TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 17 Oca 2018, 21:19

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 328 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 57 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2013, 20:49 
Uzaklaştırıldı

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Alıntı:
@Sanchez kardeşim

Özellikle kişisel görüşüm uçak güvenliği hususunda 91 ile günümüzde çok şey değişti hoş bu zaman içerisinde omuzdan atılan füzelerde geri de kalmadı,yalnız anladığım kadarı ile sistemi gece kullanmak çok daha güvenli.

Suriye meselesine gelince yanılmıyorsam o yattı,zaten bir çok Suriye silahını yağmaladılar,yalnız Suriye'de ne kadar anti-tank silahı stokladı ise,omuzdan atılan anti-hava silahı stokladı ise,yağmaladılar yağmaladılar bitmedi.Adam gibi güvenliğini sağlasalar en azından imha etseler bu kadar zarar da görmezler idi.Bariz şekilde potansiyel bir işgale hazırlanmışlar iç savaştan daha çok.
Uçağa Lazer Güdümlü Bomba takılsa platform bekaası çok üstlere çıkarılmış olmaz mı? Sadece terör olarak düşünmediğim için soruyorum. Hareketli hedefleri vuruyor LGB'ler benim bildiğim.

Bir de ne kadar LGB alır ki acaba :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2013, 01:34 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 Ara 2013, 19:33 
Süvariler

Yeni AC-130'larda, Sanchez'in de dediği gibi collateral damage derdi var. 30mm top, patlayıcısı kırpılmış füzeler,vs.'den bunu anlıyoruz.

Peki bizim böyle bir derdimiz var mı ? Bu konfigürasyondan başka satın alınacak seçenek olmadığından mı bizde böyle uçuracağız ?

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2013, 03:16 
Uzaklaştırıldı

Yeni AC-130'larda, Sanchez'in de dediği gibi collateral damage derdi var. 30mm top, patlayıcısı kırpılmış füzeler,vs.'den bunu anlıyoruz.

Peki bizim böyle bir derdimiz var mı ? Bu konfigürasyondan başka satın alınacak seçenek olmadığından mı bizde böyle uçuracağız ?

Saygılar.
Sanırım obüs atışlarının ulaşamayacağı yada hedefi vuramayacağı ( kör noktalar ) için yapılıyor olabilirmi?
İllaki temel unsur yakın hava desteği.
Çünki dağlık arazilerde topçu birliklerin intikalini bozmaktansa bu tür hava desteği sağlanabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 10 Mar 2014, 03:40 
Süvariler

Erciyes Projesinden 2 adet C-130'un çekilip GunShip konfigürasyonuna dönüştürülmesi planlanmakta.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2014, 12:42 
Süvariler

Bir haber yok mu henüz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2014, 12:59 
Süvariler

2013 Yılı / SSM Faaliyet Raporu

IHA.P12.01 Gören İnsanlı Keşif Uçağı Geliştirme Projesi (GÖREN) - Yurt İçi Geliştirme -

3 adet C-160 ve ''2 adet C-130'' üzerine görev sistemleri entegrasyonu..

Proje Maliyeti : 18.463.740,78 $

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2014, 13:00 
Uzaklaştırıldı

Bir haber yok mu henüz ?

Bir haber yok ama üstadlardan biri bu projeye iyi sallamıştı,hangi konu başlığında bilemiyorum ama....Galiba C-130 'ların eski olmalarından dolayıydı kızgınlığı..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2014, 14:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ben olsam bu kadar zorlayacağıma giderim 4(2 felan da olabilir fazla gelir derseniz) tane son versiyon AC-130J alırım kullanırım, sonra da rahat rahat entegremi yaparım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2014, 19:25 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Gun Ship'i nerede kullanacaz acaba? Bu kadar pasifize olmuş/edilmiş orduyla hangi asimetrik tehdide karşı olacak? Sevgi pıtırcıklarına mı?
Hiç sanmam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2014, 19:53 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Evet bugün pasifize. Ama yarınlar ile bugünler hep farklı olmuşlardır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2014, 20:46 
Akıncılar

Herşeyi de terör örgütüne göre yapacak değiliz. Elbet başka planlarda var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 01:04 
Site Başkanı

Herşeyi de terör örgütüne göre yapacak değiliz. Elbet başka planlarda var.
Olmaz herşeyi kandile atıcaz yoksa imkanı yok yarar sağlamaz.

Ben eve eşya alırken önce kandile atıyorum sonra alıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 01:09 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 01:30 
Akıncılar

Evet elde ki hersey kandile atilmali umutlari umitleri kokten bitirilmeli.

Asimetrik savaslar ozellikle, dusmanin umidi umudu yok edilerek sicak gucun tadini tattirarak zihinlerde kazanilir.

Enbuyuk tehtid en yakin tehtittir.
Yoksa birileri 2, 3 sene surecek ciddi kararli (eldeki herseyi kandile atmak gibi) dusmani kahredecek birkac final savasi yerine, tingir mingir iki ileri bir geri tavsana kac taziyi tut tarzi bi 30, 35 sene surdurulecek bir savasin daha mi ucuz oldugunu idaa etmekte.

Ben olsam tek bir teroriste parasina bakmam napalm atarim.

Bu daha ucuza mal olucaktir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 18:23 
Uzaklaştırıldı

Zaten teröristlerin en büyük kazançlarından biri de "T.C bizim yerimizi bildiği halde bize hiçbir şey yapamıyor." algısını kafamıza kazıması...
Forumumuzda bile en uzman abilerimiz Kandil lafı geçince bu eziklik duygusuyla işi dalgaya almaya başlamıştı,bu duygu artarak herkese yayılıyor...
Psikolojik harp dedikleri bu olsa gerek...Fatih'in karadan gemileri yürüterek İstanbul'u fetheden torunları bu hale düşmemeliydiler...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 18:37 
Akıncılar

Zaten teröristlerin en büyük kazançlarından biri de "T.C bizim yerimizi bildiği halde bize hiçbir şey yapamıyor." algısını kafamıza kazıması...
Forumumuzda bile en uzman abilerimiz Kandil lafı geçince bu eziklik duygusuyla işi dalgaya almaya başlamıştı,bu duygu artarak herkese yayılıyor...
Psikolojik harp dedikleri bu olsa gerek...Fatih'in karadan gemileri yürüterek İstanbul'u fetheden torunları bu hale düşmemeliydiler...

Saçmalıyorsunuz artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 18:54 
Uzaklaştırıldı

Ben diyeceğimi dedim,tartışmaya girmeyeceğim...Terörist varsa orası benim hedefimdir ve elimdeki herşeyle orayı yok ederim...

Ortada devlet otoritesi diye bir şey kalmamış hala herşeyi teröristlere göre mi yapacağız diyorsunuz! İnsanlarda bu acziyet görüntüsü nedeniyle devletine,adalete,ordusuna güven kalmamış...Siz hala 1.tehdit Rus ayısı,Yunan Leopard-2'leri veya Suriye SAM füzeleri...

En büyük tehdit ;günden güne insanlarda oluşan ülkesine karşı duymaya başladığı eziklik duygusu ve bunu yaratan terörle etkin olmayan mücadele,pardon müzakere tehditidir.

Terörizme karşı en büyük argümanınızda "Şimdi bir şey yapamıyoruz ama şartlara ve zamana göre gereken yapılır." Bu nasıl mantıktır...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 20:12 
Uzaklaştırıldı

Gun Ship ler aslında evrim geçiriyor modern mühimmatlı hale geliyor. Bu treni geriden takip etmek ne derece doğru olur bilmiyorum. Madem bu kadar oyalandık bizde top yerine bir sürü umtas ı cirit i olan hatta şu ANKA için motorsuz serbest düşümlü minik güdümlü UMTAS lardan olabilir. Tepelerine gitmezsin illa yada saat yönünün tersinde dönmek zorunda kalmazsın 10 km den yollarsın bombayı füzeyi. Böyle şeyler düşünmek lazım o zaman platform eskiymiş yorgunmuş çok büyük değilmiş sorunu da azalır. CN235 e koy 20 tane bu işe uyarlanmış UMTAS ı yada daha iyi bir şey yaparsak onu olsun bitsin. Elde UMTAS var farzedersek çok zorlanmadan bir anlamda kendi modern gun ship imizi CN 235 ile dahi yaparız. İlla top istiyorlarsa bir birdikleri vardır onuda yapsınlar tabi ellerini tutan yok ama ihtiyacı büyük oranda daha kolay yollada halledebiliriz. Tren zaten o yönde gidiyor biz gerideki trene niye binmeye çalışalım. Sonra elde ne modern mühimmat var ise küçük büyük kullanırız genel maksatlı bir platform ortaya çıkar. LGB den umtas a SOM a her şey atılır. Kamyon gibi silah taşıycı platform. CN235 ısrarım yok tabi C130 lar daha iyi olur ama top şartı olmayınca CN 235 de olabilir demek istiyorum

AC130 ların vietman için ortaya çıktığını da bilmek gerek çok eski platformlar bunlar.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hIodcKSIARU[/youtube]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 21:37 
Akıncılar

AC-130'lar sadece silahları ile müstesna değiller.. Aletin üzerinde F-15E'nin üzerindeki radar vardı, yana bakan SAR, MTI kabiliyetli.. Predator vs yokken, onlar kadar gelişkin termaller, kameralar falan vardı.. Aynı şekilde bu radarla, vs ile "cue" edilebilen ve çok hassas atış yapabilen kinematik kabiliyet vardı..

Şimdi bunlar biraz daha ele ayağa düştüler.. O vesile ile daha "budget" kopyaları yapılabiliyor, ya da bizim gibi ülkeler niyetlenebiliyor.. Ama zamanında hakikaten çok özel tayyarelerdi..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:12 
Uzaklaştırıldı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:16 
Akıncılar

O zaman o vardı.. Ona yüklendiler.. Onu da yapmak çok az ülkenin becerisindeydi..

Şimdi.. Senin dediğin gibi, ister topla yap, radarını koy, tremalini yerleştir.. Beğenmedin git füze tak.. İnsanlıya koy, CN'ye koy, Hürkuş'a koy, Anka'ya koy.. Ota koy, boka koy.. Orada platform araçtır.. Legoları birleştirir yaparsın..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu A modifikasyonlu C-160 veya C-130 olayı sankim biraz abartı gibi. 90 derece 20mm top (mesela M197) ve sanırım bir cessna 172 bile bu işi görür gibime geliyor. Kanatlara bomba yahut hellfire yada umtas olabilir yani.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:32 
Site Başkanı

Bu A modifikasyonlu C-160 veya C-130 olayı sankim biraz abartı gibi. 90 derece 20mm top (mesela M197) ve sanırım bir cessna 172 bile bu işi görür gibime geliyor. Kanatlara bomba yahut hellfire yada umtas olabilir yani.
20mm 3 namlulu miltralyöz bir top Cessna 172 gibi hafif siklet bir uçağın harcı değil hocam. Geçin Cessna'yı Texan II, Super Tucano ve PC-9 gibi yakın hava desteği için özel olarak modifiye edilmiş uçaklarda dahi 12.7mm üzeri miltralyöz kullanmıyorlar. Kullanan yüksek kalibre olarak gövde altı silah istasyonuna 20mm Nexter (Super Tucano da istisnai olarak 30mm) otomatik toplarından kullanıyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:34 
Süvariler

Erciyes Projesinde uçaklar yapısal iyileştirmeden geçirildi mi? Gun Ship olarak kullanılacak uçaklar nakliye görevinde kullanılanlar dan farklı olarak görev gereği düşük çaplı daireler çizmek, keskin dönüşler yapmak, hızlı bir şekilde irtifa değiştirmek zorunda kalabilirler. Yaşlı gövdeleri bu ekstra yükleri kaldırabilir mi? C-130 lar bir ara yangın söndürme görevlerinde de kullanıldılar. Sonra yanlış hatırlamıyorsam bu görevden çekildiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:35 
Akıncılar

AC-130 denilen alet bir elinde M-60 diğer bileğine mermi şeridini dolamış bir John Rambo değil. AC-130 göğüs göğüse çarpışan birliklerin üzerinde destek verebilecek kadar hassas bir alettir.. Burada Amerikan tayyarelerinin 105'lik toplarının yerine daha yük harp başlıklı bazı füzeler vs geçebilir.

Yoksa adamın mermi yığmak, bomba dökmek için sittin tane aracı gerci, helikopteri jet uçağı, A-10'u falan var zaten..

AC-130 farklı, çok karmaşık bir tayyare.. Çünkü çok özel, kompozit görevleri yapmak için var.. Yoksa adam neden girsin Stinger menziline?..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:38 
Akıncılar

C-130'lar gövde yorgunluğunun kendisini en çok gösterdiği "wing box" denen, kanatların gövde ile birleştiği parçaları değişti. Elden geçtiler..

Yalnız bu tayyarelerde her şey düzenli ve tahmin edilebilir yorgunluklar değil.. Tayyarenin tasarımında olmayan ve öngörülmeyen yükler.. Gövde üzerindeki delikler, vs..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:47 
Uzaklaştırıldı

Birde havada kalma süresi var. 5 saat filan havada kalır diye düşünüyorum en az. Bunu hiç bir savaş uçağı yapamaz. Karakol görevi yapabilir yani bir anlamda havada keşif yaparak yada ateş desteği için bekleyerek yada ateş desteği vererek. Hava hakimiyetinin kazanıldığı ama yerdeki tehdidin dağınık olarak örtülü olarak olduğu şartlarda bu çok faydalı. Silahlı IHA gibi neredeyse.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2014, 23:49 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

20mm 3 namlulu miltralyöz bir top Cessna 172 gibi hafif siklet bir uçağın harcı değil hocam. ...
Amerikalıların bir iş için AC-130 kullanmalarının sebebi uçağın büyüklüğü değil uçağın çok uzun mesafeler gidebilmesi. Mesela Afganistanda kullanılan B-1 ler ta Diego Garcia dan geliyor. 1 dakikalık bombardıman için 10 saat uçuyorlar. C130 kullanılmasında temel neden Amerikanın her zaman heryerde üs bulamıyor olması ve çok uzun süre uçması.

Vietnamda ilk A serisi uçaklar meşhur C-47 lerdi. Tabi onlar nispeten hafif 7.62mm ve 12.7 ler ile techiz edildiler: Çünkü amerikanın güney vietnamda üsleri vardı . Uzun mesafeler şart değildi.
uzun mesafeler ihtiyaç olunca C130 lar devreye girdi. C130 lar devreye girince baktılar müsait 40mm bofors 105 lik M101 ve 2o mm M61 leride yükleyiverdiler.

Şimdi biz bunu nerde kullanmayı umuyoruz. Sınırlarımız içinde yada yakın yerlerde . Yani bizim menzil gibi yakın üs gibi bir sıkıntımız öncelik olmayacak. Bizim için faydalı olan nedir? Havadan ateş edebilecek nispeten küçük kendisi ve işletmesi ucuz ki bu işletme ucuzluğu sayesinde daha yoğun katılım olur diye düşünüyorum bir sistem.

Cessna 172 konusunda iddia etmeyeceğim ama aklıma ilk gelen oydu ondan yazdım. Bu uçak yüklü şekilde 8 10 saat havada kalabiliyor. Yani kobra gibi aman aman bir yakıt ikmali problemi yok . Özellikle GNH ta teröristlere karşı saatlerce tepelerinde kalabielcek bir sistem .

Düzeltme: Uçakları karıştırmışım. Özür dilerim. CESSNA CARAVAN demek istemiştim.
Yani aşağıdaki uçak.

http://www.cessna.com/en/caravan/grand-caravan-ex

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 00:00 
Akıncılar

@Burak, sadece havada kalış değil.. 105'lik topu dahi çıkartsan, üzerinde bir F-16'ya dahi sığmayacak ekipman var..

- Radar ve hareketli hedef takip sistemi
- Termaller, optronikler, bunların hedef stabilizasyonu, vs
- Bunlara ait konsollar
- Bofors toplar
- Buna ait cephane beslemesi,
- Çok kuvvetli ECM sistemleri, karşı tedbir atıcıları, vs
- Otopilot ve özel görev seyir sistemleri..

Bunları üzerine koyacak pek de başka bir tayyare yoktu. Havada kalış önemli, tespit ve teşhis önemli, güvenli kalmak önemli..

Şöyle bir örnek vereyim, Amerikalılar'ın 2003'deki Irak operasyonunun ilk yıllarında Predator falan yoktu, yani vardı ama yoktu. Adamlar Felluce'de kapı kapı düşman ararlarken, eski Sniper podlarından taşıyan F-16'lar tepede uçup binaların arkalarında kimin saklandığını falan yere iletmeye çalışıyorlardı. Yani, havada kalmak bir şey de, bir de faydalı bir şeyler taşımak gerek. O da eskiden pek yoktu. Varsa da kullanılamıyordu böyle.

Aslında bir AC-130 bir silah platformu olduğu kadar bir keşif, istihbarat ve destek platformudur. Hatta "Black Hawk Down" filmi hatırlanırsa, orada operasyon brifinginden sonra McKnight karakteri "Gündüz vakti, şehrin göbeğinde, AC-130'ların koruması olmadan bu intihar gibi.." gibi bir şey söylüyordu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 00:08 
Süvariler

Boyle gorevlerde kullanılacak bir uçak için kabin basınçlandırması yada oksijen kaynağı gerekli midir?
Sivil havacılık 10.000 feet ve üzerinde pilotlar ve uçuş ekibi için oksijen kaynağını zorunlu tutuyor. Askeri bir kriter değil ama insan vücudunun da bir limiti var. 18.000 feette oksijen oranı deniz seviyesinin yarısına düşüyor..
Güneydoğu için zemin zaten 9000 feet (3000m) olacaktır. Sa-7'yi zorlayacak bir menzile çıkayım dediğin anda 15-18.000 feetlere ulaşmak gerekiyor. Bu irtifalarda nasıl olacak uçuş ekibi silah subaylarının oksijen basınç vb durumları?

C-130 veya Cn-235lerde yüksek irtifada gerkli oksijen ve basınç nasıl sağlanır?

En son McLarenF1LM tarafından 09 Haz 2014, 00:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 00:11 
Süvariler

İyi hoş ta, AC-130 bize gerçekten lazım mı? İşin o kısmını anlayamadım ben.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 00:22 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İyi hoş ta, AC-130 bize gerçekten lazım mı? İşin o kısmını anlayamadım ben.
Şu olaylardan sonra kaldıralım çöpe gitsin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 13:19 
Akıncılar

C-130 veya Cn-235lerde yüksek irtifada gerkli oksijen ve basınç nasıl sağlanır?
Kargo uçağıyken arkadaki loadmaster'a nasıl sağlanıyor ise öyle sağlanır herhalde.

...

Bugünün modası galiba "Bayrak indirildi, orduyu lağvedelim" olacak.. Ben de "Trhis edin orduyu!" falan diyeyim de üzerime düşen mızıldanmayı yapmış olayım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 14:55 
Süvariler

Alıntı:
Bugünün modası galiba "Bayrak indirildi, orduyu lağvedelim" olacak.. Ben de "Trhis edin orduyu!" falan diyeyim de üzerime düşen mızıldanmayı yapmış olayım..
Mızıldanmak veya mızıldanacaklara muz orta açmak için sormadım.

Gerçekten merak ettim: AC-130'lar, İHA+T129+güdümlü mermi atabilen KMO unsurlarının eşgüdümlü olarak sağladığı destekten daha fazla ne vaad ediyor?

Bu yetenek bizde mevcutken, işletmesi pahalı ve kendisi de pahalı AC-130'a neden gereksinim duyuyoruz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 15:09 
Akıncılar

Mevcut MANPADS riski dolayısı ile AC serisi Gunship çözümünü riskli buluyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 15:15 
Akıncılar

AC-130'ları yukarıda Vietnam'ın AC-47'lerinden başlayan bir hikaye ile tasvir ettik, ancak şu anda tam olarak bu değiller.

Vietnam günlerinde güdümlü mühimmat nerede ise yok denecek kadar azdı. Dolayısı ile bir "hedef"in imzası, bırak imhasını, tespiti, teşhisi o ortamda çok zordu. Dolayısı ile ilk AC-47'ler, aslında yeterince nefesli tayyarelere bir çift keskin göz, epeyce havada kalma kabiliyeti ve attığı namlulu silaha mümkünse bir keskinlik kazandırılmak için yapıldı. Çok da işe yaradılar. İlk nesil AC-130A'lar falan da böyledir. eldeki imkansızlıklar biraz da bu tayyareleri türetmiş.

Ancak şimdikiler oldukça farklı araçlar. Sadece eski "gunship"lerin gelişmişi değiller. Yılların getirdiği kabiliyet ve ConOps ile çok farklı tipte operasyonlarda kullanılabiliyor, ya da bunlar var diye bazı operasyonlar var olabiliyor.

Bu tip araçlar, yer ekiplerinin sıcak çatışmaya girdiği bir çok noktada bölgeye kısa sürede intikal edip hedef tespiti, teşhisi yapıp, ayıklayıcı ateş açabilirler. Ancak aslen çoğunlukla yaptıkları şey az ya da orta tehdit ortamında silahlı "keşif"tir. Yer personelini "Şurada şu var, arkanızda iki kişi var" mertebesinde uyarabilmektir. Karşı konulan düşman unsurunu da tartabilmektir.

AC-130'u, yani güncel örneklerini bu kadar pahalı yapan silah ve sensör sistemleri yanında bir de tabi gelişmiş elektronik harp kabiliyetidir.

AC-130'un gerekli olup olmadığını platformda değil, bunların destekleyeceği özel kuvvet ve komando unsurlarını nasıl ve ne işler için kullanacağında aramak gerek..

Yarın öbür gün silahlı İHA'lar falan kullanarak bunların işini sırtlanabilir misin?.. Henüz çok erken..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 15:23 
Akıncılar

Öte yandan bizin bu isteğimiz uçağı silah ve birkaç sensörle modifiye etmekmi yoksa ABD muadili bir " gunship " mi ne istiyoruz ?
Yada bu 2 uçak ile kısmide olsa tecrübe kazanıp arkadan C-130J tabanlı "sıfır" platformlara sahip olma fikrimimiz mi var ?

Birde bu heves yeni değil galiba Savunma ve Havacılık dergisinin 93 yılına ait bir sayısında ABD 'den AC-130A alınacağı yada istendiği gibi bir resim yanı haberi vardı .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 15:30 
Akıncılar

Bizim genelde pas geçtiğimiz bir mevzu var: ConOps.. Yani Operasyonel kavramı tasarlamak.

İHA başlığında galiba fasikül fasikül konuşulmuştu; Misal İnsansız Hava Aracı dediğin şey, aslında bir İHA operasyonunun en ucundaki bir araçtır sadece. Arkasında çok daha büyük bir sistem vardır, bir tasarım vardır.

Tayyareyi de nasıl ve ne için kullanabileceğin, onunla ne yapabileceğin de tam olarak bunlarla hudutlanır. SATCOM'un yoksa ya yerine ikame bir şeyler bulmak durumunda kalırsın, ya da o SATCOM'a sahip olmak durumunda kalır, yoksa, misal tayyareyi aha da o dağların ardında kullanamazsın. SATCOM dediğin şey de baya baya bir şeydir mesela. Tayyareye baksan, SATCOM dediğin şey 20 kg'lık bir kutu, 10 kg'lık bir anten bir de balina hörgücü demek olsa da, aslında dev bir organizasyondur.

Varken bir türlüdür, yokken bir türlü..

Bu iş de onun gibi. Bugün elindeki eski, kesip biçebileceğin platformuna bugün stabilizasyon, kamera, SAR ve gövde güçlendirmesi yapar, ufak ufak tatbikatlarında kullanırsın.. Yıllar içinde bir bakmışsın ki, silahları, sensörleri, elektronik harp yetenekleri, istihbarat toplama yetenekleri ile bambaşka bir şey olmuş..

Belki Amerikalı kocaman AC-130 kullanırken, sen daha ufak tayyare kullanıp, bir tane 30 mm top takıp, BurakZ'nin dediği gibi minik mühimmatlarla donatıp alçaktan, radar kanopisi altından derinlere sızacaksın..

Kiiim bilir.. Ama bilmek için başlamak gerek.. Çünkü artık istediğimiz hemen her şeyi yapabilecek lego parçaları elimizde var artık..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 15:31 
Süvariler

Aslinda bu olayi Lone Survivor izleyipdr biraz fikir edinebilirsiniz. Orda mesela ac-130 Sn. HDS'nin dedigi sekilde kullanilmakta bir nebze. Iyi bir referans olabilir arkadaşlara.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 16:11 
Akıncılar

...Belki Amerikalı kocaman AC-130 kullanırken, sen daha ufak tayyare kullanıp, bir tane 30 mm top takıp, BurakZ'nin dediği gibi minik mühimmatlarla donatıp alçaktan, radar kanopisi altından derinlere sızacaksın..
Kiiim bilir.. Ama bilmek için başlamak gerek.. Çünkü artık istediğimiz hemen her şeyi yapabilecek lego parçaları elimizde var artık..

Ben bu kısmı önemsiyorum , CAS/COIN için özel kuvvet harekatlarına CSAR operasyonlarına destek vs. gibi görevlerde daha ufak tefek platformlarlada işimizi görebiliriz bence,
Benim özellikle beğendiğim bir platform var OV-10 neden envanterimizde değil neden hiç düşünülmediğini anlamıyorum ya yok yada en sofistikesi gibi ( en azından ister olarak ) OV-10 gibi bir çözüm çok çok işimize yarardı bence,
Özellikle şuanda elimizde " lego parçalarının " hazır olduğunu düşünürsek bu uçaktan çok iyi bir milli konfigürasyon çözümü ortaya çıkabilir diye düşünüyorum .

[spoiler]Resim
Resim
Resim[/spoiler]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 20:44 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Mevcut MANPADS riski dolayısı ile AC serisi Gunship çözümünü riskli buluyorum.
Öyleyse hiç taaruz helikopteri işine girmeyelim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2014, 21:57 
Süvariler

Manpads konusuna biraz kafa yorulması gerek aslında. Özellikle Ukrayna'ya iyi bakılmalı. Patır patır heli, uçak vs.. düşürüyorlar durmadan. Daha sofistike tedbirler geliştirilmeli bence. Mevcut manpads'lar o kadar gelişmiş bir IR güdüme sahip değiller. Mesela kilitlenme Rear-Aspect tarzı vede dual-mode, trial mode gibi özellikleri bulunmamakta. Bu yüzden etkin IR, IIR tedbir sistemleri geliştirilebilir bence. Motorlara ısıyı soğurucu sistemler eklenebilir. Özellikle mesela MAWS, Flare, IRCM, DIRCM hatta anladığım kadarıyla ilerde bu dual-trial mode IIR gelişmiş güdüm kitlerininde gözünü köreltebilecek CIRCM sistemleri helikopterlerde ve bu tür risk taşıyan platformlarda yoğunlaşmalı. Ve bunların ortak çalışmasını sağlayacak ortam yaratılmalı. Mesela bilgiyi işleyip uçağa uygun manevra yönünü verecek ve karşı tedbir yapacak şekilde vs.. gibi. Manpads'lar yaygınlaşmaya başladı evvela yoksa yarın bir gün yolcu uçaklarına kadar indirgenir bu tehdit.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2014, 18:53 
Süvariler

Goren projesinin ikinci bolumun (CN-325 uzeri gunship) veya bu proje hakkinda daha fazla bilgisi olan varmi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 08 Ara 2014, 21:07 
Süvariler

I pad den yazdığımdan dolayı videoyu nasıl yükleyeceğimi bilemedim ama yukarıdaki linkte cn-235 light gunship adında bir çözüm hazırlanmış 30 mm top, 70 mm roket , hellfire vb roket ve rüze lançerleri mevcut. Videoyu izleyince bu canavarın gerçek vuruş gücünü 105 mm top oluşturuyor gibi geldi.

Saygılar...

''Soruyorum size... Topyekün bir savaş mı istiyorsunuz? Eğer gerekirse, hayal edebileceklerimizden daha büyük ve daha radikal?.. O halde, şimdi, ayağa kalkın ve bırakın, fırtına kopsun!''
Joseph Goebbels

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2014, 12:54 
Üye

Bu Light gunship bence saçma olmuş. Aynı işi 40 mm hariç olarak hürkuş c'ye yaptırabilisin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2014, 14:07 
Üye

Bu sistemin hassasiyeti nedir?Karakol baskınında karakolu vurmayacak, etrafını vuracak hassasiyete sahip mi? Arazideki terörist gruba karşı kullanılabilirliği aşikar ama çatışmada iç içe olan güvenlik güçleriyle, teröristleri ayırması zor gibi geldi bana?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2014, 14:49 
Süvariler

Bu tür sistemler aynı zamanda uv projektörler ile alan aydınlatmasında da kullanılıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2014, 18:41 
Süvariler

Alıntı:
Bu sistemin hassasiyeti nedir?Karakol baskınında karakolu vurmayacak, etrafını vuracak hassasiyete sahip mi? Arazideki terörist gruba karşı kullanılabilirliği aşikar ama çatışmada iç içe olan güvenlik güçleriyle, teröristleri ayırması zor gibi geldi bana?
Ayırmak değilde görevi, gelmeden vurmak olabilir mi ?
Tek teröristlere karşı da değil, Trakya'da olası bir tank savaşında çok güzel destek oluruz birliklerimize,hatta çıkartma yapılacak bölgeyi temizleyebiliriz vs gibi

En son havasavunma tarafından 09 Ara 2014, 19:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2014, 18:48 
Süvariler

Aslında maliyet ve gun ship olacak uçak sayısını düşünürsek,CN 235'i gunship yapmak ve daha fazla sayıda satın almak daha iyi olabilirdi,hemen hemen görevleri ve taşıdığı silahlar aynı olacak,
Belki zırhlı birliklere saldırıken 105 mm topun ihtiyacını hisseder onun dışında pek hissetmez gibime geliyor,
Not Belki var olan uçağı gun shipe çevirmek daha ucuza mal olur orasını bilemem ama 2 tane uçak az gibi geldi bana

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 09 Ara 2014, 18:49 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
Ayırmak değilde görevi, gelmeden vurmak olabilir mi ?

Sanki gelince vurabildik de bir de gelmeden vurma çıktı...Uludere olayından sonra ben asker olsam artık terörist ateş edene kadar kılımı kıpırdatmam...Allah göstermesin barışı bozdu diye 30 sene hapse atarlar....

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 328 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 4 57 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot], Exar Kun, kabardey, yhz11 ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: