TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 08:04

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 174 75 76 77 78 79 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2017, 22:45 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Hayır yani yapmak zorundamıyız. Böyle bir külfetin altına tek başımıza girmek zorundamıyız. İllaki batılı bir konsorsuyum çıkacaktır ortaya yine. İhtiyaç var çünkü.

O kadar para harcanıp 15 yıl sonra birim maliyeti 200-300 milyon dolar olan bir alet ortaya çıkacaksa zaten kalsın.

Elimizdeki kıt kaynakları ihtiyaçlarımız doğrultusunda daha efektif bir şekilde kullanabiliriz sanki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2017, 23:12 
Akıncılar

Hocam bunlar hesap edileli çok oluyor, karar verildi. İyi kötü başlandı proje devam ediyor artık bunları tartışmanın manası yok. Uçak bir şekilde yapılacak ama ortaya ne yetenekte ve ne maliyetle çıkacağı muamma. Belki de en zoru bunları makul bir şekilde kotarmak....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2017, 14:55 
Yeni Üye

Hocam bunlar hesap edileli çok oluyor, karar verildi. İyi kötü başlandı proje devam ediyor artık bunları tartışmanın manası yok. Uçak bir şekilde yapılacak ama ortaya ne yetenekte ve ne maliyetle çıkacağı muamma. Belki de en zoru bunları makul bir şekilde kotarmak....
Umarım hesap edilmiştir. Yada umarım mühendislerin yaptığı hesaplama stratejik açıdan değerlendirilip gerçekçi olarak makul kabul edilmiştir. Umarım kervanı yolda düzeriz denmemiştir.

Konu hakkında teknik olarak çok bilgim olmasa da bizim bürokraside işlerin nasıl yürüdüğünü az çok biliyorum. Korkum o.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2017, 18:58 
Üye

Temel Kotil, fuarda ayrıca Milli Muharip Uçak Projesi'ne yönelik İngiliz partnerleriyle iş birliği konularında değerlendirme yapma imkanı bulduklarını belirtti. Projenin mimari aşamasının sürdüğünü, ardından prototipe yönelik aşamaya geçileceğini dile getiren Kotil, şunları kaydetti:

"Normal takvimimiz 4 yıldı. Sayın Başbakanımız bir yılı kesti, 3 yıllık bir mimari çalışma dönemimiz var. Projenin ilk safhalarındayız. Bu tür işlerin 10 yıl ve artısı oluyor. F-35, 25 yıllık bir süreç sonunda yapıldı, biz bu sürenin yarısında projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Motor ihalesini de Savunma Sanayii Müsteşarlığı adına biz yapıyoruz, sonra kendilerine takdim edeceğiz. Ocak ayında motorun yüklenicisi kim olacak, hangi firmayla çalışılacak, onlar netleşecek"

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2017, 20:29 
Süvariler

10 yil az diyoruz da zaten bir F35 cikmayacak. Motor da hazir anlasilan Ingiliz abiden ya da EJ olur. Sonuc ben umitliyim bir prototip cikar. Esas gorev bilgisayari nasil olacak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2017, 20:30 
Süvariler

Bu arada eger Suud'lar uzerinden kuresel sermaye savasa girdoyse ve Ingiltere ile ABD mucadele halinde ise tarihsel ittifaklar bence iyi gider. Simdilik al motoru Ingiluz'den sıkıntı cikmaz gibi. Ne kadar istersek saglar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2017, 15:59 
Süvariler

Bu milli muharip uçak işini nihayete erdirebilir miyiz bilmiyorum ama başlanacağı kesin gibi. Savunma ve Havacılık son sayıdaki bir haberde, bu iş için TAİ de bir hangar tahsis edildiği, yeni tezgahlar ve ekipman alındığı ve bunların montajına başlandığı yazıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2017, 16:58 
Süvariler

Su an konsept calisma bitti degil mi yani elimizde uretebilecegimiz bir govde resmi var ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2017, 09:02 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2017, 12:18 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bu milli muharip uçak işini nihayete erdirebilir miyiz bilmiyorum ama başlanacağı kesin gibi. Savunma ve Havacılık son sayıdaki bir haberde, bu iş için TAİ de bir hangar tahsis edildiği, yeni tezgahlar ve ekipman alındığı ve bunların montajına başlandığı yazıyor.
F-35 içindir onlar. Elbet diğer uçakların imaline de kullanılır ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2017, 13:23 
Süvariler

F-35 icin zaten hangar ve malzeme var. Uretiyor ve Italya'ya gonderiyor zaten. Ilave ihtiyac olduysa bilemeyiz yeni hangari ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 15:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Japonya, F-3 olarak bilinen yeni bir gelişmiş savaş uçağı geliştirme kararını ertelemeyi düşünüyor. Yeni savaş uçağının geliştirilmesi ve konuşlandırılması için 40 milyar Doların üzerinde bir harcama yapılması gerektiği ön görülürken, yetkililer programa devam edip etmeme konusunda kararsız kaldı. Sıfırdan tasarım, geliştirme ve üretim yerine, ilave F-35 ve V-22 Osprey tiltrotorun yanısıra yeni balistik füze önleme sistemleri gibi ABD yapımı savunma ürünlerinin tedariki de tartışılan konular arasında yer alıyor. Savunma Bakanlığı'na bağlı Tedarik, Teknoloji ve Lojistik İdaresi sözcüsü, "F-3 ile ilgili bir seçimin ertelenip ertelenmemesi konusunda henüz bir karara varmadık" dedi. Programın, yerli bir proje olarak devam ettirilmesi yada uluslararası iş birliği arayışına girilmesine dair kararın 2018'in başlarında alınması bekleniyor.
Kaynak: http://www.c4defence.com/Gundem/japonya ... -mi/5146/1

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 17:45 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Japonya ve İngiltere ile yeni nesil uçak işine üç ortak girersek ancak bu projede ışık görürüm. Yoksa tek başımıza, ortaksız ancak hayal olur. Japonya bile yüksek maliyet nedeni ile tek başına yapmaktan vazgeçme noktasına gelmişse. Kimse biz yaparız diye hayal kurmasın.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 18:23 
Akıncılar

Sanki burada tartışılan, o parayı uzun vadede uçak geliştirip, üretip,satıp vs. ile kullanmak yerine, şuanki güncel tehditleri göz önüne alarak, daha kısa dönemde ellerine geçecek silahlarda kullanılması gibi görünüyor. Keza bu işin içinde ABD baskısı da çok rahatlıkla olabilir. Her şeyin tamamen ekonomik olmama ihtimali çok yüksek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Kas 2017, 22:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dün bu konuda okuduğum haberde tam emin değilim ama Reuters ya da Nikkei olsa gerek yüksek maliyet kadar ABD'den yapılacak başta kara konuşulu AEGIS olmak üzere devasa alımların etkili olduğu yazıyordu. Daha ziyade şu an dondurduk 2018 yılında tamam mı devam mı kararı vereceğiz düşüncesindeler gibi. Haberi okur okumaz acaba biz ve İngiltere şunlara yanaşsak fena olmaz diye aklımdan geçmişti. Forumda Uzak Asyalıların pek beraber çalışma hevesli olmadığı daha evvel yazıldı ama denemeden bilemeyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 09:38 
Yeni Üye

Benim şahsi görüşüm bu maliyet konusu amerika tarafından çok ciddi bir silah olarak kullanılıyor, biz ve bizim gibi kendi uçağını yapmaya kalkan ülkeleri maliyet korkusuyla vuruyor , bakın amerika bile tek başına bir uçağı kaç senede kaç yüz milyar dolara bitiremedi hala operasyonel edemedi falan filan şeklinde ki haberlerle, aslında “ yav kardeşim ne uğraşıyorsunuz kendi uçağınızı tankınızı füze savunma sisteminizi vs vs vs bunlar çok ama çooooooookkkk maliyetli buyurun burda hazır yapılmışı var ben size vereyim şeklinde “ diyerek her zamanki sen üretme ben sana satarımın üzerinde, aşırı maliyetli ve uzun sürer, şeklindeki yeni versiyonunu önümüze sürüyor.
Şimdi ben diyorum ki, tabiki biz ülke olarak ilk defa modern bir savaş uçağı yapmaya niyetlendik ve bu niyetimizin maliyeti çok olacak ( belki 10 belki 20 milyar $ atıyorum kafadan ) ama amerika’nın dünyaya dayattığı ve dünyanın gözünü korkuttuğu kadar çooooooooookkkkkk amaaaaaaaa çooooooooooookkkkkkkk pahalı olacağını inanın düşünmüyorum.
tabikide yanımıza güvenilir ortak bulsak ne güzel olur hem maliyet azalır hem know how konusunda yardımcı olur şimdilik ingiltere var yeter mi göreceğiz

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 11:00 
Akıncılar

F-35 maliyeti ile T-X maliyetini kıyaslamak zaten saçma olur. Projelerin modeli bambaşka, onların yanlış proje yönetimi onları bağlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 16:17 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
F-35 maliyeti ile T-X maliyetini kıyaslamak zaten saçma olur. Projelerin modeli bambaşka, onların yanlış proje yönetimi onları bağlar.
İşte bu çok doğru! Buna Japonların F-3 projesini de ekleyebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 19:42 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Ha, bizim proje yönetimimiz dört, dörtlük diyorsunuz. Aklıma Anka geldi bir anda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 20:42 
Süvariler

Beklemek lazım, daha kaç Uçak alınacak, birim maliyeti, Uçak kaç paradan satılacak hiç birşey bilmiyoruz.
Bunun maliyeti ne zaman açıklanacak?

Benim duyduğum senedeydi galiba 1,3 milyar Lira mı dolarmı neydi, yoksa ilk etaptaki geliştirme parasımıydı o :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 21:04 
Süvariler

Ha, bizim proje yönetimimiz dört, dörtlük diyorsunuz. Aklıma Anka geldi bir anda.
Tamam onlar F-35 3'ü bir arada olsun istediler. Ayrıca maliyetleri de yüksek falan. Ama biz de bunu bir kaç milyar dolara halledemeyiz...
Proje yönetiminde bizimkilerin devasa projelerde ne kadar deneyimi var. Ka. mühendisimiz devasa bir projede yöneticilik yapmış, ekip lideri olmuş?
Ayrıca adamların teknolojik alt yapıları bizden bin kat ileride. İstedikleri her teknolojiye erişimleri var!!!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 21:06 
Süvariler

Haberi okur okumaz acaba biz ve İngiltere şunlara yanaşsak fena olmaz diye aklımdan geçmişti. Forumda Uzak Asyalıların pek beraber çalışma hevesli olmadığı daha evvel yazıldı ama denemeden bilemeyiz.
Uzak Asyalı değil de ben onu G.Koreliler diye hatırlıyorum..Japonlar ile Koreliler bambaşka milletlerdir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 22:37 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Uzak Asyalı değil de ben onu G.Koreliler diye hatırlıyorum..Japonlar ile Koreliler bambaşka milletlerdir.
Bu tank motoru mevzusunda Japonların isteksizliğinden bahsedilmişti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2017, 23:08 
Akıncılar

Bu tank motoru mevzusunda Japonların isteksizliğinden bahsedilmişti.
O iş bildiğim kadarı ile Japonların isteksizliğinden değil de, Japon yasaları gereği bizim istediğimizin olamayışından kaynaklıydı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2017, 23:19 
Süvariler

Bu hür jet projesinden çıkacak ürün Güney Kore'nin ürettiği ve Irak'a sattığı golden egale misali bir uçak mı olacak acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2017, 01:36 
Süvariler

Bu hür jet projesinden çıkacak ürün Güney Kore'nin ürettiği ve Irak'a sattığı golden egale misali bir uçak mı olacak acaba?
Aşağı yukarı, aynı sınıfın üyesi olacaklar

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2017, 12:53 
Akıncılar

Çitayı çok yüksek tutuyoruz. Bu işin sonu hüsran ile bitecek.
elde motor yok, bir sürü alt sistem gerekli iken çok az bir kısmında bilgi yada tecrübe sahibiyiz. Bir jet uçağını yapıp uçurabilmek bile bizim için ciddi başarı denebilir iken biz F22 ye benzer bir uçak geliştirmeyi planlıyoruz.
Daha önce de söylemiştim F16 ayarında bir uçağı becerip uçurursak ben F22 yapmış kadar sevineceğim. Ancak bu işin sonunda bir dünya para harcayıp hiç bir sonuç alınamayacakmış gibi bir sezgiye sahibim.
Ne diyelim hayırlısı olsun. Umarım yanılırım. İhtiyacımız olan istediğimiz uçağı yapabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2017, 13:33 
Üye

F-16 ayarında bi uçak geliştirmenin ne anlamı var. Bu projeye bu kadar olumsuz yaklaşılmamalı 2030' larda seri üretime geçicek bi uçak F-22 ayarında olmasını beklemiyorum. Arkadaşlar yeri geldiğinde ABD'ye çok bağımlıyız bi ton laf ediyorlar. Bu proje ya olacak ya olacak başka yol yok bunu böle kabul etmeliyiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2017, 21:27 
Süvariler

Habere göre Türkiye TF-X için motor tercihini Ocak 2018 de acıklayacakmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 02:30 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 02:49 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başbakan Binali Yıldırım İngiltere'ye gidiyor. Bazı şirketlerin CEO ları ile görüşecek. İçlerinde RR' da var :)

http://m.haberturk.com/basbakan-binali- ... 89-ekonomi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 03:32 
Süvariler

Özgün Helikopter Projesi’nde motor ortaklığı olduğunu belirten Rolls-Royce; “Önümüzdeki en büyük proje TF-X Uçağı Projesi. Bu ihaleye EJ200 Motorunu öneriyoruz. EJ200’ün seçilmesi durumunda teknoloji transferinden, satış haklarına kadar çok önemli bir teklif paketiyle geliyoruz”

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 12:52 
Süvariler

Görünen köy kılavuz istemez. Elimizdeki en iyi teklif RR'nin teklifi. Daha önce söylediğimiz üzere bu işi RR rahat alır. Bu vesileyle ciddi bir türbin motor üretim, test ve tasarım altyapısı ülkemize kazandırılabilirse ülke çağ atlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 13:13 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Satış hakları ve teknoloji transferi diyor. Eğer bu olursa ortaya çıkan motor baya bi bizim motorumuz olacak. Ayrıca muazzam bir teknoloji birikimi olacak. Sen yıllarca uyu uyu sonra 10-15 yıllık bir çalışma ve teknoloji transferleri ile en üst lige çık. Ne iyi valla... Bence ne pahasına olursa olsun böyle bir imkan değerlendirilmeli.

EJ200 bize belki biraz yetersiz gelebilir. Ama aynı ATAK projesinde olduğu gibi işi biraz öğrendikten sonra daha iyi bir motor ve daha kuvvetli bir uçak yapabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 15:40 
Süvariler

Nerde uyunmus ?
Bakin bakalim Aselsan,TAI,Roketsan,MKE,Tubitak, Gemi Tersaneleri kac yilinda kurulmus ?

Hem hangi lige cikmissin, kivranarak,Motor, Türbin, Sensör, komponent ariyorsun ....

Yapilan islerinde icine etmeyin bari.

En son Kafkasya tarafından 26 Kas 2017, 15:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 15:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Birkaç hafta önce size yorumları daha dikkatli okumanızı ve idrak etmeye çalışmanızı tavsiye etmiştim. Görüyorum ki hala aynı düzeydesiniz.
Şimdi iyi niyetle yazarım açıklarım ama yine anlamayacağınıza adım gibi emin olduğum için boşver diyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 16:44 
Süvariler

Silinebilir

En son Kafkasya tarafından 26 Kas 2017, 17:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 17:01 
Yeni Üye

Pakistanlı bakanın açıklamasına göre Türkiye jf-17 alımını gözden geçiriyormuş.
http://m.airporthaber.com/havacilik-hab ... nuyor.html

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 17:12 
Süvariler

Kesin gomu bulduk. Su kazi yapilan yer vardi ya harbi gomu bulduk galiba :) ohhh patriot S400 Jf17 F35 Tfx ... :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 17:15 
Süvariler

Saka bir yana F35 alacaksak Jf17 ne alaka. Yani sattigimiz herseyin karsiligi gereksiz silah alacaksak helikoptere karsilik ucak anlamadim ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 17:17 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Sizde gelismeleri idrak etmeye calisin .
Gecmisin hakkini yiyerek biryere varamazsiniz, o alt yapiyi Cumhuriyetin kadrolari sizin sandiginizdan önce (son 10 -15 yil önce degil) yetisdirdi.
Imam hatipden kac tane yüksek düzeyde Mühendis cikmis ?
Final dershaneleri ile gelinen Nokta ; Gelecegimiz malesef karanlik , su an calisan kadrolar bu düzeyde olmasini saglayanlar son 10 -15 seneden önce yetisdi.
Buyurun Hava Kuvvetlerinin durumu ortada mevcut Ucaklari ucuracak adam yok.
...
Baska Ülkenin emegini Motorunu alip nasil üstlige cikiyoruz onu aciklayin isterseniz
O kadar da enseyi karartma akademiler su an cok başarılı olmasada beklenmedik yerlerde beklenmedik isleri basaran küçük firmaları(kastım gazetelerde yazan salak sacma seyler değil) ile dolu garip ve modellenemeyen bir ülke olduk. Bugün izmirde fluent ile sonlu elemanlar ile simulasyon yapan cantacı firmalar olustu. Bursa'da kimya konusunda benzer adı duyulmayan ama sadece firmalara ar-ge ve proses isi yapan firmalar var ilginctir uçak mühendisleri ile çalışıyorlar. Izmirde Atatürk organizede bir firma CERN'e milyonlarca euroluk high tech kritik ekipman üretip satıyor.
Iktidar icinde patlayan fetö dolayısı kendisinde açılan semsiye ile kritik konularda bir seyler yapmaya başladı. Su anda o kadar açız ki S-400den de EJ200den de öğreneceğimiz cok sey var.(TF-x bence üzerinde mutlaka cok çalışılması gereken ütopik bir uzak hedef bence)
En ciddi sorunlarımız kosmadan uçmaya çalışmamız ve cin olmadan çarpmak zorunda kalmamız .
Ama aşırı karamsar olma dediğim gibi mantık sinsilesinde işlemeyen garip bir ülke burası.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 17:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

@ Kafkasya
Şimdi anlaşıldı sizin sancınız. Ben cümlemde son 10-15 yıl dediğim için siz de alttan alttan AKP şakşakçılığı yaptığımı düşündünüz öyle mi? Ben de diyorum bu Kafkasya ne içiyor böyle... Niye bu kadar saldırgan? Niye hakaret etmeden konuşamıyor?

O zaman bir açıklama yapayım..

Bir önceki mesajımda bahsettiğim lig jet motoru üretenler ligidir. Yazdığım yorum da sadece jet motoru ile alakalıdır. Yani konunun MKE, Roketsan, Aselsan vs gibi firmaların kuruluş yılları ile alakaları yok.
Ama siz her yazıyı AKP ekseninde anlamlandırırsanız daha çok yanlış anlarsınız.

Sizin öncelikle şunu idrak etmeniz gerekiyor. Bu ülkede AKP - CHP girdabının dışında kalmayı başarabilen, olayları yorumlarken aklını kullanabilen insanlar da var.
Benim KOÇ Grubunu eleştirmem, Tümosan' ın motor üretmesine , Bayraktar'ın SİHA üretmesine pozitif yaklaşımım beni AKP' li yapmadığı gibi; İsrail ile ilişkilerin gelişmesini istemem Sionist, S-400 alınmasını desteklemem Rusçu veya Perinçekçi , AKP nin eğitim, ekonomi, iç siyaset vs. politikasını eleştirmem de CHP li yapmaz.

Ben ülke menfaatine göre yorumlar yaparım. Bu yorumları yaparken de sizin gibi zihniyetlerden "YANDAŞ" yaftasını yiyebileceğimi peşinen kabullenirim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 17:40 
Süvariler

Alıntı:
@ Kafkasya
Şimdi anlaşıldı sizin sancınız. Ben cümlemde son 10-15 yıl dediğim için siz de alttan alttan AKP şakşakçılığı yaptığımı düşündünüz öyle mi? Ben de diyorum bu Kafkasya ne içiyor böyle... Niye bu kadar saldırgan? Niye hakaret etmeden konuşamıyor?

Bir önceki mesajımda bahsettiğim lig jet motoru üretenler ligidir. Yazdığım yorum da sadece jet motoru ile alakalıdır. Yani konunun MKE, Roketsan, Aselsan vs gibi firmaların kuruluş yılları ile alakaları yok.

Sizin öncelikle şunu idrak etmeniz gerekiyor. Bu ülkede AKP - CHP girdabının dışında kalmayı başarabilen, olayları yorumlarken aklını kullanabilen insanlar da var.
Benim KOÇ Grubunu eleştirmem, Tümosan' ın motor üretmesine , Bayraktar'ın SİHA üretmesine pozitif yaklaşımım beni AKP' li yapmadığı gibi; İsrail ile ilişkilerin gelişmesini istemem Sionist, S-400 alınmasını desteklemem Rusçu veya Perinçekçi , AKP nin eğitim, ekonomi, iç siyaset vs. politikasını eleştirmem de CHP li yapmaz.

Ben ülke menfaatine göre yorumlar yaparım. Bu yorumları yaparken de sizin gibi zihniyetlerden "YANDAŞ" yaftasını yiyebileceğimi peşinen kabullenirim.
Arkadasim yazin iste bir baskasinin emegini alarak nasil üst lige cikiyorsunuz ?

O Turbinin neden nasil calisdigini bilmeden nasil o dediginiz son 10 15 senenin hamlesiyle gerceklesiyor ?

Örnegin adam Motorda kullanilan maddelerin sirrini bize aciklayacakmi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 17:44 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

@ Kafkasya

Bu ülkenin insanları böyle düşünebilmeyi başardığında, birçok sorunumuz ortadan kalkacak. Şu siyaset ile idea-logy denen aşağılık illet kadar zehirleyici, saçma sapan bir halt yok şu yeryüzünde. Bir doğru düzgün insan olmayı, bir birimizi adam gibi anlamak konusunda ilerleyemedik. Uzundur girmedim, ne var ne yok bakayım dedim, yine başlıklarda ''yok şöyleydi de, yok böyleydi''. Bu kadar saçma sapan iş olmaz. Bize savunma mavunma, ekonomi mekonomi değil, önce gerçek ulus bilinci gerek. Olaylara yorumlara insanlara nesnel bakabilme yeteneği, özü gerek. Yıl olmuş neredeyse 2018, hala her şey aynı kavramlar üzerinden yürüyor. Yeri değil de, kısadan anayim. Dün bir yakınım, bayan kendisi, anlatıyor. Matematik öğreticisi, o zamanlar 12 13 yaşlarında (yıl 2000+), bunu çok seviyor. Sonra babasının ülkücü/bölge başkanı olduğunu öğreniyor; kendisi de zaten onlara yakın, karşı binada oturuyormuş; malum ya, ülkemiz böyle bir şey, duyulur bilinir böyle şeyler, kafa çok çalışıyor ya bu siyaset miyaset işlerine.. neyse. O günden sonra, öncesinde sevmesine karşın, bunu yerin dibine sokuyor. Puanını sınavlarda kesiyor, durmadan bilmediği (bilemeyeceği) derslerde tahtaya çağırıyor. Daha çocuk ya, 12 13 yaş (nasıl piçlik bu arkadaş!? bu işler bunca mı bozar insanı? evet, bozuyor.). Psikolojik taciz denir buna. O günden sonra da kötüleşiyor okulda. Velhasıl. Bu işler insanı böyle zeminden kaydırır. Biraz sakin olmaya çalışın. Zihninizi de biraz boşaltın. Bu gemide hepimiz oturuyoruz. Bir birimize girmeye gerek yok. Dışarıdan bakan da bize hep aynı gözle, aynı insan tipi gözüyle bakıyor. Biraz soğukkanlılık. Gerek yok bunlara.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 17:55 
Üye

Umarım motor RR ile yapılır Çünkü ej-200 yeterli olmayacak hatta ej-230 da.Bu yüzden RR ile yeni bir motor geliştirme işine girilebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 18:03 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Umarım motor RR ile yapılır Çünkü ej-200 yeterli olmayacak hatta ej-230 da.Bu yüzden RR ile yeni bir motor geliştirme işine girilebilir.
Üstadım EJ-200 ü zaten RR öneriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 18:32 
Süvariler

Rols Royce Kale grubu ile ortak yeni bir motor öneriyor. Ej-200 ü RR nin de içinde olduğu Eurojet konsorsiyumu öneriyor. Eurojet ej-200 ün %25 daha güçlüsü işini görüyorsa motoru ej-200 üzerinden geliştiririm maliyeti düşük olur dlyor. Yok yetmez derseniz o zaman yeni bir motor diyor. RR ve Kale grubu TAEC (Turkish Air Engine Company) adında yeni bir şirket kurdu. Hisselerin %51 i Kale grubunun %49 u RR un.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 19:33 
Akıncılar

Rols Royce Kale grubu ile ortak yeni bir motor öneriyor. Ej-200 ü RR nin de içinde olduğu Eurojet konsorsiyumu öneriyor. Eurojet ej-200 ün %25 daha güçlüsü işini görüyorsa motoru ej-200 üzerinden geliştiririm maliyeti düşük olur dlyor. Yok yetmez derseniz o zaman yeni bir motor diyor. RR ve Kale grubu TAEC (Turkish Air Engine Company) adında yeni bir şirket kurdu. Hisselerin %51 i Kale grubunun %49 u RR un.
Ek olarak, Eurojet EJ-200 üstünden bir motor geliştirirsek bunu Eurofighter kullanan ülkelere de satarız, kara ortak olursun diyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 21:07 
Akıncılar

Alıntı:
Ek olarak, Eurojet EJ-200 üstünden bir motor geliştirirsek bunu Eurofighter kullanan ülkelere de satarız, kara ortak olursun diyor.
Oldukça mantıklı. Bakalım GE ve ortağı TEI ne diyecek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 21:16 
Akıncılar

Oldukça mantıklı. Bakalım GE ve ortağı TEI ne diyecek?
Üstadım aslında o kadar da mantıklı mı? Zira Eurofighter projesi ne alemde biliyor muyuz? Yani Eurofighter II yada yeni bir Tranche daha gelecek mi ki de, yeni motorlar gerekiyor? Hadi diyelim eldeki uçakların idamesi için motor ömürleri dolduğunda kullanılacak, kaç ülke bu uçakları o kadar uzun süre ve yoğunlukta kullanıyor veya kaç ülke daha Eurofighter yerine F-35 seçmeyecek? Şahsen ben EJ-200 üstünden bir motor çıkarılmasından yanayım zira, hem süre hem maddi anlamda çok avantajları olacaktır. Fakat bu tür masallarla da kendimizi kandıramayız. A400 projesi ortada, hatta bütün AB projeleri ortada. Daha yere basan adımlar gerekli bize.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2017, 21:21 
Akıncılar

Alıntı senin alıntıladığın 'EJ-200'ün %25 arttırılmış versiyonunun düşük maliyetli olacağı' paragrafını dahil etmeyince, sadece satış mevzuna mantıklı demiş gibi oldum :) aslında tüm hepsini birden kastettim. İlk etapta Eurojet en optimum seçim.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 3941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 174 75 76 77 78 79 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: