TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 07:14

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 123 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: GÖKTÜRK-1 Projesi
MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2016, 23:51 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

%20 deniyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 00:02 
Süvariler

Uydu firlatmak gibi bir idalimiz varsa en guzel yer somali olacaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 00:20 
Süvariler

Güvenlik açısından T.C. sınırları içinde olması gerekmez mi?

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 00:38 
Üye

Baykonur ???

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 00:57 
Süvariler

Alıntı:
Baykonur ???
Baykonur, SSCB dağıldıktan sonra Kazakistan sınırları içinde kaldı. Tek örnek Fransız Guanası... İnsanı düşünceye sevkeden şeyse güvensizliktir. Burnunun dibinde ki Adalara, Kıbrısa, Süleyman Şah Türbesine, Musul Başkonsolosluğu' na sahip çıkamayanlar; Somaliye kurulacak uzay üssüne nasıl sahip çıksın? Bütün mesele bu.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 01:04 
Süvariler

somalide Xaafuun burnu mis gibi yer güvenliği sağlaması kolay bir coğrafya üzerinde büyük bir yerleşim birimi yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 01:19 
Uzaklaştırıldı

En uygun yer her açıdan KKTC topraklarıdır. İngiltere nin bile askeri üsleri var bizimde asla terk etmeyeceğimiz son toprağın etrafını üs bölgesi gibi belirlememiz gerek. KKTC de en kötü senaryoda bile asla terk etmeyeceğimiz bir kısım bu dolaylı yolla ilan edilmiş olur bu sayede. Tabi bunda anlaşılır bir mazeret var inadına KKTC değil bu. Benim bilgim yanlış değil ise uydu fırlatmak için en avantajlı yer ekvatora en yakın olan yerdir. Fransa da boşuna uyduları füzeleri gemiye koyup o kadar uzağa gitmiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 09:50 
Süvariler

Gokturk-1'in basarili ile yorungeye konulmasi cok guzel haber. Hayirlisi olsun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 10:02 
Uzaklaştırıldı

2017 nin Eylül ayında teslim edilecek miş bu bana çok garip geldi ne kadar uzun bir süre.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 10:19 
Süvariler

Uzaya roket yollamakta ciddiysek, ekvator üzerinde bir ada satın alırız, olur biter. Tercihim Malezya-Endonezya civarı olur. Pulau Bawa olabilir mesela. Tabii Endonezya satarsa...

@PARTİKUL; Özellikle Süleyman Şah Türbesi olayını (Şah Fırat Operasyonu) tarih büyük bir kepazelik olarak yazacaktır, benim düşüncem bu yönde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 12:37 
Uzaklaştırıldı

Süleyman Şah ın Türbesi ilk yapıldığı günden beri boş onuda biliyorsunuz değil mi
Yani merhumun kemikleri oradan oraya dolaştırılmıyor
Süleyman Şah ın cesedi bulunamadı mezarı sembolik yapıldı anıtsal anlamda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 13:51 
Akıncılar

Aslında uydu fırlatma merkezimizi mevcut ortamda Kıbrıs'ta mantıklı olur hem AB hem greklere gerekli mesajı vermiş oluruz. Ayrıca Üssün ticari gelirlerinden (başka ülkeye ait uydu fırlatımı gibi) Kıbrıs hazinesinede bir gelir yaratılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 13:54 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Atabilecek seviyeye gelelim de sorun nereden atacağımız olsun :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 14:07 
Süvariler

Alıntı:
Süleyman Şah ın Türbesi ilk yapıldığı günden beri boş onuda biliyorsunuz değil mi
Yani merhumun kemikleri oradan oraya dolaştırılmıyor
Süleyman Şah ın cesedi bulunamadı mezarı sembolik yapıldı anıtsal anlamda.
Konu mezar veya kemikler değil ki, o mezarın toprağı bizim toprağımız. Konu bir DEVLET'in kendi toprağını itten kopuktan koruyamamış ve kuyruğunu kıstırıp kaçmış olması.

Üstüne üstlük; bu kaçış sırasında, terörist sayarak 10'larca yıldır mücadele ettiği başka kopuklardan da utanmadan yardım alması.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 15:50 
Üye
Kullanıcı avatarı

Vatana millete hayırlı uğurlu olsun.
Fırlatma anını canlı yayın da izlemeye içim el vermedi.
Nihayet elimiz biraz daha güçlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2016, 22:34 
Üye

http://youtu.be/qK23p-6wdrQ

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Ara 2016, 20:20 
Süvariler

Anka'ya satcom özelliği katacak mı bu uydu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 00:15 
Süvariler

Anka'ya satcom özelliği katacak mı bu uydu
Ankaya satcom özelliğini katacak olan şey Ankanın taşıyacağı satcom anteni. O entegre edildikten sonra iletişim uyduları üzerinden kontrol edilebilecek.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 00:58 
Süvariler

Üstadlar, bu uydunun ana görevi optik playloadı ile görüntü yakalamakmıdır sadece? İkincil görevleri varsa nelerdir? Saçma olacak ama mesela uzay ile ilgili bir takım araştırma vasıtaları var mıdır üzerinde? Hoş hafif bir uydu ama.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 07:46 
Uzaklaştırıldı

Teorik olarak bu uyduların donanımları ile iletişim uydularımızın kapsamı dışındaki mesela Güney yarımküre de bir gemiden gerçek zamanlı olmasa bile kriptolu mesaj alış verişi yapmak mümkün. Uydu hareketli olduğu için hemen her yerle iletişim kurabilir gün içinde ama aynı sebepten dolayı bu karşılıklı görüşmeden ziyade faks çekmek gibi mail göndermek gibi farz etmek gerek. Kriptolu haberleşme için çok uygun bir uydu bu. Bir çok durum için de gayet yeterli aslında. Uydunun veri gönderme ve veri alma yeteneği var bunu bu amaçla kullanmak teknik olarak çok kolay. Bu şekilde kullanan ülkeler var bunu biliyorum ama biz kullanıyor muyuz kullanabiliyor muyuz bilemiyorum. Büyük ihtimal ile kullanıyoruzdur çünkü bu yeteneği kazandırmak iki satır kod eklemek ile mümkün görev yazılımına. Uyduyu kendimiz tasarlasak kesin kullanırız ama başkası bu yeteneği eklemeye ikna olmuş mudur ben bilemem tabi. % 90 vardır bu kullanım şekli diyorum ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 10:11 
Akıncılar

Teorik olarak bu uyduların donanımları ile iletişim uydularımızın kapsamı dışındaki mesela Güney yarımküre de bir gemiden gerçek zamanlı olmasa bile kriptolu mesaj alış verişi yapmak mümkün. Uydu hareketli olduğu için hemen her yerle iletişim kurabilir gün içinde ama aynı sebepten dolayı bu karşılıklı görüşmeden ziyade faks çekmek gibi mail göndermek gibi farz etmek gerek. Kriptolu haberleşme için çok uygun bir uydu bu. Bir çok durum için de gayet yeterli aslında. Uydunun veri gönderme ve veri alma yeteneği var bunu bu amaçla kullanmak teknik olarak çok kolay. Bu şekilde kullanan ülkeler var bunu biliyorum ama biz kullanıyor muyuz kullanabiliyor muyuz bilemiyorum. Büyük ihtimal ile kullanıyoruzdur çünkü bu yeteneği kazandırmak iki satır kod eklemek ile mümkün görev yazılımına. Uyduyu kendimiz tasarlasak kesin kullanırız ama başkası bu yeteneği eklemeye ikna olmuş mudur ben bilemem tabi. % 90 vardır bu kullanım şekli diyorum ben.
Göktürk 1 için diyorsanız bu söyledikleriniz mümkün değil, zira bu uydunun üzerinde bu tür iletişim yapmak için gerekli ekipman bulunmuyor.

Göktürk 1 gibi keşif istihbarat (IMINT) uyduları, alçak yer yörüngesinde seyrederler. Bu yörünge tipi dünyaya yakındır. Uydu çok hızlı uçtuğu için yerdeki bir nokta ile kesintisiz iletişim kurması için çok az süresi vardır. Bu nedenle de iletişim için uygun değillerdir. Bunun için ya iletişim sistemleri ile donatılmış çok sayıda uyduyu alçak yörüngeye atacaksınız (constellation sistemi) ya da orta (MEO) veya yüksek (HEO / geostationary) yörüngeye fırlatacaksınız. Örneğin TürkSAT, dünya ile eş yörüngeli bir uydudur. Dünya ile aynı hızda yörüngede döner ve gökyüzünde sabit bir noktada bulunur. Böylelikle Türkiye, Avrupa ve Orta Asya'Yı kapsama alanı altına alır.

Kastettiğiniz gibi bir kabiliyet için TürkSAT gibi bir uyduyu, güney yarımküreyi de kapsayabilecek şekilde atmak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 11:22 
Uzaklaştırıldı

Böyle bir ifade görmüştüm oradan aklımda kalanı yazdım. Bu uydu Türkiye yakınından geçerken yüzlerce yüksek çözünürlülükte görüntüyü dünyaya gönderiyor ise şifrelenmiş bir metnide gönderir bence. Aynı şekilde şunu yap bunu yap komutunu dünyadan alacak donanıma olduğuna göre şifreli metni de alabilir. Güney yarım kürede alır 10 dakika sonra kuzey yarım kürede verir. Bunlar yarım saniyelik iş o anlamda uydu için. Uydunun fırlatıldığı gün okuduğum bir şeydi nereden okudum yada duydum anımsamıyorum belkide göktürk 1 ile bile alakalı olabilir yada bu tür uydular ile alakalıdır. Yine bakıcam bulabilirsem paylaşırım o ifadeyi forum ile.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2016, 14:04 
Üye

Ben de internette bir çok yazıda uyduda kripto sistemi olduğunu okumuştum. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin uyduda verilerin korunması ve uydunun kontrolünün yabancı ellere geçmesini engellemek için milli kripto sistemi olduğunu söylemiş.

Başa dön

Mesaj Başlığı: GÖKTÜRK-1 Projesi
MesajGönderilme zamanı: 10 May 2017, 21:37 
Üye

Göktürk-1 uydusunun fırlatma gününden bu yana test ve devreye alma sürecinin devam ettiği ve 6 ayda binden fazla kare ve şerit şeklinde test görüntüsü çektiği belirtilerek, söz konusu görüntülerin bir kısmının uydunun görüntü kalibrasyonu, bir kısmının ise Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları için kullanıldığı bildirildi.
İlk yayılanan Göktürk-1 ile cekilmiş görüntü
Resim
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/gok ... eri/815658

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 123 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: