TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Kas 2017, 00:11

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 645 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 513 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 04:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Amaç : KKK.lığı’nın 6 adetlik yük helikopteri ihtiyacının karşılanması

Kapsam : CH-47F Chinook Helikopterlerinin FMS kanalıyla Boeing'den tedarik edilmesi

Proje Modeli : Hazır Alım

Ana/Alt Yüklenici :

Sözleşme İmza Tarihi : 07 Eylül 2010

Mevcut Durum : Boeing firmasına ait CH-47F Chinook helikopterlerinin FMS kanalıyla tedariki maksadıyla Kabul Mektubu imzalanmıştır. 14 Temmuz 2011 tarihinde Boeing ile ofset anlaşması imzalanarak Sözleşme yürürlüğe girmiştir.
http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... projeID=99

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 16:52 
Uzaklaştırıldı

Teslim tarihi belirtilmemiş. Sizce ilk teslimat ne zaman gerçekleşir? 2011 de kesinleşmiş alım. Ve tabi bu alımlar afganistandan oradan buradan kalma helikopterler olmayacak değilmi üstadlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 17:02 
Süvariler

Teslim tarihi belirtilmemiş. Sizce ilk teslimat ne zaman gerçekleşir? 2011 de kesinleşmiş alım. Ve tabi bu alımlar afganistandan oradan buradan kalma helikopterler olmayacak değilmi üstadlar?
Hayır 0 dan üretilecekler helikopterler.
Tarih olarak 2014 olrak bir kelime geçmişti lakin doğruluk payını bilemiyorum. Mantıken 2015 de elimizde olmaları gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 17:47 
Süvariler

6 adet... Yine aynı hataları yapıyoruz, atak helikopterleriinde yapılanlar gibi. 6 adet çok az...
Şimdilik 6.

Önümüzde daha çok proje var, Lhd leri unutmayalım. Onlara helikopter lazım olacak. İlla Ch-47 olacak diye birşey yok..
Ch-53 de gündeme gelebilir bir bakıma veya sayı artabilir. hatta bakarsınız tai den bir süpriz bile gelebilir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 18:12 
Akıncılar

2015 en geç teslimi söz konusuydu, bu tarih öne çekilecek denilmişti... 2012'de 1 yada 2 teslimat yapılacak denilmişti...

Ne oldu son durum nedir ?

Saygılar..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 18:32 
Uzaklaştırıldı

Çok komik bir rakam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 18:37 
Süvariler

10'larca ağır yük helikopterine ihtiyacımız olduğunu nereden çıkardınız ? İhtiyaç, istek ve eldeki para 6 tane helikopteri gerektiriyor demek ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 18:44 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 19:40 
Akıncılar

10'larca ağır yük helikopterine ihtiyacımız olduğunu nereden çıkardınız ? İhtiyaç, istek ve eldeki para 6 tane helikopteri gerektiriyor demek ki.
O kadar da değil yahu.. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 22:38 
Akıncılar

CH-53 üretim hattı kapanmadı mı CH-53 nereden çıktı sayın arnock?
Biz 2000 civarında sipariş vermekten vazgeçtiğimizde CH-53 üretim bantı kapandı, yanılmıyorsam o aralar E modeli üretiliyordu. Aynı AH-1'lerde olduğu gibi, Amerikan Deniz Piyadeleri'nin eskiyen envanterini güncellemek amacı ile başlatılan bir program ile CH-35K üzerine çalışmalar başlamış durumda, önümüzdeki yıllarda bu helikopterleri yeniden üretimde göreceğiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 22:40 
Akıncılar

Sanirim biz de daha fazla siparis vermeden once CH-53'u de gormek istiyoruz.. O da geciktikce gecikiyor mubarek..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 22:43 
Akıncılar

CH-53K için planlanan tarih 2018. O vakte kadar beklenir mi, beklenilmez mi bilmem fakat CH-47F alınırsa da üzülecek bir durum görmüyorum ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2012, 23:06 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ben, alınan Chinook'ların bir süre kullanılacağını, ardından CH-53K alınacağını ve Chinook'ların da ÖKK ile Deniz Piyadeleri'ne paylaştırılacağını düşünüyorum.
Chinook'lar "navalize"(deniz koşullarına dayanıklı) gövdeye sahip olmadıkları için lpd üzerinde sürekli bir konuşlanma söz konusu olamaz. Ancak, görev emri çıktığında geminin güvertesine alınarak operasyona katılabilirler.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 09:30 
Süvariler

Yer testleri yeni basladi. (Bkz -> http://www.sikorsky.com/About+Sikorsky/ ... 62529fRCRD)

Sikorsky bu tarihi one cekmeye calisyor ama bu konuda su ana kadar basarili olamadi. Son soz Sikorsky Turkiye'ye cok onem veriyor. Bunu web sitesinde de dikkat cekiyor. Bu helinin sayfasinda contacklar kita ismiyle anilirken ulke olark bir tek Turkiye'nin adi geciyor.

Bu arada biraz resim ve bilgi. Asagidaki resim yer testi icin verilen ilk prototip (Bkz -> http://www.sikorsky.com/StaticFiles/sık ... ropped.jpg)

Ben bu resmi biraz kucultup asagida veriyorum.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2012, 12:45 
Süvariler

Bakın burada yazıyorum. 7-8 yıl sonra göreceksiniz ki(o kadar yaşarmıyız bilemem :roll: ), Kuvvet CH-53 (K) Helikopterinden Alacaktır.

El mecbur bize deniz helikopteri gerekecek. Ch-47 ler navy versiyonu değiller. Bunlar özel kuvvetler için düşünüldü.
Daha sonra sahip olacağımız LHD ve muhtemel uçak gemisi için mutlaka ama mutlaka Ch-53 varyantı helikopter alınacaktır.

Evet helikopterin üretim hattı kapanmıştır. Ama şu da var, Hat bu açılır gider ;) ..

Ayrıca Sıfır helikopter alacağız diye bir şey yok. 2. el de olabilir ama kesinlikle bu helikopterden alınacak..

Ch-47 ler servise girdikten sonra en az 10+ helikopter siparişi daha gelecek ama arada bir müddet yıl farkı olacak.. (bu benim yorumum.)

Arkadaşlar, Bizim ordunun mantığı şu şekilde çalışır.. Çok uzun uğraşlardan sonra bir makine alırsın, Baktın işe yarar aldığın paradan daha fazla bir meblaya daha çok alırsın. Ama alırsın..

Bu helikopterlerden kuvvet sanıyorum ki memnun kalacaktır. mutlaka başka siparişlerde gelecektir. Pahalıdır ama alınacak..
Ha olurda bizimkiler kendi helikopter projesini devreye sokarsa o zaman dadından yinmez :) ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2013, 18:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Adına Mil Mi-10 derler bir helikopteri var Rusya'nın. Hala faalmıdır bilemem.
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2013, 20:40 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Aynı işi yapıyorlar işte. S-64 arkasında, Mi-10 altında taşıyor yükünü. İkisi de flying crane diye geçiyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2013, 21:01 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 00:49 
Uzaklaştırıldı

Mi-26PK

Resim
aslında bu helikoptere benzer fakat daha güçlü motor ve konstrüksiyon yapısı ile tank taşıyabilecek helikopterler gerekli zira tank taşıyıcı gemilerle 50 mil lik bir mesafeyi neredeyse nakliyenin sonuçlanması 1 günü bulur savaş zamanında bu yenilmekle eş değerdir fakat tank taşıyabilen 10 tane heli ile 30 dk içinde nakliyenizi tamamlayabilir arızalı olanı tamir içinde geri getirebilme şansımızda olurdu...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 00:52 
Akıncılar

aslında bu helikoptere benzer fakat daha güçlü motor ve konstrüksiyon yapısı ile tank taşıyabilecek helikopterler gerekli zira tank taşıyıcı gemilerle 50 mil lik bir mesafeyi neredeyse nakliyenin sonuçlanması 1 günü bulur savaş zamanında bu yenilmekle eş değerdir fakat tank taşıyabilen 10 tane heli ile 30 dk içinde nakliyenizi tamamlayabilir arızalı olanı tamir içinde geri getirebilme şansımızda olurdu...

Ortalama modern bir tank kaç ton farkında mısınız?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 01:44 
Üye

Alıntı:

Ortalama modern bir tank kaç ton farkında mısınız?

Ortalama 50 ton diyebiliriz. 50 ton a400m bile taşıyamıyorken, bir helikopter nasıl taşır?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 20:31 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Doğru hiçbir helikopter taşıyamaz..Sanırım nunun için ABD M8 hafif tankını yapmıştı???
M8 asla envantere girmedi. Ancak Vietnam'da çokça kullanılan Sheridan hafif(15 ton)tankı, CH-54 Tarhe tarafından taşınabiliyordu.
Ek bilgi: M8, Sheridan'ın yerini alacak idi. Proje iptal edildi, yerine 8x8 Stryker seçildi.
Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 21:37 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alınacak chinook ağır yük helikopteri; bizim ordumuzun envanterindeki hangi kara araçlarını taşıyabilir? Tekerlekli veya zırhlı araçları kastediyorum,top vb. sistemleri zaten kaldırabilir,bunları kastetmiyorum?....

Örneğin BTR 80 , Kirpi veya envantere girerse Arma gibi araçları taşıyabilir mi? (FNSS veya M-113 'ler ağır gelir galiba)
Otokar Cobra'lar taşınılabilecektir. Arma ve Kirpi mümkün değil.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Mar 2013, 22:47 
Uzaklaştırıldı

Şu an kullanılan helikopter normal konstrikson yapısı ile olmaz benim dediğim sistemde malzemesi daha mukavemetli ama aynı zamanda hafif materyallerle yapılmış helilerle bu nakliyat olur hiç bir şey olmaz diye bir şey yoktur deyil tank uygun şartlar sağlandıktan sonra gemi bile kaldırılır yeterki istensin biz FATİHİN TORUNLARIYIZ bizim için imkansız diye bir şey yoktur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013, 00:08 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013, 01:19 
Üye

Şu an kullanılan helikopter normal konstrikson yapısı ile olmaz benim dediğim sistemde malzemesi daha mukavemetli ama aynı zamanda hafif materyallerle yapılmış helilerle bu nakliyat olur hiç bir şey olmaz diye bir şey yoktur deyil tank uygun şartlar sağlandıktan sonra gemi bile kaldırılır yeterki istensin biz FATİHİN TORUNLARIYIZ bizim için imkansız diye bir şey yoktur.
sayın fantom geçmiş, mevcut ve gelecekte planlanan hiçbir helikopter sistemi ortalama 60 ton gelen bir AMT yi taşıyamaz. bundan, şahsi tahminim 100 - 200 yıl sonra devrimci fizik teknolojileri ve atomun yapısı ile ilgili bilimsel teknolojik gelişmeler gerçekleşirde yerçekimi yenilebilirse işte o zaman 60 ton yük dikey olarak kaldırılabilir.
ayrıca forum yönetimine burdan çağrıda bulunmak istiyorum. bu arkadaşın şahsına büyük saygım bulunmasına rağmen bu ve buna benzer yorumların forumumuzda yer almamasını rica ediyorum. aksi takdirde biz türklerin, acem soytarılarından hiç bir farkı kalmaz ve alemin diline düşeriz, herkes bizle alay eder. saygılarımla

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013, 01:22 
Süvariler

Peki onca ağırlığı kaldıracak motorların zaten bir tank ağırlığına ulaşacak olmasını nasıl halledeceksiniz?

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013, 10:36 
Yeni Üye

Gerçi Rus'lar Mi-12 ile 1968 yılında 40200 kg lik (zannedersem bir tankı ) 2225 m kaldırarak bir rekora imza attılar, ama bu helikopterden sadece iki tane üretildi. Helikopter çok büyük ve hantal yapıya sahip. Deneysel olarak başarıldı diyebiliriz ama dediğim gibi büyük ve hantal oluşu sebebi ile kullanıma uygun görülmedi herhalde. Günümü motor ve malzeme gelişimi göz önüne alınırsa belki bu rekor rahatlıkla geçilir. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2013, 12:52 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Resim
Dombrowski-Sedlitz Helicopter
This aircraft contained a 6000hp diesel locomotive engine while the fuselage was made of riveted sheet iron. The weight of the aircraft ended up being 56 tons and was barely able to lift off the ground. This deemed the aircraft useless as it was unable to carry the intended payload.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 01:59 
Üye

Ben de 100-200 yıl olmasada yakın zamanda yük helikopterinin bir tankı taşımasının zor olduğuna katılıyorum...

Amma bir tankı helikopterle taşımak fikri gayet makul ,ihtiyaçlara uygun bir yaklaşım, bunun neresi fantastik?
Biz kırıma uğrayan hava arçlarımızı araziden kaldırabilecek ağır yük helikopterine muhtaçken tank taşıyanı yaptıklarında biz neredeyse üretimden kalkacak ch-47 den 6 taneye Allah nasip ederse kavuşacağız gerçi bir kaç opsiyonuda var

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 02:44 
Akıncılar

Alıntı:

Biz kırıma uğrayan hava arçlarımızı araziden kaldırabilecek ağır yük helikopterine muhtaçken tank taşıyanı yaptıklarında biz neredeyse üretimden kalkacak ch-47 den 6 taneye Allah nasip ederse kavuşacağız gerçi bir kaç opsiyonuda var
CH-47F üretimden kalkacak denilebilecek bir model değil zira bu model en yeni versiyon. Ve gelen helikopterler 2. el değil tamamı sıfır olarak gelecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 03:23 
Üye

Dünyada kaç tane ağır yük helikopteri olduğuna ve bunların hangilerinin üretimde olduğuna bir bakın isterseniz. Sadece üretimide olan CH-47 F dir. En son ve en gelişmiş modeldir. Mi-26 üretimi hakkında bilgim yok ve TSK nın hantallığı ve doğu bloku standartları nedeni ile kullanabileceği bir helikopter değildir. CH-53 K proje aşamasındadır üretimi şu an için yoktur. Eski demeden önce lütfen araştırın biraz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 03:31 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ben hala bir insanın neden helikopter ile tank taşımak isteyeceğini merak ediyorum.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 03:58 
Üye

Tank taşımak isteyen arkadaşlar bilgisayar oyunlarının etkisinde kalmış olabilirler. Bir helikopterin limitlerini; hangi sıcaklıkta, hangi yük ve performansla çalışabileceğini incelemeliler. Biz yük helikopterlerimiz ile limit performanslarında uçan sikorskylerin çıkamadığı yüksekliğe, taşıyamayacağı yükü ve daha uzak mesafelere ulaştırması amacı ile aldığımızı düşünüyorum. Operasyon planlamalarında kolaylıklar sağlayacaktır. Daha az hava aracı ile daha fazla etkinlik. Yoksa kaç defa portatif bir köprü, helikopter veya uçak taşıyabilirsiniz? ihtiyaç duyulduğunda kullanılması tabii ki güzel olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 04:51 
Akıncılar

Eğer kuvvet bunları gerçekten bir ihtiyaç olarak görseydi, şimdiye kadar çok almış olurduk. Mesela son dönemde aldığımız 30 F-16 gibi. Fakat biz işimizi karaşahinler ile yeterince görüyoruz demek ki, kuvvet bu alımda acele etmiyor.Buda biraz daha bekleyebiliriz demek, fakat olur da bu mart ayındaki toplantıdan bir alım kararı çıkarsa da sürpriz olmaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 23:02 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Ben hala bir insanın neden helikopter ile tank taşımak isteyeceğini merak ediyorum.

Tank taşımak isteyen bendim...200-300 teröristle baskın yiyoruz,sonra meşhur TRT anonsu "teröristlerin kaçış yollarına sikorsky ile komandolar indiriliyor!" yerine geçiş vadilerine veya geçiş yolundaki tepelere 3-5 zırhlı muhabere aracı,tank indirsek faydası olmaz mı?
Hani tank dediysem zırhlı muharebe araçları da olur...
Hocam, sen 300 teröristin önüne Chinook indirirsen, onlar da Chinook'u indirir. Lütfen...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 23:13 
Üye

Mesaj Başlığı: Re: Ağır Yük Helikopteri Tedariki
Gönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 01:31[spoiler][/spoiler]Fantezi olsun diye :) üstadım bence yönetim yeni bir sayfa acmalı fantezi sayfası isteyen tank tasısın isteyen denizaltı ile ucak kaldırsın

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Mar 2013, 23:56 
Akıncılar

... geçiş vadilerine veya geçiş yolundaki tepelere 3-5 zırhlı muhabere aracı,tank indirsek faydası olmaz mı?
Hani tank dediysem zırhlı muharebe araçları da olur...
Bunlar zirhli keciler olursa hos olabilir.. Ama onlar dehlenerek de tasinabilir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2013, 03:54 
Yeni Üye

yanlış hatırlamıyorsam ağır yük helikopteri alımı, doğuda kırıma uğramış helikopterimizi alabilmek için yabancı bir ülkeden ağır yük helikopteri kiralamamız sonucunda ortaya çıkmıştı. Buda özellikle dış arenada bizi ciddi bir prestij kaybına uğratmıştı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2013, 04:14 
Akıncılar

Alıntı:
yanlış hatırlamıyorsam ağır yük helikopteri alımı, doğuda kırıma uğramış helikopterimizi alabilmek için yabancı bir ülkeden ağır yük helikopteri kiralamamız sonucunda ortaya çıkmıştı. Buda özellikle dış arenada bizi ciddi bir prestij kaybına uğratmıştı.
Olay sanıyorum yozgat yada kayseri tarafında BBP genel başkanının düşen helikopterini arayan black-hawk helikopterinin düşümesi sonucu ortaya çıktı.

Sadece amaç bu değil. 6 adette acil ihtiyaç tadariği CH-53K modeli bekleniyor, esas projenin şekillendirilebilmesi için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2013, 13:00 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Osman Pamuk Paşanın anılarında vardı.Hakkaride bi helikopter kırıma uğramıştı.O zamanlar ABDnin Kürtleri korumak için oluşturdukları kuvvetten yardım istenmişti.ABDli askerler riskli diye inememişlerdi.Ertesi gün kurtarma harekatı yapılmıştı.Osman Paşa ABDli askerlere refakat etsin diye de havan takımından askerleri vermiş.Tugaya bağlı helilerle bölgeye inilmiş.Bizimkiler risk misk dinlememiş hemen atlamışlar.ABDliler epey uğraştıktan sonra inmişler.

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
BİLGİSİZLİK KUVVETTİR

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2013, 17:45 
Akıncılar

O isin bir sembolu sadece.. Biraz da forumlarda falan dolasan tevatur..

Agi helikopter lazimdir.. Bie cok sayida lazimdi hem de.. Cok onceden de lazimdi..

Misal, tek helikopter, tek seferde, birlik butunlugunu bozmadan, kamp yuku, pusu yuku ya da silah destegi ile, bir noktaya bir birligi, her sicalikta ve her irtifada indirebiliyor mu?.. Bu bizde hep elzemdi.. Ona azicik da olsa Sikorsky'ler ile sadece yaklasabildik.. Ama yapamadik.. Bizim Sikorsky'nin asker kapasitesi kadar belki CH-53 belki CH-47 ta 90'lardan beri lazimdi.. Olmadi..

Yahut, bir yere ikmal yapilmasi gerektiginde bu helikopterler ile kurulabilecek koprunun hacmi ve etkinligi cok daha farklidir..
Envantere girdiklerinde sizin icin de netlesecek, bazi seyleri cok farkli yapabilen helikopterler bunlar..

Kendinizi bir ufak pikapin kasasina bakarken, bir de koca kamyonetin kasasina bakarken dusunun.. Evinizi tasimak icin hangisini tercih edersiniz?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2013, 21:48 
Akıncılar

Kara operasyonu icin gereken irade de, hava operasyonu icin domates mi gerekiyor?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2013, 22:09 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Kara operasyonu icin gereken irade de, hava operasyonu icin domates mi gerekiyor?..
Kara operasyonunun taşıdığı riskle hava operasyonunun taşıdığı risk aynı mı?
Hocam, risk ile iradenin ne alakası var ki? Operasyonlar riskli olduğu için mi gerçekleştirilmiyor sizce? Ne kadar iyi düşüncelisiniz...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2013, 22:18 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2013, 22:52 
Yeni Üye

Hemen derken opsiyonun tercih edilmesi durumunda kesin siparişlerin ardından teslim edilme durumu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2014, 19:18 
Akıncılar

Boeing eldeki kullanılmış 80 adet CH-47D Chinook'u satmayı planlıyor. Gerekirse bunları F modeline de kolayca çekebileceğini iddaa etmiş. Hatta satın alacak ülkeler ile de ortak çalışabilir demişler. Biz böyle birşey düşünür müyüz, özellikle fiyat ve ortak çalışma fırsatı var ise. Örneğin 6 tane D model alınıp Aselsan'da F modeline bizimde katkımız olarak güncellenebilir.

http://www.janes.com/article/36069/fida ... nal-market

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2014, 19:29 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yanlış hatırlamıyorsam G.Kore bu şekilde neredeyse birim fiyatı 10 M$ gibi D modeli F motorları ile alıyor. Bence ihtiyaç varsa ABD stoklaardından temin dinlenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2014, 19:30 
Üye

Ama helikopterle yıpranmış vs, olabilir bu durumda daha düşük performanslarla karşılaşabilir, şuan TAI'nin Sikorsky ile anlaşıp Türkiye'de üretme gibi düşünce vs. birşey varmı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2014, 20:30 
Akıncılar

Yanlış hatırlamıyorsam G.Kore bu şekilde neredeyse birim fiyatı 10 M$ gibi D modeli F motorları ile alıyor. Bence ihtiyaç varsa ABD stoklaardından temin dinlenebilir.

6 tane sıfır F modeli alalım ona lafım yok ama bunlarda opsiyona sayılarak alınırsa hem bu araçları kullanma tarihimiz erkene alınır, hem de araçlar üstünde tecrübemiz olduğu için F modelinde sıkıntı yaşamayız.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 645 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 3 4 513 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Huysuz Şirin, leto, Observer, sailor06, sailordream, TulparTürk, ZIRHLISUVARİ ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: