TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 21 Oca 2018, 10:01

Tüm zamanlar UTC+03:00

Üye alımı belirsiz bir tarihe kadar kapatılmıştır,mail yolu ile ve ya sosyal hesaplar üzerinden taleplerde bulunmayınız.

Resim
Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 98 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 12:31 
Genel Yetkili

Mil Mi 17 Hip H IV/IV A Genel Maksat Helikopteri

Envanterimizde 17(Kısmi modernizasyon yapıldı) adet bulunmaktadır, Mi-17, Sovyet Mi-8 taşıma helikopterinin daha güçlü motorlarla donatılmış halidir. Mi-8'den farkı kuyruk rotorunun sancak tarafında değil iskele tarafında olmasıdır. Rotorlar, motorlar ve transmisyon üniteleri Mi-14 üzerinden geliştirilmiştir. Mi-17 helikopterleri aynı zamanda arama ve kurtarma çalışmalarında da kullanılmaktadır.

Türü :Çok Amaçlı Helikopter
Durumu :Aktif Hizmette
Başlıca kullanıcılar: Rusya Hava Kuvvetleri
Üretim adeti : 12.000
Hizmetten çıkış *
Üretici :Mil Moscow Helicopter Plant
Uzunluk :18,4 m
Yükseklik :4,7 m

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

En son TankCommander tarafından 27 Mar 2013, 13:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 13:05 
Süvariler

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 13:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Jandarma envanterindeki Mi-17'ler, Mi-17-1V olarak kodlanmış.
http://www.helis.com/database/model/795/

Yazıldığına göre, podlar vb. ile gunship rolü de üstlenebiliyormuş...

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 13:10 
Süvariler

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 13:11 
Süvariler

Şöyle haberlere de konu olan bir helikopter...

http://www.airnewstimes.com/mi-17-uyani ... aberi.html

http://www.aktifhaber.com/jandarmanin-k ... 34353h.htm

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 14:32 
Akıncılar

Teslim edilen 19 Mi-17'den (J792M01 - J792M19) üç adedi silahlı "gunship", bir adedi VIP, iki adedi de cankurtaran modeli idi. Helikopterlerden bir tanesi kaza kırım sonucu kaybedildi. 18 tanesi Rusya'da iyileştirme ve modernizasyondan geçti.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 16:49 
Süvariler

Eskilerden 80/3 tertiplerin çektiği bir resim. Askerlik yaptığım bölüğe mi-17 gelmiş zamanında,ben ordayken hiç göremedim. Tahminen sene 2000 civarı.

Resim
Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 19:18 
Süvariler

Gunshipler gelmişti ancak benim aklımda 4 adetti diye kalmış sayısı fakat Orko üstad 3 diyorsa o doğrudur. Doğuda bir süre kullanıldı Gunshipler ancak verim alınamadı. Sonrasında podlar sökülmüş olabilir. Evde 93 tarihli bir S&H dergimde o halinin fotoğrafı var bulursam buraya da scan ederim.

Rusya'nın bize olan borcuna istinaden alınmışlardı. Her ne kadar o zaman eleştirilse de bence halen envanterdeki en fazla yük taşıyabilen helikopter ve faydalı olmuşlardır. Bir tanesinin palleri elektrik tellerine takılıp düştüğü için kaybettik.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 19:40 
Süvariler

İlk olarak hayatımda gördüğüm en çirkin helikopter...Yahu kardeşim tamam 12000 tane yapmışsınız da biraz estetik katmaz mı insan bu helikoptere...

Benim merak ettiğim bu helikopter veya başka bir türevi bizim genel maksat helikopter ihalesine girdi mi? S-70 ile AW-149 son ikiye kalmıştı ama ihaleye hiç teklif yaptı mı ruslar?
Standart Rus mantığı üstad. Basitlik iyidir konsepti ile geliştiriyorlar her şeyi. Fransızlar ise tam tersi mesela. Onların vizyonu da bir şey yapacaksan mutlaka güzel olmalı.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2013, 19:50 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Aslında borca karşılık 19 MI-17 yerine 10 tane KA-50 veya MI 24 verselermiş daha makbule geçermiş
Burada da mı?

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013, 18:02 
Üye

İnternetten MI-17 Gunship resimlerine baktım da , sadece kanatlarda roket podları var gördüğüm kadarı ile...

Nasıl ki UH-1 lere takılan roketl podlarından verim alınamadıysa bunlarda da aynı durum olmuştur büyük ihtimalle..

Aslında borca karşılık 19 MI-17 yerine 10 tane KA-50 veya MI 24 verselermiş daha makbule geçermiş

Resim
T-rex dinazoru gibi görünütüsü var :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2014, 12:46 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bu aralar Mi-17 görüyorum. Sesi az Blackhawk'a göre.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2014, 14:45 
Süvariler

Bursa İl Jandarma Alay Komutanlığı'nda askerlik yaparken boyuna istikamet yediğimiz tatlı alet:)

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2014, 19:12 
Süvariler

Valla 2003'de uçuyordu. Gözlerimle gördüm.

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 18:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

keşke sayıları artırılsa . İçi nerdyse Ch-47 kadar geniş hacimli.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 18:36 
Uzaklaştırıldı

Resim

İçine bakınca ; kontrol ve göstergelerin "Yenimahalle endüstri meslek lisesinde devre takibi yapılan panolara benzediğini görürsünüz...Hatta meslek liselerindeki devre panoları bunlardan daha modern...Bir de pilotların önündeki 2 pervaneye bakın...Şahin marka arabaların içinde araba çakmak girişlerine takılanların benzerleri olduklarını görürsünüz..."

Bu Mİ-17 işi de aynen 1950 tasarımı G-3 tüfeğini "aslında bakımını yaparsanız çok iyi silah" tarzı yaklaşımına benziyor...Yahu şu kazuletler hiç Mehmetçiğe yakışır mı Allah aşkına...! Başka alınacak helikopter mi yok??? Allah'tan T-70 anlaşması yapıldı da forumda 200 sayfa "Mİ-17 alalım mı? konusunu tartışmayacağız"

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 18:57 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Resim
İçine bakınca ; kontrol ve göstergelerin "Yenimahalle endüstri meslek lisesinde devre takibi yapılan panolara benzediğini görürsünüz...Hatta meslek liselerindeki devre panoları bunlardan daha modern...Bir de pilotların önündeki 2 pervaneye bakın...Şahin marka arabaların içinde araba çakmak girişlerine takılanların benzerleri olduklarını görürsünüz..."

Bu Mİ-17 işi de aynen 1950 tasarımı G-3 tüfeğini "aslında bakımını yaparsanız çok iyi silah" tarzı yaklaşımına benziyor...Yahu şu kazuletler hiç Mehmetçiğe yakışır mı Allah aşkına...! Başka alınacak helikopter mi yok??? Allah'tan T-70 anlaşması yapıldı da forumda 200 sayfa "Mİ-17 alalım mı? konusunu tartışmayacağız"
Her zaman ki gibi Rus sistemleri. Modernlik, estetik yok, çalışsın yeter.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 19:38 
Uzaklaştırıldı

Herşeyi yopyekün bir savaşa göre planlamışlar...Yani nitelik yerine nicelik önemli .....Adamlar 1. ve 2.Dünya savaşlarında niceliğin,niteliğe galip geldiğini bizzat yaşayarak öğrenmişler...Bu deneyimlerini hala devam ettiriyorlar...Estetikten ziyade işlevselliği-nicelikle birleştiren bir üretim anlayışına devam ediyorlar...

Adam-kelle sayısı çoksa anlaşılabilecek bir durum ...Tabi bu eski teknoloji anlayışıyla topyekün savaşa girmeden sadece eğitim-tatbikatlarda bir sürü asker kaybediyorlar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 20:40 
Süvariler

Beyler 1960'larda tasarlanan ve hala görevde olan uçan bir kamyon hakkında yorum yaptığını unutmayınız...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 20:43 
Uzaklaştırıldı

Bu yorum için yorum yaptık...Yoksa uçan bir kamyon hakkında yorum yaptığımızı tabiki biliyoruz :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 20:50 
Süvariler

Yani nitelik yerine nicelik önemli
Uçması ve görevlerini yapması nitelik değil mi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 21:07 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Bunun neresi kötü ? Karışlık kompleks bir şey yerine basit iş gören bir şey daha iyi değilmidir. ? Hem estetik ne ? Yarışması falan mı var ? Sikorksyede baktım .Sadece panel rengi siyah. . Bumu dert ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 21:30 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Bunun neresi kötü ? Karışlık kompleks bir şey yerine basit iş gören bir şey daha iyi değilmidir. ? Hem estetik ne ? Yarışması falan mı var ? Sikorksyede baktım .Sadece panel rengi siyah. . Bumu dert ?
Kötü demedim zaten. Ruslar farklı yapıyor, batı farklı yapıyor. Herbirinin farklı eksikleri, bakımı, kullanımı var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 21:59 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Yahu ÖSO Suriye'de leblebi gibi Mİ-17 düşürüyor hala Mİ-17'yi savunuyorsunuz...Tek iyi yanı çakmağına vantilatör takılıyor,sıcak havalarda serinletiyor...
Ha bir de Mİ-17 düşmeye o kadar alışmış ki bütün pilotlar paraşütle atlamada bizim Kayseri 'deki hava indirmecilerden daha ustalaşmışlar...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2014, 23:43 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Ne alakası varmış düşmeyle Mi-17 nin? Nesi daha kötüki , iddianız dayanağınız ne onu anlamadım.

Videolarda hiçmi görmediniz. ? Adamlar onu igla gibi omuzdan atılan güdümlü füze ile düşürüyor . Aynı füzeyle Sikorsky Merlin Cougar NH90 lar düşmezmi ? İddia bumudur?

Bizim Cougar helikoptermiz vurulmadımı füzeyle ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 00:24 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Alıntı:

Yahu ÖSO Suriye'de leblebi gibi Mİ-17 düşürüyor hala

Leblebi gibi düşmeyen helikopter icat edildi mi ki????

Yazmış olmak için yazmayın ve mümkünse yazarken de mantığınızı dolayısı ile beyninizi kullanınız.

Tanrı hasımlarıma acısın, zira ben onlara acımayacağım."

Sakallı Nurettin Paşa”

“Biz ki Melik-i Turan, Emir-i Türkistan’ız, Biz ki Türk oğlu Türk’üz; Biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk’ün Başbuğuyuz!”

Başbuğ Timur

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 02:07 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Şu an üretim hattında bulunan Mi-171E'nin kokpiti,
Resim

Yukarda bahsi geçen muhabbet 70 model bir Chinook'un kokpitine bakarak bu işe yaramaz demekle aynı şey.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 02:18 
Süvariler

Rus kafası ayrı çalışıyor, ürettikleri savaş gereçleri nazik değil bu yüzden de kırılgan değil.

Jandarma pilotlarımız Mi-17 ile uçmaktan keyif alıyorlar ve oldukça da faydalı bir araç bizim için.

Uçan kamyon denmiş ama zaten taarruz ve vip helikopterleri dışında hepsi kamyon, bir karakola 2 çuval un bırakıyor, diğerine 1 çuval patates, dönüşte de izne gidecek personeli topluyor. Bu yüzden "Genel Maksat" helikopteri deniyor :)

Sana ne mutlu efem...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 03:38 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Mi-17 aslında eski Mi-8 dir . Yıllar içinde çok iyileştirmeler yaşanmış çok üretilmiş ve geri dönüşlerle epey oturmuş optimum bir tasarım olmuştur bence. Halada yeni modelleri geliştiriliyor.

Ha sikorsky ile sidik yarıştırmıyorum. Daya iyidir kötüsüdür muhabbetinde değilim. Ama genel anlamda iş görürdür. Kullanıcıları içinde 40 50 seneden beri kullanan ülkeler mevcuttur. Halada filoları ayakta . Yeni siparişlerle filolarını genç tutmaya çalışıyorlar.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Mi ... _operators

Aşağı yukarı muadili Sikorsky S-92 den yarı yarıya daha ucuzdur. Avrupalı EH-101 veya NH-90 a göre kıyasa gerek yok .
ABD bile daha ekonomik olduğu için Afganistan ordusuna Mi-17 satın alıyor Rusyadan . En son Hindistan tanesi yaklaşıl 15 milyondan 70 kusur tane sipariş vermiş 2012. Yine okuduğum kadarıyla saat başı uçuş masrafı yakıt hariç batılı muadillerinden hala epey düşüktür. Yani uçurmasıda ekonomik.

Helikopter gibi sistemde Amerikan ve Fransa dışında bir kaynağa sahip olmak sanırım TSK içinde faydalı olacaktır. Anlamlı bir sayı için teknik konuşmak lazım .

Gönül isterki ABD ve Avrupa nın geniş çaplı bir kısıtlamasında asgari düzeyde askeri helikopter kullanım ihtiyacını karşılayacak filolara sahip olunsa yerinde olur inancındayım. Sayının artması teknik desteğin birim başına maliyet azaltıcı bir faydasıda olur.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 05:08 
Süvariler

Beni esas Sovyetlerden askeri malzeme/araç almamız şaşırttı. (Burayı görene kadar haberim yoktu) Ki bu silah, cephane de değil koskoca helikopter. Amerika ve NATO müsade etmiş, hayret..

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 10:20 
Akıncılar

Sovyetlerden değil, SSCB dağıldıktan sonra Rusya'dan aldık.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 10:26 
Süvariler

Beni esas Sovyetlerden askeri malzeme/araç almamız şaşırttı. (Burayı görene kadar haberim yoktu) Ki bu silah, cephane de değil koskoca helikopter. Amerika ve NATO müsade etmiş, hayret..
Ne biz sovyetlerden silah alabilirdik ne de onlar bize satardı ama alış verişin yapıldığı 90'larda SSCB olmadığı gibi terör de hortlamıştı Sam amca da nanik gösteriyordu. Gerçi jandarmanın Mİ-17 leri alım satım komisyonu ve bakımı hakkında bayağı skandallar olmuştu zamanında.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 10:29 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Asli görevi taşıma. Onu da fazlasıyla yapıyor. Ucuza yapıyor. Sanıyorum bizdeki sıkıntı (Var mı ?) olsa olsa parça tedarikindeki lojistik zincirdir. Zira biz ABD'nin düzenli sstemine alışmışız. Bu heloların internette revizyonlarının yapıldığı fabrikanın (Atölye) fotoğrafları vardı bir zamanlar. Ostim'de öyle rezil bir yer yok.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 20:00 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:

Yahu ÖSO Suriye'de leblebi gibi Mİ-17 düşürüyor hala

Leblebi gibi düşmeyen helikopter icat edildi mi ki????

Yazmış olmak için yazmayın ve mümkünse yazarken de mantığınızı dolayısı ile beyninizi kullanınız.

Siz de benim yazdığımı anlamamışsınız...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2014, 20:40 
Süvariler

Bu helolar Rusların borçlarına istinaden Türkiye'ye gelmedi mi ? Satın alma ihtiyacı nereden çıktı, ihtiyaca binaen alınmadı ki bunlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 09:43 
Süvariler

O günlerden bu güne nerdeyse 20 yıl olacak tam hatırlamıyorum. Ama borca karşılık hibe olayı tam bir komedi belki borca karşılık mahsuplaşma olmuştur ama yok kardeşim "çay borcuma karşılık al sana Mi-17 " mi dediler? Türkiye'den bir heyet alıp zorla Kazan'daki fabrikaya mal teslimine mi götürdüler?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 15:17 
Akıncılar

O dönemde yazılan bilgilerde rusyanın eximbank borçları karşılığında nakit yerine mal alımı şeklinde yapılan ödemenin bir bölümüydü bu helikopterler ,
2'si ambulans , 2'side silahlı konfigde 19 helikopter için 65 milyon $ 'lık bir sözleşme ile alındılar , BTR-80 lerde o dönemde aynı şekilde alınmıştı .
O dönem için bende yer eden ise bu alımdan evvel zamanın SSM müsteşarı Vahit Erdem ile yapılan söyleşide ki sorulan endişeli soru idi ....

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 16:23 
Akıncılar

28 - 31 Ekim 1992 tarihleri arasında dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ev Jandarma Genel Komutanı Merhum Eşref Bitlis'in Moskova ziyareti sırasında, Türkiye'nin Rusya Federasyonu'ndan USD300 milyonluk bir silah alımı görüşüldü. Söz konusu alımın kapsamı içinde Mi-17 genel maksat helikopteri, BTR-60 ve BTR-80 zırhlı personel taşıyıcılar ile piyade silahları bulunuyordu. Ayrıca görüşmelerde ortak üretim ve diğer sistemlerin doğrudan satışı da konuşuldu. Hatta bu konunun bir parçası olarak aynı yıl Nisan ayında 2 adet Mi-24 Hind ve 1 adet Mi-26 Halo helikopteri, Polatlı Acıkır atış alanında yetkililere bir gösteri yapmıştı.

Sezgin ve Bitlis'in ziyaretinin ertesi ayı USD300 milyonluk bir sözleşme imzalandı. Sözleşmenin ilk aşaması olan USD75 milyonluk paketin USD60 milyonluk kısmı, Rusya Federasyonu'nun Türkiye'ye olan Eximbank borçlarının silinmesi ile ödendi. Kalan USD15 milyon ise Türkiye'den mal ve hizmet alımı ile mahsuplaşıldı. Mi-17'ler için sözleşme 1993'te imzalandı ve helikopterler Kasım 1995'te hizmete girdi.

Teslim edilen Mi-17'ler, Türkiye'nin kullandığı JP-4 yakıtı kullanacak şekilde tadil edildi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 16:33 
Akıncılar

aynı dönemde gazetelerde Türkiye Rusyadan gemi ( firkateyn ) alacak haberleri çıkmıştı hatırlarsınız belki , o işin aslı astarı varmıydı yoksa tamamen masa başı üfürmemiydi .

Saygılar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 18:46 
Uzaklaştırıldı

Alıntı:
28 - 31 Ekim 1992 tarihleri arasında dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ev Jandarma Genel Komutanı Merhum Eşref Bitlis'in Moskova ziyareti sırasında, Türkiye'nin Rusya Federasyonu'ndan USD300 milyonluk bir silah alımı görüşüldü. Söz konusu alımın kapsamı içinde Mi-17 genel maksat helikopteri, BTR-60 ve BTR-80 zırhlı personel taşıyıcılar ile piyade silahları bulunuyordu. Ayrıca görüşmelerde ortak üretim ve diğer sistemlerin doğrudan satışı da konuşuldu. Hatta bu konunun bir parçası olarak aynı yıl Nisan ayında 2 adet Mi-24 Hind ve 1 adet Mi-26 Halo helikopteri, Polatlı Acıkır atış alanında yetkililere bir gösteri yapmıştı.

Sezgin ve Bitlis'in ziyaretinin ertesi ayı USD300 milyonluk bir sözleşme imzalandı. Sözleşmenin ilk aşaması olan USD75 milyonluk paketin USD60 milyonluk kısmı, Rusya Federasyonu'nun Türkiye'ye olan Eximbank borçlarının silinmesi ile ödendi. Kalan USD15 milyon ise Türkiye'den mal ve hizmet alımı ile mahsuplaşıldı. Mi-17'ler için sözleşme 1993'te imzalandı ve helikopterler Kasım 1995'te hizmete girdi.

Teslim edilen Mi-17'ler, Türkiye'nin kullandığı JP-4 yakıtı kullanacak şekilde tadil edildi.

Üstad ,
Terör ün tam hit yaptığı zamanlarda o zaman elde bulunan AH-1 serileri kaşıkçı elması statüsündeyken o Mİ-24 Hind'ler İlaç gibi gelirdi ya kuvvet'e....

Keşke o zamanlar silahlı helikopter seçenekleri için bu rus sistemleri alınabilseydi... 90 lı yıllarda 24 tane HIND aldığımızı bi düşünün... Tamam idamesi kolay olmazdı belki ama aletlerin faydası müthiş olurdu o kıtlık zamanlarında...

Bu yazıdan çıkarılacak sonuç " keşke mi-24 alsaydık , ilaç gibi gelirdi " değildir arkadaşlar...Çıkarılacak sonuç Kıbrıs ambargosunun yüzümüze patlattığı tokatın aynısının BTÖ ile mücadelede de suratımıza indiği gerçeğidir...Çok şükür şimdi ne taarruz helikopterine ne zırhlı muharebe aracına ne zırhlı taşıyıcıya ihtiyacımız yok...Tam bağımsız ülke olmak istiyorsan bunun ilk şartı milli savunma sanayi oluşturmaktır...Bu hedef temelinde ödün vermeden ilerlemeliyiz...
Yoksa sağdan soldan Tayvan'dan 2 . el helikopter almak için yalvarırsın...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2014, 23:29 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

.
O zamanlar Fenerbahçe başkanı Ali Şen in adı çok geçti . Komisyon aldı falan dendi . Doğrumudur ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2014, 00:50 
Akıncılar

Herşeyimiz standart , herşeyimiz uyumlu zaten ...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2014, 01:00 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Mi-24 o hantallıkla keklik görevi icraa ederdi o dağlarda. Bize her zaman kıvrak, kompakt alet lazımdı. [/img]
Kullanan personele ( pilot veya teknisyene) denk geldinizmi üstadım ? Fikirleri nedir memnunlarmı ? Mi-17 için soruyorum .

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2016, 22:22 
Site Başkanı

Bu helikopterler aktif olarak kullanılıyor mu? Şöyle bir tweet gördüm, doğruluk payı nedir sizce?

https://twitter.com/ercanseki/status/669831783303671808
Helikopterler aktif olarak kullanılıyor ama geçmişte uzun süre bakım-idameleri yapılamadığı için atıl durumda kaldılar. Daha sonra Rusya'ya gönderilip onarımları yapıldı, lakin buda diplomatik gerekçelerden ötürü uzun sürdü, yanılmıyorsam 2011-12 civarında tamamı bize teslim edilip Jandarma havacılık bünyesinde tekrar kullanılmaya başlandı. Şu anda "uçan tabut" durumunda değiller, gayet aktif ve iyi durumdalar . Beyefendinin koyduğu fotoğraflar da Rusya'ya gönderilmeden önce hangarda yatarlarken çekilenlerden zaten, askeri gündemi 10 yıl geriden takip ediyor herhalde...

En son gelen görsellerden anlaşılacağı üzere egzoz çıkışlarında IR yalıtımı için filtre ve kuyrukta da IR bastırıcı "disko topu" eklentisi de mevcut...

Resim

Resim

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2016, 22:31 
Genel Yetkili

Diyarbakır Jandarma hava grup k.lığında da aktif kullanılıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2016, 22:37 
Süvariler

Sn. Deno'nun da detaylı olarak bahsettiği üzere çürüyor diye birşey yok. Güneydoğu'da KTM nakillerinde de kullanılmaktadır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2016, 22:47 
Süvariler

Aktif kullanılıyordur eyvallah da hakikaten uçan tabut yav.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2016, 23:12 
Site Başkanı
Kullanıcı avatarı

Mi-8/17 dünyanın en çok üretilen helikopteri. 25.000'den fazla üretilmiş. Her an, her saniye dünyanın bir yerinde bir yere gidiyor; bir dağa asker/erzak/dağcı/ilk yardımcı çıkarıyor. Klasik Rus katırı işte. Siz ona iyi bakarsanız o da sizin sırtınızı yere getirmez.

Hiç okuyan, gören, tanıdığı olan Mi-17 pilotu jandarma var mıdır? Tecrübelerini dinlemek isteriz.

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2016, 04:40 
Üye

Keşke bir 20-30 kadar daha olsaydı elimizde. Özellikle üs bölgelerine ulaştırmayı bunlar yapardı. Getir götür işlerini. Katır gibi kullan. Blackhawklarıda metal yorgunluğundan korurduk bu sayede. Şemdinli de görev yapan halamın kocası söylemişti. Üs bölgesindeki jeneratörün yakıtı bitmiş. Sadece yakıt için Blackhawk kaldırmışlar. Bence bunun gibi angarya işler için katır gibi kullanıla bilir. Bakımıda çok kolay hem.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2016, 07:26 
Üye

Keşke bir 20-30 kadar daha olsaydı elimizde. Özellikle üs bölgelerine ulaştırmayı bunlar yapardı. Getir götür işlerini. Katır gibi kullan. Blackhawklarıda metal yorgunluğundan korurduk bu sayede. Şemdinli de görev yapan halamın kocası söylemişti. Üs bölgesindeki jeneratörün yakıtı bitmiş. Sadece yakıt için Blackhawk kaldırmışlar. Bence bunun gibi angarya işler için katır gibi kullanıla bilir. Bakımıda çok kolay hem.
Peki ustad, bu tur lojistik hizmetler icin elimizdeki pat pat dedigimiz UH-1 'leri kullanamazmiyiz?..
Elimizde hatiri sayilir adetlerde pat patlar var...Acaba su anda bunlar ne tur hizmetlerde kullaniliyor ??

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 98 mesaj ]  Sayfaya git 1 2 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: