TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 12:44

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 328 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 03:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Bir eski başbakanın 2500 km menzilli füze haberine birde bu gun ship haberine inanmamıştım, yanılmadım galiba...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 03:52 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Konu 2 yıl önce ilk açıldığında üzerinde durduğumuz da buydu. Benim pederden yaşlı bu uçaklar nasıl böyle bir tadilata girip daha uzun yıllar hizmet verecek...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 04:06 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Konu 2 yıl önce ilk açıldığında üzerinde durduğumuz da buydu. Benim pederden yaşlı bu uçaklar nasıl böyle bir tadilata girip daha uzun yıllar hizmet verecek...

Hocam bu proje yanılmıyorsam henüz orta doğu bu kadar alevlenmeden gündeme geldi. Bizim ülke olarak terör belası ile uğraştığımız sıralar böylesine büyük bir üstünlük aracı olabilecek bir proje gündeme geldiğinde ben buna inanmadım. Teknik bilgim çok fazla olmamakla birlikte böylesine büyük bir silahı kazanmak çok zor hatta imkansızdır diye düşünüyordum. Tartıştığım insanlara ne o zamanlar Yıldırım füzelerinin henüz 4 basamaklı menzillere ulaşamadığını anlatabildim ne de böyle bir projenin hayata geçmesinin bu kadar kolay olmadığını.

Geçen forumdaki bir videoda gun ship'te 1 gün nasıl geçer tarzında bir video izledim. Orada kafama takılan bir soruyu sormak istiyorum. 105mm'lik o topların geri tepmesine bizim uçaklar ne tepki verecektir (yaşı etkiler mi ?), ecnebiler bunu nasıl absorbe etmişler (Bağlı olduğu bir iskelet var ama), Yada tahmin ettiğim kadar büyük bir tepme söz konusu değil mi ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 09:20 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Hocam bu proje yanılmıyorsam henüz orta doğu bu kadar alevlenmeden gündeme geldi. Bizim ülke olarak terör belası ile uğraştığımız sıralar böylesine büyük bir üstünlük aracı olabilecek bir proje gündeme geldiğinde ben buna inanmadım. Teknik bilgim çok fazla olmamakla birlikte böylesine büyük bir silahı kazanmak çok zor hatta imkansızdır diye düşünüyordum. Tartıştığım insanlara ne o zamanlar Yıldırım füzelerinin henüz 4 basamaklı menzillere ulaşamadığını anlatabildim ne de böyle bir projenin hayata geçmesinin bu kadar kolay olmadığını.

Geçen forumdaki bir videoda gun ship'te 1 gün nasıl geçer tarzında bir video izledim. Orada kafama takılan bir soruyu sormak istiyorum. 105mm'lik o topların geri tepmesine bizim uçaklar ne tepki verecektir (yaşı etkiler mi ?), ecnebiler bunu nasıl absorbe etmişler (Bağlı olduğu bir iskelet var ama), Yada tahmin ettiğim kadar büyük bir tepme söz konusu değil mi ?
Tam aksine çok kolay bir şekilde elde edebileceğimiz bir sistem. Gun Ship sahibi olmamız için istememiz yeterli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 16:01 
Akıncılar

sayon Orko'nunda belirttiği gibi durum ortada sanıyorum artık elimizdeki C-130 envanteri üzerinden bu tarz hayallere kapılmayız hem devlet olarak hemde forum olarak sonuç itibari ile tablo açık, akla ve bilme yatkın bir çözüm değil.

Tabiki yerli sanayiyi gönülden destekliyorum fakat bizim kaç gunship ihtiyacımız var biz yapsak kaça patlar yada 4-6 adet alınacaksa hazır alsak kaça patlar?

Buna bakarak bir karar verilmeli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2015, 21:49 
Süvariler

ATK'nin Urdun ordusu icin CN-235 uzeri bir calismasi var, hatta abisi -295 ile denemek istiyorlar.

Bizim icin uygun olabilirmi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 00:15 
Süvariler

Yani hala kavrayamadığım bir nokta var,bu gunshipler saldırı helikopterlerinden daha yüksek irtifada görev yapıyor,üzerlerinde 105 mm'den 40 mm'ye kadar toplar ve Minigun taşıyor.Saldırı bölgesini baskı altında tutabiliyor.Fakat zaten kısıtlı olan ağır kargo uçaklarımızı neden bu projede kullanalım ? Saldırı helikopterlerimiz bu işi rahatlıkla yapamazlar mı ? 105 mm top ile vurmak yerine Hellfire ile vursak Umtas ile vursak olmaz mı ? Yaşlı olan uçaklarımızı böyle ağır bir görevde aynı zamanda kargo taşıtarak ta riske atacak kadar acil olan ihtiyaç nedir ? Heves ettik gibi geliyor bana biraz.Ataklar arkadan geliyor gerek yok bence.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 00:31 
Süvariler

Yani hala kavrayamadığım bir nokta var,bu gunshipler saldırı helikopterlerinden daha yüksek irtifada görev yapıyor,üzerlerinde 105 mm'den 40 mm'ye kadar toplar ve Minigun taşıyor.Saldırı bölgesini baskı altında tutabiliyor.Fakat zaten kısıtlı olan ağır kargo uçaklarımızı neden bu projede kullanalım ? Saldırı helikopterlerimiz bu işi rahatlıkla yapamazlar mı ? 105 mm top ile vurmak yerine Hellfire ile vursak Umtas ile vursak olmaz mı ? Yaşlı olan uçaklarımızı böyle ağır bir görevde aynı zamanda kargo taşıtarak ta riske atacak kadar acil olan ihtiyaç nedir ? Heves ettik gibi geliyor bana biraz.Ataklar arkadan geliyor gerek yok bence.
Bence taarruz helikopterlerin ve gunshipin gorevi farklidir. Gerekirse ayni tarz isi yapabilirlermi (CAS)? Bence yaparlar ama tabi bunda catisma nasil/nerde yasaniyor, o da onemli.

Ornegin, bir karakol baskini veya sinir disi bir operasyon var. Yaninizda havada yavas bir sekilde ucup ve hazir duran bir gunship mi istersiniz yoksa bir helikoptermi?

Birde helikopter ne kadar muhimmat tasiyabilir, kac saat gorevde kalabilir?

Bana sabit hedeflerde veya savunmada (karakol) gunship daha mantikli geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 08:55 
Süvariler

Bir şey dicem. Bu yapacagimiz bolgesel uçak projesinden askeriyede faydalanicakti. Yapilacak kargo ucaklarindan
2-3 tanesini gunship olarak kullanamaz miyiz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 11:19 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
Bence taarruz helikopterlerin ve gunshipin gorevi farklidir. Gerekirse ayni tarz isi yapabilirlermi (CAS)? Bence yaparlar ama tabi bunda catisma nasil/nerde yasaniyor, o da onemli.

Ornegin, bir karakol baskini veya sinir disi bir operasyon var. Yaninizda havada yavas bir sekilde ucup ve hazir duran bir gunship mi istersiniz yoksa bir helikoptermi?

Karakol savunmasında daha etkili olabilir ama eş zamanlı saldırılarda bütün karakolları gunshiple savunmanın imkanı yok, bu durumda helikoter daha iyi bir araç, hem sayı avantajı da var.

2 tane gunshiple 20 tane helikopteri karşılaştırmaya sokuyoruz bu durumda. Bence karşılaştırma yapılamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 11:27 
Akıncılar

AC-130 gibi bir platforma karşı değilim ancak mevcut yaşlı uçaklarımızın bu iş için kullanılması için harcanacak para ve emeğe yazık.

Atak/Saldırı helikopterlerinin yetersiz kaldığı yerlerde etkili olan bir uçak ve görevini layığı ile yerine getiriyordur. 150-200 m$ olan bir uçaktan bahsediyoruz.

Biz Hürkuşun silahlı versiyonunu er yada geç üreteceğiz. Bu uçaklar T129/AH-1W lere destek olacak. Belki Tam AC-130 un işini yapamasa da bize çok katma değer sağlayacağı aşikar. Belki yeni üretim AC-130 un fiyatına 8-10 tane Hürkuş C üretilecek. Tabiki üzerine takılacak namlunun kalibresi daha düşük olacak 20-30 mm.lik mühimmat, AC-130 un 105 liğinin yerini tutması imkansız.
Ama genele bakarsak zaten biz hep idare etsin ile işimizi halletmişiz.

Elin oğlu F15 C/E alırken biz F16 ile yetinmeyi bilmişiz.
Elin oğlu 15-25 yılda gemilerini yenilerken biz 20-25 yaşındaki gemilere sıfır muamelesi yapıp bir 15-20 yıl daha kullanmışız/halen kullanmaktayız.
Elin oğlu nun envanterden çıkardığı tank, bizim envanterde tuttuğumuz tanklardan daha yeni nesil ve kabiliyetli olduğundan karşıdan atlamışız o tanklara envantere katmışız. Halen elimizdeki o daha eski tankları kullanmaya devam etmekteyiz. Altay nihayete erince o emektar M48 leri envanterden çıkartacağız. Adamlar M60 ları emekli edeli kaç sene olmuş. M1A1 leri emekli etmeye başlamış.

Koca ABD nin elinde 30 kadar AC-130 var. Varsın bizde olmayı versin çok büyük bir kayıp değil sanki.
Sanki bizim daha önemli ihtiyaçlarımız var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 11:50 
Uzaklaştırıldı

Bana forumdaki arkadaşlar sanki tek mücadele hedefimiz terör örgütü imiş gibi düşünüyorlar gibi geliyor.Ülkemizin bir de tedbir alması gereken topyekün ülke orduları var.Unutmayalım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 12:06 
Süvariler

Alıntı:
Bana forumdaki arkadaşlar sanki tek mücadele hedefimiz terör örgütü imiş gibi düşünüyorlar gibi geliyor.Ülkemizin bir de tedbir alması gereken topyekün ülke orduları var.Unutmayalım.
Olası Yunan Savaşında Trakya'daki yine olası tank savaşında çok işe yarayabilirler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 12:14 
Süvariler

AC-130'ların havada kalış süreleri, menzilleri, irtifaları, taşıdıkları mühimmat ve ekipmanlar, elektronikler v.b. öyle zannediyorum ki herhangi bir saldırı helikopteri ile mukayese bile edilemez.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 12:40 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Çoktan elimizde olmuş olması gereken geç kalınmış bir ateş destek unsuru. Bu uçağın sadece terör odaklı kullanılacağını kim çıkardı. Yıllardır hedeflerin eş zamanlı olarak tespiti, teşhisini ve imhasını yapacak sistemlerin gerekliliğini anlatıp durdum. Bu sistemlerin geleceğin savaşlarını şekillendireceğini ve şekillendirdiğini bilişim çağı sayesinde gözümüze gözümüze sokarken gereksiz olduğunu düşünmek ayrı bir çaba gerektiriyor. Ayrıca gelecek savaşlarının birbirine denk kuvvetlerden çok düşük yoğunlukta ve birbirinden siklet olarak uçurumlara sahip kuvvetler arasında geçeceği gözüküyor. Böyle ortamlarda ise tek tek kelle alınmasını en az kayıpla ve mühimmatla gerçekleştirecek sistemlerin başında gelen araçta budur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 12:50 
Süvariler

Alıntı:

Helikopter ile uçağın irtifa ve kapsama alanlarını hatırlayın lütfen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 15:27 
Genel Yetkili

Edinilse bile, kullanım şekli mutlak hava üstünlüğü sağlanmış ve/veya hava savunma sistemleri baskılanmış veya etkisiz hale getirilmiş harekat sahasında özellikle de asimetrik muharebeleri desteklemek tarzında olacaktır.

Masaya dayanarak söyleyebilirim ki, tedarik sayısı 3 veya 4 olur. Ve o gün hava kuvvetlerini kandırabilirlerse Özel hava grup komutanlığı bünyesine alınabilir.

Neticede uzak mesafedeki özel harekat operasyonlarının veya arazideki küçuk birlik harekatını destekleme işi içün lazım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 15:35 
Süvariler

Alıntı:
Edinilse bile, kullanım şekli mutlak hava üstünlüğü sağlanmış ve/veya hava savunma sistemleri baskılanmış veya etkisiz hale getirilmiş harekat sahasında özellikle de asimetrik muharebeleri desteklemek tarzında olacaktır.

Masaya dayanarak söyleyebilirim ki, tedarik sayısı 3 veya 4 olur. Ve o gün hava kuvvetlerini kandırabilirlerse Özel hava grup komutanlığı bünyesine alınabilir.

Neticede uzak mesafedeki özel harekat operasyonlarının veya arazideki küçuk bjrlik harekatının desteklenmesi işi içün.
Uzak mesafe operasyonundan kasıt olarak yurtdışı operasyonları olarak anladım. Ona göre yorum yapacağım. Böyle bir destek sağlanacaksa bu uçakla beraber EH uçağınında destek vermesi gerekmez mi? Bizde o yetenek var mı?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 16:00 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Tank avlamaktan bahsedilmiş yukarıda. Ne diyorduk, DIIIIT öldün çık. tankların yanından giden SPAAG kilitlendi vurdu geri çekildi...

AClerin uzun görev geçmişlerinde tank avlamaya çıktığı tek sefer, ABD'nin ilk Körfez Savaşı'nın sonuna doğru Kuveyt'ten kaçan Irak birliklerini gafil avlayıp neredeyse 10000 kadar askeri tek seferde rahmetli ettiği ünlü ölüm otoyoludur(Highway of Death). O gün bölgeye gönderilen Spectre'lerden birinin lakabı da Azrail. Ne ironi ama...
Bu "savaş kahramanı" şu an Ohio'da sergileniyor.

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 16:05 
Akıncılar

Azrail'in bu fotosu Dayton'daki USAF müzesinde çekilme..
MidWest'e kim gider kim gezer ama, yol düşerse muhakkak uğramak gereken çok güzel ve dev bir müze..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 16:13 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ölmeden önce yapılacaklar listemde bir Interstate 80 var aslında. Elbette Doğu'dan Batı'ya. Yol üzerinde Dayton'a da uğramak lazım :)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 16:14 
Üye

Develer neyi temsil ediyor birde akrep var normalde tank yada araç olarak yapılması geremiyor mu ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 16:18 
Uzaklaştırıldı

Şaka bir yana bende merak ettim.

Soytarıların ömrü, kralarınınki kadardır. (Fransız ata sözü)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 16:19 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Reddit'te görmüştüm, bir üye develer Körfez'de katıldığı operasyonları, yengeçse Grenada işgalini simgeliyor demişti. Bunun dışında kesin bir şey yok.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 17:16 
Genel Yetkili

Alıntı:

Neticede uzak mesafedeki özel harekat operasyonlarının veya arazideki küçuk bjrlik harekatının desteklenmesi işi içün.
Uzak mesafe operasyonundan kasıt olarak yurtdışı operasyonları olarak anladım. Ona göre yorum yapacağım. Böyle bir destek sağlanacaksa bu uçakla beraber EH uçağınında destek vermesi gerekmez mi? Bizde o yetenek var mı?
İşte o işler ince işler, adamı sişler. Heik, soj, göktürk serisi, rf uçakları, refakat ve hava üstünlük uçakları, satcom'lu ihalar ( silahlı, sar'lı, ew teçhizatlı ) , anti-radar füze ve sistemleri vs. vs..)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 17:18 
Üye

Bu uçaklara 105 mm lik toplar takmadan kesip biçmeden de tehlikeli hale getirilebilinir gibi geliyor.

Bunlara top takmak, yapısal güçlendirmeler yapmak, kesmek, biçmek bir çok modernizasyona sokmanın maliyetlerini göz önüne alınca

basit bir ray sistemi uyarlanıp serbest düşümlü lazer güdümlü mühimmatlarla bu iş çözülemez mi diye düşünüyor insan.

Uçağa eklenecek 2 flir ve bir kaç lazer kaynağı ile bu iş kurtarılabilir. Araştırmadım örnekleri olabilir sadece elimizdeki yetenekler dahilinde bunu yapabiliriz gibi geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 18:52 
Site Başkanı

Uçağa eklenecek 2 flir ve bir kaç lazer kaynağı ile bu iş kurtarılabilir. Araştırmadım örnekleri olabilir sadece elimizdeki yetenekler dahilinde bunu yapabiliriz gibi geliyor.

Amerikan Deniz Piyadelerine bağlı KC-130J Harwest Hawk modellerinde gerektiğinde yakın hava desteği verebilmesi için entegre edilmiş FLIR, Hellfire ve Griffin füzeleri için kanatlarına yerleştirilmiş silah podları mevcut. Hatta modülerliği ayrı bir seviyeye getirip uçağa sol arka tarafındaki paraşütçü kapısına 30mm lik otomatik top bile koymuşlar.

Resim

Resim

Uçak bütün eklentileri çıkarıldığında ise standart bir kargo/tanker uçağı olarak hizmet verebiliyor

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 18:56 
Site Başkanı

Nitekim but tip bir çözümün bile yine yukarıda anlatıldığı gibi zaten yeterince meşgul olan uçakların görev yükünü arttıracağı için yararlı bulmuyorum. Zaten amaç lazer güdümlü bomba atmak olacaksa elimizde o işi yapacak dünya kadar F-16 var. Olmayan ya da sıkıntısı çekilen bir kabiliyet değil. Uçakları bu iş için kullanmanın verimli olacağını da düşünmüyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 19:10 
Süvariler

Alıntı:
Nitekim but tip bir çözümün bile yine yukarıda anlatıldığı gibi zaten yeterince meşgul olan uçakların görev yükünü arttıracağı için yararlı bulmuyorum. Zaten amaç lazer güdümlü bomba atmak olacaksa elimizde o işi yapacak dünya kadar F-16 var. Olmayan ya da sıkıntısı çekilen bir kabiliyet değil. Uçakları bu iş için kullanmanın verimli olacağını da düşünmüyorum...
İlle de amaç güdümlü bomba atmak ise CN-235'ler var elimizde. Onları kullanabiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 19:22 
Akıncılar

Spectre'lerin kendine has bazı avantajları vardı.. Misal, yana bakan, SAR kabiliyeti olan ve F-15E'nin radarı da olan radarı, ayrı termal görüntüleyicileri ve birden çok namlusu vardı..

Bu vesile ile, hava şartlarından görece bağımsız, özellikle gece, geniş alanlarda, tek başına hedef tespit ve teşhis edip, bunları öncelik ve önemine göre sınıflandırıp, bunların birden fazlasını aynı anda takip edip, birden çok namlu ve kalibre ile aynı anda üzerine de ateş tevcih edebiliyorlardı.. Yani, aynı "terminal"de, spektrumun değişik yanlarını kullanıp, birden çok göz ile ve operatör panelinden görüp, tartışığ, bir harekat planı çıkarıp, buna silah tevcih edebilen sistemler bunlar.. Zamanına göre çok üstün sensör özellikleri vardı.. Çok fazla göz vardı.. Bir komuta merkezi olarak çalışabilen bir hacimleri ve işgüçleri vardı.. Şimdi işte "sensor fusion" falan diyoruz buna.. Bir de tabi tepeden tırnağa silahlıydılar..

Dolayısı ile, sıkışıp bir kokpitin içindeki, elindeki dürbün ve Mk1 "Eyeball"dan öyle çok da fazla bir sensörü olmayan, hem uçağı uçurup hem de ateş açacak, hem hedef görmeye çalışacak A-10 pilotuna, F-16 göre çok farklı konumdaydılar.. Ha keza AH'lere göre de.. Daha yukarıdan bakıp, daha fazla göz ile komuta kontrol/tespit teşhis yapabiliyorlardı..

Şimdi şartlar biraz daha değişiyor muhakkak.. Ama yine de AC'ler ne sadece top/tüfek ne de sadece menzildir aslında.. Adamlar uçan bir fırkateyn gibiler.. Bugün 40m top atarsın, beriki 105'lik top atar.. Ona fizikin yetmezse füze atarsın.. Ama işte o multi-spektral sensörler, birden çok operatör konsolu ve haberleşme kabiliyeti, yorum ve teşhis kabiliyeti önemlidir bu aletler için..

Buradan yola çıkılır ise, Aselsan'ın SAR radarı, Aselflir'ler vs ile, belki UMTAS'lar vs ile bu iş yapılabilir..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 21:01 
Süvariler

AC 130 gibi bir uçağı kendi imkanlarımız ile oluşturmak istesek ve sıfır bir C-130 üzerinden planlarsak, bu uçağı yinede bize satarlar mı? Bu gibi durumlarda her hangi bir kısıtlama oluyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 21:07 
Süvariler

Silah ve ekipmanlar, monte et-çıkar şeklinde tasarlanırsa, ihtiyaç hasıl olduğu zaman silah yükünü monte edersin ve ihtiyaca binaen kullanırsın. Yok sabit silah yükü olarak tasarlanırsa, başka amaçlarla platformu kullanamazsın.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 21:09 
Akıncılar

@Anafor, Şu olur; Bizimkiler Aselsan tesisatı, Havelsan osu busu ile falan proje yapmak ister.. Silah entegrasyonu falan TAI yapsın, silahlar MKE'den gelsin ister.. Ama uçak üreticisi de nihai garantiyi versin, ana yüklenici olsun ister.. Ondan kimse yanaşmaz.. Zaten yapılabilecek bir iki uçak var.. Bir iki üretici var.. O da satıyor zaten.. Satmayıverir, olur biter..

Kendi kendimize yasak etmiş oluruz..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 21:25 
Akıncılar

Eldeki c-130'ların farklı amaçla kullanılmaları konusunda dünya genelinde kötü tecrübeler mevcut.

Örneğin...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PK49QALNj-0[/youtube]

Bu tür uçakların tasarımı kargo uçuşu harici uçuş profillerine uygun değil. Özellikle kanat birleşim noktaları çok çabuk yıpranıyor.

Bizdeki casa'lar da aynı yapıda uçaklar. Bu tür kargo uçaklarını silahlandırmak için yeni gövde+ciddi yapısal tadilat gerekir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 21:30 
Akıncılar

Bizim C-130'ların "wing box"ları değişiyor.. Öyle süper bir tasarımı da yok zaten..
Ama orko'nun söylediği gibi kaçınma manevralarında ne olur bilmiyoruz.. Silah titreşimi, sağdan soldan çıkan çıkıntıların etkisi ne olur bilmiyoruz..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2015, 21:37 
Süvariler

@Anafor, Şu olur; Bizimkiler Aselsan tesisatı, Havelsan osu busu ile falan proje yapmak ister.. Silah entegrasyonu falan TAI yapsın, silahlar MKE'den gelsin ister.. Ama uçak üreticisi de nihai garantiyi versin, ana yüklenici olsun ister.. Ondan kimse yanaşmaz.. Zaten yapılabilecek bir iki uçak var.. Bir iki üretici var.. O da satıyor zaten.. Satmayıverir, olur biter..

Kendi kendimize yasak etmiş oluruz..
Bu gibi durumlarda dünyadaki örnekleri nasıl oluyor? Yani israil kendi F-16 sına bir ton kendi üretimi avionik takıyor, bu iş modelinde garanti - destek gibi konularda nasıl bir yol izliyorlar? İsrail firmalarının olgunluğu uçak üreticilerine güven mi veriyor?

Sanırım bu gibi durumlarda zoru başarmak için bizim risk almamız, klasik yolların dışına çıkıp biraz patikalardan dolanmamız lazım.

Yoksa Umtas var (olacak), Aselflir (CATS) var, SAR radar var, uçak öz savunma sistemini sağlayacak alt yapı var,Atış kontrol bilgisayarı ve diger avionikler için alt yapı var, Atış yapacak 105 mm ve 30 mm topları hazır alarak ciddi bir ürün ortaya çıkabilir.

Helva yapmamak için tek engel ciddi bir iradenin ortaya konup, bu şirketleri ortak motivasyonla doğru hedefe yönlendirmek kalıyor. Garanti gibi konularda bir dormul bulunur sanki, TSK bir şekilde ikna edilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015, 22:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Proje ile ilgili bir duyum alan var mı ? Mevcut ortamda kara operasyonları ve baskınlar için hava desteğinde sağlayacağı fayda göz önüne alındığında öncelikli hale gelme durumu var mı ? Geçen yıl SSM'da Uçak Daire Başkanlığı bizzat bu konuda soru yöneltildiğinde , gayet istekli görünüyorlardı ve projenin gerçekleştirilmesi konusunda düşüncelerini belirttiler fakat aradan geçen 1 yıllık süreçte görünürde bir somut çalışma yok veya arka planda yürütülüyor ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2015, 02:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Gece yaşanabilecek baskın veya operasyonlarda ki etkisi (Yerden Gece Görüş Kamerası) :roll: https://www.youtube.com/watch?v=DZR13I_pxHY

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 12:12 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Hatta modülerliği ayrı bir seviyeye getirip uçağa sol arka tarafındaki paraşütçü kapısına 30mm lik otomatik top bile koymuşlar.
30mm'lik topun delemiyeceği tank zırhı yoktur, tam olarak “kodumu oturtur“, kullanan bilir.
Konu başlığı ile ne alakası var bu ifadenin? Tank mı avlamayı düşünüyoruz AC-130'lerle. Kullanan bilir ne demek? Kodumu oturtur ne demek? Bu tür kafamıza göre gerçeklikten uzak yoruma dayalı ifadeler kullanmamalıyız. Delemeyeceği tank zırhı yoktur gibi atmasak çok daha iyi olur. Yeri geliyor Sabot'la delemiyor millet bu zırhları, biraz mantık lütfen.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 16:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sonuç olarak sorduğum soruya gelirsek bu projeden temelli vaz mı geçildi ? Tekrar gündeme gelme durumu yok mu? Yakın ve sürekli hava desteğine bu kadar ihtiyaç duyulurken !

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 18:29 
Süvariler

CAS gunship’le tank avlıyamazsan o uçağa boşa para harcanmıştır.
30mm top + seri atış = dağlara tünel açar.
İki araçta -hele biri havada- hareket halindeyken güdümlü mühimmat kullanmadan 30 mm topla nasıl tank vuracaksınız merak ediyorum.120 mm tank topu zırhı delemiyor bazen,Sabot gibi mühimmat çeşitleri çıktı ortaya.30 mm ile nasıl tank avlayacaksınız ?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 19:24 
Üye

Bunun 30 mm si ile olabilir mesela belki.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NvIJvPj_pjE[youtube]
Evet , seyreltilmiş uranyumlu mermiyi bizde bir gün bulursak bizde deleriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 19:42 
Süvariler

Belki birkaç tanesi delemez ama art arda seri atışlara tankın dayanabileceğini düşünmüyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2015, 21:22 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Fanboy muhabbetine çevirdiniz iyice işi. :roll:

Güneş tuğ olsun, gök kurıkan.
HUN Taktik

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2015, 15:38 
Akıncılar

C-160T'ler anlaşılan Silvan'da kullanılmış: http://tv.haberler.com/silvan-daki-tero ... 4-videosu/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2015, 15:40 
Uzaklaştırıldı

Yazıda helikopterden görüntülendi yazılı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2015, 15:44 
Akıncılar

Ben irtifadan dolayı C-160 düşündüm. Bell 429'larda Star Safire var mıydı emin değilim, onlardan biri de olabilir

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2015, 15:48 
Üye

En son ÜRGENÇ tarafından 20 Ağu 2015, 19:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2015, 16:02 
Akıncılar

Evet hız kısmını şimdi görebildim (75kts), polis Bell 429'u bu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2015, 16:40 
Süvariler

Yine de şehir işgal hareketlerinde gunshiplerin ne kadar işe yarayacağına dair fikir veriyor. Çünkü bu bir hava gemisi. Belli bir noktaya uçuş yapıp vurup dönmüyor. Devriye atıyor, belli bir süre bölgenin üzerinde uçuyor. Tespit, teşhis ve takip imkanları çok gelişmiş. Görmesinin yanısıra belki dinleyebilirde. Bir komuta gemisi. Birimleri yönlendirmesinin yanısıra, hedef unsurları anında ateş altına da alabilir. Yukarda hazır bulunduğu için anında reaksiyon verebilir. Kaçıştıkları ara sokakta daha mevzilenemeden vurulurlar. Omuzunda rpg olan daha atamadan imha edilebilir. Anında tespit, teşhis, takip, imha. Helikoptere oranla daha yüksek irtifadan. Bence faydalı olurlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2015, 23:08 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Papağan gibi tekrar tekrar aynı konuyu dile getirdiğim düşünülebilir. Fakat bugün Dağlıca'da yaşanan elim hadise neticesinde bölgeye hava koşullarından dolayı taarruz helikopteri desteğe gidememiş.Yakın hava desteği konusunda bu projenin hayata geçirilmesi teknik ve mali açıdan zor mu ? Yahut hazır alım yoluna gidilebilir mi ? Airbus'un bu konuda A400M içinde bir konsept çalışması olduğu biliniyor.

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 328 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: isamorgil, Tulga ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: