TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 18 Oca 2018, 22:42

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 328 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2017, 23:09 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Havadaki bir 105'lik top, muhteşem birşey. 30mm bence ufak kaçar, bizimkine bir 105'lik BORAN, birde 35'lik KALKAN top sisteminden koysunlar, dahada birşeye gerek yok. Süper olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2017, 23:40 
Akıncılar

Sonra bir de metal dedektörü ihalesi açarız. Havada parçalanacak uçağın kalıntılarını bulmak için.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2017, 00:34 
Süvariler

Sonra bir de metal dedektörü ihalesi açarız. Havada parçalanacak uçağın kalıntılarını bulmak için.
Bizim Goren projeleri ile ISR ucaklarina donusturulen C-130lara gudumlu muhimmat taksak?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2017, 00:56 
Üye

Demokrasilerde çareler tükenmez. Adamlar kartondan 2-3kg patlayıcıyla süzülerek hedefe giden bombalar yapıyor. Üreteceksin.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2017, 14:40 
Akıncılar

Alıntı:
:lol: :lol: :lol:

Eh, yeni C-130J alıversinler 2 tanecik o halde. Neler almıyoruzki. Benim demek istediğim, artık güdümlü füzeyi, bombayı her bir uçan alet atıyor. İşin esprisi ucuz ve çok mühimmatı hedef üzerine yağdırabilmek hemde saatlerce...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2017, 14:47 
Akıncılar

Neyse, belkide şu silahlı Hürkuş gelince hiç gerek kalmayacak bu düşüncelere.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2017, 15:38 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Eh, yeni C-130J alıversinler 2 tanecik o halde. Neler almıyoruzki. Benim demek istediğim, artık güdümlü füzeyi, bombayı her bir uçan alet atıyor. İşin esprisi ucuz ve çok mühimmatı hedef üzerine yağdırabilmek hemde saatlerce...
AC-130 görünüşü dışında C-130'a benzemiyor. İçi ve mimarisi ile bambaşka bir uçak. Bırakın J modelini X,Y,Z bile olsa alıp AC yapmak mümkün olmayabilir. Meltem gibi uğraşır dururuz sonra.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2017, 18:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Aslında bizim bir hatamız da bu ülkenin mühendislik kapasitesi az çok belli iken,çok spesifik,karmaşık, üretimi az miktarda olacak ürünleri de yerlileştirmeye yersiz vakit ayırmamız.

Sınırlamalara takılmadan yüzlerce iha üret, 1000 tane tankını kendin üret,yerli tüfeğini onbinlerce üret, kendi mühimmatını yüzbinlerce üret tamam da,

2-3 tane gunship alacaksın,5-6 tane uzun menzilli deniz karakol uçağı alacaksın, bırak oda yerli olmasın,maksimum performansı en kısa sürede alacağın araç neyse o olsun.

O işe vakit ayıracak memurun mühendisin de, ilerlemekte olan projelerine yoğunlaşsınlar,yıllara varan gecikmelere maruz kalma.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Mar 2017, 20:10 
Akıncılar

Hepsi 30mm top kullanmasi dusunulen bir platforma kurtarici gozuyle bakmayin. Umarim hayata gecmez, bosa zaman ve emek kaybi olur. Bize lazim olan insanli ISR platformlari icin cozumler var. Goren projesi C-160'lar kullaniliyor, B350 KingAir bazli ISR platformlari EGM, Jandarm aldi. Insansiz platformlarda zaten bir plan yapilmis, yuklu miktarlarda siparisler verilmis. 2 yil icinde TSK'nin emrinde, 15-20 tanesi silahli, 50-60 tane taktik/male IHA olacak. Bunlar buyuk bir ISR kabilieyet artisina isaret ediyor.

Amacimiz COIN gorevini yapacak platformu maliyet etkin sekilde TSK'nin hizmetine vermek ise, milli cozumler ortaya cikiyor yavas yavas. Birincisi silahli Hurkus-C'yi gecikmeden siparisini vererek seri uretime sokmak lazim. UMTAS/CIRIT/ ve daha agir GBU-12 LGB gibi muhimmatlar ile F-16'larin yuku hafifletir. Operasyon sahasinda uzun sure kalabilirler. COIN icin maliyet etkin cozumler bunlar. 20 ucaklik bir filoyu kisa surede(kisa deyince minimum 2 sene olarak bakin siz) kurabilirsek basari sayilir. Ikincisi T-129 zaten seri uretimi suruyor, silah sistemleri olarak tam operasyonel olduklarinda daha yogun kullanilacalardir. Ucuncu olarak silahli IHA projelerinin sonuclari aliniyor, sayilari arttikca diger insanli COIN platformlara olan ihtiyac azalacaktir dogal olarak.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2017, 16:51 
Süvariler

Alıntı:
Hepsi 30mm top kullanmasi dusunulen bir platforma kurtarici gozuyle bakmayin. Umarim hayata gecmez, bosa zaman ve emek kaybi olur. Bize lazim olan insanli ISR platformlari icin cozumler var. Goren projesi C-160'lar kullaniliyor, B350 KingAir bazli ISR platformlari EGM, Jandarm aldi. Insansiz platformlarda zaten bir plan yapilmis, yuklu miktarlarda siparisler verilmis. 2 yil icinde TSK'nin emrinde, 15-20 tanesi silahli, 50-60 tane taktik/male IHA olacak. Bunlar buyuk bir ISR kabilieyet artisina isaret ediyor.

Amacimiz COIN gorevini yapacak platformu maliyet etkin sekilde TSK'nin hizmetine vermek ise, milli cozumler ortaya cikiyor yavas yavas. Birincisi silahli Hurkus-C'yi gecikmeden siparisini vererek seri uretime sokmak lazim. UMTAS/CIRIT/ ve daha agir GBU-12 LGB gibi muhimmatlar ile F-16'larin yuku hafifletir. Operasyon sahasinda uzun sure kalabilirler. COIN icin maliyet etkin cozumler bunlar. 20 ucaklik bir filoyu kisa surede(kisa deyince minimum 2 sene olarak bakin siz) kurabilirsek basari sayilir. Ikincisi T-129 zaten seri uretimi suruyor, silah sistemleri olarak tam operasyonel olduklarinda daha yogun kullanilacalardir. Ucuncu olarak silahli IHA projelerinin sonuclari aliniyor, sayilari arttikca diger insanli COIN platformlara olan ihtiyac azalacaktir dogal olarak.
+1 Dördüncü olarak: Güdümlü topçu mühimmatı geliyor. Roketlerde geldi, toplara da gelecek. Bu da bir nevi "yakın hava desteği" sayılmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2017, 17:17 
Süvariler

Almanlara sizin kakalamak istediğiniz 13 tane A400M i gunsihp yapın biz alalım desek yer mi acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2017, 17:41 
Akıncılar

Almanlara sizin kakalamak istediğiniz 13 tane A400M i gunsihp yapın biz alalım desek yer mi acaba?
Ispanyollarinda ihtiyac fazlasi 12 A400 ucagi var. Satmak istiyorlar. Ispanya 27 ucak siparisi vermis ama sonradan mali darbogaz ve yeniden belirlenen ihtiyac 15 adet. Kalani satacaklar. Turkiye'nin biraz bekleyip pazarlik sansini yukselterek ihtiyac fazlasini alma sansi var. Almanya veya Ispanya fark etmez. Gecmiste(1970 veya 71) C-160 Transall ucaklarini ayni sekilde Alman envanterinden, ihtiyac fazlasi olarak alinmis. Mesele bizim tedarikcilerimiz henuz ilave A400 alma niyeti goremedik. Bir iki kez dergilerde dusuk rutbeli subaylarin aciklamalari oldu ama SSM ve HVKK olarak henuz oyle bir niyet yok veya en uygun zamani bekliyorlar(dir) ama ekonomik kriz var. Bu kriz ortaminda ilave 6 ucak demek nereden baksak 1-1.2 milyar euro demektir.

Bana gore 10 ucak Turkiye buyuklugundeki ve ihtiyaclari ulke icin yetersiz. Katar, Somali, Afganistan gibi ulkelerde uslerimiz veya gorev kuvvetimiz var. Bu gorev kuvvetlerinin lojistik ucuslariyla surekli desteklenemesi lazim. Cumhurbaskanligi kortejide A400 filosun, malzeme ve personel tasimak icin artik kullanacagi belli oldu. Ulke icinde hem helikopter gibi agir yuk, veya personel nakliyesi icin portatif koltuklar ile kullaniliyorlar, havadan parasut ve malzeme indirme icinde ucak gereksinimi var. %70-80 civari operasyonel hazirlik seviyesi hesabindan zaten envanterdeki ucusa hazir ucak sayisi daha dusuk olacak. Ilk proje ortaya ciktiginda 27 ucaklik bir istek vardi, sonra bu rakam 16 oldu, daha sonra 10'a dustu. 16 rakami sanirim dusunulen bir rakam. Bu nedenle ilave 6-8 gibi rakamlarda ucak alinmasi beklenebilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2017, 17:58 
Süvariler

Ben A400M gibi uçakların ve CH-47 gibi helikopterin güç çarpanı olduğunu düşünüyorum. Erzak atarsın, askeri araç taşırsın, paraşütçü atarsın yaparsın da yaparsın. Malzeme ve güç aktarım kabiliyetimizi mutlaka üst seviyede tutmamız gerekiyor. İspanya Almanya gibi ülkelerden ileride ölü fiyatına bu uçakları alabilirsek çok çok iyi bir iş başarmış oluruz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2017, 21:02 
Üye

@Filinta Zaten Robust üstad ve strateji mastır "ölü fiyatına" demiş. Çok çok ucuza verirlerse alalım hemen. F-104 leride kullanamamıştı bunlar sonra bizim hava kuvvetlerinde iyi iş gördüler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2017, 19:53 
Süvariler

E ihtiyacımızı görecek ise alınsın tabi. Almazsak ta üretim payı bizim değil ki baştan net karar gerecekti. E birde fiyatı uygun gelir ise.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2017, 20:16 
Genel Yetkili

Hayır proje başlangıç zamanlarında ortak üretime daha fazla nasıl katkımız olacaktı ki enayi olalım.. kabiliyet, para ve ihtiyaç ile dengeli sipariş 10muş ki 10 olmuş.. sadece ihtiyaç gözüyle bakmamak lazım. Önceden maliyetine almaya da gerek yok doğrusu, alırız ikinci el olunca ucuza..

Başa dön

Mesaj Başlığı: C-130'lar 'Gun Ship' olacak!
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2017, 19:06 
Süvariler

Foruma yazmayalı oldukça uzun süre oldu. Kaç sene olduğunu ben bile unuttum. Bu sirada is guc edindigin hobilerle ugrasmakla medguldum simdide kutsal askerlik gorevi bunlarla ilgili yazilacak cok sey var ama sonra yeri gelirse anlatirim neyse acaba bizim silahlanacak C130lar ne oldu diye foruma bakınca 7 sayfalık konuyu gördüm heyacanlandım Atakla Silahlı İhalarla terörle mücadele ve yurt savunmasında önemli silahlar edinen Türkiye'nin AC 130 la stratejik etkin bir silahı da edvantetine katıp çok daha etkin olacağını düşünüp heyacanlandım. Ama 7 sayfayı okumayı başlayınca silahlı AC 130 gerekli mi gereksiz mi kolay vurulur gibi tartışmaları okuyunca üzüldüm.

Terör örgütü her zaman yeni taktik stratejileri planları kullanmadan geri durmamıştir. Yeni taktik ve stratejileri kullanmasi Türkiyenin elinde ki silahlarla araçlarla alakası yok örneğin terör örgütünün 2003 Irak savaşında Eypyi görüp uygulaması sonrasında Suriye savaşında Geypyi görüp uygulaması gibi.

Bir silahı envantere almak sadece terörle mücadele için değildir. Tsk nin envantere aldığı her silah yurt savunmasında etkinlik sağlar bu durum ihtiyacımızı o karşılıyor bu karşılıyor buna ne gerek var gibi bir şeyde örneğin Almanya iç güvenlik sorunu olmamasına rağmen 50 adet Heron almıştır üstelik Ihalarin savaş uçaklarına karşı etkisiz olmasına rağmen.

Jet ucaklarinin hava da asılı kalma kucuk gruplari takip etme ve vurna yetenekleri oldukca kısıtli Sinir ötesi hava akinlarinin videolarını izleyenler bilir. Teröristler F 16nin sesini duyunca hemen dağılıp çeşitli yerlere dağılıyordu. AC 130un hareketli hedefleri takip etme ve imha yeteneği çok yüksek.

Amerika bu aracı minimum irtifası 3000 4000 metre dolaylarında seyreden arazide kullandiysa biz maksimum irtifası 3000 civarı olan arazide haydi haydi kullanırız.

Şüphesiz her silah gibi Ac 130 gunshipinde bir maaliyeti olacaktır. Etkisiz hale getirdiği her teröristin her kahraman mehmetciğin karakol basmaya veya bir bölgeye yerleşmek için gelip imha olan terörist grubun maliyetinden daha azdır. Terörün azalmasının bitmesinin Türkiye'ye maali faydalarını yazsam en az 1 sayfa, diğer faydalarını yazsam en az 1 konu olur.

Bu işin birde teknik kısmı var ne yapıp edip bunu çözmemiz lazım çok büyük faydalarını göreceğiz.

Son olarak bu forumda benden çok daha bilgili bu konulara hakim üyeler vardır. Hepsininde ayrı ayrı düşündüğü konularda vardır. Benim naçizane düşüncem budur.

Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

"Ben devletimi, yedi düvele karşı yokluk içinde savaşarak kurmuşum. Şimdi bana silah çekenin ağzına, o namluyu sokarım " Osman Pamukoğlu

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2017, 20:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Neyse, belkide şu silahlı Hürkuş gelince hiç gerek kalmayacak bu düşüncelere.

Hürkuş'un da IHA modeli olsa nasıl olurdu diye hep düşünürüm. Pilot kısmı yakıt tankıyla takviye edilrise bayağı bir havada kalm imkanı olabilirdi belkide . ANKA ya ağır gelecek LGB MK-82 leri ona yüklerdik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2017, 22:49 
Akıncılar

Hürkuş'un da IHA modeli olsa nasıl olurdu diye hep düşünürüm. Pilot kısmı yakıt tankıyla takviye edilrise bayağı bir havada kalm imkanı olabilirdi belkide . ANKA ya ağır gelecek LGB MK-82 leri ona yüklerdik.
Kokpitlere ilave yakit tanki, yine kanat altina ilave yakit tanklari ile havada kalis suresi uzar ama atilan tasa, urkutulen kurbagaya deger mi? IHA icin pahali bir ucak olur Hurkus. Ucak tasarim olarak (kanatlari ve govde geometrisi) bu ise cok uygun bir tasarim degil, yoksa yapilmayacak is degil. Diamond DA-42'yi insansiz yapti Israil firmalari ama motorlar dizel, Hurkus ise turboprop ve 1600hp gibi buyuk bir motor. Fransizlar planor'den MALE IHA cikardilar mesela.

ANKA--2 modeli (cift PD-170 motorlu) yeni tasarim sanirim bayagi faydali olur. Eger 750kg (~1500lb) faydali yuk tasirsa, TEBER-81 gibi(Mk-81 250lb~120kg) gibi muhimmatlari tasiyabilir. Ornegin, CATS sensorlu ANKA-2'nin silah yuku 2xTeber-81 ve 2x4 MAM-L (veya 2x2 Teber, ve 2x2 UMTAS-L) olabilir ki cok ciddi bir kabiliyet olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2017, 00:38 
Süvariler

Alıntı:
Kokpitlere ilave yakit tanki, yine kanat altina ilave yakit tanklari ile havada kalis suresi uzar ama atilan tasa, urkutulen kurbagaya deger mi? IHA icin pahali bir ucak olur Hurkus. Ucak tasarim olarak (kanatlari ve govde geometrisi) bu ise cok uygun bir tasarim degil, yoksa yapilmayacak is degil. Diamond DA-42'yi insansiz yapti Israil firmalari ama motorlar dizel, Hurkus ise turboprop ve 1600hp gibi buyuk bir motor. Fransizlar planor'den MALE IHA cikardilar mesela.

ANKA--2 modeli (cift PD-170 motorlu) yeni tasarim sanirim bayagi faydali olur. Eger 750kg (~1500lb) faydali yuk tasirsa, TEBER-81 gibi(Mk-81 250lb~120kg) gibi muhimmatlari tasiyabilir. Ornegin, CATS sensorlu ANKA-2'nin silah yuku 2xTeber-81 ve 2x4 MAM-L (veya 2x2 Teber, ve 2x2 UMTAS-L) olabilir ki cok ciddi bir kabiliyet olabilir.
Katılıyorum.

Hatda Teber 81 falanda çok gereksiz, yani İnsansız ile Terörist avlayacaksak says artırılmış MAM -L lernen tamamen yeterlidir, mühim olan uzun havada kalış, yüksek irtifa, uzun menzil. Terörist dediğimiz zaten piyade olarak dolaşan 3-5 mal, onların kafasınada yarım tonluk bomba atmasına gerek yok.

Ha ilerki dönemde Taktik olarak kullanacaksak misal Hava devriyesi, Tank avcısı, kıtalar arası avcı felan tamamen ayrı bir tasarım gerektiriyorki bana göre düşünmeye şimdeden başlmak gerekir. Hatda bunları havada yakıt ve gerekli data ile yönlendirecek, içinde Elektronik harb/AEW&C ve Tanker görevini görecek Merkez uçağıyla birlikde

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2017, 20:25 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Hürkuş sadece terörist avlayamayacak özellikle yurtiçi başta olmak üzere F-16'ların üzerine binen yükü azaltacak. Mk 82 ayarında belki olursa daha büyük mühimmatları taşıyabilmesi çok önemli. Ancak Kafkasya üstadın dediğine katılıyorum. Çok sayıda Mam-L taşıyan bir uçak yakın hava desteği olarak özellikle aktif çatışma bölgesinde çok iş görecektir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2017, 00:24 
Süvariler

Bir de bence o ölçekte ki bombaları ve dolayısıyla bomba kitlerini taşıyabilmesinin şu bakımından da işlevi oldukça büyük olacaktır. Biz bu kitleri muhtemelen sayı-fiyat dengesinden ötürü bol bol ve seri bir biçimde üretim yapamıyoruz, böyle bir fazladan kullanım alanının açılması seri üretim konusuna bir nebze fayda sağlacaktır(ki bunlar özellikle bu uçaklarda leblebi gibi kullanılabilecek kitler ve bombalar) tabi ek bir kullanım alanı olarak ANKA2'de katılacaktır bu havuza ileride.
Mk82 ve MAM muhtemelen karma bir düzende kullanılacaktır o yönde bir sorun olacağını sanmam.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2017, 10:26 
Üye

Tankların sabot mermileri MAM-L nin güdüm kitleri ile donatılsa serbest düşüs hızı ile zırhlı araçlar üzerinde etkili olamaz mı. Bir de bu mermiler bayraktar ve anka taşıyabileceğinden çok ağır mıdır ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2017, 11:01 
Akıncılar

Sabota delme gücünü veren, namludan ateşlendiği zaman edindiği yüksek hızından kaynaklanan kinetik enerji.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2017, 11:39 
Üye

Sabota delme gücünü veren, namludan ateşlendiği zaman edindiği yüksek hızından kaynaklanan kinetik enerji.
Sayın orko ben de bundan bahsediyorum. Ortalama 22-23000 ( hatta daha da yukarıdan ) feet irtifadan bırakılan bir sabot mermi namlu çıkış hızına serbest düşüş ile ulaşamaz mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2017, 11:54 
Akıncılar

Sayın orko ben de bundan bahsediyorum. Ortalama 22-23000 ( hatta daha da yukarıdan ) feet irtifadan bırakılan bir sabot mermi namlu çıkış hızına serbest düşüş ile ulaşamaz mı ?

Kinetik enerji ile potansiyel enerji karşılaştırması bu.

Lise fiziğinden hatırladığım kadarıyla kinetik enerji 1/2 x m x V^2 idi.

Potansiyel enerjiyi ise m x g x h olarak hatırlıyorum.

Sabot mermisi namlu çıkış hızı: https://www.google.com.tr/search?q=120+ ... 8Aef347ADA

Buradan bir sabotun ağırlığını yaklaşık 21kg olarak öğreniyoruz.

Namlu çıkış hızı 1575 m/s

Namludan çıktığı anda kinetik enerjisi kabaca şu olur: 1/2 x 21 x 1575^2 = 26,046,562

Bu enerjiyi elde etmesi için hangi yükseklikten bırakılması gerekir?

Bırakıldığı anda, uçağın hızından dolayı bir miktar kinetik enerjiye sahip olacaktır.

TB2'nin seyir hızı kabaca 130km/saat https://en.wikipedia.org/wiki/Bayraktar ... Block_B.29

Yani 36 m/s.

Yani mühimmatın ilk hızı 36m/s oluyor. Bu durumda bırakıldığı andaki kinetik enerjisi = 1/2 * 21 * 36 = 378.

Dolayısıyla

26,046,562 = potansiyel enerji (P.E) + 378 denklemini elde ediyoruz.

P.E = 26,046,562 - 378 = 26,046,184

Bu enerjiye sahip olması için mühimmat hangi yükseklikten bırakılmalı?

Formulü hatırlayalım: m x g x h (g'yi 9.8 alıyorum :) )

26,046,184 = 21 x 9.8 x h dolayısıyla h = 126,560.66 çıkar.

Yani bir sabot mermisi Baykar TB2'den yaklaşık 126 bin metre irtifadan bırakılırsa, tanktan ateşlenen sabotun delme gücüne ulaşır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2017, 12:12 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Ölçeği biraz büyütürsek, onun da düşünülmüşü vardı zaten :geek:

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2017, 13:54 
Üye

Bu güzel fizik dersi için teşekkür ederim. Oturdum yerime SIFIR :shock: :shock: :shock: :o :o :o :o

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2017, 23:22 
Akıncılar

Hesap dogru olabılır ancak SABOT dartı 21 kg degıl.....tum muhımmatın kovanı dahıl agırlıgı 21 kg olabılır.....SABOT dartının agırlıgı asagı yukarı 1 veya 2 kg olabılır...bu agırlıga gore yapılmalı hesabat. Bır de hatırladıgım kadarı ıle lımıt hız dıye bırsey vardı....yanı ne kadar uzaktan ve yukardan bırakılırsa bırakılsın belırlı bır hızı asması mumkun degıl herhangı bır projektılın.....

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 328 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 13 4 5 6 7

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: kappadox ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: