TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Eyl 2017, 01:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2719 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 147 48 49 50 5155 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: F-35 Lightning II
MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 00:46 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

5. Nesil savaş uçağı yapmak çok zor bir iş, evet gecikecek ama bence sorun para değil.
Ekonomimizin en kötü zamanlarında bile savunma harcamaları her zaman aslan payını aldı ve ihmal edilmedi.
Ek uçak alınacaksa bile (bence alınmayacak) F-35 alınır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 01:13 
Yeni Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

:D TFX'i bence biz 45-50 yaşına gelene kadar bekleme. Her türlü 2035 sonrasına kayacak o proje.(Para yok para :) ) Ünal üstat 2 senedir diyor. '' Bu TFX işi geçikecek, hat kapanmadan 60 F-16V alalım diye'' Bende bu fikirdeyim. F-16'larımız çok yorgun. Bugün f-4'lerde çektiğimiz sıkıntı ek F-16 almaz isek yine başımıza gelicek. TFX'e göre hareket edilmemeli.
Para yok para demissiniz. Parasi olmayan adam nasil 60 F16 V aliyor?
TFX için yok. F-16V'nin birim fiyatı 60 milyon dolar desek 3.6 milyar dolarlık bir para eder. Bu alımı amerikanın kendi vereceği krediyle finanse edeceğinide düşünürsek 15 senede yavaş yavaş öderiz. Diğer alımlarımız gibi. TFX için para yok dememin sebebi tamamen ekonomi. Ekonomi bitik durumda. Ve yakın gelecekte 25-30 milyar dolar tutucak bir geliştirme bütcesi ayırabileceğimizi pek düşünmüyorum. Seçim için şov amaçlı bişeyler olabilir ama olmayan para ve havacılık endüstrisiyle o iş 2040'lar öncesi hayalcilik olur.
Ekonomi bitik durumda derken dayanaklariniz nedir acaba?Ulke ekonomisi son derece iyi bir durumda olmasina ragmen felaket yorumlari yapmaniz cok ilginc.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 01:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Para yok para demissiniz. Parasi olmayan adam nasil 60 F16 V aliyor?
TFX için yok. F-16V'nin birim fiyatı 60 milyon dolar desek 3.6 milyar dolarlık bir para eder. Bu alımı amerikanın kendi vereceği krediyle finanse edeceğinide düşünürsek 15 senede yavaş yavaş öderiz. Diğer alımlarımız gibi. TFX için para yok dememin sebebi tamamen ekonomi. Ekonomi bitik durumda. Ve yakın gelecekte 25-30 milyar dolar tutucak bir geliştirme bütcesi ayırabileceğimizi pek düşünmüyorum. Seçim için şov amaçlı bişeyler olabilir ama olmayan para ve havacılık endüstrisiyle o iş 2040'lar öncesi hayalcilik olur.
Ekonomi bitik durumda derken dayanaklariniz nedir acaba?Ulke ekonomisi son derece iyi bir durumda olmasina ragmen felaket yorumlari yapmaniz cok ilginc.
Yok artık :shock:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 02:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Konu dışı ancak F-35'lerden kat ve kat daha önemli

https://www.oecd.org/turkey/OECD-Societ ... Turkey.pdf

bu konuyu sohbetten devam ettirelim lütfen.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 03:35 
Üye

https://twitter.com/meryemgayberi/statu ... 33?lang=tr

Kendisini biraz tanıyorsam bunu yarın siler. Kalsın burda.
Resim

VAvixfrey :D Buda gazeteci (yersen), bizde. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2016, 04:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Gecenin dördünde kahkaha attırdınız bana ! Allah sizi de güldürsün .

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 07:07 
Süvariler

O zaman Abd nin LHD sayısında artış mı beklemeliyiz ?. Abd nihayetinde tamamen kendini düşünerek tasarladı bu uçağı. Zaten halihazırda 10 adet eşek kadar uçak gemisi var mancınık kullanabilen. F35 B bizim gibi ülkelerin daha çok işine gelecek gibi duruyor :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 08:47 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim

Hocam o kadın da biliyordur böyle olmadığını. Onun amacı birilerine yaranmak için okuyucu kitlesine mesaj vermek. Okuyan "haa... doğru,haklı" diyecek. Kimsede mantık kalmadi ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 10:24 
Akıncılar

Bir fikri ya da ideolojiyi en ikna edici, canla başla savunabilenler, o fikre ya da ideolojiye inanmayan ya da aidiyet hissetmeyenlerdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 16:50 
Süvariler

Bir fikri ya da ideolojiyi en ikna edici, canla başla savunabilenler, o fikre ya da ideolojiye inanmayan ya da aidiyet hissetmeyenlerdir.
Çok ilginç geldi, eğer sakıncası yoksa biraz açabilir misiniz? Ya da ilgili bir eser varsa öğrenebilir miyim?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2016, 17:33 
Akıncılar

Alıntı:
Çok ilginç geldi, eğer sakıncası yoksa biraz açabilir misiniz? Ya da ilgili bir eser varsa öğrenebilir miyim?
Bu, bir süredir araştırdığım, üzerine kafa yorduğum bir konu (tez?). Olayın özü şu aslında: Pazarlamacıları, reklamcıları düşünelim. Bir ürün önlerine geldiğinde, o ürünün avantaj ve dezavantajlarını daha net, nesnel şekilde görebilirler. Zira o ürün ile bir bağları yoktur. Ürünün zayıf, eksik yönlerini kapatmak için hangi yönlerinin parlatılması gerektiğini daha kolay tespit edebilirler. Ondan sonrası da kalem oynatma, laf yapma kabiliyetlerine kalır.

Münazara gibi düşünün. Size bir tez verilir ve onu karşı ekibe karşı savunmanız istenir. O teze gerçekten inanıp inanmamanız önemli değildir.

Dolar-TL ile ilgili twiti atan abla vasat bir tribün amigosu. Onu geçelim. Ancak özellikle sosyal medya ve TV'lerde görüp okurken, izlerken sıklıkla saç baş yolduğumuz pek çok isim kesinlikle aptal değil. Tam tersine çoğu ciddi entelektüel birikime sahip, iyi eğitimli, muhtemelen zeka seviyeleri de ortalamanın üstünde kişiler. Bu insanlar aslında her gün, toplumun ve siyasetin pek çok kesimi ile münazara yapıyorlar. Bunu yapmalarının çeşitli nedenleri var: En başta çıkarları geliyor. Belli bir çıkar çevresine mensubiyet için, para için, mevki için vs.

Şu makaleyi tavsiye ederim, İngilizce gerçi: http://scottberkun.com/essays/40-why-sm ... bad-ideas/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2016, 12:51 
Süvariler

Milliyette aşağıdaki gibi bir haber vardı:

"Türkiye'nin üç yıl içinde ABD'li Lockheed Martin şirketinden 24 F-35 savaş uçağı satın alacağını dile getiren Işık, ayrıca yerli F-35s model savaş uçaklarının 2018'de üretileceğini duyurdu. Türkiye, ilk etapta iki savaş uçağı imal edecek" dedi."

Yerli F-35s model nedir? Yerli ise adı neden F-35s. Yerliden kasıt TAI'de montaj ise motor, gövde ve yazılım direk alım mı olacak? Bu bakanın yönlendirici biri olduğunu düşünüyorum ve söylediklerinde çarpıtma olduğunu "yerli oto" hüsranında daha önce de gördük. Lafı abartmaya kabartmaya gerek yok, neyse doğrusunu söyleyin...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 12:48 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Size bir adet TRMilitary Hava Yollarından business class uçak bileti ısmarlamak istiyorum. Moderatörlere duyurulur...

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 18:26 
Süvariler

Alıntı:
Size bir adet TRMilitary Hava Yollarından business class uçak bileti ısmarlamak istiyorum. Moderatörlere duyurulur...
Üye alimi acildigindan beri absürt yorumlar geliyor cok, ama anlayisla karsilamak lazim forumdan atmak cözüm degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2016, 22:07 
Üye

Bu forumu takip eden normal insanlar olduğu gibi çomar dediğimiz türlerde var. Ne zaman yeni kayıt açılsa zaten kendilerini belli ediyorlar ilk yorumlarında sağolsunlar :D . Ondan sonra zaten pek ciddiye alınmıyorlar ve saldırgan bir dil kullanıyorlar ve uzaklaştırılarak mutlu sona ulaşıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 10:15 
Süvariler

F-35 uçaklarını teslim almaya başlayan İsrail, ek 17 adet daha uçak siparişi verdi. Bu anlaşma ile birlikte İsrail’in toplam F-35 siparişi 50’ye ulaştı. İsrail Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz ay iki adet F-35A tipi uçağını teslim almıştı.

F-35 projesinde İsrailli şirketler de imalata katılıyor. Uçağın ana gövde kompozit ve kanat parçaları Elbil Systems-Cyclone tarafından imal ediliyor. Ayrıca İsrailli şirketler pilotların kullandığı özel kasklardaki görüntüleme sistemlerini geliştiriyor.

İSRAİL ÖZEL MODİFİKASYON YAPACAK

Uçaklarını standart olarak teslim alan İsrail, F-35’lere kendi sistemlerini kuruyor. Bunlar arasında elektronik karıştırma ve komuta kontrol podları yer alıyor. Bu nedenle uçaklara F-35I adı veriliyor. İsrail aynı zamanda F-35A olarak adlandırılan hava kuvvetleri modelinin yanı sıra dikine iniş kalkış yapabilen F-35B modeliyle de ilgileniyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 10:57 
Akıncılar

Uzun zaman önce F-35 LRIP süreci henüz başlamamışken İsrail'in uçaklar üzerinde modifikasyon yapamayacakları söylenmiş hatta proje ortağı olmadıkları defalarca belirtilmişti.

Şİmdi F-35 Adir çıktı. Bilemiyorum T.Hv.K.K ne yapacak. Özellikle EH podları sınıfında POD üretir mi acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 11:03 
Süvariler

Uzun zaman önce F-35 LRIP süreci henüz başlamamışken İsrail'in uçaklar üzerinde modifikasyon yapamayacakları söylenmiş hatta proje ortağı olmadıkları defalarca belirtilmişti.

Şİmdi F-35 Adir çıktı. Bilemiyorum T.Hv.K.K ne yapacak. Özellikle EH podları sınıfında POD üretir mi acaba?
Üstadim yalniz Israil muthis bir hava gücü oluyor bölgede. F15, f16, f35 muazzam hava gücü. Imreniyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 11:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İsrail'in THK'ne karşı avantajları, tecrübesi, teknolojisi ve F-15'leri. THK daha fazla F-35 alacağı için durum aşağı yukarı eşitleniyor. F-35 varken, F-15'ler ne derece üstünlük sağlar bilemiyorum.

Aslında Türkiye kaynaklarını hava ve kara kuvvetlerine odaklasa daha iyi olurdu gibime geliyor. Deniz kuvvetlerine gereğinden fazla harcama yapılıyor sanki(bu durumdan hava savunma fırkateynlerini hariç tutabiliriz, onlar önemli)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 15:14 
Üye

İsrailin bize karşı en büyük avantajı asker kökenli politikacıları ve genel güvenlik anlayışı.
Daha kısa bi anlatımla, İsrailin avantajı İsrail olması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 15:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

http://www.kokpit.aero bile dikine iniş kalkış yaptığını sanmıyordur umarim.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 17:01 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Üstadim yalniz Israil muthis bir hava gücü oluyor bölgede. F15, f16, f35 muazzam hava gücü. Imreniyorum...
F-15'ler geldiğinden beri, son 40 yıldır öyleler zaten...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 17:24 
Süvariler

İsrail'in THK'ne karşı avantajları, tecrübesi, teknolojisi ve F-15'leri. THK daha fazla F-35 alacağı için durum aşağı yukarı eşitleniyor. F-35 varken, F-15'ler ne derece üstünlük sağlar bilemiyorum.

Aslında Türkiye kaynaklarını hava ve kara kuvvetlerine odaklasa daha iyi olurdu gibime geliyor. Deniz kuvvetlerine gereğinden fazla harcama yapılıyor sanki(bu durumdan hava savunma fırkateynlerini hariç tutabiliriz, onlar önemli)
3 tarafi denizlerle cevrili 3 kitanin gobeginde Deniz Kuvvetleri cok tuketiyorsa gulerim valla :) LHD gelecek daha yil olmus 2020 ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016, 17:47 
Süvariler

Başlık Google çeviri:
Orta Doğu Teknik Komutanı David "Chip" Berke, USMC, eski F-22 ve F-35B pilotlarından sonra Joint-8'deki Güç Yönetim Şube Müdürü ve Komutan Yardımcısı Scott "CAP" Gunn, USAF, komutan , Flynn Eglin AFB'daki 33. Operasyonel Destek Sedanının Mitchell Enstitüsü tarafından desteklenen 5. nesil savaş uçaklarıyla ilgili bir panel tartışmasının ardından F-35 Yıldırım II savaşçısının Savunma ve Havacılık Rapor Editörü Vago Muradian ile olan yeteneklerini tartışıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016, 14:25 
Süvariler

THK'nin daha fazla F-35 alacağı şu an ki siparişler üzerinden değerlendirdiğiniz bir durum sanırım. Yoksa 320+ F-16 ve 90+ F-15 ile uçan bir ülkenin gelecek planlamasını sadece 50 F-35'e göre yaptığını düşünmüyorsunuz heralde. Kaldı ki, İsrail operasyonel olarak 2 filo F-35 sayısına ulaştığında biz henüz yeni yeni 10-15 gibi sayılara ulaşacağız diye tahmin ediyorum. Yani 2030'lara yaklaşıldığında THK, planlanan ilk 100 siparişinin yarısına ulaştığında İsrail çoktan ek F-35 siparişleri vermiş olacaktır. Yani miktar olarak da bizden hep bir adım önde olacaklarını düşünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016, 16:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Çevre ülkelere şöyle bir göz gezdirecek olursak, Türkiye'nin savaşma riski olan ülkeler Yunanistan, Rusya ve İran'dır.

Deniz gücü en çok olası bir Yunan harbinde işe yarar ama Yunan'ı pek sorun etmeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Her halükarda onları alt ederiz. İran ve ortadoğu problemleri için zaten Deniz kuvvetlerinin işe yararlığı yok. İran da bizim için sorun değil. Geriye Rusya kalıyor. O çok ciddi bir tehdit. Rusya ile bir harpte deniz çatışmasına gireceğimiz çok şüphelidir. Büyük ihtimal iki ülkenin deniz gücü de savunmada kalırlar. Birbirine taarruz etmezler.

Rusya'nın hava kuvvetleri ve bilhassa füzeleri bizim için çok büyük sıkıntı. F-35'lerle bir nebze havada dengeyi yakalarız belki ama balistik ve seyir füze yağmurundan bizi kim kurtaracak.

Bu durumda hava savunma füzeleri bizim için kritik durumdalar. Şahsen bana kalsaydı her türlü füze teknolojilerine cömertçe kaynak aktarırdım. Hava savunma, balistik ve seyir füzelerine...Rusya'ya karşılık verebilmek için balistik ve seyir füzeleri de gerekli.

İkinci olarak kaynağı TFX'e aktarırdım. F-35'ler zaten yolda...

Deniz kuvvetlerine ise zırnık koklatmazdım, onlar Amerikan eskileri ile devam etsinler(hava savunma fırkateynleri hariç)

Türkiye emperyal bir güç haline gelebilirse bir gün, o zaman Deniz Kuvvetleri önem kazanır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016, 17:08 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Çevre ülkelere şöyle bir göz gezdirecek olursak, Türkiye'nin savaşma riski olan ülkeler Yunanistan, Rusya ve İran'dır.

Deniz gücü en çok olası bir Yunan harbinde işe yarar ama Yunan'ı pek sorun etmeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Her halükarda onları alt ederiz. İran ve ortadoğu problemleri için zaten Deniz kuvvetlerinin işe yararlığı yok. İran da bizim için sorun değil. Geriye Rusya kalıyor. O çok ciddi bir tehdit. Rusya ile bir harpte deniz çatışmasına gireceğimiz çok şüphelidir. Büyük ihtimal iki ülkenin deniz gücü de savunmada kalırlar. Birbirine taarruz etmezler.

Rusya'nın hava kuvvetleri ve bilhassa füzeleri bizim için çok büyük sıkıntı. F-35'lerle bir nebze havada dengeyi yakalarız belki ama balistik ve seyir füze yağmurundan bizi kim kurtaracak.

Bu durumda hava savunma füzeleri bizim için kritik durumdalar. Şahsen bana kalsaydı her türlü füze teknolojilerine cömertçe kaynak aktarırdım. Hava savunma, balistik ve seyir füzelerine...Rusya'ya karşılık verebilmek için balistik ve seyir füzeleri de gerekli.

Deniz kuvvetlerine ise zırnık koklatmazdım, onlar Amerikan eskileri ile devam etsinler(hava savunma fırkateynleri hariç)

Türkiye emperyal bir güç haline gelebilirse bir gün, o zaman Deniz Kuvvetleri önem kazanır.
Harika bir analiz.Hocam kıyı şeridimiz kaç km haberiniz var mı ?Hangi donanma savaş durumunda savunma da kalır?Deniz altı savunma harbi nedir?Denizaltıların önemi nedir ?Aklıselime davet ediyorum sizi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016, 17:55 
Akıncılar

Agirligin hava kuvvetlerine verme fikri anlasilir ve o sayilan savas ihtimali olan ulkelere karsi kullanmamiz gereken en onemli gucumuz olacaklardir ama Akdeniz ve Karadeniz'in guvenligini nasil saglayacagiz? Bize saglam bir denizalti filosu (sayiyi 16'dan asagi dusurmemek ve gelecekte hepsini AIP kabiliyetli yapmak lazim) ve yine hava savunma kabiliyetli firkateynler mutlaka gerekiyor. Bence LHD'den once hava savunma firkateynine yatirim yapmak lazimdi. Veya TF2000/CAFRAD gibi sistemlerin gelistirilmesini beklerken, hazir MEKO-II/Gabya'lara ESSM yaninda, ilave olarak alan hakimiyeti icin SM-2 kabiliyeti kazandirilmasi dusunulebilirdi. Madem Genesis, SMART-S, Mk-41, Mk-92 AKS modenizasyonu felan yapildi, SM-2 fizibilitesine bakilabilirdi. Ozellikle Gabya'larin Mk-13 lanceri SM-2 fuzei kullanimina musait. Artik eski SM-1 yerine SM-2 gecerek kisitlida olsa alan savunmasi yapabilecek firkateynimiz olabilirdi. Bu gidisle TF2000 cok sarkar. Guclu donanmanin bir avantaji, hem savunmaya yardimci olacagi gibi, hucum acisindan dusmani her sekilde tehdit edebilecek araclar. OZellikle gemi/denizalti konuslu cruise fuzesi yaptigimiz anda cok sey degistirirler. Ornegin, 2 tane AIP'li ve cruise fuzeli denizaltinizi Korfez bolgesine gonderdiginizde, Iran'i her yonden, derinligine vurabilirsiniz. Israil'in kucuk deniz gucune ragmen son yillarda 6 adet Dolphin sinifi denizalti almasi ve uzerine yeni yaptiklari anlasma ile yeni denizaltilar alacak olmasi bu yuzdendir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016, 18:35 
Süvariler

Agirligin hava kuvvetlerine verme fikri anlasilir ve o sayilan savas ihtimali olan ulkelere karsi kullanmamiz gereken en onemli gucumuz olacaklardir ama Akdeniz ve Karadeniz'in guvenligini nasil saglayacagiz? Bize saglam bir denizalti filosu (sayiyi 16'dan asagi dusurmemek ve gelecekte hepsini AIP kabiliyetli yapmak lazim) ve yine hava savunma kabiliyetli firkateynler mutlaka gerekiyor. Bence LHD'den once hava savunma firkateynine yatirim yapmak lazimdi. Veya TF2000/CAFRAD gibi sistemlerin gelistirilmesini beklerken, hazir MEKO-II/Gabya'lara ESSM yaninda, ilave olarak alan hakimiyeti icin SM-2 kabiliyeti kazandirilmasi dusunulebilirdi. Madem Genesis, SMART-S, Mk-41, Mk-92 AKS modenizasyonu felan yapildi, SM-2 fizibilitesine bakilabilirdi. Ozellikle Gabya'larin Mk-13 lanceri SM-2 fuzei kullanimina musait. Artik eski SM-1 yerine SM-2 gecerek kisitlida olsa alan savunmasi yapabilecek firkateynimiz olabilirdi. Bu gidisle TF2000 cok sarkar. Guclu donanmanin bir avantaji, hem savunmaya yardimci olacagi gibi, hucum acisindan dusmani her sekilde tehdit edebilecek araclar. OZellikle gemi/denizalti konuslu cruise fuzesi yaptigimiz anda cok sey degistirirler. Ornegin, 2 tane AIP'li ve cruise fuzeli denizaltinizi Korfez bolgesine gonderdiginizde, Iran'i her yonden, derinligine vurabilirsiniz. Israil'in kucuk deniz gucune ragmen son yillarda 6 adet Dolphin sinifi denizalti almasi ve uzerine yeni yaptiklari anlasma ile yeni denizaltilar alacak olmasi bu yuzdendir.
Zaten garip olanda LHD yapiyorsun ama hava savunma gemin yok. Neyle koruyacaksin o gemiyi? Fransiz donanmasina bakin ucak gemisi nasil geziyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016, 18:43 
Yeni Üye

En basitinden Doğu Akdenizdeki doğal gaz rezervlerindeki haklarımızı SG botlarıyla mı korumamızı önerirsiniz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016, 22:34 
Üye

Alıntı:

Şu kafa var ya şu kafa. Herkesi küçümseme. O küçümsediğin Yunan balkan harbinde seni ne hallere düşürmüş bir bak istersen? Ki o zaman bugüne göre çok daha zayıftı. Biz yunana vurduğumuzda pek birşey kırılıp dökülmez, ülkede ağır sanayi veya stratejik yer sayısı yok gibi bişey. Ama yunan bize vurursa evi dağıtır. O zaman anlarsın donanmanın önemini ve yunanın küçümsenmemesi gereken bir düşman olduğunu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 02:41 
Süvariler

Alıntı:

Şu kafa var ya şu kafa. Herkesi küçümseme. O küçümsediğin Yunan balkan harbinde seni ne hallere düşürmüş bir bak istersen? Ki o zaman bugüne göre çok daha zayıftı. Biz yunana vurduğumuzda pek birşey kırılıp dökülmez, ülkede ağır sanayi veya stratejik yer sayısı yok gibi bişey. Ama yunan bize vurursa evi dağıtır. O zaman anlarsın donanmanın önemini ve yunanın küçümsenmemesi gereken bir düşman olduğunu.
Aynen katılıyorum. Bizim savaş riskimizin en yüksek olduğu komşu Yunanistan. Bugün ekonomik kriz içinde olmasalar, bizim içinde bulunduğumuz durumdan yararlanarak şimdiye kadar çoktan 12 mil ve münhasır ekonomik bölge ilan etmişlerdi. Yunan savunma siteleri ve forumlarına bakanlarınız, ilgi alanlarının hemen hemen tamamen Türkiye olduğunu bilirsiniz. Ben şahsen, Türkiye'nin bölücü terör örgüt, Suriye ve Irak'ta içine düştüğü durumun Yunanistan için bulunmaz bir fırsat olduğunu ve ekonomik kriz içinde olmalarının onlar için büyük bir şanssızlık olduğunu ifade eden çok makale, beyanat ve yorum gördüm. Avrupa'nın askeri desteğini de arkalarına alırlarsa bize Ege'de nefes aldırmazlar. Ege'nin bir Yunan gölü olduğunu tartışmak, kendileri için bir hakaret anlamına gelir. Saros Körfezi açıklarındaki Zürafa kayalığına dahi sahip çıkan bir zihniyetten bahsediyoruz. Zira onlara göre Türkiye'ye Ege'de düşen pay, kıyılarından 3 mil öteye geçemez.

Bütün gözleri TSK'da. Her hareketini, silahlamasını, organizasyon değişikliklerini, savunma sanayi projelerimizi yakinen takip ediyorlar. Trakya'dan Suriye'ye tankların çekilmesi kendilerini çok sevindirdi. THKdaki personel kayıpları kendilerini çok memnun etti. Uzun menzilli hava savunma sistemimizin olmamasına hayret ettikleri gibi gayet memnunlar. BTÖ'nün her pususu, Suriye'de vurulan her tankımız, şehit olan her askerimiz kendilerini mutlu ediyor. İnanmayanlar e-Amyna, defencenetforum.gr, pronews, onalert gibi websitelerine girip bakabilir.

1996 yılında F-16mız, Yunan Mirage'dan atılan Magic füzesi ile düşürülüp pilotumuz şehit edilmedi mi? Savunma uzmanlarının, savaş çıkarsa tutuklu THK pilotlarının yattığı hapishanelerin de Polemiki Aeroporia yani Yunan Hava Kuvvetlerinin ilk hedeflerinden biri olması gerektiğini öneren makaleleri var. Yarın öbürgün Ege'de uçağımız düşürülürse ne yapacağız?

Bırakın Ege'yi, Akdeniz'de dahi bizi Ekonomik Münhasır Bölge ile çepeçevre kuşatıyorlar:

http://www.ellinikos-stratos.com/images/arthra/aoz.jpg

Hele de NATO'dan çıkarsak çatışma kaçınılmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 04:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Hocam hastalıklı bir küçümseme başka bir şey, nesnel değerlendirme başka bir şey. Ne derseniz deyin, Yunanistan'ın normal şartlarda Türkiye karşısında şansı yok. Ben Yunan'ın göründüğünden bile kof olduğunu düşünüyorum.

Hatta size fantastik bir örnek vereyim. Konvansiyonel bir savaş esnasında Türkiye, Yunan şehirlerine birlik indirip direkt ele geçirse,(geçen sene bölücü terör örgüt'nın doğuda yapmaya çalıştığı şeyin aynısını yapmaktan bahsediyorum) Yunan ne yapabilir? Adamlarda şehir savaşı tecrübesi hiç yok, bizim ise maşallahımız var. Felç olurlar resmen. Cephe gerisi çöker. Bu görevi bırakın askeri birliğe, PÖH'e bile verilebilirsiniz.(umarım Yunanlılar buraları okumuyorlardır)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 07:15 
Süvariler

Bizim de göründüğümüz gibi olmadığımız aşikar. En tehlikeli şey düşmanı küçümsemektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 08:07 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Hocam hastalıklı bir küçümseme başka bir şey, nesnel değerlendirme başka bir şey. Ne derseniz deyin, Yunanistan'ın normal şartlarda Türkiye karşısında şansı yok. Ben Yunan'ın göründüğünden bile kof olduğunu düşünüyorum.

Hatta size fantastik bir örnek vereyim. Konvansiyonel bir savaş esnasında Türkiye, Yunan şehirlerine birlik indirip direkt ele geçirse,(geçen sene Bölücü Terör Örgütü'nın doğuda yapmaya çalıştığı şeyin aynısını yapmaktan bahsediyorum) Yunan ne yapabilir? Adamlarda şehir savaşı tecrübesi hiç yok, bizim ise maşallahımız var. Felç olurlar resmen. Cephe gerisi çöker. Bu görevi bırakın askeri birliğe, PÖH'e bile verilebilirsiniz.(umarım Yunanlılar buraları okumuyorlardır)
Yunan bu kadar kofsa, şanslıymışız. O kof haliyle 17 ve hatta 200e yakın ada/adacık/kayalığımızı işgal etmiş, üzerlerinde belediyeler, garnizonlar kurmuş. Kardak'a Türk bayrağı dikebilip dikemediğimizi de bir yana bıraktım. Bir de kof olmasaydı ne olurdu maazallah...

Ve Yunan bunları okuyor merak etmeyin.

Yunan'a göre Meriç geçilmesi imkansız bir sınır. Ayrıca Fetöcülerin Balyoz ifşaatları sayesinde savaş planlarını da değiştirdiler. Uzun'a da ayrıca duacılar.

Sonra, cephe gerisinde hangi şehire birlik indireceksiniz (Volos, Seres, Kavala, Selanik, Yanya)? O şehrin halkı herhalde birliklerimizi ellerinde çiçeklerle karşılayacaklar. BTÖ kalkışma girişimde bulunduğu zaman Güneydoğu şehirlerindeki halkın içine karıştı ve onların bir kısmından destek aldı. Yok Türk azınlığın bulunduğu Gümülcine ve İskeçe'ye ineceksek, onların karşı tedbirleri de alınmıştır. Aptal değiller.

Almanya'nın müsriflikleri dolaysıyla şu sıralar Yunanın burnunu sürtmesi kimseyi aldatmasın. Türkiye'nin Avrupa ile ilişkileri gerilirse, Yunan'ı aynen 1919 da kullandıkları gibi yeniden kullanmaları işten bile değil. Avrupa'nın sınırlarını korumak için silah, mühimmat ne ihtiyaç varsa verirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 11:38 
Akıncılar

Çok dağılmadan F-35 konusuna dönersek,

Biz bu uçakları Yunan'a karşı almıyoruz. Yada sadece bir düşman için alınmıyor. Maşallah yıllarca komşularımızla düşman yaşadık, asker bunu her zaman dikkate alır. F-35 yeni nesil bir uçak stealh özellik, yeni saldırı konseptleri için geliştirilmiş muazzam bir uçak her ne kadar kuçümsenmek istesede aslında çokda küçültülebilecek bir uçak değil.

Ama dikkatinizi çekerim İlk F-35A filosu ve eğitim merkezi 7 AJÜ Malatya/Erhaç.

Tehdit alğımız Güney Doğu sınırımız şimdilik Batı değil. Ama donanmada boş durmuyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 12:27 
Uzaklaştırıldı

Yunanistan'ın tehdit olabileceğini düşünen varsa bence bir dakika düşünsün.Lütfen çarpıtmayalım sahadaki yunan kazanımlarının sebebi baştaki gafiller. Ve Türkiyenin benim bildiğim şu anda yunan devleti altındaki herhangi bir toprakta gözü isteği yok. Daha doğrusu umrumuzda değil. Ve olası bir savaş durumunda saldıran taraf çok büyük ihtimalle yunanlar olacaktır. Ve zaten adalarda avantajlı konumdalar ne yapabilirler ? İzmiri mi işgal edebilecekler ? Trakyada ilerleyip istanbulu mu ''ÖZGÜRLEŞTİRECEKLER'' ? Ne yapabilirler merak ediyorum ? Stratejik herhangi bir noktamızı balistik füzelerle eğer vururlarsa Türkiyeye karşılık vermek için çok büyük bir hak doğar ve Yunanı iddiasına varım seferberlik ilan etmeden savaşa pişman edebiliriz.Ama bu demek değildir ki yunanı küçümseyelim. F-35'ler geldikten sonra elektronikte çağ atlayacağız.Havada mutlak üstün durumuna dönüşeceğiz.Hatta farkındalığımız çok büyük ölçüde artacak.Bunlara binaen yunanın karşılık olarak rusyadan gelişmiş hava savunma füzeleriyle destekleneceği türkiyenin karşısında tamamen ezilmesine ABD-Rusya-Ab tarafından izin verileceğini düşünmem. Her zaman 2 tarafı birbirine eşitlemeye yada birbirlerini mutlak şekilde yenemeyecek duruma getirmeye özen gösterirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 12:35 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Herkes nedense çok emin bu f35'lerin bize verileceğinden.
Umarım bir B planı vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 14:05 
Üye

İsrail suan dünyanın en iyi birkaç hava kuvvetinden birine sahip ki bu pozisyonlarını koruma konusunda kararlılar.İsrailin bu konuda en büyük avantajı Abd den her yıl gelen 4milyar dolar ve teknolojik destek.Bizim suanki savunma bütçesiyle,berbat noktasındaki ilişkimizle İsrail gibi bi hava gücü kurmamız çok zor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2016, 14:16 
Süvariler

Hatta size fantastik bir örnek vereyim. Konvansiyonel bir savaş esnasında Türkiye, Yunan şehirlerine birlik indirip direkt ele geçirse,(geçen sene Bölücü Terör Örgütü'nın doğuda yapmaya çalıştığı şeyin aynısını yapmaktan bahsediyorum) Yunan ne yapabilir? Adamlarda şehir savaşı tecrübesi hiç yok, bizim ise maşallahımız var. Felç olurlar resmen. Cephe gerisi çöker. Bu görevi bırakın askeri birliğe, PÖH'e bile verilebilirsiniz.(umarım Yunanlılar buraları okumuyorlardır)
1 Batarsa S-300 PMU-2
6 Batarya PACII-III
36 adet TORM1
9 adet Crotale NG
Ek olarak Skyguard-Stinger

155 F-16C/D
44 Mirage 2000

Yunan şehirlerine birlik indirmede başarılar diliyorum.
Konu dağıldı, fakat şu yoruma cevap vermezsem çatlardım sanırım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 04:38 
Süvariler

Konuyu fabrika ayarlarına geri döndürüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 04:54 
Süvariler

Gecen bir video izledim f 35 ve f22 beraber ucuyorlardi f35 f22'nin yaninda ufacik gozukuyordu, dikkatimi cekti. Cok buyuk bir ucak degil sanirim f35.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 10:42 
Yeni Üye

Alıntı:
Gecen bir video izledim f 35 ve f22 beraber ucuyorlardi f35 f22'nin yaninda ufacik gozukuyordu, dikkatimi cekti. Cok buyuk bir ucak degil sanirim f35.
https://www.quora.com/Will-the-F-35-be- ... -22-Raptor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 12:54 
Akıncılar

Günay kardeş teşekkürler. Çok güzel bir video. İnanıyorumki, TCG ANADOLU ve planlanan kardeşi, bu muhteşem kabiliyete sahip olacaklardır. Bahriye'miz için resmen bir eşik atlaması, 1.lige çıkma imkanı olacaktır. İlave 16 adet siparişin -B Navy versiyonu olması elzemdir. İlave sipariş olursa o dahada iyi olur tabiki. LHD başına sürekli 6 adet konuşlu olabileceğini düşünürsek, gemi başına 8-9 adetlik bir sipariş uygun olacaktır. İnşallah bunları öngörebiliyorlardır. Gerçi denizcilerden umutluyum, karacılardan daha açık fikirli ve yenilikçiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 13:52 
Süvariler

Çok güzel bir video teşekkürler. Merak ettiğim bir husus var, güç kaybı gibi acil bir durumda B modeli inişini hook ile gerçekleştirebilir mi? Gemi ya da uçak buna uygun mudur?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 14:56 
Akıncılar

İsrail bile F-35B almayı planlıyorken
Kaynak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 18:29 
Akıncılar

Off topic için kusura bakmayın ama laf buraya gelmişken yazmadan edemedim.

Yunanistan bakanı cumhurbaşkanımız in sevr i gösterip lozani kabul ettirdiler sözüne. Lozani beğenmiyorsaniz sevr verelim gibi bir beyanı olmuş.

Bu dangoz lardaki kafa bu, özgüven patlaması var. Bu açgözlülük le bunlardan saldırı beklerim. Ha sonrasinda çok çok büyük kayıpları olur bütün hesabı toptan kapatırız. Ortada bir adalar hatta bir doğu Trakya sorunu da kalmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 18:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Off topic için kusura bakmayın ama laf buraya gelmişken yazmadan edemedim.

Yunanistan bakanı cumhurbaşkanımız in sevr i gösterip lozani kabul ettirdiler sözüne. Lozani beğenmiyorsaniz sevr verelim gibi bir beyanı olmuş.

Bu dangoz lardaki kafa bu, özgüven patlaması var. Bu açgözlülük le bunlardan saldırı beklerim. Ha sonrasinda çok çok büyük kayıpları olur bütün hesabı toptan kapatırız. Ortada bir adalar hatta bir doğu Trakya sorunu da kalmaz.
Batı Trakya sanırım :)

"Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkarlığını severim." M.Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2016, 19:40 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 01:59 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 10:50 
Süvariler

Uçak gemisinden Tam yükle (dış istasyonlarda dolu olarak) kalkış videosunu gördüm ama USS America'dan tam yükle kalkış videosu bulamadım. Gören var mı? (Resim var ama Video yok)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2719 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 147 48 49 50 5155 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Bertazoo ve 26 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: