TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 26 Şub 2017, 03:57

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2493 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 144 45 46 47 4850 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: F-35 Lightning II
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 17:13 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Gelecekte uçaklar silah taşıyıcı platforma dönüşecek. En iyi radarı ve uzun menzilli füzesi olan öne çıkacak. Tabi bu basit yaklaşım. İşin içine ew yi katmıyorum.
Örnek barış kartalın radarını geliştirip stealth uçaklarıda uzun mesafeden tespit edebilir hale getirdik. F16 monitörüne bu görüntüyü link 16 yada daha gelişmiş bir versiyonla ilettik. F22 farkedildiğini anlamadan f16Milli uzun menzilli hava hava füzesini F22 ye kilitleyip gönderdi. Bye bye f22. Yani. Gibi.
Bir Hayal benimkisi.

Radar ve kullanılan mühimmat öne çıkıyor. Kim kimi erken tespit ederse kazanacak.

Az görünürlük- radar- mühimmat üçgeni. Şuan Az görünürlük baskın geliyor gibi gözükse de radarlar bir nesil atladımı esprisi kalmayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 17:55 
Süvariler

Gelecekte uçaklar silah taşıyıcı platforma dönüşecek. En iyi radarı ve uzun menzilli füzesi olan öne çıkacak. Tabi bu basit yaklaşım. İşin içine ew yi katmıyorum.
Örnek barış kartalın radarını geliştirip stealth uçaklarıda uzun mesafeden tespit edebilir hale getirdik. F16 monitörüne bu görüntüyü link 16 yada daha gelişmiş bir versiyonla ilettik. F22 farkedildiğini anlamadan f16Milli uzun menzilli hava hava füzesini F22 ye kilitleyip gönderdi. Bye bye f22. Yani. Gibi.
Bir Hayal benimkisi.

Radar ve kullanılan mühimmat öne çıkıyor. Kim kimi erken tespit ederse kazanacak.

Az görünürlük- radar- mühimmat üçgeni. Şuan Az görünürlük baskın geliyor gibi gözükse de radarlar bir nesil atladımı esprisi kalmayacak.
F-22'yi kac milden ne ile tespit ettiniz ? Tespit eden unsur F-22 veya F-35 tarafindan bertaraf edilmeden once ( cunku onlar sizi daha once gormus olacak) nasil linke basti ? :)

[youtube]https://youtu.be/6pGuGRN8mKQ[/youtube]

Hatirlatma maksatli videoyu koydum. Olay sadece radar degil adamlar kullanma konseptini de aciklamis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 18:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Bir Hayal benimkisi.

F-22'yi kac milden ne ile tespit ettiniz ? Tespit eden unsur F-22 veya F-35 tarafindan bertaraf edilmeden once ( cunku onlar sizi daha once gormus olacak) nasil linke basti ? :)

Hatirlatma maksatli videoyu koydum. Olay sadece radar degil adamlar kullanma konseptini de aciklamis.
Hayır. Önce barış kartalı görür. Hatta Barış Kartalı' nın yanında F-22 birşey görebilir mi orası da şüpheli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 19:33 
Akıncılar

Takılmış plak gibi aynı şeyi yazıyorum yine ama artık mazur görün...

Bu "önce görüp, düşman unsur daha ne olduğunu anlamadan düşürülür" varsayımı eldeki mühimmat AIM-120 oldukça henüz fazla iyimser bir yaklaşım. F-35, F-22 düşmanını 500 km öteden varsın, görsün uygun pozisyon alsın vs... düşmana 70 km yaklaşmadan füzesini nasıl atacak? Bu bile iyimser diyorum, 70 km'den atılıp hedefini vuran aim-120 var mı ki (helikopterleri saymayalım lütfen)? Füze atacağı mesafeye gelinceye kadar düşman unsur onu tespit edemeyecek mi?

Simülasyon dünyasından fiziksel dünyaya bir geçiş yapınız...

F-35 dünyanın en başarılı uçağı da olsa, attığı mühimmat kadar etkili olacaktır. Dolayısıyla, uçakları karşılaştırırken, görünmezlikti, manevraydı, elektronik harpti bunları konuşurken, sadece platformu değil, kullanacağı silahlları da düşünün. Adamların F-35'in göklere çıkartılan avantajlarını kullanabileceği silah ne zaman geliştirilir? F-35 kapsamında hangi blokta entegrasyon planlanır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 20:07 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bir Hayal benimkisi.

Ne yazdığımı anlamadan yazmışsınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 21:02 
Süvariler

ABD niye stealh ucak pesinde kosuyor o zaman. Silent Eagle neyine yetmiyordu veya F-18'leri de silent yap olsun bitsin. Ben de fuzenin menzili kadar konus konusuna katiliyorum ama 70 km.den degil de 40 km.den caksa ... o uber super Cin radari 100 km.den goremese ne olacak ? Pak-Fa'ya da ihtiyac yok sadece ABD yaparsa ben de yaparim muhabbeti mi ? Siz 360 derecelik S-300/ 400 tehdidi altinda dahi dusmana belli istikamette yaklasirken ve hadi 20 km olmasin 50 km icerisinde , dusmanin gelismis kuantum radarlari sayesinde ? , dusman SU'lari tarafindan tespit edilmeyi beklerken farkli bir istikametten yaklasan , sizma yapan , 2'li kol fark edilmeden belki de uzun menzilden AMRAAM'lari cakacak. Bir de Rus super menzil fuzelerine karsi hatta Avrupa'nin Meteor'una karsi ABD'li niye daha kisa menzil AMRAAM uzerine tum hava-hava konseptini kurmus bir dusunmek lazim. Demek ki adam fuzenin takip ve vurma kabiliyetine guveniyor ve tabi ki acil durum haric kimse fuzesini max.menzilden cakmaz. Burada su efsane SM-3 yonlendirme ve ag destekli muharebe olayina girmiyorum bile zaten ezberledik. Sonuc olarak psikolojik harp olsun diye bu kadar para 5.nesil ucaklara gomuldu , silah platformu gibi aslinda Typhoon da ayni isi goruyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 21:09 
Site Başkanı

Takılmış plak gibi aynı şeyi yazıyorum yine ama artık mazur görün...

Bu "önce görüp, düşman unsur daha ne olduğunu anlamadan düşürülür" varsayımı eldeki mühimmat AIM-120 oldukça henüz fazla iyimser bir yaklaşım. F-35, F-22 düşmanını 500 km öteden varsın, görsün uygun pozisyon alsın vs... düşmana 70 km yaklaşmadan füzesini nasıl atacak? Bu bile iyimser diyorum, 70 km'den atılıp hedefini vuran aim-120 var mı ki (helikopterleri saymayalım lütfen)? Füze atacağı mesafeye gelinceye kadar düşman unsur onu tespit edemeyecek mi?

Simülasyon dünyasından fiziksel dünyaya bir geçiş yapınız...

F-35 dünyanın en başarılı uçağı da olsa, attığı mühimmat kadar etkili olacaktır. Dolayısıyla, uçakları karşılaştırırken, görünmezlikti, manevraydı, elektronik harpti bunları konuşurken, sadece platformu değil, kullanacağı silahlları da düşünün. Adamların F-35'in göklere çıkartılan avantajlarını kullanabileceği silah ne zaman geliştirilir? F-35 kapsamında hangi blokta entegrasyon planlanır?

Öncelikle şunları güzelce bir okuyun menzil konusunda eksik bilgiyi düzeltelim AIM-120D hakkında.

https://en.wikipedia.org/wiki/K-100_(missile)
https://en.wikipedia.org/wiki/Meteor_(missile)
https://en.wikipedia.org/wiki/AIM-120_AMRAAM

Şurda da zaten bütün kullanılan hava-hava füzelerinin menzil aralıklarını vermiş.

https://en.wikipedia.org/wiki/Air-to-air_missile

Hava-hava füzelerinin menzil aralıkları max. seviyede vuruş yüzdesi %80 olucak şekilde planlanır.Yani hedefi 70km ye gelmeden hangi uçak bir şey vurmuş demeden önce yarı-aktif güdümlü füzelerin gerekli sistem tespit radarları ile olabildiğince görmeden vurma prensibini benimser.

Günümüzde hava-hava füzelerinin menzil uzatım geliştirmeleri hala devam ediyor bu konuda isabet şansı kuşku ile bakılan K-100 füzesi bile gelinen menzil noktasını gösteriyor.Bu uçaklar belki 5-6 sene sonra tam operasyonel hale gelicekler dolayısı ile o döneme kadar veya servis hizmetinde bir çok yeni update edilmiş hava-hava mühimaatları göreceğiz.

Şimdi aklınızdaki olayı gerçeğe taşıyalım efendim düşmanı biz 1500 km den tespit ettik ama ne yapabiliriz.Sen 1500 km den bir vurucu filoyu tespit etti isen eğer önce hava savunma sistemini alarma geçirirsin onun dışında eğer deniz üzerinde ise bu birlik hava savunma fırkateynleri ile hattı oluşturursun bütün bunları savunma durumunda düşman tespiti halinde yaparsın.Bunun dışında en uzun menzilli füzeni atar vurmasını beklersin düşmanın elinde senden daha uzun menzilli füze yok ise vurur geçersin.

Saldırı durumunda ise zaten EH tedbirlerini devreye sokar düşman topraklarına varmadan önce füzeyi sallarsın gerekli yerleri vurursun.Hatta eğer başarılı bir EH Suitin varsa daha düşman havalanmadan yerde vurur hava direncini kırar stratejik mühimmat ile hava savunmasını etkisiz hale getirir düşman hava sahasına yaklaşmadan belli mesafeden işi bitirirsin.

Ha derseniz Türkiyenin +180 km lik hava-hava füzesi yok veya hava savunma sistemi yok o ülkedeki bu alımları veya geliştirleri yapmayanlara söyleceksiniz ülkeye göre bir uçağa çamur atılmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 21:21 
Süvariler

Alıntı:
Sayın Robust yukarıdaki yorumunuzu okudum Çin ve Rusya üzerine
http://www.cnbc.com/2016/09/21/the-end- ... ce=twitter
bu linkte çinin stealth uçakları gören radar yaptığı yazıyor geçende tweet te paylaştım. sizce mümkün mü?
Yada eninde sonunda üçününde yapacağı bir şey teknoloji ilerledikçe kaçınılmaz son mu?
O zaman uçakalar radarlara görünmesin diye silah kapasitesinden yapılan fedakarlıklar boşa gidecek ve geleceğin yıldızı T-50 yada SU-35 mi olacak?
Quantum radari, radyo dalgasi yerine photon kullaniyor, ustune ustluk radarin yerinide tespit etmek neredeyse imkansiz..
F-22 istedigi kadar radarinida kapatsin, motorunada onlarca klima baglasin ;) goruldugu uzere is donup dolasip ayni noktaya geri donuyor.

Biz bir 100 tane daha f-16 bulup upgrade edelim, 20 yil daha goturur.

bir raptor in ilk sortisinden sonra 2. sortiyi yapabilmesi icin yanlis hatirlamiyorsam 17 personelin 1.5 gun boyunca ucagi tekrar hazir hale getirmesi gerekiyor.
benzeri durum f-35 te de mevcut.
Öncelikle yazdığınız her şey hatalı.

1- Rafale kesinlikle EF-2000 ile mukayese edilecek seviyede değildir. Bana kalırsa F-16E Block 60 seviyesinde bir uçak dahi değil.

Aviyonik konusunda;

EF-2000 üzerindenki katı fazlı Euroradar CAPTOR AESA radarının, Rafale'in kullandığı RBE-2 AESA'dan çok daha kabiliyetli olduğu gerçeği hemen hemen tüm hava elektroniği dergilerinde ve forumlarında yazar. Genel kanı bu yönde. İşin içine Eurofgihter'ın Pirate IRST ve HMS kabiliyetleri de eklenince fark gittikce açılıyor. Ve hatta Birleşik Arap Emirliği'ne göre F-16E üstündeki APG-80 AESA yine Rafale'in radarından benzer frekansa daha uzaktan tepki alabiliyor. Hal böyle iken sizin bu uçağı neden allayıp pulladığınızı anlamadım.

Performans konusunda;

Öncelikle Rafale'in sürdürülebilir bir supercruise yeteneği yok. Yani örnek verdiğiniz Mach 1.4 birkaç mühimmatle "instant" olan bir hadise aynı olay F-35'te de mevcut zaten. F-35, 250 km boyunca Mach 1.2 hızında supercruise yapabiliyor. Ancak bu supercruise yeteneğine sahip olduğu anlamına gelmiyor. Diğer tarafta Eurofighter resmi olarak Mach 1.5 hızında bu kabiliyete sahip. Zaten bu yeteneğe sahip olan uçaklar sadece F-22, EF-2000, PAK-FA ve JAS-39 olması lazım.

Ek olarak Rafale'in yüksek irtifada maksimum Mach 1.8, deniz seviyesinde ise Mach 1.1 de uçabildiğinden bahsediyoruz ki bu rakamlar sizin hantallıkla, işe yaramazlıkla itham ettiğiniz F-35 speclerinden bile az. Yani hem EF-2000'e göre hem de F-16E'ye göre daha ağır olan bir uçak Rafale. Üstelik maksimum irtifa sınırlarında EF-2000 ile Rafale arasında 10,000 ft fark var.

2- F-22 üzerine yazdıklarınız yine ilginç geldi. Uçağı hazır hale getirmek ne demek ? Uçak birinci sortiden sonra kullanılamaz hale mi geliyor yani ? :lol:

Ayrıca yazdığınız rakamlar gerçeği yansıtmıyor;

1 saatlik F-22 uçuşu 30 saatlik bakım gerektirir. Ancak bu 30 saat bildiğimiz 30 saat değil, 30 insan-saatidir. Yani tek bir görevli ile 30 saat demektir. Personel sayısını artırarak 2-3 saatte bitirilebilir. Aynı şekilde F-16 için bu rakam yine 10 insan-saati olması lazım, fakat siz hiç ikinci sortiye 10 saat sonra çıkan F-16 duydunuz mu ? :lol: Öncelikle bu temel kavramları anlamanız gerekiyor.

Ek olarak AESA radarların T/R Modul sayılarını da paylaşayım;

AESA radarların üzerindeki T/R modul sayısı;

APG-77 (F-22) - 1956 adet
APG-81 (F-35) - 1676 adet
N036 Byelka (PAK-FA) - 1522 adet
APG-82 (F-15E) - 1500 adet
APG-79 (F-18E) - 1368 adet
APG-80 (F-16E) - 1020 adet
Zhuk AE FGA35 (Mig-35?) - 1016 adet
RBE-2 AA (Rafale) - 840 adet
Zhuk AE FGA29 (Mig-35?) - 680 adet

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 21:44 
Akıncılar

Öncelikle AIM-120 özelinde konuşalım zira bu uçak için şu anda yegane hava hava silahı bu füze. Ne AIM-9x entegrasyonu yapıldı (zaten içerde taşıyamayacak) ne de meteorun herhangi bir entegrasyon planı var. Rus füzesini konuşmaya gerek yok. Önümüdeki dönemde ABD'nin elinde bu uçakta kullanabileceği bir tek AIM-120 var.

Onun da muhtemelen C sürümü var, zira D'ler belki testleri tamamladılar, belki de hala testleri devam ediyor. Sizin, okuyun öğrenin diye verdiğiniz bağlantıda da D hakkında çoğunlukla "gelecek zaman" kullanılarak cümleler kurulmuş. Dolayısıyla reklamı yapılan 180+ km henüz gerçekleşmiş değil. (Hoş, bu uçak da hala testlerini tamamlayabilmiş değil. O yüzden o da gerçekleşmiş değil.) Üretime geçilecek diyor ama bakalım ne zaman piyasaya çıkar. Şimdiden bir miktar ötelenme olmuş bile.

Bu durumda mevcut yeteneklerden konuşacak olursak ve ABD'nin de bu uçağı operasyonel (IOC!) ilan ettiğini göz önüne alırsak beğenmediğiniz 70 km AIM-120'den başka alternatifiniz var mı? AIM-120'nin bugüne kadar 9 uçak düşürdüğü belirtilmiş verdiğiniz kaynakta. Ben başka bir yerde toplam 17 okumuştum (helikopterleri de sayarsak). Dolayısıyla sorum bu uçakların kaçının "uzaktan" vurulduğuydu. Varmak istediğim noktayı anlatabildim mi?

Uzun lafın kısası esas vurgu yapmak istediğim nokta, kaç sayfadır insanlar yok bu uçak geç görünür, göründüğünde iş işten geçmiş olur, uzaktan önce görür vurur gibi desteksiz varsayımlarla yorumlar yapıyorlar. Ben de diyorum ki, uzaktan görse de, düşmanı yüzlerce km uzaktan tespit etse de, kısa (belki orta) vadede düşman hava unsuruna farkedilmeden ateş edebileceği menzilde silahı yok. Henüz yok. Kısa vadede yok. Geliştiriliyordur, 10 sene sonra olur, onu o zaman konuşuruz. O yüzden diyorum ki simülasyon ortamından fiziksel dünyaya dönün.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 22:00 
Süvariler

HAVKOM elinde 120D var. Operasyonel yani ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 22:10 
Site Başkanı

Estafurullah öğretmek değil yanlızca hatalı bir hesaplama olduğunu düşünüyorum AIM-120D ler 180 km range aralıkları 2008 den beri test edilmekte 2016 Nisan ayında Senetodan bütçe onayı verilerek seri üretim fazına geçildi.Bunun sebebi ise Rusların geliştirdiği R-77 füzesinin karşılığı olarak düşünülerek projenin planlanmasıdır.

Hatta F-22,F-35,F-18 SH serisinde test edildi ve QF-4 lerin bir çoğunu Abd bu füzeyi test ederek elinden çıkardı.

Şu an konuşulan sistemler reel sistemler ortada ürünler var AIM-120D hayali değil K-100 hayali değil R-77 hayali değil sistem entegrasyonları tamamlanmış seri üretime hazır (ve bazıları üretilmiş) füzeler.Dolayısı ile bu konuları konuşurken çizimden ibaret füzelerden bahsetmiyoruz.Sahada testleri yapılmış ve etkinliği kanıtlanmış füzelerden bahsediyoruz.

Ha bunların satışı ve üretimlerin yaygınlaştırılması ayrı konu onlara daha var ama bu demek değildir ki bu füzeler ortalarda yok hepsi var sadece ortada bir dünya savaşı veya ciddi bir güç gerilimi olmadığından ötürü üretimleri zamana yayılıyor.Birde tabi ekonomi meselesi var.

Dolayısı ile reel dünya malesef bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 23:12 
Süvariler

Öncelikle AIM-120 özelinde konuşalım zira bu uçak için şu anda yegane hava hava silahı bu füze. Ne AIM-9x entegrasyonu yapıldı (zaten içerde taşıyamayacak) ne de meteorun herhangi bir entegrasyon planı var. Rus füzesini konuşmaya gerek yok. Önümüdeki dönemde ABD'nin elinde bu uçakta kullanabileceği bir tek AIM-120 var.

Onun da muhtemelen C sürümü var, zira D'ler belki testleri tamamladılar, belki de hala testleri devam ediyor. Sizin, okuyun öğrenin diye verdiğiniz bağlantıda da D hakkında çoğunlukla "gelecek zaman" kullanılarak cümleler kurulmuş. Dolayısıyla reklamı yapılan 180+ km henüz gerçekleşmiş değil. (Hoş, bu uçak da hala testlerini tamamlayabilmiş değil. O yüzden o da gerçekleşmiş değil.) Üretime geçilecek diyor ama bakalım ne zaman piyasaya çıkar. Şimdiden bir miktar ötelenme olmuş bile.

Bu durumda mevcut yeteneklerden konuşacak olursak ve ABD'nin de bu uçağı operasyonel (IOC!) ilan ettiğini göz önüne alırsak beğenmediğiniz 70 km AIM-120'den başka alternatifiniz var mı? AIM-120'nin bugüne kadar 9 uçak düşürdüğü belirtilmiş verdiğiniz kaynakta. Ben başka bir yerde toplam 17 okumuştum (helikopterleri de sayarsak). Dolayısıyla sorum bu uçakların kaçının "uzaktan" vurulduğuydu. Varmak istediğim noktayı anlatabildim mi?

Uzun lafın kısası esas vurgu yapmak istediğim nokta, kaç sayfadır insanlar yok bu uçak geç görünür, göründüğünde iş işten geçmiş olur, uzaktan önce görür vurur gibi desteksiz varsayımlarla yorumlar yapıyorlar. Ben de diyorum ki, uzaktan görse de, düşmanı yüzlerce km uzaktan tespit etse de, kısa (belki orta) vadede düşman hava unsuruna farkedilmeden ateş edebileceği menzilde silahı yok. Henüz yok. Kısa vadede yok. Geliştiriliyordur, 10 sene sonra olur, onu o zaman konuşuruz. O yüzden diyorum ki simülasyon ortamından fiziksel dünyaya dönün.
Benim anlamadığım nokta siz hangi gelecekten bahsediyorsunuz ? AIM-9X entegrasyonu yapılmadı derken neyi kastettiniz ? Zira, 22 Ağustos'da F-35, AIM 9X Block I testini başarı ile gerçekleştirmedi mi ?

Ayrıca "IOC" olarak lanse edilen yazılım Block 3i'dir. Bu modelde hava-hava vb. komplike kabiliyetleri oldukça kısıtlı zaten. Olası bir hava-hava sıcak temas durumunda ABD'nin Block 3i F-35'lerini kullanacağını falan da düşünmeyeceğinize göre (aklı selim insan düşünmez) F-35 mevzusu üzerinde tartışırken Block 3F konfigurasyonunu referans almanız gerekmiyor mu ? Lot 9/10 ile en geç 2018 başında, F-35'ler Block 3F olarak hem AIM-9X Block II hem de AIM-120D kabiliyetine sahip olmayacaklar mı ? Hadi oldu da AIM-120D entegrasyonu 2021 yılındaki Block 4'e sarktı diyelim. 3 yıl boyunca ABD, AIM-120D yerine AIM120C7 kullansa ne kaybeder ? Ne olur yani ? AIM120C7'nin azami menzili yine 120 km değil mi ? BVR için oldukça iyi bir menzil değil mi ? Ayrıca insanlar BVR mevzusuda neden uçakları angajmana sokmak zorunda kalıyor anlamış değilim. Onlarca senaryodan birisi ise F-35'in pek ala "stealth" yeteneklerini kullanarak, tehdidi AEGIS gemilerine bırakıp, üssüne güvenle dönmesi olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2016, 23:21 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Bir Hayal benimkisi.
Bu örnekle ilgili aklıma iki soru geldi
1. Bu durumda F22 zaten F16 yı (mühimmatın menziline de bağlı olarak) çoktan farketmiş olmaz mı?
2. F22 niye keklik gibi tek başına uçuyor? F16 da olan iletişim kabiliyetlerinin çok daha fazlası F22 de mevcut değil mi zaten?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2016, 07:18 
Süvariler

Yanlış hatırlamıyorsam orko üstat F35 in stealth özelliğinin önem sıralamasında 2 hatta 3. sırada gelebileceğinden bahsetmişti bir yazısında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2016, 09:25 
Süvariler

Grup ikiye bolunmus durumda. Stealth cok onemli bir unsur , hayir stealth olmasa da olur. Neye istinaden , cunku gelecek radar teknolojisinin stealth ozelligi ortadan kaldiracagina inanildigi icin. Bir nebze dogru ama IR izi bastirilmis , radar kesit alani kucultulmus , ozel kaplama bir nesneyi ne kadar son teknoloji radar koysaniz da daha uzun sure yeterince erkenden tespit ve hatta teshis etmeniz cok zor olacak. Su an neredeyse tum model arabalar oto vites. Ben de oto vitese gectim ve dunya varmis dedim. Hatta esine oto vites alan kocalara hak da veriyorum artik :) stealth da benim icin otomatik vites demek. Romanya gibi paran yoksa alma manual uc varsa git oto uc. Pilotun kafasi rahat , psikolojik ustunluk sende , elin Yunan'i Rus' u dusunsun S-300 ne kadar efektif diye. Sen tak AMRAAM'ini tak SOM'unu gonder stealth ucagini yap sinsi taaruzunu. Bu ucagi almayip yerine 200 F-16 alsaydik halen yok link-16 calisiyor mu , ilave EH suit taksak mi , dusman radar menzili ve fuze zarfi ne kadar ama stand-off kalalim , SU'lar bizi yer mi acaba ... falan filan kafa agrisi halen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2016, 12:27 
Üye
Kullanıcı avatarı

Stealth, elbette önemli ama esas kurgu bu olsa idi zaten F-22, B-2 yeterli gelirdi. JFS başlı başına devrim niteliğinde bir tasarım. Bilinen harp usullerine aykırı mücadele esas alınarak uçaktan fazlası. Biraz heik, biraz growler, biraz komuta kontrol üssü, biraz F-22. Hepsinden minyatür olarak içinde barındıran bir platform. Türünün tek örneği şu an. Sıkıntılı ve zahmetli olup ağır aksak ilerleme sebebi de bu zaten. Gerçi bu platforma sahip olunca olay çözümlenmiyor. Yan unsurları da olması gerekli. Uzun menzil AA' dan Som' a, Heik' ten yer unsurlarına kadar entegrasyon da gerekli. Kısaca nasıl bizim altayda, atakta her iki kullanıcı da (sürücü, nişancı/ Atak için, Nişancı, komutan/ Altay için) platforma hakim ise bu alet işte buna yarıyor. İletişim kurup yönlendirme. Esas olan teknolojisi bu. Hava savunmadan ihaya... Yeter ki savunma veya saldırı konseptini belirleyip ağına entegrasyonunu yap.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2016, 12:56 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Amerika ile ilişkilerimiz güllük gülistanlık olsa tamam alalım bu über, süper mereti. Şuan bile Amerika ile sahada karşı karşıyayız. Hal böyleyken neden alternatif düşünülmesin. Burada beyin fırtınası yapıyoruz.

Unutmadan bu über süper mereti üreticinin izin verdiği ölçüde kullanabileceksiniz.
Alternatif düşüncede fayda vardır.

Bu arada f16 vs f22 yazımda ısrarla anlaşılamayan şey şu: f22yi f16 değil modifiye edilmiş barış Kartalı tespit edecek. Tespit ettiği görüntüyü link 16 vasıtası ile f16 ekranına verecek. Şimdi anlaşılmıştır umarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2016, 13:12 
Akıncılar

Valla Barış Kartalını modifiye edebileceksek , ABD ile ilişkilerimiz buna müsade edecek durumdaysa bence hiç durmayalım F35 alalım.
Dediğiniz kadar kötü ise ABD ile ilişkiler Barış Kartalı'nı bırakın modifiye etmeyi , uçurabildiğimize şükredelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2016, 21:28 
Üye

Resim
Üstadlar bu tabloya göre 2021 de tüm F-35 ler teslim edilmiş olacak doğrumu anladım ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2016, 22:32 
Yeni Üye

Yazınızda kullandiginiz uslup acikcasi foruma cok yakismamis.. gulucukler, dalga gecmeler, vesaire..Yasinizi bilmiyorum ama uslubunuzu biraz daha olgunlastirmaniz gerekiyor.

Yazdigim bilgilerin hatali oldugunu belirtip bir takim kiyaslamalar vermissiniz. super cruise, radar, vs..

Rafale Super cruise yeteneginin surdurulebilir olmadigini iddaa ediyorsunuz forumda.. kaynak nedir? bu dediginizle zaten yazdiginiz cevabin kredibilitesini kendiniz dusurmussunuz..

Eurofighter resmi kaynaklara baktiginizda max mach 2 ustu, Rafale max mach 1.8 surate ulasir. En suratli giden ucak en ustundur diye bir kaide yok. Bu biraz benim misketim senin misketinden daha buyuktur tadinda bir kiyaslama olmus. Aradaki fark Fransızların dusman sahasinda fark edilmeden nufuz etme, gizlice girme istegi ve manevra kabiliyetinin oncelikli tutulmasindan dolayi tasarim kaynaklidir. Eurofighter onleme amacli tasarlanmistir..

Heralde en hizli ucanin butun hava-hava savaslarini kazandigi bir durum olsaydi, Fransizlar 1969 da rafale den 10 kat daha agir bir ucakla 30 yil boyunca surdurulebilir mach 2 yapabildiklerine gore rafale de heralde bir mach 3, 4 gosterirlerdi. M88 hava kuvvetlerinin israrli istegi uzerine kullanilmistir. Zira daha kapasiteli bir motora ihtiyac yoktur.

Radara gelince:
Verdiginiz kaynak: "Dergiler"...

Neden dergiler kaynak cevap veriyim mi?

Cunku bugun faal kullanimda olan CAPTOR AESA diye bir radar yok. Testlerine daha yeni baslandi Kuveytte. En iyi ihtimalle 2018 sonu teslim olur.
Eurofighter lar daki mevcut radar mekanik..

Eurofighter ozellikle radar ve elektronik savas konusunda fersah fersah geride.
Bunu ben demiyorum, girdikleri ihalelerdeki konsorsiyumlar diyor..

Simdi bana sagdan soldan copy paste yapmadan once neyi karsilastirmaniz gerektiginide soyleyim:
Bir radarin menzili, t/r modulleri onemli olsada ozellikle savas ucaginda kullanacaksaniz radarin oncelikli bir takim ozellikleri daha vardir. Bunlar modulasyon ve bir saniyede icinde yapabildigi binlerce dalga formudur. Beceremezseniz, karsidan gelen ucak, yerdeki radarlar sizi fark eder, hatta sizi kor ederler. Hani mesela 500km menzilli radar yaptim diyenin ihracatina birsey demeyen Amerika, misal saniyede birkac yuzden fazla form olusturabilen islemcilerin ihracatina kongreden izin koymustur. Ne enteresan değil mi?

Rafale 'in sensorlerinin pilot tarafından daha kullanilabilir oldugu Eurofighter in sensor lerinin kullanilmasinin zor oldugu her yerde yaziyor. Elektronik onlemede Eurofighter cok gerilerde.

Bunu ben mi diyorum. Hayir. Oyle her seyi bilirim diye bir iddaam yok. Konunun uzmani konsorsiyumlar soyluyor:

Acip okuyun biraz.. Alttaki imza bana degil kendi ulkesinin yaptigi ucagi begenmeyen generale ait..
http://kovy.free.fr/temp/rafale/pdf/12332.pdf

Eurofighter girdigi butun ihalerlerde hemen hemen ayni yorumu aldi:
Bu ucak savas alanina uygun degildir. Ancak devriye ve eskort gorevlerinde kullanilabilir.

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:
Sayın Robust yukarıdaki yorumunuzu okudum Çin ve Rusya üzerine
http://www.cnbc.com/2016/09/21/the-end- ... ce=twitter
bu linkte çinin stealth uçakları gören radar yaptığı yazıyor geçende tweet te paylaştım. sizce mümkün mü?
Yada eninde sonunda üçününde yapacağı bir şey teknoloji ilerledikçe kaçınılmaz son mu?
O zaman uçakalar radarlara görünmesin diye silah kapasitesinden yapılan fedakarlıklar boşa gidecek ve geleceğin yıldızı T-50 yada SU-35 mi olacak?
Quantum radari, radyo dalgasi yerine photon kullaniyor, ustune ustluk radarin yerinide tespit etmek neredeyse imkansiz..
F-22 istedigi kadar radarinida kapatsin, motorunada onlarca klima baglasin ;) goruldugu uzere is donup dolasip ayni noktaya geri donuyor.

Biz bir 100 tane daha f-16 bulup upgrade edelim, 20 yil daha goturur.

bir raptor in ilk sortisinden sonra 2. sortiyi yapabilmesi icin yanlis hatirlamiyorsam 17 personelin 1.5 gun boyunca ucagi tekrar hazir hale getirmesi gerekiyor.
benzeri durum f-35 te de mevcut.
Öncelikle yazdığınız her şey hatalı.

1- Rafale kesinlikle EF-2000 ile mukayese edilecek seviyede değildir. Bana kalırsa F-16E Block 60 seviyesinde bir uçak dahi değil.

Aviyonik konusunda;

EF-2000 üzerindenki katı fazlı Euroradar CAPTOR AESA radarının, Rafale'in kullandığı RBE-2 AESA'dan çok daha kabiliyetli olduğu gerçeği hemen hemen tüm hava elektroniği dergilerinde ve forumlarında yazar. Genel kanı bu yönde. İşin içine Eurofgihter'ın Pirate IRST ve HMS kabiliyetleri de eklenince fark gittikce açılıyor. Ve hatta Birleşik Arap Emirliği'ne göre F-16E üstündeki APG-80 AESA yine Rafale'in radarından benzer frekansa daha uzaktan tepki alabiliyor. Hal böyle iken sizin bu uçağı neden allayıp pulladığınızı anlamadım.

Performans konusunda;

Öncelikle Rafale'in sürdürülebilir bir supercruise yeteneği yok. Yani örnek verdiğiniz Mach 1.4 birkaç mühimmatle "instant" olan bir hadise aynı olay F-35'te de mevcut zaten. F-35, 250 km boyunca Mach 1.2 hızında supercruise yapabiliyor. Ancak bu supercruise yeteneğine sahip olduğu anlamına gelmiyor. Diğer tarafta Eurofighter resmi olarak Mach 1.5 hızında bu kabiliyete sahip. Zaten bu yeteneğe sahip olan uçaklar sadece F-22, EF-2000, PAK-FA ve JAS-39 olması lazım.

Ek olarak Rafale'in yüksek irtifada maksimum Mach 1.8, deniz seviyesinde ise Mach 1.1 de uçabildiğinden bahsediyoruz ki bu rakamlar sizin hantallıkla, işe yaramazlıkla itham ettiğiniz F-35 speclerinden bile az. Yani hem EF-2000'e göre hem de F-16E'ye göre daha ağır olan bir uçak Rafale. Üstelik maksimum irtifa sınırlarında EF-2000 ile Rafale arasında 10,000 ft fark var.

2- F-22 üzerine yazdıklarınız yine ilginç geldi. Uçağı hazır hale getirmek ne demek ? Uçak birinci sortiden sonra kullanılamaz hale mi geliyor yani ? :lol:

Ayrıca yazdığınız rakamlar gerçeği yansıtmıyor;

1 saatlik F-22 uçuşu 30 saatlik bakım gerektirir. Ancak bu 30 saat bildiğimiz 30 saat değil, 30 insan-saatidir. Yani tek bir görevli ile 30 saat demektir. Personel sayısını artırarak 2-3 saatte bitirilebilir. Aynı şekilde F-16 için bu rakam yine 10 insan-saati olması lazım, fakat siz hiç ikinci sortiye 10 saat sonra çıkan F-16 duydunuz mu ? :lol: Öncelikle bu temel kavramları anlamanız gerekiyor.

Ek olarak AESA radarların T/R Modul sayılarını da paylaşayım;

AESA radarların üzerindeki T/R modul sayısı;

APG-77 (F-22) - 1956 adet
APG-81 (F-35) - 1676 adet
N036 Byelka (PAK-FA) - 1522 adet
APG-82 (F-15E) - 1500 adet
APG-79 (F-18E) - 1368 adet
APG-80 (F-16E) - 1020 adet
Zhuk AE FGA35 (Mig-35?) - 1016 adet
RBE-2 AA (Rafale) - 840 adet
Zhuk AE FGA29 (Mig-35?) - 680 adet

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2016, 23:40 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar konu F-35 konusu. Rafale ve Eurofighter konusu değil. Uzatırsanız uyarı ve akabinde uzaklaştırma alacaksınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 12:40 
Üye

Alıntı:
Katiliyorum.. Konu disinin cikildiginin farkindayim.
Rafale i F35 e alternatif olarak yazmistim ama diger katilimcilar bir anda eurofighter i cikarip konuyu dagittilar. Anlamadim eurofighter da mi calisiyorlar nedir? :)

Sonucta F35 konusuna geri donersek, F35 Turkiye icin gereksiz bir ucak. Gorev tanimina uymuyor. Bu ucak sadece hava-kara misyonlarinda kullanilabilir durumda, son 20 yildir daga tasa bomba attigimiz dusunulurse, bu is icin f-35 almaya gerek yok.
Teknolojiyi ogrenmek icin 30-40 adet alip tek filoyla devam etmek en mantiklisi.
Alıntı:
Arkadaşlar konu F-35 konusu. Rafale ve Eurofighter konusu değil. Uzatırsanız uyarı ve akabinde uzaklaştırma alacaksınız.
Cidden mi ? Koskoca Usaf'ı Usmc'yi tek tipleştirecek,her görevi halledecek,her amaç için farklı uçak geliştirmenin Us için bile maliyetli olduğu için tercih edilecek uçağı bir çırpıda ''görev tanıma uymuyor,gereksiz,sadece hava-kara görevine çıkabilir'' gibi akıl almaz yorumlar yapıyorsunuz bu uçak geleceğin avcısıdır yüzlerce km öteden gelen yüksek manevra kabiliyetli düşman avcılarını görüp vurabilme kabiliyetine sahip olan teknolojik olarak mihenk taşı olan bir uçak lütfen siyasi görüşlerimizi karıştırmayalım....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 16:05 
Süvariler

Yanlisim varsa birisi duzeltsin lutfen ; biz F-35'leri eskiyen F-4'ler yerine almiyoruz. Yani bu ucak yer gorevleri icin alinmiyor sirf. Birincisi hava kuvvetlerimiz tam bir ABD ekolu oldugu icin F-16 sonrasi yeni nesil F-35 ile devam ediyoruz. Ikincisi cok degisik komponent ve uretim tekniklerini alabildigimiz kadar aliyoruz. Ucuncusu bizim muharip olarak tutmamiz gereken bir hava filo sayisi var. Gerek kaza geciren F-16'lar gerek ground olan F-4'ler yani eskisi gibi 240 F-16 , 54 F-4 , 60 kusur F-5 gibi hesap tutmuyor. F-35'ler geldikce F-4'ler envanter disina alinacak ve belli bir sayi tutulacak. F-35'ler de aynen F-16 gibi bir nevi genel maksat olacak gibi duruyor zaten baska ucak yok ama her gun dag tas bombalamaya da gonderilmeyecek kadar kiymetli makineler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 16:17 
Akıncılar

F-35 Mevcut teknolojileri ile TF-X e ilham kaynağıda olacak bunuda göz önünde bulundurmak gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 17:18 
Akıncılar

Japonya'ya teslim edilecek ilk F-35A tanıtılmış.

Japonya FMS kanalı ile toplam 42 F-35A alacakmış. İlk dördü ABD'de kalan 38'i Japonya'da Mitsubishi tarafından üretilecekmiş. Japon teknisyenlerin eğitmi başlamış, pilot eğitimi ise başlayacakmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 17:20 
Yeni Üye

Anlasilan Amerikan ekolu forumda saglam. Neden acaba? Cok enteresan geldi bana..

Bu arada f-35 hava-kara disinda genel maksat olarak kullanilmasi yersiz olur. Hava -kara disinda ancak Ege Denizin'de devriye gorevi icra edebilir.
F-35'in surdurulebilir super curise kabiliyeti yok. afterburner'i belirli bir seviyede tutarak mach ustu suratlerde seyir yapilabildigi belirtiliyor.
Stealth sadece on taraftan mevcut.. Dusman bolgesine girip ilerlediginiz taktirde F-22 nin aksine sabit yada hareketli radarlarda giderek belirginlesiyor.

Kala kala network ozelligi kaldi. Bugun yerli teknolojiyle Turksat kapsama alaninda ki ihalari bile kontrol edebilme, aralarinda bilgi akisini saglama kapasitesine erismisken F-35 in network'unun ne ise yarayacagi yada nereye bilgi aktaracagida asikar.. Bunu ongoren varsa beri gelsin..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 18:23 
Süvariler

Anlasilan Amerikan ekolu forumda saglam. Neden acaba? Cok enteresan geldi bana..

Bu arada f-35 hava-kara disinda genel maksat olarak kullanilmasi yersiz olur. Hava -kara disinda ancak Ege Denizin'de devriye gorevi icra edebilir.
F-35'in surdurulebilir super curise kabiliyeti yok. afterburner'i belirli bir seviyede tutarak mach ustu suratlerde seyir yapilabildigi belirtiliyor.
Stealth sadece on taraftan mevcut.. Dusman bolgesine girip ilerlediginiz taktirde F-22 nin aksine sabit yada hareketli radarlarda giderek belirginlesiyor.

Kala kala network ozelligi kaldi. Bugun yerli teknolojiyle Turksat kapsama alaninda ki ihalari bile kontrol edebilme, aralarinda bilgi akisini saglama kapasitesine erismisken F-35 in network'unun ne ise yarayacagi yada nereye bilgi aktaracagida asikar.. Bunu ongoren varsa beri gelsin..
Olay ABD hayranlığı değil tabi ki de. Rus; çok mekanik, Avrupa; çok karışık, cafcaflı, yazılım sıkıntısı belli (motoru kafasına göre havada shut off yapan cinsinden, bakınız A400M ve C-27 Spartan), CN-235 de Spartan da A400 de aynı kafa ürünü ama bir standart yok, standart var ama yok (uçak volume'ları), Fransa Hava Kuvvetleri sadece kendi uçakları ile uçuyor tamamen farklı mantalite ve pahalı, ABD; yerine göre basit yerine göre karmaşık ama aynı standart, aynı renk, F-16/ 18/ 15 v.b. hepsinin teknik dokümanı ıvır zıvırı standart ve bir pilot kolaylıkla diğerine intibak edebilir ve de en ileri teknoloji (civatasından somonuna) ve makul pahalılıkta (fiyat-performans). Gibi Gibi ...

Sürdürülebilir supercruise F-35 için elzem mi ? Sadece ihtiyaç halinde afterburner kullansa olmuyor mu ?

Sadece ön taraftan değil yanlardan da PAK-FA'nın önden sahip olduğu kadar radar kesit alanına sahip ;)

Ege'de devriye atarken hava-hava rolünde olmayacak mı ? Hava-Hava olayını Air Superiority ile karıştırmayalım, o mantıkla gidersek kimse F-22 veya Mig-31 karşısına çıkmasın o zaman, ya da bunları düşüremez mi ? Air Superiority imkanı olmadan da hava-hava rolünde bir Mig'e angajman gerçekleştirilebilir, her şey imkan + taktik. Tabi safkan bir hava-hava imkanı ne güzel olurdu , o zaman efe efe dolaşırsın ama o kuşu da yerler , her kuşun bir zaafı da vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 20:54 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Birleşik Krallık'ın siparişlerinin kaçı deniz kuvvetlerinin ve kaçı hava kuvvetlerinin acaba 138 adetlik sipariş oldukça fazla gibi bünyelerindeki ef leride katarsak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2016, 23:11 
Süvariler

Birleşik Krallık'ın siparişlerinin kaçı deniz kuvvetlerinin ve kaçı hava kuvvetlerinin acaba 138 adetlik sipariş oldukça fazla gibi bünyelerindeki ef leride katarsak.
Tam detayı belli değil sanırım ilk 4 uçak hava kuvvetlerinde katıldı. Bence iki queen elizabeth sınıfı uçak gemisini dolduracak kadar yaklaşık 4-5 filo donanmaya gerisi hava kuvvetlerine katılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2016, 07:36 
Süvariler

Şu özellik pek konuşulmadı lakin bence çok önemli bir konu. Bambaşka bir kafada bu uçak.
Alıntı:
http://www.kokpit.aero/f35-fuzeyi-yonlerdirdiF-35 havada test atışı için fırlatılan SM-6 füzesini yönlendirerek hedefi bulmasına yardım etti.Daha doğrusu enterge sensör sistemi NIFC-CA ya veri aktararak füze güdülenmesini sağladı.
Alıntı:
Yanlış okumadınız .radar menzili değil Ir kızılötesi sensörleri ile atmosfere yüksele bir balistik füzeyi tespit menzili..aşağıdaki gerçek test videosunda izleyebilirsiniz.https://www.youtube.com/watch?v=qF29GBSpRF4https://www.youtube.com/watch?v=IZrvAFRhQZcorjinal videoyu u an bulamadım ama ikinci linkteki videonun 1:14 saniyesinde de hedef füzenin 1300 km ileride olduğu yazıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2016, 10:36 
Süvariler

Alıntı:
Uzun süredir foruma girmiyordum. Girer girmez de "kıdemli" bir forum üyesinin eşsiz belagatına rastlayınca çok şaşırdım.

Photon'un nam-ı diğer ailemizin fotonunun frekansı düşükse radyo dalgası, yüksek ise gama ışını olmuyor mu? Bildiğin foton yerine Photon yazınca çok mu etkilenmeliyim?

"Quantum Radarı (artık her neyse) yaydığı radyasyonu hedefe bol kepçe boca etmiyor, dirhem dirhem sayarak yolluyor, bu nedenle koordinatları kolayca belirlenemiyor." demek istediniz herhalde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2016, 11:24 
Yeni Üye

Alıntı:
Uzun süredir foruma girmiyordum. Girer girmez de "kıdemli" bir forum üyesinin eşsiz belagatına rastlayınca çok şaşırdım.

Photon'un nam-ı diğer ailemizin fotonunun frekansı düşükse radyo dalgası, yüksek ise gama ışını olmuyor mu? Bildiğin foton yerine Photon yazınca çok mu etkilenmeliyim?

"Quantum Radarı (artık her neyse) yaydığı radyasyonu hedefe bol kepçe boca etmiyor, dirhem dirhem sayarak yolluyor, bu nedenle koordinatları kolayca belirlenemiyor." demek istediniz herhalde...
Mesajda aslinda birsey demek istememistim teknik ama nasil olduda buradan bile bir "kulp" cikarabildiniz anlamadim. Tebrik ediyorum sizi.
Not: .......................................

Dediginiz gibide demek istemedim! Ayni yazdigim gibi demek istedim.. Photon yada foton artik ne derseniz, kisaca radyo dalgasi degil..
subatomic particle.. atom alti parcacigi yada size gore "artik herneyse"
Alıntı:
Quantum radars defeat stealth by using subatomic particles, not radio waves. Subatomic particles don't care if an object's shape was designed to reduce a traditional, radio wave-based radar signature. Quantum radar would also ignore traditional radar jamming and spoofing methods such as radio-wave radar jammers and chaff.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2016, 12:01 
Süvariler

Alıntı:
Dediginiz gibide demek istemedim! Ayni yazdigim gibi demek istedim.. Photon yada foton artik ne derseniz, kisaca radyo dalgasi degil..
Alıntı:
Quantum radars defeat stealth by using subatomic particles, not radio waves. Subatomic particles don't care if an object's shape was designed to reduce a traditional, radio wave-based radar signature. Quantum radar would also ignore traditional radar jamming and spoofing methods such as radio-wave radar jammers and chaff.
Radyo dalgası da teknik olarak bir fotondur, gamma ışını da.

Geleneksel radarlar tek tek fotonları algılayamaz. Foton kalabalıklarını algılarlar. O yüzden hedefe bol kepçe radyasyon gönderirler. Anlaşılan quantum radarı fotonları tek tek algılayabiliyor. Bu yüzden de mermi misali sayarak saçıyor. Böyle bir radar fotonları saymak için atom saatinden de hassas bir saate ihtiyaç duyacaktır.

Veya, uçağın atmosferle olan etkileşimini tespit edebiliyordur, fotonun yansımasına gerek kalmaksızın.

Farklı frekanslarda fotonları aynı anda yolluyordur. Birbirleri ile olan quantum etkileşimlerini algılayarak objeyi tespit ediyordur, bu da başka bir ihtimal.

Diğer bir olasılık foton harici bir atomaltı partikül kullanması. Ancak;

1-atmosferde uzun mesafede yayılabilen
2-bulutlardan pek etkilenmeyen
3-maddeyle etkileşime girebilen
4-kolayca üretilebilen
5-kolayca tespit edilebilen

bir atomaltı partikülü (radyo dalgası yani düşük frekanslı foton hariç) ben bilmiyorum. Bilen olduğunu da sanmıyorum.

Öyle bir atomaltı partikül varsa, denizin altındaki objeleri de tespit edebilirsiniz. Asıl askeri devrim de bu olur. Düşünsenize, düşmanın tüm denizaltılarının yerlerini an be an bilebiliyorsunuz. Nükleer başlıklı füze fırlatabilen denizaltıların caydırıcılığı önemli ölçüde azalırdı.

En son merzifonlu tarafından 06 Eki 2016, 13:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2016, 12:28 
Akıncılar

Enteresan bir yaklaşım söz konusu Birleşik Krallık'ın F-35 siparişleri konusunda. Şu ana dek yapılan tüm açıklamalar 138 F-35B alınacağı, bunun bir kısmının Queen Elizabeth sınıfı uçak gemilerinin, kalanının ise havacıların olacağına işaret ediyor.

F-35'e göre tasarlanmış, rampalı, güvertesi egsoz sıcağına dayanıklı yeni uçak gemilerinin ve F-35B'nin, CATOBAR işletmeye göre daha pratik ve düşük maliyetli olacağını; F-35B'nin ekspedisyoner harekatlarda hem denizcilere hem havacılara kısıtlı ileri üslere konuşlanma imkanı sağlayarak kapasite artışı sağlayacağını savunuyorlar.

Buraya kadar olanlar resmi açıklamalar, aksi yöndeki açıklamalar ise, yüksek maliyetler nedeni ile 138'in altında adette sipariş verilebileceğine işaret ediyor.

Ancak, Harrier, Eurofighter ve Tornado filolarının tamamının uzun vadede F-35'e geçeceği planlamaları ve F-35B'nin tüm bu ihtiyaçları karşılayıp karşılamayacağı konusunda tereddüt ifade edenler var.

60 civarı uçak alarak Queen Elizabeth sınıfı gemileri donattıktan sonra, havacılara daha uygun fiyatlı olan F-35A'nın tedarikinin maliyetleri azaltacağını savunanlar var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2016, 13:48 
Yeni Üye

Alıntı:
Alıntı:
Radyo dalgası da teknik olarak bir fotondur, gamma ışını da.

Geleneksel radarlar tek tek fotonları algılayamaz. Foton kalabalıklarını algılarlar. O yüzden hedefe bol kepçe radyasyon gönderirler. Anlaşılan quantum radarı fotonları tek tek algılayabiliyor. Bu yüzden de mermi misali sayarak saçıyor. Böyle bir radar fotonları saymak için atom saatinden de hassas bir saate ihtiyaç duyacaktır.

Veya, uçağın atmosferle olan etkileşimini tespit edebiliyordur, fotonun yansımasına gerek kalmaksızın.

Farklı frekanslarda fotonları aynı anda yolluyordur. Birbirleri ile olan quantum etkileşimlerini algılayarak objeyi tespit ediyordur, bu da başka bir ihtimal.

Diğer bir olasılık foton harici bir atomaltı partikül kullanması. Ancak;

1-atmosferde uzun mesafede yayılabilen
2-bulutlardan pek etkilenmeyen
3-maddeyle etkileşime girebilen
4-kolayca üretilebilen
5-kolayca tespit edilebilen

bir atomaltı partikülü (radyo dalgası yani düşük frekanslı foton hariç) ben bilmiyorum. Bilen olduğunu da sanmıyorum.

Öyle bir atomaltı partikül varsa, denizin altındaki objeleri de tespit edebilirsiniz. Asıl askeri devrim de bu olur. Düşünsenize, düşmanın tüm denizaltılarının yerlerini an be an bilebiliyorsunuz. Nükleer başlıklı füze fırlatabilen denizaltıların caydırıcılığı önemli ölçüde azalırdı.
"Bilen olduğunu da sanmıyorum"
google dan bile aratsaniz quantum radarinin hangi prensiple calistigi yaziyor.. cok zor degil...
Misal fotonu ikiye bulup yarisini sakladigini diger yarisini yolladigini bu parcalara atom alti partikulu dendigi vesaire vesaire...
100km menzil atom parcaciginin bozulmasindan kaynaklaniyor, "emilmesinden" degil. Yani denizin altinda "evet" calisir..
"Asıl askeri devrim de bu olur. "
biraz daha arastirma yaparsaniz youtube da prototiplerine bile ulasabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2016, 14:09 
Üye

Amerika ile ilişkilerimiz son 40 yılın en kötü seviyesinde. Bu durum f-35 alımımızı zora sokabilir mi? Bize sorun çıkartmadan 116 f-35 i parası ile bile olsa satarlarmı kafamda soru işaretleri mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eki 2016, 16:14 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Birleşik Krallık epey farklı bakıyormuş olaya gerçekten ilginç,mantıklı bakalım pratikte nasıl olacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2016, 11:35 
Süvariler

Alıntı:
iye bulup yarisini sakladigini diger yarisini yolladigini bu parcalara atom alti partikulu dendigi vesaire vesaire...
100km menzil atom parcaciginin bozulmasindan kaynaklaniyor, "emilmesinden" degil. Yani denizin altinda "evet" calisir..
"Asıl askeri devrim de bu olur. "
biraz daha arastirma yaparsaniz youtube da prototiplerine bile ulasabilirsiniz.
Konuyu araştırdım. Naçizane anladığım kadarıyla, teoride şöyle işliyor: Atmosferde iyi yayılan bir laser/maser seçiliyor. Sonra fotonlar "kuantum-dolanık" olacak şekilde ışın 2'ye bölünüyor. Işın kolunun ilki hedefe yollanıyor. Diğeri sürekli yansıyacağı kapalı bir parkura alınıyor. En basitinden iki ucunda ayna olan 5-10 km uzunluktaki bir tünele. (Yerçekimi dalgasını keşfeden girişim ölçerdeki tüneller gibi yani)

Kuantum-dolanık parçacıkların olağanüstü bir özelliği var: Parçacıkların birisinin başına bir hal gelirse, diğeri hiçbir fiziksel neden/aracı/ortam olmaksızın, eş anlı olarak kuantum-dolanık eşleniğinin akibetine uğruyor!!! Mesela: Kuantum-dolanık eşi radar yansıtmayan boya (RAM) tarafından emilirse, kendisi de durduk yere yok oluyor!!

Bu nedenle gözlenen foton hedefe yollanan değil, kapalı parkura alınan foton olmalı. Foton kapalı parkurdan sağ çıkarsa, kuantum-dolanık eşi salimen yoluna devam etmiştir. Sağ çıkmazsa bir engelce yok edilmiş demektir.

-Bu tip bir radar, bildik EH yöntemleri ile körleştirilemez. (Gözlenen foton kapalı parkura alındığı için)

-Radarın çıkış gücü olağanüstü az olabilir, bu durum menzili veya çözünürlüğü etkilemez.

-Bu prensipte çalışan radar yapılacaksa, hedefin koordinatlarını belirlemek için en az 2 radar gerekir.

-Ayrıca kapalı parkurdaki fotonun belli bir süre sağ kalması gerekiyor. Parkurdaki şartlar menzili tayin ediyor.

-Eğer uçaklarda, uçağa çarpan fotonun kuantum-dolanık foton olduğunu süzebilecek sensörler varsa, bu radarın yeri belirlenebilir. Aksi halde, radarın çıkış gücü olağanüstü az olduğu için ,hele de yoğun EH ortamında, radarın yeri belirlenemez.

-Denizin altını yine de göremez, kuantum-dolanık olsun olmasın, (çok çok düşük frekanstakiler hariç) fotonlar tuzlu suda fazla yol kat edemezler. Frekans çok çok düşükse koordinatlar kesinkes belirlenemez. Hata payı çok olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Eki 2016, 12:59 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar, daha önce uyarı yapılmasına rağmen ısrarla hem konu dışı mesaj yazıyorsunuz, hem de yazım-imla kurallarına uymuyorsunuz.

Bu son uyarı. Forum kurallarına uymazsanız yaptırım uygulanacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2016, 05:01 
Üye

Bugun "Wings Over Houston" hava gosterisinde F-35'i hem statik display'de yakindan inceleme sansim oldu hem de ucusuna tanik oldum.

Etkilendim demek yeterli degil...F-16 ve F-35 birbirleri ardina uctular. F-35'in cikardigi gurultuyu F-16 filosunun tamami cikaramazdi herhalde! :)

F-35'in silaha ihtiyaci yok - alcaktan bir hizli gecis yaparsa ayni hem dusmani kahreder hem de hamile kadinilarin erken dogum yapmalarina neden olur!!!

F-35'in yanindaki USAF bakim ekibi ile de sohbet firsatim oldu. Daha once A-10 ve F-15 ile calismis ekip F-35'i cok sevdiklerini soyluyor. Plug and Play diyorlar. Bakimi yazilimin cok iyi yonettigini ve cok daha az yorulduklarini soyluyorlar.

Resim ve Video'lari da en kisa zamanda yukleyecegim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 11:20 
Akıncılar

Alıntı:
Bugun "Wings Over Houston" hava gosterisinde F-35'i hem statik display'de yakindan inceleme sansim oldu hem de ucusuna tanik oldum.

Etkilendim demek yeterli degil...F-16 ve F-35 birbirleri ardina uctular. F-35'in cikardigi gurultuyu F-16 filosunun tamami cikaramazdi herhalde! :)

F-35'in silaha ihtiyaci yok - alcaktan bir hizli gecis yaparsa ayni hem dusmani kahreder hem de hamile kadinilarin erken dogum yapmalarina neden olur!!!

F-35'in yanindaki USAF bakim ekibi ile de sohbet firsatim oldu. Daha once A-10 ve F-15 ile calismis ekip F-35'i cok sevdiklerini soyluyor. Plug and Play diyorlar. Bakimi yazilimin cok iyi yonettigini ve cok daha az yorulduklarini soyluyorlar.

Resim ve Video'lari da en kisa zamanda yukleyecegim.
:lol: Süper... Güzel bilgiler için teşekkürler. Teknolojinin geldiği son nokta işte budur. Hala piyasadaki diğer güncel uçaklarla karşılaştıran arkadaşlar var, oysaki bu uçak bir teknolojik eşik atlaması, şu an benzeri yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 12:38 
Uzaklaştırıldı

İçimden bir ses bu uçak için yaşı ilerledikçe F104 ün uçan tabut benzetmesi yerine aday olacağı hissi var. Dev gibi tek bir motor ile olağan üstü performaslı bir uçak ömrü içinde illa bir gün zaaf yaşar bence. Bu kadar güçlü motorun yedeksiz olması bana ürkütücü geliyor. Yıllar geçecek malzemeler yorulacak motor yorulacak gövde yorulacak yada yorulmasa dahi doğal olasılıklar denk gelip kötü olacak. Tek motor zaten bir risk ama birde bir koca gövdeye neredeyse yolcu uçağı motoru kadar güçlü bir motoru koyup uçmak çok kötü. F16 da öyle denebilir ama zaten F16 da iyi düşen bir uçak ve üstelik kabul edilebilir motor ve gövdesi olan bir uçakken bu böyle. Ben 15 yaşında F35 in 15 yaşaında F16 gibi güvenle uçabileceğine pek ihtimal veremiyorum. Emektar F4 lerimiz bile F16 dan daha güvenli mesela havada çarpışmaz ise karanlıkta pilotaj hatası ile kaza geçirmez ise kolay kolay düşmüyorlar. F5 lerde öyle maşallah. Kendi uçağımız inşallah çift motorlu olur bu arada.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 14:14 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Abd ile ilişkilerimiz bu şekildeyken milyarlarca dolar verip üzerinde neredeyse hiçbir hakimiyetimiz olmayacak bir uçağı almamızı istemem. Alternatif arayışı içine girerdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 14:45 
Akıncılar

Amerikalılar da bakmayabaşladı galiba zaten. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 15:43 
Üye

Wings Over Houston-2016...F-35 fotolari geldi.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 15:46 
Üye

Bu resimde sanki ucustan once cikar hatirlatmasi icin kullanilan zimbirti panellerin araina sikismis?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 15:51 
Akıncılar

İçimden bir ses bu uçak için yaşı ilerledikçe F104 ün uçan tabut benzetmesi yerine aday olacağı hissi var. Dev gibi tek bir motor ile olağan üstü performaslı bir uçak ömrü içinde illa bir gün zaaf yaşar bence. Bu kadar güçlü motorun yedeksiz olması bana ürkütücü geliyor. Yıllar geçecek malzemeler yorulacak motor yorulacak gövde yorulacak yada yorulmasa dahi doğal olasılıklar denk gelip kötü olacak. Tek motor zaten bir risk ama birde bir koca gövdeye neredeyse yolcu uçağı motoru kadar güçlü bir motoru koyup uçmak çok kötü. F16 da öyle denebilir ama zaten F16 da iyi düşen bir uçak ve üstelik kabul edilebilir motor ve gövdesi olan bir uçakken bu böyle. Ben 15 yaşında F35 in 15 yaşaında F16 gibi güvenle uçabileceğine pek ihtimal veremiyorum. Emektar F4 lerimiz bile F16 dan daha güvenli mesela havada çarpışmaz ise karanlıkta pilotaj hatası ile kaza geçirmez ise kolay kolay düşmüyorlar. F5 lerde öyle maşallah. Kendi uçağımız inşallah çift motorlu olur bu arada.
F-4'lerin kolay kolay dusmediklerini nereden cikardiniz? Manevra sirasinda AoA limitlerini astigi icin stall olarak dusen bir suru F-4 var. En son Konya'da F-4E2020 dustu o sekilde ve HvKK kullaniminda benzer kazalari cokca yasanmis. Ege uzerinde bir kac F-4 ucagimiz ayni nedenden dusmustu. Pilotaj hatalari nedeniyle olusan kaza/kirimlari cikarmadan dahi bakilsa GE F110 motorlu F-16'nin HvKK tarihindeki en guvenilir ucak oldugu gorulecektir. Sadece motor arizasi olarak F-16 kaza istatistiklerine bakilirsa, yine F4'lerden iyi bir oran yakalayacaklarini dusunuyorum. Her dusen F-16 motor arizasi nedeniyle dusmuyor. Sadece Turk F-16'lari degil, dunya genelinde F-16 kaza kirimlarin dusme var. Bunun bir nedeni F-16 A/B modellerinde tercih edilen PW F100 motorlari guvensizligi ve yuksek orandaki in flight shot down olaylari nedeniyle F-16A/B'lerin yuksek kaza kirim oranlariydi. Daha sonraki modellerde GE F110 motorunun devreye girmesi ile F-16'larin motor alakali kaza kirim istatistikleri yavas yavas duzeldi. Keza PW firmasida motorlarinin sorunlari cozerek yeni PW F100 modelleri daha guvenilir oldu. Birde olayin teknoloji yonune bakin, F-4'lerin uzerindeki J79 motoru 1200 saatte bir ucaktan indirilip,

F-35 konusuna gelince, simdi kulllanilan PW F-135 motoru o bahsettiginiz sekilde anormal sorunlu olsaydi, inanin simdiye kadar bir kac F-35 dusmus olurdu. Yerde veya test bench uzerinde olan hadiseler var sadece. Her yeni motor projesinde gorulebilecek hadiseler yasaniyor. Gelecek icin ise adamlar uyumuyor. Daha guclu ve yakit sarfiyati dusuk motor uzerinde calisiyorlar. USAF'in planlari simdiden hazir ve AETP denilen adaptive engine transition programi baslatildi. GE ve PW'ye 1er milyar dolar ARGE butcesi verildi. GE'nin kendi projesi olan ADVENT teknolojisi kullanan GE F-136 uzerinden alternatif yuksek guclu ve dusuk yakit sarfiyatli bir motor olarak 2025 sonrasinda devreye girmesi beklenebilir. Ben HvKK yerinde olsam simdi 2 filoluk ucak alip, diger siparisleri biraz geriye sarkitirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 16:05 
Süvariler

F-35'in sahip olduğu yeteneklerle yepyeni bir çağı başlatacağı bir gerçek.

Ama biz bu yeteneklerin ne kadarını, ne zaman ve nasıl kullanmaya yetkilendirileceğiz?

İşte bu soru çok ciddi bir soru, çünkü F-35 tamamen ağ tabanlı bir yazılıma sahip ve sürekli online olacak bir uçak, bu da demektir ki kodlarına erişemediğin ama birisinin istediği anda erişebileceği bir uçak. Birisinin Teamviewer dan bilgisayara bağlanıp kontrolü alması gibi birşey.

İhtiyacım olduğunda ben bu cilalı ve pahalı aleti istediğim gibi kullanamayacaksam ne zaman kullanabileceğim?

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 17:46 
Site Başkanı

İlginç bir soru fakat bu level seviyesinde kullanıma açık bir uçak değil ki?

Yani İsrail şu özelliği kullanacak Türkiye bu özelliği kullanacak modu yok uçaklarda artı olayı sadece uçağa indirgemek eksik nokta olur.

Önemli olan senin bu uçağa ne sağlayabileceğin ağ destekli harp teknolojileri ile ilgili bir altyapın yoksa zaten bu uçağın verimlilik oranını yakalayamazsın.

Dolayısı ile kritik soru entegre muharebe sistemin ne kadar yeterli gelicek bu uçaktan tam performans alabilmen için?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2016, 22:54 
Akıncılar

Yetkilendirileceğiz? Uluslararsı Katılımcı olarak bir kısıtlamaya mı tabiyiz? Bazı Arap ülkerine ilerleyen zamanlarda satış olursa, kısıtlamaların da olabileceğini (resmi olmayan kaynaklardan) okumuştum lakin bu nereden çıktı?

Ağ tabanlı derken buradaki ağ internet gibi açık, Dünya'ya yayın yapan bir ağ anlamında mı? Yoksa bağlı olduğu sistemlerle iletişim anlamında mıydı?
Bkz. "Ağ Merkezli Muharebe", bkz. "Network Centric Warfare", bkz. "Link 16".

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2493 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 144 45 46 47 4850 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: