TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 19 Oca 2018, 00:42

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 112 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:29 
Süvariler

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Vururlar yenisini inşa ederiz. Milyar dolarlık rafineriler değil ki onlar.
Savaş zamanı nasıl uydu fırlatacağız ?
Böyle bir düşmanı nereden bulacağız :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:37 
Süvariler

Datça coğrafik olarak uydu fırlatma için uygun bir yerde olabilir ama orada demiryolu altyapısı yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 17:42 
Süvariler

Vururlar yenisini inşa ederiz. Milyar dolarlık rafineriler değil ki onlar.
Savaş zamanı nasıl uydu fırlatacağız ?
Böyle bir düşmanı nereden bulacağız :)
Bir fırlatma merkezinden sadece uydu mu fırlatılır? ayrıca savaş 4-5 günlük bir olaymıdır ki savaşda uydu fırlatılmasın?

Vururlarsa yenisini Biraz zor inşaa edersiniz.

Sabotaj diye bir karvam duyuldu mu hiç? Özel kuvvetler ne iş yapar?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 18:18 
Süvariler

Haberlerde fırlatışı seyrederken, ayrılan parçalardan birinin Çin'in nüfusu az bir yerleşim yeri yakınlarına düşeceğini söylediler. Bu ne kadar doğru acaba?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 18:39 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 20:21 
Süvariler

'Uydu Fırlatma Merkezi' Sakarya'ya kurulmalı.
Karadeniz'e kıyısının olması, limanının olması, plajının olması, otoyolun geçmesi, İstanbul'a, Bursa'ya, Kocaeli'ne, Bursa'ya yakınlığı, kalifiye iş gücünün olması, kaporta, boya ve motorcu ustalarının çok olması avantaj. Bence Söğütlü Organize Sanayi Bölgesine kurulabilir, hem Adapazarı'ndan serviste var.

Not; Türkiye'nin ilk ve tek havai fişek fabrikası Coşkunlar'ın fabrikası da Sakarya'da, yani rokete füzeye yabancı değiliz.
Hocam peki böyle riskli bir tesisin yüksek nüfusa sahip bir bölgenin dibine kurulması doğru olur mu? Ayrıca ne o ustaların, ne o sanayş bölgesinin sahilin plajın bu işin planlamasında yeri olduğunu sanmıyorum.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 20:52 
Süvariler

Yahu adamlar hesaplamış işte. Öyle kafana göre kuramazsın ki bu tesisi.

İnsan yoğunluğu az olan yer arıyorsak Teke platosu, Tuz gölü çevresi vb. yerler var.

Ama değil işte. Yukarı çıkarken düşen parçalar herhangi bir ülkede sivillerin tepesine düşerse baş ağrıtır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 21:23 
Üye

Su bir tek denizde mi var?
Dünyadaki tüm nükleer santraller deniz kenarında mı?
Göl ya da akarsu bu iş için kullanılamaz mı?

Göl ve akarsular genelde tatlı su kaynağıdır.Böyle yerlere nükleer santral yapılmaz.Sonuçlar daha vahim olur (son cümle kişiledir).

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 21:36 
Uzaklaştırıldı

Göl ve akarsular genelde tatlı su kaynağıdır.Böyle yerlere nükleer santral yapılmaz.Sonuçlar daha vahim olur (son cümle kişiledir).
:) Sadece bir örnek size üstad: Fransada Loire nehri üzerinde 14 reaktör var.

----------------------------------------------------------------------------------
Resim
MKE ne zaman böyle bir silah ailesi oluşturur... O zaman bir faydası olduğuna inanılabilir.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 21:47 
Uzaklaştırıldı

Nükleer santraller fay hatlarına yakın bölgeler haricinde büyük miktarda su olan her yere kurulabilir, deniz suyun da bilmediğimiz bir hikmet mi varmış anlamadım :D

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2012, 22:27 
Üye

Yahu adamlar hesaplamış işte. Öyle kafana göre kuramazsın ki bu tesisi.

İnsan yoğunluğu az olan yer arıyorsak Teke platosu, Tuz gölü çevresi vb. yerler var.

Ama değil işte. Yukarı çıkarken düşen parçalar herhangi bir ülkede sivillerin tepesine düşerse baş ağrıtır.

Şimdi şöyle bir durum var.Bu konuda bir standard varmı ? Yani Fırlatma üssü şu kadar uzak olacak diye ? Yada Fırlatma üssüleri düşündüğünüz kadar yerleşim yerlerine uzak mı ? Dünyadaki örnekler şehir merkezinden ne kadar uzak mesela Örneğin Kennedy Space Center en yakın yerleşim yerinden ne kadar uzak bir bakın bence.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2012, 09:52 
Süvariler

Acikcasi bir firlatma merkezinin sehir merkezine uzakligi su kadar km/mil olmalidir diye bir standard olamaz. Zaten biri soylese inandirici da olamaz. O zaman tum merkezlerin en yakin yerlesim birimine uzakligi hep ayni mesafe olurdu.

Gorebildigim kadariyla tum kaynaklar bu mesafeyi "olabildigince uzak" seklinde gecistiriyorlar. Cunku belli bir kriter yok. Kennedy Uzay Merkezi'nden bahsedildi. En yakin mesafedeki yerlesim merkezi ne kadar diye? Bu da cok onemli degil aslinda. Cunku bu yarimada seklindeki merkez adeta bir uzay merkezi degil bir lunapark. Yani bir turist merkezi. Dolayisiyla uzay mekezinde olacak bir patlamada 50 mil uzakliktaki Orlando'lulara belki bir sey olmaz ama yuzlerce turist olecektir.

Yine Kennedy'de olan talihsiz bir kazayi hatirlayalim.Ocak 1986'da Columbia 7 murettebatiyla havalandi ve kalkisin 73.saniyesinde patladi. Ama ilginctir bu kadar kisa surede patlamsina ragmen hic bir parcasi ne uzay merkezine ne de Orlando'ya dusmedi. Aslinda Amerika'ya dusmedi. Parcalar Atlas Okyanusu'na dustu. Bunun sebebi tam okyanusun yaninda konumlu ve belli bir aciyla (karadan gittikce uzaklasan aciyla) firlatilmis olmasi. Demekki deniz kenari her zaman ulkenin icindeki bir yerinden daha az riskli. Simdi su soruyu soralim. Bir sahil kentinden (Datca ismi geciyor) yapilan bir firlatis cok mu guvenli? Her zaman degil. Akdeniz'in uzerindeyken patlayan bir roketin parcalarinin Kibris Rum Kesimi'ne dusmesi basimiz agritmaz mi? Kisacasi hic bir seyin garntisi yok. Ama elden geldigince riski minimize edebiliriz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2012, 17:28 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Konu dışı iletiler silindi,konuya dönebilirmiyiz müsadenizle.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2012, 17:51 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2012, 20:51 
Uzaklaştırıldı

Mersin Silifke dolayları bu iş için çok uygun göksu deltası bomboş arazi.Çin gobi çölünden atıyorsa bu roketleri bizde Karadeniz bölgesinden atabiliriz ama bana kalırsa Mersin civarı daha uygun.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2012, 21:40 
Süvariler

Arkadaşlar açıkçası uydunun fırlatılacağı araziden çok fırlatıldıktan sonra düşecek bazı parçaların gideceği arazi daha önemli kanımca.

Bunun için gerekli hesaplamalar yapılmış ki üstüne basa basa yer ismi verdiler canlı yayında. Üstelik uydu bu yerlerden fırlatılırsa ayrılan parçaların nereye düşeceğini de belirttiler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2012, 21:42 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar, hiç birimizin bu fırlatma üssünün nereye konuşlanacağını, hatta bu üs konumlandırılırken dikkate alınan kriterlerin tamamını bilmediği gün gibi ortada. Bu nedenle, "Şuraya koyalım, güzel güneş alıyor." minvalindeki yorumları kendimize saklayalım lütfen.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2012, 16:25 
Uzaklaştırıldı

Göktürk-2 uydusunun Çin’den 20 milyon dolara fırlatılması sonrasında Türkiye kendi uzay üssünü kurmak için çalışmalar hızlandırıldı.

Dünyada sadece 12 ülke kendi uydusunu fırlatabilecek teknik alt yapıya sahip. Bu ülkeler arasında Rusya, ABD, Fransa, Çin, Japonya, İngiltere, Hindistan, İsrail, Ukrayna, İran ve Kuzey Kore var. Türkiye, 13’üncü ülke olup kendi geliştirdiği araçları uzaya gönderebilmek için düğmeye bastı.

Fırlatma üssü için hesaplamalar yapıldı. Yörünge yakınlığının yanı sıra fırlatma işleminin ardından rokete ait uydunun denize veya boş alana düşmesi için koordinatlar planlandı. Buna göre iki alternatif ortaya çıktı.

EGE’DE DATÇA, KARADENİZ’DE SİNOP

Hesaplamalara göre Ege bölgesinde Datça, Karadeniz’de de Sinop öne çıktı.

Uydu fırlatma işleminin yapılacağı bu iki noktada bölgenin 15-20 kilometrelik alanın düz olması ve yerleşim birimlerinden uzak olması tercih ediliyor.

Fırlatma işleminden sonra yapılan hesaplamalara göre ilk motor Ege veya Karadeniz’de uluslararası sahaya düşücek. Roket ve uydunun ikinci motoru Okyanus’a düşüyor.

ULAŞIM OLANAKLARI ÇOK ÖNEMLİ

Uydunun taşınması için yakın bölgede havalimanı, demiryolu bağlantısı veya büyük liman olması operasyonun daha kolay yapılmasını sağlıyor.

ÇİN’E 20 MİLYON DOLAR ÖDEDİK

Göktürk-2 Projesi’nde uydunun toplam maliyeti 140 milyon dolar oldu. Sadece fırlatma işlemi için Çin’e 20 milyon dolar ödendi. Türkiye kuracağı uydu merkezi ile aynı zamanda üçüncü ülkelere de hizmet vermeyi planlıyor.

http://kokpit.aero/turkiye-uydu-firlatma-merkezi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2012, 22:06 
Uzaklaştırıldı

Uydu fırlatma merkezinin kurulması için irade olmasını ve çalışmalara başlanmasını o merkezden uyduyu yörüngeye taşıyacak aracın tasarlanması ve üretilmesi için de çalışmalara başlandığı şeklinde yorumlamalı mıyız? Yoksa bizim uydu fırlatma merkezimizden göndereceğimiz ilk uyduların taşıyıcılarının "ithal" olmasını mı beklemeliyiz?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2012, 00:01 
Süvariler

Alıntı:
Datça 1. nike füze filo komutanlığı
Marmaris 5. Nike füze filo komutanlığı
Mordoğan ?. Nike füze filo komutanlığı
Ayvacık 6. Nike füze filo komutanlığı

datcanin secilmezi tesadüf deyin
Ne acıdır ki, Datça Füze Üs Komutanlığında görevli bir askerimiz ve eşi, Datça yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında hayatlarını kaybetmişler. 1 yaşındaki yavruları arabadan 50 mt. uzakta 26 saat sonra bulunmuş. TV deki görüntülerde yavrucuk, altında bir binbaşıya ait parka, yanında, üniformasını şilte ve battaniye yaptığı için yarı çıplak bir binbaşı ve sağlık görevlileri görünüyordu. Bu vesile ile hayatını kaybeden askerimiz ve eşine allahtan rahmet dileyelim... :(
Bugün bende gördüm üstadım bebek daha yavruları o kadar kaza olmuş üstüne gece tek başına kalmış korkmuş yüzünden belli o uçurumda Allah yardımcısı olsun bu hayatta inşallah yolu hep açık olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2012, 18:46 
Yeni Üye

Sinop olması daha iyi olur gibi geldi bana Yunanistan'ın elinde birkaç tane Scalp seyir füzesi var. Artislik yapmalarını zora sokar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2012, 19:00 
Süvariler

Sinop olması daha iyi olur gibi geldi bana Yunanistan'ın elinde birkaç tane Scalp seyir füzesi var. Artislik yapmalarını zora sokar.

Neden uydu fırlatma merkezini vuracaklar ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2012, 19:38 
Uzaklaştırıldı

Merak etme. Uydu fırlatma merkezini kuran, o merkezi koruyacak hava savunma sisteminide kurar.

“Türk tarihi ile uğraşan bütün Avrupalı tarihçilerin biricik gayesi vardır, o da Türkleri tarihlerinden koparmaktır.” Artur Sraton

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2012, 19:40 
Süvariler

Savaş zamanı işe yarayacak yerler değil ki oralar :?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2012, 22:50 
Yeni Üye

Alıntı:
Merak etme. Uydu fırlatma merkezini kuran, o merkezi koruyacak hava savunma sisteminide kurar.
Evet kesin kurar Nike Hercules Best Edition- Allien Technology o yüzden merak etmiyorum. Hepimizin malumu planlama konusundaki şöhretimiz :oops: Arkadaşlarım savaşta her zaman propoganda ve moral bozma en önde gelir. Öncelikli amaç öldürmekten ziyade savaşma azmini kırmak ve kendi tarafının moralini yüksek tutmaya çalışmaktır. Şimdi olası bir kriz anında bizde milyon dolarlık uzay üssünüzü vururuz gibi cümleler kurabilirler. Ayrıca Yorgolar ya da her kimse tetiği çekti diyelim. Ardından televizyonda flash haber uzay üssü vuruldu. Halkın tepkisi büyük bir şaşkınlık ve moral bozukluğu olur. Karşı tarafsa halkına ve dünyaya bakın nasılda vurduk uzay üsslerini patlattık fırlatma rampalarını diye reklam oluruz dünyaya sağlam bir şekilde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012, 00:48 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:
Evet kesin kurar Nike Hercules Best Edition- Allien Technology o yüzden merak etmiyorum. Hepimizin malumu planlama konusundaki şöhretimiz :oops: Arkadaşlarım savaşta her zaman propoganda ve moral bozma en önde gelir. Öncelikli amaç öldürmekten ziyade savaşma azmini kırmak ve kendi tarafının moralini yüksek tutmaya çalışmaktır. Şimdi olası bir kriz anında bizde milyon dolarlık uzay üssünüzü vururuz gibi cümleler kurabilirler. Ayrıca Yorgolar ya da her kimse tetiği çekti diyelim. Ardından televizyonda flash haber uzay üssü vuruldu. Halkın tepkisi büyük bir şaşkınlık ve moral bozukluğu olur. Karşı tarafsa halkına ve dünyaya bakın nasılda vurduk uzay üsslerini patlattık fırlatma rampalarını diye reklam oluruz dünyaya sağlam bir şekilde.
Sizin hayali Yunan'ınız bizim hayali füze rampasını vurarak "nasıl da vurdum ama. ehiehi" derken biz Selanik'e girdik. Savaş bitti. Size iyi geceler, biraz dinlenmeniz gerekiyor.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012, 17:56 
Süvariler

Sizin hayali Yunan'ınız bizim hayali füze rampasını vurarak "nasıl da vurdum ama. ehiehi" derken biz Selanik'e girdik. Savaş bitti. Size iyi geceler, biraz dinlenmeniz gerekiyor.
Evet üstadım yunanlıların savaş tazminatı olarak bir de "Uzay Üssü" ödemek isteyeceklerini hiç sanmıyorum :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012, 18:02 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

"Bitki yetiştiriciliğinde kimyasal madde kullanımı" diye başlıkta açsanız sonucu ilginç ve düşündürücü bir şekilde Türk-Yunan savaşına dayanır. Hatta savaş çıkar, tazminatımızı alırız veya öderiz sonucuna katlanırız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012, 18:06 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
"Bitki yetiştiriciliğinde kimyasal madde kullanımı" diye başlıkta açsanız sonucu ilginç ve düşündürücü bir şekilde Türk-Yunan savaşına dayanır. Hatta savaş çıkar, tazminatımızı alırız veya öderiz sonucuna katlanırız.

Deneme amaçlı açmak lazım aslında :geek:

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012, 18:21 
Süvariler

Bana diyorsanız sadece ironi yapmıştım :oops: Ama konu açılmışken söyleyim. Bizim de tıpkı yunanlılar gibi ilkokuldan itibaren beynimize düşmanlık işlenseydi, durum nasıl olurdu acaba diye düşünmeden edemiyorum...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012, 18:26 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Hocam lafım size değil. Bu forumun kronik bir sorunu var. Üretilen veya alınan her şeyi malum yerlere gönderme veya savaştırma sorunumuz var. Kitlesel bir histeri gibi. Bir başladı mı durmuyor :), durdurmak imkansız hale geliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2012, 18:32 
Akıncılar

Yunanistandan sonra birde kandile bomba atacaktık. :D Ona gelmeden mani oldunuz tüh. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 18:43 
Süvariler

Türk Silahlı Kuvvetleri, Kara, Hava ve Deniz birimlerinden sonra şimdi de uzaya açılmaya hazırlanıyor. Genelkurmay Başkanlığı bu çalışmalar çerçevesinde Uzay Grup Komutanlığı oluşturulduğunu açıkladı.

bu konu gazetelerde uzaya gidecek uydu yapsak daha dogru olur

Uzay Grup Komutanlığı nedemek
Herhalde SAT GRUP KOMUTANLIĞI gibi 2.-3. sırada alt bünye demek.

Uydurması gereken tek manzume, üretmesi gereken tek sözcük, yazması gereken tek taş yok kendi kimliği için.

8 Nisan 2013. İnançlarımın gereğini yerine getirmeye gidiyorum. Bana göre Türk ordusunu korumak onu
Silivri zindanından çıkarmaktan başlar. Özellikle TSK nın onurlu personelinin fedakarlığına borç ödemeye
gidiyorum. Ben zorunlu asker değil gönüllü vatanseverim. Ağlayıp sızlamaktansa iş!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 19:21 
Süvariler

1. Bizim ilk başta tasarlayıp üretmeyi düşündüğümüz uydu fırlatma aracı İran'ın uydu fırlatma araçları gibi Orta Menzil Blistik füzelere benzer birşey mi olacak? İlk başta SATURN, ARIANE 5 gibi birşey olmaz herhalde ... ?

2. Bir ara forumda da tartışılmıştı; alınan teknik destek, tabi halen alınıyorsa, Ukrayna'dan mı olmuş olabilir yoksa YILDIRIM SRBM üzerinden mi yola çıkılmış olabilir?

3. Bizim uydu fırlatma aracı hariç 2030 gibi, örnek olsun diye tarih verdim, Mars, Ay'a ... insansız sonda tarzı şeyler üretip fırlatma planımız var mı?

4. IMAX belgeselde Hubbel ile ilgili bir görsel izledim ve dikkatimi çeken NASA bünyesinde astronot çalışma havuzunda başka ülkelerin de bayrakları var, astronot açısından değil fakat biz niye bu programlara katılmıyoruz ve şu anki uluslar arası uzay istasyonunda olduğu gibi (modüle bağlı çok maharetli bir kol var, Kanada yapımı) niye ortaklıklarımız yok ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 19:35 
Akıncılar

Ariane-5 projesi Avrupa Uzay Ajansı çatısı altında yürüyor. Her konuda gelişmiş Batı fırlatma aracını ortaklaşa finanse ediyor, üretiyor. Ariane-5'in pazarlama başarısına rağmen karlılığı çok düşük. Maliyetleri kısmak için modüler Ariane-6'yı geliştirme işine giriştiler. Maliyetleri düşürememeleri halinde Elon Musk'ın bebeğine mağlup olmaları kaçınılmaz.

Ariane-5'in altından kalkamayız, teknoloji ve maliyetler açısından.

Ukrayna'nın know-how'u var ancak işbirliğinin boyutu bilinmiyor, açık kaynaklarda bu konuda 1-2 cümle ya var ya yok. Şahsi kanaatim Tsyklon benzeri bir fırlatıcı beklemek gerçekçi düşer.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 19:58 
Süvariler

Sayın goldenwings,

Ariane-5 projesi Avrupa Uzay Ajansı çatısı altında yürüyor. Her konuda gelişmiş Batı fırlatma aracını ortaklaşa finanse ediyor, üretiyor. Ariane-5'in pazarlama başarısına rağmen karlılığı çok düşük. Maliyetleri kısmak için modüler Ariane-6'yı geliştirme işine giriştiler. Maliyetleri düşürememeleri halinde Elon Musk'ın bebeğine mağlup olmaları kaçınılmaz.

Ariane-5'in altından kalkamayız, teknoloji ve maliyetler açısından.

Ukrayna'nın know-how'u var ancak işbirliğinin boyutu bilinmiyor, açık kaynaklarda bu konuda 1-2 cümle ya var ya yok. Şahsi kanaatim Tsyklon benzeri bir fırlatıcı beklemek gerçekçi düşer.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Şimdi Elon Musk'ın bebeği ve Tsyklon hakkında biraz araştırma yapalım :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 20:09 
Akıncılar

Haber :

Uzay Grup Komutanlığı.
Açıklama:

1. Ülkelerin uzayda kazanmış oldukları yetenekler askeri alan da dâhil birçok alanda önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Bir ülkenin uzaydaki varlığı, onun uluslararası arenada prestijine önemli katkılar sağlamaktadır. Uzayda kazanılan kabiliyetler, 21’inci Yüzyıl’da uzayın geleceğin mücadele alanı olacağını ortaya koymaktadır.

2. TSK, dünyada yaşanan bu gelişmelere paralel olarak 2000 yılından itibaren sahip olduğu yetenekleri destekleyecek ve tüm unsurlarının hârekat kabiliyetini arttıracak uzay tabanlı yeteneklere sahip olmaya yönelik çalışmalara hız kazandırmıştır. TSK uzay çalışmalarını, uluslararası alanda kabul edilen “uzayın barışçı ve savunma amaçlı kullanımı konsepti” doğrultusunda yapılandırmıştır. Bu bağlamda hârekat etkinliğinin arttırılmasına yönelik olarak;

a. Coğrafya ve iklim koşullarından bağımsız görüntü istihbaratı ihtiyacının karşılanması amacıyla keşif gözetleme,

b. Komuta kontrolünün emniyetli ve her şartta kesintisiz olarak sürdürülebilmesi bakımından haberleşme,

c. Balistik füze tehdidinin yeteri kadar önceden tespit edilebilmesi ve savunma tedbirleri için yeterli reaksiyon süresine sahip olunabilmesi amacıyla erken ihbar-ikaz,

ç. Hârekat alanının elektronik muharebe düzeninin analizi amacıyla elektronik destek,

d. Her şartta güvenilir ve sürdürülebilir şekilde seyrüsefer verilerinin elde edilebilmesi için konumlama ve zamanlama,

e. Yörüngeye yerleştirdiğimiz/yerleştireceğimiz uzay sistemlerinin izlenebilmesi ve bekâsı için uzay gözlem,

f. Uzaya bağımsız erişim imkanına sahip olmak için uydu fırlatma faaliyet alanlarında yetenek geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu hedeflere ulaşılması amacıyla tanımlanan proje ve programlar ise “TSK Uzay Yol Haritası”nı teşkil etmektedir.

3. TSK’nın, “Uzay Yol Haritası” doğrultusunda planlanan uzay faaliyetleri Hv.K.K.lığı tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda bir yandan uydu sistemlerine yönelik projeler hayata geçirilirken, bir yandan da TSK’nın envanterine girecek uydu sistemlerinin operasyonlarını gerçekleştirecek Uzay Grup Komutanlığı Hv.K.K.lığı bünyesinde oluşturulmaktadır. Uzaya yönelik oluşturulmakta olan yeni yapılanma ile Hv.K.K.lığı modern çağın gereği olarak bir hava-uzay gücü yapısına kavuşmaktadır.

4. Uzay Grup Komutanlığı, farklı faaliyet alanlarında sahip olunacak uydu sistemleri için teşkil edilen/edilecek Keşif, İhbar-İkaz, Elektronik Destek, Konumlama Seyrüsefer Uydu Komutanlıkları ile Uydu Fırlatma Merkezi Komutanlığı’ndan oluşmaktadır.

5. Uzay Grup Komutanlığı bağlısı olan Uydu Komutanlıkları, ilgili uydu sisteminin envantere girişine bağlı olarak kademeli bir şekilde teşkil edilmektedir. Bu kapsamda ilk olarak Keşif Uydu Komutanlığı kurulmuş ve bu komutanlık 18 Aralık 2012 tarihinde yörüngeye yerleştirilen, TSK’nın ilk keşif gözetleme uydusu olan GÖKTÜRK-2 Uydusu’nun operasyonlarını gerçekleştirmeye başlamıştır.

6. Halihazırda GÖKTÜRK-2 Uydu Sisteminin yörünge testleri ile devreye alma işlemleri devam etmektedir. Nisan 2013 ayının ikinci yarısından itibaren GÖKTÜRK-2 Uydusu tam operasyonel olarak TSK’ya ve ülkemize hizmet vermeye başlayacaktır. Keşif Uydu Komutanlığı GÖKTÜRK-2 Uydusu vasıtasıyla dünyanın istenilen herhangi bir bölgesine ilişkin görüntüler elde edebilecektir.

7. Keşif Uydu Komutanlığına ilave olarak Uzay Grup Komutanlığının alt teşkillerini oluşturacak diğer uydu komutanlıkları ise, ilgili uydu sistemlerinin TSK envanterine girişine bağlı olarak kademeli bir yaklaşımla aktive edilecektir. Bu bağlamda, Uzay Grup Komutanlığı sırasıyla; Konumlama-Seyrüsefer Uydu Komutanlığı, İhbar-İkaz Uydu Komutanlığı, Elektronik Destek Uydu Komutanlığı ve Fırlatma Merkezi Komutanlığının aktivasyonu ile 2023 yılına kadar nihai teşkilat yapısına ulaşacaktır.

8. Türk Silahlı Kuvvetleri hârekat kabiliyetini uzay boyutunu da kullanarak geliştirmeye yönelik çalışmalarını kararlı bir şekilde sürdürmektedir. Bu hedefe yönelik olarak 2000’li yılların başından itibaren uzay tabanlı yetenekleri kazanmaya, uzay teknolojileri alanında nitelikli personel yetiştirmeye ve bilgi birikimi oluşturmaya yönelik önemli adımlar atılmış durumdadır.

Genelkurmay Başkanlığı - http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliye ... ler_26.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Mar 2013, 20:23 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Roket/füze ne derseniz artık karşılaştırma tablosu:

Bundan uzay mekiği ile karşılaştırabilirsiniz:
Resim

Satürn V biraz iddialı olmuşta :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Haz 2013, 13:33 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Yasakladığımız kaynaktan içerik eklemeyiniz.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2013, 18:31 
Süvariler

SSM tarafından Roketsan'la yapılan UFS Projesi Ön Kavramsal Tasarım Dönemi (Dönem-1) Sözleşmesi hakkında açıklama:

Ülkemizin mevcut ve müteakip uydu ihtiyaçları dikkate alındığında, sahip olunması planlanan uydu programları ve planlanacak uydu programlarının sürdürülebilirliğini desteklemek ve uzaya bağımsız şekilde ulaşabilmek adına uydularımızın güvenli, maliyet etkin ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın yörüngeye yerleştirilmesi önem arz etmekte olup uzay teknolojilerinin önemli bir bölümünü oluşturan fırlatma faaliyetleri; tamamlayıcı bir hizmet olarak görülmektedir.

Bu amaç doğrultusunda, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ROKETSAN A.Ş. arasında 11.07.2013 tarihinde saat 16.00’da Uydu Fırlatma Sistemi Projesi Ön Kavramsal Tasarım Dönemi (Dönem-1) Sözleşmesi imzalanmıştır.

[facebookvideo]https://www.facebook.com/photo.php?v=472171516208590[/facebookvideo]

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2013, 20:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Kıbrıs Dipkarpaz burnu rampa için uygun gibi duruyor. Hem en güneyde hem düşük populasyunlu.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 11 Tem 2013, 21:13 
Süvariler

Kıbrıs Dipkarpaz burnu rampa için uygun gibi duruyor. Hem en güneyde hem düşük populasyunlu.

http://www.kibris.gen.tr/kibris_karayol ... _kucuk.jpg
Kıbrıs pek olası durmuyor, ama Göktürk-2'nin fırlatma töreninde yapılan açıklamada Datça ve Sinop'un adı geçiyordu bence Datça'dan yana düşünceler ağır basıyor gibi.

İlber Ortaylı

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2013, 15:53 
Üye

Kendi uydusunu fırlatabilen bir ülke kolaylıkla kıtalar arası balistik füze geliştirebilir. Ya da bunun tam tersi.
zaten bu çift taraflı kazanım olduğu için bu yol haritası çizildi.

Sahnede balistik güce sahip bir oyuncuya daha gerek yok.

Bu arada başka bir yerde "1500 km menzilli füze hazır testlere başlayacağız" diyorlardı.
Akabinde 2500 km menzille geliştireceklerini söylüyorlardı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2013, 19:54 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2013, 11:53 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Habertürk'den haber eklemeyiniz.

Sakallı Nurettin Paşa”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2013, 07:55 
Akıncılar

Kokpit.aero'da çıkan ilgili bir haber: http://kokpit.aero/turkiyenin-uzay-programi

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2013, 10:37 
Süvariler

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2014, 14:48 
Üye

http://kokpit.aero/tai-uzay-merkezi-tamamlandi
Alıntı:
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nin (USET) inşası tamamlandı.

TAI uydu merkezi tamamlandı
Yatırım maliyetleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜRKSAT AŞ tarafından karşılanan merkezin işletmesi TAI tarafından yapılacak. Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek merkezde, ilk olarak Göktürk-1 Uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek. Uydu bu testlerin ardından fırlatma sahasına TAI'den gönderilecek.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2014, 23:12 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

O Datça'nın lanet yolları çok tehlikeli.Birde mıcırlı yol katmerli bela.
Dünyada demiryolu karayolu havayolu ve denizyolu olan yerler tercih edilir. Neticede roketler ağır ve geniş hacimli araçlar. Datçada sadece pek iyi olmayan bir karayolu ve denizyolu var. Deniz kyısına bir yere yapılırsa neden olmasın. Bölge nispeten imara kapalı ve popülasyon düşük. En güneyde kurulabilir yer .

Birde böyle Anamur-Mersin arası büyük eğimli araziler var ama çok büyük hafriyat gerektirir .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Ara 2014, 23:56 
Süvariler

TÜBİTAK fırlatma platformu ve roket yakıtı üzerine çalışma yapıyor diye biliyorum. Her yıl 1-2 milyar kaynak ayrılırsa bence 3-5 yıl içinde yerli bir fırlatma ünitesi geliştirilir. Diyanete bile 2-3 milyar ayrılıyor, uzay için yıllık 1-2 milyar çok para değil.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Ara 2014, 00:57 
Akıncılar

TÜBİTAK fırlatma platformu ve roket yakıtı üzerine çalışma yapıyor diye biliyorum. Her yıl 1-2 milyar kaynak ayrılırsa bence 3-5 yıl içinde yerli bir fırlatma ünitesi geliştirilir. Diyanete bile 2-3 milyar ayrılıyor, uzay için yıllık 1-2 milyar çok para değil.

Şu yıllık 1-2 milyar ayırsak 3-5 yıla biter hesabı neye göre yapılıyor? Gerçekten bilmediğim için soruyorum. Yani motor $100 milyon, yakıt üretmek $200 milyon şehir içi 150TL, şehirler arası 100 TL yaksa, evet bunun fiyatı 10 milyar dolar mı diyoruz nasıl oluyor?

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 112 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 1 2 3 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Exabot [Bot], Heise IT-Markt [Crawler] ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: