TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 20 Oca 2018, 14:14

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 200 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: AH 1 COBRA / SÜPER COBRA
MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 21:50 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
T-129 lar neden ağırlığını arttıramıyor? paylaşılmayan ciddi bir problem mi var? Envantere giren T129 sayısı 10 dan fazla ancak en çok hava desteğine ihtiyaç duyulan bölgelerde hala AH-1W kullanılıyor.
Asagidaki iletimi bir sayfa oncesine yazmistim. Tekrar eklemekte fayda var. Teslim edilen helikopter 10-12 tane olabilir ama dusunulmesi ve gerceklesmesi gereken baska seylerde var. Bu ehlikopterlerin bir kismi egitim amacli Ankara'da kaliyor surekli. Benzetme acisindan yeni sofor olmus birisinin eline, sifir arac verip haydi otoban'da 150km hiz ile kullan demek gibi. Filolardaki pilot ve teknik ekibin helikopter uzerinde yetkinliginin artmasi lazim ki riskli bolgede gorevini icra etsin. Sadece helikopterler degil, savas ucaklari kullanan filolarin gelisim surecinde baslangic operasyonel kabiliyet vardir, birde tam operasyonel kabiliyet. T129'un mazisi henuz cok yeni ve filonun bu helikopter uzerinde bir sure ucarak tekamul etmesi ve belli bir ucus saatine ulasmasi lazim tam operasyonel kabiliyet icin. Sadece pilot degil, bakim personelide ayni sekilde artik helikopter uzerinde tekamul etmesi lazim. Malatya'daki hangarda sokulup, tekrar takilan T129 sistemleri iste bu kabiliyetin kazanilmasi icin olabilir. Daha dun yazmistim bu yazimi, benim ki bir tahmin diyelim ama gercek hayatta riskli bolgeler icin tam operasyonel kabiliyete ulasilmasi bekleniyor olabilir. Baris Kartali ucaklarimizin tam operasyonel kabiliyete ulasmasinin henuz Mayis 19'da gerceklestigini hatirlatirim. Insan haricinde birde makina olarak T129'un teknik olarakta tam operasyonel kabiliyete ulasmasi demek eksiklikleri veya henuz cozulmemis sorunlari varsa, yine tam sistemleri faal olana kadar dusuk riskli gorevlerde kullanirlar.
Alıntı:
T129'lari kullanan filo olarak tam operasyonel kabiliyete kavustu mu acaba? Ankara Guvercinlik'teki T129 ucuran filo egitim gorevini yapiyor ve dolayisyla, Guvercinlik'te 4-5 T129'nin bulunmasi normaldir. Benim tahminin Malatya 2. Helikopter Alayindaki T129 taarruz filosu belki yeni tam operasyonel kabiliyete sahip olmustur. Yeni tedarik edilen ucak veya helikopterin filoya katilmasi ve ucuslara baslamasi ertesi gun on hatlarda muharebe gorevlerine katilmasi beklememek lazim. Normal prosedurde filoda gorevli pilot sayisi, pilotlarin ucus saatlerini belli bir saate ulasmasi, bakim personelinin ve tesislerin hazirlik seviyesi ve yine helikopterin sistem olarak belli bir olgunluk seviyesine ulasmasi gerekiyor ki bu filo tam muharip filo olarak gorevlerine baslayabilsin. Dunya askeri havaciligi boyle calisiyor. F-35 ucaklarini USAF kac yildir ucuruyor ama henuz operasyonel filosu yok. Benim tahminin Malatya'daki T129 filosu tam operasyonel ucus kabiliyetine henuz ulasmak uzeredir veya yeni kavusmustur. Bir kac sayfa geride T129'un cok detayli fotograflarini gorduk. Bir kac helikopter hangarda sokulmustu. Ucus hattinda 3-4 helikopter goruluyordu. Hatta bir helikopterde OZISIK chaff/flare salma sisteminde yer degisikligi goze carpiyordu. Demek ki salma sistemin yerlesim yerinde farkli denemeler yapiliyor. Bu fotograflara bakinca filonun pilotaj ve bakim sistemi olarak helikopteri ogrenme surecinde oldugu anlasiliyor. Belki bu yuzden Hakkari'de cok gormuyoruz diye bir dusuncem var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 22:08 
Süvariler

Alıntı:
T-129 lar neden ağırlığını arttıramıyor? paylaşılmayan ciddi bir problem mi var? Envantere giren T129 sayısı 10 dan fazla ancak en çok hava desteğine ihtiyaç duyulan bölgelerde hala AH-1W kullanılıyor.
Asagidaki iletimi bir sayfa oncesine yazmistim. Tekrar eklemekte fayda var. Teslim edilen helikopter 10-12 tane olabilir ama dusunulmesi ve gerceklesmesi gereken baska seylerde var. Bu ehlikopterlerin bir kismi egitim amacli Ankara'da kaliyor surekli. Benzetme acisindan yeni sofor olmus birisinin eline, sifir arac verip haydi otoban'da 150km hiz ile kullan demek gibi. Filolardaki pilot ve teknik ekibin helikopter uzerinde yetkinliginin artmasi lazim ki riskli bolgede gorevini icra etsin. Sadece helikopterler degil, savas ucaklari kullanan filolarin gelisim surecinde baslangic operasyonel kabiliyet vardir, birde tam operasyonel kabiliyet. T129'un mazisi henuz cok yeni ve filonun bu helikopter uzerinde bir sure ucarak tekamul etmesi ve belli bir ucus saatine ulasmasi lazim tam operasyonel kabiliyet icin. Sadece pilot degil, bakim personelide ayni sekilde artik helikopter uzerinde tekamul etmesi lazim. Malatya'daki hangarda sokulup, tekrar takilan T129 sistemleri iste bu kabiliyetin kazanilmasi icin olabilir. Daha dun yazmistim bu yazimi, benim ki bir tahmin diyelim ama gercek hayatta riskli bolgeler icin tam operasyonel kabiliyete ulasilmasi bekleniyor olabilir. Baris Kartali ucaklarimizin tam operasyonel kabiliyete ulasmasinin henuz Mayis 19'da gerceklestigini hatirlatirim. Insan haricinde birde makina olarak T129'un teknik olarakta tam operasyonel kabiliyete ulasmasi demek eksiklikleri veya henuz cozulmemis sorunlari varsa, yine tam sistemleri faal olana kadar dusuk riskli gorevlerde kullanirlar.
Alıntı:
T129'lari kullanan filo olarak tam operasyonel kabiliyete kavustu mu acaba? Ankara Guvercinlik'teki T129 ucuran filo egitim gorevini yapiyor ve dolayisyla, Guvercinlik'te 4-5 T129'nin bulunmasi normaldir. Benim tahminin Malatya 2. Helikopter Alayindaki T129 taarruz filosu belki yeni tam operasyonel kabiliyete sahip olmustur. Yeni tedarik edilen ucak veya helikopterin filoya katilmasi ve ucuslara baslamasi ertesi gun on hatlarda muharebe gorevlerine katilmasi beklememek lazim. Normal prosedurde filoda gorevli pilot sayisi, pilotlarin ucus saatlerini belli bir saate ulasmasi, bakim personelinin ve tesislerin hazirlik seviyesi ve yine helikopterin sistem olarak belli bir olgunluk seviyesine ulasmasi gerekiyor ki bu filo tam muharip filo olarak gorevlerine baslayabilsin. Dunya askeri havaciligi boyle calisiyor. F-35 ucaklarini USAF kac yildir ucuruyor ama henuz operasyonel filosu yok. Benim tahminin Malatya'daki T129 filosu tam operasyonel ucus kabiliyetine henuz ulasmak uzeredir veya yeni kavusmustur. Bir kac sayfa geride T129'un cok detayli fotograflarini gorduk. Bir kac helikopter hangarda sokulmustu. Ucus hattinda 3-4 helikopter goruluyordu. Hatta bir helikopterde OZISIK chaff/flare salma sisteminde yer degisikligi goze carpiyordu. Demek ki salma sistemin yerlesim yerinde farkli denemeler yapiliyor. Bu fotograflara bakinca filonun pilotaj ve bakim sistemi olarak helikopteri ogrenme surecinde oldugu anlasiliyor. Belki bu yuzden Hakkari'de cok gormuyoruz diye bir dusuncem var.
Teşekkürler hocam haklısnız, birde bu işin öğrenme eğrisi var. Umarım süreç en iyi ve hızlı bir şekilde geçilir de , Ah-1W ların yükünü paylaşabilirler. Cirit - Umtas Silahlı iha ve T129 kullanımı tam olarak devreye girince arazide ciddi avantajımız olacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 01:55 
Süvariler

Edit: Daha önce paylaşılmis oldugu için link dışındaki mesaj silinmiştir.

http://bymetehandemir.blogspot.com.tr/2 ... lacak.html

En son anafor2014 tarafından 23 May 2016, 11:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 03:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu yazıyı ben de okudum. Kaza Kırım raporunda neler oalcak acaba ? İddialar doğruysa bizim için düşündürücü ve üzüntü verici bir durum daha.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 03:24 
Akıncılar

@anafor2014 hocam, biraz geriden takip ediyorsunuz sanirim. Biz bu arkadasin yazisi hakkinda bir onceki sayfada yorumlarimizi yaptik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 03:57 
Süvariler

@anafor2014 hocam, biraz geriden takip ediyorsunuz sanirim. Biz bu arkadasin yazisi hakkinda bir onceki sayfada yorumlarimizi yaptik.
Evet hocam bu yazıyı yeni okudum. Bu başlıkta sanırım okumadığım mesajlar var. Bilgilendirme için teşekkürler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 04:11 
Akıncılar

Çok iddialı yazı ama pek güven vermiyor gibi. Yani Atakları pek çok operasyonda görüyoruz. Televizyona çok çıkmıyor diye yok saymak hatalı ve hiç duymadığımız bu sık sık arıza yapıyor lafı da nereden geldi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 04:40 
Akıncılar

Gazeteci enflasyonu var garip ulkemde. Hepside askeri, politik, ekonomi, tarih gibi alanlarda uzmanlar. Sozcu'den Yilmaz Ozdul Hurkus hangarda cakili kaldi, hala ucamiyor diye yazdi. Birileri RTE nedeniyle herseyi karaliyor, digerleri AKP'ye yaranmak icin savunma sanayi konularinda atiyorda atiyor. Bir kac bildik savunma yazari haric durum boyle. Guvenlik analistlerimizde gecen gun bir suru yanlis seyler yazdilar. Arda'nin palavra detektorune tam gun calisacak bir adam bulmasi lazim. O kadar dezanformasyon var ki. Turkiye'nin bir baska sorunu aydin ve politik seviyede entellektuel birikim eksikligi sorunu. Ozellikle yonetici seviyesindeki insanlarda bu buyuk bir sorun ve herseyi etkiliyor. Dunya bilgi cagini yasarken ve bilgiye ulasmak o kadar kolayken oluyor bunlar. Dogru bilgiye ulasilabilir biraz gayret edilirse.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 05:08 
Akıncılar

CV'deki İngilizcesine çok iyi yazıp, araştırma ile ilgili bir iş çıktığında, google translate ile kavga eden o kadar çok insan gördüm ki, can sıkıcı. Maalesef bazı konularda Türkçe kaynak bulmak mümkün değil. Yabancı dilde olmayınca sonuç bizim araştırmacı gazetecilerimiz. Aynı mühendislik dalında çalıştığımız İngilizce bölümden mezun bir iş arkadaşımdan bir konu hakkında bilgi istedim, kendisi bana "aradım ama bir sürü İngilizce birşeyler çıktı, anlamadım" demişti. Uzun lafın kısası sanırım Orko üstat dışında bu işlerde fazla güvenecek adam yok. :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 06:26 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Anlamaması normal, çünkü özellikli konuları kapsayan yabancı dil eğitimi bu ülkede çoğunlukla verilmez.
Ya yabancı hocalarla, eğitimin o konuya yönelik olacak ya da yurtdışında yaşayıp o konuyla ilgili çalışıyor olacaksınız.

Kaptan Kirk'ün çok sevdiğim bir lafı vardır , daha soruyu bile bilmiyorken cevabını nasıl bulabilirim diye. Şöyle tarif edeyim; zehir gibi bir tercümana ver bir hukuk belgesini, çeviremez veya ver bir otopsi raporunu abuk subuk bir çeviri çıkar , o nedenle tercümanlar da belirli konuda özelleşirler . Adam ilk önce çevireceği konuyu bilecek ki ne anlama geldiğini anlatacak şekilde çevirebilsin.

Edit: Anlamsız yazılar düzeltildi.

En son DELKU tarafından 18 Eki 2016, 17:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 15:38 
Yeni Üye

ben aslında pasif bir forum kullanıcısıyim. Pek sık yazmam, yani biraz hazırcıyım. Onun için bazı imla, üslup ve ifade hataları mahsur görmenizi rica ediyorum.

60 tane İgla SA-18 füzesini hiç kimse bir Terör örgütü ne vermez !! 1994-1996 arası Rusya da bulundum. 1. Çeçen savaşına bizzat tanık oldum. Budyonozk Kent hastanesinin Çeçen güçlerin baskınına şahit oldum. Ruslar genel olarak o kadar çok kayıp verdi ki akıllara durgunluk verir. Naklen seyrettim. SA-7 ler 50 şer 100 tane kullanıldı. Budyonozk da Rusya nın hava üst bulunuyordu. Devamli SU-25 ve Hind'ler tam yüklü havalanıyor ve üstümüzden Grozniye doğru uçuyorlardı. Kayıplar korkunç ve izaha edilemez mertebesindeydi. Ruslar bunu yaşadı ve inanın bu füzeleri 50-100 tane sağ sola dağıtmak için akıllarını yitirmiş olmalılar.

İntikam olarak 4-5 füze vermişlerdir. Gerekli eğitimde sağlanmıştır. Ama 60 tane füze imkânsız. Bunun akıbetinde karşı tarafın missilesinide göze almış olmalılar ki buna pek inanasım gelmiyor.

Saygılarımla.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 May 2016, 19:35 
Süvariler

Zaten en büyük sorunumuz da bu değil mi @robust hocam. Bir ortalamızın olmaması bana göre en büyük sorun bu, hep en uçlardayız, fazla pozitif veya fazla negatif. Ah biraz şu batı gibi herşeye balıklama atlamasak az biraz nötr kalabilsek olaylar karşısında.
Dediğiniz gibi herkes herşey de uzman kendine göre. Bizim memlekette herşey ters anam babam, elalem bir konuda sabit kalır enine genişler biz de tam tersine dikine genişleme var. Böyle herkes civcivin yem yemesi gibi herşeyden tırtıklıyor, sorsan on numara ama netice yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 May 2016, 12:57 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 23:36 
Süvariler

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2016, 23:58 
Süvariler

AH-1P leri de boyamışlar.
Kuyruk neden eski renginde?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 00:11 
Akıncılar

Resim
Boyamışlar ama sanki kuyruk bölümü hariç.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 10:08 
Site Başkanı

İki renkli niye boyasınlar veya eski rengi bırakıp yarısını yeni renge boyamaları mantıksız geldi.

Boyanıcaksa komple boyarlar diye düşünüyorum (rengi test ediyorlarsa).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 14:54 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Zafer Buna'nın son fotosunda yeni ve eski kamolu iki UH-1 kol uçuşunda. İlk kez olan bir şey değil.
http://www.imgrum.net/media/12921890801 ... 1419363978

Birisi şu yeni kamoyu akıl edenin arabasını aynı renge boyasın.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 14:59 
Süvariler

Bulan bulmuş üstadım da bir kişide çıkıp yav saçmalamayın, eskisi bundan çok daha uygun vs. dememiş mi? :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 15:24 
Süvariler

Zafer Buna'nın son fotosunda yeni ve eski kamolu iki UH-1 kol uçuşunda. İlk kez olan bir şey değil.
http://www.imgrum.net/media/12921890801 ... 1419363978

Birisi şu yeni kamoyu akıl edenin arabasını aynı renge boyasın.
2 ayrı araçtan ziyade aynı araçta(kuyruk ve geri kalan gövdede) farklı kamuflaj boyasının bulunması biraz garip gözüküyor.

Gerçi aynı araçta farklı boyayı AS532'de de daha önce gördüğümü hatırlıyorum...

Ekleme // Fotoğrafta oynama yoktur(şu efektler hariç). Fotoğrafın üzerindeki yazı, onu paylaşan kara havacı pilota ait profilin ismi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 16:58 
Akıncılar

Bu boya kesin RAM'dir yani başka bir olasılık düşünemiyorum. Kirpi'lerin keza aynı bu cırtlak sarı olması, zamanında elde boya kalmadı diye Kirpi teslimatının gecikmesi + inşallah RAM'dir beni bu noktaya getiriyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 18:44 
Süvariler

Bu boya kesin RAM'dir yani başka bir olasılık düşünemiyorum. Kirpi'lerin keza aynı bu cırtlak sarı olması, zamanında elde boya kalmadı diye Kirpi teslimatının gecikmesi + inşallah RAM'dir beni bu noktaya getiriyor.
Hocam tam olarak anlayamadığım nokta eğer RAM boya ise neden sadece hardal sarısının farklı olduğu? Sonuçta diğer renkler aynı tonlarında.
Alıntı:
Peki motordan çıkan sicak havadan solmuş olabilme ihtimali nedir ?
Motordan çıkan sıcak hava soldurmaktan ziyade koyu bir leke bırakır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2016, 19:47 
Akıncılar

Hocam pervane palleri fıldır fıldır dönerken ram boya olması çok fayda sağlamayabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2016, 01:56 
Akıncılar

RAM değil de IR izini bastırıcı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 01:11 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

AH-1Z 360 Derece video

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 18:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Çok miktarda Manpads videosu seyrettim. Hemen hepsinde kuyruk kopuyor yada kırılıyor. Çünkü eksoz çıkışı kuyruk üstünde. O bölgedeki patlama kuyruğa zarar veriyor.

Ah-1 ler eski Uh-1 lerden evrilmiş araçlar. Yani manpads tehdidinin olmadığı bir dönemde dizayn edilmiş araçlar. Kuyruktan beklenen dengeyi sağlaması ve hafif silahlara mukavemet edebilmesi yeterli kabul edilmiş.

Ama manpads gelişimi aldı başını gitti. Sayıları kum gibi bollaştı. Kullanımının kolaylığı çok düşük eğitimi bile yeterli kıldı. Adı duyulmamış örgütlerde bile görülmeye başlandı.

Hal böyle iken kuyruklarda gelişim pek ciddiye alınmadı. Bu konuda gerçekten kafa yoran ve ortaya mukavmetli sağlam büyük kuyruk çıkaran kurum sikorsky yani onun asıl ürünü BlackHawk oldu.

Aslında bende yıllarca neden bu kadar iri bir kuyruk anlamamıştım ama varmış yani bir bildikleri.

Resim

Mi-17 lerin neredeyse alayı isabet sonucu mutalaka kuyruğu kırılıyor . İlginçtir Afgansitanda o kadar kayıp vermelerine rağmen Mi-17 ler yapısal bir kuyruk iyileştirmesine hiç gitmediler. O ince uzun kuyruk aynen muhafaza edildi . Sanırım baştan aşağıya bir tasarım değişimini göze alamadılar.

Resim

Kıssadan hisse kobralara uygun yeni daha büyük daha dayanıklı bir kuyruk bekayı artırırdı. Tabi bu aştan aşağıya yeni bir dinamik hesaplaması olacaktır ki sadece hayal.

Bilemiyorum ATAK taki kuyruk nasıl bir beka sağlayacak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 18:57 
Akıncılar

Aslında bir Ka-50 vurulsa da görsek düşer mi düşmez mi diye.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 19:08 
Site Başkanı

Bu arada konu Blackhawklardan açılmış iken bugün Blackhawk ın ilk uçuşunun yaptığı günün 42. yılı imiş. Abisi CH-53 gibi yarım asrı devirme yolunda emin adımlarla gidiyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 22:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Konu dışı olucak Black Hawk larla ilgili. Çok güzel ürün yapmanın cezası. Müşteri yenisini istemiyor. :lol: :lol: :lol:
ABD de yeni bir genel maksat helikopterine yönelik yeni bir proje duymadım. Türkiye bile 25 yıldan sonra yine BH dedi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 23:00 
Akıncılar

Konu dışı olucak Black Hawk larla ilgili. Çok güzel ürün yapmanın cezası. Müşteri yenisini istemiyor. :lol: :lol: :lol:
ABD de yeni bir genel maksat helikopterine yönelik yeni bir proje duymadım. Türkiye bile 25 yıldan sonra yine BH dedi.
Blackhawk o zamandan gunumuze bayagi bir evrim gecirdi. Yakinda yeni 3000shp motorlar gelecek. Aslinda kabini biraz daha buyuk yapsalarmis, bir 50 sene daha kullanirlardi. ABD'nin cok umurunda degil. Adamin elinde her kategoride helikopter ve uzerine birde V-22 gibi bir arac var. Nerede ve neye ihtiyaci varsa, ona uygun vasita var ellerinde. Bizde daha dune kadar her yuke S-70 kostuk. TUHP projesinin meyvesini yemeye daha zaman var ama TSK envanterinde S-70 sayisi bayagi dustu son yillarda.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 23:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir şeye dikkat ettim. Malum biliyorsunuz endüstri çok kuvvetli. Habire birşeyler satmak istiyorlar. Neticede kapitalistler.

Ama dişlerini geçiremedikleri bence 2 ürün var. Biri T-38 talon. Diğer BH. İkiside beklenenin ötesinde iyi çıktılar.

Kim derdi ABD 60 yıl aynı eğitim uçağını kullanacak diye . Geçmişte endüstri çok uğraştı. Ama yenisini kabul ettiremediler.

Bence BH ta 50-60 yıl hizmeti görür. Gerçi sağını solunu değiştiriyorlar ama yinede BH işte.

Sikorsky boşuna gümlemedi yani. :lol: :lol: :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 Eki 2016, 23:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Sn. Üstadım

Bir şeye dikkat ettim. Malum biliyorsunuz endüstri çok kuvvetli. Habire birşeyler satmak istiyorlar. Neticede kapitalistler.

Ama dişlerini geçiremedikleri bence 2 ürün var. Biri T-38 talon. Diğer BH. İkiside beklenenin ötesinde iyi çıktılar.

Kim derdi ABD 60 yıl aynı eğitim uçağını kullanacak diye . Geçmişte endüstri çok uğraştı. Ama yenisini kabul ettiremediler.

Bence BH ta 50-60 yıl hizmeti görür. Gerçi sağını solunu değiştiriyorlar ama yinede BH işte.

Sikorsky boşuna gümlemedi yani. :lol: :lol: :lol:

Bu kadar çok satış yapan firma nasıl gümlüyor bende onu anlamadım Sayın @musti :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016, 00:07 
Süvariler

AH-1Z 360 Derece video

AH-1Z deki görüş açısına hayran kaldım. Her açıya hakim ve her açı neredeyse kesintisiz hakimler. Adamlar tasarlamış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016, 00:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gördüğüm videolarda çoğunlukla paller sağlam kalıyor. Sanırım esnek yapıları patlama şokunda pallere bir miktar mukavemet sağlıyor olmalı. Zaten tek motor en azından yere inişi sağlayacak taakati sağlıyor.
Yada biraz esneyebilen mesela kompozit kuyruklar patlama şokunu daha iyi atlatabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016, 01:03 
Genel Yetkili

Resim
Bu yeni boyanın boya endüstrisindeki adını bilen var mı? Bi iş lazım desek aynı rengi tutturmak için renk kodu, kartela adı nasıl tabir etmek lazım. Sarı tonları mı? Kahve tonları mı? Nokta tabiri ne olmalı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016, 01:56 
Akıncılar

Alıntı:

Gördüğüm videolarda çoğunlukla paller sağlam kalıyor. Sanırım esnek yapıları patlama şokunda pallere bir miktar mukavemet sağlıyor olmalı. Zaten tek motor en azından yere inişi sağlayacak taakati sağlıyor.
Yada biraz esneyebilen mesela kompozit kuyruklar patlama şokunu daha iyi atlatabilir mi?
MANPADS'in neden oldugu patlama ile cikan yangin(motor veya yakit) ve katastrofik yapisal parcalanma helikopteri dusurmeye yeter. Zaten hassas dengeler uzerine tasarlanmis bir arac olan helikopterin, rotor sisteminde veya kuyruk rotor mili koptugu andan itibaren daglik bir cografyada havada kalmasi ve yere emniyetli inmesi mucizelere kalir. Ucaklarin bu acidan MANPADS ile vurulma durumunda hayatta kalma sansi daha yuksektir. Birde ejection seat varsa, insan hayati kurtarmak icin buyuk bir arti kabiliyet. Zirai ilaclama ucagindan bozma ArchAngel'i bu yuzden dogru tercih olarak bulmuyorum. Ozellikle G. Dogu cografyasi icin uygun degil. BAE bu ucaklari colde duz arazida kullaniyor ama Turkiye'nin iyi bir irtifa kabiliyeti, ve hizi olmaz ise olmak iki faktor. ArchAngel her ikisinde yeterli degil. Hurkus-C bizim icin onemli olacak ama anlasilan TAI bunu uretip, HvKK emrine verene kadar bu guzelmis, isimize cok yarar demeyecekler. Genelde oyle oluyor bizde. 1990 baslarinda Super Cobra alirken bile 5 tane alip denemek icin almislardi. Sonra begenince daha fazla almak istediler. PAzardan karpuz alir gibi. Iyi cikarsa aliriz. Yiyene kadar iyi mi kotu mu fikrimiz olmuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016, 04:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

1980 sonlarından bir yazı hatırlıyorum . Bir orgeneralimiz yabancı bir medyada bir ropörtajında maaşının 600 dolar civarında olduğunu belirtmiş. Yani o zaman ABD ordusundaki "PFC( birinci sınıf er ) den daha azmış.

PFC: Bizdeki dengi dede belkide baston desek olur galiba. Gerçi 12 ayda dede kaldı mı emin değilim.

Ben okurken bizim hocalardan bazıları başbakanlıkta ekonomik danışmandı. Askerlerle hararetli bütçe toplantıları olurmuş. Ama resim şu. 45 faiz. 45 personel gideri. Geriye kalan 10 ile bozdur bozdur harca. TRT bültenlerinde ABD senatosunda bu yıl Türkiyeye yapılacak askeri yardım 460 milyon dolar olacak diye onaylandı anonslar olurdu. Yunalılarla meşhur 7 ye 5 imiz vardı. Sanırım 1209 sınıfı saldıray 9 senede bitmişti. Şimdi 80 lerin başındaki bir yıllık bütçeden fazlasını sadece altay argesine ayırıyoruz. Bir mesafe kat edilmiş.

Tanesi 10 milyondan kobralara iyi kaynak aktarıldı zamanında. Ama tonton silahlanmaya çok önem verirdi. Keşke 2000 deki 150 kobra olsaydı diyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2016, 18:24 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

AH-1Z 360 Derece video

AH-1Z deki görüş açısına hayran kaldım. Her açıya hakim ve her açı neredeyse kesintisiz hakimler. Adamlar tasarlamış.
Zulu görüş açısı = Whiskey görüş açısı.
Aralarında, kokpit ve görüş açısı bağlamında bir fark yok, çünkü aynısını alıp modernize ediyorlar bir özünde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Eki 2016, 18:46 
Akıncılar

T129'da AH-1'lerden cok farkli degildir o konuda. T129 kokpiti icinden cekilmis ucus goruntulerinden cevresel durum muhakemesinin yuksek oldugu goruluyordu. Fotograflardan kokpit camlarinin buyuklugu goruluyor. Rus Mi-28'de pilotlar bir periskoptan bakar gibi gomulmusler kokpitin icine. Iki ayri felsefenin urunu helikopterler.

Başa dön

Mesaj Başlığı: AH 1 COBRA / SÜPER COBRA
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 14:13 
Üye
Kullanıcı avatarı

Cobra 1 lerde kaska bağlı atış kontrol sistemi mi var ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 19:45 
Akıncılar

Yok. Artıkıl martıkıl uğraşmadan göz ile görerek ateş ediyor. Mesafe yakın diye belki? Belki de keyfi. Rahat biri belli :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 20:29 
Akıncılar

Yok. Artıkıl martıkıl uğraşmadan göz ile görerek ateş ediyor. Mesafe yakın diye belki? Belki de keyfi. Rahat biri belli :)
Var hocam. Sn 29-30 arasinda gozunun onundeki minik optik izleyiciyi gorebilirsin. Zaten dikkat edersen kaskini eliyle tutuyor ki helikopterin vibrasyonundan korumak icin. Bu sekilde baktigi noktaya daha isabetli atis yapabilsin. AVCI kaski gibi sofistike bir sey degil. Minik dairesel bir optik. Asagidaki orneginde yukari kalkik pozisyonda. Hatta video'da pilot kaskinin baglandigi hareketi takip eden mekanizmasini goruluyor. Uzun bir tel vasitasi ile. Teknoloji nereden nereye gelmis. AH-1W ile T-129'in arasindaki aviyonik farki bir 20 sene var...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2017, 20:52 
Akıncılar

Teşekkürler hocam. Ezberden atmamak lazımmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 22:05 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir ekleme; AH-1lerde kullandığımız SPH-4B kasklar aynı zamanda ilk AH-64lerin de vizörlü kaskı (M136 Helmet Sight Subsystem ya da HSS). Basitçe 20 mm topu eş eksenli ve eş zamanlı silahçının kafasını çevirdiği yere çeviriyor. Aynı şekilde pilot veya silahçı tarafından kullanılıp M197 yönlendirilebiliyor. Hatta bu sistemi bildiğim halde daha da didiklemek adına araştırdığımda manueline kadar buldum. Şuan switch modlarını ezberliyorum, belki lazım olur ileride :)

Kask zaten ilkel zaman entegre sistemi kabul edilebilir. 90'lardan beri aktif olarak tüm Cobra'larımızda kullanıyoruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2017, 23:55 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kahraman pilotumuz kim bilsem içtiği markadan şöyle 1 karton sigara göndermek isterdim. Operasyonda benden tüttüre tüttüre içsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 02:40 
Süvariler

Derlerki operasyonda çatışmanın harareti ve barut gazının kokpite dolmasıyla içmeyen insanın bile canı sigara istermiş. :)

Bu arada AH-1 lerde orijinal olarak çakmak ve küllük donanımı mevcuttur. :)

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017, 19:56 
Akıncılar

Alıntı:
Derlerki operasyonda çatışmanın harareti ve barut gazının kokpite dolmasıyla içmeyen insanın bile canı sigara istermiş. :)

Bu arada AH-1 lerde orijinal olarak çakmak ve küllük donanımı mevcuttur. :)
Sorma, bizim kokpittede aynen var ama :cry:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 13:40 
Akıncılar

Alıntı:
T-129'da mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 18:02 
Süvariler

İyiymiş, çayımı hazırla tüttürmeye geliyorum. Sorumluluk sende ama :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 18:03 
Süvariler

T-129'da mı?
737 de, değişmedi değilmi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017, 18:22 
Akıncılar

Hepsinde vardı aslında, ama yeni üretim uçaklarda kaldırıldı artık. Ben sigara içmediğim için memnun aslında ama kokpitin havalandırması ayrı ve çok kuvvetli olduğundan, içilmesinde hiç sorun olmuyordu. İçen pilot arkadaşlarım için zor oluyor. Aslında benim A-330'da yer ve havalandırma olarak nargile bile içebilirsiniz ama olmuyor maalesef :)

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 200 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: anafor2014, blackeagle, dflipflop, waves ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: