TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 00:45

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 501 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 11 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 17:06 
Akıncılar

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Hocam yanlış hatırlamıyorsam block 40/50 modernizasyon projesi kapsamında, eski block 40'lardan gelen malzeme ile eldeki block 30'larında modernize edildiği ve bu sayede DB110 kesif podlarını taşıdıkları söylenmişti. Acaba bu podları taşımayan ve modernize olmamış block 30'lar mı verilecek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 18:30 
Akıncılar

12-13 çok değil mi hocam.
En fazla 8 uçak sanırım gösteri yapmıştı (yanılıyor olabilirim). Her ihtimale karşı +1 desek 9 uçak yeterli olmuyor mu.
Aradaki fark DB110 keşif podu taşıyan F16 lar kadar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 18:49 
Üye

Şu an 10 F-5A + 6 F-5B akrotim filosunda görünüyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 19:07 
Akıncılar

Türk Yıldızlarına kaç uçak gerekiyor ki.
12-13 çok değil mi hocam.
En fazla 8 uçak sanırım gösteri yapmıştı (yanılıyor olabilirim). Her ihtimale karşı +1 desek 9 uçak yeterli olmuyor mu.
Aradaki fark DB110 keşif podu taşıyan F16 lar kadar.
Bugun Turk Yildizlari filosunda 15 veya 16 NF-5A/B ucagi olmasi lazim. Ucaklarin bir kismi bakim-onarim nedeniyle faal olmuyor. TY timinin ucuslarini aksatmadan devami icin yeterli sayida ucak gerekiyor. Minimum 7 ucagin ucus hatinda faal olmasi lazim. F-16'larin harekata hazirlik oran bakarak 12-13 ucak dedim, daha fazlada olabilir. En az 2-3 kac tane cift koltuk ucak gerekiyor zaten.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 20:26 
Akıncılar

Bazı ülkelerin hava gücü kadar bir filo uçak ayırmak gerekiyor bu Akrobasi timi için anlaşılan.

Uçağın mı var derdin var işte naparsın :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 22:20 
Süvariler

Bu iş bana gereksiz bir yarış gibi geliyor, Solo Türk sonrası biraz popülerliğini kaybeden Türk Yıldızları'nın dönüşü böyle olmamalı! HÜRKUŞ ile çok daha sansasyonel bir dönüş yapabilirler yine aynı tarihlerde.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 22:31 
Süvariler

Bu iş bana gereksiz bir yarış gibi geliyor, Solo Türk sonrası biraz popülerliğini kaybeden Türk Yıldızları'nın dönüşü böyle olmamalı! HÜRKUŞ ile çok daha sansasyonel bir dönüş yapabilirler yine aynı tarihlerde.
Filo Komutanı Sayın Şenol Çetin şöyle açıklıyor;

Jet uçaklar ile akrobasi işin şampiyonlar ligidir. Bunu yapan ülke sayısı ve filo sayısı az. Biz ise gittiğimiz her ülkede kapanışı yapıyoruz.

Yani Türk Yıldızları jet akrobasi filosudur. Pırpırlarla aynı sansasyonu aynı estetiği alamazsınız. İşin şampiyonlar ligindeyken niye seviyeyi düşürelim? İnanın SoloTürk sonrası Türk Yıldızları'nın popülerliği düşmedi. Gösteri takvimleri dolu dolu gidiyor ve bir izleyen bir sonraki gösteriyi iple çekiyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 22:59 
Akıncılar

İyide hocam gösteride sükse yapacağız derken zafiyet ortaya çıkmasın.

Hepi topu 240 a yakın F16 mız var. Yanılmıyorsam 37 kadar Blok 30 var.
F4 ler emekli olunca 200 kadar Muharip F16 Bl 40/50 ile iş göreceğiz. Yetişirse bir miktar F35 destek verecek.
RF4 ler de emekli olunca keşif işide F16 Bl 30 lara kaldı ve 4 adet Bl 30 bu işi götürüyor ki yakın gelecekte bu sayı artabilir. bu işin eğitim kısmı var. Yeni F16 pilotları da Muharip filoya geçmeden Ankara'da F16 Bl 30 lar ile eğitim görüyor.

Kuvvet bizim bilmediğimiz bir plan içerisinde değilse. Yani F16 yada başka bir uçaktan sıfır yada ikinci el almaya niyetli değillerse ya CCIP geçirmiş F16 Bl 40/50 ler yeterli görülüyordur yada hep beraber ellerimizi semaya açıp bir tehdit olmaması için duaya başlayacağız.

Bir ihtimal Türk Yıldızları için AMARC tan Blok 30 felan da getirmeyi planlamış olabilirler tabi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Nis 2016, 23:36 
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

F 35 ler gelsin rahatlayacağız forumdaşlar.
2020 lerde yani F-16 larımızın yetersiz kalacağını düşündüğümüz yıllarda Eskişehir ve Malatya'da söndürülmüş filolar tekrardan canlanacak.
F-35 ler bu üslerden kalkıp devriye atacaklar, Aim 120 D leri ile çevremizde hiç bir ülkede bulunmayan stealth teknolojisi,aviyonikleri, radarları, füzeleri ile G.doğu da Ege'de Azrail gibi gezecekler.

Sayın Robust' un dediği gibi F-35 lerin gecikmesi, tedarikte veya uçağın kendisinde sıkıntı olmasına karşı 'tedbir'olarak 30 tane F-16 super viper alınıp block 50+ lara AESA, HUD modernizasyonu yaparak V seviyesine çıkarılır.
O da tedbir olarak.
Bu arada ben forumdaki ne görürsek bizde alalımcılardanım.
Benim gördüğüm kadarıyla devlet dışarıya para gitsin istemiyor. Tüm bütçesini ve enerjisini milli projelere harcıyor ve harcayacak.
Yeni F-16 alınabilir ama şimdi değil. F-35 projesinin gidilatına göre.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 00:02 
Süvariler

İyide hocam gösteride sükse yapacağız derken zafiyet ortaya çıkmasın.

Hepi topu 240 a yakın F16 mız var. Yanılmıyorsam 37 kadar Blok 30 var.
F4 ler emekli olunca 200 kadar Muharip F16 Bl 40/50 ile iş göreceğiz. Yetişirse bir miktar F35 destek verecek.
RF4 ler de emekli olunca keşif işide F16 Bl 30 lara kaldı ve 4 adet Bl 30 bu işi götürüyor ki yakın gelecekte bu sayı artabilir. bu işin eğitim kısmı var. Yeni F16 pilotları da Muharip filoya geçmeden Ankara'da F16 Bl 30 lar ile eğitim görüyor.

Kuvvet bizim bilmediğimiz bir plan içerisinde değilse. Yani F16 yada başka bir uçaktan sıfır yada ikinci el almaya niyetli değillerse ya CCIP geçirmiş F16 Bl 40/50 ler yeterli görülüyordur yada hep beraber ellerimizi semaya açıp bir tehdit olmaması için duaya başlayacağız.

Bir ihtimal Türk Yıldızları için AMARC tan Blok 30 felan da getirmeyi planlamış olabilirler tabi.
Türk Yıldızları 16 tane F-16 tedarik edecek. 16 tane Block 30 çokta problem olmaz. Biz zaten bu işi 40/50/50+'larla götürüyoruz bir noktada. Bu bayrak gösterme sükse yapma işini hafife almayın. Gösterilerden önce gidilen ülkelerde seyirciler Türk Yıldızları için saatlerce bekliyorlarsa, gösteriden sonra diğer Hava Kuvvetlerinin pilotları bu hareketi nasıl yapıyorsunuz diye sorduğunda siz amacınızı gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Bunu ben söylemiyorum, 1 numara Sayın Osman Yığcı söylüyor. Unutmayın Türk Yıldızları pilotları da muharip pilotlar. Örneğin 1 numara Osman Yığcı F-16 Av-Bombardıman pilotuyken yıldız oluyor. Yada 2 numara Gökhan Esen F-4 Av-Bombardıman pilotuyken yıldız oluyor. 3 Numara Ali Balcı F-16 Av-Önleme pilotuyken yıldız oluyor gibi gibi... Akrobasi dışında muharip eğitimleri de devam ediyor. Onlar Akrotimde uçuyorlar ama öncelikle savaş pilotlarılar. Eğer 16 tane Block 30'a muhtaç duruma gelirsek gözünüz arkada kalmasın, en iyi şekilde görevlerini yaparlar.

Şu V işini sorarsanız, bence kuvvet tedarik edecek. Yani umarım eder. Aesa radarlı iki filo elimizi çok rahatlatırdı. T-F/X işi baya uzayacak bunu baştan görebiliyoruz. Daha önce yapmadığımız bir işe kalkışacağız. Yumurta kapıya dayanmadan önlem almak lazım.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 01:30 
Süvariler

Yahu Hürkuş niree F-16 niree!! Tamam yerli yerli de cıvkını çıkarmayalım. Jet il epırpır bir olmaz. Bu gösteri yeteneği de kolayca oluşan bir şey değil. Çöpe attığınız büyük bir birikim ve emektir. Çok aşırı gerek olursa 16 tane f16 alınır da..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 02:07 
Akıncılar

Yukarida yazmisti atlandi sanirim. Ben ayni soruyu Ankara'da bir konferans sirasinda Turk Yildizlarina sormustum. F-5 sonrasi icin milli ucagimiz Hurkus'un Turk Yildizlari icin dusunuyormusunuz? diye sordum. Verdikleri cevap hafizamda kaldigi kadariyla soyleydi. Hurkus ile ucmaktan gurur duyariz dediler ama bu akro tim isinde jet motorlu ucaklarin gosterisi her zaman daha fazla ilgi uyandiriyormus. Hurkus'un pervaneli olmasi insanlarin psikolojik olarak Turk Yildizlarini ikinci kategoriye itecegini ve buna ornek olarak Hirvat akto timini verdiler. Onlar sanirim Hurkus benzeri PC-9 egitim ucagi ile ucuyorlar. Cok iyi bir tim dediler ama uctuklari ucaklardan dolayi gereken ilgiyi gormuyorlarmis.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 02:51 
Üye

Bende SoloTürk pilotlarına sormuştum Türk Yıldızları ile ilgili bu geçtiğimiz Kasım ayında. Girne Orduevinde yakaladım abileri hemen atladım üstlerine. Kolordu Komutanının verdiği kokteyle katılacaklardı, oradan da Lefkoşa'ya Cumhurbaşkanlığı resepsiyonuna. SoloTürk pilotları görmüşüm bırakırmıyım. Soru arkasına soru yapıştırdım. Bana o konu ile ilgili pek bir şey bilmiyorum ama F-16 Block 30'lara geçecekler gibi bir şey demişlerdi. Zaten bu konuyu forumda bir yerde yazmıştım. SoloTürk'ün 3. uçağı zaten block 30 oldu. Daha hafif olduğunu söylemişlerdi pilotlar. Sayın robust hatta block 30'ların iniş takımlarının üst modellere göre hafif olduğundan bahsetmişti. Pilotlarda bana hem iniş takımlarının hemde boyasının hafif olduğundan bahsetmişti. İyi oldu çokta güzel oldu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 10:04 
Süvariler

Alıntı:
Filo Komutanı Sayın Şenol Çetin şöyle açıklıyor;

Jet uçaklar ile akrobasi işin şampiyonlar ligidir. Bunu yapan ülke sayısı ve filo sayısı az. Biz ise gittiğimiz her ülkede kapanışı yapıyoruz.

Yani Türk Yıldızları jet akrobasi filosudur. Pırpırlarla aynı sansasyonu aynı estetiği alamazsınız. İşin şampiyonlar ligindeyken niye seviyeyi düşürelim? İnanın SoloTürk sonrası Türk Yıldızları'nın popülerliği düşmedi. Gösteri takvimleri dolu dolu gidiyor ve bir izleyen bir sonraki gösteriyi iple çekiyor.
Konuyu kendi gözlemlerime şöyle açıklayayım, Solo Türk'ün 2011'deki tanıtımı sonrasında Türk Yıldızları'nda bir değişim başladı, hem görsellikleri elden geçirildi ki aceleye geldiği için kanatlardaki gri hattın yeterli görünürlüğü elde etmesi açısından sonradan yeniden ele alındı. Ayrıca Türk Yıldızları gösteri paketi içinde solo hareketlerin oranı ciddi oranda dikkat çekiyor en azından benim dikkatimi çekiyor. Türk Yıldızları benim gözümde Türk Hava Kuvvetleri'nin beraber hareket etme gücünü gösterirken birden o beraberliği bozan sololar çıktı (bence). Ayrıca Solo Türk sonrasında sosyal medya ya da gösteri anlatımları sırasındaki ifadelerde bazen cevap gibi bir hal aldı. Bu gözlemlerim sebebiyle karşılıklı bir yarış varmışcasına bizde bunu yapalım noktasına gelindiğini düşünüyorum.

Jetten turbopropa geçince lig değişimi söz konusu olacak evet ama en azından üretilen çözüm kendi içinde hem yerli bir ürünün tanıtımı hem de yeni gösteri paketleriyle ayakta tutulabilir. Ayrıca madem yaklaşık 10-15 yıl sonra TF-X e geçilecek bu sürede böyle bir adım atılması ligden düşmekten ziyade sizi orta sıra takımına çevirir.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2016, 11:22 
Uzaklaştırıldı

Ordumuzun zihniyet olarak Araplaştığını iddia etmiştim. Sağolsun iddiamı destekler doneler gelmeye devam ediyor...

Bu platformda neredeyse 1 yıldır artan tehdit, erken söndürülen rf-4 filo ve f-35'in gecikmesi nedeniyle ilave F-16 alınmasını tartışırken eldekilerden de olacağız...

Keşif filoya uçak tedarik edelim(ikinci elde olur), ilave 30 adet aesalı F-16 ile av-av önleme yapalım derken geldiğimiz nokta çok ilginç gerçekten. Abdullah Gül'ün de dediği gibi: "İnsan hayret ediyor yahu".

Her ne kadar solo Türk ve Türk Yıldızlarını sevsem de ülke bekası ve ön hattaki askerin canının gösteri ve şovdan önde geleceğini düşünüyorum.

Varsın f-35'ler filoları doldurana dek gösteri de yapılmasın ölmeyiz solo Türk ve Türk Yıldızlarını bir kaç yıl izlemesek...

Ya da über süper gizli bir tedarik projemiz var! Ya da her zamanki gibi artan tehdide rağmen kulağımızın üstüne yatacağız...(Bingo!)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 10:36 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sıcak çatışma bölgelerinde Shorlandlerle intikal yaptıran bir ordu için F-16 akrabosi filosu lükstür...

Solotürk gayet yeterli, kaldıki popüler kültürde kendine daha fazla yer buldu. Bir nevi markalaştı.

Ziya Gökalp

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016, 23:22 
Süvariler

Solo Türk Block 30'lara döndü veya dönecek. 88-0025 ve 88-0032 boyandı. Antalya gösterisinde 91-0011 ile uçtular. Bu uçak kalacak mı gidecek mi göreceğiz. Block 30'lar 132. 142. ve 143. filolarda uçuyorlar. Solo Türk'ün yapısı değişmez ise 141 de de block 30 olacak. Block 30'lar CCIP'den sonra diğer F-16'lara göre aviyonik olarak geri kaldılar. Kuvvet artık ilk hat uçağı olarak görmüyor olabilir, DB-110'ların Block 30'lara takılmasının amacı da bence bu. Block 50+ ları bu işe bağlamamış oldular. Block 30'lar için yapısal güçlendirmenin dışında bir şey planlanmıyorsa ( Özgür ??? ) Türk Yıldızlarına kaydırmaları sıkıntı olmayacaktır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 16:04 
Akıncılar

Biz şuan 37 Adet block 30'u ikinci planda tutarak aktif 201 F-16 ve 54 F-4E/2020 ile aslında idare ediyoruz. Türkiye komşularında artan bir tehdit algısı var. Bağdatta olan isyan kısa vadede IŞİD Terör Örgütü ve Peşmerge için yeni bir oyun alanına dönüşebilir.

Bunun olası sonuçları;
- Irak bütünlüğünün kalıcı olarak yok olması
- Suriye tarafındaki IŞİD Terör Örgütü birliklerinin Irak'a kaydırılması sonrasında Suriye coğrafyasındaki artan tansiyonun kontrol altına alınması.

Yakında patlak verecek tehdit ise Ermenistan - Azerbaycan savaşı sonrasında Ermenistanın vereceği reaksiyonlar, bu reaksiyonlar sınırda ateş ihlalinden çok BTÖ'ye artarak verilen destekle Suriye ve Irak dışında BTÖ'ye 3. bir aktif kapı sunar.

-Yunanistan şimdilik çok aktif olarak sıkıntı çıkarmamakla birlikte hükümetin basiretsizliği adalara birbir yunan bayrağı çekilmesine göz yuman hükümet ve Türk basınının tornistan yapması ve Ege geriliminin tekrar tırmanması içten bile değil....

Kısaca bize uçak lazım o da bu gece lazım tabiri caiz ise.

Şimdi burada bütçeye çok takılmamak gerekse dahi bir sınırımız olacaktır.

F-16V güzel uçak en az iki filo 40 adet uçak sipariş edilebilir. ki bu sayısal olarak F-4E/2020 boşluğunu doldurmaz. Tabiki nitelik olarak kıyaslanamayacak olsada sayısal fark bu uçaklara uçuş saati olarak yüklenecektir. F-35'deki aksamaları öngöremeyeceğimizi unutmamak gerekir.

Bir taraftada MMU projesi devam etmekte bu tarafta ikili bir alternatif elimize geçiyor.
-MMIU projesindeki gecikmeler için şu an bir şey söyleyemeyiz ama gecikme olması yüksek ihtimal.
-Diğer taraftan MMU için test bed niteliğinde bir F-16 Projesini sürdürebiliriz. AMARC'ta 239 F-16C ve 19 F-16D kayıtlı burada ÖZgür projesi yerli AESA radar yerli mühimmat gibi entegrasyonları yapar hem test bed , mevcut tehdit ortamında hemde combat proven deriz ;)

Tabi filo adet ihtiyaçlarını konuya daha hakim arkadaşlar bilebilir benden bu kadar :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 16:25 
Süvariler

Biz şuan 37 Adet block 30'u ikinci planda tutarak aktif 201 F-16 ve 54 F-4E/2020 ile aslında idare ediyoruz. Türkiye komşularında artan bir tehdit algısı var. Bağdatta olan isyan kısa vadede IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü ve Peşmerge için yeni bir oyun alanına dönüşebilir.

Bunun olası sonuçları;
- Irak bütünlüğünün kalıcı olarak yok olması
- Suriye tarafındaki IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü birliklerinin Irak'a kaydırılması sonrasında Suriye coğrafyasındaki artan tansiyonun kontrol altına alınması.

Yakında patlak verecek tehdit ise Ermenistan - Azerbaycan savaşı sonrasında Ermenistanın vereceği reaksiyonlar, bu reaksiyonlar sınırda ateş ihlalinden çok BTÖ'ye artarak verilen destekle Suriye ve Irak dışında BTÖ'ye 3. bir aktif kapı sunar.

-Yunanistan şimdilik çok aktif olarak sıkıntı çıkarmamakla birlikte hükümetin basiretsizliği adalara birbir yunan bayrağı çekilmesine göz yuman hükümet ve Türk basınının tornistan yapması ve Ege geriliminin tekrar tırmanması içten bile değil....

Kısaca bize uçak lazım o da bu gece lazım tabiri caiz ise.

Şimdi burada bütçeye çok takılmamak gerekse dahi bir sınırımız olacaktır.

F-16V güzel uçak en az iki filo 40 adet uçak sipariş edilebilir. ki bu sayısal olarak F-4E/2020 boşluğunu doldurmaz. Tabiki nitelik olarak kıyaslanamayacak olsada sayısal fark bu uçaklara uçuş saati olarak yüklenecektir. F-35'deki aksamaları öngöremeyeceğimizi unutmamak gerekir.

Bir taraftada MMU projesi devam etmekte bu tarafta ikili bir alternatif elimize geçiyor.
-MMIU projesindeki gecikmeler için şu an bir şey söyleyemeyiz ama gecikme olması yüksek ihtimal.
-Diğer taraftan MMU için test bed niteliğinde bir F-16 Projesini sürdürebiliriz. AMARC'ta 239 F-16C ve 19 F-16D kayıtlı burada ÖZgür projesi yerli AESA radar yerli mühimmat gibi entegrasyonları yapar hem test bed , mevcut tehdit ortamında hemde combat proven deriz ;)

Tabi filo adet ihtiyaçlarını konuya daha hakim arkadaşlar bilebilir benden bu kadar :)
Hocam ortada yerli AESA yok ki; Amarc'tan getireceğimiz uçakalara takalım.
Proje, devam eden proje, test aşamasındaki proje, ön kabul testleri yapılan proje, vs vs...
Bizim bu aralar savunma sanayi aksiyonlarımız bu kelimeler üzerine kurulu maalesef.

Hazır pişmiş olan, seri üretimi yapılabilen tek projemiz ATAK.

Amarc'tan alıp getireceğimiz uçakları ya hazır sistemlerle modernize ederiz ya da çok bekleriz bence.
Bu kumar oynayabileceğimiz bir konu değil; 2 filo kadar CFT'li AESA'lı F-16 alınır. Uygun podlarla beraber bu uçaklar bizim derin darbe gücümüz olur. F-4E Terminator'lerle şu an yaptığımız/yapmaya çalıştığımız şey aşağı yukarı bu zaten.

Bu süreçten sonra alınacak 2. el Block30'larla Ege'de boy göstermeye devam ederiz.
Giderilen acil ihtiyaçların verdiği rahatlıkla Milli AESA, Milli muharip uçak, Milli hava-hava mühimmatı gibi konularda projelerle meşgul olmaya devam ederiz.

Konuya burdan devam edebiliriz; viewtopic.php?f=23&t=4759
Bu konuda üstadlar, değerli bilgiler paylaşmıştı...

Bu konudaki bazı üstatlar bile o dönemde uçak ihtiyacı yok derken, şu an acil ihtiyaçları kabul ediyor.
Çevremiz yangın yeri, pek sönecek gibi de durmuyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 16:33 
Uzaklaştırıldı

2. el uçaklar söndürülen rf-4 filonun yerine db 110 podu ile kullanılır. Eldeki block 30'lara milli mühimmatlar entegre edilir. Gerekirse özgürle modernize edilir. Aselsanın aesası ele avuca gelince de bu bu uçaklarda kullanılır.

Ancak bunun dışında 40 civarı modern savaş uçağı ihtiyacı çok net gözüküyor. Ki f-35 daha da gecikirse 40 bile yeterli gelmeyecektir.

Şahsen -yunanlıların yıllar boyu yaptığı gibi- Ab'den gelen 3 milyar avroyu yüksek irtifa hava savunma sistemi ve yeni uçak/mühimmat tedarikinde kullanırım..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 21:29 
Süvariler

Devletin ek uçak alma gibi bir niyeti gözükmüyor. İhtiyaç olduğunda ben de hemfikirim. Ama ne yazık ki ufukta öyle bir şey gözükmüyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016, 22:06 
Süvariler

Az önce cama sigara içmeye çıktığım sırada bir F-16 çok alçak uçtu sesinde bir gariplik vardı tutarsız bi sesi vardı. Hayrola inşallah. Yer vermiyim artık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2016, 20:52 
Akıncılar

TAI test pilotumuz Murat Keles'in instagram hesabindan biraz once paylastigi F-16 Block-30 ucagimiz ve TAI personeli OK isareti yapiyor. Kokpit onundeki IFF antenlerine bakinca Ozgur Projesi'ninde calisilan F-16 oldugunu saniyorum.

https://www.instagram.com/p/BE_oURgul2D/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2016, 22:01 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Yanlış hatırlamıyorsam seri modernizasyonu yapılan 163 adet F-16'dan önce Blok30-40 ve 50 versiyonlarında 10 adet F-16 prototip olarak CCIP modernizasyondan geçmişti. Bu aşamada modernize edilen Blok30'lardan birisi de olabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2016, 22:19 
Akıncılar

TAI test pilotumuz Murat Keles'in instagram hesabindan biraz once paylastigi F-16 Block-30 ucagimiz ve TAI personeli OK isareti yapiyor. Kokpit onundeki IFF antenlerine bakinca Ozgur Projesi'ninde calisilan F-16 oldugunu saniyorum.

IFF antenleri dikkat çekici hakikaten. Ama dikey stabilizatör ve top yuvası çevresinde kaporta da değişmiş. Bir kısım sonrası uçuşa dönen bir tayyare olabilir mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2016, 22:38 
Akıncılar

Alıntı:

IFF antenleri dikkat çekici hakikaten. Ama dikey stabilizatör ve top yuvası çevresinde kaporta da değişmiş. Bir kısım sonrası uçuşa dönen bir tayyare olabilir mi?
HvKK'de kaza kirim gecirmis bir ucak olsaydi, tahminen Eskisehir 1. Ikmalde tamirini yapiyor olurlardi. IFF antenleri kaza-kirim geciren ucakta olmazdi diye dusunuyorum. En dogrusu fotograftaki ucagin kuyruk numarasi ile TAI'ye Ozgur icin verilen ucagin kuyruk numarasina bakmak lazim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2016, 22:46 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 04 May 2016, 22:55 
Akıncılar

Doğru. Arda'ya soracağız. :roll:
87-0019 kuyruk numarasi. Bu ucak Ozgur icin TAI'ye teslim edilen ucak.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 11:33 
Genel Yetkili

Simdi biz çaktırmadan bir f16 üzerinde, modern bir fighter'da kullanılabilecek bir görev/uçuş bilgisayarı ,ve avionik tasarımının temelini inşa etmiş , sistemi çalıştırmış ve uçurmuş mu olduk?

Avionikler ve eh süit de yerli deyin de daha da sevineyim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 11:37 
Akıncılar

Henüz yerli bir EH süit yok. Özgür esas olarak görev bilgisayarı geliştirilmesi projesi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 12:06 
Akıncılar

EH süitini de yaparlar, acaip iyi olur, bin dolu bandı yaylım ateşine tutabilen, on bandı dinleyebilen DRFM bir şey olur, ama ilk modelleri 600 galonluk yakıt tankına ancak sığar, falan filan. :roll:
Olur ama..

Özgür galiba zaman içinde ilk planlandığı kapsamında bir program olacak. Bir terslik olmaz ise.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 05 May 2016, 12:40 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Havelsan'ın bir EH geliştirme projesi vardı hangi aşamaya ulaşıldığını bilmiyorum, ancak bu sene başında D tipleri (blok 30 ve 40)için 21 adet AN/ALQ-211 V9 alımı (harici pod içi) kararlaştırıldı (uzun süredir gündemdeydi zaten), aynı suit Pakistan Hava Kuvvetlerinin F-16 Blok 15 uçakları için kullanılmıştı.(TAi modernize etmişti)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2016, 14:03 
Üye

20 yıl önce Yunanlılar tarafından düşürülen F-16'mızın dava dosyası açılmış.

http://www.kokpit.aero/20-yil-sonra-sorusturma

Yunan pilota ceza veya Yunanistan'dan tazminat durumları oluşur mu sizce? Haberde sadece Yunanlı pilot mevzu edilmiş.

O zamanlar, basına hiç düşürüldü şeklinde yansımadı diye hatırlıyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 17 May 2016, 17:51 
Akıncılar

Yunan pilota ceza veya Yunanistan'dan tazminat durumları oluşur mu sizce? Haberde sadece Yunanlı pilot mevzu edilmiş.

Hic birsey cikmaz. Yunanistan mahkemeleri ve hukumeti milli meselelerinde Turkiye lehine bir karar vermez. Yapilan ugraslari anliyorum ve takdir ediyorum ama olay politika ustu milli mesele olarak bakilir Yunanistan'da. Yzb. Nail Erdogan'in ucagi kasten dusuruldu ve sehit edildi. Dusuren Yunan pilot hata oldu diyerek, Yarbay Osman Cicekli'den ozur diledigine dair haberlerde vardi. Turkiye tarafinda ilk bir kac gun ne oldugu anlasilmamisti, resmi aciklamalarda bilgi yoktu, teknik ariza haric. Bir kac gun sonra Yunan telsiz konusmlari ve radar kayitlarinin incelenmesiyle ucagimizin dusuruldugu kesinlesti. Buna ragmen yeterli tepki verildigi soylenemez. Yunanistan ile o donem kanli bicakli oldugumuz icin, karsilikli it dalasi denilen dogfight ve ucak kazalari meydana geliyordu. Ucagimizin dusuruldugu zaman ABD master ogrenimi yapiyordum, okulun kampusu icindeki 1+1 evde yasiyorduk. Internet ortami bugun ki gibi degildi. TV kanallari icinde international kanalda Yunan TV'si vardi ve aksam haberlerini actim ve Yarbay Cicekli'ye hastane cikisinda Yunan gazetecilerin sorudug sorulari ve verdigi cevaplari dinledim. Olayin nasil oldugunu hatirlamiyordu ve hala sok icindeydi. Ikinci pilotu gordunuz mu diye sordular, hayir parasutunu gormedim demisti. Kendiside ucaktan nasil ayrildigini bilmiyordu. Muhtemelen patlamanin siddeti ile ejection seat ucaktan ayrilmis. Bilerek atlama yapmamis. Fuze sanirim head on denilen karsidan gelip vurmus. Daha sonra Yunanli forumcular ile olayi cok tartistik, Tom Cooper'in sahini oldugu acig.org forumu hala aktif. Eski tartismalar kayitlarda mi bilmiyorum.

Yalniz bizim tarafimizdan cok spekulasyon yapildi bu olay sonrasi. Kimisi olay sonrasi 70-80 ucak ile Ege denizine ciktik, Atina aciklarina geldik bir Yunan ucagi dahi gondermediler demisti. Olabilir cunku olayin sicakligi ile karsilarina cikacak Yunan ucaklari ile catismaya girme riski mumkundu. Bir baska soylenti 2 gun sonra dusen Yunan Mirage-2000 ucaginin Turk ucaklari tarafindan dusuruldugu seklindeydi. Gercekten Nail Erdogan'in sehit edilmesinin 2 gun sonra Ege'de ama Yunan anakarsina yakin bir yerde bir Yunan Mirage-2000 ucagi dustu. Yunanlilar teknik ariza dediler. Pilot ucaktan atlayip kurtulmustu. Bizim bazi Turk forumcular Turkiye ucagi kasten vurdu diye soylentileri forumlarda yazdilar. Bizim tarafimizdan fuze ile ucagi dusurdugumuzu tahmin etmiyorum ama 2 gun sonra bir Yunan Mirage-2000 ucagi dusmesi kafalarda soru isareti olusturmustu. Forumlardaki karsilikli sen iyisin, biz iyiyiz atismalari sonunda Turk F-16 ucaklarinin Ege'deki dogfight HUD kayitlarinin oldugu AVTR'lerin elden ele dolasmasina ve sonunda Youtube'e kadar dusmesine neden oldu. Buradan bir arkadasima selamlarimi gonderiyorum eger okuyorsa, ABD'de olmama ragmen bu dogfight CD'sini posta ile gondermisti. Hala gozum gibi koruyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2016, 01:27 
Yeni Üye

Türrkiye Pakistan F-16 larını 75 milyon dolara modernize edecekmiş. Uçak sayısı verilmiyor ancak ilk uçaklar gelmiş. Türkiye Pakistana F-16 motor parçaları satmaktaymış.

http://www.upi.com/Business_News/Securi ... 463402953/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 06:10 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Hic birsey cikmaz. Yunanistan mahkemeleri ve hukumeti milli meselelerinde Turkiye lehine bir karar vermez. Yapilan ugraslari anliyorum ve takdir ediyorum ama olay politika ustu milli mesele olarak bakilir Yunanistan'da. Yzb. Nail Erdogan'in ucagi kasten dusuruldu ve sehit edildi. Dusuren Yunan pilot hata oldu diyerek, Yarbay Osman Cicekli'den ozur diledigine dair haberlerde vardi. Turkiye tarafinda ilk bir kac gun ne oldugu anlasilmamisti, resmi aciklamalarda bilgi yoktu, teknik ariza haric. Bir kac gun sonra Yunan telsiz konusmlari ve radar kayitlarinin incelenmesiyle ucagimizin dusuruldugu kesinlesti. Buna ragmen yeterli tepki verildigi soylenemez. Yunanistan ile o donem kanli bicakli oldugumuz icin, karsilikli it dalasi denilen dogfight ve ucak kazalari meydana geliyordu. Ucagimizin dusuruldugu zaman ABD master ogrenimi yapiyordum, okulun kampusu icindeki 1+1 evde yasiyorduk. Internet ortami bugun ki gibi degildi. TV kanallari icinde international kanalda Yunan TV'si vardi ve aksam haberlerini actim ve Yarbay Cicekli'ye hastane cikisinda Yunan gazetecilerin sorudug sorulari ve verdigi cevaplari dinledim. Olayin nasil oldugunu hatirlamiyordu ve hala sok icindeydi. Ikinci pilotu gordunuz mu diye sordular, hayir parasutunu gormedim demisti. Kendiside ucaktan nasil ayrildigini bilmiyordu. Muhtemelen patlamanin siddeti ile ejection seat ucaktan ayrilmis. Bilerek atlama yapmamis. Fuze sanirim head on denilen karsidan gelip vurmus. Daha sonra Yunanli forumcular ile olayi cok tartistik, Tom Cooper'in sahini oldugu acig.org forumu hala aktif. Eski tartismalar kayitlarda mi bilmiyorum.

Yalniz bizim tarafimizdan cok spekulasyon yapildi bu olay sonrasi. Kimisi olay sonrasi 70-80 ucak ile Ege denizine ciktik, Atina aciklarina geldik bir Yunan ucagi dahi gondermediler demisti. Olabilir cunku olayin sicakligi ile karsilarina cikacak Yunan ucaklari ile catismaya girme riski mumkundu. Bir baska soylenti 2 gun sonra dusen Yunan Mirage-2000 ucaginin Turk ucaklari tarafindan dusuruldugu seklindeydi. Gercekten Nail Erdogan'in sehit edilmesinin 2 gun sonra Ege'de ama Yunan anakarsina yakin bir yerde bir Yunan Mirage-2000 ucagi dustu. Yunanlilar teknik ariza dediler. Pilot ucaktan atlayip kurtulmustu. Bizim bazi Turk forumcular Turkiye ucagi kasten vurdu diye soylentileri forumlarda yazdilar. Bizim tarafimizdan fuze ile ucagi dusurdugumuzu tahmin etmiyorum ama 2 gun sonra bir Yunan Mirage-2000 ucagi dusmesi kafalarda soru isareti olusturmustu. Forumlardaki karsilikli sen iyisin, biz iyiyiz atismalari sonunda Turk F-16 ucaklarinin Ege'deki dogfight HUD kayitlarinin oldugu AVTR'lerin elden ele dolasmasina ve sonunda Youtube'e kadar dusmesine neden oldu. Buradan bir arkadasima selamlarimi gonderiyorum eger okuyorsa, ABD'de olmama ragmen bu dogfight CD'sini posta ile gondermisti. Hala gozum gibi koruyorum.
O Mirage dalış manevra çapını ayarlayamayarak kendi çakıldı.. Yoksa ateş etmek zaten yassah, maazallah pilotluğundan olursun, geri hizmete çekerler..

O Rus uçağınıda pilotun kendi kararı ile vurduğunu sanan varsa çok yanılır, merkez komutadan vur emri gelmeden kimse ateş açmaz, o biline...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 06:46 
Süvariler

Bir ara ege denizı uzerinde muhimmatsiz uçuyorduk.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 06:59 
Uzaklaştırıldı

Bir ara ege denizı uzerinde muhimmatsiz uçuyorduk.
Kendi kendimize sevgi kelebeği oluverdik...

Hem de karşı tarafta en ufak bir yumuşama belirtisi yokken...

Yavuz Sultan Selimin güzel bir sözü var: "Kılıcımız parladıkça düşmanın gözü ondan ayrılıp bizi göremez. Ama Allah esirgesin, bir gün paslanır da yaltırıklanmazsa düşman bizi görmek değil, bir de tepeden bakar.".

Mesele daha açık anlatılamazdı...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 17:25 
Akıncılar

Tabi o dönemki silahsız uçuşlar böyle zevzekçe bir eleştiriyi hak etmiyordu.

Biz sadece orada uçarak zaten Yunan tezlerine karşı duruyorduk. Silahlı olmaları gerekmiyordu. Salak Yunan da zaten yanlış ateşlenenen füzesi ile ne kadar yetkin olduğunu ispatladı. Şeytan doldurdu.

Bizim o hale pilotlarımızı hiç düşürmememiz gerekiyordu ya. O ayrı konu.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 May 2016, 19:22 
Uzaklaştırıldı

Ortada düşman ateşiyle silahsız uçan uçağımızın uluslararası hava sahasında pişkince düşürülmesi ve akabinde özür,üzüntü minvalinde en ufak bir hareket bile yokken benim bu durumu eleştirmem mi "zevzekçe"?..

Daha dün savaşın eşiğine geldiğin, baş düşmanın örgütün bir numaralı destekçisi ülkeye hele ki en haklı davanda sana karşı absürt taleplerle gelip; sürekli saldırgan tavır takınan hasmına tepkin "silahsız uçuşsa" sen daha çok dayak yersin.. Keşke o uçakta pilotlarımız yerine silahsız uçuş emrini veren sivil/askeri bürokratlar olaydı...

Hocam burası orta doğu, devletler mezarlığı; Lidyalılar gibi sevgi kelebekliğine soyunmanın sonu yok olmaktır...

Bir kere de şu jest olayını karşı taraf yapsın, bir kere de "kazan kazan" teklifi hasımlarımızdan gelsin.. Gelmez çünkü adamlar milli davalarını savunuyorlar.. Biz de aman Ab ne der Abd ne yapar derdine bocalayıp duruyoruz...

Götü boklu Yunan ağzı açlıktan kokarken bile Ege'de büyük çaplı tatbikatla bize diş biliyor...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 May 2016, 21:17 
Akıncılar

Soloturk Block-30'a gecmis sanirim. Bugun 88-0021 nolu Block-30 ucagini Soloturk renkleri ile TRT'deki tanitim filminde gordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 May 2016, 11:16 
Süvariler

Soloturk Block-30'a gecmis sanirim. Bugun 88-0021 nolu Block-30 ucagini Soloturk renkleri ile TRT'deki tanitim filminde gordum.
Evet hocam block-30 a geçildi bu konu geçtiğimiz yılki Anadolu Kartalı programından beri biliniyordu aslında.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 20:48 
Akıncılar

Resim

Kaynak: https://twitter.com/metesohtaoglu/statu ... 9777957888

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 21:59 
Yeni Üye

Bu kitler lisans ile üretiliyordu ama iyice yerlileşti ve Aselsan LGB olarak geçiyor sanırım ? Ayrıca GPS/INS var mı bilmiyorum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 22:51 
Akıncılar

Abidin Paşa; "Kaça bunlar yau?" der gibi çıkmış.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 23:16 
Süvariler

Haberin diğer fotoğraflarında da birşey dikkatimi çekti, bu uçaklar operasyona çıkarken AA mühimmatı taşımıyorlar galiba. Merak ettiğim nokta fotoğrafı olmayan başka bir eskort uçak mı oluyor yoksa bu yönde herhangi bir açık tehdit olmadığı için gerek görülmüyor mu?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 23:23 
Akıncılar

Resim
Bu kitler lisans ile üretiliyordu ama iyice yerlileşti ve Aselsan LGB olarak geçiyor sanırım ? Ayrıca GPS/INS var mı bilmiyorum.
Burundaki laser haricinde baska bir gudum sistemi yok. INS/GPS ilavesi baska kitlerde var. Bu resimdeki LGB kitinin adi GBU-10 Paveway-II LGB kiti, eklendigi muhimmat ise Mk-84 bombasi. Yaklasik 950kg lik benel maksat bombasi(NEB benzer boyutta ama klasik Mk-84 sanirim). Bu kitler Paveway-II LGB olarak geciyor ve 1960-70'lerin teknolojisi kullaniliyor. ABD'de iki firma, Raytheon ve Lockheed Martin uretiyorlar. O kadar ucuzlar ki belki Cirit'ten ucuz bile olabilir bu kitler. Aselsan 2001 yilindan itibaren partiler halinde bu firmalarin birinden aldigi lisans ile LGB kitleri uretiyordu. Son bir kac yildir kitlerin millilestirilmesi calismalar yapiliyordu, seri uretimleri verilen siparis uzerine baslamisti. Gudum icin kullanilan ve kitin en onemli parcasi olan lazer detektor'de milli uretiliyor artik, keza termal bataryada Tubitak uretimi. Hatirladigim kadariyla Tubitak'in Camgoz serisi 4 quadrant lazer detektorler Cirit, UMTAS-L, MAM-L, Teber ve milli lazer gudum kitlerinde kullaniliyor. Onemli bir millilestirme projesiydi. Simdi IMU ve INS kitleri millilestirmek lazim eger henuz yapilmadiysa.

Ucus profili olaran cok efektif bir kit degil PW-II'ler aslinda. Bang-bang denilen gudum prensibi ile calisiyor. Kontrol kanatciklari servo motor kontrolu yoktu (belki milli LGB'ler daha modern servo motorlar kullaniyor olabilir), gas-actuatorler ile ac kapa mantigi kontrol yuzeyleri hareket ediyor ve bombanin lazer huzmesini takibini yapiyor. Bu yuzden ucus profili sinusoidal seklinde zig zag gibi. Servo motorlu olsa belki ucus profili daha etki olacagi icin enerjisini muhafaza ederek, belki daha uzaktan veya alcaktan atis sansi verebilir. ABD bu bahsettigim iyilestirmeleri 1980'lerde yapti ve adini Paveway-III olarak koydu. Bizde yok henuz bu kit, belki hic almayacagiz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 May 2016, 23:24 
Akıncılar

Abidin Paşa; "Kaça bunlar yau?" der gibi çıkmış.
Pasamiz Kayserili'ya, pazarlik ediyor. Sahiden dokundugu yerde ne var ki?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2016, 14:58 
Akıncılar

LM 500 kadar F-16'yı, F-16V seviyesine modernize edileceğini tahmin etmiş. Hali hazırda G. Kore, Singapur ve Tayvan'ın 300 kadar uçağı dışında, Türkiye, Yunanistan ve Mısır'ında kalan 200 uçaklık kısmı tamamlayacağını öngörmüşler. LM'nin eğer sipariş gelmez ise F-16 hattının 2017'nin sonunda kapatacağını vurgulanmış. Bu modernizasyon, Northrop Grumman SABR radar, 6'ya 8 inç ana ekran, Link 16 data link, Sniper pod gibi eklentiler içeriyor.

http://www.defensenews.com/story/defens ... /87021372/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2016, 16:28 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2016, 17:00 
Akıncılar

Bizim kuvvetin ilave F16 talep edecegi yok. Hat kapanacak.
Sonradan aklımız başımıza gelir bizim. 3 e alacağımıza 5 e aliriz

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 501 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 16 7 8 9 10 11 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Heise IT-Markt [Crawler] ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: