TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 08:13

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 525 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 11 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2015, 16:52 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
Bence İspanyolları eleştirmeden önce bir kendimize bakmalı. Disiplinsiz dediğiniz ülkenin ortaya çıkardığı ürünlere bir bakın yahu... Ülkenin bir sportif başarılarına bakın. Real Madrid ve Barcelona gibi markalar fabrika kurarak ortaya çıkmaz. Bu başarılar belli bir eğitim seviyesine, kültürel altyapıya, ekonomik güce ve iş disiplinine ihtiyaç duyar. Bugün ne yaparsanız yapın Türkiye' de bir Real Madrid oluşturamazsınız.

Eğitimde, turizmde, sporda, sanayide, sanatta, diplomaside vs. neredeyse her konuda bizden çok üstün durumda olan bir ülke hakkında bu yorumları yapabiliyor olmak aslında bizi özetliyor. Bakın İspanyolların hepsi mükemmel demiyorum. Özellikle ülkede yaşayan çingeneler kaliteyi biraz düşürüyor. Ancak her ülkede benzer problemler vardır.
O dediğin paraya bakar.

Endülüs'ün mirasının üzerine konmasına rağmen üstüne bir de rönesans yaşamış bir ülkenin geldiği durumun bizden fazla olması gayet normaldir. Anormal olan bunu sürdüremeyip bombok işler yapılmasıdır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2015, 18:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Bence İspanyolları eleştirmeden önce bir kendimize bakmalı. Disiplinsiz dediğiniz ülkenin ortaya çıkardığı ürünlere bir bakın yahu... Ülkenin bir sportif başarılarına bakın. Real Madrid ve Barcelona gibi markalar fabrika kurarak ortaya çıkmaz. Bu başarılar belli bir eğitim seviyesine, kültürel altyapıya, ekonomik güce ve iş disiplinine ihtiyaç duyar. Bugün ne yaparsanız yapın Türkiye' de bir Real Madrid oluşturamazsınız.

Eğitimde, turizmde, sporda, sanayide, sanatta, diplomaside vs. neredeyse her konuda bizden çok üstün durumda olan bir ülke hakkında bu yorumları yapabiliyor olmak aslında bizi özetliyor. Bakın İspanyolların hepsi mükemmel demiyorum. Özellikle ülkede yaşayan çingeneler kaliteyi biraz düşürüyor. Ancak her ülkede benzer problemler vardır.
O dediğin paraya bakar.

Endülüs'ün mirasının üzerine konmasına rağmen üstüne bir de rönesans yaşamış bir ülkenin geldiği durumun bizden fazla olması gayet normaldir. Anormal olan bunu sürdüremeyip bombok işler yapılmasıdır.
Hayır işte. Sadece parayla olmuyor. Saydığım şeyler olmazsa olmuyor.Sadece paraya baksa körfez ülkelerini kim tutabilirdi.
Ayrıca Türkiye' nin üzerine oturduğu miras çok daha büyüktür. Anadolu medeniyetlerinin üzerine iki büyük imparatorluk. ikisi de (o zamanki bilinen) dünyaya hükmetmiş. Ama buna rağmen günümüzde adamlar bizden çok üstün. Bunu kabul etmek gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2015, 18:40 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

O dediğin paraya bakar.

Hayır işte. Sadece parayla olmuyor. Saydığım şeyler olmazsa olmuyor.Sadece paraya baksa körfez ülkelerini kim tutabilirdi.
Ayrıca Türkiye' nin üzerine oturduğu miras çok daha büyüktür. Anadolu medeniyetlerinin üzerine iki büyük imparatorluk. ikisi de (o zamanki bilinen) dünyaya hükmetmiş. Ama buna rağmen günümüzde adamlar bizden çok üstün. Bunu kabul etmek gerekiyor.
Bahsettiğiniz ülke dünden bugünkü seviyeye gelmedi. En az pişmesi için 500 sene geçmesi gerekti. Keza arap ülkelerinin de şunun şurasında 40-50 seneyi geçmeyen bir mazileri var. Yani yeni dünyayı keşfedip oraları tarumar eden bir ispanyol krallığından bahsediyoruz.

Az buçuk bir markaları olsun. Futbol dışında aklınıza ne geliyor mesela? Boğa güreşi olmaz.

Bizimle karşılaştırırken adamları iyi okumak lazım. Onlar yeni dünyaya nereden başlamış, biz nereden başlamışız? Cumhuriyetin ilanında İspanya sokakları nasıldı bizim sokaklarımız nasıldı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2015, 22:31 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

200 yıl önce başladık hala bir adım bile ileri adım atamadık.Biz Tanzimat'la başaramadık Japonlar Meiji dönemiyle başardı.
Bizi yönetenlere,devlete ve onun kurumlarına bakınca neden bu durumdayız açıkça belli oluyor zaten...Ülkedeki bu zihniyetlerle gelişmiş bir ülke olsaydık saçma olurdu zaten...

Biz o trene bindik ama sonra kendimiz indik. (renkli bölümü dikkatli okuyun. Herşeyi özetliyor aslında)

Sebebi ise:
Alıntı:
Köy Enstitüsü yasasının kabulü sırasında, bunun uzun ömürlü olmayacağı belliydi. TBMM'nde 426 kayıtlı Milletvekili vardı. Oylama gününde, başta Celal Bayar, Adnan Menderes olmak üzere, sonradan Demokrat Partiyi kurup katılacak olan 148 Milletvekili meclise gelmediler. Yasa, gelenlerin oy birliği ile, 278 oyla kabul edildi.. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü de, yasayı destekliyor ve “Kitap mermi gibidir” veciz ifadesiyle taraf olduğunu belirtiyordu.

Bazı güçler yasanın çıkmasını istemiyordu. Çıktıktan sonra da aleyhine propoganda yapmaya devam ettiler. Daha çocuk yaştaki Köy Enstitüleri boy hedefi olmaya başlanmıştı. Büyük toprak ağası, Eskişehir Milletvekili Abidin Fotuoğlu, bir konuşmasında , henüz mezun dahi vermeyen Köy Enstitüler için 1943 de, “Bunlar yetiştiklerinde bizim kafamızı keserler” söylemiştir. Yetiştiler ama kafa da kesmediler.

CHP “Çiftçiyi Topraklandırma” adlı yasa taslağını TBMM ne getirdiğinde, birçok Milletvekili istifa etti. Bunlar Demokrat Partiyi kurdular. Bilindiği gibi bunların çoğu, toprak ağası, köy ağası, şeyhler, dedeler olup söz sahibiydiler. Tabiatıyla Köy Enstitüsüne karşı olacaklardı. Yetişen gençler, babalarına benzemiyor. Ağalık ve aşiret düzenine karşı baş kaldırıyorlar. Şeyh ve şıhların eteklerini öpmüyorlar. Ağaların önünde baş eğmiyorlar. Bilime önem veriyorlar. Ağalık sistemini ve köylünün fakirliğini sorguluyorlar. Hak hukuk aramaya başlıyorlar. Atatürk İlke ve İnkilaplarını, düşüncelerini en üst seviyede tutmaya başlıyorlar. Bu gençlerin çoğalması, Birçok insanın menfaatlarına dokunacağı kaçınılmaz. Hatta CHP sinde kalanlar içinde de, Köy Enstitüsüne karşı homurdananlar gün geçtikçe çoğalmaya başladı. . Güçlerinin çok azalmasını, istifaların durdurulması lazımdı. Bir gün, Kepirtepe Köy Enstitüsüne ziyarete giden Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, bir kız öğrenciye, çantasında neyin olduğunu sorar. Kız çantayı açar, göstererek, “ Bir parça ekmek, bir parça köfte ve birde Dünya Klasiklerinden bir kitap “der. İnönü mutlu olur. Etrafındakilere dönerek, “ Ne zaman Türkiye’de, erinden generaline, sade vatandaşından Cumhurbaşkanına kadar, herkes, ekmekle kitabı bir araya getirebilirse, gerçek kalkınma başlamıştır demektir “ diyen İnönü, yandaşlarının baskılarına dayanamayarak, Hasan Ali Yücel ve İsmail Tonguc’u görevden alarak, MEB na Reşat Şemsettin Sirer’i getirdi. Tonguç, önce Talim Terbiye kuruluna, sonra da bir okula öğretmen olarak atanır. Sirer, 1947 de, “tüm Köy Enstitülerinin kuruluş özelliklerinin ortadan kaldırıldığını, bu okulların sıradan bir köy okulu olduğunu “ söyleyerek, müfredat programını değiştirdiler. Böylece, erimekten korkan İnönü’nün sırtından da yük kalkmış oldu. İşte bu dönem, sağcılara yaranmak, CHP yi toparlamak için okullarda din dersleri ve İmam Hatip Okullarının açılması dönemidir.

1950 seçimlerinde iktidara gelen Demokrat Parti, 27 Ocak 1954 de 6234 nolu yasa , ile uygulamaya tamamen son verdi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2015, 23:50 
Süvariler

Önce kendimize bakmak konusunda size %100 katılıyorum. Ancak, adamcağızların başarısını takdir ederken neden aklınıza öncelikle futbol örneği geliyor, onu da naçizane tahmin edebiliyorum. 100' lerce yıllık sanatsal becerilerine, diktatörlükten çıktıktan sonra AB fonlarıyla katettikleri aşamaya da şapka çıkarıyorum. Lakin iş madem futbola geldi İspanya' da General Franco, Portekiz' de Salazar neden futbola yatırım yapmıştır acaba. Bu kan içici diktatörler çok mu spor aşığıdır sizce?… Bizler çok severken Real Madrid' in "real" i ne anlama gelir acaba?. Real Madrid kendi ülkesinin kaçta kaçında sevilir bilir misiniz?. Katalanlar neden Barcelona' ya milli takım muamelesi yaparlar?. A. Bilbao niçin Bask kökenli olmayan oyuncuları takımına dahil etmez. R. Madrid' in ünlü stadyumuna adını veren efsanevi (?) başkanı Santiago Bernabeu kimdir ya da kimin işbirlikçisidir acep?. Hala bu ismi duyunca İspanyolların ne kadarının tüyleri diken diken oluyor biliyor musunuz?

Amacım tabi ki futbol muhabbeti yapmak değil. Bir ülkeyi konuşurken tüm tarihini geçtim, son 100 senesi hakkında bir fikir sahibi olabilir, üstelik güncel durumlarıyla ilgili nesnel yorumlar yapabilme altyapısına sahip olabilirsek kayıkçı kavgası yapmayı bırakır,olgular üzerinden konuşabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 00:51 
Süvariler

Alıntı:
Bahsettiğiniz ülke dünden bugünkü seviyeye gelmedi. En az pişmesi için 500 sene geçmesi gerekti. Keza arap ülkelerinin de şunun şurasında 40-50 seneyi geçmeyen bir mazileri var. Yani yeni dünyayı keşfedip oraları tarumar eden bir ispanyol krallığından bahsediyoruz.

Az buçuk bir markaları olsun. Futbol dışında aklınıza ne geliyor mesela? Boğa güreşi olmaz.

Bizimle karşılaştırırken adamları iyi okumak lazım. Onlar yeni dünyaya nereden başlamış, biz nereden başlamışız? Cumhuriyetin ilanında İspanya sokakları nasıldı bizim sokaklarımız nasıldı?
200 yıl önce başladık hala bir adım bile ileri adım atamadık.Biz Tanzimat'la başaramadık Japonlar Meiji dönemiyle başardı.
Bizi yönetenlere,devlete ve onun kurumlarına bakınca neden bu durumdayız açıkça belli oluyor zaten...Ülkedeki bu zihniyetlerle gelişmiş bir ülke olsaydık saçma olurdu zaten...

Sn Chngr, doğru söze ne denir?… Üstelik Meiji dönemi sonrası Japonya' nın atlattığı badireler, yaşadığı yıkımlar, kitlesel kayıplar ve aşağılanmalar gözönünde bulundurulursa; çürümüş bir imparatorluğun başkentini işgal ettirme onursuzluğundan, Türk Kurtuluş Savaşı gibi bir destanı yaratarak çıkabilmiş, her ne şekilde olursa olsun 2. Dünya savaşının kitlesel yıkımından halkını koruyabilmiş bir milletin bu duruma düşmesini konuşuyorsak, bu devleti uzun süredir yönettiğini iddia eden zümreye getirdiğiniz eleştiri ve tespitlerin altına imzamı atarım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 01:19 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Önce kendimize bakmak konusunda size %100 katılıyorum. Ancak, adamcağızların başarısını takdir ederken neden aklınıza öncelikle futbol örneği geliyor, onu da naçizane tahmin edebiliyorum. 100' lerce yıllık sanatsal becerilerine, diktatörlükten çıktıktan sonra AB fonlarıyla katettikleri aşamaya da şapka çıkarıyorum. Lakin iş madem futbola geldi İspanya' da General Franco, Portekiz' de Salazar neden futbola yatırım yapmıştır acaba. Bu kan içici diktatörler çok mu spor aşığıdır sizce?… Bizler çok severken Real Madrid' in "real" i ne anlama gelir acaba?. Real Madrid kendi ülkesinin kaçta kaçında sevilir bilir misiniz?. Katalanlar neden Barcelona' ya milli takım muamelesi yaparlar?. A. Bilbao niçin Bask kökenli olmayan oyuncuları takımına dahil etmez. R. Madrid' in ünlü stadyumuna adını veren efsanevi (?) başkanı Santiago Bernabeu kimdir ya da kimin işbirlikçisidir acep?. Hala bu ismi duyunca İspanyolların ne kadarının tüyleri diken diken oluyor biliyor musunuz?

Amacım tabi ki futbol muhabbeti yapmak değil. Bir ülkeyi konuşurken tüm tarihini geçtim, son 100 senesi hakkında bir fikir sahibi olabilir, üstelik güncel durumlarıyla ilgili nesnel yorumlar yapabilme altyapısına sahip olabilirsek kayıkçı kavgası yapmayı bırakır,olgular üzerinden konuşabiliriz.
Sn Rüsumat. Bu mesajı niye yazdığınızı, bu soruları bana neden sorduğunuzu veya varmaya çalıştığınız nokta nedir kesinlikle anlamadım. Yine de nezaketen cevaplamaya çalışıyım:
İspanya deyince aklıma ilk olarak futbol değil, Navantia ve flamenco geliyor. Real Madrid' i ve Barcelona' yı örnek vermemin sebebi ise bu sektörde dünyanın tartışmasız lideri olmasıdır. Bu liderliğin nasıl elde edildiğini de mesajlarımda belirttim.
Ayrıca Katalanların, basklıların, endülüslerin, ne hissettiği umrumda olmamakla birlikte İspanyolların iş disiplininin ve ürün kalitesinin tartışıldığı bir ortamda İspanya birliğini, ayrılıkçılarını, iç siyasetini, dikdatörlerini vs. tartışmanın çok gerekli olmadığını düşünüyorum. Siz isterseniz devam ediniz. Benden bu kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015, 02:57 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:

Sn Rüsumat. Bu mesajı niye yazdığınızı, bu soruları bana neden sorduğunuzu veya varmaya çalıştığınız nokta nedir kesinlikle anlamadım. Yine de nezaketen cevaplamaya çalışıyım:
İspanya deyince aklıma ilk olarak futbol değil, Navantia ve flamenco geliyor. Real Madrid' i ve Barcelona' yı örnek vermemin sebebi ise bu sektörde dünyanın tartışmasız lideri olmasıdır. Bu liderliğin nasıl elde edildiğini de mesajlarımda belirttim.
Ayrıca Katalanların, basklıların, endülüslerin, ne hissettiği umrumda olmamakla birlikte İspanyolların iş disiplininin ve ürün kalitesinin tartışıldığı bir ortamda İspanya birliğini, ayrılıkçılarını, iç siyasetini, dikdatörlerini vs. tartışmanın çok gerekli olmadığını düşünüyorum. Siz isterseniz devam ediniz. Benden bu kadar.
Sn. Asssian, öncelikle nezaketiniz için teşekkür ederim. Bir forum içerisinde bazen bir fikri anlatabilmek için farklı kişilere cevaplar yazıyoruz. Lütfen tavrımı kişisel olarak algılamayınız. Olay, ben ve İspanyol mantığı ile yüz yüze gelmiş birkaç forum üyesinin kişisel isyanı ile sadece itiraz edeceğim diye herşeye karşı çıkan "ben bilirimciler" nedeniyle bu hale geldi.

Tek önceliğim her zaman milli çıkarlarımızdır. 1-2 sayfa öncesine gidip, vakit ayırabilirseniz hassasiyetimin ne olduğunu eminim anlayabilirsiniz. Asli duyarlılığımı anlatan bir paylaşımım aynı fikirde olmasak bile sanırım derdimi anlatmaya yetecektir.

Özürlerimle…

Tamam arkadaşlar... Ben olayı yavaş yavaş anlıyorum sanırım ( o da sanırım benim geç işleyen, kalın kafamdan kaynaklanıyor herhalde). Burada hiçbir şekilde ırkçılık yapmadan, bire bir yaşam ve iş tecrübeleriyle İspanyol iş yapma tarzını bilen ve foruma çekingen bir şekilde "yahu biz bu adamlardan, böyle bir sonucu istemesek de bekliyorduk :evil: :evil: :evil:"bile diye utangaç bir katkı yapmaya çalışmanın nasıl cezalandırılabileceğini anlamış bulunuyorum.

Üstelik, bizim gibi bile İspanya' da yaşam-iş tecrübesi olmayan; "kerameti kendinden menkul" saygıdeğer kişilerin üst perdeden, fakat altyapısı eksik, ben herşeyi bilirim tarzı üfürmeleri ne yazık ki bizim nesnel gözlemlerimizi örtmeye yetmiyor.

Daha önce de söyledim.. Çok üst düzeyde yeterliğe sahip, dünya çapında yarışabilecek bir bilimsel-teknik-yaratıcı-sanatsal yetenekleri olan bir elit grubuna sahiptir bu millet. Bu açıdan bize çok benzerler. Fakat bu kısıtlı grup bizdeki gibi aşağılanmaz, el üstünde tutulur… Orta ve alt sınıf bizden daha tembel ve rahatına düşkündür… Ancak, her orta-alt sınıf aile çocuklarını bizde 30-40 sene önce olduğu gibi o eğitimli elitlere sokmaya çalışır. Yanı bizde son senelerde moda olduğu gibi. "tükürürüm leeyn bu sanata". "ucubeee!..", "baldırı çıplak balerinler", "müzük mü la..yn bu, arbesk de arabesk.." diye bir cehalet anaforuna kesinlikle girmezler.

Buna rağmen, ortalama Türk işçisine göre bile son derece lakayt; yaşadığı hayat ve rahatlığın işinden çok daha önemli olduğuna iman derecesinde bağlı bir millettir İspanyollar. Doğal olarak hayatın hiçbir keyfinden yararlanmamış bir Türk işçisini çeyrek ekmeğin içine konulan 100 gr kalitesiz peynirle doyurabilirken, zavallı bir İspanyol' u yemek keyfinden ayırıp çalıştırabilmek tabi ki zordur.

Çok bilmişler için fazla laf ebeliğine gerek yok. Şu düşen A-400M hasbelkader deneme uçuşlarında düşmeyip TuAF' a teslim edildkten sonra bir facia yaşasaydık (ki bu görüntüde olacak olan buydu) Bu salaklar yüzünden neler olacaktı değil mi?… Birincisi; geçtim millet olarak bize, şehit pilotlarımızın ailesine bile doğru-düzgün bir açıklama yapılmayacaktı… 2. olarak Şehit ailelerimize 3-5 kuruş verip, bu onuru ekmeklerine katık yapıp hayatlarını gururla geçirme gazıyla olayı 1 günlük acılı gazete manşetleriyle kapatacaktık…3.' sü Tüm dünya kaza-kırım raporunu didik didik ederken ve suçlunun AIRBUS şirketi olduğunu bilip binlerce soruşturma açıp cezalar keserken; bizim hava şehitlerimizin 1. yıl anmasında, mezarında aile bireyleri dışında kimse olmayacaktı… Hepsinden önemlisi ilk haber alındığında haber TRT' den verilirken sebep klasik olarak pilotaj hatası ya da hava şartlarının olumsuzluğu olarak lanse edilecekti..

Yani ne diyelim?… ALLAH bu sefer yetkililerimizi yalancılıktan, pilotlarımızı gereksiz yere "şehit" olmaktan, çocuklarını yetimlikten, ailelerini terkedilmişlikten, TRT' yi yalan haber vermekten, Türk Dışişleri' ni de Avrupa' da patlayan A-400M skandalını ülkemizde saklamaktan korumuş.

Pekala, bu uçak İspanya' da (tüm test pilotlarının toprağı bol olsun..) değil; biz teslim aldıktan 6 ay-1 yıl sonra düşseydi en fazla 3 gün boyunca nelere kimlere kızacaktınız? Bir düşünün….

Hepimiz biliyoruz ki kızdığımız-üzüldüğümüz bir 4. gün olmayacaktı…

Yazık bize...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2015, 21:48 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2015, 15:13 
Yeni Üye

İspanyolların İtalyanların iş ahlakı nasıldır çalışırlar mı çalışmazlarmı beni hiç ilgilendirmez. Burada bunları tartışmamıza gerek yok. Burada konu A400M uçağı.

Acaba Airbus tarafından kullanıcı ülkelerden istenen test ve yazılım kontrol sonuçları firmaya ulaştımı? Bizim uçaklar hala tedbir amaçlı uçmuyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2015, 15:20 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Tem 2015, 15:21 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bizim uçakların uçuş yasağı Haziran ayında kaldırılmış. Kaza ile ilgili soruşturma hala İspanyol Askeri Savcılığı tarafından devam ediyormuş. Düşen uçağın yerine verilecek uçağın ise takvimsel olarak ne şekilde karşılanacağı henüz belli değilmiş. Diğer uçak ise kabul testlerinden sonra Eylül-Ekim gibi teslim edilecekmiş.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 01:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Sayın mühendis yazarlar . Hep aklıma takılan bir mevzudur.

Arka kanadı dikey stabilizenin üstüne takmak yerine yolcu uçaklarındaki gibi gövdeve monteli olması daha mantıklı değilmi ? Dikey stabilizeye ekstra yük bindirmek biraz yanlı olmuyormu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 12:48 
Yeni Üye

Ben de merak etmiştim neden c-130 da ki gibi değil diye,daha sonra c-17 leri görünce vardır bi hikmeti demiştim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 13:05 
Akıncılar

T-tail bu dizaynın adı. Ama avantajları konusunda tatmin edici bir cevap bulamadım. C-5, C-17, A400M gibi uçaklar bu dizaynı kullanırken diğer yanda C-130, C-160, C-27, Casa, Antonov 124, B-52 uçakları alışık olduğunuz şekilde kullanıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 14:23 
Süvariler

Hepsinin birbirine göre avantajları dezavantajları var. Sizin yaptığınız tasarım için en etkin çözüm hangisiyse onu kullanırsınız. Bunlar hep hesap kitap işleri.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 14:53 
Akıncılar

Arkadaşlar;

T-tail ile ilgili ingilizce kaynak bulabildim https://en.wikipedia.org/wiki/T-tail burada düşük hızlarda daha iyi bir kontrolden bahsediyor tabi ingilizcesi iyi olan arkadaşların desteğinide bekleriz :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 15:08 
Akıncılar

Arkadaşlar;

T-tail ile ilgili ingilizce kaynak bulabildim https://en.wikipedia.org/wiki/T-tail burada düşük hızlarda daha iyi bir kontrolden bahsediyor tabi ingilizcesi iyi olan arkadaşların desteğinide bekleriz :roll:

Kısa mesafe kalkışlarda işe yarıyor o zaman?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 18:10 
Uzaklaştırıldı

Avantajı: İlk resim, kanatlardan ve gövdeden etkilenmemiş daha temiz havayı aldığından dolayı daha verimli. Özellikle düşük hızlarda temiz havanın önemi daha arttığından avantajlı.

Dezavantajı: Resim

İkinci resimde olduğu gibi yüksek hücum açısı ile uçağı stall ederseniz kanadın arkasındaki havayı bütünü ile kesmiş oluyorsunuz. T kuyruk böyle durumlarda hiç hava almadığından dolayı işlevsiz kalıyor. Elevatörü kaybettiğinizde stall durumundan çıkmak çok çok zor ve çakılıyorsunuz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 18:35 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 18:39 
Uzaklaştırıldı

Ama bizim konuştuğumuz high wing için?
Aynı şeyler geçerli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015, 18:49 
Uzaklaştırıldı

http://www.bayern-chemie.com/a-400-m.htm

A400-M test uçuşları için yapılmış, deep stall durumundan çıkartmak üzere bir itici.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015, 15:02 
Yeni Üye

Yani bizim A400m ler şu anda aktif olarak uçuyor. Cevap için teşekkürler. Fakat diğer sorumla alakalı olarak bir bilgi yok o zaman. Yani bu motorların motor kontrol bilgisayarı tarafından neden durdurulduğu bilinmiyor yada kamuoyu ile paylaşılmadı. Bence uçuşlar tekrar başladıysa bizim kuvvet risk görmemiş demek ki.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015, 17:35 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8PUtjyuIQ2Y[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2015, 15:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lEpSP3_S2X0[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2015, 09:18 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

A400M Toprak piste iniş yapıyor ve tozu dumana katıyor.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ykUy_PhbgTo[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2015, 10:45 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

2:34'te kameraya çeken adamlarla uçak arasındaki mesafe sanırım çok fazla değil. Bunu ilk defa görüyorum.

Bu kadar kısa mesafeden yüklü iken de kalkış yapabiliyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2015, 00:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1rJ0YTppb8I[/youtube]

Vallahi bravo amcama . Biraz daha kassa sanki aradan Anka yı çıkaracak gibi .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2015, 11:15 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1rJ0YTppb8I[/youtube]

Vallahi bravo amcama . Biraz daha kassa sanki aradan Anka yı çıkaracak gibi .
Videodaki A400M'den daha büyük R/C modeller mevcut hatta bir kaç örnek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=elfj4ytDAJc[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=akoJ2zBwX1o[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZTjDH8uiHPw[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lSLNoqxtjXQ[/youtube]

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2015, 11:25 
Süvariler

Bu RC araçlara bir şekilde radarda normali kadar iz bırakacak şekilde modifiye edilirse İsrail'in yaptığı gibi fake uçaklarla güzel bir aldatma olabilir diye düşünüyorum. Tabi menzil de ayrı bir sıkıntı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2015, 20:08 
Süvariler

Bu RC araçlara bir şekilde radarda normali kadar iz bırakacak şekilde modifiye edilirse İsrail'in yaptığı gibi fake uçaklarla güzel bir aldatma olabilir diye düşünüyorum. Tabi menzil de ayrı bir sıkıntı.
Çok sıkıntı değil hocam, bir çok üniversitenin "iha" projesi otonom uçuş yeteneği kazandırılmış R/C modellerden oluşuyorki gerçekten ciddi ebatlar ve yeteneklere sahip modeller üretmek güç değil, ama kullanım ömrü bazında İHA kalitesi ve ömrü bekleyemezsiniz

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2015, 23:30 
Üye

Airbus A-400M Atlas uçaklarının üçüncüsü İspanya, Sevilla'da son testleri yapıldıktan sonra Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildiğini yazmış bi Facebook sayfası .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 00:23 
Süvariler

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... projeID=83

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 00:27 
Akıncılar

Videosu yayinlandi. Tail No: 14-0028. Sevilla'daki fabrikadan Turkiye'ye dogru kalkis yaparken. Umarim Almanya ve Ispanya'nin ihtiyac fazlasi olarak ilan ettikleri 13+13 adetlik ucaklarin bir kismini alinir. 10 sayisi Turkiye gibi cografyasi buyuk ve surekli yurt disi gorevlere ucus yapan ulke icin dusuk, bunun en 20 olmasi lazim. Nakliye ucagindan ulkeye zarar gelmez. Dogal afeti bol bir ulkeyiz. Zaten RTE yurt disina bir yere giderken zirhli arac nakli icin kullanacak.

https://youtu.be/dMvMMot3btE

En son robust tarafından 10 Ara 2015, 00:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 00:30 
Süvariler

S&H dergisine göre 1. uçak Ocak sonuna kadar retrofit işleminden geçirilecekmiş. 2. Uçak ise daha kısa bir retrofit işlemi görecekmiş.

Umarım bu uçaklara ve Barış kartalı uçaklarına çağın gereklerini göz önünde bulundurarak tüm öz savunma sistemleri adaptasyonları yapılır.

En son anafor2014 tarafından 10 Ara 2015, 00:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 00:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

S&H dergisine göre 1. uçak Ocak sonuna kadar retrofil işleminden geçirilecekmiş. 2. Uçak ise daha kısa bir retrofil işlemi görecekmiş.

Umarım bu uçaklara ve Barış kartalı uçaklarına çağın gereklerini göz önünde bulundurarak tüm öz savunma sistemleri adaptasyonları yapılır.
*Retrofit işlemi.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 00:44 
Süvariler

Alıntı:
S&H dergisine göre 1. uçak Ocak sonuna kadar retrofil işleminden geçirilecekmiş. 2. Uçak ise daha kısa bir retrofil işlemi görecekmiş.

*Retrofit işlemi.
teşekkürler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 09:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Videosu yayinlandi. Tail No: 14-0028. Sevilla'daki fabrikadan Turkiye'ye dogru kalkis yaparken. Umarim Almanya ve Ispanya'nin ihtiyac fazlasi olarak ilan ettikleri 13+13 adetlik ucaklarin bir kismini alinir. 10 sayisi Turkiye gibi cografyasi buyuk ve surekli yurt disi gorevlere ucus yapan ulke icin dusuk, bunun en 20 olmasi lazim. Nakliye ucagindan ulkeye zarar gelmez. Dogal afeti bol bir ulkeyiz. Zaten RTE yurt disina bir yere giderken zirhli arac nakli icin kullanacak.

https://youtu.be/dMvMMot3btE
Madem bizim daha çok nakliye uçağına ihtiyacımız var neden en başta bu ihtiyaca göre alım vaadinde bulunup projeden daha fazla iş payı almadık?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 09:54 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bütçe,bütçe,bütçe. Ayrıca o zamanlar TAİ'nin elinden gelen de buydu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 10:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Projenin başında , daha imzalar atılmadan Türkiye'nin 24 + 2 uçak alacağına dair niyet beyan etmişti sonradan maliyetler nedeniyle budandı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 11:33 
Akıncılar

Sonradan galiba C-130'ların da daha uzun süre uçabileceğini fark ettiler. Gördüler, vs.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2015, 12:06 
Süvariler

S&H Son sayısında konuşan komutan Suudilerden alınan 2. El c130 uçakları yla ilgili, tanesi motor fiyatına alındı gibi bir ifade kullanmış

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2015, 01:19 
Akıncılar

Anlaşılan düşen uçağın yerine verilecek uçak konusunda Airbus ile kavga ediyoruz. Elimizdeki 2 uçakta gerekli işlemlerin yapılması için geri gönderilmiş. Ocak ayında tekrar sahalara dönecekler.

http://www.defensenews.com/story/defens ... /77247866/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 01:29 
Akıncılar

Türk A400M'leri havadan yakıt ikmal yapacak
http://kokpit.aero/turk-a400m-havadan-yakit-ikmali

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 12:03 
Yeni Üye

Türk A400M'leri havadan yakıt ikmal yapacak
http://kokpit.aero/turk-a400m-havadan-yakit-ikmali
Arkadaşlar bu uçakların yakıt tipi ile jetlerinki aynımı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2015, 20:49 
Süvariler

Acaba siparişi verirken bu durumu dusunduler mi ? Yoksa ek bir sipariş mi söz konusu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2016, 14:23 
Süvariler

http://www.hurriyet.com.tr/zirhli-arac- ... k-40048333
Alıntı:
CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Güney Amerika ziyaretinde kullandığı zırhlı makam aracını bir askeri kargo uçağının gezinin ilk durağı olan Şili’nin başkenti Santiago’ya götürdüğü bildirildi.

Askeri kaynaklar askeri kargo uçağının Erdoğan’ın ziyaretinden önce aracı bölgeye götürdüğünü söylediler. Uçak Senegal ve Brezilya’da mola verip yakıt ikmali yaptıktan sonra yaklaşık 20 saatte Şili’ye ulaştı.
A400 M mi götürdü acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2016, 16:04 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

http://www.hurriyet.com.tr/zirhli-arac- ... k-40048333
Alıntı:
CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın Güney Amerika ziyaretinde kullandığı zırhlı makam aracını bir askeri kargo uçağının gezinin ilk durağı olan Şili’nin başkenti Santiago’ya götürdüğü bildirildi.

Askeri kaynaklar askeri kargo uçağının Erdoğan’ın ziyaretinden önce aracı bölgeye götürdüğünü söylediler. Uçak Senegal ve Brezilya’da mola verip yakıt ikmali yaptıktan sonra yaklaşık 20 saatte Şili’ye ulaştı.
A400 M mi götürdü acaba?
Yok canım. Daha neler!!! :mrgreen:

En son murattekin tarafından 02 Şub 2016, 17:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2016, 16:55 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2016, 18:26 
Süvariler

Mola ve yakıt alımından bahsediliyor haberde. O mesafeye aynı moka ve yakıt ikmali ile c130 da gidebilir belki diye düşündüm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2016, 20:16 
Akıncılar

Arkadaslar hangi ucak ile giderse gitsin, yazik gunah harcanacak yakit ve ucagin ucus nedeniyle bakim idame masraflarina ust sinifindan bir sifir Mercedes alinir. Simdi Sili ve Uruguay gibi ulkelerde bir devlet baskani konuguna tahsis edecek zirhli araci yok mu? Gercekten soruyorum, bu ulkelerde makam araci yok mu konuk devlet baskanlarina tahsis edilecek? Hadi Afrika gezilerinde tehdit vardir, ulkeler fakirdir derken normal karsilanabilir ama artik standart olacagi anlasilan bu uygulama guvenlik kaygisindan cok gosteris oldugunu dusunuyorum. Bir tarafta ulke ciddi ekonomik sorunlari ile ugrasirken, diger tarafta bu kadar israf yapilmasini dogru degil.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 525 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 11 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot] ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: