TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 23:15

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 56 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 04 Ara 2017, 23:18 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
-ABD'nin ihaların, otonom drone sürülerinin, jetler ile koordinasyonu için çalışmaları F-18'ler için bile mevcut.

-F-35'i ilk teslim alan İsrailli pilotların "tüm ortadoğu gözlerimizin önüne serildi" gibisinden sözleri olmuştu.
Arkadaşlar konunun dışına biraz çıkıyoruz ama İHA'lar savaş meydanlarındaki yerlerini aldıklarından beri sessizlikleri uzun süre havada kalışları anlık görüntü, savaş alanının resmini güncel olarak karar verici mekanizmanın önüne sermesinin bir çok avantajı oldu.

Karar vericiler sadece karargahdaki personel değildi. Aynı zamanda bir pilotta savaş alanının karar vericisi konumunda bu bir F-16 pilotuda olabilir, Atak pilotuda. Ayrıca İHA'ların sağladığı bu görüntü istihbaratı kritik zamanlarda pilotlar içinde çok önemli olup pilotlara durumsal farkındalık bölgedeki ikincil riskleri tespit edebilme kabiliyetide sundu. Bu anlamda gelecekteki bir çok hava platformunun İHA'lardaki görüntülere bağlanabilmesi gerekirse yönlendirebilme yeteneğine sahip olması gerekmekte. ABD bunu çok iyi anladı. Mevcutta başta ATAK helikopterinin İHA'lara bağlanma ve yönlendirme yeteneğinin olabilmesi gerekli sonra bu iş Hürjet dahil diğer hava platformlarına ayrım yapılmaksızın sağlanabilmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 13:00 
Süvariler

Musti, HÜRJET zaten bir eğitim uçağı olacak, ikincil hali silahlanması ki ben bunu 2023'e yetişmesi imkansız olan TF-X yerine ortaya çıkarılacak, bütün gazı alacak bir propaganda unsuru olarak görüyorum. Hava kuvvetlerinin böyle bir talebi hiç olmadı.
Hocam ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa TF-X dediğimiz projenin aslı T/F-X şeklinde hem Trainer hem de Fighter uçak gelişim projesi şeklindeydi diye hatırlıyorum. TF-X olarak ağzımızda olan projenin özünde zaten ayrıca T-38'lerin de yerine geçecek bir uçak geliştirme projesi yok muydu yoksa zihnim bana oyun mu oynuyor?

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2017, 13:41 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

İsimlendirme konusunda bir "şeylik" var zaten. TF-X adıyla paylaşılan görsellerde F-22ler, F-35ler havada uçuşuyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2017, 14:12 
Üye
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 00:09 
Üye

Resim
İyi güzel hoşda bu Korenin t-50 si degilmi yav benmi yanlış görüyorum

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 01:17 
Akıncılar

Çok benziyor ama bu çift motorlu dikkat ederseniz. Aslında HÜRJET için, ITAR kısıtlamalarından kurtulmak için sivil piyasa motoru kullanmak çok mantıklı olabilir. Neticede ufak ve hafif bir uçak olacak. Hatta eldeki J-85 motorlarını koyup dahi en ucuzundan kotarabiliriz bu işi :)
Gerçi bu mantıkla yeni MMU içinde eldeki J79-GE-17 motorlarını kullanarak işi en basidinden kıvırabiliriz, artık bu yoklukta İran usulü oldu bu fikir ama siyasi konjüktür bu ivmeyle devam edecek olursa ya Rus motoru ya da eldeki emektarlara kalacağız gibi...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 12:59 
Süvariler

Çok benziyor ama bu çift motorlu dikkat ederseniz. Aslında HÜRJET için, ITAR kısıtlamalarından kurtulmak için sivil piyasa motoru kullanmak çok mantıklı olabilir. Neticede ufak ve hafif bir uçak olacak. Hatta eldeki J-85 motorlarını koyup dahi en ucuzundan kotarabiliriz bu işi :)
Gerçi bu mantıkla yeni MMU içinde eldeki J79-GE-17 motorlarını kullanarak işi en basidinden kıvırabiliriz, artık bu yoklukta İran usulü oldu bu fikir ama siyasi konjüktür bu ivmeyle devam edecek olursa ya Rus motoru ya da eldeki emektarlara kalacağız gibi...
ABD'nin eğitim uçağı ihalesinde de aynı durum söz konusu aslında. Orada da ekonomik gerekçelerle başta freedom fighter olmak üzere sivil motor kullanımı ya da vaadi söz konusuydu.

İlber Ortaylı

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 56 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: karaşahin340, memogianni, proxit ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: