TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 11 Ara 2017, 20:02

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2842 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 146 47 48 49 5057 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: F-35 Lightning II
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2016, 14:53 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamıyorum. Güney Kore de Amerikanın müttefiki onunda kendine göre büyük küçük düşmanları var. Japonya hakeza onunda kendine göre düşmanları var oda aynı zamanda amerika müttefiki. Ama her iki ülkede sanayileşme de ve teknolojide lider konumunda ülkeler. Her iki ülkenin kalkınmasının altında müttefikleri amerika yatıyor müttefikleri sayesinde hem teknolojilerini ilerletmişler hemde müttefikleri sayesinde dünya ya ürünlerini pazarlamışlar. Bügün ki durumları malumunuz. Biz nasıl bir toplumuz da bu durumdayız, ne müttefiklerimiz le bu tür ilişkileri geliştirerek sanayileşme ve teknolojide ileri adımlar atabilmiş değiliz. Kendi kendimize birazda kuruntudan galiba müttefilerimiz aynı zamanda en büyük düşmanlarımız. Neden bir Kore veya Japonya gibi büyük müttefik amerika ile ilişkilerimiz normal değil? Bu birazda bizden gibi diye düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2016, 15:13 
Süvariler

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamıyorum. Güney Kore de Amerikanın müttefiki onunda kendine göre büyük küçük düşmanları var. Japonya hakeza onunda kendine göre düşmanları var oda aynı zamanda amerika müttefiki. Ama her iki ülkede sanayileşme de ve teknolojide lider konumunda ülkeler. Her iki ülkenin kalkınmasının altında müttefikleri amerika yatıyor müttefikleri sayesinde hem teknolojilerini ilerletmişler hemde müttefikleri sayesinde dünya ya ürünlerini pazarlamışlar. Bügün ki durumları malumunuz. Biz nasıl bir toplumuz da bu durumdayız, ne müttefiklerimiz le bu tür ilişkileri geliştirerek sanayileşme ve teknolojide ileri adımlar atabilmiş değiliz. Kendi kendimize birazda kuruntudan galiba müttefilerimiz aynı zamanda en büyük düşmanlarımız. Neden bir Kore veya Japonya gibi büyük müttefik amerika ile ilişkilerimiz normal değil? Bu birazda bizden gibi diye düşünüyorum.
Haklısınız. Buna Almanya'yı da dahil edin. Üstelik ABD, 2nci dünya savaşında Almanya ve Japonya'yı yerle bir etti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2016, 15:18 
Süvariler

F-35 satışı iptal edilirse iki ülke arasında tamiri mümkün olmayan sorunlar olur.

Türkiyenin verecegi tepkiye göre ABD bir cıvata bile satmaz ambargo koyar.

Hükümet ve cb değişen kadar böyle gider.
Türkiye açısından eksen kayar mi bunu kestirmek güç. Kıbrıs savaşı ve sonrasındaki ambargo var. O zaman eksen kayması olmamış ancak şu anki iktidar nedeniyle her şey mümkün olabilir.
Sonuçta biz zararlı çıkarız bu işten bana göre

Yazıda Türkiye sadece bazı kritik olmayan parçaları üretiyor, diyor. Bence tüm parçaların alternatif tedarik planları da mevcuttur. O açıdan Türkiye projeden atılırsa büyük sıkıntı çekmezler. Bence bizim için en büyük sorun Ege'de olur. Hele NATO'dan çıkarsak , Ege'deki hak ve çıkarlarımızı korumamız güçleşir. 12 mili ilan ettikleri gibi sözde hava sahalarını ihlal eden uçaklarımızı hedef alırlar. Bir savaş kaçınılmaz olur. Tabi arkalarına NATOyu alarak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2016, 15:23 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Haklısınız. Buna Almanya'yı da dahil edin. Üstelik ABD, 2nci dünya savaşında Almanya ve Japonya'yı yerle bir etti.
Özellikle Almanyayı dahil etmedim. Almanyanın benim gözümde bambaşka bir yeri var. Bügün kullandığımız tüm teknolojileri almanlara borçluyuz bügün amerika dahil bu teknolojileri yapıyor ve kullanıyorsa almanya sayesindedir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2016, 15:25 
Süvariler

Çünkü ne Almanya nede Japonya bu teknolojik atılımı yaparken yetişmiş insan sıkıntısı çekmedi. Zaten Japon mucizesi denen olay gerçekleşmeden önce Abd bize teknoloji verir Abdye güveniyoruz diyerek yola çıkmadılar. Savaştan önce zaten teknoloji alanında birikimi ve öncülüğü olan ülkelerden bahsediyoruz. Biz ise büyük Atatürk'ün yolundan ayrılarak tam bağımsızlık parolasını gerçekleştirme fırsatı bulamadık. Sebep ne olursa olsun bu ülkelerle eşit şartlarda işe başlamadık fakat bir asır içinde belirli seviyede teknolojik altyapı biriktirebilirdik. Lakin olmadı.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2016, 15:29 
Üye

Kesinlikle Ulu önder Atatürk'ün gösterdiği çizgiden çıkmadan ilerleseydik belli bir seviyeye gelmiş olurduk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2016, 15:32 
Uzaklaştırıldı

Amerika da Ermeni, Rum, Yunan lobileri, etkileri altında konuşan adamlar hep olacaktır. Bunlar pek ciddiye alınıp ona göre dış politika belirlemiyor ABD.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2016, 19:24 
Uzaklaştırıldı

Ne ara NATO'dan çıktık F-35 iptal edildi falan? Bu kadar radikal kararlar alelacele alınır mı? Kendini zora sokmamak için ciddi manada bir altyapı gerekiyor. Bizim sistemlerimiz, askeri personelimiz hepsi NATO standartlarında, ordan çıkalım buraya dahil olalım bunlar çok ciddi virajlar. Çoğu yorum hiç rasyonel değil ne yazık ki.

Neyse ki bürokrasi böyle işlemiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2016, 11:00 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Batı Ortadoğuda kendine yeni müttefik bulalı çok oldu...
Neyse ki Türk iye de yeni müttefikler buldu.

Orası biraz buğulu. Öyle arkamızda birilerinin durduğuna güvenmemek lazım. Tek başımıza imiş gibi hareket etmeli ve planlar kurmalıyız.
Önemli değil, gerekirse yenden müttefik buluruz, kaypaklık edip 5 yılda bir müttefik değiştirilmez ülkeler arasında tabiiki. Ama yüzyıllık müttefiklikler de pek olası ğel gün gelir müttefiğim dediğin adam sırtından vurur seni, sen de buna göre hareket edip lüzum gördüğünde müttefikini belirlersin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2016, 11:14 
Üye

F-35'in artik ciddi miktarlarda envantere girmeye basladigini dusunursek, bu ucagin tek bir pilotun bile hayatina mal olmadan bu asamaya gelmis olmasi cok buyuk bir basaridir bence.

Fiyat ise 100 milyon USD altina indi bile.

F-35'i envantere alamamamizin bizim icin Hava Kuvvetlerinin 20.YY'da kalmasi anlamina gelecegini dusunuyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 16:08 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Neyse ki Türk iye de yeni müttefikler buldu.

Orası biraz buğulu. Öyle arkamızda birilerinin durduğuna güvenmemek lazım. Tek başımıza imiş gibi hareket etmeli ve planlar kurmalıyız.
Önemli değil, gerekirse yenden müttefik buluruz, kaypaklık edip 5 yılda bir müttefik değiştirilmez ülkeler arasında tabiiki. Ama yüzyıllık müttefiklikler de pek olası ğel gün gelir müttefiğim dediğin adam sırtından vurur seni, sen de buna göre hareket edip lüzum gördüğünde müttefikini belirlersin.

Olacak iş değil ama Çin mesela ağzının suyunu akıta akıta bizimle bir stratejik ortaklık kurardı doğrusu.Ama imkan vermiyorlar imkan verilse.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 16:13 
Süvariler

Alıntı:
F-35'in artik ciddi miktarlarda envantere girmeye basladigini dusunursek, bu ucagin tek bir pilotun bile hayatina mal olmadan bu asamaya gelmis olmasi cok buyuk bir basaridir bence.

Fiyat ise 100 milyon USD altina indi bile.

F-35'i envantere alamamamizin bizim icin Hava Kuvvetlerinin 20.YY'da kalmasi anlamina gelecegini dusunuyorum.

Kesinlikle, hani bu uçağın envantere girmeme olasılığı bizi 20.yy da bırakacağı gibi bizim de bu uçağın envantere girdikten sonra onun tam kapasite çalışabilmesi için sağlayacağımız veya sağlayamayacağımız imkanlar da bizim hangi yüzyılda kalacağımızı veya gireceğimizi belirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 20:31 
Süvariler

Önce kendimize güvenelim. F-35 olmazsa ne olur ? Mahfolmayız ülkemizin 1/3 ü ayrılıp kopmaz. İç savaş çıkmaz ve suriyeye dönmeyiz bunun bedeli olarak. Ekonomimiz İran'ın ambargolu yıllarına döner evet son model alman,italyan,fransız ve amerikan arabalarına binemeyebiliriz... Ancak onurumuzla GDO'lu tohumlarla kanserin yaygın olduğu sömürge olmayız..

Gerekirse Pakistan gibi yapar çinle ortak J-17 geliştiririz.. Sosyal medyada Facebook olmadan youtube olmadan yaşayabilir onların türk muadillerini tıpkı çinlilerin yıllardır yaptığı gibi yaparak toplumumuzun manüpüle edilmesinin önüne geçebiliriz.

Başka ne olur düşünelim Mig-34 olmadı Çinden J-20 alabilir. Savunmamızı S-400 ile yapabiliriz tabiki ideal olanın kendi geliştirdiğimiz savaş araçları ile bölünmeden yaşamak olduğuna inanabiliriz.

Nato'dan çıkmak demek standartlarımız düşecek kendi doktrinlerimizi geliştiremeyeceğiz demek değil. Öncelikle biz kendi çıkarlarımız için yaşayacakmıyız yaşamayacakmıyız ? Buna karar verelim Şahsen son model ABD malı otomobile binmekle Türkiyenin üreteceği bir hibride binmekten eğer ülkem bölünmeyecekse çocuklarım GDO'lu kanser yapan yiyeceklerden kurtulacaksak tercih ederim. Bilimsel ilerlemenin tekeli artık Batı'da değil bunun için artık doğrudan kendi stratejimizle ve duruşumuzla ilgili anlayalım.

Kimsenin kölesi olmayalım hangi sebepten olursa olsun..

Bürokratlarımız otursunda aşağıdaki ecdadımızın öğütlerine bağlı kalsınlar gece demesinler gündüz demesinler millet için çalışsınlar. Kolaycılığa, lükse (125.000 lük makam aracı) kapılmasınlar.

"Varlıklı, zengin millet üzerine oturmadım. İçte aşsız, dışta elbisesiz; düşkün, perişan millet üzerine oturdum. Küçük kardeşim Kül Tigin, iki şad, küçük kardeşim Kül Tigin ile konuştuk. Babamızın [21], amcamızın kazanmış olduğu milletin adı sanı yok olmasın diye Türk milleti için gece uyuyamadım, gündüz oturmadım. Küçük kardeşim Kül Tigin ile, iki şad ile öyle yite kazandım. Öyle kazanıp bütün milleti ateş, su kılmadım. Ben kendim kağan oturduğumdan her yere gitmiş olan millet yaya olarak, çıplak olarak, öyle yite geri [22] geldi.
Milleti besleyeyim diye kuzeyde Oğuz kavmine doğru; doğuda Kıtay, Tatabı kavmine doğru; güneyde Çine doğru on iki defa ordu sevk ettim … savaştım. Ondan sonra Tanrı buyurduğu için, devletim, kısmetim var olduğu için, ölecek milleti diriltip besledim. Çıplak milleti elbiseli kıldım. Fakir milleti zengin kıldım [23] . Az milleti çok kıldım. Değerli illiden, değerli kağandan daha iyi kıldım. Dört taraftaki milleti hep tabi kıldım, düşmansız kıldım."

Ve yazan tüm arkadaşlara yılgınlığa, yapamayızcılığa ABD olmazsa sonumuz gelir kolaycılığına düşmeyin bu milletin üyesi olarak kolaycılığa , rahata , rehavete kapılmayalım.. Kimseden sadaka ve lutuf beklemeyelim.. Yeri geldiğinde milletimizin çocuklarımızın esenliği ve geleceği için kolumuzu keselim yolumuza bakalım..

Çin milletinin sözü tatlı, ipek kumaşı yumuşak imiş. Tatlı sözle, yumuşak ipek kumaşla aldatıp uzak milleti öylece yaklaştırırmış. Yaklaştırıp, konduktan sonra, kötü şeyleri o zaman düşünürmüş. İyi bilgili insanı, iyi cesur insanı yürütmezmiş. Bir insan yanılsa kabilesine, milletine, akrabasına kadar barındırmaz [4] imiş.

Tatlı sözüne, yumuşak ipek kumaşına aldanıp çok çok, Türk milleti, öldün; Türk milleti, öleceksin!

İşte dün çinin tatlı sözü ipeği bugün ABD nin sözleri F-35 i aldanmayın onların rehavetine başkasının ürettiği ile ancak ona köle olursun daha fazlası değil zor olandır çalışmak çalışmak çalışmak ve üretmek günümüzün savaşı budur. Yoksa köprü yapıp japona avrupalıya paranı kaptırma o yolların üstünde japonun almanın fransızın arabası ile gezinme..

O ülkenin üstünde ABD'nin F-35 ile savaşmaya kendi çıkarını korumaya kalkma..

Beyleri, milleti ahenksiz olduğu için, Çin milleti hilekâr ve sahtekâr olduğu için, aldatıcı olduğu için, küçük kardeş ve büyük kardeşi birbirine düşürdüğü için, bey ve milleti karşılıklı çekiştirdiği için, Türk milleti il yaptığı ilini elden çıkarmış, [6] kağan yaptığı kağanını kaybedi vermiş. Çin milletine beylik erkek evladı kul oldu, hanımlık kız evlâdı cariye oldu. Türk beyler Türk adını bıraktı. Çinli beyler Çin adını tutup, Çin kağanına [7] itaat etmiş. Elli yıl işi gücü vermiş.

Birlik olalım milletin çıkarında ABD nin tatlı sözlerine F-35 ine kanmayalım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 22:00 
Akıncılar

F-35 basligi altinda boyle bir tartisma baslatmaya gerek yok ama Turkiye'nin sorunu bati degil, kendisi. Ekonomik olarak kalkinamamaninin sorumlusu, veya toplumun cahil kalmasinin nedeni bati degil. Sorunu dogru teshis ederseniz, cozumleride belli ama biz once toplum olarak kendimizi nereye oturtuyoruz karar verelim. Akil, mantik, bilim mi onceligimiz, yoksa toplum cahil kalksin gutmesi kolay olur mantigi ile devam mi? Egitim sistemimiz yerlerde surunuyor. Universitelerimizin cogu kalite olarak meslek yuksek okulu seviyesinde. 20 tane tarikat varmis, hergun biri cikip Tv'de fetva veriyor. Diger yandan diyanet islerimiz butce olarak bir suru bakanligin onunde. Toplumu tarikatlar yolu ile yonetecek isek, diyanetin isi ne? Sorun gecmisten geliyordu ama bu iktidar doneminde daha yogunlasti ve cozumsuzluge dogru gidiyor. Yoksa mesele F-35 degil, NATO'dan cikip cikmamak degil. Eger bizim sorunlarimiz NATO'dan cikarak veya Bati ile iliskileri keserek cozulecek ise hic durmayalim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 22:18 
Süvariler

"F-35 basligi altinda boyle bir tartisma baslatmaya gerek yok ama Turkiye'nin sorunu bati degil, kendisi. Ekonomik olarak kalkinamamaninin sorumlusu, veya toplumun cahil kalmasinin nedeni bati degil. Sorunu dogru teshis ederseniz, cozumleride belli ama biz once toplum olarak kendimizi nereye oturtuyoruz karar verelim. Akil, mantik, bilim mi onceligimiz, yoksa toplum cahil kalksin gutmesi kolay olur mantigi ile devam mi? Egitim sistemimiz yerlerde surunuyor. Universitelerimizin cogu kalite olarak meslek yuksek okulu seviyesinde. 20 tane tarikat varmis, hergun biri cikip Tv'de fetva veriyor. Diger yandan diyanet islerimiz butce olarak bir suru bakanligin onunde. Toplumu tarikatlar yolu ile yonetecek isek, diyanetin isi ne? Sorun gecmisten geliyordu ama bu iktidar doneminde daha yogunlasti ve cozumsuzluge dogru gidiyor."

İfadeleriniz hem fikirim asıl önemli olan eğitim sisteminin güncellenmesi ve araplaştırma baskısından ve kalitesizlikten kurtulması. Şuan defacto yönettiğini zanneden hükümetinse görünen sayılı günleri kaldı. Rasyonel olmak ve bilimsel gelişmeyi hedefleyen anti emperyaslist bir yapıya ihtiyaç var bu kesin..

Ancak F-35 ve Batı sistemine Nato'ya göbekten bağlı kalmamak ve politik ortamda ülkeyi bölünmeden ABD tarafından sistematik düşmanlıktan ve uygulanan bölücü stratejiler karşısında sağlam durabilmek için sıra bize gelmeden bağımsızlık adına gerekli adımları atmalıyız. F-35 e ve Nato sistemine bağlı kalmaya mahkum ve mecbur değiliz. Bu ilk adımı atmak milli politikaları hayata geçirmek zorunluluğu gereği..

Eğer diyorsanız ülkenin 1/3 ü ayrılsın kürt koridoru kurulsun bunca zaman aptalı oynamanın sonucu nedir görüyoruz adım adım adamlar stratejilerini kurguluyorlar.. Son bir yılda binler şehit verildi. Şehirlerdeki ayaklanamları engellemek için halende veriliyor. Herkes mutabık rasyonel olmak konusunda ancak her milli politikada ambargo ile karşılaşılmasını hazmediyorsak ne diyelim. Yarın aldığınız parasını ödediğiniz F-35 leri kürt kantonlarının üzerinde ABD özel kuvvetlerine karşı kullanabilecekmisiniz ?

Parçalanmayı kabul mü etmeliyiz ? Tabiki şuanki rezil politik durumu ve yönetim anlayışını aklı başında kimse onaylayamaz.. Sistematik olarak ABD ve Batı ile tek taraflı ilişkinin 1920 ve 1930 lu yıllar boyunca nasıl yönetildiğine göz atmakta fayda var...

Çaresiz değiliz, NATO ya bağlı kalmak zorunda değiliz. AB ye üye olmak zorunda hiç değiliz.

Kendi çözümlerimizi üretmek alternatiflerimizi yaratmak ve ABD - AB (Almanya) güdümünden çıkmak gerek bunu bugünkü politik aktörler ve durumla yapabilirmiyiz ? Hayalci olmamak lazım.. Ne yaptıkları belli değil..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 22:41 
Akıncılar

..Turkiye'nin sorunu bati degil, kendisi.
Bu teşhis doğru..

Alıntı:
..Akil, mantik, bilim mi onceligimiz, yoksa toplum cahil kalksin gutmesi kolay olur mantigi ile devam mi?..
..ancak, analizi daha baştan bu şekilde sınırlandırır ve zıtlıklar arasına hapsedersek de kendimizi oyalarız. Muhtemelen kümse kimseyi cahil bırakmıyor. İşte kötü bir planla, el yordamı ile, Cumhuriyetin o sınıfsız kalkınması, hercü merci aha da bunu yarattı.

Bunun gelişi bizim nesilde de görülüyordu bakmayın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 23:31 
Süvariler

Alıntı:
Bu teşhis doğru..

Alıntı:
..Akil, mantik, bilim mi onceligimiz, yoksa toplum cahil kalksin gutmesi kolay olur mantigi ile devam mi?..
..ancak, analizi daha baştan bu şekilde sınırlandırır ve zıtlıklar arasına hapsedersek de kendimizi oyalarız. Muhtemelen kümse kimseyi cahil bırakmıyor. İşte kötü bir planla, el yordamı ile, Cumhuriyetin o sınıfsız kalkınması, hercü merci aha da bunu yarattı.

Bizim en büyük sorunumuz(tüm ortadoğu da böyle) kendimize eleştiri getirmek yerine tüm başarısızlıklarımız bize dokunan gizli el ajanlar dış mihraklar vs. 100 binlerce adam sunni şii diye bir birini kesiyor ee efendim dış mihraklar. E sen de kesme kardeşim.
Medeniyete bir düşmanlık var. Bu pek çok kesimde var. Bazı kültürel kodlarımızda da sıkıntı var. Muhakkak. Ama bazı konular bir kuşağı eğiterek geçmiyor. Bir kaç kuşak gerek bazı şeylerin düzelmesi kültürel kodlarına inmesi vs için.
Bir de Dünyaya kapalıyız. İçimize kapanığız. Atılız ayrıca. Eğitimli kesim daha kapalı bazen. Hepimiz yurt dışında yaşamayalım ama orada eğitimli kesimin %30'u en azından bir yüksek lisans eğitim vs programa katılsın. %3'ü yurt dışında yaşasın orada gördüklerini buraya getirsin köprü olsun. Kıyaslasın örnek alsın bazı şeyleri. Amerikayı her alanda sıfırdan keşfedemeyiz. Tabi Almana uyan gömlek bize uymaya da bilir onları da görmemiz gerek.
Ama biz de bugüne kadar hep apaçi tipli serseri içi boş adamlar yurtdışına kapak atmaya çalıştı attı da bazısı ve bizi yurtdışında çok rezil bir şekilde temsil etti. Orada organize olup buraya cehaletlerini kinlerini vs kustular. Oradaki adamı da Türk'ten nefret ettirdiler. Alman'ın Türk karşıtlığı sadece avrupalı ırkçılığından kaynaklanmıyor.
Yurtdışı önemli. Avrupalı dünyayı keşfedip coğrafi keşifler yaparken Osmanlı içine kapanmasının bedelini ödedi. Batı'dan alınacak çok şey var alınmayacak da var tabi ama biz almayı da bilemedik. Sadece Batı da değil asyaya da bakmak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 23:45 
Süvariler

Biz bir de Osmanlı'dan kalma huylarımız var. Türk'ler asker, memur bürokrat yada köylü idi. %80'i müslüman olan Osmanlı son döneminde ticaretin %85'i gayri müslümlerde idi., zanaat, hep gayri müslümde idi. Bizde birey olarak bir atılganlık, girişimcilik yok.

Memur zihniyeti var heleki okumuş kesimde daha fazla. Cahil hanzo adam kendine daha fazla güveniyor. Daha atılgan daha yırtıcı...
Eğitimi de memur gibi yaptık. Çocuğun tek işi okul dik kitabın başına. Bu çocuğa spor sanat müzik sosyal aktivite gömmedik. Çocuk teorik dünyada kaldı. gerçek dünyadan uzaklaştı. İçine kapandı. Pratik becerileri sıfır. Kendini kişiliğini zihnini sosyal yönünü besliyecek diğer yönleri sıfır. Avrupa'da adam okurken spor yapıyor yanına müzik resim izcilik dağcılık vs katıyor.. Bunlar bize hep basit geldi. Es geçtik. Okumuş pısırık memur zihniyeti insanlar oldu okumuş..
Burda üniversite okumuş mezun arkadaşlara sorarım kaçımız ayda bir kitap okuyor. yılda kaç kitap okuyorsunuz. ödev vs olmadıkça hiç bir şey yapmayız yapamayız biz. İtici gücümüz yoksun bitik.

Ama öte yandan o cahil herifler cemiyet hayatında iç içe. sosyal. yırtıcılığı toplumu yönlendirmeyi insanı ezmeyi kimisi ezilmeyi, fırsatları değerlendirmeyi biliyor. bizden kırk kat içi boş adam ama bir konuşuyor herkes ona bakıp saygı duyuyor. Yırtıcı adam. Sen ben sönük kalıyoruz.Sokağa da o hakim. cemiyete de o hakim. camialtı kahvelere de o hakim.
Belki alakasız gibi gözükse de bunlar çok alakalı şeyler aslında. Okumuş aklı başında insan iyi okumazsa, hayatı dünyayı bilmezse. hayata pasif kalırsa, memur zihniyeti ile kalırsa ülke bu halde kalır!!!
Sonra da deriz Kore nasılgelişti japonya nasıl uçtu. Bu ülkede akıllı insanlar neden dinlenmiyor da cahillerin peşinden gidiliyor fln filan ağlarız ancak...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2016, 23:46 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Bu teşhis doğru..

Alıntı:

Bizim en büyük sorunumuz(tüm ortadoğu da böyle) kendimize eleştiri getirmek yerine tüm başarısızlıklarımız bize dokunan gizli el ajanlar dış mihraklar vs. diye suçu başksına atar kendimizi aklarız kabahatimiz nerde diye bakmayız.... 100 binlerce adam sunni şii diye bir birini kesiyor ee efendim dış mihraklar. E sen de kesme kardeşim.
Medeniyete bir düşmanlık var. Bu pek çok kesimde var. Bazı kültürel kodlarımızda da sıkıntı var. Muhakkak. Ama bazı konular bir kuşağı eğiterek geçmiyor. Bir kaç kuşak gerek bazı şeylerin düzelmesi kültürel kodlarına inmesi vs için.
Bir de Dünyaya kapalıyız. İçimize kapanığız. Atılız ayrıca. Eğitimli kesim daha kapalı bazen. Hepimiz yurt dışında yaşamayalım ama orada eğitimli kesimin %30'u en azından bir yüksek lisans eğitim vs programa katılsın. %3'ü yurt dışında yaşasın orada gördüklerini buraya getirsin köprü olsun. Kıyaslasın örnek alsın bazı şeyleri. Amerikayı her alanda sıfırdan keşfedemeyiz. Tabi Almana uyan gömlek bize uymaya da bilir onları da görmemiz gerek.
Ama biz de bugüne kadar hep apaçi tipli serseri içi boş adamlar yurtdışına kapak atmaya çalıştı attı da bazısı ve bizi yurtdışında çok rezil bir şekilde temsil etti. Orada organize olup buraya cehaletlerini kinlerini vs kustular. Oradaki adamı da Türk'ten nefret ettirdiler. Alman'ın Türk karşıtlığı sadece avrupalı ırkçılığından kaynaklanmıyor.
Yurtdışı önemli. Avrupalı dünyayı keşfedip coğrafi keşifler yaparken Osmanlı içine kapanmasının bedelini ödedi. Batı'dan alınacak çok şey var alınmayacak da var tabi ama biz almayı da bilemedik. Sadece Batı da değil asyaya da bakmak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 20:22 
Süvariler

Umarım bu projede teslimatta bir problem yaşamayız.
Alıntı:
Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde kalan 42 adet F-4E 2020 Terminatör tipi savaş uçağından yıl sonuna kadar 8’i gövde ömrünün tamamlanmasıyla emekli ediliyor. Böylelikle eldeki F-4E 2020 uçak sayısı 34’e düşecek. Hava Kuvvetleri’nin planına göre, 2017, 2018, 2019 yıllarında peyder pey uçaklar emekli edilecek. Kalan son 20 uçak ise 2020’de envanterden çıkartılacak.

HEPSİ 111. FİLO’YA VERİLDİ

Türk Hava Kuvvetleri’nde 1974’te kullanılmaya başlanan F-4E uçakları, Eskişehir, Malatya ve Konya’daki hava üslerinde görev yaptı. Bir dönem 7 filo olarak görev yapan uçaklar, modernizasyon sonrasında ikisi F-4E 2020, ikisi de keşif toplam 4 filoya düştü. RF-4E olarak adlandırılan keşif modellerinin emekli edilmesiyle en son F-4E 2020 kullanıcısı Eskişehir’deki 111 ve Malatya’daki 171. Filo kalmıştı.

NEDEN MODERNİZE EDİLDİ

Türk Hava Kuvvetleri için 1990’ların başında önemli bir karar verilmesi gerekiyordu. F-16 uçaklarının yanında özellikle hava-yer görevleri için bir uçak ihtiyacı belirmişti. Türkiye’nin önünde iki yol vardı. Birinci seçenek, ciddi bir miktar para ayrılarak yeni bir uçak alımıydı. Çift motorlu denildiğinde F-15E gibi bir uçağı ABD satacak mıydı? Veya Eurofighter - Rafale gibi farklı bir seçenek mi masaya gelecekti? Hesaplamalar proje maliyetinin 3-4 milyar dolara çıkabileceğine işaret ediyordu.

Türkiye daha ekonomik bir yol izledi. Elindeki F-4E tipi uçaklardan milli bütçe ile seçilmiş, daha az uçuş saatine sahip olanlar seçildi. Toplam 600 milyon dolara 54 uçak İsrailli IAI ve Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi tarafından modernize edildi. Artık Hava Kuvvetleri’nin elinde en az 2020’ye kadar uçabilecek, gövdesi kendini ispat etmiş bir uçak vardı.
http://www.kokpit.aero/f4e-2020-8-ucak-emekli

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2016, 22:06 
Süvariler

Envarterden cikarilan ucaklar ne oluyor? Hurdaya mi atiliyor? Baska ülkeye hibe mi ediliyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 00:01 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 01:37 
Üye

Alıntı:
Envarterden cikarilan ucaklar ne oluyor? Hurdaya mi atiliyor? Baska ülkeye hibe mi ediliyor?
AMARC'a gönderiliyor. Eğer iyi durumdaysa müttefik ülkeler kelepir bir fiyata bu ex-usaf uçaklarını alabiliyor. Bizim eski F-4'lerin bir kısmını burdan toplamıştık. Acaba F-16 block 30 varmıdır. Bu dış politikayla o hurdaları bize verirler mi oda ayrı konu tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 01:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Sanıyorum soru TurAF envanterindeki F-4'ler.

Sahi, ne oluyorlar? 5-6 tane müzelere gitti, kalanı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 15:28 
Akıncılar

Sanıyorum soru TurAF envanterindeki F-4'ler.

Sahi, ne oluyorlar? 5-6 tane müzelere gitti, kalanı?
Hocam tahminimce halen bir yerlerde F-104 depolarına tutuluyordur.
F-4 lerden de saklanan olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 18:53 
Üye

Bizim uçak gemisinede bu f35 B'den biraz lazım.Etkili bir makina

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 19:56 
Süvariler

Resim
Emin Fındıklı'nın Eskişehir 1. Ana Jet ÜS Komutanlığı'nda çektiği bu fotoğraf, harbe hazırlık eğitimlerinden çekilen F-5 2000 ile F-4E uçaklarının son durumunu ortaya koyuyor... Gövde ömürleri dolan bu uçaklardan bir kaçı sergilenmek üzere yurdun dört bir tarafına dağılabilir. Kalanlar ise ne yazık ki parçalanacak...

http://www.kokpit.aero/f-5-ve-f-4-ucakl ... i-bekliyor
Acaba savas durumunda falan yine kullanilabilir mi bu ucaklar acil ihtiyac kapsaminda? Illaki bu melet calisiyodur hala.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 00:26 
Süvariler

Aklıma FW-190 lar geldide gerçi onun özel bir durumu vardı. Neyse başka bir tip tertiplenme varsa bile bilinmesi hiç gerekmiyor böylesi daha iyi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 00:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bizim uçak gemisinede bu f35 B'den biraz lazım.Etkili bir makina
Pardon. Uçak geminiz mi var? Oldukça zengin olmalısınız :shock: :shock: :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 01:02 
Akıncılar

Aklıma FW-190 lar geldide gerçi onun özel bir durumu vardı. Neyse başka bir tip tertiplenme varsa bile bilinmesi hiç gerekmiyor böylesi daha iyi.

Emekli olan uçakların acil durumda tekrar kullanılabileceğini kabul etsek bile uçakları bekletirken korumak gerekiyor.

ABD Arizona eyaletindeki AMARC üssündeki deposunda emekli ettiği uçakları barındırıyor. Bu uçaklardan tekrar kullanılabilir durumda olanları hava alıkları motor giriş çıkışları kokpit çevresi güzel ve kaliteli yalıtkan bir malzeme ile kaplanıyor. AMARC ın bulunduğu bölgede nem oranı yok gibi bir şey böylece uçaklar korozyona karşı korunmuş oluyor.

Bizde ABD nin AMARC üssüne benzer bir yer varmı bilmiyorum. Ancak 2002 yılında askerde iken emekli ettiğimiz yarım asırlık REO kamyonunu bölük envanterinden düşürebilmek için Bölük Astsubayı aracın stop lamba kapağına kadar her bir parçasını tastamam ettikten sonra gönderebilmiştik. Emekli olmuş ve muhtemelen jilet olacak, çalışmayacak bir aracın tüm parçalarının eksiksiz olmasına neden gayret gösterirsin ki. Eminim ki emekli olan bu uçaklarında son cıvatasına kadar eksiksiz bir şekilde tutuluyorlardır. Tabi Diğer uçaklar için yedek parçaya ayrılanlar hariç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 01:40 
Uzaklaştırıldı

ABD bu uçakları büyük oranda hedef dronu olarak modifiye edip kullanıyor. Füze geliştirme projeleri çok yoğun olduğu için onlara çok sayıda gerçek savaş uçaklarından modifiye edilmiş hedef uçak gerekiyor. Bu uçaklar aynı zamanda eğitim içinde hedef olarak kullanılıyor. Q harfi ekleniyor QF4 oluyor mesela F4 uçakları. F4 leri bitirdiler F16 A F16 B leri kullanmaya başladılar (blok 10 blok 15 galiba bunlar ).

Bizim de hava hava füzelerimiz ortaya çıkmaya başlıyor yavaş yavaş. Bu füzeler için gerçek hedef uçaklar olması gerekir diye düşünüyorum bu konuda ne planlanıyor nasıl yapılır üzerinde çalışmak lazım. Yani eskiyen uçakları savaş stoğu olarak tutmaktan daha öncelikli olarak onları hedef uçağı yapmak gibi bir ihtiyacımız var. Hatta bizim eski uçak miktarımızda pek kafi gelmez bu yüzden kullanım dışına çıkartılan uçaklarımız altın değerinde olması gerek. Ama böyle bir şey yapıyoruyuz yapacak mıyız hiç işaret yok. Füzelerimizi nasıl test edeceğiz bunlar olmadan fikri olan var mı TAI nin dron ları filan yeterlimidir.

Bunun dışında biz zaten uçaklarımızı sineğin yağını çıkartırcasına kullandığımız için kullanım dışına çıkartınca savaş stoğu gibi kenarda bekletmek pek anlamlı değil. ABD nin çölde tutuğu uçakları biz bırakın benzerini yapmayı zaten faal olarak kullanıyoruz. En basiti yakıt ikmal uçaklarımızı bu çöldeki hurdalardan seçtik aldık yıllardır kullanıyoruz. ABD çöldeki uçağı sırası gelip yok ettiğinde bile biz faal olarak kullanmaya devam ediyoruz bırakın çölde izolasyona sarıp nemsiz yerde saklamayı. ABD yapıyor bizde yapalım bu yüzden anlamlı değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 01:59 
Süvariler

Ben olsam ''Hedef Uçak'' yapana kadar ''Kamikaze Uçak'' yaparım. Ya da düşman radarlarını yanıltmak amacıyla kullanırım. Uzaktan kumanda etme imkânları ABD seviyelerine getirilebildiyse; bu uçaklardan her türlü yararlanılabilir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 02:08 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Ben olsam ''Hedef Uçak'' yapana kadar ''Kamikaze Uçak'' yaparım. Ya da düşman radarlarını yanıltmak amacıyla kullanırım. Uzaktan kumanda etme imkânları ABD seviyelerine getirilebildiyse; bu uçaklardan her türlü yararlanılabilir.

Seyir füzeleri bu işi yapar zaten niye kamikaze uçak kullanılsın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 04:13 
Süvariler

Alıntı:

Seyir füzeleri bu işi yapar zaten niye kamikaze uçak kullanılsın
Ona bakarsanız; ''Turna Hedef Uçağımız'' da var! Hızı saate 335 km, menzili ise 50 km olmakla birlikte daha da geliştirilerek savaş Pilotları için ''Keklik Hedef Uçağı'' haline dönüştürebilir.

Benim arz ettiğim nokta odur ki; uçakları parçalayacağımıza -en azından bir kısmı için- bir şekilde mevcuttan yararlanalım diyorum. Yoksa elbette ki seyir füzeleri var-şu var bu var. Uçakların çöp olmasına gönül razı değildir. Maliyet analizleri yapılır, faydası maliyetten büyük ise bir takım dönüşümlere tabi tutulabilir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 07:29 
Süvariler

Dikey iniş kalkış bu kadar önemli mi?. Projeyi uzatan, çok büyük maliyetlere yol açan karmaşık bir sistem. Zaten senelerdir bir çok uçak gemisinde cayır cayır sorunsuz uçaklar inip kaldırıyorlar. ?. Artık manyetik mancınık da yapıldı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 12:21 
Akıncılar

F-35 projesi ilegili çok iletim yoktur ama son zamanlarda duyduğum en olasılık dışı şeylerden biri ABD'deki bir delinin çıkıp F-35 satışını Türkiye için iptal edin demesi.

Türkiye'nin projeden bir uçak almadan çekilmesi'nin doğuracağı sonuçlara bakalım.

-Yeni uçak arayışımızda 4+ bir uçak için AB kapısı çalınır TF-X daha da ciddiye alınır proje takvimi olasılıklar dahilinde revize edilir Havacılık alanında ABD'nin kapısı artık çalınmaz.
-Türkiye'nin projeye yatırdığı milyar dolarları ABD iade etmek zorunda kalır
-Türkiye'nin 2+4+32 adet ile sipariş iptal edilir.
-Ön orta gövde üretimi durdurulur, bu proses için ABD yeni bir yol haritası hazırlar.
-Bakım anlaşması sona erer, bu işi çok istekli olmasalar da Polonya veya İngiltereye kaydırabilir tabi aynı maliyetleri koruyamaz.

Bu saydıklarımın uçağın birim fiyatına etkisi ne olabilir bunu bilenler rakam olarak açıklayabilir ise sevinirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 12:39 
Akıncılar

Dikey iniş kalkış bu kadar önemli mi?. Projeyi uzatan, çok büyük maliyetlere yol açan karmaşık bir sistem. Zaten senelerdir bir çok uçak gemisinde cayır cayır sorunsuz uçaklar inip kaldırıyorlar. ?. Artık manyetik mancınık da yapıldı.
CATOBAR (mancınık ile kalkabilen) kullanan uçak gemileri ABD de 10 adet, Fransa da 1 adet, Brezilya da 1 adet bulunmakta. Gerçi Brezilya yı saymak gereklimi bilmiyorum.

STOBAR ve STOVL (kısa kalkış/iniş yada dikine iniş) Uçak Gemileri, LHA,LHD vb. Avustralya, Çin, Hindistan, İtalya, Rusya, İspanya, Tayland, ABD de kullanılmakta ve yakın zamanda İngiltere de eklenecek bu listeye, ileride Türkiye de eklenebilir. Toplam 19-20 gemi mevcut ve kullanan ülke sayısı daha fazla. Rus kökenli olanları saymazsak diğer ülkeler Harrier ve yeni yeni F-35 B kullanıyor / kullanacak.

STOBAR ve STOVL gemiler COTOBAR gemilere nazaran daha ucuza mal olmakla birlikte, işletme, modernizasyon ve toplam kullanım maliyetleri mancınık kullanan gemilere nazaran daha düşük diye biliyorum. İngiltere nin yaptığı yeni gemisi Queen Elizabeth COTOBAR mı olsun STOVL mu olsun diye bir süre tartışıp maliyeti düşük oluyor diye STOVL olmasına karar vermişlerdi. Bu konuda ben biraz hayal kırıklığı içerisindeyim tabi. NIMITZ sınıfı bir gemi özellikleri ve ebatlarına sahip bir geminin ucuz olacak diye STOVL bir güverte kullanması çok yazık oldu. Ebatları ve kapasitesi daha küçük olan Fransa nın Charles de Gaulle uçak gemisi COTOBAR yapılmış ve Rafele uçaklarına ve gerektiğinde ABD nin F-18 lerine ev sahipliği yapabiliyor.

Toparlarsak İngiltere bile maliyeti nedeniyle STOVL gemiyi tercih ettiğine ve F-35 B kullanacağına göre, Kısa kalkış dikey iniş çok önemli bir kabiliyet olmakla beraber F-35 B modeli F-35 projesinin içine etmiştir. B modeli tüm projeden bağımsız yönetilse idi F-35 A ve C çok daha ileri aşamalarda olabilirdi. Maliyeti belki daha düşük olurdu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 14:27 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bence çok güzel bir proje yönetimi oldu. Özellikle f35b alacaklar için. Çünkü f35b nin masrafını genele gömdüler. Proje baştan f35a ve c modeline göre olsaydı daha kısa sürede tamamlanır birim fiyatıda çok düşük olabilirdi.

Bu projeden ayrı olarak f35b projesi yürütülseydi ozaman da f35b nin birim fiyatı inanılmaz yüksek olurdu. Buda abd donanmasının işine gelmezdi.

Bizim gibi f35 a veya c varyasyonu alacaklar için rezil proje, ama hatırı sayılır miktarlarda f35b alacaklar için iyi proje oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 14:44 
Üye

Bizde belki LHD için f35 alırız +16 opsiyondu sanırım

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 19:05 
Süvariler

+16 Hava Kuvvetleri'nin hakki, farkli birsey. Zaten LHD icin B modeli alinacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 11:48 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Bence o +16'da denizcilere doğru bir kayma eğilimi mevcut. Hele bir LHD teslimat vakti gelsin, o zaman göreceğiz kim alıyor bakalım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 12:31 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Bence o +16'da denizcilere doğru bir kayma eğilimi mevcut. Hele bir LHD teslimat vakti gelsin, o zaman göreceğiz kim alıyor bakalım...
Şu an öyle birşey sözkonusu değil , kaldı ki o Hava Kuvvetleri hakkı ki vermiyor zaten. Vermiyecek de.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 12:51 
Akıncılar

Doğrusu, şu an hiç birşey söz konusu değil zaten. Bakalım, o vakte kadar çok sular akar bu köprünün altından.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 14:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Belki de TFX'de işler yolunda gider daha az F-35 alınır yada işler yolunda gitmez daha fazla alınır.F-35'in HvKK'nın beklentilerini yeterince karşılayıp karşılamayacağı da önemli tabi.
Asıl HvKK, F-35'in beklentilerini karşılayabilecek mi bakalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 15:33 
Üye

Alıntı:
Belki de TFX'de işler yolunda gider daha az F-35 alınır yada işler yolunda gitmez daha fazla alınır.F-35'in HvKK'nın beklentilerini yeterince karşılayıp karşılamayacağı da önemli tabi.
:D TFX'i bence biz 45-50 yaşına gelene kadar bekleme. Her türlü 2035 sonrasına kayacak o proje.(Para yok para :) ) Ünal üstat 2 senedir diyor. '' Bu TFX işi geçikecek, hat kapanmadan 60 F-16V alalım diye'' Bende bu fikirdeyim. F-16'larımız çok yorgun. Bugün f-4'lerde çektiğimiz sıkıntı ek F-16 almaz isek yine başımıza gelicek. TFX'e göre hareket edilmemeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 17:29 
Üye

Yanlışsam beni düzeltin ama biz F-16 denen aracı doğuda dağlık alanlarda,hava-hava engelleme nöbetlerinde "uçak-füze vs",batıda ege devriyesinde kullanıyoruz.
Doğudaki yük iha ve hürkuşlarla çok azalıcak gibi, hava nöbetleri de 2020 den sonra inşallah farklı sistemlere devredilecek.
Bunun yanında yerli bir Aesa radarı projemiz var ve inşallah 2025den önce güzel bir noktaya geleceğiz bu konuda ve kendi modernizasyonumuzu yapma fırsatımız olacak.
Sayılar bakımından yetersiz kalma ihtimalimiz var fakat ileride şimdiki gibi tek kuvvete endeksli kalıcak gibi görünmüyoruz.
Eğer düzgün bir hava savunmamız olursa belkide işin yarısını devretmiş olucak zaten uçaklarımız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 18:21 
Akıncılar

HvKK'nin mevcut personel (pilot ve yer personeli sayisi) yapisinin eski gucune ulasmasi bir 3-4 yil surer, bu surede mevcut gucu idame edebilmek ve etkin kullanmaya devam etmek komutanligin hedefi olacaktir. Ben sahsen 25-30 civari F-16V alimi ve envanterdeki 30 yeni Block-50+ ucaklarinin ayni standarda yukseltilmesi taraftariydim, fakat bugun ki politik ve ekonomik ortam(FETO darbesi, dolar artisi, turizm gelirleri dusumesi vs), yine HvKK'nin icinde bulundugu durum nedeniyle ihtimal disi goruyorum. Ayrica unutmalim toplam 30 civarin F-35 siparisi verildigi soyleniyor, ve uslerin altyapisi F-35 icin yenileniyor. 2020'de ilk F-35 filosu ucuslarini yapiyor olacak. Bu ortamda birde TF-X projesinin kararlari verilip, sozlesmesi imzalanacak. Ayni donemde 3. bir ucak alim projesini kimse onaylamaz. Birde F-16 Block-30 modernizasyon projesi (yapisal ve aviyonik) devam ediyor, belki karari verilirse envanterdeki 35 civari block-30 aviyonik modernizasyondan gececek.

Sonuc olarak HvKK mevcut 230 civari F-16 ucagi ve kalan 25-30 F-4/2020 ile 4-5 sene daha rahat gider, 2020 sonrasinda F-35 filolari yavas yavas cogalir, F-4E'lerin yerini alirlar ve sorun cozulur. Ilave yakin hava destegi icin Hurkus-C alimi yapilirsa, 2020 sonrasi icin Hurkus-C, F-16 ve F-35 uclusu muharip gorevleri yapar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2016, 19:51 
Süvariler

Alıntı:
:D TFX'i bence biz 45-50 yaşına gelene kadar bekleme. Her türlü 2035 sonrasına kayacak o proje.(Para yok para :) ) Ünal üstat 2 senedir diyor. '' Bu TFX işi geçikecek, hat kapanmadan 60 F-16V alalım diye'' Bende bu fikirdeyim. F-16'larımız çok yorgun. Bugün f-4'lerde çektiğimiz sıkıntı ek F-16 almaz isek yine başımıza gelicek. TFX'e göre hareket edilmemeli.
Para yok para demissiniz. Parasi olmayan adam nasil 60 F16 V aliyor?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 16:04 
Akıncılar

kuvvetimizin muharip gücünün bundan 10-15 sene önce had safhada güclü oldugunu varsayarsak (pilot sayisi ve ucus oranlari baz alindiginda) bugünlerde son 40-45 senenin en vahim günlerini yasiyoruz diyebiiriz, vaziyet ortada.

Su an bildigim kadari ile savas ucagi koltuk sayisi basina 0,75 pilot düsüyor.
Olmasi gereken oransa minimum 2,0 ve üzeri.

Eskiden bu oran neydi bir fikrin varmi ve ABD'dki oranlar nasil?
Son kaza/kirimlari detayli ele almadim son dönem fakat savas ucagi miktarimiz kabaca 280 adet F-16C/D + F-4E2020 denilebilir diye düsünüyorum.
Malum konu basligi F-35 ama laf lafi aciyor misali yeri geldigi icin aklima geldi bu husus.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2016, 20:49 
Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Para yok para demissiniz. Parasi olmayan adam nasil 60 F16 V aliyor?
TFX için yok. F-16V'nin birim fiyatı 60 milyon dolar desek 3.6 milyar dolarlık bir para eder. Bu alımı amerikanın kendi vereceği krediyle finanse edeceğinide düşünürsek 15 senede yavaş yavaş öderiz. Diğer alımlarımız gibi. TFX için para yok dememin sebebi tamamen ekonomi. Ekonomi bitik durumda. Ve yakın gelecekte 25-30 milyar dolar tutucak bir geliştirme bütcesi ayırabileceğimizi pek düşünmüyorum. Seçim için şov amaçlı bişeyler olabilir ama olmayan para ve havacılık endüstrisiyle o iş 2040'lar öncesi hayalcilik olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 00:46 
Üye

5. Nesil savaş uçağı yapmak çok zor bir iş, evet gecikecek ama bence sorun para değil.
Ekonomimizin en kötü zamanlarında bile savunma harcamaları her zaman aslan payını aldı ve ihmal edilmedi.
Ek uçak alınacaksa bile (bence alınmayacak) F-35 alınır.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2842 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 146 47 48 49 5057 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: arkeomus ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: