TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 22:37

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 358 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 58 Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Vestel Karayel Taktik İHA
MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2015, 10:24 
Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Flir faydalı yükü ihracat kısıtlamasına tabi bir üründür. Eski S&H dergilerinin birinde, bu yükün ABD den izninin çıkmasnın 2 yıl sürdüğünü Vestel veya Bayraktar yetkilileri söylemişti.
Ayrıca Aselsanın arkasındaki Bilim Kuruluşlarının desteği en geç 8 - 10 yıl içerisinde dünyanın en ileri elektroptic çözümlerini ürettiğini göreceksiniz. Konunun uzmanı olmamakla beraber IR dedector üretimi 4 tip taban malzemesi üzerinden yürütülmektedir. Bunlar HgCdTe, QWİP, Type 2-5 ve QDİP tir. Her malzemenin değişik durumlarda ve değişik dalga boylarında kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin LWIR dalga boyunda HgCdTe tabanlı dedectorler daha iyi sonuçlar vermekte iken MWIR dalga boyunda QWİP tabanlı dedectorlerin daha iyi sonuç verdiği söyleniyor. Rafael in 3. Nesil Flir olarak piyasaya sürdüğü Toplite 3 fliri ve aynı firmanın daha eski model flirlerinin tamamı HgCdTe tabanlı dedector teknolojisi ile üretilirken; Aselsan QDİP hariç tüm malzemeler ile tasarım ve üretim alt yapısı kurmaya çalışıyor. 2. nesil LWIR dedectorlü Aselflir 300T HgCdTe taban malzemesi ile üretilirken 3. nesil MWIR dedectorlü CATS flir QWİP taban malzemesi ile üretim aşamasında ve sn.Harzemşah ın dediği gibi Aselsan bu alanda ağır ambargolar altında çalıştığı, Hollanda nın bazı optik malzemeleri vermediği 2010 yılından beri söyleniyor. Sonuç olarak Aselsan ın ürün verme aşamasında biraz geriden geldiği doğru isede şu an çok sağlam bir altyapı kurmaktadır. CATS sisteminin teslimini bende merakla bekliyorum bakalım bu işin altından kalkabilecekler mi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Mar 2015, 19:27 
Uzaklaştırıldı

İlk bilgisayarlar çıktığında bir odayı kaplıyordu zamanla cebimize girecek boyuta geldi... Aselflire 300T de bu süreç sonunda hafifleyecektir mutlaka...

Ben mühendislerimize güveniyorum her türlü zorluk ve ambargoya rağmen bu işi de başaracaklardır...

Bazı üstadlar Aselsan' a çok yükleniyorlar biraz destek olmak lazım...Herşey yerli savunma sanayi için!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2015, 16:59 
Akıncılar

İHA'larla ilgili NATO'nun STANAG 4671 isimli bir standardı var, o kastediliyor. Bu yeni bir standart ve İHA tasarım üretiminde belli bir standardizasyonu hedefliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Eyl 2015, 22:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Haberin doğruluğu ?Videodan ekran görüntüsü alınıp yayınlamış.Bana pek inandırcı gelmedi ama sormak istedim !

https://www.facebook.com/millisavunma.t ... =1&theater

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 00:28 
Üye

En son ÜRGENÇ tarafından 10 Eyl 2015, 01:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2015, 00:59 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Haberin doğruluğu ?Videodan ekran görüntüsü alınıp yayınlamış.Bana pek inandırcı gelmedi ama sormak istedim !

https://www.facebook.com/millisavunma.t ... =1&theater
Sorması ayıp neden inandırıcı gelmedi?
Üstad kendi görüşümü dile getirdim zaten bende emin olmak için sordum.Bahar aylarında envantere hazır dendi sonrasında ses çıkmadı.Bu kadar ağır aksak kabul testlerimiz varken o yüzden inandırıcı gelmedi.Doğruysa süper haber tabi, söylendiği gibi lazer işaretleme de yapıyorsa ne ala Ama bu kadar olumsız durumdan sonra inanması güç oluyor işte ....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2015, 14:13 
Süvariler

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hO5v94wEX8M[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6CVdIxckH04[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2015, 17:26 
Süvariler

Tasarım çok kaba, sanki standart bir uçağa kamera takılmış gibi. Heron ve diğer örnekler incelendiğinde tasarım konusunda çalışmalar yapılmalı. Aksi halde ben yurt dışı satışında büyük başarı beklemiyorum.

Birde artık jet motorlu İHA lara geçiş olacak yakın zamanda. Jet motorlu modellerde bu tasarım zaten kullanılmaz.

Benim bazı sorularım olacak VESTEL e:

- Motor konusunda ne yapacaklar?
- Radara yakalanmama konusunda ne düşünüyorlar?
- Silahlı model düşünüyorlar mı?
- Stratejik özellikleri nasıl geliştirecekler?
- Jet motorlu bir model düşünülüyor mu?
- Multi agent çalışma olacak mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2015, 18:05 
Uzaklaştırıldı

Özel sektör işini yapıyor çünkü bürokrasi sıkıntısı yok, parmak gösterme oyunu oynamak yok. Bence ilk silahlı İHA sistemini de özel sektör yapacak.

Bora maliyet etkinliği adına çok avantajlı bir ürün olabilir. Satış fiyatına ve işletme maliyetlerine bakmak lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Eki 2015, 20:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sayın @nalight33 hocam, operatif yerli bir iha mız olsunda ben şeklinden geçtim şahsen :)

Bu kuştan polis teşkilatımız henüz sipariş vermedi diye hatırlıyorum ben. Onun yerine Anka alımı ile ilgili bir kaç dedikodu çıktı. Terörle mücadelede payına meskun mahal düşen polisimizin Karayel veya Bayraktar Tiha dururken Anka'ya göz kırpması bana ilginç gelmişti.

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 09:20 
Akıncılar

Sayın @nalight33 hocam, operatif yerli bir iha mız olsunda ben şeklinden geçtim şahsen :)

Bu kuştan polis teşkilatımız henüz sipariş vermedi diye hatırlıyorum ben. Onun yerine Anka alımı ile ilgili bir kaç dedikodu çıktı. Terörle mücadelede payına meskun mahal düşen polisimizin Karayel veya Bayraktar Tiha dururken Anka'ya göz kırpması bana ilginç gelmişti.
Polis teşkilatı, Anka ile birlikte Baykar Makina Bayraktar Taktik İHA'dan da sipariş etti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 09:36 
Genel Yetkili

Vestel Erzurum semalarında.. operatör vesair eğitimler devam ..yakında teslim edilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 14:51 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kars bölgesinde 10 gün önce Malatya Ana Jet üssünden kalkan 4 F-4E 2020 Terminatorle icra edilen hava harekatında ,bana tarif edilen İHA Karayel olabilir, bölgeden bu konuda bilgi var doğruluk payı ne kadar bilemiyorum !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 22:43 
Süvariler

Vestel Erzurum semalarında.. operatör vesair eğitimler devam ..yakında teslim edilir.
Vestelin ihasını hangi kuvvet alacak? Deniz kuvvetlerinin katapult lu ihası olarak anlatılmıştı. Eğer terör ile mücadelede kullanılacak ise bu başka bir tedarik olmalı değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 22:48 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Vestelin ihasını hangi kuvvet alacak? Deniz kuvvetlerinin katapult lu ihası olarak anlatılmıştı. Eğer terör ile mücadelede kullanılacak ise bu başka bir tedarik olmalı değil mi?
Şu ortamda ihalar alınıp Ege'de uçurulursa kamuoyu tepkisinden katapulta iha değil de bizim"büyüklerimizi" takar atar halkımız..

İşid,nusra,ypg,hpg,öso üstüne Rusya,İran hatta Çin..

Sınırın 1 m. ilerisinde cümbüş var resmen.. Elimizde uçar ne varsa optik takıp uçursak yeridir...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 22:55 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 23:02 
Süvariler

Proje kkk'liğının.
Üstad en başından beri Bayraktar daha önde gibi bir hava oldu. ancak henuz daha müjdeli haber (Operasyonel) gelmedi. O tarafta bir gelişme var mı?
Sanırım vestel flir'i kendi tedarik etti. Bayraktar da neden farklı bir yol izlendi? Mantığını bilen var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Eki 2015, 23:04 
Genel Yetkili

Bayraktar batmanda. Onun eğitimleri daha evvel başladı zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Eki 2015, 23:15 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Polis teşkilatı, Anka ile birlikte Baykar Makina Bayraktar Taktik İHA'dan da sipariş etti.
Teşekkürler hocam bilgilendirme için.

Lakin ben hala Anka siparişini anlayamadım. Anka ve diğerleri arasında siklet farkı var, biraz ağır kaçmaz mı (maliyet ve giderler açısından)?

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2015, 23:05 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Lakin ben hala Anka siparişini anlayamadım. Anka ve diğerleri arasında siklet farkı var, biraz ağır kaçmaz mı (maliyet ve giderler açısından)?
Sayın lomenmilor;

Öncelikle her iki aracın tedarikinde de, EGM'nin mevcut envanteri ve sahip olmayı planladığı platformlar göz önünde bulundurulduğunda; sarsıcı bir ekonomik sorun olmasa gerek. Ayrıca, Baykar Makina'nın da kendi platformunu MALE sınıfına dahil ettiğini aklımızın bir köşesinde tutmamız faydalı olacaktır. Lakin bu durum, ANKA'nın lehine olan tabloyu değiştirmeye de elbette yetmeyecektir.

Polis Teşkilatının; alım miktarları ve platformların kabiliyetleri göz önünde bulundurulduğu takdirde, bir hevesten ziyade belirli bir vizyon çerçevesinde ilerlediğini söylesek başımız ağrımaz.

Ancak farklı ihtimaller de söz konusu olabilir. Örneğin: iç güvenlik amacı ile (ki mevcut olayların büyüklüğü düşünüldüğünde bunu counter-insurgency (COIN) olarak da adlandırabiliriz) kullanılan platformların sağladığı istihbaratın ortak olarak kullanıldığı düşünülünce; tabiri caizse olası bir ANKA EDH tedarikinin hem güç projeksiyonu hem de iktisadi baskısından (tedarik maliyeti ve ömür devri destek maliyeti vb...) TSK'yı bir nebze kurtarmak gibi...

Not: Sayın Yöneticiler, Karayel başlığını Bayraktar ile doldurduk ancak kusurumuza bakmayın artık...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 15 Eki 2015, 23:23 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Sayın lomenmilor;

Öncelikle her iki aracın tedarikinde de, EGM'nin mevcut envanteri ve sahip olmayı planladığı platformlar göz önünde bulundurulduğunda; sarsıcı bir ekonomik sorun olmasa gerek. Ayrıca, Baykar Makina'nın da kendi platformunu MALE sınıfına dahil ettiğini aklımızın bir köşesinde tutmamız faydalı olacaktır. Lakin bu durum, ANKA'nın lehine olan tabloyu değiştirmeye de elbette yetmeyecektir.

Polis Teşkilatının; alım miktarları ve platformların kabiliyetleri göz önünde bulundurulduğu takdirde, bir hevesten ziyade belirli bir vizyon çerçevesinde ilerlediğini söylesek başımız ağrımaz.

Ancak farklı ihtimaller de söz konusu olabilir. Örneğin: iç güvenlik amacı ile (ki mevcut olayların büyüklüğü düşünüldüğünde bunu counter-insurgency (COIN) olarak da adlandırabiliriz) kullanılan platformların sağladığı istihbaratın ortak olarak kullanıldığı düşünülünce; tabiri caizse olası bir ANKA EDH tedarikinin hem güç projeksiyonu hem de iktisadi baskısından (tedarik maliyeti ve ömür devri destek maliyeti vb...) TSK'yı bir nebze kurtarmak gibi...

Not: Sayın Yöneticiler, Karayel başlığını Bayraktar ile doldurduk ancak kusurumuza bakmayın artık...
Anladım, tekrar teşekkürler hocam.

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2015, 19:55 
Akıncılar

Vestel Silahlı Karayel İHA'sını Mayısa kadar 2 adet hazır edip,tanıtacakmış;

http://www.tarafsizhaber.com/vestel-sil ... erdi-39138

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2016, 21:56 
Üye

Karayele ait yeni tanıtım videosu hazırlanmış. Video da buz kırma görüntüleri de mevcut.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2016, 23:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hocam silahlı karayel dememiş. Silahlı İHA demiş. Galiba yeni bir İHA dan bahsediyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2016, 05:31 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Hocam silahlı karayel dememiş. Silahlı İHA demiş. Galiba yeni bir İHA dan bahsediyor.
Benim İDEF2015 fuarından hatırladığım kadarıyla; Silahlı İHA için VESTEL Karayel'in %25 büyük ölçeklendirilmiş türevini geliştirecekti.. Mevcut haliyle kapasite yetersiz kalıyordu..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Nis 2016, 11:56 
Üye

Vestel Karayeli geçen yıl bu zamanlar teslim edecekti silahsız halini tabi ki ne oldu da hala teslim edemediler. Silahlı halini mi istedi kuvvet?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2016, 13:22 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Vestel Karayeli geçen yıl bu zamanlar teslim edecekti silahsız halini tabi ki ne oldu da hala teslim edemediler. Silahlı halini mi istedi kuvvet?
Şartnamedeki katapult problemini çözememişlerdi galiba. Şartnameden kaynaklanan bir sıkıntı vardı ondan teslim mi alınmıyordu ne oluyordu öyle birşeyler var. Şartname değiştirilecek gibi birşeyler yazıldı veya yanlış hatırlıyorumdur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2016, 19:47 
Üye

Sözleşmenin peşine düşmek elbette doğru fakat şu ortamda bir şekilde uçakları envantere almak mantıklısı. Olası bir sözleşme değişkliği başka bir biçimde tazmin edilmeli diye düşünüyorum. Tabi, ben karar mercii değilim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 21:09 
Üye

Vestel'in Silahlı İha'sı Mayıs'ta Havalanıyor

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Vestel Savunma tarafından tasarımı yapılan ve yüzde yüz yerli olan insansız silahlı hava aracının (İHA), Mayıs ayında havalanacağını açıkladı.

Vestel'in Silahlı İha'sı Mayıs'ta Havalanıyor

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Vestel Savunma tarafından tasarımı yapılan ve yüzde yüz yerli olan insansız silahlı hava aracının (İHA), Mayıs ayında havalanacağını açıkladı.

Ahmet Nazif Zorlu, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Değişim Gelişim Topluluğu ile Genç Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Denizli Şubesi'nin düzenlediği 'Başarı hikayesi' isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı. PAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Salonu'nda kalabalık bir gruba konuşan Zorlu, öğrencilere nasihatlerde bulundu. Ahmet Nazif Zorlu, "Her zaman hayal kurun ama hayalperest olmayın. Ne iş yaparsanız yapın, rakiplerinizden rahatsız olmayın. Rakibi olmayan uyur. Başarı için sadece beyin gücü yetmez, alın teri de dökün. Türkiye'nin daha da gelişmesini istiyorsanız, yerli ürün kullanın. Zorlu Holding bünyesinde 26 bin kişi çalışıyor, yerli ürün kullanımı daha da artsa, çalışan sayımızda artar, ülkenin parası ülkemizde kalır. Yerli ürün kullanıldığında bizler de bir Vestel daha kurarız. Vestel, ilk etapta 5, uzun vadede 30 milyon cep telefonu üretecek. Şu anda Vestel, yılda 35 milyon cihaz üretiyor" dedi.

Ahmet Nazif Zorlu, konuşması sırasında, "Aslında bu konuyu konuşmamam lazım. Ama konuşacağım; Mayıs ayında insansız silahlı hava aracımızı uçuracağız. İnsansız hava aracını yapan Vestel, şimdi o aracın silahlısını da yaptı" dedi.

Konferansın sonunda, bir basın mensubunun, "Silahlı İHA hakkında açıklama yapar mısınız?" sorusu üzerine Zorlu, "Biz ne üretirsek üretelim, önce Türkiye için üretir, sonra ihraç etmek isteriz. Silahlı İHA'yı Vestel Savunma yaptı, ihracatını da yapar. Önce ülkemiz kullansın. Bu açıklamam yetsin" diye yanıtladı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 00:12 
Akıncılar

Dostlar lütfen affedin, konu ile alakası yok ama yer geldiği için burada paylaşıyorum.

http://www.defensenews.com/story/defens ... /83646008/

Biz İHA sektörüne çok önce giren bir ülkeyiz diye övünüyorduk ya. Şu yazıyı görünce canım sıkıldı. Kısmet dedim geçtim. Yoksa insanın ağzı bozuluyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 11:47 
Süvariler

Aslında Karayel geçen yıl bu zamanlar uçuyordu, Efes 2015'e katılarak Çanakkale Havalimanı'ndan havalanmıştı. Defence pk'da 17 Nisan'da silahlı versiyonunun ilk uçuşunu yaptığı iddia edilmiş ama hadi hayırlısı bakalım.
http://www.gazeteekonomi.com/karayele-tam-not/

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 12:40 
Uzaklaştırıldı

Her zaman öncelik Bayraktar olur, Zorlu da bi damat ya da gelin verirse saray'a onunda şansı olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 12:48 
Akıncılar

Alıntı:
Dostlar lütfen affedin, konu ile alakası yok ama yer geldiği için burada paylaşıyorum.

http://www.defensenews.com/story/defens ... /83646008/

Biz İHA sektörüne çok önce giren bir ülkeyiz diye övünüyorduk ya. Şu yazıyı görünce canım sıkıldı. Kısmet dedim geçtim. Yoksa insanın ağzı bozuluyor.
Alıntı:
The China Academy of Aerospace Aerodynamics, under the China Aerospace Science and Technology Corp., has sold Cai Hong UAVs to “20 military users from more than 10 foreign countries,” Shi Said.
Alıntı:
Aynen katılıyorum.. Her bir halta geç kalıyoruz.. O kadar ağır gidiyoruzki, atı alan Üsküdar'ı geçmiş oluyor.. Sistemde ve anlayışta ticari amaçla bir değişiklik şart.. Mesela; Anka-A ilk üretildiğinde uçuyormuydu? Uçuyordu.. Hemen göstermelik olarak al TSK envanterine, git reklamasyona, sat Araba, Afrikalıya.. Sonra geliştirdikçe modernizasyonunu satarsın.. Bu diğer tüm sistemler içinde geçerli.. Çin modelini, ticaret yaklaşımını incelemek lazım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 13:24 
Üye

Aynen katılıyorum.. Her bir halta geç kalıyoruz.. O kadar ağır gidiyoruzki, atı alan Üsküdar'ı geçmiş oluyor.. Sistemde ve anlayışta ticari amaçla bir değişiklik şart.. Mesela; Anka-A ilk üretildiğinde uçuyormuydu? Uçuyordu.. Hemen göstermelik olarak al TSK envanterine, git reklamasyona, sat Araba, Afrikalıya.. Sonra geliştirdikçe modernizasyonunu satarsın.. Bu diğer tüm sistemler içinde geçerli.. Çin modelini, ticaret yaklaşımını incelemek lazım..
O ticari kafayı incelemek için Çin'e gidilmesine gerek yok, biz millet olarak zaten bu kafaya sahibiz ama kuvvet belki de nato disiplininden ötürü her şeyi dört dörtlük olsun istiyor, ama bunu zamanında yapmaya yetecek ne paramız nede bilgi birikimimiz var.

Sonuçta öğrendiğimiz kadarı ile bir şeyler yapabiliyoruz fazlasını beklememeyi olan ile günü kurtarmayı onlar da öğrenecekler, parayı veriyorsam en iyisini isterim mantığı burada işlemez.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 13:52 
Süvariler

Mayıs ayına girdik. Vestel de şu silahlı İHA sını bir tanıtsın bakalım nedir ne değildir, hangi seviyededir bir görelim. Bayraktara rakip olarak düşünmeyin. Çok büyük bir aciliyet söz konusu. İki farklı kaynaktan temin işleri hızlandıracaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 15:01 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aynen bende sabırsızlıkla bekliyorum. Acaba TB2' deki gibi mühimmat bırakma mı olacak yoksa A10 gibi killer lakabı alacak bir konseptle mi gelecekler. Vestel bu Ahmet Zorlu Mayıs'ta havalanacak dedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 15:07 
Süvariler

Aynen bende sabırsızlıkla bekliyorum. Acaba TB2' deki gibi mühimmat bırakma mı olacak yoksa A10 gibi killer lakabı alacak bir konseptle mi gelecekler. Vestel bu Ahmet Zorlu Mayıs'ta havalanacak dedi.
TB2 deki MAM-L nin yerine Vestelin ihasında inşallah direk UMTAS atma kabiliyeti vardır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 15:18 
Genel Yetkili

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 15:52 
Üye

Vestel'in ilk tanıttığı araç.

Resim

Buda son hali

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 19:25 
Süvariler

MAM-L

Eh ne yapalım buna da şükür. Artık havadan taşta atsa kabulüm şu ortamda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 20:17 
Üye
Kullanıcı avatarı

Mam-L şu an için yeterli bize. Gönül isterki kendinden tahrikli mühimmat kullanımı olsun, harp başlığı arttırılsin ama dedigim gibi şu an için bizim ihtiyaçlarımıza cevap verecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 21:18 
Akıncılar

Bunlar taktik IHA, faydali yuk limitleri maksimum 80-100kg olan, kendi agirliklarida zaten 500-600kg olan IHA'lardan bahsediyoruz. Istesekte daha buyuk ve agir muhimmati tasimazlar. Bu acindan 25kglik MAM-L mevcut taktik IHA'lar icin yeterlidir. Harpbasliklari 10kg sanirim bu muhimmatin. Aciktaki yumusak hedefler icin yeterli. Eger ciddi ciddi Kandil, veya baska K. Irak kamplarinda lider avina cikacak isek daha kabiliyetli (SATCOM, Payload kabilyeti yuksek, menzili uzun vs), silahli IHA'lara ihtiyacimiz var. ANKA-S'te yetmez o acidan bakinca. MQ-9 gibi GBU-12, Teber gibi muhimmatlari tasiyacak turboprop motorlu, 4-4.5 tonluk IHA gerekiyor. Zaten bu agirligin en az %40'i yakit olacak. Taktikler ile kisa menziller, acikta gorulen hedeflere mudahale edilebilir. Ornegin, ISID'in Kilis'e attigi roket lancerini, kamyonumu, hafif zirhli aracini vurmak icin yeter.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 21:29 
Süvariler

3 NAM-L ile mi yükleniyor 4 NAM-L ile mi yükleniyor. Dediğiniz gibi kabak hedefler icin yeter bu ancak öyle mevzi bombalama felan ne bileyim Amerika'nın yaptığı gibi depo indircem zaten mümkün değilde. Yaklaşan tehditler için pikap vs.gibi yada yürüyerek intikal yapan bir grubu indirmek için yeter tabi. İşte NAM-L adedide mühim 4. takılabiliyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 23:40 
Üye

MAM-L tam bu sınıf uçakların harcı bir mühimmat. Ufak, ucuz, isabetli. Diyelim görevde terörist yakaladın, teyit ettikten sonra anında at vur. Bundan daha ucuz bir yöntem var mı?

Ayrıca bizim kısa vadede paveway taşıyan bir iha'ya ihtiyacımız var mı derseniz bence yok. Sınır içi güvenlik sağlanması yeterli. İha ile kandil derseniz bu büyük prodüksiyon. Satcom vs mutlaka gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 23:44 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

O faydalı yük limitinin içinde sadece mühimmat yok.

Karayel bir Reaper değil.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 01:11 
Üye

Beyaz esya kafasiyla ancak bu kadar oluyor demek ki.
'ne lan bu' diyesi geliyor insanin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 08:34 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Neyini beğenmediniz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 09:01 
Akıncılar

İki sene evvel "kettle" yapan adamlar yapmıyor bu tayyareyi. :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 09:08 
Üye
Kullanıcı avatarı

Vestel' i hafife almayın. Elektronik olarak ülkeye katkısı sanılandan çok daha fazladır. Manisa ilini kalkındırmış, büyükşehir olmasına sebebiyet vermiştir. Silikon vadisinde şirketi olup her daim türkiye' ye kıymetli arge kazanımına sebebiyet vermiştir. En basitinden Sony' nin, Apple' nın uğraitığı A4 boyut ve kalınlığında katlayıp cebinizde taşıyabileceğiniz tablleti, bu firmalar ile eş zamanlı 2013' de ortaya çıkarmış, yine bu firmalar gibi test vs çalışmalarını da eş zamanlı olarak devam ettirmektedir. O sebepile A. Nazif ZORLU diyorsa yapılmıştır, hizmete girecek konumdadır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 09:33 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Neyini beğenmediniz ?
Neyi olacak, Cessna 152'ye benzemesidir muhtemelen :)
Ama kabul etmek de lazım, insanların kafasındaki modern IHA tahayyülüne göre farklı görüntüsü var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 May 2016, 09:52 
Akıncılar

Daha öncede yazmıştım, Karayel'in %25 ölçekli büyütülmüş halini yapacaklardı silahlı versiyon için.. İDEF fuarında öyle konuşmuştuk en azından.. Bu sebeple gecikmiş olabilir..bilmiyorum görünce anlıycaz bakalım.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 358 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 58 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: