TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 14:18

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 358 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7 8 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Vestel Karayel Taktik İHA
MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 19:22 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

3283 feet irtifa, 3,3km menzilden atılmış olarak gördüm ben HUDdaki bilgilerden.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Haz 2016, 19:48 
Süvariler

3283 feet irtifa, 3,3km menzilden atılmış olarak gördüm ben HUDdaki bilgilerden.

Evet.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 02:46 
Süvariler

Şimdi anlaşılan o ki vestel bir sonraki adıma geçmek için alttaki fransız firmanın tasarımını kullanabilir. 300 kg ya kadar faydalı yük taşıyabiliyor. (Silah + sensör)

VESTEL Savunma fuara, stratejik ortağı Fransız LH Aviation firmasının chaletsinde yer alarak,firmanın LHD sivil modeli ; ‘optionally piloted’ uçağının insansızlaştırma işini firmamız yüklendiğinden, bu konudaki ürün ve kaabiliyetlerini tüm dünyaya tanıtılması maksadıyla , Yer Kontrol İstasyonu konsollarını standda teşhir etti.

http://www.lhaviation.com/media/blog/
http://www.vestelsavunma.com/tr/news/87 ... du/FUAR#87

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Haz 2016, 19:48 
Üye

Şimdi anlaşılan o ki vestel bir sonraki adıma geçmek için alttaki fransız firmanın tasarımını kullanabilir. 300 kg ya kadar faydalı yük taşıyabiliyor. (Silah + sensör)

VESTEL Savunma fuara, stratejik ortağı Fransız LH Aviation firmasının chaletsinde yer alarak,firmanın LHD sivil modeli ; ‘optionally piloted’ uçağının insansızlaştırma işini firmamız yüklendiğinden, bu konudaki ürün ve kaabiliyetlerini tüm dünyaya tanıtılması maksadıyla , Yer Kontrol İstasyonu konsollarını standda teşhir etti.

http://www.lhaviation.com/media/blog/
http://www.vestelsavunma.com/tr/news/87 ... du/FUAR#87

Resim

O proje şimdi ne durumda bilemiyorum ama başlangıcında hali hazırdaki uçağın aviyoniğinin Vestel tarafından donatılıp, insanlı/insansız(aynı anda opsiyonel) uçabilir hale getirilmesiydi. Fransızlardan bize bir teknoloji transferi yoktu ki bence gereği de yok. Hali hazırda ülkemizde uçak tasarımı yapılabiliniyor ki İHA için kabuk en kolay kısım denilebilir. Bu uçaklar ağırlıkla elektronikten ibaret, ANKA örneğini düşünün, kaç yıldır uçabiliyor ama ortada somut birşey yok. Yani uzun bir gelişim/tecrübe süreci gerekiyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2016, 07:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Biz öncelikle atsın istiyoruz. Her şekilde görürsünüz zaten.Ben eğer bu atış testi ise niye bu kadar alçak ve yakın menzilden olmuş dedim. Sonra acaba görüntü alan platform farklı mı , hani yakın çekim maksatlı mı kullanılmış diye sordum. Konu saptı gitti.
Ustadim,

Aldigim bilgilere gore, atisin alcak irtifadan yapilmasinin sebebi atis bolgesindeki bulutlarin altina inilmesi ihtiyaci.

Ancak daha sonra 17.000 feet'ten de atis gerceklestirilmis ve basarili olmus.

MAM-L, hizmet tavanindan, yaklasik 8.500 m menzile ulasabiliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2016, 00:31 
Üye

İşaretlemenin karadan ya da havadan başka bir platformdan yapıldığı durumda tekrar ediyorum ama silahlı iha'nın ne anlamı kalacak? Ya da öyle yapılacaksa neden designator'lü kameralar için bu kadar sorun yaşandı/yaşanıyor? Yapılabilir diye böyle şüpheler duymak bence iyi niyetli değil.

Ayrıca hız,irtifa gibi konular esasen platformun değil, mühimmatın derdi. Neticede mühimmat beni şu delta yükseklikten, şu hızla bırakırsan şuralarda işaretlediğin bir yeri vururum diyor. Zaten bu ihalarımızn silahlanması konusunda bence platformcuların çok kritik bir görevi yok. Asıl başarı mühimmatı ortaya koyan Roketsan'ın dır. Bu hep es geçiliyor, haberler genelde tb2 silahlandı, karayel 12den vurdu şeklinde çıkıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Haz 2016, 00:31 
Süvariler

Şu an NTV de karayel silahlı atış haberi var. 3 adet atışın görüntüleri yayınlandı. İkisi konteyner'a yapılan atışlar. Biri ise kum tepesi üzerine yapılan atışdı.
Ayrıca atışları HvK komutanı izlemiş, IHA nın lazer ile işaretlediği hedeflere F16 lar atış yapmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2016, 23:58 
Akıncılar

Karayel projesi, SSM'nin ilgili daire başkanlığının proje grubu web sayfasından kaldırılmış. Sessiz sedasız feshedildi galiba proje: http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... eGrubuID=7

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 00:03 
Akıncılar

Karayel projesi, SSM'nin ilgili daire başkanlığının proje grubu web sayfasından kaldırılmış. Sessiz sedasız feshedildi galiba proje: http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... eGrubuID=7

Tahtada envanterde 4 adet var yazıyordu? Satın alma değil miydi onlar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 00:05 
Akıncılar

Kiralama sözleşmesi ile KKK'ya hizmet verenler onlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 00:11 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Katapulttan atılmasını istenmesisinin sebebi nedir?
Deniz platformları için mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 00:30 
Akıncılar

Hayır. KKK projenin başında Aerostar'ın tıpkısının aynısını istedi. 100 - 150kg'lik bir İHA'yı katapulttan atmak kolay; KKK da bu konuda aşırı ısrarcı oldu. Proje başında Aerostar muadili bir İHA istenirken zamanla isterler arttı, tasarım değişti şimdiki Karayel'e (ve paralel projede TB2'ye) ulaşıldı ama katapult isteri aynen kaldı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 00:32 
Akıncılar

Bir İHA olarak muhtemelen gayet yetkin olan Karayel'in sözleşmesindeki katapultu da, karşısında Baykar varken ve artık aileden olmuşken sıkıysa yok say.

Muhtemelen yazık olacak projeye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 00:38 
Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Hayır. KKK projenin başında Aerostar'ın tıpkısının aynısını istedi. 100 - 150kg'lik bir İHA'yı katapulttan atmak kolay; KKK da bu konuda aşırı ısrarcı oldu. Proje başında Aerostar muadili bir İHA istenirken zamanla isterler arttı, tasarım değişti şimdiki Karayel'e (ve paralel projede TB2'ye) ulaşıldı ama katapult isteri aynen kaldı.
Twitter da bu boyutta bir ihanın katapulttan atılamayacağından bahsetmişsiniz (İsterler boyutun büyümesine mi sebep oldu?)
isterler değişirken KKK neden bunu dikkate almadı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 01:12 
Süvariler

Alıntı:
Her yerde pist yok malumunuz.
Gerekirse dağ başında ki bir üs bölgesinden havalanması icab edebilir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 02:53 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Her yerde pist yok malumunuz.
Gerekirse dağ başında ki bir üs bölgesinden havalanması icab edebilir.
Karayel 600-650kg'lik IHA. Bu agirliktaki bir IHA'nin atisini birakin, Katapult'un uzerine yerlestirilmesi icin vinc gerekiyor. Yakit, bakim onarim vs icin ilave alan ve techizat gerekiyor. Kisaca mevcut Karayel'i kullanmak icin hava ussu veya uzun pist lazim. Benim takildigim nokta Turkiye'de yetkililer takilmislar, surekli Mini-Taktik-Male IHA varyasyonlarini konusuyorlar. Yahu bir bakin cevrenize. Yazmaktan dilimizde tuy bitti. ScanEagle diye bir IHA var. 25-30kg. Istedigin yerden at, istersen ileri us bolgesinde kaldir, istersen Kalekol'dan kaldir. 8 saat(daha uzun sure ucuyor aslidna) ucur ve geri ayni yere indir. Bu kadar mi zor arkadas dunya'da neler oluyor gormemek. Her komando tugayinin artik organik IHA'si olmasi lazim. Mini IHA ile OKK/SAT/SAS gibi kucuk birimler ugrassin. Diger yerlesik ve buyuk Tugay, Boluk gibi birimlere ScanEagle gibi IHA'lar alin, adamlar operasyon yaparken havadan gozleri olsun. Bu IHA'lar kucuk ama neredeyse bir taktik IHA kadar is yapiyor. Birliklerin kendi emrinde olacagi icin anlik istihbarat alabilirler. Taktik/Male ile bilmem hangi karargaha goruntu gidecek, oradan analiz edilip, sahadaki timlere emir gelecek vs vs. Bunun yerine sahadaki timler kendi komutanlarindan alsinlar bu emirleri, yakin cevrelerinde neler olup bitiyor gorsunler. Hava operasyonlari veya topcuya destek veya derinligine uzun menziller gitmek icin tamam Taktik/Male takintisi anlarim ama bir Bolu veya Kayseri veya Amfibi Tugay'in elinde mini IHA gibi oyuncaklar yerine daha kalifiye ve uzun sure havada kalabilen IHA alip verelim artik. ScanEagle'i bugun icin 20(+1 Iran) ulke kullaniyor. Daha gecen gun Pakistan'da aldi FMS ile. Ne kadar fiyati bir sistem icin 3-4 milyon dolari gecmez. Ne brokrasiymis anlamadim gitti.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 03:26 
Süvariler

Üstadım senin dilinde tüy bitti , bizde alıntı yapmaktan yorulduk .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 03:45 
Süvariler

Sayın robust' a aynen katılıyorum. Durumsal farkındalık anlamında; her üs bölgesine en az bir İHA şart. İlla ki üs bölgesi olacak diye bir şey de yok; Tugay olur, Alay olur, Kalekol olur, Karakol olur vs. Özellikle Terörle Mücadele Bölgesi ile Hudut Bölgesinde ki birliklerin; -durumsal farkındalık anlamında- olup bitenden anlık olarak haberdar olmaları gerekir. Mesela teröristler; sürekli olarak üs bölgelerini, kalekolları falan gözetlerler. Uygun şartlar oluştuğunda ise baskına gelirlerdi. Halbuki kalekollar veya üs bölgelerinde ki askerleirimizin elinde bu oyuncaklardan olmuş olsa; leş kargaları, belki gözetlemeye bile cesaret edemeyeceklerdir.

Hani sürekli söylenir ya; '' Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesi '' diye... Aslına bakarsanız dağ başında ki veya kırsalda ki yerel yönetimler; Kalekollar veya Karakollardır. Yerel ahali veya halk diyebileceğimiz ilçeli, köylü, mezralı vatandaşların devletten anladığı şey Askerdir, Polistir, Jandarmadır. O halde bu yerel yönetimlere de bir takım yetkilerin verilmesi gerekmiyor mu? Operativ anlamda her yerel yönetim kendi yağı ile kavrulabilmelidir. Bu şekilde sürekli şikayet edilen istihbarat zafiyetinin de önüne geçilmiş olacaktır. Kendini bile korumaktan aciz bir askeri birlik, ülkeyi veya bölgeyi nasıl koruyacaktır?

Anti Parantez: Yerel Yönetimler demişken; Terör Örgütü' nün Siyasal Uzantısı olan bir Parti'nin Belediye Başkanlıklarının bu kapsama girmediği açıktır (!) Tutup onlara da İHA felan tedarik etmeyin sakın ha! :) Zira kepçesinden, dozerinden, kamyonundan, iş makinelerinden çekmediğimiz kalmadı!

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 12:49 
Süvariler

Bu duruma en yakın örnek olarakta iki tankımıza yapılan saldırıyı örnek verebiliriz sanıyorum. Orayı sıkı sıkıya gözetleme imkanı olsa ufak hareketlilikler değerlendirilebilirdi. Belki başka değişkenlerde vardır(arkada kalması, temiz bölge olarak varsayılması vs.) orası müstesna.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 15:50 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Bir İHA olarak muhtemelen gayet yetkin olan Karayel'in sözleşmesindeki katapultu da, karşısında Baykar varken ve artık aileden olmuşken sıkıysa yok say.

Eğer proje iptal olmuşsa ki , birisi çok karşıydı bu projeye bu konu da etkisi olmuştur (i.D) , vestel yine de projeyi tamamen öldürmeyebilir(temenni) .
Fransız LH Aviation ile dirsek temasları vardı, insansız hava araçlarının sivil kullanımları için işbirliği yapıyorlardı , bir şekilde karayele veya bir benzerine devam edebilirler.
Aksi halde onca kalifiye olmuş çalışanın dağılması , projenin çöpe gitmesi ülke için çok büyük kayıp.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 19:10 
Süvariler

Eğer kalekollara ve üs bölgelerine vede suriyedeki tank birliklerimize nokta ateş gücü sağlamak istiyorsa aşağıdaki model benzeri 250 ye yakın aracı acilen cirit ve umtas ve aselsan cats ile donatıp sahaya surmemiz gerekiyorki esas benim merak ettiğim nedense bu konuda projelerde çok geç kaldık hemde çok hatta gerçekten bu noktayı anlamakta zorlanıyorum kötü kokularda almıyor değilim.

Olmadı kamuoyu yaratıp para toplayıp çinden ithalatını sağlayalım ben gider konuşurum firmalarla sivil çinli fabrikalarla çok konuşmuşluğum oem ürettirmişliğim vardır. Zor şeyler değil aslında..

Resim
V750
The V750, Çin envanterindeki en büyük insansız helikopterdir. İnsansız Helikopter yer saldırı görevleri için anti tank füzelerinin atış testlerine başladı.

Resim
Ulaşılabilir Maliyet Etkin Hava Gücü

Kitleler için havadan ateş gücü. V750 ve Sky Saker H300 gibi füze ile silahlandırılmış insansız helikopterler, tabur ve tugay gibi daha küçük birimler için bağımsız İHA ateş gücü sağlamak üzere geliştirilmektedir.

Resim
Çin'de dahil olmak üzere pek çok ülke insansız helikopter geliştirme alanında hızlı bir ilerliyor. Haziran 2016 yılında bir insansız V-750 helikopter İHA başarıyla hedeflere anti-tank füze ateşledi ve hedefleri imha etmeyi başardı. Weifang Tianxiang Havacılık ve Uzay Sanayi Co.Ltd ile Qingdao Haili Helikopterler Manufacturing Co Ltd tarafından ortaklaşa geliştirilen ve 2014 yılında Çin havacılık otoriteleri tarafından onaylanmış, 750kg ağırlığındaki V-750 drone hem sivil hem askeri kullanıcılar tarafından kullanılabilir şekilde tasarlandı. Güncel yapılandırmada, V-750'nin silahlı versiyonu HJ-9 ve HJ-10 gibi gibi en az 50kg ağırlığındaki iki anti-tank füzesi taşıyabilmekte ve 500 kilometrelik bir menzile sahip.

Bizim biran önce hayata geçirmemiz gereken proje bu iken bu konuda çalışma projeler neden gecikir birde önümüzde ATAK gibi bir deneyim varken.

Bilemiyorum ama ülkem için üzülüyorum keşke bayraktara izin verilseydide projelerine devam edebilselerdi bakmayın damat olmalarına bir çok kez geliştirdikleri projelere set çekildi ve engellendiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 21:34 
Üye

Alıntı:

Eğer proje iptal olmuşsa ki , birisi çok karşıydı bu projeye bu konu da etkisi olmuştur (i.D) , vestel yine de projeyi tamamen öldürmeyebilir(temenni) .
Fransız LH Aviation ile dirsek temasları vardı, insansız hava araçlarının sivil kullanımları için işbirliği yapıyorlardı , bir şekilde karayele veya bir benzerine devam edebilirler.
Aksi halde onca kalifiye olmuş çalışanın dağılması , projenin çöpe gitmesi ülke için çok büyük kayıp.

Bu şartlarda proje ölür gibi. Ülkesinde satılmayan İHA dışarıya nasıl satılır ki? Satılmayan proje de bitmeye mahkumdur.

Benim anlayamadığım nokta ülke olarak havacılıkta bu kadar geriyken nasıl sebeplerle bu projeleri harcıyoruz? Yıllar sonra devrim arabaları gibi anılır bu proje.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2016, 22:30 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

Bu şartlarda proje ölür gibi. Ülkesinde satılmayan İHA dışarıya nasıl satılır ki? Satılmayan proje de bitmeye mahkumdur.

Benim anlayamadığım nokta ülke olarak havacılıkta bu kadar geriyken nasıl sebeplerle bu projeleri harcıyoruz? Yıllar sonra devrim arabaları gibi anılır bu proje.
Cevap: Ya cehalet ya ihanet, üçüncü bir seçenek yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2016, 18:18 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Tam doğru değil, bakınız Otokar;
ARMA projesi yıllardır ağızlarda sakız gibi çiğnendi duruldu , bugün sipariş geçilecek yarın gelecek diye, ama bu sürede yurtdışından ARMA 6 X 6 100 milyon doların üstünde sipariş aldı, keza Cobra'da da öyle, silahlı kuvvetler alana kadar 10 değişik ülkeye satılmıştı bile .
Aynı şekilde FNSSnin Parsı da ortada yok, ama yurtdışı siparişi bu sene başında alındı.
Burada belirleyici olan firmanın malının arkasında ne kadar durduğu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2016, 22:52 
Üye

FNSS evet ama Otokar ile Vestel bu anlamda bence pek benzer değil.

ARMA belki satılmadı ama Otokar geçmişinde KK envaterine girmiş, yoğun kullanılan araçlara sahip. Karayel bu anlamda daha premature bir ürün.

Gerçi iptal edilen projenin uçakları halen görev yapıyor bildiğim kadarıyla. Demek ki mal kötü değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2016, 09:07 
Süvariler

Bence Vestel'in biraz daha risk alip daha buyuk bir ucak temelli bir tasarimi urunlestirmesi lazim. Bunu da su andaki bilinen ve oturmus ucak tasariminin aslina sadik kalacak sekilde daha da buyuterek yapabilirler. Bilindigi gibi kullandiklar ustten kanatli model kendini kanitlamis bir tasarimdir.
Risk minimalizasyonu acisindan da bence Anka ve TB2'deki gibi yeni bir govde sekli tasarimina gerek yok, urunlerinin su andaki eksigi yuk tasimadaki sinirli kapasitesi. Bence daha buyuk bir ucak tasarimi ile bu konu asilabilir.

Hedeflerini de bu tur yanlis tavsiyelerin pesinden gidip, sivil, TR disi vs gibi yanlis ayarlamasinlar, Turkiye disinda satmalari cok zor olacaktir. Turkiye'de de oncelik su siralar guney ve dogu sinirlarimizdaki terorist aktivitesidir. Bu konuda ihtiyac da oldugu icin alim da olacaktir.

Urun pozisyonu olarak da TB2 ustu, Anka alti bir pozisyon hedeflenmelidir diye dusunuyorum. TB2'nin uzerindeki faydali yuk yalnizca 55 kg, acikcasi TB2 yuk anlaminda biraz hafif kaciyor. Her iki fuzeyi kullandiktan sonra ANka'nin ussune geri donup iki hafif fuzeyi tekrar yuklemesi lazim, zira bu da o bolgenin gozleminin kaybi anlamina gelebilir. Anka'da ise bu rakam 200 kg'a cikmakta ama uzerine takilacak SAR vs bu rakam asagi inecektir.

Bence burada uzerinde 100-200 kg muhimmat tasiyabilecek, ayrica uzerinde muhtelif kamera ve kriptolu haberlesme ekipmani tasiyabilecek ve havada minimum 24 saat kalabilecek silahli bir IHA'ya acilen ihtiyac vardir.
Vestel ekibinin moralinin bozulmasina hic gerek yok, ben onlarin yerinde olsam bu tur bir urun uzerine calismaya hemen baslardim, zira firsat da var, referans olarak kullanabilecekleri urun de var. Hem bu tur daha buyuk ve stratejik bir urunu cok daha avantajli bir fiyata satmalari da mumkun..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2016, 10:40 
Süvariler

Tam doğru değil, bakınız Otokar;
ARMA projesi yıllardır ağızlarda sakız gibi çiğnendi duruldu , bugün sipariş geçilecek yarın gelecek diye, ama bu sürede yurtdışından ARMA 6 X 6 100 milyon doların üstünde sipariş aldı, keza Cobra'da da öyle, silahlı kuvvetler alana kadar 10 değişik ülkeye satılmıştı bile .
Aynı şekilde FNSSnin Parsı da ortada yok, ama yurtdışı siparişi bu sene başında alındı.
Burada belirleyici olan firmanın malının arkasında ne kadar durduğu.
OTOKAR ve FNSS, daha önce ki projeleri ile kendisini kanıtlamış şirketlerdir.
Peki, Vestel öyle mi! Bir takım savunma projeleri ile daha önceden kendini ispat etmiş olsaydı; dediğiniz doğruydu.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2016, 23:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İç piyasadan nedense ümidini kesen vestel yurt dışından müşteri arıyormuş. Çok mu pahalı ki bir sipariş alamadı ?

Halbuki zorlu çok atılımcı bir firmadır. Karayel den çok daha iyi işlere imza atabilirlerdi ama basamak olmadılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 11:23 
Süvariler

Resim

İç piyasadan nedense ümidini kesen vestel yurt dışından müşteri arıyormuş. Çok mu pahalı ki bir sipariş alamadı ?

Halbuki zorlu çok atılımcı bir firmadır. Karayel den çok daha iyi işlere imza atabilirlerdi ama basamak olmadılar.
TSK'nın testlerinde yeterli başarıyı gösteremediğini ve isterleri sağlayamadığını yazanlar olmuştu. Baykar'ın etkisi ise tartışılır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 12:28 
Akıncılar

Alet cayır cayır Doğu Anadolu'da operasyonlarda kullanılıyor, ne pahalısı ne testi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 12:40 
Akıncılar

Bir katapult olayıdır yaktı koca projeyi. Ama bunu yürür hale getiremeyen bürokrasi utansın. Şimdi aynı bürokrasi sık sık "Bize dimedilerdi, diselerdi ona dirdik de temizlerdik de.." falan diyen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 16:45 
Yeni Üye

Merhaba,Karayelde görev alan iki mühendisle konuştuğumda söyledikleri şunlardı:

-Bayraktarı kastederek gizli olması gereken şeyleri reklam yapar gibi yaydıkları için sadece bayraktar da değil ülkedeki tüm ihalarda üstü kapalı bir ambargo var.
-Karayelden sipariş gelmemesini SSM'lığına bağlıyorlar.
-Ayrıca askerin ısrarla karayeli istediğini belirtmekteler,burada anlamadığım bazı noktalar oldu.
-Ssm'nin bu tavrını tamamen katapulta bağlıyorlar.Ssm'nin saçma bir cezalandırma yaptığını düşünüyorlar.
-Sipariş gelmediği için projede moral bozukluğu olup olmadığı sordum.Kiralamadan para kazandıklarını ve yeni bir iha için motive ve hırslı olduklarını gördüm.
-Yazılım mühendisi tüm yazılımın yerli olduğunu söyledi(?)Ben yabancı sanıyordum.

Not:Yazılar izin alınarak yayınlanmıştır. Cümleler bana,fikirler onlara aittir. Dolayısıyla yanlış anlaşılmalar olmuş olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 16:48 
Yeni Üye

Ayrıca ilk başlarda olmasa da sipariş verilmemesini hafiften damada da dokundurdu.
Not:Forumu takip edip etmediğini sorduğumda ettiğini ama yazmadığını söyledi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 19:35 
Üye

Bir katapult olayıdır yaktı koca projeyi. Ama bunu yürür hale getiremeyen bürokrasi utansın. Şimdi aynı bürokrasi sık sık "Bize dimedilerdi, diselerdi ona dirdik de temizlerdik de.." falan diyen.
Katapult elbette sorun fakat genelde böyle bir uygulama olsaydı Aselsan, TAI vs. kapıya kiliti vururdu. Keza ANKA uzun yıllar yer uçağı olarak çalıştı. Ben projenin iptalinin çok iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2016, 19:37 
Üye

Resim

Bu kanadın gövde ile bağlandığı yerde hücum kenarındaki parlak şey ne ki acaba?

Ayrıca Vestel de MAM-L ile sergilemeye başlamış uçağı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 00:19 
Üye

@mc debug ustası, Hücum kenarındaki siyah kısımı diyorsanız eğer, pnömatik de-icing olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 12:16 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alet cayır cayır Doğu Anadolu'da operasyonlarda kullanılıyor, ne pahalısı ne testi?

Hepi topu 4 tane temin edilmiş. Oda hizmet kiralama şeklinde. Ondan sorduydum.

Koca vestel 4 tane IHA için mi bu kadar uğraşmış . Alımı yok. İfadeye göre makbulde alet yapmışlarki cayır cayır

kullanımdaymış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 12:33 
Akıncılar

Vestel hizmet satışı için mi üretti o İHA'ları? Katapult taktik İHA projesi için üretti. Katapult krize döndüğü için de ihale iptal edildi. Proje için üretilmiş İHA'lar da acil ihtiyaca binaen KKK tarafından kiralandı.

KKK proje başında Aerostar'ın aynısını istiyordu, katapult da o yüzden şartnameye kondu. Süreç içinde İHA büyüdü, katapult imkansız hale geldi ama projenin sözleşmesinde ve adında olduğu için de geri dönül(e)medi. İş çıkmaza girdi. Olan bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 13:02 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Aerostar katapult ile atılıyor mu ki ? O kütlede bir iha 'nın mancınık ile atılmasını daha bu teknolojinin başlarında olan bir şirketten beklemek haksızlık değil midir?
Başka bir şekilde sorayım , proje zaten baştan hatalı kurgulanmış olmuyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 13:43 
Süvariler

Bu durum diğer firmaların başına gelse proje iptal mi edilir yoksa katapult muhabbeti kapatılıp ekstra Karayel tedariki istenip Güneydoğu için acil teslimat mı istenir ?
Diğer taraf 40 tane siparişi 3 kanaldan almışken Karayel'in yüzüne bakılmaması çok manidar.
Zaten kuvvetlerde Karayel istemeye cesaret edemez... ;)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 14:43 
Akıncılar

Aerostar katapult ile atılıyor mu ki ? O kütlede bir iha 'nın mancınık ile atılmasını daha bu teknolojinin başlarında olan bir şirketten beklemek haksızlık değil midir?
Başka bir şekilde sorayım , proje zaten baştan hatalı kurgulanmış olmuyor mu?
Aerostar'ın teorik olarak katapulttan atılma imkanı var, pratikte kullanılmıyor o ayrı. Başlangıçta istenen yanılmıyorsam en fazla 200kg ağırlığında bir taktik İHA'ydı. Karayel (ve TB2) 500 - 600kg ağırlığında, taktik sınıfın üst segmentinde İHA'lar. Ağırlık bir yana, şok vb açısından da katapulttan atılmaları imkansız.

Mancınık başta projede vazgeçilmez isterdi. Sonra kaldırıldı. Sonra Baykar ile sözleşme imzalandıktan sonra elde edilen kabiliyet ve tecrübe kaybedilmesin diye Vestel'e de bir sözleşme verilmesi fikri öne çıktı. Bu sözleşmenin, Baykar'ınkinden farklı olması için de mancınık dahil edildi ve hatta proje adı da bu şekilde verildi. En azından SSM'nin çeşitli zamanlarda aktardığı getirdiği arka plan bu şekilde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 15:23 
Akıncılar

@Orko hocam

Bayraktar TB-2 ve Karayel arasında bir kıyaslama yaparsak hangisi daha ön planda olur? Malum Karayel mühimmat atabilen bir Taktik İha oldu. Ve bu taktik İha'lar ne kadar yerli?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 15:29 
Akıncılar

İkisi de performans açısından çok iyi uçaklar. Tabi TB2 daha yüksek miktarlarda hizmete girdiği ve daha yoğun olarak kullanıldığı için tecrübe anlamında öne çıkmış durumda. Biriktirilen uçuş saati, tecrübe ve bu doğrultuda yapılacak iyileştirmelerle uçak daha da iyileştirilecektir.

Yumuşak karnımız motorlar. Bunun dışında veri iletim sistemi, FLIR, IFF, atalet seyrüsefer sistemi gibi kritik sistemlerin ve bunların da kritik bileşenlerinin yerlileştirilmesi lazım. Baykar elektro-mekanik alanda sanırım tamamen kendi ürünlerini kullanıyor. Birkaç yerli firma da var. Dolayısıyla yapısal ve elektro-mekanik anlamda çok bir sıkıntımız olmasa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 21:47 
Akıncılar

VESTEL toplamda 8 adet Karayel kiralamış kuvvete. Malum sebeplerden sipariş alamıyorlar. Öyle katapultu falan kalmamış işin. Alet gayet güzel, aslında Bayraktar ile eşit şekilde tedarik edilmesi lazım.

En son Topgun tarafından 11 Kas 2016, 22:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2016, 22:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Peşkeşçiliğin zararlarını yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. İleride çok daha canımızı yakacak işlere de yandaşlar bulaştığı zaman memleketin canı çok yanacak. Gerçi Bayraktar BMC mevzusu gibi değil ama bu gidişatın nereye varacağı belli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2016, 10:13 
Yeni Üye

Firma 2500 saat uçtuk diyor. Kendi personelleriyle uçuyorlarmış. Diğeri zaten envanterde. Uçuş sayıları aynı olmasa da, firma kendi uçtuğu için tecrübe olarak daha bile yukarıda olabilirler.

Alıntı:
İkisi de performans açısından çok iyi uçaklar. Tabi TB2 daha yüksek miktarlarda hizmete girdiği ve daha yoğun olarak kullanıldığı için tecrübe anlamında öne çıkmış durumda. Biriktirilen uçuş saati, tecrübe ve bu doğrultuda yapılacak iyileştirmelerle uçak daha da iyileştirilecektir.

Yumuşak karnımız motorlar. Bunun dışında veri iletim sistemi, FLIR, IFF, atalet seyrüsefer sistemi gibi kritik sistemlerin ve bunların da kritik bileşenlerinin yerlileştirilmesi lazım. Baykar elektro-mekanik alanda sanırım tamamen kendi ürünlerini kullanıyor. Birkaç yerli firma da var. Dolayısıyla yapısal ve elektro-mekanik anlamda çok bir sıkıntımız olmasa gerek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 12:06 
Üye

@Orko hocam

Bayraktar TB-2 ve Karayel arasında bir kıyaslama yaparsak hangisi daha ön planda olur? Malum Karayel mühimmat atabilen bir Taktik İha oldu. Ve bu taktik İha'lar ne kadar yerli?

Duyduğuma göre geçtiğimiz haftalarda Karayel görevdeyken TB-2 ve ANKA gibi havada motor arızası yaşamış, motor tamamen kaybedilmiş, ( galiba indiğinde motorda fiziksel hasar da varmış). Bu şartlarda Muş havalanına otomatik biçimde inebilmiş(pilot kendi indirmemiş?). Daha önce Muş hiç kullanılmamış, yani yer veri linki vs. yokmuş, ki zaten link olamadan inmişler(pilotsuz derken link yok herhalde?). Bu örnekten iki uçak arasında bir kıyas yapabilirsiniz.

Yerlilik konusunda TB-2 ve Karayel arasında fark yok, ikisi de Ülkemiz şartlarında yeterince yerli. Ülkemizde yapılabilecek herşeyi yapıyor iki firma da. Burda ANKA biraz yabancı kalır, onu belirtmek isterim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 12:33 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
@Orko hocam

Duyduğuma göre geçtiğimiz haftalarda Karayel görevdeyken TB-2 ve ANKA gibi havada motor arızası yaşamış, motor tamamen kaybedilmiş, ( galiba indiğinde motorda fiziksel hasar da varmış). Bu şartlarda Muş havalanına otomatik biçimde inebilmiş(pilot kendi indirmemiş?). Daha önce Muş hiç kullanılmamış, yani yer veri linki vs. yokmuş, ki zaten link olamadan inmişler(pilotsuz derken link yok herhalde?). Bu örnekten iki uçak arasında bir kıyas yapabilirsiniz.

Yerlilik konusunda TB-2 ve Karayel arasında fark yok, ikisi de Ülkemiz şartlarında yeterince yerli. Ülkemizde yapılabilecek herşeyi yapıyor iki firma da. Burda ANKA biraz yabancı kalır, onu belirtmek isterim.
Kaynak verebilirmisiniz ? Çok fazla -mış'lı , -muş'lu yazmışsınız.

Memleketimizin ellide biri değil, her tarafı ateşler içinde bırakılsa, biz bu toprakların üzerinde bir tepeye çıkacağız ve oradan savunma ile meşgul olacağız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK (1920. Söylev ve Demeçler II:Sayfa 435)
Eski adım: Blackeyes90

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 14:54 
Üye

Ben şu şekilde düşünüyorum ki, kuvvetin TB2 siparişlerinin fazlalığında bir etken de vizyon. Bayraktar şu an hali hazırda daha minyatür boydaki uçarlarla kuvvete hizmet etmekte, ayrıca daha büyük uçarlar için çalışmaları ve altyapıları var.
Karayel ise tek bir ürün ve çeşitliliği yok. Benc Cats ile güzel bir dış satış başarısı yakalayabilir Karayel. Ya da birebir olarak aynı platformu büyütüp, hissedilir şekilde bir faydalı yük artışıyla pervaneli uçar ihtiyacımıza son verebilir, Bayraktar firması da farklı motor çeşitleriyle olan projelerinde ilerleyebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2016, 22:50 
Akıncılar

Alıntı:
@Orko hocam

Yağ sistemi arızası diye duydum ben de. Uçak uzun bir süre -yarım saatten fazla- yağsız uçuyor ve Muş'a iniyor. Ve evet, tam otomatik iniş gerçekleştiriyor. Motordaki parçanın üretim kalitesi ile ilgili bir sorun.

Bayraktar TB2 ile Karayel arasında yerlilik oranı açısından çok büyük bir fark yok. Karayel'in mevcut konjonktürde envantere girmesi mümkün görünmüyor. Envantere giremezse, yurtdışı satışı da çok kolay olmayacaktır. Ki yurtdışı satışını zorlaştıran tek etken Türkiye'de envantere girmemesi de olmayacaktır. Kiralama sözleşmesinin süresi ne zaman bitiyor ya da bitti mi bilmiyorum. Bittiyse uzatılabilir mi o da soru işareti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016, 22:47 
Süvariler

Bir insansız hava aracımız daha silahlandı: Vestel Karayel'in tüm detayları

Ülkemiz dünya üzerinde silahlı insansız hava aracı geliştiren nadir ülkelerden. Aktif görev sürdüren Bayraktar TB2'den sonra Vestel Savunma tarafından geliştirilen Karayel de silahlandı.

Vestel Savunma tarafından geliştirilen insansız hava aracı Karayel, ülke güvenliğinde aktif rol üstlenebilmek için silahlandı. Roketsan tarafından geliştirilen MAM-L yani lazer güdümlü mini akıllı mühimmatı kullanan Karayel, bir süre önce saha testlerini başarıyla tamamlayarak, yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü keşif-gözlem odaklı görevlerden sonra aktif savunmaya hazır olduğunun sinyallerini verdi. Bu özel videomuzda Vestel Karayel'in ve taşıdığı mühimmatın detaylarına bakıyor ve merak edilen noktalara göz gezdiriyoruz, iyi seyirler.

https://www.donanimhaber.com/savunma-sa ... aylari.htm

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 358 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7 8 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: BGTN, billiejean, blackeagle, cemx, dflipflop, Exabot [Bot], gezgin, siux, Skywalker5394 ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: