TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 23 Oca 2018, 19:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3942 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 175 76 77 78 79 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2017, 14:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Bence gelişmeler İngilizler ve bizi birlikte hareket etmeye itiyor, bunun sonucunu da ilk olarak tank ve uçak motorlarının ortak üretiminde görüyoruz.
Ben ingilizlerle ortaklığa karşı değilim açıkçası , Alman,Amerikan ,Rus ve uzak doğulu muadillerine göre bizimle daha çok iş yapmaya meğilliler.

Nasreddin hocanın dediği gibi ,bana attan düşen birini getirin dediğimizde eski bir mparatorluğu kaybetmiş iki devlet birbirini daha iyi anlayacak ve ortaklıklarıda daha uzun süreli ve devlet geleneklerine uygun ilerleyecektir tahminimce.

Yeteki siyasi irade olsun iki tarafta bu ortaklık için , şimdilik sıkıntı yok gibi duruyor o konuda

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2017, 18:15 
Akıncılar

tei de teklif vermis motor icin nasil yapacak merak icindeyim, tank motorumdaki tulomsan olayinin aynisini yasariz bana kalirsa, yapacam diye alir ihaleyi oyalar oyalar politik nedenle abdlilerden teknoloji transferi alamadik der atar ortaya sozlesmeyi tank motorunda oldugu gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2017, 18:57 
Akıncılar

tei de teklif vermis motor icin nasil yapacak merak icindeyim, tank motorumdaki tulomsan olayinin aynisini yasariz bana kalirsa, yapacam diye alir ihaleyi oyalar oyalar politik nedenle abdlilerden teknoloji transferi alamadik der atar ortaya sozlesmeyi tank motorunda oldugu gibi.
Üstadım TEI (%46 GE) üstünden ABD teklif veriyor olasın? Malum ilk olarak GE F414 motorunu teklif etmişlerdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2017, 20:07 
Akıncılar

Bende bu riskten bahsediyorum abd bu işe taş koyar kanımca.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2017, 20:14 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bu kadar şeyden sonra ABD ve Almanya ile iş yapmaya çalışırsak kocam benim döver de sever de olayına döner.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 01:20 
Akıncılar

TEI'nin bugüne kadar hiç renk vermeyip, son gün sessiz sedasız gizli kapaklı teklif vermesini Nasıl yorumlamalıyız acaba? Ki TEI bildiğiniz gibi Amerikan GE ortaklığı... Nedir bu sır dolu iş?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 01:59 
Süvariler

Alıntı:
TEI'nin bugüne kadar hiç renk vermeyip, son gün sessiz sedasız gizli kapaklı teklif vermesini Nasıl yorumlamalıyız acaba? Ki TEI bildiğiniz gibi Amerikan GE ortaklığı... Nedir bu sır dolu iş?
Formalite, hiçbir firmaya tek şansım sensin dememeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 04:16 
Süvariler

TEI'nin teklif vermesine çok sevindim. Karşı tarafı TEI ile korkutabildiğimiz kadar korkutmamız lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 12:07 
Süvariler

Yıllardan bu yana herhalde üretmediği parça kalmamıştır. Lisanladığı, yada lisans karşılığında ürettiği parçalar vardır. Tasarım yaparlarsa çokta süpriz olmasa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 20:53 
Akıncılar

Yıllardan bu yana herhalde üretmediği parça kalmamıştır. Lisanladığı, yada lisans karşılığında ürettiği parçalar vardır. Tasarım yaparlarsa çokta süpriz olmasa gerek.
Sifirdan motor gelistirmek isi uzun bir surec, TF-X e yetismez. Dunya basarisiz olmus projeler ile dolu. En bariz ornekleri Hint Kaveri motor, cope gidecek 20 yillik emek. Cin keza yillardir istedigi dayanimda, yuksek performansli bir motoru gelistirmek icin ugrasiyor.

TEI acisindan bence en dogru yol GE ile ortakliginin avantajlarini kullanarak 22-26bin lb sinifindaki F-414 motorunu lisansli sekilde, yuksek yerli parca uretim oraniyle teklif etmek olabilir. Ben sahsen TF-X'in mumkun oldugunca ABD disi altsistemler kullanmasi taraftariyim ama motor konusunda ne yazik ki dusuk riskli ve hazir motor olarak fazla alternatif yok. Burada RR'nin teklifinin ne kadar maliyetli ve riskli olduguna bakar. Eger RR'nin dusuk riskli ve maliyetli bir cozumu varsa tercih edilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 23:58 
Süvariler

Alıntı:
Sifirdan motor gelistirmek isi uzun bir surec, TF-X e yetismez. Dunya basarisiz olmus projeler ile dolu. En bariz ornekleri Hint Kaveri motor, cope gidecek 20 yillik emek. Cin keza yillardir istedigi dayanimda, yuksek performansli bir motoru gelistirmek icin ugrasiyor.

Olabilir,
fakat Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini TFX yada önümüzdeki 20-30 seneden ibaret saymamak gerekiyor.

Biz bu işi kavramak zorundayız, gelecek açısından muhakkak çözülmesi gereken bir sorun ve zaruri bir yetenek, ne kadar erken yola çıkarsak o kadar çabuk hedefe ulaşırız.
Ve kucağımıza gökten inecek bir yetenek de değil.
Ve o zamana kadar ortak geliştirme en azından tüm haklarına sahip olduğumuz bir Motor üretmek zorundayız.

Ben bu uçağı muhakkak Dost ve Müttefik ayrıca bize sempati duyan ve duymasını istediğimiz her ülkeye ulaştırmak (satmak değil özellikle ulaştırmak diyorum) zorundayız.
Her satılacak uçakla beraber Som,Atmaca,Bozdoğan, vs gibi Silah sistemleri de satılacaktır.

Bunun ekonomik ve Siyasi getirisi çok yüksek olacaktır.

Bu konuda bu proje eğerki propaganda amaçlı yürütülmüyorsa iktidarın çabalarını olumlu buluyorum ve canı gönülden destekliyorum.

Ayrıca gelecekde Titanyum ve çeşitli nadir metallerin örtülü ambargosunu aşmak için çok büyük uçak receyling dönüşüm, hatta değerli elektronik ve metal dönüşüm sektörü oluşturup (çevreci olması şartıyla) gelecekde sıkıntı çekmemek için de güzel bir çözüm olur. ABD deki kocaman uçak çöplüğü gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 00:28 
Üye

TEI acisindan bence en dogru yol GE ile ortakliginin avantajlarini kullanarak 22-26bin lb sinifindaki F-414 motorunu lisansli sekilde, yuksek yerli parca uretim oraniyle teklif etmek olabilir. Ben sahsen TF-X'in mumkun oldugunca ABD disi altsistemler kullanmasi taraftariyim ama motor konusunda ne yazik ki dusuk riskli ve hazir motor olarak fazla alternatif yok. Burada RR'nin teklifinin ne kadar maliyetli ve riskli olduguna bakar. Eger RR'nin dusuk riskli ve maliyetli bir cozumu varsa tercih edilir.
Ben RR gibi bir dev motor projesinin arkasındaysa Kaveri motor gibi bir sorunun çıkacağını düşünmüyorum.Hemde bu projeden çok şey öğrenebiliriz.Ve ben 5 yılda bir prototipin çıkacağı kanaatindeyim.Adamlar diyor zaten seri üretim daha fazla zaman alacak diye.Önümüzde RR'un ana katkı yapanlardan birisi olduğu Eurojet örneği varken birde.
Ben bu saatten sonra Amerikayla motor macerasına girilmesi taraftarı değilim.Adamlar bize ortak olduğumuz f-35 projesiyle tehtid ederken , göbeğimizden bağlı iken birde motor konusunda bağlı olmak ne kadar mantıklı olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 02:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

TF-X'in ilk üretim serisi F-414 motoru kullanır. Sonraki seri ise RR ile beraber geliştirilmiş yerli motora geçer. Fransızlar da öyle yaptılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 10:25 
Üye
Kullanıcı avatarı

TF-X'in ilk üretim serisi F-414 motoru kullanır. Sonraki seri ise RR ile beraber geliştirilmiş yerli motora geçer. Fransızlar da öyle yaptılar.
Bakınız altay diyerek yazınıza cevap vermek istiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 12:30 
Süvariler

RR'nin rafta duran birçok teknoloji gösterimi olduğundan eminim. Ya bunlardan birinin üzerinden gidilir veya EJ-200'ün atası XG-40 üzerinden geliştirilecek yeni bir motorla devam edilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 17:28 
Akıncılar

Bakınız altay diyerek yazınıza cevap vermek istiyorum.
İyi ya Altay işte.
Prototipleri, geliştirme ve test süreçlerini MTU motoru ile yaptık bitirdik alnımız akıyla. Seri üretim için başka şey bakıyoruz.

Bunu önceden akıl etmeyişimiz bizim evvel akıllılığımız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 22:00 
Süvariler

Alıntı:
İyi ya Altay işte.
Prototipleri, geliştirme ve test süreçlerini MTU motoru ile yaptık bitirdik alnımız akıyla. Seri üretim için başka şey bakıyoruz.

Bunu önceden akıl etmeyişimiz bizim evvel akıllılığımız.
Bunlar hep vizyonsuzlukla alakalı "Ey Almanya,sen kimsin yaa" dedin mi bunun sana bir bedeli olacağını bilmesi gerekirdi bazı sorumlu kişilerin.Bu motora mecbursan madam da senin burnunu sürter işte böyle....2019 da motorsuz tank mı üreteceğiz ?Şu an elde kesin bilgi yok,ukraynadan motor alacağız yok ingilizden alacağız derken bu altay işi daha çok su götürür zaten...TF-X projesinde bari akıllansak da ona buna bulaşmadan kıyıdan kıyıdan motor işini çözsek ....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 22:47 
Akıncılar

@çg, Hevesini kırmak için söylemiyorum ama, ilişkiler RTE ya’lı yu’lu konuştu diye gerilmedi. O büyük bir batı basını pompası. O Alman öküz siyasetçisinin kendi içini endoktrine etmek için bastığı terbiyesizce bir laf. Bizim de basın oralarkaynaklı olduğu için, RTE antagonizmi de bizde popüler olduğundan kolay alınıp satılan bir düşünce oldu.

Kusura bakmayın, A Haber gibi geliyor kulağa ama ne yapayım, doğrusu bu.

Daha iyi yönetilebilirdi muhakkak, Alman’ın onun bunun bu namussuzluğuna bu kadar bedavadan su taşımak da bizim siyasetin bir sersemliğidir ama Alman’ın gönlünü hoş tutmanın şartlarını senin benim midem kaldırmaz. Yeter gayrı, o mide bulantılarından çok yaşadık aleni gizli.

RTE’nin söylemi için de, yaklaşan kara bulutu, kaçınılmazı gördü ve saflarını buna hazırladı diyebiliriz belki. Bizim bu dil hoşumuza gitmez muhakkak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 23:15 
Süvariler

Zaten geçmiş dış politika ve siyasetin de batı ekseni ve politikalarına paralel bir düzeyde olması istenilenin verildiği ama karşılığında hiçbir kazanımın alınamadığı bir düzende devam ettiği için üslup ve yaklaşımlarda bir sorun yaşanmamaktaydı.

Biz biraz da toplum olarak ezilmişliğimizin ve hor görülmüşlüğümüzün arasından sıyrılmak isteyen bir kesimin bu denli batı ile zıt gidilemeyeceği kanısı altında kalmış durumdayız. Çünkü bizi biz yapan değerler laftan ibarettir ve günümüz konjonkturel değerlerinde paranın sanayinin ve silahlı gücün karşısında biz ancak kurulu düzene uyan bir çark dişlisi olarak kalmalıyız. Fazlasını isteyip yapabilecek en azından lafla da olsa gösterebilecek kadar maddi manevi kayba uğramaya gönlümüz razı değil...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017, 23:25 
Akıncılar

Alman Fransız’dan nefret ediyor, İngiliz ikisini de adam yerine koymuyor. Biz biraz da onlar gibi rest de çekip kendi ajandamıız takip edebiliriz, o siyasettir, fakat iş, projeler başkadır diye düşündük. Lakin ilk yamuğumuzda AB’nin ana ülkeleri bir anda “Sen kim köpeksin!” deyiverdiler.

Yani; Dünyanın kaç bucak olduğunu yeni görüyoruz biz daha. Ama ne acı ki, bu zor döneme de bu kafası karışık siyasi kadro ile giriyoruz -iktidarı ayrı, muhalefeti ayrı. Hepsi birbirinden sığ. Daha beteri dünya kafayı yedi. Karşımızda konuşacak, gelmişi geçmişi bilen, gerçekten “siyasetçi” kimse de yok. Yani küllüm Batı da yerlerde.

Bu tabii hayra varmaz lakin, bize gelene kadar ohoooo, ne krizler yatıyor bu dinamit yatağında. İngiltere bile, Kurda sormuşlar neden ensen kalın, kendi söküğümü kendim dikerim de ondan demiş, diyerek ceketini aldı.

Dünyanın bu sefaletinde ne geleceğe plan yapılır, ne pakt seçilir ne eksen kaydırılır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 01:57 
Süvariler

Yapmayin Tanri askina,
aha adam hergün sabah aksam tv de (gina geldi) hala Heyyy die bagiriyor bir yerlerle iliskileri bozmak icin zorluyor.
Ama Heyy demeside hep bos yere, adam adani isgal etmis gidip müftüde müftü diye bagiriyor ama Kudüs icin Eyyy seni varya pisman edecegim felan filan .

Zor zamanlar , hic aglamaya gerek yok istek varsa herzamen bir yol vardir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 12:29 
Üye

Ama Heyy demeside hep bos yere, adam adani isgal etmis gidip müftüde müftü diye bagiriyor ama Kudüs icin Eyyy seni varya pisman edecegim felan filan .

İşgal edilen adamız veya adacığımızın ekonomik bir getirisi var mı şuanda?

Hemen yarın bunun için yunanla savaşa girsek ne kazanacağız, yani sırf konuşmak için konuşuluyor bazı şeyler.

Gün gelir donanmayı hazırlayıp ordunu başarılı bir mücadeleye sokacak kadar donatırsan ekonominde sağlam bir zemine oturur konjonktür de buna uygun olursa, oradaki sahibi belli olmayan yada hak iddia edeceğimiz adaların defterini açarız ve böle bir iddia ile bir savaşa girdiğiniz zaman ekstra bir alan yada ada hakimiyeti de kazanabilirsiniz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 13:59 
Süvariler

Alıntı:

Hemen yarın bunun için yunanla savaşa girsek ne kazanacağız, yani sırf konuşmak için konuşuluyor bazı şeyler.
Yazılan şey hoşuna gitmemiş anlaşılan.
Boşver, benim de duyduklarım hoşuma gitmedi.

Soralım o zaman yunanlılara işgal ettikleri adacıklardan iflas etmiş ekonomilerine ne gibi getirisi varmış?

Bu mantıkla Güneydoğuyuda versek olur, zarar ediyor orası,hiçbir getirisi yok.

Yeterki Rte me zeval gelmesin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 16:24 
Süvariler

Gün gelir donanmayı hazırlayıp ordunu başarılı bir mücadeleye sokacak kadar donatırsan ekonominde sağlam bir zemine oturur konjonktür de buna uygun olursa, oradaki sahibi belli olmayan yada hak iddia edeceğimiz adaların defterini açarız ve böle bir iddia ile bir savaşa girdiğiniz zaman ekstra bir alan yada ada hakimiyeti de kazanabilirsiniz.
Yıllardır bu foruma üyeyim bugüne kadar hiç bir üye ile ikili tartışmaya girmedim. Ama yazdığınız şey kanımı dondurdu. Toprak bir devletin, milletin namusudur. Siz askerlikte yapmadınız sanırım, hudut namustur diye bir şey de mi duymadınız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 16:46 
Genel Yetkili

Şu işgal edilen adalar mevzusu nedir ? Kim kimin adasını işgal etmiş? Bir bilen varsa yazarsa çok sevineceğim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 17:03 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Adaları haritada işaretleyelim lütfen. Ben cahilim ama koordinat verirseniz de olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 17:57 
Süvariler

Gerçi konudan epey sapıyor ama...

http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/yun ... 46450/amp/

https://tr.sputniknews.com/amp/analiz/2 ... al-kardak/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 19:12 
Süvariler

İşgal edilen ada var. Hatta ülkemize BM'de resmi olarak tescilli. Tescil belgesi istenirse alınabiliyor. Adalardan bir kısmı gri bölgede rahatlıkla hak iddia edebiliriz. Bir kısmı Lozan sebebiyle hak iddiamızın dışında. Çok uğraşırsak Girit'in durumu var falan. O tabi longshot NATO'nun yerleştiği yeri konuşmak güven özveri ve tecrübe ister.

En son StrategyMaster tarafından 18 Ara 2017, 20:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 19:47 
Üye

Yazılan şey hoşuna gitmemiş anlaşılan.
Boşver, benim de duyduklarım hoşuma gitmedi.

Soralım o zaman yunanlılara işgal ettikleri adacıklardan iflas etmiş ekonomilerine ne gibi getirisi varmış?

Bu mantıkla Güneydoğuyuda versek olur, zarar ediyor orası,hiçbir getirisi yok.

Yeterki Rte me zeval gelmesin.
Konu Rte değil başlık Türk-yunan savaşı da değil ama ekonomisi batmış Avrupa'nın şımarık çocuğuna ders vermeye çalışmak için uygun zaman şuan değil, halkını disipline etmek ve aldığı dış borçları sildirmek veya vadesini erteletmek için Türkler ile savaşmak Yunanlıları gayet mutlu edecektir ama bize ne kazandıracaktır. Arkamızda bize maddi manevi böle bir çatışmada destek verecek oluşumlar yok, tekiz.

Rusya bile Kırımı Sovyetler dağıldıktan 25 sene sonra kendine ekleyebildi. Nükleer bir Rusya enerjide kendine yetebilen bir ülke.

Ülkenin % 20 sine denk gelen Güneydoğudan vazgeçmeyi açıkça kimin tarafında olduğu belli olmayan adacıkla nasıl mukayese edebiliyorsunuz pes doğrusu.
Alıntı:
Yıllardır bu foruma üyeyim bugüne kadar hiç bir üye ile ikili tartışmaya girmedim. Ama yazdığınız şey kanımı dondurdu. Toprak bir devletin, milletin namusudur. Siz askerlikte yapmadınız sanırım, hudut namustur diye bir şey de mi duymadınız?

Keşke İkili tartışmaya girmeme alışkanlığını sürdürseydin, zira bu tartışmaya toprak namus kavramıyla girdiysen hangi adanın bizden geçtiğini açıkça yazman gerekir, insan namusunun nasıl elden gittiğini bilir yada bilmeden bu tartışmaya dahil olmaz.

Ama şu 18 ada ki bazıları Girit'in güneyinde gösterilen adalarla namusumuz gitti muhabbetine girmek tam bir ergen kalıntısı sözler.

Bakınız her ülkenin komşu ülkesiyle muallak da kalan alanlar için iddiası olabilir bu sadece Türk-Yunan deniz sınırında olan bir durum değil, önemli olan o alan için koca ülkeyi savaşa sokarak bir kazanım elde edecek miyiz?

Bu işe namusumuz gitti diyerek bakabilirsiniz yada bu alanları askeri ve jeopolitik izin verdiği anda alan genişletme için bir fırsat bir bahane olarak da görebilirsiniz ,o tamamen sizin bakış açınıza kalmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 19:57 
Süvariler

Alıntı:
Konu Rte değil başlık Türk-yunan savaşı da değil ama ekonomisi batmış Avrupa'nın şımarık çocuğuna ders vermeye çalışmak için uygun zaman şuan değil, halkını disipline etmek ve aldığı dış borçları sildirmek veya vadesini erteletmek için Türkler ile savaşmak Yunanlıları gayet mutlu edecektir ama bize ne kazandıracaktır. ?
.
Yahu biz kötü zamanda Kardak için savaş da yapacakdık.

Suriyede Toprakları bırakıp bölücü terör örgüt eskortluğunda sanduka kaçırdık gece yarısı.

Neyse bu konuda söylenecek çok şey var ama susayım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 20:23 
Süvariler

Sayın desert storm, mesele ada mevzusu değil sizin yaklaşımınız. Giden ada var yada yok, rahatsız olmamın sebebi konuya ekonomik açıdan bakmanız. Kıbrıs'ın da ekonomik olarak bize getirisi yok, hatta zararı var. Sizin yaklaşımınızla verelim gitsin o zaman.
''İşgal edilen adamız veya adacığımızın ekonomik bir getirisi var mı şuanda? '' bunlar sizin sözleriniz. Yaşım kırk ayrıca. Bu memlekette bir karış tarla toprağı için kardeş kardeşi öldürür, iş vatan toprağına gelince ekonomik getiri öyle mi? Bana Bekir Çavuşu hatırlattınız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 21:15 
Üye

Sayın desert storm, mesele ada mevzusu değil sizin yaklaşımınız. Giden ada var yada yok, rahatsız olmamın sebebi konuya ekonomik açıdan bakmanız. Kıbrıs'ın da ekonomik olarak bize getirisi yok, hatta zararı var. Sizin yaklaşımınızla verelim gitsin o zaman.
''İşgal edilen adamız veya adacığımızın ekonomik bir getirisi var mı şuanda? '' bunlar sizin sözleriniz. Yaşım kırk ayrıca. Bu memlekette bir karış tarla toprağı için kardeş kardeşi öldürür, iş vatan toprağına gelince ekonomik getiri öyle mi? Bana Bekir Çavuşu hatırlattınız.

Bu tartışmayı uygun bir Türk yunan başlığına taşınabilirse iyi olacak çünkü dolu bir konu oldu ama bu başlıkta devam etmemeli.

Ben Çukurova da yaşıyorum toprak davalarının sonucunu çok iyi bilirim, bundan bir kaç yıl önce burada iki aile 3 dönümlük toprak için parasal değeri 20 bin lirayı geçmez ki bu ailelerin ikisi de yüzlerce dönüm tarla sahibi ve bu parayı bir bayramında hayır olarak dağıtıyor.

Bu 3 dönümlük tarla için 5 kişi öldü, onlarda toprak namustur diyerek toprak oldu. Kime hayrı oldu bu işin? Oysaki namus dediğimiz toprak tarla satılıyor alınıyor, böle bir saçmalık yapmasalar istediği tarlayı zamanla alır işine gücüne bakardı.

Şimdi bu adacık davası da buna benziyor orada sahibi belli olmayan adacık için yunanla sıcak çatışma çıkartalım, geri adım atmayalım diyoruz... Rafinerimiz, barajlarımız, köprülerimiz adamın harekat çapı içerisin de sen bir adayı alayım derken 100 milyar dolar zarar ve ülke içi kaos da bulursun kendini adacığı da alırsın keçi beslersin o saatten sonra...

Yahu o adacık kaçmıyor hele bir kendini topla, bir büyü, palazlan sonra çık burası benim dedemden miras aha buda tapusu de vermezse cenk et, o saatten sonra gözüne kestirdiğin gücünün yetebildiği yere kadar hak iddia et alan genişlet... Doğalğaz mı, petrol mü ararsın keçi mi beslersin sana kalmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 22:12 
Süvariler

O iş öyle olmuyor. De facto hakimiyet diye birşey var. Madem senindi 50 senedir neredeydin der adam. Kaldı ki giden her adacıkla beraber Ege hakimiyetimizi, Akdenizdeki haklarımızın da bir kısmını yitiriyoruz. Adalar sorunu boğazların boynuna geçen bir ilmek gibi. Bu bilgisayarda oynadığın bir strateji oyunu gibi önce biraz kasayım sonra saldırırım mantığıyla olacak iş değil. Adamdan 20 kat güçlü olursun ama adam öyle bir bağlar ki işi o kadar güç elinde patlar. Diplomaside ne kadar gücünüz varsa o gücünüz doğrultusunda beklemeksizin derhal hamle yaparsınız. İlla elde kılıç adaya yardırmanız gerekmiyor. Gücünüz azsa ona göre hamle yaparsınız çoksa ona göre ama illa yaparsınız. Atılabilecek başka adımlar var. Ama elbet şartlar oluşup sırası geldiğinde askeri güç kullanımı da bunlardan biri. Pasif kalmaksa kesinlikle kabul edilebilecek birşey değil. Biz 2000'lerden sonra Ege ile ilgili hiç birşey yapmadık ve o bölgedeki claimimizi hızla yitirdik ve neredeyse orası elimizden kayıp gitmek üzere.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017, 22:19 
Üye

Biz 2000'lerden sonra Ege ile ilgili hiç birşey yapmadık ve o bölgedeki claimimizi hızla yitirdik ve neredeyse orası elimizden kayıp gitmek üzere.
Kılıcımız keskin, claimimiz daim olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 00:30 
Üye

Keske Abd f35 konusunda mirim kirim yapsada 1 2 filo pakfa siparisi versek. Kendine gelseler, hemde pakfa miz olsa. Dehset makina.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 08:08 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Keske Abd f35 konusunda mirim kirim yapsada 1 2 filo pakfa siparisi versek. Kendine gelseler, hemde pakfa miz olsa. Dehset makina.
Hangi PakFa Su-57 oldu onun adı.
Toplam 9 adet prototip yapıldı yaklaşık 5 tanesi uçabiliyor. Su-27 motoru modernze edilmiş Su-30 radarı ile uçaçak uçak.
Daha seri üretime gelimedi ve silahlanmadı uçak Ruslar silahlanmasına 2018-2019 gibi başlayacak nasipse.
Yani uçağın ortak üretimi 2025ten önce fiziki olarak mümkün değil.
Daha alt sistem uyuşmazlıklarına filan hiç girmedim bile.
Ayrıca Hindistan ve Çin hariç bir mutlu çok adet Su serisi kullanıcı söyleyin Malezya hiç mutlu değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 20:38 
Süvariler

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 00:48 
Üye

Tfx ile 5. Nesil bir avcı uçağı yapmak istiyoruz fakat dikkatimi çeken şey son açıklanan verilere göre bu uçak ortalama 19 metre boyunda ve 12 metre kanat açıklığında olacak ki buda F-22 ve Su-57 ile benzer boyutlara sahip olacağını gösteriyor. Fakat rakiplerinin kanat açıklıkları daha uzun (F-22 , 13.56m - Su-57 , 13.96m) ve motor itki kuvvetleri ej-200 ayarında bir motora göre yüksek. P&W F-119-PW-100 (116-156 kN) , Saturn Al-41 ( 107-176 kN) , Ej-200 ( 72-103kN). Bu ayarda motorları alamayacağımız göz önünde bulundurulursa daha kısa kanatlar ve daha zayıf bir motorla Tfx rakipleri kadar iyi bir uçuş performans gösterebilir mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 07:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Tfx ile 5. Nesil bir avcı uçağı yapmak istiyoruz fakat dikkatimi çeken şey son açıklanan verilere göre bu uçak ortalama 19 metre boyunda ve 12 metre kanat açıklığında olacak ki buda F-22 ve Su-57 ile benzer boyutlara sahip olacağını gösteriyor. Fakat rakiplerinin kanat açıklıkları daha uzun (F-22 , 13.56m - Su-57 , 13.96m) ve motor itki kuvvetleri ej-200 ayarında bir motora göre yüksek. P&W F-119-PW-100 (116-156 kN) , Saturn Al-41 ( 107-176 kN) , Ej-200 ( 72-103kN). Bu ayarda motorları alamayacağımız göz önünde bulundurulursa daha kısa kanatlar ve daha zayıf bir motorla Tfx rakipleri kadar iyi bir uçuş performans gösterebilir mi ?
Hele bi prototip uçsun öyle konuşalım daha çooook var. Henüz ölçüler ve ağırlıklar kesin değil

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 09:44 
Süvariler

şu kafalar beni bitiriyor

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 19:51 
Akıncılar

Alıntı:
Yahu biz kötü zamanda Kardak için savaş da yapacakdık.

Suriyede Toprakları bırakıp Bölücü Terör Örgütü eskortluğunda sanduka kaçırdık gece yarısı.

Neyse bu konuda söylenecek çok şey var ama susayım.
Bizden daha fazla başka kimin Hakkı vardı o topraklarda, ama şu eloğlu geldi yerleşti biz hala işgal edilen yerlerden santim santim nasıl yer edinebiliriz diye uğraşıyoruz! Dünyada başka hiçbir ülkede olmayan en büyük iki kozu, en uzun sınıra sahip olarak mülteci akını ve yasal olarak Türk toprağı Süleymaniye türbesi, ikisinide yanlış ve cahil kararlar ile değerlendiremedik! Biz insani yardım/koruma maksatlı tampon bölge ve kendi toprağını koruma maksatlı yerleşme hakkımızı çerez gibi harcadık! Ki efsane Türk namını lekeleyerek, vatan toprağını çapulcuya terk ederek!!!

Ben bir Türk toprağının, üç buçuk çapulcuya yangından mal kaçırır gibi terkedilmesini ve şanlı Türk askerinin başına geçirilen çuvalı, burnumuzun dibinde o çuval geçirenlere derhal müdahale edip alınmamalarını asla affetmiyorum, affetmeyeceğim. :evil:

Sonra seni tabiki kimse iplemez, pastadan pay vermez, lafını dinlemez...

Konu dışı olduğu için özür dilerim. Konuya dönecek olursak; ilk prototipler için hazır alım GE-F414 veya madem büyük uçak olacak, eldeki GE-F110 motorlarını kullanmak en mantıklısı olacaktır. Sonrası için RR ile çözüm geliştirme projesi gayet mantıklı olmakta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 22:08 
Site Başkanı

Gençler hala diyorum uçak falan hikaye yahu hepsi 2018 seçim yatırımı görüşmeler var ama bizimkiler yine olmaz isterler ile gidiyor.

Yani bir nevi ayak sürtmece öyle TF-X falan bize bir kaç beden bol gelen hususlar.

Ha şu olursa derim ki tamam yapılır.

*Ekonomi 1 trilyon dolar kaynağa sahip olur.
*Hazine 500 milyar dolar rezerv eder.
*Bilimsel araştırma merkezleri kurulur.
*Siyasi rektör atamaları ve kadroları boşaltılarak yerine adil bir şekilde bilim adamlarına ayrılır.
*İthalat/İhracat dengesinde İhracat öne geçer.
*Cari açık yerine cari fazla verilir.
*Ağır sanayi yatırımları yapılır.
*Nitelikli uzman sayısı ve teknoloji alt yapısı olarak ilk 10 da oluruz.
*Uzay ve bilimsel araştırmalar noktasında ilk 5 e yükseliriz.
*Yönetim manasında devlet politikası ayrı siyaset ayrı olur.

O zaman derim ki tamam biz bu uçağı üretiriz.

Yoksa siz burda Kardak konuşsanızda motoru ne olucak desenizde 3D çizimlerden öteye gitmeyecek bir hayali fantaziyi tartışıyorsunuz sadece.

Ve gerçekten bu uçak projesi sürümcemede kalacak ve başımızdaki adam gidene kadar sakız gibi sürüp gidicek.

Tıpkı 15 sene UMHSS konusu gibi.

Edit:Adamlar o kadar bu seçimlerde kaybetmek istemiyorki F-5 kanopisi üzerine çift motor ekleyip alın size yerli uçak bile diyebilir ve yiyebilirsiniz o derece gözleri kararmış vaziyette uzun ordan inerse çok ciddi şeyler ortaya çıkıcak.

O yüzden her şey reklam tıpkı yerli araba gibi gerekirse parayı bastırıp Çin den J-20 kabuğunu almayı bile düşünüyorlar o derece şu an durum :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 22:27 
Süvariler

Hala devam ediyormu bu konu ya :)

Gençler hala diyorum uçak falan hikaye yahu hepsi 2018 seçim yatırımı görüşmeler var ama bizimkiler yine olmaz isterler ile gidiyor.

Yani bir nevi ayak sürtmece öyle TF-X falan bize bir kaç beden bol gelen hususlar.

Ha şu olursa derim ki tamam yapılır.

*Ekonomi 1 trilyon dolar kaynağa sahip olur.
*Hazine 500 milyar dolar rezerv eder.
*Bilimsel araştırma merkezleri kurulur.
*Siyasi rektör atamaları ve kadroları boşaltılarak yerine adil bir şekilde bilim adamlarına ayrılır.
*İthalat/İhracat dengesinde İhracat öne geçer.
*Cari açık yerine cari fazla verilir.
*Ağır sanayi yatırımları yapılır.
*Nitelikli uzman sayısı ve teknoloji alt yapısı olarak ilk 10 da oluruz.
*Uzay ve bilimsel araştırmalar noktasında ilk 5 e yükseliriz.
*Yönetim manasında devlet politikası ayrı siyaset ayrı olur.

O zaman derim ki tamam biz bu uçağı üretiriz.

Yoksa siz burda Kardak konuşsanızda motoru ne olucak desenizde 3D çizimlerden öteye gitmeyecek bir hayali fantaziyi tartışıyorsunuz sadece.

Ve gerçekten bu uçak projesi sürümcemede kalacak ve başımızdaki adam gidene kadar sakız gibi sürüp gidicek.

Tıpkı 15 sene UMHSS konusu gibi.

Edit:Adamlar o kadar bu seçimlerde kaybetmek istemiyorki F-5 kanopisi üzerine çift motor ekleyip alın size yerli uçak bile diyebilir ve yiyebilirsiniz o derece gözleri kararmış vaziyette uzun ordan inerse çok ciddi şeyler ortaya çıkıcak.

O yüzden her şey reklam tıpkı yerli araba gibi gerekirse parayı bastırıp Çin den J-20 kabuğunu almayı bile düşünüyorlar o derece şu an durum :)
Bir yanım umut etse de bir yanım katılıyor!
Eğer daha gerçekçi isterler ile yürünse olabilir. F-16'nın az daha gelişmişi bir şey ortaya çıkabilir. Gerçekçi olursak. Görünmezlik özelliğine aşırı takmaz isek.(Yüksek seviyeli bir görünmezlik istemez isek) F-35'in yanında daha ucuz maliyetli,kendi mühimmatlarımızı kullanabileceğimiz, yeri geldi mi orta seviye ülkelere satabileceğimiz bir uçağımız bir alt yapımız olur.

Ruslar Pakfa'ya ta ne zaman başladı hala üretime geçemedi. Amerika bile sorunlar yaşıyor. Tarih olarak da çok iyimser bir duruş var. Yıl zaten 2018 olmuş adamlar hala 2023 hedefi koymuşlar. Yahu 7 yılda ne çıkacak ortaya.. İlk uçuş yetişmez bile o tarihe.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 02:00 
Akıncılar

Proje ciddi arkadaşlar, uçuk isterler 2030 lar için gerekli. Bakalım ne kadarını kotarabilecegiz göreceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 03:04 
Üye

Basaririz basaramayiz, orasini bilmiyorum ama bu bir milli projedir, 2023 olmazsa 2030 olur, kisiler degisir ama Türk milletinin hayali olan O ucak ucana kadar devam edecektir diye düsünüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 13:27 
Süvariler

Yahu tut ki bu proje olmadi dalga geciyoruz ama bir bakmisiz Su-27 kirmasi Su-57 almisiz , tum sistem degismis , Rus' un kucagini oturmusuz. Dunya'da gundemin cok hizli degistigi , agresif liderlerlerin ortaya ciktigi , diplomatik nezaketin ortadan kalktigi , ac gozlu kapismalarin basladigi bir doneme girdik. Yasimiz elvermedigi icin 1940 oncesini bilmiyoruz belki de Dunya kontrollu bir 3. Krize dogru evriliyor ve taraflar her an kayabilir , yonler koklu degisebilir. Benim ongorum tabi. F35 projesini desteklemekle beraber hadi tum ucaklari teslim aldik ya sonrasi ABD ile yeni buyuk krizler ortaya cikarsa ne yapariz onu da dusunmeden edemiyirum. Su an kimi milli muhimmatlar ortada olmasa idi bölücü terör örgüt su bu bu kadar gomecek muhimmati siparis uzerine ABD hemen verir miydi ? Soru isaretleri dolu ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 14:12 
Süvariler

Öyle Türk milletinin hayali, Reisin Rüyası ile bu iş olmaz. Yarın da Marsa giden füze rüyası görür sonra bu rüyalar bir gün kabusa dönüşür.
Sn.Kurt iktisadi olaya bakmış bende olaya iktisadi bakıyorum ama farklı yorumluyorum.

Taşa betona sermayeyi gömmektense yüksek teknolojiye yatırım yaparım hem teknolojim ilerler, kilo başı metalden yüzbinlerce dolar gelir elde ederim, bağımsızlığıma faydası olur, komple sistemi satarım bir çok sektöründe gelirini devamını sağlarım,insan eğitiririm.
Bu bir tercih meselesi, ya inşaat ya teknoloji.
Yanlız heryere içi boş beton üniversite kurmaktansa üç beş yüksek kalitede üniversite kurmadan gereken altyapı sağlanamaz.
Türkiye deki Üniversiteslerin 90% teknisyen ve meslek okuluna çevirmekte fayda var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 17:22 
Süvariler

Başaramadığın zaman, vakit, sermaye, emek kaybı olacak ve milletin öz güveni kırılacak. Belki olabilecek olan daha mütevazi veya 10 yıl sonra başlayabileceğimiz bir işi sırf hayal uğruna tamamen de kaybedebiliriz.

O sebeple gerçeklikten uzaklaşmamak gerek.

Ben de umuyorum ki olsun. Yapabilecekleri gerçekçi adımla olsun! Şuan biz de çok bir şey bilmiyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 17:36 
Akıncılar

Bizim için en önemli projelerden birisi seyir füzesi projesiydi. O zaman kadar en kabiliyetli güdümlü Standoff silahı Popeye olan memlekette, uçaktan atılan, kanatları açılan ve bir süre serbest uzun süre de jet motoru vasıtası ile uçan, epeyce mesafe kaydeden, bu mesafe boyunca ataletsel seyrüsefer yapabilen, yer yer karada gördüğü yer şekillerine de bakarak pozisyonunu kalibre edebilen, gidip en sonunda hedefini kamera ile tespit edip, otobüsü kafasından vurabilecek kadar vurabilecek bir sistemi yaptı. Bunu ilk kez yapıp attığında, yakın rakibi Kongsberg "Ya Türkler de uçan bir 'şey' yaptı ama tabi.." diye dalga geçiyorlardı. Ama o sistem gelişti, sınandı, onlarca kez test edildi, az çok kendini ispatladı ve JSF'e takılacak bir özel modeli dahi geliştirilmeye başlandı. İlk kez dalga geçen Kongsberg, JSM'i F-35 müşterilerine hemen kakıtabilme paniği ile ise bir dolu davul çaldı.

Bu arada motorundan alt sistemlerine, INS'ine, hatta burnundaki kamerasına kadar hemen her şeyin yerlileştirilmesine yönelik çalışmalar da başlatıldı. Motoru az çok şekil aldı, kızılötesi arayıcısı devam ediyor.

Şu anda ise ta 2000'lerde ilk kez düşünülen Gezgin'i planlıyoruz bile.

Üstelik tüm bu süreçler arasında, cemaat Tübitak'ı perişan etti, hava kuvvetlerini perişan etti. Belki de proje de sabote edildi. Ama yürüyor. Yapıldı, teslim edildi, daha fazlası da yapılıp teslim edilecek.

Olabiliyor böyle şeyler. Zira; Lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 17:58 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Popeye'lar ne oldu yahu? Aktifler mi hala? Son F-4'lerle servis dışı kalacaklar mı? Ömürleri kaldı mı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 18:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

... gerekirse parayı bastırıp Çin den J-20 kabuğunu almayı bile düşünüyorlar o derece şu an durum :)
Gayet güzel bir fikir aslında. Eğer dünya konjonktürü nedeniyle proje çıkmaz sokağa girerse, alternatif bir yol olabilir. J-20'ye batı motorları ve yerli AESA radar takıp, yerli avionikle donatsak bizim için büyük başarı olurdu.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3942 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 175 76 77 78 79 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: