Teror orgutlerinin batinin bayildigi,"feminist propagandasi" yapmasini aval aval izlemek yerine nasil da kizlari kacirip baski altina soktugunu haykirmaliydik. Parasini verip solcu-liberal NYT, WP, Guardian uclusunde, Yahoo'da makaleler yayinlatmaliydik,"ortadoguda kadin haklarinin savunucusu Turkiye" diye.

Dunyanin en buyuk ekonomi ve askeri gucleri bile bir hedefe saldirmadan once dunbya kamuoyunu hazirliyor propaganda ile. Biz stadyumlarda tekbir getiriyoruz.

Sadece bati'da degil Endonezya'da bile Turk pasaportu gorunce 2 saat sorgulanir hale geldiysek cuvaldizi bir batirmak gerek kendimize.

Biz bu forumda "savunma teknolojilerini" tartisirken ulke coktan elden cikiyor bile...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 19:01 
Üye

En son erdem334 tarafından 26 Nis 2017, 19:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 19:35 
Üye
Kullanıcı avatarı

Kesinlikle katılıyorum. Konu F-35 fakat söylemeden edemeyeceğim, Roket, silah, mühimmat yapıyor yada yapmaya çalışıyor ve mutlu oluyoruz ama madalyonun birde diğer tarafı var dışarıda kötü gözle bakılan, pasaportu görünce terörist görmüş gibi davranılan, Türk kelimesine dahi tahammülü olmayan bir dünya var artık, bölücü terör örgüt, ypg ye nasıl bakıyorsak dünyada bize o gözle bakıyor dostlar, giderek yalnızlaşıyor ve içe kapanıyoruz, bize hasmane duygular beslemeyenler bile trende ayak uydurup bizden selamı sabahı kesiyor, acı ama gerçek bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 19:56 
Süvariler

Kesinlikle katılıyorum. Konu F-35 fakat söylemeden edemeyeceğim, Roket, silah, mühimmat yapıyor yada yapmaya çalışıyor ve mutlu oluyoruz ama madalyonun birde diğer tarafı var dışarıda kötü gözle bakılan, pasaportu görünce terörist görmüş gibi davranılan, Türk kelimesine dahi tahammülü olmayan bir dünya var artık, Bölücü Terör Örgütü, ypg ye nasıl bakıyorsak dünyada bize o gözle bakıyor dostlar, giderek yalnızlaşıyor ve içe kapanıyoruz, bize hasmane duygular beslemeyenler bile trende ayak uydurup bizden selamı sabahı kesiyor, acı ama gerçek bu.

Cezairli - Tunuslu - Mısırlı nasılsa bizde artık öyleyiz dışardan bakınca.

ABD , Rusyanın işgali ihtimaline karşı avrupaya uçak yollarken, biz ruslar ile savaşın eşiğine geldik bizi kendi başımıza bıraktı. Yada biz bu durumu tercih ettik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Nis 2017, 21:10 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Uçak uçtukça yeni kabiliyetler kazanmaya ve geliştirilmeye devam ediyor. Lockeed Martin şimdiye kadar 90 bin saatlik uçuşa refakat eden ve uçağın üzerindeki 3 bin farklı parçayı tek tek izleyen-denetleyen ALIS (Autonomic Logistics Information System) sistemini bugün 2.0.2 versiyonuna güncellemiş. Sistem şimdilik 20 civarı uçakta yüklü olsa da 2017'nin sonunda bütün operasyonel F-35'lere uygulanacak. Sistemin son sürümü motor odaklı bir güncelleme olmuş. Uçağın motorunun içeriden yönetilmesine, denetlenmesine ve arıza tespiti, bakım, testler yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 12:34 
Akıncılar

Muhteşem bir sistem. Uçuş esnasındaki tüm istenilen veriler otomatik olarak ACARS vasıtasıyla hem teknik bakıma, hemde orjinal üretici olan Boeing/Airbus'a gidiyor. Normal dışı bir parametremi gördüler, herhangibir limit aşımı, hasarlanma vb.mi oldu, anında espiyonaj sistemi çalışıyor. Biraz sert indin, hard landing limitinin ucuna bile dokunsan yandın, haydi üreticiye detaylı bir teknik kontrol raporu ver, şirkete hesap ver vb.. Yani iyi tarafı safety, standardizasyon, dolayısıyla yüksek kalite seviyesi, kötü tarafı herşeyden haberdarlar ve en ufak geçiştiririlebilecek mevzu bile didiklenerek, orjinal parça değişimi isteniyor, yani hemen paraya dökülüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 13:07 
Üye

Cezairli - Tunuslu - Mısırlı nasılsa bizde artık öyleyiz dışardan bakınca.

ABD , Rusyanın işgali ihtimaline karşı avrupaya uçak yollarken, biz ruslar ile savaşın eşiğine geldik bizi kendi başımıza bıraktı. Yada biz bu durumu tercih ettik.

Cezayirli, Tunuslu, Misirli'dan daha kotu durumdayiz. Neden biliyor musunuz? Cunku Cezayirli isine geldi mi," ama siz bize neler ettiniz diye bagirmaya baslayinca elin Fransiz'i pisip - Pardon" diyor.

Halbuki bizim oyle bir sansimiz yok. Adam bizi "zamaninda cok ezdik o yuzden ne yapasalar yeridir" ulkeleri sinifina degil,"hah iste bunlar da zaten baskasina eziyet etmisler, hala da ediyorlar, tam da aradigimiz ahlak sopasi sallanabilecek uygun hasim" sinifina sokuyorlar.

Isgal edilmemis, tam tersine isgal etmis olmanin boyle bir de faturasi cikiyor.

F-35'lerde daha yuksek LRIP versiyonunu secerek biraz geciktirmenin fakat fiyati indirmenin ve daha donanimli ucak almannin iyi bir fikir oldugu ortada. Ama bizim icin cok iyi olmadi. Belki erken almis olsak ayagimizi kapidan sokmus olacaktik.Simdi odedigimiz parayi geri verip "hadi baska kapiya" diyebilirler mi?

Kontratlar hangi sekilde imzalanmis olursa olsun ancak esdeger gucte sirketler - ulkeler arasinda ise bir ise yararlar. Yoksa daha guclu olan ulke-sirket kontrati istedigi gibi uygular. Iptal bence masada bir secenek olarak durmaktadir. Trump da bunu ciddi olarak dusunecektir.

Hangi foruma girerseniz girin iki konu konusuluyor; Turkiye'nin hic bir askeri sirri tutamamasi ve gittikce asiri islami-dini yorungeye girmesi. Rasyonalitesini yitirmesi.

Hayirlisi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 13:23 
Akıncılar

...Turkiye'nin hic bir askeri sirri tutamamasi...
Buna nereden kanaat getirilmiş?
Hayır öyleyse en yakın stratejik müttefikimizin müttefikini nasıl çakabiliyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 13:31 
Üye

Buna nereden kanaat getirilmiş?
Hayır öyleyse en yakın stratejik müttefikimizin müttefikini nasıl çakabiliyoruz?
Kozmik odasina girilen ordu bizimki degil miydi?

Ozel kuvvetlerinin basina cuval gecirildiginde kasanin icindeki belge ve haberlesme donanimini imha edemeden Joni'ye kaptiran ordu bizimki degil miydi?

15 Temmuz sonrasi ust duzey subaylari Yunanistan'a siginan ve iltica isteme karsiliginda ne verdikleri belli olmayan bizim ordu degil miydi?

Ben mi bir seyleri atladim?

Daha gecenlerde G.Dogu'da insa edilen asker yerleskelerin cizimleri internete dustu...

Tabii ki yuzde yuz degildir ama ciddi bir sikinti oldugu da ortada.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 13:49 
Süvariler

Kabul etmemiz gereken husus bu uçak ile F-16'ya nazaran daha çok bağımlı olacağımız ama kuvvet bunun hesabını yapmıştır milli F-16 ve TFX belki de. Çünkü basitce ACARS dediğimiz sistem veya bakım iletişim protokolüne gömülü gizli kodlar ile bu sefer belki gerçekten havada motoru kapatabilirler. Unutmayalım A400M uçağı yazılım hatası sonucu motorlarının susması sonucu düştü. Sizin uydu üzerinden göndereceğiniz yanlış bir komutla sistem motor durmuş zannedip pilotu otomatik bile fırlatabilir sonra düşünürüz artık ne oldu diye. Bu çok aşırıya kaçsa da mümkün. Bu sistemin daha basit hali zaten Gulfstream gibi business jetlerde uzun zamandır var ki şimdi ne kadar gelişmiştir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 14:23 
Site Başkanı

Kabul etmemiz gereken husus bu uçak ile F-16'ya nazaran daha çok bağımlı olacağımız ama kuvvet bunun hesabını yapmıştır milli F-16 ve TFX belki de. Çünkü basitce ACARS dediğimiz sistem veya bakım iletişim protokolüne gömülü gizli kodlar ile bu sefer belki gerçekten havada motoru kapatabilirler. Unutmayalım A400M uçağı yazılım hatası sonucu motorlarının susması sonucu düştü. Sizin uydu üzerinden göndereceğiniz yanlış bir komutla sistem motor durmuş zannedip pilotu otomatik bile fırlatabilir sonra düşünürüz artık ne oldu diye. Bu çok aşırıya kaçsa da mümkün. Bu sistemin daha basit hali zaten Gulfstream gibi business jetlerde uzun zamandır var ki şimdi ne kadar gelişmiştir.
Uçaklar ne kadar gelişirse gelişsin gelişmeyen tek şey uçakların kara kutularıdır.
Dolayısı ile öyle bir sinyal alıyorsa (ki günümüz teknolojisi buna asla izin vermez)uçak bunun uçuş kayıt verisi muhakkak uçuş kayıt sistemine geçer.
Bu kod Nato sisteminde araştırılır onun dışında üretici firma bu konuda ciddi töhmet altına girer.
Kaldı ki kimse uçak almaz o uçağı düşürücek kodların peşine düşer.
O zamanda hava savunma sistemlerinin bir anlamı kalmaz ülkelerin askeri birimleri forumlarda F-35 düşüren kod F-22 körelten kod gibi konu başlıkları arardı.

Ha şu olabilir elektronik harp teknolojileri ile uçağın bir çok sistemini köreltip düşürebilirsiniz ama motor açma-kapatma işlemi çok farklı bir işlemdir tek tuş ile açılmadığı gibi tek tuşlada veya bir komut ile de kapatılamaz.

A400M düşmesi ile ilgili olarak uçağın görev bilgisayarının yanlış parametre okumasından kaynaklı bir arıza meydana geldiği yönünde.Bu motorları pilot kendi manuel çalıştırma prensibi dışında bir uçuş teknisyeninin uçağa bağlantı (fiziksel olarak) sağlaması ile çalıştırabilir.Bu çalıştırma ve kontrol komutları kapalı gömülü sistemlerdir.Ve asla dışarı sinyal veya port ile açık olmazlar.Motorun çalışması 2 türlü olur dediğim gibi biri fiziksel bağlantı ile çalıştırma diğeri kokpit üzerinde manuel çalıştırma onun dışında bir ağa bağlı olmadıkları için ancak fiziksel kontrol ile uçak motoru faal veya de-faal hale getirilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 18:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Güzel kardeşim 1 dolar koyup kendi uçağınla kendi meclisini bombalatan sistem niye bir butona basıp motoru kapatsın? Bu cümleyi tek butonla uçağı düşürürler diyen Özdemir BAYRAKTAR'a kurduk o da durdu düşündü...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2017, 19:24 
Süvariler

Güzel kardeşim 1 dolar koyup kendi uçağınla kendi meclisini bombalatan sistem niye bir butona basıp motoru kapatsın? Bu cümleyi tek butonla uçağı düşürürler diyen Özdemir BAYRAKTAR'a kurduk o da durdu düşündü...
Güzel kardeşim, şimdi bu uçak o kadar zeki ki (hani biz epey cahiliz ya) arıza yapıp taaa ,misal Nevada olsun, merkeze kadar bilgi verecek mi , benim en önemli lojistik bilgim en ufak detayına kadar bilinecek mi , adam benim hangi profilleri nasıl uçtuğumu buna göre tüm motor parametrelerimi bilecek mi , hani misal kokpitimin içi BBG evi olacak mı ... F-16 çok mu farksız veya zaten beni GPS üzerinden takip etmiyor mu ... en azından bu kadar içli dışlı değiliz, yedek parça ihtiyacıma , çekmiş olduğum uçuş programlarına , radarına , gps'ine göre takip edebiliyor ... demek istediğim tek düğme ile motor kapatmak değil veya durduk yere tek uçağımı düşürmek değil, zaten motoru kapatır demedim motor yanlış shut off sinyali alıp pilotu otomatik atar mı diye sordum, çok mu zor ? olamaz mı ? imkansız mı ? ki ABARTI bir örnek olarak verdim. Bu uçak bence doğru seçim ama artık daha fazla 6.nesil filan ABD'den tek kaynak alınamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 01:47 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Fransız İstihbaratına dayandırılan bir habere göre İsrail'in Ocak'ta Suriye'ye gerçekleştirdiği hava saldırısında F-35'ler kullanılmış, Aralık'ta teslim alındıktan tam 1 ay sonra!

Bu ne hız yahu...

http://www.airforcesmonthly.com/2017/03 ... en-combat/

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 08:03 
Süvariler

Fransız İstihbaratına dayandırılan bir habere göre İsrail'in Ocak'ta Suriye'ye gerçekleştirdiği hava saldırısında F-35'ler kullanılmış, Aralık'ta teslim alındıktan tam 1 ay sonra!

Bu ne hız yahu...

Ben diyorum bunları İsrail pilotları kullanmıyor, ABD pilotları kullanıyor. Yoksa F-16'dan al pilotu 1-2 sim uçur tamam şimdilik düz uç bomba at geri gel olacak iş değil. Bu adamlar ne zaman hangi uçak ile eğitim aldı. Ya da 1 entegre eğitim merkezi gizlice İsrail'e de kuruldu şu an hem eğitim hem de görev yapıyorlar. Lider uçak ABD pilotu olur kolun 2 numarası İsrail pilotu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 11:43 
Site Başkanı

Bu ne hız yahu...

F-35 test pilotları arasında İsrail kökenli pilotlar var.

Bu pilotlar arada ailelerini ziyaret edebiliyorlar kutsal topraklarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 12:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

İsrail bu kadar güçlü olmayı daha işin başında yaptığı doğru seçimlere borçlu. Civ oynayanlar bilir doğru teknoloji ile teknoloji ağacında ilerleyenler her zaman bir adım öndedir. Onlarda herkes gibi başladılar. Toprağı olan yerleşip tarımı sanayiyi ilerletti. Olmayan ya yağmacılığa ve göçebeliğe devam etti ya da ticaret yaptı yani toprağı olanları buluşturup komisyonlarını cebe indirdi.

O dönemin tüccarları yönetici sıfatıyla yaşıyor. O dönemin yağmacıları ya sürünüyor ya da ucundan kıyısından diğer uygarlıkların yolundan ilerleyerek yarıştan düşmemeye çalışıyor.

Bizim gibi insanlık tarihinde yerleşik hayatı yeni yeni sindiren uygarlıkların daha gidecek çok yolu var.

Yahudi dediğin adam ortaçağ avrupasında faiz haram diyen kiliseye inat faizle para vermişlerdir. Çünkü sen ne dersen de sıcak para ekonominin temeli o olmadan ekonomi olmuyor. Sıcak parada faizi sever. Sen helal haramla ortaçağ zihniyetine devam et rönesansa kadar. F35 i alan üsküdarı geçiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 12:51 
Üye

Bunun yaninda butun dunyada "duvarlar yikilsin, kopruler yapilsin" diye propaganda yapan ama Israil'i duvarla oren bir entellektuel kesimi vardir.

Butun dunyada "cokkulturluluk" sarkilari soyleyip herkesi "irkci" olmakla suclarken Israil son derece homojen bir ulke olma yolunda ilerler ve elestiri de kabul etmez.

Ki olmasi gereken de budur. Bizim yapmamiz gereken ama bölücü terör örgüt'nin yapabildigi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 12:52 
Üye

Ben F-35 kullanicisi bir ulke olsam, bir yandan butun gucumle F-35 alimi ve yeni nesil dusuk gorunurluk teknolojilerine yatirim yaparken, bir yandan da elimden geldigi kadari ile "gorunmezlik balon bi teknoloji, yakinda hic anlami kalmayacak, Su-27'den iyi ucak yok" diye propaganda yapar, bu sekilde soylemleri olan gruplara mali yardimda bulunurum...:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 13:00 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
İsrail bu kadar güçlü olmayı daha işin başında yaptığı doğru seçimlere borçlu. Civ oynayanlar bilir doğru teknoloji ile teknoloji ağacında ilerleyenler her zaman bir adım öndedir. Onlarda herkes gibi başladılar. Toprağı olan yerleşip tarımı sanayiyi ilerletti. Olmayan ya yağmacılığa ve göçebeliğe devam etti ya da ticaret yaptı yani toprağı olanları buluşturup komisyonlarını cebe indirdi.

O dönemin tüccarları yönetici sıfatıyla yaşıyor. O dönemin yağmacıları ya sürünüyor ya da ucundan kıyısından diğer uygarlıkların yolundan ilerleyerek yarıştan düşmemeye çalışıyor.

Bizim gibi insanlık tarihinde yerleşik hayatı yeni yeni sindiren uygarlıkların daha gidecek çok yolu var.

Yahudi dediğin adam ortaçağ avrupasında faiz haram diyen kiliseye inat faizle para vermişlerdir. Çünkü sen ne dersen de sıcak para ekonominin temeli o olmadan ekonomi olmuyor. Sıcak parada faizi sever. Sen helal haramla ortaçağ zihniyetine devam et rönesansa kadar. F35 i alan üsküdarı geçiyor.
Çok doğru. Osmanlı çalıp çırpmayı yeteri kadar iyi organize edemediği için geri kaldı. Gelişmiş ülkelerin hepsinin tarihinde sömürgecilik var. Bunu iyi sistemize ettiler, iyi yönettiler ve bugünkü seviyeye geldiler. Tabi başka etkenlerde vardır. Yani demek istediğim kural kitap tanımadan zamanında sende söğüşleyecektin ki belli bir seviyeyi yakalayabilesin. Bu işler böyle.

En son jumanji35 tarafından 29 Nis 2017, 13:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 13:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Onun ve onun gibi diğer uygarlıklar kendi güçlerini koruyabilmek için yaptığı doğal işler. Güçlü olmak için önce zihniyetimiz değişmeli. Rönesans gerek bize. Ondan sonra bekan için ister barış güvercini ol ister savaş çığırtkanı. Sıkıntı değil.
Güçlü olursan uygarlığının bekasına zarar verenleride kulağından tuttuğun gibi at gitsin. O zaman kimse sana bir şey demez. Ama önce şu işlerin bir kuralını öğren. Öyle önüne gelene sırf iç dinamikleri etkilemek için atarlanmanın uluslararası ilişkilerde yeri olmadığını öğrenmek gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 13:08 
Üye

Olay calip cirpma degil ki sadece....o biraz isin kolayina kacmak oluyor. Osmanli'da da kole vardi ama pamuk tarlasinda calismiyordu da koskte hizmetci oluyordu, hareme aliniyordu v.s.

Adamlar bosuna white man's burden diye siirler yazmadilar yahu....onlarin da bir cogu,"ne ugrasiyoruz bu ulkeleri adam etmeye ugrasmakla" diye dusunduler. Afrika'ya ilk gidenler cin carpmisa donduler..yerel yemekleri deneyip halk danslari izlemediler. Yamyamligin bir kultur olarak benimsendigi yerlere gitti bu adamlar. Maori ya da Aborijin toplumlarindaki bazi adetleri buraya yazmaya kalksam forum asiri vahset iceren yazi nedeniyle kapatilir.

Sonucta beyaz olsun, siyah olsun, kahverengi olsun, insanin dogasinda baskasinin hazir emegine, malina mulkune cokmek var.

Bunu daha verimli yapabilen toplumlar var, ulkeler var, irklar var. Bunlar da zamanla degisiyor, biri yukselirken digeri dususe gecebiliyor.

Sonsuza kadar "bati" diye kotulemenin sikintisi su: yarin "bati" kalmadiginda ne olacak? Beyaz adam yok oldugunda ve isler yine duzelmediginde kimi suclayacagiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 13:11 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Çok doğru. Osmanlı çalıp çırpmayı yeteri kadar iyi organize edemediği için geri kaldı. Gelişmiş ülkelerin hepsinin tarihinde sömürgecilik var. Bunu iyi sistemize ettiler, iyi yönettiler ve bugünkü seviyeye geldiler. Tabi başka etkenlerde vardır. Yani demek istediğim kural kitap tanımadan zamanında sende söğüşleyecektin ki belli bir seviyeyi yakalayabilesin. Bu işler böyle.
Sömürgecilik yağmacılık gibi işin kolayı. Bu yolun sonuda çöküşe çıkar. En doğrusu medeni temellere oturmuş ticari ilişkilerdir. Ticaret ne kadar çok içli dışlı ve birbirine bağımlı hale gelirse yani küreselleşirse büyük savaşların çıkma ihtimali o kadar düşer. Bugün birbirinden öldüresiye nefret edenler savaşmıyorsa sebebi budur. Bu yeni sistemde arada kaynamamak için güçlü ekonomi şarttır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2017, 14:01 
Süvariler

ileri ülkelerin gelişmişliğini sömürgeciliğe bağlayıp çıkmak, işin kolayına kaçmaktır. emin olun o ülkeler sömürgecilik yapmasalarda belli bir çıtanın gerisinde kalmazlardı. Ya da Osmanlı sömürgecilikte yapsa, yani başka ülkelerin hammaddelerini ve işgüçlerini bedavaya ya da çok ucuza kullansa da birşey olamazdı. Çünkü onlardan ne yapacağını bilemezdi. Çünkü sanayi yoktu, akıl, mantık, etik, bilim yoktu. Ancak daha çok cami yapılırdı, saray yapılırdı, köşk yapılırdı.

İşin özü sizin toprağınızda ne yetiştirdiğinizdir. Siz bahçenize ne ekiyor ve suluyorsanız, onu biçersiniz. Olması gerektiği gibi bilimi baştacı eden bir ülke, elbette ki ona göre karşılık alır. Ama yok siz eğer uçan-kaçan ruhlara, cinlere-perilere, geçmişin hayaletlerine kıymet verirseniz. İnsan ve para kaynağınızı bunlara harcarsanız, işte alacağınız cahil kalmış, toplumsal yapısı daha güçlü, daha fanatik, kendini feda etmekten çekinmeyen fakat hiçbir bilimsel ilerleme sunamayan bir toplum olur ve bu toplum her zaman kaybeden konumunda olacaktır.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2842 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 149 50 51 52 5357 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Foxhound ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: