TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 22:42

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2843 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 153 54 55 56 57 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: F-35 Lightning II
MesajGönderilme zamanı: 02 Eyl 2017, 12:22 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
İsrail Uçakları gecikiyormuş.

http://www.kokpit.aero/israil-f35-ucaklari-gecikme
Haberde yanlışlık var. İsrail'in önceden 33 siparişi vardı, üzerine 17 daha eklendi, toplam 50 oldu.

Birde, Malatya ve Eskişehir'de 4x25 adetlik F-35 filosu yanlış hesap. F-35 filolarıda 20'şer adetlik devam edecek. 5. Filo eski Öncel filo gibi eğitim maksatlı olacak. Sonra 133. Silah ve taktikler filosunada uçak verilecek. Hatta belki normal filolardaki sayı 20'den daha aza bile düşebilir reel durumda, biliyorsunuz eğitim şart :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2017, 17:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Nevada Nellis Jet üssünde bugünlerde çok ilginç şeyler oluyor. Aynı gün art arda düşen iki A-10'dan bir gün sonra yine aynı üste bir F-35'in düştüğü söyleniyor. Medya,hükümet ve hava kuvvetleri düşen uçağı açıklamasa da pilotun kimliği belli ve pilot bir F-35 pilotu imiş. Ayrıca F-35 kokpitinde çekilmiş fotoğrafı da linkte mevcut. Bu kadar saklandığına göre çok büyük bir ihtimalle F-35 ilk kırımını Amerika'da yaşadı. Ayrıca pilot Yarbay Eric Schults kazadan ağır yaralı olarak kurtulduktan sonra hayatını kaybetmiş. Kazanın çok ağır bir kaza olduğu söyleniyor. Muhtemelen uçak tamamen tahrip olmuş. Kaza hakkında üs komutanından bilgi istendiğinde “Information about the type of aircraft involved is classified and not releasable” şeklinde cevaplamış. Durumlar sakat anlayacağınız. :)

Kaynak : https://theaviationist.com/?p=43546

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2017, 18:22 
Akıncılar

Nevada Nellis Jet üssünde bugünlerde çok ilginç şeyler oluyor. Aynı gün art arda düşen iki A-10'dan bir gün sonra yine aynı üste bir F-35'in düştüğü söyleniyor. Medya,hükümet ve hava kuvvetleri düşen uçağı açıklamasa da pilotun kimliği belli ve pilot bir F-35 pilotu imiş. Ayrıca F-35 kokpitinde çekilmiş fotoğrafı da linkte mevcut. Bu kadar saklandığına göre çok büyük bir ihtimalle F-35 ilk kırımını Amerika'da yaşadı. Ayrıca pilot Yarbay Eric Schults kazadan ağır yaralı olarak kurtulduktan sonra hayatını kaybetmiş. Kazanın çok ağır bir kaza olduğu söyleniyor. Muhtemelen uçak tamamen tahrip olmuş. Kaza hakkında üs komutanından bilgi istendiğinde “Information about the type of aircraft involved is classified and not releasable” şeklinde cevaplamış. Durumlar sakat anlayacağınız. :)

Kaynak : https://theaviationist.com/?p=43546
Pilotun oldugu kazanin F-35 ile alakali olmadigini USAF komutani soyledi. Muhtemelen kamuoyun aciklanmamis, gizli projelerden bir tanesi veya operasyonel olmasada bir kac tanesinin testlerde kullanildigi soylenenen F-117 de olabilir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2017, 18:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Pilotun oldugu kazanin F-35 ile alakali olmadigini USAF komutani soyledi. Muhtemelen kamuoyun aciklanmamis, gizli projelerden bir tanesi veya operasyonel olmasada bir kac tanesinin testlerde kullanildigi soylenenen F-117 de olabilir...
Aynen. Linkteki haberi de güncellemişler ben mesajı yazdığımda komutan açıklama yapmamıştı. Kesinlikle bir F-35 değil demiş fakat ölen pilotun bir F-35 pilotu olması ilginç. Lockheed Martin B-3 falan da olabilir deniyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 11:30 
Akıncılar

Arkadaşlar F-35A ile ilgli İSrail Hava kuvvetlerinden bir çok ipucu içeren bir açıklama paylaşıldı yazı linkini akraıyorum.
İki nokta çok dikkat çekici.

-F-35'lerin İsrail hava kuvvetlerine değil, İsrail Hava kuvvetlerinin F-35'e adapte edilmesi
-Mevcut F-15 ve F-16'ların F-35 ile birlikte hareket edebilmesi için bir modernizasyon olması gereklilği.

http://www.kokpit.aero/israil-f35-aciklamasi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 15:18 
Üye

Israil'li komutanlar ve pilotlar F-35 karsisinda buyulenmis gibi konusuyorlar.

Havalandiginiz zaman butun ortadogu onunuze seriliyor diye bir ifadeleri var. Inanilmaz fazla bilgi anlasilir bir sekilde onlarine seriliyor. Inen - kalkan ucaklar, hava savunma sistemleri, her sey....gormek isterdim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 16:09 
Akıncılar

Benzer şeyleri müteveffa JLENS için de söylerlerdi. Demek ki aslında havaya çıkan platformlara yükleyebileceğimiz sensör ve arkasındaki hesaplama yeteneği son yıllarda inanılmaz artmış, ama yeni hiç bir platform olmadığından bu şoku ancak F-35 ile yaşıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2017, 17:23 
Süvariler

Geliştirilmesinde illegal yollardan F-35'in teknolojisinin rol oynadığınıda varsayarsak, ben J-20'nin kabiliyetlerinin ne düzeyde olduğunuda merak etmiyor değilim. Tabi uçağının kabiliyetlerinin çoğunluğu muamma durumda ancak o kadar teknoloji hırsızlığının bir fark yaratacağını düşünüyorum :D .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 12:10 
Akıncılar

Alıntı:
Benzer şeyleri müteveffa JLENS için de söylerlerdi. Demek ki aslında havaya çıkan platformlara yükleyebileceğimiz sensör ve arkasındaki hesaplama yeteneği son yıllarda inanılmaz artmış, ama yeni hiç bir platform olmadığından bu şoku ancak F-35 ile yaşıyoruz.
Aynen. Şu elimizdeki ufacık cep telefonlarının bile geldiği noktaya bakarsak, aslında daha neler neler olabileceği gerçeğine ulaşıyoruz. F-35'i bugüne kadar genelde hep klasik uçak formatında kıyasladık, halbuki bu uçağın en büyük farkı ne takla atma kabiliyeti, ne de sürati, bu uçak şimdiye kadar hiç olmamış şekilde akıllı, yepyeni bir nesil uçak. Sensörlerinin kabiliyeti ve data işleme kapasitesi, bunları tüm bir yüzlerce millik hava sahasının detaylı analizini önünüze koyacak kudrete sahip. Ve bu akıllı bilgisayarlar birbirleri ilede konuşabiliyor, veri transferinde bulunabiliyorlar sürekli siz herhangibirşeyle uğraşmadan. Dolayısıyla F-35 bir avcı uçağından çok daha fazlası. Çok geç olmadan envantere alarak kullanmaya başlamamız lazım...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eyl 2017, 12:44 
Akıncılar

Geliştirilmesinde illegal yollardan F-35'in teknolojisinin rol oynadığınıda varsayarsak, ben J-20'nin kabiliyetlerinin ne düzeyde olduğunuda merak etmiyor değilim.
Ya abi Allahaşkınıza J-20'den F-35'in parçalarını işleyen makinelerin G kodlarını mı kullanacaklar yahu? Bunu Amerikalılar tutturdular.

Haydi eyvallah, CAD-to-CAM tarafında ciddi bir matematik ve proses bilgisi var. Çinli elemanlar da bazı karmaşık parçaların nasıl en uygun ve maliyet etkin şekilde işlenebildiğine dair bazı dataları alıp kendi yaptığı bazı modellemeler ile karşılaştırmış yahut baştan yeni bir şeyler anlamış olabilir.

En fazla, kompozit serme makinelerinde filaman serme açılarını falan öğrenirler. O hoş bir bilgi olur.

Yoksa J-20'ye ne faydası olacak? J-20 F-35'in üç katı tayyare. Çin'in kendi gereksinimleri ve yapılabilirliklerine göre gayet de dengeli tasarlanmış bir tayyare.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 10:22 
Akıncılar

Yunan'ın iddiasına göre Girit radarları İsrail F-35'lerini görememiş.

http://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/ae ... erasan-kai

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eyl 2017, 13:58 
Üye

Yunan'ın iddiasına göre Girit radarları İsrail F-35'lerini görememiş.

http://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/ae ... erasan-kai
Dogru acida - irtifada v.s. gorebilir de ama takip edebilir ya da fuze takip radarlari fuzeleri yonlendirebilir mi?

Beni sasirtan Israil'in bu ucaklari cok hizli kullanima sokmus olmasi. Ben olsam 3-4 yil daha uzerinde yansiticilar ile ucururdum. Kimse ogrenmesin dusuk gorunurluk sinirlarini. ABD'de test ederdim ne olcude etkili oldugunu da.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eyl 2017, 21:20 
Akıncılar

Alıntı:
Dogru acida - irtifada v.s. gorebilir de ama takip edebilir ya da fuze takip radarlari fuzeleri yonlendirebilir mi?

Beni sasirtan Israil'in bu ucaklari cok hizli kullanima sokmus olmasi. Ben olsam 3-4 yil daha uzerinde yansiticilar ile ucururdum. Kimse ogrenmesin dusuk gorunurluk sinirlarini. ABD'de test ederdim ne olcude etkili oldugunu da.
Yaaaa. bizde hala alacağızda, eğitimlerimizi Amerikada yapacağızda, memlekete getireceğizde, harbe hazır olacağızdaaaaaa... :?
Savaş tamtamları kapımızda dümbelek çalıyor orkestra halinde, bizde bir rahatlık, bir genişlik! Gerçi işin birde trajedya tarafı var tabi, uçuracak pilotumuzmu varki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eyl 2017, 05:23 
Üye

Yaaaa. bizde hala alacağızda, eğitimlerimizi Amerikada yapacağızda, memlekete getireceğizde, harbe hazır olacağızdaaaaaa... :?
Savaş tamtamları kapımızda dümbelek çalıyor orkestra halinde, bizde bir rahatlık, bir genişlik! Gerçi işin birde trajedya tarafı var tabi, uçuracak pilotumuzmu varki?
Bizdeki rahatlik degil de sanki baska bir sey....memleketin sinirlari elege donmus, egitim sistemi bitmis, kurumlar yokedilmis....bunun ustune bir F-35 de eksik oluversin gibi....ulke olarak, millet olarak benligimizi tarikatlara teslim etmis, elimizdeki iki uc duzgun egitim kurumunu yok etmis, duzgun ogrenci secip yetistirecek sistemi kokunden kesip atmisiz....F-35 mi duzeltecek bunlari ?.......gibi.

Etrafimdaki cocugu olan arkadaslarim prestijli ozel okullara yilda 40-50,000 TL vermek icin ev - araba satiyorlar. Baska care kalmadi cunku. Cocugunun Turkiye'de kalip da yasamasi ise bir secenek olmaktan cikmis durumda. Tek sikinti yurt disinda da 3. Dunya Ulkeleri ve onlarin getirdigi islamcilik'in yayiliyor olmasi. En buyuk nefret batidaki bu liberal solculara; "Ulkenizi cihatci manyaklarla doldurmayin, bizim cocuklarimiz kacip oraya gelcekti!" seklinde....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017, 23:45 
Süvariler

"Abdliler" F35 satışını engellemeye çalışıyormuş

http://www.defensenews.com/articles/us- ... assy-brawl

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017, 23:51 
Akıncılar

Fetöcüler iyi çalışıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017, 23:54 
Akıncılar

Fetöcüler iyi çalışıyor.
Saçmalamayın, ülkemizin imajı o kadar kötü ki buna bile taraftar bulabildikleri için yapıyorlar. Sebep olan utansın desek, utanması var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2017, 01:09 
Üye

Yalnız haber eski, korumaların kavgaya karışmasından sonra bu iddalar ortaya atılmıştı. Sadece Cumhurbaşkanlığı güvenlik güçlerine silah ve ekipman satışı hakkında adım attılar. F35 ile ilgili daha sonra ses çıkmadı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2017, 10:16 
Süvariler

Daha bugün Boeing'e 40 uçaklık anlaşma verdik bir şekilde sivil askeri olarak bakılabilir ama bir şekilde haracımızı verdik sıkıntı olmaz.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2017, 15:28 
Süvariler

Alıntı:
Fetöcüler iyi çalışıyor.
Hocam Abdliler Fetöye değil fetöcüler ABD'ye ve Almanlara çalışıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Eyl 2017, 16:51 
Akıncılar

Saçmalamayın, ülkemizin imajı o kadar kötü ki buna bile taraftar bulabildikleri için yapıyorlar. Sebep olan utansın desek, utanması var mı?
Saçmalama yok, bariz şekilde fetöcüler açıktan açığa lobiciliğini ciddi şekilde sürdürüyor. Ha, CB ve ekibi de sanki buna zemin hazırlamak için elinden gelini yapıyor, ama tek taraflı olmaz bu işler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2017, 12:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

F-35 Müşterek Program Ofisi direktörü Amiral Mathias W. Winter, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Hava Kuvvetleri Birliği konferansında Defense News'e verdiği demeçte, F-35A'lara hareketli hedefleri vurma kabiliyeti temin edecek GBU-49 bombalarının, uygunluk, fonksiyon, entegrasyon ve tüm normal silah sistemleri entegrasyonu testlerini geçtiğini açıkladı.

F-35A'ların mevcut yazılımı, mühimmatın kullanımı için gerekli arayüze sahip değil. Yalnızca Block 3F yazılımına sahip F-35A'lar Raytheon yapımı GBU-49 kullanabildiğinden, uçaklarda yazılım güncellemesi yapılması gerekiyor. Güncellemelerin bu yıl bitmeden tamamlanması hedefleniyor.
Kaynak: http://www.c4defence.com/Gundem/f35a-ya ... cak/4895/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2017, 23:09 
Üye
Kullanıcı avatarı

Son bir kaç saattir İran ve Rus propagandacıları arasında bir savaş dönüyor.
Rus propagadacılarına göre Esad rehimi bir s-200 hava savunma füzesi yardımıyla f-35 vurmuş.
İsrail yanlısı kaynaklar ise o olay iki hafta önce oldu ve kuş sürüsü çarptı diyor..
Rus yanlısı iddiaların özeti için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz.
https://southfront.org/israel-hiding-st ... e-reports/

Kişisel görüşüm: İki tarafın iddiaları da bana komik geldi ama ortada bir gerçek var: Ortada bir nedenden hasar görmüş bir f-35 var.

Eski kullanıcı adım Lathander

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2017, 21:40 
Süvariler

Kokpit.aero'nun haberine göre İsrail, F-35 uçaklarının uçuş operasyonlarını durdurmuş. Bu konuda bilgisi olan var mı, gerçekten tüm uçuşlar durdu mu?

http://www.kokpit.aero/israil-f35-kus-fuze

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2017, 22:53 
Üye
Kullanıcı avatarı

Normalde Rusların iddiası gülünüp geçilecek cinsten. Ancak İsrail'in iddiaları da düşündürücü.
Aşağıdaki linkte bir İsrail sitesi kuş çarpması sonucu fuselage bölümünde iki hasar meydana geldi diye paylaşmış haberi:
https://translate.google.com/translate? ... &sandbox=1
(not: verdiğim bağlantı asıl sayfanın google translate ile İngilizce'ye çevrilmiş hali. Türkçe'ye iyi çevirmiyor).

Şu an kaybettiğim başka bir İsrail sitesinde ise çarpma sonrası stealth clothing'in hasar aldığı yazıyordu.
Ben de tartışmaları o yüzden paylaşmıştım...

Eski kullanıcı adım Lathander

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2017, 23:28 
Akıncılar

İsrail F-35'ine çarpan kuş muhabbeti bu füze olayından 1-1,5 hafta önce zaten gündeme gelmişti. Birileri sanırım haberleri karıştırıp kar etme amacında. Fakat F-35'in hala uçar hale getirilmediği ile ilgili haberler var. Sanırım LM'den mi gelip yapacaklar yada İsrail kendisi yapabilir mi? Bilgisi olan var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 08:51 
Üye
Kullanıcı avatarı

http://www.theregister.co.uk/2017/10/19 ... _overhaul/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2017, 22:39 
Akıncılar

Avustralya’da, savunma sektöründe faaliyet gösteren küçük, “bir bilişim elemanı çalıştıran ve güvenlik tedbirleri laçka” bir şirketin, “bir süredir bilgisayar sistemlerine dışarıdan erişildiği ve bir takım bilginin çalındığı” devletin siber güvenlik birimi tarafından farkedilecek ilgili mercilere iletilmiş.

Sızıntı sadece F-35 ile kısıtlı değilmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2017, 00:20 
Süvariler

Yenilenen USS Essex (LHD-2) F-35B eğitimlerine başlamış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2017, 17:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Luke Hava Üssü'nde görevli ABD Hava Kuvvetleri F-35 pilotları, hipoksi nedeniyle geçici olarak durdurulan uçuşların devam etmesiyle tekrar gökyüzü ile buluştuktan sonra, benzer sorunlarla yeniden karşı karşıya kaldı. Üsteki F-35'ler yeniden uçmaya başladıklarından bu yana pilotlar, parmaklarında karıncalanma ve diğer bazı hipoksi belirtilerini kapsayan beş ayrı fizyolojik atak (physiological episodes/PE) bildirdi.

56. Operasyon Birliği Komutanı ve bir F-35 pilotu olan Albay Ben Bishop, Aviation Week'e verdiği 23 Ekim tarihli bir röportajda, yaşanan belirtilerin ilk beş olaydan daha hafif olduğunu söyledi ve her bir olayda pilotların güvenli bir şekilde yere indiklerinin altını çizdi.

F-35A'daki fizyolojik atakların oranı, diğer F-35 varyantlarına göre anlamlı derecede yüksek. Ortak Program Ofisi'nden alınan bilgilere göre genel olarak 2006-2017 arasında, 20'si F-35A, dördü F-35B ve beşi F-35C ile olmak üzere toplam 29 olay kaydedildi.

Belirtiler, hiperkapni (kandaki yüksek karbondioksit seviyeleri), histotoksik hipoksi (bir toksinin varlığı), dekompresyon hastalığı veya sadece dehidrasyon, hatta uyku yetersizliği ve sinirlilik gibi basit ve hipoksiden farklı başka bazı fizyolojik durumları da işaret edebileceğinden, sorunun kök nedeni henüz bulunabilmiş değil.
Kaynak: http://www.c4defence.com/Gundem/oksijen ... yor/5025/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 03:00 
Üye

Amerika ile aramızda bir nevi savaş yaşanmakta; özellikle Suriye konusunda ters düşmekteyiz.Bu durumun daha da kötüleşme durumu var.Artık Amerika ile bir müttefik gibi değil hasım bir devlet gibi birbirimize davranıyoruz.Acaba Amerika dünyada kaç ülkeye ve hangi ülkelere vize uyguluyor?Yani bu durumdan anlaşılan Amerika bize F-35'leri vermeyebilir.Acaba Türkiye'nin alternatifi var mı?Alternatif şu anda Rusya ve Çin; Rusya bile tam anlamıyla hazır değil.Acaba Çin'in J-20 ki çin satmayacak herhalde; öyleyse j-31 Türkiye için uygun mu?Yoksa TF-X'i mi beklemeli bu sırada oluşacak yaklaşık 10 yıl nasıl idare edilebilecek?Teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 11:11 
Akıncılar

ABD nin F-35 satışını durdurması için kendi kamuoyununda itiraz edemeyeceği net tavır alacağı bir gerekçe lazım. Diyelim ki gerekçe bulundu. Yukarıda bahsedilen '' bir nevi savaş'' durumu değişip tamamen hasım ve çekişmeye dönmesi ABD ye ne kazandırır? Zaten kukla örgüt ve yönetimler ile Türkiye yi taciz ediyorsun. Piyon ülkelerle siyasi baskı ve yaptırım uyguluyorsun. Başını ağrıtmadan bunlar olurken antlaşması imzalanmış ve ön ödemeleri yapılmış bir projeyi iptal edip ilişkileri bıçak gibi kesmek bana mantıklı gelmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 11:45 
Akıncılar

ABD nin F-35 satışını durdurması için kendi kamuoyununda itiraz edemeyeceği net tavır alacağı bir gerekçe lazım. Diyelim ki gerekçe bulundu. Yukarıda bahsedilen '' bir nevi savaş'' durumu değişip tamamen hasım ve çekişmeye dönmesi ABD ye ne kazandırır? Zaten kukla örgüt ve yönetimler ile Türkiye yi taciz ediyorsun. Piyon ülkelerle siyasi baskı ve yaptırım uyguluyorsun. Başını ağrıtmadan bunlar olurken antlaşması imzalanmış ve ön ödemeleri yapılmış bir projeyi iptal edip ilişkileri bıçak gibi kesmek bana mantıklı gelmiyor.
Gerekçe aramaya pek ihtiyaçları olmayabilir: https://www.defensenews.com/land/2017/1 ... completed/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 12:29 
Üye
Kullanıcı avatarı

Her ne kadar inişli çıkışlı bir ilişkimiz olmuş olsada bir şekilde işler görülüyor. Olur da proje üretim ortağı Türkiye' ye vermeyi iptal ederlerse Avrupa'nın Ortadoğuya ve Karadenize tampon ve öyle yada böyle İsraili bir şekilde koruyabileceği Nato ülkesini Rusya'ya altın tepsiyle kendi elleriyle vermiş olurlar. Ben açıkcası bunları düşünecek kadar zeki oldukları kanısındayım. Terör örgütü ile ilişkilerini zaten bizde biliyorduk yıllarca onlarda bizim bildiğimizin farkındaydılar. Tabi bunlar benim şahsi fikirlerim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 14:05 
Site Başkanı

Gerekçe aramaya pek ihtiyaçları olmayabilir: https://www.defensenews.com/land/2017/1 ... completed/
O kadar karamsar olmayın Çek Komutanın değdiği nokta entegrasyon sorunu.Belli sonuçlar bu noktayı göstermekte.

Bizimkilerde olayı Türkiye S-400 alıcak Nato da bunun bir bedeli olucak gibi algılıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 15:36 
Süvariler

Dilimizde tuy bitti yahu Yunan'in elindeki oyuncaklar kimin mali G.Afrika'dan mi almis. Once NATO agi olmaz dediler eyvallah , simdi yok sonuclari olur ... tabi olay baska Bati bahane ariyor , masa alti tepik dovus had safhada belki de biz bilmiyoruz. Eger bu sisteme gercekten ihtiyac varsa yani illa ki Rus mali olmaliysa bu tepkiye gerekli cevap verilir. Su an blofler her iki taraf icin de havada ucusuyor, kim geri adim atmazsa kazanir. 2 taraf da birbirinden vazgecemiyecegine gore kim daha simarirsa o kapar pastayi. Bu benim gorusum tabi. Su aciklama bile Turk siyasetini kiskirtici bir aciklama. Yani beni tehdit edersen gicikligina daha tersini yaparim mantiginda bir milletiz biz, bunu bilmemelerinin imkani yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 19:16 
Akıncılar

Dilimizde tuy bitti yahu Yunan'in elindeki oyuncaklar kimin mali G.Afrika'dan mi almis. Once NATO agi olmaz dediler eyvallah , simdi yok sonuclari olur ... tabi olay baska Bati bahane ariyor , masa alti tepik dovus had safhada belki de biz bilmiyoruz. Eger bu sisteme gercekten ihtiyac varsa yani illa ki Rus mali olmaliysa bu tepkiye gerekli cevap verilir. Su an blofler her iki taraf icin de havada ucusuyor, kim geri adim atmazsa kazanir. 2 taraf da birbirinden vazgecemiyecegine gore kim daha simarirsa o kapar pastayi. Bu benim gorusum tabi. Su aciklama bile Turk siyasetini kiskirtici bir aciklama. Yani beni tehdit edersen gicikligina daha tersini yaparim mantiginda bir milletiz biz, bunu bilmemelerinin imkani yok.
Yunanistan'in durumu bizden farkli.
Yunan bunlari Kibris Rum kesiminden bir nevi devralmak zorunda kalmisti 20 yil önce. Zira vakti zamaninda Türkiye'nin hükümeti ödlek degildi ve 1997'de Kibris Rum'ume rest cekildi. O zaman Genelkrumay Baskani, Allah uzun ömür versin Ismail Hakki Karadayi'ydi. Devletce denildiki: Ya Rusya'dan aldigin stratejik radarli, güneyimizi tehdit eden unsuru, S-300PMU-1 TMD sistemlerini cekersin ya da sana tekrar 20 Temmuz 74 misali girerim denildi.
Kibris Rumu anladi blöf yapmadigimizi ve füzeler apar topar Yunana nakledildi ve Girit adasinda konuslandirildi.
Yani Yunanistan gidip Rusya'dan direk S-300 satin almadi bizim gibi (ki alinmasin demiyorum).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 20:05 
Akıncılar

Ne düşünüyorsun Hocam peki "olası" S-400 alımı konusunda?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 20:29 
Akıncılar

Ben olaya siyasi bakmiyorum, örnegin elestiri alerjisi olan ve isine gelmeyenlere hakaret yagdiran Perincek (Yilmay Özdil'e, Soner Yalcin'a, Nihat Genc'e, (E) Oramiral Nusret Güner'e oldugu gibi) güdümündeki Ulusal Kanal ve Aydinlik medyasinin olaya baktigi gibi, muhalefet muhalefeti Vatan Partisi lideri yani (TGB ve kurmaylarini benesemde (E) Amiral Soner Polat gibi).

Daha makro perspektiften, NATO lehine olmasada, stratejik/teknolojik bakiyorum olaya. S-400'ün batidaki en yakin akrani, artik teknolojisi eskiyen Patriot sistemleri.
Orijinali 60'larin sonuna ArGe'si start alan Patriot (PAC-1) daha II. Körfez Savasi (Yani 1991 Kuveyt/Saddam savasi. 1980-88 Iran-Irak savasi da Körfez Savasi bana göre) start almadan bir ay kadar önce hizmete girmeye basladi.

Yani neresinden baksak 27 yil oluyor. Son PAC-3 füzeleri de 2001'den itibaren gündemde, buna da neresinden baksak 17 yil önce hizmete girmis bir teknoloji.
Su an PAC-3 MSE üzerinde calisilsada, teorik verilerine ve Rus iddialarina baktigimizda, S-300/S-400 sistemleri Patriot versiyonlarini hemen her parametre klasnmaninda nerdeyse katliyor. Pratikte denenme mevzusuna gelince, Patriot'un da öyle klasik savaslarda cok defa kullanildigi ve kendini kanitladigi söylenemez.

Hele 1991'de Saddam'in Israil'e attigi SCUD'lari vurma mevzusu tam bir sisirmeydi ve iyi reklam olmustu. Cok iyi hatirliyorum, uydu telefonlari, uydu TV antenleri, CNN ve Patriot üreticisi Raytheon'nun borsadaki hisseleri tavan yapmisti. Önceleri vurus isabeti % 97 denilen Patriot (PAC-1) füzelerinin sonradan objektif bir analizde rapor olarak aciklandigi gibi % 10'un altinda oldugu anlasildi.

Yani isin subjektif ve reklam yani her iki taraf icinde gecerli. Netice itibariyle S-400 cözümünün Patriot'tan daha ucuz olacagi da ortada. Yeterki bizimkiler bu kadar laf ve imzadan sonra (sözde kaporasi bile verilmis ya hani) yine ciddiyetimizi örseleyecek Cin füzesine benzemez sonunda. Zira AKP'li cumhurbaskani Recep Bey anti emperyalist degil orijinalinde, bu onun tabiatina aykiri. Zaten AKP'yi kendisine kurduran ABD'nin bizait kendisi. Recep Bey'in motiflerindne biri burda üstü cizildigi icin yolsuz ve rüsvetci Reza Zarrab gibi davalar Deniz Feneri korkusunda oldugu gibi.
Dolayisiyla siyasi boyutu agir basiyor S-400 seciminde devlet perspektifinden.

Bense S-400'ün salt daha üstün bir teknoloji olduguna inanmakla birlikte, bu secimin TSK'ya entegrasyonunun astari yüzünden pahali misali, cok uzun zaman alabilecegini ve astronomik maliyeti olacagi kanisindayim. Burda iliklerine kadar NATO doktrin ve teknolojisi, radar agi islemis, 65 yillik bir NATO ülkesi Türkiye'sinden bahsediyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 22:07 
Süvariler

Yunanistan'in durumu bizden farkli.
Yunan bunlari Kibris Rum kesiminden bir nevi devralmak zorunda kalmisti 20 yil önce. Zira vakti zamaninda Türkiye'nin hükümeti ödlek degildi ve 1997'de Kibris Rum'ume rest cekildi. O zaman Genelkrumay Baskani, Allah uzun ömür versin Ismail Hakki Karadayi'ydi. Devletce denildiki: Ya Rusya'dan aldigin stratejik radarli, güneyimizi tehdit eden unsuru, S-300PMU-1 TMD sistemlerini cekersin ya da sana tekrar 20 Temmuz 74 misali girerim denildi.
Kibris Rumu anladi blöf yapmadigimizi ve füzeler apar topar Yunana nakledildi ve Girit adasinda konuslandirildi.
Yani Yunanistan gidip Rusya'dan direk S-300 satin almadi bizim gibi (ki alinmasin demiyorum).
NATO için Rus silah sistemlerine bir NATO ülkesinin sahip olması kabul edilemez ise S-300 olayında yaşanılan devralma olayı da kabul edilmeyebilirdi. Hele ki o füzelerin Kıbrıs Adası'ndan çıkartılarak (ki evet kesinlikle bizim açımızdan kabul edilemezdi ve kasıt açıkca belli idi) bu sefer de tam Ege'nin güneyinde neredeyse tam merkez sahayı kontrol edebilecek (Suda Limanı, v.b.) bir yere nakledilmesi de ayrı bir göz çıkarma olayı iken. Kaldı ki sadece S-300 mü almış bu arkadaş ? Daha neler neler Rus oyuncakları var, ha derseniz ki onlar taktik silaha girer NATO pek karışmaz S Serisi ise stratejiktir, ona birşey diyemem. Bu arada NATO'ya sonradan yama yapılan küçük eski Doğu Bloğu ülkelerinin silahlı kuvvetleri tabi ki bu olayın dışında değerlendirilmeli ki onda bile yanlışım yoksa Slovekya S-200 sistemlerini söktü veya envanter dışına çıkaracak. Kim akıl vermiştir, tabi ki de büyük abi. Ama Yunanistan gayet faal, en azından radarı faaldir ve modernizasyon söz konusu idi ne oldu pek bilmiyorum, bu sistemi halen Girit Adası'nda konuşlandırabiliyor ve biliyormuyuz ki bu radar işinde Rus'lar da arada nasipleniyor mu ?

Bize ne dediler ; NATO ağına bağlayamazsın. Biz resmi bir taahhüt vermedik galiba ama sanki "sizin radar ağınıza kaldık mı" der gibi racon kesmekten de geri kalmadık. O zaman sıkıntı ne ? Biz bu sistem ile Çek uçağı mı düşüreceğiz, Kıbrıs Adası'ndan kalkan İngiliz uçaklarına mı angaje olacağız, Suriye'de uçak müttefiğimiz ABD'yi mi kilitleyeceğiz ? Biz müttefik değil miyiz , savunma maksatlı füze aldık o kadar :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 23:03 
Akıncılar

İki mevzu birbirine asla benzemiyor denildi, gerek yoktu bu kadar güneşi balçıkla sıvamaya çalışmak.
Biz şu anda direk Rusya’dan stratejik SAM sistemi alıyoruz NATO’da ilk defa şu an.
Yunan ise, Türkiye bize afedersiniz bir daha girmesin diye, bu parası ödenmiş ve gelmiş S300 sistemlerini devralmak zorunda kalmisti.

Taktik açıdan o oyuncaklardan biz de aldık Rus menşeili, hemde yüzbinlerce Kaleşnikof ve yüzlerce BTR tarafından..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2017, 23:59 
Süvariler

Alıntı:

Taktik açıdan o oyuncaklardan biz de aldık Rus menşeili, hemde yüzbinlerce Kaleşnikof ve yüzlerce BTR tarafından..

Hocam BTR, Kalasnikov, Mifer filan Dogu Almanya ile Bati Almanyanin birlesiminden sonra Almanynina Dogu Alman Silahlarini ihtiyac fazlasi diye Envanter disina cikarinca bizde bu silahlardan edindik.

Sonra Alman medyasi bazi btö lü lesleri bizim BTR' lerimizin arkasina bagli cekilirken fotolari servis edildi ( tabi bu leslerin üzerindeki patlamamis el bombalarini tesbit etmek icin bir yöntemdi ) ve Rusyanin Sovyetlerden kalan borclarini almak icin Mi 17 lerle birlikde bu dediklerinizdende aldik, ve bunlari BMC modernize etdi galiba (ben öyle hatirliyorum ) maksat hepsini harmanlayip hani hangisi senin BTR gibi bir seydi galiba.

Yani özellikle Rus silahi alicaz diye degil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 08:13 
Akıncılar

F-35 konulu baslik catisi altinda biraz fazla S-400 üzerine odaklandik gibi oluyor ama bu tür konular birbiri ile alakali oldugundan, kisaca tekrar özetlemek gerekirse, Yunanistan’in S-300 alimi ile bizim S-400 secimimiz cok farkli.

Yukarda da vurguladigim gibi, Yunanistan, Kibris Rum kesimince 1996 yilinda üzerinde karar kilinan ve parasi ödenmis, Rusya’dan nakledilmis sistemleri almak zorunda kaldi.
Zira S-300 secimi, ödeme, nakil islemleri tamamlanmisti.

Fakat Türkiye’nin sert kararliligi, taviz vermeyisi, dik durusu herkesi sasirtti. Sadece Kibris Rumunu degil, Yunanistan, Rusya ve ABD dahil tüm dünya buna az sasirmadi degil. Ama Türkiye gerekcesinde hakliydi ve S-300 radar sistemleri Türkiye’nin güneyini tehdit ediyordu.

ABD’nin 1962 Küba krizindeki blöf olmayan tehditine boyun egen ve Florida menzilindeki Küba adasindan SS-4 ve SS-5 orta menzilli balistik füzelerini (göstermelik bir sözde anlasma kapsaminda) cekmek zorunda kalan SSCB gibi, Kibris Rum Kesimi de pes etti. Fakat füzeler alinmisti. Cözüm olarak Yunanistan bunlari Girit’e aldi. Yani Yunanistan da dolayli olarak bu sistemleri Kibris kanaliyla temin etti, Rusya’dan degil.

Biz stratejik hava savunma agi kabiliyetli S-400 füzelerini Rusya inisiyatifiyle dogrudan aliyoruz ki bu capta bir NATO ülkesi örnegi söz konusu olmadi bugüne dek.

Taktik „oyuncaklara“ gelince.
Bati ve Dogu Almanya’nin 1990 yilinda birlesmesiyle, dogudan batiya miras kalan SSCB menseili askeri silah, mühimmat ve tachizatin tamamina yakini, Almanya tarafindan müttefik ülkelere hibe edildi, veya bazi örnekleri Israil’e kacak olarak nakledildi (ArGe, test, deneme, kesif amacli) veya sembolik fiyatlara satildi.

Yunanistan‘a Almanya’dan verilen eski SSCB menseili (ki bunlarin ölnemli bir bölümü eski Dogu Almanya lisans üretimi) askeri techizatin bazilari söyle:

501 adet BMP-1 tipi zirhli muharebe araci ve 140.000 adet mühimmat (BMP-1'leri Almanya birlestikten sonra idame etti ve Yunanistan'a bakimli verildi)
158 adet RM-70 tipi cok lanclerli roketatar ve buna ait 205.000 roket
260.000 NBC maskesi
306 adet ZU 23 tipi ucaksavar topu ve buna ait 8.3 milyon 23 mm mermi mühimmati
114.000 kamuflaj agi
36 ila 38 SA-8 Gecko (OSA-AK) ucaksavar füze sistemi ve buna ait 924 füze
650 adet sahan mutfagi
8 portatif duba (ponton) köprü
120 adet ZSU-23-4 tipi kundagi motorlu ucaksavar topu Flak „Schilka”
21.675 RPG-18 roketatari 348 Kfz (UAZ, LO, 2002A)
7051 adet AT-4 tanksavar füzesi
20 adet Tatra tanker kamyonu
21.7 milyon M-43 mühimmati
150 adet SPW-70 (BTR-70) Zirhli Personal Tasiyici

Türkiye’ye Almanya’dan verilen eski SSCB askeri techizatin bazilari:

303.934 adet AK-47 Kales ve 83 milyon mermi
300 adet SPW 60PB (BTR-60) tipi ZPT, 4.99 milyon mermi/mühimmat
230.000 adet kamuflaj agi
4996 adet RPG-7 roketatari ve 197.000 roket
50.000 klasik pusula
500.000 migfer
100 gece görüs gözlügü
350 binöküler dürbün
3 duba köprüsü
800 adet kamyon
20 adet mayin temizleme tanki
250 tanker kamyon

BTR-80 ve Mi-17’leri ise Eximbank kredi garantisi dahilinde Rusya üzerinden sonradan dogrudan tedarik ettik Jandarma icin.

Tekrar bir iki cümleyle özetlemek gerekirse.
Yunanistan S-300’leri Rusya degil Kibris Rum kesiminden almak zorunda kaldi. Biz ise NATO tarihinde ilk defa, bir NATO ülkesi olarak, stratejik kabiliyetli bir askeri sistemi Rusya’dan almaya soyunuyoruz (ki bu bir elestiri degil, sadece ayricaligin tespiti).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 21:25 
Akıncılar

Vay be, nitelik olarak ne adil bir dağıtım olmuş böyle? gerçekten hiç bilmiyordum bu detayları. Bu kadarınada pes gerçekten, bir yunana verilenlere bak birde bize. Sevenimiz ne çok bu dünyada değil mi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 21:57 
Akıncılar

Pentagon: "F-35’lerdeki sorunlar uçuş için tehlikeli"
ABD Hava Kuvvetleri sözcüleri, yeni nesil F-35 avcı uçaklarını kullanan pilotlardan, oksijen yetersizliğine işaret edebilecek belirtiler olduğuna dair mesajlar gelmeye devan ettiğini açıkladı.

Air Force sitesinin Pentagon Sözcüsü Joe DellaVedova’nın açıklamalarına dayandırdığı haberinde, yetkilinin F-35 pilotlarının yaşadığı olayları ‘fizyolojik perdeler’ olarak değerlendirdiği, yapılan soruşturmanın söz konusu olayların kandaki oksijen miktarının azalmasından mı, yoksa karbon dioksit fazlalığından, su kaybından, uyku yetersizliğinden veya aşırı yorgunluktan mı kaynaklandığının kesin olarak tespit edemediği belirtildi.

Askeri yetkililer daha önce bu tür vakaların sayısında hızlı bir yükseliş gözlemlendiğini, pilotlardan baş dönmesi, parmaklarda batma ve oryantasyon kaybı gibi şikayetlerin geldiğini belirtmişti.

SADECE 2017'DE 10 YILLIK VAKA TESPİT EDİLDİ
2006-2016 döneminde bu konuda 10 vakanın bildirildiği ifade edilen haberde, sadece 2017’de bir o kadar daha vaka tespit edildiği, olayları yarısının ABD’nin Arizona eyaletindeki Luke askeri hava üssünde meydana geldiğinin tespit edildiği ve ardından F-35 uçuşlarının askıya alındığı kaydedildi.

Olayları araştırmak üzere kurulan heyetin, pilotların rahatsızlanmalarının nedenlerini ortaya çıkaramayınca uçuşlardaki sınırlamanın yeniden kaldırıldığı, fakat o zamandan bu yana en az 5 kez daha pilotların havada iyi hissetmediklerinin raporlandığı belirtildi.

ABD HAVA KUVVETLERİ SÖZCÜSÜ: REEL BİR TEHLİKE
Tüm pilotlar uçakları indirmeyi başardı, fakat bu konuda açıklama yapan ABD Hava Kuvvetleri sözcüsü Marc Graff, bu tür vakaların Hava Kuvvetleri için reel bir tehlike olduğu konusunda uyardı.

DellaVedova ise pilotların durumlarını inceleme ve F-35’lerin modernizasyonu konusunda ciddi bir yaklaşım gerektiğine dikkat çekti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2017, 22:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

F-22'lerde de pilota temiz hava sağlanması ile alakalı sıkıntılardan dolayı uçuşlar durdurulmuştu. yine bir başka beşinci nesil uçakta daha böyle bir sorun olması bana ilginç geldi.

http://www.savunmasanayi.net/f-22ye-yin ... us-yasagi/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2017, 17:02 
Akıncılar

F-22'lerde de pilota temiz hava sağlanması ile alakalı sıkıntılardan dolayı uçuşlar durdurulmuştu. yine bir başka beşinci nesil uçakta daha böyle bir sorun olması bana ilginç geldi.

http://www.savunmasanayi.net/f-22ye-yin ... us-yasagi/
Yakın bir tarihe kadar, avcı jetlerde tank içerisinde sıvı oksijen yüklenir, pilotun maskesine buradan çekilen oksijen verilerek solunum ihtiyacı karşılanırdı. Yeni nesil uçaklarda, motorun kompresöründen hava çekilerek pilotun ihtiyacı karşılanıyor. Bu sistemlerin kullanıldığı uçaklarda benzer şikayetlerin gözlenmesi normal. İyi değil, kabul edilebilir değil, ancak prensip aynı olduğundan benzer sıkıntılar görülebilir.

1997'ye dek F-16'lar tanklı sistemi, sonrasında üretilenler kompresörlü sistemi kullanıyor. Bir gün "F-16 pilotları hipoksi yaşıyor." gibi bir durum görülebilir.

Bazı yolcu uçaklarında da kabinin basınç ayarı ve iklimlendirmesi yapılırken motordan "taze" hava çekilip kabine verilen sistemler var, bunlarda da bazı yolcuların baş ağrısı, baş dönmesi vb. şikayetleri olmuştu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2017, 19:45 
Akıncılar

Alıntı:
Yakın bir tarihe kadar, avcı jetlerde tank içerisinde sıvı oksijen yüklenir, pilotun maskesine buradan çekilen oksijen verilerek solunum ihtiyacı karşılanırdı. Yeni nesil uçaklarda, motorun kompresöründen hava çekilerek pilotun ihtiyacı karşılanıyor. Bu sistemlerin kullanıldığı uçaklarda benzer şikayetlerin gözlenmesi normal. İyi değil, kabul edilebilir değil, ancak prensip aynı olduğundan benzer sıkıntılar görülebilir.

1997'ye dek F-16'lar tanklı sistemi, sonrasında üretilenler kompresörlü sistemi kullanıyor. Bir gün "F-16 pilotları hipoksi yaşıyor." gibi bir durum görülebilir.

Bazı yolcu uçaklarında da kabinin basınç ayarı ve iklimlendirmesi yapılırken motordan "taze" hava çekilip kabine verilen sistemler var, bunlarda da bazı yolcuların baş ağrısı, baş dönmesi vb. şikayetleri olmuştu.
Bazı yolcu uçakları değil, tüm yolcu uçaklarında havalandırmada, basınçlandırmada motorlardan gelen sıcak hava ile yapılır. Yoksa dışarıdaki hava çok soğuktur. Mevcut oksijen tüpleri, emergency için kullanılmaktadır. Bu sistem normalde 1 ve 2 nolu motorlardan gelen havanın, içerideki hava ile recurcilation yapılarak içeriye tekrar verilmesi ile çalışır. İstersek fresh moda alarak tamamen dışarıdan gelen havayıda kullanabiliyoruz ama bu motora daha çok yük bindirmek demek, yakıt sarfiyatı artışı demek malumunuz.

Neticede motordan gelen bir hava olduğundan dolayı bazen yanmış yakıt veya yağ kokusu alındığıda olabiliyor, bu bazen oldukça rahatsız edecek düzeydede olabiliyor. Hatta bu yüzden uçağın seferden alındığı bile oluyor. Açıkçası, F-35 kokpiti küçük bir alanda mevcut hava yetersiz kalacağı ve recurcilation yapacak bir kazana yer olmadığı için, kesin direkt olarak motordan gelen fresh hava kullanılıyordur. demekki bu sisteme dahil bir yerlerde sıkıntı oluşuyor. Benim öngördüğüm tek çare, bu sisteme ilave bir direkt harici hava girişi sağlanarak, ufak bir recurcilation kutusu içerisinde motordan gelen sıcak hava ile karışımın sağlanıp, istenilen sıcaklığa getirilen fresh havanın kokpite verilmesi sağlanmalı. Ve eğer yoksada muhakkak yine bir %100 oksijen tüpü bulunmalı, gerektiğinde direkt olarak buna geçiş sağlanabilmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2017, 22:39 
Süvariler

F-35 zaten yedek O2 sistemi ile inmiş galiba. tabi ki jet kokpiti çok küçük ama daha önemlisi yolcu kabin havasını solurken adam maske takıyor bir de işin yüzde yüz O2 kısmı var o daha beter etmiş olabilir adamı. Yolcular gibi hep normal hava solumuyorlar duruma göre.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2017, 18:39 
Akıncılar

Bazı yolcu uçakları değil, tüm yolcu uçaklarında havalandırmada, basınçlandırmada motorlardan gelen sıcak hava ile yapılır. Yoksa dışarıdaki hava çok soğuktur. Mevcut oksijen tüpleri, emergency için kullanılmaktadır. Bu sistem normalde 1 ve 2 nolu motorlardan gelen havanın, içerideki hava ile recurcilation yapılarak içeriye tekrar verilmesi ile çalışır. İstersek fresh moda alarak tamamen dışarıdan gelen havayıda kullanabiliyoruz ama bu motora daha çok yük bindirmek demek, yakıt sarfiyatı artışı demek malumunuz..
Hocam biliyorsunuz eski uçaklarda “bleed” doğrudan kabine verilmez, bleed ile bir turbokompresör çalıştırılır, dışarıdan hava çekilirdi.

787’de tamamen taze hava çeken, elektrikli kompresörler kullanılıyor, motordan besleme yapılmıyor, filan.

Yoksa haklısınız, tüm ticari uçaklar motordan hava çekerek hallediyorlar havalandırmayı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2017, 19:24 
Üye

Bu F-35'lerde biz Amerika'ya %100 bağlı oluyoruz.F-16'lardan bile kötü bir durumda bağlı olacağız.Uçaklar bakım için başka ülkeye gidecek.Sadece motor bakımı için Türkiye'de imkan olacak.Yazılıma müdahale edemiyoruz hatta vidasına dokunamıyoruz.Bu F-35 projesi bize ne katacak?Amerika istemese elimizde kalacak.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2843 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 153 54 55 56 57 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: