TRMilitary

Tam Bağımsız Türkiye için Yerli Savunma Sanayii
Zaman: 24 Eyl 2017, 07:53

Tüm zamanlar UTC+03:00

Loading

Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2617 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 146 47 48 49 5053 Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 17:34 
Yeni Üye

Bir önceki sayfanın en son iletisi:

Aşkımız Anka gibi olsun hiç bitmesin:)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2016, 17:38 
Süvariler

Alıntı:
Ben bunu imza yaparım :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 05:26 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Resim

5 Haziran 2011. Resmi ben çekmiştim . O zaman ne sevinmiştim. Yeğenimi götürmüştüm. Çocuk o zaman ilkokulda okuyordu.Seneye üniversite sınavına girecek. Ömür biter bu ANKA bitmez.

Zaten bu proje böyle maksat dostlar alışverişte yada iş yapıyor görsün projesidir. :lol:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 09:23 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Çocuğa oyuncağını gösterip gösterip vermemek gibi birşey.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 09:40 
Üye

Yalnız burun yapısı falan değişmiş sanırım

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2016, 16:44 
Üye
Kullanıcı avatarı

Bildiğin büyümüş bu yahu görmeyeli. Bir evlat gibi her geçen gün büyüyor maşallah. Parçalanmış bir aile gibi zaten arada sırada görebiliyoruz evladımızı... :) Büyüdükçe de abisine benziyor yalnız iyice. (MQ-9 Reaper)

Resim

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2016, 17:29 
Genel Yetkili
Kullanıcı avatarı

Bildiğin büyümüş bu yahu görmeyeli. Bir evlat gibi her geçen gün büyüyor maşallah. Parçalanmış bir aile gibi zaten arada sırada görebiliyoruz evladımızı... :) Büyüdükçe de abisine benziyor yalnız iyice. (MQ-9 Reaper)
Sorunda burada. Hep oturduğu yerde büyüyor. Obez oldu çocuk. Biraz kalksa yürüse, spor yapsa, arkadaşları ile bisiklete binse, sabahları erken kalkıp balık tutmaya gitse filan sosyalleşse diyoruz. Ama anası babası çocuk mikrop kapar diye dışarı çıkarmıyorlar.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2016, 19:30 
Akıncılar

FETÖ'nün hakkını yemeyelim arkadaşlar. Amerika'ya çalışan vatan hainlerinin az katkısı olmadı bu iştede.!

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 23 Ara 2016, 21:45 
Akıncılar

Militan yakalanmış, adı "four-eyebrows"muş...

Hayır ciğer buysa kedi nerede, kedi buysa ciğer nerede?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2016, 03:37 
Süvariler

Kanat altı pilonları nerede bunun? :roll:

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2016, 14:02 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Dörtkaşlı FETÖ'cü müydü?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2016, 14:28 
Akıncılar

Onun için diyorum, FETÖ engelledi ise MD ne? Ciğer bu ise kedi nerede?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2016, 14:35 
Yeni Üye

Moda fetö nasıl olsa, yaz fetöya al haftaya.
Müsteşar da 15 Temmuz'un daha haftasında sarılmıştı buna.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2016, 13:49 
Süvariler

https://twitter.com/tcsavunma/status/813331863032971264

--

https://www.instagram.com/p/BOej3FGBWGt/

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2016, 14:47 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

İşte budur ya ,yıllardır beklediğim haber ,beni en çok heyecanlandıran savunma sanayii projesi...

Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2016, 21:28 
Üye

Yüksek sesle 2017 teslimatlarından bahsedildiğine göre CATS sorunsuz bir şekilde kullanıma geçti diyebilirmiyiz ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2016, 21:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Yüksek sesle 2017 teslimatlarından bahsedildiğine göre CATS sorunsuz bir şekilde kullanıma geçti diyebilirmiyiz ?
Şöyle bi tivit var ama...

https://twitter.com/tcsavunma/status/802168704339480576

Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 00:30 
Süvariler

Şu Ankayı bir türlü sevemedim. Bence tasarımı sıkıntılı bunun ardında muhakkak sürekli artan veya değişen görev yükü profili önemli bir yer kaplıyor. Uçuş ve özellikle kalkış stabilitesi için ciddi mühendislik emeği harcanmıştır.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 08:32 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

O.J. Simpson'un Çıplak Silah filmindeki tabancasına benzemeye başladı.

En son murattekin tarafından 28 Ara 2016, 15:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 09:27 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Sanırım Anka S'in ilk uçuş videosu. İnsallah bol bol mühimmat atarkende videolarını tez zamanda görürüz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 10:21 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:

Dörtkaşlı FETÖ'cü müydü?
Yahu, anlama kıtlığınızmı başgösterdi? Tabiki M.DÖRTKAŞLI Fetöcü falan değil!
Lakin, proje sahibi TuAF fetöcülerle dolu idi. Plan proje ofisinden bahsediyorum, bitip tükenmeyen, sürekli değişen ve eklenen isteklerden bahsediyorum. Çokmu zor algılayabilmek? Yoksa, ANKA en başından beridir ufak tefek eksik aksaklarıylada olsa kullanıma hazır idi, projeyi senelerdir süründüren kimlerdi sanıyorsunuz? Yapmayın Allah aşkına...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 11:24 
Akıncılar

Alıntı:
Alıntı:
Şöyle bi tivit var ama...

https://twitter.com/tcsavunma/status/802168704339480576
Bu kafa karıştırmasın CATS üretilirken dahada millileştirilecektir. Bu üretim sürecini etkilemez (ilgli alt parçalarla ilgili ambargo yemiyorsak) Bunun meyvelerini sadece CATS'te toplamayız bunuda not edelim :)

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 15:47 
Akıncılar

Lakin, proje sahibi TuAF fetöcülerle dolu idi. Plan proje ofisinden bahsediyorum, bitip tükenmeyen, sürekli değişen ve eklenen isteklerden bahsediyorum. Çokmu zor algılayabilmek?...
O kadar basit değil Hocam. Eğer mevzu sadece Fetö ise, demek ki bir miktar TAI kadrosu da Fetö'cü. Onun için diyorum kedi bu ise ciğer nerede, ciğer bu ise kedi nerede?

Anka'nın alınıp kullanılabileceğine katılıyorum. Alınır, uçar, takılır, bize de çok bilgi sağlardı. Ama alınacak "şey"in nelere muktedir olduğu ne kadar "hazır" ve "bitmiş" olduğu tartışılır. Hazır, bitmiş şey bu kadar kelle götürür mü emin değilim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 16:41 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Alıntı:

Dörtkaşlı FETÖ'cü müydü?
Yahu, anlama kıtlığınızmı başgösterdi? Tabiki M.DÖRTKAŞLI Fetöcü falan değil!
Lakin, proje sahibi TuAF fetöcülerle dolu idi. Plan proje ofisinden bahsediyorum, bitip tükenmeyen, sürekli değişen ve eklenen isteklerden bahsediyorum. Çokmu zor algılayabilmek? Yoksa, ANKA en başından beridir ufak tefek eksik aksaklarıylada olsa kullanıma hazır idi, projeyi senelerdir süründüren kimlerdi sanıyorsunuz? Yapmayın Allah aşkına...
Ben zaten öyle demedim ki. Sadece sordum.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 19:43 
Üye

ANKA NEDEN GECİKTİ ? - 2

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 19:55 
Üye

Gerçekler söylenmiyor. ANKA ciddi tasarımsal problemlere sahip bir uçak. Konuyu fetoya bağlamak işin en kolayı, ya da kuvvetin isterlerine.

Remzi Barlas bence kaç ANKA yapıldı, kaçı düştü, neden düştü gibi sorulara cevap versin. yoksa bahane bulması çok kolay...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 20:14 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Motorun kalkışta ve düz uçuşta ortalama dakika devri ( RPM ) nedir bilen var mı ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 20:46 
Süvariler

2017 6 adet, 2018'de ise 4 adet ANKA-S TSK envanterine giriyor
Son Güncelleme: 27/12/16 15:01:395
Paylaş
Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM), ANKA-S Projesi'ne ilişkin, "Sözleşme kapsamında, 10 adet İHA ve ilgili yer sistemlerinin 2017 yılında başlayacak teslimatlarının 2018 yılında tamamlanması planlanmakta olup halihazırda kalifikasyon süreci devam etmektedir. 23 bin fit (yaklaşık 7 bin metre) irtifada 18 saat görev yapabilecek olan ANKA-S İHA sistemi halihazırda sahip olduğu kabiliyetlere ilave olarak, uydu üzerinden kontrol, telsiz rölesi, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü milli tasarım EO/IR kamera özelliklerini içerecektir" açıklamasında bulunuldu.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) konuya ilişkin yazılı açıklamasında, TSK'nın havadan keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üretilmekte olan ANKA İHA sisteminin seri üretimine yönelik sözleşmenin, Müsteşarlık ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) arasında 25 Ekim 2013 tarihinde imzalandığı hatırlatıldı.

Sistemin 7 bin metre irtifada 18 saat görev yapabilme özelliğine sahip olduğu aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "ANKA-S İHA sistemi halihazırda sahip olduğu kabiliyetlere ilave olarak uydu üzerinden kontrol (SATCOM TÜRKSAT 4B), telsiz rölesi, kriptolu veri linki, milli uçuş kontrol bilgisayarı ve yüksek çözünürlüklü milli tasarım EO/IR kamera özelliklerini içerecektir. Operasyon, Simülatör ve Eğitim Merkezi (OSEM) vasıtasıyla görüş hattı ötesinde uydu üzerinden aynı anda birden fazla ANKA-S İHA sistemi kontrol edilebilecektir. Sözleşme kapsamında, 10 adet İHA ve ilgili yer sistemlerinin 2017 yılında başlayacak teslimatlarının 2018 yılında tamamlanması planlanmakta olup halihazırda kalifikasyon süreci devam etmektedir."

Kaynak: www.kokpit.aero

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016, 23:36 
Akıncılar

Bilmedigimiz yapisal veya sistem entegrasyonu sorunlari haricinde, disardan gordugum ANKA biraz agir bir urun oldu, 1.5 ton hedeflenmisti ama Block-A modeli 1.7-1.8ton'a cikmisti. Dogal olarak 155hp motor, guc agirlik orani acisindan biraz zayif kaliyor. ANKA'nin daha isin basindan, tasarim asamasinda 200hp bir motor ile yola koyulmasi daha dogru olurdu. ANKA ile ayni donemin urunleri olan Predator MQ-1 veya Heron 1.1ton ve 1.2 ton agirliginda IHA'lar. Israil Elbit firmasinin Hermes 900 var , sadece 1 ton gibi bir agirligi var ve performans olarak MALE sinifinda. Bu urunlerin dizel yerine benzinli olmalarinin bu agirlikta etkisi olabilir ama bukadar fark olmamasi lazimdi. Israil sirketleride biraz abartirlar genelde bu rakamlari ama Hermes 900 guzel bir urun, hakki vermek lazim.

ANKA'nin gibi dizel motor kullanan ve esiti sayilabilecek General Atomics sirketinin MQ-1C Gray Eagle IHA sayilabilir. Benzer hedefler ile ise basladi bu iki urun ama GrayEagle bu zamanda bayagi evrim gecirdi ve son versiyonu 30-40 saat havada kabiliyor ve 155hp Centurion motordan, 200hp fiat dizel motora gecis yaptilar. Arti bu IHA payload olarak 2x2 Hellfire tasiyabiliyor. General Atomics'in know-how olarak daha ilerde bir sirket olmasinin sonuclari bunlar. GrayEagle'in yeni motora gecmesindeki bir etken, Theilert'i Cin firmasinin satin almasi kadar motor alakali cok fazla sayda kaza kirim gecirmesi ve "underpowered" olmasini rolu var.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 00:40 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

yüksek çözünürlüklü milli tasarım EO/IR kamera özelliklerini içerecektir"
Anlamı bazı kritik parçaları ithal midir ?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 00:45 
Süvariler
Kullanıcı avatarı

Anka'dan cirit atmasaydık yine bu kadar gecikir miydi?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 01:05 
Süvariler

Alıntı:
Alıntı:
yüksek çözünürlüklü milli tasarım EO/IR kamera özelliklerini içerecektir"
Anlamı bazı kritik parçaları ithal midir ?
Öyle olduğu bariz gibi hocam. Bütün kritik parçaları üretebilen bir ülke olmamız takdir edersiniz ki bir hayli zor mesele. Cats içerisinde bulunan bir çok farklı ünite ya ithaldir ya da lisanlı üretim tabi yerel üretimlerde vardır. Tabi ki lisanlı üretim olan o ünitelerin de içerisinde ki bazı parçalar da ithal olarak elde ediliyor tabi bazılarıda yerel kaynaklardan temin ediliyor, konuya hakim üyelerimizin daha önceki mesajlardan çıkarabildiğim şey bu kadar. Gerçi bu konuda net cevap verebilecek üstadlar cevaplarsa daha sağlıklı olacak.
Tahmin ediyorum üç aşşağı beş yukarı bu minvalde bir cevap alacağız.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 11:59 
Akıncılar

ANKA NEDEN GECİKTİ ? - 2
Bu video enteresan bir video mesela. Videodaki de zaten kıymetli bir insan.

Bu kadar lakırdı ediyoruz madem bu konuda, onu da detaylandırılmasında fayda var. Bu videoda sürekli vurgulanan "isterler" kısmı önemli. Bunun projeye etkisi bizim daha çok "magazinel" konuştuğumuz "isterler değişmiş, çocuk ne yapsın" tarafından ziyade bir de hakikaten bilgi yoksunluğu kısmı var. Elde gerçekten de bilgi yok. Askerde de yok, var ise de olan demode kalmış, dokümantize olmamış. Ama endüstri de de demek ki pek yok. Bir İHA isterler matrisi 3 senede mi çıkar? Sen ki ta 90'larda GNAT'larla aslında ilk heybetli İHA operatörü olmuşsun. İçinde olduğu Kosova operasyonunda bunlar vızır vızır uçmuş. En stratejik müttefikin, kah dibinde kah içinde askerin olan Afgan operasyonunda bunları vızır vızır uçurmuş, silahlı silahsız görev yapmış. Sen ne yaptın bu arada?

Haydi ona Fetö diyelim -ki aslında değil. O çok kolaycı olur ve ilk müteakip büyük projede mevzunun sadece Fetö olmadığı foyamız meydana çıkar.

TAI bu konuda ne kadar "akıllıca" hareket edebildi? O tartışılabilir. Bazı şeylerin noksanlığı üzerinden karara varmak zor. En başta çok az bilgimiz var. Anka geliştirilirken Aselflir-300 gibi çok zor bir görev yükü ile muhatap kalmak zorluklarını yaşadı. Bunu 30.000ft'e çıkarmak kaygılarını yaşamadı değil. Ancak proje kurgusunu da TAI çizdi. Neyin olabilip neyin olamayacağı konusundaki öngörü başarısı da aslında TAI görevi idi.

@orko_8 arada örnek verir; Zamanında kuvvet Popeye II'nin aynısının yerlisini isteyip bunun karşılığında eline SOM da aldı. Hayır Fetö'cüydü de, o SOM'u alıp tayyaresine takana mı denk gelmedi Fetö grubu? Yaptırdı koydu bir kenara. Bunları test için test filosu açan kuvveti mi Fetö geçirmişti?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 12:36 
Akıncılar

Fetö muhabbetini bir yana koyarak, buradaki "isterler" olayını daha da tartışmak, biraz genişletmek gerek. Hemen gözlerimizin önünde buna benzer bir hikaye daha beliriyor; LoRADMiS projesi.

Bu projede de, aslında henüz elimizde modern bir sistemin kullanımına, taktik konseptlerine ve performans parametrelerine ilişkin bir tecrübe yok iken girişiyoruz. Hisar projeleri için bile en azından bir Rapier, Hawk vs tecrübemiz var kırık dökük de olsa. Hatta gittik onları modernize falan ettirdik. Bu projedeki isterler bütününü sağlayabiliyor muyuz? Yarattığımız beklenti gerçekçi mi, yapılabilir mi? Biz daha Patriot gibi bir sistemi işletmemişken, şimdi kalkıp balistik füzeye karşı bir şeyler tasarlamaktan bahsediyoruz.

Bu durumda asker belki NATO ve Amerika içli dışlılığı ile bir "bilgi" geliştirmiş midir? Yoksa yine Fetö'ye mi havale ederiz bu konudaki eksikliği?

Bunlar hep sorular. Ama bugün "soru" olanlar yarın "sorun" adı altında konuşacağımız şeyler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 13:11 
Genel Yetkili

Sadece kuvvetin değil hatta daha çok , ana yüklenici firmanın o yillarda konuyla ilgili bilgi deposunun ve alttapisinin olmadığından, sistemin taktiksel kullanımı hakkında bilgisiz olduğundan, sisteme eklenebilecek alt sistem ( istihbarat podları, iha füzeleri ve bombaları, flir, satcom,vb) 'lerin projeye başlarken elde hazır olmadıgindan bahsedilebilir.

Bu sebeple 2007'de oturup ; beyler biz bi şey yapacaz ama neyi nasıl yapacaz? diye birlikte, uçağı ve ileride ihtiyaç duyulacak alt sistemleri de içeren bir isterler dokumanı oluşturma niyetiyle , anlaşmayı belki o şekilde imzaladılar. Bu minvalde elde pek bir altyapı, geçmiş ve bilgi yokken 3 senede tüm sistemi oturtmak ve 2013'te daha ileriki projelerde kullanılacak prototipleri (anka-a) ortaya koyabilmiş olmak bence başarıdır.

Üstelik o ilk uçuştan sadece 3 yıl sonra da anka-s gibi, istenen hemen her alt sistemi çalıştırabilecek bir platform sunulabilmis durumda tai. Şunu demeye çalışıyorum, ilk başta 2007'de , tai'nin geçmişinde i-gnat filan gibi bir sistemi ve onun alt sistemlerini üretmişlik olsaydı 2007/2010 arasındaki sürece gerek kalmayabilir, veya dokümantasyon ile daha az uğraşılabilirdi. anka-s 2017'de degil 2014'te hatta daha erken çıkmıs olabilirdi. Yurümeden koşmayı öğrenmek adına 3-4 yıl kayıp önemsiz sayılabilir ( en azından orta avrupadaki barış ülkeleri için).

Tabi burada herhangi bir nato ülkesi gibi gidip flir vb alt sistemleri sorunsuzca alabilecegimize olan güvensizlik, her alt sistemi en azından fikri hak sahibi olarak "yerli" yapma gerekliliği filan da etkili. Bunların tasarım, test ve üretilebilme süreçleri de anka takvimini muhakkak etkiliyordur... Mesela : cats, satcom.. Şimdi gidip amerika orijinli istediginiz bir fliri alabiliyor olacağınızı bilseniz, ilk paket üretimleri onlarla üretmeyi göze alıp daha evvel sistem sahibi olabilirdiniz.

Bu kadar empatiden sonra klasik eleştirilerimi de sunayım ;

Pek sayın hava kuvvetleri, siz hangi akılla "eldekilerle denk" diyerek anka-a siparişi vermekten imtina eder ve daha iyisini isterük , o zaman gel diyebilirsiniz.

Hadi siz hava kuvvetleri olarak bu lüksü kendinizde gördünüz, peki sayın kara kuvvetleri o aşamada devreye girip niçün ; "onlar istemesin , ben istiyorum . Bana oradan 20 tane anka-a ver" demez. Hele de cirit atmışlığı varken. Kkk icin asf300 olsa ne, cats olsa ne..

Kara kuvvetlerinin ve jandarmanın sahada mevcut ihtiyacının gormezden gelinip, nerdeyse "anka'ya bulaşma!! Senin askerin yerde zorluk çeksin benim ipimde değil" deme cüretini hava kuvvetleri nerden buluyor.

Kkk ihtiyacını "hazır" anka-a ile ikame etmek 2013 te mumkün iken, onu taktik iha projesinin bitmesini 2016'ya kadar beklemeye mecbur bırakmak cesaretini hava kuvvetleri nerden bulmuş. Tai neden bu ihtiyacı görerek kara kuvvetlerine veya jandarmaya satış yapmak için lobi yapmamış.

Sana isr, satcom, silahlı male, röle yapma demiyorum. Sen onları yine yap. zamana yay geliştir hava kuvvetlerine sat filan.

Bir ticari şirket olarak 2013-16 arasında kkk, j.gen.k., egm, sgk gibi yerlere ve hatta orman genel mudürlügüne ve belki de yurtdışına onlarca ve hatta 3 haneli sayılarda satış fırsatını gerçekleştirmemesi ne kadar ciro kaybına neden olmuştur acaba....

Geçtim sahadaki ihtiyaçtan. Bu maddi kaybı nasıl yutabiliyor acaba tai şirket olarak.

Not : benzer konu hisar sistemlerinde de mevcut bana göre. Kara kuvvetlerinin kısa ve orta irtifa sistem isteklerini aldılar hava kuvvetlerinin ve belki de deniz kuvvetlerini de kapsayan bir aile yapisına evirdiler. Kardeşim sen yine bir aile kur, çoğalt kim engel olacak ki. Ama önce bir urününü teslim et lan. Bir şey yapmış olabilecekken elde hiç bir şey oluyor.

Keza hurkuş projesine de çemkirmek için sıra bekliyorum. Finanse edebilecek, derhal sipariş verebilecek, ihtiyacı olan, gözü gibi bakacak kara kuvvetleri havaciligi yerine , hava kuvvetlerinin baronlarının sonsuz isterler loopunda kaybederlerse uçağı çok yazık olacak.
Mızrak atsın, cirit atsın, teber atsın, asf300 taşısın yeter ama uçsun envantere girsin bir an evvel. Yok aselpod, yok hgk, yok lgk...

Sanki çok lazım şu anda.

Neyse sakinim....

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 14:17 
Akıncılar

Tabi burada herhangi bir nato ülkesi gibi gidip flir vb alt sistemleri sorunsuzca alabilecegimize olan güvensizlik, her alt sistemi en azından fikri hak sahibi olarak "yerli" yapma gerekliliği filan da etkili. Bunların tasarım, test ve üretilebilme süreçleri de anka takvimini muhakkak etkiliyordur... Mesela : cats, satcom.. Şimdi gidip amerika orijinli istediginiz bir fliri alabiliyor olacağınızı bilseniz, ilk paket üretimleri onlarla üretmeyi göze alıp daha evvel sistem sahibi olabilirdiniz...
Bu konuda tam bir körler sağırlar işi çıkardık. Mesele aslında gerçekten bir ihtiyacın giderilmesi değil, firmaların, kalantorların vs ekmek yemesi, büyük projelerle müsteşarlık hedeflemelerine kurban olduğu için Heron projesi de boka sardı. İhtiyaç projesini dahi beceremedik. Yerli optronik takacağız diye inat ettik ettik, Dağlıca'da onbeş baskın yedik, ama sonra gidip Polis helikopterine OGM helikopterine bile çok da ucuzu olmayan Amerikan Flir'ini takıp geçtik. Şimdi bulsak kasası ile alıp takacağız uçan her şeye.

Ama Heron projesinde allahsız herif gitti "Ben bunu takar, onu da 30.000ft'e çıkarırım" dedi. Sonra da süründürdü, bir de üzerine dandik Aerostar kirasından milyonlarımızı emdi. Ama bilen eden olsa, "Lan yapamazsın" diyen olsa, yahut bir yerden sonra bu iş hakkıyla yapılsa ve iyi denetlense, bir fazdan sonra tali yabancı tedariğe gidilse AF-300'ü de kurtarırdık, Heron da çoktan kal olacak kadar uçuş saati yapmış olurdu, belki Anka'lar da uçardı. Gün sonunda Anka'nın başına da AF-300 gibi bir tahdit de koymamış olurduk. "Nice to have" derdik, onu da ciddiye alırdık. Ama gün sonunda da, çok iyi bir 8-12mikron sistemimiz olur, CATS ile de 3-5mikron sistemimiz olurdu. Boy boy yapmaya çalışırdık falan filan. Yeri gelir SWIR'le uğraşırdık, MWIR ve SWIR entegre ya da multispektral şeyleri deniyor olurduk.

TAI'nin de Aselsan'ın da bu konularda gerçekçi olması beklenirdi. Olmamayı tercih ettiler. Yönetimleri muhakkak. Şimdi adlarını hatırlayan kalmadı.
Alıntı:
Not : benzer konu hisar sistemlerinde de mevcut bana göre. Kara kuvvetlerinin kısa ve orta irtifa sistem isteklerini aldılar hava kuvvetlerinin ve belki de deniz kuvvetlerini de kapsayan bir aile yapisına evirdiler. Kardeşim sen yine bir aile kur, çoğalt kim engel olacak ki. Ama önce bir urününü teslim et lan. Bir şey yapmış olabilecekken elde hiç bir şey oluyor...
Hocam orada da bence bu konu bir "bahane" olarak kullanıldı. Sıkıntı da orada zaten; Bakma, alan memnun satan memnun. Tedariğe imza atacak adam da risk almak istemiyor. Olan Memed'e oluyor yine.

"Eryx" bombasını yaşayalı bir nesil büyüdü üniversiteden mezun oldu yahu. Yerine sahada koşacak bir şey koyamadık. Kornet'i göremiyoruz hiç bir yerde.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 15:27 
Akıncılar

Haini oldukça bol bir ülkeyiz. Fetöcüler bunların bir parçası sadece, ama önemli bir parçası. Buna NATO mermer kafalarıda eklerseniz, mevcut halimize ulaşıyoruz gayet rahat...

Özellikle ANKA projesine dışarıdan engelleme çok oldu, ama alenen değil, içeriden takoz koyarak. Kimse Türkiye'nin bir Predatör, hele Reaper üretebilmesini istemedi doğal olarak. E memleketin yiyenide, siyasi nasipleninide çok maşallah. Sonuç; 10 sene...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2016, 19:39 
Üye

İster konusu benim nazarımda goygoydan ibarettir doğrusu. Burda nerdeyse 100fpm ile tırmanan bir iha'dan bahsediyoruz, bu durumu hangi isterle eşleştirebilirsiniz? Ağırlık hedefi tutmadı ama hedeflenen ağırlıkta "yeterli" performansı sağlamıyordu ki? 200kg hafiflese uçak cayır cayır tırmanacak mı? Bu sadece bir örnek, yoksa ANKA garabetlerinden destan yazılır. Çok basit bir soru sordum, ANKA kırım başına uçuş saatini yayınlasın, Bayraktar ve Vestel de yayınlasın bakalım mal nasılmış...

Canavar gibi taktik'lerimiz varken hala ANKA'ya bel bağlamayı anlamıyorum. Hali hazırda iki adet görevde/trl9/combat proven diyebileceğimiz iha'mız var, kimse bana ANKA'nın yaptığı taktiklerin yapamadığı birşey söyleyemez. Mesele hala ANKA'nın mükemmelliğine inanıp hala sorunu başka yerde görmekte. İşte böylece memleketin insan, para ve zaman kaynağı heba ediliyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2016, 01:55 
Süvariler

Alıntı:
İster konusu benim nazarımda goygoydan ibarettir doğrusu. Burda nerdeyse 100fpm ile tırmanan bir iha'dan bahsediyoruz, bu durumu hangi isterle eşleştirebilirsiniz? Ağırlık hedefi tutmadı ama hedeflenen ağırlıkta "yeterli" performansı sağlamıyordu ki? 200kg hafiflese uçak cayır cayır tırmanacak mı? Bu sadece bir örnek, yoksa ANKA garabetlerinden destan yazılır. Çok basit bir soru sordum, ANKA kırım başına uçuş saatini yayınlasın, Bayraktar ve Vestel de yayınlasın bakalım mal nasılmış...

Canavar gibi taktik'lerimiz varken hala ANKA'ya bel bağlamayı anlamıyorum. Hali hazırda iki adet görevde/trl9/combat proven diyebileceğimiz iha'mız var, kimse bana ANKA'nın yaptığı taktiklerin yapamadığı birşey söyleyemez. Mesele hala ANKA'nın mükemmelliğine inanıp hala sorunu başka yerde görmekte. İşte böylece memleketin insan, para ve zaman kaynağı heba ediliyor.

%100 doğru. Uçağın tasarımında aerodinamiğinde sıkıntı var. Elbetteki değişen isterler ve görev yükü bunda önemli bir etmen ancak sen 1.5 ton İHA yapıp Aselflir ağır geldi, yok isterler değişti dersen adama sorarlar öncesi çok mu iyiydi diye. ANKA-A ANKA-B neden envantere girmedi? Hadi görev yapamaz demeyelimde bunlar belli ki ayıplı üründü. Yine de bayağı toparladılar aleti en azından görev yapabilecek seviyede bir MALE İHA var ortada şuan.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2016, 09:30 
Akıncılar
Kullanıcı avatarı

Projelerde "Tasarım dondurma" yapılabilse böyle son anda projeyi baltalayan eklemeler yapılamaz.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2016, 10:38 
Akıncılar

Yapılıyor. Tüm projelerde yapılıyor da son kullanıcı çoğunlukla kaale almıyor, alması sağlan(a)mıyor.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2016, 19:27 
Üye

Alıntı:

%100 doğru. Uçağın tasarımında aerodinamiğinde sıkıntı var. Elbetteki değişen isterler ve görev yükü bunda önemli bir etmen ancak sen 1.5 ton İHA yapıp Aselflir ağır geldi, yok isterler değişti dersen adama sorarlar öncesi çok mu iyiydi diye. ANKA-A ANKA-B neden envantere girmedi? Hadi görev yapamaz demeyelimde bunlar belli ki ayıplı üründü. Yine de bayağı toparladılar aleti en azından görev yapabilecek seviyede bir MALE İHA var ortada şuan.
Zaten af300t ile TSK'nın benchmark kamerası star sapphire arasında 50kg fark var. 50kg dediğin male için çıtır çerez. Bu konfigürasyon ile halledilir, bir seride sar+basit bir flir, diğerinde af300 olur. Ayrıca uçağın ciddi bir performans sorunu var, üç ihamızn güç ağırlık oranlarına bakılırsa bu açıkça görülebilir.

Ayrıca hala ısrarla söylüyorum ki ANKA ne A ne B ve acı gerçek S'te bile güvenle görev yapacak seviyede değil. Bugünlerde TAI'de ciddi personel deişiklikleri olmuş, yeni genel müdür eski "başarılı" kadroları düzeltiyor herhalde...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2016, 19:38 
Yeni Üye

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Zaten af300t ile TSK'nın benchmark kamerası star sapphire arasında 50kg fark var. 50kg dediğin male için çıtır çerez. Bu konfigürasyon ile halledilir, bir seride sar+basit bir flir, diğerinde af300 olur. Ayrıca uçağın ciddi bir performans sorunu var, üç ihamızn güç ağırlık oranlarına bakılırsa bu açıkça görülebilir.

Ayrıca hala ısrarla söylüyorum ki ANKA ne A ne B ve acı gerçek S'te bile güvenle görev yapacak seviyede değil. Bugünlerde TAI'de ciddi personel deişiklikleri olmuş, yeni genel müdür eski "başarılı" kadroları düzeltiyor herhalde...

"başarılı" derken ciddimisin abi 2005-2017 anka proje başlangıcı hala envantere girecek?

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2016, 20:00 
Üye

Alıntı:
Alıntı:

"başarılı" derken ciddimisin abi 2005-2017 anka proje başlangıcı hala envantere girecek?
Yeni bir four eyebrows olayı olmuş:)

Elbette ortada bir başarı yok, tırnak içinde yazarken kinayeli yazdım.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 00:20 
Süvariler

TAI de Iha sistemleri grup başkanı değişmiş

https://www.tai.com.tr/content/docs/tainin-sesi-102.pdf

CV si derginin 55. sayfasında

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 00:53 
Akıncılar

Temel Kotil kendi ekibini kuruyor anlasilan. IHA grup baskani icin kafamda soru isaretleri olustu. Doktora calismasini ABD'de yapmis ama sonuc ne belli degil. Isminin onunde unvani gorunmuyor. 1982 yilinda ITU uzay bitirmis ama kariyerinde havacilik ile ilgii bir iste calismamis. Istanbul Buyuksehir Belediyesi ve TCDD yoneticilik gecmisi var. O pozisyon icin yeterli donanima sahip mi emin degilim.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 00:59 
Akıncılar

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 01:12 
Akıncılar

Bir önceki de hard-core uyducuydu Hocam.
Hocam, dergideki CV'ye bakiyorum, birde atandigi pozisyona bakiyorum bana mantikli gelmedi. Bu konular teknik oldugu kadar, sektorel "tecrube" gerektiren isler.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 01:17 
Akıncılar

Ben de çift taraflı kinaye olsun diye söylediydim Hocam. Uzaycı olmadı, görevden aldıysanız, neden trenci falan filan gibi.

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 01:43 
Süvariler

Anladığım sadakat isteniyor. Hiç uğraşmadan direk damat Bayraktar'ı atasaydılar ya? Hem sadakat hem liyakat...

Başa dön

MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2017, 01:50 
Yeni Üye

PMerhaba arkadaşlar benden ilk yorum. .; anka projesini eskiden beri takip ediyorum , proje mühendislik olarak çok iyi duruyor. Sıkıntı devlet zihniyeti ile iş yapılıyor. Eğer proje özel sirket yapıyor olsaydı para için coktan seri üretim yapıp teslim etmişti . Tabi o zaman bu kadar ileri bi İHA olurmuydu bilmem. Aslında Altay projesinde olduğu gibi bu ekip ihayı geliştirse , seri üretim için ihaleye cikilsa olmaz mı ? İHA üretim mantığına ters mi olur bilemiyorum

Başa dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder  Başlığa cevap ver  [ 2617 mesaj ]  Sayfaya git Önceki 146 47 48 49 5053 Sonraki

Tüm zamanlar UTC+03:00

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: erenahmet95, Exabot [Bot] ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma dosya ekleri gönderemezsiniz

Geçiş yap: